Přervaný život Etty Hillesum

26. 05. 2008 | 00:36
Přečteno 5455 krát
Na pulty (některých) knihkupectví v těchto dnech přichází opravdu podivuhodná kniha pod názvem Přervaný život, která už obletěla svět, a nad kterou jsem užasl. Zatímco snad každý slyšel o denících Anny Frankové; vášnivé zápisky holandsko-ruské Židovky Esther Hillesum od března 1941 do října 1942, byly pro mne překvapením. Vždyť také ležely více než čtyři desetiletí někde v zapomnění. Vzdělaná a literárně nadaná sedmadvacetiletá dívka v nich popisuje těch tíživých nekonečných dvakrát devět měsíců pouhých dvou okupačních let, kdy se postupně uzavírá mučivý kruh šikan, zákazů a omezení, aby nakonec vyústil v genocidu.

Mohly by být pláčem Israele nebo otřesnou diagnózou organizovaného zla a děsivých lidských slabostí, tak jak je poznáváme v literatuře holokaustu (šoa): území bez boha, naprosté zhroucení morálky i minimální lidskosti, banalita zla „nevinných katů“ a vzteklé úsilí likvidovaných přežít za každou cenu. Její zápisky otřesné jsou – ale přesně naopak. Etty (jak jí oslovují přátelé) sestupuje nebo spíš proniká pod tlakem extrémních podmínek a svého jungovského učitele do podzemí svého vlastního já a podává nám o tom autentické a doslova faktografické svědectví.

Otřesen je otrlý čtenář, zvyklý dojímat se nad utrpením oběti, zvyklý na fascinující zprávy z pekla a nikoli na vnitřní zápas se zlem; začíná sice chápat, že je dobro a zlo zcela odděleno v kosmickém slova smyslu, že už nejde o přežití - jde jen a jen o přežití duše. Jenomže téhle dívce, nevychované v náboženství, nejde vůbec o morálku, ba ani o osobní zbožnost, ty chápe jenom jako mrtvé konvence, touží žít v míru a v lásce především se sebou a celým lidstvem. Cítí onu zvláštní jednotu a bratrství lidstva. Cítí to, na čem židé trvali tisíce let: že dějiny mají účel a lidstvo osud. Zlo ji přestává zajímat, je najednou bezvýznamné. Její nevšední a někdy zavádějící Eros ji nakonec vede do hlubin vlastní existence, kde nachází absolutní zdroj svého života. Je tak šťastná v utrpení, že se těžko ubráníme nechtěné výčitce: jak je to vlastně s námi?

Etty se nejprve upřímně těší z ekonomie života v nouzi; tak jak postupně ubývá možností i matérie života, a přibývá zákazů všeho druhu (jízdních kol i procházek), to málo, co zůstává, vyzařuje čím dál větší hodnotu, stejně jako se zvyšuje intenzita přátelství těch, kteří zůstali. Ale nejen to! Netoužila snad občas po monastickém životě, aby se zbavila svých, někdy poživačných vášní, a také aby okusila totalitu vlastního já, a snad i sám zdroj života? Bylo jí dopřáno. Totalitní vnucená klausura jí splnila tohle podivné přání. Objevuje slávu života v hrůzných podmínkách koncentračního tábora, a to tak intenzivně, že ji to drátem sevřené území ne-lidské gehenny někdy připadá docela „milé.“ Tady ovšem je ubohý čtenář schopen vidět jenom v uvozovkách.
Chtěla se povznést nad svou rozporuplnou lásku ke svému učiteli, který ji pomohl objevit vlastní já, a bylo jí dopřáno, aby ten přecitlivělý člověk unikl svým katům a zemřel přirozenou smrtí. Stal se jí tak nakonec oním vytouženým „bezejmenným“ prostředníkem mezi Bohem a lidmi, aby mohla žít tím, co ze zemřelého žije.

Chtěla být velkou spisovatelkou, často myslela na báseň nebo na román. Ke konci svých zápisků snad tušila, že i tohle přání ji bude splněno, přestože nemohla vědět, že tím velkým dílem budou právě tyhle drobné zápisky, ztracené po celá desetiletí, jako by čekaly na svůj čas. Začínají jako všechny deníky trochu knižně a impromptu, netříděním trivialit, ale postupně jak roste napětí doby a její osobní vnitřní drama, zápletku už vymýšlí sám osud, ovšem psanou jejím literárním lehce ironickým a veselým perem. Literatura faktu posléze graduje v umělecké dílo, a na konci v monumentálním závěru zazní v poryvech velký a jásavý hymnus na oslavu života bez ohledu na životní situaci. Bůh Abraháma, Izáka a Jákoba je Bohem živých, a žádné lidské zlo to nemůže změnit.

Je to zvláštní, to zbožné devatenácté století zabilo Boha, protože jej skrylo za morálními zákony, předpisy a povinnostmi. Nastal kolektivní pád evropské civilizace. Teprve děsivé a totalitní dvacaté století vyhlazovacích válek, genocid a gulagů, obnažilo v některých duších dávno ztracený živý a všudypřítomný majestát boží existence. Esther Hillesum byla jednou z nich.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JarkaB. napsal(a):

Vážený pane,
děkuji nic víc, ale také nic míň ...
26. 05. 2008 | 08:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jede urážlivý příspěvek, který byl v rozporu s Kodexem diskutujcích.

Děkuji na za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 05. 2008 | 09:21

vanoce3000 napsal(a):

Potěšilo mě, že v závěru článku je připomínán Bůh místo obhajování současné Izraelské politiky.
26. 05. 2008 | 09:33

Al Jouda napsal(a):

Nic nového. Většina lidí ví, že : "Když je nouze nejvyšší, pomoc Bóží nejbližší".
26. 05. 2008 | 09:48

Kritik napsal(a):

Utrpení mnoho lidí přivedlo k Bohu ještě blíže (Job), není ale univerzání cestou (pozdější C.S.Lewis). Buďme však vděční za jakoukoliv cestu. I utrpení na cestě života je stále lepší než nekonečná smrt.
26. 05. 2008 | 10:34

JH napsal(a):

Budoucí generace by však měly také myslet na to, že porážkou Třetí říše nacistická ideologie nezmizela, že fašistická a neonacistická hnutí, organizace a strany se chystají způsobit lidstvu nové neštěstí...že v koncentračních táborech se staly zločiny proti lidskosti nepředstavitelné krutosti...které v dosavadních lidských dějinách naštěstí nemají obdoby..(Kurt-Julius Goldstein).. díla jako "Přervaný život Etty Hillesum" by se měly stát povinnou četbou..
26. 05. 2008 | 10:40

JH napsal(a):

vanoce3000: ano, současná politika izraele "oko za oko.." je také nelítostná, ale důvod tohoto postoje je snad jasný, pouze obrana... ale raketovými útoky na rodiny a domy atentátníků (které se občas vymknou kontrole) si Izrael image v očích mezinárodní veřejnosti moc nevylepšuje.. ale existuje jiné řešení?
26. 05. 2008 | 10:53

Solomon Morel napsal(a):

Když Světový Židovský Kongres dne 24.3. 1933 vyhlásil válku Německu, které v té době nemělo bojová letadla, tanky a ponorky (omezení z Versaille) je zřejmé, že toto významně napomohlo následnému politickému vzestupu nacismu. Pane Tomský nemáte podobně jako já také pocit, že tato provokace byla dílem vašich lidí, kteří měli cíl vyvolat perzekuce proti Chazarským Židům a přimět je tak k odchodu do Palestiny? Holocaust se 6 milióny mrtvými popisovaný v r. 1919 v The American Hebrew nevyvolal dostatečný ohlas. Otázka: Museli vaši lidé opravdu iniciovat další tentokráte tak reálnou tragédii?
26. 05. 2008 | 11:02

Ročník 53 napsal(a):

Samueli Morele, alias Josephe Goebbelsi, jsi hnusný lhář.

V dubnu 1933 vydali Němci toto prohlášení: "Němci braňte se, nenakupujte u židů".

Jako odpověď na toto prohlášení začali židovští obchodníci bojkotovat německé zboží, což komentoval britský Daily Express dne 24.3.1633 tímto titulkem: "Židé vyhlásili válku Německu"

Takže nikoli že by židovský kongres vyhlásil Německu válku, ale byly britské noviny.
26. 05. 2008 | 11:26

JH napsal(a):

solomon Morel: to nemyslíte vážně, že ne?.. Je Vám jasné, že konstrukce monstózního spiknutí, ze kterého vyplývá, že za holocaust si mohou židé samy a překrucování faktů je brutální demagogie a mezi alespoň trošku informovanámi a racionálními lidmi nemáte s touto argumentací šanci..Hezký den
26. 05. 2008 | 11:33

Solomon Morel napsal(a):

Spiknutí je vysoce pravděpodobné. Jistě posoudíte sám. Šokující investigativní fakta vydané Bnei Yeshivos: The Holocaust Victims Accuse: http://www.jewsagainstzioni...
26. 05. 2008 | 13:06

stejskal napsal(a):

Některé výše uvedené komentáře a zejména jeden internetový odkaz mi připomínají hezkou anekdotu, kterou mi vyprávěl jeden můj židovský kamarád.

Přijde Roubíček za rabínem a povídá: "Rabi, řeknou mi, co je to vlastně ten antisemitismus? K čemu to je? Nejni vono na tom nakonec něco?

Rabín se zamyslí, zadumaně si promne svůj dlouhý vous a vece: "Vědí, Roubíček, vono by to nesmuselo bejt tak úplně špatný. Ale musel by to holt vzít do rukou našinec."

Hezké, ne? Na konspirativní teorie je podle mne humor ta nejlepší medikace

Libor Stejskal
26. 05. 2008 | 15:16

Charlie napsal(a):

ano pane Tomský,

nenávistnými titulky to začíná:

"Když dr. Trouba káže dobrákům"

a jak to končí už také víme
26. 05. 2008 | 23:12

im napsal(a):

Pane Tomský,
Ettiny deníky vyšly už 2005 ve Vydří. To, co avizujete, je dotisk, nebo je ve svém vydavatelství vydáváte znova? Je to záslužný počin, čtení k zamyšlení.

Asi před dvěma roky ty deníky zdramatizovali Na Zábradlí (Etty Hillesum, holka, která neumí plavat), ještě mám někde doma schovaný program, ale ohlasy byly značně rozporné, nebylo to úplně povedené divadlo.
26. 05. 2008 | 23:26

valburga napsal(a):

Etty prošla za dva roky cestu k Poznání, na niž spoustě mystiků nestačí celý život. Zaplatila za to vším, co k životu mladé ženy patří. Před jejím dílem se skláním v úctě a obdivu, ale pomyslím-li na ni, jako na Etty Hillesum, je mi smutno až k pláči...
26. 05. 2008 | 23:58

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní im,

knížka vyšla nedávno v Karmelitánském nakladatelství jako druhé vydání. http://www.ikarmel.cz/knihy... Samozřejmě nevím, zda se je pan Tomský též nechystá vydat.

Libor Stejskal
27. 05. 2008 | 13:18

f.iulianus napsal(a):

Fakt spolupráce nacistické SD a sionistů při překonávání britských omezení židovského přistěhovalectví do Palestiny do r. 1941, v té době měli shodný zájem - "vyvést" Židy do Palestiny - sionisté i nacisté, je zřejmě také součástí
"konspirační teorie":-). Propaganda je svinstvo, ale když už musí být, měla by mít alespoň jistou úroveň.
27. 05. 2008 | 13:54

Pepa Řepa napsal(a):

To im a walburga
milé dámy, když na vás někde narazím dostanu mindrák jaký jsem nedouk a nevzdělanec. Máte obě úžasný přehled.

To Solomon Morel
je to zvláštní, u vás mám právě opačný pocit.

Je dobře, že je svět tak rozmanitý.
28. 05. 2008 | 07:16

im napsal(a):

Dobrý pozdní večer vespolek.

To LS
Díky za link na Vydří. Říkám si, že by taky možná mohl někdo zase vydat Primo Leviho (Je-li toto člověk), taky kniha k zamyšlení. Kdyř ji vydal Sefer, byla rychle rozebraná, nezbylo mi, než si ji půjčit v knihovně a stránku po stránce zkopírovat. Ale nelituji toho.

To PŘ
Klíííd, já mám mindrák z Vašich znalosti blízkovýchodních dějin i z Valburžiných znalostí religionistiky. :-) Virtuální svět je opravdu rozmanitý, takže si trošku navzájem rozšiřujeme obzory, což je zábavné i užitečné, v "normálním" životě bychom tolik lidí různých profesí, názorů, vyznání či občanství sotva potkali.:-)
29. 05. 2008 | 00:32

valburga napsal(a):

Pepo, im, mindráky nejsou na místě. Diskuse s Vámi je obohacující a pro mne nesmírně poučná. Málokde, hlavně v rámci internetu, se najde tolik nejenom vzdělaných, ale i myslících lidí jako na Blozích Aktuálně. Propoadám stejnému obdivu, když vidím rozhled místních diskutujících v ekonomice, politologii, exaktních vědách.
30. 05. 2008 | 11:31

replica watches napsal(a):

Pane Tomský nemáte podobně jako já také pocit, že tato provokace byla dílem vašich lidí, kteří měli cíl vyvolat perzekuce proti Chazarským Židům a přimět je tak k odchodu do Palestiny? Holocaust se 6 milióny mrtvými popisovaný v r. 1919 v The American Hebrew nevyvolal dostatečný ohlas.
31. 03. 2010 | 04:44

Links of London sale napsal(a):

I wasn't too crazy about doing it, but I couldn't think of anything else descriptive. Besides, I sort of liked writing about it. It took me about an hour, because I had to use Stradlater's lousy typewriter, and it kept jamming on me.
31. 03. 2010 | 10:07

Vacheron Constantin watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 10:26

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:01

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:13

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:23

historik napsal(a):

Teď jsem sem nakoukl a mám vzkaz pro "ročník 53:
Je očividné, že nemyslíš, protože 24.3.1933 vyhlásil SŽK Německu válku a jako odpověď v dubnu, čili 4.1933 vyhlásili nacionální socialisté kampaň "Němci nenakupujte u Židů", zamysli se: březen předchází dubnu. Vraždy Gustloffa ve Švýcarsku, pracovníka německého vyslanectví v Příži a oststní teroristické akty nenechávej bez povšimnutí. Eigentlich nebyl Hitler také židovský míšenec? Vysleduj si kdo ho ve Vídni v mládí živil, šatil, kupoval od něho pohlednice a KDO mu navrhl vyznamenání rytířským křížem za I.WW, samí židé.
20. 09. 2012 | 17:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy