Mrtvé duše Věcí veřejných

24. 05. 2011 | 08:29
Přečteno 4502 krát
Myslím, že opětovné zvolení Radka Johna předsedou VV nestojí za zvláštní komentář. Vše bylo jasné v okamžiku, kdy z kandidatury na předsedu VV odstoupil Vít Bárta a doprovodil to výzvou k tomu, aby se všichni sjednotili za Radkem Johnem.

Vůle VB a ABL tak byla zřetelně formulována a zbytek už byla jen nezbytná technická klikací procedura. K věrohodnosti volby předsedy VV určitě nepřispělo široce citované ujišťování místopředsedkyně VV Klasnové o tom, že nechají vše regulárně proběhnout (patrně tedy existuje i paní Klasnové známá varianta manipulace počítačového hlasování).

Vše ve VV bude pokračovat tak jako doposud. Radek John bude dál předstírat, že je předsedou nejmenší vládní strany a Vít Bárta ji bude ve skutečnosti řídit (i když je zcela mimo formální vedení). I tomu už se nikdo nebude divit, VV nejsou běžnou demokratickou strukturou, ale účelovým podnikatelským projektem. Žádná vnitřní demokratická revoluce se při volbě předsedy neuskutečnila a ani nemohla.

Jediné co stojí za pozornost, jsou zveřejněná čísla o „volební“ účasti. Z 6225 ověřených véčkařů - celkem jich má strana 17 800 – nakonec hlasovala necelá polovina 2523. John při volbě získal celkem 1197 hlasů (47,4 procenta), druhá Peake 976 hlasů (38,7 procenta) a třetí Navrátilová 350 hlasů (13,9 procenta).

Ukazuje se tak, že VV jsou vlastně virtuální stranou mrtvých duší. Nedávno byla zveřejněna informace o tom, že členské příspěvky ve straně za rok 2010 zaplatilo v celé České republice jen něco přes 900 lidí. Klikací procedury volby předsedy se účastnilo jen 2523 „véčkařů“, což je zřejmě součet platících členů a prostřednictvím internetu registrovaných sympatizantů. Dopočet do 6225 tzv. ověřených sympatizantů a 17 800 všech registrovaných sympatizantů jsou jen vykazované mrtvé duše. Kriteria pro zvolení předsedy VV jsou natolik měkká, že nevyžadují ani zisk nadpoloviční většiny odevzdaných hlasů (John získal 47%). Tam, kde ostatní politické strany volí své předsedy na sjezdu, vyžadují zpravidla zisk nadpoloviční většiny ze všech odevzdaných hlasů, jinak má kandidát smůlu.

Nejmenší vládní strana se opírá o zázemí maximálně 2,5 tisíce lidí, což nemůže poskytovat žádnou dostatečně demokratickou a reprezentativní zpětnou vazbu. Takto malé členské zázemí na druhou stranu vytváří podmínky pro snadnější manipulaci a koncentraci faktického rozhodování do rukou několika jednotlivců (dost možná jen jednoho člověka).

Je vážnou otázkou, zda právě takové „politické strany“ měli na mysli tvůrci naší Ústavy, když v ní definovali demokracii jako systém založený na soutěži politických stran.

Strany jako VV, kde drtivě převažují mrtvé duše, totiž nic demokratického garantovat nemohou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Bavit se o někom v jeho nepřítomnosti je neslušné.
24. 05. 2011 | 08:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Sladký,
bylo to místo slušných a inteligentních diskusí, dokud se diskutovao k věci. Časem nastoupilo komando lidí, napadající slušné a inteligentní diskutéry. Proto zde "diskutují" už jen lidé typu Kydač, Vlk, ty. Normální
lidé diskutují jinde.
-----------------------------
Ládíku, Ládíku - lhářům a pokrytcům je v očistci vyhrazen obzvláště vypečený koutek.
:((
24. 05. 2011 | 08:52

jarpor napsal(a):

Tak přemýšlím, jak by vypadal příspěvek pana předsedy, kdyby byly VV koaliční partner socialistů... vždyť pan předseda také říkal, že program VV je daleko bližší "levici" než "pravici"...

Pak by to asi nebyla strana převážně mrtvých duší... nebo ano ?

Hezký den
24. 05. 2011 | 08:53

F.Švarc napsal(a):

Že by se demokratická revoluce uskutečňovala volbami ? Proč se po tolika volbách tzv. demokratických nic nemění, nezměnilo ? Pokud jde o tvůrce nasí Ústavy, nemám pochybnosti "dobro", které měli její tvůrci na mysli. Jak se Vám pane Sobotko líbí naše soudnictví ? Máte nějaké větší o jeho blahodárném působení ?
24. 05. 2011 | 09:00

F.Švarc napsal(a):

znalosti, nebo vědomí o jeho ...
24. 05. 2011 | 09:02

Alex napsal(a):

No ono je otázkou už to samo hlasování. Měli tam pro věrohodnost 2 notáře. A ta otázka prostě je na stole. Poskytl pan majitel, podnikatel dvě obálky nebo neposkytl. Samozřejmě z ochoty pomoci v nouzi.
24. 05. 2011 | 09:02

Václav napsal(a):

Průsery VV neustále slouží k zakrývání vládních kroků; lidem jsou tak nabízeny kauzy, které se řeší ve všech médiích, jsou na začátku televizních zpravodajství, jsou na divadelních prknech........a lidé chrochtají blahem, jak vládní strana dostává na zadek. Ta se střapčí, brání, chtěla by ukázat svoji sílu, ale nemůže, protože kdyby ji opravdu chtěla ukázat, tak od těch zbývajících dvou partají odejde. A to i za cenu nových voleb, kdy by se na toto "výsluní" již nemusela dostat.
Václav
24. 05. 2011 | 09:02

Ládik!!! napsal(a):

Kydači,
zase se hrabeš v archivu? Připiš si k té švédské trojce Dočekala a Bédu - ať jste BIF FIVE.
24. 05. 2011 | 09:04

Ládik!!! napsal(a):

...G...
24. 05. 2011 | 09:05

JUDr.z Plzně napsal(a):

Bohušu kolik si myslíž že by tebe volilo socanů,kdyby byly volby dobrovolné a bez jakýchkoli pohrůžek?To by ses divil na té fotce se tváříš jako nějaký myslitel ale jinak jsi normální případ pro Dr.Chocholouška
24. 05. 2011 | 09:08

dedek napsal(a):

Tencokida Hnuj. No myslím, že na Vlka, nemáte a to hlavně proto, že není kydoňem jako vy a vám podobní. Jde k věci a na rozdíl od vás má argumenty, které jsou oficiální a každý si je může dohledat. A nejen to, používá zdravý rozum což vy a vámi opěvovaní "vysokoškoláci" nejen neděláte ale ani zřejmě nevíte o co jde. Problém je v tom, že ani nechápete články, na které "reagujete". A "lidé" jak se nazýváte i vy, je dobře, že diskutují jinde. Bylo by škoda s nimi ztrácet čas a to i se čtením jejich duchaplných příspěvků, prošpikovaných samými fakty. Za vše hovoří i trefně vybrané nicky vážící se téměř vždy k mrvě a to i lidské.
24. 05. 2011 | 09:10

Maximus napsal(a):

Musím se přiznat, že jsem VV a jejich lídrovi Bártovi ze začátku také nalétl. Neprohlédl jsem, že v podstatě to byl chytrý projekt od Bárty a spol. jak se dostat na vlně celospolečenské poptávky po nových politicích k lizu a k plným korýtkám, které jsou reprezentovány zejména předraženými státními nebo často i zbytečnými zakázkami a tam začít také doslova žrát! Proto ta animózita od TOP09, ale hlavně ODS. Ti se tam pasou jako koně převalského a ještě mlaskají! Neměli bysme zapomenout ale také na Melody Boys od KDU-ČSL jejichž reprezentantem byl a je třeba takový zloděj Kopřiva z MO nebo Severa aj. vyčůránci. V ČSSD je také dost lidí co se umí a také pasou na veřejných penězích, ale o tom snad příště. Teď by bylo vhodné, aby tahle Bakalice šla od válu než toho ještě více podělají. Napravit všechny škody, které tito pseudopravičáci zpáchali za posledních cca 5 let bude velmi obtížné.
24. 05. 2011 | 09:15

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ládík!!!
Kdo lže - Ládíku, ten i krade.
Bacha na to, ať tak jednou neskončíš na šibenici.

dedek
Máte pro mě význam asi takový, jako nepodařená ranní stolice.
A pokud tedy nečtete mé příspěvky - je zajímavé že je hodnotíte. :--()

Buď jste tedy pane, (paní) placený - a velmi primitivní propagatčík, anebo obyčejný vůl (kráva).

Nazdar !
24. 05. 2011 | 09:26

Jirka II. napsal(a):

Nechci nijak obhajovat VV. Ale rád bych, kdyby nám pan B. Sobotka řekl, kolikže má ČSSD skutečných členů strany a jaké je to procento ze všech občanů ČR. A nejen ČSSD. Mám za to, že skutečných straníků všech stran dohromady je jen pár,ale za to si osobují právo kazit život ostatním občanům. Rád bych, aby si činnost své strany platili sami straníci za svých příspěvků a nezatěžovali nás ostatní.
24. 05. 2011 | 09:31

stále rebel napsal(a):

Veverky, bojovníci proti korupci

„Myslím, že se velmi dobře ukazuje, kdo si vybral a proč si vybral policejního prezidenta Lessyho. Dva bývalí důstojníci protikorupční policie podali trestní oznámení proti svým nadřízeným, neboť ti podle nich záměrně bránili vyšetřování případu Bártových obálek s penězi, které tak velkomyslně půjčoval ústavním činitelů, aby jim pomohl v nouzi. Takový podnět by měl každého člověka přimět k údivu, vyjádřenému např. slovy ministra Kubiceho "je to nářez".
Policejní prezident však bez řádného prošetření věci stojí automaticky za postupem protikorupční policie, čili budeme-li brát případ "žalující důstojníci vs. protikorupční policie" jako otevřený, Lessy straní protikorupční policii. Kdyby měli žalující důstojníci pravdu. straní Lessy přímo Vítovi Bártovi. „

„Čas na zametení stop
Tím se podle nich vyšetřování Bárty o týden zbrzdilo.
Pokud mají detektivové pravdu, znamenalo by to jediné: Tomáš Martinec zařídil Vítu Bártovi týden klidu na případné zametení stop. Policisté přišli o čas, během nějž mohli rychle vyslechnout nejdůležitější aktéry a zajistit potřebné důkazy. „
Je to nářez, říká Kubice ke skandálu kolem vyšetřování bártových obálek
24. 05. 2011 | 09:32

Alex napsal(a):

A bude se mazat realita. - chechtající se smajlík
24. 05. 2011 | 09:33

stále rebel napsal(a):

Ještě odkaz
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-51904880-je-to-narez-rika-kubice-ke-skandalu-kolem-vysetrovani-bartovych-obalek
24. 05. 2011 | 09:34

Luba napsal(a):

Ovšem,
ČSSD rovněž není stranou s kdovíjakou legitimitou.

"Konstrukce politických stran jako členských organizací, nízký počet jejich členů, z toho plynoucí nízký průměrný počet členů na jednu místní organizaci (od 13 do 23 členů) a neaktivita více než poloviny členů politických stran podporují rozvoj falšování údajů o členské základně. (...)

Aktéři stranické politiky se shodují, že ve straně s větším počtem členů k těmto projevům nemůže téměř docházet. Většinový odhad aktérů pro zemi s typem osídlení ČR a s počty volených zastupitelských orgánů je přibližně 50 000 členů v jedné straně.

Tím je možné vysvětlit, proč se v médiích objevují zprávy o falšování členské základny v početně slabších stranách jako ČSSD (Prostějovsko, Brno), ODS (Plzeň, Praha 10, Přerov ) a US-DEU (Blanensko), a naopak ve větších stranách jako KDU-ČSL a KSČM se téměř nevyskytují.

Falšování členské základny je umožňováno i uzavřeností místních organizací, kterou ve stanovách všech stran posiluje úprava vstupu nových členů, podle níž vstup schvalují místní organizace.

Schvalování vstupu nových členů hlasováním funguje na jedné straně jako nástroj udržení vlády určité skupiny v místní organizaci, a tedy i jako potenciál ke snadnějšímu přístupu na kandidátku dané strany pro volby do místních zastupitelstev.

Na druhé straně mechanismus schvalování vstupu funguje jako ochrana před infiltrací strany ”neoprávněnou” skupinou lidí. (pozn.: a pak nám vládnou "kmotři")

Manažer ODS: "V podstatě tam není jediný důvod, proč by neměla místní organizace členství schvalovat. Ale samozřejmě v průběhu času se to u toho institutu tu a tam začalo zneužívat, toho nepřijmeme, tady přijmeme mrtvé duše, protože chceme, aby jsme na místním sněmu převálcovali tamtu kliku. Tak to prostě funguje."

Tentýž regionální manažer o legitimitě strany k počtu členů:

"Samozřejmě existuje jakési minimum počtu členů a bohužel všechny politické strany, kromě Komunistů a možná Lidovců,
se pohybují pod tímto minimálním počtem.

V tomto státě, aby činnost politické strany byla smysluplná, nebyla postavená na politikaření – přihlas tetičku a přehlasujeme tamtoho se strejčkem a pojedeš tam ty a Frantu nominujeme do toho –, který přestává fungovat, kdyby politická strana našeho formátu měla 50 až 60 tisíc členů;
máme 22, 24, čili dvakrát tolik minimálně.

Tam potom přestává fungovat to politikaření, tyto zákulisní dohody. A tam teprve začíná souboj názorový nebo soutěž myšlenek předkládaných a ti lidé si vybírají.."

Obdobně uvažují další manažeři a politici."

Zdroj:
veda.fsv.cuni.cz/doc/KonferenceRCS/soc_linek.doc

Tedy - masovou stranou jsou u nás jen KSČM a KDU-ČSL.
Ostatní strany, včetně VV, jsou stranami tzv. volebními, kdy má členská základna na rozhodování špiček jen minimální vliv. I proto, že se vrcholní manažeři těchto stran necítí být vázáni voliči, protože ti je neplatí. Na rozdíl od nejrůznějších sponzorů z řad podnikatelů, kteří očekávají návratnost své investice, např. v podobě zmanipulovaných veřejných zakázek v jejich prospěch.

Volební strany, jak ČSSD, tak ODS, jsou nám tak zatraceně drahé! VV by se prodražily až časem.

Takže vstupujme do stran a udělejme z nich strany masové, aby ti političtí nádeníci ve výšinách neměli pocit, že nemusí sloužit svým spolustraníkům a voličům, ale Bakalovi, Romanovi, Hávovi a dalším superbohatým vykukům.
24. 05. 2011 | 09:35

Alex napsal(a):

Určeno pro Tencokida Hnuj - samosebou. Nicméně - pravidla jsou pravidla. Vaše chyba - nesmíte psát tak sofistikovaně, byť i Ládik!!! pochopil.- smějící se smajlík.
24. 05. 2011 | 09:38

modrý edvard napsal(a):

Ohledně VV má p. Sobotka asi pravdu. Zajímavější problém je, proč si zasedl zrovna na VV. Všimněte si, že do ostatních stran tolik neryje. Podle mě proto, že chce, aby se voliči VV vrátili k ČSSD.
A poukazováním na máslo na hlavě Bárty vlastní máslo neodstraní.
24. 05. 2011 | 09:38

Lukáš napsal(a):

Tohle nechápu. Proč se autor vyjadřuje k volbě předsedy VV a proč ji zpochybňuje. Tohle je jednak vnitřní záležitost VV a jednak co o tom může vědět. Ano je skandální, že se VV nechovají tak spořádaně jako ČSSD při volbě předsedy. Jinak k volbám do senátu chodí 30% lidí. To tedy znamená že senátoři ČSSD stejně tak ODS jsou nelegitimní ?
A podle autora snad strana, která má 2 500 volících členů nemá právo existovat nebo kandidovat do poslanecké sněmovny ? Jenom protože má ČSSD více lidí z nich nedělá lepší nebo důvěryhodnější stranu.
Proč jsem toto vůbec četl. Už těchto s prominutím keců mám akorát. Jedině mi jsme křišťálově čistí jen mi máme právo vládnout. A i když byli VV krok do prázdna tak doufám že v příštích volbách se objeví nějaká nová strana která je všechny vypere z parlamentu.
24. 05. 2011 | 09:45

Rumcajs napsal(a):

Bohouši, prej ti radí Gross ?

To musí být rady k nezaplacení.
24. 05. 2011 | 09:49

dedek napsal(a):

Tencokyda Hnůj. Vaše reakce přesně vypovídá o tom, co jsem psal výše. Na sprosté nadávky zřejmě vaše "vysokoškolské" vzdělání ještě má. Ale velevážený ať se snažíte jak se snažíte rozum to prostě není. A inteligence? To mohou posoudit i ostatní. Ta z vás vaším projevem jen čiší.
24. 05. 2011 | 09:49

kelt napsal(a):

Co to vzít z trochu jiné strany "věcí"?.Vidím to následovně.
John nastoupil do funkce ministra vnitra s prominutím velkohubě a hrubě podcenil pastičku Nečalouska-drsné škrtance,které nejprve hájil,pak začal tvrdit,že zachránil dvě miliardy pro resort a že příští rok bude lépe.Dovršil to tím,že urazil větší část policejního sboru hloupými poznámkami na jejich adresu.Sice se mu ještě podařilo odstranit hájeného policejního presidenta se strany ODS,ale pak to s ním již šlo kopcem dolů.
Byl vyhozen potupně z funkce ministra,dostal trafiku,do které si nemohl dosadit své lidi.Demisí se pokusil zachránit,co se dalo-a je toho dost málo.Nechtěný ministr/politický amatér dle vlastních slov/ dostal za uši a je v něm špatně potlačovaná frustrace a uražená ješitnost.
Takže se nechal slyšet jak to koaličním partnerům vytmaví přes dodržování koaliční dohody,pokud bude jako předseda VV potvrzen.
Máme se možná na co těšit-pokud dodrží svůj slib pomsty,tak trojkolka skončí do prazdnin.Pokud nedodrží,šaškovskou čepici mu již nikdo neodpáře.
24. 05. 2011 | 09:54

Alex napsal(a):

kelt
V zásadě máte pravdu. Jen tou demisí nic nenapravoval, ale sám sebe i VV oprostil od jakéhokoli politického vlivu. Že není žádný svatoušek dokládá stále rebel v 9:32 svým odkazem.
Poslední odstavec už realistický není.
Ještě nebyl snad znám výsledek "volby" u VV a Babák už partnerským stranám v koalici sdělil, že VV penzijní reformu vlády (Drábka - jak chcete) podpoří.
Znáte-li pravý stav věcí - s penzijní reformou tu už nesouhlasí ani zaměstnavatelé, dokonce ani ekonomové z NERVu bez permanentní potřeby rektálního alpinismu vůči vládě a dokonce i zástupci penzijních fondů. Natolik je "odborně" pomršena. Drábek a vláda totiž ani netuší, jak ten standardní 2. pilíř má vypadat.
Vrátím-li se k tomu Babákovi - jde o vzkaz - volně přeloženo já majitel VV vzkazuji, že pokud se mi má investice do politiky vrátí, odsouhlasím Vám vše. Chci za to souhru, kde nám povolíte nějakou prkotinu, z níž naše mediální hvězda v roli předsedy udělá kruciální vztah VV ke korupci. 30% našeho programu postačí. S těmi debily našimi voličisi už poradím a získám další.
24. 05. 2011 | 10:11

Luba napsal(a):

3x o mrtvých duších, nikoli od Gogola

V Moldavě hlasovaly mrtvé duše (10. 5. 2005)

"Tak se dá velmi jednoduše popsat taktika, kterou zvolil kandidát za ČSSD Jaroslav Pok v Moldavě na Teplicku. V Moldavě se totiž přihlásilo 40 nových obyvatel. Všichni uvedli jako bydliště hotel Santén, který vlastní lídr kandidátky ČSSD Jaroslav Pok.

Sám ani vcelý "podvůdek" nezakrývá: "Jsou to pouze moji zaměstnanci, personál hotelu nebo stavební dělníci".

V obci, která má asi sto čtyřicet lidí, tak značně narostla populace a stalo se tomu ještě k tomu pohé 3 dny před volbama.

Tyto volby vyhrál, jak jinak, než Jaroslav Pok z ČSSD. Který si své "zaměstnance-voliče" do obce sám nastěhoval. Je takové chování vůbec etické, když už přímo neporušuje zákony. Myslím, že etické není a teď je otázka co v demokracii s takovými "podvodníky" zmůžeme.

http://komentare.blogspot.com/2005/05/v-moldav-hlasovaly-mrtv-due.html

ČSSD platí za vstup do strany (30. 3. 2008)

"Pražští sociální demokraté našli novou metodu, jak získávat nové členy. Reportéři HN hovořili s lidmi, kteří tvrdí, že za vstup do ČSSD v Praze 11 inkasovali od 1000 do 1500 korun.

Jde vesměs o jedince ze sociálně slabých skupin a je možné, že jich je téměř sto.

Šéfem ČSSD v Praze 11 je poslanec Kosta Dimitrov, blízký spojenec Jiřího Paroubka.

Podezřelou stovku zájemců odhalil krajský výkonný výbor sociálních demokratů, který řídí Paroubkův vnitrostranický odpůrce a předseda celopražské ČSSD Petr Hulinský. Výbor je odmítl přijmout. Na některých formulářích byly zfalšované podpisy.(...)

"Chtěli, abych vstoupil do strany v Praze 11. Dali nám za to 1250 korun. Nevím, jak se ten chlap jmenoval, říkám mu Mirek," tvrdí jeden ze "zájemců" o vstup do ČSSD v Praze 11 Zhltán Grunár z osmého pražského obvodu.

Na Praze 11 přibylo za poslední rok zhruba 150 členů, Dimitrov ale popírá, že by kohokoli z nich kupoval.

Jeho organizace má ale více problémů: mezi členy jsou totiž i bezdomovci či lidé, kteří nejsou k zastižení na adresách hlášených jako trvalé bydliště."

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-23673360-cssd-plati-za-vstup-do-strany

Pokračování ...
24. 05. 2011 | 10:14

Luba napsal(a):

...

Mrtvé duše a podivní členové jako výtah k moci (6. 12. 2009)

"Tento problém o kterém píši se zajisté netýká jenom ČSSD. (...)
Budu citovat:

Poslanec a předseda sociálních demokratů v Praze 11 Kosta Dimitrov označuje pražské špičky ČSSD za pátou kolonu ODS a obvinil je z prostituce.

Reakce Kosty Dimitrova na obvinění o tzv. mrtvých duších v jeho organizaci a úplatcích za členství je vcelku logická. Provázanost ODS a ČSSD v mnoha místech republiky je veliká a týká se hlavně velkých měst i když v mnoha případech i těch menších. K čemu jsou tito lidé potřeba:

1) Získání co nejvíc členů jakýmkoli způsobem znamená pro danou organizaci i daný obvod velkou výhodu.

2) Čím větší Místní organizace nebo Okresní organizace tím více delegátů na Okresní konferenci nebo Krajskou konferenci. A také na sjezd.

3) Čím více delegátů na Okresní konferenci, Krajské konferenci nebo na sjezdu tím více možností prosadit své lidi na kandidátky od komunálních až po poslanecké a také více lidí ve vedení.

4) Naberu-li členy způsobem podivným a někdy i nezákonným, získám neuvěřitelné možnosti ovlivňovat politiku v obci, v okrese, v kraji a v neposlední řadě i ve státě. Svými členy, nečleny dosáhnu toho, že sebe a své spojence je možné rozmístit ve vedení obcí, ve vedení krajů, ve vedení státu a tím rozhodovat o toku peněz, které se pohybují v miliardových hodnotách.

5) Tím, že rozhoduji o toku peněz, zároveň mohu uplácet další členy ať už penězi nebo výhodným zaměstnáváním.

6) V podstatě nejsem odvolatelný, protože moje organizace nebo můj okres počtem podivně získaných členů má rozhodující vliv na obsazování výše uvedených míst a bez něho nelze nic udělat.

7) V mnoha městech se děje i příjímání celých sportovních a jiných skupin do ČSSD. Dalo by se to nazvat tzv. manifestační vstup a je to celkem jednoduché neboť stačí slíbit peníze těmto různým oddílům a skupinám

8) Stávám se neomezeným vládcem v obci, okrese i kraji a mohu si vlastně dělat co chci.

9) Nemusím dodržovat stanovy a usnesení, mohu vylučovat členy jak se mi zachce a přijímat jen ty které chci a ty kteří budou zvedat ruku jen pro mě a tím vlastně manipulovat s celou stranou.

Výše popsané tedy znamená, že jsem ovládl ČSSD buď v dané obci, nebo v daném okrese, dokonce v kraji a takto i ve státě.

Sebe větší ignorant a blb může tímto způsobem způsobit škody, ale zároveň si zajistit koryto na mnoho let dopředu. Zároveň rozhoduji o tom, že v dané obci, či okrese, kraji nebo státě bude vládnout stále stejná skupina lidí, která je vlastně neovladatelná a neodvolatelná."

http://www.piegl.estranky.cz/clanky/archiv-a-je-to_/mrtve-duse-a-podivni-clenove-jako-vytah-k-moci_.html
24. 05. 2011 | 10:15

rejpal napsal(a):

Lukáš
problém je myslím jinde. Nejde o to, kolik členů má strana (když v roce 1992 vstoupila ODA do vládní koalice měla okolo 200 členů, což je asi těžko překonatelný rekord). jde o to, pokud je to strana parlamentní, a zejména vládní, JAKÝM MECHANISMEM vzniká mandát, a samořejmě také o to, kdo v té straně doopravdy rozhoduje.
Ve všech standardních stranách (nezáleží na počtu členů) volí své funkcionáře zásadně členové, žádní "příznivci". Volí přímo nebo nepřímo (přes delegáty podle předem daného klíče), ale volí naživo, existuje možnost hlasy kontrolovat (a také se to děje). Politiku strany pak realizují volení funkcionáři, včetně personálních nominací do exekutivy (mohou mít za sebou šedé eminence či našeptávače, ale rozhodnutí jsou VŽDY na jejich odpovědnost). Strana není firma, nemá majitele a management. Pokud se tato praxe přenáší do politiky (což JE případ VV), je to velmi nestandardní a nebezpečné. Samozřejmě, dodržování či nedodržování demokratických procedur nic neříká o tom, zda strana vybere správné lidi, a zda se chová slušně či má dobrý program. Ale nikdo se tam nemůže za nikoho schovávat. Stává se dokonce, že někdo ulétne, vyvolá nevoli svých členů, a ti si vynutí nové volby (viz případ Tluchoř).
Jasná vnitřní struktura a demokratické mechanismy ve straně jsou nutnou (i když ne vždy dostačující) podmínkou určité důvěryhodnosti strany. I strana ovládaná majiteli a všelijakými guru, může dělat dobrou politiku. Ale je neustále hrozbou, může svou politiku ze dne na den změnit - a členská základna s tím nemůže vůbec nic dělat.
24. 05. 2011 | 10:16

tonda napsal(a):

Větší význam má odhalení Ranpuly a jeho řízení zločinci, požádat o pomoc EU a trestat spolupachatele!!! 4% Pospíšil toho důkazem již 6. rokem!!!

To je zásadní skutečnost epileptiku Sobotko, i takovou zásadní věc zapřeš, řídit automobil nesmíš, ale společnost a vládu chceš??? Proč politiku ovládají pokrytci, kteří se nepřiznají ke svému zásadnímu zdravotbímu omezení???
24. 05. 2011 | 10:37

Lukáš napsal(a):

Rejpal:
Ano to je otázka vnitřních stanov strany. Tudíž je to věc VV a když se jim to líbí a souhlasí s tím tak budiž.
Neustále slyším ze všech stran jak je vedení VV spojeno s ABL a jak je jejich chování společensky nebezpečné. Celé se mi to zdá značně nadnesené. Ve svých praktikách se nijak výrazně neliší od ostatních parlamentních stran (uplácí, odposlouchávají a jsou spojeni se soukromými firmami). A to že plánovali převzetí moci to je snad cíl každé politické strany.

Dovolím si k tomu malou odbočku. Neustále se množí případy kdy státní úředníci na různých úřadech jsou členy politických stran. To považuji za dost pochybné a v mnohých případech to může ovlivňovat jejich rozhodování. Jenomže tato nestandardní praxe je u nás celkem běžná.

Stejným případem jsou i odbory na jejichž demonstrace chodí zástupci ČSSD a mnozí členové vedení odborů jsou rovněž straníci. Tohle je nesmysl úplný jelikož pak odbory hájí zájmy ČSSD nikoliv zaměstnanců. A protivládní demonstrace pak ztrácejí smysl pokud jde o stranickou agitku. A to nemluvím o jednání tripartity, která by mohla vypadat i ČSSD x ČSSD x zaměstnavatelé.

S Veverkama se ale vypořádali dříve než udělali cokoliv. Možná je to dobře jen je by bylo třeba se postarat o zbytek "společensky nebezpečných věcí "
24. 05. 2011 | 10:37

Colt napsal(a):

pane Sobotko

nezabývejte se prosím neustále dokola do jaké míry je ta, která strana (VV) legitimní - nechte to laskavě na úvaze voličů.

Já bych od Vás očekával polemiku o programu strany VV - co se Vám na něm líbí, nelíbí, v čem a proč by se dalo případně spolupracovat.
Házením klacků pod nohy nic nedosáhnete. Kdysi váš předseda vyslovil bonmot - pokud jde o prosazení a schválení soc.dem. programu, budeme jej schvalovat třeba i s Marťany. Že byla tato zjevná nadsázka byla primitivně zneužita pravicovými propagandisty, je věc jiná.
Uvědomte si laskavě, že následky vaší (ČSSD) nevraživosti k VV nesou, a ponesou ještě více, v důsledku ti nejchudší.
Začal bych tím, že rozumné návrhy od kohokoli (i od VV) bych podpořil.

P.S. mám dojem, že značná část veřejnosti je už unavena neustálým pavlačovým handrkováním a zjevnou bezradností jak vlády, tak opozice.
24. 05. 2011 | 10:46

buldatra napsal(a):

Mrtvé duše?
Ježišmarjá, já myslel, že duše je nesmrtelná.
Inu, člověk se furt učí.
24. 05. 2011 | 10:57

rejpal napsal(a):

Lukáš
Nezlobte se na mě, ale JEN věcí VV by to bylo v okamžiku, kdy by neseděla v parlamentu nebo dkonce v e vládě. My všichni si platíme na něco, co se nepodobá žádné civilizované politické straně v našem a blízkém regionu.
S veverkami se nikdo nevypořádal - a nikdo o to ani nestojí, protože pád jednoho je pádem i druhých. Vsadím, se že věčné skandály téhle strany nejvíc vadí jejich koaličním partnerům, protože je poškozují. VV se liší velmi. Ostatní strany mají své kmotry. Jenže ti kmotři musí svůj vliv dělit s jinými kmotry (a často jsou mezi sebou v konfliktu zájmů). Je to nechutná praxe, a hodně souvisí s financováním stran. Totéž se dá říci o mrtvých duších. Obé jsou parazatickými útvary, které těží z nedkonalosti demokracie i nás, kteří takové strany opakovaně volí (a pak nadáváme). VV jsou ukázkou vyššího levelu - oni demokracii přetvořili po svém. Ne kmotři, ale sami funkcionáři si kupují místa na kandidátkách, tvoří paralelní struktury se skutečnou mocí a celý poslanecký klub skáče, jak nějací guruové pískají (a ještě si to pojistí nezákonnými smlouvami).
Jinak s první odbočkou bych souhlasil, s druhou ne. Odbory mají MOMENTÁLNĚ stejný (spíš podobný) zájem jako ČSSD. Ale kdo má dobrou paměť, těžko zapomene na demonstrace například proti Palasovi. Že jim ČSSD nadbíhá, má myslím svou logiku.
Kdyby měla vláda smysl pro politickou realitu, sama by své trápení ukončila. S podporou ani ne pětiny obyvatel nelze dělat zásadní kroky bez rizika nepokojů. A vymlouvat se na mandát, který dostala ve volbách, by neměla - sama se o něj morálně připravila. A ani to nemohou svádět na opozici. Všechny tři strany mají stejnou vinu na celé situaci.
24. 05. 2011 | 11:03

Korbel napsal(a):

Bavíte se tu o stranách ale VV není žádná strana. To je už jenom konec sekty. Na maňáska Johna už nikdo nenaletí.
24. 05. 2011 | 11:03

kelt napsal(a):

Alexi-sebekriticky uznávám,že vyústění posledního odstavce bylo jak se říká"přání otcem myšlenky".K mým blížícím se narozeninám,bych nedostal lepší dárek,jako konec této kvazi vlády atd.nechce se mi to vypisovat.
Je skutečností,že ke všem tzv.reformám nepředložila vláda jedinou relevantní analýzu současného stavu a výsledku zamýšlené "reformy".O tom zejména svědčí rituální tance kolem navýšení a sjednocení DPH a neustále opakované lži jak zejména Nečase a ostatních o tom,že za pár let bude jeden důchodce na jednoho aktivního člena této země.
Naprosto stejně si vláda počíná ve všech otázkách sociálních,daňových i dalších.Svědčí to jenom o tom,že nám vládne spolek neumětelů doplněných vyznavači tchatherismu.
24. 05. 2011 | 11:05

rejpal napsal(a):

Colt
No jo, ale s kterým programem vést polemiku. S tím, který napsali pro voliče a podpisem koala smlouvy ho virtuálně spálili, nebo s tím, co měl být tajný a praskl jen paranoiou vlastních členů, nahrávajících si své přátele a vzájemně se bonzujících?
Nejchytřejší by teď bylo, kdyby se opozice na celé VV úplně vykašlala a nechala to samospádu. Takto se zbytečně houfují fankluby, které nikdy nepřiznají, že chyby jsou na vlastním přijímači.
Beztak je tady jiných důvodů ke kritice opozicí dost a dost.
Nejvíc se mi líbí politická strana, která obviňuje koaliční partnery z lumpáren nejhoršího druhu, ale z bratrského objetí se vymanit nechce. Jméno ať si podle gusta dosadí každý, jaké chce.
24. 05. 2011 | 11:09

Občan Holá Pr... napsal(a):

Firma ABL platila daně ze zisku cca 140 mil .ročně ..
Proto si jaksi kladu otázku..PROČ by pane Sobotko potřeboval V.Bárta nějaké další peníze ??Nač ??
Jestli k rozšíření vlivu,tak to snad děláte VŠICHNI !? A je to legální!
24. 05. 2011 | 11:15

Lukáš napsal(a):

rejpal:
VV berou jen od ABl. Ostatní poctivě od všech. :-). Veverky jsou nestandardní to je fakt a taky na to dojeli. Tudíž problém se vyřešil sám. Vysekali je od všeho kde by mohli cokoliv ovlivnit. Jen se jedno zlo nahradilo jiným a zase zpátky. Aneb takhle to u nás prostě chodí.

Co se týče odborů tak na tom trvám. Podle mého názoru by ve vedení odborů neměli být straníci žádní. Pak by se nestávali takové absurdity jako byla demonstrace proti Topolánkově vládě v době kdy už neexistovala. Už jenom z pohledu důvěryhodnosti odborů.
24. 05. 2011 | 11:22

martys napsal(a):

nějak to stěma veverkama budeme muset vydržet až do voleb.....
24. 05. 2011 | 11:24

rejpal napsal(a):

Lukáš
Souhlasím, že by bylo lepší, kdyby ve vedení odborů byli nestraníci. Ale co s tím udělat? Nelze nějakému sdružení nařizovat, zda smí být ve straně (jakékoli) nebo ne. U nás to odbory mají daleko těžší, než v kterékoli západní zemi. Mít vláda tak mizernou podporu ve Francii, bylo by v ulicích řádově víc lidí, než u nás. A byly by radikálnější. Není dobrá zpráva, když se politika dělá na ulici, ale je to signál, že tam, kde se dělat má, se dělá hodně zle. A místo, aby si odpovědní lidé drbali hlavu, raději promlouvají o lůze.
24. 05. 2011 | 11:37

stále rebel napsal(a):

Pro Občan Holá Pr...
Cituji:
„Firma ABL platila daně ze zisku cca 140 mil .ročně ..“

Skutečnost rok 2008 výroční zpráva

„„Absolutní hodnota zisku před zdaněním za rok 2008 činí cca 13 745 tis. Kč.“

Daň snad spočítat dokážeš, tlučhubo
24. 05. 2011 | 11:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
24. 05. 2011 | 11:43

Koleda napsal(a):

Pane Sobotko, zřejmě nevíte, že poslanci zastupují své voliče a ne jen členy strany, což je diametrální rozdíl. Přestěňte už tedy prudit s pitomostmi a raději nám řekněte, co udělá ČSSD, až vyhraje volby. Ne fráze, ale konkrétní kroky. Asi ale bychom se měli zeptat spíš Vojty Filipa, ne?
24. 05. 2011 | 11:46

kelt napsal(a):

Colte-říká se,že v lásce a ve válce je dovoleno vše.U nás také v politice-snad se nemusím rozepisovat.
To,že soc.demokracie/Sobotka/politicky útočí na nejslabší článek trojkolky je legální a legitmní.
Vzpoměnte na" nulovou toleranci"Topolánka a na přijímání zákonů současnou vládou ve stavu"legislativní nouze".
Drábek-s ulicí se nemíním bavit,Doktor-odboráři se vyznačují fašizujícími tendencemi a vůbec demonstranti z Václaváku jsou pro naši pravici l ů z a.
Skvělé,že?
24. 05. 2011 | 11:52

Luba napsal(a):

rejpale,
ale naše "velké strany" ČSSD a ODS zjevně mají jak majitele, tak management.

Oficiální sponzoři ČSSD (rok 2009, dolní limit 80.000 Kč):

CÍL AKCIOVÁ SPOLEČNOST V PRAZE: 10 000 000,00
Tomáš Melich, Ml. Boleslav: 6 351 750,00
Petr Benda ing., Teplice: 500 000,00
Pavel Poc RNDr., Valy u Mariánských Lázní: 200 000,00
Jakub Pánik, Cheb: 200 000,00
Robert Dušek, Liberec: 150 000,00
Zuzana Brzobohatá ing., Tišnov: 100 000,00
Ladislav Čičmanec, Jablonec nad Nisou: 100 000,00
Michal Bortel JUDr., Brno: 100 000,00
Pavel Sázavský, Brno: 100 000,00
Jiři Hes, Louny: 100 000,00
Milena Kozáková, Brno: 100 000,00
Aleš Kozák, Brno: 100 000,00
ESOM s.r.o., Brno: 100 000,00
ROXY ll.racing team,s.r.o., Praha 2: 90 000,00
MRB poradenství,s.r.o., Praha 3: 80 000,00
Makler Service Bohemia International s.r.o., Teplice: 80 000,00

Příjmy ČSSD celkem: 524 999 790

Z toho:

Příspěvek ze státního rozpočtu České republiky
na úhradu volebních nákladů: 15 843 960

Příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na činnost strany a hnutí (příspěvek na činnost): 175 700 000

Členské příspěvky: 17 785 310

Příjmy z pronájmu a prodeje movitého a nemovitého majetku:
20 547 695

Úroky z vkladů: 55 404

Příjmy vznikající z účasti na podnikání jiných právnických osob
podle § 17 odst. 3 zák. č. 424/1991 Sb,, ve znění pozdějších předpisů: 0

Příjmy z pořádání tombol, kulturních, společenských, sportovních, rekreačních, vzdělávacích a politických akcí:
506 427

Dary a dědictví: 24 560 994

Půjčky a úvěry: 270 000 000 Kč !!!

Výdaje celkem: 413 227 576

Z toho:

Provozní výdaje: 162 673 139

Mzdové výdaje: 85 075 709

Výdaje na daně a poplatky: 308 097

Výdaje na volby: 165 170 631

Zdroj:
http://pirateleaks.cz/_media/www/www/sponzori2009/cssd_2009_sponzori.pdf

Pokračování ...
24. 05. 2011 | 12:00

Luba napsal(a):

...

Oficiální sponzoři ODS (rok 2009, dolní limit 300.000 Kč):

Jágr Jaromír, Kladno: 4.000.000,00
Nováček Karel, Boca Raton, USA: 1,702,925.10
Hruška Miroslav, Dolní Břežany: 1.500.000,00
Hrušková Dana, Dolní Břežany: 1.500.000,00
Stránský Josef, Praha 9: 1.500.000,00
Hrdlička Václav, Jesenice: 1.200.000,00
Hrdličková Ivana, Jesenice: 1.100.000,00
Humplík Filip, Praha 4: 1.000.000,00
Novák Jiří, Prostějov: 1.000.000,00
Štencl Robert, Olomouc: 800.000,00
Petruška Daniel, Pardubice: 700.000,00
Bílek Jaroslav, Kroměříž: 500.000,00
Číž Pavel, Praha 1: 500.000,00
Pacek Tomáš, Brno: 500.000,00
Poláček Petr, Praha 6: 500.000,00
Irgl Zbyněk, Ostrava: 500.000,00
Hrbata Michael, Ing., Vyškov: 500.000,00
Železný Jan, Praha 6: 500.000,00
Kadlec Vlastimil, Ing., Tišnov: 480.000,00
Coufal Karel, Nosislav: 400.000,00
Labuda Ján, Kuřim: 370.000,00
Šubert Josef, Ing., Praha 4: 350.000,00
Šubertová Jaroslava, Mgr., Lázně Bělohrad: 350.000,00
Bakala Zdeněk, Kašperské Hory: 300.000,00
Kubata Jan, Mgr., Ústí nad Labem: 300.000,00
Libý Ladislav, Ing., Chrudim: 300.000,00
Pecl Pavel, Brno: 300.000,00
Peclová Jana, Brno: 300.000,00
Pokora Jan, Říčany: 300.000,00
Sedláček Jiří, Rajhrad: 300.000,00
Sohlich Eduard, MUDr., MBA, Dřevohostice: 300.000,00
Vakeš Jaroslav, Plzeň: 300.000,00
Vojtasík Aleš, Ostrava: 300.000,00

Příjmy celkem ODS celkem: 471 064 000

Z toho:

Příspěvek ze státního rozpočtu České republiky
na úhradu volebních nákladů: 22 258 000

Příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na činnost strany a hnutí (příspěvek na činnost): 169 900 000

Členské příspěvky: 16 402 000

Příjmy z pronájmu a prodeje movitého a nemovitého majetku:
19 918 000

Úroky z vkladů: 243 000

Příjmy vznikající z účasti na podnikání jiných právnických osob
podle § 17 odst. 3 zák. č, 424/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů: 0

Příjmy z pořádání tombol, kulturních, společenských,
sportovních, rekreačních, vzdělávacích a politických akcí:
2 709 000

Dary a dědictví: 97 001 000

Půjčky a úvěry: 142 233 000 Kč !!!

Přehled o výdajích politické strany / politického hnutí ODS:

Výdaje celkem: 493 519 000

Z toho:

Provozní výdaje: 110 572 000

Mzdové výdaje: 72 228 000

Výdaje na daně a poplatky: 7 149 000

Výdaje na volby: 303 570 000 !!!

Zdroj:
http://pirateleaks.cz/_media/www/www/sponzori2009/ods_2009_sponzori.pdf

Oficiální sponzoři VV (rok 2009, dolní limit 42.000 Kč)

Babák Michal, Blansko 3.500.000,00
Jankovský Kamil, Praha 10: 3.000.000,00
Bárta Vít, Praha 2: 900.000,00
Bílý Martin, Praha: 300.000,00
Janoušková Eva, Praha 9: 200.000,00
Rodina Hejzlarova, Praha 6: 135.000,00
Ulman, Praha 4: 100.000,00
Dobeš Josef, Praha 1: 85.000,00
Škárka Jaroslav, Praha 1: 73.000,00
John Radek, Praha 6: 50.000,00
Klasnová Kateřina, Praha 2: 42.000,00 Kč

Příjmy strany VV celkem: 12.930.536,64 Kč

Z toho:

Příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na úhradu volebních nákladů: 1.699.080,00 Kč

Příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na činnost strany a hnutí (příspěvek na činnost): 0 !!!

Členské příspěvky: 24.600,00 Kč

Příjmy z pronájmu a prodeje movitého a nemovitého majetku:0

Úroky z vkladů: 4.120,39 Kč

Příjmy vznikající z účasti na podnikání jiných právnických osob
podle § 17 odst. 3 zák. č. 424/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů: 0

Příjmy z pořádání tombol, kulturních, společenských,
sportovních, rekreačních, vzdělávacích a politických akcí:
56.044,95 Kč

Dary a dědictví: 11.146.691,30 Kč

Půjčky a úvěry: 0 !!!

Výdaje strany VV celkem: 19.758.006,86 Kč

Z toho:

Provozní výdaje: 574.297,70 Kč

Mzdové výdaje: 0,00 Kč

Výdaje na daně a poplatky: 0,00 Kč

Výdaje na volby: 19.183.709,16 Kč

Zdroj:
http://pirateleaks.cz/_media/www/www/sponzori2009/veci_verejne_2009_sponzori.pdf
24. 05. 2011 | 12:01

JC napsal(a):

Bohuslave Sobotko - okresní mysliteli,
Samozřejmě jste/jako obvykle/ totálně mimo mísu.
Nikde se totiž nepíše kolik má mít strana členů k tomu aby se mohla zúčastnit v demokratické soutěži o podíl na moci. Uvádí se pouze počet voličských hlasů v %.
Čistě teoreticky tu může vládnout strana, která má jen tolik členů aby obsadila vládní, parlamentní a senátorské posty. Takže řekněme cca max. 250 lidí.
To vaše " vládnout máme my protože nas mnogo" si nechte pro vaše ovečky.
24. 05. 2011 | 12:45

rejpal napsal(a):

Luba
To přece není totéž. Oni ty peníze dávají (a ne z dobrodušnosti), ale ti, kterým je dávají, poslouchat nemusí (když to ale neudělají, přístě nic nedostanou). U VV je to systémově jinak. V těch slavných smlouvách je jednoznačně řečeno, že poslanci MUSÍ poslouchat vedení - které ale nikdo nevolí.
V jednom případě nechutný koňský handl, ve druhém jasně deklarovaná hierarchie jako v rodinném podniku. V tuto chvíli je samozřejmě akutně nebezpečnější varianta jedna, ale kdyby majitelé VV nebyli nedočkaví, jednu sezónu opravdu plnili program, mohla véčka klidně suverénně vyhrát další volby. A to už by problém opravdu byl nejen v principech, ale v reálu. Jenže netrpěliví byli, to zaprvé, a za druhé - asi je přirozené, že když někdo dostane mandát od voličů, začne mít i jiné ambice, než jen poslouchat. Stačí jeden dva samostatně myslící, a dojde k průvalu. Někdo všechny ty věci z VV vynést musel, a těžko to byl někdo z vnějšku.
24. 05. 2011 | 12:47

modrý edvard napsal(a):

rejpal: ty slavné smlouvy jsou v rozporu s ústavou, a tudíž neplatné.
24. 05. 2011 | 13:05

hoven napsal(a):

lepší VV než čssd a ksčm.
24. 05. 2011 | 13:15

Aleš Řešitel napsal(a):

Řekl bych, že je úplně jedno, jak má vnitřní systém uspořádaný strana-nestrana VV, kdo koho a jakým způsobem volí. Není to podstatné, protože standatrdní chování ve vyspělých demokrstických zemích je našim politickým stranám cizí. Dokladem je vítězství, respektive sesmolení vládní koalice na základě předvolebních lží. To co následovalo později,všechny doposud známě aféry, už byly hřebíčkem do rakve jakékoliv důvěry vládě koalice. Tato vláda pod tíhou korupčních kauz, podplácení,nekompetentnosti, lží nemá jakékoliv právo, byť má teoreticky 115 hlasů, rozhodovat o osudu této země. Neustále omílané rádoby reformy jsou prakticky jen pokračování toho co umějí nejlépe a to je lhaní, cílené rozkrádání prostředků státu. Vytvořením státní struktury podobné mafii, kde jsou na rozhodující místa ve státní správě, policie a justici dosazováni nohsledi vybavení rychlotituly. Jejich jedinou kvalifikací je oddanost, věrnost, osvědčení v řadě lumpáren a zlodějen na nižších úrovních, komunální politice. Takto byl vytvořen svět absolutní nezodpovědnosti, beztrestnosti, lhaní, korupce a zlodějen na úkor podstatné části občanů. Bez jakýchkoliv opatření proti drancování státu jsou odsouhlasovány asociální zákony proti části obyvatel, kteří se nemohou bránit. Návrat v takto morálně zdevastovanému státu k politické kultuře vyspělých demokratických států bude hodně těžký a bohužel si začínám myslet, že k tomu standardní cesty nebudou stačit, bude nutná cesta tvrdého nenásiného nátlaku, generální stávka. Základem obnovy bude presumce viny u politiků, trestní a především majetkové odpovědnosti za jejich konání. Přiznání majetků a provedení revizí "povedených auditů" se jeví jako nezbytností. Zrušením akcíí na doručitele zjistíme, kdo za zlodějnami stojí, zda to nejsou ti samí co vypisují a rozhodují o vítězích u státních zakázek. Předvolební sliby, které se změní na lži při dostání se k moci je možné efektivně eliminovat. Základem je odvolatelnost volených zástupců a prosazení prvků přímé demokracie, referend. Důsledné změny v policii, justici jsou povedou k obnovení důvěry ke spravedlnost a k eliminaci zde usazené mafie. Mnohokrát již bylo napsáno, jaká jsou nezbytná opatření k nápravě dnešního triskního stavu. Spojením roztříštěných sil jsme schopni se efektivně bránit. ales.resitel@centrum.cz
24. 05. 2011 | 13:40

rejpal napsal(a):

modrý edvard
Samozřejmě, jenže se jimi vytváří morální tlak. Navíc, kdyby se to neproláklo, spousta z nich by o tom vůbec neuvažovala. Pochybuji, že by poslanci ve volném čase četli ústavu.
24. 05. 2011 | 13:41

Petr napsal(a):

Pane Sobotka,
vždyť s Vámi jako předsedou mává křišťálový Standa z Floridy víc než Bárta s Johnem. A miliardy katarského prince získané za Vaší vlády vše zahalují neproniknutelnou mlhou.
A když ne, tak proč to nechcete objasnit?
24. 05. 2011 | 13:51

Luba napsal(a):

rejpale,
není to totéž.

Ale ČSSD, ODS i VV se chovají jako podniky, záložny a možná i pračky špinavých peněz, které náš Czech President l'Pen neumí rozlišit od čistých. A vedení těchto stran pak funguje jako vrcholový management.

Volební strany, tedy strany, které nepotřebují těkřka žádné členy, jsou prostě závislé na vnějších zdrojích. A některé strany těch zdrojů mají víc, protože jsou pro bohatší lidi atraktivnější. VV vsadila na podnikatele, kteří jsou na korupčním trhu znevýhodněni. ODS prosperuje kooperací s podsvětím a velkými privatizátory už od svých počátků.

ČSSD spíš paběrkuje. A právě v jejím zájmu je, aby se stala masovou stranou, protože pro superbohaté podnikatele nikdy nebude dostatečně atraktivní. Jenže to by v jejím čele musel stát skutečný lidový vůdce.
24. 05. 2011 | 13:54

rejpal napsal(a):

Luba
No, nemám chuť hájit zavedené strany, ani v nejmenším. Zajímavé je, že strany volebního typu jsou v řadě zemí, ale u nás jim to nesvědčí. Možná to ani není v tom. A klasické strany (KDU) zase nedokáží oslovit větší množství lidí.
24. 05. 2011 | 14:00

Luba napsal(a):

rejpale,
pravda - nejen že KDU nedokáže oslovit větší množství lidí, ale dokáže odpudit i mnoho svých vlastních členů a voličů :)
24. 05. 2011 | 14:15

Luba napsal(a):

rejpale,
jak je to třeba v Německu:

"Politické strany v Německu mají poměrně vysoké počty členů a
v současnosti připadá na 100 voličů zhruba 7 členů strany."
(tedy cca 14 voličů na jednoho straníka) Volební účast je ve SRN také značně vyšší, než u nás: 78% (v roce 2005) oproti našim 64% (v roce 2006).

To znamená, že v tomto dobře fungujícím demokratickém státě převažují strany, které svým počtem členů splňují kritéria stran masových nebo je tam mnohem více občanů angažovaných ve více stranách.

U našich ODS a ČSSD vychází poměr okolo 100 voličů na jednoho člena. Jen u KDU-ČSL a KSČM je tento poměr 6-7 voličů na jednoho člena strany.

Politolog Pink píše:

"Pro dlouhodobé udržení strany v politickém systému je podstatné upozornit alespoň na tři faktory.

– Za prvé je důležitá stabilní vazba na určitou „kmenovou“ skupinu voličů. Tato skupina může tvořit poměrně malou část voličstva strany, ale voliči zde již nepředstavují shodnou
skupinu jako členská základna.

– Za druhé je podstatná určitá členská základna. Je-li členů příliš málo, není strana schopna ani prostě reprodukovat stranickou elitu z vlastních zdrojů. Je-li členů příliš mnoho,
otevírá se riziko zablokování vnitřních mechanismů.
Člen v dnešní době není tvůrce politiky, ale spíše se staví do role „akcionáře“, který se snaží najít kvalitní management
(kandidáty), kteří jsou pro něj schopni vyhrát volby.

– Za třetí má i dnes, v době populárního politického marketingu, význam ideově-politická identita strany. Poskytuje totiž možnost identifikovat se s politickou stranou prostřednictvím hodnot, tradice nebo významných momentů v minulosti spjatých se stranou.

Při dodržení uvedených pravidel však musí být identita strany dostatečně obecná, aby byla možná její flexibilní modifikace, která by odrážela měnící se společensko - politickou poptávku."

Prameny:
http://is.muni.cz/th/89200/fss_b/89200_Bakalarska_prace.pdf
http://www.ipes.eu/storage/IPES-8_web.pdf
http://www.troglodytarium.cz/webz/axf/parlament.01.html

Ovšem - názory politologů nejsou podstatné, protože se zpravidla nezabývají tím, co je žádoucí, ale vycházejí z historicismu - považují světové trendy za normu.

Podle mého názoru je existence stran jako volebních nežádoucí, protože to sebou nese spoustu negativních jevů, které strany masové z principu potkat nemohou.

Důležité je, že se spolu střetávají lidé. Že by strany měly být diskusními platformami, kde dochází ke skutečné mezilidské, nikoli virtuální a zprostředkované interakci. Osobní kontakt je velmi důležitý. Jinak dochází k zásadním nedorozuměním
a k neodpovědnému jednání. V anonymitě a anomii - což je sociálně-patologický stav nedostatečné sociální regulace.

A to se pak těm četným excesům a protispolečenskému jednání našich politiků nemůžeme divit.
24. 05. 2011 | 15:11

Jee napsal(a):

Pane Sobotko,
uveďte prosím nějaký MARKANTNÍ rozdíl mezi VV, TOP09, ČSSD a ODS.
Prosím NE nějaké marginálie, jako například větší inklinace VV k zpravodajské technice. Někdo má rád holky, jiný zase vdolky.
24. 05. 2011 | 15:46

pich napsal(a):

Jsem volič ČSSD ale také bych byl pro, vykašlat se na nějaké "vjecy" či kecy.

My voliči by jsme rádi slyšeli a četli, jak je to tam nahoře s úvahami - s kým, po volbách. Doufám, že se ten Hašek probere ze svého lidoveckého opojení a vy ostatní začnete jednat s komanči o povolební, pragmatické spolupráci. A to aspoň s malým počátečním cílem, likvidace lichvy, velkozlodějny a také změnou daňového systému. Musíte ale intenzívně pracovat na úklidu vlastního chlívku, zbavit se hlavně pražských "sociálních" demokratů a jejich přítulnosti k ODS, což platí i mnoha jiných krajích. Ty konglomeráty ČSSD ODS, nepůsobí dobře na lidi a než takové spojenectví, pak to radši pusťte pravici. Kalousek kraje už tak dost dusí, tak ať si dusí radši ty své.

Požádejte prosím pana Haška, aby si tady udělal svůj koutek, aby jsme si ním mohli popovídat. I když by to byla jednosměrka. Na maily neodpovídá, protože je nečte. Proč by se zahazoval se svými voliči. Tady by si to snad aspoň přečet.
24. 05. 2011 | 23:15

camponotus napsal(a):

Mrtvé duše nejsou zdaleka takovou pohromou, jako jsou duševní mrtvoly, těmi se to hemží ve všech vládních stranách a zejména v parlamentech a ve vládě. Takovou politickou negramotnost a politický amatérismus republika dosud nepoznala, Bilakové a Jakešové jsou proti nim géniové.
25. 05. 2011 | 21:44

pich napsal(a):

A teď do toho ještě ten Suchánek. Teď už to přátelství s ODS bude nerozborné.
Ale naštěstí, že ten nápad s tím šetřením na poslancích nebyl socanů.
Ale čtvrtmilionek na měsíc, sice nic moc ale přece něco.
26. 05. 2011 | 15:40

Suffolk napsal(a):

Holt to nemáte lehké, pane Sobotko! Ta historie a současnost Vaší strany a té druhé (ODS), se prostě pořáde prolínají... Vy máte ve Vaší straně pořáde tu "pátou kolonu opoziční smlouvy"... s tím se musíte rychle vypořádat a bude to bolestivé... totiž kam oko pohlédne, tam nějaký pakt z minulosti, právě z té oposmlouvy.
Co s tím tedy uděláte?!
Nechte, prosím, stranu Věci veřejné na pokoji, jen díky jim se totiž dovídáme najednou věci, které by jinak na veřejnost nikdy nepronikly! Soudný vidí, šejdíř šidí...
Přesto Vám přeju hezký den a vydržte, prosím!
26. 05. 2011 | 16:18

pich napsal(a):

No, nazdar pane příteli Sobotko. Kvituji, že jste odložili toho plastika Onderku ale s tím Kajnarem jste to zase naložili. Chápu to jako úlitbu socdem v oblasti kde je poměrně silná ale silní tam jsou i komunisté.

Tak je to nepřímá nabídka ODS, že by jste stejně jako v Ostravě mohli zase pragmaticky hodit spolu tanec. Na levé straně je to takové bolestivé, chápu. Jestli to s vámi půjde tak dál, tak ztratíte, věřím nejen můj hlas.
27. 05. 2011 | 14:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy