Zupácký prezident a íránské ukradené volby

17. 06. 2009 | 11:02
Přečteno 3513 krát
Protestní pouliční bouře, které zachvátily Teherán a íránská univerzitní města, jsou především výrazem uražené hrdosti, a to nejen středostavovské mládeže, která je vede, ale všech, kteří volili "reformního” prezidentského kandidáta Mirhosejna Musavího. Těžko teď někdo uvěří, že současný prezident opravdu vyhrál, ačkoli nepochybně mohl, ovšem v nečekané euforii, kdy volilo neuvěřitelných 85% voličů, by musel být výsledek velmi těsný a nikoli ony proklamované dvě třetiny. A tak se bezbarvý vládní politik, bratranec nejvyššího duchovního vůdce, nečekaně stal nezaslouženým hrdinským hromosvodem odporu proti prezidentovi Ahmadinežádovi. Připomenulo mi to oblibu Dubčeka ve skomírající fázi socialismu.

O co dnes v islámské republice, kde nevládne prezident, ale rada duchovních strážců a nejvyšší ajatoláh, vlastně jde? O větší demokracii a svobodu, o hospodářskou reformu či zahraniční politiku? Tak trochu o všechno, ale ne docela. Šíitská revoluční republika je totiž sloučením dvou systémů. Na jednu stranu se opírá o legitimitu omezené demokracie, prezident i parlament je volen a nejrůznější státní orgány zase volí jiné, a zároveň mu vládne oligarchie duchovních, jejíž legitimita spočívá v ideologii národního šíitského islámu. Írán je totiž jedinou šíitskou velmocí a v islámu existují jen dva národy. Proto jsou také Íránci na své rakety, satelity a nukleární program tak hrdí. To, že se tahle teokracie opírá nejen o tajnou policii, ale ještě o revoluční gardy, milice a veterány není pro legitimitu ústavy podstatné.

Oligarchie vedle autokracie a lidové demokracie (ochlokracie) patří podle Aristotela k nejhorším typům vlády. Oligarchie duchovních pak k těm přímo katastrofálním, protože diskredituje samo náboženství, čili identitu těch, jimž vládne a o níž se opírá. Duchovní vláda měla diskrétně a jenom zpovzdálí (vetováním kandidátů) usměrňovat politický proces, diskusi a reformu, aby nevyšel za hranice šíitského islámu. Pak ovšem nesmí zasahovat přímo do voleb ani do praktické politiky. Moc duchovní a exekutivní, jako tomu bylo u nás ve středověku, měla zůstat mít pouze antikorupční charakter, měla být přísně oddělena.

V takových volbách nemohlo jít o velkou změnu ani v domácí natož v zahraniční politice, a přesto byly zásadní, šlo o to, zda-li politický proces může pokračovat. Prezident svým ekonomickým populismem naštval podnikatelskou vrstvu, která mu vyčítá hospodářský úpadek, i městskou střední vrstvu a rostoucí zástupy studentů (a zvláště studentek, které představují většinu a nejen v Íránu) a to především svým zupáckým vystupováním, hysterickou rétorikou proti celému světu i psychologickou izolací země, a nakonec také tím, že jako první laický prezident neustále káže a posiluje represivní ostražitost morální policie. Náboženské kolektivní zaujetí tak jako revoluční nadšení po třiceti letech nezbytně slábne. Legitimita revoluce opadá. Nikoli náboženská rada, ale studenti se na chvíli povýšili do role morální autority. Ahmadinežád se stal doma nepřijatelnou tváří republiky.

Nejvyšší ajatoláh zřejmě podlehl pokušení moci světské a za každou cenu se rozhodl svého chráněnce pojistit.

Výsledkem je ztráta legitimity a destabilizace celého systému. Není náhodou, že první z cizinců, kdo volby uznal byl ruský premiér Putin. Pro svět je to špatná zpráva. Diktatury, jež ztrácejí svou legitimitu, jsou velmi nebezpečné.

Pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Evropan napsal(a):

Ahmadinedžad byl bezprostředně po volbách již připraven na ohlášenou cestu do Moskvy,která měla potvrdit jeho připravené volební vítězství .Demonstrace mu udělaly čáru přes rozpočet.Jestli mi někdo v Iránu připomíná Dubčeka, pak je to Chatamí,předchůdce Ahmadinedžáda.
17. 06. 2009 | 11:31

Béda napsal(a):

"Počkejme a uvidíme. Obama necítí rozdíl mezi Ahmadínežádem a Músávím

Americký prezident Barack Obama se nechce míchat do situace v Íránu. Podle něj budou mít USA do dočinění s nepřátelským režimem, ať bude v čele Íránu Ahmadínežád či Músáví..."

více na http://zahranicni.ihned.cz/...
17. 06. 2009 | 11:52

david napsal(a):

Co to znamena Zupacky? To je nejaky pojem z knih Bozeny Nemcove?
17. 06. 2009 | 12:13

skeptický napsal(a):

Ona je asi ta oligarchie peněz,vládnoucí západnímu světu lepší.Momentálně vede k otrokářství.

Amíci potřebují Iran jako nepřítele,ať tam vyhraje kdo chce,i kdyby byl zlatej.A i kdyby ten svůj program zavřeli,tak se
nějaký důvod tam jít v téhle ulhané pakultuře najde i tak.
17. 06. 2009 | 12:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva texty, které obsahovaly hanlivě zkomolené jméno, neboť toto je v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S. Pan Čochtan k tomu tentokrát přišel nevinně. Myslím, že nechtěl urazit. Nicméně "rezavé pohlaví" jsem prostě nad tímto svým textem s pochopitelných důvodů nechat nemohl ;-)
17. 06. 2009 | 12:57

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tomský,
upřímně: Mě Írán dost překvapil i míra demokracie v něm. Myslím tím tu skutečnost, že v Íránu mají volby skutečně značný význam. Z hlediska politiky, hospodářství ... vždyť i ti duchovní jsou voleni, jak jsem viděl na schematu.
Pro občana globalizovaného státu to zní dost exoticky.

Samozřejmě můžete namítnout, že pravidla jsou jasně daná šíitským islámem, asi proto president Obama nevidí zásadní rozdíly. Ta jednoznačně bych to neviděl, modernizace obvykle žádným skokem neprobíhá. A mládež, která chce žít moderně a ne se středověkými omezeními to může pořádně posunout dopředu.
17. 06. 2009 | 13:06

skeptický napsal(a):

Pane Stejskale,

ten důmyslný obrat ..nad tímto svým textem ..mne přinutil k zamyšlení.(Bolelo.)
Jsme tu vlastně svědky přepisování historie,čili de facto změny minulosti.

On je v tom chudák opravdu nevinně,ono si to o to samo říká.

Jako ta slečna,která napsala do dotazníku v rubrice Sex Často,a po poukázání,že se jedná o pohlaví,napsala malé zrzavé.

Všiml jste si,že ten Ahmedinežád,president Bush,a jeden náš generál politik jsou si nápadně podobní?Nejsou to nakonec nějací Ufouni?
17. 06. 2009 | 14:38

skeptický napsal(a):

P.S.Nedokázal byste změnit čísla ve športce?
17. 06. 2009 | 14:50

stejskal napsal(a):

Dokázal, pane skeptický. Ale nedělám to ;-)

Libor Stejskal

P.S. Vždyť říkám, že je v tom nevinně. Vlastně oba. Nééé, všichni tři. A my ostatní také.
17. 06. 2009 | 15:12

Čochtan napsal(a):

Šáh Réza Pahleví byl docela fajn panovník.
Taky to neměl lehký. Oženit se musel nejen podle svého výběru ale i hlavně podle přání dvora, a když už měl kliku a vznikla opravdu velká láska, tak se musel kvůli neplodnosti manželky rozvést.
Do toho všeho byl Irán mezi mlýnskými kameny mocností, Britanie, USA, Rusko, zprava, zleva, zepředu, zezadu mu do vládnutí kecaly.

To že mu jméno při návštěvě Československa čeští Švejkové zkomolili, to bylo opravdu to nejmenší neštěstí co ho potkalo.

Škoda ho. Nezasloužil si tu revoluci fanatiků, a většina revolucionářů pak po něm hořce plakala. Jak dlouho vlastně trvala válka šiítů se sunity ? 10 let ?
17. 06. 2009 | 16:12

Suchec napsal(a):

Vlk:
Hele, Vlku, nemáš v posledním týdnu absťák?

K tomu Iránu to jsou hrozný bláboy.

Ty, většinou tak precizní a se snahou o objektivitu.
Nechytl jsi nějakou "neocons flu"?
Šíří se to tady hůž , než ta prasečí.

Jen bych chtěl připomenout, že na výrobu AZ je v Iránu vynešena fatwa, jestli Ti to něco říká.
Navíc Irán jesignatářem smlouvy o nešíření JZ, na rozdíl od Izraele, Indie atd.

Ještě tu začni propagovat US radar, a máme jasno.
17. 06. 2009 | 21:02

stejskal napsal(a):

Ne, nejde, pane vlku.

Český přepis (ne překlad) zní Ahmadínežád popř. Ahmadínedžád (nikoliv AhmadíneŘád, jak jste napsal včetně verzály Vy).

Váš text, v němž jste tedy hanlivě zkomolil vlastní jméno, jsem proto smazal.

Hezký večer.

Libor Stejskal
17. 06. 2009 | 21:09

Čochtan napsal(a):

Suchec, "Irán je signatářem smlouvy o nešíření JZ" a proto se JZ snaží vyrobit ?
Zajímavá logika. Připomíná to RP z dávných dob
17. 06. 2009 | 21:11

hanss napsal(a):

Čochtane, máte-li nějaké důvody, domnívat se, že Irán snaží vyrobit JZ, předneste je na US vyslanectví. Budou šťastní. Jejich zpravodajci prošťourali Irán skrz nazkrz a nezjistili nic. A vy, zázračně, důkazy disponujete.
17. 06. 2009 | 21:56

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane,

nadávky včetně "hajzlů" jsou zde též nepřípustné. Váš text jsem smazal.

Libor Stejskal
17. 06. 2009 | 22:27

Čochtan napsal(a):

To nebyla nadávka, to bylo konstatování faktu. Kdybych to napsal o Hitlerovi, to byste taky smazal ?
17. 06. 2009 | 22:51

Klaudius Pycus napsal(a):

Jak to tu ctu o tom komoleni jmena a mazani prispevku tak bych se v tomto pripade priklanel k vyjimce viz treba ,kazdy vietnamec ma od nas ceske jmeno (petr,pavel,david a pod.) tak aby to bylo pro cechy vyslovitelne ...v tomto pripade bych udelal i maly ustupek jelikoz tomu panovi by ceske jmeno asi moc nesedelo,ale takove zkracene ahmed by bylo super..dokonce jsem i nekde v tisku "atomovy ahmed" coz je naprosto vystizne a dokonce verim,ze by se mu mohlo i libit :-)
18. 06. 2009 | 02:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Klaudie,

snažím se podle Vámi navrhovaného klíče víceméně postupovat již delší dobu. Mažu jen vyloženě hanlivé zkomoleniny typu "AhmadiNEŘÁD" (přesně takto vypadala inkriminovaná, mnou smazaná zkomolenina), ale i třeba "Tupohlávek", "Paroprase" atd.

"Atomového Ahmeda" bych zcela jistě nesmazal. Nemažu ale ani např. zkomoleniny typu "Topol" či "Paroub". Prostě se snažím odhadnout, kdy má zkomolenina hrubě urazit. Pak zasahuji (ne z útlocitnosti, ale aby se tu hrubé urážky nestaly normou).

Libor Stejskal, editor blogů
18. 06. 2009 | 11:02

skeptický napsal(a):

prošla by třeba Fenka Lilipová,nebo Khón Shonnery?
18. 06. 2009 | 12:05

stejskal napsal(a):

Nevím, zkuste to, pane skeptický ;-) l.s.
18. 06. 2009 | 12:09

Vilém napsal(a):

K událostem v Íránu by bylo záhodno přistupovat zdrženlivě. Íránští politikové mají plné právo snažit se o to, aby jejich zemi nepostihlo podobné "osvobození" jako Irák, stejně jako zajistit se proti opakování války z let 1980-1988, kdy USA podnítily Saddáma k útoku a vojensky ho podporovaly.
Tolik k zahraniční politice stávajícího prezidenta, která někomu už stačí k tomu, aby dostal hysterický záchvat.

Pokud jde o vnitřní poměry, bylo by ideální, kdyby si Íránci zvolili sekulárního a liberálního prezidenta, ale opakovat hlasování, dokud volby nedopadnou "správně", není cestou k zlepšení situace.
Zajímavé je to ještě z jednoho hlediska - i v Íránu už existuje agresivní a arogantní vrstva středostavovských výrostků, která si osobuje jakési výsady korigovat běžné hlasovací postupy a v nedávné době v podobě agresivních houfů určovala dění v tak rozdílných zemích jako Moldavsko, Ukrajina, Maďarsko, Bělorusko nebo Gruzie a jako určitá karikatura také v ČR proti ČSSD. Tam, kde tato vrstva hysteriků své požadavky prosadila, se občanům nevedlo dobře, jak ukazuje devastace Ukrajiny nebo válečné avantýry Gruzie. Není důvod očekávat, že Íránu by se vedlo lépe, byl by zřejmě velmi rychle vyrabován lačnými americkými investory.
18. 06. 2009 | 20:27

vlk napsal(a):

Mno myslím, že redakc e Aktuálně je na nejlepší cestě dostat zelenoou stuhu od iránské ambasády.
A až bud e Sbor dohližitelů posílat nějakého sebevražedného atentátníka do pražského metra, nejspíš bud e v jeho výzbroji fotka pana editora a přísný příkaz - ne abys to odpálil, jestliže ho uvidíš.

Já nepsal repliku o Ahmadínnežádovi, já s eje dotázal, zdali hanlivá zkomolenina nebyla třeba AhmadínneŘád s tím, že to je pro mne potom nikoliv zkomolenina nýbrz faktický překlad jména.Podle významu. Asi jako kdyby někdo napsal blog, že má souseda, co s e jmenuje Tichý a denně mlátí do dvo v noci na bubny na celé sídliště. Pak bych napsal něco v tom smyslu, že pán by s e měl jmenovat Hlučný. Nebo třeba Randall, ve světácké verzi.
Ale substanc e mého příspěvku byla úplně o něčem jiném! O tom, že prostě považuji Irán za aktuální obrovskou hrozbu a že ať vyhraje ten nebo ten, fanatici jsou všichni.A krajně nebezpeční.
Bylo to smáznuto.
Očekával jsme to. Ještě , že nemám ambice a schopnosti napsat takové Satanské verše. Nebo že s e sem nedají posílat karikatury. Třeba by někdo namaloval něco proti islámu nebo Prorokovi nebo Ahmadínne.ádovi. A Stejskal by bystře a rychle zasáhl.
Karikatura písmeny s e netrpí.
Rada dohližitelů a Vechtři islámské revoluce se ráčí s poděkováním poroučet.
18. 06. 2009 | 21:28

Klaudius Pycus napsal(a):

Konecne nekdo kdo ma smysl pro humor,barvitou cestinu a nemaze potrefene kazdy druhy prispevek v dobre vire,ze za ryze aktivni pristup ziska 200kc osobniho ohodnoceni nemluve o nasledku v podobe zaspamovane diskuze ci blogu. Zpet k "Ahmedovi" ,nikdy jsem jeho styl politiky nechpal ..snad jen ty jeho plamenne projevy z prostredi dalneho vychodu plne fanatismu ve jmenu Allaha a islamu coz mi jako technicky zamerenemu bezverci rika jen tolik,ze je treba pred temito hrozbami byt na pozoru.Tomu,ze zidovsky izrael chce vymazat z mapy a to nejlepe jaderkou bych v tomto pripade veril vzhledem k nenavisti k tomuto narodu.Ne ze bych byl zid nebo se zidu jako takovych zastaval ,ale v techto hrozbach cekam jen ,kdy k takove akci dojde nebo se o ni iran alespon pokusi a za izraelem bude nasledovat nejaky dalsi neislamsky stat- prece jen podle vykladu koranu nekterych "pomylenych vericich" bezverci a vlastne vse ,krom islamu nema pravo zit.
Nejsem rasista,anarchista ani neonacista,ale EU jako takova by mela zacit trochu brzdit v diskriminaci vlastnich lidi a protezovanim multikultury nez se ji to vymsti v podobe nastupu nacismu.Nelibi se mi ,kdy evropan ma pravo pouze mlcet,platit dane,zivit ruzne pristehovalce ,kteri se nasi kultore nikdy nepodrobi a budou se ji casem snazit znicit.Poleva me hruza z toho jakym smerem se EU ubira a jeji postoje nechapu asi tak jako EU nechce pochopit,ze prave tento postoj jednou EU rozlozi
19. 06. 2009 | 00:51

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, omega watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 06:02

Omega watches napsal(a):

Omega watches not only rule the third planet but have traveled in space as well. In March 1965 NASA chose Omega as the only watch to have cleared the severe test conditions laid down by them. It won the "snoopy awards" in 1970 for helping divert a potential disaster. Omega''s speed master has been the only watch to land on the moon and thus the name moon watch was earned by it. http://www.omegawatchessale...
03. 07. 2009 | 07:51

louie vuitton napsal(a):

kteří volili "reformního” prezidentského kandidáta Mirhosejna Musavího. Těžko teď někdo uvěří, že současný prezident opravdu vyhrál, ačkoli nepochybně mohl, ovšem v nečekané euforii, kdy volilo neuvěřitelných 85% voličů, by musel být výsledek velmi těsný a nikoli ony proklamované dvě třetiny. A tak se bezbarvý vládní politik, bratranec nejvyššího duchovního vůdce, nečekaně stal nezaslouženým hrdinským hromosvodem odporu proti prezidentovi Ahmadinežádovi. Připomenulo mi to oblibu Dubčeka ve skomírající fázi socialismu.

O co dnes v islámské republice, kde nevládne prezident, ale rada duchovních strážců a nejvyšší ajatoláh, vlastně jde? O větší demokracii a svobodu, o hospodářskou reformu či zahraniční politiku? Tak trochu o všechno, ale
04. 07. 2009 | 04:46

Saša Tomský napsal(a):

Pane Tomský, nechcete raději psát o tom, jak jste zdevastoval vydavatelství, ve kterých jste působil díky politické podpoře.
Jaké desítky milionů ztráty jste po sobě zanechal, a dostal další teplé místečko.
24. 08. 2009 | 13:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy