J´accuse!

28. 07. 2009 | 14:39
Přečteno 4564 krát
Dopis 29 bývalých politiků střední Evropy prezidentu Obamovi (z toho sedmi bývalých prezidentů) včetně světoznámých Walesy a Havla měl nepochybně vyburcovat americkou politiku vůči (střední) Evropě a Rusku. Podle očekávání sice ohlas médií vzbudil, ale reakce jsou na rodíl od Zolova slavného listu vesměs rozpačité. Pokud tenhle toporný text Obama vůbec četl, mohl si tak nanejvýš pomyslet: vaše starosti na mou hlavu. Stěžovat si na americkou vstřícnou rétorikou vůči Rusku, nad oslabením NATO a sejčkovat na (Putinovy) imperiální ambice a porušování lidských práv valný smysl nemá.

A ještě naříkat na antiamerické nálady ve střední Evropě a naznačovat možnou ztrátu zasloužilých spojenců, kteří s výjimkou Polska dnes už nejsou schopni poslat do Afganistánu ani tisíc vojáků, hraničí s trapností. NATO je především oslabené přijetím nových členů (Amerika hradí 80% nákladů) i dnešní hospodářskou recesí a antiamerikanismus je přece v kulturně nadřazené francouzské Evropské unii nepsanou doktrinou.

Analytici ve Washintonu a Londýně ovšem nesdílejí středoevropské obavy z imperiálních možností (nikoli ambicí) Ruska. Už z dějepisu znají konstantu, že se nikdy v historii rozpad impéria nepodařilo zvrátit, tak jako se nikdy nepodařilo zastavit pokles porodnosti pokud klesl pod hodnotu 1,5. A na Rusko dnes platí obě. Rusko má porodnost nižšší než jedno dítě na ženu. Demoralizovaná mužská populace se většinou nedožije ani důchodu, její průměrný věk klesl na 62 roků. Trpí všemi sociálně negativními parametry – zvláště rostoucím alkoholismem, kriminalitou a sebevraždami. Z 22 miliónů mužů mezi 18 a 40 lety milión je ve vězení a deset procent je těžkých alkoholiků. Ztrátu obyvatelstva odhadují demografové na zhruba 700 000 ročně a to nejsou vstavu spočítat ani emigraci, jejíž ruské čtvrtě vidíme od Karlových Var po Nice.

Hospodářství Ruska je v postupném rozkladu a značné byť fluktuační příjmy z exportu surovin k rozvoji svobodného trhu a právního státu nepřispívají. Stát a jeho úředníci se uživí sami. Existuje nepřímá úměrnost mezi nerostným bohatstvím (zadarmo) a hospodářskou aktivitou – Rusko exportuje méně výrobků než malá Belgie. Státní oligarchie vyznává carpe diem a dokonce neinvestuje ani do svých vlastních zchátralých ropovodů a plynovodů, natož aby se například z Japonskem dohodla na exploataci Sibiře, odkud zpátky před Ural odešly za poslední dvacetiletí tři čtvrtiny obyvatel. To by musela uznat nedotknutelnost soukromého majetku. A tak raději nepustí Kurilské ostrovy ani cizí kapitál do země. A ještě něco rozežírá ruské hospodářství, jak nedávno eufemisticky vysvětlil šéf švédského koncernu proč po deseti letech přestane Ikea v Rusku investovat: kvůli nepředvítatelnému charakteru úředních procedur. O charakter jde především.

Nemůže tedy překvapit, že se rozpadá i arsenál sovětských zbraní. Paradoxem neúspěchu Obamovy snahy o vzájemné snížení jaderných náloží (1600) je neústupnost Rusů nechat si šáhnout na svůj velmocenský potenciál, ačkoli je známo, že jdou vojenské sklady postupně do šrotu dokonce rychleji než dohodnutý počet. Z dnešních 149 starých atomových ponorek bylo jen pět zmodernizovánu na dnešní elektronickou úroveň. Padesát milónů dolarů za kus není žádná legrace ani pro postsovětské vládní zbohatlíky.

Rusko dnes nemá energii, lidské zdroje ani vitální ideologii (recyklovaný nacionalismus nestačí), aby obnovilo staré sovětské hranice, nepochybně však udělají kremelští kagebisté vše, aby Západ do této oblasti nepronikl. Nepochybně budou podporovat autokratické režimy ve svém hájemství „nezávislých států,“ aby ani vánek demokracie nerušil pax sovietica. Nepochybně budou vyhrožovat, křičet a podvracet ukrajinskou i gruzínskou demokracii, jak to jen půjde.
Komu žalujete, a co jste vy milí disidenti - politici udělali, aby prioritou vašeho světa nebyl přebujelý sociální stát, evropská integrace místo svobodné spolupráce a konkurence, nemluvě o hédonismu, který na vojenské výdaje nedá a syny na žádnou vojnu nemá, ale nezkorumpovaná politika, prosperita a právní řád? Demokracie není jedinou společenskou hodnotou. Bez aristokratických ctností plodí vulgaritu, humpoláctví a kleptokracii.

Tak jako Západ kdysi inspiroval vás, tak by měla dnes střední Evropa působit na Východ.

Psáno pro časopis Týždeň

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Taoiseach napsal(a):

autor

Překvapil jste, výjimečně dobré. V závěru jen malé přestřelení: "podvracet ukrajinskou i gruzínskou demokracii" - správnější by bylo "podvracet Ukrajinu i Gruzii". A potom velký předsudek "aby prioritou vašeho světa nebyl přebujelý sociální stát, evropská integrace..." - evropská integrace je totiž mimo jiné nejlepší politikou vůči Rusku.
28. 07. 2009 | 14:55

zvenku napsal(a):

Tentokráte jste, pane Tomský, zcela výjimečně a převážně v dobrém, překvapil i mne.
Nelze než doufat, že nikoliv naposled.
28. 07. 2009 | 15:05

Jedla napsal(a):

Kleptokracie je nádherné slovo. Musím si ho zapamatovat, a co nejdříve ho tu v diskusích na někoho vytáhnout ;)
28. 07. 2009 | 15:09

Dzarda napsal(a):

Hmmm, pár tisíc vojáků... LIDSKÝCH ŽIVOTŮ PANE!!! Lidských životů jako je ten Váš!!!
Jinak asi docela trefně popsáno.
28. 07. 2009 | 15:24

Jos napsal(a):

Panebože,
zastydlý studenoválečník. A o demokracii v Gruzii nás nejvíce poučila loni FoxTV.
28. 07. 2009 | 15:29

Lojza napsal(a):

Pane Tomský, posledním článkem jste mě velmi zklamal.Možná proto jsem i dnes dával při čtení pozor i když je mi onen dopis naprosto lhostejný.Nebudu hodnotit všechno, ale protiřečíte si.Na začátku tvrdíte, Rusko nemá imperiální ambice a závěru něco jiného.

K podle Vás, absenci těch ambic: Co takhle Čečna, Moldávie, Osetie, Gruzie, kterou jste uvedl a co třeba Arktida, kde došlo nejn k prohlášením, ale k nárokování si a označení oblasti, která mu doposud nepatří.Ani to není taková ambice?Samozřejmě je dobře když EU bude chtít mít dobré vztahy s Ruskem.Ovšem nejen minulost, ale i současné postupy Ruska jsou důvodem k velké opatrnosti.
28. 07. 2009 | 16:42

zdesta napsal(a):

A.Tomský:Rusko se fofrem hroutí,schází mu téměř vše.Lidské zdroje,energie a vitální ideologie.(bezmezný konzum) Takže pád tohoto impéria můžeme očekávat každým okammžikem.Rusko se bojí dokonce i vánku demokracie.Hlavně demokracie gruzínské a ukrajinské.Panenko skákavá!! Chtělo by to dokončit skutečný demokratický proces v této říši zla a předat všechny ropné zdroje třeba Exxonu.Bylo by zameteno a lid by zvítězil.
28. 07. 2009 | 16:47

LEVAK napsal(a):

Vážený pane píšete a tážete se:"...co jste vy milí disidenti - politici udělali, aby prioritou vašeho světa nebyl přebujelý sociální stát, evropská integrace místo svobodné spolupráce a konkurence
Já Vám na tu otázku odpovím.Rozkradli co se dalo,tedy okradli poctivého českého občana!
28. 07. 2009 | 17:14

carpe napsal(a):

Vytáhl jste zrovna esa,které už všichni zapoměli po dřívějším hospodském nezdvořilém tónu.Ale pochybuji,že Putin,který stále zdá se má v Rusku dost podporu,si z toho cokoliv vezme podobně jako Obama-pláč malých děcek ani nevnímají,na rozdíl od Vás.
28. 07. 2009 | 17:28

Admirál napsal(a):

Pane Tomský, máte nějaký slabý týden. Ten Váš poslední blog s tou vajíčkyádou a těď tohle...

Tady, jako protřelý manipulátor mícháte prvavdy (charakter ruských byrokratických procedůr),
polopravdy (demografická situace a emigrace, stav ozbrojených sil)a vyslovené nesmysly (ukrajinská, gruzínská demokracie - dlouho jsem se tak nezasmál).

Závěr? Jedině ten, kdo bojuje rusku je správný pravičák a demokrat.

A poslední douška? Ta je nejlepší: "Tak jako Západ kdysi inspiroval vás, tak by měla dnes střední Evropa působit na Východ." To jsem se taky nasmál. Holt umíte dobře poradit.
28. 07. 2009 | 17:28

blue jay napsal(a):

Saso,
Hazis perly LEVAKUM. Ti jsou jako porouchany gramofon. Furt to hraje dokolecka, "co podnikatel to zlodej, co disident to podnikatel, co pravicak to krvavy kapitalista...atd. A soudruzka Zdesta jeste inteligentne prida, "Panenko skákavá!! "
Kdyz Columbus uviznul v Sargasso sea tak mel aspon nadeji ze zavane svezi vanek. Ale v CR to neocekavej. Tady vane vichr z Uralu v cele se soudruhem Paroubkem a jeho pricmrdavaci jako je LEVAK a slecna Zdesta.
28. 07. 2009 | 18:03

Spandau napsal(a):

Řada trefných argumentů! Ač Vám zpravidla oponuji, tohle je pěkné. JH
28. 07. 2009 | 18:16

hradilková napsal(a):

Výborný článek. díky.
28. 07. 2009 | 18:33

Vico napsal(a):

Tomského osobně neznám, ale jeho virtuální podoba je ohavná. Třeba to tak ve skutečnosti není, ale na mne působí jako člověk, který má mokvající a nehojící se bércový vřed.

Autoři zmiňovaného dopisu se dopustili jistého nonsensu, bohužel. Ale po žlučovitém komentáři pana Tomského jsou mi skoro sympatičtí.

Nebo Rusko. V tom rozboru je hodně pravdy. V Tomského podání je ta pravda ale jaksi hnisavá. Možná tím, s jakou ztěží potlačovanou nenávistí je vyslovována.

Asi jsem k tomu pánu nespravedlivý. Přiznám se, že docela rád/ že by se zlo dalo indukovat?/.
28. 07. 2009 | 18:43

blue jay napsal(a):

Vico,
Take vas neznam. Ale podle toho co jste napsal, bych rekl ze ohavny jste vy. I kdyz mozna nemokvate a nemate vredy. Ale smrdite hodne.
28. 07. 2009 | 18:49

Lojza napsal(a):

Vico,
to koukám, tys tam nedal záplatu ale rovnou plech :-)
28. 07. 2009 | 18:49

Lojza napsal(a):

blue jay,
to koukám, ty někomu i vykáš, co se to děje s tím světem? :-)
28. 07. 2009 | 18:51

blu jay napsal(a):

Lojza,
Jsem nekomu vykal? Snad ne tobe? To bys si asi nebyl muj kamarad. Ja vykam jen LEVAKUM.
28. 07. 2009 | 18:57

Hurá napsal(a):

I já musím, a rád, uznat, že tentokrát to je výborný článek. Mám snad jedinou výhradu. Antiamerikanismus si vytvořili američané sami, nikoliv Evropa.
28. 07. 2009 | 21:36

LEVAK napsal(a):

Vážení je tady už všeobecně známo,že blue jay postradá evropské vychování.Jeho velkopanské vyjadřování by se ještě tak dlo přirovnat k Pandrholovi z jedné pohádky.Nás už v první třídě na národní škole učili úctivosti ke starším a k neznámým lidem,vykat jim jako první a pozdravit!Za mořem se to považuje za omezování volného rozvoje dítěte.Tam např. když chlapeček v první třídě vstane a jde do kouta místnosti a vyčurá se tam,tk je paní učitelkou pochválen za to,že se tolik obětovál a nevyčurál se na místě kde sedí!Takovým lidem,jako je blue jay jsme za protektorátu říkali "űbermenschen"!Možná že je nějaký potomek republikánského senátora Josepha McCarthyho,nebo je to jeho vzor, jehož paranoia vyvrcholila, když nepřímo obvinil exprezidenta Trumana, “že je zakuklený komunista“. Teprve po napadání prezidenta, armády a protestantských církví ze sympatií ke komunismu byla antikomunistická kampaň utlumena a samotný McCarthy odsunut z politiky na vedlejší kolej vedoucí až k jeho smrti na cirhózu jater z nadměrného chlastu.
PS:oni tam zřejmě po té prohibici jsou všichni moc vyschlí a leze jim to na bednu!
28. 07. 2009 | 21:44

Potěšený napsal(a):

BLAHOPŘEJU !!!
28. 07. 2009 | 22:11

honza napsal(a):

2 Levák: divím se, že výblitkům blue jay vůbec věnujete pozornost. Za komančů by byl svazák jak poleno.. Jinak s článkem autora vyjímečně souhlas.
28. 07. 2009 | 22:14

Antropolog napsal(a):

ad TOMSKÝ:

Máte zastaralé informace. Rusko v roce 2006 nastartovalo program pro mladé rodiny.

Úmrtí a nově narození v ruské federaci:

http://en.wikipedia.org/wik...

Populace začne přirozeně růst nejpozději v roce 2020. Úbytek v absolutních číslech se zastaví nejpozději příští rok. Ukrajincům se v Rusku zdá se líbí.

http://www.newsru.com/russi...

Rozpočet ruské armády se za posledních 6 let zvedl nejméně na čtyřnásobek. Na rozdíl od AČR také Rusové nepředpokládají, že v souvislosti s krizí budou provádět nějaké škrty v rozpočtu.

Jinak s Vaší kritikou nových lovců čarodejnic v zásadě souhlasím.
28. 07. 2009 | 22:31

lucifer napsal(a):

Pane Tomský, plácate především rusofobské nesmysly ze zapšklé školy Rádia Svobodná Evropa.Předně neplette zde antiamerické a rusofobské psychopaty v Evropě.Zdravý člověk nikdy neoznačí, že Američané jsou teroristé-fašisté, ale pravdivě pojmenuje, zě Americký nadnárodní kapitál provádí stejnou politiku jako Hitler. V poslední dobe jsem byl několikrát v Rusku, bohudík jsem neviděl ani jediného "ožralého Rusa".Jako vzdělané osobě asi je Vám velice dobře řčení Hitlera:"Sovětský svaz je kolos na hliněných nohou"Ten hliněný kolos hnal fašisty s nejlepšími zbraněmi Sovětského svazu až do Hitlerova doupěte.Netvrdím , že v Rusku je všechno nejlepší, oni si to vyřeší.Dbejte daleko více času o marastu doma.Takových politologů vystudovaných v Amí School jsou k tisíce a přesto republika těžce krvácí. Ukážte, kde jsou příčiny marastu doma a východiska z té šlamastiky, kterou jste i Vy propagoval.
28. 07. 2009 | 22:32

Stan napsal(a):

Kritika zvacího dopisu zprava - no to je žrádlo!

Autor zřejmě chodí na pivo s americkými a britskými zpravodajskými analytiky, kteří mu vysvětlili příčiny nevyhnutelného rozpadu ruského impéria. A má červený telefon do Bílého domu, protože přesně ví, že Obama má teď úplně jiné starosti...

Také autorův popis Ruska se moc povedl - dal by se z fleku takřka do písmene použít na celý "euroatlantický" prostor (snad s výjimkou těch surovin, kterých je zde méně). A střední a východní Evropa by měla být pro ty ruské neplodné alkoholiky s kriminálními sklony vzorem demokracie, prosperity, spravedlivé a nezkorumpované vlády a justice, abstinence a demografické exploze.

Ostatně, nač jsou upadající velmoci vzory? Stejně je odsouzena k zániku!

A vrcholný kousek - Rusové v rámci pax sovieticana podvracejí našimi dodávkami zbraní vyfutrovanou gruzínskou a ruskou demokracii, zatímco Spojené státy (s naší tak vlažnou a nedostatečnou podporou) pomocí letectva a speciálních jednotek budujeme demokracii a pax americana v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu.

Pan Tomský začíná dosahovat kvalit krále blog-komiků Kohouta...
28. 07. 2009 | 22:35

Gerd napsal(a):

Nu pane Tomský,
něčím Střední Evropa Rusko přeci jen inspirovala. A už dávno. Jde o naši slavnou kuponovou privatizaci a přechod ze socialismu ke kapitalismu.
Jinak s Vaším článkem ve většině souhlasím. Politika a diplomacie neuznává minulé časy, z minulých nepřátel mohou klidně být přátelé. Rusko, zejména Sibiř dnes demograficky obsazují Číňané. Pokud by se někdy Rusko dostalo do područí Pekingu, byla by to pořádná rána pro demokracii ve světě.
Ale myslím, že ani Obama ani Putin s Medvěděvem se názorem politiků ve Střední Evropě ani trochu nezabývají. Nedělali to v minulosti, nebude tomu tak ani jindy.
Vzpomeňmě na 21.8 1968. Deset dní před akcí se Rusové Američanů zeptali, zda Jalta ještě platí. Odpověď z USa byla ano. Díky, Ameriko!
28. 07. 2009 | 22:36

Stan napsal(a):

oprava: ...budují demokracii a pax americana...
28. 07. 2009 | 22:37

Antropolog napsal(a):

TOMSKÝ napsal: "Už z dějepisu znají konstantu, že se nikdy v historii rozpad impéria nepodařilo zvrátit, tak jako se nikdy nepodařilo zastavit pokles porodnosti pokud klesl pod hodnotu 1,5."

No to je nesmysl numero uno. Anglo-Sasové by se měli dál věnovat šmelení a v dějepisu se moc nerýpat.

Na hodnotě 1,5 byla porodnost v ČSR už za velké deprese. Důkazy, že se ji zvrátit povedlo si můžete prohlédnout všude kam se podíváte. Z hlavy mě napadá také Finsko.

To, že je dnes v jisté části světa určitý trend, v našem případě móda odkládat první dítě ke čtyřicátým narozeninám nemusí znamenat vůbec nic.

Teď to ještě vysvětlit statistikům.
28. 07. 2009 | 22:41

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tomský,
myslím, že se pohybujete v jiném prostoru a čase.

K Antropologovi lze dodat tolik:
Za 8 let vlády Putina se průměrná mzda zvedla z 2223 na 19400 rublů a každá Ruska dostane za 2 děti čtvrt milionu rublů. Natalita Čechů je nižší, průměrným věkem Rusů jste mě příjemně překvapil. V 90. letech byl něco přes 50 let.

Pokud jde o těch 50 mil. dolarů na jednu ponorku ... víte, za jakou dobu pouhé Česko zacvaká tuto částku za naftu a plyn?
Takže Vás mohu ujistit, že peníze na modernizaci klíčových zbraní budou.

O industrializaci Sibiře japonskými firmami asi nemáte ponětí právě tak, jako o podílu amerických farmářů v současném ruském zemědělství. A zdárně ho zdvihají na nohy.
28. 07. 2009 | 22:46

Karel Mueller napsal(a):

Gerd:

Pouze pořádná rána? Léta tvrdím, že je to kardinální karta ke sětové hegemonii Pekingu. Prostě konec západu.
28. 07. 2009 | 22:48

Charlie napsal(a):

pane Tomský

velmi dobře napsané... :))
28. 07. 2009 | 23:38

Stan napsal(a):

Adamec, došly tapety nebo lepidlo?

Službaaaaaa!!!
29. 07. 2009 | 08:55

Vaněk napsal(a):

USApředevším budou upřednostnovat vlastné zíujmy střední europa pro USA je již dávno minulosti co chteli to dostali na podnose nyní portřebují si zabezpečit jiné oblasti nap
ŕ Ukrajinu Gruzinsko a p
ŕípadne oblasti kde jsou významné suroviny i ony již pochopili,že stavba radaru na Českém území je ten pravý nesmyseldopis byvalých prominentu byl jenom akt z cnosti aby se na nich ve svete nezapomnelo a tak se již musely připomenout samy
29. 07. 2009 | 09:32

Vaněk napsal(a):

USApředevším budou upřednostnovat vlastné zíujmy střední europa pro USA je již dávno minulosti co chteli to dostali na podnose nyní portřebují si zabezpečit jiné oblasti nap
ŕ Ukrajinu Gruzinsko a p
ŕípadne oblasti kde jsou významné suroviny i ony již pochopili,že stavba radaru na Českém území je ten pravý nesmyseldopis byvalých prominentu byl jenom akt z cnosti aby se na nich ve svete nezapomnelo a tak se již musely připomenout samy
29. 07. 2009 | 09:34

Typro napsal(a):

Adamec, odstěhuj se . Tady to přeci nemůžeš vydržet!!!!!
29. 07. 2009 | 09:45

veverka napsal(a):

Tak takhle jsem se už dlouho nezasmál,asi nejlepší je to o té Gruzínské a Ukrajinské "demokracii".Tomského snad v dětství omylem počůral nějaký Rus nebo co,ta špatně skrývaná nenávist k Rusům už hraničí přímo s patologickou.Silně mi to připomíná předlistopadové politruky,kteří psali o nevyhnutelném rozpadu amerického impéria.Obzvláště komicky to působí v době,kdy je Kalifornie nebo Detroit před bankrotem ,USA si sekají bilionové dluhy a jejich supermoderní armáda si nedokáže poradit s několika domorodci z Afghánských jeskyní.LOL.Tomský mě po ránu opět pobavil.Je to už takový tradiční zdejší komik.
29. 07. 2009 | 10:07

Nicolas napsal(a):

S podobnými zvacími dopisy máme již své zkušenosti. Solidnější by od bývalých státníků bylo se veřejně svému lidu omluvit za to jak vše podcenili a jaké ztráty svým národům způsobili. Zkrátka u nás nad pravdou a láskou zvítězila lež a nenávist. Nepomohlo ani to neonové srdce nad naším hradem. Lidé se ptají byli jste tak naivní nebo tak dobře zaplacení?
29. 07. 2009 | 10:10

ika napsal(a):

Pár drbů z globální pavlače:
V sobotním WallStreetJournal vyšlo interview Joe Bidena s titulkem "Oslabené Rusko se skloní..." "Rusko stojí před velmi náročnými rozhodnutími, které musí dobře zvážit. Čelí poklesu demografické báze, má zkomírající ekonomiku ... Jsou v situaci, kdy se svět mění rychleji, zatímco oni se chytají něčeho neudržitelného z minulosti."

Na to zaznělo z ruské strany: "Ruské a americké delegace právě přistoupily k důležité praktické práci na realizaci dohod, kterých bylo dosaženo. Je matoucí... Kdo vytváří americkou zahraniční politiku - prezident, nebo ctihodní členové jeho týmu?"
http://cbs13.com/national/j...

Hillary Clinton: Rusko považujeme za velmoc... (84 komentářů)
http://online.wsj.com/artic...
29. 07. 2009 | 11:03

pepe napsal(a):

Pro objektivitu doporucuji obcas nahlednout do CIA Factbooku , zatim je tam napsano, ze Rusko je 8. nejsilnejsi ekonomika na svete. s predkrizovim rustem 6 % p.a.
29. 07. 2009 | 11:44

vlk napsal(a):

Chtě nechtě s emusím připojitk těm, kteří jsou překvapeni kvalitou a logičností textu pana Tomského...
Po posledních , více méně , spíše více, trapných produkcích, velmi věcný a tudíž zdařilý článek.

Proto si zcel a odpustím připravenou jedovatou poznámku, že Washington, nevzal ten zvací dopsi na vědomí ze žárlivosti.Pamatujesi totiž že Pragováků bylo kdysi celých 99. A přece nebudou reagovat na menší počet ,než měli kdysi bolševici!
29. 07. 2009 | 11:56

ROSSIAN napsal(a):

Pane Tomský tak v jednom s vámi bezvýhradně souhlasím. Devótní skučení bývalých loutek US necocons dnes skutečně nikoho nezajímá: Ani ve Washingtonu, ani v Moskvě ani kdekoliv jinde (leda tak mezi těmito exoty navzájem). Idioti přestali být užiteční.
A pro upřesnění Ukrajina ani Gruzie nejsou demokracie, ale polomafiánské hybridy (s astronomickou korupcí) potácející se mezi ideou demokracie a zcela reálným autoritářstvím (zvlášt v případě Saakašviiliho Gruzie). Juščenka dnes na Ukrajině téměř nikdo nechce a budí spíš odpor, protože lidi svými řečmi velmi krutě podvedl a dovedl Ukrajinu tam kde je dnes - v totálním ekonomickém kolapsu. A NATO budí na Ukrajině spíš odpor.
Rovněž vaše "analýza" Ruska je nesmysl. Jistě, že Rusko má své problémy, ale v tradičně rusofobních médiích jsou tyto problémy neskutečně zveličené až vylhané a svoji demagogií připomínají primitivní nacistickou propagandu proti SSSR.
Já osobně mám naopak velmi pozitivní zkušenosti s mladou generací současných rusů a styky s nimi. Nejen že jsem u nich nenarazil na známky degenerace (které se stále účelově připisují ruské populaci), ale můj dojem z nich byl lepší než dojem se současných mladých lidí které na západě formuje globalistická pseudohumanistická ideologie, a která pod různými humnanistickými záminkami těmto mladým lidem vymývá mozky.
Jistě že mladí rusové (a rusky) stejně jako jejich vrstevníci na západě nejsou imunní vůči lákadlům konzumní civilizace (to je prostě fakt a nemá smysl nad tím moralizovat), ale co je hlavní: nenechají si vymývat mozky globalistickou propagandou "universálních hodnot", a na rozdíl od mladých lidí na západě velmi dobře chápou skutečné pokrytectví této propagandy a místo toho je pro ně priorita Rusko, aniž by v tom byl jakýkoli xenofobní nacionalismus.
Rovněž i systém vzdělávání je v Rusku lepší než na západě či u nás, což jsem zjistil například v diskuzi s mladými lidmi (cca 18 - 19) let, kteří mnohem lépe a komplexněji než jejich vrstevnící na západě chápou politické i ekonomické problémy současného světa.
Současným mladým lidem v Rusku je navíc ze strany státu věnována skutečná pozornost při jejich kariérním či odborném rozvoji, aniž by v tom byl jakýkoli prvek donucení.
Mladým lidem kteří chtějí své schopnosti a kariéru spojit se službou Rusku je otevřeno zázemí a podpora ze strany několika silných mládežnických organizací, které jim poradí i pomůžou se realizovat jak v politice tak v byznysu, pomůžou získat potřebné vzdělání i dovednosti apod. Zároveň perspektivním a telentovaným jedincům urychlí kariéru ve státní službe či politice, kde se již tito mladí lidé začínají reálně prosazovat.
Politiku výchovy budoucích kádrů do klíčových pozic země má Rusko velmi dobrou, a řekl bych lepší než kdekoliv na západě.
Zatímco za 10 let se Rusko pod vedením těchto nových silných pragmatiků bude rozvíjet ještě rychleji než dosud, tak na západě se budou politici bát nové generace mladých lidí manipulovaných médii a přiotm zoufale hledat nové kádry, které dokáží sestavit alespon jednu smysluplnou větu a nejlépe bez házení vajec.
29. 07. 2009 | 12:00

Roman napsal(a):

Naprostý souhlas. Dodám, že Havlův bývalý ekonomický poradce Bakala učinil kontrakt s Akciovkou - Ferexpo (většinu akcií vslastní ukrajinský politik tamtéž). Takže to zavání i obchodními zájmy. Něco se rýsuje i v Bělorusku.
29. 07. 2009 | 12:06

názor napsal(a):

tak jste za všechny vyjádřili prostřednictvím svých zástupců věrnost spojené finanční oligarchii, americkým zbrojařským lobby,zkorumpovaným amer.senátorům a
jejich "duchovním" praktikujícím obřady, při nichž pijí krev z lebky!
Díky Vondro a spol.(-všichni víme že Rusko má trochu imperialistické sklony,ale jen málokdo si myslí, že to byl ten jediný skutečný důvod toho dopisu)-těch třicet stříbrných je stále ještě ve hře,že jo?!!
díky vám bychom se ted začali stydět za to, že jsme Ćeši...nic trapnějšího za nás už udělat nemohli
29. 07. 2009 | 12:48

Proti ignoranci napsal(a):

Tomský je legrační - Rusko má jednu výhodu, a to že má v zemi celou tabulku prvků - jeho nerostné bohatství je prakticky nekonečné - takže má z čeho čerpat!!! Mám možnost zde v Praze hovořit s mnoha mladými Rusy a Tomského vývody jsou doslova blbé a naprosto neobjektivní!Je vidět, že lidem jeho ražení začíná ujíždět vlak a oni zůstanou se svojí nenávistí sami na opuštěném peróně!Tomský je opravdu nenávistný "rýpal", hlavní jeho působení je v lize proto antisemitismu!!! Tam hledejte původ těch keců - hochům budou brzo přistřižena křidélka! Madoff je jeden z prvních , ale budou další!!! Je nutné adresně a objektivně dohledat původce dnešní krize a ty řádně potrestat, jinak se podobné věci budou opakovat! Kasínový kapitalismus končí a s ním nenávistní kecálkové typu Tomského!Spíše by nám také pro vyvážení pohledu na svět mohl říci, jak bude USA platit svůj astronomický dluh a zdali nám USA nepřipravují světový pád do ekonomické propasti a následující sociální otřes, který může vyústit do válečného a občanského konfliktu!!! Rusko a jeho starosti dnes nejsou na pořadu dne - Rusko nikoho neohrožuje!!! Kdo je dnes vrahem světa, je prolhaná, zlodějská, rozežraná , bankovní mafie z USA, což pociťujeme všichni a bude ještě hůře!! A to ještě v USA začal fungovat zajímavý ekonomický model bankovního komunismu, kdy zisky jsou soukromé a ztráty veřejné!!! To musí Marx smíchy rotovat v hrobě, protože to nemohl vymyslet!!! Náš dluh má být cca 210 miliard korun a musíme půjčit 5 miliard korun Lotyšsku!!! To hlava nebere!!!
Nějak to soudruzi s tím kapitalismem "přešvihli", abych parafrázoval známou Jakešovu větu z Červeného hrádku!!!
Také je ostudou, že do vrcholné politické funkce na post premiéra se nepodařilo vybrat ani po 20 letech po hadrákovém podvodu člověka, který nemá minulost zatíženou dlouholetým členstvím v KSČ!!! Hlavně když slaví Mojžíška o Vánocích! To asi bude ta správná kvalifikace!!! No nic, jdu na oběd a potom duševně zvracet, jenom když si přečtu podobné komentáře, jako od Tomského!
29. 07. 2009 | 13:06

Targus napsal(a):

To Alexander Tomský:

Nejdřív jsem se rozesmál nad termíny ukrajinská a gruzínská demokracie. Měl byste založit DIKOBRAZ II. Tam psali taky takové prímovní vtipy.
Pak jsem zvážněl a znejistěl - co když není demokracie (vláda lidu) jen jedna, ale je jich hned několik?
Bylo by dobré, abyste nám tupcům vysvětlil po lopatě, kterak se liší demokracie ukrajinská a gruzínská od té standardní - lidovládní, která je například.....
Sakra, kde je vůbec opravdová vláda lidu?
29. 07. 2009 | 18:28

serra napsal(a):

cely clanek je hloupost
30. 07. 2009 | 09:19

Germanicus napsal(a):

Hmm, přečtěte si prosím článek v dnešním Právu (30.7.). Zatím není na netu celý k dispozici, posílám jen titulek (v newspeaku - headline):
"Obamova vláda připouští vstup Ruska do NATO
Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy nevylučuje možnost případného vstupu Ruska do NATO. Náměstek ministryně zahraničí Philip Gordon to řekl v úterý v Kongresu."

Tak to se pánové Havel, Vondra, Schwarzenberg, Dobrovský i Tomský zblázní dočista, dočista...
30. 07. 2009 | 10:03

Karel Mueller napsal(a):

Germanicus:

Napsalo o tom už předevčírem i aktuálně. Je k tomu diskuze.

Zatím je to nereálné, ale jako odpověď na "zvací" dopis je to velmi výstižné.
30. 07. 2009 | 10:22

Karel Mueller napsal(a):

No sláva pane Tomský :-),
hned jste sympatičtější. Vypadal jste na té předchozí fotce hrozně.
30. 07. 2009 | 13:09

zdesta napsal(a):

Blue jay.Milá paní narozená v Kanadě.Soudružka Zdesta se opravdu může potrhat smíchy pokud je nějaká debata o gruzínské aukrajinské demokracii.Pokud se zase někdy bude bojovat za demokracii tak se jako občanka Kanady přihlaste jako dobrovolnice.Oblečte mundůr,uchopte zbraň a běžte za demokracii bojovat.Ukrajina a Gruzie není teď aktuální,ale v AFganistánu můžete bojovat až do aleluja.Tam se za demokracii bojuje celá léta a muslimové to ne a ne pochopit. Všechny války a konflikty dnešní doby,se opravdu dějí jen v zájmu lidu.Milá paní,pokud tomuto nesmyslu věříte, Vaše věc.Zdraví soudružka Zdesta.
30. 07. 2009 | 13:40

Joska napsal(a):

Tomského názory se patrně mění jako aprílové počasí. Dříve jsme četli v jeho blozích horování pro radar, jen který může zastavit bolševika z Ruska. Dnes čteme, že Rusko je na tom velmi špatně, kam se člověk podívá. Takže zvací dopis Havla a spol. je podle něho zbytečný. Ale má pravdu v tom, že asi jej Obama ani nezaregistroval, protože nově jsme se dozvěděli, že uvažuje o podpoře vstupu Ruska do NATO. Jinak je fakt, že podle naší zkušenosti, budeme od Tomského a podobných individuí číst, jak dobře se mají Rusové, až všechno prodají západním firmám a budou jim vládnou západu nakloněné zlodějské loutky jako u nás. My také jsme před plyšákem slýchávali, jak jsme nesvobodní, jak máme otrávené potraviny a vůbec, jak se máme špatně. A hned, jak jsme začali za babku rozprodávat tento stát na Západ, hned jsme slyšeli, jak se máme už dobře, ze západu jsem už také jezdili se dobře najíst, zasouložit, atd. A vůbec tady zavládl ráj na zemi.
30. 07. 2009 | 14:22

Saša Tomský napsal(a):

Pane Tomský, nechcete raději psát o tom, jak jste zdevastoval vydavatelství, ve kterých jste působil díky politické podpoře.
Jaké desítky milionů ztráty jste po sobě zanechal, a dostal další teplé místečko.
24. 08. 2009 | 13:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy