Několik poznámek k radikální sociální demokracii

16. 02. 2011 | 12:00
Přečteno 5390 krát
Ve své zprávě na poslední jednání ÚVV ČSSD jsem uvedl, že se nacházíme v situaci, podobné té v roce 1993, kdy se znovu rozhodujeme, zda být „radikální“ nebo „kooperativní“ či „konstruktivní“ opozicí. O této věci se vede v ČSSD oprávněná debata. A je to naprosto logické. Sociální demokracie je v opozici už od roku 2006.

Po čtyřech letech v opozičních lavicích dokonce ztratila 700 tisíc voličů a nyní čelíme v Poslanecké sněmovně velké převaze 118 hlasů pravicové koalice. V takové situaci musí politická strana zvažovat všechny koncepty a hledat cestu, jak v budoucnu prosadit svůj program, aniž bychom zopakovali faktickou porážku z květnových voleb v roce 2010 (i když jsme volby do PS těsně vyhráli, úbytek hlasů byl jen o něco menší než ten, který zaznamenal hlavní poražený voleb - ODS).

V rámci této diskuse se domnívám, že stejně jako jsme se správně rozhodli být radikální opozicí na sjezdu v Hradci Králové v roce 1993, je ještě více důvodů, abychom jí byli dnes. Prvním důvodem je neoliberální politika Nečasovy koaliční vlády, která svým úsilím o demontáž sociálního státu a rozdělení společnosti překonává vše, na co jsme v tomto směru byli až doposud u nás od pravicových vlád zvyklí. Klausovy vlády, pomineme li toleranci mafiánského kapitalismu a fatální chyby v hospodářské politice, realizovaly v oblasti sociální politiky a pracovního zákonodárství v zásadě centristickou politiku, velký obrat doprava provedlo až Topolánkovo, Langerovo a Julínkovo vedení ODS, jehož součástí byl i dnešní předseda vlády Petr Nečas.

Současná vláda nemilosrdně útočí na sociální postavení pracujících rodin s dětmi, důchodců, nemocných, zdravotně postižených. Ohrožuje sociální status početné části středních vrstev, zejména zaměstnanců veřejného sektoru. Během funkčního období Nečasovy vlády poklesnou reálné platy většiny zaměstnanců veřejného sektoru o 15-30%. Chystá se oslabení práv nájemníků a zaměstnanců, omezení přístupu ke zdravotní péči, dramatické zvýšení finanční spoluúčasti pacientů, školné, zdražení potravin a dalších sociálně citlivých položek v rámci sjednocení DPH, a celá řada dalších kroků, vedoucích k narušení sociálního smíru a růstu napětí a nejistoty z budoucnosti u významné části společnosti. ČSSD nemůže připustit, aby byla předmětem málo diferencovaného hněvu širokých skupin voličů, který bude mít tendenci obracet se proti celé politické garnituře, bez ohledu na rozdělení pravice – levice či vláda – opozice. Radikální a jasný odstup ČSSD od politiky současné vlády může pomoci tomu, abychom nebyli házeni do jednoho pytle s ODS, VV či TOP 09. A abychom představovali jasnou voličskou alternativu!

Útok pravicové koalice je veden nejenom na sociální skupiny, jež patří k tradičním voličům ČSSD, ale také na naše potenciální voliče z řad středních vrstev i mladší generace. Tito lidé očekávají, že právě ČSSD jako hlavní opoziční strana bude důrazně tlumočit jejich obavy, vyjadřovat oprávněné zájmy a především vládní politice důsledně a důrazně čelit všude tam, kde to půjde. Obsah vládní politiky, založený na systematickém oslabování sociálního státu, zvyšování sociálních rozdílů a privatizaci veřejného sektoru, podle mého názoru vylučuje možnost, že by ČSSD mohla působit jako kooperativní či konstruktivní opozice. A to ze zásadních programových důvodů. ČSSD nemůže opustit programové principy a zradit svůj program jen v zájmu toho, aby působila konstruktivním dojmem a vysloužila si za to pochvalu představitelů vládních stran či velkých soukromých finančních skupin. Přišla by o voliče, kteří ČSSD vnímají nejen jako opoziční stranu téže demokratické mince, ale především jako programovou levicovou alternativu vůči neoliberální politice současného kabinetu.
Kooperativní variantu koneckonců vylučuje rovněž styl vládnutí Nečasovy koalice, který je založen na válcovací strategii 118 hlasů v Poslanecké sněmovně s tím, že konsensus koalice hledá (velmi neochotně) jen tam, kde se bez něj formálně neobejde, tedy pouze u ústavních zákonů. Dokládají to i aktuálně projednávané stížnosti ČSSD u Ústavního soudu, které se týkají zneužití tzv. stavu legislativní nouze.

Radikální sociální demokracie musí být také schopna plnit roli programové opozice ve smyslu předkládání vlastních pozitivních alternativ, promyšlených reforem zaměřených na rozvoj sociálního státu a zvýšení kvality a efektivnosti veřejných služeb. V opačném případě by šlo pouze o radikalismus samoúčelný, plochý a naprosto nevěrohodný. ČSSD musí také jasně definovat, které kritizované vládní reformy bude schopna po volbách, v případě dostatečně silného mandátu, upravit či zrušit, přirozeně v rámci ekonomických a právních možností demokratického státu. Jeden příklad za všechny: Jestliže bylo v naší části Evropy zrušeno nevolnictví už v roce 1781, nelze připustit, aby se o necelých 300 let později z občanů mladších 40 let stali nevolníci soukromých důchodových fondů tím, že pravicová vláda zavede zákonnou povinnost si u nich spořit. Takové omezení svobody občanů musí ČSSD po volbách zrušit.
Radikální opoziční poloha nemá nic společného s politikou nulové tolerance, kterou svého času praktikovala Topolánkova ODS u všech vládních návrhů soc. dem. koaliční vlády. Všechny vládní návrhy, včetně návrhů zákonů, je nutno posuzovat podle jejich obsahu, kvality a přínosu pro společnost, ne podle předkladatele.

Jasná a zřetelná opoziční role ČSSD také neznamená politiku, vyžívající se jen v osobních verbálních útocích na politické protivníky. Klíčový je důraz na věcnost, slušnost a argumentační schopnost v každodenní komunikaci s veřejností, i politickými soupeři v Parlamentu. Ani ostré a vyhrocené programové střety nesmí vést k tomu, aby byla politická debata redukována na pavlačovou hádku, v níž se pod nánosem vzájemných urážek zcela ztratí původní smysl. To bude vyžadovat velkou vnitřní disciplínu všech představitelů ČSSD.

Druhým důvodem, proč nelze přijmout roli konsensuální či konstruktivní opozice, je nutnost radikálně se vypořádat s hospodářskou krizí nejen z hlediska důsledků, ale i jejích příčin. Radikální sociální demokracie musí vycházet z toho, že tzv. krize sociálního státu
a současná probíhající hospodářská krize jsou logickým důsledkem neoliberální politiky, jejíž příčiny a projevy je třeba plně objasnit, a které je třeba začít nekompromisně čelit v oblasti praktické politiky a nových politických programů. Pokud by tuto roli a hlavní výzvu na počátku 21. století sociální demokracie nezvládla, je otázka, k čemu by tu pak byla ještě v příštích desetiletích potřeba. Likvidační reformy sociálního státu, sofistikovaně zdůvodněné globalizací, daňovou soutěží a konkurenceschopností vůči Číně či Indii, přece dokážou stejně dobře obsluhovat i pravicové či populistické politické strany.

ČSSD by 21 let po roce 1989 neměla ztrácet příliš času a energie diskusí o nebezpečí návratu komunismu. Zjednodušený antikomunismus je pravicí vytahován na světlo boží pokaždé, když je potřeba odvést pozornost od vládních skandálů či nepovedených a především nespravedlivých reforem. ČSSD není v situaci roku 1946, kdy Václav Majer a Vojtěch Beneš statečně bojovali proti komunistickému křídlu v sociální demokracii. Nereformovaná, programově a personálně upadající současná komunistická strana bude pro ČSSD představovat nebezpečného konkurenta jen tehdy, pokud bychom neplnili dobře naši opoziční roli a přestali být hlavní levicovou alternativou pro nespokojené občany. Je zřejmé, že platí Bohumínské usnesení a že bez odpovídajících zásadních reforem na straně současné KSČM nemůže být zrušeno. Jsme sociální demokraté, naši demokratickou tradici a demokratické hodnoty nemůže nikdo zpochybnit.

Nakonec bych zmínil ještě další dva důležité znaky nové radikálnější pozice sociální demokracie - inteligenci a odvahu. Inteligentní a odvážná politika nemůže být v zajetí každodennosti, pouze marketingovým reagováním na to, co dnes nebo zítra přijde, ale musí být rámována dlouhodobější perspektivou. Inteligence a odvahy je třeba k tomu, abychom přestali být uzavřenou politickou elitou, která „beztak nejlépe ví“, ale abychom svou politiku vytvářeli v otevřené komunikaci s širokou veřejností. Abychom byli aktivním moderátorem veřejné debaty o klíčových tématech naší budoucnosti. Inteligence a odvahy je třeba, abychom odmítli panující slovník neoliberálních elit (v politice, médiích, vzdělání a kultuře) zdůvodňující přednost ekonomiky před politikou i sociálnem a postavili proti němu slovník sociálně demokratický, vnímající potřebu vrátit ekonomiku do služeb demokratické a veřejné politiky. Inteligence a odvahy je třeba, abychom přestali být součástí lobbováním a korupcí natráveného politického establishmentu, ale abychom takové podobě politiky vyhlásili nesmiřitelný boj.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy