Proč Véčka brání Fejkovy miliony?
Tím, že jindy krajně populistická VV stojí za Fejkem a hájí celou kauzu s jeho evidentně protekční pracovní pozicí u ČD jako zcela standardní zaslouženou profesní karieru, potvrzují, že akvizice Petra Fejka měla skutečně politické pozadí. Už dlouho se spekuluje o tom, že Fejka ve skutečnosti za peníze Českých drah najal majitel VV Vít Bárta (v té době ministr dopravy, pod kterého ČD spadají) proto, aby Petr Fejk za vládní VV kandidoval v krajských či senátních volbách v roce 2012. Této spekulaci nahrávají i výroky vedení ČD, které se k personálnímu výběru pana Fejka nehlásí. VV tak zřejmě zcela svérázně uchopily roli dočasného správce ministerstev k tomu, aby si za peníze daňových poplatníků zvětšily svůj personální potenciál. Další příklad privatizace státní správy v období Nečasovy vlády. Případ bývalého ředitele pražské ZOO může být v tomto směru jen špičkou ledovce, protože Vít Bárta provedl řadu personálních změn v dalších podřízených organizacích, včetně ŘSD, SŽDC či ČD Kargo.
Kauza Fejk tak není jen příkladem rozežranosti a nestoudnosti některých lidí, kteří využívají měkká pravidla pro odměňování ve státních firmách k rychlému zbohatnutí. Jde o případ klasické politické korupce. A Petr Fejk v tom není sám. V hlavní roli těch, kdo po vzoru Kmotra dali Fejkovi nabídku, která se nedala odmítnout, zde vystupují Bárta, Peak a Věci veřejné.
Je dobře, že se k tomu Peak svou obhajobou Fejka přiznala. Teď by se ještě měla omluvit za drancování státní firmy a Petr Fejk by měl vrátit ten nemravný politický úplatek v podobě dvoumilionového odstupného.