Přijde čínská jasmínová revoluce?

28. 02. 2011 | 09:06
Přečteno 10014 krát
Současné turbulentní události na Blízkém východě vyvolávají spekulace, zda se nezapojí také Čína a nestrhne se tak celosvětová revoluční vlna. Zvýšená aktivita bezpečnostních složek čínských státních úřadů a webové výzvy k jasmínové revoluci po tuniském vzoru by mohly předcházet dalším protestům s větším dopadem. Přestože se může zdát, že se v Číně probouzí opoziční síly, z mnoha důvodů nelze očekávat, že by čínský lid začal boj za politické reformy ve své zemi.

O Arábii ani slovo!
Čínská vláda se obává dynamiky a síly protestů, které se šíří po celém Blízkém východě. Vypovídá o tom blokování klíčových slov na komunitních serverech a ve vyhledávačích. V určitou dobu také nebylo možné posílat textové zprávy většímu množství uživatelů a ve velkých městech po ulicích patrolují posílené hlídky. Bezpečnostní opatření tedy naznačují, že čínské úřady neberou dění v arabském světě na lehkou váhu. V Číně jsou technické možnosti vlivem cenzury velmi limitované, a proto se protesty nemůžou rozhořet přes sociální sítě stejně jako v jiných zemích. Číňané, kteří mají sociální sítě ve velké oblibě zejména kvůli online hrám, využívají čínské obdoby Facebooku nebo Twitteru. Většina vlastníků těchto populárních sítí si dává velký pozor na to, aby se právě na jejich serveru neobjevila nějaká lavinová výzva k protestu. Komunitní servery jsou často blokovány a znovu povolovány, a vzhledem k poměrně silné konkurenci lze ztratit pozici na trhu velmi snadno.

Výzvu k jasmínové revoluci publikoval čínský server se sídlem v USA a poté se zpráva dále šířila přes Twitter a mikroblogy. Stránku s původním textem postihl téměř okamžitě nenadálý hackerský útok. V některých velkých městech v Číně přesto proběhly menší demonstrace. Největší z nich se uskutečnila v Pekingu před McDonaldem na hlavní nákupní třídě. Menší dav však lze díky lidské zvědavosti a hustotě obyvatelstva v Pekingu velmi snadno vytvořit. Malá hrstka srocených obyvatel se velmi rychle rozroste o další zvědavce, kteří o účelu shromáždění netuší vůbec nic. Tato iniciativa je tak jen malou jehlou v kupce sena. V Číně se konají protesty s desítkami tisíc účastníků každý týden. Většinou se jedná o demonstrace proti rušení pracovních míst, za zvýšení platů nebo proti špatné ekonomické situaci. Stejně tak křičeli minulý týden lidé před McDonaldem, že chtějí jídlo, práci, bydlení a spravedlnost. V tom se nespokojenost shoduje s arabskými demonstranty. Již se však potichu rozchází v oblasti politických vězňů nebo cenzury.

Klid na práci především
Čínská společnost si nyní přeje zejména stabilitu a prosperitu, kterou ze svého pohledu vidí v ekonomickém růstu, obchodních příležitostech a lepších podmínkách pro své děti. Průměrný občan je tedy se svou vládou spokojen. Migrující dělník by na otázku spokojenosti odpověděl upřímné ano, protože neumí číst a nejdůležitější je pro něj jeho rodina, zaměstnání v továrně a občasný plat, ze kterého živí další členy rodiny na venkově. Možné politické změny v Číně vyvolávají zděšení nejen mezi samotnými Číňany, ale i mezi sousedními státy, které se nepokojů v Číně velmi obávají. Nervozitu živí také plánovaný odchod prezidenta Hu do politického ústraní.

Čínská společnost se ve srovnání s revoltujícím arabským světem nachází na zcela odlišném stupni vývoje a nálady. Jako všude jinde také v Číně platí Maslowova pyramida lidských potřeb. Maslow tvrdí, že teprve když jsou uspokojeny všechny naše základní fyziologické potřeby, přichází na řadu potřeby na vyšším stupni pyramidy jako osobní růst a seberealizace. Nejdříve tedy člověk musí mít co do úst a teprve poté se začíná zajímat o rozvoj společnosti a míru (ne)spravedlnosti ve svém okolí. Se svými 200 milióny lidí žijících pod úrovní chudoby se do této fáze Čína ještě nedostala.

Nepříjemné otázky teprve přijdou
V Číně se tedy ještě dlouhou dobu neobjeví masové revoluční protesty vedené tzv. „zespoda nahoru“, které dnes probíhají v mnoha zemích na Blízkém východě. Se zvětšující se střední třídou bude čínské vládě pokládáno více a více nepříjemných otázek, novináři se budou postupně odvažovat k psaní kritických článků, učitelé začnou studentům objektivně odpovídat na otázky o kulturní revoluci, právníci se nebudou bát obhajovat komplikované případy u soudu, soudci dosáhnou na vzdělání vyšší než střední, zemědělci přestanou platit neexistující daně, dělníci v továrnách dostanou úměrně zaplaceno za svou práci a mnoho dalších událostí, které jsou důležité pro změny v čínské společnosti, a které ve svém důsledku povedou i ke změnám politickým.

Psáno pro MF DNES

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Mám nepříjemnou otázku, paní Alice.Myslíte, že stav u nás může být pro Číňany nějakým vzorem? Otázka se týká toho, co jste napsala ve svém posledním odstavci.
28. 02. 2011 | 09:18

DF napsal(a):

Je to naprosto jasné, hlady umírající Číňan v USA, jde protestovat před McDonald.
Nebo jsem to špatně pochopil?
28. 02. 2011 | 09:23

astalavista a nová revoluce bude napsal(a):

Revoluce (státní převrat) bude u nás! Tuneláři mající konta v daňových rájích, bestie živící se na státních zakázkách od státu , zdravotních pojišťoven, nenažrané monopolní a oligopolní korporace, mediální mafie. Mediální poskoci z různých think tanků(že) vydávající se za nezavislé odborníky půjdou také do zapomění. Revoluce bude u nás vážená paní píšící pro zahraniční mediální korporace a nikdo systém chránit nebude (ani policista, ani voják, ani učitel, ani lékař, ani živnostník). Bída vyžene lidi do ulic a poskoci systému dopadnou nejhůře. ps.: nestarejte se o ostatní státy, starejte se o tento stát (vytunelovanou kolonii korporací) Tento systém drží u moci jen mediální manipulace a propaganda, ekonomika ani občan už ne!
28. 02. 2011 | 09:23

Béda napsal(a):

Autorce,

toto je překlad z jistého ruského serveru, který jsem nalezl na internetu. Ta souvislost s Čínou je v samém závěru.
"
Jelena Pustovojtova

Únor 22, 2011

Mohutný, dobře dolary promazaný mechanismus ministerstva zahraničí USA nepřerušuje svou diverzní práci ani na chvíli, ani v táboře nepřátel, ani v táboře přátel. Veškerý aparát americké diplomacie pracuje na amerikanizaci všude, kam přijde. Jejich heslem je „Demokracie jsme my“ a to je povinen přijímat celý svět.

Dramatické údobí v arabském světě v posledních týdnech ukazuje, že Spojené státy se netrápí zastaralými pojmy, jako je nevměšování do věcí suverénního státu. Odstraňují jedny diktátory, kteří až dosud byli jejich přáteli a nastolují jiné, „zvolené lidem“. Davy lidí a krev na cizích náměstích zřetelně vyhovují ministerstvu zahraničí USA, ovšem pokud plní jím zadané úkoly. Jde tedy o revoluce uměle „zevnitř“ vyvolané, což je ten nejlepší nástroj. WikiLeaks ukazují, že Izrael dávno předem viděl v Sulejmanovi příštího prezidenta Egypta. Už před několika lety, kdy Sulejman byl ještě šéfem egyptské rozvědky, předpovídala izraelská vláda, že v případě odchodu Mubaraka z pozice prezidenta jej alespoň dočasně nahradí Sulejman. Z dokumentů WikiLeaks plyne, že USA tajně podporovaly egyptské disidenty, kteří před třemi lety slibovali Washingtonu zorganizovat v roce 2011 změnu egyptského režimu.

Více než 100 „počitačových chlapců a dívek“ se 6.dubna 2008 rozhodlo podporovat přes facebook dělníky ve městě Al-Mahalla al-Kubra, kteří zahájili stávku. Ta se následně změnila na celonárodní. V tuto chvíli bylo vytvořeno virtuální mládežnické „Hnutí 6. dubna“. Využívalo sociální sítě internetu, kde agitovalo své sympatizanty k podpoře pracujících. Nabádali ke konkretním činům, jako obléci si černé oděvy, setrvat doma a v době stávky bojkotovat obchody.
28. 02. 2011 | 09:25

Béda napsal(a):

2/část:
Dle listu Daily Telegraph za mládežníky slídili lidé z Washingtonu. Některé z mládežníků pozvali v roce 2008 do New Yorku na setkání vůdců mládeže celého světa. Tam pracovali špičkoví odborníci, aby „našli lepší způsoby využití digitálních technologií na propagaci svobody a spravedlnosti, pro zamezení násilí, extremismu a utlačování“. Sedmnáct pozvaných mládežnických organizací z patnácti zemí mělo za úkol vytvořit Alianci mládežnického hnutí a vypracovat program činnosti, který měl být protiváhou programu al-Káidy, obsahujícího základy terorismu, který byl vojáky nalezen v Iráku.

Už v roce 2009 sehrálo Hnutí 6. dubna klíčovou roli ve zformování „Egyptské koalice pro změny“. Ta vyzvala ke změně mimořádných zákonů, vytvoření nové ústavy a změně smlouvy z Camp-Davidu z roku 1978. Do koalice se zapojilo několik opozičních organizací, včetně Muslimského bratrstva.

Dnes není možno zjistit, jak se Hnutí 6. dubna podílelo na nepokojích v Káhiře. Lze ale vzít za skutečnost, že před třemi lety v New Yorku vůdci tohoto hnutí slibovali ministerstvu zahraničí USA svrhnout do voleb v roce 2011 egyptský režim.

Na konci roku 2008 byly z Káhiry do Washingtonu odeslány tajné dokumenty, z nichž je patrno, že aktivisté pozvaní na vrcholnou schůzku Aliance mládežnických hnutí z Káhiry, členové Hnutí 6. dubna, vyjadřovali potěšení ze setkání s úředníky vlády USA na Kapitolu a s dalšími „moudrými hlavami“. Ujišťovali, že egyptská vláda nepřijme rozhodující reformy a je tedy nezbytné nahradit stávající režim parlamentní demokracií. Tehdy spolu s poděkováním americkým diplomatům za pozvání na summit zaznělo i provolání, že „několik opozičních stran a hnutí přijalo ústní plán na demokratické změny do roku 2011“.

Plán byl mimořádně tajný a dnes je úspěšně plněn. Spiklenci nevěřili papíru, plán byl jen ústně projednán se zástupci ministerstva zahraničí USA, kteří se vrcholné schůzky
zúčastnili.

Spojené státy se snaží získat maximum výhod ve všech částech světa, z nichž zástupci se účatnili summitu v New Yorku. Za tím účelem vyvolali také v Egyptě nespokojenost a k tomu využili mládež šikovně vyprovokovanou k protestům. Přitom Egypt rozhodně není nejchudší zemí arabského světa. Po Tunisu a Egyptu je na řadě Libye, Alžír, Bahrajn, Jordánsko, Sýrie a Írán. USA začaly nevyhlášenou válku se zeměmi arabsko-muslimského světa. Používají tu nejsoučasnější zbraň přímo na území zvolené země pod pláštíkem svobody a demokracie. Jeden z hlasatelů této války, senátor McCain, v rozhovoru pro CBC přímo ukázal na Moskvu a Peking (jmenovitě na Putina a Chu Tin-taa), když prohlásil: „Nemyslím, že všechny tyto události se týkají jen Blízkého východu. Vítr změn vane a šíří se.“

Převzato z Fondsk.ru"
28. 02. 2011 | 09:25

Jája napsal(a):

No to je dobré, slečno, či mladá paní, uže se těším na Jasmínovou revoluci, konečně bude nové stěhování národů.
28. 02. 2011 | 09:25

Béda napsal(a):

Autorce,

toto je jiný článek pojednávající konkrétně o Číně.

"Proč nebudou v Číně "barevné revoluce"
Sergej Balmasov

Únor 22, 2011

Dvacátého února zarazily čínské bezpečnostní síly ještě v zárodku další internetovou revoluci. Obdobně jako při egyptském scénáři to začalo i v Číně. Čínský internet byl zahlcen výzvami k masovým demonstracím proti autoritativnímu režimu, k zahájení jasmínové revoluces požadavky na demokracii, potraviny, byta a spravedlnost.

Čínská strana tvrdí, že tyto výzvy byly odesílány z amerických adres. Číňané, na rozdíl od Arabů, zareagovali bleskově. Přístup na světové weby byl okamžitě zablokován a místo, kde mělo k demonstaracím dojít, bylo obklíčeno policií a armádou. Jenomže to už bylo nadbytečné. Akce nebyla občany podpořena. Z celé 1,3 miliardy Číňanů přišlo na manifestaci několik stovek lidí, většinou z venkova a ti byli ihned policií rozprášeni. Obdobně dopadla i další manifestace na známém náměstí Nebeského klidu.

Proč na protestní akce chodí tak málo lidí? Protože Čína vzkvétá a lidé svou vládu podporují. Nesmíme se však nechat mást ekonomickými ukazateli Číny a životem prostého člověka. Je třeba vzít v úvahu, na čem stojí prosperita Číny a její druhé místo ve světové ekonomice. Je to levná pracovní síla, práce od rána do noci. Standardy západního života jsou jim nesmírně vzdálené. Lidé tam žijí stejným životem jako lidé v rozvojových zemích. Mnoho Číňanů za svou otrockou práci bere 200 dolarů za měsíc. Ti s většími příjmy se považují za šťastlivce. Jenomže toto je právě jedna z příčin nízkých nákladů na výrobu čínského zboží a jeho konkurenceschopnosti.

Logická je otázka, zda se to už Číňanům nezajídá. Odpověď je - ne. V ohromné Číně není chuť se bouřit. Příčina není jen v tom, že čínští komunisté se nebudou rozpakovat v případě potřeby obnovit události z náměstí Nebeského klidu. To co se snadno dosahuje v arabském Orientu, je prakticky nemožné na Dálném východě. I kdyby vznikla snaha o lidové povstání proti vládě, je tento národ vychováván v konfuciánském smýšlení, jemuž vévodí kult práce a discipliny, a taková snaha by neměla naději na úspěch.
28. 02. 2011 | 09:28

Béda napsal(a):

2/část:
Logická je otázka, zda se to už Číňanům nezajídá. Odpověď je - ne. V ohromné Číně není chuť se bouřit. Příčina není jen v tom, že čínští komunisté se nebudou rozpakovat v případě potřeby obnovit události z náměstí Nebeského klidu. To co se snadno dosahuje v arabském Orientu, je prakticky nemožné na Dálném východě. I kdyby vznikla snaha o lidové povstání proti vládě, je tento národ vychováván v konfuciánském smýšlení, jemuž vévodí kult práce a discipliny, a taková snaha by neměla naději na úspěch.

Nad možností amerického vlivu na lidové hnutí v Číně se zamyslel zástupce ředitele Institutu Dálného východu při RAV Puzjanin. Podle něho je samozřejmé, že se USA snaží čínský stát destabilizovat a prostřednictvím internetu vyzývá k revoluci. Tato snaha vychází naprázdno. V Číně je mnoho neřešených problémů, a to i rozdělení na bohaté a chudé, avšak Číňané vidí, že třicet let, které uběhly od počátku reforem, už přinesly své ovoce. Za tu dobu vzrostla životní úroveň obyvatel několikanásobně, od hladu už se neumírá a dřívější bědní dostali svou „misku rýže“. Situace se lepší z roku na rok.

Západ se diví, jak takto mohou Číňané žít. Je pro to jednoduché vysvětlení. Nároky na život jsou v různých krajích různé. Dvě stě dolarů na měsíc nestačí lidem na Západě, ale v Číně, kde jsou potraviny mnohem levnější, tato částka zcela postačuje. Obzvláště na venkově. Obyčejní Číňané nemají pocit, že by trpěli. V případě inteligence je zajištění ještě příznivější. Čínská inteligence je přibližně dvakrát až třikrát lépe zajištěna než ruská.

V Číně je to jinak než v arabských zemích, kde po desetiletí vládne jeden a ten samý člověk. Každých 4 až 8 let se čínská „věrchuška“ mění a peníze se nesoustřeďují do jedněch ruk. Vedení má jasný směr rozvoje, a to se odráží na příjmech občanů. K čemu by tedy Číňanům byly protesty proti vládě, která jejich životní úroveň zvyšuje.

Převzato z Pravda.ru"
28. 02. 2011 | 09:28

Sladký napsal(a):

Dodám ještě, paní Alice, že kdyby náš národ nebyl národem mírných a poslušných oveček, už by tu revoluce proběhla.Skutečná, ne šibalský sametový převrat. Ale čím déle se potlačuje zlost a negativní pocity, tím prudší bývá nakonec výbuch.
28. 02. 2011 | 09:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 02. 2011 | 09:54

Něco pro pražáky napsal(a):

http://www.proalt.net/?p=1100
28. 02. 2011 | 09:56

krok napsal(a):

paní Alice, Vy opravdu ještě věříte v "masové revoluční protesty vedené tzv. „zespoda nahoru“"?..u inteligentního člověka opravdu nepochopitelné:))
28. 02. 2011 | 10:01

VĚTRO napsal(a):

A to si vážně někdo přeje aby v Číně po nějakém Jasmínu a následujícím hladomoru který by určitě časem přišel a následném otevření hranic, aby se Číňane vyhrnuli ven?
No to už aby jsme se učili Činsky.
28. 02. 2011 | 10:14

voroshilov napsal(a):

Beda se stal nastrojem kremelske propagandy krvaveho diktatora Putina ktery ze sveho nevkusneho palace za miliardu dolaru chce odvratit nevyhnutelnou touhu cinskeho lidu k svobode?demokracii si nedame rozvracet,soudruzi,nastolime absolutni moc demokratu!
28. 02. 2011 | 10:14

Viola napsal(a):

Je internet ďábel, nebo anděl? To poznáme po ovoci. Rozděluje, nebo sjednocuje? Také bychom měli myslet na to, zda to někdo úmyslně nevymýšlí a nemá propracováno. Kdopak nám umožnil mít internet? A kdopak se mezi nás vkrádá a podsouvá různé myšlenky, měli bychom si toho všímat.

Chce někdo zneužít toho, co se píše o roku 2012?
28. 02. 2011 | 10:17

veverka napsal(a):

Článek je naprostý žvást.Těmto "barevným" z USA a Izraele řízeným "revolucím"
už může věřit jen malé děcko,anebo propagandou zmasírovaná Savovová.

WikiLeaks: Omar Sulejman je dlouholetým favoritem Izraele

Nový egyptský viceprezident Omar Sulejman, dosavadní šéf Mubarakových výzvědných služeb, je dlouholetým favoritem Izraele na funkci egyptského prezidenta. Denně hovořil s Tel Avivem prostřednictvím tajné telefonní linky. Vyplývá to z amerických diplomatických depeší, zveřejněných serverem WikiLeaks.
Po debatách s americkými činiteli považuje Izrael Sulejmana už od roku 2008 za svého prioritního kandidáta na egyptského prezidenta. V sobotu Sulejmana podpořila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/wikileaks/8309792/WikiLeaks-Israels-secret-hotline-to-the-man-tipped-to-replace-Mubarak.html
28. 02. 2011 | 10:17

Béda napsal(a):

voroshilov,

Béda akorát poskytnul pohled z jiné strany názorového spektra na tytéž jevy v mezinárodním dění.

PS: autorem těch překladů zdaleka není Béda. Bédu akorát ten popis ruských politických analytiků velice zaujal, proto jej zde zveřejnil.
28. 02. 2011 | 10:18

Béda napsal(a):

Voroshilov,

dovětek. Jinak Béda se domnívá, že když se něco ve světě začíná opakovat jako podle šablony, je potřeba začít hledat společného jmenovatele. Jeden z nich byl v těch článcích naznačen.
28. 02. 2011 | 10:25

voroshilov napsal(a):

Beda:
Ja spolecneho jmenovatele vsech tech revoluci znam uz davno,to je ten ci Jmeno se nesmi vyslovit(c),ovsem z me pozice to bude urcite vypadat jako kremelska antiamerikanstina,jestli se vam podari nekomu trochu procistit mozek od toho liberalniho odpadu budu drzet palce.
28. 02. 2011 | 10:33

Viola napsal(a):

Bédo,

kdo tyto reloluční vlny dělá, jsou to mladí, kterým se podsune, že jejich rodiče jsou blbí a neschopní a že oni jsou ti, kteří něco mohou změnit. Mladým se dá lichotit, protože nemají zkušenosti, nedokážou vidět široce. Nakonec taková taktika byla i u nás - oddělit matky od dětí o otcích nemluvě. Teď si všímám, že se zas taková vlnka u nás přivaluje, že se zas mluví o tom, že máme nejdelší mateřskou dovolenou a že žena nemusí přerušovat svou kariéru a může svěřit dítě do výchovy školkám a jeslím a že takových zařízení je málo. Jen zkušenost rodičů vštěpovaná dětem je zárukou dobrého vývoje nejen dětí, ale i celé společnosti.
28. 02. 2011 | 10:41

Suchec napsal(a):

Autorka:

Savov a E15 je jistě jen shoda jmen, že ano? :-)

Jak tu napsal Béďa. Mustr je stále stejný, rukopis je čitelný až, až.

Hezký bylo jak na ČT v edné zprávě:
"Povstalci dobyli další město a plně je ovládají". A v rozhovoru s místním doktore: "Kaddáfí nás obklíčil a uzavřel nás".
28. 02. 2011 | 10:42

Cech napsal(a):

To veverka
Bohužel musím Vás zklamat, tato dáma či slečna není propagandou zmasírovaná.
Paní Savovová nám zde masáž vytváří.
Zde je ovšem nutné konstatovat "spin", při kterém se chtěla přikrýt jako oběť propagandy nebyl dostatečně zamlžen.
Proto ta bouřlivá reakce např. nicku Béda, inu ještě je asi mladá, na to: Hrát si na masérku s efektem "brainwasch".
28. 02. 2011 | 10:43

Viola napsal(a):

pane vorošilove,

jste právě jeden z těch, který se nám něco snaží podsunout, jste takový kontráš.
28. 02. 2011 | 10:44

Viola napsal(a):

Bédo,

"Jinak Béda se domnívá, že když se něco ve světě začíná opakovat jako podle šablony, je potřeba začít hledat společného jmenovatele. Jeden z nich byl v těch článcích naznačen. " -- taky se domnívám. Bije to do očí. Mějme se na pozoru a buďme ve střehu.
28. 02. 2011 | 10:47

voroshilov napsal(a):

Viola:
A Vam ja podsouvam co?
28. 02. 2011 | 10:50

voroshilov napsal(a):

O tom ze Kaddafi zvitezil ja psal nekolikrat behem vikendu,vedel jsem to uz v patek,ted zacina novinarska rosada!
28. 02. 2011 | 10:54

Béda napsal(a):

Viola,

co konkrétně máte na mysli? U nás již přece barevná )sametová) revoluce proběhla podle scénáře který domluvil Gorbačov s Reaganem. Teď dočasně vládnou a barevné scénáře určují již pouze USA. Je snad ČR součástí barevného (sametového) světa severní Afriky?

Anebo jste už o řád dál a předvídáte to, co přijde v důsledku globální vlády neoliberalismu?
28. 02. 2011 | 10:54

voroshilov napsal(a):

Beda:
Mate tam jeste toho tlumocnika?Na tom fondsku je velmi zajimavy prekladatelsky orisek,kdyby nekdo mel zajem hodim link...
28. 02. 2011 | 11:09

arnazach napsal(a):

Béda:

Pochopitelně, že Západ podpoří hnutí za svobodu, kvůli tomu, abyste to zjistil, nemusíte číst bolševickou propagandu.
28. 02. 2011 | 11:23

Viola napsal(a):

Pane vorošilove,

mi nemůžete podsunout vůbec nic, protože já věřím v Boha. A nejsem přesvědčená o tom, že to, co se děje - revoluční vlny - jsou Božím vedením.
28. 02. 2011 | 11:24

Béda napsal(a):

arnazach,

máte na mysli Trvalou svobodu? Anebo svobodu pod generálem Sulejmanem? Anebo svobodu pod Mubarakem, kterou podporoval pár desítek let? Anebo svobodu pod Kaddáfím, který se po iráckém nalézání ZHN stal najednou z nepřítele svobody jejím přítelem?

Kdepak. Západu je v tomto případě nějaká svoboda a hra na demokracii úplně ukradená. Jsou to jenom třepetálky, za kterými se skrývá to, co popsali neocons v PNAC a co na plnou hubu řekl po irácké invazi exšéf FEDu A. Greenspan. Západu jde o jeho geopolitické zájmy (politické, ekonomické) a podporu zájmů svých nadnárodních korporací. Ostatně proč to skrývat a kamuflovat. Vždyť o to šlo v novodobých dějinách vždycky.
28. 02. 2011 | 11:29

Viola napsal(a):

Bédo,

jen říkám, ať jsme ve střehu. Nakonec v Bibli se také píše ať neusínáme a máme vždy připraven olej do lamp, abychom viděli až příjde ON.
28. 02. 2011 | 11:32

Béda napsal(a):

Viola,

který On? Jednoho On máte vy, jiného ON mají muslimové, dalších x On mají v Asii, krom toho je hromada lidí kteří mají jiného blýskavého On s kovovým zvukem a celá řada těch co žádného On nemají. Jenom v Izraeli máte hned několik On (u nás zrovna tak, v USA máte snad všechny On v jednom).
28. 02. 2011 | 11:38

voroshilov napsal(a):

Viola:
"Nebo bude plac a skripeni zubu".
28. 02. 2011 | 11:42

Venus napsal(a):

Viola, zřejmě zde narazíte na výklad svoji víry... ale já Vám rozumím...Podívejte, někteří (vědci) tvrdí, že vše, co se kolem a v člověku děje, je jen důsledkem emocí, které však člověk může svým vědomím a v důsledku možnosti vnímání minulosti, přítomnosti a budoucnosti, uřídit... Nějak se v tom plete podvěsek mozkový a jeho emise hormonů, zavisejících na vlivu okolí, jak člověk okolí a sebe vnímá a umí své emoce zpracovat ( zkušenosti, možná u někoho meditace atd...)a jak svým vědomím, potažmo svými emocemi, vůlí i a v důsledku i činy dokáže mnohdy blahodárně na okolí a bližní působit...v tom je zřejmě ona "boží stopa" v člověku... Snad s ní dobře naloží...
28. 02. 2011 | 11:57

Jee napsal(a):

Alice,
Čína mě tak nebere. Ale jinak zajímavé. Až cena naší práce klesne pod tu čínskou,...hm je tu naděje.
Alice díky za malé světélko na konci tunelu.
28. 02. 2011 | 12:44

Béda napsal(a):

Jee,

Maslowova pyramida. Až lidé začnou po náběhu vládních opatření v praxi hledat kořínky a okusovat kůru ze stromů, pak se zhusta vy..... na cingrlátka a začnou se domáhat změny. Kleptokratického korupčního systému v systém přímé demokracie s odvolatelností privátních oligopolů s chudinskými službami pro většinu v systém garantovaných státních služeb a bůhví čeho ještě.
28. 02. 2011 | 13:05

Občan napsal(a):

Béda už to řekl asi všechno za mne, čímž mu touto cestou upřímně děkuji za ušetřenou práci :o))

A já jen dodám - Číňané nejsou blbci a vůbec není snadné je zmanipulovat. Navíc ODŮVODNĚNĚ věří domácím autoritám a nemají příliš důvěry k západu. Možná to bude tím, že cca 7 generací jezdí na západ za prací a podnikat a znají nás. Takže své Ujgury a případné naštvané venkovany si zpacifikují sami a ačkoli by se to různým "šiřitelům demokracie" moc líbilo, do Číny si kecat nenechají. Nikým.
28. 02. 2011 | 13:10

Béda napsal(a):

vsuvka: odvolatelností, (čárka)...
28. 02. 2011 | 13:11

Občan napsal(a):

Viola napsal(a):
"Pane vorošilove,
mi nemůžete podsunout vůbec nic, protože já věřím v Boha. A nejsem přesvědčená o tom, že to, co se děje - revoluční vlny - jsou Božím vedením. 28. 02. 2011 | 11:24"

Jakože Taťka má zrovna rauchapuzu a brácha ze suterénu mu fušuje do řemesla?
Tak jo, dobrý. Nakonec - viníka je třeba najít za každou cenu :o))))
28. 02. 2011 | 13:17

Gudka napsal(a):

Kdo je iniciátorem "přívlastkových" revolucí (oranžových, jasmínových, a třeba puntíkovaných), o tom není žádného sporu. Jenže ne všude se podaří- v Iránu ne, v Barmě ne, v Číně už vůbec ne.
Ale na otázku, zda bude nějaké revoluce, mohu autorce pouze odpovědět: nevím nic určitého, ale něco už visí ve vzduchu.
28. 02. 2011 | 13:23

JKL napsal(a):

Orgány na letišti v Káhiře včera zadržely 15 vysílaček pro bezdrátovou komunikaci v zavazadlech amerického novináře při příjezdu z Francie na jeho cestě do Libye. Letištní orgány citovaly zadrženého, že "zařízení jsou pro řadu jeho kolegů, aby mohli odesílat z Libye zprávy..."
28. 02. 2011 | 13:46

kabala napsal(a):

Se zvětšující se střední třídou bude čínské vládě pokládáno více a více nepříjemných otázek, novináři se budou postupně odvažovat k psaní kritických článků, učitelé začnou studentům objektivně odpovídat na otázky o kulturní revoluci, právníci se nebudou bát obhajovat komplikované případy u soudu, soudci dosáhnou na vzdělání vyšší než střední, zemědělci přestanou platit neexistující daně, dělníci v továrnách dostanou úměrně zaplaceno za svou práci a mnoho dalších událostí, které jsou důležité pro změny v čínské společnosti, a které ve svém důsledku povedou i ke změnám politickým.

to si madame děláte srandu?
28. 02. 2011 | 14:25

Viola napsal(a):

Občane, v suterému to vře a bublá a převrací se zdola nahoru a opačně. Co my víme o suterénu. Mnohem více víme o taťkovi, protože ten se nám dá poznat, ale ten ze suterénu se pořád nějak maskuje.
28. 02. 2011 | 14:42

Otazka napsal(a):

Dávám USA tak dva tři roky. Izrael by ve vlastním zájmu měl začít mírumilovnější politiku v regionu. Vsadit vše na USA by mohla být fatální chyba. Co je za humny, se počítá a hra se nehraje na jedno kolo...Což ovšem válka je většinou hra na jedno kolo...Ono je to vlastně o té zlé Číně, u které se USA tak ošklivě zadlužily. Asi je v tom nějaký tajný záměr CIA nebo nějaká dobře utajená finta.
Bůh nás ochraňuj před zahraničními ochránci a válkou.
28. 02. 2011 | 14:51

Pepa z depa napsal(a):

Milá Otázko, prosímtě vykašli se se na boha a pojďme si pomoci sami. Vždyť to za Nás již vymyslely OBČANSKÉ INICIATIVY a teď to stačí jen na www.vymenilijsmepolitiky.cz přečíst, což doporučujeme i autorce článku. No a potom se uvidí kam a jak se kdo po přečtení přikloní, ŽE? Buďme ještě rádi, že tu ČÍNU MÁME, jinak by Nám mohlo také býti hodně ouzko, kdyby Nás NATO natáhlo zase do nějakých DEMOKRATICKÝCH VÁLEK A VYUČOVÁNÍ LIDSTVA K DOSAŽENÍ TOHO co se zrodilo u NÁS doma. Teď čumíme jak umíme a hledáme cestičku jak z toho SRABU VEN. Ale již to vykoumaly OBČANSKÉ INICIATIVY. Tak teď stačí jen sledovat běh událostí a dostaviti se včas na SPRÁVNÉ MÍSTO VE SPRÁVNÉM ČASE. Tak chlapi hlavu vzhůru a život Nám a Našim rodinám kazit nenecháme a tu pakáž co sem zavlekla drogy, hazard, bordely, násilí, vraždění, loupeže, organizovaný zločin a veškerou spodinu z celého světa, PROTOŽE JIM TO VLÁDY OD ROKU 1989 DOVOLILI a teď nevědí a ani nechtějí to likvidovat, že? ONO JIM TO PĚKNĚ VYNÁŠÍ na úkor degenerace vlastní populace. Tak to teda PRRRRRRRR, s tím máme úplně jiné úmysly a vámi ELITO TAKÉ. Tak zase za chvíli, 4. odboj a Pepa z depa.
28. 02. 2011 | 17:02

jihočech napsal(a):

Pane Pepo von Depo
chtěl bych mít váš optimismus.

S revolucemi u nás je to dost zajimavé. My jdeme, jak známo, vždy opačným směrem. Např. když v 1968 hořely ve Francii, Itálii barikády, studenti bojovali za sociální práva, (až za socialismus), tak my jsme bojovali proti.

Teď je to také tak. Sever Afriky bojuje za sociální spravedlnost, u nás jdeme opět proti. (Navíc Egypt, Lybie jsou daleko).

Ve Wiskozinu v USA to také pěkně vře už 3 neděle, 100 tisícové demonstrace, a
chtěji také sociální jistoty, práva pro odbory, atd.,

Jak si to má ale srovnat v hlavě náš novinář ? Jakým směrem máme bojovat ? STOP 09 zatím naznačuji správně - bojovat proti před 20 lety poraženému komunismu. To ale zase není v linii s Madison v USA.

Aby se v tom čert vyznal.
28. 02. 2011 | 19:10

Železný Felix napsal(a):

K diskusnímu tématu aktualně:
http://www.blisty.cz/art/57496.html
a http://www.blisty.cz/art/57490.html - Cham Press a Kotrba.
28. 02. 2011 | 19:25

Ardnov napsal(a):

Spíš než čínská jasmínová revoluce by mne zajímalo, kdy přijde ta česká. Nemusela by ani být nutně jasmínová.
28. 02. 2011 | 19:36

hovorka11 napsal(a):

Myslím, že absolutně nejdůležitější je udělat u nás demokratickou revoluci, která by našim občanům pomohla ke svobodě.
V ostatních státech si to vyřeší bez nás, ale u nás děláme velmi škodlivou a primitivní zahraniční politiku jak vůči evropským sousedům, tak vůči arabům. Na takovou politiku, co dělá Schwancenberg by jsme museli být silnější než USA a strašit zbraněmi.
28. 02. 2011 | 20:12

af napsal(a):

Mne opravdu mnohem zajímá, jak to bude tady. To co se děje teď, mi připadá od vládnoucích kruhů zcela nebývale sprosté. A jak lžou - kecali že co nejmenší daně, teď chtějí zdanit vodu. A co vzduch, ten je taky jejich?
Čína jde řadu let hospodářsky nahoru, tak jako nikdo jiný. S tím zdejší pitomá pravice nic neudělá!
28. 02. 2011 | 20:31

tatamanga napsal(a):

Ano, je třeba naši západní demokracii rozsévat po celém světě, aby i oni, tam, někde, kdesi, poznali a zažili vymoženosti, které zažíváme i my, zde, u nás v České kotlině! Nenávist, závist, bezbřehé rozkrádání a okrádání, vydírání atd. dnešní doby. Ano jen ať taky maj, a maj se tak jako my!!!
28. 02. 2011 | 21:21

Otazka napsal(a):

Jasmínová nebo sametová? Což takhle, kdyby se byť jedinný novinář šel zeptat cara na hrad, proč vlastně byla ta vyhláška o lehkých topných olejích? Kdo to vymyslel, proč to po léta fungovalo a hlavně, proč mohli vozit jenom vybraní členové ODS. Ostatním buď unesli děti nebo je zaletovali do sudu. Jaká moc, jaká síla dokáže to, že prakticky všichni novináři se vyhnuli obloukem podpisu ministra financí pod touto vyhláškou? Nebo budeme zase číst o Klementu Gottwaldovi? Bez komunistů nelze dělat skutečnou novinařinu?
"Ono tak nějak záleží na tom soudruzi, na které straně barikády nám ti šmejdi tak nějak stojí, že"
poručík Troník
01. 03. 2011 | 06:51

claudius napsal(a):

Jinde než v Mladé frontě Heute bych tento článek paní Savovové-Etzlerové nečekal.
01. 03. 2011 | 07:54

atilahun napsal(a):

..čo to tu ta k..a píše !Kto ju plati ,za to podpichovanie .
03. 03. 2011 | 07:54

Anton napsal(a):

Vy mudrlanti! A nejmíň zmanipulovatelným národem jsou kromě Číňanů taky Barmánci a Severokorejci, že jo, biolševici natvrdlí! A to, že Rusko hodlá mohutně navýšit investice do armády, to vám nevadí? Že neprotestujete proti tomu, sódruzi ubozí, nešťastní.
03. 03. 2011 | 16:46

pich napsal(a):

Chudák Etzler byl v komunistické Číně zatčen.
To je strašné, co si ti komunisti s mnohamiliardovým aktivem US dollar dovolují.
03. 03. 2011 | 18:24

Ara napsal(a):

Revoluci i ve více než miliardové Číně samozřejmě vyloučit nelze, ale pochybuji, že by k ní došlo jako následek nějakého "ohlasu" na aktuální revoluce v arabských zmích.
Čína je přece jen po mnoha stránkách dost odlišná od světa islámu a zejména pak se dost liší od světa Arabů, pokud tedy ty arabské revoluce budou mít na ostatní (tj. nearabské) autoritativní režimy nějaký vliv, tak zřejmě zejména na ty v muslimské části světa.
06. 03. 2011 | 04:25

Ara napsal(a):

Ps. Ale výše řečené ovšem neznamená, že čínská vláda nemusí mít v tomto směru žádné obavy, koneckonců stávající omezení čínských úřadů, možná i poněkud přehnaná a paranoidní, docela zřetelně ukazují, že tamní režim určité obavy v tomto směru chová a tak "preventivně" provádí jistá "opatření". ;)
06. 03. 2011 | 04:33

Midori napsal(a):

Autorka
Můžeme se vsadit o určitý obnos a časový horizont, že k ničemu takovému, co naznačujete v nadpisu, nedojde.
V případě zájmu se ozvěte, zajdeme k notáři.
07. 03. 2011 | 19:32

Satan napsal(a):

I když Číňané mají mnoho problémů a další je čekají,tak mají aspoň elementární jistotu a naději na zlepšení životních podmínek,což se každým rokem děje.....nikoliv jako u nás,kde každým rokem jde všechno do řiti,dokonce gauneři a zloději jsou zde vydávání za "elitu" národa,hodné k následování....to ti "škaredí" komunisti v Číně na rozdíl od pseudodemokratického Čechistánu takovou verbež rovnou střílejí jako prašivou zvěř.Při aplikaci tohoto principu u nás by najednou ubylo odhadem tak 50000 mafiánských gaunerů a politického balastu, a konfiskací jejich nepodloženého,legálně nabytého majetku,bychom klidně mohli půjčit hafo miliard i zadluženým a nenasytným vyvoleným obřezancům z Wall Streetu.
07. 03. 2011 | 21:12

frans napsal(a):

Ja vám fandím Vážení českí komentátori.Naprostá väčšina z vás hodotí dnešnú medzinárodnú situáciu objektívne a vidí ju v takom rozpoložení v akom sa nachádza.Je nepopieratelné,že v politike sa čoraz viac uplatňuje americký nátlak Dôkazom toho je aj posledné rozhodnutie BR OSN,kde sa USA podarilo presvedčiť,dokonca aj Čínu,aby sa aspoň zdržala hlasovania a tým zabezpečiť agresiu proti suverennej Líbyí.Taká je pseudo-neodeokracia amerického typu.
18. 03. 2011 | 20:55

Midori napsal(a):

To, co provedly USA s Libyí se svými nohsledy je obyčejný nacismus.
Toť tristní pravda, v delším horizontu budou litovat.
Čína má konfuciovskou tradici, povedou svět, doufejme, že ke skutečnému humanismu.
20. 03. 2011 | 18:58

JPK napsal(a):

Milí čínští přátelé, pokud byte snad měli zájem o názor z českého zlodějského státečku, tak tady je: Nenechte se ovlivnit. Jděte svou cestou a neopakujte chyby a zlodějny Západu. Evropa dosáhla pozoruhodného rozvoje, ale za cenu ožebračení valného zbytku světa. Přeji Vám hodně zdaru při návratu Vaší země na pozici, která jí po tisíciletí patřila.
22. 03. 2011 | 12:45

Poiuyt napsal(a):

Delaji-li Cinane revoluci ,kdo budou pujcit vzorne demokracii USA prachy,aby nezkrachovali?
24. 03. 2011 | 00:54

Divobyj napsal(a):

Věřím,že o všeobecné revoluci v Číně sní každý židovský bankéř po celém světě.Ovšem Čína,to opravdu NENÍ "vykulený" východoevropský blok devadesátých let minulého století.
24. 03. 2011 | 10:58

dick napsal(a):

Pokud CIA platí v Bělorusku přes 30 lidskoprávních organizací, je to v této zemi už nějaká síla. A čance, že se bude privatizovat a prostředk vložené se vrátí.

V Číně je 1 miliarda lidí. Pokud by USA chtěly platit poměrně tolik Číňanů jako Bělorusů, nedoplatily by se. Vědí to a tak vsadily na islámskou opozici jako na balkáně - v Číně na Ujgury nebo na kantonské muslimy. Ale zatím jim to nevychází...
24. 03. 2011 | 18:21

Pepé napsal(a):

Z vlastního života znám jak vypadá komunismus a vidím jak se doba minulá díky moc velké sametovosti podepsala i na současnosti.K Americe mám rovněž výhrady ale proto že tam niky nikdo nevymýval lidem mozky tak se tam najdou realně uvažující lidé.a točeský človíčku div se i v politice.Cˇína díky teroru bude rozhodovat o bytí světa
25. 03. 2011 | 09:08

Midori napsal(a):

Pepé
Jak dlouho jste, člověče nešťastná, v Americe žil? Víte o ní kulové.
Jak dlouho jste žil v Číně? O té víte dvakrát kulové.
Člověk bez rozhledu jako vy je skutečné neštěstí, vy český človíčku.
Baví vás žít v tomhle mafiánském marastu?
25. 03. 2011 | 10:25

Milan napsal(a):

Podivná naivita pí Alice Savovové.ČÍNU čeká velmocenské postavení a potřebuje disciplínu a pořádek.Demokracie jsou jen plané diskuse a velké zlodějny viz p.Maddoff. V tomto stol. se Čína vypracuje na supervelmoc, dlouho nic a teprve EU a USA v nějaké podivné rozpadlé podobě bez Aljašky,Texasu,Kalifornie.Kdysi K.Adenauer prohlásil,že Rusko a Německo budou společně bránit na Urale Evropu před průnikem čínských hord do Evropy.Změnit Čínu se pokoušely USA v r.1989,to se historicky nepovedlo a už se nepovede.Není to moc lákavá budoucnost,ale budeme se v ní muset naučit žít a pracovat. To co probíhá v arabském světě po nějaké fázi využije Čína ve svůj prospěch,přes tento proces jsou Arabové spojenci proti hegemonii budoucí Číny.
29. 03. 2011 | 14:02

Chappo napsal(a):

Ctu si clanek i komentare se sve kancelare v Sanghaji a nestacim se divit.
Zaprve, clanek je bezobsazny a plochy - neprinasi nic nez radu za sebou serazenych nesourodych hesel a vykriku. Zadruhe, o Cine se zda pisatelka ani diskutujici nevedi skoro nic.
Je hezke napsat, koli lidi dnes zije v Cine pod hranici chudoby, ale ze to je o par set milionu (asi tak o tolik, kolik ma obyvatel cela Evropa) min, nez za Maa, uz dodavat netreba? Psat, ze "migrujici delnici dostavaji OBCASNY plat", je taky pekny nesmysl, jestli se Cina neceho boji jako cert krize, tak jsou to socialni nepokoje, spojene s kontrastem chudych obyvatel centralni Ciny oproti bohatsim obyvatelum ve velkych mestech na pobrezi. Budte ujistena, ze migrujici delnici svoje platy dostavaji, jinak by bylo zle.
Naopak co muzu potvrdit, je posedlost kontrolou - na svuj gmail se dostanu tak jednou ze dvou pokusu, facebook, youtube, picasa, nektere stranky novin, neskodne obrazky a vysledky vyhledavani jsou taky pristupne jen pres VPN. Kdyz tu na Lidovem namesti (takova plocha jako pulka Letne) par cizich novinaru zpovidalo lidi, vlada to zakazala, "aby se netvorily dopravni problemy".
Tyto obavy jsou ale zbytecne, vetsine Cinanu jde dneska o prosperitu vlastni rodiny a ta pochazi z prosperity statu, ktera je na neuvertielnem vzestupu. Tady srovnani s jasminovymi revolucemi v nefuncnich arabskych statech absolutne kulha.
A nepujde to ani pres ideologii: tech par disidentu nema ani nahodou tak hlubokou tichou podporu, jakou meli odpurci komunismu u nas. Navic, prosim neplette se, v Cine zadny komunismus neni - ve skutecnosti je tady tak hruby kapitalismus, ze by se za nej nemuseli stydet ani v USA.
31. 03. 2011 | 11:39

szybkieodchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:54

Go ahed napsal(a):

Omo je to tezke.
Revoluce, at je sametova, ci krvava ma mnoho uskali.
Zpravidla nepokoje vyvolava nekdo jako na zakazku a vzadu cekaji ti, kteri uz vi, jak s ostatnimi zacvicit. Pokud se dostane do cela a uz v uvodu nejaky poctivec-hlupak, ma dve cesty. Bud vypadne nez se zacne krast a nebo okolo nej hochstapleri z neho vyrobi monstrum, potom mu rikame kult osobnosti. Vse to lidske svinstvo je pozustatek pece tech hajzliku o rodinu, jakysi pud, ale zbtek toho pudu a ti smejdi-gochstapleri ani poradne nevi, proc to delaji. Prachhy a money, pripadne prachy.
V Cine maji jednu jistotu : Pokud udela nejaky podraz vysoky sef, krome nejvyssiho, tak se za chvili houpa. V Cesku naopak ziskava uctu, viz Mrazek, Pitra, Krejcir , Stehlik , ministri Novak a Cermak a podobne.
Pokud Cinane udelaji tu jasminovou, nez se jejich novi vudci stanou alespon trochu normaknimi, ytece 100 let.
03. 04. 2011 | 20:04

JPK napsal(a):

Přání otcem myšlenky, není-liž pravda. Netvrdím, že je v Číně vše OK, ale takoví magoři snad zas nejsou. Uvědomte si, že v době globální komunikace (např toho tak opěvovaného Facebooku) mají ten Euro-americký bordel jako na dlani. Určitě jim také hrozí, že udělají chybu, ale snad nebudou opakovat ty naše.
04. 04. 2011 | 14:03

Salonis napsal(a):

Jo milá paní Rezková. Až dojdou Číňani do stadia které tak barvitě popisujete, už budou mít před sebou naši zkušenost s kapitalismem. A byli by blbí, aby opakovali stejnou tragickou chybu. To mi věřte!
26. 10. 2012 | 21:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy