Summit EU-Čína v Praze: Kdo první hodí botou?

27. 04. 2009 | 23:54
Přečteno 10492 krát
Kvůli schůzce Nicolase Sarkozyho s dalajlamou byl odvolán summit EU-Čína během francouzského předsednictví. Čínský premiér Wen Ťia-pao při usmiřovací cestě po Evropě navštívil letos v únoru Londýn, Brusel, Berlín, Davos a Madrid. Francie na seznamu chyběla. Během přednášky na univerzitě v Cambride hodil po čínské hlavě státu rozhořčený student botou. Co vypovídají podobné události o evropsko-čínských vztazích a o co by měl vyřešit summit EU-Čína v Praze?

Posunutí podzimního summitu v loňském roce neznamená zmrazení vztahů mezi EU a Čínou. Čína tak pouze trestá zlobivého Sarkozyho, a do určité míry hraje stejnou hru, kterou s Čínou hraje Evropa. Evropská unie se v očích Číny nikdy nedokázala sjednotit ve společné zahraniční a bezpečnostní politice. Čína považuje Brusel za druhořadého hráče. Rozhodovací pravomoc je složitě rozložena a lobby lidskoprávních organizací se v Bruselu hlásí více o slovo. Tradičně se proto Čína orientuje primárně na bilaterální vztahy s jednotlivými státy v Evropě, využívá jejich nejednoty ve svůj prospěch a pracuje metodou „rozděl a panuj“. Když se Angela Merkelová sešla s dalajlamou, byly přerušeny bilaterální vztahy na několik měsíců. Prezident Sarkozy hned následující měsíc odjel do Číny, aby tam pro Francii uzavřel několik výhodných kontraktů. Při letošní Wenově návštěvě v Evropě podepsali čínští zástupci jako důkaz zlepšení vztahů dohody ve výši 80 miliónů dolarů na projekty v oblasti dodržování autorských práv, boje s drogami, letectví a zdrojů alternativní energie. Tato částka kontrastuje s 15 miliardami dolarů obchodních zakázek, které byly na této cestě dojednány bilaterálně.

Přítel do deště a nepohody
Letošní návštěva čínského premiéra v Bruselu byla první za posledních pět let a může představovat nový tón v pekingské diplomacii. Důvodem není změna přístupu nebo nový pohled na EU jako mocnost, ale spíše snaha o zkrácení seznamu problematických položek ve vzájemných vztazích. Čína dlouhodobě usiluje o zrušení zbrojního embarga, které staví Čínu mezi země jako Zimbabwe nebo Barma. Status tržní ekonomiky, o který Čína velmi stojí, by měl být výhledově udělen okolo roku 2015. Evropský schodek obchodní bilance s Čínou se dále prohlubuje. Znepokující jetaké vzájemné vnímání Evropanů a Číňanů. Evropské protesty při štafetě s olympijskou pochodní a kritický přístup ke konání Olympijských her v Pekingu si Číňané přeložili jako evropskou neochotu přiznat čínský pokrok. Po zrušení Summitu v Lyonu čínské noviny uskutečnily průzkum veřejného mínění a zkonstatovaly, že 90% obyvatelstva s rozhodnutím vlády souhlasí.

Status quo se nezmění
Nový summit naplánovaný na 20. května provází pochybnosti. Čína vnímá Evropskou unii jako politický experiment, jehož politici nejsou schopni své občany přesvědčit o prosazení svých návrhů. S velkým zájmem sledují Číňané průběh ratifikace Lisabonské smlouvy a diskuzi o dalším rozšiřování Evropy. Současná česká vládní krize tedy situaci příliš nepřispívá. Otázkou je, zda se tedy summit bude opravdu konat a zda bude Čína ochotná jednat s nezkušeným premiérem v čele Evropy. Čína si dobře uvědomuje, že i když se jednání uskuteční, pravděpodobně nijak významně neposunou současný stav.

Rok 2009 je pro Čínu rokem plným výročích, která se nepřipomínají. Uplynulo 50 let od tibetského povstání a odchodu dalajlamy do emigrace, 20 let od potlačení studentských demonstrací na náměstí Nebeského klidu. Zároveň bude Čína slavit i 60 let od založení ČLR. Lze tedy očekávat, že během Summitu proběhnou v Praze demostrace a možná dojde i na házení bot. Tento přístup sice pomáhá upozorňovat na čínské problémy a šlape tak na citlivá místa, bohužel však příliš nepřispívá ke změně v čínské společnosti. Naopak vede k posilováni čínského patriotismu.

Nový evropský postoj vůči Číně by měl jasně sjednotit pravidla, kde budou obchodní principy v rovnováze s důrazem na pokroky v dodržování lidských práv ve společnosti. Tato pravidla musí jednotlivé státy dodržovat tak, aby daly jasně najevo, jaké hodnoty jsou pro Evropu důležité. Většinou se členské státy EU chovají spíše tak, že když se Brusel nedívá, perou se o čínské zakázky a nebo naopak hrají na notu lidských práv, protože to vypadá dobře u evropských voličů.

Převzato z Euro č. 16/2009

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jack napsal(a):

Mno můžeme si hrát na to, že Evropa stojí na základech humanismu a stojí o dodržování lidských práv úplně všude na světě (čemuž snad nevěří už ani Lama One Nidahl:D), nebo na principu úspěšné obchodní bilance. Říkejte si co chcete, ale při současném vývoji bude do dvaceti let Čína ekonomickou jedničkou a Dalajlama nám pak moc nepomůže, ani kdyby se do Francie nastěhoval. Bude Evropa partnerem, nebo mravokárcem Číny?
28. 04. 2009 | 00:03

Jack napsal(a):

Mno můžeme si hrát na to, že Evropa stojí na základech humanismu a stojí o dodržování lidských práv úplně všude na světě (čemuž snad nevěří už ani Lama One Nidahl:D), nebo na principu úspěšné obchodní bilance. Říkejte si co chcete, ale při současném vývoji bude do dvaceti let Čína ekonomickou jedničkou a Dalajlama nám pak moc nepomůže, ani kdyby se do Francie nastěhoval. Bude Evropa partnerem, nebo mravokárcem Číny?
28. 04. 2009 | 00:04

Jack napsal(a):

Pardon nějaká chyba ve výpočtech:(
28. 04. 2009 | 00:05

Ládik napsal(a):

Botama bych po čínských papaláších neházel - jsou drahé (leda nějakýma z popelnice). Účinnější by bylo házení čínskými dětskými hraračkami s ostrými hranami, napuštěnými formaldehydem.
Jsem přesvědčen, že PČR zabrání všem excesům, vyjma přátelských polibků našich levičáckých kmotrů s čínskými protějšky.
Snad se nikdo nesplete a u jména Chu zůstane jen u 2 písmen...
28. 04. 2009 | 06:54

Miloš napsal(a):

Také jsem evropský volič a Čínu považuji za perspektivnějšího partnera než Tibet. Bez Číňanů by bylo 90 procent Tibeťanů nadále negramotných, nevěděli by co je vodovod, elektřina, silnice, vlak nebo splachovací záchod.
28. 04. 2009 | 08:04

Paterik napsal(a):

To nejhorší, co můžete pro svou zahraniční politiku udělat, je motat do ní neustále jakousi demokracii a lidská práva. Tohle absolutně nikoho nezajímá. Hrozně si tím pokazíte obchody a o to tu jde v první řadě. Zapomeňte na morálku nebo ideály, tohle se zahraniční politiky vůbec netýká.
28. 04. 2009 | 09:46

buldatra napsal(a):

Nevím, nevím, jestli je rozumné házet po číňanech botama.

Mohli by to špatně pochopit. A utlouct nás čepicemi.
28. 04. 2009 | 09:47

grőssling napsal(a):

„Kvůli schůzce Nicolase Sarkozyho s dalajlámou byl odvolán summit EU-Čína během
francouzského předsednictví. Čínský prezident Chu Tin-tchao při usmiřovací cestě po
Evropě navštívil letos v únoru Londýn, Brusel, Berlín, Davos a Madrid. Francie na seznamu chyběla."

Ta usmiřovací cesta zcela jistě neměla takovýto charakter:
http://www.abcgallery.com/R...
Naopak, byla cestou představitele suverénní-sebevědomé mocnosti, která pragmaticky
hledá za světové hospodářské krize především odbyt pro výrobky své ekonomiky
a bezpečné zajištění svých pohledávek za svými dlužníky v Evropě a USA.
Protože především stále rostoucí čínská ekonomika je základním předpokladem pro
udržení vnitropolitické stability.

„Během přednášky na univerzitě v Cambridge hodil po čínské hlavě
státu rozhořčený student botou. Co vypovídají podobné události o evropsko-čínských
vztazích a o co by měl vyřešit summit EU-Čína v Praze?“

No, věru, to byla signifikantní událost. Asi jako když nedovzdělaná Biomasa mávala v našem Parlamentu vlajkou Tibetu

„Letošní návštěva čínského prezidenta v Bruselu byla první za posledních pět let a
může představovat nový tón v pekingské diplomacii. Důvodem není změna přístupu
nebo nový pohled na EU jako mocnost, ale spíše snaha o zkrácení seznamu
problematických položek ve vzájemných vztazích.“

Ano, to už je lepší charakteristika skutečnosti.

„Znepokojující je také vzájemné vnímání Evropanů a Číňanů. Evropské protesty při
štafetě s olympijskou pochodní a kritický přístup ke konání Olympijských her v
Pekingu si Číňané přeložili jako evropskou neochotu přiznat čínský pokrok.“

Ale hlavně, evropské protesty byly dílem marginálních skupinek podobných těm našim zeleným.
Nevím o tom, že by měly masovou podporu. Natož aby vyjadřovaly
převažující pohled evropské veřejnosti na Čínu.

„Otázkou je, zda se tedy summit bude opravdu konat a zda bude Čína ochotná jednat s nezkušeným
premiérem v čele Evropy. Čína si dobře uvědomuje, že i když se
jednání uskuteční, pravděpodobně nijak významně neposunou současný stav.“

Číňané jsou excelentní obchodníci s nejméně 4 000 let trvající tradicí a vytvořeným
know-how businessu. Každý i průměrný obchodník ví, že i
předem neúspěšné jednání je lepší než žádné. A že by prohnanému obchodníku
vadil na druhé straně stolu nezkušený „premiér“ ( jakkoliv si jsem jist, že všichni
poštívači budou velmi brzy nepříjemně překvapeni ) ?
Kde Vás to učili praktiky vyjednávání ?
Patrně si domníváte, že premiér v demisi by byl lepší volbou. Za období od prvního ledna letošního roku vršil pan Topolánek při mezinárodních jednáních jednu botu za druhou. Naposledy před několika dny v Jeruzalémě. Místopředseda
vlády Vondra dostal zase za uši minulý týden v Turkmenistánu. Fauly pana Schwarzenberka ani nevzpomínat. Naposledy při volbě hlavy NATO.

Rok 2009 je pro Čínu rokem plným výročích, která se nepřipomínají. Uplynulo 50 let
od tibetského povstání a odchodu dalajlámy do emigrace, 20 let od potlačení studentských
demonstrací na náměstí Nebeského klidu. Zároveň bude Čína slavit i
60 let od založení ČLR. Lze tedy očekávat, že během Summitu proběhnou v Praze
demonstrace a možná dojde i na házení bot.

Nepochybně by se nedovzdělancům házení bot líbilo. Nicméně proč by se Vámi uvedená výročí v Číně
nepřipomínala ?
První slaví Čína jako osvobození Tibetu od nevolnictví ( a tak to začíná stále častěji vnímat i mladá tibetská generace, která přičuchla k západní komerci
prostřednictvím čínského kapitalismu ), druhé jako správné opatření, které bylo
doloženo následným bezprecedentním ekonomickým rozvojem Číny na rozdíl
například od Indie . Třetí budou Číňané slavit zcela jistě.
28. 04. 2009 | 10:06

grőssling napsal(a):

„Většinou se členské státy EU chovají spíše tak, že když se Brusel nedívá,
perou se o čínské zakázky a nebo naopak hrají na notu lidských práv,
protože to vypadá dobře u evropských voličů.“

Ale to nejen členské státy EU. Především USA nastavují standardy vztahů s
Čínou. EU je jen přicmrndálek. A největším přicmrndálkem v rámci EU je Česká
republika, jako obvykle papežtější než papež. Zatímco největší koncerny USA
uzavírají miliardové kontrakty s Čínou, budují v Číně společné podniky a
dodávají technologické celky, naše Biomasa mává tibetskou vlajkou.
Naposledy jsme elektrárenský projekt dodávali do Číny v devadesátýcgh letech
po elektrárnu Shen-tou, teď už nemáme šanci, jsou tam Američané,
Němci a stále Francouzi. Ti všichni, co nás vyučují, jak se musí při obchodu
dbát o občanská práva.
Protože byl projekt Shen-tou ideologicky sabotován, dopadl ekonomicky
Katastrofálně ( Škoda Praha ). Při poslední návštěvě Číny si H. Clintonová
prohlížela nově postavenou elektrárnu firmou General Electric.
Čína bude v příštích letech uvádět do provozu tři jaderné elektrárny
ročně !!! Sarka a Francii přišla schůzka s dalajlámou draho,
ale Siemens se už taky třese. Dva bloky Temelína jsou proti
perspektivě obchodů v Číně směšný pakatel.
28. 04. 2009 | 10:08

gogo napsal(a):

miloš> ze je cina perspektivnejsi obchodni partner je bez diskuze

ze by zrejme bez ciny v tibetu nemeli splachovaci zachody atd. zrejme taky. ale zkusil ses nekdy zamyslet nad tim, jestli ti tibetane o splachovaci zachody opravdu stoji a jestli nasilna cesta zavadeni techhle veci je stejne civilizovana jako ty splachovaci zachody?
28. 04. 2009 | 13:42

Hajný napsal(a):

to qrösslinq:
Myslíte,že by pomohlo,kdybychom Číňanům prozradili státní tajemství že Biomasa Jaujau
má mozek narušen nestřídmým pitím nápojů slazených cukerinem umocněným kouřením trávy a občasným šlehnutím něčeho tvrdého?A že když mává tibetskou vlajkou,je to pořád lepší než kdyby mávala podprsenkou!

Jinak velece přesné!
28. 04. 2009 | 16:30

Arthur Longen napsal(a):

Po Klausovi kdykolif!!
28. 04. 2009 | 16:31

Al Jouda napsal(a):

K Číně (PRC) bychom se měli chovat přátelsky, ale jak se říká : Vocamcaď až pocamcaď !
28. 04. 2009 | 18:44

John2 napsal(a):

Sblizovani vztahu s Cinou by mohlo v CR zacit tim, ze se konecne zacne pouzivat klasicky pinyin namisto soucasne ceske transkripce. Clovek by aspon nemusel u kazdeho clanku slozite zjistovat, o kom / o cem se vlastne pise (viz prezident Chu Ťin-tchao). Preji prijemny zbytek dne z Ciny.
28. 04. 2009 | 19:31

grőssling napsal(a):

Hajný,

já si myslím, že Bursíkovo helbrechtnice si pod pojmem biomasa představuje něco úplně jiného a styděla se to u Krauze říct.
Ale to je moje spekulace.
28. 04. 2009 | 20:43

pavelkacir napsal(a):

Já vidím trochu problém v tom, že na zmiňované cestě po Evropě nebyl prezident Hu Jin Tao, ale premiér Wen Jia Bao. Viz např. zde http://www.tyden.cz/rubriky...
28. 04. 2009 | 20:50

Jozef napsal(a):

Profesor Milan Zeleny,vo svete hadam najznamejsi cesky ekonom na svojom blogu:
"Cinsti kolegove - profesori,mnohem lepsi nez ja,se do Ciny vratili do spickovych pozic.Z nasich ani jeden"
/"Prokleti zahr.investic..."26.3.09/
28. 04. 2009 | 21:10

grőssling napsal(a):

K té evropské návštěvě jsem našel autentický čínský zdroj na
http://www.chinadaily.com.c...
28. 04. 2009 | 21:55

im napsal(a):

@groessling

Když už vzpomínáte různá výročí, možná by stálo za zmínku připomenout společnou minulost - jak rychle jsme před 60 lety uznali ČLR (byla vyhlášena 1. října a ČSR ji uznala už 4. října) a jak zajímavé vztahy jsme s nimi v minulosti měli. Je na co navazovat.

Po Čí%nanech rozhodně botou neházet, od Číńanů se lépe učit obchodní strategii.
28. 04. 2009 | 22:46

Medikolog napsal(a):

Sumit EU - Čína je obrovskou šancí, kterou by bylo hříchem promarnit. I když Čína je etnicky nejednotná stejně jako je vnitřně nejednotná i Evropa, bude Čína vystupovat mnohem koherentněji a pragmaticky. Obávám se, že v rámci konkurenčního boje mezi nečínskými subjekty bude snaha "vyhecovat" konkurenty k dětinskostem lacino je vyřadícím z lukrativního, vzájemně výhodného obchodování. K tomu lze zneužít nezkušených "navedených" studentů a pod., nebo naopak svých lobbistů v konkurentově táboře - např. Václava Pravdalásku perlícího pseudomoudrostmi, nebo ekologisty s tibetskou vlajkou, a hloupými transparenty. USA, EU i Izrael nás za "principiální" postoje pochválí a s radostí zaujmou naše pozice na trhu, jako již mnohokrát dříve. Jedenapůlmiliardový národ s prastarou historií nepotřebuje výklady o etice od 10 000000 Čechů, jejichž představitelé jenom papouškují z hujerské lavice cizí vzory. A pokud se vzácně ozve někdo se samostatným názorem, jako pres. Klaus na "globáloteplovací masáž", je ostouzen i z vlastního hnízda. Jednejme s Čínou v našem vlastním zájmu s úctou a politicky, jako kulturní národ - a ne jako sebranka přitroublých aktivistů za cizí zájmy. A jednejme tak nejen s Čínou.
29. 04. 2009 | 00:01

Falcon napsal(a):

IM
A myslíte si, že by jsme se od rudé Číny měli opět učit popravovat nepohodlné odpůrce režimu a prodávat je na náhradní díly? A nebo utloukat nepohodlné bloggery?
Hmmm, opravdu by mě zajímalo, co by ti různí vychvalovači rudé Číny dělali, kdyby tam museli žít, dělat dejme tomu 10, 12 i více hodin denně bez zdravotního a sociálního pojištění a s rizikem, že když se proti tomu ozvou, tak skončí v kriminále jako buřiči, co narušují vládu komunistické strany.
Ono, vážení přátelé je nutné také vidět, čím je podmíněn onen nárůst čínské ekonomiky. A to je komunistický kapitalismus jako vystřižený z 19 století, ovšem bez možnosti jeho kritiky a vylepšení. Pracovní podmínky ve většině továren jsou daleko za západními standardy a čínský zázrak je založen na bezuzdné krádeži a kopírování know how a výrobků z celého světa. A důsledkem je, že Čína likviduje v mnoha státech tradiční průmysl a připravuje spoustu místních obyvatel o práci, protože místní firmy se zavadenými standardy péče o dělníky, nejsou schopny konkurovat čínským fabrikám, kde nějaká péče o pracující neexistuje a o nějakém sociálním zabezpečení si mohou nechat místní pracující či zemědělci jenom zdát v hodně divokých snech.
Před Čínou bychom se měli mít hodně na pozoru, protože pokud ji Evropa a zbytek světa rázně neukáže mantinely, tak reálně hrozí, že může zbytek světa kupříkladu díky svojí expanzivní zahraniční politice kupříkladu v Africe, odříznout od mnoha přírodních zdrojů. A nájezdy čínských počítačových hackerů podporovaných vládou na vládní počítače po celém světě by měly být rovněž varováním
29. 04. 2009 | 00:01

karel napsal(a):

Čína tak jako tak své pozice sv. mocnosti již dosáhla, drží hotově 1954 mld USD, rozhodne si co uzná za vhodné! Je velmi slušná a nevytahuje se nad ostatní! Vklidu si obsadí Afriku a Jižní Ameriku! Až to pro ni bude výhodné, koupí si i další lokality, bohaté na suroviny!!! Tak proč to necháleme a my jsme měli vynikající předpoklady být pro Č partnery. Co jsme dokázali? Vše vyklidili!
29. 04. 2009 | 01:15

John2 napsal(a):

Jenz Falcone musis uznat, ze se to Cinani nejakym zpusobem snazi resit, pripravuji reformu zdravotniho systemu a se zvysujici se zivotni urovni cim dal vic firem zacina davat treba zdravotni pojisteni jako benefit pro vsechny pozice. Do budoucna nebude motorem rozvoje Ciny vyroba levnejch suntu pro Zapad, ale hlavne produkce pro domaci trh. Jasne, ne vsechno je tady v Cine idealni, ale v mnoha vecech je tu zdravejsi trzni prostredi nez v Evrope nebo USA. Zkus si tady par let zit a prijes na to sam...
29. 04. 2009 | 06:38

pepa napsal(a):

K tomu není co dodat!
29. 04. 2009 | 10:03

Pro-amnesty napsal(a):

Já nehodím botou, ale upozorním na e-petici na podporu uvězněného čínského "kyberdisidenta":
http://www.amnesty-brno.est...
29. 04. 2009 | 13:05

jozo napsal(a):

Protestoval jsi proti US , že jsou v Iráku? Zajímalo by mě to.
29. 04. 2009 | 20:57

Poiuyt napsal(a):

Falkcon : arogance a "papezstejsi nez papez" vam nic nepomuze.Uz neni doba,kdyz Zapad muze Cinu donutit sve pravidla .Zanedlouho bude Cesko montarnami cizich firm,nic vic.
30. 04. 2009 | 09:03

pozorovatel napsal(a):

V Číně rostl HDP v období 30 let 1978 - 2008 průměrným tempem + 9,8 % ročně. Je to nejrychleji rostoucí stát na světě, drží už asi 800 miliard USD ze státního dluhu USA, je tak největším věřitelem USA. Letos vzroste HDP Číny o + 7 %, v USA a EU propadne o 3 %. My žvaníme o právech Tibeťanů, ale že v USA bylo vyvražděno na 7 milionů Indiánů , aby jim byla uloupena dnešní státní půda USA o tom máme nařízeno mlčet !! Z těch 7 milionů jich velkou část popravila pravidelná armáda USA, tedy US Army ! Naše politické pokrytectví je nechutné !!
04. 05. 2009 | 22:30

Bača napsal(a):

Mít v Číně takovou demokracii (správněji chaos) jaký máme u nás, už by u nás byli 3 Číňané na 1 Čecha. Boty nedoporučuji házet, ale klanět se. Čínu do roku 1950 ničil feudalismus. Za tu dobu po dnes učinili obrovský civilizační skok. Lidské práva jsou v Číně na stejné úrovni ne-li na lepší než v USA či u nás.
05. 05. 2009 | 23:56

claudius napsal(a):

Možná ta bota byla čínské výroby.Rozhodně kdyby u toho nebyly kamery a novináři,nebyl by student rozhořčen.A botou by už vůbec nehodil.Mediální blaf.A ty čínské hračky napuštěné formaldehydem nakupuje našinec,víme?Chce nakoupit co nejlaciněji. Neplatí za laboratorní zkoušky.Chce mít max.zisk a riskuje,že mu to doma projde.Jak prosté,milí diskutující!Učit se,učit se..praví dr.Uljanov!
06. 05. 2009 | 11:57

Folly napsal(a):

Dokument o kterem mluvite, kdy matka ucila dite rikat neco hanliveho na adresu skupiny jsem nevidel, takze tato souvislost mne unikla.
01. 07. 2009 | 07:53

Skogen napsal(a):

Pro Čínu jsou nějaká desetiletí nicotné téma. Tam se hraje o dlouhodobé perspektivy, krátkodobý prospěch nehraje roli. Stejné je to s reformama. Co by zde buržoazie nejraději postavila na hlavu v několika měsících, to se děje v Číně s buldočí vytrvalostí metodou pozvolných kroků tak, aby se neohrozila stabilita systému. Co člověk západního střihu kvůli svému prospěch musí stihnout za půl života, na to má Čína celé dynastie. Nedělá chyby.
01. 07. 2009 | 16:15

cheap louis vuitton napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 10:17

Nice! napsal(a):

Welcome to Chien-Tan Overseas Youth Activity. We wish you have a good time in Taiwn.
01. 11. 2009 | 17:33

ED HARDY napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 21:45

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

good artical! Thank you for your infomation
17. 03. 2010 | 03:09

iPhone contacts Backup napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
17. 03. 2010 | 03:11

iPod to iPod Transfer napsal(a):

great, thank you
17. 03. 2010 | 03:13

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 06:27

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 10:33

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 06:29

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 10:53

replica watches napsal(a):

A že by prohnanému obchodníku
vadil na druhé straně stolu nezkušený „premiér“ ( jakkoliv si jsem jist, že všichni
poštívači budou velmi brzy nepříjemně překvapeni ) ?
Kde Vás to učili praktiky vyjednávání ?
Patrně si domníváte, že premiér v demisi by byl lepší volbou. Za období od prvního ledna letošního roku vršil pan Topolánek při mezinárodních jednáních jednu botu za druhou. Naposledy před několika dny v Jeruzalémě.
01. 04. 2010 | 08:34

cheap watches napsal(a):

Zatímco největší koncerny USA
uzavírají miliardové kontrakty s Čínou, budují v Číně společné podniky a
dodávají technologické celky, naše Biomasa mává tibetskou vlajkou.
Naposledy jsme elektrárenský projekt dodávali do Číny v devadesátýcgh letech
po elektrárnu Shen-tou, teď už nemáme šanci, jsou tam Američané,
Němci a stále Francouzi. Ti všichni, co nás vyučují, jak se musí při obchodu
dbát o občanská práva.
01. 04. 2010 | 08:35

Zenith watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 05:30

replica watches napsal(a):

Pocit štěstí a spokojennosti lidí je čustě subjektivní záležitost, na kterou sice má značný vliv uspokojení základních potřeb (tedy ekonomick ásituace), ale jde jeno základ, nikoliv o celou šíři potřebného hodnocení.
A protože žádný parametr na takové měření neexistuje, je celé úsilí této i jiných komisí zhola zbytečné.
12. 04. 2010 | 02:32

replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So
12. 04. 2010 | 02:36

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:16

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
24. 04. 2010 | 11:03

dobrák napsal(a):

Musím se usmívat nad propagandou ovlivněné davy.Čína toť výrobce šuntu.Mnoho lidí si neuvědomuje, že toto je činnost našich nenažraných obchodníků.Čína vyrábí i špičkové zboží, bohužel zisk již není takový.Takže zabedněnci,jedou se podívat, jak a co jde nakoupit.Asi to jen tam neskousnete?
21. 07. 2010 | 14:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy