Obama – Laureát míru a naděje

15. 10. 2009 | 16:44
Přečteno 3331 krát
Norské politbyro zodpovědné za udílení švédské Nobelovy ceny míru umí svět překvapit. Jednou udělí cenu celoživotnímu teroristovi, v naději, že se obrátí, jako v případě palestinského vůdce Arafata, jindy bezduchému aparátčíkovi válčící vietnamské komunistické strany či marnému „bojovníkovi“ proti skleníkovým plynům viceprezidentovi Al Goremu a teď ji získal novopečený americký prezident Barak Obama, a to ani ne devět měsíců po svém nastolení, a vzhledem k tomu, že se nominace na cenu přijímají do února, tedy vlastně po dvanácti dnech ve funkci.

Jak mohl dostat stále ještě prestižní cenu (?) opepřenou miliónem dolarů za něco, co nemohl dokázat! Co se za tím skrývá, ptají se komentátoři světového tisku? Špatný vtip, výsměch oceněným hrdinům, čestné uznání za snahu, zmatená pacifistická ideologie nebo pokus ovlivnit americkou zahraniční politiku?

Problém je v tom, že je tahle cena za mírový idealismus problematická už od svého počátku, kdy ji na vynálezci dynamitu vymohla pražská rodačka a pacifistka baronka Bertha von Suttner, rozená Kinská. Před válkou dostávali cenu převážně pacifisté a organizátoři mezinárodních mírových organizací. Po válce, k níž pacifismus tak nechvalně přispěl, byl sice Winston Churchill odškodněn cenou za literaturu, ačkoli nenapsal jediný román, když tu mírovou jako válečník dostat nemohl, ale zároveň ji dostala kvakerská církev, přestože její členové odmítali vojenskou službu. Norským pacifismem ani válka ani nacistická okupace zcela neotřásla, našel se však kompromis v udělování ceny za humanitární pomoc, aktivistům za lidská práva a demokracii, kteří odmítají násilí a politikům za úspěšné urovnání konfliktu. Co však mají skleníkové plyny s odzbrojením, ví už jen sám pámbu!

Teď se z Osla ozývá, že Obama, posílil mezinárodní spolupráci, rozšířil ve světě naději na lepší budoucnost a usiluje o svět bez jaderných zbraní. „Diplomacie (amerického prezidenta) je založena na přesvědčení, že ti, kteří chtějí vést svět, musí tak činit na základě hodnot sdílených většinou lidstva“. Většina umlčeného lidstva si jistě mír přeje, většinu politického světa však ovládají diktátoři, kterým leží americká demokracie a lidská práva hluboko v žaludku. S jadernými zbraněmi je to jako s globálním oteplováním. Bez globální diktatury nelze nařídit nic.

Nobelova komise znovuobjevila krásu rétorického pacifismu, vždyť disidenti mohou svět nebezpečně destabilizovat, a unavená Evropa už nechápe předválečnou lekci mnichovanství ani římské dictum Vegetia „Kdo touží po míru, nechť připravuje válku.“

Ve Washintonu se teď váží, zda poslat dalších 40 000 vojáků do afgánské války, kterou ještě před rokem Obama během volební kampaně považoval za tu jedinou pravou a spojeneckou válku proti terorismu a proti nebezpečí nukleárního Pakistánu ovládaného Talibánem. Dnes se už mluví v Bílém domě o nutnosti politického kompromisu s nekompromisním Talibánem. Obamův tým se bojí, že se Afganistán stane pro prezidenta katastrofou. Pokud však čerstvě nominovaný mírotvorce vojenské posily přece jen pošle, Evropa si oddychne, bude mít opět svého normálního nenáviděného amerického prezidenta - Obamu W. Bushe.

Pro deník E 15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

xyz.xx napsal(a):

Ze by ta konspiracni teorie Bildebergu a obamova nastrceni precijen byla tim povestnym sprochem na kterem je trocha pravdy ?

Obama jako "lesteny prd" prodany americkym volicum potreboval hned po nastupu malinko prelestit, protoze hned v prvnich dnech po nastupu schytal par sramu od sazi, s tim se ovsem pocitalo a tak se dopredu zajistilo lestidlo v podobe nobalovy ceny miru ?
15. 10. 2009 | 17:09

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ó bama mia...
http://i1.korzik.net/2009-0...
15. 10. 2009 | 17:17

stále rebel napsal(a):

Už fakt, že mírotvorci jako jsou různí Bušovci, či tenhle Tomský ječí, je potvrzením toho, že cenu dostal správný muž.

Obama dostal Nobelovu cenu i za to, že odvolal radar v Brdech
http://www.mediafax.cz/zahr...
15. 10. 2009 | 17:28

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jo a z nobeleho je teď ventilátor, jak se otáčí v hrobečku...
Veselé krizování...
15. 10. 2009 | 17:32

veverka napsal(a):

-z Iráku vojáky nestáhl
-Guantanámo nezavřel
-místo radaru chce rovnou velitelství a rakety
-zdr.pojištění pro všechny Američany nezavedl
-do Afghánistánu nahnal ještě víc okupantů než Bush
-neustále vyhrožuje Íránu

Ať hledám jak hledám,nevidím nic,za co by si tahle loutka zasloužila Nobelovu cenu míru.Možná za to,že má rád psy.Prý.
15. 10. 2009 | 17:37

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drobná zde lesní zvěři, neradovali jste se kdysi na tomto místopřísežném foru při zvolení ctěného baráka poněkud jinak.
Obama pokaždé jinak/pochopitelně stejně/ zde:
http://warnet.ws/news/33281
Ó bama mia...
15. 10. 2009 | 17:47

jarpor napsal(a):

Jako vždy - výborný pan Tomský.

Hezký podvečer
15. 10. 2009 | 18:11

zk napsal(a):

veverko:

-z Iráku vojáky nestáhl
Co měl podle Vás udělat, stáhnout je ze dne na den? A potom by v té zemí hned nastal mír a harmonie? Bohužel, bez silné americké vojenské přítomnosti by se Irák vrátil někam zpátky do roku 2006. Obama byl od počátku proti válce v Iráku, stanovil jasný harmonogram odchodu vojsk. Ovšem jako skoro všichni si uvědomuje, že stáhnout se okamžitě by bylo krajně nezodpovědné, vzhledem k rozsahu paseky, kterou tam napáchal Bush během svého prvního termínu.

-Guantanámo neuzavřel
Opět, tyhle věci nelze realizovat okamžitě. Navíc mu hážou klacky pod nohy republikáni v Kongresu, kteří nechtějí vězně z Gitma na domácím území. Evropští spojenci se v tomto ohledu taky nepřetrhnou.

-místo radaru chce velitelství a rakety
O tomhle máme zatím málo informací. Podobný projekt bych osobně asi nepodporoval, rozdíl proti radaru je ale v tom, že Obama by postupoval multilaterálně.

-zdravotní pojištění pro všechny Američany nezavedl
To je legrační bod. Víte, kdo se o něco takového pokoušel jako první? Teddy Roosevelt. Asi před 90 lety. Clinton na tom totálně pohořel, následně prohrál kongresové volby a celá devadesátá léta musel čelit republikánskému Kongresu. Republikáni jasně řekli, že Obamovu reformu nepodpoří, at' bude jakákoli. Přitom mají možnost provádět v Kongresu obstrukce teoreticky až donekonečna. Já vím, kdyby Obama nebyl loutka, tak by to zvládl levou zadní.

-do Afghánistánu nahnal více okupantů než Bush
Zatím není jasné, jaká bude nová americká strategie v tomto regionu. Je zřejmé, že al-Káida je dnes především v Pákistánu. Tady Obama zdělil něco, co spískali Carter s Reaganem. Představa, že stačí prostě rozpustit armádu a zavládne věčný mír (kterou Vám nechci podsouvat, ale styl Vašich příspěvků na mě tak působí), je naivní. Pákistán má jaderné zbraně a slabou centrální vládu, pokud jej ovládnou elementy blízké al-Kájdě, je to v háji.

-neustále vyhrožuje Íránu
Obama naopak rétoriku vůči Íránu dost zmírnil, což mu také hodně lidí vytýká. Jsou asi 3 možnosti, jak postupovat vůči Íránu: 1) vojensky ho napadnout, což by totálně destabilizovalo region 2) vyjednávat s nimi, ovšem Ahmadínežád zjevně vyjednávat nechce 3) pokusit se o kombinaci mezinárodních sankcí a tvrdého vyjednávání, s nejasnými výsledky. Opět velice přehledná, snadno řešitelná situace...
15. 10. 2009 | 18:14

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, o jistě ctěné obamě lépěji zde, teda zatím nejlépěji...
http://neviditelnypes.lidov...
15. 10. 2009 | 18:41

Al Jouda napsal(a):

Vždyť je to úplně jedno, naše prachy to nejsou.
15. 10. 2009 | 18:43

stále rebel napsal(a):

Veverko, ještě toho kosmonauta jste Obamovi zapomněl vytknout.
Asi nevíte, kdo ty nesmysly, jako například o tom velitelství protiraketové obrany u náš šíří. Klvaňa z Vás musí mít ohromnou radost.
15. 10. 2009 | 19:07

zdesta napsal(a):

Pan A.Tomský.České politbyro udělilo také několik čestných doktorátů,metálů a já nevím čeho všeho.Dokonce jsme tak přející,že rozdáváme univerzitní tituly za pár šestek.Kam se noráci na nás hrabou.
15. 10. 2009 | 19:17

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tomský,

s tím Churchillem jste mě šokoval. To jste opravdu od něho nic nečetl? Marlborough, Thoughts and Advantures, The Histoty of English speakoing people ... o 2. WW nemluvě. Neskutečné.
15. 10. 2009 | 20:04

Paterik napsal(a):

stále rebeli

vezměte prosím na vědomost, že o Obamově ceně bylo rozhodnuto dávno předtím, než ohlásil konec radaru. Navíc Bush hodlal rozmístit 10 raket, Obama možná rozmístí desetkrát tolik.
15. 10. 2009 | 20:09

iga napsal(a):

Obama toho zatim predvedl velice malo, nic nedokoncil, nic osobne neobetoval... Neni to jeho vina - objektivne je ve funkci prilis kratce. Nobelovku Obamovi? Nejdrive na konci jeho funkcniho obdobi. Myslenkove pochody te komise nechapu - jedine vysvetleni je, ze si chteji Obamu k nekterym krokum zavazat, ale to silne zavani citovym vydiranim. Ostatne ani sam laureat neskryval jiste rozpaky...
15. 10. 2009 | 20:20

PatientO.T. napsal(a):

Jenom doplním pana Muellera, že Sir Winston obdržel Nobelovu cenu za šestidílné „Dějiny druhé světové války“.
I mne jste překvapil, pane Tomský...
15. 10. 2009 | 21:08

Hurá napsal(a):

Obama dostal cenu zcela zaslouženě, protože ten, kdo si jako první dovolil zapálit koudel u zadku všem velkogaunerům z Wall streetu a jejich kamarádům, se o celosvětový mír zasloužil jistě víc, než neustále navrhovaný eStBák Havel !
15. 10. 2009 | 21:10

xyz.xx napsal(a):

Hura: tou zapalenou koudeli u zadku myslite darecek v podobe 1,3 bilionu dolaru na zachranu zkrachovalych burzianu ? Tomu se rika uhasit koudel u zadku a nikoli zapalit ! Takovou koudel bych si taky nechal libit. At mne za ty prachy ridi stat, az udelam dalsi botu, zase mne zachrani.

Pani to jste se teda v Obamovi spletl. Nebo spis moc ctete Britske listy kde je prani otcem vetsiny myslenek.

A ze udelal obama spolupracovniky z lidi kteri selhali pri plneni dozorcich funkci nad temi velkogaunery z WallStreet, to pro Vas bude asi taky novinka, ze.
15. 10. 2009 | 23:04

veverka napsal(a):

zk
tak rozvedl jsi to sice hezky,ale zaprvé si nic z toho co jsem psal nevyvrátil(jen se pokoušíš obhájovat proč Obama neplní co slíbil,ale že to neplní je zřejmé i tobě) a za druhé...za co teda Obama tu Nobelovku dostal? Za něco co možná teprve udělá? Někdy? A co když neudělá? Bude jí vracet?
15. 10. 2009 | 23:07

veverka napsal(a):

Hurá
pravý opak je pravdou,Obama přesně pro ty "velkogaunery z Wall streetu" pracuje.Zjisti si někdy kdo jsou jeho nejbližší "spolupracovníci".Ovšem s tím Havlem máš recht.
15. 10. 2009 | 23:10

Konrad napsal(a):

Pravicakum, jako je pan Tomsky asi nejvice vadi ze cenu dostal politik orientovany levicove. Samozrejme pohled na to muze byt ruzny, i v pripade jinych nositelu se verejnost zcela nezhodne zda kandidat dostal cenu opravnene.Nicmene Obama upustil od politiky velkeho klacku, sazi vice na diplomacii. Nic na tom nemeni ani Bushovi valky, ktere zdedil, v jejichz pripade je jejich ukonceni nyni velmi tezke.Take na domaci pude je Obama nadeji mnoha chudsich lidi. Cenu take chapu jako motivaci do Budoucna, vzdyt kolik lidi ma moc zmenit k lepsimu tento svet.
15. 10. 2009 | 23:12

xyz.xx napsal(a):

Konrade, to co je v USA povazovano za levicovou orientaci, by i pro nasi ODS znamenalo pravicovy extremismus. To je treba mit na pameti. A take si vsimete, ze rada nadsenych levicaku u nas ponekud ochlada z reality Obamova vladnuti.
15. 10. 2009 | 23:20

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jo když se mění k lepšímu svět, to vždycky teče krve...
http://i3.korzik.net/2009-1...
15. 10. 2009 | 23:27

Konrad napsal(a):

x..., ano castecne mate pravdu, ale je treba mit na pameti ze USA je v podstate konzervativni zeme, a v souladu s tim musi Obama jednat...Levicaci o kterych pisete jsou asi naivni,pokud maji prehnana ocekavani,Obama musi vychazet z reality, a mimochodem neni reditelem zemekoule, jak se z nadsazkou pise. A zmeny jsou oproti Bushovi patrne, to nemuzete poprit.
15. 10. 2009 | 23:51

xyz.xx napsal(a):

Konrade: ja nechci popirat ze Obama prinesl zmenu do politiky USA. Je mi jasne ze Obama pracuej se stejnou zemi jako pracoval Bush, se stejnou exekutivou a stejnym kongresem. Stejnou ustavou atd. Ostatne sam Obama je american, takze do toho konzervativniho prostredi patri, je jeho soucasti.

Proto nechapu ty falesne nadeje najivnich levicovych intelektualu, kteri ocekavali ze se v USA zacne budovat svedsky model socialniho statu s jeste prisnejsi regulaci a znarodnenym prumyslem.

Mimochodem, tvrdit ze Bush byl nejaky pravicak je take ponekud odvazne, on nemel na to aby reprezentoval jakekoli ideje, on to proste jen oduradoval.
16. 10. 2009 | 00:08

znalec napsal(a):

Myslíte to dobře, pane Tomský. Problém vidím v tom,"kdo je míru tvůrce?" Ten, který může někoho rozmáznout a neudělá to... protože má jinou zábavu? Nebo ten, kdo cítí běžnou neshodu jako hluboké ponížení a rozhodne se bránit mír silou. Navíc zbývá otázka, zda ta obrana je přiměřená a není předem ztracená. Pokud do toho půjde, a dostane na frak, dějiny řeknou- měl to vědět, selhal jako státník. Pokud "moudře ustoupí" zachrání mír, tak morálně zdevastuje národ.
Dějiny určí co by bylo lepší, kdyby nebylo... Ale v okamžiku rozhodování je jen jeden a ten musí říci "takhle!" se všemi riziky, které to přinese.
Cena míru, jako vyznamenání je i pro mě dost problematická.
16. 10. 2009 | 00:22

znalec napsal(a):

Ještě připomínka. Michail Gorbačovav ji taky dostal. Taky se zasloužil o mír, ale jak sám přiznal, vůbec to takhle neplánoval.
16. 10. 2009 | 00:28

Konrad napsal(a):

Nevim o tom ze by nekdy prezident Obama sliboval socialni stat,a pokud vim znarodnovaly se pouze nektere zkrachovale instituce. Obama chce zpristupnit zdravotnictvi vsem spolecenskym vrstvam, metodou povinneho pojisteni. Coz vsak nemuze byt chapano jako socialismus, kdyz uvazime ze v USA je napr. povinne pojisteni pro vlastniky aut. Zde jde o ferovost, a boj proti predrazenosti.....exprezident Bush byl ultrakonzervativec, jak v otazce nabozenske, socialni ci spolecenske, ale rozepisovat o tom se nema cenu, to jsou veci vseobecne zname.
16. 10. 2009 | 00:34

Konrad napsal(a):

Prizpevek vyse je urcen pro pana xyz.xx
16. 10. 2009 | 00:40

Pepa Řepa napsal(a):

Ó BAMMA MIA
Pan Obama dostal Nobelovku za naději. Moje známá je v naději už sedmý měsíc a nedostala nic.

Tak to chodí.Už Voskovec si stěžoval, že Albert Camus dostal za Sisyfa cenu a on jen balvan.

Pak dostal pan Obama cenu za oumysl.
Že jako něco vynalezne, něco na věčnej mír.

Příští rok to zkusím taky. Ohlásím, že v roce 2010 vymyslím Perpetum Mobile.
16. 10. 2009 | 07:35

zdesta napsal(a):

Arafat byl něco jako matka Tereza a v Afganistánu lítají luftem holubičky míru.
16. 10. 2009 | 07:51

Aleš napsal(a):

http://www.e15.cz/nazory/za...
Obama dostal cenu za naději příští 3 roky ukážou, jak jeho charisma funguje na Putina a zda tento bianco šek získá skutečnou hodnotu.
Čeští a skoro čeští bushovci ala Tomský ,Fištejn ale nebudou schopni Obamu nikdy posoudit, to je také realita!!
16. 10. 2009 | 08:15

zk napsal(a):

Veverko:
Obama ale neslíbil, že cokoli z výše uvedeného prosadí během prvních 9 měsíců v úřadu. Těžko může vzhledem k vnitropolitické i mezinárodní situaci postupovat výrazně rychleji. Takže se mi zdá laciné ho takhle paušálně kritizovat (i když kritiku zleva jistě potřebuje, už jen proto, že mu zlepšuje manévrovací pozici vůči kritice zprava).
Nobelova komise chtěla samozřejmě podpořit zahraničněpolitický kurz, který se Obama snaží prosadit, nikoli konkrétní výsledky jeho politiky. Mám za to, že kdyby se ta cena nejmenovala tak pateticky, ale třeba "Nobelova cena pro státníka roku", tolik lidí by se nad jejím udělením nepozastavovalo. Přitom smysl by byl v tomto případě stejný.

xyz.xx:
Nezlobte se, ale v žádném případě nemůžu souhlasit, že americký levičák by byl z pohledu ODS pokládán za zástupce extrémní pravice. Tenhle názor je úplně mimo. Jestli se to dá vůbec srovnávat, ODS má podle mě nejblíž k tzv. "Goldwaterovým republikánům" - fiskálně konzervativní strana, která je ovšem sociálně poměrně liberální (např. netahá do politiky náboženství).
Pravicoví demokraté (Blue Dogs) by v ČR měli blíž k normální pravici. Nejliberálnější demokraté v Kongresu, jako třeba Feingold nebo Kucinich, jsou vlastně levicoví sociální demokraté. Ti ostatní se nacházejí někde mezi.
16. 10. 2009 | 10:08

Paterik napsal(a):

zk:

nobelova cena za mír se ovšem nemá udělovat za naději, že dotyčný něco vykoná v budoucnu. Pokud ji chtěli Obamovi udělit, měli ještě pár let počkat.
16. 10. 2009 | 10:23

zk napsal(a):

Paterik:

Těžko říct, za jakých podmínek by se cena měla nebo neměla udělovat, ale faktem, je že v praxi se skutečně často dává ne snad za naději, ale, řekněme, jako projev podpory kauzy, za kterou se dotyčný zasazuje. Aniž by se mohl pochlubit nějakými hmatatelnými výsledky. Například, ale jen například, Širin Ebádiová v roce 2003 nebo Aung San Suu Kyi v roce 1991. V Íránu respektive Barmě přitom tyhle bojovnice za lidská práva ničeho nedosáhly.
Ostatně, proč čekat, jestli Obama uspěje nebo neuspěje, a až potom mu cenu udělit nebo neudělit? Není mnohem lepší podpořit jeho politiku právě ted', poskytnout mu trochu toho symbolického kapitálu, který je s Nobelovou cenou stále spojen, a dát světu jasně najevo, že Obama má kromě četných a vlivných oponentů také mnoho příznivců? Nějak tak mohl Nobelův výbor uvažovat.
16. 10. 2009 | 10:57

Paterik napsal(a):

zk:

problém je, že pokud by např. v budoucnu Obama inicioval útok na Irán nebo donekonečna protahoval válku v Afghánistánu, šla by s tím cena za mír ještě dohromady? Bush byl pistolník a je logické, že Obama ve srovnání s ním vypadá jako anděl ze sedmého nebe. Jenže nobelova cena by neměla oceňovat jeho PR poradce. o mír se verbálně zasazuje kdekdo, od kandidátek na miss, až po hvězdy showbusinessu. Obama má ale za sebou jen tu snazší část - odpískání Guantánáma a sešrotování pár stovek atomovek ho nic nestojí, nemusel do toho investovat vlastně žádný politický kapitál.
16. 10. 2009 | 11:20

zk napsal(a):

Samozřejmě máte pravdu, že Obama dost možná neuspěje, a pak udělení ceny bude opravdu vypadat jako předčasné a neuvážené. S tím nijak nepolemizuju. Jen jsem chtěl upozornit, že z pohledu Nobelova výboru to ocenění může být malým příspěvkem právě k tomu, aby nakonec uspěl. Samozřejmě příspěvkem v mezích možností.
Nesouhlasím, že Obama zatím do prosazování své zahraničněpolitické doktríny neinvestoval žádný politický kapitál. Když asi před dvěma lety ještě jako senátor poprvé jasně prohlásil, že je třeba jednat i s lídry nepřátelských režimů, kritizovali ho za to i demokraté.
Domnělá "naivita" v zahraniční politice byla obecně považována za jeho největší slabinu (společně s nezkušeností), z těchto pozic na něj útočila jak Clintonová, tak hlavně McCain.
Jako prezident byl kritizován třeba za svou údajnou "Apology Tour" (když na svých prvních zahraničních návštěvách přiznal, že USA udělaly v zahraniční politice v minulosti také chyby) nebo také za to, že ostře neodsoudil povolební situaci v Íránu.
Jako realista a multilateralista to Obama v tomto ohledu nemá u tradičně manichejistické americké veřejnosti úplně snadné, jeho poradci mají co dělat, aby ho ne právě malé procento Američanů stále zpitomělé různými reaganovskými klišé nevnímalo jako slabého naivku. A ne že by mu zrovna tady ta Nobelova cena příliš pomohla.
16. 10. 2009 | 12:41

Paterik napsal(a):

Neřekl bych, že Obama je nutně naivní. spíš vzbuzuje nerelistická očekávání, jejichž výsledkem může být i tato cena. Samozřejmě pro samotného Obamu může být i povzbuzením do budoucna, ale zároveň taky koulí na noze. Nyní ho čeká skutečná zkouška - zdravotnická reforma, a pokud neuspěje, bude to pro jeho aureolu velká rána. Musím říct, že ale ten zuřivý odpor k jeho reformě moc nechápu. Američané by se měli přijet podívat sem, aby viděli, co je to skutečný socialismus...
16. 10. 2009 | 12:47

zk napsal(a):

Co se týče zdravotnické reformy, odpověděl jste si vlastně sám - republikáni jsou proti, protože vědí, že její neúspěch by Obamu těžce poškodil. Jak už jsem se zmiňoval včera, republikáni tady doufají v opakování situace ze začátku devadesátých let. Clinton se jako novopečený prezident okamžitě pustil do reformy zdravotnictví, narazil na zuřivý odpor a republikánům se bohužel povedlo přesvědčit velký počet Američanů, že (ve skutečnosti krotká) reforma by v USA znamenala nástup socialismu. V roce 1994 pak republikáni jasně vyhráli volby do Kongresu a Clinton pak až do konce svého prezidenství musel čelit nepřátelsky naladěnému Kongresu, ve kterém mohl prosadit jen málo opravdu významných bodu ze svého programu. Dnešní republikáni věří, že se situace bude opakovat.
Bohužel spousta Američanů (hlavně těch z Jihu a venkova) je už od dětství vedena k až paranoidní nedůvěře ke všemu, co má něco společného s federální vládou. Tihle lidé jsou pak velice snadno manipulovatelní.
16. 10. 2009 | 13:07

Konrad napsal(a):

Demokrate mohli zcela jednoduse reformu protlacit v kongresu nasilim, jelikoz tam maji drtivou vetsinu. Tak to delal Bush az do doby kdy v kongresovych volbach vyhrali demokrate. Rozhodli se pro diskuzi,vysvetlit obcanum potrebnost reformy.Zde jde o zcela novy prvek v americke politice, a dokazuje to Obamovu slechetnost.Republikani ovsem zcela tradicne pouzivaji proti Obamovy podpasovek v zurive snaze reformy zastavit.Zde je jasne spojeni republikanu se zdravotnickou a pojistovackou lobby, ktera ze soucasneho predrazeneho zdravotnictvi nehorazne profituje.
17. 10. 2009 | 01:37

Ara napsal(a):

Nobelovky za literaturu a za mír byly těžce zpolitizované od počátku, jak jinak u takovýchto cen snad ani být nemůže, postupem času se ale zvláště z té tzv. "mírové nobelovky" stalo vskutku obludné politikum, znevažující nejen tuto konkrétní cenu, ale do jisté míry i celé to ocenění jako takové, tj. i nobelovky ostatní. Neboť lidé si mohou klidně říct, "když je takové pofidérní neseriozní politikum zde, tak proč by nemohlo být i jinde, v oněch oceněních ostatních"... :-(
18. 10. 2009 | 23:28

http://www.kw61.com/ napsal(a):

30. 03. 2010 | 08:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy