Vagón na komunikaci, seznámení nebo flirt?
O komunikačním vagónu v pražském metru se psalo po celém světě. Jak to s ním dopadne? Vyšumí nakonec tenhle nápad nebo může fungovat?
EU a Čína: přijde po věčných rozchodech a návratech manželství?
Vztahy mezi EU a Čínou byly a vždycky budou komplikovanou aférou. Svou roli hraje odlišné kulturní a historické zázemí, které často způsobuje některé nepřekonatelné rozdíly povah. Právě teď ale nastal čas, aby se EU i Čína pokusily zapomenout všechny neshody z minulosti a řekly si své šťastné “ano”.
Makat jako Číňan
S nastupujícím čínským novým rokem se hodí otevřít téma čínské pracovitosti, o které koluje velké množství mýtů.
Přijde čínská jasmínová revoluce?
Současné turbulentní události na Blízkém východě vyvolávají spekulace, zda se nezapojí také Čína a nestrhne se tak celosvětová revoluční vlna. Zvýšená aktivita bezpečnostních složek čínských státních úřadů a webové výzvy k jasmínové revoluci po tuniském vzoru by mohly předcházet dalším protestům s větším dopadem. Přestože se může zdát, že se v Číně probouzí opoziční síly, z mnoha důvodů nelze očekávat, že by čínský lid začal boj za politické reformy ve své zemi.
Šťastný nový rok zajíce!
Letos se oslavuje rok dřevěného zajíce s příznakem železa. Číňané čekají neutrální až nepříznivý rok, protože dřevo a železo nejdou dobře dohromady. Čínský Nový rok oznamuje na Dálném východě jaro. Proto se také říká novoročním oslavám jarní festival, i když se to z naší perspektivy -10 stupňů může zdát zvláštní.
Číňané si rádi hrají
Mladá generace Číňanů zbožňuje sociální sítě, diskusní fóra a webové nástěnky, na kterých vydrží mnoho hodin denně. Podle průzkumů čínské agentury iResearch 36 % z přibližně 420 miliónů uživatelů internetu stráví na sociálních sítích 1 - 3 hodiny denně, 45 % věnuje této činnosti 3 - 8 hodin denně. Více jak 60 % se zaloguje nejméně na třech stránkách třikrát za týden. Co Číňané na těchto stránkách celou tu dobu dělají?
Obamův tanec s Indií
Minulý týden se Obama vydal na desetidenní cestu po Asii, během které již navštívil Indii a dále zamíří do Indonésie, Japonska a do Koreje na setkání G20. Co přesně znamená Obamova návštěva v Indii a co přinese pro vztahy mezi Indií a USA?
Čína a USA jako kočka a pes
Proč jsou vztahy USA s Čínou stále jako na houpačce, tedy jednou nahoře a jednou dole? Od podzimu 2009 se zdá, že obě strany vyznávají v obchodě a politice novou taktiku, kterou lze nazvat hra na psa a kočku. Jednou za čas sice pes prožene kočku po mezinárodním dvorku, ta ho ale v nestřeženém okamžiku sekne drápkem do čumáku a skóre je opět vyrovnané. Zdá se, že v případě Číny se Obamově administrativě v poslední době nedaří uhrát set.
Problémy soudce Ti a trest smrti v Číně
Každý si jistě vzpomene na příběhy moudrého soudce Ti a jeho důmyslné odhalování těch nejkomplikovanějších zločinů. Bohužel soudce Ti dnes nepředstavuje obraz čínského soudce. Čínské soudnictví se potýká s mnoha problémy a na některé z nich upozorňuje i odsouzení Brita Akmal Shaikha za pašování drog v Číně.
Radar, Ukrajina, Gruzie.. aneb Vstřícnost USA k Rusku kvůli íránskému jadernému programu
Autorkou textu je Irena Kalhousová, vedoucí Blizkovýchodního programu Asociace pro mezinárodní otázky.