Izrael – znamení, jemuž budou odporovat

13. 05. 2008 | 17:12
Přečteno 9218 krát
Šedesát krutých let už je tu židovský stát. Jediný stát na světě, který vznikl se souhlasem světa (OSN), a jediný, jehož existence je neustále zpochybňována. Izrael je také jediný, jehož svět nutí, aby uzavřel kompromis se svými nepřáteli, kteří kompromisy neuznávají a usilují o jeho zničení. Přežil už pět válek se svými sousedy, a přestože na jeho území denně dopadají rakety a občas vybuchují i lidské sebevražedné bomby, poskytuje elektřinu a nemocnice svým útočníkům.

Každá vojenská akce Izraele je vykládána jako nepřiměřená odveta nebo přímo agrese, ba dokonce i snaha skrýt se před útočníky za zdí, je mnohými vykládána jako zločin. A přitom je jen otázkou času, jak prohlásil nedávno Hassan Nassrala, vůdce Hizbaláhu, kdy bude Izrael napaden z Libanonu a z druhé strany z Gázy bojovníky Hamasu, stejně jako Hizbaláh vyzbrojenými (a zfanatizovanými) iránskou ideologií totální války.

A přestože se válečná mračna hrozivě stahují, svět mlčí; žádné protesty a sankce proti ajatoláhům, ba ani pokus o blokádu Gázy a Libanonu, kam nepřetržitě proudí zbraně. Realpolitiku vůči malému státu znají Češi dobře z roku 1938. Jak však vysvětlit světovou nechuť, a někdy i nenávist, která tak ochotně naslouchá arabské propagandě? Vždyť sama Liga národů (1922) jednomyslně uznávajíc nárok židovské diaspory na starou domovinu, pověřila Británii, aby rozdělila Palestinu (poměrně málo osídlenou) na dvě části. Britové však vytvořili ze dvou třetin území Jordánsko – dnes bychom řekli palestinský stát, ale židovský stát vzhledem k odporu Arabů nikoli. Když v roce 1948 vznikl, vrhli se na něj sousední státy, zničit jej však nedokázali, tak alespoň internovali všechny uprchlíky do táborů jako načasovanou lidskou bombu, odmítli jim poskytnout občanství, místo, aby je absorbovali nebo prohlásili za Jordánce. A tak vznikl palestinský národ. Přestavme si analogicky, že by Němci po válce zavřeli šest miliónů vyhnaných Němců v utečeneckých lágrech. Dnes by na hranicích Polska a Česka čekalo osmnáct milionů nešťastníků na návrat.

Neochota arabských států ke kompromisu zničila, a stále ničí existenci miliónů palestinských Arabů. Člověk by chápal, že s nenávistí dialog vést nelze, ale proč je tedy Evropany napadána druhá oběť - Izrael?

Byla to především západní levice a Sověti, kteří po šestidenním vítězstvím Izraelců (1967) náhle prozřeli, a pochopili, že Izrael nikdy nebude modelovým socialistickým státem, a že to vlastně on porazil jejich modlu - Sovětský svaz. Státy sovětského bloku zrušily s Izraelem diplomatické styky – první delegitimizace státu. Ruští Židé si vynutili právo na odchod – první velká trhlina v železné oponě. Na Západě se dostali do střetu s akademickými marxisty – první vážný konflikt o podstatě leninismu na levici. A tak se Židé, nejen Izrael, postupně stali nepřáteli akademie, která se dodnes od marxismu neodpoutala (za to se od ní odpoutala většina Židů), a v antiizraelské rétorice se objevil špatně zastíraný pravěký antisemitismus.

A Izrael? Kupodivu se mu daří ekonomicky i v obležení, získal milión přistěhovalců, a stále přicházejí noví, zatímco Palestinci začínají znovu emigrovat. Fanatici z Hizbaláhu jim totiž nedávají žádnou naději na stát, a děsí vidinou ajatolácké diktatury, a nejen je, také Egypt s Jordánském. Ti dnes přemýšlí znovu o zajordánské konfederaci, protože palestinský stát už není ani v jejich zájmu.

A Židé? Ztratili západní levici, získávají však kupodivu křesťany. Zdá se, že prastarý spor dvou židovských náboženství je na politické úrovní už minulostí. Není divu. Po devatenácti stoletích perzekuce obnovili Židé svůj stát, jazyk a kulturu. Uhájili jej proti naprosté přesile diktátorů, za nimiž stála totalitní velmoc, a dnes jej opět hájí proti přesile nelítostných vyznavačů totalitního politického náboženství, za nimiž stojí nová velmoc. Nemáte někdy podivný pocit, že Izraelci bojují i za nás? Že tenhle nepatrný starověký národ, (dvě desetiny jednoho procenta lidstva), je něčím výjimečný, a to nejen svými zástupy vědců a umělců, ale i tím jakou pozici zaujímá v dějinách? Vždyť nikdo nikdy netrval tolik jako Židé, a s takovou urputností na tom, že dějiny mají vznešený účel a lidstvo osud.

Le Chájim, Israel!

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Tomský,

celou tuto esej jste mohl použít jako argumentaci na blogu pana profesora Hořejšího.Mohl jste tak přispět z objasnění otázek.

Ty největší nebyly ani zdaleka prodiskutovány.Například proč přes znalost a příčiny problémů stojí pořád levicově orientovaní lidé na straně palestinských arabů.

A celá řada dalších klíčových.Můžeme pouze doufat,že podobné diskuze také čtou pánové ze zastupitelských orgánů arabských států a mohou tak poznat názory malých bezvýznamných lidí.

Které mohou být ale cennější než různé paskvilové resoluce OSN.

Ivan.
13. 05. 2008 | 17:31

Misterio No.1 napsal(a):

Moc pekne pocteni, dekuji vam pane Tomsky :)
13. 05. 2008 | 17:56

Ládik napsal(a):

Potřebné připomenutí. Nejprve jsme do Izraele dodali zbraně (1947?), za 20 let jsme byli na straně Egypta. Máme se kde učit.
13. 05. 2008 | 17:58

Blue Jay napsal(a):

Zajimavej clovicek ten Tomsky,

Kdyz zil v UK tak pravidelne chodil do synagogy. Ale ted je v CR publicistou.
13. 05. 2008 | 18:03

Vilém napsal(a):

Izrael se vyznačuje velkým počtem zvláštností, počínaje skutečností, že OSN nečinně přihlíží porušování svých rezolucí a konče terorem na nezákonně okupovaných územích stokrát převyšujícím vše, co kdy spáchal třeba Miloševič. Bezradná Evropa samozřejmě nemůže nelegální jadernou velmoc bombardovat, ale ve všech jiných případech by dávno vyhlásila zbrojní embargo vůči státu, který čas od času vraždí svými tanky děti v sousedních zemích.

To by na vyvážení článku plného podlého zkreslování stačilo, problém je samozřejmě velmi složitý a nelze doufat v rychlé řešení, ale poslední cestou k dosažení řešení je dělat z Boha křesťanů kmenového bůžka západní civilizace podle vzoru židovského boha, jak se o to snaží zanikající (bez)myšlenkový proud křižáckých pravičáků, kteří se ohánějí křesťanstvím asi stejným právem jako teroristé islámem.
13. 05. 2008 | 18:12

SuP napsal(a):

Pane Tomský -
i já děkuji za tento článek. Jen jsem zvědav, jak se s ním vyrovnají antisemité mezi námi.
13. 05. 2008 | 18:24

Ročník 53 napsal(a):

Pane Tomský, poprvé musím s vámi bez výjimek souhlasit.
13. 05. 2008 | 18:25

Boleslav D. napsal(a):

Petr Zídek
LN Orientace 10. května 2008

Proč pomáhat Izraelcům
HISTORICKÁ LEKCE

Selektivní paměť není problémem pouze jednotlivců, ale také celých národů. Připomínky československého podílu na vzniku Státu Izrael jsou toho pěkným dokladem. Z tehdejších událostí zdůrazňujeme ty, které lahodí našim představám o nás samých, a potlačujeme vše, co by námi vytvořený pozitivní obraz mohlo zpochybnit.
Vytěsněn je především celý historický kontext a skutečné pohnutky československých zbrojních dodávek. Vždy se píše o tom, jak prezident Edvard Beneš a ministr zahraničních věcí Jan Masaryk sympatizovali se sionistickým projektem. Problém je, že většina dodávek se uskutečnila v době, kdy už u nás všechny otěže moci pevně třímal Klement Gottwald. Vojenská pomoc palestinským Židům byla především naplněním velmocenské strategie Moskvy, která se poněkud naivně domnívala, že nový stát se stane jejím hlavním spojencem na Blízkém východě. Pro Československo nebyla celá věc ničím jiným než velmi výnosným obchodem, díky němuž získávalo nedostatkové dolary.
Stejným způsobem Československo v pozdějších desetiletích dodávalo zbraně hlavním nepřátelům Izraele - Egyptu, Sýrii, Iráku - a mnoha dalším zemím po celém světě, Guatemalou počínaje a Indonésií konče. V řadě případů byla výzbroj československá pouze nominálně, jejím skutečným dodavatelem byl Sovětský svaz. Je přinejmenším zvláštní, že zatímco dodávky zbraní do Izraele spojené s výcvikem izraelských vojáků jsou oslavovány, podobné angažmá třeba v Libyi je předmětem trapného mlčení. Jistě, srovnávat Kaddáfího s Goldou Meirovou je poněkud nevkusné, lze se nicméně ptát, zda české pušky a kulomety nepoužívala náhodou také židovská extremistická organizace Irgun ke svým teroristickým útokům proti britské mandátní správě a civilnímu palestinskému obyvatelstvu.
V těchto dnech je v českém tisku často citován výrok prvního izraelského premiéra Davida Ben Guriona o tom, že bez československých zbraní by Izrael nevznikl. Nebylo by to ale pro svět nakonec lepší? Zkusme se zamyslet, co by se stalo, kdyby nebyl ve čtyřicátých letech Stalin hloupý nebo kdyby Československo respektovalo zbrojní embargo vyhlášené OSN. Dějiny Blízkého východu mohly vypadat jinak: militantní sionisté by opustili Palestinu a ostatní Židé by v poklidu žili ve státě s islámskou většinou tak jako celá staletí předtím. Nedošlo by k dalším třem velkým válkám, statisíce Palestinců by nepřišly o domov a neživořily po generace v uprchlických táborech. Terorismus by zůstal okrajovým jevem a arabské země by určitě nehledaly tak intenzivně podporu v Moskvě. Na Blízkém východě by nevznikl neuralgický bod mezinárodní politiky.
Sionistický projekt Theodora Herzla, jehož je Stát Izrael ztělesněním, vznikl v 90. letech 19. století, tedy v době největšího rozmachu západoevropského imperialismu. Idea dobytí cizího území a násilného potlačení většiny menšinou je v něm imanentně obsažena. V dalších desetiletích se díky masovému židovskému přistěhovalectví (na počátku 19. století žilo v Palestině asi sedm tisíc Židů) podařilo vytvořit situaci, kdy menšina vyzbrojená českými zbraněmi dokázala většinu zastrašit, vojensky porazit a posléze z velké části vyhnat.
Vinou českých zbraní tu máme militantní stát, který ani za šedesát let své existence nedokázal najít modus vivendi se svými sousedy, nerespektuje mezinárodní právo a diskriminuje své nežidovské obyvatele. Ano, stal se relativně bezpečným útočištěm pro kdysi pronásledované Židy. Ale za jakou cenu?
***
Bez československých zbraní by Izrael pravděpodobně nevznikl. Nebylo by to ale pro svět nakonec lepší?
13. 05. 2008 | 18:30

Ročník 53 napsal(a):

Typicky český postoj, pane Boleslave D!
Za klid na práci, budování míru, a další pochybné ideje, byste obětoval jeden národ...
13. 05. 2008 | 18:50

Minced Alive napsal(a):

Ivan Hochmann:
Nevim presne proc tomu tak je, ale kdyz se podivate kolik treba takove Norsko ( socialisticky stat ) nalilo penez do Palestiny nebo se zasadilo o udeleni nobelovy ceny miru Yaseru Arafatovi ( ono totiz komite sidli v Oslu a sestava se vesmes z socialistickych ci komunistickych politiku ), tak to hovori samo za sebe...
13. 05. 2008 | 19:27

tana napsal(a):

Pro pana Boleslava:
Ještě bych doplnila, že kdyby nevznikl Izrael, Židé by se opět včlenili do života v zemích, odkud pocházeli. Někde by to bylo zezačátku problematické, jako v Německu, Polsku, na Slovensku. Pro vlády těchto zemí by to byl složitý úkol.
Pravděpodobně by justice byla zavalena spory o majetek, dědictví atd...
Nikdy by na těchto územích nevznikly totality stojící na principu kolektivní viny.
Tím, že zmizel "soused Žid" se židovská otázka stala abstraktní a občané se jí přestali sami zabývat. Nemuseli mít pocit soucítění, lítosti, viny , ale i hrdosti.
Židé sami pak způsobili zánik své vlastní Evropské kulyury v jazyce jidiš.
13. 05. 2008 | 19:40

žaba napsal(a):

"Eye for eye, tooth for tooth",tak to je v Bibli. Proč je tedy poměr padlých 8 palestinských životů za 1 židovský? Ačkoliv Izrael dosáhl pozoruhodných výsledků v budování státu, zůstavá podivná pachuť v ústech, za jakou cenu toho dosáhl.
13. 05. 2008 | 19:42

Čochtan napsal(a):

Žabko,
proč je tedy poměr padlých 8 palestinských životů za 1 židovský ?
Protože Židi jsou nejen kvalitnější lidi, inteligentnější vědci, větší umělci ale i lepší vojáci, než arabové.

Jak pak by se ti to lépe líbilo ? Třeba takhle: Stovka arabů napadne israelskou jednotku, 30 jich padne a zbytek uteče. Načež 30 Israelců spáchá sebevraždu, aby bylo skóre vyrovnaný a jedna žába z ČR byla spokojená. Takhle by to mělo být ?

Jsi si jistá svým nickem ? Já bych hádal jiné zvíře. Takové to krásně bílé.
13. 05. 2008 | 20:02

fudoshin napsal(a):

pane tomský!pokud máte židovský původ a chcete si přihřívat polívčičku,tak jděte s kůží na trh, řekněte to veřejně a pak si napište zaujaté komentáře zaujatého komentátora.ale rádoby nezávisle blogovat a napsat takovou slátaninu.radši se jí nebudu věnovat,jsem si jist,že bych ji strhal a byl nařčen z antisemitismu.ale jenom na okraj technické poznámky. onehdá před časem jsem zhlédl dokument, ve kterém se pravilo,že 90% izraelského rozpočtu je z us zdrojů.i kdyby to už nebylo úplně přesné číslo,při tolika tajných službách (zdaleka ne pouze šinbet a mossad), dále policii a armádě, je v těchto ozbrojených složkách zaměstnáno a zainteresováno tolik lidí,že by to žádný stát neufinancoval.když připočtu obecně špatné klimatické podmínky,infrastrukturu,špatnou polohu,problémy s terorismem a sousedy,vydržování různých ortodoxních židů apd.,tak je izrael něco jako ruská města na sibiři ve skleněné kopuli, ve smyslu poručíme větru dešti.a ta měla navíc i jistý smysl ohledně technologického pokroku apd.jak už psal někdo přede mnou, urputné prosazení a realizace tohoto státu mělo hodně negativ a dobrého skoro nic.jedině,že se snad uspokojili určití fetišisté.kteří ale v izraeli nežijí,nebudou žít a ani to nechtějí.pouze za každou cenu podporují a sponzorují tento skanzen...nic proti někomu,ale já osobně jsem přesvědčen,že to co se děje je neudržitelné,nerozumné a ničemu dobrému neprospívající...ale jak to vyřešit je těžká otázka.většinou musí ustoupit obě strany.a jestli někdo píše,že palestinci neumí ustoupit,tak si myslím,že to není pravda.a několikrát to prokázali.ale izraelci neustupují zásadně nikdy...a pokud se najde nějaký prozřetelný politik,jeho popularita jde dolů.a pokud nejde,tak už se to nějak udělá.mír za žádnou cenu,to je politika,kterou dělá izrael.bohužel,už asi i proti vůli většiny obyvatel.něco mi to připomíná...
13. 05. 2008 | 20:04

Čochtan napsal(a):

"proč stojí pořád levicově orientovaní lidé na straně palestinských arabů..?"

Protože levicově orientovaní lidé jsou hloupí a zdegenerovaní lidé. Jinak by nebyli při těch všech zkušenostech se socialismem a komunismem levičáci.
13. 05. 2008 | 20:06

Ivan Hochmann napsal(a):

Úvodem tohoto blogu

si všimněte okamžitých odporuplných reakcí levicových harcovníků.Je to logické.Pořád u nich převládá zlost nad vlastním hlupstvím.Nedokázali se přenést přes fakt,že mylně kalkulovali příklon Izraele ke komunistickým manýrům neřku-li ideálům.To byl taky nápad......

Pan Tomský to popsal naprosto přesně k zuřivé zlosti i současných komunistických pacholků.

Ivan.
13. 05. 2008 | 20:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Minced Alive,

nemá cenu komentovat záležitosti kolem Yasíra Araffata.Světové společenství intelektuálů o nich je zde řeč se dopustilo takových prohřešků proti zdravému rozumu daleko více.Všechno jen pro podporu vlastní falešné,neakceptovatelné(jak se nakonec ukázalo a což nemohou dodnes pochopit) ideologie. Ivan.
13. 05. 2008 | 20:18

Tom napsal(a):

Bůh Vám žehnej, ten článek je výztižně pravdivý. Díky.
13. 05. 2008 | 20:23

badatel napsal(a):

to Čochtan,
levicově orientovaní lidé také stojí na straně Israele, obzvláště budoucí důchodci z českých badatelských kruhů. Právě v Israeli existují kibuci, kde se dá ještě socialisticky dožít.
Jinak prosperita Israele v posledním desetiletí je positivně ovlivněna přistěhovalectvím ruské inteligence.
Samotný článek pana Tomského je velmi dobrý.
13. 05. 2008 | 20:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Boleslave,

Zkonfrontoval jste přepis článku pana Zídka s redakcí LN,nebo alespoň s jeho pisatelem?

Být správcem blogů poptám se na tyto skutečnosti a a popřípadě vymažu.Nepochybně se jedná o porušení autorských práv a duchovního vlastnictví.Pokud se dá o něčem takovém hovořit ve spojitosti s úrovní článku pana Zídka.

Ivan.
13. 05. 2008 | 20:24

Nahodilý čtenář blogu napsal(a):

Pane Tomský, mám k Vašemu zajímavému blogu několik poznámek:
1) Proč se štítivě vyjadřujete o levicových intelektuálech, vždyť velká část nejvýznamějších levicových ideologů (a častečně i praktiků) 19 a 20 století ve světě i u nás byli židé (Marx, Trockij, Slánský ...). Ostatně ještě donedávna fungovaly v Izraeli kibucy vedené čistě na idealisticky komunistických základech (každý člen kibucu odevzdal svůj majetek kibucu a dostával zadarmo vše co potřeboval k životu). To záviděl Izraeli jistě i Fidel Castro... Ostatně i Ben Grün-Gurion po vzniku Izraele zcela vážně prohlásil:
„Socialismus je pro Izrael stejně důležitý jako Bible!“

2)Přirovnání vyhnaných Palestinců k Sudetským Němcům, je velmi nepřesné. Palestinci před vyhnáním žili v klidu ve své zemi a byli napadeni židy, kteří si na základě 2000 let starých pověstí sepsaných v jakési knize, uctívané podobnými fanatiky jako jsou ti, kteří bezmezně uctívají korán, usmysleli, že si tam založí svůj stát Izrael.

3) Když už teď židé svůj stát mají (a Vy tvrdíte, že jsou ekonomicky velmi uspěšní), proč Izrael chce (a dostává) ještě 60 let po svém vzniku po USA každoročně obrovské částky v miliardách dolarů?
13. 05. 2008 | 20:34

Ročník 53 napsal(a):

Lžete pane Hochmane, neboť příznivec levice není antisemita. To je jen vaše zbožné přání.
13. 05. 2008 | 20:35

Čochtan napsal(a):

"Nemáte někdy podivný pocit, že Izraelci bojují i za nás?"
Mám ten pocit a vůbec není podivný. Israel je předkrm. Po něm sežere Islám Evropu. Pokud mu to dovolíme. Mám dojem, že Israelci jsou chytřejší než my.
13. 05. 2008 | 20:44

buldatra napsal(a):

Výtvory pana Tomského jsem doposud nijak zvlášť nemusel.Výtvor dnešní z jeho dílny však shledávám velice dobrým.Blahopřeji.
13. 05. 2008 | 20:45

Cicero napsal(a):

Izrael je příklad státu, kde demokracie ustoupila pragmatickým potřebám přežití. Protiprávní útočná komanda operující za hranicemi státu, protiprávní výroba a držení nukleárních zbraní, opakovaná agrese vůči sousedům... To všechno se dá pochopit, ale nic z toho se nedá omluvit. Stát, který si mezinárodním právem vytírá zadek, nemůže nikdy mít moje sympatie. Je mi ovšem líto prostých Izraelců, kteří nemohou za to, kde se narodili. Nejhorší na tom všem je, že kritici Izraele jsou šmahem označováni za antisemity, v horším případě házeni do jednoho pytle s nacisty (!) a podobnou verbeží. To je skoro až děsivé, jak účinně proizraelská propaganda pracuje. :( Věru, nejlepší způsob, jak se vypořádat s kritikou, je očernit kritika. Calumniare audacter, aliquid semper haeret...
13. 05. 2008 | 20:48

Lukáš Bušina napsal(a):

Co je na tom divného, že Izrael Jeruzalém a Židé vždy vzbuzovali silné emoce?

Budu-li si pohrávat s proroctvími v Bibli tak mi to divné nepříjde, ale naopak mi to příjde jako jejich naplňování :-) To, že se Židé do své země vrátí je v proroctvích zmíněno a i mnohé další věci. Tedy z toho vyplývá, že se tomu, co se děje diví pouze lidé, kteří toto nemají nastudováno :-)

S pozdravem
13. 05. 2008 | 20:57

badatel napsal(a):

to Cicero,
pokud by se Israel takto nebránil, neexistoval by. Mimochodem ty nukleární zbraně vymysleli Židé, tak proč by je nemohli mít i použít na svou obranu. Je to hrdý a čestný národ a určitě by je nezneužil. Pokud by byl smrtelně ohrožen, pak by je použil na svou obranu a věřte, že by se nikoho neptal.
13. 05. 2008 | 20:58

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Hochmanne,

pokud uvedete zdroj, není přetištění takovéhoto textu považováno zpravidla za porušení autorkých práv (ale pravidla a jejich výklady jsou v tomto ohledu dost vágní). Musím říct, že mne daleko více zajímají myšlenky v něm uvedené než to, odkud jej autor vzal.

Text pana Tomského považuji za velmi dobrý (tedy pokud jej moje mínění zajímá), i když s tou levicí bych byl asi opatrnější (resp neřekl bych, že je to tak jednoduché).

Naopak výplod pana Čochtana o tom, že "Židé jsou kvalitnější lidé než Arabové" resp. že "levicově orientovaní lidé jsou hloupí a zdegenerovaní lidé" je standardní blábol, jimiž tu pan Čochtan často provokuje ostatní. Pokud přesáhne únosnou míru (a tu zcela voluntaristicky a nedemokraticky stanovuji já), začnu jeho texty opět mazat.

Dost mne překvapují otázky na rasový původ autora. Je zvláštní, že když tu někdo napíše něco o Německu, Rusku, USA či Portugalsku, ostatní se jej neptají, zda je Němec, Rus, Američan či Portugalec.

Kolik stovek miliónů lidí ještě bude muset umřít, než se lidé přestanou takhle ptát. A možná se ani nikdy nepřestanou a pak to tu podle mne máme spočítané všichni. Škoda, je tu docela hezky.

Salam alejkum. Šalom alechem.

Libor Stejskal
13. 05. 2008 | 20:59

Al Jouda napsal(a):

Tak se nám pan Tomský odkopal.To ale vůbec nevadí, protože má pravdu. Spořádaný a moderní stát Izrael by měl mít vždy naše sympatie na rozdíl od palestiského bordelu. Souhlasím s tím, že Izraelci bojují i za nás.
13. 05. 2008 | 21:17

Sekyra napsal(a):

"Koncept jedinečnosti Holocaustu může vést k ohavné perverzi. Mnozí mezi námi argumentují, že se po nás nepožadují žádné morální zábrany, neboť „po tom, co nám udělali“ nás nikdo nemůže učit, co je, či není dovolené. „Po Shoah“ máme povinnost dělat všechno pro to, abychom zachránili židovské životy, i nečestnými prostředky. Máme povolené používat památky Holocaustu jako nástroje naší zahraniční politiky, od té doby, co je Izrael „státem přeživších Holocaust“. Máme povoleno potlačovat všechnu kritiku našeho chování od té doby, co je samozřejmé, že všechny kritky jsou antisemitistické. Máme dovoleno nafouknout každý nepodstatný incident, jako je namalování svastiky na židovském náhrobku, abychom vyzkoušeli, zda „se antisemitismus zvyšuje“ ve světě a spustili poplach."

Uri Avnery
dlouholetý poslanec Knessetu

***********************************
"Jak je dobře známo, zrod Izraele v letech 1947-1948 byl doprovázen nuceným vyhoštěním tři čtvrtě milionu Palestinců z jejich vlasti zděděné po předcích. Tehdy spáchané masakry a další zločiny – masivní konfiskace půdy a majetku, zničení celé společnosti – mohly být odpuštěny a mohlo dojít ke smíření, pokud by Izrael uznal svou odpovědnost za vytvoření problému uprchlíků, snažil se uprchlíky odškodnit a některým dovolil návrat do jejich domovů.
Namísto toho – a zejména od roku 1967, kdy okupoval zbývající části arabské Palestiny – se Izrael snažil vymazat arabskou Palestinu zcela z mapy. Usadil a nadále usazuje statisíce Izraelců na okupovaném Západním břehu a v arabském Východním Jeruzalému, čímž vylučuje jakoukoli realistickou možnost vytvoření životaschopného palestinského státu. Jeho neustálý hlad po půdě je doprovázen šokující lhostejností k životu Arabů. Nespokojen se 78 procenty historické Palestiny, zdá se Izrael odhodlán k zabírání dalších a stále dalších území."

Patrick Seale
(přední britský publicista zabývající se Středním východem, autor knihy "The Struggle for Syria" a také "Asad of Syria: The Struggle for the Middle East" a "Abu Nidal: A Gun for Hire".
13. 05. 2008 | 21:22

Cicero napsal(a):

badatel:

Já dovedu pochopit, že Izrael musí hrát špinavou hru, aby přežil v nepřátelském prostředí, ale potom už nemá právo o sobě prohlašovat, že je to demokratický právní stát a apelovat na sdílené hodnoty se západními státy. Netanyahu po útocích 11. září prohlásil, že je to dobrá zpráva pro Izrael. To snad ani nepotřebuje komentář, to je izraelská politická filosofie v kostce.
13. 05. 2008 | 21:23

stejskal napsal(a):

Smazal jsem první antisemitský výkřik, jehož autorem byl pan Pepa.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
13. 05. 2008 | 21:23

Aleš Jakeš napsal(a):

Pane Cicero,
vůbec nerozumím, co je právního nebo protiprávního na držení nukleárních zbraní nebo na útočných komandech za hranicemi státu - podle Váší logiky jsou útoky proti Palestincům v Izraeli právní a ty proti Arabům za hranicemi protiprávní? Pokud by Izrael nezvítězil v šestidenní válce /útočné/, dnes by nepochybně neexistoval. Co pak jeho obyvatelům zbývalo, než na svoje sousedy, kteří se chystali jej zlikvidovat a byli ve velké přesile, zaútočit? Je zcela zbytečné spekulovat, zda Izrael měl vzniknout nebo ne, faktem je, že existuje a že se tak stalo na základě mezinárodního práva - rezolucí OSN. Velmi správný názor řekl pan Čochtan . Izrael je taky hráz proti islámskému radikalismu a v tomto směru je ho potřeba jen podpořit. Takže - Izrael je nepochybně demokratický stát, který provádí realistickou politiku směřující k uhájení své existence, což je povinnost státu ke svým občanům.
13. 05. 2008 | 21:25

Sekyra napsal(a):

A ještě něco:

Ben Gurion (bývalý izraelský premiér, zakladatel Izraele):

“Kdybych byl nějakým arabským vůdcem, nikdy bych se nesmířil s Izraelem. Je to přirozené: sebrali jsme jim jejich zemi... pocházíme z Izraele, ale před dvěma tisíci let, a co je jim po tom? Byl antisemitismus, nacisté, Hitler, Osvětim, ale bylo to jejich vinou? Oni vidí pouze jedno: přišli jsme sem a ukradli jsme jim jejich zemi. Proč by to měli akceptovat?”

**********************************
Ehud Barak (bývalý izraelský premiér):

“Vstoupil bych do nějaké teroristické organizace” (odpověď na otázku izraelského novináře, co by dělal, kdyby se narodil jako Palestinec)

************************************

Opravdu to není tak jednoduché, jak to vidí pan Tomský....

Z mnoha komentářů čiší něco nesmírně podobného "antisemitismu naruby" - kdybychom vzali nějaký nacistický pamflet a zaměnili tam nadřazený německý národ za židovský, a podřadný židovský za podřadný arabský, různí čochtanové a hochmannové by to nadšeně podpořili...
Smutné...
13. 05. 2008 | 21:32

fafnir napsal(a):

Pane Stejskale
výrok páně Čochtanův,v souvislosti se čtyřmi Arabsko-Izraelskými válkami,a rozdíl ve stavu hospodářství uvedených zemí,vč. Palestiny mohutně dotované se mi nezdá až tak nepříhodný,a blábolem bych ho rozhodně nenazval.Spíše prostě popisuje skutečnost.
13. 05. 2008 | 21:34

žaba napsal(a):

Čochtane, Čochtane, vy si tedy opravdu, ale opravdu myslíte, že jsou lidé kvalitnější a méně kvalitní? Tohle před nějakou dobou prosazoval pán jménem Hitler, říká se tomu ne nacionalismus, ale nacismus.

To není moje vidění světa. nerozlišuji lidi podle původu, barvy kůže, náboženství, ale podle jeich skutků, to je taky volně podle Bible. Není od věci, když se objevuje názor, že Izrael převzal praxi holocaustu vzhledem k Palestincům.Co se týče levicových názorů, socialismu - skutečně tohle bylo a stále ještě je, ačkoliv méně než v minulosti, praktikováno v izraelskych kibucech, někdo nahoře je už zmínil.

Píšu to při plném uvědomění si vzájemných problémů soužití Izraelců s Palestinci, kde není jina cesta než cesta dohody, pokud Izrael nechce se utopit v arabském moři jej obklopujícímu. Tam nemá pravdu, jednoduše řečeno , ani jedna strana a bez kompromisu nic nevyřeší.

Takže pokuste se přestat lidi kastovat, jinak vas mnoho z nich bude považovat za "vodníka" poněkud jednoduššího myšlení.:)
13. 05. 2008 | 21:37

Boleslav D. napsal(a):

Hochmann, Stejskal:

Ten Zidkuv clanek je volne dostupny na internetu, takze nevim, proc by mel byt problem ho tady in extenso citovat, navic s presnym uvedenim zdroje?
Nevim, proc pan Stejskal vyjadruje jakesi pochybnosti?
13. 05. 2008 | 21:37

žaba napsal(a):

souhlas s nickem SEKYRA
13. 05. 2008 | 21:39

Araj napsal(a):

Aleš Jakeš:

"vůbec nerozumím, co je právního nebo protiprávního na držení nukleárních zbraní nebo na útočných komandech za hranicemi státu"

Plati to treba i pro Iran?
13. 05. 2008 | 21:40

Ivan Hochmann napsal(a):

ročník 53:

pane snažím se nelhat,ale mohu se mýlit.Jenže v tomto případě nelžu ani se nemýlím.Stačí si pane pozorně přečíst blog a porovnat jej s "fakty", které jsou obsaženy v presentovaném článku pana Zídka.

¨Tady byste si měl položit otázku,kdo zde vlastně lže a demagogicky převrací fakta hrající do kontextu a na druhé straně se vůbec nezmiňuje o nejzávažnějších důvodech a příčinách vniku Izraele a následných událostech jak je popisuje pan Tomský.

Pokud by jste neviděl sdostatek argumentů obraťte list na blog pana profesora Hořejšího.Tam se dozvíte podstatně více.

Ivan.
13. 05. 2008 | 21:42

Cicero napsal(a):

Aleš Jakeš:

>>Pane Cicero,
vůbec nerozumím, co je právního nebo protiprávního na držení nukleárních zbraní nebo na útočných komandech za hranicemi státu<<

Obávám se, že právě v tom je kámen úrazu. Bez orientace v mezinárodním právu diskuse sklouzává k více či méně sofistikované dojmologii.
13. 05. 2008 | 21:48

Aleš Jakeš napsal(a):

Pane Araji,
moje reakce se týkala podle mne nesprávného označení "protiprávní" k držení atomové zbraně. To přece není žádná otázka práva, ale něčeho jako otázky mezinárodní bezpečnosti, kontroly, rovnováhy sil atd. Z těchto hledisek je poměrně /vše je samozřejmě relativní/ bezpečné držení atomových zbraní demokratickým státem a nebezpečné státem nedemokratickým, u nějž je velké riziko, že je nevyvíjí k odstrašení nebezpečných sousedů, ale může je reálně použít. Je to samozřejmě složitější, ale mluvit o právním držení nebo protiprávním je nesmysl.
13. 05. 2008 | 21:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Sekyra,

klidně si o mě pište co chcete.Je mě známo odkud vítr fouká.Snad bych se s Vámi pustil do debaty o podřadných lidech,kteří neumějí pořádně číst,co přečtou tomu pořádně nerozumí,o popletech co vyhledávají texty vytržené z kontextů.Domnívají se ,že s jejich pomocí podpoří svoje scestné uvažování,tak aby bylo věrohodnější.

Pane Vy ať napíšete cokoliv,vždycky to bude slátanina plná urážek.Váš bratr v triku Žába nemlich to samé.

Vlastně má Čochtan naprostou pravdu,když hovoří o kvalitě lidských tvorů.Jsou mezi námi doslova hlupáci o jejichž "kvalitě" nelze nepochybovat.

Ale to se vás pánové asi netýká,viďte?

Ivan
13. 05. 2008 | 22:03

stejskal napsal(a):

Pane Boleslave D.,

příliš sice necítím potřebu obhajovat se, nicméně pro Vaši informaci: v souvislosti s Vámi přetištěným textem jsem nevyjadřoval sebemenší pochybnost ;-)

Libor Stejskal
13. 05. 2008 | 22:07

Kamil napsal(a):

Úspěch se neodpouští
každý člověk, když se řeklo žid, tak si představoval shrbeného obchodníčka, který byl zprvu na okraji společnosti, ale vzápětí, protože byl chytrý a spořivý, tak zbohatl a začal mít vliv. Jelikož byl většinou v menšině, tak se v něm neúspěšná menšina snažila hledat viníka svých problémů.
Jak se všem hodila záminka, když Hitler vytáhl proti Židům. Židovský majetek nikomu nesmrděl, proto si všichni oddechli, že se tolik Židů nikdy nevrátilo po válce domů.
Je dokázáno, že Židé, jako rasa mají naprosto unikátní schopnosti se vzdělávat, mají naprosto největší zastoupení lidí s nadprůměrným IQ, proto není divu, že mají nejvyšší zastoupení nositelů Nobelových cen. Když k tomu přidáme jejich pracovitost, tak se nemůžeme divit, že vlastně ovládají světový kapitál.
Úspěch se neodpouští.
Na závěr jeden článek.
http://prague.mfa.gov.il/mf...
Hezký večer.
13. 05. 2008 | 22:13

prirodovedec napsal(a):

Napsane se zrejmym zapalem. Ano jiste (take) maji nezastupitelne postaveni v dejinach. Ano, drzi Zamori, tak jako za krizovych vyprav predmosti zapadniho sveta a pokud padnou bude se to valit na nas. Ano, dokazali vytezit maximum z minima (ve vsem moznem) a dokonce prebit prefikany kolonialni britsky plan na dva nefunkcni staty zavisle na vnejsich mocnostech. Ano vyhravaji. Ano jsou jedinecni (neni asi koser psat vyvoleni). A tedy? Kdyz vlastne se vsim souhlasim? :)
13. 05. 2008 | 22:21

Kamil napsal(a):

Nějak se mi to popletlo
http://www.doopravdy.cz/web...
Hezký večer
13. 05. 2008 | 22:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Kamile,děkuji za web,

měl by nastudovat povinně každý,kdo nemá ponětí o dějinách a chce diskutovat.

Ivan.
13. 05. 2008 | 22:42

Minced Alive napsal(a):

Ivan Hochmann:
Ano, nema cenu komentovat pripad Yasera Araffata, ten jsem jen uvedl pro priklad jak se soudruzi v Oslu dohodli koho obdarit onou cenou. Pokud pochopime kdo za tim vsim v Oslu stoji tak je nam jasne, ze politika EU vuci Izraeli jen vice mene truc podnik vuci USA.
13. 05. 2008 | 22:50

student napsal(a):

Izrael dnes je prý poměrně hezká a vyspělá země. Arabové chtí stát Izrael zničit a jeho území obsadit svými lidmi. Arabové pochopitelně mají hodně zastánců i mezi námi. Přemýšleli ti zastánci nad tím jak by ta země vypadala pod arabskou správou.
Možná by ti zastánci udělali líp, kdyby Araby přesvědčili ať zkusí kousek svého ohromného území taky zkultivovat.
Vydělali bychom na tom, vzniklo by nové místo pro naše dovolené.
13. 05. 2008 | 23:01

Vilém napsal(a):

Student
Mluvíte jako komunistický propagandista, když vychvaloval nový kolchoz, a v žumpě ještě tlely ostatky pobitých kulaků. Rozkvět uloupené země není žádným kritériem pro její držení a nikoho neopravňuje k loupeži, tím spíš, že Židé by velmi pravděpodobně prosperovali kdekoli jinde (např. v zákonných hranicích spolu s arabskými občany, kdyby je nevyhnali), zato bychom neměli miliony uprchlíků.
13. 05. 2008 | 23:10

WtD napsal(a):

A z jakeho duvodu nejsou Zide schopni udrzet vlastni stat dele, nez 70 let?
13. 05. 2008 | 23:14

Student napsal(a):

Viléme, já u toho nebyl když
někdo vychvaloval nový kolchoz.
Tak nevím.
Ale někde jsem četl, že Arabové své pozemky Židům prodávali.
Pro WtD:
Nevím zda je pravda to co jste napsal. Ale pokud je tak bysme se měli poučit. Bylo by pěkné,
kdyby náš stát vydržel déle než
70 let.
13. 05. 2008 | 23:25

Vilém napsal(a):

Student
Stát Palestina něco prodal Izraeli?
Chápu ovšem, že debata je víceméně zbytečná s lidmi, kteří jsou dávno v houfu tleskajících kolchozníků a na zabíjení je zajímá hlavně to, jestli je výnosné a zazlívají potlačovaným lidem, že jim nechtějí stavět rekreační letoviska.
13. 05. 2008 | 23:30

RUMCAJS napsal(a):

Vůbec se nebudu rozkecávat, a rovnou říkám "Naprostý souhlas pane Tomský"! Nepřidal bych ani neubral ni čárku.
13. 05. 2008 | 23:54

Fraser napsal(a):

Jeden obrazek vyda za tisic (nebo kolik) slov:
http://johnmccainforum.com/...

enjoy
14. 05. 2008 | 00:44

tom napsal(a):

pane Tomský mile jste mne překvapil ,nejsem žid ,ale plně se státem Izrael soucítím.
Osobně se domnívám ,že EU by měla zaujmout jiný než zcela zbabělý postoj k středovýchodnímu konfliktu viz Libanon.
14. 05. 2008 | 01:11

petr dvořáček napsal(a):

pane fraser, takových příblblých propagandistických fotoreportáží najdete mnohdy i v serióznách novinách řadu, aby se vzápětí ukázal jejich pseudohumanistický a levičácký původ. Jinak naprostý souhlas s článkem, židy mne naučila obvdivovat moje předčasně zemřelá matka, která měla velice blízko k prvorepublikovým brněnským židům,ač byla silně věřící katoličkou; jeden z jejich svěřenců snad ještě dnes brání Izrael, většina ostatních skončila v Osvětimi.
14. 05. 2008 | 07:53

Sekyra napsal(a):

petr dvořáček:

Nekolik pseudohumanistickych udaju:

Podle izraelského zdroje B’Tselem bylo v období 29.9.2000 – 31.12.2005 izraelskou armádou zabito:
3,386 Palestinců (z toho 676 dětí). 1,008 z nich byli lidé, kteří skutečně bojovali proti Izraeli (včetně házení kamení na vojáky) a 1,185 byli prokazatelně „kolemjdoucí“.
Ve stejném období zabili Palestinci:
992 Izraelců (z toho 118 dětí). Z tohoto počtu bylo 683 civilistů a 309 izraelských vojáků a policistů.

Dobre skore!
14. 05. 2008 | 08:12

Peol napsal(a):

Rozhodne nejsem antisemita, ALE
- GAZA je smutnym priklad, kde za znacneho prispeni Izraelcu umiraji zbytecne naprosto nevinni lide
- Anexe Golanskych vysin, duleziteho zdroje vody je proti jakemukoli pravu
- Jako jediny stat vlastni v oblasti atomovou pumu, ackoli by ji sotva napr. proti Syrii mohl pouzit, je to ovsem velky precedens pro zbrojeni, obzvlaste po valce v Iraku
14. 05. 2008 | 08:27

Čochtan napsal(a):

Milá žabko,
Já si opravdu, ale opravdu myslím, že jsou lidé kvalitnější a méně kvalitní. A netvrdím to já, ale život kolem mne. Já to pouze VIDÍM ! To bude tím, že se na svět dívám bez růžových brýlí a proto netrpím levičáckou oční chorobou.

Za Araby a za Židy mluví jejich výsledky! A ty jsou jednoznačné !

Tvoje prvomájově rozjásané, nadšené rovnostářství je směšné. Směšné a hloupé. Hloupé, protože dává přednost ideologii před skutečností, před fakty. Probuď se žabko, a rozhlédni se kolem. Nerovnost národů a etnik můžeš vidět i v ČR.

P.S.
Představ si žabko, že ten socan Hitler si čistil zuby kartáčkem a pastou ! Co teď ? Zahodíš kartáček a začneš smrdět z huby ?
14. 05. 2008 | 08:48

Čochtan napsal(a):

Peole,
Golanské výšiny byly dobyty v obranné válce. Podobně jako Ostpreussen s Königsbergem. (Dnes Kaliningradská oblast).

Až vrátí Rusové Ostpreussen s Königsbergem, pak se dá uvažovat o vrácení Golanských výšin.
14. 05. 2008 | 08:52

Pepan napsal(a):

Izraelci nebojují za nás. Bojují jen a pouze za sebe a když se jich na to zeptáte, otevřeně to přiznají. Na druhou stranu, Izrael je z dlouhodobé perspektivy neživotný subjekt. Étos prvních let existence státu je pryč a trhliny v jednotě národa, unaveného dlouhým konfliktem, jsou čím dál zřetelnější. Vliv židovského náboženství je čím dál slabší a jeho světská náhražka, vzpomínky na holacaust, je nahradit nedokážou. Izrael dříve nebo později padne, stejně tak, jako padly křesťanské státy vzniklé po prvních křížových výpravách, obklopené nepřáteli, sužované neustálými útoky, nedostatečně podporované z Evropy. Je to všechno jen otázka času.
14. 05. 2008 | 08:55

vanoce3000 napsal(a):

Myslím že vinu za nekonečný blízkovýchodní konflikt nese spíše Izrael než jeho sousedé. Pan Tomský vidí mírumilovný národ a kolem něj hordy krvelačných barbarů. Trochu zkreslená představa.
14. 05. 2008 | 09:13

Čochtan napsal(a):

K těm opěvovaným kibucům.
Pořád ještě v Israeli dožívají. Byl to zajímavý a sympatický experiment. Nevím, proč se o něm mluví jako o socialistickém experimentu, když se jednalo spíš o "velkou rodinu".
Kibucy držely pohromadě tyto faktory:
1. Extrémní ohrožení
2. Extrémně silný pocit sounáležitosti, bratrství.
3. Protože kibucníci přišli doslova s holou panimandou nebyl problém se o to nic podělit. Díky jejich vysoké kvalitě dosáhli velmi rychle skvělých hospodářských výsledků. Podělit se o společný úspěch není také nic těžkého.
14. 05. 2008 | 09:22

Čochtan napsal(a):

Kamil se trefil do černého. :-)Mnoho Čechů si po válce oddychlo, že nemusí vracet ten tépich, na který si už tak zvykli.

Je to tak. Úspěch se neodpouští.
Díky za skvělý link. Kamile !
14. 05. 2008 | 09:36

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Tomský, jde mi z nevyváženosti vašich článků hlava kolem.

Tento je velice dobrý, i když trochu nevyvážený.

Je mi jedno, jestli máte židovský původ. Pokud ano, tak to není v mých očích handicap, spíše naopak.Když se kouknu na svou knihovnu a měl bych vyházet židovské autory tak je polovina knihovny prázdná.

S čím bych si nebyl tak jist je předpoklad, že většina českých, levicově cítících spoluobčanů má ke státu Izrael záporný vztah. Reakce levicových diskutérů svědčí, že tomu tak není.

Panu Sekyrovi či panu vanoce3000 bych jen chtěl připomenout, aby si zopakovali dějepis. Dozvěděli by se něco o tradičním obdivu vlivných arabských špiček k Adolfu Hitlerovi, který přetrvává dodnes. O úloze jeruzalémského muftího nemluvě.

Myslím, že v histori byli Židé spíše levicově orientováni. O tom konečně svědčí četnost Židů ve vedení bolševických stran v meziválečném období.Toto téma by měl nějaký židovský autor otevřít, je šedesát let po válce. Mluvit se má o všem, tabuizování je kontraproduktivní.

Paradoxní je, že dnešní pohrobci bolševiků dnes kráčejí ruku v ruce s muslimskými fundamentalisty.Debata na blogu pana Hořejšího mne utvrdila v názoru, že se občas připojí i sem tam nějaký křesťan, který oprášil myšlenku, že za všechno mohou Židi neboť zabili Ježíše.
Primitivní představa.
14. 05. 2008 | 10:10

Sekyra napsal(a):

Pepa Řepa:

"Debata na blogu pana Hořejšího mne utvrdila v názoru, že se občas připojí i sem tam nějaký křesťan, který oprášil myšlenku, že za všechno mohou Židi neboť zabili Ježíše.
Primitivní představa."

Mohl byste uvest priklad takoveho diskutera? Nebo je to podle vas snad dokonce sam autor?
14. 05. 2008 | 10:22

Charlie napsal(a):

pane Tomský

pěkný článek.
Zdá se, že mezinárodní témata jsou Vám bližší než ta domácí.

Izraelce obdivuji pro jejich chytrost a statečnost.Po staletí trápený židovský národ nejen že nezanikl, ale dává světu ty nejchytřejší vědce, lékaře, umělce.
Antisemitizmus má kořeny právě v závisti této mimořádné schopnosti.

Bohužel, česká verze (tunel, železný a pod.) dělají Židovskému národu spíše ostudu.
14. 05. 2008 | 10:34

Pepa Řepa napsal(a):

Pana Sekyro
mohl bych jmenovat, ale nechci být osobní.

Víte,jsem vlažný katolík. Jako dítě jsem často slyšel narážky na Židy.I v kostele.Nejde o doslovnou citaci, ale o ducha věty: Dobře vám tak, parchanti, zabili jste nám ježíška.Chápete, co myslím?

Tu větu dnes nikde neuslyšíte.Pokud jste jen trochu vnímavý, tak ducha té věty ucítíte často.Možná i mezi vašimi přáteli.

Nevím jak vy, ale já jsem to nikdy nechápal.To je naprosto primitivní pokřivení křesťanství.
Nemám teologocké vzdělání, ale takto to chápu.

To, že jsou jednotlivci, kteří téma holocaustu zneužívají je na jinou debatu.Myslím, že víc v Evropě než v Izraeli. Tam je to pro staré bolestné téma a nová generace si to připomínat nechce.
Aspoň, jak jsem to poznal já.

Spíše popřemejšlejte o tom, jestli není Izrael zástupný problém. Hitlerovi také Sudety nestačili.Představte si, jak by se svět vyvíjel, jaká by nastala geopolitická situace, kdyby stát Izrael padnul.

Citujete Asada. Byl jsem půl roku v Syrii za Háfa.Hezký režim.
14. 05. 2008 | 11:12

filipi napsal(a):

meli bychom se smirit s tim ze konflikt je nedilnou soucasti dejin. Absolutni odmitani konfliktu muze casto zpusobit daleko vetsi skody nez jeho, nekdy rychle, reseni. Zide Israel dobyli. Je naivni si myslet ze vznikl diky hlasovani OSN. Vznikl by tak jako tak. V izreali doslo k pristehovalectvi, pak obcanske valce, potom bezne valce a pak novy stat Izrael vyhral. Proto existuje. Pred nekolika stoletimy na uzemi Izraele prisly arabove a take ho dobili. Oznacovat to tedy jako "jejich" uzemi nedava smysl.
Jsem take kriticky vuci vzniku statu Izrael ale z duvodu, ktere uvadeji treba chasidsti zide.. Rozhodne ne z pozice nejakeho vseobecneho radoby vseobecneho ruzoveho svetonazoru ze se ma a vsude pokud mozno drzet status quo.
14. 05. 2008 | 11:24

Fraser napsal(a):

petr dvořáček: takze kdyz neco napise 'levicak', tak je to automaticky spatne? Hm, zajimave.

Izraelci jsou prinejmensim tak spatni, jako ti, proti kterym bojuji. Nic, co by stalo za obdiv. Taky by me zajimalo, co je na Izraeli tak uzasne pravicoveho, ze ho udajne kritizuji jen 'levicaci'.
14. 05. 2008 | 12:42

Misterio No.1 napsal(a):

Pro fraser:
Kdyz pisete "prinejmensim tak spatni", tak to znamena, ze spis "jeste spatnejsi"?
Mohl byste prosim uvest, v cem jsou Izraelci prinejmnensim tak spatni, ne-li horsi nez ti, proti kterym bojuji?
Osvezte mi prosim pamet - kolik Izraelcu psachalo sebevrazedny atentat, kolik Izraelcu si doma montuje rakety a utoci jimi na sousedni uzemi? Rozdil mezi cilenym vojenskym utokem a teroristickym utokem zamerenym nekam "jen tak do mesta" je doufam znam i vam.
Tesim se na vasi odpoved!
14. 05. 2008 | 12:49

Čochtan napsal(a):

Kdo tohle dokáže napsat: "Izraelci jsou prinejmensim tak spatni, jako ti, proti kterym bojuji."
o tom škoda slov. Stejně by je pan Stejskal smazal. A slušná slova pro někoho tak "alternativně inteligentního" neexistují.
14. 05. 2008 | 13:06

Misterio No.1 napsal(a):

Pro Cochtana:
Taky by me zajimalo, jak to autor toho vyroku myslel...
Pri trose stesti se mozna dockame odpovedi ;)
14. 05. 2008 | 13:14

Sekyra napsal(a):

Pepa Řepa:

I ja jsem vlazny katolik. Neznam nikoho, kdo by nenavidel Zidy kvuli tomu, ze zabili (Zida) Jezise. Drive tomu tak jiste byvalo...
Je skoda, ze nechchcete uvest konkretni priklad diskutera, ktery se takto vyslovil. Myslim, ze je to jednoduse proto, ze se zadny takovy neexistuje a vy jste si ho jen vymyslel. To se nedela...

Nejsem si vedom, ze bych kdy citoval Asada... Zase jste si neco vymyslel... Jen jsem uvedl, ze ten britsky publicista o nem napsal knihu.

Misterio No.1:

Izraelci jsou rozhodne horsi (podle vas mozna lepsi) v mnozstvi zabitych civilistu:

V období 29.9.2000 – 31.12.2005 izraelskou armádou zabito:
3,386 Palestinců (z toho 676 dětí).
1,008 z nich byli lidé, kteří skutečně bojovali proti Izraeli (včetně házení kamení na vojáky)
1,185 byli prokazatelně „kolemjdoucí“.

Ve stejném období zabili Palestinci:
992 Izraelců (z toho 118 dětí).
Z tohoto počtu bylo:
683 civilistů a
309 izraelských vojáků a policistů.

Zdroj: izraelska organizace B’Tselem
14. 05. 2008 | 13:17

MS napsal(a):

Stát Izrael vznikl v r. 1947 - za ne ideálních podmínek. V daném území se děla řada křivd. Pokud to přeskočím - není to ideální- a soustředím se na 21. století a něco zdůrazním (snad nezaujatě)- tak r. 2002 Izrael staví 600 km dlouhou zeď proti teroristům. Tato zeď je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože vede přes okupovaná území, která OSN nikdy nebyla považována za součást Izraele - tzn. až bude zeď dokončena - bude násilné připojení území prakticky dokončeno. V r. 2004 dochází k evakuaci a likvidaci židovských osad na palestinském území (prosadil A. Šaron). V r. 2006 Hizballah překročil hranici a zabil 8 vojáků. V r. 2007 Izrael podnikl operaci Ovocný sad.
Jsem na straně Izraelců, ale nejsem schopna říci, že je to ten správný postoj. Nemám ráda JEN dějiny komentované, jako je třeba odkaz od Kamila nebo dnešní článek pana Tomského zde nebo v E15, ty člověka hodně ovlivní. Mám radši suchý výčet dat a činů a snažím se udělat si svůj "nezávislý" názor, který se následně snažím porovnat s jinými. A tak mne to nutí položit si otázku, zda bych činy některých Izraelců, pokud by je dělal někdo jiný než Izraelec, nenazvala nacionalismem? Potom mne to ale vrací zase na začátek jakýkoliv úvah na dané téma.
14. 05. 2008 | 13:21

fudoshin napsal(a):

chtěl bych jenom uvést na pravou míru část svého předchozího příspěvku,který se týká původu (a to obecně,nejen pana tomského).reagoval na to pan stejskal.myslel jsem,že jsem to napsal pochopitelně,ale zřejmě ne.což mne trochu udivuje,stejné věci jsem psal už vícekrát.tedy k původu.je mi jedno jakého je kdo původu,povolání,státní příslušnosti nebo pohlaví.ale pokud se diskutuje o židovské otázce, já sám považuji za seriozní to zmínit.a to jestli jsem zaujatý nebo ne,ať posoudí čtenáři,kteří ale mohou s touto podstatnou informací pracovat.pokud se diskuse týká lékařů,homosexuálů či jiných témat tak zde stejně očekávám,že se každý přihlásí k profesi,sexuální orientaci apd.protože i když se možná mýlím nebo mám na to jiný názor,pro mě to je informace dost podstatná,zvlášť pokud vím,že po světě chodilo pouze pár lidí tak křišťálově čistých,že otázky které se jich týkaly osobně řešili a přistupovali k nim principiálně a obecně.tolik na vysvětlenou...
14. 05. 2008 | 13:22

Misterio No.1 napsal(a):

Pro Sekyru:
Tohle neni argument:
1) Kdyby se teroristi zbabele neschovavali mezi civilni obyvatelstvo, tak by k temto ztratam vubec nemuselo dojit

2) Kdyby se teroriste vykaslali na pokusy o ostrelovani izraelskeho uzemi, tak by k temto ztratam take nemuselo dojit

3) Kdyby byli Palestinci nebyli uplne levi na vyrobu raket, tak by ztraty na izraelske strane byly mnohem vetsi.

Zaplatpambu (bohuzel?) jsou levi na jakoukoli praci, ale to neznamena, ze by se uz nekolik desitek let nesnazili Izrael zlikvidovat, z meho pohledu ma Izrael pravo se branit.
Podle vasi teorie by asi mela izraelska armada vymenit veskere zbrane za kameni, ze? :)
14. 05. 2008 | 13:24

vanoce3000 napsal(a):

Založení státu Izrael si vyžádalo destrukci 531 palestinských vesnic, 11 městských čtvrtí ve městech Tel-Aviv, Haifa a Jeruzalém a vypuzení tří čtvrtin palestinské populace z domovů. Nakba (z arabštiny katastrofa) podle izraelských historiků IIan Pappého, Avi Shlaima, zčásti i dvorního izraelského historika Ben Morrise, spočívala v plánované etnické čistce (Plán D především ), již dirigoval izraelský premiér David Ben Gurion. Plán D zahrnovaly masové vraždy, destrukce domů, vesnic, úrod, znásilnění a masakry bezbranných domorodců, včetně žen a dětí, a to s jasně definovaným cílem – vytvořit exkluzivně Židovský stát bez Arabů, a to jakýmikoliv prostředky. Svědectví jednoho z mnoha izraelských vojáků, který se zúčastnil Plánu D:„První vlna dobyvatelů zabila asi 90 mužů, žen i dětí. Děti zabíjeli tak, že jim rozbíjeli hlavy železnými tyčemi. Nebyl tam žádný dům bez mrtvých. Dvě starší ženy byly v jednom domě vyhozeny do vzduchu, další žena s dítětem zastřelena.“ Palestinští uprchlíci z let 1947 - 49 a jejich potomci podle mnohých představují jádro tohoto konfliktu. Dokud nebude vůle jej alespoň částečně vyřešit, konec násilí na obou stranách je v nedohlednu.
http://www.blisty.cz/2008/5...
14. 05. 2008 | 13:26

vanoce3000 napsal(a):

Izrael – znamení, jemuž budou odporovat - Pane Tomský, v mém předchozím příspěvku si přečtěte co to bylo za znamení... to bylo takové znamení asi jako nálet sarančat na úrodu. Jste schopen chápat i druhou stranu? :-)
14. 05. 2008 | 13:36

Minced Alive napsal(a):

Fraser:
A co treba tohle a z jineho soudku?
https://www.youtube.com/watc...

Chapete, ze Izrael si svojich vojaku vazi a armada je soucasti spolecnosti, protoze jim nic jineho nezbyva? Armada ma na rozdil od zakuklencu v prosteradlech rad, a v ramci moznosti potresta i pripadne excesy, tohle protistrana neumi a stale se schovava mezi civilisty... ( viz. Jenin massacre http://www.weeklystandard.c...)
... The death toll was 56 Palestinians, the majority of them combatants, and 23 Israeli soldiers.
14. 05. 2008 | 13:47

žaba napsal(a):

ČOCHTAN, jen pár bodíků:
1.podle vaší ideologie kdyby v holocaustu zahynulo 6 milionů Arabů, byl by to menší zločin, menší"škoda" než těch 6 mil.Židů, protože Arabové jsou lidé méně kvalitní.

2.Hitler nebyl socan, byl fašista,nacista, což s levicovým socialiasmem nebo dokonce komunismem nemá nic společného. Stačí, když si položíte otázku , komu sloužil, kdo ho financoval, kdo si ho jako prospěšnou figuru oprašoval - Říšská banka, německý velkokapitál, jehož kapitáni taky stanuli před Norimberským tribunálem.

3. přes všechno čeho stát Izrael dosáhl, pořád zůstává spousta otazníků a lid.řečeno hodně věcí tam smrdí.Viz někde nahože nick přírodovědec, který ale nechal závěr otevřený.

4. Ono přepočítávání všeho na peníze,i lidských životů, což dělá současná západní civilizace, je sice jednoduché,ale jen do té doby než tato civilizace narazí na někoho, kdo sice nemá materiální prostředky, ale je to idealista, bohužel někdy fanatický.Na nedostatek idejí, pohodlnost, zanikla v minulosti spousta civilizací a stačily na to "jen" barbaři.

4. prvomájové průvody pamatuju dobře, chodila jsem v nich s mažoretkami a moc se nám líbilo, jak na nás kluci mohli nechat oči..))
14. 05. 2008 | 14:03

fudoshin napsal(a):

nemůžu nereagovat na příspěvky ohledně schovávání mezi civilisty.naprosto s tímhle pohledem nesouhlasím! jednak i kdyby kdokoliv krásně s nikým nesympatizoval, jak může ovlivnit takovéto činy druhých? a je opravdová lidská ubohost trestat nezúčastněné a nevinné, i kdyby s nimi sympatizovali...to je v civilizovaných zemích nepřípustné a ten kdo to obhajuje,ukazuje sice,že je mu to vlastní,ale i toto je jádrem sporu...nehledě na to,že důkazy pro cokoliv se dají vždy vyrobit.zrovna izraelské služby jsou v tomto mistry nad mistry.pokud vás tedy zajímá historie,prostudujte si i skandály izraelských zpravodajských služeb, i tajných služeb obecně.každý rozumný člověk chápe,že to jsou opravdu jen vrcholky ledovce,takže to je důvod navíc,proč ničemu takovému nedůvěřovat,pokud nelze rozpoznat naprosto spolehlivě zdánlivé teroristické konání od provokací a zpravodajských akcí.stejný problém řeší britové v irsku a v životě by nikdy neudělali to co předvádí izraelci proti nezúčastněným civilistům...p.s. recapcha pising daniel,jak ví,jak se jmenuju? :)
14. 05. 2008 | 14:08

Vojta napsal(a):

Pane, to jste tak hloupej? To nevite, kolik palestincu integrovalo Jordansko? A jake to pro nej melo ekonomicke dopady. Kecate tu hlouposti a uplne jednostranne si pozmenujete svoje argumenty. A cim se Jordansku odvdecil Izrael. Statu, ktery vyresil velkou cast jeho vnitrnich problemu? Ve valce naprosto protipravne zabral cast jeho uzemi! Izrael je stat, ktery pacha zlociny proti lidskosti. A mel by za to byt souzen. OSN mu priznalo status statu. Pokud ale opakovane porusuje mezinarodni pravo a dokonce se dopousti genocidy, mela by OSN mit pravo status statu mu zase odebrat! Byl to opravdu spackany pokus, ktery bohuzel uz trva 60 let. 60 let genocidy puvodniho obyvatelstva. Je to jakoby spojenci v puvodnich koncentracich po valce zacali palit nemce a argumentovali by tim, ze "to mate za to!"
14. 05. 2008 | 14:12

Misterio No.1 napsal(a):

Pro fudoshin:
Jasne, za vsechno muze MOSSAD, chudaci Palestinci jsou objeti medialni manipulace!
V Cechach je uz asi pekny vedro, kdyz pisete takovyhle zvracenosti, dejste si radsi nejaky studeny hadr na hlavu, melo by to pomoct.
Ale bacha na MOSSAD, protoze budete vypadat jako Palestinec! :)
14. 05. 2008 | 14:17

Zdenek napsal(a):

Ten článek je skutečně populistická slátanina,ale tam zmíněn základ všeho nepochopení,či překrucování.Jací palestinští arabové pane Tomský?Ten problém je pouze v náboženství.V dnešní době,kdy je velebena sekularizace oslavujeme stát,který vznikl pouze na náboženském přesvědčení části etnika semitského.Ta druhá část téhož etnika se zove palestinci a nejsou to žádní arabové,ale pokrevní bratři palestinských židů,vyznávající islám.Nezmiňuji zde zakladatele Guriona a Meyerovou,kteří jako představitelé chazarských židů nemají s palestinou společného vůbec nic.a topouze pro základní pořádek.
14. 05. 2008 | 14:23

Vico napsal(a):

Výborný článek. Naprosto souhlasím. Chybí mi vůle, trpělivost i čas polemizovat se zastánci arabských fundamentalistů a i s takovými mudrlanty, kteří doporučovali Židům po totálním kolapsu Evropy 1939 1945, aby to skusili v Německu nebo Polsku znova.
14. 05. 2008 | 14:25

fudoshin napsal(a):

pro pana jedničku: nic takového jsem nenapsal.nebudu proto na vaší provokaci reagovat.spíše se zkuste vyjádřit k napsanému ;) hadr si na hlavu nedávám,ale na východě je běžné tzv. retsui masaki otírání vlkým studeným ručníkem,to někdy dělávám.ale to nejsem sám,dělal to po svém i mr.pampaliny :)
14. 05. 2008 | 14:25

Čochtan napsal(a):

Žábo:
ad 1. Přesně tak. Kvalita se měří přínosem pro lidstvo.
ad 2. Přelož si zkratku NSDAP
ad 3. To platí víceméně všude.
ad 4. A proto je nutné barbary likvidovat včas. To nebude nic pohodlného.
ad 5. Prvomájové průvody trvaly pro mne akorát 5 minut, to stačilo aby si mé přítomnosti všimla třídní učitelka. Pak jsem zmizel na vršovické nádraží a jel na chatu. Nějaký kozy poskakující v pionýrských krojích, ty nám byly akorát pro srandu.
14. 05. 2008 | 14:25

Čochtan napsal(a):

Pro ty kteří tu srdceryvně naříkají nad strašným osudem ubohých arabských uprchlíků:

1. Přibližně stejně vysoký byl počet Židů uprchlých z arabských zemí do Israele. I oni zanechali svůj veškerý majetek na místě. Proč jejich místa nepřevzali (i s opuštěným majetkem) arabští uprchlíci ? Materielně by si velice polepšili !

2. Po 60 letech stále mluvit o "uprchlících" je dost na palici. abych se vyjádřil slušně.
14. 05. 2008 | 14:33

Misterio No.1 napsal(a):

Pro fudoshin:
Dovolte, abych vas citoval: "nehledě na to,že důkazy pro cokoliv se dají vždy vyrobit.zrovna izraelské služby jsou v tomto mistry nad mistry" - naznacujete, ze dukazy byly vyrobeny izraelskou tajnou sluzbou. A dejiny MOSSADU trochu znam, protoze literatura faktu je mym oblibenym ctenim ;)
V prispevku predtim jste zminil Irsko a MI5 - myslite zrejme Severni Irsko, kde uz tretim rokem pobyvam. Pro vai informaci, minuly rok odesel ze Severniho Irska posledni britsky vojak a teroristicky utok ani provokace se zde nekonala jiz nekolik let, takze britove momentalne neresi nic, co by bylo podobne situaci v Izraeli.
A posledni vec, pan Pampaliny - muj mooooc oblibeny vecernicek, kde je mu konec? :)
14. 05. 2008 | 14:33

Čochtan napsal(a):

3. V tom to asi bude. Že "na palici" je veškerá arabská politika.
14. 05. 2008 | 14:34

žaba napsal(a):

Jéé... právě včas jsem nahlídla:)) ČOCHTAN
1. Život každého jedince je kvalita sama o sobě, nenahraditelná ničím.

2.Nazionalsozialistische Deutsche Arbeiter Partei - tedy nacionálně-socialistická, nikoliv socialistická, a pokud trochu čtete, tak byste i mohl vědět, že s levicí ve straně se Hitler vypořádal už ve 20.letech - bratří Streicherové. Pak tam to slovo bylo jen jako vějička pro dělnictvo, zastření reality. BTW už jste si i někdy všiml, že mnohé komunistické strany nemají slovo"komunistický" vůbec v názvu?
3.-
4.Konflikty mezi vyspělým severem a chudým jihem, tedy "civilizací" a "barbary" je možné likvidovat postupným přístupem chudého jihu k Nikoliv silou. Spokojený člověk nemá touhu bojovat, snadněji se vzdá ideologií.

5. Mažoretky jsou americkým přínosem k evropské kultuře a nikdy nenosily pionýrské kroje, v těch by nevypadaly moc efektně, a klidně jsem byly za mažoretky oblečené až do oběda na 1.máje))))
14. 05. 2008 | 14:46

žaba napsal(a):

4. přístupem chudého jihu k bohatství, zlepšit kvalitu života. oprava
14. 05. 2008 | 14:51

Misterio No.1 napsal(a):

Pro zaba:
Dovolim si s vami mirne nesouhlasit a podporit pana Cochtana - "levicovy" neznamena "komunisticky", z meho pohledu se NSDAP radi mezi levicove strany, coz vysvetluje ty skody a obeti :)
14. 05. 2008 | 14:56

Misterio No.1 napsal(a):

Jeste pro zaba:
Pokud myslite "branit chudemu jihu pristupu k bohatstvi" tim, ze si "bohaty" sever nenecha vsechno ukrast, tak na tom nevidim nic spatneho.
Nikdo preci nebani "chudemu jihu" pracovat, tak at zacnou pekne makat a driv nebo pozdeji se budou mit take dobre, ne? Preci "kdyz se chce, vsechno jde". Proble mje mozna v tom, ze to plati i obracene "kdyz se nechce, tak nejde vubec nic" :)
14. 05. 2008 | 14:59

Není to tak trochu chucpe? napsal(a):

Vážení přátelé,

zbytečné se tu rozčilovat, nejlepší je si tam zajet a přesvědčit se na vlastní oči, ať víte, o čem se tu píše a diskutuje. Nakonec zjistíte, že nic není černé, nebo bílé. Můj dědeček - původem polský žid - odmítl v poválečném období odejít do Izraele, přestože mu to jeho přátelé nabízeli, protože zjistil, že v Izraeli jsou též podupávána lidská práva, proti čemuž s nasazením života jako mladík v odboji dělal, co mohl. Znechucen propagandou nikdy neuznával sionismus, protože si nikdy nedovolil považovat se za vyvoleného a stavět život svůj nad život jiného člověka. Řekli byste, že nebyl pravověrný žid? Po válce se oženil s dívkou z česko-německé rodiny, jaký paradox, že? On mě naučil toleranci a snad proto nečiním rychlé závěry a nahlížím na člověka především jako na lidskou bytost. Ne každý žid je fanatický sionista, ne každý Němen nacista, ne každý Čech zloděj a ne každý Palestinec terorista. Je potřeba to mít na paměti a najít v sobě zbytky humanity, kterou u některých z vás jaksi postrádám.

Mnozí mí známí - židé - raději volí život v diaspoře. Dávají dětem jiné občanství, aby nemuseli sloužit v armádě a zabíjet (byť oprávněně či neoprávněně) jiné lidi. Též mnoho mladých Izraelců se žení v Praze, protože necivilní sňatky nejsou v Izraeli dovolené (jaká svoboda pro židy). Dnes se setkáte s takovým paradoxem, že v Izraeli těžko natrefíte na semitského žida (rozuměj Hebrejce), díky politice přílivu levné pracovní síly se už na každém rohu mluví rusky a čile bují neonacismus.

Zbytečně tu vedete diskuze, kdybyste měli semitskou krev, věděli byste, že Arabové jsou schopni bojovat a bránit své domovy staletí, bohužel náš život je krátký. Je potřeba si přiznat, že oni v dlouholeté historii soužití s židovským obyvatelstvem nepáchali organizované pogromy, jako se to dělo opakovaně a po staletí v Evropě.

Takže si pořádně rozmyslete, zda ty názory jsou opravdu jenom a jenom vaše. Mohlo by se totiž stát, že se politika změní a vy budete psát jinak. Pamět lidská je krátká a nepříjemné věci si nerada pamatuje.
14. 05. 2008 | 15:01

Jakub Roth napsal(a):

To: Vojta:
"To nevite, kolik palestincu integrovalo Jordansko? A jake to pro nej melo ekonomicke dopady." - vaše slo´va. A já na to - myslíte ty "Palestince", kteří se v roce 1970 pokusili o puč múproti králi a byli Jordánci po právu vyhnáni (a částečně zabiti)?
A dále: "A cim se Jordansku odvdecil Izrael. Statu, ktery vyresil velkou cast jeho vnitrnich problemu? Ve valce naprosto protipravne zabral cast jeho uzemi!" - aha! Takže to není území nějakých "Palestinců", ale území Jordánska. Chce ho Jordánsko zpět? Ne? A proč?
Dále: " Izrael... dokonce se dopousti genocidy" - to je fakt síla. Najděte si ve slovníku termín Genocida.
Tolik k vašim kydům.
14. 05. 2008 | 15:13

Čochtan napsal(a):

Žábo:
ad 1. " Život každého jedince je kvalita sama o sobě, nenahraditelná ničím."
Tedy i životy v Norimberku popravený nac.socanů ?

ad 2. Internationál- nebo national - socialismus, všechno jedno svinstvo.

ad 4. Prosím, přispěj z tvého bohatství "chudému jihu". Ale jen z tvého. Na moje nesahej ! Arabáči jsou "chudý jih" ?

ad 5. Mažoretky znám, když jsem chodil na football k amíkům do kasáren. Za mých časů ale poskakovaly v prvomájovém průvodu jen pionýrky.

"My jsme malé pionýrky
máme jenom malé dírky.
Až budeme ženy míru
budeme mít velkou díru."

Z tohodle skandování byl jednou málem ošklivý průser.
14. 05. 2008 | 15:23

žaba napsal(a):

MISTERIO, z vašeho pohledu možná ano, ale z pohledu rozvrstveni polit.stran na pomyslné pravolevé ose, tak jak se používá v novinařině i politologii, je NSDAP jako každá fašisticka strana ultrapravice. KOmu sloužila už jsem psala výše, to jen jako maličko názorné vysvětlení.Ale to sem teď nepatří.

Nikdo nemluví o rozdávání bohatství, ale už jste se někdy zamyslel, že bohatství bohatého severu je založeno právě na minulém i současném drancování toho chudého jihu? A´t už v éře kolonialismu nebo i v současnosti, kdy jde hlavně o
ropu??

Končím dnešní dskusi, trochu jsem se zasekla - hezké odpoledne přeju.
14. 05. 2008 | 15:25

žaba napsal(a):

ˇCOchtane, pobavil jste mě , ale už letím.
14. 05. 2008 | 15:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane, který se podepsal "není to tak trochu chucpe?"

Díky za zajímavý úhel pohledu. Domnívám se, že podobné, od emocí oproštěné úvahy mohou posouvat věci kupředu.

Izraelští Židé a Palestinci se prostě budou muset nakonec na nějaké formě soužití dohodnout. A mohou to udělat jen tehdy, když se jejich elity zbaví resentimentů a touze po vítězství.

Řada z nich to už myslím pomalu chápe. Horší bude přesvědčit o tom "lid", s nímž vždy cloumají emoce a který je hluboce zajetý ve svých myšlenkových stereotypech (viz i některé zdejší diskusní příspěvky).

Libor Stejskal
14. 05. 2008 | 15:31

silvie napsal(a):

To Vilem:
proc svou nenavist tak tezce skryvate za naprosto hloupe argumenty? Uz prvni veta o nedodrzovani rezoluci ze strany Israele. Evidentne jste zadnou necetl. Jinak byste se dozvedel, ze rezoluce maji dodrzovat dve strany, tedy i arabska. A i ta v nich ma sve povinnosti. Hadejte, zda je dodrzuje. Takze - doporucuji si nejake precist. A vykriky "Stat Palestina neco prodal Israeli", to je vrchol neznalosti. Nikdy takovy stat neexistoval, podobne neexistuje palestinska narodnost, kultura atd. Zide kupovali pudu uz od Turku. To Turci vladli Vileme v tzv. Palestine. Zadni "Palestinci".
14. 05. 2008 | 15:45

Misterio No.1 napsal(a):

Pro zabu:
Ohledne NSDAP - nesouhlasim s vami, to, ze je NSDAP pravicova strana, je komunisticky vymysl. Totalni kontrola statu nad vsim, naprosty nedostatek svobody, idealizovani delnictva, i to jejich umeni, to vsechno mi docela silne pripomina levicovou ideologii, no proste socialismus.

Ohledne "chudeho, trpiciho jihu" a "bohateho severu" - jake drancovani proboha? Mam pocit, ze Araby nikdo nikdy nedrancoval, mozna jim vladnul, ale od te doby, co maji samostatnost, tak moc kosmonautu nevyprodukovali :)
A ze zminujete ropu, ktere maji arabske narody docela hodne - nezda se mi, ze by ji nekdo Arabum kradl, spis bych rekl, ze ji od nich cely svet kupuje, diky tomu take maji vsechno, co maji. Nechci pusobit jako rasista, ale zajimalo by me, kolik tovaren vlastne dohromady stoji v arabskych statech a kolik arabskych delniku v nich pracuje :)))
14. 05. 2008 | 15:48

fudoshin napsal(a):

ještě jednou pro jedničku: nenapsal jsem že to tajné služby vyrobily.nicméně vyloučit se to nedá,to je to o čem jsem psal.a nevím čemu říkáte vyrobily.je to všechno nesmírně dlouhý a kontinuální proces.rozhodně neříkám,že všechno,ale jsem si jist,že v něčem prsty mají určitě.ale to opravdu není podstatné.je mi jedno, jestli tajné služby nebo "antiteroristé".vždy když se schylovalo k příměří,tak najednou začali lítat rakety.to není normální...a ohledně severního irska.myslel jsem pochopitelně to a jaká je situace nyní není směrodatné.problémy s terorismem nacionalistických stran a hnutí tam měli.a rozhodně nerozjeli tanky celé čtvrti, neostřelovali budovy na základě pochybných zdrojů s širším okolím apd.to se prostě nedělá a proto terorismus tak bolí.není tam soupeř, kterému se dá postavit,který se dá snadno zničit.odnikud útočící flexibilní struktura,která ovlivňuje nálady a mínění lidí útoky na nevinné...hnus,ale bránit se mu barbarstvím?!...men pearl taky dobrý :D
14. 05. 2008 | 15:56

silvie napsal(a):

to "Není to tak trochu chucpe?" ano, ne kazdy zid je sionista, ziji i v diaspore atd. A co? Americane ziji nejen v Americe atd. Dle vas se i v Israeli tehdy porusovala lidska prava. Ano, muzete napsat kde se neporusovala? To uz bude tezsi, ze. Pripadu arabskych pogromu na zidy bychom jiste nasli take dost, nakonec, pred cim utekl Maimonides ze zeme muslimske zaslibene, tedy z Andalusie? Pred fanatickou islamskou sektou. Do Egypta. Mozna je to tedy o tom fanatismu. Ale - kam tim prispevkem mirite?. Co naznacujete? Jake reseni vidite? Vzdani se sionismu? Zruseni Israele? Predani vlady Arabum, ti pak budou konecne hodni a nebudou valky a porusovani lidskych prav?
14. 05. 2008 | 15:56

Vilém napsal(a):

Silvie
žádnou nenávist nemusím skrývat, protože proti Izraeli nenávist necítím, jen nesouhlasím s jednáním toho státu (kdyby takto jednala ČR, odsuzoval bych ČR, což je můj názor například na současnou českou politiku ve vztahu k okupaci Iráku). Proč bych měl hodnotit nedodržování rezolucí arabskými státy, když je řeč o Izraeli a článek byl odpornou snahou představit nám vojensky nejsilnější a jaderný stát jako ubohou politováníhodnou opuštěnou oběť? Arabské státy musí rezoluce také dodržovat, ale stejně jako všude jinde je naprosto jasné, že tyto věci nelze vykládat dogmaticky a jednostranně a z porušení rezoluce v roce 1948 vyvozovat vládu přirozeného stavu bez ohledu na rezoluce a trvající právo Izraele na okupaci cizího území.
Pokud nechápete rozdíl mezi soukromoprávním vztahem vlastnictví a státní svrchovaností, tak se běžte bavit někam mezi Turky ;-)).
14. 05. 2008 | 15:57

Pepa Řepa napsal(a):

To Sekyra
Nejsem si vedom, ze bych kdy citoval Asada... Zase jste si neco vymyslel... Jen jsem uvedl, ze ten britsky publicista o nem napsal knihu.

Nemyslím si, že je podstatné, zda jste citoval přímo Háfize Asáda, či knihu o něm.O knize nic nevím o režimu Háfa(po půl roce pobytu) snad něco málo ano.
To však s debatou o státu Izrael vůbec nesouvisí.

To Zdenek
Faktická poznámka:Dnešní Palestinci jsou jiným národem než bibličtí Pelištejci, či Filištíni.

To Stejskal
neřekl bych, že lidem cloumají větší emoce než elitami.O tom, jak je lid "přesvědčován" u nás, by se dalo debatovat. To sem ale nepatří.To je na jinou debatu.

Na straně Palestinců v Gaze je elitou Hamás. Je to příklad pokroku směrem k těm co, jak říkáte, chtějí racionální řešení nebo vykročení na zcela opačnou stranu?
14. 05. 2008 | 15:57

Pepa Řepa napsal(a):

Drahý Viléme
nevím, proč vykazujete Silvii mezi Turky.Myslím, že s vašimi názory tam patříte spíše vy.

Jestli vám mohu poradit, jděte raději péct housky.Nebo dělat lásku.

Jinak nezoufejte. I v Izraeli je téměř každý pekař Arab.Vás čeká světlá budoucnost.

Škoda, že už neexistují, ve vámi uváděném Turecku,Janičáři. Určitě byste udělal kariéru.
14. 05. 2008 | 16:06

Jakub Roth napsal(a):

Viléme, napsal jste: "porušení rezoluce v roce 1948". Můžete mi říci, jakou rezoluci a čím ji tehdy Izrael porušil? Snad tím, že v souladu s jinou vyhlásil stát? Nebo tím, že se hned druhý den musel bránit útoku pěti arabských států? Necítíte nenávist, jak tvrdíte, ale vaše řádky jsou plné lží.
14. 05. 2008 | 16:10

Vilém napsal(a):

Pepo,
pokuste se pochopit, že blog se zabývá určitým poměrně závažným tématem a bezobsažné ataky na mne ho znehodnocují, protože postrádají vazbu na téma.
14. 05. 2008 | 16:11

Vilém napsal(a):

Jakub Roth
V roce 1948 porušily rezoluci OSN arabské země, které Izrael napadly. Domníval jsem se, že můj příspěvek nelze vykládat tak, že bych porušení rezoluce v roce 1948 vztahoval na Izrael.
Jen jsem tvrdil, že nelze z historických porušení různých rezolucí vyvozovat právo na jejich trvající porušování (tentokrát ze strany Izraele, ale totéž samozřejmě platí pro arabské státy).
14. 05. 2008 | 16:14

Pepa Řepa napsal(a):

To Vilém
Fajn. A proč vykazujete Silvii mezi Turky? Není to diskriminace národa či pohlaví?
14. 05. 2008 | 16:21

Vojta napsal(a):

Jakub Roth:
V Jordánsku tvoří původní obyvatelstvo z řad Nomádů a dalších kočovných kmenů menšinu. I poté, co ze země byla vyhoštěna OOP, tvoří více než polovinu obyvatelstva Palestinci. Je to tak jediný stát, který z velké části asimiloval palestinské obyvatelstvo a nesegregoval ho. I kdyz se Jordansko k tomuto vnitrnimu problemu Izraele tak dobre zachovalo (narozdil od pochopitelneho postoje ostatnich, kteri uprchlikum poskytli azyl v uprchlickych taborech, ale nepřidělili jim status občana), Izrael v šestidenní válce zabral území západního břehu Jordánu.
V roce 1994, kdy se zdálo, že díky dohodám z Oslo vznikne stát Palestina, bylo opět Jordánsko ochotné vyřešit vnitřní problémy Izraele za tuto zemi. A tak v mírové dohodě z roku 1994 ( http://www.kinghussein.gov.... ) se Jordánsko tohoto území fakticky vzdalo v dobré víře, že na něm vznikne Palestinský stát. Tak proto.

Genocida je zločin proti lidskosti, spočívající ve vyvražďování určité skupiny lidí definované na základě jejich etnika či rasy. Některé širší definice přidávají k vyvražďování ještě násilné vyhánění a k etnickým skupinám ještě přidávají skupiny definované kulturně, politicky nebo nábožensky. A přesně to Izrael 60 let dělá.
14. 05. 2008 | 16:25

Vojta napsal(a):

Doplním, že jediné co na území západního břehu vzniklo od roku 1994 jsou osady radikálních Židů, jejihž bránění stojí nemálo lidských životů (bohužel statisticky více Palestinských a to i přesto, že tam nebydlí) a také zde vznikla tzv. bezpečnostní bariéra, která toto území fakticky dále rozdělila a západní část není o nic méně palestinská než ta východní.
14. 05. 2008 | 16:28

silvie napsal(a):

to Vilem: na jedne strane tedy Vilem tvrdi, ze nelze vykladat nic jednostranne a na druhe napada Israel, ze nedodrzuje rezoluce. Asi jste me spatne pochopil. Ty rezoluce jsou psany tak, ze je maji plnit dve strany. Neni je mozne naplnit jen ze strany Israele. Pokud Israel svou cast naplni, rezoluce bude dale nenaplnena. Proto pisi o nedodrzovani z arabske strany. Takze bavit s “Turky” jak pise Vilem, prosim, ale sam. Ale nejdrive se seznamte s temi rezolucemi.
Nejak jste nevysvetlil co Israel ukradl statu Palestina. Ono to jde tezko, ze. Ale vyrvavat nenavistne vykriky je snadne. Hodite se na demonstrace, Vileme.
14. 05. 2008 | 16:33

silvie napsal(a):

to Vilem: A mimochodem, "bezobsažné ataky" na vasi osobu - myslite, ze jsem vas upozornila na neznalost rezoluci o kterych zde tak zavazne mluvite?
14. 05. 2008 | 16:42

Vilém napsal(a):

Když z argumentace Sylvie pominu emotivní obvinění a nelogické výzvy, aby si studoval rezoluce (když na nich podle ní nezáleží), tak zůstává podivná teze, že z porušení či porušování rezolucí Araby opravňuje rovněž Izrael k jejich ignorování. Za těchto okolností by ovšem kterákoli strana mohla používat současný stav jako odůvodnění zcela svévolných postupů, což je naopak důvodem k mezinárodnímu zásahu daleko masivnějšího rozsahu (ovšem z pozice OSN, ne svévolně definovaného "mezinárodního společenství" USA a jejich spolupachatelů).

Neochota Silvie uznat, že Izrael si přisvojil cizí státní území ji pak v podstatě diskvalifikuje z civilizované debaty a vykazuje ji na čestné místo v hýkajícím davu zaslepenců ;-).
14. 05. 2008 | 16:42

Misterio No.1 napsal(a):

Pro fudoshin:
Zkusim to jeste jednou, budu vas znovu citovat: "nehledě na to,že důkazy pro cokoliv se dají vždy vyrobit.zrovna izraelské služby jsou v tomto mistry nad mistry". Timto naznacujete, ze dukazy mohly byt vyrobeny Izraelci.
Z vaseho dalsiho prispevku: "a nevím čemu říkáte vyrobily" - to jste rekl vy, ne ja, ze se dukazy daji vyrabet, takze byste to mel vedet ;)
Dale pisete "rozhodně neříkám,že všechno,ale jsem si jist,že v něčem prsty mají určitě" - takze nakonec to podle vas byli preci jen ti Izraelci.
Pane, vy jste malinko posedly teorii spiknuti nebo lehkou paranoiou - Izraelci jsou podle vas mistri ve vyrabeni dukazu, ale zadne nevyrabeji, vy nerikate, ze jsou vsechno podvrhy, ale v necem maji Izraelci urcite prsty, ze? :)))
Ja na oplatku rikam, ze je doakzano, ze MOSSAD je nejlepe fungujici tajna sluzba na svete, takze ma i vysledky. Nejake "vyrabeni dukazu" ohledne teroristickych utoku, se kterym jste zde zacal vy, bych jim ale nepripisoval, myslim si, ze to, ze z uzemi ovladanym Palestinci na ne letaji rakety, jako dukaz staci a vyrabet dalsi by byla skoda prace.
Ja vas nechci nijak urazet, ale vy mate mozna jen problem zaujmout jasne stanovisko, i kdyz nevim proc, tak si nechavate otevrena zadni vratka. To jsou formulace typu "nerikam, ze vsechno, ale neco mozna ano" a podobne - to je alibismus. Bez ohledu na historii je realita takova, ze na Izrael letaji rakety, ktere jen diky technickemu amaterismu vyrobcu nezpusobuji kazdy den obeti na zivotech. To ale neznamena, ze by obyvatele Izraele meli mavnout rukou nad tim, ze na ne nekdo strili rakety. Izrael se brani a pri likvidaci teroristu a vyrobnich kapacit umistnenych v obytnych ctvrtich obcas bohuzel zemrou i nevinni lide. Nemyslete si, mne je to take lito.
Rad bych vam take pripomenul, ze jeste stale je z Izraele dodavana na uzemi samospravy elektrina a to i z prihranicni elektrarny, na kterou jsou podnikany utoky. Ja bych tedy takovouhle trpelivost rozhodne nemel!

Dovolim si pripojit dva odkazy na zde tak oblibene youtube:

Terorista po odpaleni rakety na Izrael:
http://youtube.com/watch?v=...

Odpalovaci zarizeni raket ukryte v garazi - pouziti lidskeho stitu:
http://youtube.com/watch?v=...
14. 05. 2008 | 16:43

Jakub Roth napsal(a):

Viléme, pro Pána Boha, kdo jsou to ti vaši Palestinci? Podle mne arabští obyvatelé území, které se nazývá od zboření chrámu a počátku diaspory Palestinou (důvody snad znáte). Území dnešního Jordánska touto Palestinou není a nebylo. A i ti vaši údajní Palestinci jsou potomci nomádů, tedy kočovných kmenů. A dotaz - kdy Jordánsko řešilo nějaké vnitřní problémy Izraele? Vy jste podle mne normánlní postmoderní relativista.
14. 05. 2008 | 16:45

Vilém napsal(a):

Pane Rothe,
soustřeďte se, možná i já jsem relativista, ale o řešení izraelských problémů Jordánskem a jiných historických okolnostech psal Vojta.
14. 05. 2008 | 16:49

Jakub Roth napsal(a):

Viléme, omlouvám se, patřilo to samozřejmě Vojtovi.
14. 05. 2008 | 16:53

silvie napsal(a):

to vilem: Ja nekde pisi, ze na rezolucich nezalezi? Ovšem pokud si ma arabska strana napr. sednou s israelskou a vyresit problemy, uznat Israel, muzete mi vysvetlit, jak ma Israel k necemu podobnemu sam pristoupit? Cekat u prazdneho stolu? Neuznany stat? A k onomu prisvojeni si ciziho statniho uzemi, o tom jsem nic nepsala. Ovšem i to je, dle mezinarodniho prava – podobne jako u kazdeho dalsiho – velice dvojsecne a každý pravnik jiny nazor. Takze lze zcela lehce vysvetlit, ze Israel ma na toto uzemi narok, protože ho dobyl v obranne valce s agresorem, který ho chtel znicit a narazil. Mimochodem, Nemci po svetove valce neprisli o zadne uzemi, ze… Tedy, nevim nevim, jak je to s hykanim. Zatím jste nebyl schopen odpovedet na jediny muj argument a naopak mi vkladate do ust nevyrcene. Jak jsem psala, demonstrace, tak se vykricite.
14. 05. 2008 | 16:54

Vilém napsal(a):

Silvie
Je typické, že nedokážete rozlišit mezi zněním svých výroků a tím, co z nich logicky vyplývá a co je tedy rovněž jejich obsahem, a tím trapným způsobem demonstrujete svou myšlenkovou nedostatečnost. Ze slušnosti to nebudu rozvádět ;-).
Celkové řešení sporu se již rýsovalo v roce 1994, ale bylo zablokováno zlovolným postupem izraelské pravice a arabských extrémistů a proto budeme muset na další příležitost čekat ještě dlouhou dobu, a tím se samozřejmě zhoršuje možnost dosáhnout řešení v mezích původního plánovaného stavu, který je v plné míře již neobnovitelný bez dalších nespravedlivých postihů lidí narozených na neprávem zabraném území.
Příklad Německa je ovšem založen na uznání tohoto stavu Německem samým, nikoli na tom, že bylo odebrání území původně fakticky provedeno. Arabské státy Izraeli zatím nic takového neuznaly a palestinský stát ani nemohl, protože nevznikl.
14. 05. 2008 | 17:09

Pepa Řepa napsal(a):

Pokud tady zmiňujete Jordánsko, tak doporučuji seznámit se s historii kurajšovského kmenu Banú Hášim, s tím o jak starý či nový útvar se jedná, zda v tradičních či naprosto nových pofidérních hranicích, jaké je jeho současné populační složení, zda koresponduje s původní populací atd. atd.

Hovoříte tady totiž o útvaru, který vznikl jen díky tomu, že hášimovci, kteří jako jediní odvozují svůj původ od Muhammeda prohráli s wahhábistickými Saudy. Pradědeček současného krále neměl kam jít.Vznikl, poměrně nedávno, umělý útvar, který nemá tradiční hranice, ani původní populaci.

Tím naprosto nezpochybńuji tento krásný stát, nicméně z diskuse vyplývá, že je někdy považován za mnohem starší útvar. Dodnes jsou vztahy mezi Jordánskem a SA dost vypjaté.
14. 05. 2008 | 17:50

pgjed napsal(a):

No sláva pane Tomský. Po dlouhé době Vás musím pochválit. Konečně jste se dopracoval konzervativního stanoviska alespoň v této věci. Téměř není co dodat. Jen pár drobných poznámek:

Ptáte se: "Jak však vysvětlit světovou nechuť, a někdy i nenávist, která tak ochotně naslouchá arabské propagandě?" Snadno rozvinutý pseudokřesťanský západní svět ztratil s duchovním zakotvením i hierarchii hodnot a pud sebezáchovy. A tak často činí to co je ekonomicky výhodné a permanentní válka na blízkém východě je pro některé ještě výhodnější, než byla podpora Hitlera před a během války. A nečiní, co by bylo bezpečné a morální.

Jordánsko je vpodstatě palestinský stát. Leží na území historické Palestiny, má včele palestinskou dinastii a dokázal se velmi radikálně zbavit hrdlořezů z hizbaláhu, bohužel na úkor Libanonu a možnosti udržení míru v Gaze. Příslušné rezoluce Společnosti národů i OSN jsou tedy naplněny, zbývá jen udělat pořádek s těmi hrdlořezy. K tomu ale chybí vůle.
Jordánsko
14. 05. 2008 | 18:08

Pepa Řepa napsal(a):

Vilém napsal
Neochota Silvie uznat, že Izrael si přisvojil cizí státní území ji pak v podstatě diskvalifikuje z civilizované debaty a vykazuje ji na čestné místo v hýkajícím davu zaslepenců ;-).

Co si myslíte, že se dá na takovou repliku odpovědět?

Myslíte, že osel má scopnost rozpoznat v zrcadle, že je osel?
Zkuste to, zrcadlo snad doma máte, gentlemane!
14. 05. 2008 | 18:13

Pepa Řepa napsal(a):

To pgjed
Technická poznámka.

Hášimovci nejsou palestinská dynastie.

Dynastie Hášimovců, jejiž příslušník Abdulláh II. v současnosti Jordánsku vládne, odvozuje své kořeny od mekkánského rodu Banú Hášim, který byl jednou z větví kmene Kurajš, z něhož vzešel i prorok Muhammad. Jedním z potomků Hášimovců byl také Hasan, syn čtvrtého chalífy Alího a jeho ženy Fátimy. Až do první světové války (!!!!!) lze považovat Hášimovce za faktické vládce Hidžázu. Šaríf Husajn bin Alí se od roku 1916 snažil o znovuvytvoření islámského chalífátu.

V roce 1924 byl Husajn za podpory sekty Wahhábitů poražen Ibn Saúdem, jehož rod od té doby vládne téměř celému Arabskému poloostrovu. Husajnovi synové Fajsal a Abdulláh se stali králi Iráku, respektive Zajordánska. Fajsalova vláda byla svržena roku 1958 baasistickou revolucí, která prakticky vedla k nástupu diktatury Saddáma Husajna. Jordánský král Abdulláh byl v roce 1951 zavražděn v Jeruzalémě a až do roku 1999 vládnul jeho vnuk Hussein.

Na článek pana Tomského mám stejný názor jako vy.
14. 05. 2008 | 18:22

Vilém napsal(a):

Milý Pepo Řepo,
Silvii se tohle dá napsat, protože je to chytrá, jen trochu prudká a nezralá osoba. V davu hýkajících zaslepenců proto nemusí být, na rozdíl od jiných, jimž je zbytečné to vytýkat, protože tam patří.
14. 05. 2008 | 18:28

žaba napsal(a):

MISTERO N.1 vy zřejmě nevíte nebo zapomínáte, že totalita může být jak levicová -viz komunismus, tak pravicová - viz fašismus. Projevy obou v omezování demokratických svobod, tak naprosté kontrole státu,předcházení si dělnictva atd. jsou prakticky totožné. Liší se jen ekonomickým systémem, fašistické státy jako bylo Německo, Francovo Španělsko, v novější době Pinochetova Chile byly země kapitalistické, tedy s tržní ekonomikou, soukromým vlastnictvím.

Země, kterým se ne příliš správně říká komunistické, měly ekonomiku řízenou, plánovanou, což vedlo k jejich stagnaci a zániku.Ono se zapomíná na to, že tržní ekonomika si s totalitou rozumí velmi dobře - viz Čína.

Druhá část vašeho příspěvku by vyžadovala odpověď obšírnou, na což tu není prostor, i téma je nakonec jiné.
14. 05. 2008 | 18:34

crowley napsal(a):

>žaba
K tomu pravolevému. http://www.politicalcompass... tedy 2 dimenze a NSDAP by byla ekonomicky nalevo.
14. 05. 2008 | 18:54

Minced Alive napsal(a):

žaba:
Mmno nevim, ale na Nemecku za dob Ady opravdu nevidim nic pravicoveho...
14. 05. 2008 | 19:59

fudoshin napsal(a):

to misterio: chytrému napověz,hloupého kopni.napsal jsem co jsem napsal a při nejlepším úsilí vy nejste schopen nebo ochoten to pochopit.v tom případě to nebylo určeno vám,ale lidem,kteří to pochopit umějí a chtějí,přestože se mnou pochopitelně nemusejí souhlasit.
14. 05. 2008 | 20:10

Fraser napsal(a):

Misterio No.1: kdyz uz tak bych volil termin "jeste horsi" ;). Proto:

Sekyra napsal(a):
Podle izraelského zdroje B’Tselem bylo v období 29.9.2000 – 31.12.2005 izraelskou armádou zabito:
3,386 Palestinců (z toho 676 dětí). 1,008 z nich byli lidé, kteří skutečně bojovali proti Izraeli (včetně házení kamení na vojáky) a 1,185 byli prokazatelně „kolemjdoucí“.
Ve stejném období zabili Palestinci:
992 Izraelců (z toho 118 dětí). Z tohoto počtu bylo 683 civilistů a 309 izraelských vojáků a policistů.

Dobre skore!

Svoji moralni prevahu v mych ocich uz davno prohospodarili.

Kazdy bojuje, jak umi. Ne kazdy dokaze ovladat nejmocnejsi a nejbohatsi zemi na svete (za coz jim patri muj obdiv, ze si to umi zaridit).

Ano, ten rozdil je mi znam a nikde jsem tu neobhajoval teroristicke utoky, jak si muzes snadno overit. Doufam, ze tobe je znam rozdil mezi likvidovanim teroristu a aplikovanim principu kolektivni viny, kobercovym bombardovanim atd.

Minced Alive: kdyz maji tak super armadu, tak by je mohli naucit nepusobit tak velke collateral damage.
14. 05. 2008 | 20:59

žaba napsal(a):

MINCED ALIVE, ono tam bylo provedeno znárodnění,zrušeno soukromé vlastnictví výrobních prostředků, zavedena plánovaná ekonomika?Nic z toho. Hitlera podporovaly největší německé koncerny a Říšská banka, určitě znáte podle jména firmy KRUPP, IG FARBEN, která měla dobrý kšeft z cyklonu B, s hitlerovským Německem měly dobré obdchodní styky v 30.letech i mnohé firmy z USA.
14. 05. 2008 | 21:40

Fraser napsal(a):

zaba:

kdyz uz tak v Nemecku byl nacisti, fasismus byl v Italii. A byli to levicaci jak hrom. NSDAP = Národně socialistická německá dělnická strana. U nas (a skoro v cele Evrope) taky vladne levice a moc se toho neznarodnuje. O prisati velkych firem na statni penezovod ani nemluve
14. 05. 2008 | 21:55

Pepa Řepa napsal(a):

To žaba
ty vaše úvahy pravá-levá jsou skutečně k ničemu.

Dobrým příkladem jsou skutečně židé.Před WWII skutečně ovládali většinu bolševických partají. Dnes jim jdou postbolševici společně s islamisty po krku.
Co je pravá, co je levá?

Chcete další příklad? Strávil jsem 2 roky v Lybii v době největšího naftového boomu. V představách lidí byl Gadáffí komunista, protože šel komunistům v zahraniční politice na ruku (podle zdejšího výkladu).Tedy levá.

A skutečnost? Komunistická strana zakázaná, stejně jako v Alžíru.Na zdech mapy, které měli buď barvu zelenou (dům míru-islámu) nebo modrou (dům války- území, která mají být dobyta).Andaluzie byla zelená.Víte, jaký má u Arabů obdiv Adolf Hitler?

Myslíte, že muslimský svět rozlišuje pravá-levá? Ani v bipolární době to nedělal. Nenechte se vysmát. Už tehdy mně začalo vrtat hlavou, jak oni vidí svět.

Bydlel jsem s Američany, kteří učili Araby lítat na Herkulesech. Když se měli vrátit domů, raději přijali kanadské občanství.Myslíte, že sympatizovali s tím arabským magorem? Ani náhodou. Měli cyklus dva měsíce tam, měsíc doma.Obrovské prachy.To byl důvod, Totéž Francouzi na Mirage F1.
Myslíte, že byli zarytí komouši piloti na L-29? Dostali nůž na krk. Když si odkroutí dva roky v Lybii, půjdou na Boeingy u ČSA.

Západní Měmci stavěli v poušti dálniční křižovatky, které končí v poušti. Ještě dneska tam jsou. Tehdy východní Němci dělali Gadáffímu osobní gardu. Nevěřil ani Arabům.Zažil jsem atentát, když se ho na Ogbě snažil střelit velitel osobní stráže, kamarád který s ním dělal převrat proti králi Idrisovi.Pěkné maso.

Myslíte, že někdo tam uvažuje v dimenzích pravá-levá?
14. 05. 2008 | 22:32

Kamil napsal(a):

Za komančů se říkalo, že když přiletěl Arabský pohlavár do Prahy, tak na staré letiště přistálo ještě jedno letadlo s manželkami a dětmi jeho oponentů. Měl strach aby nebyl převrat než se vrátí domů.
Stejný postup by měli používat i naši vojáci na misích, protože atentátníci většinou nepatří do rodin kmenových vůdců. Chcete li nás zabít, tak si musíte zabít i své nejbližší. Jinak se nám budou jen smát.
Hezký večer.
14. 05. 2008 | 23:26

scientist napsal(a):

Pane Tomský, opravdu to máte zapotřebí? 1.Marxismus není leninismus
2.Pokus se židé dostali do sporu s akademickým marxisty, pak těmi marxisty byli v dané době také často židé. Viz pováleční pokračovatelé frankfurtské školy, jak jistě BEZPOCHYBY víte
3. v akademickém světě je dnes marxismus naprosto okrajovou záležitostí, nikoliv, jak tvrdíte Vy, stále živá ideologie. 60tá léta už opravdu skončila.

Proč to pořád děláte? Máte nepochybně inspirativní myšlenky, ale taky jste zafixovaný na určitý obraz nepřítele (levice, sociologie, marxismus, multikulturalismus a já nevím co ještě), který nezměníte ani navzdory faktům. Proč?
15. 05. 2008 | 00:51

MS napsal(a):

pro žabu - můžete mi, prosím, vysvětlit spojení pravice a fašismu? ZAkladatelem a tvůrcem ideologie fašismu byl Mussolini a ten byl nejdříve členem Italské socialistické strany a následně pak založil svou fašistickou organizaci - stranu. To samé Hitler - byl národní socialista. Obecně je fašismus charakterirován tím, že nadřazuje zájmy celku (národa, státu) nad názory jednotlivce atd.. Tato definice je tak dost v rozporu se základní ideologií pravice, která klade důraz na svobody jednotlivce. Asi historie zná příklady pravicových politiků, kteří se stali fašisty, jako historie zná fašisty, kteří se změnili. Ale Váš výrok pravice - fašismus? Není to chybné?
15. 05. 2008 | 08:25

Misterio No.1 napsal(a):

Pro frasera:
Tak ja ti teda budu taky tykat, kdyz ti to vyhovuje vic :)
Asi nema cenu snazit se vyvracet ti zjevne nesmysly, treba jako ze podle tebe Izrael kobercove bombarduje at uz kohokoli, coz se tady snazis naznacit "Doufam, ze tobe je znam rozdil mezi likvidovanim teroristu a aplikovanim principu kolektivni viny, kobercovym bombardovanim atd.".
Zajimam se totiz tak trochu o vojenskou techniku a mam pocit, ze Izrael nevlastni ani jeden strategicky bombarder, ktery je potreba k provedeni takoveho druhu utoku.
Pri utocich na cile ve meste jsou vetsinou pouzivany vrtulniky (Apache) a rizene rakety (Hellfire), takze presnost je zarucena.
Je take mozne, ze automobily teroristu jsou casto oznaceny (neptej se me jak, dotaz smeruj na MOSSAD), ale verim tomu, ze teroriste se nepohybuji v automobilech jen tak v nejakych ctvrtich, ale naopak - pohybuji se tam, kde maji podporu, leda ze by zrovna jeli nekam na nakup.
To, ze obyvatele techto ctvrti schvaluji a oslavuji utoky proti Izraeli a USA my opravdu staci k tomu, abych pripadne neumyslne obeti nevydaval za "nebohe civilisty".
Myslim si, ze ze stredni Evropy se to moooc pekne radi, jak by se k sobe na blizskem vychode meli chovat, realita je ovsem ponekud jina, takze misto planeho filozofovani o tom "co by, kdyby" jsem si "vybral" stranu, ktera ma moje sympatie a je to Izrael. I kdyby byli arabove ti "hodni", tak se vsadim, ze kdyby prestali strilet ty pitome Kassamy na Izrael, tak by je nikdo nebombardoval. A pokud by nestrileli na Izraelske tanky, tak ty by je take nechali na pokoji.
Ja si totiz myslim, ze kdyby se arabove prestali bavit timhle provokovanim, tak by byl mir a oni by museli treba zacit chodit do prace a je vic bavi tohle - jen tak se poflakovat a obcas udelat neco, za co se podle nich zarucene dostanou do raje. Je to, opet podle mne, nakonec jejich volba, a kdo chce kam, pomozme mu tam:
http://youtube.com/watch?v=...

Dal uz asi do teto debaty prispivat nebudu, protoze to tady neni o argumentech, ale o nazoru a kazdy ma pravo myslet si, co chce... I kdyz si plete fasismus a nacismus, levici s pravici, pricinu a dusledek. Je to sice smutne, ale mne to konec koncu "zily netrha" :)
15. 05. 2008 | 09:25

Misterio No.1 napsal(a):

...omluva za to "na blizskem"... safra...
15. 05. 2008 | 09:27

MS napsal(a):

pro Misterio No.1 - ano, máte pravdu - fašismus a nacismus je něco jiného, ale např. Oxfordský politický slovník tyto dvě ideologie spojuje. Nacismus je spojení fašistického státu s rasistickou teorií, přivlastňuje si něco z kolektivizace .... Tak zas tak mimo nejsem, pokud nehovořím o tom, že diskuze začala o Izraeli.
15. 05. 2008 | 09:46

Misterio No.1 napsal(a):

Pro MS:
Ale ja jsem vubec nemyslel vas, naopak, vas prispevek se mi zdal opravdu rozumny :)))
Abych byl adresnejsi - myslel jsem spis zabu. Nerekl bych, ze vy mate problem rozeznat italsky fasismus, ktrery zalozil Mussolini a nacionalni socialismus, neboli naci-smus, ktery ma puvod v Nemecku. To ze se tyhle dva gauneri spojili neznamena, ze fasismus a nacismus je to same :)
15. 05. 2008 | 10:18

Pepa Řepa napsal(a):

To fraser
Kobercové bombardování? To už začínáte být komický.Slyšel jste někdy o Hamázem používaných sanitkách? Slyšel jste někdy o finančních částkách vypláceńých rodinám pozústalých po sebevražedném atentátníkoví?

Asi před šesti lety jsem letěl z Ben Gurion a prohlídka na letišti šle do absurdních detailů. A kdo tam lítá zná obvyklé budky, pohovory a šacování. Letadla nabírala zpoždění lidi začli remcat.Přišel úředník, omluvil se a situaci objasnil.Minulý týden tam našly nálož v zavinovačce dítěte jedné arabky. To dítě bylo její vlastní.
15. 05. 2008 | 11:55

Čochtan napsal(a):

Gentelmen, dvě hypotetické otázky:

1. Kdyby přes noc zmizely všechny arabské zbraně, kolik Arabů by pak Israelci zabili ?

2. Kdyby přes noc zmizely všechny israelské zbraně, kolik Israelců by to přežilo ?

(Správné odpovědi: 0 a 0).
15. 05. 2008 | 13:57

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo, pak ať mi někdo vykládá. že arabači nejsou ....
To je hnus, že mu není rovno !

P.S. Gentlemen, prosím za prominutí, blbý překlep.
15. 05. 2008 | 14:01

Misterio No.1 napsal(a):

Pro Cochtana:
Ale ona ta arabka to udelala, protoze byla nestastna a utiskovana, a taky proto, ze je svet tak nespravedlivej a ze se Zide nechteji stahnout do more nebo tak neco... Ona byla, chudak, vlastne obet!
To se mozna driv nebo pozdeji dozvite od nekterych diskutujicich :)))
15. 05. 2008 | 14:20

Fraser napsal(a):

Misterio No.1, Pepa Řepa: ja vedel, ze to kobercovy bombardovani mam opravit. Mel jsem na mysl pouzivani kazetovych bomb, ale byl jsem liny to prepisovat. I kdyz zas tak mimo misu mi to nepripadne. Videli jste nekdy misto, kam tahle munice dopadne?

Ty Apache mi moc jako prednost nepripadaji, prece jen to dost omezuje moznost selektivniho vyberu.

Zbytek jsou jen reci. Pokud jsou zde uvadena cisla spravne, tak co do poctu zabitych civilistu je Izrael horsi, navic Izrael vytvoreny OSN a dnesni Izrael jsou co do uzemi 2 ruzne staty.

Vite, ze sionismus byl odsouzen jako rasisticka organizace? viz http://en.wikipedia.org/wik... Dneska se k tomu lidi hrde hlasi. Jsem zvedav, kdy se prestane mluvit o okupovanem uzemi a zacnou ho oznacovat za osvobozene. Davam tomu rok, maximalne dva :).

Ja se spis zajimam o 2.sv. valku a divili byste se, co dokazaly vsechny stany konfliktu udelat za zverstva za 6 let. A vy tady chcete tvrdit, ze Izrael za 60, slovy SEDESAT let valecnych konfliktu nema maslo na hlave? Nenechte se vysmat.

Jinak mas pravdu, ze je to o nazoru, konec koncu pod takovym clankem nelze ani nic jineho ocekavat a nema smysl pokracovat, navzajem se asi tezko presvedcime. Navic nedokazu konkurovat vestcum Cochtanova formatu ;)
15. 05. 2008 | 15:55

Fraser napsal(a):

jeden pohled na sionismus:

Jelikož se prohlašuji za sionistu, dostávám občas dotaz, jak by se to slovo mělo chápat. Existuje nemálo detailních vysvětlení, kterým nehodlám konkurovat, ale pokusím se vyjádřit, jak to chápu já. Sionismus lze zjednodušit na tyto čtyři axiomy: 1. Židé mají právo na svůj národní stát. 2. Tento stát má být právě tam, kde teď je. 3. Jakékoli pokusy o revizi bodů 1 a 2 se důrazně nedoporučují. 4. Jestli někdo nebude respektovat body 1, 2 a 3, naděláme z něj nukleární kebab
15. 05. 2008 | 16:03

Misterio No.1 napsal(a):

Pro Frasera:
S nekym, kdo je liny formulovat svoje myslenky, se tezko diskutuje, protoze diskuze, navic psana, je prave o tom.
Ale jinak:
- Izrael nepouziva kazetovou munici proti cilum v obydlenych ctvrtich, pokud by to udelal, tak bys teprv videl ve zpravach ten cajmrsk. Na druhou stranu by to brzy vyresilo problematiku, o ktere se zde bavime.
- ohledne Apache: jsi vedle jak ta jedle. Hellfirem trefi okno na osm kilometru, 30mm retezovy kanon je presny do 1,5 kilometru, opticko-elektronicky system rizeni palby umoznuje presne zamerovani na tyto vzdaleniosti.
Nic ve zlym, ale priste si over fakta, aby se nekdo nevysmal tobe ;)
A to, jestli ma Izrael "maslo na hlave" mi neprislusi resit. Jak odpovedel pan Burns na otazku, jestli nekoho zabil:"Nehody se staly..." To je holt valka a na tu jsou potreba dva. Pro mne je ale veliky rozdil, jestli civilista zahyne nestastnou shodou okolnosti pri vojenske operaci, nebo je cilem teroristickeho utoku.
Ohledne Cochtana (asi nebudu zrovna popularni, ale za svoje nazory se nestydim): s jeho prispevky pod blogy nemam duvod nesouhlasit, i kdyz je nekdy trochu radikalni. To ja jsem sem tam totiz taky, kdyz vidim, co se na svete deje.

...tohle byla (snad) moje posledni reakce pod timto blogem, protoze odvadim rec od tematu a nemam z toho radost!
15. 05. 2008 | 19:01

Boleslav D. napsal(a):

Pane Stejskal,
je zde tolerovanym nazvem slovo "arabac", ktere nekteri p.t. diskutujici pouzivaji?
Prispevky s obdobne tvorenymi nazvy jisteho jineho naroda spravne mazete...
Dekuji za informaci!
16. 05. 2008 | 08:07

Misterio No.1 napsal(a):

Pro Boleslav D.:
Dobry den, ze zvedavosti jsem se pokousel vami uvedeny vyraz najit, ale nepodarilo se mi to... :)
16. 05. 2008 | 09:54

Pepa Řepa napsal(a):

Kdo chce psa bít, arabáč si vždycky najde.
16. 05. 2008 | 20:38

Boleslav D. napsal(a):

Misterio No.1:

Cochtan, 15.05.2008 14:01:25
17. 05. 2008 | 20:31

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Tak to jsem rad, ze ZDE jsem se neidentifikoval. :)
18. 05. 2008 | 00:54

Misterio No.1 napsal(a):

Pro Boleslav D:
No jo, mate pravdu...
A Cochtan taky :)))
18. 05. 2008 | 09:06

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Boleslave D.,

nemám žádný seznam zakázaných slov, do diskuse vstupuji na základě svého uvážení a po posouzení celé řady aspektů.

To samozřejmě neznamená, že označení "arabáč" nepovažuji za hloupé. Stejně jako "čehún, rusák, němčour, slovačisko, talián, jugoš, irčan, švéďák" atd. Přesto se snažím spíše udržovat prostor, aby zde mohli diskutovat lidé, kteří o diskusi za určitých, mnou stanovených pravidel stojí, než se věnovat mazání jednotlivých slov.

Víte, pane Boleslave, vždy budou lidé (a bohužel jich bude vždy hodně), kteří svoji svobodu odvozují od "svobody" říct druhému pěkně od plic, co si o něm myslí. Od "svobody" používat vulgarismy, někoho urážet, ponižovat, zesměšňovat.

S takovámi lidmi nic nenadělám (nenaděláte) tím, že budu vše, co napíší, mazat. Snažím se je spíše vtáhnout do diskuse, hovořit s nimi a přitom vynucovat zcela minimální pravidla tak, aby "nevyštvali" všechny ostatní. Třeba to časem bude k něčemu dobré. Nám všem.

Nicméně "zmrdy" pana bigjirky jsem smazal. Nemíním jeho testování hranic, kam až ho na těchto stránkách nechám v jeho vulgarismech a hrubých urážkách zajít, tolerovat.

Libor Stejskal
19. 05. 2008 | 12:18

Ivan Hochmann napsal(a):

Budu polemisovat

s majitelem rčení,že islám nerozlišuje pravo-levou orientaci.Byl jsem stejně vyzván jedním diskutujícím z jiného blogu,abych se vyjádřil ke svému výroku,že náboženství a ideologie tak jak se světově projevují mají společné a shodné prvky.

Pokud bychom začali porovnávat prvky komunismu a islámu pěkně bychom se pobavili.A mohli bychom začít formulkou o spojených proletářích.Proč by se měli spojovat? No přece aby zakroutili krky kořistníkům kapitalistickým a permanentními revolučními postoji vybudovali komunismus na celém světě.
Jak to je s Islámem? No úplně stejně, ba ještě hůře.Ten hovoří o totální likvidaci bezvěrců a očištění světa od ďaurů a kdo nekonvertuje k islámu budiž zabit,hozen divokým psům.
Budeme pokračovat?....asi ne.

Obojí pitominy smrdí levotou na sto honů.Má snad někdo odlišný názor?

Nemíním diskutovat o víře, pokoře,pomoci bližním,o poměru svěstské a Boží spravedlnosti.
Pouze nesnáším hnusné,agresivní,primitivní ideologie,které pro jakési světlé zítřky nastíněné pochybnými vizionáři jsou schopni zničit celou lidskou civilisaci.

Alespoň se o to už hezkých pár století snaží.

Ivan.
19. 05. 2008 | 16:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Big jirko,

ty jsi,použil na těchto stránkách slovo "zmrd"?No to jsi mě tedy zklamal.To je nejspostší slovo které znám.To je je opravdu Píps/2.No fuj!

Je alespoň ona osoba hodna tohoto pojmenování? Někdo svým zjevem,vyjadřováním,permanentně provokačním postojem,komunistickou orientací je přímo adekvátní tomuto výrazu.

Možná,že by i pan Stejskal měl v takových případech uvolnit pravidla.Pro takové Píps/2 je mnohdy jakékoliv výrazivo slabým odvarem.

Zdravím.Ivan.
19. 05. 2008 | 16:45

ruda napsal(a):

pane Tomský, nečekal jsem, že byste mi kápnul do noty, ale stalo se. Izrael má můj obdiv i úctu. Ze všech těch rádobyobjektivněspravedlivě reagujících příspěvků chápu, proč to u nás vypadá tak, jak to vypadá.
Pepa Řepa: vlažný katolík pořád lepší, nežli studený :o)
19. 05. 2008 | 18:30

Jiří Studený napsal(a):

Izrale je zvláštní stát, vznikl právem, ale okolnosti byly nejdnoznačné z hlediska území. To lze těžko zpochybnit, stejně jako to, že židovská kultura má své vrcholy a stíny. Ovšem přestava, že nám židé dali dějiny a jejich smysl je křesťanská propaganda. Nežijeme v monokulturním světě, pojetí vývoje je různorodé nejen ve vědě. Osobně bych stejné, pro mne ještě zásadnějí impulsy našel v kulturách indického subkontinentu. Že se židé a křesťané sbližují vítám, ale obecně mi to je jedno, žiju z jiných kuturních základů. Nejcennější věc, kterou prostřednictvím christianizace od židů Západ zdědil je určitá starozákonní zarputilost, s níž se lze hádat i s bohy. Ta je základ onoho luku, o němž jasnozřivě mluvil Nietzsche. Budoucnost světa je multikulturní a světská, ostatně jako ta židovského státu. Díky za podnětný článek a celkovou myšlenkovou odvahu pana Tomského. Netřeba vždy souhlasit, ocenit osobitost je však dnes už téměř povinnost, Jinak nás převálcují mudrující moderátoři Spojených rádií a televizí...
20. 05. 2008 | 12:59

Supman napsal(a):

Dobrý den,

naprosto souhlasím s "nick" Sekyra.
Jako jeden z mála se v diskuzi snaží přinášet argumenty pro pochopení, což se o většině včetně pana Hochmanna říci nedá. Pokud budeme mluvit o lidské stupiditě tak jak ji chápe Koukolík a Drtinová, je počínání militantních zastánců obou stran jejím přímým důsledkem. Můžete toto jednání schovávat za jakékoliv eufemismy (obranná válka (Čochtan), spravedlivý útok atd...), ale většina z nás v hlouby duše ví, že je to jen nekonečná stupidita lidského pokolení. A zbraně se prodají všem.
Možná, že by bylo lepší kdyby publicisté jako je pan Hochmann – ať už mají osobní postoje jakékoliv – se spíše snažili vysvětlit a přispět k hledání porozumění, než jen přilévali olej do ohníčku.

Hezký den
20. 05. 2008 | 13:38

Supman napsal(a):

Oprava: "publicisté jako je pan Tomský"
20. 05. 2008 | 14:05

Věžák napsal(a):

Dal jsem si čas, abych to strávil. Kdybychom v článku zaměnili všude SSSR/národy SSSR za Izrael/židé, byl by to článek aktivisty ČSM z doby těsně poválečné, naplněné vděčností, nezpochybňovatelným obdivem a láskou za osvobození naší vlasti. Všechny tyto vlastnosti mají jako důsledek jednostrannost, neschopnost vidět i negativa na předmětu obdivu. Láska je slepá a hluchá. Tudíž autorovi nic nevyčítám a ani ho za obsah textu nekritizuji. Ví, co činí a proč tak činí.

Abych zas nebyl hozen do nesprávného pytlíku s nesolidní nálepkou na čele (oblíbený to trik vyznavačů jedině správných názorů), nechám za sebe mluvit tentokráte Žida z Izraele a dva profesory US univerzit. Kdo stojí o to, dozvědět se víc, nezůstat pasivním rezonátorem záplavy jednostranné propagandy valící se na nás již minimálně 50 let, vládne angličtinou, tak ať si počte - stojí to za to :
http://www.counterpunch.org...
http://www.counterpunch.org...
http://www.counterpunch.org...

Závěrem popřeji Izraelcům, aby už nemuseli žít se zbraní v ruce, obávat se o osud svých dětí, o to, zda je uvidí dospívat, aby si užili i života v míru. A aby ten život v míru dopřáli v budoucnosti i nám.

Svůj osud (ale i ten náš) mají jen a jen ve vlastních rukách.
20. 05. 2008 | 17:06

Ivan Hochmann napsal(a):

Pan Tomský,

vysvětlil svoje postoje a názor dostatečně srozumitelně.Není jeho vina,že neumíte číst a nechápete poskládaná písmena.

Zatněte eufemismus "sekyra" do hlavy(své), běžte za roh a dejte si facku.
Nazdar....Profesor.
20. 05. 2008 | 20:42

arhu napsal(a):

Pana Alexandra bych diagnostikoval jako typického Judeofila.
Připojuji odkaz na stránky dokumentující židovskou "vyjímečnost
"
http://www.jewwatch.com
21. 05. 2008 | 09:19

sinoel napsal(a):

pro všechny nevzdělance (SuP např.):, arabové jsou také semité, co s tím naděláme?

pan tomský vidí jen jednu barvu, ostatní nechce nebo není schopen vidět.

pro čochtana: hlupák zůstává hlupákem až do posledních chvil svého života, smiř se s tím.

zkrátka izrael nejsou židé a židé nejsou izrael, osobně také nejsem česká republika nebo topolánkův či paroubkův klon.

kolik je ročně vyčleněno z amerického rozpočtu na bratrskou pomoc? které země tuto pomoc dostávají v největší míře? turecko, egypt, izrael, kolumbie - skvělá přehlídka mírumilovných demokratických zemí, že? tak snad proto 8:1? nebo chce snad někdo spřádat pseudorealitu o miliardách dolarů z íránu do gazy? nebuďte trapní, zkuste vymyslet něco přesvědčivějšího.

špatně skrývaný, případně zcela zjevný rasistický přídech této diskuse je mnohem výmluvnější než ty vaše nedovzdělané kecy.

fuj, sem už nikdy nepůjdu, většina z vás by i židy povraždila, kdyby to okolo foukalo opačně, je mi z vás zle.
21. 05. 2008 | 14:38

upcexpress napsal(a):

Alexander Tomský - Mosad
https://www.youtube.com/watc...
17. 07. 2009 | 12:33

Sionismus=fašismus napsal(a):

Tímto článkem jste zpochybnil právo na život statisíců Palestinských Arabů.
14. 03. 2010 | 12:57

Sandy Gramby napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
16. 08. 2010 | 04:24

Loris Recore napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
16. 08. 2010 | 04:26

car insurance rates napsal(a):

Just wish to say your article is as surprising. The clearness on your post is just cool and that i could think you are a professional in this subject. Fine along with your permission allow me to grab your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you 1,000,000 and please continue the gratifying work. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
16. 10. 2011 | 14:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy