Promarněných 100 dnů P. Nečase
Je to vláda nespravedlivých škrtů. Místo zrušení daňových úlev pro nejbohatší plošně škrtá hlava nehlava s dopadem na rodiny s dětmi, zdravotně postižené, nemocné, zaměstnance veřejného sektoru. Plošné škrty vlády ohrozí zaměstnanost, hospodářský růst i kvalitu veřejných služeb. Vládu lze podezřívat z toho, že osekáváním veřejného sektoru ve skutečnosti připravuje jeho privatizaci.
Vláda nebojuje s korupcí. Nebyl doposud předložen nový zákon o zadávání veřejných zakázek, plány ministra Johna na boj s korupcí budí úsměv a jsou označovány za plácnutí do vody. Vláda odmítla návrh ČSSD na zrušení anonymních akcií, dále se odkládá nový zákon o loteriích. I po třech měsících po volbách je stále ve své funkci nejvyšší státní zástupkyně Vesecká, zkompromitovaná kauzou tzv. justiční mafie. Vláda odmítá přijmout zákon o státní službě.
Jde o vládu porušených slibů. ODS a TOP slibovaly před volbami nezvyšovat daně. Nyní se chystají zdanit stavební spoření, snížit slevu na dani z příjmů fyzických osob o 1200 korun ročně a zvýšit dolní sazbu DPH z 10 na 17%. VV a ODS slibovaly nesnižovat podporu stavebního spoření. Podpora ale bude redukována, za rok 2010 dokonce retroaktivně. Vláda tak za rok 2010 okrade občany o 6 miliard již smluvně potvrzeného státního příspěvku. Všechny vládní strany slibovaly podporu přímé volby prezidenta, návrh ČSSD ale odmítly a prosazení přímé volby je v nedohlednu. VV slibovaly progresivní zdanění a zrušení poplatků ve zdravotnictví. Nic z toho vláda nechystá. ODS a VV před volbami kritizovaly tzv. velkou ekologickou zakázku, ta ale po volbách pokračuje beze změny.
Je to vláda poněkud bezmocná a fňukající. Ani po třech měsících není schopna zákonem zasáhnout proti hrozícímu (a hrozivému) růstu cen elektrické energie, zdanit výrobce solární energie a zajistit jejich majetkovou transparentnost. Zdá se, že i na tuto vládu mají vliv provozovatelé solárních elektráren, podobně jako na tu Topolánkovu.
Máme vládu jednoho velkého provizoria. Realizuje plošné škrty místo udržitelných a kvalitativních reforem. Nemá žádnou představu o tom, co bude za 10, 20 let. Krátí peníze pro vysoké školy – staví se tím proti budoucí konkurenceschopnosti naší země.
Nečasova vláda je vládou střetu zájmů. Vedení ministerstva vnitra ovládli lidé z bezpečnostních agentur. Jedna z vládních stran - VV, připomíná spíše podnikatelský záměr, než demokratickou politickou stranu. Kauza ABL nabývá obludných rozměrů a předseda vlády ji odmítá řešit
Máme vládu bratrstva zbrojních zakázek. Vládní koalice odmítla návrh ČSSD na parlamentní vyšetření hospodaření ministerstva obrany v minulých letech. Ve vládě, na ministerstvech, na vlivných postech vládních stran se překvapivě často vyskytují lidé, spojení s netransparentním fungováním ministerstva obrany- Nečas, Kalousek, Vondra, Barták, Šmerda, Kopřiva, Severa, Parkanová.
Je to vláda ignorující sociální dialog. Stačila již vyprovokovat demonstraci 40 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru. Tolik veřejných zaměstnanců ještě proti žádné vládě po roce 1989 neprotestovalo. Vláda nevede dialog ani s opozicí, v Poslanecké sněmovně ministři nevystupují, nehájí a nevysvětlují vládní program. Vláda tak ze všeho nejvíce připomíná „ němou barikádu“.
Je to rovněž vláda zdražování – potraviny, léky, bydlení, veřejnou dopravu zdraží zvyšování DPH, zvýší se některé poplatky ve zdravotnictví, zpoplatní další výkony u zubařů, rostou soudní poplatky, hrozí zdražení dodávek tepla. Vláda vůbec neřeší situaci, která nastane po dokončení deregulace nájemného. Chystá se zavedení školného na vysokých školách.
Nečasova vláda je v konečném důsledku vládou nerovnosti a sociálního rozdělení. Její rozpočtová, daňová a sociální politika rozrušuje solidární společnost, zvyšuje sociální napětí, poškozuje střední vrstvy, podle hesla „rozděluj a panuj“ staví proti sobě nejen různé společenské skupiny, ale už také jednotlivé generace.
Myslím, že nebude špatné takovou vládu spravedlivě oznámkovat v senátních volbách. Nedostatečnou.