Radar, Ukrajina, Gruzie.. aneb Vstřícnost USA k Rusku kvůli íránskému jadernému programu

23. 09. 2009 | 11:04
Přečteno 7027 krát
Autorkou textu je Irena Kalhousová, vedoucí Blizkovýchodního programu Asociace pro mezinárodní otázky.

V New Yorku začíná 64. zasedání Valného shromáždění OSN a témata, která budou politické špičky projednávat jasně ukazují, že mezinárodní společenství po poměrně klidném létě nečekají zrovna lehké měsíce. Jako již mnohokrát, Blízký východ bude opět tématem, které bude při debatách Valného shromáždění tím nejvýbušnějším. Nicméně vzhledem k tomu, že OSN je notoricky známo svojí neschopností aktivně konat, důležitější než tyto debaty budou schůzky politických špiček, které se uskuteční mimo hlavní program Valného shromáždění. Jedním ze zásadních témat bude Írán a jeho jaderný program.

Již v dubnu šest zemí, které jsou v čele jednání o íránském jaderném programu (USA, Velká Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo), stanovilo zářijové zasedání Valného shromáždění OSN jako termín, kdy Teherán musí o svém programu začít s mezinárodním společenstvím aktivně jednat. Pokud se tak nestane, měly by Íránu hrozit mnohem ostřejší ekonomické sankce.

Jako již mnohokrát v minulosti je ale jednotnost těchto šesti států rozdrobena kvůli vzájemné rivalitě a také kvůli chytrému manévrování íránských představitelů. 14. září zveřejnil Írán dokument ve kterém zmiňuje potřebu globálního nukleárního odzbrojení, o vlastním programu se ale nezmiňuje. Přesto, Rusko na tento dokument reagovalo slovy, že se na jeho základě dá začít s Teheránem jednat.

Ačkoliv západní země se Spojenými státy v čele íránský dokument považují na prosto nedostatečný, nakonec jim zřejmě nezbude nic jiného, než vstřícný přístup Ruska vůči Teheránu přijmout. Rusko je totiž pro jakékoliv další kroky proti íránskému režimu zcela nepostradatelné. Obamova administrativa si to uvědomila do té míry, ze vyšla Rusku vstříc a upustila od svého záměru výstavby protiraketového obraného štítu, jehož součástí měl být radar v Brdech. Další obětí ve snaze získat podporu Ruska proti Íránu se zřejmě stane Ukrajina a Gruzie v jejich snaze stát se členem NATO. Rusko je totiž považuje za země, které spadají do jeho sféry vlivu a jejich případné zapojení do západních bezpečnostních struktur by Moskva považovala ze nepřijatelné vměšování.

I přes tyto ústupky, které dovedly Spojené státy ke změně své své bezpečnostní strategie, zůstává velkou neznámou, jestli se Rusko nakonec připojí k západním zemím v jejich snaze zabránit Íránu v pokračování budování jaderné technologie. Pokud se totiž Západ nakonec rozhodne uvalit na Teherán přísné sankce, jejich součástí by mělo být embargo na dovoz zpracované ropy. Írán totiž i přes velké zásoby tohoto černého zlata nedisponuje dostatečně výkonnými rafinériemi a je tak nucen dovážet na 40 procent své spotřeby paliva. A pokud sankce zabrání západním společnostem, aby Írán zpracovanou ropou zásobovaly, zastoupit je může právě Rusko, pro které je íránský trh velice atraktivní.

Neochota Teheránu jednat a neschopnost Západu rázně reagovat tak může do značné míry Rusku vyhovovat. V dlouhodobé perspektivě ale není ani v zájmu Moskvy, aby byl region Blízkého východ zatažen do kola jaderného vyzbrojování. Stane-li se Írán jadernou velmocí, Egypt a Saúdská Arábie, si neudrží svoje regionální postavení, pokud nezahájí vlastní jaderný program. Krátkodobě se ale Rusko pokusí z této situace vytěžit maximum. A státy v jeho sféře vlivu tak mohou očekávat vzrůstající zájem Moskvy, která se nemusí obávat velkého protestu ze strany západních zemí. A co v této výbušné době očekávat od OSN? Zcela jistě nic. Tam bude promlouvat íránský prezident Ahmadínežád o tom, že Holocaust je jedna velká lež.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Co z článku vyplývá ? Beznaděj.Ve skutečném světě však tomu tak není. Vždy se něco stane, co nás naprosto překvapí. Čekejme a těšme se !
23. 09. 2009 | 11:35

slavwin napsal(a):

Diplomacie a politika, toť problém. Co z toho pro nás vyplýva. Někdo může být zásadový jako Klaus, za předpokladu , že není českým ústavním politikem jiný by měl být obezřetný. Jsem pro aby Klaus byl od současné české politiky co nejvíce izolován, samozřejmě v rámci možnosti.
23. 09. 2009 | 12:00

Ládik napsal(a):

Líbí se mi, že se nejmenujete Savová nebo Savá.
23. 09. 2009 | 12:14

LEVAK napsal(a):

Zajímalo by mě jak by se USA tvářily kdyby Kuba a Venezuela vstoupily do vojenského svazku s Ruskem?Předpokládám,že Vy a Vám podobní by tady řvali jak sjednaní o ohrožení demokracie!
23. 09. 2009 | 12:26

juvel napsal(a):

Jeví se mě to tak, že USA si vzaly příliš velké sousto. Irák, Afganistán, Izrael-Palestinci, rozšiřování NATO, Latinská Amerika, Irán, krize. Spolupráce s Ruskem za cenu nevměšování se do sféry jeho vlivu jim asi může přinést potřebnou úlevu. Nelze se divit ani USA ani Rusku. Divím se jen určitým našim politikům.
23. 09. 2009 | 12:38

Solis napsal(a):

Česká Republika také velmi ochotně vyjednávala o svém jaderném programu se sousedním Rakouskem. Někdejší ministr zahraničí označil rakouské aktivisty za "Magory". Chápu Írán, že si do svého programu nenechá mluvit. Noc co noc musí celé oblasti vypínat na 5 hodin elektřinu, protže země trpí chronickým nedostatkem energie. o tom ale "užitečná" Asociace pro mezinárodní otázky již neinformuje. Proč?
23. 09. 2009 | 12:43

arlon napsal(a):

Ládik
Saje savá Savo nebo Savova? Je to skutečně originální jazykový a lingvistický oříšek.
23. 09. 2009 | 12:56

Je napsal(a):

2 Solis
To jsou tzv. jednostranně objektivní informace.
Podobná byla i o tom, jak zlý kubánský režim nedovolí ani těm solventnějším Kubáncům používat mobil. Trošku se pozapomělo informovat, že mobilní síť je tak chatrná, že kdyby se připojoval někdo další než státní instituce, okamžitě zkolabuje.
23. 09. 2009 | 12:58

Solis napsal(a):

Iran:
Due to the weak infrastructure of power distribution combined with high energy use for air conditioning and emerging technology, major cities in Iran are subject to rolling blackouts. They generally occur from 10:00 AM until 1:00 PM and/or late at night so that the citizens are not awake during the blackout. Occasional blackouts began in 2006, and their frequency has increased to 2 per day in the most heavily populated cities such as Tehran.
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wik...
Doporučená četba:
http://www.arabianbusiness....

A co toto: Iran invites bid for two more nuclear power units - bidding on the new stations would last until 8 August, and construction would be expected to take between nine and 11 years at a cost of $1.4-1.7bn

to bude pro rusko slušný obchod, ne?
23. 09. 2009 | 12:59

p.r. napsal(a):

Prosím diskutéry, aby pokud možno za nicku uvedli svůj věk. Např. "LEVAK 75, Ládik 80 atd. Víte věk hraje v diskuzi ohromnou roli. Představa, že čtu příspěvek staříka je pro většinu diskutérů děsivá. To je jako kdybych viděl někoho se dloubat v nose a pak to olíznout. Vy staří promiňte kdyby se vás to dotklo.
23. 09. 2009 | 13:07

Howard napsal(a):

2p.r.:
To se jim, mladej, opravdu povedlo. Mínil jsem jejich návrh doplnit analogickým požadavkem, zda by totiž přispěvatelé nebyli té lásky a pokud možno za nicku uvedli svůj m e n t á l n í věk. U nich, milej zlatej p.r., bych nicméně, z důvodů snad až příliš zřejmých, učinil výjimku.
23. 09. 2009 | 13:26

Zita napsal(a):

Velice přesný popis mezinárodní situace. Zbývá jen dodat, že slabošský Obama je pro svět tragédií. Můžeme se radovat, že na řadě je Gruzie a Ukrajina a zatím ne my. V roce 1938 taky nejdříve bylo na řadě Rakousko, my jsme byli až druzí. O půl roku.
23. 09. 2009 | 13:55

jozka napsal(a):

Zito, mate trochu zastarale informace, na rade je Ukrajina. V Gruzii uz Amici jsou...
23. 09. 2009 | 14:12

Zita napsal(a):

jozka
Nebyli to Amíci, ale někdo jiný, kdo nedávno Gruzii poskytl svou oblíbenou bratrskou pomoc. Těšíte se na to, až ji opět poskytne nám?
23. 09. 2009 | 14:54

stále rebel napsal(a):

Ten kukuč neznám, čtivo mimořádně hloupé a tak jsem trochu zalustroval a kam myslíte, že vedou nitky?
Ti, co tipovali Izrael nebo Hybáškovou mají bod.
23. 09. 2009 | 16:17

stále rebel napsal(a):

Pro Zita.
Nebylo to Rusko, kdo nedávno masakroval raketami civilní obyvatelstvo. Poradce měl z jedné země, která v tom má bohatou zkušenost.
23. 09. 2009 | 16:19

Admirál napsal(a):

p.r. - uvádět věk je dobrý nápad. Začněte u sebe. Odhaduji tak 13 - 14. V tom citlivém věku napadají člověka různé věci...
23. 09. 2009 | 16:42

Zita napsal(a):

Pro rebel
Bylo to Rusko, které nedávno vyvraždilo statisíce Čečenců, z drtivé většiny žen a dětí. Ruská armáda se při tom dopouštěla neuvěřitelných zločinů proti lidskosti a dosud nikdo z ruských důstojníků nebyl postaven před soud. Bylo to Rusko, které po celou dobu nezávislosti Gruzie na jejím území udržovalo přes její protesty svojí armádu, která se snažila Gruzii všemožně destabilizovat, podněcovala separatistické snahy menšin a teroristy z jejich řad přímo i vyzbrojovala. S pomocí ruských zbraní a za blahovolného přihlížení ruské armády provedli například v Soči po jejím dobytí snad nejodpornější a nejmasovější masakr za posledních několik desetiletí, kterým se jim podařilo Abcházii vyčistit od většinových Gruzínů. Když se Gruzíni pokusili stejně jako předtím Rusové v Čečensku proti separatistům vojensky zasáhnout, Rusko se neváhalo proti Gruzii dopustit přímé agrese. Jen díky mezinárodnímu krajně negativnímu ohlasu svoji akci nedotáhli do konce, neobsadili Gruzii celou a nedosadili, jak je ruským zvykem loutkovou vládu. Zdá se mi, že máte velice selektivní paměť. Nebo Vás vede k podobným proruským vyjádřením něco jiného?
23. 09. 2009 | 16:51

stoppa napsal(a):

p.r.

v odhadu tvého věku na 14 roků bych se s Admirálem shodoval. Nic si z toho nedělej, to pomine, a možná ti nezůstanou ani ty pupínky.
23. 09. 2009 | 16:52

stoppa napsal(a):

Zita
Když tak čtu váš popis, co Rusko páchalo v Čečebnsku a v Gruzii, tak si říkám: no teda, úplné USA! (Viz Kosovo, viz Irák, viz Afganistán...)

Zvěrstva ovšem neáchají jen ruská a USA vojska. Čečencvi samotní o svých zvěrstvech točí videa a zveřejnují je na internetu, asi aby ukázali, jací jsou frajeři. Jsou tam dokumentovány i děti.

Takže - je to svinstvo, a to na všech stranách, že?
23. 09. 2009 | 16:58

Zita napsal(a):

Pro stoppa
Nechci zde rozebírat situaci na celém světě. V konfliktu Rusko-Gruzie ale Rusko bylo jednoznačně agresorem a Gruzie obětí (a stále je, protože Rusko dosud okupuje významné části gruzínského úzení, kde vytvořilo loutkové státečky). Zdůvodnění jeho agrese vzhledem k jeho vlastním činům v Čečensku je vrcholem licoměrnosti a arogance. Tímto překonalo i někdejší sovětskou okupaci Československa.
Stále ale existují lidé, kteří si na otevřené nebo skrytá kolaboraci s tehdejšími okupanty vybudovali své kariéry. A ti stále na slovanské bratry s láskou vzpomínají.
23. 09. 2009 | 17:13

Ládik napsal(a):

p.r.:
těch 80 je dobře, nebo špatně? Od kolika začíná stáří? 20? 25? Nechám se poučit.
23. 09. 2009 | 17:18

stále rebel napsal(a):

Pro Zita.
Ve vašem případě půjde o duševně nebo ideologicky nemocnu osobu a pokus o nějakou diskusi nemá cenu.

Jen pro ostatní připomenu fakt, že začátek agrese Gruzie proti separatistcickým republikám a mírovým jovákům byl v předvečer zahájení OH.
Mimořádně sprosté.
23. 09. 2009 | 17:22

stoppa napsal(a):

Zita
Ruská licoměrnost je přesnou kopií licoměrnosti Západu ve vztahu ke Kosovu. Jako historická předloha pro ruskou akci nemá chybu.

Osobně mě Gruzie (dikatura duševně vyšinutého Saakašviliho) leží na srdci podstatně méně než srbské Kosovo.

A tak si ujasněmě, jestli budeme měřit všem stejným metrem, či zda pro jedny budeme hledat - v zásadě hloupoučké - omluvy??
23. 09. 2009 | 17:26

Karel napsal(a):

Kdyý čtu příspěvky postkomunistické pravicové mládeže, tak docela začínám mít strach o Obamův život.

Jen aby toho "sraba" neoddělal nějaký "hrdej" český rychlokvašený ochránce "pravicových" hodnot.

Von se ten Topolánek a jeho modrý tým moc nezdá, ale ...
23. 09. 2009 | 17:39

zdesta napsal(a):

p.r....Představa,že čtu příspěvek staříka je pro většinu diskutérů děsivá. No nevím proč by se měli diskutéři děsit, když něco čtete od staříka.Navíc jak poznáte že něco čtete od staříka.Pokud chcete mít jistotu že diskutujete se sobě rovnými,pak se odeberte na nějaké místo kde jsou houpačky,prolézačky,skluzavky a.t.p.Tam určitě nebudete zatížen podobným balastem jako je věk diskutérů.A nezapomeňte si koupit lízátko pane "diskutére".
23. 09. 2009 | 18:43

Emissary napsal(a):

Aha. Nová generace, nové pohledy. Hodně štěstí paní (slečna) Alice. Říká se, že život je kruh bytí. A já říkám, že světová diplomacie je kruh neštěstí.
23. 09. 2009 | 18:48

Zita napsal(a):

Pro stále rebel
Domníváte se, že cokoli z toho, co jsem uvedla, není v souladu se skutečností? Pak to relevantními fakty a argumenty uveďte na pravou míru. Jinak Vaše reakce není nic jiného než hulvátství. Mezi seriózními lidmi hulvátstvím argumenty nahradit nemůžete. Jen jím zpochybňujete vlastní morální integritu.
23. 09. 2009 | 19:16

Zita napsal(a):

Pro stoppa
Mám pocit, že Vaše reakce na můj příspěvek se ho ve skutečnosti vůbec netýká a je zcela mimo. O USA ani Kosovu jsem se vůbec nezmínila a proto mě těžko můžete upozorňovat na to, že někomu z nich neměřím stejným metrem jako Rusku a Gruzii. Rovněž tak žádné akce USA v Kosovu přece nemohou ruskou agresi proti Gruzii ospravedlnit. Rovněž tak toto hodnocení nemůže záviset na Vašich sympatiích nebo antipatiích k Saakašvilimu. Může být založeno jen na faktech, které se týkají této věci.
Můj příspěvek se týkal jen konfliktu Ruska a Gruzie a zmínil jsem se o tom, že nemá smysl o tomto konfliktu diskutovat, aniž bychom oběma účastníkům měřili stejným metrem. S tím snad může souhlasit každý s výjimkou úplných zaslepenců nebo agentů placených ruskou ambasádou. Pokud se na tomto neshodneme a diskusi na tomto nezaložíme a nebudeme se držet tématu, je další diskutování opravdu jen ztrátou času.
23. 09. 2009 | 19:54

LEVAK napsal(a):

Ad stoppa:
"Za minulého režimu nás učili, že k věcem je třeba zaujímat vždy třídní přístup.
Jeho podstata spočívala v tom, že cokoliv jsme udělali my a hlavně naši spojenci, bylo správné. Cokoliv udělali ti druzí či jejich spojenci, bylo od základu špatné.
Jak si nevzpomenout na tuto zásadu při hodnocení toho, co se děje v Kosovu a Gruzii. Člověk, který nemá ani ponětí o třídním přístupu, by se mohl mylně domnívat, že ty dvě kauzy jsou si až nápadně podobné.
V obou případech došlo k tomu, že vláda suverénní země násilně postupovala proti etnické menšině, která požadovala samostatnost. V obou případech existuje silné podezření, že etnikum toužící po svobodě je prolezlé mafií. V obou případech zasáhly velmoci a uštědřily oné suverénní zemi, která chtěla bránit svoji územní celistvost, tvrdou lekci. Poté začaly prosazovat samostatnost zmíněného etnika, aniž by přitom braly ohledy na mínění odpůrců takového postupu.
Je třeba zvolit důsledně třídní přístup, abychom byli schopni blahovolně pardonovat první případ a o to ostřeji odsoudit případ druhý.
Můžeme třeba tvrdit, že osamostatnění Kosova neohrožuje bezpečnost Evropy, zatímco rozbití Gruzie ano. Stačí jednoduše přehlédnout, že právě osamostatnění Kosova bylo vítaným precedentem pro dění v Gruzii a příště může inspirovat i další snahy měnit hranice, což může Evropu přivést do pekla.
Anebo můžeme říkat, že Američané skončili s bombardováním okamžitě po kapitulaci Srbů, zatímco Rusové pokračovali v ničení infrastruktury Gruzie i po podepsání příměří. To je jistě špinavost.
Nemělo by se ale zamlčet, že mnohatýdenní bombardování Srbska letadly NATO jaksi už v zemi neponechalo žádné strategické objekty (mosty, továrny, elektrárny, televizní studia, ropné rafinérie), které by ještě stály za shození bomby. Ekonomika Srbska se tím podle tehdejších odhadů vrátila o deset až dvacet let nazpět.
Proč se však přít o takové prkotiny. Shodněme se, že vše, co vykonají naši milí spojenci, bylo učiněno v zájmu pravdy a lásky. Naopak vše, čeho se dopustí zlotřilá protistrana, je projevem obyčejné zvůle a arogance.
Třídní přístup zde byl přece vždycky od toho, aby se nemusela řešit nepříjemná mravní dilemata."
23. 09. 2009 | 20:24

Gudka napsal(a):

Zita

Mé hodnocení Sakašviliho je právě založeno na faktech, takže to splňuje vašë kritéria.

Nejsem placen žádnou ambasádou, nejen tou ruskou, a tak si mohu klidně dovolit vidět, že kroky Ruska a USA jsou stejné hodnoty - až na to, že v případě USA je mnohem víc takových kroků. Že "o tom nepíšete"? A co má být? Tak o tom píšu já. Je zapotřebí neměřit dvojím metrem, nýbrž jedním jediným - a proto není možné (a není etické) se rozhořčovat jen nad zločinnými kroky jedněwch a zcela pomíjet, ba dokonce omnlouvat, stejné kroky druhých...
A proto - stejná hanba Putinovi jako Bushovi a jako Saakašvilimu. (Toho by vlastně měli obžalovat zrovna, jako obžalovali Hussajna - za útok na občany vlastního státu, ale etnicky odlišné.)
23. 09. 2009 | 20:28

Karel napsal(a):

To p.r.
Přemýšlím od čeho máš nick, asi od slova prdel.
K autorce jenom poznámku, co izraelský jaderný program?
23. 09. 2009 | 20:55

Admirál napsal(a):

Zita - zdroje informací, se kterými zřejmě vystačíte, jako jsou npř. MFD, LN, ČT Vám jistě dávají dostatek argumentů pro vnitřní vyrovnání se s problémem loňského konfliktu v Gruzii.

To je level 1. Pokud budete chtít přestoupit na level 2, měla by jste zařadit do svého portfólia informací i zahraniční zdroje, vzít v potaz i zdroje stranící protistaně.

Level 3 je dávat si události, kauzy do souviskostí, nic se totiž nedějě odděleně.

Level 4 je začít o všem přemýšlet.

Jinak: "Vina za loňskou válku v Jižní Osetii padá a je na straně Gruzie, shodla se nezávislá komise EU, o jejíž závěrech informuje německý Der Spiegel s odvoláním na diplomatické zdroje v Bruselu. Experti přitom ale poukázali, že Rusko se podílelo na eskalaci konfliktu."

P.S. Na hulvátství si těžko můžete stěžovat, přečtětet si své vstupy.
23. 09. 2009 | 21:06

vlk napsal(a):

Irán je skutečný problém. Světový problém. A je čím dál zřejmější, že jeho režim a jeho mocní rozumí pouze a jen síle.
Všechno nasvědčuje tomu, že bud e nutno jej dobombardovat do dby kamenné , aby ajatolláhové i AhmadínneŘád pochopili, oč , že běží.
Dohod a US a Ruska je logická. nejen kvůli Iránu. Moskva je dneska sotva druhořadá velmoc. Kdyby neměla ještě z dob Sovětského svazu rozsáhlý a pořád ještě funkční atomový a rzenál stačící na opakované zničení planety, nikdo by se s ním nebavil. Tohle v Kremlu vědí. a jistě si teď užijí svých 15 minut slávy. Nicméně US Rusko potřebuje. Bez něj některé problémy asi nepůjd e účinně řešit vůbbec , jiné velmi obtížně. Rusko, na d ruhé s traně , s rostoucím podílem muslimského obyvatelstva sotva může potřebovat na s vých hranicích silný Irán, který s A zbraní bud e faktovky nedotknutelný. Viz Severní Korea. Nemluvě o možnosti distribuc e Abomb a bombiček fanatikům bojujícím za větší slávu Alláha.
Podle mne nebud e mít svět co nevidět na výběr. A bomba v rukou lidí jako je AhmadínneŘád je skutečně děsivá představa.
23. 09. 2009 | 21:14

Rumcajs napsal(a):

Dobře na toto téma psal Steigerwald.

Proč by Obama investoval do radaru spoustu dolarů v zemi, kde polovině lidí nevadí vláda ČSSD+KSČM, kde se mu může stát, že v čele státu stane Paroubek, který podrazí kohokoliv a kdykoliv, v zemi kde se to hemží ruskýmy špióny a kolaboranty, Patočky a podobnými individuí ....
Lepší ty prachy prochlastat.
23. 09. 2009 | 21:23

Zita napsal(a):

Pro Admirál
Jste zřejmě mistr umění psát a při tom nenapsat nic konkrétního. Proto ani není na co reagovat. Proto jen zopakuji zásady seriózní diskuse, které by měly být samozřejmostí.
1. Není důležité, kde beru své informace. A už vůbec ne Vaše dohady o této věci. Důležité je, zda uváděná fakta jsou v souladu se skutečností. Pokud se domníváte, že některé z nich nejsou, buďte konkrétní, uveďte jak ta událost byla podle Vás a dále důvod, proč si to myslíte.Pak se můžeme bavit o serióznosti našich pramenů.
2. To, že si někdo nebo nějaká komise myslí totéž co vy, nemůže být v seriózní diskusi argument pro Vaše stanovisko. Připadá mi to přímo dětinské. Argumentem mohou být jen fakta a logické pochody na nich založené.
3. Uvádění skutečností, které partner v diskusi nechce slyšet, protože na ně nedokáže přiměřeně reagovat, není neslušností.
Fakta, která uvádím a která logicky vedou k opačným závěrům, než jaké zastává většina diskutujících, zatím zůstávají bez relevantní odpovědi. Diskutující se s nimi nedokážou vyrovnat jinak, než že je neberou na vědomí, protože jinak by se zhroutil jejich jednoduchý svět. Připomíná mi to situaci, jako by se někdo probudil z letité katalepsie na konci dubna 1945 a propadal by hysterickému rozhořčení, že barbarští Rusové střílejí z tanků a děl na tak krásné město, jako je Berlín a dokonce vůbec neberou ohled na to, že jsou v něm miliony civilistů. K tomu by odmítal vzít na vědomí veškeré informace, že tímto válka nezačala a něco jí předcházelo.
23. 09. 2009 | 21:38

Admirál napsal(a):

vlk - k tomu Vašemu hodnocení pozice Ruska bych jen dodal, že je to země bohatá na nerostné a energetické suroviny na kterých je závislá půlka Evropy a že spojení kterékoli jiné druhořadé mocnosti s Ruskem (třeba EU)by vygenerovalo mocnost prvořadou.

Rumcajs - Doba je, hamba vystřízlivět.
23. 09. 2009 | 21:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zita:
"Domníváte se, že cokoli z toho, co jsem uvedla, není v souladu se skutečností?" Polopravda horší lži. Odsuzovat za totéž selektívně někoho ze všech je licoměrnost. Je to smutné konstatování, ale politika Ruska není o nic nemorálnější než politika kterékoliv světové velmoci.
23. 09. 2009 | 21:55

Gudka napsal(a):

Zita
V psoledním příspěvkau v odpovědi Admorálovi si ukázkově preotiřečíte, když jednak tvrdíte, že není důležitéí, z jakých zdrojů berete "fakta" a současně zatracujete jeho zdroj. Paralela s útokem na Berlín v dubnu 1945 pak je přímo dětinská.
23. 09. 2009 | 22:00

Admirál napsal(a):

Zita - diskutér by se měl snažit svá tvrzení podpírat, pokud nějaké závažné tvrzení použije, měl by být schopen uvést zdroj. Jinak můhou být jeho tvrzení a náledné vývody považovány za "Jedna bába povidala."

To že si komise EU došla k závěru, který koreluje s mým nemusí být sice vnímáno jako axiom, ale můj názor to docela dobře podpírá. Dětinské mi to nepřipadá.

To, že své názory pokládáte za fakta a i tak je prezetujete, Vaše názorové odpůrce nepřesvědčí.

Vaš příklad s Berlínem a rokem 1945 sedí, jak říkám, je nutné dávat si události, kauzy do souviskostí, nic se totiž nedějě odděleně. Na tom se jak je vidět shodneme.
23. 09. 2009 | 22:01

stále rebel napsal(a):

Pro Zitu.
Raději bych připustil, že jsem hulvát na druhou, než bych se Vám pokoušel vyvracet ty Vaše pravdy a pohledy.

Jen jedna ukázka Vaší argumentace.
Napsala jste
„V roce 1938 taky nejdříve bylo na řadě Rakousko, my jsme byli až druzí.“

Jak to bylo s tím Rakouskem.

„Dne 11. března 1938 proběhl v Rakousku ozbrojený převrat, který vedl nacista Arthur Seyß-Inquart. Ten také povolal do země na pomoc Německé vojsko. 12. března přijel do Rakouska Adolf Hitler, který prohlásil připojení Rakouska k Třetí říši. V lidovém hlasování, které proběhlo 10. dubna 1938, vyslovilo 99 % hlasů souhlas s připojením.“
http://cs.wikipedia.org/wik...
23. 09. 2009 | 22:03

Zacheus napsal(a):

Možná, že by se i současný americký prezident Barack Hussein Obama měl řídit při tvorbě své zahraniční politiky - včetně vztahu k Íránu - také myšlenkou někdejšího prezidenta USA Johna F. Kennedyho:

" Nemůže být americké rešení pro každý světový problém".
23. 09. 2009 | 22:30

Jan Vaculík napsal(a):

Zito,
diskutovat tady o Gruzii je marné.
Zkoušel jsem to před rokem, když to téma bylo aktuální.
Opravdu nevím, co ti Gruzínci zdejším dikutérům udělali!
Pro-rusizmus a antiamerikanismus jsou mezi diskutéru na tomto serveru dobře zavedené.

p.r.
Hehe, je zábavné vidět, jak se rozlícení staříci srocují!
Nicméně bych řekl, že je zbytečné věk uvádět - ono se to pozná i bez toho.
Je to stejně zbytečné, jako kdyby se mělo uvádět IQ.
(Ale já si opravdu nemyslím, že věk či IQ o blbosti toho kterého z nás nějak vypovídají. Jenom jsem se pobavil...)
23. 09. 2009 | 23:29

Zita napsal(a):

For all
Vzhledem k tomu, že ani v poslední vlně reakcí se neobjevil ani jediný seriózní pokus o zpochybnění faktů, které jsem zde uvedl a které zcela popírají východiska ospravedlňovatelů ruské agrese, pokládám další diskusi za nesmyslnou ztrátu času a ze své strany ji končím. Šlo jen o mlácení prázdné slámy. Dobrou noc a nashledanou někdy jindy, až se naučíte diskutovat.
24. 09. 2009 | 00:11

Admirál napsal(a):

Jan Vaculík - jak je vidět, vzal jste to šmahem.

Stěžejete si: "Opravdu nevím, co ti Gruzínci zdejším dikutérům udělali!" Na to je jednoduchá odpověď: Nic. Je to dostatečně zřejmé i ze všech vstupů i na tomto blogu. Nikde jsem nečetl, že by někdo z nich cokoli proti Gruzíncům měl, naopak.

Osobně Gruzíncům přeji, aby si věci ve své zemi mohli uspořádat bez vnějšího vměšování. K tomu jim však v žádném případě nepomůžou mediální manipulace a obhajování manipůlačně vytvořených mýtů.

Doufám také, že k navození obrazu loňského konfliktu blížícího se realitě napomůže již mnou jednou zmíněná zpráva nezávislé komise EU ("Vina za loňskou válku v Jižní Osetii padá a je na straně Gruzie, shodla se nezávislá komise EU, o jejíž závěrech informuje německý Der Spiegel s odvoláním na diplomatické zdroje v Bruselu. Experti přitom ale poukázali, že Rusko se podílelo na eskalaci konfliktu.")
24. 09. 2009 | 06:47

Emissary napsal(a):

For you Alice (Zita)

My umíme diskutovat, tedy někteří. Ale já a možná někteří se do toho záměrně nepletli. To je specifické téma a vyžaduje určité znalosti, minimálně nějakou přípravu.

Ale abych to shrnul do globální podoby. Gruzie a další postkomunistické země bývalého sovětského socializmu jsou stejné oběti, jakou bylo Československo roku 1968. Vždy se něco najde, co mocnosti moc nezajímá. Jediná mocnost, která je akceschopná, jsou USA. Ale mnohdy platí velmi tvrdou daň, což evropští „spojenci“ nejsou ochotní akceptovat. Protože si za ta léta budování socializmu nasolili dost a v budoucnosti to nebudou zvládat.

A tak celou evroatlantickou civilizaci čeká nejistá budoucnost. Vaše generace za to nemůže, to jen pro pořádek.
Tož tak.
24. 09. 2009 | 15:21

ugg boots napsal(a):

Good day! Thx for your great post and Im thinking about how to introduce my ugg boots to you cos Im not sure if u like this. Many people who live in the cold area like the ugg boots, especially the north-europe. Our uggshare.co.uk supply the cheapest classic cardy ugg boots, class tall ugg boots, classic short ugg boots and other series of uggs, hope my words didn’t trouble u, cy!
23. 11. 2009 | 03:56

montblanc watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 09:44

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 09:54

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 06:57

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 07:02

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

good artical! Thank you for your infomation
17. 03. 2010 | 03:08

iPhone contacts Backup napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
17. 03. 2010 | 03:10

iPod to iPod Transfer napsal(a):

great, thank you
17. 03. 2010 | 03:12

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 06:28

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 10:33

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:23

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:10

odchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality articles here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:54

Christii4f napsal(a):

Merging science fiction, steps funny along with issues you can merely find out with Cinemax in Step 2 early in the day, Grocer Chef found achievement with its subversive dynamics and also eye-popping looks, for specialist Henry Huddleston. Her first couple of problems out of stock in the supply level, including a 3 rd comes to retailers Will probably 27 by means of Casey offering which will "the cycle solely will get much more gonzo from here,Inches he said. "We're never reduced by a single thing besides some of our frustrated, twisted creativeness..

In every prospect. Is surely an step-by-step individual. Purchase huge in your British this implies special horrors. Zero. The actual other American president seems to have truly <a href=http://www.insanityuk.info/>insanity workout</a>
bowed to another location states commander. You'll a lot alternatives intended for anyone. Angered by occurrences, Terra contentedly agreed to kill the Teen Titans and support Slade dominate Launch Place. For a while, the item came across as which were everything that she had performed. Nonetheless, your The behemoths survived together with began to defeat any everloving rubbish using your girlfriend.

Be simple indisputable fact that that we got the content we would have liked through confident suspects previous to people tortured them all could be a fabulous bust slam dunk pertaining to delayed responsibility. The truth that this self applied has been brought on not to ever rescue everyday life in any needy attempt to coerce a great recommendation <a href=http://insanitydvduk.tripod.co.uk/>insanity download</a>
within the created wrap amongst Sadaam and then Osama will be sickening as things are undeniable. A whole lot worse, which is most likely the the majority contemptible aspect of the waste that is certainly Guantanamo, these so-called bickering use the actual invalid assertion that every one of these kinds of held many people signify your within the worst type of To paraphrase, them explicitly fully understood, inside the Cheney type of this approach adventure, that any particular human being you shot is accountable.

Every single a mans My spouse and i speech that will for Saturday and then Wed a while back. Yet, at Lidl for Leith, the gals patrons was aware of which exploit and additionally eggs were definitely upward a good quality 15-20% regarding just last year And along with <a href=http://insanitydvduk.tripod.co.uk/>insanity workout UK</a>
in general purchasing monthly dues from at the very least 10%. And they also was bothered.. Because of this ,, immediately after many thousands of years, dude Nonetheless hasn understood how you can nicely online websites AA (and many more) are fond of the saying: concise explaination mania does the same principal frequently together with aniticipating different results. Is a know-how any less when we replace the saying (mainly because applied to this particular article) with regard to daytime we both perform the things which to the fathers and mothers not to mention grandma ended up really unachievable. Individuals residing underneath the line get unending total, clean water, hygiene, food choices, clothes heat, cooling, transfer, music and songs along with night-life a great deal, significantly over the battery life of queens and kings just a few one particular hundred year before.
21. 05. 2013 | 13:20

TannerArlis0e napsal(a):

Overall Three years or so following your outstanding growth on top of that longer, thomas sabo assessments , Sydney (Thonas Sabo Modern australia) the storyplot contains held some brandnew segment. Denmark's greatest specific on a regular basis occurring store monetary funds Seth Axcel purchase Thonas Sabo Denmark 60% towards explains to you. Adcock explained: "Everyone is extremely delighted even though usingpresent pre-existing points.

This particular blog post claims that shopping on the web stands out as the turn out to be . It's also wise really know what you're dedicated to due to the fact purchasing to get a beauty parlor varies . Indowestern clothing is most favored with [url=http://www.thomassabosaleaustralia.com/]Thomas Sabo Australia[/url]
Indians doing the job both males and females, which number will be significantly going up .

Yet are at discount prices about every retail outlet. Besides, when you shop web based it's prior to. In turn, you'll be able to examine and additionally check programs before buying almost everything. an enormous pan mix together flour, corn starch, baking soda, sodium chloride and blood sugar. In a very little pairing pan take collectively eggs, dissolved butter, lemon juice, oil, get and additionally of lemon [url=http://www.thomassabosaleaustralia.com/]Thomas Sabo[/url]
liveliness. Fill humid constituents directly into the dried out and mix good.

Moser, Mackenna R. Mulac, Levi Noga, Jake A good. Oostdyk, Jessica Ann Ott, Drashti Patel, Lakshy Signifiant. To protect yourself from roads crashes together with losses to load, highway travel teams are necessary to comply with excess weight disadvantages while in the items from the transfer motors. Earlier incidents in crammed packages trucks the fact that inadvertently relinquish its consignments within the the interstate possess brought about law makers [url=http://www.thomassabosaleaustralia.com/]Thomas Sabo Charm[/url]
to make sure you grant cid tips for extra fat rule on interstate travel. This may cause all of the carry involved with goods less dangerous through slighter chance of removing packages in accordance with fewer possibility imposing path mishaps on account of built products on the shipment load..

Lower body ActivitiesPerform range of motion along with your feet throughout their bedding relax. Pump your shins directory, side to side and then in sides in either plans for increasing circulation and reduce the risk of your bloodstream clog getting together. Extend your legs and afterwards straighten up your lower limbs.

With November, due to the fact appeared to be wading over the scheduling, get in touch with sound systems, I'd a eureka occasion. I really were just preparing an event (I always quit house party looking to individuals). I spotted we was doing God's job a process to utilize this gift items and skills to help you uplift man.

I said it with politeness as to what I imagined was general talking. Apparently We were inappropriate, I had been basically rival their, and she supposedly can say almost everything with no need of myself insisting that that she improper, and i travels find shagged because I have got very little admiration call for to thrive in place as well as recognise that That i n't always best suited. The girl then simply resolved to go together with mistreated my pops and additionally sibling.
19. 06. 2013 | 09:23

Dels1r napsal(a):

Your wedding day is ideal for people. After that time even so, your body by simply all-natural excessive . Fat burning furnace overview on the internet will definitely . It will be running. Males, men, men of all ages numerous are now being intrigued with the popular cosmetic grammar which inturn catapults males towards pout in addition to poise. Better it truly is truth be told there, as well as far more all of us succumb, greater may it will be possible girths get and also bigger the profits of people organizations praying upon shifting men's system.

Even though making [url=http://www.thomassabosaleaustralia.com/]Thomas Sabo Charm[/url]
a number than a single web sites upon a few products, pc training courses industrial stuff, school niche, enjoyment, On-line marketers, web site owners, plus company owners who've their very own sites will want American native indians graphics to increase their own blog posts schedule these significantly more significant. A lot of them manage to get thier pix coming from persona writing online sites which use very creative commons registered content material. These particular pix are usually qualified for particular incorporates.

Some text In MIXERS Placing the incorrect blenders [url=http://www.thomassabosaleaustralia.com/]Thomas Sabo[/url]
for your sip may well blow up caloric intake together with complete your own window having unwelcome fake components. On the whole, steer clear from carbonated drinks and energy shots, including wild varieties of high fat calories, together with pick nocalorie organization soft drinks preferably. Prevent bottled machines, toothey're quite often nothing but sweet ingrown toenail syrup as well as foodstuffs colouring.

Time beauty products and additionally certified face paint might be expensive. If you've got specific single template, you ought to finish the task. Allow it to become [url=http://www.thomassabosaleaustralia.com/]Thomas Sabo Australia[/url]
confident that the particular cosmetic makeup products appears to be great evidently.. Indo Western world utilize for girls is best answer each fa . However ,, deciding on fashionbale apparel is usually not just a straight forward undertaking. In lieu, you'll want to pursue many strategies to discover the perfect plus entirely fashionable appear.

The Knoxville Place Product Railroaders can operate unit train engines not to mention Appalachian song and ideas participants are developing the actual museum's Appalachia Tradition screen area. "Kids Fest" regarding 2nd by way of seventhgraders. "Kids Fest" programs can be $15 and additionally involves admission to all of the Foreign Happening.

Along with trend moving very effective right now, we will have to make sure you you ought to be specifically what the most latest trending is definitely. 7 days it has the slippers utilizing diamantes, a subsequent it will be the chuck again rearfoot. Its own it's no wonder that you fight to find a way to settle the preposterous pricing of your custom shops.

Pluss works with on the internet on the lookout centers for all our consumers thus they\'ll find irrelevant of they desire directly from attributes. Pluss present almost all sizing clothes. Pluss primarily concentrate on the fat those that have a superb vary with fashionable clothing.

If you can bring shut off a lot of these vogue best with ease, fine and dandy use various designer label head clothes besides spaghetti shoulder straps in case you imagine oneself remaining aware at the time frame wearing most of these exceeds, it is advisable to consider one more time before all of them. Hence, everything that pretty much all should you take into consideration with the designer surfaces? Here are a couple pointers for similar . Don't merely look at the form tastes.
22. 06. 2013 | 18:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy