Jiný svět odborů

28. 05. 2008 | 11:22
Přečteno 3450 krát
Hodinová stávka odborů během sluneční (!) sobotní (!) polední (!) přestávky proběhla bez povšimnutí, tedy pokud vůbec proběhla. Připomněla mi jinou polední neméně výstražnou stávku proti sovětské okupaci (1968). Mají odbory, které združují deset procent zaměstnanců vůbec ještě nějakou sílu? Máme se obávat další hodinové „generální“ stávky, chystané na 24.června? Nejsou už dělnické svazy jenom zkamenělinou z dávných třídně antagonistických časů, kdy V+W zpívali o hladu, žebračenkách a nezaměstnanosti?

Hlad a dělnická třída se vypařily, a pokud tu ještě nějací chudáci jsou, pocházejí z ciziny, avšak jejich „práva“ nikoho nezajímají.

Mentální svět odborů také bohužel připomíná vykopávku. Tak jako v ekonomicky stagnující Francii a Německu i naši protestanti mají namířeno proti reformě důchodů a charitativních dávek, tedy proti nezbytnému zeštíhlení sociálního státu, jenomže u nás chtějí bojovat především proti soukromníkům ve zdravotnictví, pojišťovnách a lesích, kteří za hranicemi vesele řádí i v těchto oblastech. Jenomže na rozdíl od odborů západních mají ty naše malou společenskou podporu, protože stále ještě tloustneme (někdy doslova), a naši důchodci se daleko víc starají o budoucnost svých vnuků než o tu svou. Spor o to, zda-li u nás státní úředníci kradou víc než soukromníci, a ještě k tomu přiloží k požadovanému úplatku liknavost a nezájem, asi nevyřešíme. Nic naplat, privatizaci si budeme muset nakonec také vyzkoušet. Vždyť jinde (!) funguje.

Mají tedy odbory ještě vůbec nějaký politický význam, jiný než lokální stávky za vyšší mzdy? Myslím, že mají, ale musely by pochopit svět, ve kterém žijí. Vždyť každá vláda i ve volebním mezičasí potřebuje občas pořádný kopanec, a odbory jsou organizovanou částí veřejnosti. Anglická socialistická vláda musela nedávno ustoupit od zvýšení nejnižšího daňového pásma z deseti na nehorázných dvacet procent.

Naprosto stejnou fatální chybu udělala i česká vláda, když si vloni v létě nevšimla prognóz o narůstajících cenách energie a potravin. Zvýšení DPH o čtyři procenta, znamená nejen značné snížení životní úrovně těch nejhůř placených, počítejte v rostoucí křivce světových cen, ale ještě navíc zvyšuje inflaci, tedy další znehodnocení měny.
Tentýž problém se týká i platů! Odborový návyk bojovat za automatické zvyšování platů (a tím i inflace) bez ohledu na produktivitu je v době téměř jisté nadcházející recese velmi nebezpečný.

Zkuste to, milí odboráři, opačně! Místo třídní závisti vůči bohatým, kterých je stejně jenom pět a půl, a jejichž snížené daně považujete za urážku, žádejte menší daň z příjmu těm nejchudším (námi všemi milovaným) zdravotním sestrám a učitelům. Je daleko urážlivější, aby zaměstnanci s tak bídnými platy platili vyšší daně než v bohaté Anglii. Pomůžete nejen jim, ale budete mít i nehynoucí zásluhu o celou ekonomiku. Máme stoupající inflaci a dokonce negativní úrokové míry, a tak jenom snížení daní, a ne páně ministra Kalouska starost o likvidaci deficitu při zachování zbytnělé

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ročník 53 napsal(a):

Pane Tomský, nechci se vyjádřit k obsahu článku, ale ke způsobu jeho psaní. O jaké třídní nenávisti mluvíte? Nespletl jste si dobu?

Nebo jen děláte černou propagandu, co já vím...
28. 05. 2008 | 11:45

tata napsal(a):

opravdu ste dokazal potřebu odboru,to jejich zlechčovaní jejich nesmysl zde ono je to pravě naopak pravě proti takovym jako ste vy,ona to není zavist těch dole ale ta vaše nenažranost a chod dějin byste neradši vratili k otrokařství
28. 05. 2008 | 12:04

Ládik napsal(a):

Zaměstnával jsem max. 2 lidi na HPP, protože 3 už mohou založit odborovou buňku.
28. 05. 2008 | 12:04

Ivan napsal(a):

Pane Tomský, máte pravdu, že odbory hodně pokulhávají. Dokonce bych řekl, že nepochopily, jako většina společnosti, bez ohledu na stranickou příslušnost. Takže, dalo by se říci, že je to vyrovnané. Ve vašem článku se dopouštíte stejné chyby, když hovoříte o závisti odborářů, protože i tam je to vyrovnané. Problém je v tom přece, že si většina společnosti, ponechala v hlavě to minulé. KOMUNIC,TOMUNIC, HLAVNĚ JÁ MUSÍM MÍT, víte tak to chodilo u lidí v předlistopadové společnosti. Tímto živlem jsou zmítání všichni, bohužel i odboráři pořád nejraději výroční odborové scháze se řízkem, dokonce i k vánocím bomboniéru, dále se jezdí prostřednictvím odborů do divadla. Mohl bych vypočítávat dále, připadá mi nesmyslné, že funkcionáři některých odborových organizaci jsou členy vedení firem. Nelze se potom divit, že na pořádnou odborovou práci není čas i prostředky.
28. 05. 2008 | 12:16

buldatra napsal(a):

Dokud odbory není moc vidět a slyšet,dokud lidé houfně do odborových organizací nevstupují,aby zahájili bitvu za svá práva,není v našem státě zas tak zle.Není to aktuální a většina zaměstnanců má jiné zájmy a starosti.To neznamená,že odbory neexistují a neznamená to také,že tento stav bude nutně konstantní na věčné časy a nikdy jinak.

Stačí málo a ekonomická situace se může změnit.Jestliže bude změna k horšímu,ledaskdo si na odbory vzpomene.Což není moc povzbudivá představa.
Ještě méně povzbudivé by bylo oprášení třídního boje.

Opakovat historii dělnického a odborového hnutí v bleděmodrém patří mezi to,co si přeji ze všeho nejméně.Nám živnostníkům nezbývá než si přát odbory spící,klidné,spokojené.
28. 05. 2008 | 12:33

Saliven napsal(a):

Autor:
Vaše citace: "Anglická socialistická vláda musela nedávno ustoupit od zvýšení nejnižšího daňového pásma z deseti na nehorázných dvacet procent. " - naše liberálně-konzervativní vláda si dovolila zvášit nejvyšší daňové pásmo na nehorázných 23 procent. :-))

Ládík:
Tak to dělejte jako Baťa a žádné odbory nebude dělat ani 100 lidí.
28. 05. 2008 | 12:44

Brambora napsal(a):

Odbory ted ale protestuji proti zdravotnicke reforme, coz se tyka i tech nejchudsich. Nestavkuji za vyssi mzdy. Pokud jde o privatizaci zdravotnictvi, tak osobne nesouhlasim z techto duvodu:
1. Odmitam, aby se nekdo pakoval na financich, ktere povinne musim odvadet.
2. Kdyz nechci platit soukromym pojistovnam povinne ruceni za auto proto, ze jim z nej po uhrazeni skod zbyde na konci roku nejmene 50%, nemusim to auto mit. Ale to, jestli budu nemocen, ovlivnim jen malo.
3. Jestlize dnes jsou pojistovny neziskove, tak po reforme budou. Z toho plyne, ze bud budem platit vic, aby meli z ceho tvorit zisk nebo se snizi pece.
4. Uz dnes soukrome nemocnice rusi oddeleni a nechavaji si jen ta, ktera nejvic nesou, bez ohledu na potreby pacientu.
5. Ve vsech nemocnicich po privatizaci doslo k poklesu mezd.
6. Neexistuje zadna zaruka, ze se po reforme zlepsi pece. Konkurencnimu prostredi neverim, staci se podivat na bankovni poplatky a navic firmy dnes zhusta fuzuji.
7. Neni zadna garance, ze to nedopadne jako v USA, kde se po letech postupne ocitlo 50 milionu lidi bez pojisteni.
8. Az do zdravotnictvi vstoupi dalsi velke firmy, nebude pro ne problem si zajistit zakony na miru.
28. 05. 2008 | 13:21

neo napsal(a):

Saliven :

nejvyšší pásmo bylo pochopitelně sníženo na 23%
28. 05. 2008 | 13:22

neo napsal(a):

Brambora :

již dnes jsou 2/3 subjektů ve zdravotnictví soukromé. pociťujete snad zhoršenou péči?

Vy máte státního praktika, zubaře či gynekologa? Vaše děti mají snad státního dětského lékaře?
28. 05. 2008 | 13:24

Aleš napsal(a):

Pane Tomský, vy žijete asi na obláčku- třídní nenávist, kde ji vidíte, vy znáte privátní universitní kliniky?, vy se divíte např. stávce státních zaměstnancům kterýmp poklesly reálné platy o 6%?
NAvíc roste ekonomika, reálné platy až do loňska, to je jistě doba, kdy nikde není odbory vidět.
28. 05. 2008 | 13:26

Honza999 napsal(a):

Pane Tomský

jste na tom podobně, jako ty odbory. Ani Vy nechápete svět, ve kterém žijete.
28. 05. 2008 | 13:44

Honza999 napsal(a):

Neo

Nevidíte, neslyšíte...

Není zrovna málo těch lidí, kteří NEMAJÍ ŽÁDNÉHO ZUBAŘE ČI GYNEKOLOGA
28. 05. 2008 | 13:48

Brambora napsal(a):

To neo: Jsou soukrome ordinace, ale ne pojistovny ci dokonce spojeni nemocnic a pojistoven pod jednou firmou. Soukrome ordinace vitam, protoze tam vydelava ten, kdo primo leci.
28. 05. 2008 | 13:48

neo napsal(a):

Brambora :

zatímco v soukromé nemocnici vydělává někdo jiný a lékaři dělají zdarma??

Honza 99 : ano, klucí většinou nemají gynekologa...
28. 05. 2008 | 13:56

StandaT napsal(a):

třídní nenávist? No já jí třeba viděl v boji proti milionářům v bílých pláštích. Není to ani tak dávno - bratru tři roky nazpátek, takže nedělejte, že nepamatujete. Lidi na to slyšeli jak na novoroční slevu v hypermarketu. Určitě si nějaké obrázky třídně uvědomělých transparentů vygúglujete.
28. 05. 2008 | 14:06

Monika napsal(a):

Pane Tomský, ideologie vám zastřela rozum. Nic zvláštního, to je v současné době v ČR v módě. Ale než začnete kázat, měl byste se seznámit s tím, že fakta nejsou tak jednoznačná, jak byste si představoval. Jen dvě poznámky:

1. ad „ekonomicky stagnující Německo“:
Německý statistický úřad oznámil příznivé výsledky vývoje hrubého domácího produktu v Německu za první čtvrtletí letošního roku. Oproti posledním 3 měsícům loňského roku HDP vzrostl o 1,5 procenta, což je největší čtvrtletní nárůst za posledních 12 let.
Další dobrou zprávou pro německou ekonomiku je fakt, že hlavním tahounem růstu byly investice do továren a vybavení. To představuje zvýšení potenciálu ekonomiky a podpoření dalšího posilování. V porovnání s posledním kvartálem loňského roku vzrostly investice do vybavení o 4 procenta a investice do budov o 4,5 procenta.
"Vysoký růst investic do vybavení je ohromující," komentoval zprávu analytik banky Unicredit Alexander Koch.
BERLÍN, PRAHA 27. 5. 2008 (iHNed.cz)

2. ad „Nic naplat, privatizaci si budeme muset nakonec také vyzkoušet. Vždyť jinde (!) funguje.“ Jak známo, ve Velké Británii došlo po privatizaci železnice k chaosu, který končil několika tragickými nehodami vlaků. - Jak se domnívá týdeník Independent on Sunday, vinou těchto havárií je privatizace britských železnic. Po velkých železničních neštěstích v letech 2000 a 2002 britská vláda znovu znárodnila soukromou firmu Railtrack, která byla po privatizaci britských železnic odpovědná za udržování technického stavu železničních komunikací.Účelem bylo zajistit spolehlivý standard při údržbě kolejnic. Situace se výrazně zlepšila a od roku 2002 nedošlo v Británii k železniční havárii.
28. 05. 2008 | 14:07

Ivan Hochmann napsal(a):

No kdybych začal dikutovat s Jeníčkem,asi bych genekologa potřeboval. Ivan.
28. 05. 2008 | 14:08

Honza999 napsal(a):

neo

Podsouvat mi, že jsem prohlásil něco o klucích a gyneklozích...

Svůj výrok tedy upřesňuji:

Nemalé procento žen nemá žádného gynekologa a nemalé procento občanů obojího pohlaví nemá žádného zubaře.
28. 05. 2008 | 15:07

Honza999 napsal(a):

Hochman

Vaši potřebu bych tipoval spíše na červenoprdelologa.. :-))
28. 05. 2008 | 15:10

neo napsal(a):

Honza999:

ano Honzo, jsou to ženy, které ještě nedosáhly věku aby gynekologa potřebovaly a pak ženy, které už jsou tzv. za zenitem.
28. 05. 2008 | 15:14

dej2 napsal(a):

Ládíku a nejlépe by bylo,aby ti dva zaměstnanci byli nějací pologramotní z Ukrajiny,nemám pravdu?Takových "kapitalistů",jako jste Vy se po 89 urodilo vícero.Bývalí snbáci a jiná lůza.To neznamená,že odbory jsou bez chyb,ale pořád jsou stravitelnější než Vám podobní podnikatelé.
28. 05. 2008 | 15:15

Honza999 napsal(a):

Neo

Vy si v tom překrucování nedáte pokoj...

Nutíte mne tedy k druhému upřesnění:

Nemalé procento žen, které by normálně navštívily gynekologa (třebas na preventivní prohlídku) tak neučiní, protože žádného gynekologa nemají. Stávající gynekologové je odmítají přijmout "do stavu" s odůvodněním, že mají registrovaných pacientů více, než stačí zvládnout. Zajímavé na tom je, že pokud je žena ochotna platit hotově podle ceníku, tedy pokud nechce gynekologa navštívit "na pojišťovnu", vždy se pro ni místo najde. To samé platí o nemalém procentu občanů obojího pohlaví, kteří hledají zubaře.
28. 05. 2008 | 15:46

neo napsal(a):

Honza 99 :

nemalé procento je hezké slovní spojení.

kolik takových znáte vy?

zkuste být konkrétnější. Já totiž neznám žádnou ženu (v tom správném věku), která by neměla svého gynekologa.

u zubařů je to horší... je jich málo a pacientů je hodně. Ale to pořád tak nějak nepopírá fakt, že co je soukromé musí být dle vás špatné. jak jsem uvedl, 2/3 subjektů je soukromých a kvalita péče se nezhoršila...
28. 05. 2008 | 15:56

badatel napsal(a):

Pane Tomský,
bída a pracující lid (k Vašemu hlad a dělnická třída) se z Česka nevypařily. Jste asi slepý, když nevidíte Ty bezdomovce a tvrdě pracující lidi v Česku za mizernou mzdu.
Mimochodem po přečtení Vašeho blogu mne napadlo jedno positivum komunismu - příspěvek k polidštění kapitalismu, a to i díky těm rudým odborům.
Jsem zvědav, jak budete psát až čas zas trhne oponou dějin, obávám se, že zase podbízivě.
28. 05. 2008 | 15:59

Brambora napsal(a):

To Neo: Samozrejme, ze v nemocnicich nepracuji lekari zadarmo, ale ve vsech zprivatizovanych nemocnicich se snizili platy, aby se firma mohla napakovat a pri tom z hlediska pece nepredstavuje firma zadny prinos, je jen novou zastresujici slozkou, ktera chce a stoji penize, ktere uhradime my, a to povinne, ze zakona. Jinym zpusobem je ruseni mene vynosnych oddeleni, aby byl zisk. Takze tady uz je videt, jak to s tou peci bude vypadat.
28. 05. 2008 | 16:25

neo napsal(a):

Brambora:

plat je vždy otázkou nabídky a poptávky. Kdyby jak říkáte byly platy sníženy jen tak, aby se firma napakovala, nebylo by pravděpodobné, že by pro ni nikdo nepracoval?
28. 05. 2008 | 16:36

Ivan Hochmann napsal(a):

Před pár dny jsem sledoval

v televisi film nepřítel státu.Součástí děje jsou ukázky praktik odborových bosů napojených na různé mafie.Četl jsem specifické popisy praktik amerických odborových centrál,a jejich zápasení s výkonnou mocí USA.Je to poučné čtení.To co se odehrávalo v CHicagu(synonymum)třicátých let se děje v miniaturizované formě dnes v Česku.

Nepřeceňujme význam a úlohu odborů.Ale i nepodceňujme.Dohlédněme na to aby se jejich bossové neroztahovali v křeslech stranických sekretariátů,kontrolujme jejich příjmy,jejich aktivity a obzvlášť věnujme pozornost porušování zákonnosti vyplývající z jejich činnosti.

Jejich radikalismus a vypočítavé řeči o sociální spravedlnosti strhávají nespokojené,neúspěšné,líné,k radikálním projevům.Procesy destrukce nazývají projevy osobní svobody.

Tyto věty jsou na okraji popisné charaktaristiky odborové činnosti.Sám jsem poznal,že Odbory mohou občas sloužit jako záštita pracujícího člověka proti evidentní zvůli zaměstnavatele.A tuto úroveň je třeba bezpodmínečně zachovat.Dejme však maximální pozor aby se funkce odborů nezačla politizovat.V České republice obzvlášť máme živou zkušenost.Mám dojem,že některá současná vedení jednotlivých OS hodlejí v manýrách komunistických odborů evidentně pokračovat a pan Tomský se tomuto fenoménu vůbec nevěnoval.

Ivan
28. 05. 2008 | 16:52

Iva napsal(a):

To Neo (alias "modrý komsomolec( :

Můj milý, vy toho neznáte strašně moc.
Jsem zrovna ten případ , který popisuje Honza.Moje gynekoložka zemřela a žádná z ordinací poblíž nemá místo.

Prosím, nevyjadřujte se ke ke gyn.záležitostem.I žena za "zenitem " (co to podle vás je ?), potřebuje gynekologa.
28. 05. 2008 | 17:39

JC napsal(a):

Pan Tomský to popsal samozřejmě správně, jen některýn nedochůdčatům co musí mít ty své Štechy za zadkem to nevoní.
28. 05. 2008 | 17:40

Pepa Řepa napsal(a):

To Iva
máte pravdu!

Ani mne nechce žádný gynekolog vzít do stavu.
28. 05. 2008 | 18:27

ujo napsal(a):

doufám, že příští agitku napíše autor o podnikatelských svazech a jejich lásce k zaměstnancům
28. 05. 2008 | 19:07

Iva napsal(a):

Pepa Řepa :

Gynekologův pracovní nástroj jsou spíš ruce než stav.Nemějte mu tedy za zlé, že vás do něho nechce vzít.Nemůže...
28. 05. 2008 | 19:26

Saliven napsal(a):

neo:
Tam měl bejt samožřejmě nejnižší pásmo. V Uk byl problém na 20 a u nás na 23 není problém. :-)
28. 05. 2008 | 19:29

Honza999 napsal(a):

Pepa Řepa

A co psychiatři.. Neperou se? :-)
28. 05. 2008 | 21:08

tata napsal(a):

Ivan Hochmann omlouvamse že píšu promně šok tentokrat bych souhlasil skoro beze zbytku to není možne že bysme dva mněli stejny nazor na něco ale promně je to překvapení ja myslel že ste radikalně proti odborum souhlas že sou potřebny jen by nemněli byt předaci v žadné straně to je špatné.
28. 05. 2008 | 23:08

Pepa Řepa napsal(a):

To Honza999
Neperou. Divná věc.Limit999 má každý naplněn.
29. 05. 2008 | 05:47

CN napsal(a):

Existence odborů má svoje opdstatnění, i když to vypadá někdy jinak. Otázka daní pro nejchudší vrstvy je jasná... snížit... pěstovat si velké skupiny bezdomovců nám rozhodně neprospěje...
29. 05. 2008 | 10:35

Karel napsal(a):

to Neo
ano lékaři v nemocnicích dělají prakticky zadarmo. Mě platí 80 Kč za hodinu.
Odbory změnily tenhle svět.
Podle mě k lepšímu.
Máš představu jak to vypadalo před jejich vznikem?
Spoustu lidí tehdy mělo podobné pindy jako dnešní neo, třeba to všeobecné volební právo, kdo to kdy slyšel....
29. 05. 2008 | 15:28

Ládik napsal(a):

Dej2:
byli to SŠ a VŠ, žádní pologramotní lidé, jako ty. Moje výrobky jsou mým duševním vlastnictvím a podléhají autorskému právu. "
Soudíš tebe podle sebe.....". Když zaměstnávám lidi, neznamená, že jsem "podnikatel"; nepodnikám, ale pracuji a tvořím nové hodnoty. Tento výraz má hanlivý charakter a patří překupníkům.
29. 05. 2008 | 15:52

Ivan Hochmann napsal(a):

Hoši nehádejte se,

Ládik má také pravdu.Když tak zapřemýšlíme,tak si uvědomíme ,že výraz podnikatel má skutečně jakýsi hanlivý podtón.Grázlů,kteří si myslí,že si mohou dovolit cokoliv se jaksi příliš urodilo.Ale nejsou to podnikatelé,jsou to veksláci,překupníci,výrobci všelijakých lumpáren,na které postkomunistická "zákonost" prostě účelově nepamatovala.

Ale to se časem vytříbí.Přesto takoví jako Baťa už nebudou.Nejsou podmínky.... a nebudou.S odbory,ale opatrně na občanské i pracovní spory máme právní normy.Krom toho ať si občan zvyká,že je plnohodnotná pracovní síla i občan(pokud je)a jedná s podnikatelem na rovnoprávné úrovni.Byl bych špatný podnikatel,chtěl -li bych přijít o výborné lidi jen pro svoji lačnost po zisku.A lemplové,zloději,opilci atd,ať se jdou živit jinam.Třebas do odborových centrál.

Ivan
30. 05. 2008 | 10:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy