Veselá politologie podle G. K. Chestertona

22. 04. 2008 | 21:13
Přečteno 4174 krát
(Jen jedna věc dnes vyžaduje nezměrnou odvahu: hlásat samozřejmosti, jen jedna věc má dnes přídech zločinu: obhajoba tradičních ctností)

Život, společnost a politika spolu úzce souvisí. Tři vlastnosti by měly určovat naše bytí: úžas, vděčnost a radost z existence. Teprve když pochopíme život jako dar, svět jako zázrak, ráno jako počátek dobrodružné cesty, druhého člověka jako radostné setkání a příležitost, stanou se obyčejné věci neobyčejnými.

První naší společností je rodina; kdo měl šťastné dětství bude mít nejen spokojenější život, ale také sportovní vztah k té druhé společnosti. Bude mít potěšení z toho, co nám bylo dáno, za svůj národ bude cítit odpovědnost, a v dobrém i zlém bude snášet osud své země. Každý konzervativec měl šťastné dětství. Nešťastné dítě se v dospělosti vrhá na svět.

Politika znamená volnost, rovnost, hádky a kompromisy. Vždyť „každá vláda je jen odporná nezbytnost.“ A proto musíme dbát, aby byla demokracie „demokracií mrtvých.“ Tradice je volební právo našich předků. Proč by si měli naší současníci osobovat absolutní práva jen z arogantního důvodu, že tu právě jsou.“ „Demokracii a tradici odělovat nesmíme“ je to totiž jedno a totéž.

O kvalitě demokracie, svobody a řádu ve společnosti rozhoduje však nejen diktát tradice, ale také většinové ctnosti a zdravý rozum. Tyhle tři víly by měly kultivovat politiky. „Buď vládne princ nebo principy“ (meze libovůle).

„Demokracie zachvátila celou Evropu, jakmile byla založena na lidských právech, je však zcela bezmocná, je-li založena na lidských křivdách“ (meze sociálního státu).

Demokracie je však rovněž velmi odvážná a překvapivá věc. Cožpak je samozřejmé, „aby každý člověk mohl vyslovovat hlouposti a nehoráznosti, jak se mu zlíbí, tak jako není samozřejmé, aby někdo rozkopal veřejnou silnici nebo roznášel tyfus? Jenomže pravda je mnohem podivnější a mnohostrannější, než se domníváme, a tak je lepší za každou cenu vyslyšet, co si kdo myslí“ (meze funkčnosti).

Svoboda je paradox, a nejlépe se ji daří v jistých mezích. „Na svém ohraničeném území je každý občan králem.“

Bez většinových ctností bude svoboda rozkladnou anarchií. Těkavá individua, jež nic nespojuje, budou na sebe bezmocně narážet, poháněna jen osobní vůli.

Společnost existuje, a musí mít svá kolektivní práva, není jen pouhým součtem osamělých jedinců. Ovšem socialismus je zase jen mechanická, materiálně rovnostářská koncepce byrokratického státu a útok na soukromý majetek, na ten nejstarší a nejzákladnější instinkt lidstva, a také na zásadu: dům pro každou rodinu.“

„Žádná společnost nepřežije, bude-li trvat na omylu, že má k dispozici neomezené množství talentovaných úředníku a neomezené množství na jejich zaplacení.“ „Zlo před kterým varuji není příliš demokracie, ale příliš standartizace podle velmi omezeného standardu.“

Bez soukromého majetku není svobody. „Příliš kapitalismu však neznamená příliš mnoho kapitalistů, ale příliš málo!“ Každá firma touží po nekonečné expanzi, je organizovaná jako armáda, leč bez vojenských ctností.“

I kapitalismus potřebuje být omezován. (A nemělo by nás také rmoutit, že „každý miliardář žije v nebezpečí morálního bankrotu?“) „Velcí boháči jsou v každé společnosti spodina.“ Proč? Protože mezi nimi nikdy nenajdete velkorysého člověka. Zakládají sice charity a rozdávají peníze, ale neumí rozdat sami sebe; jsou sobci, tajnůstkáři a suchaři. Člověk musí být neuvěřitelně chytrý, aby vydělal velké peníze a neuvěřitelně prázdný, aby je vydělat chtěl.“

Zda liberální demokracie, to „nepochopitelné dítě metafyziky lidské rovnosti“ přežije ztrátu ctností, nevíme. Avšak individualismus pýchy, egoismu a sexuální bezuzdnosti naši civilizaci smrtelně ohrožuje. Je-li náš svobodný společenský řád opravdu primérně závislý na lidských ctnostech, pak jej vyjádřil Chesterton s opravdu lapidární genialitou. Na otázku londýnského deníku The Times, co podstatného by se v dnešním světě mělo změnit, odpověděl :

„ Vážení! Já. Srdečně Váš, G.K.Chesterton.

Z knihy „Moudrost a vtip G.K.Chestertona (k dostání jen u vzácných knihkupců, vydestiloval

Alexander Tomský

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Tomský je spíše jméno pro básníka.
22. 04. 2008 | 21:29

kiruna napsal(a):

BLUE JAY je pomlouvač druhých lidi, který , když nemá nic ad res, kecá ad hominem:))))Doufejme, že si pár chytrých Chestertonových větiček dokázal přečíst aspoň.
22. 04. 2008 | 22:18

dzanny napsal(a):

Tomu, co ten Tomskej píše, moc nerozumim. Ale asi je dobrej, když po něm pojmenovali tu tomistickou filosofii!
22. 04. 2008 | 22:24

Mendys napsal(a):

Proč by si měli naší současníci osobovat absolutní práva jen z arogantního důvodu, že tu právě jsou......
Zda liberální demokracie, to „nepochopitelné dítě metafyziky lidské rovnosti“ přežije ztrátu ctností, nevíme. Avšak individualismus pýchy, egoismu a sexuální bezuzdnosti naši civilizaci smrtelně ohrožuje....
K tomu snad není v dnešní době a současné situaci co dodat.
22. 04. 2008 | 22:49

Alexander Tomský napsal(a):

Milý Blue Jay,

rodina mé ženy mi studium neplatila, to štědrý anglický stát. Články nevykrádám - jde o citáty v uvozovkách! Publicistikou se živím - a tak se zviditelnění těžko ubráním, ledaže bych psal anonymně jako Vy. Není to však právě férové. Je však pravda, že jsem se rozvedl. To se emigračním manželstvím bohužel někdy přihodí.
Srdečně,
Al
22. 04. 2008 | 22:52

Řeč mysli napsal(a):

Pan Tomský je zvláštní strakatý politolog. Nechápu kam ho mám zařadit. Ale oni všichni ti navrácení emigranti se jen těžko vracejí mezi nás originální zakořeněné vlastence.
22. 04. 2008 | 22:54

RUMCAJS napsal(a):

Hezké, ale z jiného světa.K politologovi mi to nesedí.
22. 04. 2008 | 23:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé a autora nevybíravě napadající texty, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Jinými slovy, pan Blue Jay alias Mandrake alisa Fanda Ratha alias Fly On The Wall alias Moucha na zdi si namátkou vybral dalšího člověka, kterému se na těchto stránkách snaží znepříjemnit život.

V angličtině se tomu říká internet stalking a snad to už má i svojí psychiatrickou diagnózu.

Stalking popisují psychiatři i kriminalisté, viz http://www.trosky.cz/stalki... Internetový stalking je specifickou odrůdou stalkingu, stalker ke své deviaci využívá anonymity webu.

Prosím diskutující, aby výše zmiňovanému nicku nevěnovali pozornost. Nemohu bohužel zablokovat jeho IP adresu, neboť umí můj "ban" obejít.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 04. 2008 | 23:54

baka napsal(a):

Měl jsem představu, že Chesterton byl pronikavější myslitel. Tyhle vybrané citáty mě docela zklamaly. Ale je fakt, že už to napsal dávno, dnes se toho ví mnohem víc.
23. 04. 2008 | 01:05

IvanT napsal(a):

Hmm, Chesterton mne poradne zklamal. Po otci Brownovi jsem od nej cekal neco mnohem lepsiho.
23. 04. 2008 | 01:06

Alfa/Omega napsal(a):

Chesterton jeko myslitel je spis na urovni ceskyho Wievegha. Takovej katolickej glosujici pop-intelektual svy doby.
23. 04. 2008 | 10:47

Jochim napsal(a):

Člověk má nekonečnou mánii všemu dávat příčinu a smysl. Naučili jsme se popisovat jednotlivé fáze vývoje civilizace jako nějaký proces z nějakými zákonitostmi. Tady vzniká prvotní chyba. Máme pocit, že musíme systémy ve kterých žijeme nějakým způsobem instalovat, nějak popohánět a opravovat. Jako lidstvo máme zhoubnou tendenci neustále tvořit dokonalejší systémy, ve kterých bycho měli lépe žít. Kapitalismus chybně pojímáme jako nějakou novou aplikaci, kterou jsme po jiných pokusech vylepšili. Ale je to omyl, kapitalismus se vyvíjel nejdřívě přirozeně. Naše analýzy a zkoumání objevili nějaké zákonitosti a už jsme odborníky na nějaký další systém. Ale teorie, pusté teorie. Život se netvoří rozumem, život se žije a rozum se při něm učí a staré moudrosti jen potvrzuje. Boháči nejsou mimo tento život, jsou naprosto normální součástí života. Tvrdím, že bohatsví na cti netratí na rozdíl od chudoby. Možná je hlavní problém jen to, že s námi boháči tolik nekamarádí, jak bychom si přáli.
23. 04. 2008 | 10:57

vlk napsal(a):

Moc pěkná záležitost! Moc! V roztržitosti jsem přehlédl titulek, o koho že vlastně jde. Takže prvotně jsem žil v bludu, že autorem je pan Tomský.
A chystal jsem se vždy unějakého hesla bojovat. Abych vzápětí seznal, že moudro daleko větší než kterého jsem schopen, je vzápětí připojeno jako protipól výroku mně iriujícího. Takže jsem se dostal, tentokrát už s úsměvem na tváři a mírem v srdci až na konec, kde se mi zjevil pravý autor. Sám pan Chsterton... Znalec povah, znalec života. Je to dokonalé. Děkuji panu Tomskému.
A nechápu ty,kteří jsou tímhle Chestertonem zklamání. Tipnu si - že ono tam schází málo ideologie? O to je topro mne geniálnější.
Pravda o životě totiž málo kdy bývá ideologická.
23. 04. 2008 | 18:38

ivan napsal(a):

Neradil jste, pane Tomský, panu Čunkovi při přípravě jeho projevu na sjezd? On se také oháněl Chestertonem:)
25. 04. 2008 | 16:56

ivan napsal(a):

Knížku Moudrost a vtip G.K.Chestertona jsem dnes náhodou objevil v knihkupectví na svatém Hostýně, kde jsem byl také jenom náhodou. Dobrá práce, pane Tomský, díky.
27. 04. 2008 | 20:47

Filip napsal(a):

To: Rumcajz
Takový slova mi k loupežníkovi nesedí. Nevidím důvod, proč by tento článek neseděl na politologa.
15. 12. 2008 | 16:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy