Ministr Drábek proti lidem
Možná se dokonce rozhodl Úřad práce, moderní a na české úřední poměry efektivní systém, který nám záviděla i lecjaká země ze západní části EU, definitivně zdiskreditovat a zlikvidovat jako v TOP 09 nenáviděný symbol sociálního státu.
Drábkova reforma centralizovala výplatu všech sociálních dávek do jednoho superúřadu. Ještě loni se ministr holedbal, že tato centralizace přinese úsporu 180 miliónů. Už po několika týdnech od jejího zavedení slibuje šéf Úřadu práce Jiří Kubeša pracovníkům tohoto úřadu, kteří byli a jsou nuceni pracovat přes čas, po nocích, i o sobotách a nedělích, někteří už dali výpověď a všichni jsou přepracováni, dodatečnou výpomoc z řad absolventů škol zaměřených na administrativu nebo sociální věci…
A co občané samotní? Na mnoha pobočkách vládne chaos, tvoří se fronty, dávky se (bez upozornění!) nevyplácejí ve dnech, kdy na ně byli lidé zvyklí, leckde musí u jejich výplaty asistovat policie. František Malyzek z Českých Budějovic přišel podle serveru idnes.cz kvůli opožděné výplatě dávky v hmotné nouzi o střechu nad hlavou. Drábkova reforma vážně zkomplikovala a komplikuje život i matkám – samoživitelkám nebo lidem se zdravotním postižením. Nemluvě o bezpečnostních rizicích, spojených s rozsáhlou manipulací s hotovostí, na něž nejsou pobočky ÚP připraveny.
Mohlo by se zdát, že hlavní příčinou těchto zmatků je špatně fungující počítačový program. Nikoliv ale ten starý. Na sociálních odborech obecních úřadů, kde se dávky vyplácely do konce minulého roku, bez problémů léta fungoval počítačový program bez závad. Nový program, objednaný ministerstvem pana Drábka, nebyl včas připraven. Před koncem roku 2011 tak nebylo možné řádně proškolit zaměstnance ani ověřit funkčnost aplikací. S programem se na pobočkách Úřadu práce setkali zaměstnanci poprvé až po Novém roce. Došlo k prodlení na straně dodavatele, nebo to tak hloupě ministerstvo naplánovalo? Nevíme. Ministr z toho každopádně vůči dodavateli nebo svým podřízeným na MPSV nevyvodil žádné veřejně známé sankce.
Ministerstvo nebylo schopno zajistit souběžný provoz starého i nového systému zároveň, nový program nefunguje – a ke slovu přichází tužka, guma, kalkulačka a peníze vyplácené „na dřevo“. Do 18. ledna pak byly nové aplikace v informačním systému zcela nepoužitelné, protože se v nich ztrácela vložená data.
Přitom už v lednu 2011 vysvětloval vedoucí odborné sociální komise ČSSD prof. Potůček ministrovi Drábkovi v Událostech ČT, že jeho reforma bude znamenat obrovskou změnu v životě lidí. Doporučil mu odzkoušet si ji nejprve v nějakém regionu či městě, prodiskutovat s odborníky i s příjemci dávek, zjistit, zda jde o skutečně dobré řešení, vychytat mouchy. A teprve pak se rozhodnout, zda takový systém skutečně zavést. To by byl normální postup v civilizované zemi, kde si váží občanů i peněz daňových poplatníků. Ne ovšem v Nečasově Česku.
V září 2011 pak vyjádřili tajemníci 92 měst vážné znepokojení nad přípravou převodu výplaty dávek z kompetence obcí s rozšířenou působností na pracoviště Úřadu práce ČR. Ve svém dopise uvedli, že “technický průběh převodu těchto agend v současné době již přímo ohrožuje schopnost státu garantovat výplatu těchto dávek a příspěvků po 1. lednu 2012”.
Přes všechna tato a další varování ze strany opoziční ČSSD i odborníků však ministr Drábek neváhal a reformu od ledna skutečně rozjel. Teď už začali hlasitě protestovat i samotní pracovníci úřadů práce. Odboráři z kontaktního pracoviště Litoměřice a Ostravy ve své tiskové zprávě uvádějí, že „…instituce, která víc než 20 let zajišťovala služby zaměstnanosti a od roku 2004 i agendu státní sociální podpory, je naprosto v troskách.“ A dále: „Je reálně ohrožena nejenom výplata dávek vyplácených v minulosti úřadem práce, ale i dávek hmotné nouze a příspěvků pro občany zdravotně postižené.“ Drábek ale ani dnes nepřipouští, že je to on, kdo nese za celou situaci největší odpovědnost. Na otázky serveru idnes.cz odpovídá: „Jsem si jist, že koncept té reformy je správný a jsem si jist, že tam není tak závažná chyba, která by bránila chodu systému.“ A dále: „Já se budu ptát, kdo je zodpovědný za kterou nedokonalost, za kterou chybu.“ A doufá, že si vše „sedne“.
Zaslouží si opravdu občané této země mít v čele ministerstva práce a sociálních věcí člověka, kterému jsou milejší ideologické poučky o rozhazovačném sociálním státu a o úspornosti nevyzkoušených experimentů na spoluobčanech než to, jak jim tyto experimenty ve skutečnosti komplikují život?
A je tu ještě jedna hrozivá otázka. Od roku 2013 se má spustit další Drábkova reforma!
Jestliže ministr Drábek nezvládl zprovoznění tzv. „sociální reformy“ a přivedl do kolapsu celý systém úřadů práce, jak to asi může dopadnout s jeho důchodovou reformou a vznikem tzv. druhého pilíře, který má desítky let spravovat stovky miliard korun? Pokud je tato reforma připravena stejně ve spěchu, stejně mizerně a stejnými odborníky, jako centralizace výplaty dávek, nepostačí odvolat ministra Drábka, ale bude nutné rychlé odložení vzniku tzv. druhého pilíře. Jinak nehrozí jen drahé přesčasy několika tisícovek státních úředníků, ale absolutní ztráta důvěry občanů ke státu, arbitráže a miliardové škody.