Irsko by měla sanovat bankovní daň

27. 11. 2010 | 08:00
Přečteno 10313 krát
Je nepřijatelné, aby finální náklady na sanace rozpočtových deficitů, vzniklých výhradně v důsledku finanční krize, nesli pouze daňoví poplatníci členských zemí eurozóny či EU. Na sanaci státních financí se musí podílet také soukromí investoři, nejlépe formou speciální bankovní daně. Byly to totiž rizikové derivátové obchody privátních bank, které stály na počátku globální finanční krize a hospodářského poklesu vyspělé části světa.

V prvním dějství globální krize převažovala oprávněná kritika bank a mezinárodních finančních skupin, jejichž ztrátové obchody krizi odstartovaly. Po krátkém zaváhání se vláda USA rozhodla zvolit scénář sanace ohrožené části finanční infrastruktury, tento scénář znárodňování ztrát (včetně s tím spojeného obrovského morálního hazardu) přejaly i další vyspělé země, včetně evropských jako byla Velká Britanie, Island, Holandsko, Irsko. Hovořilo se o potřebě lépe regulovat finanční sektor, včetně ratingových agentur tak, aby se v budoucnu nemohly na finančním opakovat obří bubliny, podobné těm, jež vyvolaly deriváty, postavené na bezcenných hypotékách ekonomicky vyčerpané americké střední třídy. Tato fáze finanční krize byla doprovázena velkými pochybnostmi o schopnostech samoregulace finančního kapitálu, drsnými útoky na bonusy bankéřů, snahami hledat na úrovni národních států, EU či světových lídrů nová pravidla pro fungování globálních finančních skupin. Svět velkých financí byl v opravdové defenzivě, pod tlakem rozhořčeného veřejného mínění, médií a politiků. Většina těchto snah o kvalitnější či silnější regulaci ale nebyla (s několika čestnými výjimkami legislativě USA) dotažena dokonce.

Druhá fáze krize, kterou zažíváme nyní, je absurdní. Finanční trhy bezohledně a plošně útočí na státy. Tytéž ratingové agentury, které před finanční krizí do poslední chvíle lhaly o skutečné hodnotě toxických derivátů, nyní vyhrožují snižováním ratingu polovině členských států EU. Mimořádně cynický je útok finančních trhů na Irsko. Letošní třicetiprocentní deficit Irska nebyl způsoben rozmařilými výdaji tamního veřejného sektoru, ale tím, že vláda z veřejných zdrojů sanovala irské banky. Nutnost sanace vyplynula z dopadů mezinárodní finanční krize, vyvolané nezodpovědnými finančními spekulacemi soukromých investičních skupin. Irská vláda nepochybně nese plnou odpovědnost za nezvládnutí regulace svého bankovního sektoru (do tolik propagované irské liberální politiky totiž kromě nízkých daní patřil dlouhá léta i odpor ke všem regulacím), nelze ji ale obviňovat z toho, že rekordní schodek veřejných rozpočtů byl vyvolán jejím autonomním chováním a „motivovat ji ke změně politiky“ poklesem ratingu tamních vládních dluhopisů a prodražováním financování rekordně rostoucího irského veřejného dluhu tak, že této zemi hrozí státní bankrot.

Evropská unie má Záchranný fond, na jehož vytvoření se dohodly země EU na základě problémů Řecka. Peníze jsou určeny pro členské země, které nejsou schopny zajistit financování svých závazků na finančním trhu. Je financován z rozpočtů zemí EMU. Je opravdu velkou chybou, že se nepodařilo prosadit myšlenku bankovní daně, proti jejímu zavedení se bohužel postavila jak Fischerova, tak Nečasova vláda. Patřili jsme tak mezi státy, které debatu o zdanění finančních transakcí zcela bojkotovaly. Sociální demokracie už v minulosti tento chybný a omezený postoj české vlády kritizovala.

Výnos z bankovní daně (mezinárodně koordinovaného zdanění finančních transakcí) by mohl vytvořit významný (byť třeba časově zpožděný) zdroj pro financování evropského záchranného fondu. Bylo by správné a spravedlivé, kdyby se na financování krizového mechanismu, včetně pomoci Irsku, podílely rovněž mezinárodní finanční skupiny, jejichž chyby a nezodpovědné chování ovlivnily velikost a hloubku finanční krize. Vláda Petra Nečase by měla rychle přehodnotit svůj postoj k bankovní dani a začít ji na úrovni EU podporovat. Jinak budou krizi sanovat přímo či nepřímo jen evropští daňoví poplatníci, na úkor veřejných služeb a investic do budoucí konkurenceschopnosti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Doug Badman napsal(a):

No jo, to se hned pozná odborník. Neměli bychom ho poslat do Bruselu?
27. 11. 2010 | 08:27

gaia napsal(a):

autor píše

Bylo by správné a spravedlivé, kdyby se na financování krizového mechanismu,
a já četla masochismu

a nakonec nehodilo by se to líp?
27. 11. 2010 | 08:30

Ja Pr napsal(a):

smysl je přeci v tom, zda mají ten renonc platit dańoví poplatníci a nebo i privátní bankéři - tomu rozumím. S tím vůbec nesouvisí sympatie či antipatie se socany.
27. 11. 2010 | 08:39

veverka napsal(a):

Platit by to měl ten,kdo to zavinil.Tedy rozhodně NE běžný občan.Jenže praxe současného kasínového kapitalismu je zcela opačná,obyčejným lidem se napařují kdejaké poplatky,školné atd.,zatímco bankéři a manažeři shrábli po krizi kterou zavinili ještě větší pohádkové odměny než před ní.Tento systém je zcela prohnilý.je jen otázkou času(asi ne už moc dlouhého) než tu budeme mít další Bastilu,nebo výstřel z Aurory.Současné "elity"(u nás většinou bývalí STBáci nebo vexláci co si nakradli při divoké privatizaci v 90.letech)pro to dělají maximum.
27. 11. 2010 | 08:54

radek napsal(a):

to ale přeci vládní "experti" chtějí, věšet lidem bulíky na nos a oblbovat nesmyslama o Řecku, přeci nebudou říkat, že ruší soc. stát kvůli nenasytným peněženkám svých kamarádíčku (skutečným šéfům viz. články prof. Kellera)
27. 11. 2010 | 08:56

vasja napsal(a):

A na bankovní daň se bankám složej chudáci, kterejm výplata de na Sporožiro.
Si myslíte, že si banky nechaj vzít prachy?
27. 11. 2010 | 09:00

Matrix napsal(a):

vasja
Ale hlupáci budou hýkat radostí jak to zaplatí banky ze "svých" daní.
27. 11. 2010 | 09:03

gaia napsal(a):

vasja

přesné
27. 11. 2010 | 09:04

Jedla napsal(a):

S omluvou za lenost kopíruji sám sebe z debaty pod blogem Jana Zahradila:

Jedla napsal(a):
Daň z mezinárodních finančních operací? To je málo, to je jen ořezávátko.

Banky, fondy a spekulanti krizi způsobili, nechali se podporovat a zachraňovat, tak ať si napříště nafouknou záchrannou matraci z vlastního:

Chce to Tobinovu daň, daň z pohybu kapitálu (obdoba daně z převodu nemovitostí). Tak, jako DPH nebrání pohybu zboží a daň z příjmů nebrání v práci, tak by ani rozumně nastavená Tobinova daň nebránila rozumným investicím kapitálu, jen by brzdila nesmyslné přelévání a turbulence - panikařit na burze během jednoho obchodního dne pětkrát tam a zase zpátky by se prostě díky Tobinově dani nevyplatilo. Zdanění pohybu kapitálu by upřednostnilo racionální, tj. dlouhodobé alokace kapitálu před spekulativními "rychlými" přesuny a turbulencemi.

A pouhá 0,1% až 0,15% Tobinova daň do Evropského rozpočtu (případně strukturálně odstupňovaná; třeba 0,14% v nejbodhatší pětině regionů /nikoliv států/, 0,13% v druhé pětině, 0,12% v průměrných regionech, 0,11% v pětině pod průměrem a 0,1% v pětině nejchudších regionů Evropy) by svým výnosem elegantně vyřešila celý problém PIIGS a bez potíží sanovala problémy Eura.
23.11.2010 15:17:13

Znovu se omlouvám za kopírování, nechci spamovat, jen ty blogy mají podobné téma a stejně bych se tedy opakoval, neb jsem názor za čtyři dny nezměnil.
27. 11. 2010 | 09:09

JUDr.z Plzně napsal(a):

Socbotko no ty ses opět projevil jako pravý odborník. Co takhle takový nesmysl napsat do Irských novin panečku to by se Irové vskutku pobavili
27. 11. 2010 | 09:14

vasja napsal(a):

Gaia, Matrix

To je zákon padajícího hovna:))
Zná ho každej, kdo byl na vojně.
27. 11. 2010 | 09:19

gaia napsal(a):

vasja

já na vojně nebyla, jen na branném cvičení, ale život mě též naučil, že za tím bude nějaká kulišárna, jen neumím tak přesně a krátce formulovat.
27. 11. 2010 | 09:30

Cech napsal(a):

Nevím jestli je to na místě ale chtěl bych souhlasit částečně s jedlou.Na článek pana Michla jsem odpovídal o možnosti vývozu dluhů.Eliminace tak jak ji navrhuje jedla si myslím stojí za zvážení.Nemá cenu to dále pitvat, tak jen takto krátce aby z toho nebyl spam.
27. 11. 2010 | 10:09

Ja Pr napsal(a):

skoro jako by nebylo řešení - ale myslím, že šáhnout do státní kasy je pro lidi větší problém než zdanit banky - i když ty vyhrožují, že sníží úroky z vkladů, zvýší poplatky a kdo ví co ještě.
Tobinova dań je klasika, ale možná je vzdálená podobně jako představy o opětném zbárodnění bank.
27. 11. 2010 | 10:09

Rumcajs napsal(a):

Vždycky je potřeba najít třídního nepřítele a před ním sešikovat odhodlané davy pitomců.
Filipiky proti bankéřům vždy byly a vždy budou lákavé a sluchu příjemné voličům mdlého rozumu, tedy voličům levice.

Skutečnost je ale taková, že hlavním problémem Irska byla státní záruka za bamkoní úvěry. Tak jako za černým pátkem stála centrélní banka, či její existence ,tak za globální krizí dnešní doby stála populistická politika a podpora půjček pro chudé, tak za úvěry v Irsku stála Evropská banka ochotná půjčotat Irským bankám "Na potkání".

Sobotka zase zapomíná připomenout, že za problémy privátních banka stojí nesplacené půjčky tzv "Obyčejných lidí ". To už ale nezní tak dobře, tak socialisticky.

Řešit to, že obyčejní lidé nesplácí úvěry bankám ,bankovní daní, to může napadnout opravdu jenom iá,iá.

V konečném důsledku ji zase zaplatí zákazníci banky, tedy ti naši milí obyčejní lidi.

Navíc se zde nejedná o žádný dar, ale o půjčku a to návratnou půjčku. To není, jako když si půjčuje ČSSD a nic nevrací.

Nech už toho šaškování Sobotko a jdi mezi prostý lid vařit polívku.
27. 11. 2010 | 10:26

fred napsal(a):

Doporučuji:
http://www.presseurop.eu/cs...

Ne, že by banky v tom byly úplně nevinně, ale i politici si aktivně přihřívali polívčiku na realitním boomu. A kdyby si lidé nenasytně nebrali hypotéky (pravda, na doporučení bank a politiků) na spekulativní nákup nemovitostí, tak by to vypadalo jinak.
27. 11. 2010 | 10:39

Ovčan napsal(a):

Finančníci vždy měli snahu zisky kapitalizovat a ztráty socializovat.Když vydělávají-třeba i fiktivně-vyplácejí si bonusy,dividendy a tantiemy a dluhy pak žádají sanovat ze státních rozpočtů z peněz daňových poplatníků.
27. 11. 2010 | 10:40

fred napsal(a):

Rumcajsi:
"bamkoní úvěry" "centrélní banka" "ochotná půjčotat"

Nezačínáte vlkovatět? :-)
27. 11. 2010 | 10:48

Rumcajs napsal(a):

fred:

Jen to ne.

Ale čtu to po sobě až když to pošlu.
To asi nebude dobře.
27. 11. 2010 | 10:53

martys napsal(a):

fakt je ten, že různým pochybným bankéřům by se místo prémií mělo dát pořádně přes držku a zabavit jim a jejich rodinám veškerý majetek
27. 11. 2010 | 11:05

martys napsal(a):

rumcajs:
nesplácené půjčky obyčejných lidí? co to proboha myslíš? ty znáš někoho kdo nesplatil?!

a i kdyby - proč jim to teda ti "bankéři" cpou horem dolem?
27. 11. 2010 | 11:08

Rumcajs napsal(a):

martys:

Je směšné pronásledovat věřitele místo dlužníka, nemyslíš ?
27. 11. 2010 | 11:14

Jan napsal(a):

100 % souhlas s veverkou.
Mám aktuální příhodu, minulý týden mi jedna banka ukradla 400 Kč.Jen tak si je vzali za nic. Není dovolání. Není práva.
Specielně české bankovnictví není nic jiného než loupež, jen tomu říkají cizími slovy. Vložte si do banky své peníze, za pár let Vám zmizí na poplatcích a ještě na Vás budou vymáhat dluh.
Trh tu zjevně funguje tak, že klienti jsou okrádáni, banky zisk odvedou svým majitelům za hranice a zdanit se to nesmí! neb je to netržní. Říká se tomu ruzně,prý se to nevyhnutelně darwinusticky vyvinulo, ale je to proti zdravému rozumu.
27. 11. 2010 | 11:14

vasja napsal(a):

fred napsal(a):
Doporučuji:
http://www.presseurop.eu/cs...
............................................

A o tom to je:))
27. 11. 2010 | 11:15

Liberál napsal(a):

Sobotka "expert" na ekonomiku.
Že takhle neradíte Portugalcům a Španělům, kde vládne ta vaše soc. dem a kam jí to zavedlo. Copak soukromí investoři měli nějaký podíl na tom že vypukla krize? Proč zrovna oni a né třeba státní podniky? Na ty by jste daň neuvalil? Co myslíte žeudělají soukromí investoři když tohle zavedete? Utečou do zahraničí a stát na tom bude hůř.
Vy máte myšlení z dob bolševíka a vaše ekonomická vize se také tomu podobá.
Především je nutné regulovat nárůst státních výdajů co ovšem vy jako populista neuznáváte.
27. 11. 2010 | 11:18

Jan napsal(a):

Liberál
Ano soukromí investoři vyvolali krizi. Asi 60 tou. Novinkou je, že ji vyvolají a jiní jim za to zaplatí. Nyní budou soukromí investoři odstřelovat další státy, slušně na tom vydělají a ti nejchudší obyvatelé těch států jim to zaplatí. Prima system ten globální kapitalismus, takový spravedlivý.
27. 11. 2010 | 11:24

Rumcajs napsal(a):

Jan:

Trochu to popiš.
27. 11. 2010 | 11:27

Glória napsal(a):

Jakmile nějaký funkcionář ČSSD začne projev nebo článek slovy "Je nepřijatelné ...", tak soudný člověk dále nečte.
27. 11. 2010 | 11:30

Ovčan napsal(a):

Irsko mělo státní finance celkem v pořádku,dokud nedalo státní záruky právě těm soukromým investorům.U nás by ve státním rozpočtu bylo peněz dost a dost,kdyby vše co zaplatí státní rozpočet nebylo minimálně o 100% předražené.
27. 11. 2010 | 11:36

bobam napsal(a):

Sobotka začíná dohánět Proubka v disciplímě - " Mám na všechno názor a všechno vím, všechno znám a všude jsem byl..." Je s podivem, že pan právník je kovaným ekonomem a ví, kdo co zavinil, a kdo má za co platit. Jiří Paroubek má v něm docela silnou konkurenci. Až se Sobotka " zhovadí " jako Paroubek odpluje konečně také do propadliště dějin. Kdo to má pořád číst ty žvásty...? Myslím, že Bohoušek by se měl podívat do zrcadla a položit si otézku : " Jak pomůžeme této republice? Tak, že ji rozdámě, nebo, že budeme šetřit a to tvdě..." Všude se šetří, i socialisté, jen ti naši komunističtí a komunističtí otravovači z odborů neví, jak by a co by. Ale na ně také příde...
27. 11. 2010 | 11:37

Jan napsal(a):

Rumcajs
Co?
Krize jsou stadartní součástí kapitalismu od jeho vzniku. Učebnice ekonomie pro ZŠ. 60tka je od boku, ale desítky jsou to 100%. Irsko jasně dokazuje bod 2, daňoví poplatníci sanují soukromé banky, podobně jako my za Zemana. V zájmu stability. Odstřelování států kasinem je věc stará -Anglie, Mexiko,Východní Asie, USA,Řecko,Irsko,Portugalsko... G.Soros na tom nadělal miliardy.
Někteří politici si uvědomují, že by nebylo od věci s tím něco dělat, neuvědomují si, že to nejde v rámci systemu. Naše vláda s tím nic dělat nechce neb je přesvědčena, že je to tak správné. Ideologie se tomu říká. Ale jsou i jiné ideologie.
Jsou o tom stohy literatury
27. 11. 2010 | 11:38

Jiří napsal(a):

Já prostě nemůže mlčet.
1) Pokud se zdaní všechny banky, bude to znamenat, že budou potrestány dobré i špatné. Asi ve stylu: Jeden ze dvou lidí spáchal vraždu, za kterou je sazba dvacet let, tak dáme každému deset.
2) Co se stane s bankami zatíženými bankovní daní? Buď zkrachují a pak buď vkladatelé přijdou o svoje vklady nebo je budou muset sanovat daňoví poplatníci. A nebo prostě zvýší poplatky. Jiná cesta není, perpetum mobile prostě neexistuje.
27. 11. 2010 | 11:38

Paterik napsal(a):

Proč zavádět nějaké další daně? Stačí všem bankám dát na vědomí, že stát nikoho zachraňovat nebude a kdo všechno prošustruje, tak padne na dlažbu. Už žádné státní záruky za všechno.

A kdo, pane Sobotko, zdaní centrální banky, které ty finanční bubliny nafukují? Jak zabráníte FEDu, aby dál bezostyšně tiskl další biliony?

Když Řekové léta lhali o své finanční situaci, není divu, že když se to provalí, tak je finanční trhy vezmou útokem. Jak si kdo ustele, tak si lehne.
27. 11. 2010 | 11:39

RA napsal(a):

je to jen oblbování lidí socialisty, tu bankovní daň v závěru stejně zaplatí lidé, klienti bank, takže je to úplnně jedno jak to bude uděláno, to jsou jen socialistické kecy typu ,ať platí bohatí. Celá krize vznikla z jediného důvodu, rozdávalo se víc,než kolik se vydělalo, a v tom jsou sockomanči mistry, neboť, jak děl soudruh Špidla,zdroje tu jsou /myslel tím zadlužování/.
27. 11. 2010 | 11:41

Míval napsal(a):

Rumcajs: Zčásti máte pravdu. Ale jestliže půjčím peníze někomu, kdo je nesplácí, tak půjde i o mou chybu - špatné ohodnocení možností dlužníka. Tedy špatné zhodnocení rizikovosti úvěru.
Když se to stane mně a známému, asi nedojde ke katastrofě. Když se totéž stane bankám se štáby profesionálů, pak to může být veliký průšvih.
27. 11. 2010 | 11:42

C4 napsal(a):

A tohle bylo ministr financí, tohle co nevědělo ani kolik nul má bilion :)Není divu, že s jeho intelektuální nedovybaveností se ČR katastrofálně zadlužovala.Do Bruselu by se každopádně s touhle mentální kapacitou hodil, zapadl by tam mezi své.
27. 11. 2010 | 11:44

Veterán napsal(a):

Irsko se zaručilo za banky obdobně, jako se vláda pod vedením ČSSD zaručila za IPB. Také tehdy dluhy stáhl na sebe stát, tedy přesněji to hodil na své občany, a zisky věnoval soukromé bance - ČSOB.
A jak ta banka pak spolupracovala se Sociální demokracií, až si lidé dokonce upravili jméno pana Sobotky o předponu Č.
Prostě spojení bohatých s politiky proti plebs funguje nezávisle na tom, jestli vládne levá nebo pravá. Obyvatelé státu tak mají jen právo jednou za čas hodin bezvýznamný lísteček do urny a pak cálovat, co jim kapsy stačí, občas i nestačí.
27. 11. 2010 | 11:49

Abe napsal(a):

Bohušu, já bych to viděl takhle:"Na pomoc Irsku by se neměli skládat daňoví poplatníci, ale ti, kdo zavinili krizi. Stát a jeho přebujelé regulace a mechanismy." To bys byl teprv pan ekonom neekonom, takhle jsi opět a zase ukázal, že právník co nestudoval ekonomii je jen právník. Bohužel hodně lidí ti na to skočí a pak to tady vypadá tak jak to tady vypadá v tom státě....
27. 11. 2010 | 11:50

Skeptik napsal(a):

Rumcajsi,

vy zrajete s časem jako víno. To bylo vynikající: „... Sobotka zase zapomíná připomenout, že za problémy privátních banka stojí nesplacené půjčky tzv Obyčejných lidí", co dodat. Prostě brilantní analýza samotných kořenů zla tohoto socanky pokřiveného světa. Jak by nám tu bez těch socanů bylo všem krásně ...

No nic, zasnil jsem se, zpátky na zem. Pane Rumcajsi, pořád mi vrtá hlavou jedna věc, kterou jsem zde již jednou psal:

Loni byl velice populární příznivec ODS, dvanáctiletý MIKI, který se v té době, dle svých slov, již 7 let zajímal o politiku. Účastnil se politických mítinků, trochu připomínal dětskou postavu z filmu „Báječná léta pro psa“. Nicméně v hlavě to měl po vzoru obyvatel Orwellovy „Farmy zvířat“ jasně a srozumitelně uspořádáno („… čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné …“, celkem úspěšně si s tím vystačil pro svůj raketový předvolební průnik do našich mainstreamových i celkem podružných médií – tak se rodí hvězda).

Pro připomenutí a detailnější informace o MIKIm uvádím pochvalný odkaz z časopisu týden a odkaz na blog pana Kožušníka, kde jsou i videa s jeho výtečným mluveným projevem.

http://www.tyden.cz/rubriky...

http://blog.aktualne.centru...

Pane Rumcajsi, nemyslím si, že byste byl na tom znalostně a argumentačně hůř než MIKI. Ba co víc, jsem dokonce přesvědčen, že se s ním rozsahem svých znalostí můžete v mnoha oblastech směle rovnat. Je zde rovněž i určitá časová shoda – MIKI se o politiku zajímá už sedm let.

Pane Rumcajsi, upřímně, jste MIKI ???
Udělejte hned z kraje víkendu dobrý skutek a sdělte mi to. Jistě to bude zajímat mnohé.
.
27. 11. 2010 | 11:50

Rumcajs napsal(a):

Jan:

Musím ti zopakovat dvě věci:

-Banky se nesanují, ale pouze se jim půjčují peníze.

-Bankám dluží povětšinou chudí (Páč bohatí splácí)Tedy pokud se tu někomu pomáhá, tak právě jim a pak těm, kteří těm banká svěřili peníze. Tedy třeba i Tobě.

Bez bank by neměla peníze ani ta vláda. Neměla by na sociální programy atd....

P.S.
Jinak nevím jestli jsi to byl ty, ale někdo tam mluvil o zajištění peněz investorů. Tak to je rovněž kravina. O ničem takovém nevím.
27. 11. 2010 | 11:54

šatnářka a uklizečka napsal(a):

Myslím si , že než by ze svých tučných platu dali nejaký ten peníz že by se požrali navzájem ,a začali by vod nohou protože jsou to degeni, opilci, hlupáci co nevědí co roupama,nevědí co je dřina a nechápou nic než sami sebe jsou to hnusi hnusný.Fuj nemám ráda politiky .Kdyby měli menší peníze a museli by se snažit tak by je lidé zajímali více-museli by přemýšlit a vedli by umírněnou politiku ,naši politici jsou drahý děvky ,nic víc a to napříč politickým spektrem
27. 11. 2010 | 11:57

Rumcajs napsal(a):

Skeptik:

Klidně mi můžeš říkat Miki. Ten chlapec má víc rozumu, ja všichni levičáci dohromady po kyslíkové injekci.
27. 11. 2010 | 11:58

tata napsal(a):

pane Rumcajs

nechapu jak mužete podnikat ,když zaklad podnikaní je vědět do čeho investovat,a jak.JESTLI banka pujčí bez zaruk a komukoliv,je nabiledni proč asi?NEBOT TOČÍ VIRTUALNÍ PENÍZE,a bankeří si mnou ruce jak oblbujou,to same vy nepudete postavit palac chudakovi,ktery za vami přijde ale vemete si zalohu a zajistíte si zhruba určite reference,jestli vubec na to ma.TY VAŠE UVAHY SOU NAPROSTO DĚTINSKÉ,určite procento se samozřejmě muže stat to že narazite na dokonaleho podvodnika tomu se neda zabranit ,ale tady se jednalo o naproste selhaní vedociho aparatu a oba vime proč,vy ani nahodou se svojí ideologií holt nepřipustite že to byla nenažranost menežmetu bank,nesplacení byl toho dusledek ale samozřejmě to se vam nehodí do vaší zaslepenosti
27. 11. 2010 | 12:03

Martin napsal(a):

Typické socialistické řešení, jakákoliv záminka je dobrá na zvýšení daní. Pokud chceme řešit bankovní krize, tak jako první je třeba zavést odpovědnost bankéřů za své činy. Když udělá chybu běžný zaměstnanec, tak si na něm smlsnou a musí platit jako mourovatý. Když udělá chybu bankéř, tak se vůbec nic nestane a ještě při likvidaci banky dostane zlatý padák. Dokud vedení banky při pádu banky neskončí automaticky v base na 10-30 let, nikam se nehneme.
27. 11. 2010 | 12:04

tata napsal(a):

PANE rumcajs
opravdu jste vtipny ,zjistěte si vypis jak sou pohledavky nesplaceny a je zajimave že to sou většinou pravě ty milionove častky co nejsou splaceny,protože ty desetitisicove většinou vymužou naopak ze ziskem.
27. 11. 2010 | 12:06

šatnářka a uklizečka napsal(a):

Kapři si svuj rybník nevypustí, a věřím že si zase začnou pomalinku pčidávat na platech,nenápadně,ale jistě.KOho Z nich zajímá co mají obyčejní lide za starosti že misí platit nájmi kde 50 procent všechpříjmu jde na nájema souvysející,ve starých králíkárnách, vybydlených, kde nic nesedí a všudetáhne-co jim je do toho,kde dalších 30 procent jde na dluhy které vám banka ještě vosolí na poplatcích na dlouhá léta..a zbylích 20procent je na vše ostatní četně dětí, drogerie, ošacení, fuj jsou to podplacení tlučhubové a vožralkové, prasečkáři a podvodníci......nemají zájem o nic než o své chřtány.....to jsme dopadli z naší revolucí pro sebe si ji dělali .Vy máte aspon starosti a voni maj klid na svá hnusná díla ..Fuj
27. 11. 2010 | 12:09

Skeptik napsal(a):

No tak Rumcajsi, netancujte kolem toho. Jste MIKI? Jako dlouholetý fanoušek vašich znamenitých replik si zasloužím (a jistě nejen já) jasnou odpověď.
.
27. 11. 2010 | 12:09

Rumcajs napsal(a):

tata:

Vy znáte nějakého bankéře - podnikatele ?
Já teda ne.
Jsou to zaměstnanci socialistického podniku, zvaného banka.

Pořádně se podívejte, jak začala hypoteční krize a kdo ty hypotéky nesplácel.
27. 11. 2010 | 12:14

Frante napsal(a):

Sobotka

Bankovní daň se promítne do vyšších bankovních poplatků za účty a operace a platit jí budou "obyčejní" lidé a firmy kde jsou "obyčejní" lidé zaměstnáni. Bude se firmám hůře podnikat s negativním dopadem na nezaměstnanost a platy "obyčejných" zaměstnanců. Naši "obyčejní" lidé budou zachraňovat zadlužené státy EU. Máte víc takových dobrých nápadů?
27. 11. 2010 | 12:16

Rumcajs napsal(a):

Skeptik:

Co kdybys začal ty ?

Jsi trouba Škromach ? /Paroubkovo označení- jo ten co byl diskutovat, jak diskutovat slušně)
27. 11. 2010 | 12:16

gaia napsal(a):

Skeptik

myslím, že Miki je proti Rumcajsovi úplný Einstein
27. 11. 2010 | 12:18

aidiot napsal(a):

Dluh jsme zavinili skutečně všichni. Jedni špatně vládli a rozhodovali, druzí špatně hospodařili, třetí kradli atd., a my většina jsme je volili. Tak co chceme !
27. 11. 2010 | 12:22

fred napsal(a):

Jan napsal(a): "Krize jsou stadartní součástí kapitalismu od jeho vzniku."

Ještěže nám socialismus a komunismus ukazují cestu do světa bez krizí. Proč si to lidé konečně neuvědomí! Ti hloupí lidé utíkali ze socialistických států do kapitalistických!

Doporučuji přečíst třeba v knize "200 let střední Evropy", jak bylo socialistické Polsko na pokraji státního bankrotu.
27. 11. 2010 | 12:26

Skeptik napsal(a):

To Rumcajs

Neuvěřitelné. No jistě že jsem. Ale jak jste na to mohl tak rychle přijít?

Komu čest, tomu čest (nebo to bylo čest práci ? teď už nevím). Skutečně, klobouk dolů. Já jsem vždycky tvrdil, že lidé, kteří o vás říkají, či dokonce píší, že jste hloupý nevzdělaný hnidopich s hlavou vymytou (fuj, to je ošklivé slovo) neustálým čtením titulků „MF dnes“, tak že tito lidé se hluboce mýlí. A po vašem dnešním brilantním odhalení mé totožnosti tyto řeči nemůže snad myslet vážně už nikdo.

Teď můžete směle všem posměváčkům vmést do tváře: „Já že jsem trumbera, který ničemu nerozumí a který jenom papouškuje to, co napíše Karel Steigerwald a Martin Komárek v MF dnes??? Ho, ho, ho, tak to ne milánkové. Já jsem taky jedl vtipnou kaši. Podívejte se, jak rychle jsem odhalil totožnost Skeptika a pak teprve mluvte“. Se všemi teď tak to můžete zatočit.

Vzhledem k tomu, že to, zda jste MIKI, se dnes zřejmě nedovím, tak se s vámi loučím a přeji vám mnoho dalších jasných chvilek, jako byla tato.

Příjemný zbytek dne.
.
27. 11. 2010 | 12:28

Anička z Kuřimi napsal(a):

Kuci,
jak se projevuje ZAHNÍVAJÍCÍ KAPITALISMUS, o kterém psal Marx?
Nynější stav je klasickým případem před větším KOLAPSEM společnosti -agónie.

Jestliže je společenský řád postaven na SPEKULACI, tak to jinak nemůže dopadnout.
Vono Řecko, Irsko, Belgie, Portugalsko apod. zatím pouze upozorňují.
A že se den "D" blíží již víme, ale nevíme jak na to.
Jo, někteří vědí a proto škrtají a škrtají ...

Za velkou louží také vědí a hledají viníka, na kterého to svedou. Následně tam vlítnem ...

Proto mládežníci užívejte, dokud můžete ..platí i pro dříve narozené, abych se slovem staří někoho neurazila.
27. 11. 2010 | 12:28

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

JESTLI SE nemylym tak banky jsou většinou v soukromích rukach,někdy možna s menšinovym podilem statu takže nevym co to pišete.VYJMENUJTE MI BANKY U NAS,KDE MA STAT,většinovy podil?PAK banky v Německu a v AMERICE chtěl bych opravdu vědět kolik jich je statních
27. 11. 2010 | 12:29

fred napsal(a):

Nemám strach o ekonomickou budoucnost České republiky. Až bude nejhůře, vyjedou "ekonomičtí blaničtí rytíři" z Aktuálně a naši ekonomiku zachrání.
27. 11. 2010 | 12:30

Rudolf Ungrman napsal(a):

První chyba byla že právě ČSSD bany u nás sanovala a následně zprivatizovala.Kdyby se to nestalo nemusel jste psát podobné články.Držet se zásadové levicové politiky bez kapitalistických úchylek, to je správná směr a nikoliv po cestě neustále zmatkovat stylem dva kroky kupředu, jeden zpátky.
27. 11. 2010 | 12:32

Skeptik napsal(a):

To gaia

Omlouvám se, ale nemohu s vámi tak úplně souhlasit. Pana Rumcajse bych takto nepodceňoval.

Ten rozdíl tak velký jak píšete určitě nebude.

Například jeho ucelený expertní pohled na problematiku bankovního sektoru, kterým se dnes prezentoval pod tímto blogem, jasně ukazuje, že v ekonomické oblasti o moc horší než dvanáctiletý MIKI nebude.

Příjemný zbytek dne i vám.
.
27. 11. 2010 | 12:37

tata napsal(a):

PANE RUMCAJS

zodpovědnost ta se prostě neda okecat,vy mate zodpovědnost za svou firmu,jestliže se špatně rozhodnete je to vaše vina a vy naní doplatite,tady na tu chybu doplací ty druzí a ty ředitelé,manažment,majitele si mnou ruce jak maj tučna konta,přesně jak jste vy pravičaci dokazaly vaší teorií,a čiností naše banky vytunelovat ,kde bankeři dostali zlate padaky jsou dodnes vysmatí,a obnovu bank zaplatil danovy poplatník,přečtěte si třeba od fribové polda a jeho pokračovaní,je to sice fikce ale přesně popsany jak se ty podvody s bankami dělají.
27. 11. 2010 | 12:40

NevericiTomas napsal(a):

Ale oni to preci nezaplati bankeri. Zaplati to investori a vkladatele bank, ktere takhle hazardovali. Proto se dnes do bank liji penize a liji je tam vlady levicove i pravicove, protoze maji strach.
27. 11. 2010 | 12:40

tata napsal(a):

SAMOZŘEJMĚ NETVRDIM

ŽE se natom tunelovaní nepodílela i vlady ČSSD,IKDYŽ ten začatek a zaklady toho tunelovaní položil sam velky VK.
27. 11. 2010 | 12:43

vojnov napsal(a):

Rumcajs: pokud muj banker pujcuje sverene penize lidem, co na to nemaji, v takovem meritku, ze to muze polozit banku... tak to NENI chyba tech nesplacejicich. je to chyba toho bankere, ze jim pujcil. bankovni dan pak bude takove povinne ruceni na blbost...

nehlede na to, ze nesplaceni tech hypotek zpusobilo mj. to, ze panika zpusobila pokles hodnot nemovitosti. nu, a pokud jsem si koupil hypoteku 150 000$, visim jeste 100 000$ a muj dum ma "hodnotu" 10 000$... tak dum hodim bance na hlavu a koupim si dum jinde (a neprodelam dalsich 90 000$). cemuz je pomozeno jakousi tamni hypotecni politikou, ze kdyz hodnota nemovitosti, kterou bylo ruceno, rostla, platila banka. hadam, ze kdyz klesla, chtela banka dalsi zaruku (dluzim 100, rucim 10), coz je to, co by ty lidi mohlo polozit. a toto je prosim naprosto jednoznacne selhani reditelstvi te banky, protoze je to system funkcni pouze za neustaleho rustu hodnoty nemovitosti, coz je pouze ekonomicka chimera.

mimochodem, nase bankovni krize nebyla zpusobena sockami, ale dnesnimi kapitany naseho hospodarstvi. jen tak pro uplnost.

tak to nehazejte na socky. nekteri lide jsou totiz placeni za to, aby hodnotili, komu pujcit a komu ne. delali to blbe a napujcovali spatnym lidem. jejich chyba (za nase penize, z jedne i druhe strany).
27. 11. 2010 | 12:44

Karl von Bahnhof und Tempelhof napsal(a):

Pan Sobotka má pravdu, jen se nepřesně vyjadřuje.Ty holé zadky co si nabraly hypotéky a nejrůznější úvěry, které pak nebyly s to splácet (zvláště v USA) nás přišly fakt draho.
Tato situace ovšem nemá levicové řešení a už vůbec ne cestou vyšších daní. To že vy a vaše partaj jinak než na zvyšování odvodů za všechno možné myslet neumíte je fakt jen váš problém.
27. 11. 2010 | 12:45

stále rebel napsal(a):

Nejdříve jsem chtěl reagovat na vypatlané kebule, ale zdržím se a připomenu jen technické.

Banky a bankéři nepracují s jejich penězi, ale s našimi penězi. Sanace banky zpravidla znamená, že se daňoví poplatníci uhradí škody věřitelům bank, které jim způsobili bankéři. Pokud stát nezachrání banku, jsou společenské škody daleko vyšší a mohou lavinovitě postihnout další banky a podniky.

Ještě poznámku k tomu, že bankovní daň zaplatí občané. To je pravda, ale pokud daňový poplatník odvede určitý objem prostřednictvím bankovní daně, může si snížit daně někde jinde.
27. 11. 2010 | 13:06

MaB napsal(a):

Rumcajs a spol.
Chyba a celá krizová situace nevznikla z toho, že hloupí chudí zlotřile vymohli na nebohých bankéřích hypotéky, ale v tom, že byly z takových hypoték vytvářeny "kreativní finanční nástroje", které rizikový charakter původních půjček naprosto zamlžily. A kdo takových finančních nástrojů koupil hodně, tak držel v ruce černého petra. To je celé, tedy, když pominu politiku levných peněz od Greenspana, která celou bublinu virtuálně zafinancovala.
27. 11. 2010 | 13:08

Pepi napsal(a):

Ale on to byl úmysl půjčovat komukoliv, když to státy garantovaly, že...
-
Cena nemovitostí byla nadsazená, lidé si hodně půjčovaly a banky hodně vydělávaly a vše byl "ekonomický růst", který zajišťoval virtuální růst...
Prodávaly se kombinované produkty bez skutečné reálné hodnoty. Ceny rostly stále nahoru, tak jak letí letadlo...
... ale ono stále nahoru to nejde.!
Viz-.- v písničce:"Když jdu stále na sever dojdu k jihu"
- Ale tento prodej na dluh jen odkládal krizi z předražené nadvýroby, která se musela dostavit.
Svět se dostal do globalizované lichvářské krize proto, že prodával kombinované produkty kdy druhý skrytý je bez reálné hodnoty.
Zisky ze spekulací jsou větší než z reálné výroby hodnot.
Proto to nemůže dlouhé trvání.
-
Pravicová Kalouskovo "rovná daň", připravuje na straně příjmů, státní rozpočet ČR ročně o cca 80 mld. Kč, které odtékají méně zdaněné do ciziny díky nadnárodním korporacím a nereinvestují se zde.!!
- A toto se musí přece ušetřit na výdajích státu: policii, zdravotnictví, školství, sociálních výdajích ... a na nás všech.
- Jako technik stále trvám na tom, že pořadí důležitosti pro společnost je:
zemědělství, potravinářství, doprava,
energetika, strojírenství stavitelství,
školství, zdravotnictví, služby,
bankovnictví, pojišťovnictví, nevratné dotace a LICHVA..!!
27. 11. 2010 | 13:16

Jan napsal(a):

rumcajs
Ale sanují. Cca plovina našeho státního dluhu je ze sanací bank.
Banky nepůjčují státu. Virtuální peníze virtuálně vznikají v centrální bance, banky si je půjčí a 100 Kč 99 x obrátí,takže z ní vyrobí virtuálních 10000, které jí pak Vy /netykejte mi/ musíte splatit. jinými slovy, kdyby všichni dlužníci zítra splatili své dluhy nebylo by si co půjčovat. nemáte o fungování peněz ani anung.
frede
Vkládáte mi do úst co tam není. To , že jsou krize průvodním ,a řada ekonomů tvrdí , že očistným fenomenem kapitalizmu je prostě fakt. Nemá to nic společného s
" socialismem" A ten kdo to konstatuje není levičák. Prostě umí číst a uznává vědu jako medodu přístupu k světu. Co s tím, jestli to má nějaké řešení a jaké to je jiná písnička. Byly o tom sepsány knihovny. Co mi připadá nabíledni, je že současná situace je nová, bezprecedentní. Je otázkou jak v ní budou fungovat stará osvědčená řešení. Třeba řešení krize válkou, staré a známé. Je taky otázkou zda nám hrozí spíš levice či pravice. Já se bojím spíš Palin než Sobotky.
27. 11. 2010 | 13:26

jo napsal(a):

Kapitalismus = Privatizace zisku a socializace ztrát.

Vytvořit multibohaté a na druhé straně jejich neúspěchy nechat platit chudé.
27. 11. 2010 | 13:31

Anička z Kuřimi napsal(a):

Pepi,
žiješ ve společnosti, kde na 1.místě je LICHVA, následuje LICHVA a poté SPEKULACE.
Wo tom to je.
Půjčíme vám jakoukoliv finanční částku, bez ručitele /nemovitost, šperky, pozemky a nebo zdravé ORGÁNY podmínkou /.
Výši splátek si určíte sami...
27. 11. 2010 | 13:34

stále rebel napsal(a):

Pro Pepi.
Bankéři může být celkem jedno, jestli jim způsobené škody zaplatí občan jako daňový poplatník nebo občan jako věřitel. Ještě připomenu, že pokud občan nebude mít důvěru v bankovní sektor, ekonomika nemůže dobře fungovat.
27. 11. 2010 | 13:34

Tenco napsal(a):

Rumcajs
Můžeš své úvahy o tom, že hypotéční půjčky chudým můžou za bankovní krizi v Irsku, doložit odkazy popř. čísly?
Předem děkuji.

Jinak - víš proč se málem položilo Orco a ECM je před krachem ?
Myslíš si, že dluží komu ?
A myslíš si, že Orco a ECM jsou přezdívky pro chuďase z Řáholce ?

Jinak - kup si letenku do Malagy a projeď se po Costa del Sol.
Ty komplexy jsou vesměs prázdné a rozhodně to nejsou chudí, kteří tvoří chatrnou obsazenost zbytku.
Říká se tomu hypoteční bubliny a svádět to na černochy a či cikány je oblíbenou salónní zábavou kreténů jako....

P.S. Nepij hned po obědě. Správný gentleman by měl vydržet alespoň tak do 15.00.

:))
27. 11. 2010 | 13:42

Ford napsal(a):

Fuj, tak to jsme měli štěstí. Pokud takový "Jarda" byl ministrem financí, tak byla jen otázka času kdy uděláme bankrot. Banky krizi nezpůsobily. Způsobily ji vobyčejný člověk s vyloučeným, protože si neplnili závazky vůči bance. Proč šli do takového kšeftu s bankou? No protože takový týpci jak Sobotka a jeho podobně oranžově postižení kumpáni je v tom podporovali. Viz např u nás dotace úroků ze státního. V USA státní záruky za hypotéky. A teď když je z toho pořádný průser, tak jsou největší křiklouni, aby odvrátili od sebe pozornost.
27. 11. 2010 | 13:45

Japato napsal(a):

A)pan Sobotka NENÍ ekonom, i když se do této role vehementně pasuje, jeho "kvality" jsme všichni poznali v době jeho ministrování na Ministerstvu financí, následky neseme dodnes a ještě dlouho poneseme
B)
Pan Sobotka používá osvědčenou metodu "ukažme si na něj" - "obětního beránka". Za všechno můžou zlotřilé banky.
Stejnou metodu, žel používal Hitler s Goebblesem. Za inflaci ve 20 letech min.století mohli všichni zlotřilí kapitalisté.
Němci tehdy na to dobře slyšeli, budeme na to slyšet i my Češi?
27. 11. 2010 | 13:52

Tenco napsal(a):

Ford
Plácáte nesmysly . Žádný "vobyčejný člověk s vyloučeným" :)) se bez rozhodnutí úvěrového pracovníka banky k půjčce nedostane.
Takže CHYBA a to systémová je na STRANĚ bank., sekundárně pak na straně státu, který nepřistoupl k razantní regulaci finančních institucí.
Obecně vzato však za alokaci finančních zdrojů nesou odpovědnost banky.
Je to jejich role , kterou nezvládly, respektive ani zvládnout nechtěly.

Tečka.

Vaše konstrukce o oranžovém Bushovi či Greenspanovi jsou pak již z oblasti praxe lékařské - psychiatrické a takto jsou umístěny pod nesprávným blogem.

Také tečka.
27. 11. 2010 | 13:55

jo napsal(a):

Japato

Kalousek není ekonom a neví o čem mluví. Za krizi můžou banky a proto by ji měli platit úplně nebo z části.
27. 11. 2010 | 13:56

hoven napsal(a):

typická reakce socialistů. když trh nereaguje podle jejich představ, chtějí zakázat i trh. kdyby alespon ekonomický analfabet sláveček sobotka občas četl noviny nebo internet, dozvěděl by se, že bankovní dan byla široce diskutována tuším na setkání G20, a bylo tam polopatě i lidem bez ekonomického vzdělání a základních ekonomických znalostí, jako je sláveček sobotka, vysvětleno, v čem je bankovní daň špatná a že by znamenala snížení konkurenceschopnosti bank a vedla k dalšímu zhoršenmí situace. to, že je špatné dělat dluhy stejně, jako je špatné zachranovat soukromé banky z veřejný peněz je jasné. za tyto chyby nesou zodpovědnost vyhradně politici, včetně patologického zadlužovače slávečka sobotky, nikoliv trh. pokud se tyto chyby staly, není důvod k tomu, aby se na ně vršily další v podobě bankovní daně. sláveček je jako doktor, který léčil pacienta uderem lopaty do hlavy, pacientuv stav se zhoršil a ted si sláveček vyhodnotil, že ho praštil málo.
27. 11. 2010 | 14:03

Ford napsal(a):

Tenco
Nesmysly plácáte vy. Ty banky to dělali na společenskou objednávku. Je to to samé, jak u nás s cikánama. Nechcete, ale musíte. Víte že vám rozmlátí zařízení, ale když proti tomu začnete něco dělat. Zákážete jim vstup, tak na vás naběhne armáda mulitkulti, politici, sdružení, ochránci kdečeho a kvanta kdejaké další verbeže. A tohle si banka nemůže dovolit. Jakmile by se začala propírat v médiích, tak by byl otázkou času "run" na banku. Takže neměli na vybranou. Všechno to je důsledek úchylné multikultisociální koretktní politiky, kterou u nás pratikují především oranžády.
27. 11. 2010 | 14:07

japato napsal(a):

hovenovi:

Sláveček je jako doktor, který léčil pacienta uderem lopaty do hlavy, pacientuv stav se zhoršil a ted si sláveček vyhodnotil, že ho praštil málo.

dost dobré přirovnání ! :-)
27. 11. 2010 | 14:10

Rumcajs napsal(a):

gaia, skeptik:

Kdybych zjistil, že mám někoho jako vy dva v rodině, zřejmě napíšu podobný blog, jako pan Tomský.
27. 11. 2010 | 14:19

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Něco mi říká, že se jednalo o HYPOTEČNÍ krizi.
27. 11. 2010 | 14:20

jo napsal(a):

RUM....

Jde o to jestli "bankéř" půjčuje co má a nebo jestli půjčuje co si myslí že má. ;)
27. 11. 2010 | 14:20

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

To je dáno tím, že velký podíl troubů jako jsi ty není jen výsadou Čech.
Z čeho myslíš, že to ty banky budou platit ? A od koho si na tu daň vyberou ?

Včil se zamysli, ale opatrně. Ať Tě při tom nerozbolí kebule.
27. 11. 2010 | 14:26

Tenco napsal(a):

Japato
...člověk snadno pochopí, jak se takový myšlenkový proud tvoří : MMF nejprve asijským zemím doporučil, aby otevřely své trhy horkému krátkodobému kapitálu. Státy to udělaly a peníze proudily dovnitř, ale stejně neočekávaně hned zase ven. MMF pak řekl, že je třeba zvýšit úrokové míry a zavést přísnou fiskální politiku, čímž byl navozen hluboký hospodářský útlum. Jakmile se ceny aktiv propadly, n util MMF postižené země k výprodeji jejich aktiv i za nižší ceny.
Tvrdil, že firmy potřebují solidní zahraniční vedení (přičemž zcela přešel fakt, že se tyto společnosti během uplynulých desítek let vyznačovaly záviděníhodným tempem růstu, jež se těžko slučuje se špatným vedením), čehož lze dosáhnout jedině tak, že tyto společnosti budou prodány cizincům - cizí management nestačí.
Prodej byl zprostředkován týmiž zahraničními finančními institucemi, které předtím odčerpaly kapitál a spustily krizi. Tyto banky inkasovaly velké provize za zprostředkování prodeje postižených společností nebo jejich dělení, stejně jako předtím inkasovaly velké provize při zajišťování zahraničních půjček. S dalším vývojem událostí cynismus ještě vzrůstal : některé z těchto amerických a dalších zahraničních finančních společností se příliš nezabývaly restrukturalizací, prostě jen majetek držely do doby, než se ekonomika vzpamatovala a měly zisk z toho, že nakoupily za cenu "poškozeného zboží" a prodávaly pak výhodněji.
...MMF se nepodílel na spiknutí, ale odrážel zájmy a ideologii západní finanční komunity...
...selhání ve Východní Asii má mnoho společného s chybami v rozvojové politice a při zajišťování přechodu od komunismu k trhu...

(J.E. Stiglitz o ekonomické krizi ve Východní Asii r. 1997)

Neviditelná ruka trhu nefunguje v prostředí patronátního kapitalismu, při asymetrickém sdílení informací a ultraliberálním pojetí v obcování se zdroji.
Prostě jakákoliv lidská činnost, pokud se nemá smrsknout pouze na mechanické úkony činěné bez ohledu na vztahy k okolnímu prostředí / v to počítaje i vztahy mezilidské/, vyžaduje shodu - tedy vyváženost v rámci mezí.

Bezbřeze svobodný trh/myšlenek v tomto případě/ existuje pouze v blázinci - tam je skutečně možno nacházet v každém okamžiku sebeuspokojení, neohlížejíc se na nic a na nikoho.

Žádné konkrétní spiknutí Wall Streetu neexistuje.
Jde o využití procesů v ekonomice tak, aby hlavní účel k čemu takto slouží , byl finanční zisk úzké komunity a kontrola zdrojů.
Za tímto účelem se alokují prostředky bank.
Například i investice do státních dluhopisů.
Ta hra má vždy poražené, z podstaty omezenosti zdrojů a "neomezeného" obcování s prostředky k jejich "krytí".
Nikdy však jimi/poraženými/ nejsou Market Makeři z bankovního sektoru.

NIKDY.

Maucta.
27. 11. 2010 | 14:29

jo napsal(a):

RUM....

NEURÁŽEJ TADY TY DĚCKO!!! ;)
27. 11. 2010 | 14:29

japato napsal(a):

Chybí zodpovědnost jedince:

.. jde o to, aby jedinec, každý člověk, nesl odpovědnost za rizika, která na sebe vzal, za své podnikání, aby měl možnost uspět stejně jako selhat. Jenže my jsme to selhání z
kapitalismu vymazali.

A to je zásadní chyba. Místo toho teď máme nejhorší rysy kapitalismu a socialismu dohromady.
investiční bankéř Ondřej Jonáš, http://ekonomika.ihned.cz/c...
27. 11. 2010 | 14:30

hoven napsal(a):

stále rebel,
nemusíme se opičit v každý hlouposti. je dobře , že jsme nepřijmuli euro, jak navrhovala čssd a je taky moc dobře, že nezavedem bankovní daň. pokud tu daň skutečně zavedou, tak ty banky zdraží svoje služby a přenesou tu dan na spotřebitele. a ty lidi od těch bank utečou a ty banky se dostanou do problémů. to by tu dan musely zavest všechny státy na světě. což se nestane.
27. 11. 2010 | 14:30

hoven napsal(a):

stále rebel,
nemusíme se opičit v každý hlouposti. je dobře , že jsme nepřijmuli euro, jak navrhovala čssd a je taky moc dobře, že nezavedem bankovní daň. pokud tu daň skutečně zavedou, tak ty banky zdraží svoje služby a přenesou tu dan na spotřebitele. a ty lidi od těch bank utečou a ty banky se dostanou do problémů. to by tu dan musely zavest všechny státy na světě. což se nestane.
27. 11. 2010 | 14:31

jo napsal(a):

japato

Možná by bylo na místě položit si otázku jestli neselhal "kapitalismus" lidi příjdou o práci proto nesplácí...nebo jaký myslíš, že mají motiv? :)
27. 11. 2010 | 14:32

gaia napsal(a):

Rumcajs

měl by ses přejmenovat na Červenou karkulku, neb to maš pořád stejný dokola
27. 11. 2010 | 14:33

jo napsal(a):

japato

Možná by bylo na místě položit si otázku jestli neselhal "kapitalismus" lidi příjdou o práci proto nesplácí...nebo jaký myslíš, že mají motiv? :)
27. 11. 2010 | 14:33

Bunny napsal(a):

to Ford: Banky si pomocí svých zástupců ve vládách prolobovaly změny pravidel, které jim umožnily poskytovat úvěry absolutně nebonitním klientům. Prostě to tak je, chce to mimo pouček z rychlokurzů ekonomie ještě najít fakta a dát věci do souvislostí. To už je ale mozková činnost a to prostě po vás nemůžu chtít, každý má své limity.
27. 11. 2010 | 14:34

gaia napsal(a):

Rumcajs

ta z 14:16:31 je taky kouzelná.
27. 11. 2010 | 14:35

Tenco napsal(a):

Ford
Škoda času. Vaše spiklenecké teorie jsou o ničem a navíc znám několik cikánů, kteří ve svém písemném projevu nemají hrubky.
Ale Vaše jednoduché vidění světa/příčina či následek - dyť je to jedno, hlavně ať si můžu zadovádět s tím či oním/ zřejmě prospívá Vaší duši a nezpůsobuje tak vážnějších otřesů ani Vaší rodině, ani blízkým přátelům.
Držte se toho.
Minimálně tak ušetříte za poplatky u lékaře.
27. 11. 2010 | 14:35

blue jay napsal(a):

Me se zda ze cim vice se blizi volba predsedy CSSD, tim vice ma Bohus Sobotka nutkani zvatlat.
27. 11. 2010 | 14:39

blue jay napsal(a):

Bohus sobotka rozjel kampan na predsedu CSSD. Misto fotky vyzubene lebky je ted "myslitel" co si lebku opira o prsticek.. Ale zvatla porad stejne.
27. 11. 2010 | 14:44

čaroděj napsal(a):

Tak, konec schůze, je tady modrá sojka, rychle do práce!
27. 11. 2010 | 14:46

čaroděj napsal(a):

To Rumcajs: Tváříte se jako pravičák, cokoli tady na blogy napíše někdo z levého spektra, okamžitě kritizujete (někdy hodně úsměvně), tak proč sakra RUMCAJS? Dyť víme, jaký ten loupežník byl.
Nejedná se z Vaší strany o zrcadlové projektování?
27. 11. 2010 | 14:50

hoven napsal(a):

blue yaj
nevim, kdo je horší jestli hašek nebo sláveček, asi to vyjde nastejno, ale vzhledem k tom, že hašek nabízí bonus v podobě odstranění ratha, tak radši fandim jemu.
27. 11. 2010 | 14:58

martys napsal(a):

rumcajs:
já pronásleduju věřitele?
banky rozfofrovaly prachy a tím to vzniklo - nemají (nebo neměly) na to splácet svoje závazky....tak kdo je věřitel a kdo dlužník?
27. 11. 2010 | 14:59

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Červená karkule je holka a navíc zadaná. Nech vlkovi, co vlkovo jest.
27. 11. 2010 | 15:02

Rumcajs napsal(a):

martys:
Kam rozfofrovaly peníze ?
27. 11. 2010 | 15:03

japato napsal(a):

joovi, děkuji za poznámku

To, že někdo přijde o práci, je velmi nemilé, to nezlehčuji.
Otázka:
Dá se současný režim nazývat kapitalismem, když jsme si zvykli na tolik státních zásahů, tolik státních záruk za půjčky,které vedly ke nesmyslnému násrustu hypoték, tolik subvencí a grantů z EU, které tak pokřivily náš trh, takové obrovské přerozdělování,, které si přímo říká o korupci?

Spíše byl mluvil o pravičákovi a levičákovi

Nevím zda to není příliš zjednodušené, ale pravičák je ten, kde chce nést zodpovědnost sám za sebe. Levičák je ten, by pořád čeká, že něco dostane od státu. Týká se to samozřejmě lidí, kteří jsou zdraví a mohou pracovat. Nikoli nemocných, starců, dětí..

A tak si pořád myslím, že ten "pravičák", pokud přijde o práci, hledá nějaký způsob, jak své dluhy splatit.

Kdežto "levičák" bude místo toho obviňovat všechny a všechno okolo sebe, místo toho , aby se situaci snažil řešit sám.

A o tom je celý článek.....
27. 11. 2010 | 15:04

Ford napsal(a):

jo: Motiv mají ve své omezenosti. Krásně je to vidět nyní na mikropůjčkách v Asii za které dostal autor i nějakou cenu. Možná snad Nobelovu. A teď je to v troskách. Protože došel samozvaný ochránce vobyčejných a potřebných a řekl že to je špatné.A vobyčejný člověk s potřebným a vyloučeným na to zareagovali, tak že je přestali splácet. A celé se zhroutilo.

Bunny: Opravdu? Takže za to můžou týpci ve vládě co jim to posvětili, jak třeba Sobotka. Ano můžou. Ale tím pádem je viník stejný, jak v mém případě.

Tenco: Očekával jsem že to bude jen o tom -y. Prostě na fakta nemůžete reagovat, tak aspoň na gramatiku.
27. 11. 2010 | 15:05

Rumcajs napsal(a):

blue jay:

Jeho žvatlnání by se mělo vysílat až po půlnoci. Nedá se to poslouchat, stále dokola opakuje jednu myšlenku (Dáli se tomu tak říkat), falešnost z toho táhne na sto honů a navíc u toho slintá jak vetřelec.
27. 11. 2010 | 15:08

LEVAK napsal(a):

A blue jay je pořád stejný,pořád si prská na bradu.Zřejmě typický esejistický produkt školství USA.Jen by mě zajímalo proč se tady montuje do věcí,kterým při svém vzdělání nemůže rozumět,ale zřejmě platí to co už pravívali naši tatíček a to že "drzé čelo je lepší než poplužní dvůr!"
Jorie Grahamová (* 1950)
americká básnířka a vysokoškolská pedagožka. Vyrostla v Římě, studovala na pařížské Sorbonně, absolvovala filmovou vědu v New Yorku.
"Stačí porovnat americký a evropský vzdělávací systém na druhém stupni. Evropské děti se toho učí dvakrát tolik než americké. V Americe nemají druhý jazyk, žádnou latinu ani zeměpis, jen málo přírodních věd, žádné dějiny světa. Lidé přitom mají obrovskou duševní kapacitu. Děti se mohou klidně naučit deset jazyků. Jenže když máte vzdělávací systém, který využívá jen tak málo z lidských schopností, nepoužívané mozky začínají zakrňovat.
Když jste Evropan, nevidíte jen sebe. Vidíte Čínu a Indii, vidíte tři tisíce let dějin, vidíte prolitou krev, vidíte chyby, jichž se lidstvo dopustilo. Pro spoustu Američanů je zbytek světa prakticky neviditelný. Vezměte si, že jen sedmnáct procent Američanů vlastní pas. Ostatní v životě necestovali do zahraničí. Takové lidi lze přesvědčit, že nějaké marginální téma je tak mimořádně závažné, že otřese celou společností. Jako třeba práva gayů."
PS:
I. Karl Marx, Das Kapital, 1867
Citát :
„Majitelé kapitálu a obchodu budou podporovat a stimulovat u lidí potřebu kupovat jejich drahé výrobky – zboží, byty, domy, technologie. Při tom je budou zavazovat k tomu, aby brali drahé hypoteční úvěry na neudržitelné úrovni. Na konci nesplacené dluhy vyvolají bankrot bank, které budou muset být zestátněné a tak stát potom půjde cestou, která vede ke komunismu.“
III. "Nakladatelé v Německu,ve Francii,v celé EU,v Americe i v Austrálii,na zbankrotovalém Islandu i ve stagnujícím a přestárlém Japonsku mnou si teď ruce.Zvýšila se poptávka po Marxovi.Každý si chce přečíst Kapitál.A učte-li ho,žasne!"
III. "Neviditelná ruka trhu“ na větších či menších daňových prázdninách prostě selhala coby zdroj rohu hojnosti. Volnost trhovců,rovnost daní a bratrství kmotrů příjmové stránce státních pokladen nikde nepomohly,ba krizi přivolaly"!
IV. „Kapitalismus je závislý na tom,že lidé v naději, a to často klamné naději,na zbohatnutí velice usilovně pracují, a přispívají tak ke zbohatnutí jiných lidí.“
„Nový obraz budoucnosti“ napsal největší filosof podnikatelství Charles Hardy,brožura byla vydána v Management Press s laskavou podporou britského Knot How Fundu.
V. Večná pravda ... ???
"Rozpočet by měl být vyvážený,
státní pokladna by se měla znovu naplnit,
veřejný dluh by se měl snížit,
arogance úřednictva by se měla zmírnit a být pod dozorem,
pomoc cizím zemím by se měla omezit,
pokud Řím nemá přijít na mizinu.
Lidé se opět musí naučit pracovat namísto toho,
aby žili z veřejné podpory .... ."
Marcus Tullius Cicero v roce 55 před n. l.
27. 11. 2010 | 15:15

Rumcajs napsal(a):

LEVAK:

O jakém vzdělání tady mluvíš ? Vždyť většina levičáků žádné nemá.
27. 11. 2010 | 15:20

Alibernet napsal(a):

Znovu Vám tu, pane Sobotko, zdůrazňuji, že k Vašim surrealistickým blábolům se lépe hodí ta fotka ozubeného koně.
27. 11. 2010 | 15:22

0612 napsal(a):

Budu se snazit to napsat co nejjednoduseji:
V Irsku se stavelo a stavelo a vsechno na dluh, samozrejme nejen to. Kazdemu jen trochu inteligentnimu cloveku bylo jasne, ze to nemuze trvat dlouho. Ale vlada, banky, stavitele i delnici (predevsim z Polska) bili spokojeni a nikdo se nestaral. Ze dne na den to krachlo.
Kazdemu je jasne, ze za to nesou zodpovednost predevsim banky, ktere uverovaly nesmyslne projekty, z nichz dnes nic nedostanou zpet. Ale lide se zaroven ptaji, odkud se ty obrovske penize v irskych bankach vzaly. To irska vlada taji a z dani dava penize do bank, ktere je davaji tem, od kterych si pujcily, rika se zejmena nemeckym a francouzskym bankam nebo investorum.
Lide vsak chteji, aby tito investori nesly svuj podil odpovednosti. Je to jasne: Kdyz pujcim sve penize nekomu, kdo zkrachuje a nic nemam, tak od neho nic nedostanu. To se nikomu z vas jeste nestalo? Jestlize tedy nekdo pujcuje a musi mu byt podle vyse pujcky predem jasne, ze mu to veritel nebude moci vratit, pak je otazka, proc to dela. A dela-li to proto, ze chce ziskat moc nad staty, tak si nic nezaslouzi a nemelo by se mu nic vracet.
27. 11. 2010 | 15:25

stále rebel napsal(a):

V záhlaví diskuse by pro připomenutí mohlo stát:
Kdo lže, ten taky krade.

Neosvazáci se často brání tomu, že oni nekradou, ale již stará česká pravda je usvědčuje.
27. 11. 2010 | 15:27

Jan napsal(a):

Levak.
Primovní.
Existuje ale i elitní Amerika s širším rozhledem a primitivní Evropa s podobným jako citujete.
MF Dnes. A protože je amerikánů hodně je ta jejich elita docela početná. Mimochodem reforma školství na západ prováděná a k nám přicházevší tímto směrem jde, vzdělání jako čistě utilitární věc, co nelze zpeněžit nemá žádnou cenu-neexistuje, člověk jako výrobní nástroj, čím hloupější, tím ovladatelnější....
Kdo jsou naši barbaři ?
27. 11. 2010 | 15:33

Jan napsal(a):

Rumcajs
Existuje takový pojem, pro lidi co nemáš rád : levicový intelektuál.
Slyšel si někdy pojem pravicový intelektuál? Znáš někoho takového? A jak si to vysvětluješ?
27. 11. 2010 | 15:37

Rumcajs napsal(a):

Jan:

U pravičáka netřeba zdůrazňovat. V případě levičáků se tato anomálie uvádí, i když osobně žádného levicového intelektuála neznám.

Ty jo ?
27. 11. 2010 | 15:39

Yossarian napsal(a):

Á, náš soudruh politruk Rumcajs a spol. opět pátrá, radí, zasahuje :o)

Pominu-li "třídní nenávist", kterou pan Rumcajs jen hoří (ostatně jako každý správný politruk), smrskla se nám jeho argumentace do prohlášení, že "za krizi můžou socky". To ony si vynutily na nadnárodních bankách ty "ohromné" půjčky, to ony nesplácely, to ony mohou za to, že chudáčci bankéři jim byli nuceni cpát peníze horem i spodem, protože bankéři, to jsou jen takoví uslintaní poloidioti, kteří umí jen rozdávat peníze.

Rumcajsi, nevadí, že používám humor a ironii? Stačíš to ještě sledovat, ty náš modrobolševický soudruhu? :-)
27. 11. 2010 | 15:42

Karl von Bahnhof und Tempelhof napsal(a):

Sobotkův nedávný šéf Jyřý Paroubek přece veřejně do TV tvrdil, že dluhy se nevracejí. Pan Dluhoslav S. se už jen snaží vymyslet, kdo jiný tu sekeru za ty jeho zadlužené a insolventní sociály zaplatí.
27. 11. 2010 | 15:42

voroshilov napsal(a):

Co byste cekali,vsem zapravuje Svetova banka kterou ridi zide a Svetovy menovy fond ktery ridi zide pres soukromy FED ktery vlastni zide,vyvolenym je jedno kolik goju chcipne hlady a Vy kukejte platit a pripravovat se na duchod v 70ti letech!
27. 11. 2010 | 15:44

Rumcajs napsal(a):

Yossariana:

Tebe není problém stíhat.

P.S.

Přijde i myšlenka ?
27. 11. 2010 | 15:49

Jan napsal(a):

Inteligence je pro pravičáka anomalie. Signifikantní.
On existuje i pojem intelektuál bez přívlastku. levicový je přívlastek nenávistný , pravičákem nalepený, kdokoli totiž čte a přemýšlí v souvislostech a nemodlí se k bohu peněz je moci nepříjemný. Podezřelý. Svět je stále stejný.
P.S. Ten seznam by byl velmi dlouhý. V diskusi jich pár najdeš.
Bolševikům vadili úplně stejně jako dnes. Kdo nesouhlasí s mocí musí být ostrakizován, teď je v modě nadávka levičák, dřív to byl disident, revanšista, liberál...
První pětiletku ale splníme, soudruzi kapitalisti to dokážou, pod vedením soudruha Kalouska zatrhnou tipec úředníkům a učitelům a policajtům a všechnu tu verbež naženou do fabrik produkovat ty hodnoty, a zasejc bude dobře...
27. 11. 2010 | 15:53

LEVAK napsal(a):

Ad Rumcajs:toto asi bude pro Vás "nápor na bednu",ale možná nějaká přežvýknutá lysohlávka Vám to spraví-
"Václav Bělohradský - Dlouhý stín krátkého století
Konec komunismu nebyl vítězstvím demokracie, ale sjednocením centra a periferie průmyslové civilizace. Komunismus jako přístupová varianta ke kapitalismu splnil svůj úkol, obě ramena řeky průmyslové modernosti se slila v jeden proud, první a druhý svět splynuly v jeden „globalizovaný“.
Jak jít proti proudu této řeky? Levice a pravice nejsou než ideologické usazeniny rozdělených ramen řeky průmyslové modernosti, které proud nyní míchá ve stejnou břečku."
27. 11. 2010 | 15:57

vidlemístoklíčů napsal(a):

Sobotko, Sobotko, zamysli se dřív než začneš navrhovat, aby za krizi zaplatili ti, kteří ji způsobili! Co kdyby to voliči vzali vážně? To by byla hodně veliká koalice u lepení pytlíků v pruhovaných oblečcích.
27. 11. 2010 | 15:58

Ales napsal(a):

Rizeny bankrot mel nastat jak u jednotlivych bank (Wallstreet nebo Irske banky...tak u jednotlivych narodnich ekonomic viz Recko, Irsko.... Ty nasledky by byly tvrde pro vsechny, ale byly by zachovany urcite principy a lidi by se probrali. Moc financnich trhu je nova forma totality, ale proc maji takovou moc, protoze vlady a lidi ziji a chteji zit nad sve pomery a prijmy. Lidi a dokonce cele narody (Irsko) a vlady uplne zjankovateli a zblbli. Drive to byly hakove krize nebo rude prapory a ted je to $.....
27. 11. 2010 | 16:00

LEVAK napsal(a):

Pro Rumcajse a spol.:
Výrok Tomáše Bati z roku 1932:
"Příčinou krize je morální bída.
Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe.
To, čemu jsme si zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.
Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.
V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu.
V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací.
Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.
Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.
Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry.
Technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem."
27. 11. 2010 | 16:02

Sladký napsal(a):

Je naprosto samozřejmé a jasné, že za krizi nejsou odpovědni chudí lidé,kteří se spokojují s málem,ale nenařraná prasata,která nemají nikdy dost,která chtějí mít víc a víc bez jakéhokoli ohledu na jiné.
Na tomto faktu nic nezmění žádné ideologické žvásty.
27. 11. 2010 | 16:04

LEVAK napsal(a):

Pro Rumcajse,blue jaya spol.:
Paul A. Samuelson: EKONOMIE
Jaké jsou nedostatky tržního mechanismu?

1.Vede ke vzniku monopolů.
2.Vyvolává cyklický vývoj (recese, krize).
3.Způsobuje velkou diferenciaci příjmů.
(Sociální nepokoje, omezení poptávky po zboží masové spotřeby.)
4.Vznik chronické nezaměstnanosti.
5.Neřeší problémy tzv. externalit a veřejných statků a služeb.
(Externality  nechtěné, přelévané efekty trhu, pozitivní i negativní.)
6.Není efektivní v mimořádných situacích. (Války, přírodní katastrofy apod.)
27. 11. 2010 | 16:07

Rumcajs napsal(a):

Sladký :

Miliony levičáku, co nic nedělá a jenom se pase, toho dokáže prožrat mnohem víc, než jeden nenažranej bohatec.
27. 11. 2010 | 16:08

Rumcajs napsal(a):

LEVAK:

1. Vede ke vznuku monopolů ...v totáči ne ?
2. Recese-krize... centrálně řízená ekonomika se ukázala jako permanentní recese - není tedy lepší toto ?
3. No a co ?
4. Každý není použitekný na práci. To nezachráníš ničím.
5. Řeší je krize.
6. Řeší stát.
27. 11. 2010 | 16:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jněkolik urážlivých výkřiků pánů stále rebela a Rumcajse (obsahující např. "vypatlané kebule", "tupouny", "osla"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 11. 2010 | 16:16

Rumcajs napsal(a):

Kam vede slepá bezbřehá sociální politika?

Jeden příbuzný se vrátil z Indie. Mluvil o spoustě charitativních organizací, ochotných učit tamní děti, leč školy zely prázdnotou.
Proč ?

Protože lidé zlenivělí sociální podporou předpokládali, že budou dostávat peníze i za to, že budou posílat děti do školy.
27. 11. 2010 | 16:19

Jan napsal(a):

Rumcajs
Potkal jsem včera cestou do práce stádo levičáků. Šli se pást, prasata! Málem jsem jednoho trefil autem, bylo dost kluzko. Myslím, že toho dokážou sežrat dost, často vidím rozrytý les.
Co když je bohatec nažranej?
To je potom ten nepoměr ještě větší, sakra.
Mám pro tebe lopežníku návrh, kdyby se ty pasoucí se miliony jaksi vymizeli, zbylo by potom víc pro nenažraný bohatce, a konečně by bylo dobře. jak píše Fukuyama...
27. 11. 2010 | 16:21

jo napsal(a):

japato

Pravičák s hypotékou když příjde o práci, tak se svoji situaci snaží řešit....levičák s hypotékou příjde o práci, tak čeka s nataženou prackou? :-))))))))
27. 11. 2010 | 16:23

Sladký napsal(a):

Kdo hájí zájmy nenažraných prasat? 1.Placení lokajové.2.Pomatení hlupáci s vymytými mozky.3.Darebáci.4.Masochisté.
27. 11. 2010 | 16:26

Ford napsal(a):

Levák: A jaké má nedostaky netržní mechanismus?
Třeba:
1. vyrábí monopoly
2. nepřetržitou krizi
3. způsobuje celkový nedostatek příjmů.
4. vznik chronické neproduktivity
5. nemá prostředky na řešení čehokoliv.
6. není akce schopný v mimořádných situacíxh.
27. 11. 2010 | 16:29

Sladký napsal(a):

Rumcajsi,kdybys měl něco v hlavě věděl bys, že levicové strany vznikly proto,aby hájily zájmy PRACUJÍCÍCH lidí, dříve hlavně dělnické třídy. Žvásty o nemakančencích a nefachčencích (zkomoleniny z pseudoruštiny,jak typické pro pravicové bolševiky) je výplod ideologií vymytého mozku.
27. 11. 2010 | 16:30

arnazach napsal(a):

Rumcajs:
Jste hvězda tohoto blogu. První vstup (odmyslím-li si Vaše útrusy) byl (věcně) bezvadný, klidně bych ho podepsal.

Jenže autor blogu má svou pravdu, kterou můžete relativizovat, nikoli vyvrátit. Ve srovnání s tím, jak Vy vykreslujete "leváky", je jeho kritika bankéřů jen pohlazením.

Nejsem stroj 2x.
27. 11. 2010 | 16:30

Sladký napsal(a):

Forde, bez sociálního státu,který vyrovnává výstřelky trhu a přispívá ke spravedlivějšímu rozdělení společenského bohatství nemůže kapitalismus fungovat. Bez existence silného sociálního státu by Západ NIKDY nezvítězil v ideologické válce s Východem.
27. 11. 2010 | 16:31

Sladký napsal(a):

Forde, budte tak dobrý a ke každému svému tvrzení uveďte konkrétní příklady.
27. 11. 2010 | 16:34

Rumcajs napsal(a):

Jan:

Stačí, když je naučíš pracovat.

Máš je vůbec co učit ?
27. 11. 2010 | 16:35

Kulík napsal(a):

Pane Sobotko, mám na Vás dotaz. Když se tzv. členové dozorčí rady ČEZ pakovali zadarmo ve stamilionech v motivačním programu ČEZ, zůstaly jim ty peníze, nebo se z toho platily kampaně ČSSD, nebo odevzdali většinu těm politikům, co je tam dosadili? Děkuji za odpověď.
27. 11. 2010 | 16:35

Rumcajs napsal(a):

Sladký :

Kterou levici myslíš ?

Tu co kradla a masakrovala ?
27. 11. 2010 | 16:36

slusny clovek napsal(a):

rumcajs ... neni pravdou ze za bankovni krizi v Irsku stoji tzv. obycejni lide ... myslim za 20 miliardami nevymahatelnych pohledavek stoji jenom par jednotlivcu - developeru ... le jinak i kdyby obycejni lide nemohli splacet hypoteky a banka by se kvuli tomu mela zhroutit tak vina spociva na bankce a ne tech lidech co chteji-potrbuji bydlet.
27. 11. 2010 | 16:36

Sladký napsal(a):

Kulik- co je to "pakovat se zadarmo"?
27. 11. 2010 | 16:36

voroshilov napsal(a):

Sladky:
Uz jsem to psal nekolikrat,socialni stat"walfare state"vznikl na zapade jako protihodnota bezplatnym vymozenostem socialismu,ted kdyz komuna neeexistuje muzou to klidne vyhodit a posilat lidi do duchodu skoro pred biologickym koncem.
27. 11. 2010 | 16:38

Yossarian napsal(a):

Rumcajs: na tebe je myšlenkami zbytečné plýtvat ;-)

P.S.: Monopoly vznikají i bez totality, zde není žádná příčinná spojitost. (dovoluji si Ti tímto osvěžit základy makroekonomie). Naopak jakmile dosáhne podnik majoritního postavení (nemusí být ani monopolní), může začít budovat tzv. bariéry pro vstup na trh (tj. nastavovat různé parametry svých služeb/produktů tak, aby znemožnil, nebo alespoň silně prodražil uvedení podobných konkurenčních produktů či služeb), a tím si efektivně zvyšovat tržní podíl až k monopolu a tento si následně udržovat. Opět bez jakéhokoli vlivu nebo spolupůsobení totality.
27. 11. 2010 | 16:38

jo napsal(a):

Víte co stojí za krizí? Chceš si pořídit ze svého platu střechu nad hlavou? Puč si u NÁS 1mil a vrátíš 2mil. Z platu našetříš na bydlení za 20-30let a mezim můžeš bydlet třeba pod mostem..... To politického žvanění o pravici a levici.
27. 11. 2010 | 16:39

Sladký napsal(a):

Rumcajsi,kdybys neměl liný mozek a navíc totálně vymytý, věděl bys, že kradení a masakrování nebylo a není vynálezem ani monopolem levice.O krádeži se často mluví v souvislosti se znárodněním.Kdo si přivlastnil znárodněné podniky, Rumcajsi? Ale to,čemu se říká krádež se daleko více podobala tzv."privatizace".
27. 11. 2010 | 16:41

Rumcajs napsal(a):

Yossarian:

Ještě že nemáš čím plýtvat.

P.S.

Tos mi řekl novinu.
27. 11. 2010 | 16:42

hoven napsal(a):

krizi zpusobili politici svou regulací a zásahy do kapitalismu ve snaze zalíbit se voličům. politici si stále myslí, že se z krize nějak "vykoupí" prodejem dalších a dalších dluhopisů, ale nevykoupí. celej ten záchranej fond EU je jenom další dluh. evropa nemá žádnou hotovost. evropa s amerikou má jenom dluhy. ty dluhy byly již dávno před tím, než tu jeden pomatený autista lhal o tom, že zdroje jsou.
27. 11. 2010 | 16:43

Sladký napsal(a):

Voroshilove,strach z možné revoluce a její podpory z Východu byl nepochybně jedním z velmi důležitých důvodů vzniku sociálního státu. Proto ho pa pádu Východního bloku okamžitě začali odbourávat.
27. 11. 2010 | 16:44

honolulu napsal(a):

Mam rad penize. Jsou klicem ke vsemu, co je prijemne.
Proto mam rad americke banky.

S HRUZOU jsem sledoval tlak, kteremu byly vystaveny od kratkozrakych politiku, aby v ramci boje proti rasismu pujcovaly penize nezodpovednym lidem, kteri nedokazali chodit ani pravidelne do prace.
No prece, aby take meli moznost vlastnit dum ! ("Americky sen"),
ktery je bude "inspirovat" k zodpovednosti, aby do te prace chodili.
Bankeri, kteri se proti temto utopistickym theoriim postavili, byli obvineni z rasismu.
Po totalnim krachu v cervenci 2007 ti stejni politici propagujici svoje blbiny, obvinili banky z neschopnosti.
Tak kazdy Amik vcetne me ztratil hodnotu akcii o 2/3.

Ale my to stejne budeme mit zpet. Protoze jsme jini nez ti nezodpovedni a chytrejsi, nez utopisticni "dobro delajici",
socialni inzenyri.

Az nadelate penize, snazte se, aby penize pracovaly na vas a ne vy na penize. Nikdy neverte politikum. Ve vetsine jsou HLOUPI ! Penize to je krasna hra. Kapitalismus (regulovany) je vyborny system. Nebudte ve svych prijmech zavisli na okolnostech, ktere pro vas druzi vymysli, ale sami na sobe. Nikdy nedelejte dluhy a vyuzivejte banky kolem celeho sveta.
27. 11. 2010 | 16:44

Jan napsal(a):

Rumcajsi
No, ale prasatům se pracovat nechce. Furt jenom bukvice, žaludy, kukuřice, a práce žádná.
Prasata do výrobního procesu nezapojíš. Ale můžes si nějaký střelit a sežrat, když seš myslivec a chodíšna brigády a platíš příspěvky a máš flintu.
P.S S žaludy na ně nechoď, se zlou by ses potázal.
27. 11. 2010 | 16:45

Sladký napsal(a):

Hoven- chlape,ty jsi další názorná ukázka toho,co dokáže vyplodit ideologií vymytý mozek...njic jiného,než do nekonečna opakovat pár propagandistických žvástů,které se skutečností nemají prakticky nic společného.
27. 11. 2010 | 16:46

jo napsal(a):

hoven

krizi zpusobili politici svou regulací a zásahy do kapitalismu ve snaze zalíbit se voličům.

jakou regulaci máš na mysli?
27. 11. 2010 | 16:46

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Už se opakuju, ale nemůžu si pomoct.

Proč si vy pracovití a schopní leváci nezaložíte vlastní poniky ? Proč místo nošení transparentů a požadavků na vyšší mzdy to neskusíte sami ?

Máš pro to nějaké rozumné vysvětlení ?

P.S.

Jak vidíš, banky půjčují kde komu. Teda si myslím že i Tobě.
27. 11. 2010 | 16:47

Sladký napsal(a):

Honolulu- ti bankéři půjčovali rádi a ochotně, náhončí byli placeni za ulovené duše a pak z těchto "produktů" kejklířsky vytvářeli různé "deriváty".
V tom vašem podání masy chudých a nemajetných obyvatel nejbohatšího státu světa položily na lopatky tu nejvyspělejší ekonomiku.Nepřipadáte si směšný?
27. 11. 2010 | 16:48

Rumcajs napsal(a):

Jan:

Škoda práce.
Oni se nakonec postřílí sami.
27. 11. 2010 | 16:49

slusny clovek napsal(a):

Podle diskuze vidim ze cesi jsou banda lemplu, s kterou se nam moc cenu zabyvat ponevadzco potrebuje je pevna ruka ... zbytecna diskuze.
27. 11. 2010 | 16:49

Sladký napsal(a):

Rumcajsi,ty trubko, TEN DĚLÁ TO A TEN ZAS TOHLE. A když to dělá dobře,zaslouží si spravedlivou odměnu. Nemůžeme všichni podnikat, to je prostě nesmyslné!
27. 11. 2010 | 16:50

jo napsal(a):

Sladky

Můžeme všichni podnikat na švarcsystém :-)))))
27. 11. 2010 | 16:52

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Podnikat budou jenom ty nejchytřejší z vás a ty ostatní u nich budou pobírat spravedlivou odměnu.

P.S.

Kolik myslíš že by vás mohlo řídit podnik ? Nechceš se zeptat Sobotky nebo Mládka ?
27. 11. 2010 | 16:52

hoven napsal(a):

jo,
především přebujelý státní aparát, když státní sektor konkuruje tomu soukromýmu, především v oblasti mezd, každý radši zvolí válendu ve státním. za nějaký čas se ukáže, že v soukromem už nemá kdo pracovat a firmy odcházejí za levnou pracovní silou na východ. to ale zpusobí, že tu ubývají plátci daní a stát musí ten státní sektor financovat na ukor dluhů. prostě si na západě lidi zvykly žít život bez rizika a na dluh. ta klec jednou spadnout musela. na vině jsou politici a uplácení voličů.
27. 11. 2010 | 16:53

hoven napsal(a):

sladký,
a kdo vymyl mozek tobě??
27. 11. 2010 | 16:56

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Ještě mě napadl vlk. Ten ale asi nebude mít čas, páč si udělal řidičák na Zeměkouli a někam sní odjel.
27. 11. 2010 | 16:56

Jan napsal(a):

honolulu
Na pohádky je tu Rumcajs.
Máte rád ty penize co právě tiskne FED?
Jestli si myslíte, že jsou klíčem ke všemu, jste pravý Američan. My Evropani Vám prostě nerozumíme.
Dosud jsme totiž měli řeky a vzduch zdarma. Taky školy, a veřejné knihovny a manželky bez předmanželských smluv, a volně přístupné lesy a čas na kamarády a kamarády, protože se 7x za život nestěhujeme, a tak. Konec starých časů.
Byli jsme hloupí. Je třeba si vzít co největší úvěr a pak dřít celý život, aby se naše děti měli líp. Kdepa já už tohle slyšel?
"My to stejně budeme mít zpět", jsme nejlepší na světě. A kdo si to nemyslí toho zabijeme.Je to naše právo. Svět patří nám.
amík jako rusák, ales unmeglich
27. 11. 2010 | 16:57

jo napsal(a):

hoven

Já to vidím spíše z druhé strany. Krásní "kapitalisté" nám povídají o svobodě a demokracii a přitom pumpují stovky miliard do pracovních lágrů v Číně a dalších totalitních režimech. Ale píšeš věci,u kterých bych shodu určitě našel.
27. 11. 2010 | 16:59

Sladký napsal(a):

Hoven -shrnu stručně vaši teorii a zařadím ji do souvisklostí. Socialističtí lidé,kteří nežili v takovém dostatku,jako kapitalističtí lidé se rozhodli vyměnit socialismus za kapitalismus. Nyní se dovídají,že kapitalističtí lidé si svoji životní úroveň vůbec nemohli a neměli dovolit, protože žili na dluh. BRAVO, MYSLITELI.
Teď ještě zkuste vysvětlit kapitalistům,kteří táhnou za levnou pracovní silou KOMU BUDOU SVÉ VÝROBKY PRODÁVAT,když svým počínáním dramatickY snižují koupěschopnost, tedy poptávku.
27. 11. 2010 | 16:59

občan napsal(a):

Stoprocentní souhlass článkem. Jinak na vině je přeplácení managerů bank a vysoký životní standart této tzv. elity + jejich chybná rozhodnutí.
27. 11. 2010 | 17:00

občan napsal(a):

Stoprocentní souhlass článkem. Jinak na vině je přeplácení managerů bank a vysoký životní standart této tzv. elity + jejich chybná rozhodnutí.
27. 11. 2010 | 17:01

občan napsal(a):

Stoprocentní souhlass článkem. Jinak na vině je přeplácení managerů bank a vysoký životní standart této tzv. elity + jejich chybná rozhodnutí.
27. 11. 2010 | 17:01

občan napsal(a):

Stoprocentní souhlass článkem. Jinak na vině je přeplácení managerů bank a vysoký životní standart této tzv. elity + jejich chybná rozhodnutí.
27. 11. 2010 | 17:02

Sladký napsal(a):

Hoven- já jsem nesmylnost tvých teorií mnohokrát jasně vysvětlil.Ty nevysvětluješ nic,jen zde neustále dokola opakuješ několik primitivních neoliberálních teorií,které neodpovídají žádné skutečnosti.
A pokud se mne ptáš,kdo vymyl mozek mně,převracíš moje tvrzení a tím potvrzuješ to,že se na žádnou svoji vlastní myšlenku nezmůžeš.
27. 11. 2010 | 17:03

stále rebel napsal(a):

Jako by Rumcajsova družina byla málo, ještě tu řádí cenzor a tak jsem musel znovu vyhledávat.

Německo, Francie a Británie se zavázaly k zavedení bankovní daně
http://www.euroskop.cz/38/1...

Bankovní daň v Německu realitou, od r. 2011 budou banky platit
http://www.bankovnipoplatky...
27. 11. 2010 | 17:05

Ford napsal(a):

Sladký tak já mám uvést příklady a Levák nemusí? V netržním řízeném hospodářství měl skoro každý monopol. Kolik bylo výrobců os. aut? 1x. Kolik bylo výrobců montovaných domů? 1x. Že v loděnicích v Polsku stávkovali, protože neměli co žrát.Třeba ve srovnaní s dneškem. kdy stávkují z rozežranosti a neví co by chtěli. Černobyl.
27. 11. 2010 | 17:06

hoven napsal(a):

jo,
kapitalista jde tam, kde má zisk. na tom ten system stojí. já na tom nevidím nic nemravnýho, je to prostě realita. člověk pracuje, aby se uživil. když ho to vedle toho ještě i baví, tak je to jenom bonus navíc. socialismus stojí na ztrátě.
sladký,
já říkám, že kapitalismus a trh funguje, ale jenom pokud se nemíchá se státním socialismem a přílišnou regulací. pořád nechápeš, že všechno má svoje reálný náklady, a že dluhy se platit musí. a to skutečně není v mých silách ti vysvětlit. to bud mozek sepne nebo ne.
27. 11. 2010 | 17:07

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Co je Cukrouši ? Došel Ti dech ?
Dej si.....
27. 11. 2010 | 17:07

WAS napsal(a):

Banky mají Židé, politiku ovládají Židé - a ždíme se přeci stádo.
27. 11. 2010 | 17:07

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Nic si z toho nedělej. I moje reakce na tebe byla vymazána.
27. 11. 2010 | 17:09

jo napsal(a):

hoven

pokud kapitalista chce bohatnout v "komunismu" bude asi něco špatně ;)
27. 11. 2010 | 17:09

voroshilov napsal(a):

Ford:
V Gdansku stavkovali protoze nemeli co zrat?Jste vubec normalni?
Dnes uz ani nestavkuji,neni komu,lodenice je v konkurzu a lidi nemaji praci,z rozezranosti jedou do Irska,aha...
27. 11. 2010 | 17:10

Ford napsal(a):

voroshilov : A proč tam stávkovali? To s tou rozežranosti nebylo konkrétně na polsko, ale všeobecně u nás.
27. 11. 2010 | 17:13

Ford napsal(a):

Místo Polska můžem aktuálně použít i Severní Koreu.
27. 11. 2010 | 17:16

voroshilov napsal(a):

Stavkovali kvuli politickym svobodam a vetsim platum,dokonce ani nemluvili o navratu kapitalizmu.
27. 11. 2010 | 17:16

brabec napsal(a):

Ono našinec,při neprůhlednosti naší ekonomické propagandy nemůže dost dobře objektivizovat své stanovisko k připravené stávce.To blízko souvisí s tímto blogem,který přilévá olej do ohně Klausově chápání nynější krize jako tlakové níže světového finačnictví,rozšířené z ohniska v USA.Právě proto se Klaus bojí,že stávkou ještě více podtrhneme deficit financí-zvenčí i zevnitř. Postoj odborářů by mohl odpovídat pojmu jinému-krize z nadvýroby (marxisté).Pak by vyšší platy státních zaměstnaců ji mohly pomoci zvýšenou spotřebou regulovat,zlepšit stav.Kritériem obou hypotéz,která je pravdivější,budou daňové odvody v příštích letech.Neklamající soudce mezo oběma názory.Tedy čistě ekonomické hledisko na stávku.
Pokud by se to bralo výhledově:už dnes je publikováno,že platy státních zaměstnanců převyšují platy v soukromém sektoru.Tedy po vítězství stávky se prohloubí proces etatizace ekonomiky a pokud tak dále,víme že dle Leninovy definice státní kapitalismus=socialismus.
27. 11. 2010 | 17:16

hoven napsal(a):

jo,
v jakém komunismu???vážně si myslíš, že v číně je komunismus???
27. 11. 2010 | 17:20

voroshilov napsal(a):

Ford:
Severni Korea neni korektni priklad,nemaji tam komunismus ale tzv.chuchhe coz v prekladu z korejstiny znamena"opora na vlastni sily",za druhe SK je jakoby na jine planete,uz 50 let ziji ve vlastni virtualne realite jako vecne deti s tatinkem Kimem,a neni treba je z toho detskeho snu vytrhavat nasilim aby nastoupili cestu ve ktere se ztracime uz 20 let.
27. 11. 2010 | 17:21

Sladký napsal(a):

Rumcajsi, samozřejmě mi nedošel dech, ale trpělivost.Nemám chuť diskutovat se zabedněnci, které hloupost chrání před jakýmkoli racionálním argumentem asi tak,jako krunýř želvu.:o)

Forde, patrně sis nevšiml,že Levák citoval z odborné literastury, zatímco tys jen "přeformuloval" uvedené autorovy poznatky.
27. 11. 2010 | 17:24

hoven napsal(a):

já si myslim, že co se týká ekonomiky , tak sláveček sobotka vubec neví, která bije. to už je na tom líp i "ekonomický expert čssd" jirka havel, kterej alespon umí vyčenichat zavřenou láhev rumu před tlustou zděnou zeď. u mládka platí to samý, ale s klobásou místo rumu.
27. 11. 2010 | 17:25

Ikena napsal(a):

Vhazuji bily rucnik do ringu, nebot bijec
Rumcajs je K.O.
Prosim uz jej nebijte.
27. 11. 2010 | 17:33

Matů napsal(a):

P. Runcajsi,kdo vám tak strašně ublížil?Vaše nenávist k levici je skutečně neporazitelná.Jestli vám bude stačit moje omluva za toho,kdo vám tak krutě ublížil,tak se za něj omlouvám a už se na něj nezlobte.Snad by vám pomohlo,kdyby jste vystoupil z anonimity a ukázal se nám.Určitě se vám uleví,za pokus to stojí.Jestli uznáte,že né,nic se nestane,jen budete trpět stále a bude se to zhoršovat.Vemte tuto radu jako radu od staršího člověka.Nechtěl jsem s váma už diskutovat,ale nešlo to.
27. 11. 2010 | 17:34

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Jo,jo cukrouši. Podnikat se vám levičákům nechce. Mávat transparenty a chlastat na demonstracích, to je jediný co umíte.

Jsi doživotně odsouzen pištět, že máš málo.
27. 11. 2010 | 17:35

Ford napsal(a):

voroshilov: Pěkně jste to okecal. Ty peníze by jim byli na nic, když by je neměli za co utratit. Ano o svobodu v první řadě nešlo. Kdyby řízené hospodářství bylo stejně výkonné jak tržní, tak dneska tu Jakeš stále šéfuje. Dochází totiž k nerovnosti. Každý člověk má v hlavě tržní hospodářství a to se tlouklo s tím řízeným. Sobotka se chová taky tržně. Nabízí myšlenky, které mu přinesou hlasy a tím pádem chchtáky. Kdyby nabízel, že budou muset všichni makat a nedostanou ani korunu, tak umře hlady.
27. 11. 2010 | 17:36

SuP napsal(a):

Ikena -
Jaxtenato přišla?
Pro Rumcajse (Zdravim Tě Barde!) to tady je jen lehoučká rozcvička. Rozhlídněte se po těch oponentech. Vůbec namají co říct.
27. 11. 2010 | 17:37

Ford napsal(a):

Sladky: Tak mohl uvést příklady autora. Nebo svoje, když ho to tak oslovilo.
27. 11. 2010 | 17:41

SuP napsal(a):

Matů -
Pokud po tom všem, co tu bylo za 3 roky odprezentováno, považujete Rumcajse za anonymní osobu, to nesvědčí o příliš vyvinutém pozorovacím talentu.
Nenávist k levici je legitimní stejně jako snahy levice o zničení kapitalismu. Nicméně to neznamená, že Rumcajse nemá rád lidi i přes jejich levicové názory. Nezdá se Vám?
27. 11. 2010 | 17:42

Sladký napsal(a):

Rumcajsi, nikdy jsem nepištěl,že mám málo.:o))) 1.Mám dost, jsem naprosto spokojen.
2.Kdybych měl méně, buď se s tím nějak vnitřně vyrovnám, nebo se budu snažit získat víc.
V každém případě ti mohu číct, že nežiji proto,abych pracoval (třebaže mám zajímavou práci,která mne baví) ale pracuji proto abych žil- protože žít je mnohem víc,než pracovat a být je mnohem víc, než mít.
27. 11. 2010 | 17:43

Rumcajs napsal(a):

Matů:

To není nenávist chlapče. Jenom píšu, jak to s váma levákama je. A ono se to dost blbě čte. To chápu.

Vystoupit z anonimity ? Zatím nemám tu potřebu a ani netrpím.
Já se bavím.
27. 11. 2010 | 17:44

Sladký napsal(a):

Levice se snaží zničit kapitalismus, Supe? A kterápak levicová strana se o to snaží? A není to spíše tak,že sociálně demokratzická politika naopak kapitalismus zachránila- alespoň doposud?
27. 11. 2010 | 17:45

voroshilov napsal(a):

Ford:
Rizene planovane hospodarstvi bylo vykonne i v Roosveltove politice jako vychodisku z krize,v Nemecku a Rusku,pokryva zakladni potreby spolecnosti a jednotlivce ano dochazi k rovnostarstvi kdyz kazdy nema auto ale kazdy je jisty tim ze bude mit domov a teplou veceri,co z toho mit v obchodu 50 druhu jogurtu a 40 druhu salamu kdyz na to neni?
Efektivita trzniho hospodarstvi se ukazala v plne krase uz nekolik malo let po padu komunismu,a jake zazraky predvadi v Africe kde vyzkouseli vsechny liberalni reformy,jedna basen!
27. 11. 2010 | 17:46

Sladký napsal(a):

Z anonimity vystoupit nelze, Rume.Když už,tak z anonymity.:o)))
27. 11. 2010 | 17:47

hoven napsal(a):

problem naší levice podle meho nazoru spočívá v tom, že se čssd bolševizovala. ona to musela udělat, jinak by vedle ksčm nepřežila. takže se v ramci čssd prosadili individua, jako je antiamerikanista zaorálek, jirka havel, slaveček sobotka, rath a další. čssd není slušná partaj. rozdivočelý elektorát zdejší levice má slovo podnikatel a kapitalismus za sprostá slova. já se jenom divim, že čssd ještě nezačala s otevřeným antisemitismem, asi poslední zbytky přetvářky.
27. 11. 2010 | 17:48

mildam napsal(a):

Je to přesně tak - pamatuji si, jak před 2 lety v Německu ve všech médiích křičeli, kolik peněz se musí dát bankám na přežití a jak je to unfér, a že do poslední chvíle banky tajily skutečný stav věcí a kolik Němců odrbali. Dnes jsou oni ( banky ) ti vítězové.
Pan Sobotka je jedním z mála rozumných politiků u nás.
27. 11. 2010 | 17:48

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Zdravím chlape !

Ještě jsi mi nenapsal, jak bylo na srazu.

Poznal jsi tam nějaké levouny ?
27. 11. 2010 | 17:51

Sladký napsal(a):

Hoven- můžete nám popsat onu "bolševizaci" ČSSD? V čem spočívá a jak se konkrétně projevuje? Dík.
Antiamerikanista- to je u modrých bolševiků obdoba antisovětismu,jestli se nemýlím,že? :o))))
27. 11. 2010 | 17:51

hoven napsal(a):

mildam,
tak to byl vtip dne- sláveček sobotka je rozumný.
27. 11. 2010 | 17:51

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Jen jsem opisoval od vás levounů.
27. 11. 2010 | 17:52

hoven napsal(a):

sladký,
odpor proti USA a NATO, odpor proti kapitalismu.
27. 11. 2010 | 17:53

hoven napsal(a):

sladký ,
takyx jsem zaregistroval, jak sympatizanti levice mají upřímnou radost ze ztrát NATO v afganistanu. je to skutečně na poblití, tyhle lidi.
27. 11. 2010 | 17:54

Sladký napsal(a):

V demokracii ,milý Pane Hoven je takový "odpor" NÁZOR!! naprosto legitimní. Vy ovšem nemáte ani tušení,co je to demokracie, vy nejste ničím jiným,než zrcadlově převráceným obrazem bolševika.
27. 11. 2010 | 17:56

hoven napsal(a):

sladký,
ale klidně si takový názor měj. já akorát tvrdím, že se čssd zbolševizovala a dokládám to konkrétníma příkladama.
27. 11. 2010 | 17:59

Ford napsal(a):

voroshilov: Jenže na to málo si vyděláte v tržním hospodářství taky. Nikdo nikomu nebrání, aby žil jak v době řízeného hospodářství. Jenže ono se nechce a taky se nechce na to pracovat. Socialisticky pracovat, kapitalisticky žít.A většina zboží byla dražší v řízeném hospodářství.
Afrika v jakém smyslu? Dyť tam je to na úrovni kmenů a těžko za 100 let afričané zvládnout co trvalo evropanům tisíce let. Díky kolonizaci u nich byl právě vynechán ten stupeň motivace. Základ pokroku a tržního hospodářství. Něco vymyslet co má přínos pro druhé a za to dostat od nich dobrovolně prachy.
27. 11. 2010 | 18:02

MirekS napsal(a):

Pane Sobotko,
vyjdu-li z titulku Vašeho blogu, pak se nestačím divit, co pouštíte do éteru.

Finanční trhy a hodnotitelé (ratingové agentury) vytvářejí prostředí, které si vynucuje zahájení řešení problémů Irska v podstatě okamžitě (jinak hrozí větší finanční nevyváženost či ztráty). Jsou to problémy, o kterých se mluví aspoň půl roku, takže odborné kruhy o nich vědí ještě déle. Je otázkou, jak "objektivní" je tento současný tlak...
Možná jsem špatný pozorovatel, ale nevidím, že by doposud vznikl fond, kam by "reálně" přicházeli příjmy z bankovní daně. Z čeho tedy vlastně chcete sanovat "současné" problémy Irska?

Chcete-li "nasadit" bankovní daň, měl byste upřesnit mechanismus jejího výběru. Kupodivu o tom ve Vašem blogu ani zmínka. Takhle nasazení tohoto instrumentu vyznívá plošně (ať bankovní instituce doposud jednala "zdravě" či nikoliv). Na koho myslíte, že banky tuto zátěž přenesou? Pouze na hazardně investujícího klienta? Na všechny své klienty? Jak jim v tom zabráníte, aby tak neučinily?

Hovoříte-li o scénáři znárodňování ztrát v USA, víte skutečně, o čem hovoříte? Pokud vím, tak ty banky se z onoho "znárodňování" musí (minimálně částečně) vykupovat zpět... Pokud vím, tak značné možství bank i v tomto roce v USA zkrachovalo... A kdo, v konečném efektu, platí tyto ztráty? Z tohoto hlediska je pouze otázkou, jak "objektivní" byly podmínky "znárodňování ztrát". Pokud vím, tak finanční systém USA (a dá se říci i světa) stál místy na pokraji globálního hroucení (dominový efekt)... Dovolte si v takové chvíli "neznárodňovat"! Divím se, že jste v té době nenabídl své služby finančnímu systému USA a divím se, že USA je nevyužily pro ozdravění svého finančního systému...

Je otázkou, do jaké míry vědomě(!) lhaly ratingové agentury o "zdraví" některých finančních institucí... Je otázkou, zda a jak se poučily... V tomto ohledu se Vás ptám, coby představitele strany, která má své zástupce v EP: Jak daleko jsou práce na projektu evropské ratingové agentury? Jak daleko jsou práce na koordinaci dozoru nad "zdravím" evropského finančního systému? V tomto ohledu je to jen a pouze otázka (a odpovědnost) naší vlády?

Zdá-li se Vám "útok finančních trhů" na evropské státy plošným, tak se není co divit. Je tak plošný, jak plošně jsou evropské státy zadluženy. Je tak selektivní, do jaké míry jsou jednotlivé evropské státy zadluženy... V tomto ohledu byste se tedy neměl rozčilovat, ale spíš se zamyslet a předvídat, s jakým "finančním zdravím státu" co nejméně trpět či utrpět. Jak tedy co nejvíce ochránit svého daňového poplatníka. Čili nejde vůbec o nic absurdního. Absurdní by spíš bylo, kdyby v čele státu se pohybovali lidé, kteří to za absurditu označují! Ostatně takovýmto konstatováním věc nekončí... Jak se například zasazujete o zmírnění finančních nákladů svých daňových poplatníků za to, že nechávají v bankách uložené své peníze z výdělků a úspor (jak to, že tyto náklady v České republice patří k jedněm z nejvyšších v Evropě)? Zavedením bankovní daně (a ještě k tomu v době krize)?
Opravdu hezky pomáháte svým daňovým poplatníkům!

Jinak obrazem nechť je nám i výkonnost současného parlamentu a výkonnost státního úřednictva. Názorně jste nám předvedli, jak máme doma pěkně zameteno a uklizeno.

Zdraví

MirekS
27. 11. 2010 | 18:02

Rumcajs napsal(a):

Zrovna jsem poslouchal v rádiu, jak maďarská levice, která zadlužila zemi , už kritizuje vládu.

Levičáka poznáš podle drzého čela.
27. 11. 2010 | 18:06

MirekS napsal(a):

Rumcajs:

V zadlužování země si může mnohdy levice podat ruce s pravicí a v kritizování ostatně taky.

MirekS
27. 11. 2010 | 18:13

hoven napsal(a):

mire s,
je to pěkně napsaný a má to hlavu a patu, ale na slávečka je to moc složitý. sláveček potřeboval akorát svým jednoduchým ovcím zdělit, že čssd prosazuje bankovní dan v duchu "at platí bohatí" a já si myslím, že s tím si čssd vždycky vystačila. možná, že kdyby začali v lihovem domě přemýšlet, tak by si zpusobili nějaký uraz.
27. 11. 2010 | 18:13

Rumcajs napsal(a):

MirekS:

V Maďarsku určitě ne.

No a u nás se stačí podívat na to, když se pravice snaží šetřit. Levičáci jsou permanentně v ulicích a pištěj. Se nedivím, že se spoustě pravicových vlád do toho nechce a radši si vklidu hrabe jako levičáci a čekaj, až to prdne.
27. 11. 2010 | 18:19

Paterik napsal(a):

Rumcajs:

Vzhledem k tomu, že Orbán začíná okrajovat pravomoci Ústavního soudu a nyní se chystá de facto znárodnit prostředky ve výši cca 250 mld korun, tak bych řekl, že jeho kritika je zcela na místě.
27. 11. 2010 | 18:21

Rumcajs napsal(a):

Paterik:

A co se chystá znárodnit ?
27. 11. 2010 | 18:24

hoven napsal(a):

v madarsku došlo k paradoxu. levice se tam snažila prosadit reformy a pravice s fašistama jim házela klacky pod nohy. u nás je to v zrcadlovym gardu. pravice je prorefromní a levice s komunistama jim hází klacky pod nohy. takže v madarsku je mi sympatičtější levice.
27. 11. 2010 | 18:27

honolulu napsal(a):

Pane Jan, to je velmi srandovni prispevek, kterym jste mi odpovedel. O ktere planete mluvite ???
Pane Sladky, ne masy chudych, ale ti kteri potrebovali jejich volebni hlasy, Ti slozily ekonomii na lopatky, svymi utopistickymi experimenty - ale pouze docasne.
(Neznam gramatiku, prominte chyby)
27. 11. 2010 | 18:29

Sladký napsal(a):

Rumcajs- pravice se snaží šetřit.:o)) Ty jsi fakt dobrý komik, Rumcajsi. Pravice se snaží šetřit na těch nejchudších,aby se ti nejbohatší mohli dál pakovat ze státních peněz,to je celá pravda.Podotýkám, že to šetření povede k poklesu poptávky,tím pádem výroby a dalšímu propouštění. A mimochodem, zjisti si, kdo udělal největší dluhy a proč.
27. 11. 2010 | 18:31

Sladký napsal(a):

Pane honolulu, prosím popište mi ty utopické experimenty.Děkuji.A jinak,pokud to nevíte, k astronomickému zadlužení USA došlo za vlády presidenta Bushe Jr, patrně kryptokomunisty a ultralevičáka,že? :o)))
27. 11. 2010 | 18:33

Paterik napsal(a):

Rumcajs:

Kdo nepřevede své úspory z penzijních fondů pod správu státu, ztratí nárok na státní penzi. Jinými slovy stát sebere občanům, co si naspořili, aby z toho zalepil momentální dluhy.
27. 11. 2010 | 18:33

MirekS napsal(a):

Rumcajs:

A v té Praze to jde tak daleko, že si pravičáci budou ruku v ruce hrabat s přátelským objetím s levičáky (což ostatně v předchozím období fungovalo ve skrytější podobě také)...

Možná i v tom Maďarsku by se dalo "něco vyzobnout", ale přiznám se, tamním podmínkám nestíhám věnovat takovou pozornost (možná ke své škodě).

MirekS
27. 11. 2010 | 18:35

t... napsal(a):

Co takhle sanovat státy politickou daní, tzn. zavést daň z majetků politiků, kteří stát blbě vedli.
27. 11. 2010 | 18:38

Sladký napsal(a):

Víte,jak došlo ke vzniku krize v USA?
Bylo to tak. Bill Clinton,ve skutečnosti dobře utajený agent KGB podle propašoval do skvělého US bankovnictví zákeřný sockomunistický virus, v důsledku čehož desetimiliony nejchudších obyvatel USA (kdepak se v té úžasné zemi vzaly?¨) položily ekonomiku největší kapitalistické země během pár měsíců na lopatky. Jste spokojen , honolulu?
Slovem- tak elementární věc, jako je bydlení se pro miliony Američanů stává nedostupným luxusem.Dobré,ne?
27. 11. 2010 | 18:39

hoven napsal(a):

sladký,
přestan s tou pohádkou o bohatých a chudých, jseš jako flašinet. važ si podnikatelů, kteří ty svoje firmy vybudovali. oni si museli vzít uvěr, zastavit baráky , najmout lidi (čassto takove budižkničemi jako ty) a pracovat od nevidim do nevidiom, aby neskrachovali. stát jim rozhodně nic neulehčoval, akorát si bral daně a pojistný. važ si takových lidí a pokud zbohatli, tak jim ty peníze přej. čím větší mají zisk, tím více můžou zaměstnant lidí a tím více odvádějí státu na daních.
27. 11. 2010 | 18:44

Ford napsal(a):

Maďarsko - jaký paradox? Co by levice neroformovala kecama, když to nikdy nebude muset provádět.
Praha - to je především ukázka bezpáteřní ČSSD. Celé roky ukazovala na zloděje z ODS a nakonec s nima bude krást.
27. 11. 2010 | 18:49

Jan napsal(a):

Honolulu
Planeta země, 20té století."Americké" století.
Paterik
No ale ono je to obráceně. Vyvést peníze z průběžného důchodového systemu je sice pravověrná idea, ale ony v tom systemu potom chybí. nemluvě o tom, že provoz takového penzijního fondu něco stojí a výsledek jeho hospodaření v horizontu 30 let si troufne předpovědět jen člověk namyšlený nebo hloupý.
Takže se to dá interpretovat i obráceně, Maďaři se pokusili privatizovat státní důchodový system a nevyšlo jim to.
Nám to určitě vyjde, nějací maďaři na naše kabrňáky nemají, ne?
27. 11. 2010 | 18:50

SuP napsal(a):

Rumcajs -
Já jsem Ti tam ještě odpověděl, ale přišel jsem k tomu pozdě, takžes asi tu odpověď už nenašel.
K Tvé otázce - byl tam levoun největší Jyrka a zdeuvedné charakteristiky tampřítomných dam potvrdily, co je to za lumena.
Mimochodem ten Uhl taky nebyl k zahození, když ho můžu srovnávat s tím klukem, co nastoupil jako rebelující asák na technice v 68.roce. Holt vyšichni se časem rozložíme. Někdo s tím začne už zaživa. Ale mechme tamty levouny, jsou mimo téma.
27. 11. 2010 | 18:53

Paterik napsal(a):

Jan:

Maličkatý problémek je, že i když stát teď zruší možnost komerčního spoření na stáří, tak si vůbec nepomůže. Tyhle peníze pohltí státní dluh, takže lidé přijdou o svoje úspory na stáří, ale penzijní systém zůstane ve stejném srabu jako předtím. Průběžný penzijní systém je neudržitelný za všech okolností.
27. 11. 2010 | 18:59

stále rebel napsal(a):

Pro Rumcajs.
„Úroveň maďarské daně, která bude pravděpodobně ještě upravena pro příští rok a rok 2012, je z hlediska podílu na ekonomice čtyřikrát vyšší než podobné daně vybírané jinde v Evropě.“
http://finweb.ihned.cz/c1-4...

Pochval maďarského pravičáka.
27. 11. 2010 | 19:03

Jan napsal(a):

Prosím vás,jakej podnikatel Rumcajs,vždyť tahá vozejky s trubkama pro VW v ZKL v Hanušovicích.
27. 11. 2010 | 19:07

Marek napsal(a):

Základem by měla být možnost vzít veškerý majetek těm, kdo uzavírali půjčku. Kdo jim šéfovali a těm kdo tu banku vlastnili. Teprve potom řešit nějaký sanace od státu.
27. 11. 2010 | 19:10

tata napsal(a):

pane Rumcajs

nak sem se nedočet tech statnich bank?ONO SE TO PLACA,když ma přijit argument už je to těžky že,už začinate byt jen idologicka postavička,ktera piše jak sou ty levouni blby,ale zatim se většinou jen zmužete na vykřiky co nemaj ani trochu podklad,ale jo.těch citatu co tady plodite o levičakach by mohly tesat do kamena,bohužel když mate něco podložit argumentačně kde nic tu nic,chapu že se bavite ale bohužel většinou tou lacinou argumentací,plivanci a žlučí,když dojde na argumenty tak musite zařadit zpatečku nebo radši ignorovat,to umite spolehlivě.
27. 11. 2010 | 19:13

Čest práci napsal(a):

Tato krize je výsledek přebujelého socialního systému, všeobjímající stát s přerozdělovací byrokracií.Je to výsledek nepoučení z totalního krachu socialistických zemí a jeho nevýkonného systému, který korumpuje a degeneruje ekonomiku i obyvatelstvo.I proto jdou dnes kupředu země které nejsou zatíženy podobně nevýkonným ekonomickým systémem.Jediná možnost je zbavit se přebujelé byrokracie, přerozdělovaní, džungle nesmyslných zákonů, norem a nařízení, což znamená osekání nevýkonného státu, který je hlavní žábou na prameni.Čest
27. 11. 2010 | 19:34

zemedelec napsal(a):

Pánové.
Jenom se tady hecujete,ba i urážite a vysledek žádny,K základnímu problému,jste se nedostali.Proč tak banky pujčují,protože si nevědí rady s tolika penězi.Bud je to virtuální ekonomika,šedá ekonomika,ale hlavne,státy které vyvážejí základní suroviny,do průmyslovích států,tak také nechávají,tyto peníze v těchto státech,kde se znova zhodnocují,právě těma pujčkama.Toto je právě,onen problém,že banky jsou nuceny pujčovat, aby vkladateli dohodnuty úrok splnily.Proto pro více schopnych příspěvkářů,zadám propočet,protože já nemám,dostatek informací o skutečnych vyrobenych kwh.CEZem,bez fotovoltaiky.čiže vyroba kwh.fotovoltaikou x 12,60 a vyroba CEZu x normální cena-letošní.Ted mě zajimá,zdražení kwh.navržena pro příšti rok, jestli neni opravdu vyhodné pro CEZ, nejak mne to nejde do hlavy.
27. 11. 2010 | 19:34

sardy napsal(a):

Dnes vidíte jedno:že se patří být tolerantní k názorům.Protože schematicky už nepochopíme nic.To,že Hitler byl ideologický absolutista,že Brežněv ideologii přikládal význam až příliš-nechalo stopy.Lidé v tom vyrostli a vychovali i potomky.
I když Brežněv to zmírnil koexistencí dvou systémů.
Dnes není divné,když by se papežštější než papež u ODS neoliberálů shodli s marxisty v tom,že trh lze regulovat spotřebou.Ani jedné platformě z nich to nemůže vadit.Tedy mohli by být pro stávku.Skutečně trh bez spotřeby je absurdita.
Vidíte,že lidé se často mýlí.Pravice navrhuje v Maďarsku zestátnění! Proč ne? Ti co jsou na ulicích proti,jsou možná sami proti sobě aniž si to uvědomují.
Rovněž poměr k tzv.klasikům marxismu-leninismu domyslet.Vždyť oni nikde např. nepsali o tom,kolik lidí v jaké době a jakou formou státní či soukromou má být zaměstnaných.Tedy reálný socialismus Jakeše mohl být klidně V.Havlem přenazván totalitou a Klausem privatizován.S klasiky to v rozporu nebylo.Oni nikde nepsali,že společnost má ztratit ekonomickou pružinu-tržnost-v té míře jak to s ní učinil první poválečný sytém nazvaný tehdy socialismus.Naopak pro ně slova socialismus a komunismus byly o utváření charakteru tržního hospodářství ve dvou etapách.takže jejich socialismus -klasiků-je spíše ten po r.1990-i když ztrátou jistot je nepříjemnější.Ale vede ke změnám,které jsou nutné.Pro výkon společnosti.Ale jako každé dílo nemusí se dařit a správný začátek neznamenal vše.Ale paradoxně právě osočování kmotři spojení se státem přibližují tento socialismus,nevznikající znárodněním ale postupnou etatizací struktur.Vláda se nemusí líbit,i kdyby dělala sebeobjektivnější tahy.Prostě to subjektivní v politice často rozhoduje.Líbí,nelíbí.Jako u žen.
27. 11. 2010 | 19:46

Petr z Tábora napsal(a):

Pan Sobotka posuzuje ekonomické problémy Irska z pohledu politika sedícího navíc na socialistické židli.
Pohled nepolitického ekonoma by byl samozřejmě objektivnější. Zdůraznil by nafouknutí cen nemovitostí díky boomu, za který nemohly jen banky, které dávaly hypotéky ve skutečnosti nedostatečně kryté. Politikům se podobně jako v USA hodilo, že na vlastní nemovitosti dosáhli i chudší lidé a s nimi i spekulanté.
Bohužel každá bublina jednou splaskne i když jsem vždy obdivoval co někteří dokáží vykouzlit z obyčejné mýdlové vody.
27. 11. 2010 | 19:53

LEVAK napsal(a):

Ad Sldký:
"Solidarita po česku.
Chystá se hon na bohaté," pravila ponuře moderátorka právě v okamžiku,kdy jsem zapnul televizor.To se dalo čekat,napadlo mě.Jakmile vypukne nějaká krize,jdou po nás bohatých.Hlavně po penzistech,kteří si žijeme z tučných důchodů jak vepříci v žitě.
Aspoň že chudých multimilionářů a miliardářů,jako je třeba Kožený,Pitr, Krejčíř a další,které z ohleduplnosti raději nejmenuji,se ta štvanice netýká.Ti žádné peníze nemají,proto taky nemůžou platit daně,to dá rozum.Když jsou pořád v mínusu,není z čeho.A když náhodou peníze mají,tak je hned musejí investovat,takže je ve skutečnosti zase nemají.Oni se jen tak tváří,jako že jsou v balíku,poněvadž být chudý multimilionář je ostuda.
My je však zahynout nenecháme.Někteří zazobaní důchodci nechápou,že na chudé multimilionáře se musíme složit,ale solidarita,milí přátelé,je základ civilizovaného státu.Až se nedejpámbu stanete chudými multimilionáři,určitě vám přijde vhod,když vám my bohatí penzisté ochotně a rádi přispějeme na vaše skromné vily v Las Vegas a prdítka zn. rolls-royce."
Jiří Žáček - Literární noviny č.33/09
27. 11. 2010 | 20:02

Jan napsal(a):

čest práci
Přebujelý sociální stát v USA. Všeobjímající stát v USA.
Přebujelý stát v Irsku s nehoráznou 12ti procentní daní ze zisku.
Je vidět , že jsi soudruh. čest
Paterik
stát neruší možnost komerčního připojištění, ruší povinost odvádět část z průběžného systemu do soukromých pojištoven. To je drobný rozdíl. Ty peníze "nespolkne" dluh, ale o ně se dluh sníží, ten současný.
Že je průběžný system neudržitelný je těžko vyvratitelné i prokazatelné tvzení. Co je jasné, je, že bude čím dál dražší. Tím , že z něj vyvedeme část peněz ovšem zvýšíme současný dluh - viz oficiální žádost V4 o shovívavost EU- co to udělá v budoucnu nikdo neví. Nikdo to nevyzkoušel. První průkopníci, Chile, Maďarsko mají problemy. Chytrý člověk se problemům raději vyhne. S úctou.
27. 11. 2010 | 20:08

hoven napsal(a):

levak,
kožený, pitr a krejčíř museli kvuli těm milionum jít do rizika ilegality a do střetu se zákonem. já si myslim, že to nejsou snadno vydělný peníze, i v podsvětí platí tvrdý pravidla a tvrdý konkurenční boj. kdo ale v téhle zemi přišel lehce k miliardám je roman z ČEZu a jeho povedená partička spolužáků z gymplu. oni žádnou firmu nevybudovali, ani nezaložili, oni přišli do státní firmy a legálně přišli k miliardovým majektům. svezli se na cenách elektřiny, které rostly s cenou ropy. navíc část těch zisků, který jim nepatří investovali do pochybných projektů. to je grupa zlatokopů a vyžírek utržená ze řetězu. romam je člověk, ktereho na studiích MBA naučili tvářit se jako polobuh. on má neska i početný tým na to, kterým směrem se má správně uprdnout, ale je to člověk, který neumí nic, nikdy neprošel žádným provozem, nikdy nenesl žádné podnikatelské riziko. hraje si s penězma polostátní firmy, které mu lidi zaplatí na učtech za elekřinu jako blázen. běžte se podívat na hlavní správu, kolik tam mají v době krize mladých hostesek a sektétářek v minisukních . ti kluci umí žít. jak to, že je nikdo ještě nevykopal, to je pro mě největší porevoluční záhada v čr.
27. 11. 2010 | 20:16

Tommy napsal(a):

Pane Sobotka, vaše nepochopení příčin krize v Irsku a fungování trhu je neuvěřitelné. A to zejména s ohledem na to že jste nějakou dobu byl ministrem financí, a to jak reálným tak i stínovým. To skutečně v ČSSD není nikdo kdo by ekonomii rozuměl lépe než vy? (BTW už jste si někde zjistil co je to ta Lafferova křivka?)

První váš omyl je že existuje řešení při kterém to nezaplatí občané. Takové řešení totiž neexistuje - ať se stane co se stane, vždy to zaplatí lidé. Peníze totiž nevznikají ve vzduchoprázdnu (jak si zřejmě myslíte vy), ale banky je získávají na poplatcích a stát na daních - v obou případech od lidí. Pokud to zaplatí banky, získají prostředky na poplatcích (snad si nemyslíte že si sníží zisk, to byste byl ještě naivnější než vypadáte). Pokud to zaplatí stát, získá peníze na daních. Není cesta jak získat peníze aniž by to ve finále nezaplatili lidé. Dokonce i tištění peněz (v USA tomu eufemisticky říkají "kvantitativní obohacování") nakonec zaplatí občané kvůli vyšší inflaci a tudíž znehodnocení svých úspor. Pokud toto nevíte, nemáte ve vedení státu co dělat. Pokud to víte a přesto zastáváte názory prezentované v článku, jste prachsprostý populista.

Druhý váš omyl se týká příčin krize v Irsku. Neříkám že na tom banky nemají svůj díl viny, ale hlavní příčinou aktuálního kolapsu ekonomického kolapsu je zavedení eura, resp. nemožnost přizpůsobit úrokové míry irským podmínkám. Když se podíváte na ekonomiku Irska od roku cca 1980, uvidíte že až do zavedení eura Irsko rostlo v podstatě zdravě. Po zavedení eura přišlo zpomalení Irské ekonomiky, čemuž by slušelo zvýšení úrokových měr tak aby se omezily půjčky. Jenomže euro v podstatě umožňuje jen jednu úrokovou míru, a převládly zájmy některých jiných zemí které ji chtěly nízko. V důsledku toho si v Irsku banky vesele půjčovaly, došlo k boomu stavebnictví, realit, atd. Zbytek znáte.

Netvrdím že banky na situaci Irska nemají svou vinu, ale příčinou skutečně nejsou. Příčinou je politicky motivované zavedení eura bez ohledu na ekonomické zákonitosti, což si prosadili zástupci největších států a měli by za to nést zodpovědnost.

Nesrovnávejme to prosím s krizí v Řecku, kde je to primárně interní problém daný lhaním o skutečné situaci, nehoráznou přebujelostí státního aparátu a přesvědčení že na život na vysoké noze máme právo i když na něj nemáme.
27. 11. 2010 | 20:19

Jan napsal(a):

Tommy
Peníze vznikají z ničeho! Používáme takzvanou fiat měnu. Nedával jste ve škole pozor.
Banky nezískávají peníze na poplatcích, v civilizovaných zemích ne. Daně musí platit každý, konto v bance každý mít nemusí, není to tedy jedno kdo to zaplatí. samozřejmě, že by neměli mít zisk, to není naivita, to je realita.
No a ty příčiny. Euro je kontroverzní projekt. to ano. ale kdyby ho Irsko nemělo, nedostalo by žádnou půjčku od EU, a dluh by mělo stejný, ten vygenerovaly banky. Pravda devalvaci by zaplatili všichni, ale víc bohatí. Státní dluh zaplatí svorně bohatí i chudí.
Srovnávat s Řeckem je nesmysl, 100% souhlas.
Ale jedna podobnost tu je. Obě země odstřelí neviditelná ruka trhu. V reálu jsou to spekulanti. seznam zemí, které už odstřelili je dlouhý, a bude narůstat. Některé i omylem. Z neznalosti reality.
P.S: Víte který ministr financí v této zemi historicky nejvíce snížil daně?
27. 11. 2010 | 20:29

Liberál napsal(a):

Keynesiánství které prosazuje Sobotka založené na tom že si půjčíme na dluh aby jsme se měli dobře už dávno nefunguje (od 70. let kdy přišla krize).
Keynesiánci se to snaží všemožně zakrýt a skývajíto za lživé tvrzení o solidaritě.
Keynesiánství prosazující sociálnědemokratické vlády vede jen k jednomu nárůstu výdajů a bankrotu.
27. 11. 2010 | 20:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřik obsahující nadávku, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 11. 2010 | 20:47

Liberál napsal(a):

Jan:

Zamyslete se a nehltejte nějaké pochybné příručky. Soukromí investoři žádnou krizi nevyvolali. Takové lži tu jen tady vyvolává soc dem aby mohla znárodňovat (ukrást) všechen majetek a naše občanská společnost půjde do kytek a všichni budeme otroky státu.
27. 11. 2010 | 20:49

S u c h e c napsal(a):

RumcAJSI:
Tohle jsou taky spolčené socky, co?

"Během minulého týden se pozornost finančních spekulantů v rámci krize zadluženosti v eurozóně přesunula na Španělsko a Portugalsko. Náklady těchto zemí na spravování jejich státního dluhu v důsledku akcí spekulantů ostře vzrostly.
Válka mezi finančními spekulanty a politiky v eurozóně se zostřuje. Vyplývá to z prohlášení španělského premiéra Josého Luise Rodrígueze Zapatera, který ostře odmítl, že by bylo pro Španělsko zapotřebí jakéhokoliv záchranného balíku, a varoval investory, že přijdou o své peníze, pokud se budou snažit Španělsko finančně zničit.
"Rád bych varoval ty investory, kteří prodávají Španělsko, že se jim to nepodaří a budou tak jednat proti svým vlastním finančním zájmům," řekl Zapatero."
27. 11. 2010 | 21:03

S u c h e c napsal(a):

Liberál:

Taktéž.

Čím víc řve o liberalismu, tím víc by reguloval. Ale ty druhé.
27. 11. 2010 | 21:05

ujo napsal(a):

Fenomén Rumcajs ( samozřejmě jsou i jiní, nikdo však nedosahuje jeho úrovně).

Jeho častý výskyt na diskusi a zaměření příspěvků nutí k zamyšlení odkud se bere jeho jednostrannost a zaslepenost, averse k "levounům a sockám" .

Přitom je vysokoškolsky vzdělán ( byť ne humanitně) v relativně náročném oboru.
Vzhledem k velikosti jeho firmy nemusí být její budoucnost zdaleka zářivá ( ne, že bych mu to přál, ale za pár let by se při špatném vývoji mohl stát sockou spolu s mnoha dalšími taky).

Pochopil bych jeho postoje pokud by jeho rodina byla nějak za minulého režimu fatálně postižena, nikdy však o tom nepsal ( matka lékařka).

Placeným agentem pravice určitě nebude, naopak občas mně připadá jako pravý opak.

Věcný fundament chybí, neurvalý styl nikoliv.

Výsledek práce medií?

Nebo jenom zábava? Pokud ano , tak poněkud pochabná.

Zvažoval jsem, zda tento příspěvek (jako nemalý počet dalších) nesmazat, udělám ale loupežníkovi radost.
27. 11. 2010 | 21:10

S u c h e c napsal(a):

Liberál:
Je ovšem zajímavé, že ani to poslední tvrzení neobstojí před realitou.

Ani vylhat se z toho nepomůže, a můžete se snažit sebevíc.
27. 11. 2010 | 21:10

tramker napsal(a):

Bohousku, krizi zavinili socialisti svoji zadluzovaci politikou. Dak doufam ze ji i zaplati.
27. 11. 2010 | 21:28

jetotukormoran napsal(a):

v kosmickem case 'prezival' socialismus 0,000015 sec. nez padnul.
V case 0,000016 sec. soudruzi se spinou za nechty , volaji po jeho navratu, no neni to na ksandu?
27. 11. 2010 | 21:33

Pamela Bárnsová napsal(a):

ujo

to by nevysvětlila ani psycholožka Baštecká, která přiznala, že dodnes neví proč někteří lidé blijí na netu.(2. video ze setkání blogerů)
27. 11. 2010 | 21:33

Pamela Bárnsová napsal(a):

jetotukormoran

píše se nehty od slova nehet

a socialismus je pořád, dokonce se dostává i do USA, ten bankovní
27. 11. 2010 | 21:35

Čest práci napsal(a):

O socialně slabší by se především měla starat rodina a ne být koulí na noze celé společnosti.Solidarita pouze potřebným a charitou.Přerozdělováním se velká část prostředků bezúčelně promrhá.Čest
27. 11. 2010 | 21:35

VĚTRO napsal(a):

http://www.ahaonline.cz/cz/...

Lavinase šíří , radši bych do banky utíkál než bude pozdě
27. 11. 2010 | 21:41

jetotukormoran napsal(a):

Ba ne, Lamelo 'nechet' se pise po vzoru 'f' , jako fcela)))
27. 11. 2010 | 21:42

jetotukormoran napsal(a):

Ten bankovni i jiny se o to pokousel a pokousi, ale logicky skonci.
27. 11. 2010 | 21:45

Tommy napsal(a):

Jan:

Ad fiat měna - ano, máte pravdu, nepřesně jsem se vyjádřil. Peníze samozřejmě natisknout lze, nicméně "bohatství" a reálnou hodnotu nikoliv.

To že by banky neměly mít zisk není realita, to je sci-fi. Banky jsou vesměs akciové společnosti, a jako takové jsou za účelem zisku provozovány. Chtít po nich aby neměly zisk je marnost nad marnost - vždy si najdou cestičku a těžko jim to vyčítat.

Co se eura týká - především kdyby ho Irsko nemělo, nebylo by v situaci v dnešní situaci. Před lety by zvýšilo úrokové míry, nedošlo by k přehřátí ekonomiky, bankovního sektoru, nerealistického boomu stavebnictví apod. To je totiž příčina dnešního průšvihu, tato bublina která se nafoukla kvůli přebytku levného kapitálu, a která stejně rychle splaskla v důsledku finanční a realitní krize. Není tedy pravda že by měli stejný dluh - Irsko dokázalo do roku 2000 snížit dluh cca na 30% HDP (i když primárně zvýšením HDP, nikoliv snížením dluhu). Viz. např.

http://www.finfacts.ie/iris...

Hlavní problém nastal tím že úrokové míry byly nízké, tudíž půjčky byly levné (a banky v Irsku je rády využily). Netvrdím že kdyby euro neměli tak by neměli žádné problémy, ale zavedení společné měny nereflektující lokální specifika to výrazně zhoršilo. Považovat euro za lék je v této situaci vyhánění čerta ďáblem.

Bohatí samozřejmě zaplatí více bez ohledu na způsob řešení - paradoxně je to přesně naopak než tvrdíte, tj. placení dluhu formou daně je pro ně výrazně nevýhodnější. Totiž daně jsou vesměs progresivní, zatímco devalvace nikoliv. Samozřejmě pomíjím varianty typu měnová reforma z roku 1953 která v podstatě eliminovala bohaté, protože to tady nepřipadá v úvahu.

Nemyslím si že by obě země odstřelila neviditelná ruka trhu. Resp. myslím si že Řecko je tomuto výsledku výrazně blíže, protože tam se jedná o velmi komplexní problém k jehož řešení není politická vůle. V Irsku to samozřejmě také není žádná selanka, nicméně pokud se jim podaří zachovat si konkurenční výhodu ve formě nižších korporátních daní, mají velkou šanci se z toho dostat. Úsměvné na tom je že velké země tlačí na Irsko aby zvýšilo své korporátní daně, díky čemuž v Irsku sídlí mnoho velkých firem (Microsoft, Google, ...). Bohužel pokud k tomu dojde, Irsko přijde o peníze ale ti kteří na to tlačí je nezískají. Firmy se přesunou jinam kde jsou daně nízké (Kypr či jiné daňové ráje). Takže ve výsledku budou tratit všichni.

Ano, máte pravdu že Sobotka stojí za snížením složené daňové kvóty, resp. byl v té době ministrem. To kvituji. Nicméně když si vedle toho vynesete mandatorní výdaje, tak to positivní pohled není. Protože rozdíl mezi příjmy a mandatorními výdaji je "zisk" státu, který umožňuje nějaké větší akce. Kdybych chtěl parafrázovat Nečase, tak "snižovat daně umí i orangutan, snižovat mandatorní výdaje ne."
27. 11. 2010 | 22:05

Tommy napsal(a):

S u c h e c: Myslím že si pletete investory a spekulanty. Investoři jsou pro ekonomiku přínosem, jejich cílem je vybudovat nějakou reálnou hodnotu. Spekulanti jsou v podstatě sázkaři. Nicméně vlády svými populistickými kroky často nahrávají právě spekulantům, nikoliv investorům kteří budují smysluplný business (viz. například fotovoltaika v ČR).
27. 11. 2010 | 22:09

hoven napsal(a):

slaveček pokračuje v te sociální demagoii , populismu a orientací na komunisty. on přebral od paroubka kompletně všechno. akorát si nemuže barvit vlasy.
27. 11. 2010 | 22:11

Rumcajs napsal(a):

tata:

Nevím, co máte konkrétně na mysli. Vy snad máte nějaký argumenty ?

Suchec:

Co tím myslíš, tím že se budou snažit finančně zničit Španělsko ? Jako že tam nebudou chtít investovat ?

Ujo:

Argumenty jsou. Ale ty je nevnímáš. Ty ještě věříš, že krávu ti uhranula sousedka a proto nedává mlíko.

Pro tebe argumenty neplatí.
27. 11. 2010 | 22:33

honolulu napsal(a):

Pane Sladky, uz jsem to napsal jak k tomu prislo 16:44:46.
Prozival jsem to vse velmi intenzivne. Banky musely pujcovat penize proti zakladum reality a logiky. Kdyz se bourily, tak byly narceny z rasismu a kdyz ani to nepomohlo, tak jim bylo receno, ze vlada pujcky bude garantovat.
Potom opravdu prislo k tomu, o cem se zminujete. Kazdy si mohl pujcit kolik penez chtel. Pro moje chytre kamarady to znamenalo utek z marketu. Pro me to znamenalo riskovani do posledni chvile a potom krach a ztraty. Uz mam zpet, vse co jsem ztratil, ale nemam jeste ztratu interestu za 3 roky, a to je hodne penez.
Pane Sladky, pokusim se Vam neco vysvetlit, ale snazte se nad tim zamyslet.
Socialismus je velmi NELOGICKY !
Predstavte si, lide v Cesku ziji podle pravidel, ktere jesitny a hloupy theoretik vyda jako prikaz pro obcany. Odmenou pro obcany je jednou duchod +/- 11000 KC. Za byt zaplati 7000 a ma na ziti 1000 KC tydne.
Z toho nejde zaletet na kafe tam, kam by chtel.
To je velmi nezpravedlivy system ve kterem o Vasem blahobytu rozhoduje nekdo jiny, "middleman",
ten stoji mezi Vami a kufrem penez.

V kapitalismu neni "middleman". Vy jste zodpovedny za uspechy a neuspechy. Vy vytvarite strategii Vasich finnacnich zalezitosti. Vy prevadite penize z jedne finnacni instituce do druhe.
"Middleman" v socialismu Vas zdani hloupe a Vase penize posle na hloupe socialni ucely pro nezodpovedne lidi.
Mam video, nevim jak to poslat. Cikan ma 22 deti se tremi zenami a samozrejme nikdo nikdy nepracoval. T.j. typicke rozdelovani hodnot v socialismu. Socialisticti ekonomove jsou tradicne velmi tupy a narod je pro ne dojna krava. Take nemate kontrolu nad zlodejnami. Od Vas si nejaky "middleman" koupil apartmenet na A1A (North Miami.) Nebyl to kapitalista, ale urednik. Zde by mel FBI na krku a pak jeste horsi lidi z IRS.

V pridavku vice o kapitalismu.
27. 11. 2010 | 22:35

Karl von Bahnhof und Tempelhof napsal(a):

A kto je to hen ten oný Fantomas ?
27. 11. 2010 | 22:35

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: Tak mi psal mud u "argumentacne nedonoseneho", ze jsem Vas bigjirku a Cochtana vyhnal z aktualne :) :). Jsem hluboce zklaman, Vy jeste zde? :) Pozdrav Mance. uz ma po statnicich?
27. 11. 2010 | 22:43

Ovčan napsal(a):

Paterik:
Opak je pravdou.Pouze průběžný systém dává důchodcům relevantní peníze.Totiž peníze,které platí právě teď.Nikoho nebude zajímat co si ušetřil před 40 lety.Z koruny ušetřené v roce 1970 při úrocích co byly k mání jsou dnes max.3 koruny.Její kupní síla je ale asi 10x nižší.Tedy je z ní 30 haléřů.A to jsme do dneška prošli téměř bez otřesů.Kdyby proběhla měna,státní bankrot,válka nebo opravdová hyperiflace,tak by z té koruny nezbylo nic.
Nikdo nezakazuje lidem spořit si na stáří,ale ze svého a na svoje riziko.Když budou dobře investovat,tak ke svému důchodu budou mít přilešení.Spoléhat se na soukromé fondy je šílenství.Ty budou fungovat jen do té doby než začnou masivně vyplácet důchody.Pak účelově zbakrotují a lidé přijdou o všechno.Vše svedou na na nepodařené investice a státe starej se.
27. 11. 2010 | 22:44

hoven napsal(a):

sláveček sobotka je horký kandidát na premiera v roce 2014, prolezl a očichal zadnice všech předsedů čssd od zemana až po paroubka, zadlužoval zemi v době ekonomického růstu a nezvládá základní jednoduché matematické operace. nikdy nepracoval, hned po škole vlezl mezi mladé sociální demokraty, kde je setkal se zlodějdem grossem, tam se naučili lhát a ohlupovat lidi s jednodužším myšlením a jejich politická kariera mohla začít.
27. 11. 2010 | 22:57

jetotukormoran napsal(a):

Mnoho samanu se snazi zesmesnit a i jinak dehonestovat Rumcajse, ovsem tem chlapik ma ve sve podstate pravdu a je prukopnikem v mysleni (zdraveho a draveho lovce) v CR, ono ve sve podstate se zmenilo od doby kamenne asi tolik , ze nekotrolovatelne radove pribylo tech , kteri , kteri chteji zit , jako jejich nacelnik, nebo produktivni lovec. Coz je velmi spatne!
27. 11. 2010 | 22:58

honolulu napsal(a):

Pane Sladky, dobra investice prinasi hodne penez. Proto penize maji silnou rozmnozovaci schopnost. V pripade, ze v Cesku chybi moznosti pro dobry investment, tak proc neskontaktovat Singapur nebo Lucembursko, (napriklad.)

Zde jsou nejcastejsi chyby lidi vsude kolem sveta.
Dluhy : Platite bankam hrozne uroky.
Hracky : Auta, lode, letadla. Objedete blok a ma to polovicni hodnotu.
Nemovitosti : Je dobra investice, pokud se Vam tam nenastehuji Cikani. Potom cena jde dolu i o 80 %.
Nejlepsi investice : Prevadet penize tam, kde jsou potreba na vysoky urok pro Vas.
Na komputru to jde lehce najit.
Verte mi, pane Sladky ! Kapitalismus je moc fain a hra s investicemi je podobna hra jako shach. Americke banky jsou vyborne, "elasticke". Prineste jim sek, ktery stoji za to a mate od nich special deal.
27. 11. 2010 | 23:15

peena napsal(a):

A já si naivně myslel, že za tu krizi může Topolánek, Bush a Zahradil, jak jsem to viděl na nějakých bilboardech ... a ony nakonec banky ...
27. 11. 2010 | 23:16

Liberál napsal(a):

S u c h e c:
Jistě Sobotka by chtěl regulovat jen druhé. Je zajmavé že když navrhoval jako stínový ministr jaké by měli být daně tak nejvyšší daňová sazba byla dána tak aby nezahrnovala jeho (ani žádného politika) ale jiné ano.
Podnikatelé musí platit ale poslanci né?
27. 11. 2010 | 23:21

narvikk napsal(a):

Jenom ryzí socialista si může myslet, že jsou na světě nějaké jiné zdroje financí, než daňový poplatník. Vše nakonec stejně zaplatí on, nikdo jiný.
28. 11. 2010 | 00:14

narvikk napsal(a):

Jenom ryzí socialista si může myslet, že jsou na světě nějaké jiné zdroje financí, než daňový poplatník. Vše nakonec stejně zaplatí on, nikdo jiný.
28. 11. 2010 | 00:14

hoven napsal(a):

špidla by ted měl světu říct, kde jsou zdroje a jsme z toho venku. prý bude dělat poradce komunistovi a milicionářovi štěchovi. když se takové dvě chytré hlavy dají dohromady.....ze senátu bude cvokhaus.
28. 11. 2010 | 00:28

Jan napsal(a):

Tommy
Konečně diskuse, ne blaboly. děkuji.
Na rozdíl od Vás nejsem ekonom. Má to své výhody. Člověka tolik nesvazují učebnice. Přít se budu v detailech. Tvrdíte, že euro je pravou příčinou té bubliny. Já tvrdím, že bubliny jsou v systemu v kterém žijeme "normou". Alespoń ekonomie to říká, viz výše příspěvek pana leváka. Říkáte, že nízká korporátní daň je pro Irsko požehnáním. Četl jsem vážné analyzy ekonomů tvrdící pravý opak, tedy , že je příčinou té bubliny.
Kdyby banky krachly přišli by o své peníze ti co tam mají peníze, tedy bohatí. Většina příjmů státu není tvořena daní z příjmu, takže chudí zaplatí relativně víc, navíc redukce státu dopadne zase hlavně na chudé. Nemluvě o situaci na trhu s nemovitostmi. Kouzelná je Vaše věta, že daně bývají obvykle progresivní. Nevím jak v Irsku, ale vlajkovou lodí Topolánkovy reformy byla rovná daň.
Konkurence zemí si navzájem co nejnižšími daněmi je cestou do pekel.Řekl bych. Irsko je toho příkladem. cestou vpřed je opak, mezinárodní spolupráce v boji proti "daňovým rájům". Chování Googlu je dle Vás daňovou optimalizací, podle mne je to nemorální okrádání amerického státu. Platit daně bývala čest, dávná minulost. Měl bych řešení, podobným firmám bych nedovolil účast na veřejných zakázkách v dané zemi. Je zajímavé, že v jiné oblasti to jde - do USA nedovezete tramvaj, 60% z veřejné zakázky musí být vyrobeno ve státech, ale okrást stát na daních je "standart", norma. Ale normy se dají měnit!
Rovněž pěkné je to s tím orangutanem, snižovat mandatorní výdaje lze úplně stejně, jen potom orangutanovi hrozí, že dostane na ulici, po tlamě...
Je mi jasné, že ekonomii rozumíte lépe.
Přesto, věda říká, že se učíme od reality, učebnice neříkají vždy pravdu. Hezky to píše Sedláček, hlavně všeho s mírou. Řekl bych , že současné globální kasino se poněkud vymklo z kloubů. Jsem zvědav na tu melu, budou padat další státy, měny, přijde druhé kolo recese.....
S úctou
28. 11. 2010 | 00:33

Jan napsal(a):

ještě mě vzbudili.
Myslím, že ekonomové kladou příliš velký důraz na úrokové míry, výši daní, inflaci, deflaci, a vůbec celou tu makroekonomii. Mají pocit, že když ten strojek správně nastaví bude fungovat, přijde ten kýžený růst.
Jenže ono to takhle nefunguje. Jak správně píšete bohatství je jinde. Bohatství vzniká lidskou prací a lidským důmyslem. Když budou lidi pracovití, pilní, nebudou krást a budou dodržovat zákony psané i nepsané, bude stát bohatý. Můžete daněmi verglovat jak chcete. Když budou krást a podvádět a líní a tupí, bude stát chudý, snižujte daně jak chcete. myslím, že tohle je hlavní problem průběhu naší transformace, a taky současnosti. Když lidem namluvíte, že bohatství jsou peníze a je jedno jak k nim přijdete, půjde země zu grunt. Bohatství je dobře zorané pole a snídaně s rodinou. S deriváty ať jsou k šípku.
Krásně je to vidět na dichotomii Řecko - Dánsko.
S úctou
28. 11. 2010 | 01:05

honolulu napsal(a):

Porad nekde nekdo bankrotuje. Stale nekdo nekde narika, a pritom vsechno tak pekne funguje a pracuje, jako dobre serizeny budik, dokud zase nejaky politicky "genius", neztrhne pero pri nataceni toho budiku..

Investuji penize na predem urceny cas a interest a kazdy mesic dostanu zdarma na konto prijem za moje penize zapujcene tem druhym.
To je prece krasa !
Den zacnu v kavarne a divam se, jak davy lidi chodi do prace a vzpominam, jak ja kdysi musel take. Pracoval jsem pro penize.
Vyvojem clovek zmoudri a necha penize pracovat pro neho.

Panove nenadavejte na kapitalismus. Kapitalismus - to je raj. Kapitalismus povznasi dusi, zuslechtuje povahu a vyviji mozek.
Bohuzel, ma to i svoje limity. Mrzi me napriklad, ze nedokazi sezrat celeho krocana. Muj zadek si mohu vezt pouze vzdy jen v jednom voze a nejvetsi hruza je, ze uz ani nemohu mit vice nez 2 milenky.
Kapitalismus vam vsem dava stejne moznosti. Tak prestante BECET a zacnete myslet. Nedivejte se dolu na hladove. Oni nikdy nebudou myslet na vas, kdyz vy budete dole. Divejte se vzdy nahoru na prejezene ! Jak to, ze ja mam 6 % a on ma 6.25 % navrat. (Pouze priklad.)
Kdyz vam vrchnost rekne : "To se nesmi !", tak hned to musite prustudovat a udelat opak. Kdyz vam vrchnost rekne: "Priznej dane !", tak zacnete myslet, jak nejlepe umite !
Socialiste, namitky proti kapitalismu a tomuto prispevku je treba sepsat a odevzdat pani zachodove managerce na smichovskem nadrazi. (Tam jsem spadl z vesmiru.) A vykaslete se na Recko, Irsko atd. Myslete na Wall Str. a Palm Beach.
28. 11. 2010 | 02:48

Tommy napsal(a):

Jan
Ale já také nejsem ekonom, jsem vystudovaný inženýr, akorát mám prostě státnice ze statistiky což je jeden ze základů ekonomie. Čili žádné učebnice nebo doktríny mne skutečně nesvazují.

Ano, tvrdím že euro je jednou z hlavních příčin krize v Irsku.

Bubliny samozřejmě vznikají v každém systému, nicméně problém je v tom že systém který je uměle stimulován státními zásahy (vesměs z čistě politických důvodů) má tendenci vytvářet výrazně větší bubliny. Klasickým příkladem je např. podpora bydlení pro nemajetné v USA bez ohledu riziko že nebudou schopni splácet, která byla příčinou nedávné hypoteční krize.

Do jisté míry je z podobného soudku i euro - zavedení eura bylo politickým rozhodnutím a z tohoto důvodu byla přehlížena související rizika. Jednotlivé země jsou velmi specifické (skladbou průmyslu, aktuálním stavem hospodářství) a odnětí základních finančních nástrojů jakými je například právě úroková míra byly připraveny o základní regulační nástroj. Ale existují i další "samoregulační" nástoroje které po přijetí eura země pozbývají - například devalvace vlastní měny, což je s eurem zhola nemožné.

Netvrdím že euro je jedinou příčinou, ale rozhodně ji považuji za tu hlavní. Prostě euro je v aktuálním evropském prostředí hospodářský nesmysl. Prosazovaly ho velké státy (Německo, Francie) z politických důvodů, a také ho pěkně zaplatí.

Každopádně levákův příspěvek považuji za úsměvný - není mi totiž jasné jakou alternativu nabízí. Žádný dokonalý systém totiž neexistuje. Centrálně řízené, netržní hospodářství už jsme tu měli. Nevedlo snad k monopolům? Nevedlo k chronické přezaměstnanosti? Nevedlo k chronické neefektivitě? Bylo lepší? Já jsem toho názoru že nebylo, nicméně nepochybuji že se tu najde mnoho takových co teskní po RVHP.
28. 11. 2010 | 04:02

Tommy napsal(a):

... pokračování

Každopádně ekonomie je věda jako každá jiná, předkládá jen a pouze hypotézy. Mnoho předních ekonomů nepokrytě přiznává že v plném rozsahu dnešnímu ekonomickému systému nerozumí vůbec nikdo.

Ne, netvrdím že nízká korporátní daň je pro Irsko požehnáním. Tvrdím že pro Irsko je nízká korporátní daň důležitá a jejím zvýšením ztratí obě strany - Irsko i evropské země které na zvýšení této daně tlačí. Firmy totiž nepřesunou své zisky zpět do těchto zemí, ale naopak je přesunou zcela mimo EU. Čili ono její zvýšení situaci Irska ještě zhorší, protože vypadne další část příjmů.

Stejně tak jsem se nikde nevyjadřoval k tomu jestli chování Google je nebo není správné. Právně je v pořádku, eticky to asi moc košer není. Ale to by bylo na dlouhou diskusi ...

Co se týká struktury příjmů státního rozpočtu, tak v případě ČR tvoří daň z příjmů cca 25%, což není zanedbatelné, s tím že fyzické a právnické osoby se dělí tak 50:50. Majetkové daně jsou proti tomu minimální (cca 3%), nepřímé daně (hlavně DPH) cca 30%, a další daně (sociální a zdravotní pojištění) cca 40%. Zbytek jsou nedaňové příjmy (prodeje majetku apod.). Takže i když daň z příjmu netvoří většinu, je to poměrně značná část.

Ano, píši že daně jsou vesměs progresivní. Nicméně mluvil jsem o celkové složené daňové kvótě, protože to je to co skutečně člověka zajímá - a ta je všude do jisté míry progresivní i když daň z příjmu progresivní není. Část daní se vztahuje k výši přijmů (zejména zdravotní a sociální pojištění), spotřební daň se odvíjí od toho kolik utratíte (a bohatí vesměs utratí víc než chudí). S Topolánkem to skutečně nemá co společného (nicméně ano, rovnou daň z příjmů považuji za správný krok).

Každopádně nesouhlasím s tím že kdyby banky krachly přišly by o peníze jen bohatí. Zaprvé v bance má dnes peníze snad každý, nevím o nikom kdo by je měl ve slamníku. Zadruhé tam mají peníze i zaměstnavatelé, takže i když by o ně onen "chudý" nepřišel přímo, krachnul by zaměstnavatel a chudý by byl na chodníku. Takže asi tak.

Co se týká konkurence na úrovni daňových sazeb - já jsem naopak zastáncem toho aby si země konkurovaly. Protože jedině tak se ukáže která země dokáže se získanými prostředky efektivněji hospodařit (a může tak mít nižší daně) případně která země dokáže lépe namíchat výši jednotlivých daní. Samozřejmě, firmy které platí daně jinde než kde skutečně podnikají (sídlo v daňovém ráji apod.) v tom dělají neplechu, nicméně četl jsem různé návrhy jak toto efektivně řešit.

A nakonec k orangutanovi - ano, i orangutan dokáže škrtat mandatorní výdaje, ale problém je udělat to tak aby nakonec nedostal po tlamě. A to právě Sobotka neudělal - snížil příjmy, ale na mandatorní výdaje nikoliv.

Ano, máte pravdu - nejhorší je systém "ode zdi ke zdi." Ale já také nejsem zastáncem nějakého divokého kapitalismu kde si ruka trhu řádí bez jakékoliv kontroly. Chci systém který se nesnaží z politických důvodů prosazovat principiální nesmysly.
28. 11. 2010 | 04:03

honolulu napsal(a):

Souhlasim na 100 % s clanky pana Forda 13:45:39 & 14:07:09
Multi kulti je destruktivni mentalni retardace, ktera nejen vas znici financne, ale zapricini i vasi exterminaci telesnou. (Tak jako v JHB.)
Brusel chce importovat do Evropy 50 millionu cernych z Afriky.

Predstavte si, jak ja se mam citit, kdyz jsem byl -OSOBNE- svedkem zniceni Angole a Mozambigue (1975) Kolwezi (1978) Rhodesie (1979) a o tom co se deje JAR je plny YouTube v tyto dny.
Nejaky Dr. Prof. s 5 universitami prosazuje tak destruktivni kriminalni import.
Tento "statnik" s 5 diplomy ma I.Q. stejne, jako ma hemorrhoid od chimpanzee.
Az to mesto jednou nekdo znici atomem, tak to bude duvod k oslave v cele Evrope.
28. 11. 2010 | 04:27

honolulu napsal(a):

Pane Tommy, vyborne ! Jste dalsi clovek v Cesku se zdravou logikou a vedomostmi o hypotecni
krizi u nas.
Byl jsem svedkem nervoveho zhrouceni zeny, ktera zastavala funkci presidentky americke banky. Nepomohlo ji nic.
Ted se smeckou advokatu denne bojuje s lidmi, kteri ji donutili jednat proti sve kvalifikaci. Pani je velmi schopna. (Musim i poslat kytici). Politici jsou hemorrhoidi.
Bance pripadlo po krachu pres tisic nezplacenych domu. Musi platit DANE mestu a samozrejme udrzbu. Lide v Cesku nevi, jaky zde byl obrovsky prusvih.
Multi kulti to je rakovina !
28. 11. 2010 | 04:55

stále rebel napsal(a):

Něco k Irsku a taky Německu.
http://respekt.ihned.cz/aud...

To Německo je zajímavé z pohledu rozpoznávacích schopností pravicového voliče.
28. 11. 2010 | 06:10

Petr napsal(a):

Velmi přesnej článek. Od Sobotky mne to sice pžekvapilo, ale to na meritu věci nic nemění.
28. 11. 2010 | 06:21

Belzebub napsal(a):

Pane Sobotko je zřejmé, že neznáte pravidlo padající stolice, které ať se snažíte sebevíc vždycky dopadne na ty nejspodnější vrstvy.
28. 11. 2010 | 07:20

vasja napsal(a):

t... napsal(a):
Co takhle sanovat státy politickou daní, tzn. zavést daň z majetků politiků, kteří stát blbě vedli.
27.11.2010 18:38:00
---------------------------
Tohle je dobrej nápad.
Jestli se něco podělalo, tak to byl důsledek špatného rozhodnutí politiků.
Nějakej fond, tvořenej procentem z jejich vejplaty na krytí škod by nebyl k zahození.
28. 11. 2010 | 08:05

Petr napsal(a):

Socanská klasika - škody za banky, které hospodařily špatně tím, že půjčili příliš peněz socialisticky hospodařícím státům nebo domácnostem by měly zaplatit ty banky a domácnosti, které hospodařily dobře a tudíž nemají dosud problémy.

Gratuluji.

Co takhle říst, že špatné hospodaření řeckých, irských, španělských, portugalských a maďarských politiků by neměli platit občané Německa, Slovenska, Česka a dalších, ale právě řekové a ostatní jmenovaní?
28. 11. 2010 | 08:30

Jarmila Neznalá napsal(a):

Dobrý den,mám jedinou otázku,jak je možné že tato krize vůbec vnikla.Když tady čtu příspěvky debatujících,např. RUMCAJS,HOVEN,FORD,JAN,ČEST PRÁCI,LIBERÁL,atd. už jenom podle nicku opravdu inteligentní lidé, určitě vzděláním ekonomové světové úrovně ,jeden jako druhý.A to prosím jsou kapacity tak říkajíc dole,takže v řízení světové a státních ekonomik jsou určitě ještě lidé vzdělanější,ale asi ne už o tolik,protože zdejší jmenovaní jsou vrcholem geniality jaké vůbec člověk může dosáhnout.Proto se ještě jednou ptám jak je možné že tato krize vznikla.Děkuji,Jarmila Neznalá.
28. 11. 2010 | 08:38

jarpor napsal(a):

Připadá mi to, jako házení hrachu na zeď, Rumcajsi, Tommy a další... podobně uvažující...

"Proto se ještě jednou ptám jak je možné že tato krize vznikla.Děkuji,Jarmila Neznalá."

No, dle mého zcela přirozeně. Střídáním cyklu konjunktury a recese vyspělých ekonomik, s působením zemí nových, začínajících "hrát" nezanedbatelnou úlohu a také s nemalým přispěním toho co napsal Tommy : "Chci systém který se nesnaží z politických důvodů prosazovat principiální nesmysly."

Pane Sobotko, až navrnete a prosadíte toto :
"t... napsal(a):
Co takhle sanovat státy politickou daní, tzn. zavést daň z majetků politiků, kteří stát blbě vedli."

pak se vraťte s bankovní daní... . Bez garancí států na bankami poskytované úvěry by ani k takové situaci nedošlo...

Dnes se vymýšlí ptákoviny nové, které by měly "vyřešit" ptákoviny vymyšlené a prosazené nedávno...
Jak u blbých na dvorku...

Hezký den
28. 11. 2010 | 08:59

jarpor napsal(a):

Když tak o tom přemýšlím pene úřadující předsedo, Vy jste případ pro pychiatra :

Skutečnost, že jako ručitel za úvěry Vašeho přítele, který přestal splácet z důvodů pochopitelných i nepochopitelných, přítelem ovlinitelných či neovlivnitelných, bude banka požadovat splácení úvěru od Vás, to snad, jako bývalý mincministr, chápete.

Je-li stejným ručitelem stát - "nechápete"... a přijdete s bankovní daní...

Hlavně nehledat přirozená a klasická řešení... vymýšlet ptákoviny - čím absurdnější, nepochopitelnější, tím lépe... k držení moci nad jinými... za hlasité podpory sympatizantů, kteří by svému ručení - a hlavně dopadům na ně samotné v jisté situaci, určitě taky dobře rozuměli...

Hezký den
28. 11. 2010 | 09:15

Starý napsal(a):

Šetřit ( přesněji neužívat si nad své možnosti) je nepochybně třeba.
Zároven je třeba nechat banky a jejich akcionáře, aby si průšvihy bankrotářů náležitě vyžrali. Tedy aby nesli ztráty, případně sami bankrotovaliy.
Bylo by to sice hodně drsné, ale současná praxe "znárodňování ztrát a privatizace zisků" v bankovním sektoru je ekonomicky i morálně neudržitelná.
Ać nerad, musím se sobotkou částečně souhlasit.
28. 11. 2010 | 09:20

tata napsal(a):

pane JAPOR

ale ani slovo že ta hlavní přičina byla nenažraností menežmentu a vlastniku zajimave,samozřejmě že tam hrali i ostatní vlivy ale kdyby byla zodpovědnost panove by přišli o sva konta a nesli by dusledky svych činu on by si to každy rozmyslel,jestliže ja platim 10 procent za škody zpusobene proč to neplatí menežment,proč muže byt majetek napsan na manželku,tudiž dotyčny je bez prostředku to je vaše idea beztrestnost těchto lumpu,samozřejmě to nevyřeší vše ale je to první kruček na teto cestě ,to jen vy pravičaci toto zasadně odmitate,je to zcela bežna praxe v celem demokratickem světě,zkrachuješ dlužíš dokavad nezaplatiš nezaložiš novou firmu,ovšem je pohodlnejší řikat že to zavinili socky.
28. 11. 2010 | 09:39

Rumcajs napsal(a):

prirodovedec:

Mě těžko někdo vyžene, páč čím víc mi někdo nadává, tím víc mi diskuze baví.

Manka má zatím jen tu falešnou státnici (Bcl)a ta pravá ji čeká za dva roky. V současnosti se pere s matematickým modelování. To by tě jistě bavilo.
28. 11. 2010 | 09:51

Ford napsal(a):

Jarmilko: Už jsemto psal výše.--// Fuj, tak to jsme měli štěstí. Pokud takový "Jarda" byl ministrem financí, tak byla jen otázka času kdy uděláme bankrot. Banky krizi nezpůsobily. Způsobily ji vobyčejný člověk s vyloučeným, protože si neplnili závazky vůči bance. Proč šli do takového kšeftu s bankou? No protože takový týpci jak Sobotka a jeho podobně oranžově postižení kumpáni je v tom podporovali. Viz např u nás dotace úroků hypoték ze státního. V USA státní záruky za hypotéky. A teď když je z toho pořádný průser, tak jsou největší křiklouni, aby odvrátili od sebe pozornost. //--
28. 11. 2010 | 09:53

Rumcajs napsal(a):

Jarmila Neznalá:

Krize se nevyhne ničemu. Dokonce ani manželství. Je přirozená, jako smrt a taky tak nutná.
28. 11. 2010 | 09:54

Rumcajs napsal(a):

Ford:

Naprosto přesné.
Nejhorší na tom je, že týpci jako Sobotka, kteří nejvíc přikládaj pod kotlem se pak tváří jak spasitel a ještě drze hází vinu na jiné či případně není ochoten přiznat ani spoluučást.
28. 11. 2010 | 09:58

jarpor napsal(a):

tata

"ale ani slovo že ta hlavní přičina byla nenažraností menežmentu a vlastniku zajimave,samozřejmě že tam hrali i ostatní vlivy ale kdyby byla zodpovědnost panove by přišli o sva konta a nesli by dusledky svych činu on by si to každy rozmyslel,..."

Váš názor nesdílím... kdyby ten "managemant" neměl státem krytá záda těmi garancemi... myslíte, že by se choval tak jak se choval ?
Půjčíte Vy peníze každému, nebo jen tomu, kdo se zaváže a zaručím že splatí... ?

Vaše argumentace jde "od prostředka." Nikoliv od začátku... kde na důsledky "bylo založeno".

Hezký den
28. 11. 2010 | 10:04

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

Ptamse vas už po 3 vyjmenujte mi statní banky,když ste tak krasně argumentoval že neznate ani jednoho soukromnika bankeře.Osobně samozřejmě asi vetšina ne,pak se ale ptam sou banky většinou v sokromych rukou nebo ve statních?To je to co pišu,že i ja s mnohem menším vzdělanim vym že většina je v soukromych rukou tudíž za jejich manežment nese zodpovědnost vlastnik,jenže tomu vyhovovali tučne divivendy a věděl že stejně stat je nemuže nechat padnout.Takže vaše uvahy že to je vina lidí co si pujčovali sou jen k usměvu to možna bude věřit 10lety,ale ta hlavní přičina že není zodpovědnost a dusledek svych rozhodnutí,to se vyžaduje jen u socek udělaš zmetek platiš.JE TO JASNA ROVNICE KDE JEN ZCELA pruměrně vzdělany člověk jako ja si dosadí fakta,to že se neda zabranit všemu to banky maj pokryty odbornik by vam určitě řekl procenta rizikovych obchodu do čeho se mohou pouštět,ale tady se šlo vědomě do zcela jasnych rizik ktere mnohonasobně převišovali možnost to ustat a proč,odpověd je jasna oni maj tučna konta a cely svět platí za ně,to je ten jasny fakt,než vaše vykřiky o sockach ale sou 2 možnosti bud se hrozně bavite,vtom připadě už je to spiš trapne a druha možnost tu tipuji ja jste vtom až pouši,zaslepenost virou samospasitelnosi volneho trhu a te nenavisti jak ty socky za všechno mužou,a uplně popirat zaklad vždy nese zodpovědnost ten co to řidí,on si vybira kolektiv,on rozhoduje strategii,bohužel vy a vam podobní razite lidi uspešní ,podnikatele obrovske zisky ......potud naprosto souhlasím ...... ale už žadnou zodpovědnost,a tady je ten zakopany pes podnikaš dobře maš zisky podnikaš špatně mužeš taky o vše přijit,praxe u nas založiš dalších 10 firem a přelevam pěnize osto 6,nic se neděje ty zbankrotovane to není moje věc.Banky nezopovědně v zajmu obrovskych zisku do svych kapes spravují penize no a co mi nemame zodpovědnost to ty socky co si pujčovali zato mužou.....proboha probudte se ze sve zaslepenosti.
28. 11. 2010 | 10:16

t... napsal(a):

vasja, jarpor:

Děkuji
28. 11. 2010 | 10:16

Yossarian napsal(a):

Tommy:

Několik faktických omylů, kterých ses dopustil:

1. ekonomie není exaktní věda, nejblíže má k historicko-sociologickému mixu. Všechny "vzorečky" (snad vyjma těch pro úročení) jsou jen aproximací virtuálního modelu, který v praxi nefunguje buď vůbec, nebo jen ve velmi omezených a zjednodušených případech. Mimochodem - tato poučka o tom, že ekonomie není exaktní věda, se vyučuje snad hned v prvních hodinách prvních semestrů.

2. Peníze se netisknou. Drtivá většina "peněžních" prostředků má formu "čísílek v počítačích," o nějakém "tisknutí peněz" nemůže být ani řeči.

3. Největším "generátorem" peněz není stát (a jeho tiskárna cenin), ale komerční banky s jejich multiplikací depozit (jednoduše řečeno, z vložené papírové tisícikoruny může banka "vygenerovat" miliony korun, v závislosti na tom, kolik musí z dané částky uložit do fondu rezerv)

4. Podstatou krize (a toto je už můj soukromý názor, se kterým není třeba souhlasit) je rozevření nůžek mezi vlastní produkcí hodnot a reálným objemem zboží a služeb. A zatím co peněz přibývá geometrickou řadou (viz bod 3.), hodnot tvoříme stále méně (přece jen "přešoupnout krabici a narazit si 10%" produkuje daleko méně hodnoty, než vyrobit byť jen nekvalitní čínskou kopii radiobudíku). Přebytek peněz a nedostatek reálně vytvářených hodnot spolu s řízeně a cíleně nízkou inflací (což je onen katalyzátor pro spuštění krize) vytváří ony bubliny, které pak následně vedou ke krizi.
28. 11. 2010 | 10:19

SuP napsal(a):

vasja -
Problém je v tom, že škody způsobené blbostí politika mnohonásobně přesahují jeho plat. A to i kdyby měli 4 roky pracovat za průměrnou mzdu s tím, že doplatek na poslanecký plat by dostali/nedostali jako prémii až na základě výsledků hospodaření státu pod jejich vedením.
Zajímalo by mě, co dělaj právě levouni, že tu nikdo není. Asi si čtou o dalším klimakterickým sletu?
28. 11. 2010 | 10:24

Rumcajs napsal(a):

tata:

Je otázkou, co má více společenský charakter. Tedy to, kde rozhoduje 200 poslanců a nebo to, kde "rozhoduje" desetitísíce akcionářů. Banky dneska mají velmi málo společného s tržním prostředí a jsou spíše socalistickým podnikem, kde rozhoduje menežment, jenž je minimálně odpovědný za své průsery, zrovna jako politici.

Tedy tvrdím, že právě propojení politiků a menežmentu bank je ve skutečnosti socializace tržního prostředí, která vede ke stejným koncům, jako vedl socialismus.

P.S.

Nemluvil jsem o státních bankách, ale o tom, že za poskytováním úvěrů stojí menežment banky a né majitel. Majitel banky ve skutečnosti neexistuje.
28. 11. 2010 | 10:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy