Kdo se přiživuje?

03. 01. 2012 | 14:34
Přečteno 3862 krát
Letošní rok bude těžký, pro české občany bohužel těžší, než pro mnohé jiné. Nemá však smysl svádět všechno na krizi.

Předpovědi pro příští rok v Česku nabízejí sadu nejpestřejších hrůz. Dokonce ministr financí Miroslav Kalousek, kterému před pár dny prošel návrh docela optimistického státního rozpočtu (postavený na očekávání růstu 2,5%), se nechal slyšet, že ve skutečnosti by to mohlo být „fakt hustý“. V sadě náhradních alternativ (do kterých se pustil, jen co měl hlasování o původní pohádce z krku) představuje pouhý jednoprocentní pokles ekonomiky něco, na co bychom se vlastně měli docela těšit.

Řeči o hrozící krizi jsou jednou z mála věcí, která se dá Nečasově vládě věřit. Není pochyb o tom, že by dokázala, že to dokáže. Nechme posměváčkům, že krizi je mnohem snazší způsobit, než přežít. Není to pravda, bez práce nejsou ani spálené koláče. Taktické varianty navíc komplikuje těžký terén. Například pro Česko, které je až přehnaně závislé na automobilovém průmyslu, je podstatný fakt, že letošní produkce aut byla rekordní. Tady je laťka opravdu vysoko.

Ze zahraničí chodí relativně dobré i špatné zprávy, ale ty dobré se nás díky struktuře exportu a jeho vlivu na růst týkají víc. Proč tedy hledíme do budoucnosti s takovou nedůvěrou? Jedním z důvodů je naprosto scestná hospodářská politika vlády, která předstírá úspory a dusí tím domácí poptávku. Exportním firmám se stále ještě daří, ale na domácích jako by vůbec nezáleželo. Kritiku pak vláda odráží odváděním pozornosti jinam. Jedna z takových hypotéz zní, že nám prostě někdo neustále ujídá (nejspíše také díky tomu se od roku 2006 zvýšil za pravicových vlád veřejný dluh už o 600 miliard korun…).

Vláda s oblibou tvrdí – a média to ráda papouškují, - že nás srážejí zneužívané sociální dávky. I kdyby zneužívané byly, pohled do statistik ukazuje, že může jít jen o nezajímavý zlomeček státních výdajů. Nebo to „projedí“ důchodci? Jeden z protikrizových nápadů NERV nabízel snížení důchodů v případě mimořádného hospodářského poklesu. Vláda se od toho zatím distancovala. Šlo prý jen o neformální a nezávazný návrh ze zákulisí, který padl pod stůl. No dobře, ale dosti podobné nápady už prošly parlamentem. Například to, že ani nezaměstnaným se nemohou dávat peníze jen tak za nic. Že si platili pojištění? To nestačí. Dostanou do ruky koště, aby zametali ulice v barevných vestičkách, místo aby si hledali práci. Místo konkrétní nabídky zaměstnání je postavíme do fronty k poštovní přepážce.

Do teorie parazitismu se pustil i Václav Klaus, ale zdá se, že ani jemu se to napoprvé nepovedlo. Nabídl tezi, že parazité jsou studenti, kteří odmítají školné. Akademici se naopak nestačí divit, že někdo může prosazovat školné pod záminkou, že tím sníží sociální bariéry pro vzdělávání. Do očí bije snaha co nejdříve studenty zadlužit a udělat z nich celoživotní klienty bank, možná i s nějakou tou dotací (samozřejmě bankám, jinak by to byly „nepřijatelné“ sociální dávky).

Co jsou vlastní nápady ministerstva školství a co je výsledek vnější pilné lobbistické práce, to teď přenechám jiným, ale zdá se, že ve vzduchu visí velice objektivní měřítko profesionality vedení ministerstva. Může se jím stát pozastavení části evropských dotací do českého školství, jak to podle Radiožurnálu bezprostředně hrozí. Nejde o malé částky. V programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost má Česko k dispozici až 53 miliard korun, které jsou teď ohroženy kvůli chybám v zadávání zakázek a v nedostatečné kontrole čerpání. Jednotliví činitelé se mohou pohádat, na koho padne zlý úmysl a na koho pouhá neschopnost, ale z hlediska úbytku zdrojů to vyjde nastejno. Fakt, že ministr Dobeš už pětkrát vyměnil vedoucího pracovníka sekce ministerstva, která má čerpání z fondů EU na starosti ukazuje, že Dobeš v této věci není zcela nevinný, jak tvrdí premiér Nečas. Potvrdilo se to, nač ČSSD směrem k ministerstvu školství poukazuje již řadu měsíců, Dobeš z ABL provádí personální devastaci prvotřídních rozměrů.

Na parazity ukazuje i zděšení soudů, že se u nich hromadí desetitisíce bagatelních pohledávek k exekuci, protože jejich vymáhání soudní exekucí je neuvěřitelně výnosný byznys. Probíhá téměř automaticky a stejně automaticky z toho plynou i obrovské advokátské poplatky. I malé dluhy narostou do tisíců a desetitisíců, pokud se nechají dostatečně dlouho uležet a dlužník o nich pokud možno neví. Lidi mohou přijít o majetek i v případě promlčeného dluhu, pokud se proti exekuci nedokážou účinně soudně bránit (a mají na to jen pár dní).

Funguje to téměř průmyslově – tam, kde malé dluhy snadno vznikají, například z nezaplaceného jízdného ve veřejné dopravě. Dopravní společnost vymáhání pokut dobromyslně přeprodá za zlomek předpokládaného výnosu. V advokátní firmě pak uklízečka nebo kdo má zrovna volné ruce spustí počítač a ten tiskne tisíce stránek jedné a té samé žaloby, kterou doplňuje pouze jmény z databáze. Za každou žalobu se po dlužníkovi požaduje plný advokátský tarif srovnatelný s průměrnou měsíční mzdou. A teď si představte, že by se otevřely další mohutné proudy pohledávek třeba ze školství nebo zdravotnictví, až se plně rozjede systém školného a zdravotnických „nadstandardů“. To bude teprve byznys.

Nevíme, zda se o to vymahači s někým podělí, ale víme, že souběžně mizí i část peněz z veřejných zdrojů, protože hodně obětí této exekutorské a advokátské pasti skončí na sociálních dávkách. A co firmy, které vznikly včera, okamžitě vysoutěží losovačkou velkou zakázku, a pak už nemusí na práci sáhnout, protože ji přeprodají za polovinu menším firmám, které holt tak úspěšně soutěžit neumí? To nejsou paraziti?

Téma parazitů je tedy nosné. Nepostihuje všechny příčiny, proč česká ekonomika tak drhne, ale zasloužilo by si detailnější rozbor. Jeho výsledkem pak musí být jasný program, jak identifikovat opravdové parazity a hlavně, jak je z české společnosti vystrnadit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Otázkář napsal(a):

Ke školnému, respektive k jeho financování jen toto: http://blisty.cz/art/53858.html
A co se týká vymáhání bagatelních pokut, doporučuju včerejší Reportéry ČT.
03. 01. 2012 | 14:47

Jarda napsal(a):

jeden z největších parazitů se ozval. Každému se nepoštěstí z náhrad financovat luxusní bydlení.
03. 01. 2012 | 15:07

Kuchař: napsal(a):

Vláda dusí ekonomiku tím, že se odmítá dál zadlužovat ?

Už vím, proč o Vás Janota prohlásil, že jste byl nejhorší ministr financí po listopadu 89.

Jinak exekutoři,právníci a jejich výsadní postavení - to bylo už za Vás. To není žádný produkt současné vlády.

A taky se podívejte na dnešní čísla. Co se týká zeměstnanosti, průměrných výdělků - určitě jsou lepší jak za Vás.
03. 01. 2012 | 15:13

Sláma napsal(a):

Pan Sobotka zmínil jeden velký problém, za který je ovšem sám osobně spoluzodpovědný. V našem právním systému se rovnováha v závazkovém stavu výrazně přechýlila na stranu dlužníka. Věřitel ztratil veškerou odpovědnost. A začalo to za vlády tiché koalice ČSSD - ODS. Místo toho, aby se banky, které nezodpovědně půjčovaly, nechaly padnout a viníci se zavřeli na mnoho let do vězení, nalily se do bank státní peníze. Bankéři byli spokojeni, místo aby šli do vězení se jim zvýšily platy, bonusy, výhody, 13., 14. a 15. platy atd. Odpovědnost za špatné úvěry žádná.
Pak se to zvrtlo i v malém.
Dříve měl věšitel povinnost vyzvat v přiměřeném termínu dlužníka k dobrovolnému plnění závazku. To v 90% zafungovalo, protože nejčastěji se jednalo jen o opomenutí, často i na straně věřitele.
Naši skvělí zákonodárci ovšem veškerou odpovědnost věřitele zrušili.
Další kapitolou jsou soukromí exekutoři. Jsou to soukromé osoby, které by měly mít v právním státě stejná práva a povinnosti, jako kdokoliv jiný. Naši úžasní zákonodárci je ovšem nadali právem beztrestně zasahovat do základních práv jiných osob, a to nejen dlužníků, ale i třetích osob. Jedná se například o ústavní právo nedotkutelnosti obydlí, které exekuční řád flagrantě porušuje, aniž by to naším tzv. "ochrancům lidských práv" vadilo.
Už za císaře Karla IV. se stíhaly podvody a lichva, dnes jsou ale v našem právním státě legalizovány a státem de facto podporovány. Jedná se o ucelený systém. Na jeho začátku jsou podvodníci, často se specializující na seniory či juniory, kteří uměle generují závazkový vztak, následují banditští advokáti a exekutoři, kteří pak oběti doslova vysají a často odsoudí k životu na okraji společnosti. Za dluhy ve velikosti stokorun často lidé přicházejí o střechu nad hlavou.
A odpovědní činitelé pak je pokývají hlavou a prohlásí, že je u nás nízká finanční gramotnost.
To ale není pravda, jen u nás existuje mafiánský kapitalismus, nepřímo podporovaný mafiánskou justicí.
03. 01. 2012 | 15:16

Duroy napsal(a):

To Jarda: Kdyby jste byl kamioňák, víte, že z náhrad se dá postavit i dům.
Hezká sekyra se risuje u fondů EU, desítky miliard doprava, desítky miliard ministerstvo pro místní rozvoj (čističky), teď školství. Další na řadě a tam to budou miliard stovky bude ministerstvo práce. Když se podívám na ty hotely vzniklé z dotací ESF, stojící tu 200, tu 300 mega, zaměstnavajícíh 20, či 30 osob, no to jsem zvědavý, jak je EU proplatí...
Jinak pane Sobotko, exekutory utrhly z řetězu vaše vlády, samozřejmě Nečasova dokrmila. Mimochodem, onehdá jsem četl, že exekutoři mají velké finanční problémy, vzhledem k nákladům a obtížné vymahatelnosti
03. 01. 2012 | 15:18

DM napsal(a):

Banky zvýšily během krize své tržby o patnáct procent a není důvod, proč by se měl trend obrátit.
Deficit státního rozpočtu České republiky za loňský rok dosáhne maximálně 124,2 miliardy korun.
Bohužel se né všechno povedlo a proto každý obyvatel Česka dluží nejméně 138 tisíc korun. Státní dluh se totiž podle čerstvých údajů ministerstva financí zvýšil téměř o 113 miliard.
Zdražují tedy zejména potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městská doprava, knihy, časopisy a noviny, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce, léky a zdravotnické pomůcky, dětské pleny či stavební práce.
To je ten zdravý základ pro možnosti dalších škrtů.
Pokud se vyplní prognózy , pak nejrozumnější je začít škrtat, co to jde.
Pan Nečas informoval v HN že je stále co škrtat a je možné škrtnout na výdajích oněch potřebných 30%.
Vymáhání pohledávek soudní exekucí je jediný možný obchod jak legálně vydělat slušné peníze.
Chvála našemu "Ku..." konečně se policie vzpamatovala a je možné odkoupit bagatelní pohledávky za rozumnou cenu.
Je pravda,že některé se musí nechat odležet a výdělek není okamžitý ale v celku se to dá hodnotit jako přínos.
03. 01. 2012 | 15:22

friedrich engels napsal(a):

Nemocnice na Homolce mi před několika lety, když zvedla měsíční poplatek za svá administrativní zvýhodnění pro podnikatele ze 7OO,- na 5000,- korun na osobu posla výpověď s tím, ať, pokus mám zájem, vstoupím do nově nastavaného systému.
Poukázal jsem jim poslední platbu za měsíc, v kterém mi výpověď došla a byla datována a napsal dopis, že na novou nabídku nereflektuji.
Po třech letech mi, poté co nemocnice změnila část hospodářského vedení a advokáty, přišla výzva, abych jim zaplatil za sebe a tehdy již exmanželku další tři měsíce služeb, které mi neposkytli.
A to z titulu, že ve smlouvě (dávno kdesi založené při stěhování po rozvodu) údajně stojí, že má tříměsíční výpovědní lhůtu.
Jelikož jsem si nebyl jistý promlčecími lhůtami (a bez konzultace s opravdu špičkovým právníkem prostě nevíte nic, za chyby laciných advokátů platím imrvére), poslal jsem jim dopis s přáním onkologických diagnóz v různých orgánech a obratem zaplatil. Říkal jsem si, že je to nejlacinější, poslat pár šlupek a vypustit z mysli.
Z perspektivy dneška ale vidím, že masová redukce právnictva posláním do dolů (bez lucerniček) bude asi nejhumánnějším z reálných řešení.
03. 01. 2012 | 15:30

Ládik!!! napsal(a):

Když nejde něco svádět na krizi, dá se to svádět na něco nebo na někoho jiného. Pomyslel jste někdy taky na sebe a své soukmenovce? Jenom byste sváděl.
03. 01. 2012 | 15:48

Marcus Agrippa napsal(a):

No co no - tak si všichni s Mirkem připijeme na jeho další"úspěchy"a pak s radostí vytáhneme ze schránky složenky na 300 tis. No co no - zabrbleme si u píva a na netu a bude. Příští volby zase vyhrají PR a Mirek se kterým nechtěl být nikdo ve vládě, bude zase šéfovat státním financím. Ať žijí bojovníci proti korupci a dluhům.
03. 01. 2012 | 15:50

Tetanovka napsal(a):

Opravdu by se mělo něco dělat s těmi exekucemi - možná nikdo ani netuší, jak velký je to problém - z nezaplacené jízdenky za 26 Korun se stane 18.000 a pokud člověk několik pokut z mládí ztratí a nedostane obsílku je vymalováno. Mladí lidé pak musí dělat na černo nebo jinak podvádět...
03. 01. 2012 | 16:06

RA napsal(a):

Soudruhu Sobotko, jedna věc mě v tom vašem povídání chybí, a sice tak, jak by situaci v krizi řešila vaše oranžová partaj. Víte, kritizovat umí každý bl...c a sociální demokrat. Ovšem, zároveň byste měl uznat, že jste se jako strana i ministr financí na současném špatném stavu nemalým dílem podepsal. Výráběl jste zločinně stamiliardové dluhy v době růstu ekonomiky a označení nejhoršího ministra financí ze strany (tuším) Zemana je na místě. Druhou věcí je i zodpovědnost za tento stav, možná i trestní (v Maďarsku již pokročili dále).
03. 01. 2012 | 16:22

Karel napsal(a):

Nejen exekuce v ČR naznačují,
že ČR se pomalu stává státem řízený organizovaným zločinem.

Především za pomoci politiků, právníků a justice.
03. 01. 2012 | 16:23

Kuchař: napsal(a):

Tak vida. Kamarádi Paroubka už piští, že chtějí půjčit víc, nebo opustí Eurozónu.Doufám, že vypadnou !

Umíte Vy socani vůbec něco jiného, než si jen půjčovat ?
03. 01. 2012 | 16:30

RA napsal(a):

Kuchař.........Řekové piští, už jsme jim poslali těch devadesát miliard z našich rezerv ???? Vždyť nebudou mít příští měsíc na výplaty, no, a pak asi prodáme Pražský Hrad, a také jim výtěžek zašleme, vyděračům sprostým. V Bolšoj jevropskoj únii se tomu říká SOLIDARITA.
03. 01. 2012 | 16:34

třebaKarel napsal(a):

Pane Sobotko ,
nakousl jste skutečně dost velký problém ze kterého mají špatné spaní všichni , kolik toho člověk platí a nikdy si nemůže být jistý že někde něco neopomněl , nepřišla složenka . . Jenže . Pane Sobotko , proč si jeden takovýhle zákonodárný úlet nevezmete za svůj ? Vy jste zákonodárce , ne glosátor , můžete leccos , proč neděláte vlny a jen oznamujete ?
No , hezky jsme si popovídali , škoda že jste tak tiše . tK
03. 01. 2012 | 16:37

Marcus Agrippa napsal(a):

Kuchař:
to jste si naběhl - Kalousek dělá asi tak co?! Půjčuje si, jako divý a ještě mu některé média tleskají. Holt socan, že ano?! Je ale pravda, že státy by si neměly půjčovat od trhů - když už je ta potřeba. V případě Řecka byly ty prvotní důvody stejné, jako jsou teď u nás - nízké daňové výběry. Každopádně EU nám teď s plnou parádou omlátila o hlavu vlastní zlodějiny. Dost ale pochybuji, že si z toho vezme někdo ponaučení ( to se ještě budou všichni"obouvat"do EU ).
03. 01. 2012 | 16:38

Olda napsal(a):

Pane Sobotka,
vše co nyní vyčítáte Nečasově vládě, jsme zažili i při vládě pana Paroubka, kde jste byl ministrem financí. Já chápu, že opoziční politik má právo na kritiku. Je třeba se také podívat do vlastních řad a na vlastní činnost. Po přečtení Vašeho blogu je jasné, že tuto schopnost postrádáte. V případě, že Vaše partaj vyhraje příští volby (a to je pravděpodobné), budete zřejmě předsedou vlády. A to je jediná dobrá zpráva pro budoucnost, protože jako ministr financí jste byl naprosto neschopný. Jen si kladu otázku, s kterou partají sestavíte vládu, když kolem sebe pouze kopete. Dobrý politik by měl na tuto okolnost myslet, ale to Vy neumíte. Zřejmě nejste dobrý politik, ale i jako člověk zřejmě také nic moc.
03. 01. 2012 | 16:38

Cestovatel napsal(a):

Sobotka jako obvikle tady šíří to co Havel nazval "blbou náladou" a věří všem těm pesimistickým vizím. Jedním dechem dodává že když lidé budou volit socani, kteří rozdají peníze na dávkách a vše bude zadarmo tak žádné dluhy nebudou. To jsou "ekonomická" kouzla ČSSD - lidi co ekonomice nerozumí ale co chtějí nejrůznější příživníci tomu rozumí dobře.

Sobotka zapoměl napsat že od roku 2006 do roku 2008 schodek státního rozpočtu klesnul na 19 miliard a nebýt krize tak dnes máme vyrovnaný rozpočet. Přesto že se v roce 2009 schodek zvýšil tak v roce 2010 a 2011 SE SCHODEK STÁLE SNIŽUJE, což Sobotka nedokázal.

Za vlády pravice se od roku 2006 schodek snížil 4 krát zatímco za vlády levice od roku 2002 do 2006 se snížil jen 2 krát a v roce 2003 dosahoval 109 miliard a v roce 2006 se zvýšil z 56 na 90 miliard tédy o 34 miliard v době růstu.

Sečteno podtrženo na součané ekonomické situaci nese vinu hlavně Sobotka protože v dobách kdy měl šetřit nešetřil a odmítal zásadně reformovat zkostnatělý systém
03. 01. 2012 | 16:42

Cestovatel napsal(a):

Dovětek: Nečasova vláda možná není nejlepší alespoň dokázala zatím pořád snižit schodek rozpočtu což je podle mě nejdůležitější narozdíl od Sobotky který jako ministr financí zm_vil na co sáhnul a dokázal schodek vyšroubovat jednou na 109 miliard podruhé na 96 miliard.

Olda:

Skoro se vším souhlasím až kromě s tím že je dobrá zpráve že bude předsedou vlády a né ministem financí, protože jako předseda vlády toho zm_ví mnohem víc než jako ministr financí.
03. 01. 2012 | 16:50

deft napsal(a):

Řadu věcí z tohoto málo úspěšného posledního dvacetiletí pochopíme,když si uvědomíme jejich okolnosti a průběh.Uvedu příklad,který se udál něco málo před rokem 2000 a něco málo po něm:dvě velké povodně (provázel a předcházel krach IPB,sponý s penále v roce 2008,případ ztrát Severočeské uhelné dnes znovu dořešovaný).Mediálně zvládnuto jako cokoliv jiného na jedničku-kamery imervére všude a vždy.Ale co mne překvapovalo:pomalost a nejistota stavebních prací,na tady máte několik desítek tisíc a opravte si to .
Vždyť v létech 1993 -95 vycházely statistické ročenky,které ukazovaly v číslech,že ročně vzniká zde tisíce nových malých a středních stavebních firem.Pro ně rekonstrukce po povodních (údajně povodně byly chyba managementu vodstva)mohly být nejen hledaným jobem,ale záležitost pár týdnů ve všech případech:A Klaus měl tehdy obdržené peníze za prodej velké části českého průmyslu zahraničí i sáhnul jako první roku 1996 na důchodový fond pro jiné účely.EU -Barroso přivezl 50 milionů Euro.Kde tedy byla příčona té vleklé krize tehdy? V roce 1990 zde byla KSČ s 2 miliony členů,v letech povodní ODS a ČSSD každá spíše s dvěma desetisíci členů.To bylo málo? Asi ano,určitě proti 2 milionům, 100x méně.Ale navíc tehdy po "Sarajevském atentátu! se splétaly v těch letech po dosavadním monopolu ODS ,ČSSD s ODS ve spoluvládu společnou-Velkou koalici,která zřejmě při dvou různých stranických jádrech byla ještě méně operativní.Hned na to navazovala např.v záplavovém Ústeckém kraji trvale jedna z nejvyšších nezaměstnaností v republice-až 15%.Špičkový člen ODS Gandalovič,který řídil jak povodně,tak působili později odjel do USA dělar velvyslance.
Vidíme,že jaksi systém se prolamoval už roky sám od sebe ,jakoby nebyl schopen řešit žádný odpovědný společenský problém,jichž spíše přibývalo než ubývalo.Ani to,že Velká koalice se rozpadla už brzy po roce 2000 nepomohlo,ani opzice.Je to jaksi častěji než zdrávo nefunkční ve svém pincipu a je jedno jestli tomu říkáme lidé nebo systém,je to jistě obojí.Pokud místo systému dvou stran nastoupí občanské iniciativy jak navrhuje M.Zelený,jistě se vynoří dlouhé diskuse s mnoha alternativami ke všem návrhům občanů a kompetence budou nejasné.V zásadě president Havel byl rozený mentor,ale země byla v čemkoliv potřebném jako sůl prostě sirotek,odkázaný na štěstí jednotlivce,náhody,a též improvizace .A loupeže zcela legálně u všeho.Jak to poslepovat v jedno fungující,když každého to táhne jinam jako v té bajce Krylova? V těch letech 1996-2003 se zde událo pro tuto zemi cosi velmi neblahého.
03. 01. 2012 | 17:02

batman napsal(a):

Olda
Zjevně nechápete, že jejich vyhlédnutý koaliční partner je TOP09. Ministrem financí nadále bude Nosferatu. V duu se Baronem Samedi Sobotkou tu vytvoří jeden velký hřbitov plný zombií.
03. 01. 2012 | 17:06

ali napsal(a):

Kolik parazitů ještě dokáže uživit daňový nevolník?
Nemá to hodnoty tvořící člověk v dnešní společnosti opravdu jednoduché. Vysmátí uzurpátoři práva na něj nalíčili tolik zákeřných a zdravému rozumu odporujících pastí, že cesta životem se stává nekonečným donkichotským bojem o pouhé přežívání s velmi temnou vyhlídkou do budoucnosti. Absurdní divadelní představení, kterému se zde vznešeně říká demokracie se silným sociálním aspektem, naprosto popírá základní teze slušného společenského soužití a veškeré mravní principy.
Co více může dokazovat falešnou hru s vysokými rudými kartami v době sametové “revoluce” roku 1989, než pohled na současný stav, ve kterém se naše rodná země nachází?
Nikdy bych před jednadvaceti léty nevěřil, že dnes budu psát tato slova. Zklamání je obrovské. Konec socialismu bolševického typu nám přece dával tolik nadějí a tolik příležitostí. Kam se poděly? Kam se podělo nadšení, soudržnost, jiskry o očích, odvaha, kde skončila příležitost vybudovat prosperující a svobodnou vlast s rovnými přiležitostmi pro každého občana?
V nekonečné břečce politického marketingu pro tupé ovce, v žumpě záměrně přesložité daňové džungle, ve stoce hloupých a na míru lobbystů šitých zákonů, v demagogických projevech samolibých partajních vůdců, v populistických heslech o sociálním smíru, v prohlášení, že nejsme jako oni, v talárech většiny komunistických soudců a v přizdisráčství samozvaných elit, v jehož důsledku nám byl implantován nový socialismus pod vlajkou Evropské unie.
Doba rudého temna udělala z většiny národa ochočená zvířata ze zoologické zahrady, která pro kus žvance nejsou schopna pochopit význam mříží kolem sebe a mají panický strach, že pokud dojde k jejich odstranění, nebudou mít večer co žrát. Jejich obzor se zúžil na pravidelný příděl páchnoucí flaksy od věznitelů a občasné souložení. Nic víc prý není ke spokojenému životu potřeba. Hlavně, že je to jisté. Co se nachází daleko za obzorem, kolik příležitostí nabízí volná příroda nikoho nezajímá. Nejdůležitější je, aby zvířátko ve vedlejší kleci nedostalo více pochutin. Čest práci!
Pevně jsem doufal, že s pádem železné opony skončí i toto sebeponižování a každý svobodný jedinec se bude snažit přestat rýt držkou v zemi, narovná hřbet a přijme pravidla volného trhu, svobody slova i rovných příležitostí. Bohužel jsem se hluboce mýlil.
Začalo to kovanými bolševickými kádry, které zcela beztrestně již podruhé rozkradli republiku a mlčící většina jim za to ani nebyla schopna vynadat. Za všechno prý může Klaus a Kožený. Hotové, vyřízené. Že banky a zbytky ekonomických aktiv bývalých státních podniků vytunelovali v drtivé většině ti, kteří měli relevantní informace a kamarádíčky, tedy soudruzi z vedení a špičky StB se nějak říkat nenosí.
03. 01. 2012 | 17:09

ali napsal(a):

Z této základní premisy se pak odvíjí i následující vývoj. Obrovská hospodářská moc se soustředila do několika vzájemně propojených a spolupracujících klanů. Jedni válčí pod praporem modrého ptáka, druzí s růží v ruce, třetí spoléhají na barvu třešní. Rozdíl je jen v procentu bývalých členů KSČ na jejich schůzích. Naoko zde vytváří jakési zdání politické demokratické soutěže, ale pokud dojde na lámání finančního chleba, vždy odhalí svoji pravou tvář, čehož jsme svědky třeba při skládání mocenských byznys koalic po komunálních volbách.
Občan je pro tuto novodobou vrchnost jen pouhé primitivní hovado určené k placení jejich stále rostoucích potřeb a nároků. Proto je na něj přichystán bič v podobě zákonných a daňových povinností, který dopadne vždy tam, kde by se mohlo zrodit byť jen semínko pochybností či snad odporu proti mocenské mafii, nebo dokonce snaha o nápravu věcí veřejných.
Všichni, kteří se o toto pokusí jsou automaticky degradováni do rolí pomatených křiklounů, extrémistů, retardovaných blouznivců či antikomunistických hurábojovníků po přechodu. Jenomže je to tak. Žijeme v době svobodných voleb, které nic nemění, žijeme v době sociálního smíru, který rozděluje společnost, žijeme v době svobody slova a do vyšetřovací vazby se můžete dostat na několik měsíců za vylepení obyčejné samolepky. Nad tím vším bdí úzká skupina panáků s neomezenou mocí a imunitou, spolu se svými soudruhy v šedé zóně, kteří pak slouží jako pračky špinavých peněz.
Zkorumpovaná politická vrchnost, bijící se v prsa jak pomáhá potřebným, zkrášluje naši krajinu, buduje dálnice, bezplatně léčí, vzdělává i chrání, rozvíjí vědu a kulturu, moudře integruje do společnosti méně přizpůsobivé či zpříjemňuje soužití různých etnik, umí ve své podstatě jediné. Okrádat jedince vytvářejícího ještě nějaké hodnoty a vytvářet masu společenských parazitů závislých na státních penězích, které pak lehce přemění v cirkusácké kampani na svoje voliče.
Dnes je tento poměr jedna ku pěti. Pomineme-li oprávněné příjemce státních peněz, například zdravotně postižené či důchodce, zbývá na parazitickou část populace neskutečné číslo. Jistě, potřebujeme i lékaře, policisty, hasiče, učitele, soudce a podobné profese, bez kterých by se chod státu neobešel, ale v jakém množství, v jakém pracovním zařazení a v jakém poměru jejich výkonu k přínosu pro ostatní?
Pohybujeme se jako v začarovaném kruhu. Chtělo by se napsat “budoucnost není”. Povedlo se to těm neosocialistům z bolševického podhoubí dokonale. Mají nás v pasti. Platíme Grossovy zázračné akcie, Řebíčkovy jachty, Dalíkova sídla firem, Sobotkovy byty, Palasovy penzióny a nesmíme ani muknout. Vždyť vše je dle zákona! A chtějí stále více. Nové daně, nové zákony, nová nařízení. Jinak prý zvířátka nedostanou svoji pravidelnou dávku pomejí. Společnost bohužel nikam nepostoupila. Čekám na opravdovou revoluci. Ne sametovou.
Přijde? Myslím, že možná dřív než si myslíme. Bude se jí říkat globální finanční válka, globální bankrot nebo globální ztráta důvěry ve státní dluhopisy. Potřebujeme to asi velmi. Zbavit se nadvlády parazitů.
Karel Kříz blog.idnes.cz
03. 01. 2012 | 17:10

Petr napsal(a):

Pane předsedo,
práve před chvíli vyšel článek "Amerika sílí". Nevyšel článek: "Zkorumpovaná a přebyrokratizovaná EU sílí".
Takže nepadá na ústa jen ČR, ale celá EU. A ve Vašich článcích není nikde napsáno proč. Jen píšete jinými slovy: "my potomci našich slavných předsedů Grosse a Paroubka, neseme křišťálový prapor jejich odkazu dál.
Jen tedy nevím proč je zrovna Váš přítel, Gross, zrovna u těch ipérialistů na Floridě. Víte to Vy?
03. 01. 2012 | 17:17

ghándí napsal(a):

kdo se přiživuje? sláveček!
03. 01. 2012 | 17:19

ghándí napsal(a):

popíječi ouza pod cipřišem se přiučili od načich soudruhů doktorů a spustili akci děkujeme odcházíme. sbohem, jdetě do p...e!
03. 01. 2012 | 17:22

den napsal(a):

On už to popsal p. Holub, jen popsal závěr je jasný.
Vydělají banky a exportéři, vzhledem ke zdanění to půjde stejně do...
A místní, žijící ze domácí spotřeby tam půjdou také.

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=725625
03. 01. 2012 | 17:26

M2 napsal(a):

Prvního ledna 2012 konec světa nenastane. Ovšem vážná celosvětová krize, která má globální všeobecný charakter, tu je se vším všudy. Že by na těch proroctvích starých Mayů či Nostradama bylo zrnko pravdy ? Dokonce i seriózní věda (studie EU 2010) se zabývá problémem přelidnění (už je nás 7 miliard, zatímco 1950 to bylo 3 mld.obyv. a výhled do 2060 odhaduje DESET mld.obyv.) a od toho se odvíjejícího zvýšeného čerpání zdrojů, na prvním místě vody; dále ropy atd.atd.
Takže tendence k nárůstu krizových jevů tu je, kdo trochu sleduje dění kolem,nebo kdo je trochu citlivější, cítí jak je vše už dnes "rozhoupané" (vztahy mezi lidmi a národy atd.) včetně počasí a podnebí (globální oteplování). Tento kvantitativní nárůst krizových jevů s sebou přináší logicky RIZIKO kvalitativního skoku, jak už mnohokrát v milióny let trvající historii planety.
Že ten rok 2012 bude dalším v řadě, je nabíledni. A je klidně možné, že řešení některé části krize (totální snad ne) se prosadí nebo začne prosazovat právě v tom r.2012.
Přejme si tedy, abychom ve zdraví a dobré vůli vkročili na tu "rozhoupanou půdu" s cílem opravdového řešení nahromaděných problémů z pozice Homo Sapiens na Zemi v etapě globálně technické civilizace.
03. 01. 2012 | 17:34

slavwin napsal(a):

V samotném blogu cítím mnoho pravdy, v komentáři Slámy podíl toho kdo ji předkládá. Nikde není nikdo komu by dalo věřit, nová VV není bez chyb. Vzniknou vnitřní opozicí v některých stranách síly schopné tomu čelit, něco naznačil primátor Svoboda. Je těsně po novém roce, jsou na pořadu dne vize. EU vznikla z vize významných evropských politiků o spolupráci bez válek, komentář Petra vidí jen rozklad a rychle ven z toho. Něštěstím je možná bezvýznamný člověk papouškuje prezidenta ČR. Myslím si když chci bourat vize měl bych předložit nové, možná se jedná o nápravu a i tam by bylo dobré aspoň naznačit jak.
03. 01. 2012 | 17:42

český maloměšťák napsal(a):

Bohužel se ty nejpodstatnější bitvy - co se týče onoho "jak identifikovat opravdové parazity a hlavně, jak je z české společnosti vystrnadit..."...děje se ve velmi prapodivné atmosféře, připomínající spíše soupeření několika odnoží Mafie, než spolupráci příslušných institucí :

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=727392

Horrible. Mafijní způsoby se promítají dovnitř institucí, které mají za úkol Mafii rozkrýt a zničit.

Fraška, kdy volič - občan není schopen rozeznávat , zda svou moc deleguje na své zástupce nebo zástupce Mafie a neví tak, koho vlstně svými daněmi podporuje...pokračuje. Trochu mrazivá fraška.

Kde je pravda ? A je vůbec ? Jsou instituce ještě institucemi - nebo jen opšrnými body Mafie ?

Tady nejde o to - nálepkovat někoho jako neosocialistu nebo neoliberála. Tady jde o to, že se institucí mohou zmocnit neofašisté (ve smyslu tom, že neofašisté institucí pouze využívají a zneužívají - k upevnění své moci).
03. 01. 2012 | 17:53

ghándí napsal(a):

M2,
celosvětová krize není a nikdy nebyla. krizi má amerika a EU. zbytku světa se daří skvěle.
03. 01. 2012 | 17:56

Dedek napsal(a):

Cestovateli , pokud nejste provokatér , tak bych Vám poradil trochu studovat , než začnete blábolit nesmysly. Co se týká státního dluhu třeba zde: http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/str_vyvoj_sd.html
Zde uvedená čísla je nutné po studiu doplnit minimálně o dvě čísla:
cca 500 mld Kč , které vláda peročmajse Václava nechala zaplatit svoje nástupce (pokud máte chuť si něco o tomto číslu najít , tak ho uvedl pan Janota)
cca 100 mld Kč rezerv na účtech ministerstev ponechaných Kalouskovi k vyplenění.
Pokud objektivně přiznáte pravdivost těchto čísel , tak přestanete blábolit nesmysly.
A to Vám musím říci , že jsem nevolil žádnou z levicových stran.
Ale jinak nepředpokládám , že jste schopen jakékoliv sebereflexe.
03. 01. 2012 | 18:03

Kryštof napsal(a):

Sobotkovým argumentům by se dala přikládat vcelku aspoň nějaká váha , kdyby je neříkal právě SOBOTKA .
V šedi všedního dne je pitomostí věřit řemeslnému zloději Frantovi tvrzení , že "TO" neukradl on , ale ukradl to přece Pepa .
Za svého relativně dlouhého života jsem toho už zažil hodně a to tam i onde a viděl ještě víc , ale takové Panoptikum slabomyslných co je v Česku , jak ve formě exponátů , tak ve formě obecenstva , to je skutečně unikum . Koneckonců mně to může být a taky je jako občanu vyspělého státu jedno , ale ty věčný fanfáry "Umcajdá , umcajdá , přijel cirkus Busch !" mě otravujou .
Akorát , že mi tady furt cpou za stále se zvyšující vstupné lístek k jeho návštěvě s tím , že se jedná o uměleckou show , což nechci , protože tak morbidní humor zase nemám .
A na druhou stranu zase nemám ten instinkt moderního ekonoma , jak jsem se tady včera vzdělal z jednoho nadmíru poučnýho pamfletu od spoluobčana téhož státu jehož jsem příslušníkem . Ještě , že nežiju v Michiganu .
03. 01. 2012 | 18:05

Jiri Trojan napsal(a):

Dnešní dvět je plný zlovolných lidí, kteří škodí ostatním lidem i celému národu, lidu a společnosti.

Souhlasím se Slámou, který kritizuje postavení věřitelů. Lidé, kteří chtějí žít z jiných. Nahodí vějičku - a hned chtějí svůj zlodějský úrok. I jistinu žádají bezohledně zpět i tehdy, kdy dlužník objektivně zaplatit nemůže a kdy to často není ani společensky žádoucí.

Vrcholem hyenistické pyramidy jsou exekutoři, kteří tyto nemorální platby po chudých pracujících drastickými mafiánskýmy metodami vydírají. Lidé tak často příjdou o skrovný majetek, na který se oni i jejich rodina leta dřeli - a vše jen pro pár zlodějských papírů.

Je třeba zamyslet se a zcela předělat zákony - ochranu zaslouží poctiví pracující dlužníci a nikoli zlovolní věřitelští lichváři
03. 01. 2012 | 18:08

Da.Rock napsal(a):

Já bych řekl, že poté, co Kalouskovi nevyšlo jeho kouzelnické extračíslo nazvané "Ostrůvek klidu v moři ekonomické krize aneb Budeme dále bohatnout, jen ne tak rychle," se rozhodl pro zásadní taktický obrat a propříště bude výhradně předvádět trik s názvem "Čeká nás peklo, peklo, PEKLO!"
Pokud se trik povede a PEKLO nastane, poukáže eskamotér Kalousek na kvalitu svých prognóz doprovázených demonstrativním pokrčením ramen a mumlavou mantrou "Vždyť jsem vám to říkal," a pokud trik nevyjde a PEKLO se nedostaví, či se nebude jevit dostatečně pekelně, náš demonický čaroděj toto označí za výsledek své kvalitní ekonomické politiky, díky kteréžto jsme byli doslova na prahu inferna vyrváni ekonomickým géniem ministra financí z pařátů Antikristových.
V obou případech si tento Copperfield české politiky zaslouží ke svému titulu "Nejlepší ministr financí" ještě přídomek "Celoplanetární", přičemž hruď jeho nechť je zdobena Rytířským křížem s dobovými ratolestmi a démanty, jaké dostávali nacističtí ponorkáři za potopené spojenecké lodě. On totiž koná totéž - tu naši lodičku už torpéduje drahně let a ona se díky tomu už pomalu ale jistě noří do vln. A ostrůvek klidu nikde v dohledu....
03. 01. 2012 | 18:21

ZM napsal(a):

Sestavovat rozpočet na základě předpokládaného růstu HDP mě připadá podobné, jako by zaměstnanec v nějaké firmě počítal s prémiemi, které ale zdaleka nemá jisté, pokud např. závisí na odbytu apod.). Správnější postup by byl ten, přepokládat nějaký růst, ale v rozpočtu počítat jen s poloviční hodnotou předpokládaného růstu.
03. 01. 2012 | 19:05

friedrich engels napsal(a):

Jiří Trojan
Chvíli přemýšlejte, kdo asi ty zákony předělá.
Oni ti legislativci jsou absolventy stejných fakult, jako ti exekutoři a advokátští masoví rozesilatelé vyděračských dopisů. Heslo těchto gangsterských líhní je PRÁVNÍ STÁT JE TEN, KDE SE DOBŘE DAŘÍ PRÁVNÍKůM.

A to k nám ještě ze sousedství nedorazilo vydírání kvůli autorským právům. Běda, jak si vaše dítě nainstaluje na počítači nějaký P2P program na výměnu čehokoli. To teprve poznáte zač je toho loket.
Při smírném řešení nejen dvacetitisícová odměna advokáta, ale dalších sto tisíc za způsobenou škodu (z které má advokát od majitele práv smluvně 80%), pokud nebudete chtít soud o půlmiliónovou škodu a trestní řízení navrch.

Tuto civilizaci si už opět k svému obrazu utvářejí predátoři. Což sice nejspíš odpovídá řádu přírody, ale ne smyslu civilizace.
Naprostá většina lidských bytostí jsou troubové jako já a vy, kteří jsou rádi, když svítí sluníčko, pomáhají stařenkám s nákupem a myslí, že když oni nikomu neubližují, nebude nikdo ubližovat jim. Tím se v očích predátorů situují do role potravy.

Pochybuji, že se to ve školách ještě učí, ale základní dilema konce 19. a začátku 20. století vedlo mezi názorem tolstojovců, že narůstání zla ve společnosti není třeba bránit silou a názorem V.I. Lenina, že je velmi žádoucí, aby predátoři mezi sebou rozpoutali světový konflikt (o přístup k masám potenciálně vykořisťovatelných býložravců), neboť jedině tak dojde k dějinnému zlomu, umožňujícímu na chvíli civilizaci zas zapřáhnout do služeb lidstva.

V reálu Leninův názor zvítězil. V praxi se ale ukázalo, že paradoxně bylo pomoženo víc obyvatelům těch zemí, kde leninští revolucionáři nezvítězili politicky.
Dějiny nejen že dělají rády piruety, navíc mají zálibu v paradoxech.
Nechtějte předělávat zákony. Zákon namazaného krajíce je univerzálně platný a KAŽDÁ ZMĚNA JE K HORŠÍMU.
Jediná cesta jak v tomhle bakaratu vyhrát, je převrhnout hrací stůl.
03. 01. 2012 | 19:13

Kryštof napsal(a):

David Copperfield je mágem úžasných schopností , který dokáže nechat zmizet prakticky cokoliv / vpodstatě je tedy lidským ekvivalentem Bermudského trojúhelníku / takže by nebylo od věci , učinit sbírku na jeho honorář , aby nechal nenávratně zmizet všechny ty "zástupce lidu a bojovníky za něj" - en masse , bez ohledu na fangličky .
Mám ten dojem , že by výtěžek takové sbírky předčil všechna očekávání .
Jelikož má Copperfield přetížené prac. kapacity / to míval věčně i Komunál v rozvinutém šokialismu / tak to je na zdejších voličích a na nikom jiném / když si neustále sice ubrečeně , ale oprávněně stěžují / aby už pořádným direktem poslali všechnu tu odpornou sebranku k zemi a spíš ještě radši pod ni , a to bez ohledu na ekology a užvaněné "cikánohumanisty" a profesionální havlokvíleče , právě tak jako nedbat těch lemplů co si říkají jak "soudruzi" anebo "Pravice" - už to samo je v bolševickém Česku nevkusně drzé a směšné .
Tím direktem ovšem nemyslím dát hlas komunistické anebo nacistické chátře .
03. 01. 2012 | 19:15

Cestovatel napsal(a):

Dedek:

Doporučil bych vám studovat jiné zdroje to co tu píšete vy jsou jen výdaje nikoliv skutečný dluh. Dluh jsou přímy - výdaje kdy výdaje převyšují.

Tu tradiční bláboly o rezervách a promrhaných penězích tu omývají spousta lidí pod heslem "stokrát opakovaná lež se stává pravdou"
Těch 500 miliard jste si vymyslel stejně jako ty rezervy, protože to by byla půlka našich výdajů a to by náš dluh vypadal jinak. Takže si nevymýšlejte
03. 01. 2012 | 19:29

Jiri Trojan napsal(a):

friedrich engels

Jistěžě máte plnou pravdu. Ale vámi popisované hrozby jsou pouhou vnější slupkou oné nenávistné hydry.

V honbě za penězi a osobním prospěchem ničí současný establishment každého poctivého pracujícího, obyčejného člověka. Všude vládnou peníze a parlament propojený sítěmi konexí je toho příkladem.

Zjevně má ale stámoc lidí lokajskou mentalitu, kdy jsou lidíé spokojeni s drobky ze stolu, zatímco jim je namlouváno, že žijí v blahobytném sociálním státě. Bohužel si tak musíme počkat na dobu, kdy se krajíc zmenší, drobků od hub umaštěných manažerů a poraděnků ubude a národ si konečně uvědomí vlastní nouzi.
03. 01. 2012 | 19:45

Dedek napsal(a):

Tímto s Vámi přestávám komunikovat , protože s provokatérem nebo člověkem mdlého rozumu je jakákoliv diskuze zbytečná.Jinak Vám přeji do nového roku zdraví a trochu štěstí.
03. 01. 2012 | 20:39

ujo napsal(a):

Dedku, jen pro informaci:
Cestovatel není provokátér, je Bc.
Pravda, má trochu potíže s češtinou ( patrně sockomouši ve školsví) ale důležitý je obsah jeho příspěvků!
A ten je vysoce kvalitní
03. 01. 2012 | 21:02

Cestovatel napsal(a):

ujo:

Alespoň si narozdíl od Dědy nepletu výdaje s dluhem. Myslí si jaký je king když dá sem okaz z ministerstva firancí ale nepřečte si o čem odkaz vůbec je.

Pak sem hodí pár čísel a myslísi že mu to všichni sežereme aniž by čísla nějak doložil
03. 01. 2012 | 22:37

Cestovatel napsal(a):

Dedek:

Vy jste skutečně inteligent. Já jsem provokatér mdlého rozumu a proč? Protože nemám stejné názory jako vy? Vy jste jstení jak zdejší levičáci hned jak s váma někdo nesouhlasí tak utočíte. Takže mdlého rozumu jste vy. Jen hlupák místo aby argumentoval označí někoho za "mdlého rozumu"
03. 01. 2012 | 22:41

jozka napsal(a):

Nahodou, Cestovatel je vysoce inteligentni osoba. Kuprikladu se mu podarilo (jako jedinemu) urcit castku, o kterou jsme prisli vinou krize. Proste vzal schodky rozpoctu 2009 a dal a secetl je :-)
04. 01. 2012 | 06:26

hovorka11 napsal(a):

Parazité jsou i ministři financí, kteří odpouštějí mnohamiliónové daně za služby svým stranickým kamarádům. Mimo Kalouska jste to byl i vy, který ochudil státní rozpočet.
To nejde zakrýt žádnou pravdou, protože to znamená jen pravdu v boji o koryta, kdy se z pravdyhlásajícího stává okamžitě lhář a tunelář.
Stejně systém bankovního rozkrádání spěje do "úspěšně sociálního" konce, kdy může rodina šetřit jak chce, ale přes státní rozpočet bude dlužit tunelářům, kteří přes banky rozvrátili pracovně- konkurenční systém a nahradili ho systémem rozkrádání přes banky s následnou výnosnou lichvou.

Fed tajně půjčil bankám za 0,01%, ty pak půjčují státům za 600krát víc.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1980795/le-monde-fed-pujcil-bankam-za-urok-001-staty-musi-platit-600krat-vic.html
04. 01. 2012 | 07:24

trololo napsal(a):

odpoved je jednoducha sobotko. prizivuji se vsichni vam podobni, kterym platime ze svych penez za praci, kterou nedelaji
04. 01. 2012 | 07:28

BK napsal(a):

Těžko uvěřitelné, ale pro naši společnost příznačné je, že k onomu průmyslu přeprodávání bagatelních pohledávek hejnům vymahačských supů se nyní přidává i policie!
Přičemž podle AIA(Asociace inkasních agentur) je v ČR mnoho pochybných a netransparentních společností, jejichž praktiky často hraničí i se současnými zákony.
„Stav na trhu pohledávek je džunglí, neboť vymáhat pohledávky může v podstatě kdokoliv, kdo splní zákonné podmínky pro vydání Živnostenského listu."
04. 01. 2012 | 08:18

Jarda napsal(a):

Lidi,kteří si říkáte pravičaci a bojujete proti socanům vzpamatujte se. Nejde tu o žádné levo ani pravo. Jde jen o to, aby to fungovalo. Bohužel tato vláda dělá věci,které nejsou nikde v Evropě např jednotná DPH, žádné daně živnostníků a malé podnikatelů. Chce se hojit na spotřebě. Budeme exoti a ačkoliv náš hlavní partner Německo pošlape u nás bude recese. Na tu recesi doplatí všichni i živnostníci i větší podnikatelé, protože jejich výrobky nebude nikdo kupovat. Znám podnikatele, kteří vidí trochu dál ,než dnes a tohle chápou.
04. 01. 2012 | 09:09

ali napsal(a):

Cestovateli
tak to prostě chodí..když máte jiný názor než levičácký, potažmo socanský, tak jste mdlého rozumu, neboť jak známo, jen socan a komunista je chytr..
Zjistila jsem, že jim jejich přesvědčení brát nebudu a raději se budu snažit je držet dál od koryt..bude to chvilku trvat, jsou promíchání všude a mimikry maj dobrý..ale ono to vyjde..nebojte :o)
04. 01. 2012 | 09:17

ali napsal(a):

Jardo
ve chvíli, kdy kleknou podnikatelé, jste v řiti všichni a můžete se jít pást..naši závistiví spoluobčané si toto neuvědomují. Naivně kejvají Sobotkovi, kterej by jako první, měl podnikatelům líbat...víte co...místo toho líbá socky, líné, neschopné. Jen aby měl preference..to je ale (cenzurováno)..
04. 01. 2012 | 09:22

BK napsal(a):

"Zatímco průměrný český zaměstnanec zaplatí na daních z příjmu téměř třicet tisíc korun ročně, u většiny z jednoho milionu živnostníků, skutečných i fiktivních, jsou to jenom stokoruny."

viz http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=727348
04. 01. 2012 | 09:32

krajan napsal(a):

ali, který tvrdí,že "...jste v řiti všichni a můžete se jít pást..." existuje podle této citace zcela zřejmě mimo čas a prostor,kdesi v nadpozemských sférách.Jak úžasné!
04. 01. 2012 | 10:03

ali napsal(a):

Z dřívějších 107 paragrafů daňového řádu se jejich počet vyšplhal na 266. Řada zavedených opatření daňové úředníky výrazně zvýhodňuje. Podnikatelé tak ve výsledku odvedou více nejen na daních, ale také na odměnách pro účetní a daňové právníky, kteří je budou zastupovat.

http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/19009/novy-danovy-rad-bic-na-podnikatele-a-zivnostniky/

krajan
ano, žiju mimo prostor a čas v nadpozemských sférách..je to úžasné..a co vy? Tvrdě na zemi a na dávkách..ještě úžasnější..
04. 01. 2012 | 10:10

roman napsal(a):

Dle mého pane Sobotko, by jste měli všichni politici opakovat ještě důležitost vzdělávání lidí od raného dětství. A podporovat ho stejně, jako kulturu obecně. Totiž tam a společně v rodině se rodí, formují a vznikají parazité. Nemorální, egoističtí jedinci, kterým je vtloukáno do hlavy, aby nikomu nevěřili, jenom sami sobě, hlavně, že jsi vychytralejší než ten druhý, proto se v životě budeš mít dobře. A čím budeš chytřejší, tím budeš úspěšnější. Co to pomůže, že dítě se učí nebát se říct svůj názor, když se zároveň bojí v tramvaji oslovit babičku a nabídnout ji sedadlo. Pro děti je z nějakého záhadného důvodu zbytečné používat slova jako děkuji, dobrý den, nebo na shledanou. Tyto slova se nepoužívají pomalu už ani v obchodech, restauracích, nebo na úřadech. Je to o hodnotách a vzorech. Nevím, jaký podíl na parazitování má starší a mladší generace, ale jedno vím určitě. Když jsem viděl pracovníka exekutorské kanceláře poprvé naživo, začal jsem se bát jak o sebe, tak o vlastní děti. Nebyl to starší, slušně oblečený a příjemně vystupující pán, jako z anglického filmu. Byl to mladý, seběvědomý bouchač v džínách a bílé bundě s reklamním nápisem na zádech, který si byl sebou tak jistý, až mne to zarazilo. Zarazilo mne, kdo to tady představuje zákon, kdo mu to umožnil a komu to prospívá. Víte, nesmiřitelný ideologický boj o to co je levice, nebo pravice je úplně zbytečný. Vzory pro občany jsou předkládáni takoví "týpci", že bych se ani nedivil růstu preferencí přímo komunistů, nebo vlasatých skinhedů. A jaké je to nebezpečí, všichni víme z historie.
04. 01. 2012 | 10:16

roman napsal(a):

friedrich engels

Dobrá úvaha.
04. 01. 2012 | 10:26

Kelt napsal(a):

Ali,
BRD dosáhla v minulém roce nejnižšího procenta nezaměstnanosti a pro rok letošní předpokládá mírný zhruba 2% růst.
Vzhledem k provázanosti naší a německé ekonomiky je náš pád do recese předpokládaný Kalouskem překvapením-možná pro někoho.
Co tedy náš "nerůst"ovlivní?
Z prvé neschopnost vybírat daně,podtržení domácí spotřeby v důsledku "tupých škrtů" s následným poklesem produkce u neexportních výrobců a neschopnost využít fondů EU z titulu odklánění peněz do kapes,kam dle EK nepatří-viz Dobeš.
Takže shrnuto a podtrženo očekávaný výsledek roku ´12 jde plně za touto vládou,exportní firmy recesi neočekávají.
Co Vy na to?A zkuste to bez ideologických klišé.
Díky.
04. 01. 2012 | 10:33

ali napsal(a):

Kelt
ano, máte pravdu, ale Vy sám se držíte ideologických klišé..
narozdíl od Vás poukazuji na všechny parazity ze všech stran..takže díky a hezký den :o)
04. 01. 2012 | 10:50

Kelt napsal(a):

Ali,
jaká ideologická klišé z mé strany máte na mysli?
To co píši ohledně předpokladů recese české ekonomiky v tomto roce vychází výhradně z údajů MF,která včera uvedl Kalousek.
Poučte mne.
04. 01. 2012 | 10:57

Otázkář napsal(a):

Mnohonásobně usvědčený lhář Cestovatel opět nemluví pravdu. Schodky veřejných rozpočtů se sice od roku 2006 do roku 2008 snižovaly, ale jen proto, že rostly příjmy. Výdaje se naopak zvyšovaly (kromě kosmetických snížení 2008 a 2010) a byly vyšší než kterýkoliv rok vlády ČSSD. Tudíž vláda "rozpočtové odpovědnosti" každoročně navyšuje výdaje státního rozpočtu a obří schodek v roce 2009 byl způsoben výpadkem příjmů. Údaje za rok 2011 ještě nejsou k dispozici tudíž Cestovatel opět lže. Návrhu rozpočtu sice počítá s výdaji ve výšši 1179 mld. (tedy další navýšení), ale rozhodující bude Státní závěrečný účet. Přičemž už nyní se mluví o tom, že plánovaný schodek nebude dodržen.

Výdaje státního rozpočtu:

Rok 2006 - 1020 mld.
Rok 2007 - 1092 mld.
Rok 2008 - 1083 mld.
Rok 2009 - 1167 mld.
Rok 2010 - 1156 mld.
Rok 2011 - 1179 mld. (návrh)
04. 01. 2012 | 12:02

Jarda napsal(a):

Díky hloupým experimentům této vlády, které nemají v Evropě obdobu se ČR stane ostrovem recese uprostřed rostoucích ekonomik. Nebo už tomu tak je? Pravičáci, jak jsou na tom naši sousedi? No ale co na tom záleží, když vám vaši miláčci odpouští daně?
04. 01. 2012 | 12:30

ali napsal(a):

Kelt
a jaká ideologická klišé z mojí strany máte na mysli Vy?
Jinak, pokud jste si všiml, Vám dávám za pravdu..takže poučení by mělo přijít z Vaší strany.

Rozhodil mne odkaz BK:
"Zatímco průměrný český zaměstnanec zaplatí na daních z příjmu téměř třicet tisíc korun ročně, u většiny z jednoho milionu živnostníků, skutečných i fiktivních, jsou to jenom stokoruny".

Pokud budu mít živnostenský list, tak zaplatím měsíčně 4000 bez ohledu na to, kolik vydělám.. :o)
04. 01. 2012 | 13:10

BK napsal(a):

Ali
Co Vás rozhodilo?
V daňovém přiznání za rok 2011 bude daňová povinnost OSVČ nulová do zisku 157 600 Kč. OSVČ s ročním ziskem milión korun odvedou na dani z příjmu za rok 2010 částku 125 160 Kč (efektivní zdanění 12,5 %). Při zisku milión korun v roce 2011 odvedou OSVČ na dani z příjmu 123 960 Kč (efektivní zdanění 12,4 %).
Při uplatnění všech daňových slev, odpočtů a "optimalizací" je výsledek v součtu takový, jaký je.
Od letošního roku snad má přijít změna, viz zmíněný článek.
04. 01. 2012 | 13:50

český maloměšťák napsal(a):

"Pokud budu mít živnostenský list, tak zaplatím měsíčně 4000 bez ohledu na to, kolik vydělám.. :o)
--------------------------------------------
Polopravda(horší lži). Nejde o daně, ale odvody na zdrav., soc. aj pojištění.
04. 01. 2012 | 13:58

český maloměšťák napsal(a):

Kelt
Ostrovem recese se stane pokud propadne jediný druh ekonomiky, který Kalousek se svými drábky podporuje a nešikanuje - tedy ekonomika exportní.
Spíše dojde - ale podle mě teprve až Německo a další donátorské země zavřou kohoutky daňových transferů ve prospěch ČR....dojde k lokálnímu a regionálnímu úpadku - v konečném agregátu ale můžete mít bohužel pravdu.
04. 01. 2012 | 14:03

ali napsal(a):

BK
Tomáš Fránek opravdu zasil na úrodnou půdu..
český maloměšťák napsal:
"Pokud budu mít živnostenský list, tak zaplatím měsíčně 4000 bez ohledu na to, kolik vydělám.. :o)
--------------------------------------------
Polopravda(horší lži). Nejde o daně, ale odvody na zdrav., soc. aj pojištění.
--------------------------------------------
jasně, že je to na odvody..o daních jsem nemluvila, takže polopravdou (horší lži) tady machruje člověk, který je schopen zapřít sám sebe..
líbí se mi, jak socky chodí pro dávky mnohem vyšší a řvou, že mají málo..ale 4000 za odvody na živnosťák je nula..pokud malý podnikatel vydělá 10,12 tisíc a 4 odevzdá, tak je na tom hůř než socka..ale je to holt podnikatel.. :o)
04. 01. 2012 | 15:48

BK napsal(a):

Ali

Výše uvádíte:
"Podnikatelé tak ve výsledku odvedou více nejen na daních, ale také na odměnách pro účetní a daňové právníky, kteří je budou zastupovat."
Dále reagujete na větu, která se týká pouze daní, svým argumentem o 4000.
Nyní tvrdíte:
"..o daních jsem nemluvila."

Mimochodem - nemyslím, že celý problém se (švarc)živnostníky a jejich odvody neodvody zasel pan Fránek. Ten o něm jako novinář prostě píše.
04. 01. 2012 | 16:38

ali napsal(a):

BK
nemluvila jsem o daních ohledně ŽL..
Ostatní jsem vyjmula z daného odkazu..tak nemíchejte hrušky s jablkama..jinak máte pravdu, pan Fránek za to nemůže.. :o)
04. 01. 2012 | 17:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy