Doba postfaktická jako synonymum pro dobu veřejných lží
Lidé, kteří nejsou schopni nebo ochotni ověřovat informace, se rádi vymlouvají na to, že žijeme v době postfaktické. Žalostné je, když se na tom všem podílejí vědci. Následujícím textem reaguji na článek čtveřice autorů Cvrčka, Herbena, Štětky a Trlifaje Aprílový žert rektora Zimy? publikovaný na Deníku Referendum a následně ve stejném znění v blogu Pohled zblízka, který zpochybňuje moji habilitaci a obsahuje, stejně jako jejich předchozí výzva rektorovi Univerzity Karlovy, nepravdy o mé osobě i účelově překroucená fakta.
Mezinárodní paralympijský výbor zabodoval, na rozdíl od olympijského
Mezinárodní paralympijský výbor ukázal, že mu na rozdíl od toho olympijského odvaha nechybí. Na webu i sociálních sítích se některým lidem ježí vlasy – panebože, proč se u paralympiády řeší doping? A proč proboha postižení dopují??
Praha snů - jaká je ta vaše?
Pokud se pohybujete po Praze městskou hromadnou dopravou a máte pocit, že by mělo být víc bezbariérových stanic metra, zastávek tramvají i autobusů, přijďte se ve čtvrtek podívat na premiéru filmu Praha snů. V BIO OKO se bude promítat od 17:30 a po filmu Erika Čipery budeme debatovat mimo jiné s primátorem Tomášem Hudečkem nebo ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou-Tominovou. V panelu budou ale také například Jana Černochová z ODS, Ondřej Mirovský ze SZ nebo Jan Čižínský z KDU-ČSL.
Témata, která nebývají tak často vidět
Málokdy mám takovou radost, jako když se seběhne nový ročník závěrečných prací mých studentek a studentů z předmětu Novinář a menšinová témata. Už jednou jsem je tu nabízela k přečtení a shlédnutí a setkaly se stejně tak s příznivými reakcemi, jako s těmi méně příznivými v případě některých tradičních diskutujících pod mými blogy.
Dětem se lhát nemá
Patříme mezi domácnosti, které včera zažily hodně velké zklamání. Déčko a Art u nich nezačaly vysílat.
Volím makaka!
Cestou do práce míjím vytuněného Jana Fischera a kousek od něj upoceně sentimentálního Jezevce z Vysočiny u tanku. Za chvíli vidím rádoby cool komiksovou kampaň Volím Karla a už se duševně připravuju na protřele asertivního Ekonoma do nepohody v oranžových brýlích. Jenže!
Když je váš oddávající menší star, než jste si mysleli
S Romanem Pekárkem mám spojený jeden z nejpříjemnějších dnů - svatbu. A to bez ironie. Rozhodli jsme se před třemi lety s mým mužem vzít se neokázale, bez svatebních plánovačů a designérů, bez opulentních hostin, rozbíjení talířů a chomoutů a tak. Všechno tehdy vyšlo perfektně, podle našich představ, a přispěl k tomu právě i pan Pekárek.
Paralympijský fotoblog III.
Fenomenální Nizozemka Esther Vergeerová je postrachem ženského tenisu na vozíku. Až do paralympiády neprohrála 460 zápasů v řadě (od ledna 2003, nyní je jich už 470) a ani v Londýně nenechala nikoho na pochybách, kde je nejlepší z nejlepších. Bez větších potíží se propracovala až do finále, které Mezinárodní paralympijský výbor na svých stránkách označil jako jednu z pěti událostí, které by si diváci na těchto hrách neměli nechat ujít, a porazila v něm s přehledem svou krajanku Aniek Van Kootovou (v černém) 2:0 na sety. Van Kootová dokázala ve finále zvítězit teprve v jedenácté hře, ještě přidala další dvě, ale to bylo všechno.
Paralympijský fotoblog II.
Fotbal zrakově postižených je na paralympiádách jedním z nejoblíbenějších kolektivních sportů. Anglicky se nazývá Football 5-a-side, to proto, že na každé straně hraje 5 hráčů, 4 z nich mají zalepené oči a přes ně klapky, aby se srovnaly případné nuance ve zbytcích zraku, pátý je vidící brankář "navigátor". V míči jsou rolničky a během hry je slyšet pouze halekání obou brankářů a trenérů. Následující fotky jsou z utkání ve skupině o 5. - 8. místo v paralympijském turnaji mezi Velkou Británií a Čínou, které vyhráli právě Číňané 2:1 na penalty.
Paralympijský fotoblog I.
Čeští boccisté Radek Procházka a Leoš Lacina mají stříbro! Jedná se o zatím největší český úspěch v tomto sportu, který hrají nejvíc postižení, kteří často v ničem jiném soutěžit nemohou a který je podobný hře petanque. Podívejte se na fotky z finále s mistry světa Brazilci - Pintem a Dos Santosem. Češi ho prohráli 3:5, ale zejména Radek Procházka několika brilantně zahranými těžkými míči roztleskal vyprodanou halu v budově ExCeL. Atmosféru na olympijských hrách chválili všichni, byla jsem zvědavá, jaká bude ta paralympijská. A je senzační! Londýn žije paralympiádou, sportoviště jsou vyprodaná a za znalosti, které mají běžní diváci, by se u nás nemusel stydět žádný sportovní novinář. V Pekingu jsem hodně postrádala spontánnost, radost ze sportu, obeznámenost s tím, na co se vlastně člověk dívá. Londýnu v tom nelze nic vytknout.