Kauza ABL jako Čunek?
Policie podléhá ministerstvu vnitra, v jehož čele je nejen náměstek ministra, dříve pracující přímo v ABL, ale také Radek John, kterého si před volbami do poslanecké sněmovny najal Vít Bárta jako mediálního maskota své politické strany Věci veřejné (právo podepisovat se za stranu VV získal Radek John až po volbách, v zásadě pod nátlakem Miroslava Kalouska z TOP 09, který s ním bez toho odmítal jednat). Již delší dobu se ale spekuluje o tom, že ministerstvo vnitra, podobně jako VV, neřídí ve skutečnosti Radek John, ale přímo ministr dopravy Bárta.
Jak tedy může vypadat nezávislé policejní prošetřování kauzy ABL, jestliže ABL kontroluje skrze své bývalé zaměstnance a bratra svého současného majitele ministerstvo vnitra? Hrozí zde vážný konflikt zájmů. Podobně jako v kauze Jiřího Čunka.
Kauza se šmírováním politiků lidmi z ABL zřejmě odhalila i porušení zákona na straně policie, která poskytla lidem z Bártovy ABL informace v rozporu se zákonem. Policejní inspekce by tak měla okamžitě začít vyšetřovat, kdo a jakým způsobem tyto informace lidem z Bártovy ABL poskytl. Inspekce je však pod přímým vlivem ministra vnitra, tedy opět pod vlivem VV.
Ke všemu se dá jen velmi těžko rozlišit, kde končí firma ABL a začíná politická strana VV a naopak. Strana je řízena jako firma bývalým majitelem ABL, poslušnost poslanců je zajištěna vázacími akty s mnohamilionovými pokutami. VV nemají klasickou demokratickou strukturu jako ODS či ČSSD (aniž by to komukoliv z médií či koaličních partnerů VV vadilo).
Petr Nečas by měl Bártu z vlády včas odvolat a vše nechat důkladně prověřit. Stejně tak by z ministerstva vnitra měli odejít náměstci, spojení s ABL a jinými bezpečnostními agenturami. Jenže, Nečas je na VV koaličně závislý podobně, jako byl Mirek Topolánek na KDU-ČSL. Bártu tedy nejspíše neodvolá, obětuje morální profil a pověst vlády a dá volnou ruku možnému pokřivení spravedlnosti pod starým známým heslem: „ Když je ohrožena vláda, musí spravedlnost stranou“. Koneckonců, je to stejný Petr Nečas, který byl spokojeným členem vlády Mirka Topolánka po celou dobu trvání kauzy Jiřího Čunka.
Nutno připomenout, že ČSSD před příchodem lidí spojených s ABL do vedení ministerstev veřejně varovala, osobně jsem několikrát vyzval předsedu vlády Petra Nečase, aby zasáhl, ale nic se nestalo. Jen od ABL mi přišla veřejná vyhrůžka žalobou, pokud budu pokračovat v kritice prorůstání této agentury do státní správy.
A ještě k dokreslení charakteru některých aktérů této ošklivé vládní kauzy:
Když byl manažer Věcí veřejných, poslanec a ministr dopravy za tuto stranu, přesněji řečeno její faktický předseda a majitel, Vít Bárta konfrontován se zjištěním MF Dnes, že firma ABL, kterou stále nazývá svým „dítětem, které vypiplal“, sledovala na zakázku politiky v době, kdy byl jejím ředitelem, prohlásil: „Je to ptákovina. Naše dílka mají hlavu a patu.“
Z takového prohlášení každého demokrata a stoupence svobody, ať už je napravo či nalevo politického spektra, zamrazí. Ani náznak odsouzení agenturních praktik, které si nezadají s praktikami StB.
Co si vzít z prohlášení Bárty, že „naše dílka mají hlavu a patu“? Bárta tak zhodnotil šmírácké materiály (Bárta sice autorství ABL zpochybnil, ale MF Dnes trvá na autenticitě dokumentů), u nichž postrádal „závěr“. Jaký závěr má pan Bárta asi na mysli? Návrh na využití zjištěných informací ze soukromí sledovaných k nějakému konkrétnímu cíli? K jakému? K vydírání či rovnou k diskreditaci? Reakce Víta Bárty na celou kauzu ukazuje naprostý deficit úcty k právům jedince, k ochraně jeho soukromí a tedy k demokracii jako takové. Opravdu vzorný ústavní činitel.
Také vám připadá tato vláda neuvěřitelná?
Petr Nečas by měl rychle jednat, zabránit střetu zájmů, ohlídat nezávislost policie, omezit vliv ABL. Jinak skončí jako Mirek Topolánek.