Podvodník Madoff a bezradnost kapitalismu

14. 07. 2009 | 12:11
Přečteno 5034 krát
Neuvěřitelných sto padesát let federálního žaláře bez možnosti podmíněného propuštění dostal Američan Bernard Madoff za klasické letadlo, kterým za dobu téměř dvaceti let vysál z důvěřivých milionářů dobrých padesát miliard dolarů. A to jen podle vlastního přiznání, odhady jsou ještě vyšší. Není pochyb o tom, že naprosto selhal dozor Komise pro cenné papíry a burzu, s níž byl tento výjimečně schopný zločinec velmi spřátelen a které dokonce pomáhal s vytvořením pravidel na ochranu malých akcionářů. Potud není o čem diskutovat.

Výstraha selhala
Pokud měl ale být takový bezprecedentní trest výstrahou všem bankéřům a manažerům kreativního účetnictví, pak selhal. Selhal také, měl-li zároveň uklidnit veřejné vášně a nenávist vůči finančníkům, kteří neprojevují sebemenší lítost, v krizi se ,,napakovali" a teď ještě obdrželi od státu dalších dva a půl bilionu dolarů na nezbytnou záchranu bankovnictví.

Přestože daňoví poplatníci teď vlastní třeba 34 procent Citibank, její úroky z kreditních karet stouply téměř na 30 procent ročně a její manažeři si zvýšili platy o polovinu, aby se fikaně vyhnuli vládním restrikcím uvaleným na prémie částečně znárodněných finančních ústavů. Přitom zdaleka nejde o výjimku. Slavný Goldman Sachs, rovněž příjemce velké státní pomoci, dokonce zvýšil platy některým svým řadovým zaměstnancům na 700 tisíc dolarů ročně.

Není divu, že vždy pohotový Hollywood reaguje na veřejné pobouření filmem o slavném finančním podvodníkovi z Velké krize třicátých let Johnu Dillingerovi, kterého zosobní miláček amerického publika Johnny Depp. V zašlých westernech vypadal zlosyn jako zlosyn. Teď bude vypadat jako sympaťák.

Zločinci nového typu
Co ale počít s tím základním problémem - s krizí důvěry v systém, který Madoff a jemu podobní s takovou lehkostí zneužívali? Finanční sektor je na důvěře založen více než kterýkoli jiný. Mnohé peněžní instituce dodnes nosí hrdé jméno ,,trust" a nejinak se jmenují i akciové fondy - ,,unit trusts".

Obětní beránek Madoff byl sice geniální hochštapler, avšak zároveň podvodník starého typu. Proto také astronomická výše jeho trestu nijak morálně nezapůsobila, ač měla být mimo jiné také výstrahou všem manažerům kreativního účetnictví zvyklým na menší obchodní riziko. Jenomže oni nepodvádí prastarým hochštaplerským způsobem. Takže se výstraha týká jen takových, kteří kradli primitivně jako například v případě energetické společnosti Enron, kdy obdrželi její manažeři, kteří ožebračili desítky tisíc svých zaměstnanců, jen po šesti letech vězení. Americká veřejnost ale dnes očekává spravedlnost především jinde. Očekává potrestání vynálezců nejrůznějších toxických fondů a investičních derivátů.

Velká pravda
Američané vždy přísahali na poctivou a tvrdou práci a solidnost a na zachovávání morálních (nejen těch právních) pravidel. Solidní pracovitost dodnes nosí svatozář. Přes monstrproces s Madoffem to ale vypadá, že ovoce přinesla jiným.

Hrozí, že se zhroutí přesvědčení, nejlépe vyjádřené slovy prezidenta Abrahama Lincolna: ,,Nepomůžeme přece chudým likvidací bohatých. Nepomůžeme slabým oslabením silných. Nezvýšíme příjmy snížením zisků. Neprospějeme bratrství třídní nenávistí. Ctnosti, charakter a odvahu neposílíme, když lidem vezmeme iniciativu a nezávislost."

Jistě! Velká pravda. Odkud ale dnes brát ctnosti, bez nichž kapitalismus nemůže fungovat? Neměl snad pravdu Aristoteles, když tvrdil, že prvořadným úkolem státu a školy je inspirovat a „přidržet“ občana na cestě k ctnostnému životu, neboť na rozdíl od bohatství, slávy a moci, takový život jediný přínáší nejen individuální spokojenost a duševní rovnováhu, ale dokonce řád a svobodu lidské pospolitosti.
Alexander Tomský

Pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

P. napsal(a):

Máte pravdu, 50 miliard dolarů, to už je docela slušný podvod. Je to na zamyšlení. Ale udály se ještě jiné věci ...

Malá rekapitulace antraxových útoků na USA ze září a října 2001:

18. září 2001, přesně týden po útoku "Al-Kajdy" dostalo několik amerických médií obálky s podivným bílým práškem. Jeden člověk zemřel. Brzy bylo jasné, že jde o antrax, smrtící bakteriální infekci. Protože dopisy obsahovaly zvolání "Smrt Americe, smrt Izraeli, Alláh je velký" - bylo jasné, že je to druhá vlna útoku. ....

Během útoku byly v USA rozesílány poštovní zásilky obsahující spóry antraxu, které byly adresovány kancelářím několika amerických zákonodárců, novin a televizí. V důsledku toho 5 lidí zemřelo a 17 lidí onemocnělo. ...

Bruce Ivins (62) byl spořádaný otec a oblíbený kolega, jenž celý život pracoval v tajných laboratořích US Army. V roce 2003 dostal za práci na vakcíně proti antraxu nejvyšší možné vyznamenání. Když Bruce Ivinse odvezli do márnice, oznámila FBI: Byl to on. Zabil se sám poté, co jsme mu sdělili, že proti němu vzneseme obvinění.

Zdroj idnes.cz:
http://zpravy.idnes.cz/mr-a...
14. 07. 2009 | 12:30

skeptický napsal(a):

Tady se stále ignoruje fakt,že banky zasadily světu coup de gráce,což my jazykozpytci překládáme jako šálek trávy.

Teď už nejsou žádná pravidla,účel světí prostředky,urvi,co můžeš.
Je mi líto rodiny toho výtečníka.Manželka si odnesla z domu jen kabelku.

Že okradl svoje milionářské soukmenovce je hřích Ostatní není.

Teď už jen Obama hraje o čas,aby se to bez velkých protestů a vzpouzení dotáhlo do konce.U nás taky.
14. 07. 2009 | 12:35

suchec napsal(a):

Madoff se obětoval, aby nezavřeli jeho synáčky, tak to vzal na sebe.

Udělá se humbuk s jedním, aby se všem vytřel zrak, a show must go on, ne?
14. 07. 2009 | 12:40

veverka napsal(a):

"Selhal také, měl-li zároveň uklidnit veřejné vášně a nenávist vůči finančníkům, kteří neprojevují sebemenší lítost, v krizi se ,,napakovali" a teď ještě obdrželi od státu dalších dva a půl bilionu dolarů..."

Ale o to přece šlo pane Tomský,to byl účel celé téhle nejnovější reality show.Způsobit krizi rozkradením čeho se dá a pak se ještě napakovat na státních injekcích od kamarádů na rozhodujících místech.Madoff je jen kapka v moři. Ještě nepochopil?
14. 07. 2009 | 12:48

Profesor napsal(a):

Zvláštní je, že právě Vy, pane Tomský, o němž je známo, že jste v Akademii nedodržoval etické normy v mnohém ohledu - a jen slušnosti toho podniku a jeho snaze o udržení dobré reputace vděčíte za to, že se Vaše machinace nedostaly na veřejnot, máte odvahu tu kázat o americkém tuneláři.
Doporučoval bych Vám jiné téma..
14. 07. 2009 | 12:56

Vico napsal(a):

My jsme ještě spíše ve stadiu zašlých westernů.U nás je ještě barvotiskovým způsobem a prvoplánově líčen zlosyn s fyziognomií"zločince ze zvyku" dle Cezare Lombrosa.

Strašíme se starými příběhy a hledáme největší vyžírky tam, kde se to sluší - u popelnic v podhradí. V rámci "vyváženosti" se občas musí najít i nějaký ten bohatý Madoff. Klasický bohatec s cylindrem na hlavě a s kravatou s hvězdami a pruhy /či spíše s fialovým sakem a bílými ponožkami/, aby i chátra poznala ten slastný pocit vítězství dobra nad zlem.

Sympaťáci jsou u nás ve vatě a v klidu. Štěkot hlídacích psů demokracie je daleko. Pozemky s krásně střiženým trávníkem, kde se hraje golf, jsou pro parfosní i kruhové hony zapovězené.
14. 07. 2009 | 13:34

Clair napsal(a):

Pane Tomsky,

doplnte si laskave informace.
Clanek v outsidermedia.cz uvadi tento kolosalni podvod v plnem rozsahu.

Jedna se o vice nez 65 miliard, to ciste pro vasi info. Dulezite, ze ty penize sly na spravna mista a posveti ucel:
clanek: Madoffova afera: Nebylo to letadlo ze 17. brezna 2009

http://www.outsidermedia.cz...
14. 07. 2009 | 15:40

Rumcajs napsal(a):

Připadá mi skoro nemožné, že i při běžném pohledu na uzávěrku nikomu nedošlo, že se nejedná o výplatu divident ale o výplatu z dalšího přílivu vkladů.

Zajímalo by mě, jestli se oni podvedení vůbec pídili po takovéto uzávěrce.

Jinak mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že finanční sektor je hlavně v těch "nižších patrech " zanesen týpky, co by snad ani v politice neměli šanci.
14. 07. 2009 | 21:02

Rumcajs napsal(a):

dividend
14. 07. 2009 | 21:02

Kritik napsal(a):

Jak autor napsal ve svém článku

"V zašlých westernech vypadal zlosyn jako zlosyn. Teď bude vypadat jako sympaťák.",

tak tím přesně vystihl pohromu dnešního postmodernismu. Naprostá zvrácenost, diváci budou fandit vzoru, podle kterého byli oni sami okradeni.

Jenom není pochopitelné autorovo tvrzení z posledního odstavce, že kapitalismus nemůže fungovat bez ctností. Kapitalismus na ctnostech nikdy nebyl založen a jak vidno z dnešní doby (ale i z minulosti), bez ctností si vede docela dobře.

Ctnosti jsou totiž vlastnosti lidské. Jak výstižně napsal Arnošt Lustig, "člověk bez ctností je jen polidštěná opice".
14. 07. 2009 | 21:14

scientist napsal(a):

Kritiku,
kapitalismus naopak na cnostech původně stavěl - bez nich by pravděpodobně nevznikl, neboť dlouho neexistoval impuls ke kumulaci kapitálu.

Max Weber, jeden ze tří otců sociologie, napsal slavné pojednání "Protestantská etika a duch kapitalismu". Stojí to za přečtení. Ukazuje kulturní zdroje tohoto ekonomického systému, který se postupně autonomizoval od původních protestanstkých cností, když se stal životaschopným i bez nich. Původním impulsem skutečně nebyla hrabivost a konzum. Na webu se jistě válí řada instantních shrnutí tohoto přelomového díla.
15. 07. 2009 | 01:00

Germanicus napsal(a):

"Ni zisk, ni slávu", ano to je heslo ctnostných mužů v naší politice. Naposledy ctnostný europoslanec pan Tošenovský (největší "rating" preferenčních hlasů). Předpokládám, že o tom ctnostné HN nenapíší ani náhodou...
http://aktualne.centrum.cz/...
15. 07. 2009 | 10:11

Amarook napsal(a):

to: Alexander Tomsky
Opet jste prokazal, ze vubec nevite o cem pisete. John Dillinger nebyl zadny financni podvodnik, ale brutalni bankovni lupic a vrah, ktery vylupoval banky se samopalem v ruce. Film ho nelici jako zadneho sympataka. V podstate cely film jsou smutna jatka a clovek si po jeho shlednuti klade otazku proc byl vlastne natocen.
20. 07. 2009 | 19:46

nadšený_Talmudista napsal(a):

A do médií nesmí proniknout fakt, že Chazarský Talmudista přeposílal nakradené peníze jisté Yeshivě, kde byl čestným kápem. Vysvětlivka pro nezasvěcené: v Yeshivách se vyučuje TALMUD.
22. 07. 2009 | 11:19

Luboš Zálom napsal(a):

bylo by záhodno zdůraznit, že pokud dostal Maddoff 150 let, měly by být podobné tresty uděleny i všem politikům a státním úředníkům, kteří prosazují a řídí jakýkoliv průběžný systém sociálních dávek, zejména penzijních systémů. Státní důchodové systémy jsou totiž daleko horším letadlem, než to, které pilotoval Maddoff, a to hlavně proto, že jsou řízeny a plnění jejich pokladen vynucováno z pozice státní moci.
22. 07. 2009 | 13:57

bilderberg napsal(a):

Madoff, to je malá rybka, o těch velkých buď pane Tomský nevíte (o čemž pochybuji) a nebo si o nich psát netroufáte. Něco je o nich tady: http://video.google.com/vid...
23. 07. 2009 | 12:25

Maddoff napsal(a):

Uz se netrap Saso, oni se s tim uz mi soukmenovci nejak vyporadaji, jako se vyporadali britsti penzisti s Maxwellem.

Salom
23. 07. 2009 | 17:47

Ivan Nový napsal(a):

Dát peníze do fondu není cnostné. O své peníze se má každý starat sám, nemá riziko a práci s nimi převádět na jiné. Madoff jen využil necnosti jiných.
26. 07. 2009 | 14:50

Clair napsal(a):

Jsem poukazovala na clanek z outsidermedia.cz v drivejsim prispevku,ktery je take v originale pod clankem, ten bych vrele doporucovala vsem.
Nicmene, pan Madoff je jenom spicka ledovce, co takhle FED's Ponzi.Uz se na to nemohl divat ani pan Elliot Spitzer, byvaly guverner New Yorku, kdyz nedavno pro MSNBC uvedl nasledujici rozhovor:
http://rawstory.com/08/news...
26. 07. 2009 | 19:00

John Cuckoo napsal(a):

Na velkejch kradezich kapitalu je neco strasnyho, ze nas poburuji daleko vice nez vrazda. Z hlediska ekonomie to moc neznamena. Dal bych prednost tlaku na prislusne statni zamestnance at s tim sakra neco delaji, nez abych porad cetl piratske romany. Kapital se zkratka nekam prelije, kde bud vydelava, nebo jde o dum dal stejne jako poctive penize. Daleko horsi jsou ekonomicke dusledky statniho mrhani treba i s deklarovanou uctyhodnou motivaci jako dnes v USA. Urednici a politici ochotne vypestuji nejakou novou uz zarucene dobre fungujici spolecenskou monokulturu.
27. 07. 2009 | 03:54

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 04:06

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:36

Saša Tomský napsal(a):

Pane Tomský, nechcete raději psát o tom, jak jste zdevastoval vydavatelství, ve kterých jste působil díky politické podpoře.
Jaké desítky milionů ztráty jste po sobě zanechal, a dostal další teplé místečko.
24. 08. 2009 | 13:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy