Svobodné, nebo kradené?

10. 01. 2012 | 10:44
Přečteno 8708 krát
Představme si politickou stranu s programem bezplatného bydlení, jídla, šat, botů a třeba ještě nábytku. Představme si, že taková strana voličům dokonale vysvětlí, že na tyto bezplatné věci a služby mají morální právo, protože na nich někdo nepřiměřeně a nemravně vydělává. Že ona je ta jediná, která zaručí ty správné lidské a občanské svobody a zatočí s korupcí a státním mrháním. Získá si takovou popularitu, že vyhraje volby, sestaví vládu a dá se do zavádění svého programu. Výsledkem bude krach všech zbezplatněných oborů, protože se jimi nikdo neuživí. Tvůrčí, pracovití a podnikaví lidé z nicht odejdou a ony zaniknou.

Fantasmagorie? V těchto oborech pravděpodobně neproveditelná, ale raději na to nesázejme. Jenže moderní ekonomiku udržují naživu i obory jiné, stojící na čemsi, čemu se říká intelektuální vlastnictví. Autorská práva, patenty a obchodní ochranné značky. V době, kdy ze západního světa mizí jedno odvětví materiální výroby za druhým, intelektuální vlastnictví západních autorů, vynálezců a prvotních výrobců zabírá stále rostoucí procento příjmů západní ekonomiky. Bude-li současný trend globalizace pokračovat, intelektuální vlastnictví bude brzy naším jediným zdrojem příjmu. Na jeho zachování a upevňování – a tudíž stíhání a trestání jeho lupičů – ve stále rostoucí míře závisí záchrana západní civilizace.

Jaké obrovské výše dosahuje loupení autorských práv pomocí internetu, se už ekonomům daří přibližně propočítat. Jeho už měřitelný katastrofální dopad na autory, výrobce, prodejce a distributory intelektuálních produktů podléhajících autorským právům, by nám mohl naznačovat, kam spějeme a jakým tempem. Od roku 2003 krachuje jen v USA ročně průměrně 200 nezávislých řetězců hudebních prodejen. V samotné Kalifornii od té doby zavřela téměř polovina prodejen.

Hudba se přestává kupovat, protože z internetu „teče“ jako komunální služby z vodovodu či plynovodu. Na každou legálně koupenou písničku v Evropě a v Americe (jinde se to nikdo neobtěžuje sledovat) připadá 40 písniček ilegálně stažených. Dvacet miliard dolarů ročně uloupených od umělců, producentů, distributorů a prodejců. Zároveň s prodejnami krachují i nahrávací studia, producenti a bez nich nakonec i muzikanti a skladatelé. Jednoho dne se hudbou nikdo neuživí. Domyslíme-li to do konce, znamená to smrt dlouhé slavné tradice západní profesionání hudby. Literatura a tištěné informace jsou na tom ještě hůř. I tam se řítíme ke krachu pulírovaného a zodpovědně redigovaného profesionálního psaní, nahrazeného nekonečným oceánem amatérských uplkaných blogů.

Takto vypadá budoucnost západní kultury v programu Pirátských stran, které rostou ve všech západních zemích jako houby po dešti. Ta nejúspěšnější švédská už zaznamenává 9 procent hlasů a dva europoslance. Česká má zatím jen tři radní, ale průzkum u mládeže by mohl vypadat na její brzký vstup do parlamentu. Její program „svobodných informací“ vypadá lákavě. Než nám dojde, že „free information“ znamená nejen svobodné, ale hlavně bezplatné. Čili ukradené.

A tak by si možná nějaký soud měl klást otázku, zda Pirátská strana patří na volební listinu, nebo do vězení.

Vyšlo v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lspeedy napsal(a):

Pokud Vám jde skutečně o západní ekonomiku, pak by Vás mělo nechat chladným stahování hudby v Evropě a USA a maopak, pohoršovat by Vás mělo porušování autorských práv v Asii, Africe a latinské Americe...
10. 01. 2012 | 11:00

Jos napsal(a):

No pěkné. Ale to všechno jaksi vyvažuje fakt, že na prakticky na všech webových stránkách různé firmy používají námi vlastněná a placená zařízení, od počítačů, přes nami placené internetové spojení až po námi placenou energii ke svému marketingu, reklamám a dalšímu P.R.. Zneužívají naše zařízení bezplatně a bez našeho svolení ke svému prospěchu. Vlastně tvrdí, že nejen my, ale i naše zařízení je jim volně a bezplatně k dispozici ke jeich hrátkám. Nejsme. Alespoň já ne. Takže to co by reklamní zneuživatelé našich strojů nezaplatí nám, mohou klidně zaplatit držitelům autorských práv. Nebo ať vypadnou z mého počítače.
10. 01. 2012 | 11:08

Koplkop napsal(a):

Autor
Nenazrál čas přehodnotit celý systém autorských práv? Proč není s písničkou, s románem, s uměleckým dílem nakládáno jako s jiným výrobkem? Autor prodá písničku a hotovo. Kolikrát se bude hrát to už není jeho starost. To je jako když vyrobím motyčku. Prodám ji za 50Kč, a pak je mně už jedno jestli si s ní kopne do země 52x Franta a 120x Mařka. Neplatí mně za každé kopnutí, zaplatili si celou motyčku.
10. 01. 2012 | 11:15

kelner napsal(a):

Rozhodně nejsem odborník v této oblasti. Přesto si dovolím několik poznámek. Pokud vím pro ochranu technického patentu v každé zemi je potřeba tento patent v té zemi přihlásit a něco za to zaplatit. Nevím o tom, že nějaké umělecké dílo by se muselo chránit podobným způsobem. Považuji za nestydaté když si kopíruji křestní list a musím za to přispět do umělecké kasičky.
10. 01. 2012 | 11:16

Ládik!!! napsal(a):

Produkt lidského intelektu není jen hudba. Finanční ohodnocení jejich autorů nebo interpretů je nemravné vůči jiným, zejména lidem technických oborů, pomocí jejichž intelektu se dostane zvuk do uší posluchačů. Nebo vůči těm, jejichž přičiněním posluchači nechodí pěšky nebo nebydlí v jeskyni. Podíly na zisku z vysílaných skladeb jsou minimálně doživotní. Za jinou intelektuální práci je jednorázová odměna. Proč?
10. 01. 2012 | 11:17

neo napsal(a):

každé CD a DVD je zatíženo daní, protže je předem předpokládáno, že na něj bude uloženo cosi staženého.

Co je ale považováno za krádež?
Když si z televize nahraju na videokazetu či DVD film? Nebo si z rádia nahraju písničku? Je to krádež?

Je krádež, když někdo film či album koupí a někomu je půjčí aby si udělal kopii?
10. 01. 2012 | 11:19

jozka napsal(a):

Kuras zase placa a nevi o cem. Nejde vubec o to, ze by se nemelo za autorska dila platit. Jde o to, jak za ne platit. nebo snad Kuras platu truhlarum pokazde, kdyz usedne na jejich zidli? Plati potomkum truhlare?
10. 01. 2012 | 11:21

ZM napsal(a):

Pokud by se teoreticky přestaly vytvářet nové písničky, tak budeme poslouchat to, co se vytvořilo doposud :)
Nebo by to mohlo vyústit v to, že nová hudební alba se budou prodávat např. za desetinásobnou nebo dvacetinásobnou cenu než doposud a to ještě pouze na koncertech příslušné hudební skupiny a bude dovoleno jakékoliv neomezené kopírování. Nebo rovnou budou prodávána práva na neomezené rozšiřování. Prodají to např. někomu za 100000 dolarů a ten dotyčný to prodá dalším po 100 000 dolarech atd. :) Současné lidstvo má spoustu jiných problémů, než porušování autorských práv.
10. 01. 2012 | 11:29

Kanalnik napsal(a):

Kuras ma tentokrat pravdu, a to rikam z vedomim, ze s nim skoro nikdy nesouhlasim;

stahovani z internetu, paleni, nahravani, kopirovani - to vse (pokud vyslovne neuvedeno) je nelegalni a okrada to autory nahravky hudebni ci filmove; je to stejne jako kradez CD/DVD v obchode, jenze se to deje v bezpeci a tichosti domova
10. 01. 2012 | 11:32

ZM napsal(a):

oprava: chtěl jsem tam napsat o jednu nulu navíc.
Prodají to např. někomu za 1000000 dolarů a ten dotyčný to prodá dalším po 100 000 dolarech , ti dalším po 10000 dolarech atd.:)
Nebo příslušná hudební skupina bude prodávat speciální mp3 přehrávač, kde budou všechny její alba, včetně toho nejnovějšího, ale nebude možné je nijak překopírovat :)
10. 01. 2012 | 11:33

Kuchař: napsal(a):

Do vězení patří každá levicová strana, protože v bledě modrým tvrdí to samé - důstojný život pro všechny, bez ohledu na pracovní nasazení a znalosti.

A to je zlodějna.
10. 01. 2012 | 11:35

Almo G™ napsal(a):

1. Při krádeži musí někde něco zmizet. Co zmizí při (Kurasově) "krádeži" na internetu?

2. K čemu slouží relativně velký poplatek z každého disku, paměťového zařízení apod? Kam se tyto poplatky ztrácejí? Nekrade je někdo, pokud autoři tvrdí, že se k nim poměrná část peněz nedostala? Není TOTO krádež?
10. 01. 2012 | 11:37

jozka napsal(a):

ZM:

takovy prehravac jeste nikdo nevymyslel. Pokud to jde prehrat, jde to i prekopirovat.
10. 01. 2012 | 11:37

ZM napsal(a):

Kanalnik- s tím "okrádáním" je to problematické. Nikdo totiž nedokáže spočítat, kolik lidí z těch, kteří si příslušné písničky překopírovalo, by bylo ochotno si je koupit, kdyby nebyla jiná možnost. Spousta lidí by si dané album koupilo až za 2 nebo 3 roky, kdy už jeho cena klesne.
10. 01. 2012 | 11:37

ZM napsal(a):

jozka- právě proto je tam ten smajlík. Součástí opatření yb totiž bylo to, že by byla speciální poslechová centra, kde by byla přísná kontrola :)
A pokud by opatření měla být ještě víc dokonalá, tak i před vstupem na koncert hudební skupiny by byl každý vyslečen do naha, zda u sebe nemá diktafon :)
10. 01. 2012 | 11:40

Jarmulka napsal(a):

Pane Kurasi- stranu která nabízí bezplatné bydlení a jídlo znám - byl to Havel a pravdoláskaři, jenom, to bezplatné nabízel jen cigánům, parazitům a kriminálníkům. A když tatíček havel umřel, čecháčkovští humanisti kvíleli žalem skoro tak jak ti v koreji, jenom zapomněli po korejském vzoru dodat že žal promění v tisíckrát větší úsilí při budování vlasti.
Celé je to nějaké divné. A máte pravdu, taková hesla vedou národ do záhuby
10. 01. 2012 | 11:43

Almo G™ napsal(a):

kanalnik: "stahovani z internetu, paleni, nahravani, kopirovani - to vse (pokud vyslovne neuvedeno) je nelegalni"

Toto tvrzení zde léta šíří různé lobbistické nebo podvodné "organizace" (mnohdy o jednom jediném zástupci), které mají k dispozici opravdu hodně peněz od velkých firem a tedy téměř volný přístup do mnoha médií. Jejich PR články se přetiskují doslovně a bez komentáře, jsou zváni k "rozhovorům" podle předem daného scénáře apod. Některé z nich dokonce musely pro opakovaná porušení zákona zavřít krám.

Skutečnost je však u nás zcela jiná:

"§30 (2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo

a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného musí být jako taková zřetelně označena"

http://zakony-online.cz/?s4&q4=30

" Podle českých zákonů si každý člověk má právo udělat záznam, kopii nebo napodobeninu díla pro osobní potřebu. Ať už se pod osobní potřebou skrývá cokoliv, znamená to, že tato rozmnoženina nesmí být dále nijak použita, například sdílena, půjčována nebo dokonce prodávána. Právě z tohoto důvodu se v ceně každé kopírky, tiskárny ale i vypalovačky a dokonce i CD a DVD skrývá takzvaný autorský poplatek, který vybírá Ochranný svaz autorský (OSA) a další organizace.

Idea tohoto poplatku je taková, že se musí vybírat, protože každá tiskárna a každý disk "může být použít" ke kopírování cizích děl - ale stejně tak poplatek musíte zaplatit, i kdyby jste si chtěli na tiskárně tisknout jenom své články a své fotky z dovolené.

Termín Fair use - férové použití - autorského díla se používá hlavně v USA a ve Velké Británii, ale můžete na něj narazit i na Wikipedii. Autorské dílo může být použito bez souhlasu autora, pokud bude použito férově - to znamená například pro výuku, výzkum, kritiku a další."
http://www.knihy-on-line.info/legalni-stahovani-knih
10. 01. 2012 | 11:46

ZM napsal(a):

Kuras- rozšiřování hudebních skladeb bezplatně nedokáže nikdo zastavit, maximálně omezit. I když by se zcela znemožnilo fungování webů, na kterých je možné bezplatně stahovat hudbu, tak se stejně hudba bude šířit od jednoho člověka ke druhému, prostě si to překopíruje na svém vlastním PC.Takže pokud nějaká hudební skupina vydá nové album, tak na něm prostě nevydělá tolik jako v dřívějších dobách. Prostě část lidí si to koupí a pak to za menší cenu prodají svým známým, nebo vymění se svými známými za jiná alba. Prostě už to není tak výnosnej "zlatej důl". Prostě si příslušnej zpěvák musí rozmyslet, jestli bude zpívat za míň nebo jestli místo toho půjde třeba do fabriky makat za 14 hrubého :)
10. 01. 2012 | 11:47

Carlos V. napsal(a):

Pane Kurasi, jedná z hlediska Pirátů se jedná i o reakci na reálnou politiku OSY, Intergramu, IFPI a dalších.

Zpoplatňování datových médií - tedy prezumpce viny, dále až absurdní požadavky zpoplatnění (rádio ve firemním autě atd.) vedou k tomu, že jsou vyhledávána řešení, která tyto praktiky obejdou.

Všeho s mírou.
10. 01. 2012 | 11:49

roman napsal(a):

Až se zhroutí infrastruktura, nebude ropa a nenažraní už nebudou mít na čem vydělávat, tak se odstěhují do svých oáz, utečou od reality. Obyčejní lidé budou mít opět jedinou starost a to, jak se uživit. Dovoz rajčete přes půl Evropy a vepřového z jižní Ameriky bude nemyslitelný. Pak internet a nějaká autorská práva nebudou nikoho zajímat a kultura bude na okraji jako ve středověku. Dočasně. Lidé budou muset začít opět těžce pracovat na svých "políčkách", bude se místně obchodovat a společnost bude znova bohatnout. I kulturně. Jako kdysi. Pořád dokola. Pokud nebude chtít někdo vydělat na válce a znovuobnovách po ní. To by bylo horší. Současnost už pomalu zkouší, co jsou lidé v této "moderní" době ochotni snášet a co všechno vydrží.
10. 01. 2012 | 11:51

jozka napsal(a):

ZM:

Smajlik jsem prehlidl, sorry. Ja bych to vyresil jinak. Ke kazdemu prehravaci by byl clovek, ktery by na to dohlizel. Drabek by tenhle dzob mohl dat povinne nezamestnanym z evidence posty, teda, pardon, UP.
10. 01. 2012 | 11:52

Almo G™ napsal(a):

Tady jsou pak autorské poplatky, o nichž řada lidí zřejmě ani netuší, že je kdy autorům poslala.

http://www.zive.cz/Clanky/Autorske-poplatky-za-pametove-karty-a-pevne-disky-nove/sc-3-a-145269/default.aspx

Doporučuji prohlédnout si i závěrečné tabulky. Např. z nejlevnější domácí multifunkční kopírky a tiskárny poplatek 143,-Kč, z běžné podnikové kopírky poplatek cca 10-16000,-Kč, pevný disk v dnes běžných kapacitách cca 100-200,Kč...

Když si představím ty neuvěřitelné rozsahy prodaných zařízení a poměr těch, kdo díla nekopírují vůbec nebo jen příležitostně, jak to, že si při těchto cenách (např. pětina ceny zařízení!) autoři stěžují, že se k nim peníze nedostanou? Pokud je to pravda, kdo si je tedy cestou přivlastňuje? Není čas začít hledat zloděje jinde?
10. 01. 2012 | 12:01

nostalgie nekonečna napsal(a):

Poplatek za každé prázdné CD či DVD, USb disk, pevný disk, vypalovačku, tiskárnu...
Tomu říkám zlodějina...Nevím sice kolik se za to vybere ročně peněz, ale bude to určitě několik miliard, takže vlastně nula od nuly pošla
10. 01. 2012 | 12:06

DM napsal(a):

Já vím to naštve Voni ti piráti vyčmuchají kde co.
Voni vyčmuchali i toho kybernetika a Voni to zveřejnili.
Všichni soucítí s vámi pane Kuras Vono se nedá věšet bulíky na nos jasně a sériově.
Zakázal bych je holotu jednu pirátskou prostě platit z uměleckých děl je nutné ta přirážka na nosiče je málo.
Vono když se to dobrovolně nacpe do Asie tj. do ČLR,tedy normální intelektuální práce.
Tak alespoň za tu uměleckou hodnotu se zabezpečit na stará kolena ale pane Kurasi nám je jasné,že u Vás doma v Anglii je vše OK.
No a tady u nás, máme vlastní České piráty a do těch Vám angličanům je kulové.
10. 01. 2012 | 12:07

Libri napsal(a):

k tomuto tématu z trochu jiného úhlu:
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/sopa-americka-vlada-se-snazi-znicit-internet
10. 01. 2012 | 12:11

Adolfaláh napsal(a):

Představte si že FED natiskne a spekulanti zabalí a agentury zaratingují a médía oblbnou nevzdělané specialisty, t.j. všechny, i ty specialisty. Potom můžete účtovat, spekulovat a počítat přiměřené křesťanské i sionistické úroky do aleluja. A nezachrání Vás žádný z Vašich mnoha nositelů NC ekonomie ani filosofie a společenských věd. Shalom. Amen. Apokalypsa. Armagedon. END.
10. 01. 2012 | 12:11

dříve čtenář napsal(a):

Dovolil jsem si zkopírovat tuto moudrost blogu (doufám, že panu Kurasovi nebudu muset platit autorský poplatek - berte to jako poučení, Fair use):
"I tam se řítíme ke krachu pulírovaného a zodpovědně redigovaného profesionálního psaní, nahrazeného nekonečným oceánem amatérských uplkaných blogů."
Stěží zamačkávám slzu dojetím... Něco takového vymyslet... Tak to se o autorovi takovýchto výroků a blogů budou muset naši potomci učit ještě dlouho.
Pročpak by nerýžovala OSA na naší hlouposti, stejně jako na hlouposti autorů, když to mají zákonem jaksi podložené? Nebuďme závistiví a dopřejme jejím funkcionářům zasloužené zisky. Vždyť my si ani nedovedeme představit, co pro to všechno museli udělat, aby ty své honoráře na úkor posluchačů i autorů měli jaksi bez práce...
10. 01. 2012 | 12:11

Barrack napsal(a):

nejhorší je že kopírují naše drony v Iránu.
10. 01. 2012 | 12:14

zdenekb napsal(a):

Kanalnik:

Hudební cdčka většinou kupuju. Jednak jsem nestahovací typ, jednak mám rád booklety (...jasně, i ty lze stáhnout :o), ale hlavně - pokud mám něčí hudbu rád, přišlo by mi blbé mu za (dobrou!) práci nezaplatit. Ale kupoval bych si je ještě mnohem raději, kdyby autoři získávali větší podíl, teď dostávají naprostý zlomek z ceny cdčka... většinu sežere jejich nahrávací společnost.

Na druhou stranu mám dojem, že za nejrůznějšími OSAmi je skryta i pěkná banda vyžírků - jak tu někdo vzpomenul, platit např. za kopírování svých vlastních textů, materiálů či obrázků je dost na hlavu...
10. 01. 2012 | 12:14

oh napsal(a):

Kurasi, než příště začnete dštít oheň a síru na piráty, zkuste si o problému zjistit něco víc než je v propagačních materiálech nejrůznějších protipirátských bojovníků. Můžete začít zjištěním zásadního rozdílu mezi pirátským a řádně zakoupeným filmem na BR nebo DVD: http://thenextweb.com/files/2010/02/piratedvd.jpg . Ani neochota pochopit změněné podmínky trhu a přizpůsobit jim distribuci producentům multimediálního odpadu (nebo obsahu, když chcete) vůbec nepomáhá: http://petrkrcmar.blog.root.cz/2011/04/06/piratstvi-je-dusledek-selhani-marketingu-ne-zakonu/
Taky hudební průmysl si za většinu svých problémů může sám a částečně si je i vymýšlí: http://www.lupa.cz/clanky/smutna-cisla-o-smrti-hudebniho-prumyslu/ . A jak se podle četných prohlášení o nutnosti co možná nejrestriktivnějšího DRM a vytváření složitých a absurdních právnických konstrukcí kolem e-knih zdá, minimálně část autorů i vydavatelů knih se rozhodla také přidržet osvědčeného vzoru a v rámci boje proti pirátům co možná nejvíc komplikovat život PLATÍCÍM ZÁKAZNÍKŮM. Na to se dá říct jen jedno: skutečně odhodlanému sebevrahovi v sebevraždě nikdo nedokáže zabránit.
Něčeho se vám pane Kurasi přeci jen dosáhnout povedlo - u příštích voleb budu opravdu pečlivě zvažovat, zda bych svůj hlas opravdu neměl dát pirátům. A budu si dávat zatraceně dobrý pozor, abych nehlasoval pro stranu nebo hnutí honosící se vaší podporou.
10. 01. 2012 | 12:15

Pavel napsal(a):

Autor. Napsal jste to opatrne, takze ani vy si nemyslite , ze konec profesionalni hudby znamena konec hudby vubec. Takovy je holt svet a tak budou jen hudebnici amateri anebo ti co maji sve mecenase. Asi nic noveho, podivame-li se do historie.
10. 01. 2012 | 12:15

pirát napsal(a):

benžo, řekni rovnou že chceš vypnout internet
10. 01. 2012 | 12:17

neo napsal(a):

ne aby někoho napadlo vzít si od babičky sazeničky či řízky a pěstovat si na zahrádce či množit kytičky. To je přeci krádež ne?

Pane Kurasi, stále čekám na odpověď.

Je člověk zloděj, když si nahraje z televize film? Je zloděj, když si stejný film třeba 20let starý stahne ze serveru, kam ho poskytne jiný uživatel?
možná jsem ochoten uznat, že je krádež natočit film v kině na kameru, vypálit 500 dvd a prodávat je u silnice.
10. 01. 2012 | 12:17

Inci napsal(a):

Hmmm ... proč vlastně platím poplatek za nosič když si na něj vypaluju jen vlastní fotky ... ?!?

Kdo koho tady vlastně okrádá ?
10. 01. 2012 | 12:19

JC napsal(a):

Pane Kurasi, to je pokrok a s tím nic nenaděláte.
Bejvávaly časy bez elektroniky a internetu, kdy krajem vandrovali hudci a kejlíři a komedianti k pobavení vrchnosti a prostého lidu. Rozdávali za pár grošíků svoje duševní bohatství i když je k tomu nikdo nenutil.
Technický vývoj způsobil, že se výše jmenovaní vracejí zpět tam odkud vyšli.
A nemějte o ně strach, oni si stále na svoje přijdou.
10. 01. 2012 | 12:22

zdenekb napsal(a):

dříve čtenář:

Taky mne ta věta zaujala. Skoro jako by pan Kuras kvalitě svých profesionálně pulírovaných textů úplně nevěřil, a bál se amatérské, uplkané konkurence... :o).
10. 01. 2012 | 12:30

jozka napsal(a):

jeste bych se pozastavil nad timhle:

V době, kdy ze západního světa mizí jedno odvětví materiální výroby za druhým, intelektuální vlastnictví západních autorů, vynálezců a prvotních výrobců zabírá stále rostoucí procento příjmů západní ekonomiky. Bude-li současný trend globalizace pokračovat, intelektuální vlastnictví bude brzy naším jediným zdrojem příjmu. Na jeho zachování a upevňování – a tudíž stíhání a trestání jeho lupičů – ve stále rostoucí míře závisí záchrana západní civilizace.

Takze kdyz se lifrovala ven prace "hmatatelna", bylo to v poradku, tou se prece Kuras a jemu podobni nezivi. Jakmile by ale mela jit i ta "nehmatatelna", je to spatne. Tady neco nesedi... bud je Kuras normalni pokrytec, ktery bije na poplach kdyz se to dotyka jeho samotneho nebo to, co jsme provedli s praci "materialni" byl zlocin.
10. 01. 2012 | 12:32

Leo K napsal(a):

Celý způsob argumentace pana Kurase je 1) nepůvodní 2)nepodložený žádnou historickou zkušeností anebo alespoň souhrnem nezávislých studií 3)demagogický.
Všechny tři body spolu úzce souvisejí a je to pochopitelné, protože autoři, kteří jsou zdrojem největších příjmů agentur OSA, DILIA a dalších, mají poprvé v historii relativně bezpracně zajištěný stálý příjem. A tak je logické, že se objevují stále stejné "argumenty" podle toho, jak se je podaří jejich tvůrcům vycizelovat. Např. orwellovská dohoda ACTA prosazená silou největších "hráčů" světového zábavního průmyslu má v záhlaví:
...účinné prosazování práv k duševnímu vlastnictví je klíčové pro udržení hospodářského růstu ve všech odvětvích a celosvětově...
K bodu 2) - z historické zkušenosti žádné takové závěry neplynou. Autor byl rád, jestliže se jeho dílo nejprve (v kláštěřích) opisovalo nebo později tisklo, či hrálo. Ani Richard Wágner (a nechci ho srovnávat s panem Kurasem) neměl příjem z toho že jeho Tanhäusera, Bludného holanďana či Mistry pěvce norimberské inscenovali v jiných divadlech. Co říci k tomu, že v současné době např. Čína, která má k autorským právům - jemně řečeno - vlažný vztah, vykazuje pozoruhodný (dokonce největší) hospodářský růst a pro nimry dodávám, že i v oblasti tzv. duševního vlastnictví. K bodu 3) Demagogie je to proto, že vyhrožuje strašlivými následky a přirovnává agresivní "ochranu" autorských práv k docela spornému patentovému právu. Pokud by se někomu nelíbilo slovíčko "agresívní," tak ať si přečte např. http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/stanislav-penc.php?itemid=15001
K dalšímu jen krátce. Představte si, že by si Alexandr Fleming patentoval penicilín. Nebo Johanes Salk (aby to bylo z nedávné doby) vakcinu proti obrně. Kde bycho dnes byli? Opravdu si myslíte, že patentové právo podporuje rozvoj?
10. 01. 2012 | 12:36

ex-nemo napsal(a):

Komunisti v 46. vyhráli volby s heslem :"Republice více práce" . Titíž, překabátěni na kapitalisty vyhráli v roce 91 s heslem : "Utáhnout si opasky " . Churchill získal podporu s heslem " Pot, dřina slzy a krev!" .
Socani prohráli poslední volby s Tvrdíkovým připitomělým slibem 13. důchodu.
Psycholoig, neškolený, ví že lidé mají raději toho, komu sami dávají než toho kdo dává jim.
Nemáte pane Kurasi pravdu, opět kecáte a posuzujete ostatní podle sebe.
10. 01. 2012 | 12:36

JC napsal(a):

Pane Kurasi,
Napadá mě ještě taková "perversní" myšlenka.
Možná byste mohl se mnou souhlasit, že pravdivé umění, to o kterém se můžeme domnívat, že vytváří ono duševní bohatství vzniká jakýmsi puzením umělce něco říct, napsat, namalovat, zazpívat zkrátka sdělit. Jakmile do toho byť náznakem vstoupí ono "kolik za to bude" je celá umělecká hodnota diskutabilní a možná se bude jednat jen o kýč.
Mno tak to je vše co jsem chtěl.
10. 01. 2012 | 12:40

Ivanka napsal(a):

Došli jsme tak daleko že děti ve školce nemůžou zazpívat písničku nebo odrecitovat báseň - je to krádež na autorech. V autě kde máte spolujezdce nesmíte pustiti rádio - je to nepovolená veřejná produkce. Jak daleko ještě necháme dojít naše zlodějské umělce???
10. 01. 2012 | 12:40

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující, je pravdou, že lidstvo má mnoho jiných problémů a nejen v souvislosti s autorskými právy. A co takhle lidská práva, no a proto navrhujeme nejdříve vyřešiti prvořadě státní zřízení a to nejlépe na přímé demokracii a potom udělati pořádek v ostatních právech, aby byla slučitelná na zásadách vzájemné výhodnosti a spolupráci. Prostě vše se musí řešiti komplexně, protože vše souvisí se vším. A proto se nebojme tuto naší vlast budovati v tomto směru a celkový návod na společenskou a ekonomickou reformu s aspektmi přímé demokracie a jejich dosahování přes referenda, jsou již zpracována občanskými iniciativami sloučenými v České arše. Stačí si jen najíti čas a seznámiti se s doporučovanými postupy a také se potom připojiti, aby se toho výsledku dosáhlo co nejdříve. Občanské iniciativy nespí na vavřínech a budou svoji věc prosazovati přes demonstrace, stávky a podobné iniciativy. Určitě se výsledek musí dostaviti, protože to nejsou jen pouhé výkřiky do tma a nebo větru. Politika /z řec. politike - umění říditi stát/, je to účast na státních záležitostech, stanovení norem, úkolů, obsahu činnosti státu, státního zřízení, správa země, vedení země a reguluje vzájemný poměr pracujících, inteligence a podnikatelů, což vyplývá z jejich ekonomického postavení. Politika také vyjadřuje rovněž vztahy mezi národy a státy /zahraniční politika/. Tudíž lze obecně říci, že politika je nadstavbou nad ekonomickou základnou. Proto by politika neměla býti pasivním důsledkem ekonomiky. Proto musí býti přetvářející silou a správně vyjadřovat potřeby rozvoje materiálního života společnosti. A o to se snaží ty občanské iniciativy s ing. Schlimbachem a kolektivem, což je veřejně přístupné na stránkách České archy. Tak to je naše troška do mlýna od 4.+8. odboje a Pepka z depka.
10. 01. 2012 | 12:40

ex-nemo napsal(a):

Pokud by měla "moderní hudba" zaniknout kvůli autorským poplatkům, pro mě žádná škoda. Mně stačí Johann Sebastián, Wofgang Amadeus a podobní, taky ještě skupiny Béďi, Tondy, Giuseppeho a dalších. Kdo platí autorské poplatky těm tvůtcům ?
A jestli si někdo myslí, že něco vymyslí a pak blahobytně stráví zbytek života s točením palců na břiše, je na omylu.
10. 01. 2012 | 12:47

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Krádež je tam, kde je nesvoboda. Kde nefungují vztahy, které by si účastníci přáli. Krádež, i když legalizovaná, je i to, když naši politici privatizují veřejný majetek bez legitimního souhlasu (přání) vlastníků toho majetku, tedy občanů. Krádež je i to, když politici lidem nastavují ekonomická pravidla, která jsou výhodná pro některou skupinu a která lidé nechtějí. Krádež nebo podvod je i to, když je lidem něco vnuceno za pomoci demagogie nebo lhaní.
Dnes se krade opravdu hodně a kradou především ti, kdo mají moc a nejsmutnější je to, že někteří z nich ještě vykřikují, že je otroci okrádají.
10. 01. 2012 | 12:55

Pompeius Magnus napsal(a):

Takzvané autorské a právo duševního vlastnictví je neuvěřitelná disciplnína, které v naší umírající, zadlužené a prolhané euroatlantické civilizaci hypertrofovala nevídaně. Opravdu považujete za normální, aby zlaté slavici šly poplatky za milionté odehrání toho samého fláku.? Opravdu si nemůžete s programem, který jste si z a p l a t i l i dělat co chcete? Opravdu jsou ti umělci natolik výluční, že jejich tvůrčí vnos je třeba platit až do alelůjá. Čína se s autorskými právy(copyrighty a kdovíjakými čerchmanty) vůbec nemaže. Co se líbí, to se okopčí a použije. Úvažování tzv. "autorských" ochranných svazů je uvažování " hledačů prebend". O vánocích si vývkonný umělec jednou krkne, jednou prdne a každé vánoce bude rejžovat statisíce.

Nedivte, se že má slavice Helena pocit, že má právo žalovat rádia, že její songy málo hrají v rádiech, je to někdo kdo je na tomto systému zainteresován a v něm vychován.
10. 01. 2012 | 12:56

Džexperou napsal(a):

Já panu Kurasovi děkuji. Větší reklamu Pirátům ani nemohl udělat. Text jsem zahrnul do svých propagačních materiálu a budu ho řířit zcela zdarma :-)
10. 01. 2012 | 13:09

Bazzy napsal(a):

Představte si, že mí předkové v roce 1565 nasyslili 1000 zlatých a od té doby se z banku nic nebrali a jim (nám :) běží byznys, který vydělá pitomých 10% ročně.

V roce 1639 jsme se stali milionáři, letos máme na účtu 5*10 na 23 zlatých.

Raději to vypíšu: 500 000 000 000 000 000 000 000 zl.

Fakt se omlouvám, že máte všichni dluhy, ale já za to přece nemůžu, já ty peníze přece legálně a legitimně zdědil.

Píšu-li v této souvislosti o sobě, je to samozřejmě fikce, ale co když někdo jiný zasadil semínko ...
10. 01. 2012 | 13:10

JC napsal(a):

Pane Kurasi dnes naposled

" I tam se řítíme ke krachu pulírovaného a zodpovědně redigovaného profesionálního psaní, nahrazeného nekonečným oceánem amatérských uplkaných blogů."

Máte pravdu, že amatérských uplkaných blogů je oceán, na druhou stranu dnes se i ze strany zodpovědně redigovaného profesionálního psaní na nás hrne móoře sraček ve kterých aby se jeden vyznal.
10. 01. 2012 | 13:15

mediální hnus napsal(a):

...nechutné, Kurasi...bolševický pseudospisovateli
10. 01. 2012 | 13:25

xx napsal(a):

A kdyby každá písnička stála 100 dolarů, kolik miliard by bylo uloupených těm chudinkám ?

Bože to jsou kecy. Hudební průmysl si prostě nestačil všimnout, že svět techniky jaksi pokročil do další úrovně. Tvrdošijně lisují drahé placky s hudbou na které většina konzumentů moderní hudby ( mladí lidé ) už nevlastní přehrávače. Jak se může myslící člověk divit, že krachují obchody, když prodávají něco o co není zájem a ani dost dobře být nemůže ?

Zase jeden co by chtěl brzdit pokrok v zájmu zachování zisků ? Neblázněte, pane Quijote.

Stačí nabídnout písničku za přijatelnou cenu a obchod běží. Je mnohem snažší si písničku za pár korun koupit, než jí pracně hledat kdesi na úložištích a přehrabovat se kopou balastu než člověk najde slušně spracovaný hudební soubor.

Je to o ceně. A samozřejmě o změně přístupu. Lidé si raději koupí 10 "hitů" od deseti interpretů, než jeden hit a 10 škvárů od jediného komedianta.

I komedianti se musí přizpůsobit trhu a poptávce. Ale s milióny se člověk těžko loučí, to je pochopitelné.
10. 01. 2012 | 13:28

Kanalnik napsal(a):

ZM, Almo G™, zdenekb - diky za reakce

Abych to upresnil, chtel jsem se vyjadrit k principu, tedy k tomu, ze plno lidi si stahuje hudebni nahravky a filmy, a pri ziskani takoveho produktu neplati nic tomu, kdo tato dila vytvoril, a to je podle mne kradez; ti lide neco vytvori a neni jejich cilem zit dobrocinny zivot plny rozdavani jejich del zadarmo.

Ja osobne mimo jine maluji abstraktni obrazy; dnes se v urcitych mistech na globu rozsiruje moda kupovani vytisknutych kopii originalu (prints), coz je pro kupujici levnejsi, tudiz umelci to hojne delaji. Pokud bych se do toho pustil i ja, rozhodne by mne netesilo, kdyby nekdo bez meho vedomi stahl fotku meho obrazu z netu a sam si ji vytiskl a udelal si z ni obraz ve svem byte. Takovy clovek nema pravo na muj intelektualni majetek (ktery automaticky podleha ©, tedy aspon v miste, kde ziji) a byla by to kradez, ja bych mel navic usly zisk.

Na druhou stranu je pravda, ze dnes v tom velkem hudebnim bysnysu hraji prim velke spolecnosti, o etice jejich pristupu ja k autorum tak k hudbe docela pochybuje. Stejne tak je mozne, ze system OSA v CR neni dobry (neznam ho do detailu). Nicmene nic z toho mne neopravnuje dojit k zaveru, ze nelegalni stahovani je vlastne legalni, nebo pri nejmensim moralni.

Ja osobne pisnicky kupuji nebo je posloucham na youtube, filmy kupuji s 1-2 letym spozdenim.
10. 01. 2012 | 13:29

modrý edvard napsal(a):

Souhlasím s většinou přítomné kritiky proti OSe a p. Kurasovi.
10. 01. 2012 | 13:29

Almo G™ napsal(a):

Kanalnik: Ok. To jsou ale dvě různé věci. S kopírováním a následným PRODEJEM bezpracných kopií samozřejmě nesouhlasím také.
10. 01. 2012 | 13:36

Kuchař: napsal(a):

Smutné je, když se lempl prohlásí za otroka.

Je to takový otrok, o jehož otrockou práci nikdo nestojí,ale on si ve své ješitnoti a hlouposti myslí, že je otrokem.
10. 01. 2012 | 13:43

Kanalnik napsal(a):

Almo G™:

Nevim, jestli si rozumime. Ja to totiz myslel i bez prodeje; dejme tomu, ze si nekdo stahne z netu fotku meho obrazu a vytiskne si ji sam ve velkem formatu a povesi si ji na zed. Je to v poradku? Podle mne ne, nebot si mohl tento print koupit primo ode mne, ale neudelal to, obesel mne, zcizil muj intelektualni majetek + obral mne o pripadny zisk.

Stejne to vidim i s CD/DVD.
10. 01. 2012 | 13:45

xx napsal(a):

Kanalnik: Víte, s tím ušlým ziskem je to sporné. Je otázka, zda by ten člověk co si ten váš obraz zdarma vytiskl, i koupil pokud by jej neměl možnost vytisknout zdarma.

Mluvit o ušlém zisku je tedy poněkud spekulativní.

A co třeba použité vašeho obrazu jako podklad do videa nebo na stránky ? Myslíte si že to je krádež, pokud se uvede autor ? Nebo je to spíš reklama ?

Podle YouTube a některých vydavatelů je to krádež a třeba hudbu z videí odstraňují. Typický příklad krátkozrakosti a hamižnosti. Hubu mám koupenou a vytvořím si domácí video ke kterému se hudba hodí. Ale nesmím. Měl bych zaplatit peníze. Ale na videu nevydělám nic, jen šířím reklamu na cizí dílo.

Jsou sami proti sobě. Osvědčilo se mi hledat v Creative Common, zatím se mi nestalo že bych tam nenašel vhodnou hudbu pro má domácí videa a ti nabubřelí pitomci ať si trhnou nohou.

Mimochodem, jakto, že přestože platíme všichni paušální poplatky za zařízení schopné přehrávat hudbu a video, jsme stále obviňováni z krádeží ?

Představte si, že se budou platit poplatky ze skobiček pro malíře, protože jimi lze připevnit obraz na stěnu ? Zdá se vám to absurdní ?
10. 01. 2012 | 13:49

Leo K napsal(a):

Musím se ještě jednou vrátit. Je těžko uvěřitelné, že inteligentní a vzdělaný (to opravdu není totéž) člověk může šířit tak obludnou (pan Stejskal snad promine) hova..nu - cituji: ...Bude-li současný trend globalizace pokračovat, intelektuální vlastnictví bude brzy naším jediným zdrojem příjmu. Na jeho zachování a upevňování – a tudíž stíhání a trestání jeho lupičů – ve stále rostoucí míře závisí záchrana západní civilizace... Konec citace.
Tohle, pane Kurasi, tohle běžte říkat lidem - a není jich málo - kteří zápasí s prostým přežitím, s hladem a žízní. A není to jenom Somálsko a centrální Afrika, i v USA je takových 20000000 lidí. I v srdci západní civilizace je 15% obyvatel závislých na potravinové pomoci federální vlády (http://investicnizlato.com/featured/3495/hlad-v-usa-potravinove-listky-vyuziva-15-lidi). Samozřejmě, že ne všichni z oněch 45000000 trpí hladem. Ale ani váš zaujatý pohled nemůže popřít, že příjemcům těchto dávek může být vaše intelektuální vlastnictví ukradené. Nepřeji vám, aby jediným zdrojem vaší obživy bylo intelektuální vlastnictví, protože tím byste se přiřadil k té degenerované šlechtě 18. století se slavným výkřikem: Ať jedí koláče, když nemají chleba!"
10. 01. 2012 | 13:49

Pirát napsal(a):

Hlavně je potřeba zavřít třeba David Bowie, Paulo Coelho a další hudebníky a spisovatele, kteří piráty podporují, respektive zpochybňují duševní vlastnictví!!
Hlavně distributoři a producenti a nahrávací společnosti a lidé jako vy si vůbec neuvědomují, že piráti bojují za autory. Vy bojujete za principy díky, kterým si vychováte lidi, kteří budou odmítat platit za cokoliv! Piráti jsou poslední skupina, která je ochotna ještě platit!!!!!
10. 01. 2012 | 13:51

technik napsal(a):

Pane Kurasi, něco o technicíh. Kolikrát asi dostali zaplaceno tvůrci např. WINDOWS 7 za tento produkt? Myslím, že dobře, ale jenom jednou. Kolikrát jej ale pak prodají uživatelům majitelé SW společnosti? Myslíte, že stvoření nějakého technického produktu (SW, HW, CadCam) je jednodušší než napsání knížky, nebo skladby? Už tu někdo něco podobného napsal. Skladatel si někdy popije, nebo šlehne a dílo je na světě. Technik také tvrdě pracuje, stejně jako ten skladatel, textařa pod. Abych na ně ale zle neútočil, že se stačí opít. Penízky se pak hezky skládají. Myslíte, že to je jenom na kvalitě díla a ne na známostech s redaktorem televize a rádia, případně na dobře napsaném zákoně? Ještě drobný příklad. Technik ve výrobě stvoří např. program na řízení obráběcího stroje. Obyčejně jej musí dovést k dokonalosti, odpovídá za kvalitu a k tom za bezpečnost obsluhy a případnou škoudu zaviněnou jeho chybou při nějaké kolizi stroje. Zaplaceno ale dostane také jenom jednou a ne při každém opracování dílce. Asi řeknete demagogie. To co píšete není?
10. 01. 2012 | 13:55

hugo dugo napsal(a):

Kompilácia poloprávd alebo do neba volajúcich klamstiev
"Bude-li současný trend globalizace pokračovat, intelektuální vlastnictví bude brzy naším jediným zdrojem příjmu." - intelektuálne vlastníctvo je ťažko definovateľný koncept, ktorý často skôr bráni pokroku a je pomerne ťažko zlúčiteľný s nastupujúcou digitálnou dobou. Preto je za posledné roky ochrana intelektuálneho vlastníctva skôr na ústupe - viď rozmach open source, CC, atď. Intelektuálnu prácu a intelektuálne vlastníctvo sú dve veľmi rozdielne veci.
"Jeho už měřitelný katastrofální dopad na autory, výrobce, prodejce a distributory intelektuálních produktů podléhajících autorským právům, by nám mohl naznačovat, kam spějeme a jakým tempem. Od roku 2003 krachuje jen v USA ročně průměrně 200 nezávislých řetězců hudebních prodejen. V samotné Kalifornii od té doby zavřela téměř polovina prodejen." - nie, tento dopad nie je merateľný, a ak áno, je skôr POZITÍVNY. Krach hudobných predajní značí iba že konečne zanikajú zbytočné medzičlánky - malé vydavateľstvá dnes majú vlastné distribúcie, hudobníci predávajú nosiče priamo na koncertoch, hudba sa dá nakupovať aj cez internet. Výsledný efekt je, že poslucháč zaplatí menej a kapela dostane viac. Toto je ešte väčšia somarina, než sťažovať sa na to, že kvôli vynálezu kníhtlače začali krachovať skriptóriá.
"Dvacet miliard dolarů ročně uloupených od umělců, producentů, distributorů a prodejců." - ide o abstraktnú, vymyslenú stratu, čosi ako "Tým že pán X šiel nakúpiť do Albertu namiesto do Tesca, spôsobil Tescu stratu 15 €"
"Jednoho dne se hudbou nikdo neuživí." - na toto nemám slov.

ale zato:
"Literatura a tištěné informace jsou na tom ještě hůř. I tam se řítíme ke krachu pulírovaného a zodpovědně redigovaného profesionálního psaní, nahrazeného nekonečným oceánem amatérských uplkaných blogů." - som rád, že autor blogu aspoň na tomto mieste prejavil náznak zdravej sebareflexie.
10. 01. 2012 | 13:55

hraboš napsal(a):

Lidé s absolutním sluchem budou nechť se shromáždí na Václavském náměstí, kde budou hromadně popraveni. Poněvadž hrozí, že si budou pamatovat písničky, které slyšeli a budou jim hrát dokola v hlavě a jsou schopní je reprodukovat.
Dále se připraví lidé s fotografickou pamětí.
10. 01. 2012 | 13:56

Kuchař: napsal(a):

Leo K:

Kam chodíte na ty hlouposti ? Můžete mi dát nějaký odkaz , kde 20 miliónů Američanů trpí hlady a žízní ?
10. 01. 2012 | 14:00

Občan napsal(a):

Kuras,

NIKDO na světě nebrání hudebníkům hnout zadkem, jezdit za lidmi a hrát naživo. Tedy se hudbou živit. Kdysi tomu tak bývalo
Pokud si někdo myslí, že natočí jedno "cédo" a do smrti už nebude muset sáhnout na práci, pak je blázen.

Čili to není o kradení "duševního vlastnictví", ale o krachu mraků parazitů, kteří se na kultuře a na výkonu umělců i "umělců" jen přiživují.
Ještě před nějakými 70ti lety většinu hudebníků ani nenapadlo, že by hudba mohla být jejich jediným zdrojem obživy. Většina jich ji dělala pro radost nebo jako přivýdělek a jinak někde pracovali. Podnikali, učili nebo třeba hákovali ve fabrice či v úřadě. Dnes si každé hejkadlo myslí, že hudba je od toho, aby zbohatlo a nemuselo pracovat. No, každej se Gottem nerodí ani nestává...

Tak holt prostě budou jak ti umělci, tak i "umělci" pracovat ještě jinak, bude výrazně méně agentur a agentů, méně studií a méně prodejen. To je holt technický vývoj.
10. 01. 2012 | 14:00

Ivanka napsal(a):

Proč mají autorské právo jenom umělci??
Když ušiju šaty, může je kdokoliv odkoukat a ušít něco podobného - tak ať preventivně platí každý kdo v těch šatech vyjde na ulici. Když si koupím CD rom, platím za to že si mohu nahrát umělecké dílo. Co takhle když někomu prodám cukr- on z něj může vyrobit dort mnohem větší hodnoty. . Dlaždič vydláždil- neměl by platit každý kdo na ten chodník vstoupí a může se kochat. Prodám někomu prkno nebo trámek - ale on z něj může vyrobit umělecké dílo nedozírné hodnoty. Lze najít miliony podobných případů

.....
Nechali jsme se oškubat právníky a umělci. Kam touhle cestou bude směřovat celá civilizace???
10. 01. 2012 | 14:02

český maloměšťák napsal(a):

Postavení autora na trhu ve vztahu k velkým, často oligarchickým organizacím, jako jsou vydavatelé či distributoři je velmi nerovné a toho pak zneužívají i dalčí parazitické subjekty jako je např. OSA.("díky" této skutečnosti je ale OSA a ostatní organizace "hájící" zájmy autorů obyčejnou službou....OSA si rámec svého fungování v rámci právního a tržního systému nevymyslela...).
Takže už v momentu uzavírání smlouvy umělci (autoři) musí přistoupit na podmínky vydavatele (distributora, kupce autorských práv). Ten (ti) pak fungují v rámci reálných trhů - často vysoce konkurenčních - jejich snahou je tedy získat co nejvíce komparativních výhod ...jednou z nich je úvěrový režim v kterém díla kupují. A zde slouží autor (umělec) jako jakási leasingová společnost po telefonu, která korporaci poskytne proti akontaci a příslibu budoucích splátek (podílu - autorská odměna) - které však nejsou garantovány...podstatnou část svých část svých autorských práv k vytvořenému dílu (část práv zůstává - např. hudebník má právo šířit dílo sám - na koncertech a tak).
V tomto okamžiku jsou náklady nového majitele díla minimální. Ale totéž platí i o příjmech autora /pokud nejde o trhák, novinku, inovaci...).

Pravý byznys se rozjíždí až nyní. Až teď se začne nafukovat cena toho, co pak kupujeme na pultech obchodů za 500 Kč.(v případě CD) Distribuce, reklama, obchodní marže, DPH, zisk...a z čeho pak žije i autor /mnohdy přežívá/.
Autor tak vlastně žije v neustálé obavě - zda vůbec dostane za dílo zaplaceno - a to aniž by mohl procesy nějak ovlivnit (proto se dělají promo koncertní šňúry a uzavírají se velmi nevýhodné smlouvy s rádii).

Vydavatel také žije v obavě :) - ale TOTO je JEHO byznys, jeho podnikatelský záměr - autor vytvořil dílo, tím jeho práce končí (zjednodušeně...ale ve vztahu k první větě je to dostatečně obsažná formulace).

No a tak přišel ten intěrnět, čágo belo...co s tym, chlopi...jak včil na to ?

Tak, jak je nastaven systém - kdy je umělec ve stejně nerovném postavení na trhu jako např. ekologický zenědělec vůši Tescu....má Tesco samozřejmě zájem na zachování stávajícího stavu. Ba co zachování - nejlépe by chtělo svou tržní sílu ještě zvětšit...čím větší podíl na trhu - tím více je možno diktovat podmínky ...nejlepší je pak mít tržní sílu takovou, že budu diktovat i koncovému zákazníkovi...

Jenže kurňa - ten intěrnět nam to kazi, chlapi...co s tym ?

Monitorovat, sledovat, usvědčovat, kriminalizovat, zavírat, zakazovat...(v podstatě se to dá přirovnat k rozbíjení strojů na začátku průmyslové revoluce..)

... nakonec utřou hubu umělci. /oligarcha prostě změní investiční portfolio - hudebník asi těžko začne psát banální fejetonky do MF dnes...tak, aby ho to uživilo/:(

Ovšem čistě mezi námi - kdysi byli z valné své části umělci pouze trpěni - jen výjimky došly slávy a majetku. Zvrtlo se to díky masové produkci. Která velmi často s uměním má společný jen název.

P.S. Představa, že Evropa bude žít z prodeje autorských práv..to je případ pro psychiatra. Jsem zvědavý, jak AAPL a další uspějí v aktuálních žalobách na čínské subjekty - ale vidím to docela černě. V dnešním světě , když se něco vymyslí v pondělí ráno v Sillicon Valley - se to v úterý večer prodává v Pekingu ....
Pravda banální fejetonky nikdo nekopíruje...a taky se z nich dá docela dobře žít....

Otázka tedy zní - jak dostat autorské dílo, které lze šířit po internetu přímo ke koncovému zákazníkovi tak, aby cena byla solidní jak ve vztahu k zákazníkovi i autorovi a byla zde velká šance, že zákazník dílo neukradne, ale koupí si jej.
Nu - laisseze faire nám jaksi diktuje, že vše se odvíjí od ceny, jako průsečíku křivky ochoty nakupovat a ochoty kupovat, že....

Chybí vám řešení ? Že jen plkám ? Žádné řešení ?
Budoucnost to vyřeší. Budoucnost tkví ale v technologiích - ne v zákazech a v zavírání za poslouchání hudby.

JC
A umělec či autor mají žít z milodarů a pitomých keců, takových jako je JC, že...
Apropo - čím se živíte vy ?
Sdělte to prosím veřejnosti - a%t si uděláme obraz o tom, z jakého že to trůnu radíte umělcům, aby svá díla dělala jen tak - pro krásné oči JéCeů.
10. 01. 2012 | 14:05

český maloměšťák napsal(a):

re :....průsečíku křivky ochoty nakupovat a ochoty prodat, že..
10. 01. 2012 | 14:09

Almo G™ napsal(a):

Kanalnik:

dejme tomu, ze si nekdo stahne z netu fotku meho obrazu a vytiskne si ji sam ve velkem formatu

--- ok. Pokud si ji vytiskl na vlastní tiskárně, zaplatil nemalé peníze při koupi autorskému svazu. Pokud si ji nechal vyrobit v nějakém copy-centru, zaplatil provozovatel centra vysoký a každou kopii menší poplatek autorskému svazu. Není vyhnutí. Neexistuje způsob, jak vyrobit kopii bez odvodu autorského poplatku.

"a povesi si ji na zed."

--- to zní logicky :-)

Je to v poradku?

--- Je to naprosto v pořádku. Přesně podle zákona. Vyrobil si kopii, předem nebo při výrobě odvedl adekvátní částku autorskému svazu.

Podle mne ne, nebot si mohl tento print koupit primo ode mne,

--- Pak by ovšem neměl JEN ubohou kopii nýbrž originál nebo autorskou kopii. Hodnota originálu nebo podepsané kopie by měla v případě kvalitního díla nepochybně mnohem vyšší tržní hodnotu než "domácí" kopie. Za menší poplatek by měl méně hodnotnou kopii.

ale neudelal to, obesel mne,

--- Sic ho nenutí žádat vás o povolení. Herec také neobchází v době vysílání filmu domácnost za domácností s kloboukem a nevybírá za prezentaci svého umění. Počítá se s tím, že dostane svou přiměřenou část z TV poplatku, autorských sdružení a z komerčních zisků díla. Přesně jako ve Vašem příkladu.

zcizil

--- Nezcizil. jednal přesně podle zákona. Viz jeho citace výše. Pořídil si kopii pro osobní potřebu.

muj intelektualni majetek

--- Co přesně je tím majetkem? Co Vám zmizelo?

+ obral mne o pripadny zisk.

--- Velmi pofiderní argument. Stejně tak bych mohl tvrdit, že když jsem Vám nedal své výslovné svolení ke čtení mých příspěvků (neuzavřeli jsme kupní smlouvu, licenci ke čtení) a Vy je přesto čtete, že mě obíráte o zisk. Kdybych si cenu tohoto příspěvku např. stanovil na 500,- Kč, mohl bych tvrdit, že mi tuto částku nyní dlužíte. Asi cítíte, že to není udržitelná argumentace.
(Je také možné, že kdybyste si stanovil nějakou cenu za obraz Vy, že by už o něj dotyčný neměl zájem. Nekoupil by si jej = zisk byste stejně neměl.)

Ale všimněte si, že se (i) na Váš zisk potenciálně skládají stovky a tisíce lidí, kteří sice kopírky, disky, tiskárny atd. kupují, poplatky platí, ale Vaše díla nekopírují. Těch je tak moc, že není problém, abyste svůj příslušný podíl na zisku získal od autorského svazu zpět. To však samozřejmě předpokládá zapojit se do autorského svazu a trvat na svých právech. Čím méně lidí se do svazu zapojí, tím větší zisky má parta těch, co spolu ve svazu mluví. Protože celý součet ohromného počtu poplatků si rozdělují jen mezi sebe. Každý umělec, který se nezapojí a netlačí na spravedlivější rozdělování zisků, je sám proti sobě. Troufám si odhadnout, že by současný systém ani neměnili.
10. 01. 2012 | 14:11

xx napsal(a):

No ono na tom něco bude, co píše pan Kuras o tom stále rostoucím podílu příjmů s duševního vlastnictví. Jestli to nebude jednou z příčin současné krize západní civilizace ;) A to ještě nejsme v stavu, kdy je to jediný zdroj příjmů. Až to nastane, bude konec s naší společností.
10. 01. 2012 | 14:13

ali napsal(a):

Pane Kurasi - stranu která nabízí bezplatné bydlení a jídlo a zdravotnictví a dávky za lenost a proplácení jízdného taky znám..a představte si, že jim to lidi věří a že mají dle průzkumu největší volební procento.. :o)

p.s. zdravím Jarmulku ;o)
10. 01. 2012 | 14:16

Leo K napsal(a):

Nick Kuchař:
...Kam chodíte na ty hlouposti ? Můžete mi dát nějaký odkaz...

Jsem-li podle vás hlupák zkuste sebereflexi. Gramotný uživatel se spokojí s odkazem (který tam byl).
Pro vás však udělám vyjímku: např. http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/business-ve-svete/clanek.phtml?id=714071
ale dál už vám odpovídat nehodlám, protože vy místo relevantních argumentu se snažíte o dehonestaci diskutujícího, což od určitého stupně bývá typickým příznakem nevyrovnané a zakomplexované osobnosti. Já už dále nechci být vašim zpovědníkem či lékařem.
10. 01. 2012 | 14:18

Bloud napsal(a):

No srandovní je, že pádem byznysu stojícím na kopyrajtu se sice zhroutěj vydavatelský korporace, ale západní kultura bude v pohodě žít dál. Tak nějak TRADIČNĚ byl vždy vyšší objem (fuj slovo v tomto kontextu) tvorby lidové než "korporátní". To co Kuras nazývá amatérštinou jiný považuje za nejautentičtější projev kulturní a důkaz životaschopnosti třeba i národa.

Srandovní je, že kdyby se prosadily utužení represe na ochranu kopyrajtu, tak může jít do kytek celý IT sektor (HW, SW i infrastruktura). A to, v INFORMAČNÍM VĚKU znamená zánik západní civilizace.

Pane Kuras, prosim vás, za oknama vám tepe digitální svět a ne nějaký šedesátý léta z The Beatles v čele. :))) Vystupte z mimózy sentimentu za vaším mládím :)))
10. 01. 2012 | 14:22

zdenekb napsal(a):

Občan:

Bez obav, oni hejbou zadkem i ti nejlepší z nejlepších, co nevydali jen "jedno cédo". Prodej nosičů jde ke dnu, a stejně z něj oni sami mají vcelku vzato prd, takže se vydávají na nekonečné a ještě nekonečnější koncertní šňůry... (což ale zase leckteří z nás, fanoušků ocení... :o). Myslím, že hamižnost vydavatelství a stahovačů v tom jedou cca půl na půl.
Jen toho Cohena do světa vyslala hamižná paní Excohenová.
10. 01. 2012 | 14:25

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro ali.
To bude něco pro tebe, ale moc to nežer.
https://www.youtube.com/watch?v=ESVErqo9b6s&feature=player_embedded
10. 01. 2012 | 14:26

Petr Veselý napsal(a):

Nejvíc kradou Moraváci ! A to jsou věčně v lihu !
Kdyby byli střízlivý , tak by to byla úplná katastrofa .
10. 01. 2012 | 14:27

on. napsal(a):

Ja myslel, ze stazenou hudbu mame predplacenou v kopirovacich poplatcich za disky, dvd, tisky apod.
10. 01. 2012 | 14:31

technik napsal(a):

Představte si, že tu máme skupinu našich zaměstnanců, politiků, kteří vyprodukují zmetky a to z neznalosti, nebo schválně, dostanou za ně zaplaceno a ke svému dílu se nehlásí. Škodná je na tom celá společnost, jenom oni ne. Někteří kromě toho, že několi roků pravidelně zvedají ruku podle instrukcí svých vedoucích, neudělají nic a celé roky ani nehlesnou. Placeni jsou ale stále a to i v případě, že v práci nejsou.
10. 01. 2012 | 14:31

Kanalnik napsal(a):

AlmoG

neshodneme se; mozna to bude diky tomu, ze se necitite v kuzi cloveka, ktery neco tvori a pak si to nekdo jen tak vezme a pouzije bez vaseho souhlasu (vyklad ceskeho zakona stejne jako system OSA ponechavam stranou, pro mne je vyse zmineny postup zkratka nemoralni);

xx

pokud nekdo chce pouzit fotku jako tapetu, mne osobne by to nevadilo, to je pak na kazdem autoru, co dovoli ci nedovoli pripadnym zajemcum, a jeho stanovisko by melo byt jasne viditelne tam, kde se zdroj jeho fotek nachazi (web, FB...)

videa na youtube - to mame podobny pohled
10. 01. 2012 | 14:33

ali napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude
:o)))))))
hmmmm, tak teď jsi mě fakt pobavil..na to ani není co říct..jdu si zakouřit, takhle jsem se nezasmála už hodně dlouho..
10. 01. 2012 | 14:34

MarkTrade napsal(a):

Netušíte o čem píšete.
10. 01. 2012 | 14:35

MS napsal(a):

Správně to napsal Almo G™.

Než začnu někoho obviňovat z krádeže - musím znát zákon, který definuje krádež. Pokud za krádež považuji něco, co zákon nepovažuje, není to krádež. Proto prosím všechny - nedotčené, aby se poučili - včetně autora.
Ať se nám to líbí nebo nelíbí, je to tak.
CD si většinou kupuji, ale když obchod požadovanou hudbu nemá, což se stává dost často (a to bydlím v Praze), tak stahuji, jako před Vánoci, prostě nejnovější CD SUN41 nebylo. Ovšem pouštím si ho pouze pro sebe. Jsem zloděj - nejsem!

Pro kanálníka

viděl jste někdy rozdíl mezi kopií a originálem (u obrazu)? Pokud někdo nemá na originál a vytiskne si z tiskárny kopii Vašeho obrazu a tu pověsí na zeď, měl byste být poctěn, že se někomu Vaše dílo tolik líbí a ne blekotat něco o krádeži - vážně nechápu Váš přístup k věci.
10. 01. 2012 | 14:40

Kuchař: napsal(a):

Leo K:

Vy sám se zesměšňujete. Posledně jste tvrdil, že EU nemá stropy, abyste to záhy "dětsky okecával" a nyní tvrdíte, že 20 mil. Američanů trpí hlady a žízní, což je vyložená lež. V tom odkazu co jste uvedl se nic takového nepíše. Pouze se tam píše, že se zvýšil počet Američanů žijící pod hranicí chudoby.

Víte vůbec, kolik je hranice chudoby v Americe ? Víte že ta chudoba se pohybuje takřka na hranici našeho průměrného platu ? (11 tisíc dolarů ročně)
A víte, že mezi chudé patří většinou černoši a Hyspánci - tedy jako u nás cikáni ?

Víte, jaká je hranice chudoby v Číně ? Víte že se jedná o roční příjem cca 220 dolarů ? Tedy asi 50 * méně jak v USA ?
A víte, že přesto tam mají 128 miliónů Číňanů, žijících pod touto hranicí ?

Takže pro příště si své damagogické a vylhané plky nechte radši pro sebe, pokud nechcete, abych na Vaše hlouposti reagoval.
10. 01. 2012 | 14:43

Pavel napsal(a):

Takovy vyplod sr**** jsem uz dlouho necetl! A usmevna je tady diskuze o tom, jestli se teda v budoucnu budou umelci muset zase zivit kocovanim a hranim po koncertech, protoze jim nikdo za digitalni kopie platit nebude. Tak to neni a nikdy nebude.

I kdyz jsou digitalni kopie dneska prakticky zadarmo, tak lidi jsou porad ochotni platit. Proc? Ne proto, ze by museli. Ne proto, ze by si to nemohli stahnout jinde. Ne proto, ze by snad tak respektovali cely ten nesmyslny kopirovaci monopol. Duvod je jednoduchy: Vazi si kvalitni prace umelcu a jsou za ni ochotni zaplatit. Tohle by si mel vydavatelsky prumysl uvedomit.

Hlavni problem totiz neni v tom, ze lide stahuji, protoze nechteji utracet tolik penez. Problem je, ze je to mnohem pohodlnejsi a rychlejsi. Kdyz si chci poslechnout hudbu, tak si ji bud poslechnu online nebo si stahnu torrent. Proc bych proboha mel dneska vyrazit do obchodu s CD, abych dostal placku, co si ani nemam kde prehrat, je zavirovana ruznymi pseudoochranami, co akorat skodi spotrebitelum. Dokud tohle vydavatele nepochopi, pak proste musi tratit a je to jejich hloupost a nevedomost. Takze naopak pirati jsou ozdravnou silou hudebniho (a nejen hudebniho) prumyslu.

Nakonec kdo dneska potrebuje vydavatele, ktere netvori zadne hodnoty a nic dobreho neprinasi. Dobri umelci se nikdy spatne nemaji a diky internetu vydelaji mnohem vic nez predtim (treba diky iTunes a podobnym sluzbam).
10. 01. 2012 | 14:46

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro ali.
Domnívám se, že kdyby něco podobného vymyslel někdo nalevo a chtěl po Sobotkovi, aby to divadlo předvedl, tak by to Sobotka odmítl s tím, že je to trapné a asi nejen Sobotka, ale většině nalevo.
Našemu panu premiérovi ovšem ne. No a aby toho nebylo málo, tak hned po volbách začne důchodcům ty jejich síťovky redukovat.
10. 01. 2012 | 14:50

Almo G™ napsal(a):

Kanalnik napsal(a):
"neshodneme se; mozna to bude diky tomu, ze se necitite v kuzi cloveka, ktery neco tvori a pak si to nekdo jen tak vezme a pouzije bez vaseho souhlasu"

Ale naopak, znám to dobře. Proto jsem si musel najít svoji cestu, jak tomu předcházet a jak na tom netratit.

Co se týká nemorálnosti, to je dvousečné. Jak píšou lidi výše, stěží bude mít výčitky svědomí ten, kdo ví, kolik platí v autorských poplatcích. Ale spousta lidí vůbec netuší, kolik v součtu autorským svazům posílá nebo že vůbec něco posílá. Mluví se jen o TV v hotelech, rádiích v taxících tj. pro podnikání apod. Ale že dám třeba pětinu ceny tiskárny nebo hard-disku na "chudé umělce" (výrok P.Jandy) to už si lidé neuvědomují. V autorských svazech je spousta peněz. Nemorální je, jestli nejdou, kam mají jít.
10. 01. 2012 | 14:56

Kanalnik napsal(a):

MS - jednoduse nechapete, jako dalsi diskutujici, co je to intelektualni vlastnictvi, hlavne asi proto, ze nemate vlastni zkusenost se necim takovym zivit
10. 01. 2012 | 14:56

Kanalnik napsal(a):

AlmoG - ok
10. 01. 2012 | 14:57

ali napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude
já se s tebou hádat nebudu, ale nesouhlasím..přesto jsem se pobavila a myslím, že to pošlu dál.. :o)))
A taky se domnívám, že kdyby byl na premiérově místě Sobotka, či jiný od leva a dal by to sem někdo z pravičáků, tak bude bit jako žito..to si piš..ale moje slova moc nežer..

p.s. já zase pořád vidím Sobotku, jak se brouzdal o záplavách v bahně, jsa oblečen v kvádro a límec, protože mu někdo dal jen facku, nehledě na trapnost..
10. 01. 2012 | 14:59

MS napsal(a):

Kanalnik

mýlite se, moje obživa - práce podléhá autorskému zákonu, takže ho mám dobře nastudovaný :-)
10. 01. 2012 | 15:01

on. napsal(a):

vždyť ty umělci, kteří to podepsali, žádnej z nás nebere takový platy, prostě jako berou oni. No já dostávám jednou ročně výpis, těch umělců, seznam těch umělců, který dostávají nad těch 100 tisíc korun platu, tedy vydělaj si nad těch 100 tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už 3 roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milion, 2 miliony berou, Jandové a jiní, každý rok. Ti náhodou neprotestovali, ale mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali.
10. 01. 2012 | 15:02

Mgr. Šimon Tóth napsal(a):

Jj, a ten kdo si dovoli pana autora okrast tim, ze si knihu nekoupi, ale pujci v knihovne dostane deset ran bicem.

Jak rekl Albert Einstein: "Pouze dve veci jsou nekonecne. Vesmir a lidska hloupost. U te prvni si tim vsak nejsem tak jist."
10. 01. 2012 | 15:05

Pavel napsal(a):

To Kanalnik: Ono hlavne slovni spojenu "dusevni vlastnictvi" nebo "intelektualni vlastnictvi" je kontradikce ve slovech. To neni zadne vlastnictvi, to je monopol, zakaz neceho: Nemuzes hrat, poslouchat, skladat, zpivat, tvorit, publikovat, sirit!

Takze pokud clovek na zacatku pripusti existenci dusevniho vlastnictvi, tak vsichni pirati jsou zlodeji, co kradou cizi vlastnictvi. A pochopitelne pirati jsou pak komunisti, protoze chteji tohle "vlastnictvi" zrusit a veci zestatnit. Ale tohle je zname hrani se slovy, ze se proste neco nazve jinak, nez dava smysl, aby to asociovalo nesmyslne veci.
10. 01. 2012 | 15:06

MIroslav Pivoda napsal(a):

Kuras: " Bude-li současný trend globalizace pokračovat, intelektuální vlastnictví bude brzy naším jediným zdrojem příjmu. Na jeho zachování a upevňování – a tudíž stíhání a trestání jeho lupičů – ve stále rostoucí míře závisí záchrana západní civilizace."

1. Hudební odvětví (ze kterého sáhodlouze zobecňujete) nerozhoduje o budoucnosti světa, pane Kurasi. To přeháníte.

2. Autorský zákon je skutečně třeba změnit, protože už nevyhovuje současné době. Proč? Autorská práva stále platí 70 let, a přitom už za polovinu tohoto času bude umělá inteligence výkonnější než lidský mozek (Singularita v roce 2045). V podstatě proto podporuji Pirátskou stranu, která si udržuje zdravý selský rozum ve 21. stoleé a snad bude iniciovat žádoucí změnu zákonů.
10. 01. 2012 | 15:12

Pepa Řepa napsal(a):

Pavel
asi tak. Má to i kladné rysy. Mistr se musí častěji vydat na šňúru, nevystačí s albem jednou za deset let. Uvidím, uslyším a jsem ochoten dát talíř či dva za lupen, když to bude moje parketa.RHCHP bez obav vyprodají Slavii, BíBí sem zavítá podesáté i na nosítkách.

Stahuju jako vzteklej.
Ale když mě to osloví, jdu a koupím si. U některých kapel mně to přijde žinantní.Koupím z úcty. Navíc když je třeba Tom Waits nejen s bookletem, ale i knihou je to dobrý doma mít. Stejně jako staré Floydy. Ti s tím možbá začli. Nešlo jen o CD.Tudy vede cesta.
Když vyšli poslední Stouni, chtěl jsem, aby je prodavač v Bontonlandu přehrál. Kouknul na mě a povídá: "vážně je chcete přehrát". Zastyděl jsem se a šel ke kase.

Bluesmani z Delty hráli za pár šupů. Pak se zastyděli bílí a dělali s nimi šňůry. Dlužili jim to.Doba se změnila.
U PC mám vždy muziku i internetová radia. Pořád je co objevovat.Havelka dal třeba odkaz na Dr. House. Neměl jsem tušení, jak mu jde muzika. Youtube je vlastně inzerce, anotace.
Dole v Bontonu je jeden chlapík, má přehled, někdy dá tip.Občas pár novinářů.Bystrov a tak. Tady nikdo není. Škoda.
10. 01. 2012 | 15:14

zdenekb napsal(a):

ten, kdo...

Já si naopak myslím, že je to špičková ukázka nepopulistické kampaně, cílené na vzdělané a úspěšné, intelektuálně založené lidi, co myslí na budoucnost, nenechají se opít rohlíkem ani koupit za třicet korun...
10. 01. 2012 | 15:15

JC napsal(a):

český maloměšťák,
Chytrolíne a všeznalče.
Nikde jsem nenapsal že umělci i "umělci" musí tvořit jen pro krásu mých očí nebo žít z milodarů.
Po tom čím se živím je speciálně vám, kulový.
10. 01. 2012 | 15:16

olga napsal(a):

Zajímavá úvaha. Pane autore. Ovšem co tak zamyslet se nad zrušením peněz vubec. Pak už nebudou žádné zlodějny. Bude vše zadarmo.
10. 01. 2012 | 15:18

xx napsal(a):

MS: to si nemyslím. Zákony totiž mohou být pokřivené a některé zlodějiný legalizují, přesto se jedná o krádeže. Typickým příkladem mohou být ty zákonem stanovené poplatky z nosičů a zařízení schopných uchovat nebo reprodukovat autorská díla.
To že něco zákon nedefinuje, nebo definuje jinak neznamená, že je to morálně v pořádku.
technik: s těmi našimi zaměstnanci je to jako s korporacemi a jejich potížema. Problém je v odcizení vlastníků a exekutivy. Ve velkých firmách vlastníci nechávají řízení firem managerům, kteří často konají ve svém zájmu namísto v zájmu firmy. Nezřídka takoví manažeři přivedou i velkou firmu na pokraj kolapsu, nebo úplně zničí, protože dávají přednost okamžitým prémiím, před dlouhodobou strategií úspěchu.
S politiky je to stejné. My jsme ti majitelé ale vedení přenecháváme politikům, kterým ale většinou jde jen o osobní odměny a prémie, než o dlouhodobou prosperitu země.
Tak se pak dočkáme od takových politiků zákonů, které zpoplatňují jen teoretickou možnost reprodukovat nějaké dílo, bez ohledu na to zda se tak někdy stane. Bylo by asi zajímavé se dopídit, kdo to tehdy prosadil a co z toho měl. Mám pocit, že se o tom zde již hovořilo a tuším že to byla nějaká poslankyně, posléze ředitelka OSA.

http://extrahardware.cnews.cz/zla-zla-osa

a doplnění:
Za spolupráce MKČR, OSA a Univerzity Karlovy vznikl nový autorský zákon účinný od 1.12.2000. Odbor MKČR řízený JUDr. Wünschovou dal 28.2.2001 OSE novou licenci, týž rok se JUDr. Wünschová stala asistenkou ředitele OSA a členkou tříčleného představenstva OSA, od 1.6.2002 je jeho předsedou - ředitelem OSA.

Náklady na 147 zaměstnanců má OSA kolik ? 112 miliónů ?
10. 01. 2012 | 15:18

Pepa Řepa napsal(a):

Mgr. Šimon Tóth
dobrý:-)))
nebo že by to bylo tím, že se "Otec Kuráš" ještě nenaučil stahovat?
Nějak se rozohnil.
Nemyslím kalhoty, otče.
:-)
Kdy se zase sejdeme v Luxoru?
10. 01. 2012 | 15:21

Pepa Řepa napsal(a):

JC
Chytrolín Wuendelín má recht.
Měl by vybírat za autorská práva na moudra, která sem nasype.
:-)
10. 01. 2012 | 15:23

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro zdenekb.
Chápu, něco vysvětlovat slovy těm inteligentním a vzdělaným bez názorné demonstrace pomoci barevných síťovek by asi nezabralo. Musí se jim to podat způsobem, kterým to je jejich vysoký intelekt schopen uchopit a zafixovat.
10. 01. 2012 | 15:24

neo napsal(a):

mimochodem pane Kurasi,

stažené věci bývají horší kvality. Proto nikdy nezmizí nakupování.

Když chci nový film v odpovídající kvalitě, koupim DVD, kde jsou bonusy a zvuk v 5.1 v různých jazycích. Když chci do videotéky film, kterej telka hraje 2krát do roka a na kvalitu nedbám, tak si ho stahnu nebo nahraju.

Když chci poslechnout písničku, stahnu si mp3, když jsem velkej fanda a chci perfekní poslech, koupim gramodesku nebo CD.

Už jen to, že člověk platí v nosičích autorský poplatek, něco stojí i obal a samotný nosič, připojení k netu a někdo platí i poplatky serveru, ze kterého stahuje, pokud stahuje hodně.

A vězte, že poměr kvalita a cena zde hraje velkou roli.
Když vycházela za 50kaček DVD s novinama, tak lidi dávali přednost oroginálu a nestahovali si to. Proč asi? Teď se to dá do lepších obalů a stojí kilo. Poptávka klesla.

Nový film ale stojí od 500 vejš, to už je opravdu šílený a tak není divu, že hodně lidí dá přednost nekvalitnímu záznamu za pakatel z netu.
10. 01. 2012 | 15:28

xx napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude: Přesně tak, Nečas musel něco předvést voličům ČSSD aby je naklonil na svou stranu. A co lepšího než plnou síťovku ? Tohle byl mistrovský tah PR agentury ( nemyslíte si snad, že něco takového by dokázal vymyslet politik, že ne ).

O kolik je trapnější Nečas se síťovkou, proti fialové krávě nebo reklamě na Vizír ? Jsou to asi tak stejně trapné kusy. Vidíte ale Milka i Vizír byly velmi úspěšné reklamy.
Reklama se nemá lidem líbit, reklama je musí přimět koupit si ten produkt který prezentuje. To je úspěšnost reklamy.
10. 01. 2012 | 15:39

Frante napsal(a):

Kdepak, umělci nepřestanou tvořit. Budou vydělávat na koncertech jako dosud, jen podstatně míň na CD nosičích. Tak se stane že mezi největší boháče nebudou patřit Paul McCartney, Madonna - žádná tragédie. Budou o něco chudší ale i tak jim to bude stát zato. Někde jsem četl, že naopak, hudba na internetu je pro méně známé umělce dobrou reklamou a motivací pro posluchače navštívit jejich koncerty a rychleji se stanou známými. S tou literaturou a filmy je to možná vážnější
10. 01. 2012 | 15:39

zdenekb napsal(a):

xx:

A dá se někde zjistit, kolik lidí koupilo Vizíra Nečase kvůli síťovce, a kolik kvůli slibu, že na rozdíl od socanů nezvýší daně?
10. 01. 2012 | 15:44

Almo G™ napsal(a):

Zdenekb 10. 01. 2012 | 15:44: :-)
10. 01. 2012 | 15:47

donal napsal(a):

jak už tady nekteří poukazovali proč se mají jen někomu platit doživotní tantiemy když truhlář vyrobí židlí tak by se mu taky podle logiky kurase melo platit za každé sednutí na tu židli to stejné při použití stolu lžičky vydličky nože prostě někdo neco vyrobí a budem mu platit doživotnět za použivání věci

zkrátka systém kdy umělci vyžadují neco co druzí nemají považuji za extrémně škodlivý je to špatný systém melo by dojít k jeho komplexní rekonstrukci pak by se nemohlo stávat viz . v minulosti že si nejaký umělec stěžuje na radia že ho nehrají a tím přichází o peníze
10. 01. 2012 | 15:48

xx napsal(a):

zdenekb: asi jedině průzkumem. Jestli takový existuje netuším, ale ODS by si ho udělat asi měla.

Netvrdil jsem, že ta reklama Nečase se síťovkou zabrala. Jen že byla za tím účelem vytvořena, podle jasného klíče.

Blbost nebo trapnost reklamy není podmínkou úspěšnosti. Ale podmínkou úspěšnosti je, aby reklama nepřevýšila produkt samotný. A to je v případě jakéhokoli politika nesnadný úkol.
10. 01. 2012 | 15:57

český maloměšťák napsal(a):

Pepka Řepka platí jen za to, co musí mít doma .na očích - ve vitrině... spolu s růžovým slonem, vázičkou z Madagaskaru a zvonečkem z bronzu. Zbytek ukrade.
No - hlavně že jí občas někdo zaplatí...ze soucitu....a taky je hlavní to, že ji nikdy nikdo neukrade - kdo by si taky doma chtěl nainstalovat takovou hloupost , že....

Jinak je krásné, jak tady každý prohlašuje, že vydavatelé či distributoři CD jsou jen vyžírky...ale nakupovat přitom chodí do Tesca či do Kaufu...
10. 01. 2012 | 16:05

Kuchař: napsal(a):

Trochu mě připadá podivné pane Kurasi, že se to děje i v USA.
Dcera tam studuje a když řekla, že si cosi stáhne z internetu, koukali se na ni, jako když přišla z lesa.

Mám pocit, že tam panuje ke vlastnictví mnohem větší úcta jak u nás.
10. 01. 2012 | 16:09

český maloměšťák napsal(a):

Donal
Možná je to tím, že židliček truhlář za život vyrobí několik set, všecky v podstatě stejné...ale Mozart - kdyby každá jeho skladba byla stejná...asi by nebyl Mozartem, že....

JInak ty "tantiémy"...nic moc nejsou. Pokud vás nehrají imrvére a furt.
Taková Pepka ŘepkA se jednou bude topit v tantiémách z blogů aktualně.cz. Ta jo. Ji budou citovat ještě leta - jako příklad rozkladu osobnosti v důsledku jednoho šlápnutí na virtuální kuří oko....
:))
10. 01. 2012 | 16:11

xx napsal(a):

český maloměšťák: Mozart možná ne. Ale Mozartovi žádné tantiemy nejdou. Ale třeba takovej Michal David nebo Petr Janda, ti vyrábějí takových stejných židliček přehršle.
Nakonec, i toho Mozarta lze poznat od určitého osobitého projevu, že.
A každá židle také není stejná, jednou je zahnutá tak, podruhé onak, jednou je vyřezávaná, podruhé hladká, lakovaná nebo nelakovaná, štokrle nebo polstrované křesílko ;)
10. 01. 2012 | 16:20

Gerd napsal(a):

Pane Kurasi,
pletete si pojmy a dojmy, stejně jako OSA a další organizace. Autorské právo nikdo nikomu neupírá, ale protože si kupuji jen legální CD a DVD, v podstatě jsme OSA a dalšími okrádán i v případech, kd ysi na své tiskárně tisknu své fotografie.
A jak situaci vyřešit? Je to poměrně prosté. pOkud s eumělec domnívá, že je jeho dílo natolik vyjímečné a zásadní, nechť si na něj zaplatí patentová práva pro svou zemi, popř. další. Je to pak jeho riziko podnikání, zda se bude jím vytvořená písnička líbit posluchačům nebo si ji může stvořit pro svoji radost. Když se výtvor (hudba, film, PC hra) bude na trhu prodávat,vydělá. Pokud ne, prodělá. Normální zákon trhu.
Pokud jeho dílo není natolik kvalitní, aby si zasloužilo patentovou ochranu, pak si je může stáhnout kdokoliv a problém přestává existovat.
10. 01. 2012 | 16:25

český maloměšťák napsal(a):

xx
Mozartovi skutečně žádné tantiemy nejdou ?
Jsem já to ale trouba - ještě že jste tady vy...

A co tantiémy těm, kdo interpretují - velmi dobře nebo např. unikátním způsobem...Mozartova díla ? Také jim nejdou tantiémy?

MImochodem - takto by pak tantiémy měl pobírat i někdo, kdo si židličku koupí a bude na ni sdávat třeba v lunaparku, že...(unikátní interperatce díla)

Jednodušeji - Mozart je už mrtvý ...nechtěl jsem jitřit rány žijících a zneuznaných umělců....
Michal David náhodou používá někdy i 6 akordů a to v rúzných tóninách./i když jedněch obratech/ :)

Ovšem tak - jak vy jste odlišil Mozartovy skladby - příměrem k různě zahnutým židličkám...to je skutečně geniální....to jste vymyslel zcela sám a dobrovolně?
10. 01. 2012 | 16:29

Viola napsal(a):

"Zároveň s prodejnami krachují i nahrávací studia, producenti a bez nich nakonec i muzikanti a skladatelé. Jednoho dne se hudbou nikdo neuživí. Domyslíme-li to do konce, znamená to smrt dlouhé slavné tradice západní profesionání hudby."

Já si myslím, že tak je to jen dobře, lidé si mají zpívat pro radost a ne pro peníze, tak jako je to v té pohádce, kde si švec musel odskočit za hranice, aby se zhluboka nadechl a s radostí si zazpíval a zatančil. Pokud jde o blogy a diskuze na internetu je to zatím nádherná sbvoboda a kdyby blogující více reagovali, alespoň v ten den, kdy pošlou svá písmenka po internetu, tak by bylo ještě veseleji.
10. 01. 2012 | 16:55

Viola napsal(a):

Pepo Řepo,

na vás měl pan profesor velký vliv, když jej všude vidíte. Pan profesor ukončil své blogy, naštěstí zde ještě nějakou dobu budou, kéž by je pan Stejskal nikdy nesmazal.
10. 01. 2012 | 17:04

Viola napsal(a):

koplkope,

vaše úvaha se mi také líbí. Mohlo by být, že třeba by bylo zaplaceno x-kráte použití nějakého patentu, podle jeho užitečnosti a pak konec a vynálezce by musel inovovat.
10. 01. 2012 | 17:08

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro zdenekb.
Nick xx ví vše nebo alespoň dokáže tvrdit cokoliv a to i proti logice.

Píše:
„Nečas musel něco předvést voličům ČSSD aby je naklonil na svou stranu. A co lepšího než plnou síťovku ?“

Nick xx by nám byl schopen namluvit, že ODS volí voliči ČSSD.
Hloupá reklama je možná pro bývalé voliče jiné strany, ale pro hloupé voliče vlastní strany. Tedy pokud Nečas siťovkama někoho ulovil, tak své voliče.
10. 01. 2012 | 17:08

tha canon napsal(a):

koupil jsem si domácí tiskárnu, platím z ní poplatek
koupil jsem čisté papíry platím poplatek
koupil jsem prázdné cd platím poplatek
divím se , že ještě neplatím autorské poplatky za koupi pastelek, co kdybych nymaloval něco od našich součastných malířů.
10. 01. 2012 | 17:41

Pepa Řepa napsal(a):

Violko
jste vedle
Wuendelín není Wěnczeslaus.
To je jako srovnávat trpaslíka s Gulliverem
10. 01. 2012 | 17:48

Viola napsal(a):

Pepo Řepo,

tak to jo, myslela jsem si, že jste vymyslel zas nějakou novou přezdívku. A kdo to tedy je ten Wuendelín?
10. 01. 2012 | 17:50

Viola napsal(a):

Článek pana Buriana níže hezky odpovídá na tento článek pana Kurase, ikdyž byl vložen dříve.
10. 01. 2012 | 17:51

český maloměšťák napsal(a):

Viola
No, jak jen to sdělit...a nedotknout se mužské stránky kreatury s názvem Pepka...
(však on už vám to nějak zaobaleně sdělí, co má na mysli tím trpaslíkem)
:--()
Jdu na poker. Pepku hlídejte - ať ji netrefí z těch řečí - co tu vedem...ať ji netrefí pepka....
10. 01. 2012 | 17:54

Pavel napsal(a):

Myslim, ze celou vec celkem hezky vysvetluje Notch na svem blogu, tvurce nezavisle pocitacove hry Minecraft (kterou udelal celou "doma na kolene" a prodal ji uz skoro pet milionu kusu). Ostatne sam jsem si tuhle hru pred casem koupil, i kdyz vydavatelsky prumysl ode me zadne penize za poslednich X let nevidel.

http://notch.tumblr.com/post/1121596044/how-piracy-works
10. 01. 2012 | 17:57

Viola napsal(a):

A k panu Kanálníkovi,

vzhledem k jeho nicku bych se ani nesnažila vidět jeho díla, ale proč tedy svá díla veřejně ukazuje, nechť je také vystaví na výstavě, kterou bude inzerovat, tam dá značku zákazu focení a JE TO.
10. 01. 2012 | 18:01

cynic napsal(a):

Wuendelín není již více mezi námi. Nicht wahr?
10. 01. 2012 | 18:09

Pepa Řepa napsal(a):

cynic
inu po kariéře finančníka a kunsthisterika se shlédnul v tom českém pokerovém mágovi a šel do Las Vegas - restauraci Na Růžku.
Vskutku renezanční člověk.
10. 01. 2012 | 18:16

Viola napsal(a):

Almo G

"Stejně tak bych mohl tvrdit, že když jsem Vám nedal své výslovné svolení ke čtení mých příspěvků (neuzavřeli jsme kupní smlouvu, licenci ke čtení) a Vy je přesto čtete, že mě obíráte o zisk. Kdybych si cenu tohoto příspěvku např. stanovil na 500,- Kč, mohl bych tvrdit, že mi tuto částku nyní dlužíte" :-)))

Dobrý nápad, ale ne radši. Vždyť si děláme radost navzájem a to je k nezaplacení. A pan Stejskal na to dohlíží, ten by měl vlastně dostávat nějaké příspěvky, že nám umožňuje někdy radost až do rána a pak znovu.
10. 01. 2012 | 18:17

Viola napsal(a):

Pepo Řepo,

Wu - předponu bych chápala ale endelín , proč?
10. 01. 2012 | 18:27

jih napsal(a):

Autor ma ve vsem pravdu, ale realne muze nastat takovato situace. Cast zemekoule dost velka aby byla samostatna (CLR&spol) zrusi intelektualni prava, nebo je omezi. Nasledkem toho bude postupne prosperovat vice nez nase pravoverna cast zemekoule. Jako bejvalej patentak verim, ze z celospolecenskeho zajmu jsou silna IP tak jak jsou dnes uzakonena silne kontraproduktivni. Jsou vylobovana silnymi skupinami pro jejich okamzite zajmy. V konecnem vysledku pak dopadnu na hubu vsichni pravoverni za podnetnych moralne pravnich uvah o intelektualnich pravech. Vetsina intelektualnich prav slouzi k tomu aby si ciperny velky subjekt vybaveny velkym trhem, kohortou PR a pravnich biricu neco zabukoval ne ze by to byl kdovijaky prinos jak se casto romanticky uvadi. Pripomina to situaci socializmus versus kapitalizmus. Socializmus mel uzasne intelektualne moralni pro rozum prehledne prednosti az na to ze jeho konzumenti po case pri pohledu na zapad pocinali bezdeky slintat.
10. 01. 2012 | 18:41

jih napsal(a):

Ládik!!! viz. " Podíly na zisku z vysílaných skladeb jsou minimálně doživotní... "
Jediny rozdil je v tom ze nektere uvedomele skupiny si vcas neco vydupaji. Intelektualni prava lze v ramci emancipacipacnich boju postupne rozsirit skoro na vse. Potes nas potom panbuh
10. 01. 2012 | 18:52

Miky napsal(a):

Pane autore!
Jestli jste si toho nevšiml ,tak něco co popisujete,tak tady máme již dvacet letb !
Žije tady houf takyobčanů co v životě nemákli a taky nemáknou!Všechno mají zadara !
Bydlení ,žrádlo ,herny,prachy na cigára,na "mobilovaní"-na všechno dostávají peníze od nás ...daňovejch poplatníků-blbečků.
Kteří to vše platí !
Tak se ráčej podívat jaká je faktická zkutečnost .No a potom teprve něco popisovat !
10. 01. 2012 | 18:55

Pepa Řepa napsal(a):

inu Violko
Celej klokan,
http://zpravy.idnes.cz/klokan-vendelin-po-tydnech-sam-doskakal-domu-nahanely-ho-desitky-lidi-12p-/domaci.aspx?c=A111220_190314_jihlava-zpravy_zep
kterého hledali,taky se zatoulal do nepřátelské země, taky poskakuje z blogu na blog, taky má kapsičku, do které zapisuje co kdo řekl a taky je tak bystrý a učenlivý.
Našel i cestu domů.
10. 01. 2012 | 19:08

Kanalnik napsal(a):

Priklad s zidli od truhlare a placenim za kazde sednuti nedava smysl. To by v pripade obrazu znamenalo, ze se bude platit za kazdy pohled na obraz, ci v pripade pisnicky za kazdy jeji poslech.

Spis by ten priklad mel by tak, ze kdyz truhlar vymysli novy jedinecny design zidle, ma na tento design copyright, dusevni vlastnictvi. Kdyz pak nekolik kusu takove zidle proda, mohou si na ne majitele sednout kolikrat budou chtit (stejne jako na obraz se podivat kolikrat budou chtit, ci si poslechnout pisnicku kolikrat budou chtit), protoze je to jejich zidle. Ale pozor, jejich je ten jeden kus, nikoliv myslenka designu.

Jakmile nekdo design zidle okopiruje bez svoleni truhlare pro jakekoli ucely, jedna se o vec amoralni a o kradez.
10. 01. 2012 | 19:11

oh napsal(a):

Kuchař(10. 01. 2012|16:09): "Trochu mě připadá podivné pane Kurasi, že se to děje i v USA.
Dcera tam studuje a když řekla, že si cosi stáhne z internetu, koukali se na ni, jako když přišla z lesa.
Mám pocit, že tam panuje ke vlastnictví mnohem větší úcta jak u nás."
Možná máte jen takový pocit. Pocity bývají občas klamné: http://www.zive.cz/bleskovky/bezmala-polovina-dospelych-americanu-si-cas-od-casu-zawarezi/sc-4-a-161706/default.aspx
10. 01. 2012 | 19:41

Pavla2 napsal(a):

My jsme si CD dříve vždy kupovali. Jenže ted už nás tak ti slavní autoři a jejich vymahačské firmy dožraly, že už to neuděláme. Člověk platí jak cvok za všechno a oni chtějí nehorázné poplatky. Dcera má kavárnu, hudbu tam pouští jen jako takové křoví, aby si lidi nepřipadali, že je někdo poslouchá a hned jak ji otevřela, tak si tam kdosi z OSA šel ověřit, co jí tam hraje. Zanedlouho přišly smlouvy, ale i od jiných podobných vydřiduchů. Proč platit za to, že něco poslouchají i druzí lidé? Každý má doma rádio či televizi, za které platí, tak je snad jedno, jestli to poslouchá doma či jinde. No je to na hlavu postavené.
10. 01. 2012 | 20:06

Viola napsal(a):

Díky za vysvětlení Pepo Řepo - :-)

ale takových vendelínů je nás možná více, jen nenecháváme všude stopy.
10. 01. 2012 | 20:17

Baba napsal(a):

Připusťte, že jste v dobách před internetem nevydali za koncerty a hudební nosiče víc než v nyní za telekomunikační poplatky. Fenoménem dneška je poměrně pasívní interaktivita.
10. 01. 2012 | 20:33

šprýmař napsal(a):

soused tak již před 3lety pojmenoval jezevčíka. Letiště ještě nemá.
10. 01. 2012 | 20:34

Hurá napsal(a):

Pane Kurasi, věřím, že to myslíte dobře, ale jste vedle jak ta jedle.
10. 01. 2012 | 21:29

Ferda napsal(a):

Slovo "lupiči" není na místě, protože loupež je zmocnění se předmětu s použitím zbraně nebo hrozby násilí.

K čemu má sloužit autorské právo (a patenty a známkové právo) ví každý. Jenže pirátská strana říká, že ke autorské právo v (alespoň oblasti kolektivní správy) svému účelu neslouží. Takže váš komentář je v nelepším případě slovo proti slovu.

Zbytek vašeho blogpostu je přehánění a věci se netýkající analogie.
10. 01. 2012 | 22:04

donal napsal(a):

ale to je přece logika kurase a tech organizací plattě za každý poslech jakekoliv písničky viz puštěná hudba v kavárně kde ta hudba slouží jako křoví,viz poplatky za jakoukoli veřejnou produkci -dětské soubory a pod už jsme jak v pohádce o pyšné princenzně -ševče kam utíkaš do země krále Miroslava zaspívat si u nás se nesmí neb musíš zaplatit za píseň stejná logika je použita i na tu židli používaš židli pro veřejnost v hospodě tak zaplať používa se lavička v parku pro veřejnost tak město plat poplatek

tak daleko jsme se dostali
10. 01. 2012 | 22:50

prinz Eugen napsal(a):

No pane Kurasi, nejste moc daleko od pravdy. Jistá politická strana slibovala občanům regulované bydlení- tedy skoro zadarmo....
10. 01. 2012 | 23:10

xx napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=xuxO6CZptck
11. 01. 2012 | 00:07

tomeek napsal(a):

Mily pane Kurasi ---

Tentokrat a vyjimecne s vami souhlasim. Proc jsem napsal pod blog Michala Skopa.
Pro shrnuti zde zopakuji:
* Pokud mi nekdo nabidne bezplatne neco, o co mam zajem, neodmitnu.
* Pokud porusuji zakon, abych "chytre" usetril par penez, tak se nemohu divit, kdyz za to nakonec stejne zaplatim.
* Pokud si myslim, ze me Janosikovske presvedceni o jedine spravedlnosti zmeni ekonomickou realitu, mel bych se trochu vice zamyslet.
Pripojim k tomu reflexi na nektere poznamky vyse:
To, ze OSA a jine agentury funguji coby agentury vyderacke ukazuje na lumparnu tech agentur, nikoliv na pojmu spatnost autorskych prav. Podobne je statem zavedene vyderactstvi, jez mne nuti abych platit koncesni poplatek za reklamy (mimo jine) ve verejnopravni televizi.
Pokud vas okopirovani knihy pred 40 lety stalo 50x tolik, co kniha sama, nemelo veru smysl o porusovani autorskych prav diskutovat (nikdo soudny to nedelal); pokud vsak interpret ci vydavatelska firma musi ocekavat, ze za kazde jedno prodane CD se dalsich "okopiruje" ve zhruba stejne kvalite za cenu
zlomku ceny originalu (a to i po pricteni vsech prirazek za media a reprodukcni zarizeni), tak je bohuzel oduvodnene platit za to CD KC 500, nikoliv KC 100.
Pokud za kazdym umelcem vidite cloveka jako Helenu Vondrackovou ci Lady Gaga (a la "ti maji nahrabano, proc ty podporovat!") a podle toho urcujeme svuj
postoj k 99.99% ostatnich (pocinaje Moravskou filharmonii Olomouc az po pisnickare vydavajiciho sve CD na vlastnim pocitaci v kuchyni), pak tento vas pohled je uboze totozny s pohledem Milouse Jakese z let zaplatpanbu minulych.
Mimochodem, Wolfgangu Amadeovi Mozartovi jsou nase autorsko-pravni debaty ukradene; snazme se vsak nezabit ty Mozarty, co se mozna prave ted zapoli o existenci...
11. 01. 2012 | 06:34

tomeek napsal(a):

... za cetne preklepy v predchozim se omlouvam; za obsah nikoliv.
11. 01. 2012 | 06:42

JARLE HALSNES napsal(a):

Naši milovaní autoři,
ono je to prostě tak, že jiní podstatně hodnotnější tvůrci vytvořili předpoklady k tomu, aby nebyl problém si Vaše veledíla zkopírovat bez toho, aby Vám z toho do omrzení tekly prašule a Vás to zlobí, protože to vypadá, že snad, nedej pánbůh, budete muset začít makat, že nestačí sesmolit pár cajdáků za život a být v poho... Já s tím problém nemám. Já chodím do práce a dostávám zaplaceno jen když pracuji pořád dál. Jako s tou motyčkou, jak píše Koplkop, nebo kdo. A ani když vytvořím něco opravdu pozoruhodného, nestane se nic moc - mohu si to za nekřesťanské peníze nechat patentovat, ale patent platí max. 20let. Tkže tantiémy za "lásko má já stůňu" mi přijdou už dost mimo.
11. 01. 2012 | 12:52

K+K+K napsal(a):

Pro autora:
Sám píšete také jen uplkaný amatérský blog... I když jste možná plcený psavec.
Ono jde víc o to, kdo má co napsat a kdo ne. Dnešní novináři, například, píší o věcech, kterým nerozumí ani za mák. Přečtěte si noviny, poslechněte si televizi, uvidíte a uslyšíte tu hrůzu. Za to by se mělo ohýbat přes koleno a řezat, ne platit.
11. 01. 2012 | 12:57

RomanL napsal(a):

Možná bychom si měli klást otázku jinou, a to, jestli amorální zlodějské mafie autorských svazů ovládající celé vlády nepatří do kriminálu už jenom za tu myšlenku. Je snad morální žít z práce někoho, kdo je 70 let po smrti? Kdo jim k tomu dal mandát? Vy? Já tedy ne! Taková věc je morální pouze pro zloděje a mafiány násilím vymáhající výpalné! A vy autore, k té nejhnusnější sebrance, co ji tady v zemi máme, zřejmě patříte (patrně budete na její výplatní listině), jinak byste takový blábol nikdy nemohl vypotit. Jako by umění záviselo na nějakých "autorských svazech a poplatcích".
A na to "umění" by zrušení autorských svazů vliv jednoznačně mělo - přestali by se za mně nedobrovolně sebrané peníze produkovat sra*ky, které by nikdo nebral ani zadarmo! Komu takové uspořádání vyhovuje, je zcela jasné, mohl jste to v článku uvést přímo, pane autore, nestyďte se! Kdyby ti vaši "piráti" byli opravdu piráti, tak by takové jako vy popravovali. Protože vám by zřejmě vyhovoval spíš režim - držení nepovolené (okopírované) knihy (písničky, filmu) => šup do kriminálu. A to už tady jednou bylo, pane autore, a komu to vyhovovalo, to taky dobře víme. Je dobře, že jste jasně ukázal, na které straně stojíte.
A aby to bylo prosím všem jasné - nijak mi nevadí platit autorům za jejich práci a myslím, že si svůj honorář zaslouží. Ale ne v takové podobě jako je to dnes, a už vůbec ne po jejich smrti! Autorské svazy jsou jako hyeny, co se živí na mršinách. Ale ty hyeny jsou na rozdíl od nich užitečné.
A já doufám, že se Piráti u nás do toho parlamentu také dostanou, protože přesto, že to jsou zase jenom převlečení socialisti, tak alespoň ten jeden bod programu je pro jejich voliče přínosný, což jsem u ostatních stávajících socialistů včetně ODS, VV, TOP atd. nezaznamenal. U těch jsem zaznamenal jenom nataženou ruku do našich kapes, ať už přímo na daních, tak nepřímo na energiích, hazardu, pohonných hmotách, zdravotnictví, telekomunikacích a podobně!
11. 01. 2012 | 14:05

Gogo napsal(a):

Pane autore,

vy to nechápete.

Je to jako by jste napsal že vynález knihtisku poškozuje písaře.
Nehmotné statky se neřídí stejnými pravidly jako ty hmotné.

Například písničku nelze "uloupit" jak Vy píšete. Jejím přehráním nevzniká autorovi žádná škoda - ba naopak, píseň se může volně šířit a konečném důsledku získá mnohem víc posluchačů, kteří zvýší popularitu autora. To sebou nese i pozitivní materiální důsledky pro autora (např. bude mít nabitý koncertní sál platícími posluchači)
Jde o to že technologie vyřadila prostředníky, vydavatelé nejsou potřeba a v tom je kámen úrazu, nechtějí přijít o své bezpracné zisky.
11. 01. 2012 | 15:33

xx napsal(a):

Gogo: to nejsou bezpracné zisky. S vydáváním CD a knih je spousta práce. Ale v digitálním věku je zkrátka zbytečná.

Mnoho diskutujících lkalo nad ztrátou papírové knihy jako nad ztrátou civilizace, koncem lidstva a nevím co ještě hroznějšího by si byli schopni vymyslet.

Ale nic jim nebrání, papírové knihy udržet při životě. Stačí když budou platit za knihu o 1000 víc a knihaři jim budou to jejich potěšení rádi připravovat dál.

Největší neštěstí by bylo, pokud by tihle lidé, tahle zájmová skupina dokázala prosadit nějakou formu státního zásahu, který by udržoval knihy na současných cenách nějakou dotací.

Ale jak je už dnes zvykem, tihle lidé budou přesně to požadovat, totiž aby jim jejich zálibu ve vůni tiskařské černě a papíru platili ostatní.

Začínají požadavkem na snížení sazby DPH na knihy. Dalším krokem budou dotace, něco ve smyslu památkové péče u budov, nebo se vymyslí něco nového, ale cíl je jasný.

Ach jo.
11. 01. 2012 | 17:56

Jetvart napsal(a):

Ale oni se uživí:) Jen z nich nebudou během týdne milionáři, a nebudou moct žít celý život z jedné povedené písničky. Jedná so o anomálii posledních 50 let. Muzikanti, skladatelé, herci i spisovaltelé bývali tradičně chudí. Herečky si po představení přivydělávali prostitucí. Muzikanti chodívali vchodem pro služebnictvo. A nebyla o ně žádná nouze. Ostatně, oni si muzikanti kopírují hudbu svých kolegů snad ještě více než jiní lidé, hlavně ze začátku než se proslaví. Nahrávka bude v budoucnu reklamní materiál pro přilákání lidí na koncert. Zajímalo by mne proč by na tom literatura měla být hůř. Neznám nikoho kdo by kopíroval knížky, až na pár předražených učebnic a těch pár titulů co vyšly jako nahrávky, nebo elektronicky. Knihy mají totiž většinou rozumější cenu. Nejhůř dopadne pár nenažranců kteří svým divákům budou nadávat do zlodějů. Oni totiž na vás pane Kuras nezávisí, ale vy na nich ano.
11. 01. 2012 | 18:18

Jetvart napsal(a):

Pro mne jsou zloději lidé jako pan Kuras, kterým jdou poplatky z tiskárny a papíru který jsem nikdy nepoužil na něco chráněného autorskými právy. Doufám, že pan Kuras půjde příkadem a svou část nakradených peněz mi vrátí.
11. 01. 2012 | 19:10

karciw napsal(a):

svobodné=kradené
toto může napsat jen účelný demagog, nebo zmanipulovaný prosťáček
11. 01. 2012 | 22:32

Jan Novák napsal(a):

Zaprvé mě fascinuje, že člověk, který aktivně využívá internet tím, že bloguje, může sepsat podobný článek, který zní jakoby ho napsal někdo před rokem osmdesát minulého století. Ono minulé století je třeba zmínit, již jen z hlediska zmínky o tom, jak krachují ve spojených státech vydavatelství. To máte pane Kurasi prosím odkud? Moje informace zase říkají, že naopak spousta nezávislých vydavatelství nejen hudby zase naopak vzniká. A ony nově vzniklé vydavatelské společnosti fungují již jen prostřednictvím internetu a tedy i prostřednictvím sdílením obsahu - v tomto případě za poplatek. Ani v ČR nejsou výjimky - Apple nedávno rozběhl variantu svého obchodu iTunes v české lokaci a nejprodávanější - tedy za peníze nejstahovanější skladbou je píseň pana Neckáře Půlnoční. Pokud nějaké vydavatelství zanikne, je to jen díky jeho neschopnosti se přizpůsobit trendům a pirátské hnutí tyto moderní trendy plně podporuje a naopak se nezabývá jak co ukrást, ale jak to rozumně udělat tak, aby kradeno nebylo. Internet započal jistou revoluci v přístupu k autorství a pirátské hnutí se právě jako jediné snaží dát této revoluci řád. A že nelze dělat software bezplatně? Vždyť váš blog samotný je provozován pod licencí svodobně šiřitelného softwaru - víte o tom vůbec? To je ta kouzelná zkratka GNU GPL úplně dole. Na závěr svého psaní bych přece jen ještě rýpnul do Vaší zmínky o "profesionálním a redigovaném psaní a nekonečných oceánech amatérských uplkaných blogů". Ony amatérské a uplkané blogy jsou někdy jediným zdrojem pravdivých informací - viz. podezření na manipulaci Ruských voleb, nebo čínští blogeři perzekuovaní za kritiku režimu v zemi. Doufám, že si ono redigování a profesionalitu nepředstavujete právě takhle? Jinak ještě k té profesionalitě a redigování - stačí si pročíst nějakou tu denní tiskovinu z českých luhů - jedna polovina reklama a druhá PR článek o následcích politické korektnosti a vyváženosti reději pomlčím.
11. 01. 2012 | 23:04

Jirka napsal(a):

Kurasi, Kurasi, ty hlavo dubová, nic jsi nepochopil.
12. 01. 2012 | 00:01

Aleš napsal(a):

Profil Autora: "Některá knihkupectví mají ve zvyku tvrdit, že moje knihy jsou všechny vyprodané. Dělají to vesměs z lenosti je doobjednávat. Zájemci o moje knihy, které nesehnali v knihkupectvích, si mohou některé koupit přímo ode mě, i s podpisem."

Asi mu jich hodně zbylo. Možná, že si je piráti vyměňují na webu.
12. 01. 2012 | 00:17

petrvileta napsal(a):

Napsal jsem panu Kurasovi odpoved :-)
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-vileta.php?itemid=15281
12. 01. 2012 | 01:48

markéta Hrbková napsal(a):

Vážený pane Kuras, jestli záchrana jakékoliv civilizace závisí na stíhání a trestání, je tato civilizace na vyhynutí. V takovém případě jsme se vzdali kontaktu s s vlastní přirozeností natolik do hloubky, že nemůžeme přežít. Zřejmě bych spíše uvažovala , jak vyřešit právě ten fakt, že nejsme schopni se uživit a přežít jinak než vykořisťováním jiných ras a etnik. vaše přesvědčení, že se všichni přece musí zařídít tak, abychom my přežili je v lepším případě úsměvné.
12. 01. 2012 | 10:17

mv napsal(a):

Pane Kuras, tak to byl hodně slabý výkon. A není to náhodou naopak bez internetu bychom znali jenom absolutní mainstream z rádií a ani o chlup víc. To, že Vy jste zřejmě fanda obstaróžních technlogií CD a DVD je jen Váš problém, já se k disketám vracet nehodlám. To, že krachují tyto přestárlé služby typu prodejna CD je snad poplatné době, mechaniku na přehrání CD už mám jen ve starém notebooku a to jen pro případ, že,mi zemřou Windows. Naopak by se mi líbilo, kdybych si mohl třeba z nějakého terminálu na ulici stáhnout hudbu do přehrávače a rád si i zaplatím.

Je to kruté pane Kuras, ale vaše hifi věž je zastaralý krám, který je na vyhození, budoucnost jsou zařízení typu iPod připojené k reprosoustavě. Váš blog je pravděpodobně odrazem toho, že se nepřátelíte s moderními technologiemi, ale jak jsem psal výše, k disketám se kvůli Vám vracet nehodlám.:-)
12. 01. 2012 | 10:40

Kolemjdoucí napsal(a):

Nemilý Bene,
i kdyby ses od hlavy až k patě posral, NIKDY už nedám ani jedinou korunu za hudbu/film/knihu. Můžeš si o tom myslet co chceš, psát co chceš, ale změnit to nemůžeš.
12. 01. 2012 | 11:17

kulivok napsal(a):

Pane Kurasi, zavřel bych Vás do pracovního tábora alespoň na 25 let, tam by se vymýtily vaše kacířské myšlenky a názory.
12. 01. 2012 | 11:42

Vladimír Prchal napsal(a):

Vím kdo je Benjamim Kuras a pochopil jsem smysl jeho hloupého článku.

Spisovatel, dramatik, překladatel a publicista :-D. Jenže já od tohoto samozvaného multi "umělce" nikdy nic nečetl a nikdy jsem o B. Kurasovi ani neslyšel. O čem to svědčí ? O tom, že B. Kuras je tzv. zkrachovalý umělec. Člověk honosící se tím, jaký je to dramatik, spisovatel a kdovíco ještě, ale ve skutečnosti nýmand, který se sotva uživí. A pak si člověk přečte jeho článek, plný zášti a zloby. Pochopil jsem. Úspěšný umělec by něco tak stupidního, hloupého a trapného nenapsal. Ale protože je článek dílem zkrachovalého rádoby umělce, pak to nepřekvapí.
12. 01. 2012 | 12:08

já napsal(a):

To je zajímavé, že vlastnické právo u autorských děl zanikne po určité době tuším 75 let a vynález (patent) ještě dříve 10-20 let?

Jak je možné, že se mohla civilizace bez takové vymoženosti jako jsou "intelektuální" práva vůbec vyvinout... Já myslím, že název hodně vypovídá... neb intelektuáli právo je vynález socialistických intelektuálů... tj. socialistů, lidí kteří vymysleli extra daň z nosičů...

Ekonomický výpočet je taky pěkná fantasmagorie. Jako kdyby každý kdo si film stáhne a podívá se za 0 Kč by byl ochoten na něj jít kupř. za 200 kč do kina či ho koupit za 200 Kč na DVD. To je přeci nesmysl, kouká na něj pouze proto, že je za 0 kč, jinak by na něj do kina nešel a ani si ho nekoupil na DVD
12. 01. 2012 | 14:59

quido napsal(a):

Zajímavé a logické pojednání o poklesu zisků hudebního průmyslu je zde:
http://www.lupa.cz/clanky/smutna-cisla-o-smrti-hudebniho-prumyslu/
12. 01. 2012 | 16:31

David napsal(a):

Pane Kurasi, děkuji za Váš článek, díky nemuž jsem si mohl přečíst řadu skvělých komentářů. Tak, jako se někteří lidé nechali zmást komunistickou ideologií a slepě jí věřili, tak jste se nechal chytit do sítě demagogů duševního vlastnictví. Útokem na podstatu lidství je zde rovnítko mezi bezplatně a ukradeno. Jindy to zase bývá instrukce, že si můžete koupit, ale nesmíte to pak nikomu dát. Zdůrazňuji dát, nikoli prodat. K tomu se lidé naštěstí nikdy zlomit nenechají. Představte si, že si koupíte knížku nebo Vám ji někdo dá, a Vy ji nesmíte nikomu dalšímu dát, protože byste ji tím ukradl. Jsem ochoten platit paušální poplatek v rámci připojení k Internetu, ale odmítám být zbabělý leech. Nesmyslné poplatky jsou stejně už zavedeny. Na konci roku jsme např. kupovali řadu počítačů do práce, kde nikdo nic autorsky chráněného ukládat nebude, a dohromady jsme zaplatili několik stovek na autorských poplatcích za pevné disky. Tomu taky mohu klidně říkat krádež.
A ještě jeden odkaz: http://datarama.aktualne.centrum.cz/clanek.phtml?id=720791
12. 01. 2012 | 21:13

rejpal napsal(a):

quido
Velmi zajímavým a relevantním příspěvkem souvisejícím s touto věcí je i další článek ze stejného serveru http://www.lupa.cz/clanky/lze-providerum-prikazat-blokovani/
13. 01. 2012 | 09:39

(ne)příznivec napsal(a):

Zajímavé. Člověk, který je zakládajícím členem politické strany ji svým blogem začne poškozovat dříve než se strana stihne šířeji etablovat.
13. 01. 2012 | 11:27

Alena napsal(a):

DVD a CD si zásadně kupuju. Čistě z úcty k autorům. Jsem za to potrestána tím, že při každém přehrání zakoupeného dvd musím shlédnout několikaminutový příšerný spot o tom, jak nemám krást a vysvětlovat pořád dokola dětem, že my jsme toto dvd ale opravdu neukradli. Tím, že dvd a cd jsou ochráněny proti zkopírování a bez výjimky po několikátém přehrání začnou zadrhávat a později jsou již nekoukatelná - neposlouchatelná (což vadí zejména u produkce pro děti) a proto musím dílo zakoupit znovu (doufejme, že s příchodem firem prodávajících přes internet se to změní). Nicméně žehrat na to, že lidé neplatí a zárovneň těm poctivým platícím znepříjemňovat to, že zaplatili je absurdní! Při každém takovém přehrávání protipirátské reklamy nebo čerstvě nefunkčního dvd si říkám, jestli oni ti piráti nemají přece jen něco do sebe.
13. 01. 2012 | 13:01

Petr Zenkl napsal(a):

Jen pro informaci, jak nelegální stahování škodí umělcům, jeden zajímavý článek v angličtině: http://www.afterdawn.com/news/article.cfm/2012/01/12/artists_are_doing_better_than_ever_according_to_the_us_labor_department?utm_source=newsletterENG&utm_medium=email&utm_campaign=20120113
13. 01. 2012 | 14:43

LaTka napsal(a):

Ach jo, dnes zavírat za veřejné šíření názoru?
Pan Kuras se toho v Británii, kam emigroval před podobnými zákazy, moc nenaučil a navíc ukázal, že danému tématu vůbec nerozumí a ještě nezná ústavou zaručená občanská práva! Postavte mimo zákon raději OSU, která přerozděluje „vybraným umělcům“ námi povinně placené autorské poplatky pane Kurasi!
14. 01. 2012 | 19:01

Medabeda napsal(a):

Autor zkrátka nepochopil pirátské myšlenky. A nebo spíše nechtěl pochopit protože má na jejich potlačování nejspíše vlastní ekonomický zájem.
Pirátství není a nesmí být o komunismu ale o svobodě. Bohužel část příznivců z řad SSO i ČPS tohle nechápe a oběma stranám tak škodí.
15. 01. 2012 | 14:43

Martin napsal(a):

Problém je jinde - v tom, že vydavatelství, nakladatelství ani autoři nedokázali zareagovat na možnosti internetu. Dnes si málokdo chce kupovat hudbu na CD, filmy na DVD. Chce je mít dostupné okamžitě, v digitální podobě a za rozumnou cenu, což není cena stejná jako na CD/DVD. Tato možnost donedávna neexistovala vůbec.
Jsem přesvědčen, že pokud by si autoři prodávali hudbu na internetu sami, digitálně a za rozumnou cenu, každý si ji rád koupí přímo od autora a tím ho také podporuje.
V dnešní době dostává umělec asi 10% z prodejní ceny (dá se to dohledat).
Internet nabídl umělcům možnost, aby dostávali mnohem více, tím že se na nich nebudou přiživovat prostředníci, tak potřební v dnešní době (kopírovací monopol). Že umělci většinově nezareagovali je jejich problém, proto se dnes nemohou divit.
03. 02. 2012 | 10:16

el gekon napsal(a):

Tento článek je takové menší slovo do pranice. To, že je autor na první pohled mimo mísu je pravda. Ale je důležité o tom přemýšlet. Kam by to mělo směřovat. Myslím, že i pan Kuras by uznal, že je načase překopat celý tento systém k obrazu vyhovujícímu vývoji, kdyby znal všechna fakta a myšlenkové koncepce.
05. 02. 2012 | 22:28

tom napsal(a):

Krádež je, když si koupím do foťáku paměťovou kartu, abych mohl udělat fotky své rodiny, a zaplatím z ní výpalné třetí straně. Krádež je, když ty si koupím disk do počítače, a z něj zaplatím výpalné třetí straně. A tak dále. Vaše obhajoba kopírovacího monopolu, desítky let trvajících autorských práv (opakovaně prodlužovaných), nesmysly o tom, že se hudba přestává kupovat, mě pomohla k definitivnímu rozhodnutí mezi Piráty a Svobodnými. I když jsou Piráti ještě nevyspělou stranou, budu je podporovat raději než Svobodné, kteří jsou ochotni chránit současný nesmyslný koncept duševního vlastnictví kecy o krádežích a směšnými výpočty domnělých ztrát.
07. 02. 2012 | 09:17

Slavomír napsal(a):

V poslední době mi to celé přijde jako jedna velká "fraška".
OSA každoročně vybere na poplatcích cca 700 mil. +/-
Osobně nechápu, kdo tento systém vymyslel, protože je celý postaven na hlavu. Měl jsem za to, že zákonodárci v demokratickém státě jsou od toho, aby národ usměrňovali a né ho omezovali.
Je to dle mého názoru stejné jako novodobá výchova dětí. Nesnažit se jim zakazovat, ale usměrňovat (vysvětlit jim jaké má jejich chování následky). Pokud pokračují dál, tak jim pomoct aby sobe nebo někomu neublížili.
Stačí se podívat jakým způsobem funguje např. youtube, facebook, grooveshark...
Pokud je novodobá situace preferuje sdíleni dat, proč se nevyužije možnost streamu v kombinaci s placenými reklamami.
Nebo stejný postup jaky je v komerčních televizích. Reklama v průběhu sledováni filmu.
Autoři a stát by měl vydělávat na korporacích a ne na obyčejných lidech...
09. 02. 2012 | 13:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy