Reformy jako ruská ruleta
Riziko kapitálových trhů jsme mohli všichni pozorovat hodně z blízka v uplynulých dvou letech. V řadě soukromých důchodových fondů zbyla po uplynulé finanční krizi díra v rozsahu 20-25% jejich hodnoty. K soukromému spoření na penzi prostě musíte mít mentalitu hazardního hráče a taky volné peníze. Neboť podobné finanční krize se během 30-40 let vašeho spoření na důchod ve fondech mohou opakovat poměrně často.
Václav Klaus vyzval k tomu, aby se oddělila debata o důchodové reformě a zvyšování DPH. Ale to nejde a pan prezident to jistě ví. Ze zvýšeného DPH se přece uhradí schodek, který vznikne v průběžném důchodovém systému tím, že si ti bohatší vyvedou svá 3 procenta sociálního pojištění do soukromého spoření. Pokud se tento deficit nezaplatí z DPH, musela by vláda navrhnout zvýšení jiné daně.
S důchodovou reformou ovšem nijak nesouvisí použití dalších 38 miliard korun, které vláda díky vyššímu DPH každý rok vybere. Právě v tom premiér Nečas lže, na reformu jde jen třetina z celkového zvýšení DPH. A ta třetina bude užitečná jen pro cca 30% populace, neboť lidem s průměrným či podprůměrným platem se soukromé spoření s ohledem na míru krácení státních penzí nevyplatí. Navíc premiér neřekl, jak vláda na příjmovém účtu ministerstva financí rozliší peníze ze starého a nového DPH. To přece nejde. Takže nikdo vlastně neověří, že vláda ze zvýšeného DPH nepomáhá i státnímu rozpočtu. Možná by se na to mohl už někdo konečně Kalouska a Nečase zeptat, jak oddělí staré a nové výnosy DPH.
Pokud chtějí VV zlepšit komunikaci vládou navržené daňové reformy, mám pro ně dva náměty. Vláda by měla představit oficiální propočty toho, jak bude vypadat poměr, mezi našetřenou částkou ve fondech a kráceným státním důchodem, a to pro všechny příjmové kategorie. Jenom tento poměr bude mít vypovídající hodnotu, ne reklamní kampaně fondů, které budou malovat skutečnost narůžovo. A především, vláda by neměla mlčet o tom, že lidé, kteří podlehnou kampani fondů a převedou si svá tři procenta z průběžného státního systému na soukromé spoření, budou muset počítat s následným krácením státní penze. To je detail, na který se ale úplně zapomíná. Proč asi :-) ?
Debata o tom, jestli je horší v rámci zvýšení DPH na 20% zdražit knihy nebo veřejnou dopravu, chleba nebo rohlíky či dodávky tepla nebo raději bydlení nedává žádný smysl. DPH se nemá sjednocovat vůbec. Jsem jednoznačně proti tomu. V celé EU má jednu sazbu DPH jen Dánsko, Německo má sníženou sazbu 7%, Polsko 3 a 8% a Rakousko 10. V žádné z těchto zemí se ani náhodou nepřipravují na sjednocení DPH. Vědí totiž, že tam Češi, pokud naše šílená vláda prosadí svou daňovou ruskou ruletu, budou muset vyrazit nakupovat.