V politice máte volbu mezi blbým a ještě blbějším!

02. 06. 2008 | 14:10
Přečteno 4020 krát
Tak už jsme zase v tom. Sotva přejdeš jedny volby (prezidentské), už jsou v cestě jiné, jak se zpívá ve staré pranostice. Socialisté o víkendu už vyhlásili svůj program a boj, a bývalý prezident se nechal slyšet koho nevolit. Reklamní kampaň o voliče tak nastala, avšak upřímná slova ministra Kalouska z nadpisu (pro deník E15) značné části voličstva připomíná především blbou volbu mezi volbou a nevolbou, máme totiž jistotu, že nejméně čtyřicet procent k místním volbám nepůjde. Většina těch ostatních ovšem také nevolí, ať se děje, co se děje, vždycky totiž volí stejně. Volbu má proto jenom nepatrná hrstka opravdových nestraníků, která přemýšlí o menším zlu v politice. A která přebíhá. To oni rozhodují!

A protože i já nevolím nikdy stejně, mohu radit: vykašlete se na to, co vás štve. Může to být záležitost sice závažná, ale přece jen menšího ekonomického významu. Mě nejvíc rozčilují o stovky miliard předražené dálnice a stále stoupající počet úředníků; tím i milióny otravných a ztracených hodin s byrokracií. Odhaduji, že se tím o nějaké procento zvyšuje cholesterol v krvi a snižuje životní úroveň možná až o deset procent, výpočet je však nepřesný, protože nevíme, kolik přebytečných úředníků by se v průmyslu uživilo, a jakou přidanou hodnotu by tedy vytvořili. Co naplat, když se to tak líbí všem českým vládám!

Pokud vás štve, že jsou na tom dnes, v době nepříjemných poplatků a hrozivé inflace, důchodci a rodiny s dětmi o jednom platu podstatně hůř, tak vás vztek tlačí k staronovému programu socialistů. Jenomže ouha! Je to jako s těmi dálnicemi, nepřijemnost otřesná, problém omezený. O slušné životní úrovni všech i těch nejchudších, nerozhoduje totiž dlouhodobě Jánošíkův princip, ale celková prosperita státu, a tedy především politika fiskální. Kdyby v roce 1929 Amerika začala tisknout peníze, nemuselo dojít k světové krizi, a nikdo by dnes nevěděl, kdo to byl Schicklgruber. Mějme na paměti, že biliónový statní dluh minulé vlády nevěstí nic dobrého.

A pokud vás rozčilují naše daňové velehory (jsou důsledkem veškerého šlendriánu), které v posledních letech prosperity tlumily růst, teď mohou nadcházející stagnaci proměnit rychle v recesi, pak se však nemůžete přiklonit ani k vládě, která stejně jako socialisté daně zvyšuje. Nenechte se ale zmást předvolební dialektikou dvou stran. Času je dost. Tyhle volby nejsou rozhodováním o vládě. Jsou to volby lokální, týkají se mikro a nikoli makroekonomiky, a tu umí posoudit téměř každý. Své konšely znáte osobně, vždyť i v nepřehledné Praze (v tom státu ve státě) jim začínáme vidět do kuchyně, a tak moc dobře víte, co jsou zač; co strana nestrana provedli či neprovedli. Na stranické příslušnosti tu nezáleží. Pokud však patříte do lokality, kde se vám na dlouhý čas představenstvo zahnízdilo ve stejném složení, a vytvořilo oligarchii (lidově mafii), která jak vidíte, ještě na politice zbohatla, dejte za pravdu bývalému prezidentovi, a volte voly, volte krávy, volte především změnu, ať už jakoukoli, ale změnu. Už staří římané věděli, co znamená hubris, že stejná dlouhodobá vláda je ze všech ta nejhorší!

Napsáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ročník 53 napsal(a):

Opravdu mám na paměti biliónový státní dluh minulé vlády. Té ODS, pak té, která spoluvládla s ČSSD a moudře tomu říkala opoziční smlouva.
Už zase totiž dělá dluhy. Chce občany ČR zadlužit na minimálně tři generace. Přemýšlíte stejně jako já, že pane Tomský?
02. 06. 2008 | 14:22

Stařeček napsal(a):

s druhým odstavcem je možno jen souhlasit. Bohužel nenapovídáte koho z těch co budou k zvolení je možno zvolit. A budou to ti co ten šlendrián při stavbách dálnic, železnic a jiných státních staveb nedopustí? Sníží a zjednoduší administrativu. Zlepší přístup a slušnost státních aparátčíků. Snad nedoporučujete k volbám nechodit? Právě naopak, přijďte k volbám všichni co vám na změně záleží a volte podle zkušeností.
02. 06. 2008 | 14:25

Fraser napsal(a):

"Kdyby v roce 1929 Amerika začala tisknout peníze, nemuselo dojít k světové krizi, a nikdo by dnes nevěděl, kdo to byl Schicklgruber. Mějme na paměti, že biliónový statní dluh minulé vlády nevěstí nic dobrého."

Mohl byste trochu rozvest tuhle vskutku originalni myslenku?
02. 06. 2008 | 15:22

Ládik napsal(a):

Mám-li volit mezi blbcem, debilem a magorem, samozřejmě nebudu volit nikoho z nich. Je to o volebním systému. Kdyby počet nevoličů reprezentovala prázdná křesla, byly by volby v pořádku. Menší strany a jejich koalice ani nesmí vzniknout, aby u koryt mohla žrát stávající ... doplňte si oblíbence.
02. 06. 2008 | 16:18

vanoce3000 napsal(a):

Na konci článku je krásná narážka na pražský magistrát... (onen text: Pokud však patříte do lokality, kde se vám na dlouhý čas představenstvo zahnízdilo ve stejném složení........)
02. 06. 2008 | 17:42

vlk napsal(a):

Pane Tomský, jistě máte odkaz, kde se dočtu, jak současná vláda dokázala snížit růst zadlužení..
Pokud takový odkaz nemáte, a myslím, že nikolvi, měl byste si nejdřív něco nastudovat, alespoň základní fakta, abyste věděl, jak a proč, k růstu zadlužení státu vůbec došlo.

A třeba zjistíte, že v daném období byl zároveň nastartován masivní hospodářský růst a inflace držena velmi na uzdě.
Na rozdíl od současnosti, když státní dluh rovněž roste.

Čímž neříkám, že socani jsou lepší. Už dávno používám teorem, že každá nová vláda je zásadně horší než ta před ní. Bez ohledu na její politické zabarvení.

Takže se bohužel ukazuje, že se řídím vždycky vaší radou - totiž , že volím změnu a tudíž volím krávy, volím voly. A podle toho ta očekávaná změna dopadne, pane Tomský.
02. 06. 2008 | 18:49

vlk napsal(a):

Jo a zapomněl jsem - naštěstí Fraser ne, a položil vám otázku, na níž bych znal rád odpověď i já.
02. 06. 2008 | 18:50

Řeč mysli napsal(a):

Blue Jay: Ale pan Tomský fakt umí z 90% uhodit na jádro problému. Vy jste si ale také přinesl z emigrace trauma? Vaši duši někdo moc a moc ublížil. Kamarádi, ženy, manželka, děti....
02. 06. 2008 | 19:46

vlk napsal(a):

Moucho
když na jednu misku vah dám Tomského a na druhou tebe, co myslíš, že dostanu?
02. 06. 2008 | 19:56

Blue Jay napsal(a):

To wolf,
Asi Tomskeho. Vahy v CR funguji po 40 letech podivne rovnovahy dost zahadne. Nejak neberou v uvahu moralku. Radsi se nevaz vlku.
02. 06. 2008 | 20:19

vlk napsal(a):

Moucho

už jsem sice viděl hodně protimluvů, ale jen pár mělo větší kalibr než slovní spojení moucha, kalibr moráky.
A nevážím se. Už docela dost let. Nejsem zvědav na údaj, který by z toho vypadnul.
02. 06. 2008 | 20:25

Blue Jay napsal(a):

To wolf,

Zda se Vase argumenty se zuzily na "mouchu". Nakonec jsem od Vas vlku moc nic jineho neocekaval.
02. 06. 2008 | 20:54

Pepa Řepa napsal(a):

V politice máte volbu mezi blbým a ještě blbějším!

Ale, ale, pane Tomský, jak kdo. Mluvte raději jen za sebe!!!
Napsal jste pěknou blbost!

My skalní voliči Balbínovi poetické strany takovým dilematem nikdy netrpíme. My máme vždy jasno. První alternativu nevolíme nikdy.

Asi se vám zdá, že je nás málo. Opak je pravdou.Je nás hodně, ale máme takový zvláštní stranický zvyk. Neházíme volební lístky do volebních uren, ale rovnou do popelnic.

Přišli jsme totiž na to, že to vyjde nastejno. Vás poznání teprve čeká.Někteří neprohlédnou nikdy.

Vám bych poradil: Dejte se k nám!

Takové blbosti, jako je řetězová hladovka nebo akciové slepé střevo nebudeme mít ve volebním programu nikdy.

Vyřešili jsme to tím, že pro jistotu nemáme volební program žádný.Nikdo nám nemůže nic vyčítat. Pravda, máme i odpadlíky. Cirhóza jater řádí.

Co vám můžeme nabídnout? Vlastně nic. Nesnížíme ani vaše zadlužení ani vám nezaručíme, že vám paní Marta odpustí.

Snad ten pocit viny a zmaru po volbách budete mít menší. A to možná stojí za úvahu.
02. 06. 2008 | 21:11

vlk napsal(a):

Moucha
ano.Protože Tomskému jsme napsal přímo a nepotřebuji ani tlumočníka, překladatele nebo mluvčího, jakkoliv se nabízíte usilovně.A že jste od vlka nic nečekal? Správně. hmyz , jako jednodušší forma života jedná dle svých schopností.
02. 06. 2008 | 21:16

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon Balbínovy.... to by mi geniální guvernér dal.

Mimochodem, pane Tomský, víte, že máme nejvíc voličů na jednoho člena?
02. 06. 2008 | 21:19

Walter Langendorf napsal(a):

Alexandre Tomsky,
Jsi na sebe hrdy?
03. 06. 2008 | 00:14

Charlie napsal(a):

jak se zdá, ať budeme volit tu či onu stranu na stoupajícím dluhu se nic nezmění.

Je pravda, že ODS s hesly "je třeba změnu" uspěla.
Teď už by se ale tato hesla té rozjeté zlodějské chásce nelíbila. Od obcí až po vládu.
03. 06. 2008 | 00:23

Al Jouda napsal(a):

Do pytle, ta modrá sojka je nejlépe informovaný pták z celého lesa !
03. 06. 2008 | 09:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem řadu urážlivých textů pana Blue Jaye, jejichž jediným cílem bylo už tradičně útočit na autora. Toto je zde v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 06. 2008 | 14:44

Blue Jay napsal(a):

Ach jo Stejskale,
Ty ty sve ovecky budes branit i kdyby se dopustili vrazdy. Hlavne ze sem pisou.
07. 06. 2008 | 18:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy