Na Nový rok – co nás čeká a co nemine

01. 01. 2010 | 12:57
Přečteno 4115 krát
Hledaly pod štědrovečerním půlnočním ledem netrpělivé panny svůj osud (Erben), jednu čekal milovaný Vašek, druhou ale černá rakev. Jest radno nevědět. Naše přesycená, znuděná a pečovatelským státem chráněná společnost netrpí tolik nemístnou panenskou zvědavostí, jako spíš obavami z budoucnosti a utíká se k novinám (nebo to média jí vycházejí vstříc?), aby vyzvěděla, co ji čeká a co nemine.

Možná má obavy, že její nevídaná životní úroveň nemůže trvat věčně a že ji možná za bezuzdný konzum čeká nějaký hrůzný trest v podobě globálního oteplování anebo májského konce světa 2012. A přestože se jaksi ví, že křišťálovou kouli nikdo nemá, dalekosáhlým prognózám se věnují i úctyhodné světové instituce jako Unesco, Světová banka, MMF i národní statistické ústavy. A všechny se systematicky mýlí.

A přesto se, za předpokladu, že nedojde ke světové revoluci či srážce s velkou kometou, dá rozumně předvídat, že současné trendy budou i nadále zdárně pokračovat. Světová hospodářská krize se vzhledem k mírnému růstu čínské, indické a brazilské ekonomiky konat nebude, avšak politická ekonomie Západní společnosti naznačuje, že pomalá a postupující recese (někteří tvrdí, že jde jen o depresi) bude zdárně pokračovat. Vzhledem k tomu, že náš sociální stát, do něhož musíme dnes zahrnout i Obamovu zdravotní a sociálně uvědomělou prezidenturu, hodlá dobrovolně i mandatorně zvyšovat své výdaje (a tím i daně), místo aby snižoval své výdaje (a tím i daně), budeme mít všichni méně peněz (kontrakce M3), méně i utratíme, respektive část utratíme na neproduktivní úředníky a zbytečné přerozdělování a tudíž trochu zchudneme. Banky nevědí komu v nejisté situaci půjčovat, malé a střední podniky, ony skutečné motory hospodářského růstu nedostanou téměř nic, a tak bude mírně růst nezaměstnanost i státní deficit. Ekonom tu sice není od toho, aby hodnotil, zda je to dobře nebo špatně, ale postupné snižování životní úrovně některým prospět může – nepřejídat se, nechlastat, nekouřit, nesou  (tedy alespoň ne za vlastní peníze), ke zdraví a objemnější rodinné peněžence jistě přispěje. Všechno špatné je někdy k něčemu dobré.

Světová politická situace se bude rovněž vyvíjet tak, jak dosud zdárně činila. Íránská náboženská junta má k obrodnému procesu a lidské tváři ještě velmi daleko, světské politické ideologie totiž odumírají mnohem rychleji než ty náboženské, a dost sil na to, aby zbila a zabila další pouliční demonstranty. Atomovou ani nukleární bombu ještě dlouho mít nebude, takže nemusíme zatím s Armaggedonem počítat, zvláště, že Bílý dům s váhavcem Obamou si, ač ponoukán Saudskou Arábií a Egyptem, preventivní útok nedovolí. Na západní frontě v Afghánistánu a Izraeli bude klid neklid zřejmě obdobný tomu letošnímu, i když jeden nikdy neví.

Putinovo impérium se bude i nadále zdárně rozpadat a nijak nás neohrozí ani novým ropovodem do Číny ani hrozbami útočných raket. Samoděržavec Putin na světovou velmoc nemá, ale o to víc svůj takový deficit nahrazuje vzteklou rétorikou. Stagnace či velice mírný růst světové ekonomiky cenu ropy a surovin výrazně nezvýší a Rusko se svým polostátním upadajícím hospodářstvím prakticky jiné příjmy nemá. Je na vývozu daleko závislejší než Evropa na něm. A pokud bychom se měli snad něčeho obávat, je to možná únava z demokracie a posílení centralistické byrokratické a manažerské vlády. Přibývá ji v Americe i v evropské unii. Ze stínu Sarkozyho a Merkelové budou sice občas vykukovat dvě nové bezvýznamné a bezmocné tváře - trockistické baronky, jak že se vlastně jmenuje, a jejího prezidenta o reputaci politického vyjednavače ve vlámsko – valonských půtkách, ale za nimi tisíce skrytých bezejmenných úředníků bez tváře a bez odpovědnosti bude čím dál více rozhodovat o našich čím dál více regulovaných životech.

A co doma? „Nevesely, truchlivy jsou ty kraje vodní“ polojasno, polotemno a dokud nezavřou alespoň pro výstrahu některé politické zbohatlíky typu pánů Grosse a Dalíka, blbá nálada z politiky i demokracie hned tak nezmizí.

Na štěstí je štěstí „muška jenom zlatá“ a „šťastný“ Nový rok závisí také trochu na nás, nemyslíte?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal napsal(a):

Demonstrace proti zničení památníku obětem Druhé světové války v Kutaisi: V pondělí 4.1.2010 od 16 hod. před velvyslanectvím Gruzie: Malostranské nám. 5/28, Praha 1

Řekněme ne ničení pietních míst Druhé světvové války, přepisování hitorie, politice Saakašvilliho.
01. 01. 2010 | 13:45

Jozef napsal(a):

Nie,
vzteklym antirusizmom Rusko uz neznicite ani zavrenim zbohatliku typu Grosse blba nalada hned tak nezmizi...
Sachisti kleptokratickeho a kryptofasistickeho Samoderzavia stracaju figuru za figurou.Vzdajte to dostojne!
Je najvyssi cas predat vladu do ruk ctitelom zivota a demokracie.
01. 01. 2010 | 14:13

Tužka napsal(a):

Tužka,napíše,že se při čtení nudila a jen jaksi ze zdvožilé poninnosti,víc k sobě,protože už po prvních větách věděla,že zas něco napíše,dočetla.Tohle bylo pro mne takové "novum",jakože v roce2010 bude podle kalendáře na padesáté rovnoběžce a patnáctém poledníku,jarolétopodzimzima.Předpovědi nevychází,tak se píše to,co se pravděpodobně "ujme".Tužka.
01. 01. 2010 | 14:31

RA napsal(a):

Michale, pleteš se do něčeho, čemu absolutně nerozumíš. Nemáš nic rozumnějšího na práci ?
01. 01. 2010 | 14:50

SuP napsal(a):

Tužka -
já na rozdíl od Vás ctím známou "moudrost", že "opakování je matka moudrosti" (blbých (dodávám)). A pan Tomský to shrnul docela věcně a stručně. A těch, co by potřebovali opakovat je pořád příliš mnoho.
Ale i s Vašimi "dušehojičskými" a částečně až idealistickými příspěvky se zde budu rád potkávat, je jich do naší doby potřeba.
01. 01. 2010 | 15:07

valdštejn napsal(a):

Přestat platit darmožrouty typu
Tomský a budou peníze na všechno.
01. 01. 2010 | 15:17

Petr123 napsal(a):

Pane Tomský,jak to všechno tak víte??
01. 01. 2010 | 15:22

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pane Tomský,

ne každý, kdo vystuduje nějakou ekonomickou školu je skutečným ekonomem.

Pokud jde o Vaše "půjčování bankami", tak nemohu než z praxe potvrdit známý Baťův výrok, že banky ochotně půjčí za krásného počasí deštník a okamžitě ho odeberou, když začne pršet.

Úlohou bank není totiž pomáhat podnikům, ale vydělávat. A tak obojí současně se sejde jen zcela výjimečně.

Hospodářská krize západního světa má, mimo jiné, za původ bezmezné půjčování, za obchodování s v podstatě bezcennými papíry.

Jinak na Vás není zrovna vidět, že byste "prodal statek svůj a rozdal chudým" a následoval Ježíše, ačkoliv o něm dokážete dojemně psát a psát.
01. 01. 2010 | 16:24

Tužka napsal(a):

Tužka pro SuP.Děkuji,za připomínku,máte naprostou pravdu,opakování a opatrnost je matka porcelánu a naše zeměkoule je vskutku křehká věcička v nekonečnosti vesmíru.Včera jsem se"rozšoupla"a ještě bez kapky alkoholu v krvi napsala roku 2009 "báseň na rozloučenou".Pak jsem se za ni začala stydět,ale Vám se svěřím,já nejsem vůbec idealista a dokážu být od rány.Ta báseň je na posledním blogu pana Koubence.Tužka.
01. 01. 2010 | 16:31

zdesta napsal(a):

A. Tomský.Vy také patříte k těm přesyceným a znuděným? K demokratickým cílům kráčíme v politicko ekonomickém systému kterému říkáme kapitalismus.K tomu patří egocentrismus,minimum ohledů,zisk,etc.Patří k tomu lobby-finanční oligarchie,korupce,kartelové dohody a spousta dalších"pozitivních"jevů.To není stížnost,ale realita,kterou jsme si svobodně vybrali.Nechápu proč bojovat proti něčemu, co nás uvádí do přesycenosti a nudy,prosperity a nebývalé životní úrovně.To žese obejdeme bez ruského plynu a ropy je pro mne novinka.Je to možné,ale za jakou cenu? Že Rusko je obr na hliněných nohách si myslel Napoleon,Hitler a řada dalších.Stát který vlastní na př 30 000 jaderných hlavic-nosiče,atomové ponorky a.t.p.nemůžeme považovat za nějakou nepodstatnou sraˇ.u.Že se bude Rusko rozpadat? To je nezměnitelná realita,nebo zbožné přání? No-já si tak jistý s tím co je ve svém blogu uvádíte nejsem.Přeji Vám v roce 2010 hodně zdraví a hodně spokojenosti.
01. 01. 2010 | 16:44

Vico napsal(a):

Nech brouka žít, říká se. Nech blogera Tomského žít. Jen ať píše častěji. Čím více, tím méně bude mít příznivců.
Tomský, vědom si své osamělosti přespolního běžce, už se ani nepokouší uvést alespoň ten ostrůvek "pozitivní deviace", který by byl alespoň mihotavým světélkem naděje. Jeho osamělost není osamělostí toho, kdo se urval z peletonu, ale osamělostí toho, kdo se ohlíží po sběrném autobuse.

Špatná je současná Amerika, špatná je současná Evropa, špatné jsou všechny ty úctyhodné instituce, které cosi nesmyslně věští z křišťálové koule, špatný je "nenažraný plebs, špatná je elita, která mu to rázně nezatrhne. Všechno je špatné.Moc špatné. Tak veselý rok 2010 pane Tomský.

/a bacha na sběrný autobus/
01. 01. 2010 | 17:30

SuP napsal(a):

Tužka -
Četl jsem je obě. Kdo chce, najde si v nich .... (Co tím chtěl básník říci???!!)
Ač technik, ale bejk/vůl/romantik, podle toho, z jakého pohledu - evropský horoskop/čínský/rodina a kamarádi ..., na poezii moc nejsem, ale takhle po troškách ji snesu. Vy sice možná umíte být od rány, ale jak jsem tady zatím zaznamenal, ta mez dosud nebyla překročena. Nicht wahr Helene? Díky za varování.
01. 01. 2010 | 17:45

vlk napsal(a):

Svět podle Tomského
Protože Unesco, Světová banka, MMF i národní statistické ústavy. A všechny se systematicky mýlí, nahraďme je všechny prognozou pana Tomského. A místo jejich rozhodnutí nechme tahat obálky s univerzálními recepty na všechno papouška pana Tomského. Pokud žádného doposud nemá, čtenáři Aktuálně s ena něj jistě rádi složí.

Protože svět beznadějně socializován, už i Obamou, je třeba urychleně zrušit veškeré sociání transfery. Zdarvotnictví a zabezpečené stáří nechme jen těm,c o si na obojí stihli dostatečně nasekat love. Ostatní s i to stejně nezasloužej. V 18. století se dělalo i 18 hodin denně 6 dnů v týdnu a nikdo si nestěžoval! Tak to nemůže být špatně. a lidi nebudou tlustý a rozežraný! A bud e dost peněz M3 na kontrakci. Až přijdou další krize. Zrušením socálních trnsferů s e dokonale zvedne všem životní úroveň. Na úroveň průměrného Číňana ze západních provincií. Což je nutné, jinak Čínu hospodářsky asi neporazíme. Naštěstí - rozpočet bud emožno, s vyjímkou platů na chod státní správy , dávat úplně celý na podnikání a na další příští socializaci ztrát, až zas e udeří očistná velká krize.

Světová politická situac e s ebud e vyvíjet celkem v pohodě. Armagedon nehrozí, Obama je něco jako ochočený mopslik. Nicméně my s e hrdě přihlásíme o s vůj díl aspoň Afghu. Proto nakoupíme pro naše hochy výhodně nové flinty 190 litrů za kus. Na dobré a užitečné věci není tomskému líto peněz.
Rusko? tak to je odepsaná veličina. to už není ani obr. To je prostě přerostlej trpaslík na hliněnejch nohou, kterej nám prostě musí prodávat plyn a naftu. A Putin, tak směšná figurka? no ta toho vyřídí nějakej orientální s satrapíček typu Saakašvilli s prstem v nose. Proto mu dodáme ješrtě nějaké Grady a další věci, co se bezúčelně válej v magacínech. Kdo to m platit, že jo? No a taky bysme sna d měli přehodnotit postoj k čečenským bojovníkům za svobodu.. Teroristi? no to snad vážení , opravdu ale opravdu NE! Ti jsou jen v Al Kajdě!
Jo ale starost mi dělá centralistická byrokrcie. už i v US. O socanské Evropě nemluvě. tad y ten centralismus vedou levičáci typu Sarky a Merkel.. A z pod sukní / kalhot/ jim vykukují dvě naprosté nuly. něco jako Fischer v čechách. Kde pak nějakej trapák typu Fischeršedá myše, který dokáže vyjednat spolupráci Valonů a Vlámů. My pčece máme nadamce. Typu Klaus nebo Topolánek. Ten první být Vlámem by Nikdy ,a le opravdu nikd ynevyjednával s Valony o ničem jiném než o rozdělení, a ten druhý by být Valonem nebo Vlámem tomud ruhému ukázal jedničku. Kdepak aby vyjednával slabošky a šedivě podporu pro svou vládu. Macho nevyjednává přece ani s poslankyněmi vlastního tábora. No a rudá baronka? tak to už teda ale vopravdu přestává všechno! my máme Sašu Vondru! Ten to Obamovi ale vytmavil!
Prostě svět podle Tomského...
01. 01. 2010 | 19:55

SuP napsal(a):

Vlku -
Proč v každém textu hledáš "Návod k použití"?
Zkus si to přečíst jen jako novoroční fejeton, od kterého si nic neslibuješ, ale ani si jím nepotřebuješ vytřít řiť....
01. 01. 2010 | 20:03

vlk napsal(a):

SuPe
já si to jako novoroční fejeton, s řadou doporučení přečetl.A udělal svoje závěry. Nic víc. n třeba bys rád, aby bylo zakázáno myslet. Pak bys měl vystaráno s takovými jako jsme já.

Ale abych ti udělal radost- Bravo pane Tomský, bravo! Děkuji za nádherný článek, plný znamenitých úvah. A děkuji SuPovi, že mne osvítil a přivedl na pravou c estu z mého bloudění!Netušil jsem , ve své naivitě, že jste napsal jen takový společenský novoroční tlach.
01. 01. 2010 | 20:27

prirodovedec napsal(a):

SuP: K vlkovi:Kdyz ono to je u tech legracnich agitek tak lakave a dnes i beztrestne. Kdopak by se dnes noveho ideologicky spravne presvedceneho v duchu Kojzara bal, ze? :)

Uspesny rok 2010 a at volite jak pisete jinde spravne (a logicky, citelne v souladu se svymi ekonomickymi a zivotnimi preferencemi) a ruka se Vam ani nezachveje vahanim nad topiky ci vv. My co naopak budeme zachranovat AV (volbou podle V.H.) take vahat nebudeme (a klepat se budeme nejvyse po delsim letu domu), at uz pindoura ukaze do voleb kdokoliv i treba oranzady.

Jak psava antivlk: Hezky vecer.
01. 01. 2010 | 20:30

SuP napsal(a):

prirodovedec -
A to je mi potěšení!
Nápodobně v Novém roce. Doufám, že se i letos alespoň párkrát a alespoň trochu elegantně pohádáme. Se vzdělancem Vašeho formátu je to radost, zvláště poté, co jsme si vzájemně posoudili a částečně i odsouhlasili preference a způsoby realizace životních cest.....
Jarpor je MŮJ souputník a doufám, že aspoň Vy oceníte, že ho nikdo nedokáže v diskusi vyprovokovat k "příkrým" výrazům. (jako mě, já občas chytám na první šlápnutí).
01. 01. 2010 | 20:59

ld napsal(a):

Pane Tomský, to jste pašák! Uchcechtávat se člověku, který zažehnal v Belgii svár vlámsko-valonský, to se vidí pramálo. Škoda, že jsme takového neměli my začátkem 90.let. Ano, v dosavadní funkci je krátce, určitě bych s hodnocením počkal aspoň rok.
P.S.Toto je zatím nejvíc zapšklý blog.
01. 01. 2010 | 20:59

SuP napsal(a):

prirodovedec -
Mimochodem, jedno téma bych měl, ale ne sem. Jde o volby a případné zapojení KSČ.
01. 01. 2010 | 21:02

prirodovedec napsal(a):

SuP: Omlouvam se za predesle i budouci nedokoncene diskuse. Spolupracovnici doma se musi ohanet, zprostredkovani vstupu je sporadicke.

Mate na mysli, ze zkusenosti ze zapojeni do davnych n+k-tych prerozkradenich (n=-4000,...,1918 a k=1918 az cca 1989) se pri budouci deprivatizaci v obdobi n+k+p+d (p=1990,...,20XX, d=20XX+1,...)budou hodit? To by se dalo souhlasit :).

Jinak k volbam, jak vite, ja resim jednoduchy rebus - jak neznicit AV, a v tom souhlasim s V.H., ostatni je pro mne nepodstatne. Potesim - kolegove doma tak jednostranni nejsou.

Vy vite, ze Vaseho kolegu si cenim velice i kdyz ne pro antibigjirkovsky slovnik, ale pro jeho dar zasobit mne casto vyukovymi priklady z logiky a i zvysovat povestny vlci Citac k cislum, ktere predci i pocet dilu nejdelsi latinskoamericke telenovely. :)
01. 01. 2010 | 21:54

Talman napsal(a):

Jsem rád, že takový mudrc a světoznámý ekonom, jako ten pomatený Tomský, nám vysvětlil, že rusko se nadále rozpadá a Západ, včetně USA se velmi slibně rozvíjí. Rozvíjí se tak prudce, že nebýt čínských peněz, tak zdechne hladem, včetně supermana Tomského. Jestli nám ten Putin, který pro svou zemi udělal maximum, na rozdíl od naších zločinců Klause, Tupola a Kaluse, neprodá naftu a plyn, tak zkapeme také. Ale to ta věčně se smějící hlava našeho Pepka Vyskoč Tomského určitě nechápe.
02. 01. 2010 | 01:16

Kritik napsal(a):

Docela optimistický článek. Určitě alespoň v tom, že autor neočekává Armagedon.

Nicméně, autor pomíjí historii, dokonce i tu nedávnou. Komunisté také v listopadu 1989 svou zkázu nečekali.

"Lidé bděte" nevynalezl Julius Fučík. Tohle varování přichází z biblických odkazů (např. Matouš 25:13  "Proto bděte, vždyť neznáte den ani hodinu."). Změny vždy přicházejí jako zloděj v noci. Přesněji - jen pro někoho nepozvaný zloděj. Pro jiné to může být vysvoboditel.
02. 01. 2010 | 12:35

Pavel napsal(a):

Tomský, Klvaňa a Bendl to jsou naše stálice, které vždy pobaví. Škoda, že nemají v některé z televizí svůj vlastní kabaret ve kterém by nám například předváděli naše slavné miliardáře, jak v potu tváře vydělávají na své majetky. To by byla ideologická prča místo těch kosmopolitních starostí.
02. 01. 2010 | 18:21

fretensis napsal(a):

Tomský opět nezklamal. „Íránská náboženská junta“ – hlavně, že v Izraeli bez ústavy zato s „rasistickou“ halachou je vzorová demokracie. Na rozdíl od Izraele, který drží pátý největší jaderný arzenál na světě, je Írán signatářem smlouvy o nešíření jaderných zbraní a rovněž nikomu jadernými zbraněni nevyhrožuje. Pokud od této smlouvy odstoupí, může si je zcela korektně pořídit a vzhledem k dlouhodobě setrvalé agresivní politice Izraele ale i arabských sunnitských režimů v oblasti Perského zálivu je spíše s podivem, že je dosud nevlastní. Zdá se, že pokud jde o přístup k indoevropskému a turkickému Íránu shodnou se semitští bratři Židé a Arabové z Perského zálivu velmi dobře:-). Pokud vím, tak nejvíce blábolí o Armaggedonu evangelikálové a křesťanští sionisté v USA.
„Samoděržavec Putin“ – typická ukázka „úrovně“ autora. Rádoby efektní úderné použití cizího slova až na to, že ono slovo, kterým se chtěl Tomský blýsknout, správně zní „SAMODĚRŽEC“. Pokud snad autor považuje automobily, automatické pračky, ARIANE, Airbus atd. za vrcholy technologie, měl by si uvědomit, že na Zemi disponují skutečně špičkovými technologiemi pouze USA, Rusko a do jisté míry Japonsko. Vzhledem k tomu, že Rusko je od Krymské války cílem neustálé agrese poměrně ustálené, jen různě lavírující „koalice“ „Západu“ (Japonsko vždy bylo pouhým Golemem.), která stála Rusko milióny obětí (plus oběti Bulharů a Srbů) a jeho současné evropské území je menší než při nástupu Romanovců po skončení smuty (další z mnoha agresí ze západu), tzn. na začátku 17. stol., je zřejmé, že Rusko nehrozí, pouze se poněkud úporně brání.
Co mě nepřestane udivovat, je zuřivá rusofobie různých židovských aktivistů – zde Tomského. Při pomyšlení na min. 30 miliónů lidí povražděných v Rusku bolševiky vedenými téměř vesměs „nerusy“, v naprosté většině židovského původu, a financovanými zejména jejich soukmenovci v USA a Británii z podobnných xenofobních agitek dost mrazí.
04. 01. 2010 | 05:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy