Britská vláda se hroutí, ať žije vláda!

08. 06. 2009 | 09:00
Přečteno 3476 krát
Po týdnech a týdnech zveřejňování komických, trapných a podvodných proplacených výdajů poslanců a ministrů, které obsahují pornovideo i neexistující hypotéku, podalo minulý týden demisi dalších pět ministrů. Volby do zastupitelských úřadů smetly labouristickou socialistickou stranu z vedení všech krajských radnic (shires), a výsledky euroskeptických voleb budou zřejmě ještě horší.

Tlak na vysmívaného a nenáviděného premiéra Gordona Browna, aby odstoupil, neustále sílí, a přesto ani morální rozhořčení národa zatím nic nezmohlo. Namočená, byť podstatně méně je totiž i konzervativní opozice, a premiér hbitě přestavěl vládní kabinet, aby tak dokázal svou akceschopnost a zároveň do něj vtělil i některé stranické špičky. Strana a vláda se rozhodla, že rok do voleb ještě vydrží.

Ještě nikdy v demokratických časech se anglický politický systém neotřásal v samých konstitučních základech. O předčasných volbách rozhoduje premiér, nikoli parlament. Ve většinové volební aritmetice nemůže opozice, kratší o šestašedesát hlasů, shodit vládu, a jenom vzpoura samotných poslanců vládní strany nebo její šedé eminence může premiéra sesadit a vyhlásit volby. Přesně to se rok před volbami přihodilo Margaretě Thatcherové, a pod novým premiérem nakonec konzervativci přece jen vyhráli. Dnešní labouristé ovšem takovou šanci nemají. Mají jen volbu mezi menší a větší prohrou. Vůdčí princip strany i kmenová pravidla výměnu šéfa ztěžují a ústupek veřejnému mínění je chápán jako slabost a předčasné přiznání politické prohry; vždyť se žádného morálního pochybení premiér nedopustil. Ve straně se argumentuje, že další nový nevolený premiér by bez okamžitých a pro stranu katastrofálních voleb postrádal legitimitu a nakonec by nedopadl o nic lépe. A tak se jede dál.

Politická krize Gordona Browna je opravdu nebývalá. Jeho po celé jedno desetiletí oslavovaná výkonnost financministra se ukázala jako podvod. Anglický státní dluh v době nejvyšší prosperity přerostl Churchilovo válečné zadlužení. Růst byrokracie trumfl i upadající Imperium romanum – každý čtvrtý Angličan pracuje pro neefektivní stát. Nemotorný, nekomunikativní, stále obklopený svou klikou nejvěrnějších, zachmuřený jak jen Kaledoniané kalvínské tradice dokážou, bude pravděpodobně nucen ještě celý rok snášet posměšky a útoky zklamaného národa, zvláště socialistů, jež povede k monumentální porážce. Jak se může tenhle člověk teď chystat privatizovat poštu jejího veličenstva, aby bylo na dluh, který sám způsobil? Takoví kritici by si ovšem měli stěžovat co nejméně, vždyť jejich heslem vždycky bylo - zdaňuj, rozděl a panuj!

A tak byl povolán na pomoc ten ze všech nejpovolanější, Peter Mandelson, „úlisný Mandy,“ dávný Brownův protivník, leč největší „komunikátor“ všech dob, ten, jenž zajistil Blairovi nikdy nevídanou mediální podporu a slávu. Na jeho obratnou rétoriku byl každý novinář krátký. Dokonce mu prospělo i to, že už dvakrát podal demisi. To on, nový vicepremiér, čerstvý lord a baronet, teď sestavil tuhle podivnou staronovou vládu. Vydrží pod jeho opratí tahle ochromená vláda nápor krize a odporu?

Demokracie masové kultury jistě morálce profesionálních politiků neprospívá. Konsoliduje se směrem k nule. Bude však stačit fetiš komunikace, když je už dávno všechno prohráno?

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Vždyť je to všude stejné, i my máme své Dohnaly !
08. 06. 2009 | 10:04

Ostravák napsal(a):

Tak Tak . Třeba náš pán Paroubek (jakoby levice) si pozve na sjezd Vestly Clárka . I pán Ráth prohlásil že asi radší půjde do bufetu než poslouchát takové hosty. Taková je v Evropě levice .A potom to ták dopadá .
08. 06. 2009 | 10:08

Skeptik napsal(a):

Já doufám, že nastává doba, kdy lidi už konečně pochopí, co všechno "dobré" pro ně levice ve 20. stol. udělala!!!!!!
08. 06. 2009 | 10:34

siven napsal(a):

Skeptik - Kdyby "jenom" levice... to by byla nádhera.
08. 06. 2009 | 10:58

Silvie napsal(a):

Těší mě, že v tom marasmu nejsme sami. On Sarka-Farka taky není dvakrát oblíbený.
Myslím, že takový hezký český obyčej - defenestrace - by měla úspěch i jinde.
08. 06. 2009 | 11:36

dříve ruda napsal(a):

Silvie:

pssst! O tom ani nešeptejte. I z těch vajíček udělali fašistický útok!
08. 06. 2009 | 13:43

Filipi napsal(a):

Tories pod Cameronem se jako hlavni strana na pravici sproneverili. Myslim ze je cas podporit novou stranu, ktera jeste neni zkorumpovana moci a populismem stredu. Myslim ze UKIP predstavuje uzasnou nadeji na skutecne pravicovou politiku jak v domacich tak i evropskych otazkach. Jake na tuto stranu mate nazor Vy pane Tomsky?
08. 06. 2009 | 17:09

replica watches napsal(a):

If you don't konw about omega watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 10:32

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 18:50

louis vuitton outlet napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 17:10

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:26

Saša Tomský napsal(a):

Pane Tomský, nechcete raději psát o tom, jak jste zdevastoval vydavatelství, ve kterých jste působil díky politické podpoře.
Jaké desítky milionů ztráty jste po sobě zanechal, a dostal další teplé místečko.
24. 08. 2009 | 13:35

Saša Tomský napsal(a):

Pane Tomský, nechcete raději psát o tom, jak jste zdevastoval vydavatelství, ve kterých jste působil díky politické podpoře.
Jaké desítky milionů ztráty jste po sobě zanechal, a dostal další teplé místečko.
24. 08. 2009 | 13:39

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 19:27

ABd6a3QIgPiy napsal(a):

Hi, thanks for the mesagse!It's always exciting to hear that people are enjoying the show from afar.I suppose the most important thing is maintaining a high level of exposure to English even after you return to Korea. You can achieve this in a number of ways, including listening to English broadcasts like my own or CNN, BBC etc. Another way would be to keep in touch with your Australian friends over Facebook or other social media. If you continue sending text mesagses back and forth your English will never grow rusty. As to your question, I would probably translate that as It's been a long time since I've seen the sun. Or you could also say This is the first time I've seen the sun in ages. Good luck!– M
22. 08. 2013 | 20:27

t0OZE1eA1c napsal(a):

(et au final, @tout le monde): Comme genre de <a href="http://hngijcdl.com">phoots</a>? Des <a href="http://hngijcdl.com">phoots</a> qui illustre votre univers, geeky-girly-nety-photography-blogy etc etc Il n'y a pas de limite dans le nombre de <a href="http://hngijcdl.com">phoots</a> (enfin.. pas 10 quand meame hein ). Vous pouvez mettre une photo par re9ponse a chaque question L'ide9e est de vous connaitre un peu plus, de savoir ce que vous aimez, tout en restant dans le billet rigolo est fun @Caro: Ouaiiiiii!
24. 08. 2013 | 13:42

D4TEsPj8Jnr napsal(a):

{All what is written here is dntfeiiely noteworthy. I love it!|Congratulations! This blog is awesome! Keep writing!|Flawless and there is nothing more to add.|I have finally found the blog which totally comes up to my expectations.|After having visited your blog for the first time, I cannot stop myself and I have to come back.|All that comes to my mind is the enjoyment that I can feel while reading what you have to say.|All what can be found here is dntfeiiely noteworthy! Well done!|All what comes to my mind is the idea that I have finally found what I have been looking for for such a long time.|Amazing! I don’t know how to describe this blog using other words.|Amazing! It is difficult to describe this blog in a different way.|An awesome blog – it is necessary to say that.|Astonishment – the feeling that comes to my mind when I think about all the effort that has to be done to create such a good blog.|Awesome! It is the only thing that comes to my mind when I visit your blog.|Awesome! It is the only thing which I can say when I read your blog.|Awesome! You know how to write and you do this well. I can’t resist and I read more and more.|Because of all the information available here, it is hardly possible to lose interest.|Bewildering! I didn’t expect that I would find this blog so involving!|Can this blog be improved? I don’t think so.|Clap your hands, clap your hands, this blog has plenty of strengths!|Congrats! I’m totally fond of this blog. It is so good. http://bflfkbvkiwx.com [url=http://xudzsisjy.com]xudzsisjy[/url] [link=http://wmyetrl.com]wmyetrl[/link]
26. 08. 2013 | 11:53

JNhxF89srn napsal(a):

Needed to create you a <a href="http://gdiibdue.com">liltte</a> bit of word so as to thank you very much as before for those marvelous tips you have discussed in this article. This is quite strangely generous with people like you to provide publicly all that many individuals would've made available for an e-book in order to make some profit for themselves, mostly now that you might have tried it in case you wanted. Those tips additionally worked like a fantastic way to understand that other people have the identical fervor just like my personal own to grasp a <a href="http://gdiibdue.com">liltte</a> more in regard to this problem. I think there are a lot more enjoyable sessions in the future for those who discover your blog.
28. 08. 2013 | 19:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy