Nechte si své miliardy…

08. 02. 2012 | 13:05
Přečteno 5112 krát
Ztrácíme pověst, čas i peníze. Premianty jsme, bohužel, úplně jinde, než by si občané přáli. Česká republika patří v současnosti mezi čtyři nejhorší země v oblasti korupce a porušování pravidel při čerpání evropských dotací. Sociální demokracie důrazně požaduje, aby vláda přestala problém ignorovat, protože ponese odpovědnost za desítky miliard korun, o které republika přijde.

Ztrácíme pověst, čas i peníze. Premianty jsme, bohužel, úplně jinde, než by si občané přáli. Česká republika patří v současnosti mezi čtyři nejhorší země v oblasti korupce a porušování pravidel při čerpání evropských dotací. Sociální demokracie důrazně požaduje, aby vláda přestala problém ignorovat, protože ponese odpovědnost za desítky miliard korun, o které republika přijde.

Je to alarmující bilance. Jako by vládě vadilo, že dlaň evropských fondů ( přesněji řečeno německých, francouzských, holandských daňových poplatníků, zkrátka čistých plátců v rámci EU) je mimořádně otevřená. Česká republika měla v současném sedmiletém období dosáhnout na částku 798 miliard korun, ale zatím se k tomu moc nemá. Za prvních pět let byla vyčerpána (mám na mysli certifikované výdaje) necelá pětina, pouhých 138 miliard korun. Obrovský balík peněz, který vyjednala sociálně demokratická koaliční vláda, tak pomalu mizí v nenávratnu.
Kde jsou všechny ty modré „vesničky řešení“, ve kterých bylo všechno tak jasné? Proč se vláda pyšní, jak mocně škrtí, když peníze létají oknem?

Na prvních pět let ( 2007-2011) současného programového období byly plánovány celkové příjmy skoro 430 miliard korun. Plán nám tedy zatím uletěl o 300 miliard korun, alespoň podle studie Analýzy stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónu, kterou na podzim roku 2007 – už za vlády pravice – zpracovala Česká národní banka.

Čísla, která tato studie uvádí, vycházejí z dobového přepočtu eur na koruny. Kurz mezitím dost kolísal, takže současné výpočty se mohou o nějaké to procento lišit. Ale nehrajme si na drobné, když se jedná o stovky miliard. A vláda, které nechybí 300 miliard, to je unikát. Zvlášť když stejná vláda dokázala za poslední dva roky o stejně velkou částku navýšit státní dluh. Těžko říci, co je větší fiasko.

Samozřejmě, že proti příjmům jsou i výdaje, a teprve jejich rozdíl představuje čistou pozici. Ale ani to nejsou peníze, nad kterými se dá mávnout rukou. Kdyby všechno běželo hladce, jen v roce 2011 měla být čistá pozice České republiky vůči EU na úrovni 70 miliard korun. Ve skutečnosti dosáhla pouhých 30 miliard korun. Jak přiblížit představu 40 miliard korun, které tu chybí? Je to dvakrát víc, než kolik ročně vynese letošní zvýšení DPH na potraviny, teplo, léky, noviny a knihy.
Předpokládané finanční toky z titulu členství ČR v EU (v mld. Kč)
null
null


Stojí za pozornost, že dvě pětiny toho, co jsme zatím dokázali z evropských fondů využít, vyčerpaly Regionální operační programy (ROP), které jsou řízeny kraji. Prvních pět operačních programů s nejvyšším procentem čerpáním? Pět ROP. Na straně krajů tedy problém není. Čerpaly dvakrát rychleji než ministerstva.

Pravice už vládne v České republice šestý rok. Nemá se na koho vymlouvat. Nečasova vláda se může vymlouvat jen na tu Topolánkovu. Ale to se bude vymlouvat hlavně sama na sebe, protože premiér Nečas byl jejím důležitým členem a Miroslav Kalousek byl už tenkrát nejlepším ministrem financí přilehlých galaxií.

Prostředky z fondů EU by mohly pomoci naší ekonomice a zaměstnanosti. Jsou to peníze na infrastrukturu, zateplování, zlepšení životního prostředí, na podporu vědy a výzkumu, vzdělávání, aktivní politiku zaměstnanosti. Ale Nečasova vláda je neumí čerpat. Daří se jí jen zvyšovat veřejný dluh, který od roku 2006 vzrostl o 500 miliard korun a vystoupal z někdejších 29% HDP na 41% HDP. Plošné škrty podlamují spotřebu a zpomalují hospodářský růst. Čeká nás stagnace a možná i recese.

Ministerstvo financí plánuje, že v letošním roce vyčerpá 100 miliard korun z evropských fondů. To je ovšem čirá iluze! V roce 2014 přitom začne nové sedmileté programové období a ministerstva by se měla soustřeďovat na rozjezd nových operačních programů. Místo toho budou hasit staré konflikty s unijními pravidly a leckdy i s českým trestním zákoníkem.

Ztrácíme pověst, čas i peníze. Premianty jsme, bohužel, úplně jinde, než by si občané přáli. Česká republika patří v současnosti mezi čtyři nejhorší země v oblasti korupce a porušování pravidel při čerpání evropských dotací

Hlavní důvody, proč peníze z Bruselu nepřicházejí:
1. Neschopnost české vlády předložit odůvodněné žádosti,
2. časté podezření na korupci,
3. selhání ministerstva financí při kontrole užití evropských peněz, protože nedokázalo vytvořit efektivní systém preventivního auditu.

Největší ztráty jsou v dotacích z OP Doprava,OP Životní prostředí, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost a ROP Severozápad. Například projekty ministerstva dopravy za éry Aleše Řebíčka provázela tak zjevná porušení evropských pravidel i českého zákona o zadávání veřejných zakázek, že všechny žádosti o dotace byly staženy a projekty se hradí jen z našeho státního rozpočtu. Těchto 20 miliard korun už z EU těžko dostaneme. Podobně smutné příběhy nabízí i ministerstvo životního prostředí.

Na ministerstvu školství hrozí, že z okna vyletí dokonce 50 miliard korun. Evropská komise signalizuje, že možná neproplatí celý operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tohle riziko už potvrdil i předseda vlády. Brusel nám vytýká výběr projektů, nedostatky ve výběrových řízeních, nedostatečnou kontrolu auditorů, vlastně všechno. Kdoví proč se tam úředníci střídají jak apoštolové na orloji. Příslušného vedoucího odboru už ministr Dobeš vyměnil šestkrát. Neuměl požádat o dotaci? Nebo ji neuměl správně odklonit?

Komise rovněž odmítla Dobešovy projekty OKNO a SPORT, které spíchl horkou jehlou, aby pohnul s čerpáním o 1,2 miliardy korun. Návrhy na další projekty se objevují znenadání, bez předchozího odůvodnění, divil se zástupce Evropské komise. Místo systematických změn pro modernizaci českého vzdělávacího systému nabízejí jen tvorbu webových portálů za desítky nebo stovky milionů.

Navrhovaná řešení ČSSD
Ztráty už není možné odvrátit, ale daly by se aspoň zmenšit, pokud by začala vláda Petra Nečase konečně jednat. To znamená:

- Peníze z operačních programů, které mají s čerpáním problémy, je nezbytné převést do operačních programů, které čerpají dobře – zejména do regionální operačních programů. To by měla vláda udělat nejpozději v roce 2012, ale pak to musí začít dojednávat s Evropskou komisí prakticky ihned.

- Urychlit frekvenci výzev, zkrátit termíny pro hodnocení žádostí o dotace i termíny pro posuzování plateb u schválených projektů. Také faktury proplácet dříve, v běžném termínu splatnosti.

- Intenzivně proškolovat žadatele, zlepšit realizaci výběrových řízení a urychlit i činnost stavebních úřadů nad evropskými projekty.

Je prostě nezbytné přejít k metodám krizového řízení, včetně toho, že vláda bude aktivně vyhledávat projekty a nebude jen pasivně čekat, co se kde urodí.

ČSSD opakovaně apeluje na vládu Petra Nečase, aby přestala před tímto problémem strkat hlavu do písku. Pokud bude nadále ignorovat riziko, že přijdeme o desítky miliard korun na rozvoj republiky, přejímá za tyto ztráty plnou odpovědnost.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy