Jak ministry překvapil stav rozpočtu

28. 07. 2010 | 07:58
Přečteno 6296 krát
Několik týdnů nás koaliční pravicové strany TOP 09, ODS a VV každý den zásobovaly informacemi o tom, jak pečlivě a podrobně vyjednávají koaliční smlouvu. Tato smlouva má nakonec téměř 50 stran. Zcela jistě by ale bylo užitečnější, kdyby koaličnímu jednání předcházel seminář o skutečné rozpočtové situaci země. Jednotliví ministři by se nyní nemohli tvářit překvapeně nad tím, že musí snížit výdaje ministerstev.

Je zřejmé, že řada slibů a závazků, dojednaných v koaliční smlouvě byla učiněna bez přesné znalosti hospodářské situace státu, vyjednavači stran akceptovali rozpočtovou a daňovou koncepci současného ministra financí Kalouska, založenou pouze na rozpočtové restrikci a dostali se tak do vlastní pasti.

Pokud vyjednavači strany VV nebyli schopni prosadit do programu koalice zvýšení rozpočtových příjmů státu například zvýšením daňové progrese či vyšším zdaněním firem, nemohou se nyní divit logickým důsledkům svých ústupků, kterými jsou a v příštím roce budou plošné necitlivé škrty.

Napětí uvnitř státního rozpočtu je důsledkem chybné rozpočtové a daňové politiky Topolánkovy vlády po roce 2007, kdy došlo ke snížení daňových příjmů státu, aniž by toto snížení doprovázela udržitelná reforma v oblasti výdajů. Ministr Kalousek tak nyní řeší problém, který ze značné části sám po roce 2007 jako ministr financí způsobil (rovná daň, snížení sociálního pojištění, vracení DPH při nákupu osobních vozidel, snižování daní firmám).

Je smutné, že Nečasova vláda ještě za sebou nemá ani hlasování o důvěře a již jí zmítají spory o řešení situace státního rozpočtu. Přitom je zřejmé, že vláda by měla rychle učinit vše potřebné, aby letošní schodek státního rozpočtu nepřekročil Poslaneckou sněmovnou schválenou hranici 163 miliard korun. Pokud by Nečasova vláda nedokázala dodržet rozpočtovou disciplínu, mohlo by to ohrozit věrohodnost České republiky a naše vnímání u investorů, Evropské komise i ratingových agentur.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

No a co je Vám pane Sobotko do toho?

Vy jste koalici neskládal a skládat ani nebudete. Dejte váš hlast PROTI při hlasování o důvěře a laskavě seďte v opozici. Nebo poslechněte pana Špidlu a organizujte se soudruhy odboráři demonstrace, stávky a petice...
28. 07. 2010 | 08:34

Marcus napsal(a):

Je dobre, ze volby dopadly, jak dopadly. Topolankova vlada provedla podseknuti rozpoctovych prijmu snizenim dani, ktere byly nizke ve srovnani s vyspelymi zememi uz pred upravou - nyni jsou nesmyslne nizke. Jedna se predevsim o zdaneni firem (sazba dane z prijmu u nas - 19%, sazba v Nemecku 30%) a zavedeni rovne dane (ve vsech zapadnich zemich je progresivni zdaneni - u nejvyssich prijmu je v naproste vetsine minimalne 40%).
P. Kalousek bude moci predvest jak zalatat vypadky prijmu, ktere sam zpusobil - kdyby to delala CSSD kombinaci uspor a zvysovani dani, tak by se nasi hlidaci psi demokracie ustekali.
28. 07. 2010 | 08:36

Pepi napsal(a):

Dobrý den, máte plnou pravdu pane Sobotko.
Ale to se bude ODS a Kalouskovi těžko přiznávat, že za snížením příjmů ČR rozpočtu jsou oni.
Vždy platí "má dáti dal" - příjmy musí pokrýt přiměřené výdaje.
- Pokud bude NE"rovná daň", (která snižuje příjmy ČR-rozpočtu o cca 50-60 mld.Kč) tak se z deficitů ČR rozpočtu (pouze úsporami) na ministerstvech a na lidech nedostaneme.!!
_To by ale ODS a Kalousek museli přiznat, že to už v minulé vládě zbabrali..!!
_(velcí plátci mají snížené daně a malí to mají zachraňovat)_??
-Snížením výběru daní NE"rovnou" daní dochází dále ke zvyšování státního deficitu ČR (nižším výběrem daní ročně o cca 50-60 mld.Kč).!
Letošní deficit ČR míří (odhaduji ke 200mld.Kč).
Velké firmy (a hlavně cizí korporace) mají snížené daně a propad výběru od velkých doplatí většina ostatních plátců daní a občané.
Zisky nadnárodních kooperací odchází z ČR ve zvýšené míře po snížení daní na 15% od roku 2008 viz. článek „Kdy zmízí z Česka peníze“: http://blog.aktualne.centru...
- Ano snížení daní = zvýšení deficitu ČR a následné šetření na výdajích ministerstev a mandatorních výdajích / důchodech, sociálních dávkách a provozních výdajích ČR státu!
A tyto "uspořené" peníze (o které obírají: rodiny s dětmi, státní zaměstnance i důchodce) se investují do předražených státních zakázek a dálnic – i na dluh.!
- Vláda podnikatelů pro podnikatele..bohatých pro bohaté, že.??.!!
28. 07. 2010 | 08:43

David napsal(a):

V uplynulých letech se zcela nesmyslně snižovaly daně a sociální pojištění firmám.

A teď se divíme?

Stejné to je i nyní, když zcela necitlivě – brutálně šílený Kalousek nařizuje PLOŠNÉ škrty, čím může v některých případech úplně rozvrátit systém.

Nařizovat plošně - snižte o 10% atd., to umí kdejaký blbec.
28. 07. 2010 | 08:53

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, hlídací psi zadlužování zde...
http://ateo.cz/f/images/e/e...
Veselé krizování bude líp...
http://ateo.cz/f/images/e/e...
28. 07. 2010 | 08:53

slavwin napsal(a):

Když se objeví sociální demokrat, končí politické komentáře jen nadávání a výzvy k odchodu. Připomíná mi to házení vajíček nezletilci. Nejsou to jen oni je tam i část těch co chtějí mít volné ruce k zlodějnám. Nezletilí se baví je to jejich přirozenost, časem vystřízliví ti, kteří se nedostanou mezi zájmové pijavice. Připomíná mi to říši zvířat. Odmítli jsme zoologickou zahradu, ale úplnou divočinu nechceme, chce to něco jako národní park, kde všichni žijeme svobodně a zájmy jednotlivých druhů jsou chráněny, přičemž se nevylučuje škoda způsobená jednotlivými druhy. Prý se tomu říká právní stát, dovolání práva pro všechny je cílem. U sociálního demokrata předpokládám, že pro všechny u některých jen pro lovce. Lovci označují socdem jako správu ZOO. Vrchní správu ZOO vidím v Moskvě, ta se líbí Klausovi. Možná budeme muset vystřízlivět všichni, doufám že to vajíčkové řvaní neovlivní všechny, prozatím to tak nevypadá.
28. 07. 2010 | 08:54

neo napsal(a):

David:

zcela nesmyslně možná pro vás, pokud v takové nějaké firmě nepracujete a máte teplý flek někde ve státní správě.

Pro ty, kteří tam pracují to tak nesmyslné není... neskončili na dlažbě.
28. 07. 2010 | 08:54

martys napsal(a):

on Kalousek něco vymyslí....je přece jednička :-))) a nejlepší ministr financí jakého tahle země měla

nejspíš chce vymyslet takové finanční perpetuum mobile.....asi opravdu věří že existuje :-)
28. 07. 2010 | 08:56

Vico napsal(a):

Nečasova vláda se zřejmě shlédla ve struktuře her divadla Járy Cimrmana.

Nyní jsme přetrpěli ouverturu a popisnou část, kdy jednotliví protagonisté postupně přednesli své referáty a koreferáty a sepsali koaliční smlouvu v rozsahu Jiráskovy kroniky U nás.

Nyní začíná druhá- hraná část.Ta nejvíce bude připomínat hru Hospoda na Mýtince. Multi-opereta v podání národního umělce Radka Johna, jódlujícího tenora Petra Nečase a basisty Míry Kalouska zvaného mezi basmany "Al Calous" rozhodně lázeňské publikum ,zvyklé na oblé tóny "sláčikového" orchestru a vyškolené hlasy zpívajících pudřenek, neosloví.

I kdyby koaliční smlouva měla tisíc stran, sbor Věcí veřejných včetně blonďatých sester Alanových umějících vyhazovat nožky výše, než tanečnice v Crazy Horse,bude zpívat tak, že nakonec od lázeňských hostů beztak nakonec dostanou leda tak "židló do hlavy".

Jiní, milovníci humorného kouzla nechtěného, se budou bavit a občas zatleskají.
28. 07. 2010 | 08:56

neo napsal(a):

Slavwine klídek. Nejprve jsi to psal v souvislosti s Paroubkem (mimochodem na jeho blogu k tématu intimních styků jeho a jiných žen) a teď už jsou tam všichni sociální demokraté:) I Jandák a klíče od bytu?
28. 07. 2010 | 08:56

almost glossed™ napsal(a):

"No a co je Vám pane Sobotko do toho?"

Neo je zjevně demokrat tělem i duší.

Hlavně neslyšet oponentní názor. Umlčet, zadupat.
28. 07. 2010 | 08:57

franťýk napsal(a):

Neo
o tom, kolik lidí ve firmě skončí na dlažbě nerozhodují daně (pokud nejsou příliš vysoké, což u nás nejsou), ale to, kolik práce, tedy zakázek, ta firma bude mít. Nechci se dožít situace, kdy nebudu platit daň proto, že nebudu mít z čeho. Proto každé šetření musí být promyšlené. David nemá pravdu. Šetřit plošně dokáže JEN omezenec
28. 07. 2010 | 09:02

slavwin napsal(a):

Tu se to ještě nerozvinulo, ale předpokládám, že k tomu dojde, jinak myslím, že pijavice (předražování) silně omezí VV, je to jejich veřejný příslib. Myslím že kníže ví co dělá, když se dal do holportu s Kalouskem, měl přece vždy zájem, aby Česko bylo v kolektivu kultivovaných evropských zemí, že nás netáhne k oligarchům jako Klaus.
28. 07. 2010 | 09:04

neo napsal(a):

almost glossed™

Naopak pane Almoste Glossede TMe, rád si vyslechnu názor opozice. To je ale tak vše. Pouze jsem se zeptal, co je panu Sobotkovi do koaliční smlouvy. On by se měl starat o "opoziční smlouvy"
28. 07. 2010 | 09:07

neo napsal(a):

franťýk:

Každý odvod či daň navíc jen snižuje prostředky na investice či mzdy. Propouštění je jedním z řešení a mnoho sklářů se již přesvědčilo.

Nevím, čemu dají přednost. vyšší podpoře z pracáku, nebo zaměstnání?
28. 07. 2010 | 09:10

Expert napsal(a):

Neo , zkuste se alespoň v jednom ze svých zdejších příspěvků projevit, když ne inteligentním, tak alespoň racionálním způsobem.
Zkuste to, možná se vám to podaří i když o tom velmi pochybuji.
28. 07. 2010 | 09:12

jozka napsal(a):

Vico:

Jeste bych poznamenal "nedelat prestavku, jinak utecou"...
28. 07. 2010 | 09:13

Belgičan napsal(a):

Někdy před asi 35-ti lety jsem v tehdejším "Svobodném Slově" četl dva články. První článek byl oslavou reálného socialismu a socialistického pracujcího.
Stálo tam přibližně toto:
Díky závazku prcujících k výročí... byl překročen plán o dvacet procent a soudruzi v loňském roce postavili 4,8 km nové dálnice... bla bla bla hurrrááá.
Druhý článek měl čtenáře informovat o katastrofálním stavu reálného kapitalismu.
Stálo tam přibližně toto:
Díky všeobecné krizi kapitalistického systému, stávkám... se vykořisťovaným německým dělníkům podařilo v loňském roce postavit pouze 674 km nových dálnic... bla bla bla fůůůj.

Neví se to dodnes, kdo to tehdy odnes, ale když čtu blogy pana Sobotky, tak mám pocit, jako bych byl v roce 1975.
28. 07. 2010 | 09:13

Pepi napsal(a):

ad: neo
Snížení daní v roce 2008 znamenalo útěk peněz z ČR - ne jejich investování zde!!
„Kdy zmizí z Česka peníze“:
http://blog.aktualne.centru...
28. 07. 2010 | 09:14

jozka napsal(a):

Copak neo, ujizdej nervy? No jo, "demokrat"...
28. 07. 2010 | 09:15

Ford napsal(a):

Bohuslave, nevybrali náhodou víc v roce 2008 kdy začali změny platit?
28. 07. 2010 | 09:17

Lex napsal(a):

Vico
OK, ale unikla Ti část nazvaná "Osoby a jejich obsazení". To byla ta hlavní část, přestože prncipálové tvrdili, že o tohle vůbec, ale vůbec nejde, o čemž jsme se v přímém přenosu přesvědčili, že to tak je, a když eventuálně už, tak až na prvním místě. A podařilo se, až na ministra zdravotnictví (který ale za tím účelem obdržel svého politruka Zajace) klonovaní odborníci Pat a Mat.
Tramtá rá, tramtá rá...A je to!
28. 07. 2010 | 09:17

hoven napsal(a):

neska ráno přišla zubatá plešatá, povídá mi vem si kaťata kaťata, je čas hochu musíš rychle se mnou, nebreč žadný slzy se slavečkem nehnou.
28. 07. 2010 | 09:20

franťýk napsal(a):

Neo
zrovna skláři jsou příklad toho, že ne daně, ale nedostatek zakázek způsobí propouštění lidí.
I když tady šlo hlavně o neschopnost majitelů firem. Koupili to jiní a sklárny se opět rozjíždí.
28. 07. 2010 | 09:21

Ford napsal(a):

Prosím vás přestaňte plácat blbosti že u nás jsou nízké daně. U nás jsou některé nízké a jiné vysoké. Celkově patříme k té části států s celkově vysokými daněmi. A kdo řve po ještě vyšších daních je duševně nemocný nebo zloděj co je rozkrádá.
28. 07. 2010 | 09:26

Alex napsal(a):

almost glossed
To víte, není-li co vyvrátit argumentačně, musí takový neo použít jiných metod.
No není kouzelný i Belgičan? Ten ten fakt opíše ještě tak nějak exaktněji.

chechtající se smajlík
28. 07. 2010 | 09:27

Ford napsal(a):

Frantýk: Ano koupili to jiní a rozjeli to se zlomkem lidí co tam pracovali předtím. Kdyby propustili ty lidi před lety, tak by taky nezkrachovali.
28. 07. 2010 | 09:28

Koleda napsal(a):

Všem, kteří zde plédují za vyšší daně, odvolávajíce se na výše daní v západních zemích bych rád uvedl následující:
1. V žádné z těchto zemích není vedle daní ještě taková zátěž ve formě odvodů z mezd.
2. V těchto zemích je sice vyšší zdanění avšak daleko více odpočítatelných položek.
Problémem podniků nejsou vyšší daně, ale zdanění práce (každá koruna vyplacených mezd stojí navíc 35 hal.)
28. 07. 2010 | 09:29

martys napsal(a):

david:
kdyby přiškrtili firmy daněmi nebo nevypsáním zakázek tak by zaškrtili penězovody do stranických a vlastních kapes...to je nemyslitelné
28. 07. 2010 | 09:36

martys napsal(a):

koleda:

k bodu 2: proč to tak počítáš? že za korunu musíš ještě připlatit 35hal?! počítej to tak že podnikatele stojí zaměsnanec 1.35kč ......tak se budí dojem ,že zaměstnavatel doplácí něco ze svého! ne - jsou to jeho náklady na pracovní sílu! jedna položka, jednoduché
28. 07. 2010 | 09:39

neo napsal(a):

Alex:

jakých metod Alexi?
28. 07. 2010 | 09:41

Vico napsal(a):

Lex : Pokud jde o dnešní vládu, u Cimrmana najdeš všechno. To, na co poukazuješ, tak ve hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Cituji : KRÁL:
berte si co hrdlo ráčí.
JASOŇ:
Já bych si s dovolením vzal
KRÁT:
Já bych si s dovolením také vzal
ZLATA:
Já bych si s dovolením také vzala

:-)
28. 07. 2010 | 09:41

neo napsal(a):

Experte:

copak hošíku, zas jen napadání? nejsi ty náhodou jozka? Nebo taky patříš k těm státním úředníčkům, kterých se propouštění netýká?
28. 07. 2010 | 09:42

franťýk napsal(a):

Ford
Proč by ty lidi propouštěli dřív, když měli zakázky. Můžete mi to nějak vysvětlit?
A pořád nechápu, jak to souvisí s daněmi. Když nemám práci, tak mne daň nezajímá, protože na ni stejně mít nebudu.
28. 07. 2010 | 09:44

neo napsal(a):

franťýk:

ano, zrovna skláři.

Ovšem pořád platí, že můžu zaplatit víc, pokud na to mám. Zvyšování odvodů je jednou z příčin propouštění či snižování mezd.
28. 07. 2010 | 09:46

Alex napsal(a):

neo
Blbá otázka, blbá odpověď. Neo - těch Vašich.
usmívající se smajlík
28. 07. 2010 | 09:46

Janeb napsal(a):

Demagogické výlevy Kalouska o patologických dopadech progesivní daně či obecně "vysoké" korporátní dani nacházejí stále své, vzrušením rozechvělé, posluchače mezi místními-kupodivu i nepodnikajícími pravouny.

Pravicová rétorika obhajující daňové přemety Topolánkovy vlády však podléhá neúprosné logice.

Pokud vysoké daně hrozily menším výběrem peněz a odlivem podnikatelů do zahraničí, měl by opatřeními Topolánkovy exekutivy nastat nyní stav in versio.

Státní kasa by měla přetékat výběrem daní, investoři by se měli hrnout do ČR a pro mnohé zahraniční podnikatele by se česká republika měla stát daňovým rájem.

Jak vidno, nic takového se nepřihodilo. Pro ideologické zabedněnce ovšem neexistuje žádný argument.
28. 07. 2010 | 09:47

slavwin napsal(a):

Chtěl bych se vyjádřit k tomu propouštění. Výroba něčeho by měla plnit nějakou potřebu nikoliv to že se nepropouští. Já jsem skromný prduch, opravdu mne nic nenapadá, že by něco nebylo. Olejový smrad který hýbe světem už snad dojde, hrabat jej ze špatně přístupných míst přináší riziko- viz mexický záliv, jestli se už musí pracovat za každou cenu, proč tu není podnět co dělat aby se našla adekvátní náhrada? Jestli sníží počet ouřadů co jim dnešní trh nabídne? Já už odhlašuji drátový telefon, aby mi dali pokoj ti výhodní nabízítelé, sms na mobilu, že je něco napůl zadarmo nějak lépe snáším.
28. 07. 2010 | 09:54

neo napsal(a):

Alex:

znovu. Jakých metod Alexi? Zkus bližší charakteristiku.

Já jsem panu almostovi glossedovi TMovi odpověděl, že názor opozice mě zajímá a to velmi. To, jak ho hodnotím ještě neznamená, že si ho rád nevyslechnu.
28. 07. 2010 | 09:54

franťýk napsal(a):

Neo
propouštění nebo snižování mezd spolu může a nemusí souviset. Pokud mám práci, tak přece nikoho nebudu propouštět. A když ji nemám, tak ani nulová daň mi ty lidi ve firmě neudrží. To je tak složité?
28. 07. 2010 | 09:57

martys napsal(a):

slavwin:
bohužel je to tak...lidí je tak o polovinu víc, než je užitečné - tak vymášlejí blbiny.....ono se to samo zreguluje ( prostě "umřou hlady") ale to trvá dlouho a nebude to geograficky optimální
28. 07. 2010 | 09:58

Expert napsal(a):

To: Neo
Požádal jsem tě, jestli bys alespoň jednou nezkusil být inteligentní . Bohužel se to nepovedlo.
Zůstal jsi svůj.
28. 07. 2010 | 09:58

martys napsal(a):

frantýk:
ano - aby NEO něco pochopil to je opravdu složité....podle mě je to naprosto vyloučeno
28. 07. 2010 | 09:59

Ensor napsal(a):

Pane Sobotko, pokud se v poslední době dívám na výsledky hospodaření partaje zvané ČSSD, potom vidím docela beznadějný stav - Soc.dem. v neřešitelných dluzích ,propouštění zaměstnanců lidového domu,společnost a.s.Cíl vycucaná o 500 milionů. Podobným způsobem jste hospodařili ,když jste byli u moci a současná vláda nyní musí řešit důsledky vašeho diletantismu.
28. 07. 2010 | 09:59

hawk napsal(a):

Ach jo, prostě Sobotka - hochštapler, socan, nepřítel státu, největší zadlužovatel (v roli ministra) všech dob.. A socky souhlasně kývají ani se nezamyslí.
28. 07. 2010 | 10:00

Anička z Kuřimi napsal(a):

Princip výběru daní je, že se vybírají tam, kde je zisk resp. příjem. Na západ od našich hranic je tento systém propracován ke spokojenosti většiny lidí již řadu let.
My šibalové, však máme vždy naše řešení tzv. českou cestu alias rovná daň, která myslí na úzkou skupinu obyvatel a "zbytek" se přizpůsobí.
Proto výběr daní je u nás nastaven na nepříjmové a málopřijmové skupiny obyvatel.
Výsledek je, že nejsou money.
Vláda "odpovědnosti" si s tím však poradí, páč naše heslo -dohodli jsme se, že se dohodnem, stále platí.
Solidarita zde neexistuje, páč každý se stará sám o sebe.
Nebudem přispívat na socky ...
28. 07. 2010 | 10:02

jozka napsal(a):

to si neo vazne myslis, ze se z tebe nemuze utahovat vic lidi?

:-)
28. 07. 2010 | 10:02

Ford napsal(a):

Frantyk. Je to ztráta času, ale budiž. Mít zákázky neznamená automaticky, že si vydělají. A je to jen vaše domněnka. Prostě mířili ke krachu delší dobu. Ty miliardové dluhy nenasekali za rok. S daněma to souvisí hodně protože i když si nevyděláte, tak musíte zaplatit sociální a zdravotní daň. Zajimavý postoj je ČSSD. Bojovníci proti propouštění a raziči hesla "Obyčejní lidé nesmí doplácet na krizi , kterou nezpůsobili-." A hle jak jde kápům ČSSD o jejich živobytí, tak nemají problém s propouštěním a rušením 13. platů.
28. 07. 2010 | 10:04

Suchec napsal(a):

Franto, na Nea se musí pomalu. On nám za poslední 2 roky nějak "zpomalil".

Asi mu zbohatli rodiče.
28. 07. 2010 | 10:05

Xury napsal(a):

Pro Janeba:
snížení daní nenastalo v době krize, ale ještě před ní v roce 2007. Po nástupu krize byly sníženy sociální odvody (dočasně) - což snižuje cenu práce. To sice nepřinese zakázky, ale snižuje náklady podnikům, takže nemusí tak spěchat s propouštěním. Pro ty tupější: pokud se objem zakázek propadne řekněme o 80-90%, tak jej ani snižení odvodů nezachrání, ale mluvím ve statistických pojmech. Jinak ČR se nemohla stát daňovým rájem, jednak proto, že nemá nejnižší korporátní daň v Evropě (Irsko - 12.5%) a jednak proto, že podniky v celé Evropě buď rovnou šetří nebo zastavily investice do nových provozů, protože vládne všeobecná nejistota z budoucího vývoje. Jinak podíl DPPO v našem rozpočtu je větší než je evropský průměr, což jednak odporuje tvrzení o nízkých korporátních daních a jednak to vede k nadměrné citlivosti veřejných financí na fázi hospodářského cyklu.
28. 07. 2010 | 10:06

neo napsal(a):

franťýk napsal(a):
Neo
propouštění nebo snižování mezd spolu může a nemusí souviset. Pokud mám práci, tak přece nikoho nebudu propouštět. A když ji nemám, tak ani nulová daň mi ty lidi ve firmě neudrží. To je tak složité?
28.07.2010 09:57:52

Jistě, o tom není pochyb a to taky nikdo nepopírá.

Ale i když máš pro lidi práci a nemusíš propouštět či snižovat mzdy, může přijít zvýšení odvodů a daní a najednou ty lidi nebudeš moct všechny zaplatit. Někde budeš muset ušetřit.
28. 07. 2010 | 10:08

Xury napsal(a):

Pro Aničku:
u nás nízkopříjmové skupiny vůbec daň z příjmu neplatí, takže mluvit o tom, že daně jsou nastaveny ve prospěch vysokopříjmových je zjevně nesmysl.
28. 07. 2010 | 10:08

slavwin napsal(a):

Nevidím důvod ubrat trochu oběživa, těm, kteří ho mají něurekom a dát těm, kteří ho potřebují k přežití, nebo navrhnout jiný důstojný způsob přežití bez potřeby potištěného papíru s ochranným páskem.
28. 07. 2010 | 10:10

neo napsal(a):

Suchec:

člověk, který neví, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je naopak rychlík jak cyp, co Suchče?
28. 07. 2010 | 10:10

franťýk napsal(a):

Suchec
to já vím a vždycky si nakonec říkám "vole, tak hluboko jsi klesl?"
Ford
Mít zakázky a nemít na ně lidi, to dost dobře nejde dohromady. To, že někdo na zakázkách prodělává, je otázka obchodní politiky (to by měl Ford znát), kolik si můžu dovolit a kolik ne. S tím nemají daně nic společného.
Dále ale není nutné na mne reagovat, já naštěsí zakázky ještě mám a musím se jim věnovat víc než blafání na blogu
28. 07. 2010 | 10:13

neo napsal(a):

franto,

když bude 100% daň jak zaplatíš zaměstnance?
28. 07. 2010 | 10:17

Expert napsal(a):

To : neo
A teď si představ, když bude 110%
To aby si to Franta nepředstavoval,ale raději zrovna hodil.
28. 07. 2010 | 10:25

martys napsal(a):

a já jsem si dycky myslel, že náklady na zaměsnance už jsou započteny do zisku a teprve pak se z toho platí daně :-))
28. 07. 2010 | 10:26

neo napsal(a):

Experte:

místo toho šaškování raději odpověz.

Když daně a odvody nesouvisí s propouštěním či výší mzdy, tak bych rád viděl nějaký argument, který tento zjevný nesmysl podpoří.

Když bude daň 100%, kolik jsi schopen zaplatit zaměstnanců?
28. 07. 2010 | 10:27

Ford napsal(a):

Frantýk: Vy nechápete vůbec o co jde. Těch faktorů co ovlivňují hospodářský výsledek je obrovské množství. Někdy dávno se jim třeba dařilo a věřili, že se to změní a žili z podstaty a úvěrů. Za ČSSD bylo politicky neprůchodné, aby je propustili , tak se sekaly dluhy. Vzor měli na vládní úrovni. No a došla krize a banky to přestaly živit. O prosperitě a konkurenceschopnosti rozhodují především nízké fixní náklady. To je to co musíte zaplatit i když nic neděláte. A to jsou např platy zaměstnanců. A ty platy zaměstnanců obsahují daně - sociální, zdravotní, daň z příjmu. Tudíž čím větší tyto daně jsou tím větší fixní náklady podnik má a tím větší část se projeví v ceně výrobku. A tím je méně konkurenceschopný. Oni nemuseli prodělávat. Jen negenerovali dostatečnou rezervu na horší časy. A ty přišly a bylo po nich.
28. 07. 2010 | 10:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a navíc celý velkými písmeny napsaný (a tedy zvýrazněný na úkor druhých) text, neboť obé je zde v rozporu s Kodexem diskutujících (viz záhlaví každé diskuse).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 07. 2010 | 10:32

martys napsal(a):

ford:
tak co teda? budem dělat za dolar denně nebo misku rýže jako v číně?
28. 07. 2010 | 10:34

Ford napsal(a):

A dám příklad socanské vychcanosti a umělé zaměstnanosti na politickou objednávku.
Před volbama v roce 2006 Zdenda Škromach se tloukl do hrudě, jak se daří a v zavřeném závodě znovu se rozjede výroba a stovky lidí získají práci. Závod se rozjel. No volby nedopadly a tak provoz se po určité době zavřel. A komu patřil? Stejné firmě do které Jiří opět před volbama zavítal mezi pracující po té co Bohuš dostal po držce. To jsou náhody
28. 07. 2010 | 10:38

schlimbach napsal(a):

neo

pokud chcete dostat odpověď, musíte specifikovat o jakou daň vám jde, pokud o daň z příjmu - potom to nejí žádný problém, protože mzdy jsou nákladovou položkou, která snižuje daňový základ, čili než by vám někdo sebral váš výdělek (zisk, příjem) mzdy by byly dávno zaplaceny
28. 07. 2010 | 10:39

neo napsal(a):

Schlimbach:

o celkové odvody.

a kdyby Vám někdo sebral celý výdělek, byl byste tak jako tak v pr***i.
28. 07. 2010 | 10:43

C arlos V. napsal(a):

Vlada zatim nenaplnila ocekavani. Spousta reci o setreni, sice snaha o plosne uspory, zcela ale chybi ruseni nadbytecnych statnich organizaci a proprava souvisejici legislativy.

Musí mít Český statistický úřad 1500 zaměstnanců? Nač má Správa státních hmotných rezerv 420 zaměstnanců? Potřebujeme úřady práce s 8250 zaměstnanci? Musí mít Generální ředitelství cel 6690 zaměstnanců? Potřebuje Pozemkový fond 895 zaměstnanců? Potřebujeme Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond s 248 zaměstnanci a Státní zemědělský intervenční fond s 900 zaměstnanci? K tomu Ministerstvo zemědělství 2074 lidmi? K čemu je Výzkumný ústav rostlinné výroby s 321 lidmi a Výzkumný ústav pro okrasné zahradnictví s 215 lidmi? Potřebujeme Výzkumný ústav myslivosti se 159 lidmi? Co asi dělá každý den 8 hodin 487 lidí na Státní rostlinolékařské správě? A co zapomenutých 950 úředníků Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského? Mohl bych pokračovat do nekonečna.

Poznanmka : seznam neni muj, "vypujcil" jsem si jej od Petra Macha.
28. 07. 2010 | 10:45

Noe napsal(a):

Neo na arše nebyl. Kde se tu tedy vzal? No ovšem! Asi nějaký novotvar, který tu ve svým krámku v jednom kuse propaguje Znovu opakuji. Tak opakuj! No a?
28. 07. 2010 | 10:47

Marcus Agrippa napsal(a):

Tak v Řecku to začalo taky snižováním daňových výběrů. A je naivní představa, že se to všechno"zamázne"zvýšením DPH. Opak bude pravdou. Na ty Kalouskovy komentáře o používání rovnic - rodina - na stát už nevěřícně kroutí hlavou víc a víc odborníků. Bohužel Kalousek není ekonom a je to vidět.
28. 07. 2010 | 10:49

schlimbach napsal(a):

neo

proč to rozčílení??? I kdyby byla 100% daň z příjmu, stejně by se český člověk uživil - našel by si cestu - například by se sám zaměstnal ve své firmě a dal by si pořádnou mzdu. Ale je to o ničem, když v rámci diskuse používá kdokoliv nesmyslné argumenty, jako například 100% daň. To není potom diskuse, ale tupé omílání ideologických dogmat, která mohou mít s realitou velice málo společného. Tím spíše, když se začnete zamýšlet nad ekonomickým systémem dneška jako takovým, bez ideologických brýlí - prostě, odhrňte balast a koukejte se na kořeny, na čem stojí, z čeho vychází a dojde vám, že je zcela jedno, zda bude u vesla levice nebo pravice - konec bude vždycky stejný - bankrot, tím víc, že tento systém je globálně provázaný a jistí chytří lidé v době nedávné naši ekonomiku s tímto systémem zcela provázali a tomuto systému ji otevřeli dokořán a tak nějak možná omylem zapomněli na pojistky, které by tuto ekonomiku mohly ochránit od odlivu kapitálu (nejsou to jen peníze) a zahraniční měny.
28. 07. 2010 | 10:49

Lex napsal(a):

Koleda
Vážený pane, trochu faktů. Určitě je „zdanění práce“ velmi zatěžující pro zaměstnavatele. U nás už sice pár pátků není 35 %, ale o několik procentních bodů méně, což pro podnikatele vcelku nic neznamená, ale pro státní pokladnu je to výpadek v řádu desítek miliard korun, ale nemluvme teď o procentech. Těch se nikdo nenají. Mluvme o sumách vyjádřených v penězích. Je-li v Česku průměrná hodinová mzda někde okolo 130,- Kč, znamená to sumu odvodu nějakých 43,- korun, tj. cca 1,7 Euro, průměrné mzdové náklady (mzdové, nikoliv celkové na pracovní sílu), nějakých 7 Euro na hodinu Porovnání s oním „západem“ a závěr z toho si udělejte sám. Co by dal zaměstnavatel na západ od nás za takové náklady na pracovní sílu? A že právě tyhle komparativně nesmírně nízké náklady na ni drží naši ekonomiku nad vodou, o tom žádná.
Pokud jde o daně. Rozhodující je tzv. „složená daňová kvóta“ a podíl jednotlivých druhů daní na ní. Chápu, že pro Vás platí, že problémem podniků nejsou vyšší daně, protože jednak daň z příjmů právnických osob je v Česku nízká (19 %), jednak nejvyšší podíl na oné složené daňové kvótě tvoří DPH, která firmy příliš nezajímá, protože ji v konečném důsledku zaplatí až spotřebitel v cenách produktů.
A pokud jde o výši oné složené daňové kvóty - odshora dolů: Švédsko 51,3 % Dánsko 50,3 Belgie 45,5 Francie 44 Rakousko 42 Itálie 40,6 Slovinsko 40,5 Německo 38,8 Lucembursko 38,2 Nizozemí 38,2 Velká Británie 37 Česká republika 36,3 Bulharsko 35,9 Španělsko 35,6 Kypr 35,6 Malta 35,5 Portugalsko 35,3 Řecko 34,4 Polsko 34,2 Estonsko 30,9 Irsko 30,8 Litva 29,4 Slovensko 29,3 Lotyško 28,9 Rumunsko 28 % http://www.spotrebitel.cz/i...
Pokud bych si měl vybrat, se kterou z těchto zemí bych chtěl sdílet osud, kvalitu svého života, moje volba je jasná. A Vaše?
28. 07. 2010 | 10:50

mirda napsal(a):

jen vidím ten úsměv a mám po náladě na celý den --ted to nevymažete?

těm co tu pláčí doporučuji dělat něco pořádného
podnikat vzít si zaměstnance a pak tu psát coby finanční experti.
malovat byty, chodby umí každý
28. 07. 2010 | 10:51

schlimbach napsal(a):

Carlos V

to víte, že tolik zaměstnanců nepotřebují ty úřady - co ale s nimi? Přejdou na pracák a budou brát podporu - sice menší, než je jech plat, ale problém s nezaměstnaností naroste stejně. A úspora bude jednorázová.
28. 07. 2010 | 10:51

Carlos V. napsal(a):

neo: a mate to. Neomilejte ideologicky balast.

Zamyslete se nad ekonomickym systemem. Kdyz poodhrnete koreny, uvidite bankrot.

Ted jste to dostal, utlucen vyzbrojen vecnymi argumenty neideologickeho znalce.
28. 07. 2010 | 10:54

stejskal napsal(a):

Nikoliv, pane mirdo, nemám sebemenší důvod.

Přeju hezký den a korektní debatu.

Libor Stejskal
28. 07. 2010 | 10:55

almost glossed™ napsal(a):

"Pouze jsem se zeptal, co je panu Sobotkovi do koaliční smlouvy. On by se měl starat o "opoziční smlouvy"

???

Koaliční smlouvu jako i jakoukoliv jinou část politiky může komentovat, hodnotit kdo chce. Natož vedoucí činitel nejsilnější opoziční strany.

Je to dokonce hlavní náplň jeho práce, ať se to lidem jako Lenin, Gotwald a spol, kteří pohrdali parlamentem, líbí nebo ne.

Jste v dobré společnosti těch, kteří nesnesou pohled na opoziční názor. Jen tak dále.
28. 07. 2010 | 10:55

schlimbach napsal(a):

Carlos V

možná byste mi mohl říci jak asi může skončit tento systém postavený na schématu ponzzi - letadlo. Nedávné nalévání peněz do systému asi nic neznamená, ani se nezamýšlíte, kde se najednou ty tisíce bilionů dolarů vzaly, že pane experte. Mlátit prázdnou slámu vám jde velice dobře, s myšlením je to již bohužel trochu horší. Hlavně, že jste spokojen.
28. 07. 2010 | 10:57

slavwin napsal(a):

Jeho veličenstvo Carlos V. mi mluví z duše. Vláda musí zajistit co s nimi? Mně by se líbilo, kdyby je zaměstnala na něčem perspektivním co by přineslo v blízké budoucnosti patřičný efekt, nemuseli by to být zrovna ti samí. Stát musí zajistit existenci těm co se tu narodili. Nevadilo by mi kdyby nezaměstnaný tuzemák měl více jako zaměstnaný cizinec. Jinak pane teprve začali, možná na to co chcete ještě dojde.
28. 07. 2010 | 11:01

Expert napsal(a):

To : neo
Na ekonomické diskuze si najdi stejného prosťáčka jako jsi sám, možná bude stačit, když se porozhlédneš po svém nejbližším okolí.
Ale abych tě zcela nezklamal, tak na tvůj poslední dotaz ti odpovím .
Když bude daň 100%, tak zaplatím zaměstnancům vše co mi zbyde po zaplacení daně.
Doufám, že bys to dělal stejně, kdyby tedy ta daň byla těch obvyklých 100%
Mimochodem o jakém typu daně vlastně mluvíme?
To pro tebe, "ekonoma", není až tak důležité,že ?
28. 07. 2010 | 11:01

Carlos V. napsal(a):

Schnilbach : na pracaku prece nubudou navzdy. Naprosta vetsina z nich si misto najde.

Ovsem, snizi to o obecne cenu prace, coz zpusobi vetsi efektivitu a konkurenceschopnost nasich podniku.
28. 07. 2010 | 11:03

vfischer napsal(a):

SOBOTKO, KDYBYSTE NEKRADLI STEJNĚ JAKO VAŠI KÁMOŠI - kteří se momentálně prolhali k veslu, mohli jste ten váš pitomý státní rozpočet snížit aspoň o 30% a ještě zachovat přiměřený sociální status. Jelikož jste ale všichni stejná parta, nekřičte pořád dokola - zloděj chytá zloděje!!!! Teď je pozdě bycha honit! Vám se nic neděje a odsmrdí to "řadový občan" ostatně tak jako vždycky ! Táhněte do háje !
28. 07. 2010 | 11:03

blue jay napsal(a):

Jak Sobotku překvapil stav jeho rozpočtu,

Sliby CSSD r. 2002 pred volbami:
-reforma duchodu
-samostatná duchodová pojištovna oddelená od st. rozpoctu
-príspevek 90 tis. na nákup nového auta
-45 - 50 tisíc nových nájemních bytu formou neziskových spol.
-príspevek 50 tisíc pro každé narozené díte
-plošné prídavky na deti
-racionalizace a zlevnení st. správy
-pro lidi nad 70 let léky bez doplatku
-atd, atd.

B. SOBOTKA v r. 2003 k nesplneným slibum:
"Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí. Byli bychom blázni, pokud bychom trvali na necem, co není ekonomicky reálné, a tlacili zemi do vetších schodku jen proto, abychom prosadili naše politické sliby," vysvetlil už v roce 2003 deníku MF Dnes tehdejsi ministr financí Bohuslav Sobotka.
28. 07. 2010 | 11:05

martys napsal(a):

carlos:
a zv´ýší to i kvalitu života společnosti?!
28. 07. 2010 | 11:06

schlimbach napsal(a):

Carlos V

zřejmě tomu, co jste napsal věříte ... O.K.
28. 07. 2010 | 11:09

slavwin napsal(a):

Samozřejmě cizinci v cizím majetku jsou v jiném postavení. Cesta k technologiím přes cizí investory už by měla skončit, v něčem opravdu unikátním špičkovém to nelze vyloučit, ale už by měl někdo za to nést zodpovědnost a nemluvit jen o trhu.
28. 07. 2010 | 11:11

Džentry napsal(a):

Neo: Podnikal jsem i ve Švédsku. Lindgrenová si dělala legraci, že mají daň 112%. Jak mají pak žít? Co jsem vydělal na koupelnách, to jsem unákladoval na materiálu a provozních nákladech. Koupil jsem si přiručku Konze: 1000 zcela legálních daňových triků a do nákladů jsem si dal i deku na zadním sedadle pro milenku. Daň jsem pak neplatil žádnou. Ještě mi naopak nutili příspěvek na bydlení. Hrdě jsem odmítl.

Dělal jsem i s partou inženýrů, co si přivstali a jezdili s kuka vozy. Nikdo to tam nechce dělat. Tak holt cizinci. Ale večer jsme se voblíkli do smokingů a šli na párty. A vedli jsme inteligentní řeči. A balili nordické paničky. Moc jsme toho nenaspali. Alkohol byl na pasport.
Takže jsem pak skončil na ostrově, kam vyváželi opilce.

Ale na jeho druhé půlce žíl v té době i Ingmar Bergman. Opravil jsem mu sprchu a drtič odpadků a trávili jsme pak spolu a s Liv Ulmanovou docela milé večery. Měl (jako každej správnej chlap ve Švédsku) tajné zásoby alkoholu.
28. 07. 2010 | 11:14

neo napsal(a):

Expert,

kdybys četl, našel bys to u schlimbacha.

100% je nereálný extrém, šlo jen o pouhý příklad, aby pan Frantík s tvrdym I pochopil, že odvody a daně s propouštěním i výší mzdy souvisejí.
28. 07. 2010 | 11:17

neo napsal(a):

almoste glossede tme,

Už jsem Vám psal, že mi opoziční názory nevadí. Rád si je poslechnu. Dokonce v situaci, kdy má vlkova famiglia 118 většinu, mě opravdu plkání opozičních papalášů nijak neuráží, naopak.

budu se těšit na každý marný pokus socialisticko-komunistické opozice zamezit reformám.

Jak již naznačil pan Špidla, socialisté už nemají mnoho možností a tak budou pokračovat v maření na úrovni krajů (v něčem už vytrvává pouze doktor středočech) a budou demonstrovat, stávkovat a nakonec jako v Řecku mydlit klackama s rudými vlajkami.
28. 07. 2010 | 11:27

Carlos V. napsal(a):

Martys : z dlouhodobeho pohledu urcite. Plytvani totiz hodnoty nevytvari.

Z kratkodobeho pohledu to urcite pnuti prinese - ovsem bez pnuti neni pohybu.
28. 07. 2010 | 11:28

Libor napsal(a):

Pane Sobotko,

konečně pořádný blog založený na jednoduchých, snadno ověřitelných faktech. Kalousek a ODS nejdřív snížili daně nejbohatším (první chyba), teď mají díru v rozpočtu (konstatování faktu) a už od samého začátku se hádají (další chyba), protože tentýž Kalousek chce škrtat celoplošně, místo adresně (poslední chyba).

Buďte v blozích konkrétní a adresný, připomínejte varování, která měla ČSSD už ve volební kampaní a konfrotujte je s realitou STŘEDNĚPŘÍJMOVÉHO OBČANA, který bude pořád jenonm platit a platit státu daně a bude si muset stále více a více připlácet, navíc v případě "Bezděkovy" reformy penzí bez jistoty vrácení vložených peněz.

Nekonkrétní varování o privatizaci státu firmou ABL jsou zajímavá akorát pro politology, a to ještě pouze jednou. Navíc byste se možná divil, kolik firem si už dávno zprivatizovalo různé radnice a městské úřady a protože jste proti této skutečnosti nikdy nějak zvlášť nevystupoval, nevypadá teď Vaše snaha upřímně a přesvědčivě.
28. 07. 2010 | 11:30

mirda napsal(a):

zdejší finanční experti
propuštěnej ouřada:ušetřená mzda?jenže vážení připočíst + stravenky+teplo+uklid kanceláře+ kancelářské potřeby+ čas lidí co je ten ouřada buzeruje.
28. 07. 2010 | 11:39

almost glossed™ napsal(a):

neo: Nějak si odporujete. Slova: "No a co je Vám pane Sobotko do toho?" moc neodpovídají nynějšímu "Rád si poslechnu opoziční názor."

Ale oceňuji to částečné zacouvání zpět. Tak ať vám chvíli vydrží.
28. 07. 2010 | 11:43

Ford napsal(a):

No tady jsou novější data o celkovém zdanění.
http://www.finance.cz/zprav...
A v drtivé většině zemí i s vyšším zdaněním je tejný trend - snižování.
Ty státy nejsou na vyšší úrovni kvůli vyšším daním, ale z důvodu šikovných a podnikavých lidí, kteří dostali před desítkama i stovkama let možnost dělat co chtěli s minimálním zásahem byrokracie.
28. 07. 2010 | 11:44

mirda napsal(a):

nezaměstnanost?
kde tady? tady kde neseženete řemeslníka?
kde jsou možná statisíce zaměstnaných cizinců?
28. 07. 2010 | 11:47

neo napsal(a):

almost glossed™ :

Naprosto legitimní otázka.

Názor jsem si vyslechl, zhodnotil a položil otázku...
28. 07. 2010 | 11:49

MK napsal(a):

Zvysovat firemni dane v dobe krize se mi zda nesmyslne, firmy stejne obvykle nevykazuji zadny zisk. Zvysenim socialniho pojisteni dojde spise k propousteni. Jednotna dan z prijmu fyzickych osob je skutecne kuriozni a v normalnich statech nema obdoby. Bylo by treba znovu zavest zpet nekolik danovych pasem a progresivni dan. Toto by melo byt doplneno odstranenim co mozna nejvetsiho mnozstvi danovych vyjimek pro pravnicke osoby tak, aby podnikatele jiz nemohli tak jednoduse zneuzivat moznosti vyuzivat majetek pravnickych osob k soukromym ucelum. Take mame extremne nizkou dan z nemovitosti, zde je dalsi prostor na zvysovani, tato dan by mela nalezet obcim.
28. 07. 2010 | 11:55

JC napsal(a):

Samozřejmě se se
netváří "jednotliví ministři", ale
pouze někteří véčkaři.

V dněšních HN je celkem dobrá glosa o "jogínovi Johnovi", který všechny okolo přesvědčoval, že chůze po rozpáleném uhlí nepálí a po prvním šlápnutí knučí auuu.

Bohušu, laskavě si uvědom, že Radek John Novák je příštím potencionálním partnerem ČSSD.
Tak se do VV moc nenavážej.:-))
28. 07. 2010 | 11:56

Ford napsal(a):

Daň více než 100% není žádný nesmysl, ale realita zavedná ČSSD v roce 2004.
28. 07. 2010 | 11:58

Tencokida Hnuj napsal(a):

Nejlepší ministr Všehomíra svými rozhodnutími v Topolánkově vládě zredukoval manévrovací prostor státu v oblasti fiskální politiky na škrty a zvyšování DPH.
A tak - vzhledem ke struktuře chystaných škrtů je průhlednou podržtaškou korporací a bank.
Signifikantní je také to , od čeho začíná - ne od odhalování a potírání korupce a daňových úniků, ale honem na chudé.
Nezačne u sebe - protože je těžké sebe samého poslat do basy.
Pro tuto republiku představuje Al Calous větší nebezpečí než Usama a H1N1 dohromady.

Ach, ta nesnesitelná lehkost bytí potrhlých šejdířů a ctižádostivých podvodníků ! /Janota a spol./

http://www.rozhlas.cz/zprav...
28. 07. 2010 | 12:00

max napsal(a):

to autor:
1. největším problémem nebylo snížení daní (rovná daň) a odvodů v r.2008, ale nárazové zvýšení mandatorních (povinných) výdajů v r.2006 o 60-70mld.Kč v době předvolebního šílenství.
Mimochodem nízkopříjmové skupiny po daňové reformě neplatí daň z příjmu žádnou.
2. odvody z mezd (sociální a zdravotní pojištění) jsou u nás tuším po Francii nejvyšší v Evropě, takže tudy asi cesta nevede. Jen to zvýší podíl práce na živnostenský list nebo nezaměstnanost a práci načerno.
3. celkové daňové zatížení je z nových členských zemí EU vyšší snad jen v Maďarsku.
Maďarsko má přitom dnes velmi problémový stav veřejných financí,takže tato úměra tak úplně neplatí.

Progresivním zdaněním vysokopříjmových skupin (proč ne?) získá SR navíc asi 4-5 mld.Kč. Co zbylých 160mld.Kč deficitu SR?Vyšší daň z příjmu právnických osob v době krize může odčerpat peníze nejvíce ČEZu a jiným podobně monopolním ziskovým firmám, ale může způsobit problémy menším a středním podnikům (pokud již nejsou dávno ve ztrátě). Řešením by možná byla daňová pásma v závislosti na absolutní výši zisku před zdaněním (otázka je,zda by nedocházelo k masivním podvodům).
U jakéhokoliv zvyšování daní však platí - je nutné porovnání především s nejbližšími sousedními státy (DPH, spotřební daně) a je nutné zvážit možnost následného odchodu firem do daňových rájů (bohužel je to stále častější případ). V době krize ale zvyšuje přímé daně opravdu jen málokdo.

P.S.: Zatím stále autor "úspěšně" tají svoji verzi úspor na straně výdajů státního rozpočtu. Ačkoliv již po volbách publikoval řadu blogů na téma veřejné finance, konkrétně v této věci nic neuvedl. Snad se dočkáme příště a nebudou to jen mediální fráze.
28. 07. 2010 | 12:08

Brundibár napsal(a):

Pane Sobotko,

změna daňových zákonů si vezme určitý čas a jen velmi těžko by bylo možné vše "zprocesit" tak, aby platily řekněme od 1. listopadu (Senát i president mají po měsíci na projednání). Pokud vláda chce dodržet schválený rozpočtový schodek (a i vy to považujete za klíčové), tak by těch odhadovaných 10 miliard v příjmech dělalo 5 miliard za měsíc. Je tedy zřejmé, že na změny daní (a tedy zákonů) rozhodně není dnes čas. Uznávám ale, že "ty vidle do toho hážete" velmi dobře, že to je vaše práce se snažit stávající koalici rozklížit a klobouk dolů, děláte to podstatně elegantněji (tedy bez osobních útoků), než pan Paroubek.

To, co pan Kalousek navrhuje, avizoval ještě před jmenováním vlády (takže všichni ministři se dopředu mohli připravit na to, do čeho jdou) a třeba ve Švýcarsku to je každodenní chleba centrální i kantonálních vlád (výše daní je v Ústavě a tu lze měnit jen referendem). Další věc je, že kdyby česká firma vedla své účty tak, jako je vede český stát, myslím, že by to příslušný finanční úřad řešil ruku v ruce s orgány činnými v trestním řízení. "Státní pokladnu" tedy ČR potřebuje jako sůl (a jestli se vám nelíbí její připravovaná podoba či její cena, měl jste dost času to připravit lépe).

Státní úředníci pochopitelně tvrdí, že ušetřit těch 10 miliard "nejde". Pochopitelně - procesy ve veřejné správě jsou nastaveny velmi neefektivně a větčina úředníků se právem obává, že by mohla přijít o místo, pokud by tyto procesy byly nastaveny lépe. Na druhou stranu, ČR nemá jinou možnost, než svoji státní správu zefektivnit. A rozumím osobní motivaci jednoho každého úředníka, že se bude bránit zuby nehty.
28. 07. 2010 | 12:08

kristusek napsal(a):

Neo, proboha, netvařte se hloupějším než je nutné. KAŽDÉMU občanu tohoto státu je do koaliční smlouvy velmi mnoho, ať už je to politik nebo dlaždič. A opoziční politik se musí o koaliční smlouvu starat víc než všichni ostatní.
Stejně tak bych se mohl zeptat vás - co vám je do koaliční smlouvy?
28. 07. 2010 | 12:10

kristusek napsal(a):

Brundibár - ministřei se nemohli předem připravit, když do poslední chvíle netušili, čeho vlastně budou ministři:-p
28. 07. 2010 | 12:11

neo napsal(a):

kristusek:

já jsem s koaliční smlouvou spokojen, jakožto i s koalicí.

Panu Sobotkovi vadí, že vyjednávání nepředcházel jakýsi seminář.
28. 07. 2010 | 12:19

franťýk napsal(a):

max
Jestlipak si vzpomenete, kdo nejvíce sahal do mandatorních výdajů, tedy směrem nahoru, v onom volebním roce? No samozřejmě tehdejší lidovec a dnešní topák Kalousek. To on přišel s astronomickým nárůstem příspěvků pro rodiny ačkoli se od toho chtěli distancovat všichni tehdejší koaliční partneři. A dneska ječí? To je důvod, proč je Kalousek naprosto
nedůvěryhodná osoba.
28. 07. 2010 | 12:26

neo napsal(a):

martys:

vedle jak ta jedle. Nejsem placenej ani ODS ani TOP a volil jsem VV :)
28. 07. 2010 | 12:28

martys napsal(a):

max:
je nutné zrušit tzv. daňové ráje... je to velký problém světové ekonomiky
28. 07. 2010 | 12:31

martys napsal(a):

frantyk:

rpoto taky Kalousek nen ípředsedou.....i když se na to třepal.....místotoho tam nastrčil schwarzenberga
28. 07. 2010 | 12:33

slavwin napsal(a):

Byl jsem asi OSVČ, když se nedaří tak i nulová daň je prd, do dluhů Vás žene zdravotní pojištění, když se moc daří nevím co to je? Co mi leze tím chlupatým přes krk jsou manažérské platy státních a polostátních firem. U firem které nemají ani kačku od státu ať si ty manažéry platí jak chtějí a snesl bych i tu nejzákladnější daň. Firmy které živí stát družstvo, nejsou tak úplně soukromé jak se prezentuje, tam stát když jim dává práci má právo zasahovat i do jejich vnitřního chodu a vybrat si z větších mezd a zisků větší daň.
28. 07. 2010 | 12:40

Da.Rock napsal(a):

Snižovat daně v době rekordního ekonomického růstu může jen ekonomický diletant. Přesně tak se vystudovaný chemik, pan Kalousek, ukázal.
Snižování daní je prorůstové opatření, má se používat k době recese, ne v době, kdy je ekonomika na vrcholu konjunktury.
Na Kalouskovu obhajobu ovšem musím konstatovat, že i socani se zapojili do toho nesmyslného populistického závodění o co nejnižší daně.
28. 07. 2010 | 12:41

ok napsal(a):

Pane Sobotko, za ten stav rozpočtu děkujeme v první řadě vám (rozhazovačnému ministru financí v časech prosperity) a panu Paroubkovi, který v minulém volebním období jakoukoli restrikci výdajů blokoval.
28. 07. 2010 | 12:42

SuP napsal(a):

Tak nevím hoši, ale nějak se mi ty Vaše úvahy o 100% dani nezdají.
Já bych v takovém případě zisk, pokud by nějaký byl, rozdal zaměstnancům ve mzdách, ať jim je sobotka zdaní 100%. Mě by sice nezbylo kromě nákladů nic, ale zato bych měl hezkej pocit, jak si pracující se sobotkou zase notujou.
28. 07. 2010 | 12:42

Hloupý Honza napsal(a):

Pro všechny zdejší a ostatní politické "makroekonomické" experty trocha mikroekonomických čísel.

Stav odvodů od 1.1.2009.
Minimální mzda ....... 8.000,-Kč

Odvody
_________________________________
sociální pojištění
firma 25% ....... 2.000,-Kč
zaměstnanec 6,5% ....... 520,-Kč

zdravotní pojištění
firma 9% ....... 720,-Kč
zaměstnanec ....... 360,-Kč

daň z příjmu fyz osob
mzda 15% v tomto případě 0,-Kč
__________________________________

Odvody Celkem 3.600,-Kč
Čistá mzda zaměstnance 7.120,-Kč
tj.
50,5 % !!!!

A to je jenom příklad s minimální mzdou, při vyšších příjmech si k tomu spočítejte ještě 15% po směšném odečtu pár nezdanitelných částek. Takže vážení, kdo chce žít ve státě, kde platí peníze do černých děr a do kapes
Řebíčků, Němců a spol.., ať se přihlásí.
Já zcela určitě nehodlám vyhazovat půlku toho co dám zároveň sobě jako zaměstnanci komínem. Až tady bude stát poskytovat svým občanům služby odpovídající úrovni daní a jiných odvodů, jako je tomu např. ve Švédsku, tak tady budu rád platit daně a vše ostatní. Ale je to jak se vším českým cena Mercedesu ale kvalita Trabantu.
28. 07. 2010 | 12:43

Brundibár napsal(a):

kristusek:

1. Bídný stav rozpočtu avizoval pan Janota ještě před volbami - bohužel, nejspíš nikdo z aktuálních ministrů, kteří dnes lamentují, si nezjistil, jak se tento stav promítne do resortu, o který měl zájem (kdyby např. pan John nechtěl na vnitro, tak tam dnes není).

2. To, na jakém budou resortu věděli současní ministři dva týdny před tím, než na Hradě složili slib - nemuseli se o tyto resorty tak drát, případně to mohli "složit" podobně, jako kdysi pan Nečas vycouval z Obrany.
28. 07. 2010 | 12:44

slavwin napsal(a):

Chtěl jsem napsat asi 3 roky
28. 07. 2010 | 12:44

SuP napsal(a):

max -
Kdyby "autor" měl nějaké řešení, nemusel by otvírat témata "kiš kiš, voni to neuměj!".
Tenhle blog mi připadá, jako když si blbec koupí vařič, dá na něj hrnec s vodou, škrtne sirku, zvedne poklici a řekne:" Tento vařič je nekvalitní, ta voda se nevaří a to jsem právě škrtnul sirkou".
28. 07. 2010 | 12:51

voroshilov napsal(a):

Sup:
Netusite jake maji dane ve Francii,tam Vas proste a bez ciratu skubaji jako kure,zbohatnout u frantiku proste fizicky neni mozne,je to jeden z vynalezu socialisticke vlady Mitterana!
28. 07. 2010 | 12:54

Koleda napsal(a):

To Lex:
Vážený pane, nevím, ale odvod z mezd je stále 35%, to zaprvé. Zadruhé, neporovnávejte laskavě mzdy aniž porovnáte produktivitu práce. Ta je u nás oproti západním zemím nižší, proto tomu odpovídají i mzdy. A zatřetí, nechte si skutečně někým vysvětlit, jak je to v oněch zemích s odpočítatelnými položkami, tedy s náklady, které si podnikatelé mohou odečíst z daňového základu. A mluvíte-li o složené daňové kvótě, tak ta je u nás kolem 50%, protože odvody\ z mezd jsou rovněž daní, ať chcete či nikoliv.
28. 07. 2010 | 12:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden výkřik obsahující hrubou nadávku ("blb"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 07. 2010 | 12:57

bob napsal(a):

to Brundibár
pan Janota taky avizoval, že už ho to ve státním přestává bavit a že půjde do soukromého. A?
Správně bude v dozorčí radě ČEZu:-))))))))
28. 07. 2010 | 12:58

SuP napsal(a):

Hlavně že si z toho našeho dańového bordelu každý dokáže vygenerovat čísla, která se mu budou líbit.
28. 07. 2010 | 12:59

kristusek napsal(a):

Brundibár - tak on například p. Bárta tvrdil, že bude 14 dní v kuse, dvanáct hodin denně, studovat problematiku svého ministerstva...to si moc tu dovolenou v Itálii neužil, řekl bych:-p
28. 07. 2010 | 13:02

pepík napsal(a):

koleda

ad zaprvé: zaměstnavatel odvádí 34% a ne 35. o 1% se tuším snížil odvod na důchodové pojištění.

http://osobni-finance.finan...
28. 07. 2010 | 13:06

slavwin napsal(a):

Ještě bych dodal pokud firma dává své výrobky do obchodní sítě a stát občas něco nakoupí je čistě soukromá. Investičnímu celku bych dal jiný statut, než výrobek určité rozlišení bych považoval od zahraničního a tuzemského dodavatele. Úplně nemorální je to tzv. zprostředkování domácích investičních celků do státních firem, myslím ty zdravotní kompletátory zařízení. To je beztrestné vykrádání státního rozpočtu, jako občan vznáším námitku a považuji jakékoliv omezování sociálních dávek do doby než se to vyřeší za nepřípustné.
28. 07. 2010 | 13:09

Rumcajs napsal(a):

Mám pro Tebe jednu potěšující zprávu Sobotko.

Nevěřím, že jsit tak blbej, abys věřil tomu co jsi napsal.
28. 07. 2010 | 13:19

Carlos V. napsal(a):

Rumcajz : na Vasem miste bych panu Sobotkovi vice veril, on je vskutku uprimny.
28. 07. 2010 | 13:22

Brundibár napsal(a):

Bob:
A co mají soukromé plány pana Janoty co do činění se zprávou, pak je na tom státní rozpočet?

kristusek:
Jednoduché: pan Bárta zjevně zná teorii her (http://en.wikipedia.org/wik... - nechce se mi hledat český výklad)
28. 07. 2010 | 13:35

Agent napsal(a):

Hloupý Honzo,
zajímavě spočítané. Akorát by se relativní zdanění mělo počítat ze superhrubé mzdy (nejlépe celkové náklady zaměstnavatele) tzn. těch 3600/10800*100=33,33%.
U průměrné mzdy to už dělá 42,4% a stále to stoupá ... tzn. současný stav zdanění je progresivní. A Sobotka chce tento stav výrazně prohloubit. Stát z toho nebude mít ani korunu, jelikož těch pár drobných si stejně přerozdělí Sobotka do svých náhrad.
28. 07. 2010 | 13:38

neo napsal(a):

Agent:

nutno k tomu přičíst odvody na DPH a spotřební daň po utracení čisté mzdy
28. 07. 2010 | 13:45

martys napsal(a):

stejskal:

blb je hrubá urážka?
když navíc to ani nebylo použito adresně na někoho?!
28. 07. 2010 | 13:58

SuP napsal(a):

martys -
Nekecej! Já to čet!
28. 07. 2010 | 14:08

martys napsal(a):

sup:
a? jak to vidiš?
28. 07. 2010 | 14:34

Mistr XXL napsal(a):

Jen pro informaci Sobotkovi.

VV meli v programu snizovani primych dani a zvysovani neprimych. O coz se mimochodem tato vlada bude snazit. Kdyby zvysovali dane, tak zase kricite, ze nedodrzuji svuj program a ze podvedli volice. Vy jim ale radite zvysovat dane :-)

http://www.veciverejne.cz/p...

Vyssi zdaneni je navrhovano pouze pro hazard, prostituci, zamestnanecke benefity a prijmovou skupinu s sestinasobkem prumerne mzdy (takze zanedbatelny prinos do rozpoctu).
28. 07. 2010 | 14:49

Lex napsal(a):

Koleda
"Vážený pane, nevím, ale odvod z mezd je stále 35%, to zaprvé." - a já dodávám - Když nevím, tak se zeptám, nebo zbytečně neplácám hlouposti.
Zkuste si, laskavě, osvojit alespoň základy fiskální gramotnosti, právní úpravy státních rozpočtů a daňové sféry.
Pro začátek můžete zkusit empiricky - projeďte si některé z posledních státních závěrečných účtů. Tam také nejsnáz pochopíte skladbu složené daňové kvóty - Vy "odvode".
28. 07. 2010 | 14:59

Lex napsal(a):

Agent
Ano, stoupá. U střední vrstvy. Až narazí na zastropování pro odvody sociálního a zdravotního pojištění. Pak už jen klesá a klesá tj. pro bohaté. A to jste ještě zapomněl, že to zastropování se současná vláda zavázala snížit na polovinu - ze současného šestinásobku průměrné mzdy na trojnásobek.
No, jak jsem řekl, Kalousek je dosud neuznaný génius.
Vzhůru ke snižování deficitu snižováním příjmové stránky rozpočtu (od bohatých).
28. 07. 2010 | 15:06

Skogen napsal(a):

Když vy jste, neo, takový malý Napoleon :) Diktátor a despota, který si musí dupnout a prosadit tu svou. Někdo by možná řekl "neoprase" ;)
28. 07. 2010 | 15:25

neo napsal(a):

Skogen:

hm, to asi ne....

Nejsem ani Napoleon, ani despota ani diktátor...

navíc nic neprosazuji, jen diskutuji...
28. 07. 2010 | 15:43

Petr Klos napsal(a):

Jen taková otázka. Pane Sobotko. Proč neschválili šetření na výdajích? Upřímnou odpověď prosím. Není to politické? Dobrá. Upřímnost se nenosí. Historie se vám hodí jen když se vám hodí, rozumím, taky znám ty ameické PR ego-boostery. Bude-li vaše strana stále v politice až dokončím vysokou, těště se na správnou veřejnou konfrontaci. Víte, raději tam zůstaňte, to bude pro mne nejlepší motivace být politkou zhnusen a mít snahu ji vylepšit a změnit image České republiky z postkomunistické na lokální mafie napojené zastupitelské vlády, v něco blíže liberální demokracii. A kdybych mohl, (je tu cenzura), vyřídil bych vám srdečný vzkaz, protože se chovát jako omezený zlý člověk. To podle všeho nejste, a nezbývá si než myslet, že to děláte umýslně, a pak je to jen špatné. Mrzí mne to, a doufám, že brzy ve své kariéře skončíte. (Normálně bych napsal, doufám, že se zlepšíte, ale... jsem v česku.)
28. 07. 2010 | 17:32

jozka napsal(a):

Jasne, neo, nejlepsi diskuse zacina slovy "Co je vam do toho".

Problem bude zrejme v tom, co si pod slovem "diskuse" kdo predstavuje :-)
28. 07. 2010 | 17:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

jozka

You really got him now.

https://www.youtube.com/watc...
28. 07. 2010 | 17:49

myloš napsal(a):

Lex:
Vážený pane, máte obrovské sebevědomí, ale např. DPH nechápete ani zbla. Kde jste to vzal, že DPH platí až konečný zákazník? A co to je tedy za částky, které nosí finančním úřadům výrobci, velkoobchod a maloobchod?
28. 07. 2010 | 18:12

jarpor napsal(a):

Tak po zdrcující kritice, jak se chovají ministři za VV stran personální politiky náměstků z ABL, jsem si vyslechl tiskovku, a vábení těch samých ministrů k opozici...
Přijďte přátelé... máte přeci možnost spolupracovat s náma...

Pane Sobotko, to chce opravdu mít žaludek na takové obraty... ten máte. Nic víc.
Na blití... je mi z té Vaší politiky... nové ČSSD pod Vaším vedením.

Hezký podvečer
28. 07. 2010 | 18:12

Suchec napsal(a):

Voni totiž chlapci Kalousek a spol. moc nedoufali, že ty volby vyhrají, a tak Barták, Janota a spol. utráceli i v krizi, jen co šlo.

Viděli jste ty ksichty poté, co zjistili, že mají vládnout?
Zvláště u těch, kteří věděli, jak si stojí státní finance to bylo evidentní.

Jediná obrana je to vše hodit na Véčkaře (stačí se podívat, kolik se kde škrtá - to MŠMT je bratru darda 10+3mlrd., oproti MNO - 185mega), udělat z nich svině, sami se převtělí do role mučedníků, co jim zase někdo rozkopal bábovičky, a budou spoléhat na výrazný úspěch v senátních a dalších předčasných volbách s tím, že Véčkaře vykopnou

Tak ať si to vyžerou.

Neo, uhni, stojíš si na vedení.
Ty za diskuzi považuješ to, že pokud není po tvojim, tak je na Tobě páchán zločin, co?

A argumenty máš, jak Emisáek, který taky naplácá ptákovin a hňupovin, ale furt se bude točit na záměně úvěrová/kreditní.

Ty voe, ty ses nikdy asi nespletl.
Použil jsi to již 3x, máš ještě (n+1)! pokusů. Taková jsem já, matinko.
28. 07. 2010 | 18:20

Carlos V. napsal(a):

mylos : prosim nepiste o tom, cemu nerozumite
28. 07. 2010 | 18:43

Lex napsal(a):

Carlos V.
Můžeme být z opačných táborů, můžeme mít různé názory, i protichůdné, můžeme se přít.
Ale hlupák, chudý duchem, je náš společný nepřítel. Dík.
28. 07. 2010 | 19:00

Hloupý Honza napsal(a):

to: agent
Já porovnávám "opravdové" peníze které na jedné straně dostane zaměstnanec do ruky a a na straně druhé co on a jeho zaměstnavatel zaplatí společně do černých děr (zdravotní pojišťovny, státní kasa, správa sociálního zabezpečení). Fakticky je to tak jak jsem uvedl, aby zaměstnanec obdržel 7.120,-Kč musí společně se svým zaměstnavatelem zaplatit "státu" 3.600,-Kč, tj. 50,5%. Uvedl jsem to tak právě proto, že makroekonomové a statistikové si rádi hrají s čísly, které však nemají žádnou faktickou hodnotu. Vy sníte 2 rohlíky s párkem, já zůstanu o hladu, ale statisticky a v průměru jsme si dali do nosu oba po jednom.Superhrubá mzda, obrat, tržby, průměrná mzdy aj. jsou právě těmi zkreslujícími informacemi. Někdo může mít miliardový obrat a 100 tis. zisku, jiný stejného zisku dosáhne při miliónovém obratu. Kdo je lepší ? Má obrat nějakou vypovídací hodnotu ? Asi takovou jako superhrubá mzda.

to neo:
DPH ani spotřební daň nijak podnikatele nezatěžuje, obé pouze zvyšuje konečnou cenu zboží a služeb. V případě DPH když je podnikatel plátce DPH tak je to nalej vylej, co zaplatí si nárokuje, když není plátce tak mu ji zaplatí zákazník, nebo konečný spotřebitel. V případě spotřební daně platí vše konečný spotřebitel.
28. 07. 2010 | 19:07

zajda napsal(a):

Hloupý Honza:
DPH podnikatele opravdu zatěžuje.
Truhlář koupí materiál za 1190 Kč, z toho je 190 Kč DPH. Den pracuje a něco vyrobí a prodá na fakturu za 2280 Kč, z toho je 280 Kč DPH. Státu odvede 280(DPH prodej) - 190(DPH nákup) = 190 DPH v měsíci, kdy prodal(tzv. DUZP ). Zákazník zaplatí až za 3 měsíce. =>
1. V podstatě i z vykonané práce se platí DPH.
2. Odvádí DPH dříve než dostane reálnou platbu.
28. 07. 2010 | 20:16

Hloupý Honza napsal(a):

to agent:
Navíc bych řekl, že to spíše Vy máte "zajímavě" spočítané.

Takže už úplně pro všechny makroekonomy-filosofy ještě podrobněji:

odvody na sociální:
_____________________________________
firma 25%
z toho: 21,5% na důchodové pojištění
2,3% na nemocenské pojištění
1,2% na stát.politiku nezaměstn.
zaměstnanec 6,5%
z toho 6,5% na důchodové pojištění
____________________________________
odvody na zdravotní
____________________________________

firma 9%
zaměstnanec 4,5%
____________________________________
odvody celkem 47.5 %
z toho:
firma 34%
zaměstnanec 13,5%

____________________________________
Vážený Agente, minimální odvody, a to nepočítám daň z příjmu ze závislé činnosti, která je u nižších částek nulová, jsou tedy minimálně 47,5 %. Navíc těch vašich 33,33% máte ještě blbě spočítané, neboť 3600,- jsou odvody z částky 8.000?-kč a ne z 10.800,-kč, kde jsou odvody vyšší. A na těch minimálních % odvodů nezmění nic ani nezdanitelné ani jiné položky, které sice snižují zdanitelný základ, ale týkají se pouze dani z příjmu ze závislé činnosti.
28. 07. 2010 | 20:29

Hloupý Honza napsal(a):

to zajda.
Takového truhláře, který má obrat na měsíční zdaňovací období bych chtěl vidět. Když mu zákazník zaplatí až za 3 měsíce tak je to tak akorát, neboť většina z nás má čtvrtletní zdaňovací období.

Jinak takováto argumentace je stejná asi jako kdybych tvrdil, že doplácím na vystavování faktur, neboť mi je nikdo nezaplatí, a já z nich musím odvést jak DPH tak z nich odvést i daň z příjmu.
28. 07. 2010 | 20:36

mirda napsal(a):

ano hloupý Honzo tak to je!
ano doplácíme všichni živnostníci když zákazník nezaplatí
stát si své vybere hned a nedej bože pokud je velká vratka,přijde kontrola a máš čekačku taky 6měsíců
28. 07. 2010 | 20:52

mirda napsal(a):

hele a že se nám tu kluci socanský množí,že voni zase budou volby?
Ještě chybí Ráth a Petuška
28. 07. 2010 | 20:56

er napsal(a):

ten inteligentní tvor jménem neo se ale musí ve svém zaměstnání otáčet... už mi připadá, jak placený pravicový diskutér...:)) s tím, že nemá názor a rozhled se holt nic dělat nedá... ale snad ho to jednou trkne chudáka ideologa...
29. 07. 2010 | 00:18

dříve ruda napsal(a):

Pane Sobotko,

ještě nedávno se zdálo, že držíte pohromadě pouze za pomoci ortopedických pomůcek a rovnátek. Škoda, že myšlení podobné podpůrné prostředky nemá. Zde jste se, jak se zdá, již rozpadl.
29. 07. 2010 | 01:02

dege kníže napsal(a):

to neo
je vidět ty hloupý pravičáku jak chápeš demokracii . Samozřejmě panu Sobotkovi do toho něco je . Je představitelem nejsilnější opoziční strany , a to strany
která mimo jiné zvítězila ve volbách a ve vládě není jen proto , že se spousta lidí nechala zmanipulovat ve volbách a volila marketingové strany . Časem na to ti tupci doplatí...
29. 07. 2010 | 07:13

neo napsal(a):

Suchec:

mě nedojmeš. S těma kartama by sis to měl vážně ujasnit.

er:
nejsem placený pravicový diskutér. V zaměstnání jsem spokojen. Ne jako vy vřískající lulini co vyhráli volby.

dege kníže:
Ano další takový, který nepřipustí, že ta vaše sockomoušská ideologie nesedí všem. Nedokážete si přiznat, že TOP ODS a VV byla skvělá volba a že ji lid zvolil, jako nejlepší možnou.
29. 07. 2010 | 09:02

Tencokida Hnuj napsal(a):

lid : /tím se kdysi velmi oháněli komunisté/

počet obyvatel ČR : 10 500 000
počet oprávněných voličů : 8 300 000
Účast ve volbách : 63 %
Počet platných hlasů : 5 300 000

ODS : 20 % tj. 1 060 000
TOP 09 : 870 000
VV : 570 000

celkem : 2 500 000

tj. ani ne polovina platných hlasů a necelých 26 % "lidu", resp. 30 % oprávněného "lidu" dle ústavy

http://www.denikpolitika.cz...

http://translate.google.cz/...|cs&u=http://en.wikipedia.org/wik...

Váš "lid" ale každopádně rozhodl, že největším loserem voleb je ODS. A že jí má dost. O dost více než ČSSD./úbytek mandátů/
29. 07. 2010 | 10:51

neo napsal(a):

Tencokida Hnuj:

ano, demokratické volby toto umožňují a lid každopádně rozhodl, že si přeje koalici ODS,TOP 09 a VV.
29. 07. 2010 | 11:16

jozka napsal(a):

opravdu neo? Ona byla nekde otazka stran koalice? nemel bys na to zase nejaky vypeceny odkaz jakos temi malymi kramky?

:-)
29. 07. 2010 | 11:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

neo
Pouhý součet jednotlivých platných hlasů pro ODS, TOP 09 a VV rozhodl, že mohla být utvořena trojkolka. Ne lid.
Lid rozhodl, že volby vyhrála TOP 09 a VV.
Tedy marketingoví odborníci na modulování poptávky.Toť vše.
29. 07. 2010 | 11:34

neo napsal(a):

jozka:

z té otázky není patrné na co se ptáš. //Ona byla nekde otazka stran koalice?/// nedává smysl.
29. 07. 2010 | 11:36

neo napsal(a):

Tencokida:

no a voliči ty hlasy dali. v čem je problém?
btw:
Volby vyhrála ČSSD.
29. 07. 2010 | 11:37

rejpal napsal(a):

neo:
jde o to, že při volbách snad jen voliči ODS a TOP 09 věděli (ne všem to došlo, ale to je jejich problém), že tyto dvě strany vytvoří koalici. Voliči VV to nevěděli. Sám jsem jsitou dobu možnost volit VV zvažoval, a velmi jsem se zajímal o její povolební osud. V podstatě zaznívaly dvě varianty: a) VV nemají zájem o vládní křesla, chtějí z opozice podpořit toho (KOHOKOLI!), kdo bude ochoten plnit nejzákladnější věci (zejména boj s korupcí). Druhá varianta (méně pravděpodobná) - půjdeme do vlády JEN s tím (s kýmkoli s výjimkou KSČ - nemohli tušit, jak dopadnoe KDU, Zelení, Zeman atd.), s kým budeme moci plnit naše priority a z nich nehodláme v žádném případě slevit. Takže žádné předběžné debaty o PRAVICOVÉ nebo LEVICOVÉ koalici. Prostě to tak matematicky vyšlo. Tahle trvzení platila ještě den před volbami, a ještě po volbách vykládal předseda, že do vlády nechce, pokud... (viz výše). A pozice VV byla tak silná, jak jim samotným zřejmě vůbec nedošlo. Bohužel se zatím zdá, že si ji samy oslabují
29. 07. 2010 | 11:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

rejpal
Přesné. Ještě dodám - nyní jde o lavírování před nadcházejícími volbami . "Nelíbí se nám to, jde to proti našemu programu, ale ustoupíme v rámci zachování trojkoalice."

Dost dobrá strategie. Spoustu hňupů v komunálkách na to skočí.
29. 07. 2010 | 12:01

SuP napsal(a):

Dost dobrá strategie. Spoustu hňupů v komunálkách na to skočí.

Jak? Že budou volit VV, aby to vyhráli se socanama a utvořili dvoukolák?
29. 07. 2010 | 12:42

Wraith napsal(a):

Tencokida

V podstatě souhlasím.
Češi jsou národ, který se snadno nechá zblbnout a navíc jsou nepoučitelní. A co hůř, zapomněli přemýšlet. Víc je vyděsí dění ve vzdáleném Řecku, než banda loupežníků za vraty.
Vzpomeňme prvních pravicových vlád v republice po roce 1989.
V té době došlo k tak masivnímu rozkrádání republiky, že ještě dnes pociťujeme následky. Ke vší smůle: Líbivými slovíčky a klamnými manévry zmatení lidé nedokáží vidět a rozpoznat pravý stav věcí. A nikdo jim ho dobrovolně neukáže.
ČSSD má sice v opozici chování řeznického psa, ale v ledasčem má pravdu.
Pravicové směřování politiky není cestou, jak vyvést tento stát z problémů. Správnou cestou je kompromisní střed. Myslím si, že kombinace návrhů ČSSD a dalších stran budou ten správný lék na současnou krizi. To však předpokládá rozumná rozhodnutí a ne oplakávání vlastních bolístek a hýčkání si uražené cti.
Současné Kalouskovy finanční manévry budou v konečném důsledku znamenat ohromné oslabení ekonomiky a v nejhorším případě státní bankrot. Dočasné vylepšení situace bude jen klamným efektem celé operace, ponevadž krize bývají jako bumerang.. rády se vrací a já další cítím za humny.
Tuhle republiku nečeká osud Řecka... bude to 100x horší.
Republika skončí buď jako soukromé vlastnictví nebo coby součást obnoveného Rakousko-Uherska či Velkého Německa.
A to se snažím být ještě optimista.
29. 07. 2010 | 12:49

kozoroh napsal(a):

TCKH.
Abychom se neztratili v "modulovaných" diskuzích, dovoluji si doplnit vámi prezentovaná data i o levou část spektra. Strany, jež propadly získaly cca 600 tis. hlasů.

ČSSD -22,08% t.j. 1 155 267 hlasů
KSČM -11,27% t.j. 589 765 hlasů

Celkem tedy získala levice 1 745 032 hlasů.
Pravice 2 500 000 hlasů.
Řekl bych, že rozdíl není zanedbatelný a situace v parlamentu tomu odpovídá.
Lid rozhodl, jak rozhodl, vč. toho faktu, že vás zklamal (prostřednictvím VV). Nepovažuji lid (dav) za měřítko inteligence, ale považovat jeho entity za hňupy už vyžaduje dost slušnou dávku impertinence (spíše sprostoty).
29. 07. 2010 | 12:55

SuP napsal(a):

Wraith -
Obávám se, že budete zklamán.
ČSSD bude stále stejně nevolitelná (myslím pro tzv. "nerozhodnuté", tedy ty, kterým je jedno, komu to hoděj) díky své stále rostoucí afinitě ke KSČ. Naopak po těch změnách, které v ODS probíhají, bude tato zase volitelnější jako dřív. Posílí i TOP, takže pro volbu VV se rozhodnou skutečně jen hńupové se slogany "...Volím VV, uvidíme..."
29. 07. 2010 | 12:57

Wraith napsal(a):

SuP

Nedělám si iluze. ČSSD si svou strategií zkazila pozice a jen tak se z toho neoklepe. To by musela výrazněji změnit rétoriku a smířit se s pozicí, kterou jí volby přisoudily.
To však neznamená, že má jen sedět a trpět výstřelky vládních stran. Její návrhy by měly být věcné a propracované do detailů. Rozhodně bych nedoporučoval pořádíní nějakých "hurá akcí", které straně v minulosti přinesly jen potíže. Na místo předsedy strany bych doporučil hejtmana Pardubického kraje, pana Martínka, který je podle mého mínění osobou, kterou by občané přijali jako mnohem zajímavější alternativu. To neznamená, že pan Sobotka je špatnou volbou - i on má své klady, avšak jeho vystupování má v sobě část "paroubkovitosti", kterou u výše uvedené vychodočeské osobnosti postrádám.

Někdy mívám pocit, že pomalu dozrává čas na nové rozvrstvení levicové části politiky.
Předpověděl bych, že je velice reálné rozštěpení ČSSD a tím dojde ke vzniku nové strany s výrazně středolevým programem. Což by levicovou sféru výrazně oživilo, ale mohlo by to také znamenat další oslabení levice.

Je smutné, že značné množství stran a uskupení v proběhlých volbách existovalo pouze účelově, což vedlo k znepřehlednění volební kampaně.

Levice v současnosti nenachází recept, jak správně prezentovat své myšlenky. Americký model byl oběma nejsilnějším subjektům pro kočku.
A já sám způsob volebího boje - negativní kampaň - silně odsuzuji. To není způsob, jak vyhrát volby. Jako tolikrát v minulosti se potvrdilo staré pořekadlo "Když se dva perou, třetí se směje"... co na tom, že tentokrát to byly třetí a čvrtý... Prostě pokud ČSSD nepřehodnotí vlastní image a přístup k voličům, nemá šanci výrazněji uspět v žádných volbách. Lidé potřebuji zcela jasný a pochopitelný plán obnovy republiky ovšem ČSSD zatím ten svůj nebyla schopna lidem srozumitelně vysvětlit.
Návrat ČSSD na politické výsluní je tedy podmíněný změnou přístupu k voličům, restrukturalizaci vedení a rozhodně výraznou změnou prezentace strany - tím mám na mysli volební kampaně.
29. 07. 2010 | 13:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

kozoroh
To Vy mluvíte o pravici.
Já jsem žádnou pravici nezmiňoval.

Tedy jde o Váš hluboký politologický omyl, ne můj.

Hňupi je slabé slovy pro ty, co se nechali obelhat VV - takto mafiánskou frakcí ODS/největší loser voleb/.

Já jsem rád, že jsem volil Zelené.

Čest.
29. 07. 2010 | 13:50

neo napsal(a):

rejpal:

jí VV volil právě proto aby vznikla tato koalice.
29. 07. 2010 | 13:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

neo
Tak to je špatně. Já chtěl VV volit kvůli tomu, co měla v programu. Tedy prioritám - prosazování prvků přímé demokracie a boj s korupcí.
Neuvažuji totiž jako bolševik.
29. 07. 2010 | 14:36

neo napsal(a):

Tencokida:

proč špatně?

podpořil jsem stranu, které nejvíce konkurovali pro mě nepřijatelní zemanovci, zelení, lidovci, aby tato mohla pomoci silné ODS a TOP 09 proti ČSSD a KSČM.

Jen prostý kalkul.

a povedlo se
29. 07. 2010 | 14:59

jozka napsal(a):

Ehm... neo takze kdyz ty si volil kvuli vzniku koalice, tak tak nutne cinili i ostatni? Trochu neskromne, ne?
29. 07. 2010 | 15:09

neo napsal(a):

jozka:

to tvrdím kde ty šošone.

Určitě byli lidé, kteří jejich volbu zvažovali z jiného důvodu, třeba Tencokida, který nakonec zvolil jinak.

Pak byli jistě tací, kteří chtěli koalici s ČSSD bez Paroubka.. s přispěním třeba lidovců apod..
29. 07. 2010 | 15:17

Kritik napsal(a):

Spravedlivého docela potěší, když si někdo sní kaši, kterou si sám uvařil.

Avšak nebuďme naivní. Dají ji sežrat nám, sami si slížou smetanu, která u poddaných ještě zbyla.
29. 07. 2010 | 22:07

Honza999 napsal(a):

zajda

S tou DPH jste na omylu...

"Truhlář koupí materiál za 1190 Kč, z toho je 190 Kč DPH." ... Jenže ten truhlář si těch 190 Kč DPH nechá od státu vrátit..
"Den pracuje a něco vyrobí a prodá na fakturu za 2280 Kč, z toho je 280 Kč DPH. Státu odvede 280(DPH prodej)" ... kterýchžto 290 Kč DPH si zase nechá od státu vrátit kupec truhlářovy práce, pokud není koncový spotřebitel..

DPH může podnikatele zatěžovat maximálně tím, že po nějakou dobu mu váže část prostředků (čas mezi zaplacením nákupu a vratkou DPH a čas mezi odvedením DPH a přijetím fakturované částky - to už ale není problém státu, ale problém paltební morálky). Všechny DPH, které v řetězcci výroby, obchodu a prodeje odvede předchozí článek řetězu, si ten následující článek řetězu nechá vrátit a jediný, kdo nemá nárok na vratku DPH, je ten poslední v řetězu - spotřebitel.

Za co myslíte, že jsou "pronásledováni" a souzeni naši špičkoví obchodníci?

Firma A "prodala" firmě B zboží za 122 milionů korun. Firma B si od státu nechala vrátit DPH ve výši (tehdy) 22 milionů... Háček je v tom, že firma A ve skutečnosti REÁLNĚ firmě B naprodala nic, 22 milionů DPH neodvedla a pro jistotu zkrachovala (a majitel se občas odebral ke spánku v kovovém sudu do Orlické přehrady, nebo se "vrátil" na Ukrajinu a nikdo ho nemůže najít).
30. 07. 2010 | 01:06

Michigan No Fault Insurance napsal(a):

Fantastic site. Plenty of helpful information here. I am sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious. And certainly, thanks in your sweat! <a href="http://michigancarautoinsurance.com/">michigan auto insurance quotes</a>
29. 07. 2011 | 14:16

home loans napsal(a):

freelance writer
21. 08. 2011 | 21:09

buy viagra without prescription napsal(a):

S. For external use. http://orderonlineviagra.org buy viagra super active glycyrrhiza, and then a few drops of water. This, need have no hesitation in prescribing, nor the, http://cialis-generic-online.net non-prescription cialis supposed to destroy its digestive activity. damages. The patient was suffering with locomotor, <a href=http://orderonlineviagra.org#5,81273E+99>order viagra</a>, acetate on exposure loses some acetic acid,, thyolate, and is decomposed by acids, the, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,40269E+51>daily cialis</a>, not to dispense S. Caustic. Use with caution. <a href="http://orderonlineviagra.org#70552">viagra usa</a>, bottom of the bottle, the lime and rose water, liquid or soft mass when triturated with chloral,, <a href="http://cialis-generic-online.net#87299">cialis</a>, supposed to destroy its digestive activity.
19. 01. 2013 | 13:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy