Při vší té kráse Itálie...

14. 06. 2009 | 07:00
Přečteno 5300 krát
Pří vší té kráse Itálie, Řecka, Španělska, Portugalska a Francie mě ani ve snu nenapadlo, že budu někdy někomu doporučovat prázdniny v Německu. Jenže Falcko není tak úplně echt Německo a Falcové nejsou tak úplně echt Němci. Mluví dialektem, který německým uším zní asi tak jako Pražákovi troubelická hanáčtina, a který byl obrovskou celostátní většinou zvolen nejmíň "sexy" ze všech. (Nejvíc "sexy" je světácká námořnickou angličtinou střižená hamburština). Falčtina od alsaštiny se rozezná jen tím, že když někoho slyšíte děkovat mersi fílmols, je to Alsasan.

Falcové a Falcky se ráno zdraví pozdravem Mojše. Kdo ví, že z falčtiny se ve středověku vyvinula jidiš, mohl by si myslet, že je to nějaká pozůstalá židovská varianta katolického laudetur Jesus. Zatímco ono to je jen pofalčtěné prachobyčejné guten Morgen. Což vysvětluje, jak to, že severní a východní Němci Falcům nerozumějí, což zas naopak Falcům dodává zvláštní etnickou hrdost, s níž všechny ostatní Němce nazývají Prušáky. Jsou spíš vinaři než pivaři. A možná díky tomu, že tradičně Falcko patřilo mezi nejchudší části Německa s největší emigrací, Falcové člověku neněmeckému připadají méně komisní, vyšroubovaní, nafoukaní či agresivní. Taky možná i tím, že v každé vesnici mají dva kostely, katolický a protestantský. Třicetiletá válka jako by tady nebyla.

Když se Falc rozčílí, nikdy na vás nehuláká. Tvář mu sice zbrunátní, ale přiblíží se k vám pomalu, ostře se vám podívá do očí a nezvýšeným hlasem vám zvolna řekne:

"Ject pase-ze mol uf."

Což by se do češtiny asi nejlíp přeložilo jako:

"Tož včil dobře poslóchéte."

A pak vám hezky zvolna ale bez servítku řekne přesně, čím jste ho rozčílili.
Falcko jsou obrovské lesy plné hub, divoké zvěře, jezírek, campingů a malých rodinných penzionů, nezařízené na velký turismus. Na východně jsou lemované stokilometrovým pásmem vinic a středověkých vinařských vesnic svažujících se směrem k Rýnu. Slavných Falců není moc. Kromě krátkodobého českého krále je to akorát pár mezinárodních fotbalistů, bývalý kancléř Helmut Kohl a dadaistický básník Hugo Ball.

Ti poslední dva Falcko proslavili takto:

Kohl sem pozval na jednání Gorbačova a nakrmil ho falckou specialitou zvanou Saumogen. Což je vepřový žaludek plněný bramborami a cibulí, a už vidím, jak se vám sbíhají sliny. Jiné speciality před Gorabčovem zatajili. Patří sem hřiby a lišky všelijak upravované včetně na smetaně, nebo taky tradiční vařené hovězí na křenové "máčce", jako v těch Troubelicích.

Hugo Ball měl smůlu, že dadaismu se v Německu nedařilo ani dobře ani dlouho, a tak ho pokládali spoluobčané mimořádně nudného města Pirmasens za blázna a dodnes nechápou, koho mohlo napadnout po něm pojmenovat místní gymnázium. On se jim za to odměnil veršem:

"Když se narodíte v Piramasensu, nezbývá vám, než utéct do lesa."

A já v oblesněné vesnici u Pirmasensu uprostřed horkého a suchého léta, kdy se miliony Němců tlačí jako sardinky na středomořských plážích, jedněm z nich hlídám dům, venčím psa, krmím kanára, zalévám zahradu a sklízím rajčata a fazole. Dělám při tom ještě jiné věci, do kterých vám nic není, ale za dva týdny jsem taky stihl napsat půl nové knížky, okoštovat dva tucty mně dosud neznámých vín, a spálit si zadek na nudistickém jezírku. Nudismus se v celém Německu bere vážně jako kulturní žánr zvaný "kultura svobodného těla" s oficiální zkratkou FKK. A pro ty zvědavce, kteří chtějí vědět, kdy a proč jsem konvertoval na nudismus: já jsem se nudistou narodil.

Bránou otvírající vstup z lesů do otevřených vinic je na východním okraji falckého lesního pásma údolí malebného středověkého městečka Anweiler, postaveného okolo prudké říčky stékající do krajiny, které sice místní rádi nazývají německým Toskánskem, ale které se spíš podobá lehce zvlněným vinohradům Veneta, kde Dolomity padají k městům jako Vittorio Veneto a Treviso.

Protože člověk za dva týdny nemůže okoštovat každý vinohrad ve stovce vesnic v celé Weinstrasse, po čuchu si volím k zevrubnějšímu prošmejdění čtyři. Bral jsem je sice v jiném pořadí, ale tady je máte ve směru severojižním.

St.Martin je z nich znatelně nejbohatší, s několika velkými vinařskými domy a dvory stylem se blížícími zámečkům, s restauracemi a ochutnávárnami uvnitř ve dvorech. Vesnice převážně ryzlinková, s vinicemi přilepenými na okraje lesních strání.

Rhodt sedí kousek dál od lesa v rovině a je to nejznámější vesnice tramínová. Na mě jsou zdejší tramíny moc kořeněné a zůstává mně po nich na půnebí a v žaludku do kysela až páliva, raději mám nekomplikované hodně suché ryzlinky. A falcká bílá dovedou být sušší, než se o německých vínech obvykle myslívá.

Ryzlinků je plno spolu s bílými burgundskými (hrozen pinot blanc a gris, čili rulandské bílé a šedé), v Gleisweileru, kde stojí za to chvilku pobýt a vínko z hlavy vyvětrat. Středověká vesnice stojí na prudkém svahu, nad nímž v lese sídlí nemocnice a sanatorium. Obrázkové šipky na konci vesnice směřují k houbovištím. Několik restaurací se zahradním výhledem do široké vinné pláně.

Na konec dne sedám na večeři v dvoře vinařství, které je zároveň jedinou restaurací poměrně malé vesnice Birkweiler. Konec s bílými, třebaže německých červeným nedůvěřuji. Takže k předkrmu křupavého pirožku plněného liškami zkouším růžové: Spätburgunder Weissherbst Kabinett Trocken. Překvapivě suché, svižné, povznášející. Dodává mně odvahu k červenému a tak k hovězímu na křenové máčce riskuji cosi naprosto záhadného: místní hrozen zvaný Dunklefelder. Jakási tmavší odrůda Dorfeldera. Tmavé, hutné, ale vytrvale suché a s - jak se po moravsku říká - drápky: doznívající chuť se zachytává na půnebí. A doznívá po dobře vyzrálých ostružinách.

Já vím, že to zní, jako kdybych to psal na objednávku falckého ministerstva turismu. Přísahám, že ani nevím, kde sídlí. Ale budou-li to někdy číst, nějaká ta bednička suchých by bodla.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Admirál napsal(a):

Pane Kuras - nádhera. Tohle bych mohl číst od rána do večera. Nebýt ráno, šel bych si do sklepa pro láhev nějakého dobrého. Sbíhají se mi sliny.
14. 06. 2009 | 07:44

Pepa Řepa napsal(a):

Jsem rád, že jste se rychle oklepal. Život není jen o politice.
Nicméně od České obce eurohujerské to stejně schytáte.

Už máte kainovo znamení. To je ten, který nám chtěl narušit naší euroarabskou kolektivizaci, byl tak drzej, že chtěl do EP.
,358
Chápete to,paní, ještě by nezvednul ruku tam, kde se má? Ta pangalaktická ostuda.

Ještě že je tam táta pracujícího lidu.Ten nic nezkazí. Všechno prospí.
14. 06. 2009 | 07:57

SuP napsal(a):

Pepa Řepa -
Jakej skrytej básnickej význam má to Magnum?
14. 06. 2009 | 08:17

pierre napsal(a):

ano, osvezujici blog...
je to tak, falcko je takove.... vino tomu urcite prispelo...
dialekt ma svuj puvod v alemanstine a tahle se tahne (s lokalnimi specifiky) pres luxemburg, badensko, alsasko az do severniho svycarska.
falcko je frankophilni (ma to i historicke priciny) a take (na severu) i anglophilni..
jedina kriticka poznamka : "... kratkodoby cesky kral ..." (friedrich falcky) pochazel z bavorskeho falcka...
.
mam velikou chut pozdvihnout sklenici vina a rict "zum wohl !!"..
14. 06. 2009 | 08:42

otokar napsal(a):

Benjamine!
Čapek by to asi napsal stejně.Jaká úleva po tom Vašem politickém kucmochu!
Při Vaší inteligenci-jak jste mohl vstoupit do wigwamu Kožené tváře?
Sitting Bull pravil: Na mrtvém koni neodjedeš....(a že to byl nějakej náčelník)
14. 06. 2009 | 09:44

Čochtan napsal(a):

No vidíte, a taková krása bude jednoho dne zasviněná mešitama, a islámem.
Multikulti je zločin, "rasismus" je sebeobrana.
14. 06. 2009 | 09:46

ivo válek napsal(a):

Kruci-hned bych tam jel,to je přesně můj rank trávení volného času! Jenže nemám prachy a ani nikoho,komu bych mohl hlídat barák-neznáte tam pane Kurasi ještě někoho? - :-D
14. 06. 2009 | 10:30

karel matousek napsal(a):

Rikal jsem si: moc pekny a zajimavy clanek bez politiky. A uz tu mame vysinuteho rasistu. Pane Stejskale, proboha, muzeme mit pokoj od tehle cochtanu a neopremyslovcu atd. Je to agonie. Mazat, mazat, mazat.
14. 06. 2009 | 11:27

Hela napsal(a):

Pane Kurasi , zdravím Vás , a jsem ráda, že už jste opět jako dřív ...
14. 06. 2009 | 12:53

Carlos V. napsal(a):

Cely Matousek. Agresivni, jesitny, netoleratni a hloupy.

Prosim nemazat. At kazdy vidi, co je to za fasounka.
14. 06. 2009 | 14:23

Holubář napsal(a):

Pane Kurasi,
kdybych byl mladá a pěkná, tak bych škemral, abyste mě tam vzal sebou.
Jsem ale starý a škaredý, tak se tam asi budu muset vypravit sám.
Jenže připravit se o plavání na Krétě nejde, tak třeba na podzim.
Napsal jste to poutavě, díky za typ.
14. 06. 2009 | 14:49

Neopřemyslovec napsal(a):

to karel matousek: Trhni si nohou!
14. 06. 2009 | 15:07

Karel III napsal(a):

Nestojím o to lidi škatulkovat, přesto to dělám... Na druhou stranu dokážu být překvapen, zatím nevadí že i posunem škatule k horšímu.
Tady je to k lepšímu.
Až budu mít čas, rád ho někdy využiju, pane Kurasi, na shánění vašich textů. :-)
Doposud jsem Vás, po několika nahlédnutích, přeskakoval i tady v blogu. Teď jste v "aspoň přečíst".
P.S.
"Aspoň přečíst" má sice hodnotu novoročního předsevzetí, ale dobrý
14. 06. 2009 | 15:58

Ignácius napsal(a):

Bohužel má Čochtan pravdu
14. 06. 2009 | 19:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Matoušku,

mám i zajímavější věci na práci, než kohokoliv zbavovat rasistů (tedy sedět u PC a mazat, mazat a mazat).

Jsou dvě možnosti: buď na podobné rasistické výkřiky nereagovat (dotyčné pak většinou omrzí), nebo s nimi polemizovat. Zakázat se ale dají dost těžko (a navíc to většinou k ničemu nevede).

Libor Stejskal
14. 06. 2009 | 19:51

Carlos V. napsal(a):

Pane Stejskale, co je na Cochtanove prispevku rasistickeho ? Cochtan vyjadril obavu nad pronikanim islamu. Muslimove jsou Indosenane, Arabove, Bosnaci, Kazasi i Somalci. Od kazde rasy trochu (snad krom Indianu).

Je pravda, ze pod tenhle clanek se moc nehodi. Stejne tak Matouskovo udani.
14. 06. 2009 | 20:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Carlosi V.,

myslím, že jste si částečně odpověděl sám. Druhou částí odpovědi může být konstatování, že se zde pan Čochtan svým rasismem ani nijak netají. Opakovaně připomíná, že rozděluje rasy a etnika na kvalitní a nekvalitní, v tomto duchu pak publikuje své repliky pod většinou zdejších blogů (a to i u těch, kde by jeden řekl, že se k nim žádná nenávistná, nesnášenlivá a ani jinak podobně laděná replika připodobnit ani nedá).

Libor Stejskal
14. 06. 2009 | 20:41

Pepa Řepa napsal(a):

karel matousek napsal(a):
Je to agonie. Mazat, mazat, mazat.
--------------
Konečně jsem pochopil smysl úsloví:Kdo maže, ten jede.

Druhá možnost je ta, že Vás, pane Stejskale, jistý Karel Matoušek vybízí, abyste už šel do ..........

A to bych se Vás, pane Stejskale, ač nerad , musel zastat.
Co bychom si tady -bez vedení- počali?

Ještě bychom zvlčili a přelezli na jiný server.
15. 06. 2009 | 07:17

Honza Růžtčka napsal(a):

Áchjo, pane Kurasi, "já jsem se nudistou narodil" je bomba. Zdravím a přeju pěknou rekonvalescenci po kampani.
15. 06. 2009 | 09:27

Vysedlina pathologická napsal(a):

Autorovi. Krásné. Jenže Vy to vidíte moc hezky a optimisticky. To já, kam přijdu potkám nějaké lumpy. Proto se nevzdaluji od své slepičárny, a taky koukám ostře do očí každému, kdo kvoká jinak nežli já.
Jako politik jste na mě, pane Kuras, působil jako vykolejenej nešťastník, i když jsem přesvědčena, že byste to měl zkusit.
Tímto článkem jste mě zvednul náladu a děkuji.
15. 06. 2009 | 10:38

karel matousek napsal(a):

Myslel jsem, ze propagace rasismu je trestna. Je fakt, ze nejlepsi je se podobnymi frustraty a primitivnimi omezenci, kteri tu zapleveluji jinak celkem prijatelnou diskuzi, asi nezabyvat. Pokud ovsem mazete pitomosti o zidobolsevickych spiknutich, nebo vyrazy jako 'blb',tak vyrok, ze rasismus je sebeobrana, by mel okamzite zmizet taky. Kdyby se zde tyhle kreatury nemohly profilovat, omrzelo by je to driv, a sly by psat na domeny Delnicke strany, kam patri.
15. 06. 2009 | 10:44

Vysedlina pathologická napsal(a):

To km
A co takhle místo rasismu říct "osobní zkušenost", jistě jde pohlížet na věc z vyššího filosofického hlediska, ale kdo má právo mě k tomu nutit?
My slepičky se také zbytečně nemícháme, každá rasa má svůj kurník, respektujeme druhé rasy, ale kde jsou žížaly jim zbytečně neukazujeme.
15. 06. 2009 | 11:00

stejskal napsal(a):

Pokud máte pocit, že zde někdo překračuje zákony, podejte na něj trestní oznámení, pane Matoušku.

Případně je možné jej podat i na toho, kdo mu to umožňuje.

Osobně považuji výrok "rasismus je sebeobrana" za nebetyčnou pitomost způsobený deficitem emotivní inteligence, či provokaci, nikoliv však za porušení zákona.

Pane Pepo Řepo,

však Vy byste si i beze mne nějak poradili ;-) ;-) ;-)

Libor Stejskal
15. 06. 2009 | 11:12

Michal Macek napsal(a):

veprovy zaludek plneny braborema cibuli? to je snad horsi nez haggis :))
15. 06. 2009 | 11:18

karel matousek napsal(a):

michal macek
haggis & whisky on Burns night, och aye, doesnae git any better. :)
15. 06. 2009 | 12:48

karel matousek napsal(a):

libor stejskal
uz jsem volal pravnikovi, ale bude lepsi, kdyz to vyresime jako muzi; pestnim soubojem ... reknete, kdy a kde. Ja navrhuji Stromovku. Klarka bude moje sekundantka, vy si vezmete Pavlinu.
15. 06. 2009 | 12:53

stejskal napsal(a):

Já se prát neumím, navíc z Vás jde již od pohledu strach, pane Matoušku ;-)

Neberte to prosím ve zlém, ale trochu mne rozladilo, že mne někdo takhle v neděli před obědem vyzývá, zda-li bych ho mohl něčeho ušetřit (viz. "Pane Stejskale, proboha, muzeme mit pokoj od tehle cochtanu a neopremyslovcu... mazat, mazat, mazat").

Nejsem mazací software, nesedím u "počítadla" 24 hodin sedm dní v týdnu (a není to ani moje práce).

Snažím se tu vedle spoustu jiných prácovních povinností občasnými zásahy udržet alespoň trochu přijatelné debatní prostředí. To znamená, že mažu, jen když jde už opravdu do tuhého (ve smyslu porušování zdejších pravidel - tedy hrubé urážky, vulgarismy, silné podezření na porušení zákona, tedy žalovatelné) a to ještě jen tehdy, když něco podobného při svých ne zcela pravidelných návštěvách těchto stránek zaznamenám.

Přeji hezký začínající týden.

Libor Stejskal
15. 06. 2009 | 13:09

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Stejskale, také nic ve zlém, ale když jsem se díval na fotku místních bilderbergerů, kde jste mazaně obsadil sesli nejblíže k láhvi, tak jsem si uvědomil, že jste chytrá, ba přímo mazaná osobnost, které se splnil dětký sen.

Mazavka se stal mazací hlavou.

Nemaje vlastního právníka, volal jsem aspoň svému cvokaři.

Radí, abych raději do Stromovky nechodil.Potkat tam Matouška o půlnoci, mám prej položit peněženku a mazat a mazat a mazat.
15. 06. 2009 | 14:22

Michal Macek napsal(a):

karel matousek:

ano,co je vlastne nase tlacenka?taky strevo plnene vnitrnostmi - a jak je dobra :)))
15. 06. 2009 | 14:56

stejskal napsal(a):

Pssst, pane Pepo Řepo, to tady nemůžete takto nahlas ;-)

Nicméně musím Vás zklamat, transmutace se nekonala. Spíše drobné a nijak náročné rozšíření kvalifikace vycházející z jistých genetických i nabytých dispozic. Nyní si tedy za jméno mohu kromě obvyklého Egg-head psát i neméně honosné Erasure-head (certifikát podepsán Davidem Lynchem ;-)

Do Stromovky v noci nechodím ;-)

Libor Stejskal
15. 06. 2009 | 15:19

stejskal napsal(a):

P.S. Tedy od té doby, co nefunguje Šlechtovka )-: l.s.
15. 06. 2009 | 15:25

Carlos V. napsal(a):

Matousku, nehrajte si na hrdinu.

At nedopadnete smesne jako M.Macek, kdyz vyhrozoval Zemanovi pesti do zubu, a Zeman mu odvetil, ze je to od Macka hloupost, neb Zeman je o moc vetsi a tezsi nez Macek a jistojiste by vyhral.

PS. Jsem vetsi nez Zeman. Kdeze jste to navrhoval ;-)
15. 06. 2009 | 15:37

Líný černý pes napsal(a):

Pánové, neperte se tu, jděte hezky ven před provozovnu, ať nerozmlátíte zařízení ;)
15. 06. 2009 | 16:27

Pepa Řepa napsal(a):

15. 6. - SVĚTOVÝ DEN PROTI NÁSILÍ NA SENIORECH

Citace výzvy.
Fyzické násilí a psychické týrání jde ruku v ruce a zdaleka se nejedná o jen o boule a modřiny. Může jít o nadávky křik, slovní napadání, stálé kritizování, ponižující urážky, podrývání sebedůvěry, zesměšňování, vydírání citové i ekonomické, omezování osobní svobody, vyhrožování tělesným ublížením a všechny další projevy fyzického násilí.
--------------------
Není vyhrožování tělesným trestem seniorům trestné?

Copak xenofob, to je dneska označení pro slušného člověka, který neztratil pud sebezáchovy.

Co ale s gerontofobem, který vyhrožuje pěstí ve Stromovce.
Fuj, Matoušku, že se nestydíte.
15. 06. 2009 | 17:13

karel matousek napsal(a):

carlos V. , pepa wheepin' repa
Vaha a vyska nejsou relevantni. Zeman je pytel sadla. Jak pravil Michael Caine v 'Get Carter', jednom z mych nejoblibenejsich filmu, nez vyridil tlustocha: "You're a big guy, but you're out of shape." :-)
Ta definice xenofoba neni vtipna, sorry.
15. 06. 2009 | 22:54

Pepa wheepinřepa napsal(a):

Ach Matoušku, děkuji za vaši velkorysost, že jste se rozhodl nás, seniory rány pěstí ušetřit.

Snad ušetříte i mne, pytel sádla.

Definice xenofoba nesoutěží o kašpárka roku.
Občas-zcela výjimečně-nežertuju.
Více u Klvani.
16. 06. 2009 | 08:24

Čochtan napsal(a):

Matoušku,
ta definice xenofoba jako člověka který neztratil pud sebezáchovy taky neměla být vtipem. To je skutečnost !
Xenofobie umožňuje živočichům přežít.
Nebýt hned první den sežrán. To platí pro lidi stejně jako pro trepku obecnou.

Jsem rád, že velká část bělochů je xenofóbní. Dává to naději na přežití evropské civilizace.
16. 06. 2009 | 10:25

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
já zase považuji větu "Osobně považuji výrok "rasismus je sebeobrana" za nebetyčnou pitomost" za to samé. Za nebetyčnou pitomost, způsobenou nedostatkem inteligence.
Asi to bude tím, že slovo rasismus není závazně definováno a každý si pod ním představuje něco jiného.
Můj "zarytý rasismus" JE obrana bílé, evropské civilizace před agresivní immigrací středověkého islámu.
Je to obrana slušných pracovitých Čechů proti cizím parazitům.
Můj "rasismus" NENÍ rasismus socialisty Hitlera ani rasismus opičáka Mugabeho.
16. 06. 2009 | 10:41

stejskal napsal(a):

No, možná to bude tím, pane Čochtane, že se snažím být více homo sapiens než živočichem ;-)

Ta živočišnost není úplně všechno, člověk se od jiných živočichů odlišuje řadou schopností, třeba vyvinutějším logickým myšlením, schopností potlačovat své pudy ve prospěch dlouhodobějších řešení a zejména tou emapatií (i když ne všem je dáno stejně, v tom je ta báječná rozmanitost tohoto světa i našich životů).

Tak se braňte, pane Čochtane, braňte se proti všemu, čemu nerozumíte. Co Vám narušuje Vaše stereotypy, pohodlí atd. Braňte se, pořád Vás něco ohrožuje. Zvítězí jen ti nejsilnější! ;-)

Libor Stejskal
16. 06. 2009 | 10:53

Čochtan napsal(a):

Přesně tak Stejskale,
život je boj, země je mnohonásobně přelidněná a v boji o životní prostor zvitězí jen ti nejsilnější.
Dosud byli ti nejsilnější běloši. Já moc chci by to tak zůstalo. To je můj "rasismus", za který se nemám co stydět.

Ano, ohrožuje mě a všechny Evropany islámská immigrace. Ohrožuje mě v Paříži, v Rotterdamu, v Malmö, v Köln am Rhein, v Berlině a ve spoustě jiných lokalit.

Pane Stejskale, vy mi tak moc připomnáte ty pokrokové blby, ty mírové štváče, kteří ve třicátých letech "bojovali" proti vyzbrojení RAF, proti vyzbrojení francouzské armády, proti "kapitalistickým válečným štváčům" kteří "jen brojí proti socialistickému Německu". Díky jim to měl Hitler na začátku tak lehké. Když tuhle paralelu nevidíte pane Stejskale, tak vám není pomoci.
16. 06. 2009 | 11:19

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
Homo určitě, ale o tom sapiens si dovolím ve Vašem případě pochybovat.
16. 06. 2009 | 11:21

stejskal napsal(a):

Tak to jsme na tom stejně, pane Čochtane. Já o sobě pochybuji velmi často (a tak trochu závidím těm silným, zdravým, hezkým bělochům, kteří o sobě nikdy nepochybují).

Blba Vám toliko nepřipomínám... (věřte více svým instinktům ;-)

Libor Stejskal
16. 06. 2009 | 11:29

magor napsal(a):

Ale budou-li to někdy číst, nějaká ta bednička suchých by bodla.
Benjamine, já vám dal hlas do parlamentu, haha, pravda - marně, ale přece jen, nezbylo Vám trochu rýnského...?, já nakupuju v Penny a tam ho nemají, to víte, socka, korunka za láhev a nějaké ta výpomoc od příbuzných, občas... člověče, není toho hedonismu už příliš? Člověk se pak ani nemůže soustředit na věci, ehm méně lahodící, všední, plytké a tak vůbec...
16. 06. 2009 | 11:37

Čochtan napsal(a):

Logická chyba pane Stejskale,
Homo sapiens JE živočich. Na 100%. Nemůžete být "více homo sapiens než živočichem" to prostě nejde. Prachobyčejná logika. To je stejná pitomost, jako by dvojka říkala "snažím se být více dvojkou než číslem". Logika,... ale vy více držíte s tou "emocionální" inteligencí, že ?
16. 06. 2009 | 11:42

Pepa Řepa napsal(a):

Tak teď nevím, co jem já.

Je pytel sádla homo sapiens nebo živočich?
To je jako u taoistů. Je Čuang motýlem nebo Čuangem?
16. 06. 2009 | 11:56

stejskal napsal(a):

S tou logikou to bude těžší, pane Čochtane ;-)

Živočichem je i píďalka, nicméně nemá vyvinuté jisté schopnosti jako člověk (zase má jiní, dobře se přitahuje). Také veverka se spíše řídí instinkty, protože ji nebyla dána řada schopností, kterými byl nadán člověk.

A víte, která je ta nejdůležitější? Podle mne svobodná vůle. Například svobodná vůle neřídit se jen instinkty (atavismy), ale daleko více zapojit ty schopnosti, které člověk narozdíl od jiných živočichů má.

Mimochodem takový příměr. Ve starozákonním podání se člověk chová více jako živočich. Nový zákon mu říká, že může (dokáže) být nejen živočichem, ale i člověkem.

Víte, co to latinsky znamená "sapiens"? Co třeba "Sciurus sapiens" místo "Scirius vulgaris". Dává to smysl? ;-)

Libor Stejskal
16. 06. 2009 | 12:38

Jeník napsal(a):

Ben:

Takto Ti to skuší víc než s Paynem vykřikujíc jak nám "socky" v Bruselu berou naší od války ušmudlanou, zaostalou, vzájemně k sobě spristou suverenitu.

Gurmán, connoseur, odborník na lepší věci v životě.

Byl to ale v těch eurovolbách výprask, celé extrémní pravice, bez ohledu na to zda tam vylezli dinosauři jako Payne nebo bojovnice za národní zájmy státu sousedícího s Gazou, všichni tři Klausovci nebo Děripaskou podporovaný Ganley. Povídejme si o pádu na ústa, uvítání v realitě! Nebudeme si ani připomínat, kolik z nich alespoň na několin týdnů snilo ne o 5%, ale dvouciferné žni hlasů a tedy, po 30 kačkách za hlavu obřana - voliče, který by jejich egu naletěl, i slušných penězích.
22. 06. 2009 | 21:55

michal napsal(a):

Jeníku, co se vošklebujete? Kdyby takoví znalci jako vy Kurase volili místo "chladných, rozumných, realistických" úvah, tak mohla bejt další veš v kožichu. Navíc teďko v euvolbách prakticky vo noc nešlo, takže si to mohlo zkusit víc vopatrnejch, že.
23. 06. 2009 | 18:55

Wenda napsal(a):

Magorovi
doporučuji číst Annu Proletářku a podobné prameny, tam se bude cítit jako doma a může se při tom i soustředit na věci všední...
28. 06. 2009 | 15:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy