Zvyšte minimální mzdu

08. 03. 2012 | 09:13
Přečteno 5254 krát
Česká republika je jedinou zemí v Evropské unii (z těch, jež mají příslušnou legislativní úpravu), která od roku 2007 nezvýšila minimální mzdu. To je ostuda, byť jen další v pořadí. Tahle je však snadno odstranitelná. ČSSD vyzvala vládu Petra Nečase, aby v červenci zahájila postupné zvyšování minimální mzdy ze současných neudržitelných 8000 korun hrubého v krocích po 400 nebo raději 500 korunách ročně.

Zatímco vlády ČSSD minimální mzdu zvyšovaly pravidelně - od roku 2001 do roku 2006 se zvýšila z 5000 korun na 7955 korun, pravicové koaliční vlády se k zaměstnancům otočily zády - přestaly minimální mzdu zvyšovat úplně. K jedinému zvýšení došlo od 1. 1. 2007 a to o 45 korun! 45 korun za pět let. Minimální nebo obdobnou mzdu přitom pobírá 90-100 tisíc lidí. Kupní síla české minimální mzdy tak zaostala za kupní silou minimální mzdy jak na Slovensku, tak v Maďarsku i Polsku. Všechny tyto země přitom vykazují, pokud jde o HDP na hlavu nižší životní úroveň, než Česká republika.

Průměrná mzda se za těch pět let zvýšila o 2780 korun, to je o víc jak 13 procent. Inflace rostla dokonce ještě rychleji, o 13,5 procenta. Ceny vyletí ještě dál, jak ukazují první letošní statistiky a plán na další zvyšování DPH. Také životní minimum se už mezitím zvýšilo. Jen ta minimální mzda zaostává. Má to odradit lidi od práce?

Minimální mzda by měla plnit svou motivační roli a proto je vhodné její pravidelné zvyšování. Má zároveň chránit zaměstnance před hrozbou chudoby a měla by mu také zajišťovat vyšší životní úroveň, než kdyby žil ze sociálních dávek. Motivační role je tím vyšší, čím větší je rozdíl mezi životním minimem a minimální mzdou. Zvyšování minimální mzdy zároveň omezuje daňové úniky tam, kde se část mzdy vyplácí v hotovosti a načerno, omezuje to také nepoctivou konkurenci firem.

Odpůrci zvyšování minimální mzdy obvykle argumentují nezaměstnaností, pastí chudoby a konkurenceschopností. Zapřísahají se, že pokud by se minimální mzda zvýšila, ohrozí to konkurenceschopnost našich firem, zvedne nezaměstnanost a zabetonuje lidi v pasti chudoby.

Například nick Yosif K napsal pod mým minulým blogem Nebezpečné nesmysly, ve kterém jsem komentoval sobotní ideovou konferenci ODS:
„Pane Sobotko, každé zvýšení minimální mzdy vede k tomu, že ti pracovníci, kteří dostávají minimální mzdu, jsou buďto vyhozeni a jejich práci dělá místo nich nějaký rodinný příslušník zadarmo, nebo jsou formálně vyhozeni a dělají tu stejnou práci načerno.
(…) Velká část zázračných socdemáckých receptů je zcela kontraproduktivní. Chrání ty, co zaměstnaní jsou, proti těm, co zaměstnáni nejsou. Ty, co zaměstnáni nejsou, udržuje v pasti chudoby a nezaměstnanosti.“
Pan Yosif K si zaslouží důkladnou odpověď, protože pod mými blogy vystupuje pravidelně, mnohdy jako jeden z prvých, a používá přitom argumentaci, kterou mu možná poradil někdo v centrále ODS či TOP 09. To mi pomáhá pochopit, co se tam zrovna peče nebo v čem se tam chystají v nejbližší budoucnosti kardinálně mýlit.

Kdyby to bylo tak, jak si to pan Yosif K představuje (nebo kdyby názor, který tlumočí, vycházel z reality), pak bychom se museli nejprve porovnat s faktem, že minimální mzda přes všechnu snahu opoziční ČSSD od roku 2007 stagnuje, ale míra chudoby přesto zdvojnásobila ze 4 na 9 procent obyvatelstva (podle OECD). Že by to způsobily pouhé požadavky ČSSD? Požadavky tak scestné, že dokázaly zvýšit chudobu v zemi i bez toho, že by se realizovaly? Co když je to jinak - chudoba vzrostla také proto, že ceny a životní náklady rostou, ale nejnižší mzdy zaostávají.

Zkusme porovnat se skutečností také představu, že zvyšování minimální mzdy zaměstnaných ohrožuje ty, kdo jsou bez práce. Co se stalo v průběhu let, kdy minimální mzda stagnuje? Pokud porovnáváme skutečný počet lidí bez práce a zahrneme i lidi, které administrativní šikana vyhnala z evidence nezaměstnaných, jsem ochoten tvrdit, že lidí bez práce přibývalo stejným tempem jako chudoby. Argumentace chudobou a nezaměstnaností jsou spíše laciné výmluvy, které mají zakrýt neochotu nastavit spravedlivější poměry na trhu práce. Neochotu podělit se více o zisky i se zaměstnanci.

Rozumnější by byla debata o konkurenceschopnosti. Tento argument zaznívá v oficiálních prohlášeních častěji, pochopitelně ve smyslu – růst minimální mzdy sníží konkurenceschopnost země. I to je úvaha docela zvláštní. Premiér Petr Nečas v úterý zopakoval na Fóru českého stavebnictví, že pro udržení konkurenceschopnosti je nezbytné především nezvyšovat náklady práce.

Ale co když je to opačně? Polská minimální mzda je v poměru kupní síly o polovinu vyšší než česká. Konkurenceschopnost polských podniků by pak měla být podle pravicových ideologů mnohem horší. Jenže je to opačně. Polský HDP rostl v posledním čtvrtletí o 4,3 procenta, násobně rychleji než český. Letos Poláci pravděpodobně zpomalí na 2,5 procenta – ale Češi na nulu.
Nižší náklady práce umožňují i těm nejslabším podnikům přežívat v nenáročném prostředí. Zvedneme jejich konkurenceschopnost tím, že se pustíme do snižování mezd? Je to spíš naopak, dostanou větší berličky, aby byly schopné přežívat s ještě menší konkurenceschopností. Čínským mzdám přece dlouhodobě konkurovat nemůžeme. Tam se neplatí ani zdravotní, ani sociální pojištění. Závodit snižováním životní úrovně s těmi rumunskými nebo bulharskými nedává z hlediska rozumných cílů hospodářské politiky smysl.

Ne, že by tahle země zvýšení konkurenceschopnosti nepotřebovala, ale závody ke dnu tam nevedou. Ty jsou skutečnou cestou do pekel. Naopak pomůže dobré vzdělání, podpora vědy a inovací, kvalitní infrastruktura, co nejnižší korupce a vymahatelnost práva. A také sociální smír.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Komu? Vám?
08. 03. 2012 | 09:18

MaB napsal(a):

Odpověď pomocí faktů Yosifům K. a spol. by fungovala leda v tom případě, že by tito lidé na fakta reagovali. Jejich problém je v tom, že uvěřili ideologickým poučkám, které sice nemají oporu v realitě, ale to věřícímu nevadí. On věří a kazatelé víry pravé mu sdělují, čemu má věřit, od rána do večera. Pokud fakta odporují víře, tím hůř pro fakta. Jde o celkem známý psychologický mechanismus. Probudit se z náboženské hypnózy je možné leda prostřednictvím existenciálního nebo existenčního šoku.

Připravte se na sérii nadávek a posměšků a na minimum argumentací fakty.
08. 03. 2012 | 09:28

Vlkodav napsal(a):

Neuvěřitelný pane Sobotko, absolutně jste na argumenty pana Yosifa neodpověděl. Pouze jste vytahl jeden parametr a ten okomentoval.
Předci nejste tak jednoduchý, aby jste věřil, že jeden parametr (minimální mzda) přímo ovlivňuje druhý (míra chudoby dle OECD)!
08. 03. 2012 | 09:35

neo napsal(a):

Pane Sobotko, děláte si legraci? Komu roste mzda ročně přes 6% ?

Další vaše tvrzení je spíše úsměvné :" pravicové koaliční vlády se k zaměstnancům otočily zády - přestaly minimální mzdu zvyšovat úplně."

To přece není otočení se zády k zaměstnancům. Kdo z nich pobírá minimální mzdu? 99% zaměstnanců nikoli, takže k těm se vláda asi zády neotáčí...
Minimální mzda je jen hranice nezaměstnatelnosti.Zvýšením dosahnete tedy maximálně toho, že se nezaměstnanost ještě zvýšíte, popř porostou ceny a v neposlední řadě poklesnou mzdy kvalifikovaných zaměstnanců.
08. 03. 2012 | 09:40

Maximus napsal(a):

Pane předsedo, měl byste na sobě zapracovat, i když jsem si všimnul jistého zlepšení, co se týče vyjadřování, nesmíte mluvit jako kolovrátek. Lidé musí cítit Vaše sebevědomí. Zřejmě by to chtělo pomoc specialisty na rétoriku a schopnost vedení projevu a řečnění, to není žádná hamba na tom zapracovat a je to docela umění a z českých politiků to snad nikdo neumí. Snad trochu Schwarzenberg pochopil jak má oslovovat část české veřejnosti. Zatímco Paroubek měl sice tah na branku, byl ve správnou dobu agresívní, ale chyběl mu smysl pro humor a smysl improvizovat v danné situaci, vy jste pořád ještě kolovrátek, mluvte pomaleji, rozvážněji a nebojte se ovládat debatu a i být trochu podle potřeby arogantní nebo debatu zklidnit humorem či příměrem. Třeba u rozhovoru s šišlavou Bárou Kačecí, jste se nechal od ní ze začátku příliž manipulovat, ale byla tam šance ji tu slípku šišli-mišli několikrát uzemnit. Ale obdivuji Váš klid, já bych asi po ní asi vyskočil nebo od ní odešel jako J.Kraus.

S obsahem Vašeho článku nemám problém, pravda je vždy jen jedna a my všichni se k ní jenom blížíme, někdo více někdo méně a někdo je úplný mimoň. Jako skutečný příznivec pravice Vás budu muset volit, jako to nejmenší zloo, ale jinak to nejde, tahle pseudo pravice naprosto podvakráte zhuntovala tuto zem. Vaše strana ČSSD v tom párkrát zasekundovala, ale škody, které Vaši pollitici způsobili, jsou asi tak o dva řády nižší! Jestli vyhrajete volby tak, abyste dokázali sestavit funkční vládu, tak Vás čeká strašně těžká práce, asi jako kdyby někdo chtěl po vpádu římanů opravit Kartágo. Největší ztráty jsou však ty morální a na důvěře v politiky, lidé u nás jsou hodně zklamaní a smutní a dnes skoro nikomu z politiků nevěří. Abyste ale získal více voličů, měli byste se rozejít s některými lidmi ve Vaší straně, však víte moc dobře o koho jde! Jinak se Vám to vrátí jako bumerang. Dobrý šéf a vůdce netrpí moc na kamarádšofty a navíc platí, že ti co jim pomůžete Vás klidně až bude příležitost, potopí!
08. 03. 2012 | 09:40

Občan napsal(a):

Pravouni si nevidí do tlamy.
Na jednu stranu tvrdí, že minimální mzdu nené možné zvýšit, protože by jim stouply náklady a museli by propouštět.
Na druhou stranu ale titíž tvrdí, že za minimální mzdu vlastně skoro nikdo nepracuje - má se údajně týkat pouhého 1 % zaměstnanců.

Takže co je v jejich podání vlastně pravda?

Pokud za MM pracuje pouhé 1 % zaměstnanců, pak se její zvýšení mzdových nákladů vůbec nedotkne a podvodnikatelé s příživnostníky prostě a jednoduše lžou.
Nebo za ni pracuje výrazně víc než 1 % zaměstnanců. Pak ovšem podvodnikatelé a příživnostníci opět prostě a jednoduše lžou. A navíc zkreslují statistiky a účetnictví a krátí odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Jak zkreslování statistik, tak krácení povinných odvodů je trestným činem. Čili by měly okamžite jednat orgány finanční kontroly a orgány činné v trestním řízení.

Tož jak, pravouni?
Zatím to totiž vypadá, že lžete, jakmile začnete pohybovat ústy.

Každopádně pro NEzvýšení MM není vůbec žádný důvod.
I kdyby byla naráz zvýšena na 10 000.- Kč/měs., nic by se nestalo. Ani za takovou mzdu podle pravounů a jimi zkreslovaných statistik totiž přece skoro nikdo nepracuje.
08. 03. 2012 | 09:41

Martin napsal(a):

To jsou plané žvásty. Minimální mzda naopak bere lidem práci a odepírá jim výhody vyplývající ze zákoníku práce a nutí je přecházet do šedé ekonomiky. Proč ? No protože kapitalista přijde za Vencou s tím že příštího měsíce se zvyšuje minimální mzda o 500 Kč, přidat ti nepřidám ani náhodou, buď podáš výpověď a přejdeš na Švarcsystém nebo už nemusíš chodit. Dokonce se objevují nelegální případy, že se mzda sice nominálně zvýší, ale zaměstnavatel platí jenom zvýšené daně a odvody vyplývající ze zvýšené minimální mzdy a zaměstnanec dostává pořád stejně.
Míru chudoby vypočítanou podle metodiky OEDC si můžete strčit víte kam. Chudoba nejsou procenta z mediánu, ale když lidé nemají co jíst a kde hlavu složit.
08. 03. 2012 | 09:43

Carlos V. napsal(a):

Zrušte minimální mzdu - a zákoník práce.

Vztah mezi zaměstnancem (dodavatelem služeb-práce) a zaměstnavatelem (příjmcem služeb/práce) je vztah mezi dvěma svobodnými a nezávislými subjekty, které si přece mohou svobodně dohodnout jakékoliv podmínky.

Pakliže předpokládáme efektivní myšelní obou subjektů, pak jakékoliv státní vměšování pak vede k neefektivitě a nesvobodě.
08. 03. 2012 | 09:44

Drzá zrzka napsal(a):

Kolik z těch 500 Káčé sebere erár?
08. 03. 2012 | 09:46

Pacák napsal(a):

Jako podnikateli mně sice stoupnou náklady na mzdy, ale zároveň stoupne kupní síla zákazníků a budu mít více zakázek, odvedu více daní, zaměstnám více lidí. Je to chybná úvaha?

P. s.: Pokud výsledkem bude pouze více prostředků k "okloňování", pak mi jenom stoupnou náklady.
08. 03. 2012 | 09:46

Občan napsal(a):

To Martin:

A jak by tohle mohlo nastat, když minimální mzdu nepobírají skoro žádní zaměstnanci?
Zvýšení minimální mzdy tedy nemá komu vzít práci :o))
A Vy tím pádem blábolíte nesmysly :o)))

Krom toho - pokud zaměstnavatel vyhodí své zaměstnance, bude muset pracovat sám.
08. 03. 2012 | 09:47

bsimonik napsal(a):

Tak ji začněte dorovnávat ze svého... Vždyť příklady táhnou
08. 03. 2012 | 09:49

Martin napsal(a):

Pacák: Jestli jsi podnikatel, pak víš kolik se za zaměstnance platí sociální, zdravotní a daně a tyto peníze z ekonomiky mizí neznámo kam. Není to tedy tak, že když se zaměstnanci přidá 500 Kč, tak nechá v obchodech o 500 Kč víc, ale zhruba pouze o 200 Kč a zbytek se někam odkloní.
08. 03. 2012 | 09:52

Carlos V. napsal(a):

Občan : pakliže minimální mzdu téměř nikdo nepobírá, pak se jí zjevně nemá cenu zabývat.

Je-li to tedy nepodstatné, pak si pouze p. Sobotka přihřívá polívčičku řečemi o zvýšování mezd, které se valstně téměř nikoho netýká.
08. 03. 2012 | 09:52

neo napsal(a):

Občan:

v jaké firmě jsou zaměstnáni jen nekvalifikovaní přidavači za minimální mzdu? Vždycy má firma zaměstnance na mnoha úrovních. Ti nejníže berou minimální mzdy, ti výše berou pod průměr, průměr nadprůměr a ti nejvýše berou vysoké platy. zvýšení minimální mzdy pouze odsune nekvalifikovaného pracovníka mezi nezaměstnané a zaměstnavatel na tu pozici přijme někoho kvalifikovanějšího, když mu bude muset ze zákona platit víc. a aby dorovnal ztrátu, buď propustí někoho s té kategorie mezd vyšších a nebo zmrazí či ty mzdy sníží. Ale vždycky na to někdo dojede.
08. 03. 2012 | 09:53

Martin napsal(a):

Občan: V Praze, Brně ani Ostravě ne. Ale jsou místa, kde skutečně lidé za tak malou mzdu dělají. Obvykle mají přes 50 let a mají na výběr buď makat za mzdu na úrovni minimální mazy nebo existenční minimum od sociálky.
Pokud zaměstnavatel vyhodí svoje zaměstnance, nechá si práce vykonávat jinými firmami, na tom nic není.
08. 03. 2012 | 09:56

Kuchař napsal(a):

Když to stačí vyhlásit zákonem, tak bych se nedržel tak při zdi.
Tak bych teda jako minimální mzdu stanovil plat ve výši toho poslaneckého.

Tak kurňa, ať se máme dobře všichni,no nééé !

P.S.

Pane Sobotka, koli bere kuchař u Vás v Lidovém domě ?
08. 03. 2012 | 09:56

Maximus napsal(a):

Ještě dodatek.

Nechci tady zabředávat do debat, ale u nás v Česku jsme se dostali do podivné situace. A souvisí to i s tématem článku. Ekonomika ČR vykazuje asi 3/4 výkonnost předních zemí EU, ale platy a kupní síla obyvatel je na 1/3! To samozřejmě není v pořádku. U části firem samozřejmě lze hovořit o tzv. vyšší přidané hodnotě u příslušných výrobků a služeb, ale je to opravdu jenom malá část celku. Navíc třeba dělník u VW v SRN a ČR má za stejnou práci nesrovnatelně více. Já vím, je to naše komparativní výhoda si nechat naložit na záda, že? Oni by jinak utekli třeba do Rumunkska, že?! Když si vezmete třeba zaměstnance cizího potravinového řetězce, tak našich 12-15 tis.Kč/měsíc platu u obyčejného dělníka stojí proti 40 tis.Kč (v přepočtu) u zaměstnance na stejné pozici u stejného řetězce u nich v cizině! Průměrný plat u nás sice roste, ale náklady nyní přestihly růst platů a kupní síla zejména střední a nižší třídy obyvatel ČR poklesla.
V úrovni srovnávacích ukazatelů jsme znovu spadli za Portugalsko. Já vím, leccos jde ovlivnit třeba dluhovou fiskální politikou státu, jako to udělali třeba Řekové aj., ale to není asi ta správná cesta, to vede do pekel. Měli bysme se začit rychle učit u států u nás v Evropě
ve Švédsku, Finsku, Dánsku, Rakousku, SRN, Švýcarsku atd. samozřejmě část toho nelze slepě u nás aplikovat, ale spousta resp. většina pravidel jak dobře hospodařit je namístě! Nu co, Kalousek si zcela jistě kope hrob tím, že umí jenom štrachat v peněženkách obyčejných lidí, ale aby udělal pořádek ve státní správě z hlediska efektivnosti a účelovosti výdajů, moc neumí!
Pěkný den!
08. 03. 2012 | 09:56

Martin napsal(a):

... na úrovni minimální mzdy ...
08. 03. 2012 | 09:57

drevokocůr napsal(a):

a co zrušit lidem peníze úplně a dávat jim na příděl jen 1635 kcal na den?
A tlustým ženským, kdyby bylo nejhůř , ještě o 200 méně a ony by třeba za to ještě byly vděčné.
08. 03. 2012 | 10:04

Sláma napsal(a):

Pan Sobotka má samozřejmě pravdu. Nízká minimální mzda slouží v našem Tunelistánu především k daňovým únikům a o to tady modrým ptáků jde.
Dalším jejich důvodem je zneužívání polootrocké pracovní síly z Východu, např. Ukrajinců a Mongolů, což ovšem fatálně poškozuje naši ekonomiku. Mzda, byť minimální, vyplacená Ukrajincům není využita v rámci naší ekonomiky ke spotřebě a proto na tento systém doplácejí hlavně drobní živnostníci. Kromě toho je tak podtrhována úroveň mezd jako celku.
Pro udržení minimální mzdy nejsou žádná věcné důvody.
Naše konkurenceschopnost v mezinárodním srovnání stále klesá. Jak pan Sobotka správně konstatuje, nikdy nebudeme moci "lácí" pracovní síly (tj. nízkostí našich platů) konkurovat jihovýchodní Asii, a to ani kdyby modří ptáci zcela zlikvidovali systém zdravotního a sociálního zabezpečení (což je nepochybně jejich cíl), už z důvodů klimatických - bez topení a teplého ošacení v zimě naše pracovní síla natáhne brka, zatímco v jihovýchodní Asii se topit nemusí.
08. 03. 2012 | 10:09

Kuchař napsal(a):

Jak jste přišel na to pane Sobotko, že minimální mzda rozhoduje o růstu ?
To Vás učili na právech ? Nebude třeba nutné pro srovnání růstu použít i míru zadlužování ?

Dluh v %HDP

ČR ...38 %
PL....55%
-------------------

Co když je ten růst tažený dluhem, zrivna jako jste to dělal Vy ?
08. 03. 2012 | 10:10

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Já bych to Vaše nesmyslné blábolení doplnil čísly.

Produktivita práce ....71,8% EU
Za Sobotky ............68,8%

Poláci................ 66,6% EU
08. 03. 2012 | 10:13

Kuchař napsal(a):

Ještě bych dodal to, že kupní síla Poláku je do značné míry dána tím, že dělají všude možně, jenom ne v Polsku.
08. 03. 2012 | 10:14

Občan napsal(a):

To Martin a Neo:

Nikoli, chlapci.
Pokud je pravda, že minimální mzdu pobírá pouhé 1% zaměstnanců, pak její zvýšení žádné podnikatelské aktivity vůbe nezkomplikuje. Zejména, pokud jsou ti zaměstnanci rozptýleni do mnoha firem.

Na druhou stranu - jestliže zaměstnavatel tvrdí, že neustojí zvýšení nákladů o řekněme 2000.- Kč měsíčně, pak bude lepší, když to zabalí, protože je podnikatelsky zcela neschopný.

Pokud zde existují firmy, které zaměstnávají lidi převážně za MM, pak padnou-li, nebude to žádná škoda. Takoví podnikatelé jsou zloději, kteří se živí sprostým vysáváním svých zaměstnanců. Většinou jsou to "pracovní agentury" a jejich zániku rozhodně nebude nikdo litovat.
08. 03. 2012 | 10:17

Sláma napsal(a):

Neo napsal pěkný ideologický blábol. Odhaduji, že Neo je nějaký poslanec modrých ptáků, který zná realitu mimo sněmovnu jen z Mf Dnes a Blesku.
Milý Neo, žádný normální podnikatel nemá ani o člověka více, než kolik potřebuje k výrobě. Protože žádný podnikatel není lidumil a nemá žádný důvod zaměstnávat nepotřebného člověka. Proto, pokud se zvýší minimální mzda o 500 Kč, tak prostě dá zaměstnanci o 500 Kč více a nic se neděje. Už i z toho důvodu, že pro běžného zaměstnavatele je 500 Kč mimo jeho rozlišovací úroveň.
08. 03. 2012 | 10:17

aga napsal(a):

Maximus

myslím, že je zbytečné vršit argumenty a recepty na zlepšení. Je třeba přehodnotit hlavně východiska. Nemůžete vycházet z mylné premisy, že elitám skutečně záleží na zlepšení situace pro řadové občany svých zemí, a v případě Česka specielně z toho, že "českým" elitám záleží na prosperitě Česka a jeho obyvatel. Všechny posametové vlády bez výjimky se podílely na ekonomickém i politickém ponížení své země a svého národa a na rozkradení a vytunelování jeho majetku. To není náhoda nebo hloupost, to je cílený záměr. Myšlenka konečného řešení slovanské otázky nebyla nikdy skutečně opuštěna, a reálná politika EU to dokazuje.
08. 03. 2012 | 10:18

Kuchař napsal(a):

Jinak gratulace panu Yosif K.
08. 03. 2012 | 10:20

drevokocůr napsal(a):

Sláma

včera říkal John na soudě, že pro pana Bártu je půl milionu, jako pro něho 500Kč.
V tom případě pak pro obyčejného člověka je 500 jako pro poslance 50 halířů(už neexistuje), tudíž nechápu, proč se proti tomu tak staví a zde tolik dikutérů bojuje proti?
08. 03. 2012 | 10:22

Kuchař napsal(a):

Sláma a co děláte Vy ? Šaška ?

Vážně si myslíte, že zaměstnavatel dá 500 Kč navíc a nic se neděje ? A máte Vy nějakou firmu ? Že bychom to u vás vyskoušeli. A třeba hned desetkrát za sebou.
08. 03. 2012 | 10:23

SuP napsal(a):

S některými diskutéry je to jako s blbym na ledu. Když už mu to skoro vysvětlíte, Najednou spustí znova od první věty. Magor.
08. 03. 2012 | 10:23

Yosif K napsal(a):

Sobotka napsal:
Pan Yosif K si zaslouží důkladnou odpověď, protože pod mými blogy vystupuje pravidelně, mnohdy jako jeden z prvých, a používá přitom argumentaci, kterou mu možná poradil někdo v centrále ODS či TOP 09. To mi pomáhá pochopit, co se tam zrovna peče nebo v čem se tam chystají v nejbližší budoucnosti kardinálně mýlit.

Pane DOKTORE: Toto neni vymysl z centraly TOP 09! Zvysovani minimalni mzdy OPRAVDU zvysuje nezamestnanost! Toto je ukazkovy priklad jasne formulovany vsemi ekonomy, kteri se zabyvali funkcemi nabidky a poptavky! Je to ucebnicovy priklad z prakticky vsech ucebnic mikroekonomie! Prectete si knihy Miltona Friedmana a stane se z Vas liberalni ekonom!
Kupte si jakoukoliv ucebnici mikrokenomie - na Amazonu se prodavaji od 3US$ za kus! Nebo zastavte se v prodejne ucebnic na VSE v Praze! Nepochybne i nyni je nekde blizko vratnice, aby studenti nemuseli bloudit!

S vyssi cenou masla poptavka po maslu klesa!
S vyssi cenou svickove poptavka po svickove klesa!
S vyssi cenou nekvalifikovane pracovni sily poptavka po zamestnavani nekvalifikovanych pracovnich sil klesa!
S vyssi cenou aut poptavka po autech klesa!
Pokud se cena Fabie zvysi, jejich prodej se za jinak stejnych podminak snizi!
Zbozi u ktereho se stoupajici cenou poptavka neklesa nebo roste sice existuje, ale neni to zamestnavani nizkokvalifikovanych pracovnich sil. Jsou to ridke pripady lususniho zbozi atp. Zamestnavani pomocnych sil to urrcite neni!

Je to smutny fakt, ktery nema co delat s vyskytem chudoby ani s jinym rustem HDP v Polsku oproti Cesku atd atd.
Evidentne zvyseni vyskytu chudoby by pri zvyseni minimalni mzdy bylo jeste horsi. Vyssi vyskyt chudoby je zpusoben propdaem v nekterych odvetvich, vyssi rust HDP neni zpusoben rustem ceny pracovni sily v Polsku ale mnohymi dalsimi faktory.
To ze v CR jsou (zatim) vyssi mzdy nez v Bulharsku, Rumunsku nebo Cine NENI ZPUSOBENO administrarttivnimi opatrenimi socdem-ackych nebo ods-ackych vlad!

Je to zpusobeno tim, ze:
A) v CR je vetsi pracovni disciplina a kvalita vyroby a dodrzovani procesu nez v chudsich statech
B) to je zpusobeno mj delsi prumyslovou tradici
C) dale je to zpusobeno tim ze CR lezi v "nemeckem prostoru" to jest mezi SRN a Rakouskem - hlidani kvality pomoci nemeckeho personalu je nepmerne lecinejsi nez treba v Bulharsku nebo v Cine. Nemci jsou zde na rozdil od Bulharska nebo Ciny temer DOMA, v mnoha pripadech i fakticky doma!!!! Osobni dozor nad vyrobou v CR je otazka dojeti jednou ci dvou hodin po dalnici z SRN. Osobni dozor nad vyrobou v Cine znamena 20 hodinovy let letadlem!
D) Dale je to zpusobeno nizsimi prepravnimi naklady! Dovoz z Jablonce ci Kdyne do Wolfsburgu je lacinejsi nez dovoz ze Setchuanu!! Dovoz z Jablonce ci Kdyne do Wolfsburgu je mozny i po 5kg balickach - dovoz ze Setchuanu je ekonomicky pouze po naplnenych kontejnerech!!

Atd atd. Vetsina socdemackych receptu je skutecne kontraproduktivnich a skutecne udrzuje nejchudsi obyvatele v pasti chudoby!

PS existuje nekolik empirickych studii, ktere dokumentuji, ze zvyseni nezamestnanosti neni pri mirnem zvyseni minimalni mzdy znatelne. To je pravda - pri mirnem zvyseni minimalni mzdy bude i zvyseni nezamestnanosti mirne a muze byt skryto ve statisticke chybe maleho vzorku.
Nicmene pravda je ta, ze pri mirnem zvyseni minimalni mzdy zamestnavatele proste "utahnou srouby" - pokud zamestnance nepropusti, donuti jej napriklad pracovat dele. To je v malych firmach kde neexistuji "stipacky" velmi snadne. Specielne v dobe krize pri 8% nezamestnanosti......

Vidim to sam v rodine - mladej kluk dela sofera 10-14 hodin denne (v rpumeru cca 12 hodin) - za 8 hodinovou mzdu. Ktera je mimochodem mnohem vyssi nez minimalni mzda - a mista jsou v tomto oboru stale volna.

Hratky s minimalni mzdou jsou jen na skodu tomu 1% populace ktere tyto mzdy berou.
08. 03. 2012 | 10:25

Parabellum napsal(a):

Maximus

Ano, učte se od Švédska, Norska, Dánska, Finska či Švýcarska, a vybudujte rovněž obdobnou ekonomiku.
Když Čeští proletáři nechtějí pracovat za mnohonásobek toho, co Čínané, a jejich produktivita ve vlastních fabrikách je pochopitelně pouze zlomkem třeba té německé, pak se musí chovat jako tí skandinávci nebo Švýcaři.
Takže holt budou muset zajít na úřad, a založit a vybudovat obdobné firmy, jako je Norský Statoil, Dánský MAERSK,ˇšvédský Alstom, Volvo či Saab, Finská Nokia, nebo švýcarský Transocean či Leica.

Pokud se pozastavujete nad tou produktivitou, tak já vezmu dva výrobky - český a německý. Český dělník v MEVA národní podnik vylisuje a složí a nalakuje z plechu a skla větruvzdornou svítilnu, která je na trhu prodatelná tak za 100 Kč. Německý dělník se stejným úsilím, s obdobnými materialovými vstupy a na stejných strojích vyrobí obdobně složitý výrobek - zpětné zrcádko na Mercedes za cenu tak 10 000 Kč.
Takže jak je to Maximusi s tou produktivitou? Nesmíte holt uvažovat v parametrch, že český dělník vylisuje za šichtu více tun plechu:-))))

Zřejmě ta cena práce je určována něčím jiným, než kolik kdo vylisuje za šichtu plechů, že. Český dělník prostě musí dojít na úřad, založit obdobnou firmu, jako Mercedes, vymyslet, co chce zákazník, chopit se tuštízny, ten výrobek namalovat, a pak teprve může zasednout k lisu, a začít hákovat. Ale Češi nééééé - to oni jsou líní ten Mercedes založit, jsou líní se porozhlédnout, co chce zákazník, a jsou líní si navrhnout prodejný výrobek.
08. 03. 2012 | 10:26

SuP napsal(a):

Koukám, že Sobotka je z toho HDP na hlavu dočista na hlavu.
08. 03. 2012 | 10:27

Občan napsal(a):

To Yosif K.:

Chlape, jak Vy to děláte, že dokážete v několika větách dokonale popírat sám sebe? :o)))
Dokonce to někdy vypadá, jako byste sám se sebou vášnivě diskutoval.

Nějak se do těch svých popletených manter začínáte stále častěji dost zamotávat...
08. 03. 2012 | 10:30

Cech napsal(a):

Je to tak nějak s tou minimální mzdou zapeklité.
Pro ilustraci jsem si dovolil tabulku,nejsme úplně poslední za námi jsou ještě
Maďarsko;Lotyšsko;Estonsko;Litva;Rumunsko;Bulharsko.
Ačkoli rozdíly jsou opravdu malé,Maďarsko 4,Lotyšsko 9 atd.
Země : Měsiční minimální mzda(v paritě kupní síly PPS)
Lucembursko 1466
Nizozemí 1352
Belgie 1294
Irsko 1237
Francie 1220
Velká Británie 1139
Řecko 917
Slovinsko 891
Malta 843
Španělsko 774
Portugalsko 646
Polsko 565
Slovensko 445
Česko 436
Maďarsko 432
Lotyšsko 427
Estonsko 380
Litva 365
Rumunsko 272
Bulharsko 243
Musíme pouze doufat,že nebudeme propadat nyní již tak rychle jako v minulosti.
Protože za léta 2010 - 2012 jsme propadli o 2 pozice.
V tomto tempu by to znamenalo,že ke konci volebního období budeme za Litvou a zaujmeme hrdě pozici před Rumunskem.
08. 03. 2012 | 10:31

Xury napsal(a):

Pro autora:
ono to Polsko je trochu zavádějící. Jednak je u něj významně vyšší vliv domácího trhu, což je dost logické vzhledem k počtu obyvatel a jednak rozpočtové schodky byly v uplynulých letech:
2009 -7,3%
2010 -7,8%
2011 -5,6%(f)

Pro srovnání ČR:
2009 -5,8%
2010 -4,8%
2011 -3,7%

nebo Slovensko:
2009 -8,0%
2010 -7,7%
2011 -4,9%(f)
08. 03. 2012 | 10:32

Sláma napsal(a):

Kuchař patří mezi další obecní obveselovače. Produktivita práce rozhodně není to samé co konkurenceschopnost.
K porovnávání zemí mezi sebou slouží Global Competitiveness Report, který vydává Světové ekonomické fórum.
V tomto mezinárodním srovnání rychle klesáme. Ve zprávě 2009-10 jsme byli na 31. místě na světě, ve zprávě 2010-2011 na 36. místě a v nejnovější zprávě 2011-12 jsme na 38. místě. Naše skóre kleslo ze 4,7 na 4,5. Takže klesáme jak v relativním srovnání, tak i v tom absolutním.
Hlavním problém u nás je, že se různí chemici, fyzici a kuchaři pletou do odborných věcí, kterým nerozumí.
P.S. Omlouvám se ostatním diskutujícím, kteří dobře vědí, že jsme tady tyto věci diskutovali už vícekrát.
08. 03. 2012 | 10:33

neo napsal(a):

Občan napsal(a):
Nikoli, chlapci.
Pokud je pravda, že minimální mzdu pobírá pouhé 1% zaměstnanců, pak její zvýšení žádné podnikatelské aktivity vůbe nezkomplikuje.
" to přece netvrdim, naučte se číst. tvrdim, že si je nahradí lidmi, kterým bude ochoten tu vyšší min. mzdu dát, nic víc. Pak si to vykompenzuje propoštěním někoho s platem vyšším a nebo na čas mzdy zmrazí či sníží."
Je to jako bys nakupoval za 3kč XXX vejce a najednou zdražily na 5kč. takže pak máš na výběr - buď nadále kupovat XXX vejce za 5 Kč a nebo kupovat BIO vejce za 5 kč.

no a když budeš mít o něco vyšší výdaje, i když za vyšší kvalitu, tak nekoupíš jeden balíček sýra např,abys neutratil víc než obvykle.
08. 03. 2012 | 10:34

Yosif K napsal(a):

Takze mili levicovi pratele - je zbytecne vam citovat funkce nabidky a poptavky! Hybaj na Italskou ulici, kupte si ucebnici mikroekonomie a pak se chytte za nosiky. A TEPRVE POTOM DISKUTUJTE! A kupte si take knizku SVOBODA VOLBY (Freedom to Choose) od Miltona Freidmana! To ze tuto knizku ctou semo tamo "v centrale TOP " nemusi nutne znamenat za Milton Friedman byl extremista nebo neco tak.

Prodejna skript a ekonomické literatury Vysoké školy ekonomické v Praze
Nám. W. Churchilla 4
130 67 Praha 3 Žižkov
1. patro Rajské budovy VŠE, dveře č. 110 - vchod z Italské ulice
e-mail: rynda@vse.cz, foltyno@vse.cz
telefon: 224 098 210 (213)
fax: 224 098 214
Aktuální prodejní doba
Závazné objednávky na dobírku nebo na fakturu v rámci ČR vyřizuje úsek skladování a distribuce publikací - telefon: 224 095 784 nebo mail: adamec@vse.cz nebo smejova@vse.cz
Vzhuru na nakup ucebnice mikrokenomie!
Avanti Popolo!
08. 03. 2012 | 10:36

Drzá zrzka napsal(a):

Zvyšte minimální mzdu - snižte poslanecké náhrady
08. 03. 2012 | 10:36

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
měl bych jeden osobní dotaz - co jste vystudoval a co děláte? Děkuji za odpověď.
08. 03. 2012 | 10:37

Parabellum napsal(a):

Cech

Ne ta tabulka není kompletní protože chybí:

Německo 0
Dánsko 0
Finsko 0
Rakousko 0

Čím to, že zrovna země, které jsou mísními levičáky označeny za vzor sociálně tržní ekonomiky, a mají malou nezaměstnanost mají tak nízkou minimální mzdu?
V ČR je mnohonásobně vyšší minimální mzda, než v sousednéím Německu:-))))
08. 03. 2012 | 10:37

neo napsal(a):

Sláma:

Ne nejsem poslanec modrých ptáků ani jiné strany. Mf Dnes ani Blesk nečtu.

A kdybyste milej pane přemýšlel hlavou , viděl byste, že podnikatel sice nemá nepotřebného člověka, ale každý je nahraditelný a proč platit nekvalifikovanému 10 000 místo 8 000, když za těch 10 000 může mít někoho kvalifikovanějšího. On ho jen jednoduše nahradí. Na lidi je to 1-1.

Pak zdraží bo se mu zvýší náklady, nebo zmrazí platy těm výše aby vykompenzoval ztráty na nejnižších pozicích a nebo někoho vyhodí a jeho práci rozdělí mezi další a to za stejné mzdy.
Ve finále to odnese ten nekvalifikovanej jež se těšil na vyšší mzdu, odnese to spotřebitel ve vyšších cenách, odnese to nějakej pracovník třeba v administrativě a odnesou to i jeho kolegové, protože budou muset dělat práci i za něj...
08. 03. 2012 | 10:39

aga napsal(a):

Parabellum

Vaše argumentace je absurdní a myslím, že to víte. Nízká produktivita práce se rozumně nedala vyčítat ani dělníkovi v socíku, a to mu ta fabrika nominálně patřila. I vy musíte tušit, že na chod továrny a její produktivitu má vliv především její vlastník a potažmo management, který vybere - to vše samozřejmě v závislosti na ekonomickém systému. Když si neumí vlastník vybrat schopný management a vytlouci z něj výsledky, bude produktivita práce dělníka nízká, to prostě neodargumentujete. V Česku je navíc situace specifická tím, že fabriky byly vytunelovány do zahraničních rukou, jejichž cílem bylo konkurenci zničit, a to se naopak daří s vysokou efektivitou.
08. 03. 2012 | 10:39

Sláma napsal(a):

Parabellum píše naprosté nesmysly. Pokud vím, většina takovýchto součástek pro automobilový průmysl se dělá právě v České republice, a to nejen pro Mercedes, nýbrž i pro všechny velké automobilky.
Váš námět, že bychom si měli založit vlastní Mercedes je padlý na hlavu a je přesně v protikladu s tím, co vaši soukmenovci tvrdí. Například pan Zahradil v OVM tvrdil, že nepodepsání Paktu neohrozí příliv zahraničních investic do ČR.
08. 03. 2012 | 10:42

Frante napsal(a):

Vyšší minimální mzda = výhoda pro lidi které podnikatel zaměstná pouze za minimální mzdu, ale nevýhoda pro ty, které se podnikatelovi za vyšší mzdu již nevyplatí zaměstnat. Tedy je to relativní, pro někoho větší příjem pro jiného nezaměstnanost (důchodce který si chtěl přivydělat...). Ale jako téma pro politický boj dobrý
08. 03. 2012 | 10:43

Parabellum napsal(a):

aga

No, to ale tvrdíme toitéž, protože české fabriky 40 let řídili i vlastnili dělníci, a proti všem ostatním vedli třídní boj. A ve spravedlivém ekonomickém boji s německými a rakouskými dělníky prohráli, a vítěz si z těchto udělal rohožku - což nevím jak vy, ale já to pokládám za sociálně spravedlivé. Od té doby může německý a rakouský dělník klidně spát bez obyv z toho, že k tomuto vletí český nebo sovětský dělník převlečený do zeleného v tancích.
08. 03. 2012 | 10:44

jarpor napsal(a):

Mno...
jak je jednoduché, pane předsedo, napsat :
Zvyšte minimální mzdu.

A pak si vybrat jeden, dva paramatry a "dokazovat", že se vlastně nic neděje...
Tuším, že jste se moc nepoučil... ani nerozhlédl, co se děje kolem...
Totiž nevím proč, ale opět mi "naskočila" Vaše věta /necituji přesně, leč smysl a význam je nezměněný/ : Naše návrhy nebyly zasazeny do ekonomické reality.

Nemohu si pomoci. Pan Yosif K. patrně nebyl ministrem financí... avšak jeho argumenty o dopadech Vašeho požadavku jsou mi daleko bližší než Vaše dokazování... proč ten požadavek.

Palec nahoru, pane Yosife K.

Hezký den
08. 03. 2012 | 10:46

Sláma napsal(a):

Yosif K. to konečně napsal docela natvrdo. Cílem modrých ptáků je nikoliv zvyšovat životní úroveň našich lidí, nýbrž ji ponížit na úroveň Číny.
Před dvaceti lety velký Guru modrých ptáků slovutný profesor sliboval, že za dvacet let dostihneme v životní úrovni Rakousko. Nyní můžeme porovnat sliby s realitou a vidíme, že jsme se Rakousku v životní úrovni nepříblížili a že se mu naopak začínáme vzdalovat.
K čemu mi bude údajná vysoká konkurenceschopnost České republiky, když moje životní úroveň klesne a k jídlu mi bude muset stačit miska rýže.
Tak to, milý Yosife Vissarionoviči, to radši menší "konkurenceschopnost" a vyšší životní úroveň.
08. 03. 2012 | 10:47

Parabellum napsal(a):

Sláma

Tak to víte blbě slámo. Nic takového se tu totiž nedělá. Češi akorát pro výrobu tohoto dodávají v globálním měřítku předraženou pracovní sílu, a za to jsou sociálně spravedlivě odměnováni. Fabriky vyprojektoval někdo jiný, pozici na trhu vybudoval někdo jiný, výrobek vymyslel někdo jiný, stroje vymyslel a nejčastěji i vyrobil někdo jiný.
Bez toho, aby české dělníky někdo přivedl do těch hotových fabriky by tito mohli pouze tak vřeštět v kožešinách, a mávat kyji a pěstními klíny.
08. 03. 2012 | 10:47

SuP napsal(a):

Pacák -
Až BUDETE podnikatelem, nebudete klást debilní otázky.
08. 03. 2012 | 10:48

Cech napsal(a):

Pro Parabellum
Z dvaceti sedmi členských zemí EU neexistuje zákonem stanovena minimální mzda jen ve Skandinávii (Finsko, Švédsko a Dánsko), v Německu, v Rakousku, v Itálii a na Kypru.
V těchto zemích, kde není hranice stanovena je,jednoznačně pro EHSV doloženo že životní úroveň od které se minimální mzda dovijí je v první třetině všech členských zemí EU.
Proto také EHSV souhlasil s tvrzením že tam, kde je celková životní úroveň (a také cenová úroveň) poměrně vysoká, odráží tuto skutečnost i výše minimální mzdy.
08. 03. 2012 | 10:49

Parabellum napsal(a):

Sláma

Zatímco vy socialisti chcete co? Vyštvat všechny zaměstnavatele do Číny?
Sami vidíte, že český propletariát je neschopný se samostatně uplatnit na globálních trzích.
A pokud proti kapiutálu povedete třídní boj, tak se tento lekne a uteče, a pak tu zůstane akorát ten váš sociál a komunál. A pak si s ostatnímu soudruhy můlžete sednout prdelí na holou zem, a zazpívat si Internacionálu na počest vítězství nad kapitálem.
08. 03. 2012 | 10:51

Yosif K napsal(a):

Je jasne ze prvni lide kteri doplati na zvyseni minimalni mzdy jsou ti, kteri ji pobiraji - tedy pokud jde o soukromy sektor, kde majitel neni rozeny filantrop puzeny pranim sam sebe ozebracit:

A) majitel v nouzi muze ZCELA ZABRZDIT nabirani novych lidi.
B) majitel muze zvysit pouze odvody, zamestnanci nemusi zaplatit vice.
C) majitel muze snadno donutit pracovat zamestnance o hodinu ci dve dele za "8hodinovou" mzdu.
D) majitel muze nabrat nove lidi ale nacerno - uspora na cernych zamestnancich mu umozni zaplatit vyssi odvody za oficielni zamestnance...
Atd atd. Velci podnikatele snad nikoho za minimalni mzdu nezamestnavaji. Coz neni dusledkem nejakych socdemackych bohulibych administrativnich zasahu. Velke firmy obvykle zamestnavaji kvalifikovanejsi lidi.

Z toho co vidim v praxi u malych podnikatelu - temer nikdo nepracuje ve "fabrickych podminkach". Vetsinou pracuji tak jak majitel potrebuje, nekdy mene, vetsinou vsak vice.
Vetsinou dostavaji tez nejake penize bokem - pracuji-li dele.
Pri malem navyseni minimalni mzdy budou pracvoat dele a navic nedostanou nic.
Male zvyseni minimalni mzdy tem co uz zamestnani jsou nepomuze. Velke zvyseni je pripravi o praci.
Velke zvyseni minimalni mzdy pripravi o praci uchazece - majitel firmy se proste zaridi jinak. Budto pritalci na stavajici zamestnance - az to nebude mozne - muze koupit nejakou mechanizaci.

Male zvyseni je socdemacky populismus, ktery toho mnpho nezmeni - pripravi vsak o praci nove uchazece.
Velke zvyseni minimalni mzdy pripravi o praci o to vice lidi.

Ted ma vyznacny levicovy politik Paroubek opulentni haciendu na ostrove Ithakka.
Muzte se jej zeptat zda plati sve posluhovacce MINIMALNI RECKOU MZDU 864 EUR mesicne! hahaha..... Nejspis ji plati pulku a nacerno. A to se jedna o zaslozuileho vudce proiletariatu!

Prosta Empros! Avanti Popolo!
08. 03. 2012 | 10:53

Koplkop napsal(a):

Autor
"co nejnižší korupce a vymahatelnost práva"
Pane Sobotko, přestaňte s agitkama, přestaňte s kouzlením s čísly, (to Vám jde dobře), ono je to celkem snadné že. Stačí nějak opomenout celosvětovou krizi, propad výroby od roku 2008 a pak nárůst chudoby svést na stagnaci minimální mzdy. Vy jste opravdu slovní eskamotér.
Co kdyby jste jednou napsal jak se vypořádáte s korupcí ve Vaší straně? Jak se zbavíte všech svých zkorumpovaných a nepoctivých politiků na všech úrovních, od obcí počínaje a parlamentem konče? Jak potrestáte všechny, včetně sebe, kteří již léta sedí ve vedení strany a této korupci nezabránili?
Samozřejmě, že i v ODS a v TOP09 a v jiných stranách je to stejné, ale cílem není ukazovat na ty druhé. Cílem musí být pořádek ve vlastní straně. Až se všichni rozpustíte, potrestáte, zmizíte z politické scény, pak možná začne někdo věřit, že to "s" máte ve svém názvu proto, že je to Vaše ideologie, se kterou se ucházíte o své voliče.
08. 03. 2012 | 10:57

Sláma napsal(a):

Kuchař o mě napsal: "ty Vaše nnázory bych očekával od spíše žáka páté obecné a né od dospělého člověka".
Ano, s tím souhlasím, i žák páté obecné může mít vyšší znalosti než nějaký kuchař.
Musím vás ale zklamat, Světovou zprávu o konkurenceschopnosti jsem nevypracoval já. Tu prosím vypracovali renomovaní ekonomové pracující pro Světové ekonomické fórum. Což je mimochodem přesně ta organizace, která organizuje pravidelné konference v Davosu, kam tak rád jezdí i pan Profesor a vždy se tím neopomene pochlubit.
Na mítinku v Davosu se vždy schází kolem 2500 předních ekonomů světa. A jedním z materiálů, který projednávají, je právě ona zpráva o konkurenceschopnosti.
Takže, vy si kuchaři myslíte, že přední světoví ekonomové jsou na úrovni žáka páté obecné? No, myslím, že si o vaší úrovni udělá každý obrázek sám.
08. 03. 2012 | 10:57

chudobinec Evropy napsal(a):

Parabellum

máte pravdu, za to , co jsme tu měli, jsme se styděli, vše jsme si po 89 poplivali a plivem na to doposud, před Němčourem a Amíkem si sedáme na zadek a pořád se stydíme, jak jsme hloupí a ubozí , jak na nás zanechalo stopy 40 let totality a necháváme se svorně odrbávat. přitom jsme to byli my, kdo jsme jim oddálil krizi o 20 let a nechali je za jejich bezcenné papírky zvané dluhopisy skoupit nerostní bohatství ČR a vytunelovat si podniky a darovat ještě zdarma jako bonus státní byty, ze kterých teď platíme předražené nájmy až do Kanady.
Dobře nám tak a čím hůř tím líp. Jen ať se má Němčour a Amík dobře na náš účet, musíme udržovat tu vaši ideologii.
08. 03. 2012 | 10:58

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Proboha proč reagujete na demagogy, jako je Yosif, jen budou ještě více tapetovat blogy.

Minimální mzda sice může být příčinou zvýšení nezaměstnanosti, ale jen tehdy, pokud je posazena příliš vysoko. Nejlepším vyvrácením zjednodušeného pohledu na tuto problematiku je posadit vedle sebe výši nezaměstnanosti v zemích, kde existuje minimální mzda a kde ne.
Předpokládám, že výsledek by byl ten, že v zemích s minimální mzdou mají nižší nezaměstnanost než v zemích bez ní.
08. 03. 2012 | 10:59

Parabellum napsal(a):

Sláma

V Číně kvalifikovaní zaměstnanci rozhodně za misku rýže nedělají, a prakticky je jejich životní úroven vyšší, než u těch českých.
08. 03. 2012 | 10:59

bella ciao napsal(a):

Bohuslave!

A co životní minimum 2200,-Kč, které nestačí ani pokrýt doplatky na lůžko v eldéence?!?!?
Když tolik pravičáků tvrdí, že zvýšení přímých daní o jednu korunu by je donutilo se odstěhovat na Ďábelské ostrovy, měl bych návrh na zcela inovativní řešení.

Uzákonit, aby každý státní zaměstnanec a politik musel u sebe poskytnout ubytování a přispívat na stravu osobě odkázané na životní minimum. Nebo několika, v závislosti na platové třídě a souhrnu odměn a náhrad.

Jelikož ti státní zaměstnanci a politici tloustnou z našich peněz, máme plné právo to po nich žádat.
08. 03. 2012 | 11:00

aga napsal(a):

Parabellum

Ale my se nebavíme o dobách dávno minulých, ale o současnosti. Za socíku tu sice byla malá produktivita práce, ale zato tu byl alespoň nějaký český průmysl a zemědělství. Za kapíku, který sem ty vaše vzory vehementně pomáhaly zavádět, se sesypalo i to. Navíc, kdž už mluvíte o spravedlnosti, i ten socík jsme tu měli vinou vašich velkých kapitalistických vzorů, nebýt Německa a našich západních vzácných spojenců vůbec vypadalo by to tu dnes jinak. Ona ta kladná stránka kapíku je halt vyvážena tím, že jeho nutné krize a války občas požerou slabší kusy.
08. 03. 2012 | 11:01

Sláma napsal(a):

Yosif Vissarionovič začal psát velice zajímavě. Připouští, že zaměstnavatelé zaměstnávají lidi "na černo" nebo že část vyplacené mzdy nepřiznají a nezdaňují.
V tom máte pravdu, to se děje. A to částečně zvýšení minimální mzdy odbourá. Protože nyní zaměstnavatel zaplatí minimální mzdu a zbytek dorovná "na ruku". Stát tak přichází o nemalé peníze, o které pak chce připravit důchodce, rodiny s dětmi a invalidy.
Zvýší-li se minimální mzda, bude muset zaměstnavatel platit odvody z většího základu.
08. 03. 2012 | 11:02

Yosif K napsal(a):

Sláma napsal(a):
Yosif K. to konečně napsal docela natvrdo. Cílem modrých ptáků je nikoliv zvyšovat životní úroveň našich lidí, nýbrž ji ponížit na úroveň Číny.
Před dvaceti lety velký Guru modrých ptáků slovutný profesor sliboval, že za dvacet let dostihneme v životní úrovni Rakousko.

Pane Slama - az budete makat jako rakousky nebo svedsky proletar, muzete behem dvaceti-triceti aspirovat na rakouske mzdy. Pokud chete mit Rakouskou mzdy hned - jdete pracopvat do rakouska - jako obcan EU mate na to plne pravo a spousta lidi tak cini.

Pokud budete makat jako cesky proletar, musite se spokojit s ceskymi mzdami. Ty v EUR za poslednich 20 let stouply z 80 EUR na cca 950 EUR to jest cca na 12nasobek. Ze se zdrazily najmy? Ty jsou v Rakousku take drazsi - hybaj do Rakouska a uvidite zac je v Rakousku pernik!

Kdo se domaha zvysovani mezd pomoci nejakych bezzubych nebo i zubych adminstrativnich kroku (nebo "stavkoveho boje") je socialni utopista skodici v prvni rade proletariatu!

Vzhuru na Italskou ulici na nakup ucebnice mikroekonomie! Avanti Popolo! Prosta Empros!
08. 03. 2012 | 11:04

SuP napsal(a):

Ale není marné si čas od času připomenout, jak si naše levice představuje ekonomickou aktivitu.
08. 03. 2012 | 11:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text a jeden obsahující vulgarismy, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu (viz záhlaví každé debaty).

Pane Kuchaři, zaznamenám-li ve Vašem příspěvku ještě jednu hrubou urážku jiného diskutujícího, pokusím se Vám sem znemožnit přístup resp. budu mazat VŠE, co sem napíšete.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 03. 2012 | 11:05

chudobinec Evropy napsal(a):

pochybuji, že se v našich fabrikách dá dělat ještě víc. I dělník je jen člověk a má určité limity. Myslím, že český proletář pracuje víc než rakouský nebo německý a že vina je v těch manažerech. Že to jsou takoví exoti jako yosifK a neo, pak jsme tam, kde jsme nechtěli být.
Co se týče proletářů, už u nás žádní nejsou, jen otroci.
08. 03. 2012 | 11:10

Kuchař napsal(a):

Sláma :

Co to furt plkáte ? Já tvrdím, že produktivita u nás stoupla, tedy i konkurenceschopnost. To že se někomu zvedla ještě víc, neznamená že u nás klesla.

Chápete to ?
08. 03. 2012 | 11:11

Yosif K napsal(a):

Sláma napsal(a):
Yosif Vissarionovič začal psát velice zajímavě. Připouští, že zaměstnavatelé zaměstnávají lidi "na černo" nebo že část vyplacené mzdy nepřiznají a nezdaňují.
V tom máte pravdu, to se děje. A to částečně zvýšení minimální mzdy odbourá. Protože nyní zaměstnavatel zaplatí minimální mzdu a zbytek dorovná "na ruku". Stát tak přichází o nemalé peníze, o které pak chce připravit důchodce, rodiny s dětmi a invalidy.
Zvýší-li se minimální mzda, bude muset zaměstnavatel platit odvody z většího základu.
08. 03. 2012 | 11:02
Pane Slamo - v realne ekonomii nema jedna akce za nasledek zmenu POUZE jednoho parametru.
A) nektery zamestnavatel mzdu zvysi uklizecku nevyrazi, snizi si zisk.
B) Jiny donuti prodavace delat 10 hodin misto 8 hodin za stejne penize.
C) Jiny uklizecku proste vyrazi a rekne detem at uklizi ve vecerce misto uklizecky a ta muze byt bez prace uplne.
D) Jiny prenese zvyseny naklad do ceny (pokud dela neco kde je mene elasticka poptavka) a odnesou to dalsi proletari
E) jiny treba zkombinuje vsechny predchzi postupy dohromady.

Muzete si vsak byt jist ze prikladu A) bude zatracene malo. Viz vyse uvedenou tabulku minimalnich mezd. Ta je v recku EUR 917, ze ano? proc nenasledovat Recko? Tam se musi mit proletari jako Prasata v Zite s takovou minimalni mzdou?

Ve skutecnosti je v recku - mimo jine diky vysoke minimalni mzde - nezam,estnanopst jak blazen. Ne vsichni nezamestnani vsak lezi ve stinu - vetsina z nich rpacuje - NA CERNO!

zajimavva je t=rp "proletarske vudce" take minimalni mzda ve Spanelsku - EUR 774 mesicne. Mala chybicka socanskehoi sytemu - za socanu vzrostla nezamestnanost MLADYCH LIDI na 50%!!! Tady mate vysvetleni - kdo by riskopbval zamestnani mladeho nevyzkouseneho lempla za 774 EUR mesicne s tim ze za cvhvilku by mel ze zakona pri prtopusteni odstupne 60 mesicnich platu! Radeji nezamestnat nikoho - oslniva PRAX socanskych vydobytku!!!

Avanti Popolo!!!
08. 03. 2012 | 11:19

Puck napsal(a):

Milí diskutující, zapomínáte na jednu důležitou skutečnost.
Musí se vyplatit pracovat. Nu, a s naší minimální mzdou se to nevyplácí.

Uvažujme takto.
Zaměstnanec má dvě nezapopatřené děti a manželku bez práce. Takových rodin bude v ČR asi dost. Jaké je životní minimum této rodiny ? 10.250,- Kč.
Jaká je minimální mzda ? 8.000,- Kč
Přídavky na děti 1.100,- Kč

Takže náš pracovník žije pod životním minimem i když pracuje. Jak ho pak má taková práce těšit ?
08. 03. 2012 | 11:22

.. Kelt, napsal(a):

To Parabellum,
veřejně LŽETE a mystifikujete!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak za prvé-v BRD není zákonem stanovená minimální mzda,ta je individuálně zakotvována v KS.
Čili Vaše tvrzení,že ČR má vyšší min.mzdu je účelová LEŽ,neb nejste schopen dokladovat průměr za celou BRD.
V srovnatelné zemi v Rakousku je minimální mzda stanovená zákonem 1 000 euro,u nás činí 32O euro.
Náklady práce v ČR jsou 2,5-3,5 nižší,než v BRD-z toho lze jednoznačně dedukovat,že LŽETE.
On totiž internet dává možnost odhalovat zřejmé lži on-line.
Zkuste to někde jinde.
08. 03. 2012 | 11:22

SuP napsal(a):

Sláma -
"....Před dvaceti lety velký Guru modrých ptáků slovutný profesor sliboval, že za dvacet let dostihneme v životní úrovni Rakousko...."

To ještě velký Guru netušil, jak velká banda oranžových pavijánů tady žije a že dokáže prožrat infrastrukturu a investice v pastelkách.
08. 03. 2012 | 11:24

Kuchař napsal(a):

P. Stejskal:

Jenom jsem si dovolil vyjádřit názor na člověka, který evidentně o tomto problému nic neví , zcela evidentně nikdy ani nepodnikal a prokazuje úroveň myšlení státního zaměstnance zašitýho v nějaký státní trafice , kde za 50 tisíc měsíčně nosí staré šanony do sběru na což musel absolvovat několik vysokých škol v Čierne pri Čope.

A to jsem ten svůj názor vyjádřil ještě sakra slušně.
08. 03. 2012 | 11:25

Sláma napsal(a):

Kuchaři, zdá se, že pro vyučení kuchařem není třeba velké inteligence. Ta ovšem není potřeba, naopak by byla na závadu, pro kariéru mezi modrými ptáky.
Takže znovu: produktivita není to samé jako konkurenceschopnost. Světové ekonomické fórum vypracovává každoroční zprávu o konkurenceschopnosti. A v této zprávě, kterou vypracovávají renomovaní ekonomové a ještě mnohem renomovanější, včetně prof. Václava Klause, ji projednávají na každoročním zasedání Světového ekonomického fóra, Česká republika klesá ve světovém srovnání dolů v relativním i absolutním vyjádření.
To, že někomu vzroste konkurenceschopnost více, samozřejmě znamená, že my v celosvětovém srovnání klesneme, to snad dá rozum. Teď jsem chtěl napsat nějakou peprnost, ale s ohledem na pana Stejskala si ji odpustím.
Takže speciálně pro kuchaře: jestliže Česká republika za dva roky klesla z 31. místa na 38. místo, tak se prostě 7 zemí dostalo před nás.
08. 03. 2012 | 11:27

cecyl napsal(a):

Dle tohoto textu s.Sobotka ekonomice nerozumí. Hrozné zjištění.
Ale rolnictvo a dělnictvo ho má rádo, tak co.
08. 03. 2012 | 11:33

Kuchař napsal(a):

Já navrhuji snížit všem státním zaměstnanců výplatu o 500 Kč měsíčně.
Oni těch 500 ani nepoznají a přitom společnost na tom ušetří hodně.
08. 03. 2012 | 11:37

Sláma napsal(a):

Pan Xury se mě ptal, co jsem vystudoval a co dělám.
Očekával bych, pane Xury, že když chcete po někom, aby poodhalil svoji identitu, že to nejprve uděláte sám. Je faktem, že asi jako jediný z "pravounů" na těchto stránkách máte úroveň a styl a proto vás jako protějšek k diskuzi respektuji.
Mám, pane Xury, důvod zůstat poněkud v anonymitě, a to z příčiny, proč chce pan Stejskal udržet anonymitu celé diskuze. Jsem totiž do jisté míry "insider", měl jsem a mám přístup k informacím ze státní správy, které běžný člověk nemá. Studoval jsem mezioborově a kdybych prozradil detaily, mohl by mě identifikovat někdo, o koho nestojím. Momentálně jsem OSVČ, ale v minulosti jsem pracoval jak ve státní správě, tak i v soukromém sektoru, proto mohu srovnávat.
08. 03. 2012 | 11:38

Sláma napsal(a):

Kuchař napsal: "Já navrhuji snížit všem státním zaměstnanců výplatu o 500 Kč měsíčně."
To se tu stalo, kuchaři, to jste asi zaspal. Jediné dvě země v EU snížily platy státních zaměstnanců, Česká republika a Řecko. Řecko kromě toho snížilo i platy zaměstnanců ve státních podnicích, a to o 30%. U nás se tak nestalo, platy zaměstnanců státních podniků, jako jsou Lesy ČR, nebo polostátních podniků, jako je ČEZ nejen neklesly, ale stouply.
Ono to je stejně jedno. Ze státního podniku Lesy ČR nemá stát ani korunu. Naopak, stát jim odpustil pozemkovou daň a dává jim nemalé státní dotace. To se to žije!
Jestli to nebude tím, že, jak říká bývalý poradce současného místopředsedy ODS pan Knettig, že tam probíhá "loupež za bílého dne"?
08. 03. 2012 | 11:43

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Vy se mi asi zdáte. Já neříkal, že konkurenceschopnost je to samé, jako produktivita. Já jsem řekl, že je to jeden z hlavních ukazatelů konkurenceschopnosti.

A produktivita nám roste - tudíž i komkurenceschopnost. Akademické parametry z hlediska ekologie a Bůh ví čeho ještě zákazníka až tak neberou.

Jinak jsem to trefil - jste státní zašívák.
08. 03. 2012 | 11:46

zdenekb napsal(a):

Carlos V. napsal(a):
"Zrušte minimální mzdu - a zákoník práce.
Vztah mezi zaměstnancem (dodavatelem služeb-práce) a zaměstnavatelem (příjmcem služeb/práce) je vztah mezi dvěma svobodnými a nezávislými subjekty, které si přece mohou svobodně dohodnout jakékoliv podmínky. Pakliže předpokládáme efektivní myšelní obou subjektů, pak jakékoliv státní vměšování pak vede k neefektivitě a nesvobodě."
08. 03. 2012 | 09:44

Máte recht, tuším, že v otrokářském, feudálním, a raně kapitalistickém řádu žádný zákoník práce nepřekážel, a jak to tehdy těm dvěma "svobodně se rozhodujícím subjektům" pěkně klapalo, panečku... Tomu jednomu zvlášť. ;o).
08. 03. 2012 | 11:48

Sláma napsal(a):

Puck napsal svatou pravdu. Minimální mzda nestačí často ani na životní minimum. Takže mezi námi jsou lidé, kteří sice pracují, ale dostávají od sociálky příspěvek ve hmotné nouzi, kterým se dorovnává jejich příjem na životní mimimum, které ovšem samo o sobě je směšně malé a nestačí na důstojný život.
Souhlasím s názorem, že jestli by mělo podnikatele zruinovat zvýšení mimální mzdy o 500 Kč, tak raději ať ani nepodniká, protože pro společnost není žádným přínosem.
08. 03. 2012 | 11:48

petrj napsal(a):

Vyšší minimální mzda znamená plus pro ty, kteří nyní za minimální mzdu pracují a budou pracovat. Znamená mínus pro ty, kteří za minimální mzdu pracují a budou vyhozeni, protože si náklady na zvýšení minimální mzdy zaměstnavatel nebude moci dovolit. Znamená mínus pro sociální výdaje státu, protože se sníží počet plátců do sociálního systému a zvýší počet žadatelů.Znamená mínus pro daňový výnos státu, protože ze zvýšených nákladů na pracovní sílu přichází snížený zisk firem, tedy nižší základna pro výpočet daně, pokud se však navýšené náklady práce neprojeví v odchodu firmy jinam za levnější pracovní silou nebo aspoň do daňového ráje. Přínos to znamená pro politickou stranu, která potřebuje voliče. Pokud by šlo soc dem o ekonomiku firem, ať navrhne souběžně se zvýšením minimální mzdy adekvátní snížení výdajů firem na sociální a zdravotní pojištění. Firmy to neohrozí, lidé dostanou víc, utratí víc a stát to dostane zpět v podobě zvýšeného DPH. Práce se stane pro firmy i nezaměstnané více dostupná a ulehčí se výdajům v sociálnímu systému. Jestli se však těmito jednostrannými politickými akty bude tlumit ekonomika zbytku českých firem s poukazem na to, že slabým nikdo berličky nebude dávat, tedy ať zkrachují, na jejich místo přijdou jiní silní, zahraniční a z nás už budou jenom lokajové ve vlastní zemi, nemyslím si, že toto je perspektiva, kterou si lidé přejí. Už teď vidí, co dělá to, že se zlikvidoval český průmysl, zemědělství, obchod. Od tohoto okamžiku přece rostou jenom dluhy. Prodejem majetku v malé a velké privatizace dostal stát velké peníze. Ale ony nejsou, jsou jenom stále stoupající dluhy, ze kterých nám noví majitelé ekonomiky nepomohou. Proto ochrana a rozvíjení všeho českého, které nevyveze zisky z republiky ven, podpora toho, aby české firmy, které neměly tolik času mohutnět tak jako v zahraničí, mohly sílit, zaměstnávat, prosperovat, to je úloha, kterou od vás očekáváme. Zahraniční firmy dělají s pomocí svých poradců všechno proto, aby tady nezaplatily ani korunu státu zbytečně a aby vyvezli ze země maximum peněz, nápadů, mozků.
Když k tomu ještě zbídačíte firmy české, bude tato republika žít z čeho ?
08. 03. 2012 | 11:48

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
děkuji. Nechtěl jsem samozřejmě, abyste plně odkryl svou identitu. Myslel jsem to skutečně oborově. Tím na mysli vystudovaný obor a oblast činnosti včetně trochu bližší specifikace činnosti (např. strojírenský průmysl - projektant nebo obsluha NC stroje).
Váš požadavek považuji za oprávněný, takže já jsem vystudoval odbornou fyziku a o cca 15 let později ještě ekonomii. Pracuji jako zaměstnanec v energetice, funkce specialista :) asi nic moc neřekne, ale jde o inženýrské činnosti softwarového charakteru.
08. 03. 2012 | 11:52

.. Kelt, napsal(a):

To SuP,11,24
jste zřejmě dost citlivý na kritiku Klause,ale jsme v demokracii-zatím.
Takže by to nemělo ve Vás vyvolávat takové emoce,že napíšete nejen lež,ale i hloupou.
Víte o tom,že včera se nechal Klaus slyšet,že za to chilské pero by si nejraději utrhl ruku.
08. 03. 2012 | 11:52

Sláma napsal(a):

Kuchaři, vaše logika opravdu odpovídá té kuchyni: vezmi kopu vajec a libru másla ...
Pokud zde hovoříme o konkurenceschopnosti států, tak slova jako zákazník jsou trochu mimo...
Vy si opravdu myslíte, kuchaři, že světoví ekonomové posuzují "Akademické parametry z hlediska ekologie a Bůh ví čeho"? Bylo by asi lepší, kdybyste se nejprve seznámil s onou zprávou, která se jmenuje "The Global Competitiveness Report 2011-2012" a je volně stažitelná na internetu, a teprve pak se pouštěl do diskuzí.
08. 03. 2012 | 11:54

neo napsal(a):

koukam Slámo, došly argumenty:)
08. 03. 2012 | 11:54

Puck napsal(a):

Teď mě napadá, že se s tím dá docela pěkně fixlovat. A že by to nikoho jiného, než mě, nenapadlo ?

Zaměstnanec pracuje za minimální mzdu + dejme tomu 6.000,- keš, a upaluje na sociálku pro dorovnání zhruba 3.000,- Kč.
Tak to máme 7.200,- Kč + 6.000,- Kč na ruku + 3000,- Kč ze sociálky ---- dohromady 16.200,- Kč. Žádná sláva, ale to už by šlo. :-)

A také mě napadlo, podívat se, kolikže lidí tu minimální mzdu bere. iDnes píše 90.000 lidí, můžete si to najít. To je dost !
08. 03. 2012 | 11:55

drozd kvíčala napsal(a):

cecyl: ekonomii, stejně jako počasí, nerozumí nikdo. Nicméně počasí je alespoň trochu predikovatelné, neboť v něm nevystupují lidé.
08. 03. 2012 | 11:58

Sláma napsal(a):

To Xury:
Děkuji, opravdu si vás jako oponenta vážím. Máme dost podobný profil, jen s tím rozdílem, že jsem ekonomii formálně nestudovat a v informatice se věnuji inforamcím jako takovým a software pouze využívám.
08. 03. 2012 | 12:01

Sláma napsal(a):

Neo mi píše: "koukam Slámo, došly argumenty"
V čem myslíte? Možná, že jsem jen přehlédl nějakou vaši perličku.
08. 03. 2012 | 12:03

dedek napsal(a):

Parabellum napsal(a):
Sláma

Tak to víte blbě slámo. Nic takového se tu totiž nedělá. Češi akorát pro výrobu tohoto dodávají v globálním měřítku předraženou pracovní sílu, a za to jsou sociálně spravedlivě odměnováni. Fabriky vyprojektoval někdo jiný, pozici na trhu vybudoval někdo jiný, výrobek vymyslel někdo jiný, stroje vymyslel a nejčastěji i vyrobil někdo jiný.
Bez toho, aby české dělníky někdo přivedl do těch hotových fabriky by tito mohli pouze tak vřeštět v kožešinách, a mávat kyji a pěstními klíny.


Vážený, zřejmě se cítíte nebo jste cizinec, protože takhle plácat může jen cizák nebo ubožák. Kdyby tady po revoluci nebylo vše rozkradeno a zničeno právě z obavy abychom nepoložili západní fabriky, bavili bychom se z jiné pozice. Ano byly tady fabriky, které vyráběly nesmysly na sklad, ty by zkrachovaly to je normální ale co špičkový zbrojní průmysl? Co Poldi Kladno, jejíž konkurence se obával Manes Mann a další? Světově uznávaná nerezová a chirurgická ocel. Co patentů, které dnes používá celý svět vzešlo od našich lidí? Kdo asi stál u zrodu dieselových motorů typu JCD? A další a další. Soběstačnost v zemědělství, potravinářském průmyslu. Prostě by se přesměrovalo hospodářství na výnosná odvětví jako všude. Ale nejjednodušší je konkurenci koupit a v tichosti zlikvidovat, národ ožebračit a udělat závislým na dovozu svých vlastních komodit. Za to ale nemohou obyčejní lidé ale pár gaunerů, kteří za úplatu byli nápomocni zničení prosperujících odvětví našeho hospodářství. Jediné, co se dá vyčítat je to, že spoustu lidí nechodí k volbám, nezajímá se o politiku a tak se k moci dostane pár gaunerů, kteří si pojistí, aby k volbám šlo jen pár jejich podporujících. To, že tady není žídná sláva, vládnou tady gauneři ještě neznamená, že se budu stydět za to, že jsem Čech. Dali jsme světu mnoho a to ve všech odvětvích. Samozřejmě k počtu obivatelstva. Nechápu jen ty jako jste vy, i když také jednoho znám, že jste byli vychováni v Čechách, vzděláni v našich školách, vědomostně jste nezaostávali ba naopak ale jak můžete tak Čechy pomlouváte. Je to naprostá ubohost a bezcharakternost. Obzváště ta část od projekce fabrik atd. Je mi naprosto jedno, jestli jste zazobaný ale jako člověk jste ubožák.
08. 03. 2012 | 12:04

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pro Kuchař.
Jednu výjimku pro génia tvého formátu.

Cituji tě:
„A produktivita nám roste - tudíž i komkurenceschopnost.“.

Opravdu, a co když naše produktivita roste pomaleji než produktivita ostatních?

To je jen řečnická otázka, ne výzva k tomu, abys tapetoval blog tvou hloupostí.
08. 03. 2012 | 12:06

Kuchař napsal(a):

ten co plká...

Produktivita se odkazuje na srovnání v rámci EU.
08. 03. 2012 | 12:08

Ládik!!! napsal(a):

Pane Sobotko,
stejně by mě zajímalo, proč nenosíte klapáky. Měl byste to levnější a tvarově byste si mohl vybrat. Za ušetřené peníze jste si mohl nechat nastřelit vlasy, obočí a kníra, abyste působil vážněji. Myslím to upřímně.
08. 03. 2012 | 12:09

hasta siempre napsal(a):

zdenekb
Budete se divit, ale už v třicátých letech DEVATENÁCTÉHO století (čtěte Marxe, tam to všechno je) byly poměry v anglických tkalcovnách takové, že bylo nutno vydat zákon jménem Factory act. Je to pomalu dvěstě let.

Tovární inspektoři na základě toho zákona fabrikantům nesmírně pili krev svými kontrolami délky pracovní doby a pracovních podmínek. Mnoho z inspektorů totiž bralo svou práci velmi vážně a jejich zprávy poslanecké sněmovně jsou zajímavým čtením i dneska.

A to nezmiňuji celé řady nezištných soukromých lékařů, kteří vydávali zprávy o příčínách nemocí a úmrtnosti mezi dělnictvem. Vesměs šlo o vliv pracovních podmínek. K dělnictvu v té době v Británii patřily děti od 7 let věku.

To jsou poměry, ke kterým by nás lidé jako Drábek, Nečas, Heger, Kuchař, Yosif, hoven a tutti quanti chtěli vrátit. Částečně se jim to daří.
08. 03. 2012 | 12:11

.. Kelt, napsal(a):

To dedek,
Parabellum-před pár dny Kryštof.
Stejná dikce,stejná patologická nenávist k Čechům a všemu
českému.
Jsou to zakomplexovaní ubožáci,co se nemohou smířit se svou neúspěšností"tam"a tak si léčí mindráky zde.
08. 03. 2012 | 12:16

český maloměšťák napsal(a):

ad Yosif K (stoupenec Selektivně fragmentární sociologické školy prof. F.G. R. Kuchaře, Dr. sc.)

1. Auta ani svíčková nekupují výrobky a služby
2. Auta ani svíčková se nereprodukují
3. Auta ani svíčková nemusí platit složenky
4. Auta ani svíčková nepřispívají do systému financování veřejných služeb
5. Auta ani svíčková nemají duši
6. Auta ani svíčková nechodí k volbám
7. Naštěstí pro Yosifa K auta ani svíčková nemají nohy s okovanou špičatou botou

Rostoucí efektivity a racionality výrobních(ale i návazných) procesů za kapitalismu bylo mj. dosaženo díky tlakům organizovaného dělnictva na zvyšování mezd. Byproduktem je rostoucí nezaměstnanost - strukturálně(a tedy dosti složitě - nikolivěk pouhými tupými škrty) řešitelná.

V dalším pak nemá cenu polemizovat. Yosif K prostě vidí nižší příjmové skuoiny českých zaměstnanců coby bandu líných proletářů, jejichž jedinou snahou je přivést skromné, pracovité, slušné a vzdělané majitele firem na mizinu.
Je to ......
https://www.youtube.com/watch?v=yL8aRz-LYc4
Což je zcela v intencích personálního složení stranického aparátu panem Sobotkou vyjmenovaných dvou politických stran.

P.S. Tkzv. produktivita práce není vůbec tak jednoduchýn pojmem jak se na první pohled zdá. Ono totiž vysoké produktivity práce lze dosáhnout i tak, že se z firmy/například petrolejářské/ propustí díky technologickému pokroku několik desítek lidí (a to aniž by pobírali minimální mzdu) - za současného zvýšení výstupní ceny (například způsobenému nejistotou na Blízkém Východě nebo prohlášením čínské vlády, že hodlá podpořit nákup ropy nízko úročenými úvěry). Takže lidi pracují stejně (vynakládají stejné úsilí po stejně dlouhou pracovní dobu jako předtím) - ale produktivita se zvýšila.
Přičemž došlo k propuštění lidí s nadprůměrnými mzdami. Aniž by došlo k jeich nahrazení zaměstnanci pobírajícími minimální mmzdu.

Takto zvýšená produktivita práce ale může ve firmě, pro kterou je tato výstupní cena v cyklu nákup surovin-výroba-prodej výrobku....cenou vstupní, naopak vyvolat snížení produktivity práce (opět měřené tržní valuací výstupu výroby) - a to aniž by zaměstnanci pracovali méně usilovněji po kratší čas pracovní doby.
A to nejen prostřednictvím zvýšené ceny na vstupech, ale také nižší poptávkou na výstupech /nezaměstnaní petrolejáři nenakupují tolik, jako když byli zaměstnaní/.
Což může vyvinout tlak na propuštění zaměstnanců - přičemž opět může dojít k tkzv. zvýšení produktivity práce.
atd atd....
Podívejme se nyní na druhou firmu detailněji.
Řekněme, že zaměstnává výhradně zaměstnance pobírající minimální mzdu.

Otázka zní - v jakém čase T1 a za jakých podmínek P1...Pn je možno zvýšit minimální mzdu tak, aby nedošlo k tlaku na redukci počtu zaměstnanců ?
Je pak hlavním faktorem zvýšení minimální mzdy ?

:---()

Jednodušeji - mějme ideální stav Z1 a Z2. Kdy ve stavu Z1 pobírají všichni minimální mzdy a ve stavu Z2 mzdy průměrné. Při stejném agregátním produktu.
Otázka zní : Budou tržby firem vyšší za stavu Z1...anebo při stavu Z2 ?
A bude tomu tak vždy - anebo jen když Yosif K bude na dovolené ?
A bude tomu i tehdy, když Kalousek zvýší DPH na 30 %, ČEZ zvedne cenu o 50 % a RWE o 30 % ?
-----------------------------------------------------------------------------
Je třeba si uvědomit, že společnost(včetně ekonomických vztahů uvnitř společnosti) je složitý organismus. Ve kterém navíc platí ono známé pořekadlo o účincích vánku vygenerovaného jemným pohybem motýlích křídel dvojnásob víc jak v přírodě.

Pozn. Všechny tyto úvahy jsou i tak velmi zjednodušené. V globálně provázané ekonomice tomu ani jinak být nemůže...ale i tak si myslím, že míra zjednodušení nepřesáhla míru zjednodušení jakou používá Yosif K - zastánce minimální mzdy někde kolem 4 tisíc CZK brutto za měsíc. /když tak ať mě opraví - tento génius poptávkové modulace pracovního a spotřebitelského trhu/

Ke Carlosovi V. bych měl jednu maličkou poznámku - zaměstnavatel a zaměstnanec jsou z podstaty věcí samých vůči sobě v nerovném vztahu. Kdy tato nerovnost je tím větší, čím větší jsou armáda nedobrovolně nezaměstnaných na jedné straně a moc zaměstnavatelů prosadit své požadavky ve směru zvýšení nerovnosti tohoto vztahu na straně druhé.
08. 03. 2012 | 12:16

dedek napsal(a):

Parabellum napsal(a):
Sláma

Tak to víte blbě slámo. Nic takového se tu totiž nedělá. Češi akorát pro výrobu tohoto dodávají v globálním měřítku předraženou pracovní sílu, a za to jsou sociálně spravedlivě odměnováni. Fabriky vyprojektoval někdo jiný, pozici na trhu vybudoval někdo jiný, výrobek vymyslel někdo jiný, stroje vymyslel a nejčastěji i vyrobil někdo jiný.
Bez toho, aby české dělníky někdo přivedl do těch hotových fabriky by tito mohli pouze tak vřeštět v kožešinách, a mávat kyji a pěstními klíny.


A ještě něco. Nebýt Německa a druhé světové války kde by bylo Německo a Československo? V té době jsme byli jeden z nejrozvinutějších průmyslů Evropy. Kdo nás dostal na kolena? Německo, Anglie a Francie. A proč? Z toho samého, o co jim jde dnes. Z mocenského boje. Takže ty fabriky tady ti vaši Němčouři moc nestavěli a po revoluci přebraly fabriky také postavené. Dodnes po světě pracují české stroje, které nepřetrumfne ani nejnovější technika a kupodivu je vymysleli Češi a udělali čeští dělníci. Konkrétně brusky. Dodnes největší lodní hřídele brousí české brusky, protože jiné to prostě nezvládají. Kamarád je v důchodu a jezdí je repasovat po celém světě. Proč asi? Že by si velké světové firmy nemohli zakoupit nové?
08. 03. 2012 | 12:17

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Můžete mi dát odkaz na stistické údaj, z kterých je patrné, že státním zaměstnancům klesá plat ?
08. 03. 2012 | 12:22

Daník T. napsal(a):

Jsem ekonomický liberalista, takže už z principu se mi nelíbí jakákoliv minimální mzda :). Na minimální mzdu se nedívám ze sociálního ale ekonomického hlediska. V reálné ekonomice není nikdy nic zadarmo. Pokud minimální mzda roste tak na vrub zaměstnanosti. Je to prosté, mezní produkt práce klesá a náklady jsou konstantní zaměstnavatel přímá zaměstnance do té doby než se mezní produkt vyrovná mezním nákladům.

A ještě připomínka k:"Argumentace chudobou a nezaměstnaností jsou spíše laciné výmluvy, které mají zakrýt neochotu nastavit spravedlivější poměry na trhu práce."
Jasem přesvědčen (jak už jsem psal na začátku), že svobodný trh je ve své podstatě nejvíce spravedlivý. Co je spravedlivého na tom, když se účastníkům trhu práce bere svoboda?
08. 03. 2012 | 12:23

SuP napsal(a):

Kelt -
Taky jsem to četl. Nicméně Vaše reakce na mou poznámku mnohé ozřejmuje. Škoda že my dva to už dávno víme.
08. 03. 2012 | 12:27

Josef k. napsal(a):

Yosif K.
Vaše doporučení k nákupu učebnic ... Nejprve konstatování. Česko je jednou z mála evropských zemí, jejíž elity tvoří prakticky výhradně tzv. ekonomové. Za dvacet vlády ekonomů, resp. jejich účetního pohledu, je možné zjistit, že jejich pohledem nejvýhodnějším modelem existence je naprostá ztráta samostatnosti, tím, že české hospodážství není 100% závislé na vlastních poměrech, ale spravují je zkušenější majitelé, se otevřelo pole pro mnoho lehkovážných her. V každém případě jde o jistou formu rentierství. Rentierství je těmito lidmi považováno za vrcholnou formu kapitalismu.
Tento přístup k existenci pak vede k tomu, že vlastní podnikání elit se zaměřilo na různé formy vysávání veřejně sdílených peněz, které by v opačném případě musely striktně sloužit k podpoře komplexního systému státu.
Vcelku lze konstatovat, že metodologie odpovídá brežněvovskému hospodářskému systému, ve kterém se stranický aparát proměnil v klanový systém, hojně dotovaný ze zahraničí pomocí západních investic do likvidace přírodních katastrof, zbraní i
sociální pomoci (Německo, USA atp.)
Kapitalismus , s výjimkou některých zemí a jistých období, je postaven na spotřebě
a na stabilitě společnosti, kupodivu již od svých počátků. Vzhledem k tomu, že Česko nevykazuje ani jeden z těchto prvků, lze směle a nezpochybnitelně tvrdit, že
český systém je ruským neofeudalismem a s vlastním kapitalismem nemá nic společného.
Marshalů plán byl metodický, objem peněz, které byly poskytnuty Evropě po válce , nepřesáhl 10% nákladů na poválečnou obnovu. Zbylé prostředky byly prostředky vzniklé evropskou kooperací států. V této době je pravicovými politiky formulována myšlenka sociálního státu. Jedním z jejích prvků je minimální mzda, což je důležitý ukazatel pro možnou míru spotřeby domácího trhu i pro regulaci domácího trhu.
V podmínkách globalizace, bez jistých logických omezení, v neofeudálním systému, mizí odpovědnost nově konstituovaných elit, neboť nejsou ničím na národním státu závislé. Všichni čeští a ruští oligarchové žijí v zahraničí a vydělávají buď doma, nebo ve státech s podobnými podmínkami jako má ČR.
Nové elity a jejich stoupenci křičí o degeneraci západního systému, tedy systému, který by měl být jim vlastní. Zároveň se na této devastaci hodnot podílejí sami.
Trvání na nesmyslu, že minimální mzda má být zrušena či co nejnižší je opět postsovětský model, vychází z vyšších pricnipů vztahu společnosti a člověka.
Kapitalismus vzniká z rozšiření středních tříd, neofeudalismus jednoznačně zvyšuje počet nejnižších vrstev společnosti, z ekonomického hlediska.
Důsledkem je i ztráta hodnot, vzdělání, čest, důstojnost a morálka, to všechno neofeudální ideologové v podobě četných ekonomů do svých propočtů nezahrnují. Takže Vaše definice je jednoduchá: je to projev směsi bolševismu s inklinací k feudalismu, nic nového pod sluncem.
Jde jen o to, kde stojíte, a pak jde o to, zda ustojíte kanibalismus těchto novodobých elit, který se již denně projevuje.
08. 03. 2012 | 12:31

Sláma napsal(a):

Pucku, máte naprosto pravdu. Problém ČR je v tom, že se podnikatelé naučili okrádat stát ve velkém. Na Západě je považován daňový únik za odporný zločin, který automaticky vylučuje pachatele z normálního života. Trestá se tam velkými tresty na svobodě.
Mediálně byl hodně probírán případ populárního herce Wesleye Snipese, který si svůj trest za krácení daní odpykává od 9.12.2010 a propuštěn má být 19.7.2013. Přitom byl zjevně jen obětí vyčůraného daňového poradce.
Mezi nejznámnější triky zaměstnavatelů patří právě ono vyplácení jen minimální mzdy a zbytek "na ruku" nebo třeba práce na dobu určitou. To dělají například soukromé školy, které zaměstnají učitele na 10 měsíců školního roku a pak je nechají doma dva měsíce na podpoře. Nebo stavební firmy, které to dělají stejně.
Jedná se o jednoznačné parazitování na penězích nás všech, které jsou určeny na řešení skutečných problémů a ne na přilepšování zisků zeměstnavatelů.
Největším tunelem je ovšem švarcsystém.
Podstatou švarcsystému je to, že podnikatel vyhodí z práce například svoji sekretářku a přijme ji tzv. "na živnosťák". Přitom ona dělá to stejné, jako dříve - sedí v kanceláři, která patří podnikateli, píše na jeho počítači, telefonuje za jeho peníze. Ona si pak uplatní paušální odpočet nákladů. Tedy náklady na její provoz - počítač, energie, telefony atd. si uplatňuje podnikatel ve svých nákladech a pak znovu si je uplatňuje sekretářka ve formě paušálu.
Rozdíly v odvodech státu jsou ohromné. Pokud je sekretářka v zaměstnaneckém poměru a má např. hrubou mzdu 20 tis. Kč, tak odvody do veřejných rozpočtů činí celkem 10.950 Kč. Pokud je ve švarcsystému, tak odvody činí celkem 3.533 Kč. Veřejné rozpočty tak příjdou měsíčně o 7.417 Kč a ročně o 89.004 Kč. Pokud bychom odhadli počet lidí pracujících ve švarcsystému na 600 tis. a jejich průměrný hrubý příjem na oněch 20 tis. hrubého, tak veřejné rozpočty u nás přicházejí ročně o 53,4 mld. Kč. Takže se nemůžeme divit, že příjmy státu stagnují, když vláda masivně podporuje daňové uniky či přinejmenším proti nim nic nedělá.
08. 03. 2012 | 12:32

Josef k. napsal(a):

Dańík T. aspol, vč. Kuchaře. Obdivuhodná autodenunciace Vašich vlastních neznalostí.
08. 03. 2012 | 12:33

Josef k. napsal(a):

Yosif K. Pokud budete seznámen s historií, pak základní mravní hodnoty kapitalismu, projevené v protestantismu i v katolicismu, stály proti absenci hodnot vrcholného feudalismu. Jen těžko, mimo ideologických výkřiků, obhájíte svou bradatou pravoslavnou ideologii.
08. 03. 2012 | 12:38

jo napsal(a):

Minimální mzda by měla být alespoň polovina té průměrné tedy cca 12.000kč hrubého měsíčně. 8000Kč hrubého považuji za legalizovanou otročinu. Nestačí to ani na nájem.
08. 03. 2012 | 12:38

Sláma napsal(a):

Daník napsal: "Jasem přesvědčen (jak už jsem psal na začátku), že svobodný trh je ve své podstatě nejvíce spravedlivý"
To můžete mít Daníku pravdu, problémem je ale, že svobodný trh je chiméra stejně jako komunismus.
Trh svobodný není a z principu ani být nemůže. Trh deformují monopoly, to je už dávno známo. A čím je trh větší, tím je větší i vliv monopolů. Monopoly jsou tzv. přirozené, tedy např. dodavatelé vody, které musí veřejná moc regulovat. Například v USA musí přirozené monopoly každé zvýšení cen obhajovat ve veřejném slyšení. Tak si představte, že by například ČEZ musel obhajovat zvýšení cen elektrické energie při současném ohromném růstu zisků bez ohledu na probíhající krizy. V USA by ČEZ zvýšení cen neobhájil a zůstaly by na vyšší úrovni.
Dalším typem monopolu jsou kartely. A v tom je problém na pracovním trhu, tam takový kartel vzniká velmi snadno.
Pracovní trh u nás deformuje stát tím, že mzdy svých pracovníků určuje administrativně - nařízením vlády. A protože je v mnoha oborech dominantním zaměstnavatelem, zcela deformuje úroveň platů v těchto oborech, což se pak přenáší do úrovně platů jako celku.
Platy deformuje i import polootrocké pracovní síly z Ukrajiny, Vietnamu či Mongolska.
08. 03. 2012 | 12:43

Josef k. napsal(a):

Zastáncům neofeudalismu.
Uvedu jeden velmi zářný příklad, který vyvrací omlyly rusoidních pravičáků. V Rusku po vzoru Německa a UK začal vznikat družstvení systém kdesi daleko před zrušením nevodlnictví, v 40.letech 19. století. V době, kdy tento systém znásilnili bolševici, měl 10 milionů členů, kteří produkovali bohatství převyšujícíc HDP ruského Impéria. Majetek spojených družstevníků byl ve výši 800 milionů zlatých rublů, nepředstavitelná částka. Tento systém byl založen a spravován výhradně levicovou inteligencí, sociálně demokratického ražení, a představoval značné nebezpečí rpo ruské samoděržaví.Byl totiž opravbdu demokratický, náklady na správu centralizovaného nákupu i prodeje nepřesdahovaly 5%., vše ostatní dostávali družstevníci.
Družstevnictví v Rusku bylko kapitalismem an sich. Proto ho lidkvidoval nejen carský, ale i bolševický režim. Bylo totiž postaveno na rovnosti členů a výhodnosti vzájemné kooperace.
Z pohledu českého neoliberála jde o komunismus.
Z pohledu kapitalisty jde o nejefektivnější systém, který se vymyká ekenomickému vidění postsovětských elit.
08. 03. 2012 | 12:45

v + f = s + 2 napsal(a):

Daník T: svobodný trh je pouhá chiméra. Bohužel se zdá, že v tržním prostředí neexistuje ekonomický "Le Chatelierův princip", to jest, že nemusí existovat takové vnější podmínky, které by vrátily trh do rovnováhy (tyto podmínky mohou mít např. povahu zákonů, vyhlášek apod). Coby chemik vím, že jakýkoliv systém je nutno regulovat, neboť jinak nastanou 2 možnosti: buď se systém sám utlumí nebo naopak se systém rozjede tak, až bude neřiditelný.
Ekonomové mají skvělé teorie a představy, bohužel jim je bortí lidé a jejich emoce.
08. 03. 2012 | 12:51

Sláma napsal(a):

Kuchař napsal: "můžete mi dát odkaz na stistické údaj, z kterých je patrné, že státním zaměstnancům klesá plat?"
Požadované najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Trochu se divím, že to chcete, vždyť o tomto se veřejně diskutovalo v podstatě celý loňský rok. Asi by to chtělo občas z té kuchyně vylézt mezi lidi ...
Objem prostředků na platy ve veřejné sféře (tedy nejen státním zaměstnancům) byl snížen o 10%, což ovšem znamenalo, že řadovým zaměstnancům byly sníženy platy často až o 15%, protože vrchnost si přeci platy sama snižovat nebude (vzpomeňme si na veřejně propírané aféry např. paní Nagyové od pana Nečase).
08. 03. 2012 | 12:53

Carlos V. napsal(a):

cesky malomestak : z ceho usuzujete nerovne postaveni zamestnance a zamestnavatele ?

Kazdy ma moznost volby. Existuje dost zamestnavatelu, kteri nasadili tak spatne podminky pro zamestnance, ze proste zadne dobre nemaji. A jiste - existuje dost lidi, jejichz nabidku prace - vzhledem k tomu co nabizeji - malokdo prijme.

Takovz je proste trh, zmetky odmita (ci silne diskontuje) jak na strane nabidky, tak i poptavky.
08. 03. 2012 | 12:56

Sláma napsal(a):

Pro náš stát je typický, že na provoz Ústavu pro studium totalitních režimů jde více peněz, než na provoz Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Proto, Daníku, je u nás svobodný trh tak deformován!
08. 03. 2012 | 12:58

.. Kelt, napsal(a):

Všechny příspěvky na margo "minimální mzda" se ve své polaritě dělí na: ideologické poučky a volné interpretace plakátových hesel versus praktické zkušenosti a výsledky výzkumu mezinárodních i národních institucí v daném segmentu.
Z toho musí být každému zřejmé,že průnik těchto dvou množin je nereálný a zdálo by se zcela zbytečné v další diskusi pokračovat.
To by ale znamenalo vyklidit pole pokřivené ideologii a jejímu vítězství nad zdravým rozumem.
08. 03. 2012 | 13:07

Puck napsal(a):

Pro Sláma :
Mám na Vás otázku. Myslíte si, že o těchto skutečnostech ministerstvo financí neví ?
Pokud ví, proč s tím nic nedělá ?

Tolik hokuspokusů už vymysleli, ale výběr daní je nastaven tak, že se jich ti mazanější pohodlně zbaví.

Já už v tom vidím záměr. Nejen v oblasti daní, v celém systému správy státu. Ti, kteří teď vládnou, chtějí dokázat, že stát je neschopná instituce.
Lidi, jen se podívejte, jak vás stát bere na hůl, a jak všechno, o co se stará, nefunguje !
A my se pořád divíme, že jde všechno od desíti k pěti. Neměli bychom se divit, hoši jen dělají to, co bylo jejich záměrem.
08. 03. 2012 | 13:08

neo napsal(a):

Ano Slámo, neodpověděl jste. Z toho usuzuji, že došly argumenty.
08. 03. 2012 | 13:14

Daník T. napsal(a):

To Sláma
Vím že svobodný trh nemůže nikdy dosáhnout optimálního modelového stavu. Připouštím že státní zásahy v určité míře můžou mít pozitivní efekt. Problém ale je že tyto zásahy málokdy mají očekávaný efekt. Například selhání trhů v podobě monopolů a dobývání renty. Dnes je nejvíce monopolů způsobeno státními zásahy a ne vlivem svobodného trhu. Nemluvě o tom že dobývání renty se snadněji realizuje skrze státní aparát než volný trh. Ve svobodném trhu mohou monopoly vzniknout, ale vetšinou nemají tak dlouhé trvání jako když vniknout skrze státní intervence. Ale třeba se pletu :).
08. 03. 2012 | 13:15

neo napsal(a):

jo napsal(a):
Minimální mzda by měla být alespoň polovina té průměrné tedy cca 12.000kč hrubého měsíčně. 8000Kč hrubého považuji za legalizovanou otročinu. Nestačí to ani na nájem.
08. 03. 2012 | 12:38
Jak kde a jak na kterej nájem. A za 12 000 by už opravdu nikdo nekvalifikované pracovníky nenabíral. Pravděpodobně by z nich drtivá většina skončila na dlažbě.
08. 03. 2012 | 13:16

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Nic takového jsem nenašel.Tabulkové údaje jsou do roku 2010 a tam platy státních zaměstnanců neustále rostou.

Takže můžete dát ten odkaz, nebo ne ?
08. 03. 2012 | 13:18

Sláma napsal(a):

Pro Pucka:
Myslím, že už by nám to všem mělo být jasné. Pokud vím, tak dokonce TOPka chtěla snížit daňové paušály pro OSVČ, protože od celé skupiny OSVČ se za loňský rok vybralo na daních jen 1,5 mld. Kč, ale proti se postavila ODS.
Takže za vším hledejme Kmotry, kteří jsou přisáti na dudlíku veřejných peněz a chtějí z nich stále větší a větší podíl.
Ostatně to samé je v oblasti veřejných zakázek. Proč asi jediné státy na světě, kde mohou dostat státní zakázky anonymní vlastníci je Nauru a Česká republika?
08. 03. 2012 | 13:18

Yosif K napsal(a):

Kdosi zde zminil dovoz pracovni sily z Ukrajiny. S tim je jeden problem - ukrajince sem nikdo nedovazi - jezdi do cech sami.

Mnozi pracuji oficielne - mnozi na cerno. Omezit jejich zamestnavani by urcite pomohlo Romum atp. Toto by vsak melo nekolik neprijemnych dusledku:
A) na hranicich EU a Ukrajiny by bylo nutno postavit novou zeleznou oponu. Momentalne se sanzi o neco takoveho USA na hranicich s Mexikem - moc to nefunguje.
B) pokud firmy zacnou zamestnavat Romy misto Ukrajincu - asi budou muste vsechno zdrazit.....
08. 03. 2012 | 13:19

Sláma napsal(a):

Kuchaři, platy zaměstanců ve veřejných službách a správě snížila vláda České republiky svým nařízením č. 916 ze dne 7. prosince 2011.
08. 03. 2012 | 13:25

Sláma napsal(a):

Neo, napsal jste: "Ano Slámo, neodpověděl jste. Z toho usuzuji, že došly argumenty."
Ale na co, neo? Pořád jste mi nenapsal, na co jsem podle vás neodpověděl?
08. 03. 2012 | 13:27

Daník T. napsal(a):

v + f = s + 2
Taky si to myslím. Ale domnívám se že nejlepší možná regulace je samoregulace :)
08. 03. 2012 | 13:28

Yosif K napsal(a):

Josef K napsal:
Družstevnictví v Rusku bylo kapitalismem an sich. Proto ho lidkvidoval nejen carský, ale i bolševický režim. Bylo totiž postaveno na rovnosti členů a výhodnosti vzájemné kooperace.
Z pohledu českého neoliberála jde o komunismus.
Z pohledu kapitalisty jde o nejefektivnější systém, který se vymyká ekenomickému vidění postsovětských elit.
08. 03. 2012 | 12:45

Ma to jednu vadu - druzstvo nebo drustevni zaloznu si muzete zalozit i dnes. Vetsina druzstev zalozenych na rovnosti clenu vsak funguje jen v primitivnich vyrobach kde vsichni delaji to cca stejne - pletou kosiky, sbiraji hlemyzde nebo taxikari.

Ze by nejake druztvo uspesne vlastnilo a ridilo automobilku, hute a ocelarny nebo vyrobu aeroplanu - tak nic takoveho neexistuje.
08. 03. 2012 | 13:29

neo napsal(a):

Slámo, na poslední příspěvek v 10:39
08. 03. 2012 | 13:32

Yosif K napsal(a):

v + f = s + 2 napsal(a):
Daník T: svobodný trh je pouhá chiméra. Bohužel se zdá, že v tržním prostředí neexistuje ekonomický "Le Chatelierův princip", to jest, že nemusí existovat takové vnější podmínky, které by vrátily trh do rovnováhy (tyto podmínky mohou mít např. povahu zákonů, vyhlášek apod). Coby chemik vím, že jakýkoliv systém je nutno regulovat, neboť jinak nastanou 2 možnosti: buď se systém sám utlumí nebo naopak se systém rozjede tak, až bude neřiditelný.
Ekonomové mají skvělé teorie a představy, bohužel jim je bortí lidé a jejich emoce.
08. 03. 2012 | 12:51

No zajimave je ze nejvetsi ekonomixcka mocnost sveta reguluje ekonomii zcela minimalne, a ze nejrychleji rostouci ekonomicka mocnost scveta reguluje ekonomii zcela minimalne.
Nejvetsi ekonomicka mocnost sveta ktera ridila ekonomii prisne vedecky zkrachovala (SSSR). Nejvice socialisticky system zapadni Evropy (Skandinavie) skoncil v roce 1995 krizi pri niz se sanovaly banky, privatizovalo vse mozne a ve Finsky staveli na nanesti vyvarovny polivek.

Momentalne jsou nejvice "socialne regulovane" ekonomiky v recku, Spanelsku a Italii - vsechny na pokraji krachu. Sorry Recko jiz vlastne zkrachovalo.
08. 03. 2012 | 13:35

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Takže statistické údaje nemáte žádné. Budete se divit, ale myslel jsem si to.

Jinak ty vyšší odvody - mají stejný vliv na výši cen jako DPH. Je poměrně komické počínání z Vaší strany, když horujete za vyšší odvody a zároveň brojíte proti zvýšení DPH.
08. 03. 2012 | 13:43

Xury napsal(a):

Pro JosefaK:

no k těm elitám - ekonomům. Není to tak dávno, co se tu nějaký levičák rozčiloval, že v současné vládě není ani jeden ekonom. Možná by to chtělo doložit to vaše tvrzení.

Pro Slámu:
obávám se, že snížení objemu mezd není důkazem poklesu mezd. Konečně tak to bylo i prezentováno, že cílem je snížit počty zaměstnanců a zefektivnit státní správu. Pokud jde o paušály - přece sám nevěříte tomu, že firmy napojené na státní rozpočet jsou OSVČ. To nemá logiku. Tyto firmy jsou v drtivé většině akciovky s akciemi na majitele nebo registrované v zahraničí.
08. 03. 2012 | 13:54

Petr Čermák napsal(a):

Sobotka nechápe, že vyšší minimální mzda nemůže pomoci. Jestli se dostane k vládě, pánbůh nám pomáhej....
08. 03. 2012 | 14:13

český maloměšťák napsal(a):

ad Yosif K
Má zřejmě na mysli Čínu/nejrychleji rostoucí ekonomika/ ...onen diskuzní vylupek.
Ano - Čína nereguluje.
Protože celá Čína je jedna velká regulační páka řízená komunistickou věrchuškou. Od směnného kurzu až po nákup automobilů vládou.
Jistě - co se týče nějakého humanismu ....tam se moc nereguluje / i když - je možno dohledat studie o vývoji například UI (unemployment insurance)...kdy jakoby ÚV TOP 09 přebíralo model ÚV KSČ (Číny)/.
Ono to je např. tím, že když někde zdechne pod zemí několik set horníků díky nízké úrovni regulací procesu dobývání uhlí - čeká před branou několik tisíc Carlosoveových dalších - carlosoově zcela rovnoprávně postavených vůči čínským uhelným baronům.

Mimochodem - majetek 70 poslanců komunistické strany Číny je cca 90 mlrd. USD - což je destkrát více jako maketek všech amerických senátorů a kongresmanů, kterých je tuším něco k 700.
-----------------
V Římě takové vylupky - propagátory společenské smlouvy Barbarů....nejprve nechali zbičovat a pak ukřižovali.
08. 03. 2012 | 14:15

SuP napsal(a):

Na druhé straně, když si tak člověk projde touhle debatou, PROČ TU MINIMÁLNÍ MZDU NEZVÝŠIT? Vždyť je to Sobotkův pokus na lidech. Chce ho, ať ho má. Milovat ho budou ti vyhození.
Na stejném principu přece funguje JUDO. Necháš protivníka vyvinout sílu a hybnost a v rozhodném okamžiku mu nenasatvíš očekávaný odpor. Hubu si už rozbije sám.
08. 03. 2012 | 14:20

neo napsal(a):

SuP:

ne nebudou, ti to totiž svedou zase na vládu a třeba na poplatky v nemocnici, dph nebo Karla Gotta...
08. 03. 2012 | 14:26

roman napsal(a):

Pane Sobotko. Vy si moc dobře uvědomujete, že vyhrajete další volby. Opět. Jenomže pozor, lidi jsou mnohem frustrovanější než v minulosti a začínají se opravdu bát o existence své a svých dětí. Proto také čekají celkově na větší změny v politice, než pořád na tzv. reformy. O reformách se mluví 20 let a voliči mezi sebou hovoří následovně : "Ať jsou u vlády ti anebo ti, socani, anebo ódéesáci, levice, nebo pravice, je to pořád stejné. Jde to od devíti k pěti a ještě se nám říká, že za to můžeme my." Z toho vyplývá, že celkově nespokojené lidi můžete zaskočit pouze razantnějsími kroky a komentováním reality života, od které se většina politiků úplně vzdálila. Bohužel. Asi by bylo dobré vzít si příklad i z dnešní vlády. Tak, jak jenom mírně naznačovala, teď také razantně koná. A je to poznat. Občané jenom koukají a nestačí se divit a ani moc neprotestují. Vy máte nevýhodu, že jste příliš spojováni s komunisty a lidi jsou antikomunismem hodně zmasírováni. Pravdou je, že mnoha lidem se žilo za komunistů lépe, proto byste svou nečinností opravdové KSČM neměli pomáhat zvyšovat preference. Jako opozice byste měli vystupovat jasněji. Pohled do peněženky a jistota práce je pro většinu národa důležitější, než ideály. Nelze si nevšimnout extrémistických postojů prezidenta Klause a jeho nejasného působení po ukončení mandátu. Nic nemluvíte o zájmových finančních skupinách a jejich lobbingu, o korupci, o financování stran, o přílepcích zákonů, o EU, čímž utvrzujete lidi, že pořád nejste jakoby čistší, že něco tutláte, že se vlastně k mafii přikláníte a tento malý píseček vám bez ohledu na národ vyhovuje. Jednotlivé koncepční kroky, jako zvyšování minimální mzdy, moc lidi nezajímají, oni to chtějí slyšet tak, jak to říká např. sociolog Keller. Pro určitou vrstvu jasně a zřetelně. Jsem dělník, na to mám, na to nemám. Jsem učitel, na to mám, nebo nemám. Jsem postižený, na to mám nárok, na to nemám nárok. Jsem důchodce v jednopokojovém bytě, tak na to mám a na to ne. Asi to chce se jenom nebát a pracovat. Např. vaše stínové ministry aby lupou pohledal. Zatímco zisky nadnárodních společností, ceny, nezaměstnanost a rozklad sociálního státu se vesele zvyšují, lékařská péče, potravinová soběstačnost a dovolávání se práva se také vesele snižuje. Zatímco zloději a podvodníci si kupují ostrovy, beztrestnost a doktorské tituly, tak někteří, už i studovaní, po propuštění z práce skáčou pod vlak, v lepším případě končí pod mostem. To není brnkání na strunu lidské závisti, ale jasná cesta zpátky do středověku. To je realita, která se prohlubuje a někomu hodně vyhovuje.
08. 03. 2012 | 14:32

Sláma napsal(a):

Kuchař napsal: "Takže statistické údaje nemáte žádné. Budete se divit, ale myslel jsem si to. Jinak ty vyšší odvody - mají stejný vliv na výši cen jako DPH. Je poměrně komické počínání z Vaší strany, když horujete za vyšší odvody a zároveň brojíte proti zvýšení DPH.
Zase vedle, kuchaři!
Samozřejmě že nemám žádné statistické údaje, to dá rozum. Jestli jste chtěl takto argumentovat, tak jste směšný. Ke snížení platů došlo v roce 2011 a souhrné statistické údaje ještě vláda nezveřejnila. Ty by měly být k dispozici až v rámci Státního závěrečného účtu za rok 2012. Ten předchozí bylo projednáván v Poslanecké sněmovně 17. června a letos to patrně bude také tak něj.
Mě, kuchaři, docela stačilo opakované prohlášení pan Nečase, Kalouska a Drábka, že přesně to provedli a v tomto jim věřím. Vy jim nevěříte?
Kuchaři, já ani nehoruji za vyšší odvody ani za zvýšení DPH. Ale zdravý rozum mi říká, že za stejnou práci by měl dostat člověk stejně zaplaceno a taky zaplatit stejně do veřejných rozpočtů. Je jasné, že vysoká míra daňových úniků vede k tomu, že stát pak musí o peníze obírat důchodce, rodiny s dětmi a invalidy. A to mi prostě vadí. Vám to nevadí?
08. 03. 2012 | 14:42

Kuchař napsal(a):

Tak jsem skutečně našel, že státním zaměstnancům klesl příjem o 337 Kč

Jejich průměrný plat tak klesl na smutných 29 tisíc měsíčně. Tak to mě opravdu rozplakalo, zvlášť když si člověk uvědomí, jak ty státní zaměstnanci dřou a že jsou zhruba chytrý jako Sláma.

http://www.hrexpert.cz/odmenovani-zamestnancu/aktuality/prumerny-plat-ve-statni-sprave-loni-klesl-o-337-korun.html
08. 03. 2012 | 14:47

Sláma napsal(a):

Pro Xuryho:
Napsal jste: "obávám se, že snížení objemu mezd není důkazem poklesu mezd. Konečně tak to bylo i prezentováno, že cílem je snížit počty zaměstnanců a zefektivnit státní správu. Pokud jde o paušály - přece sám nevěříte tomu, že firmy napojené na státní rozpočet jsou OSVČ. To nemá logiku. Tyto firmy jsou v drtivé většině akciovky s akciemi na majitele nebo registrované v zahraničí."
V první části vám dávám částečně za pravdu. Pokud je mi známo, v celé řadě státních institucí nejprve snížili platy, a to řadovým zaměstnancům až na těch 15% (protože šéfové si přeci platy snižovat nebudou!), ale pokud se jim podařilo snížit počet pracovníků, trochu jim to kompenzovali.
Takže skutečné snížení mzdy bylo podle nějakých neoficiálních údajů (neberte mě prosím za slovo) v průměru asi 6,7%. Když si uvědomíme, že šéfům, jako je paní Nagyová se platy spíše zvyšovali, tak se dostaneme zpětně k tomu, že řadoví zaměstnanci přišli zhruba o těch 10%.

V té druhé části jste nebyl dost pozorný a já jsem možná nevyjádřil myšlenku zcela jasně. OSVČ nejsou ty firmy, ale ti bývalí zaměstnanci, kteří pro firmy nyní pracují v rámci švarcsystému. A využívají toho triku, že náklady jsou daňově uplatněny dvakrát - jednou si je firma uplatí sama za sebe, podruhé švarzaměstnanec v podobě nákladového paušálu.
Pak je tu samozřejmě ještě problém s tím, že OSVČ platí celkově nižší sazby všeho, čímž samozřejmě veřejné rozpočty zase tratí.
08. 03. 2012 | 14:49

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Vláda hodlá snížit pouze objem mezd. A to je rozdíl. Pokud jste dělal ve státním, jistě uznáte, že rezervy na snižování počtů zaměstnanců tam určitě jsou.
08. 03. 2012 | 14:50

Yosif K napsal(a):

Takze - zavedte minimalni mzdu 914 EUR, zavedte odstupne ve vysi 60 mesicnich platu a veru malokdo bude chtit zamestnat mlade lidi a nekvalifikovane proletare. Tedy na staly pracovni pomer.

Docilit nezamestnanosti mladych lidi a nekvalifikovanych proletaru ve vysi 50% je uplna hracka - staci zavest stejnou "ochranu pracujicich" jako zavedli socani ve Spanelsku! Staci volit Sobotku, Skromacha, Haska nebo Paroubka!

Reci om tom ze marginalni zvyseni minimalnich platu prece nikomu neuskodi jsou plane reci. Male zvyseni uskodi malo, velke zvyseni uskodi vice. Opakovane male zvyseni uskodi opakovane malo, v souhrnu uskodi hodne!

Vzhuru do Spanelska a Recka s CSSD!
Avanti, Popolo!!
08. 03. 2012 | 14:55

Kuchař napsal(a):

Sláma :

Firma si může uplatnit paušál ? A na to jste přišel kde ?
08. 03. 2012 | 14:58

SuP napsal(a):

Slámo -
Tvrdíte, že jste OSVČ a přitom o to nic nevíte. Jak je to možné?
(mám dojem, že už jsme jenou spolu na to narazili....) Co to máte za "fixl"? Domácí práci na státním? Mimochodem všichni státní zaměstnanci sice odvádějí podle předpisů, ale co je to platné, když tím jen vracejí do rozpočtu část z toho, kolik odčerpali?
08. 03. 2012 | 15:07

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
ad Yosif K
Má zřejmě na mysli Čínu/nejrychleji rostoucí ekonomika/ ...onen diskuzní vylupek.
Ano - Čína nereguluje.
Protože celá Čína je jedna velká regulační páka řízená komunistickou věrchuškou. Od směnného kurzu až po nákup automobilů vládou.
Jistě - co se týče nějakého humanismu ....tam se moc nereguluje / i když - je možno dohledat studie o vývoji například UI (unemployment insurance)...kdy jakoby ÚV TOP 09 přebíralo model ÚV KSČ (Číny)/.
Ono to je např. tím, že když někde zdechne pod zemí několik set horníků díky nízké úrovni regulací procesu dobývání uhlí - čeká před branou několik tisíc Carlosoveových dalších - carlosoově zcela rovnoprávně postavených vůči čínským uhelným baronům.
08. 03. 2012 | 14:15
Pane CM - ja nerikam ze obdivuji system CLR. Ja jen rikam ze je trade-off mezi socialnimi regulacemi a rustem hospodarstvi.

Rust HDP v Cine je cca 8% rocne. Rust HDP ve vice regulovane Indii je cca 7% rocne. Rust v Evrope je za poslednich 10 let plus minus nula. Sobotkovci a dalsi socdemacka elita Evropy by sio prali vudet rust Evropy zase na nejakych 4-6% rocne. Jak toho chteji dosahnout? Ze by trochu uvolnili regulace ktere vedly k hospodarskemu kolapsu celeho jizniho kridla EU?

Kdepak - delejme to presne jako jizni socani - chranme proletariat tak dlouho az bude 50% nezamestnanost! Vsak i nam budou muste pomoct Nemci! Nebudou muset, a nebudou ani moci - budou zcela vycerpani sanaci socanskeho chaosu na jihu Evropy.

Sedecne zdravim s revolucnim heslem - ochranou proletarskych vydobytku k 50% nezamestnanosti proletariatu! Avanti Popolo!
08. 03. 2012 | 15:08

SuP napsal(a):

Ano, v rámci "Švarcsystému" odvádějí OSVČ níň než ostatní zaměstnanci, ale s rizikem, že budou mít minimální důchod. Zdravotní nečerpají, protože si nemohou dovolit nemoc.
08. 03. 2012 | 15:10

Kuchař napsal(a):

Mám ten stejný pocit, že Sláma tady jenom mlží a někde na úřadě akorát roznáší šanony.
Jeho znalost OSVČ je silně "Teoretická"
08. 03. 2012 | 15:11

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
no z pí Nagyové se teď dělá kdoví co, což považuji za hodně laciné. Je jistě otázka, zda by nestálo za to omezit výši odměn, ale na druhé straně by pak stál za úvahu stav současných tabulek. Osobně se mi nezdá plat 30 tis. jako odekvátní pro vedoucího kanceláře premiéra. Pokud jde o statistická data, tak ve 3.Q.2011 byly nominální mzdy v nepodnikatelské sféře o cca 1% vyšší než rok před tím.Ve skutečnosti to znamenalo, že se nominálně dostaly na úroveň roku 2009.

nevím, jestli pro firmy napojené na veřejné finance pracují OSVČ ve švarcsystému. Mimochodem ty představy, které tu někdo prezentoval - sekretářka coby OSVČ, jsou dost mimo mísu. Až tak jednoduché to zase není. Nicméně se domnívám, že podléháte trochu paranoidní představě, že vše co se vám nelíbí na vládních krocích je objednáno kmotry. To si skutečně nemyslím. Osobně jsem přesvědčen, že pro tyto lidi jsou paušály hluboko pod rozlišovací schopností. Pokud jde o odvody OSVČ, tak je sice pravda, že mají nižší odvody, ale na druhé straně budou mít nižší důchody (což třeba Sobotka u Tachecí zatajil), většinou si neplatí nemocenskou - fakticky jim moc k ničemu není a přitom na nich zpravidla leží vše spojené s provozem firmy, což se o zaměstnancích nedá říci.
08. 03. 2012 | 15:13

Reddit napsal(a):

Nechápu, jak může Sobotka vyplodit takový blábol. Měl by se podívat na statistiky, minimální mzdu bere 90 tisíc lidí. Myslí si snad, že její zvýšení těm nejchudším pomůže? Mnoho z nich by naopak o práci kvůli tomuto opatření přišlo. Ekonomika je v krizi a on by zvyšoval platy. Opravdu nevídané, kde se v něm ten populismus pořád bere.
08. 03. 2012 | 15:14

Sláma napsal(a):

Pro Xuryho a SuPa:
Evidentně neděláte rozdíly mezi skutečným živnostníkem a člověkem zaměstnaným ve švarcsystému.
Neznám nikoho, kdo pracuje ve švarcsystému, že by do toho šel dobrovolně. On mu prostě dá zaměsnavatel nůž na krk a řekne, buď švarcsystém nebo nic. On ten švarcsystém je totiž výhodný hlavně pro zaměstnavatele, nikoliv však pro pracovníka.
Osobně znám sekretářku, která pracuje ve švarcsystému. Ono to je Xury, totiž hrozně jednoduché, je vidět, že problém znáte jen teoreticky.
Problém s odvody je ten, že stát prostě nevybere to co potřebuje a musí to brát u skupin, které se nemohou bránit. Pokud to půjde takhle dál, prostě už tady žádní zaměstnanci nebudou - všichni budou ve švarcsystému.

Xury, teď vám to vrátím - řekněte mi, z jaké zdroje jste čerpal údaj, že ve 3.Q.2011 byly nominální mzdy v nepodnikatelské sféře o cca 1% vyšší než rok před tím?
Mimochodem - trochu si pletete pojmy. Zaměstnanci v nepodnikatelské sféřea to není to samé jako zaměstanci ve veřejných službách. Do nepodnikatelské sféry patří například i platy poslanců atd., což je úplně jiná písnička.
08. 03. 2012 | 15:26

zemedelec napsal(a):

Vážení.
Zapomínáte na jeden moment.
Od minimální mzdy se odvíjí odvody pro OSVČ,jak zdravotní tak důchodoví.Odečitatelné procenta platí jen pro výměr daně ze zisku.Tak v tom navýšení minimální mzdy lze očekávat zvýšení odvodů pro OSVČ.po kterém volá kde kdo.
08. 03. 2012 | 15:27

Maximus napsal(a):

Pouze jen pro Parabeum
Když jste u té produktivity a vyšší přidané hodnoty, mohl byste mi vysvětlit, proč má třeba prodavačka za stejnou práci v německém Lidlu cca 12-15 tis.Kč/měsíc, kdežto ta německá pouhých cca 40 tis.Kč, přičemž těch německých prodavaček je tam mnohem více než v českém obchodě? Moc budu rád za vysvětlení! Mohl byste do toho zahrnout i poměr mezd a platů zaměstnanců např. ve VW a ve Šdodě, vždyť je to jeden koncern a produktivita a i přidaná hodnota budou přibližně stejné!
08. 03. 2012 | 15:28

Maximus napsal(a):

Trochu jsem se tam překlepl, samozřejmě jsem myslel srovnání Lidlů v ČR a SRN.
08. 03. 2012 | 15:29

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
ad Yosif K (stoupenec Selektivně fragmentární sociologické školy prof. F.G. R. Kuchaře, Dr. sc.)
1. Auta ani svíčková nekupují výrobky a služby
2. Auta ani svíčková se nereprodukují
3. Auta ani svíčková nemusí platit složenky
4. Auta ani svíčková nepřispívají do systému financování veřejných služeb
5. Auta ani svíčková nemají duši
6. Auta ani svíčková nechodí k volbám
7. Naštěstí pro Yosifa K auta ani svíčková nemají nohy s okovanou špičatou botou
Rostoucí efektivity a racionality výrobních(ale i návazných) procesů za kapitalismu bylo mj. dosaženo díky tlakům organizovaného dělnictva na zvyšování mezd. Byproduktem je rostoucí nezaměstnanost - strukturálně(a tedy dosti složitě - nikolivěk pouhými tupými škrty) řešitelná.

Tak pane Malomestaku sobe laskave vysvetlete,. proc bandy linych poroiletaru na jihu Evropy maji nynejsi hospodarske potize?
Prece jizansti socani delali presne to co chce delat Sobotka?
Za dvacet let zvysili minimalni mzdu cca z 50 EUR na 800-900 EUR!
Zavedli ohromne progresivni odstupne - proletare nelze propustit bez odtsupneho ve vysi 60 mesicnich platu!
Prumerna podpora v nezamestnanosti je 1100 EUR!

Vsechno tohle prece musi ohromne posilovat nakup sluzeb a domaciho zbozi? Tak kde je ta jizanska prosterita?

Jo ze si Recko a Spanelsko nemuze dovolit tak stedre socialni vyhody jako Svedsko?
A procpak ne?
Za socanu je mozne vsechno! I zaprahnout vuz pred kone! I peceni holubi budou do hub letat! A statni dluhy se nebudou muset splacet a zdroje tu byly jsou a budou! I na svedskou zivotni uroven si prece muzeme pujcit penize! My socani! Kazdy ma prece narok na dustojny zivot ve svedskem stylu?
Napred pekne svedsky prokrmit proletariat a lumpenproletariat a pak 20 let cekat, jestli nahodou Rekove nezacnou makat jako Svedove! To je spravny socansky recept na prosperitu!

Avanti Popolo! Prosta empros! Vzhuru do boje za svedske socialni vydobytky! Kdo by se zdrzoval svedskou praci, hlavni jsou ty svedske sociani vydobytky! Hura!
Pan malomestak to rozhrabl: Minimalni mzdy jsou motorem pokroku! Zvysme je na svedskou uroven, budeme se mit jako ve Svedsku! Hura! Zvysme je na qatarskou uroven, budeme se mit jako v Qataru! Hura!

Jen je divne ze si nevsiml minimalnicjh mezd v Recku. 914 EUR. Kterej proletar by to nechtel. Neslibte jim to kdyz chcete vyhrat volby. A neplatte jim to kdyz chete vyhrat druhe volby. Ono totiz plati tohle - zvysme minimalni mzdy na reckou uroven a zkrachujeme - uplne ze stejnych pricin jako Recko! A to proto ze si to Ceska republika nemuze dovolit!
08. 03. 2012 | 15:30

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
Český statist.úřad :http://czso.cz/csu/redakce.nsf/i/pmz_cr - je to ten první excelovský soubor. Těch 281 poslanců a senátorů těmi statistikami moc nepohne nehledě na to, že jde o změnu nikoliv stav.

K tomu švarcovi. Pokud byste tu firmu udal na finančáku nebo pracáku, tak vyfasují slušnou pokutu. Jenže proč byste to dělal, vždyť by ta sekretářka mohla mít problém, že? Jenže to je ta potíž u nás. My si jen stěžujeme, že to za nás nikdo nevyřeší.
08. 03. 2012 | 15:31

neo napsal(a):

Sláma:

dost jednostranný pohled nemyslíte?

"Neznám nikoho, kdo pracuje ve švarcsystému, že by do toho šel dobrovolně. On mu prostě dá zaměsnavatel nůž na krk a řekne, buď švarcsystém nebo nic. On ten švarcsystém je totiž výhodný hlavně pro zaměstnavatele, nikoliv však pro pracovníka./////////

Já znám spoustu lidí, kteří volí švarc dobrovolně a kdyby byl legální, volil bych ho taky. On je totiž švarc výhodný pro oba !

zaměstnavatel ušetří na dovolených, nemocenských, odstupných a vztah není omezován zákoníkem práce.

zaměstnanec má zase vyšší mzdu o odvody své a zaměstnavatele i když obětuje dovolenou nemocenskou atd..
08. 03. 2012 | 15:36

Yosif K napsal(a):

Pro levicove mudraky - cituji Frriedmana:
Během posledních dvou století se enormně zlepšily životní podmínky prostého zaměstnance ve Spojených státech i v jiných ekonomicky vyspělých zemích. Stěží se dnes najde zaměstnanec, který musí těžce dřít tak, jak to bylo běžné před sto lety a je stále běžné ve větší části světa. Pracovní podmínky jsou lepší, pracovní doba je kratší, dovolená a další výhody jsou považovány za samozřejmé. Výdělky jsou daleko vyšší a umožňují průměrné rodině dosáhnout životního standardu, kterého mohlo v minulosti dosáhnout jen několik vlivných.
Jestliže by Gallupův ústav pro průzkum přišel s dotazem: "Co přispívá ke zlepšení podmínek většiny zaměstnanců?". Nejčastější odpověď by pravděpodobně byla: "odbory" a hned za nimi "vláda" možná, že odpovědi "nikdo",nebo "nevím", nebo "nemám názor" by byly ještě častější. Přesto historie Spojených států a jiných západních zemí posledních dvou století ukazuje, že takové odpovědi jsou chybné.
Během větší části tohoto období měly odbory ve Spojených státech malý význam. Až do roku 1900 byla odborově organizována pouze 3 procenta všech zaměstnanců. Dokonce i dnes méně než jedna čtvrtina zaměstnanců je v odborech. Odbory zjevně nejsou hlavním důvodem, proč se život zaměstnanců jako celku ve Spojených státech zlepšuje.
Podobně až do New Dealu, regulace a intervence do hospodářských záležitostí ze strany státu a zvláště centrální vlády byly minimální. Vláda hrála zásadní roli tím, že vytvářela rámec pro svobodný trh. Avšak přímé vládní zásahy zcela jasně nebyly důvodem, proč se zlepšovalo postavení zaměstnanců.
Tak jak podle průzkumu "nikdo nepřispívá k tomuto zlepšení" přiklání se dnes k této odpovědi většina zaměstnanců.
ODBORY
Jedním z nejméně správných způsobů použití jazyka je používání slova zaměstnanci, jako by bylo synonymem slova odbory zaměstnanci tak atak protestují proti navrhovanému zákonu nebo legislativní program odborů je takový a takový. Je to chybné hned dvakrát. Za prvé více než tři čtvrtiny zaměstnanců ve Spojených státech nejsou členy odborů. Dokonce i ve Velké Británii, kde odbory dlouho byly daleko silnější než ve Spojených státech, většina zaměstnanců není odborově organizována. Za druhé je chybou předpokládat, že zájmy odborů jsou totožné se zájmy jejich členů. Existuje zde vztah, těsný vztah pro většinu odborů a po většinu doby jejich existence. Přesto je známo mnoho případů, kdy představitelé odborů jednali ve vlastním zájmu na úkor členů odborů. Jak zákonným způsobem, tak i zneužitím svěřených odborových prostředků. Tyto případy jsou varováním před automatickým položením rovnítka mezi zájmy odborů a zájmy členů odborů a mezi zájmy členů odborů a zaměstnanci jako celkem.
Tato sémantická chyba je jak příčinou, tak i důsledkem obecné tendence přeceňovat vliv a roli odborů. Činnost odborů je viditelná a publicisticky zajímavá. Je často předmětem titulků na prvních stranách novin a tématem večerních televizních programů. Je předmětem "handrkování a smlouvání na trhu" - jak to pojmenoval Adam Smith - to, čím jsou doopravdy určovány mzdy většiny zaměstnanců ve Spojených státech, je daleko méně viditelné, přitahuje daleko méně pozornosti. Význam skutečného zdroje příjmů zaměstnanců je velmi podceňován.
Chybné chápání pojmů také přispívá k dojmu, že odbory jsou produktem moderní industriální společnosti. Ničím takovým nejsou. Naopak jsou pozůstatkem předindustriálního období cechů, které byly charakteristickou formou organizace jak obchodníků, tak řemeslníků ve městech a v městských státech, které se rozvíjely za feudalismu. Ve skutečnosti mohou být moderní odbory vystopovány ještě dříve, téměř před dvěma a půl tisíci lety ve smlouvě, kterou mezi sebou uzavřeli lékaři v Řecku.
08. 03. 2012 | 15:48

SuP napsal(a):

Sláma -
"....Evidentně neděláte rozdíly mezi skutečným živnostníkem a člověkem zaměstnaným ve švarcsystému...."
Asi podobně, jako Vy děláte rozdíl mezi cecíkáři:
"....Zaměstnanci v nepodnikatelské sféřea to není to samé jako zaměstanci ve veřejných službách. Do nepodnikatelské sféry patří například i platy poslanců atd., což je úplně jiná písnička....."
Jaká? Hej zomrela mi žena? Nebo Keď som išiel z krčmy...?
"....Problém s odvody je ten, že stát prostě nevybere to co potřebuje a musí to brát u skupin, které se nemohou bránit...."
A proč to nevybere u skupin, které se MOHOU bránit? Třeba poslanci, zaměstnanci ve veřejných službách ....?? Pane Slámo, vy jak tak žijete na tom státním krmníku, zase nevíte nic o problémech podnikatelské sféry. Myslíte snad, že některému výrobci užitečných předmětů stojí za to dělat takové vylomeniny, když ostatní vztahy normálně fungují? Vám pořád ještě nedošlo (stejně jako Sobotkovi), že výběr daně z příjmu se tolik snížíl, protože se nevyrábí a ne proto, že lidi fixlujou?
08. 03. 2012 | 15:49

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Pokud byl někdo ochotný přejít ze zaměstnameckého poměru na švarcsystém, tak jen proto, že na tom vydělal.Pokud znám nějaké firmy, které se k tomu uchýlily, pak se jednalo vždy o nějakou formu inženýringové firmy , která se dostala do krize a stála před volbou - zda si snížit platy, či přímo zrušit firmu a nebo přejít do švarcsystému.

Jinak větší odvody = menší plat. Tomu doufám rozumíte.

Ale co se týká nízkopříjmových, či přímo lidé pobírající minimální mzdu - tak to neznám ani jednoho. Navíc dost dobře nechápu, co má minimální mzda společného se švarcsystémem. Ti co jsou ve šc... ti berou někde kolem 250-300 Kč na hod. v dělnických profesí.
08. 03. 2012 | 15:52

Yosif K napsal(a):

Pro levicove mudraky - cituji Freidmana:
Protože členové silných odborů jsou nejlépe placenými zaměstnanci, nabízí se sama otázka: Jsou dobře placeni proto, že jejich odbory jsou silné, nebo jsou jejich odbory silné proto, že jsou
vysoce placeni? Obhájci odborového hnutí tvrdí, že za vysoké mzdy vděčí síle odborové organizace a že kdyby všichni dělníci a zaměstnanci byli členy odborů, všichni by byli dobře placeni.
Přesto je situace mnohem složitější. Odbory vysoce kvalifikovaných zaměstnanců by bezpochyby byly schopny zvýšit mzdy svých členů, nicméně lidé, kteří by byli dobře placeni za jakýchkoli okolností, jsou ve výhodné pozici, aby zformovali silné odbory. Navíc schopnost odborů zvýšit mzdy některých pracovníků ještě neznamená, že všeobecné členství v odborech by mohlo zvýšit mzdy všech zaměstnanců. Naopak. A to je základním zdrojem nedorozumění. Prospěch, který realizují silné odbory pro své členy, jde zejména na úkor jiných zaměstnanců.
Klíčem k porozumění této situace je nejzákladnější zákon ekonomie, a to zákon poptávky - čím je vyšší cena čehokoli, tím méně lidí si to bude chtít koupit. Zvyšme cenu za práci nějakého druhu a počet pracovních příležitostí v tomto oboru se sníží. Jestliže zdražíme práci tesařů, bude postaveno méně domů a domy, které se budou stavět, budou méně náročné na tesařskou práci. Zvedněme mzdy pilotů a letecká doprava se zdraží. Méně lidí bude létat, a tak bude méně pracovních příležitostí pro piloty. Podobně, jestliže snížíte počet tesařů nebo pilotů, budou dostávat vyšší mzdy. Udržujte nízký počet lékařů, a pak budou moci žádat vyšší poplatky.
Úspěšné odbory omezují počet pracovních příležitostí v odvětví, které kontrolují. V důsledku toho někteří lidé, kteří by rádi přijali tato zaměstnání, nebudou tak moci učinit. Budou donuceni se poohlédnout po jiné práci. Větší nabídka pracovních sil pro jiná povolání stlačí dolů mzdy v těchto povoláních. Všeobecná organizovanost v odborech tuto situaci nezmění. Mohla by znamenat vyšší mzdy osobám, které již mají práci, společně s vyšší nezaměstnaností u jiných. Pravděpodobněji by to znamenalo silné odbory a slabé odbory, přičemž členové silných odborů by dostávali vyšší mzdy, než jaké doposud dostávají, na úkor členů slabších odborů.
Odboroví předáci vždy hovoří o zvyšování mezd na úkor zisku. To je nemožné, nebol zisky jednoduše nejsou dostatečně vysoké. Přibližně 80 procent národního příjmu Spojených států jde v současné době na mzdy a prémie zaměstnancům. Více než polo-
vina zbytku jde na placení úroků z půjček a na renty. Zisky společností, na něž právě ukazují odboroví předáci, dohromady tvoří méně než 10 procent národního důchodu, a to před zdaněním. Po zdanění činí zisky společností asi 6 procent národního příjmu. To ztěží poskytuje dostatečný manévrovací prostor pro zvyšování mezd. Dokonce i v případě, kdyby veškeré zisky byly pohlceny mzdami. Navíc by to zabilo husu, která snáší zlatá vejce. Zisky přivádějí investice do budov a zařízení a do vývoje nových výrobků a metod. Tyto investice a inovace v průběhu let zvyšovaly produktivitu práce a poskytovaly tak prostředky pro stálý růst mezd.
Vyšší mzdy jedné skupiny pracujících musí pocházet zejména od jiné skupiny pracujících. Skoro před třiceti lety jeden z nás odhadl, že průměrně okolo deseti až patnácti procent pracujících v této zemi bylo schopno skrze odbory a jejich ekvivalenty, jako je Americká lékařská společnost, zvýšit svoje mzdy o 10 - 15 procent na úroveň, kterou by normálně dosahovaly, na úkor redukce mezd zbylých 85 - 90 procent, o čtyři procenta pod úroveň, kterou by jinak mohli dosáhnout. Novější studie ukazují, že tento efekt odborů zůstává stále přibližně stejně silný. (3) Vyšší mzdy pro dobře placené zaměstnance, nižší mzdy pro hůře placené.
08. 03. 2012 | 15:52

Maximus napsal(a):

Yosif K. napsal:
Tak pane Malomestaku sobe laskave vysvetlete,. proc bandy linych poroiletaru na jihu Evropy maji nynejsi hospodarske potize?

Člověče Vy jste korunovanej. Co to tady plácáte za moudra.
To co se stalo např. v Řecku a jinde na jihu EU mají na svědomí jejich politici zleva, ale i zprava. To, že je někde v severních zemích či SRN, Holandsku, Rakousku atd. vyšší produktivita a vůbec celá úroveň hospodářství souvisí s celou řadou věcí. Jednak je to tradice a předávání zkušeností po řadu generací v těchto zemích, jednak je i jinými faktory, třeba i podnebí hraje roli,
zkuste v 30 st.C vedru vyrábět něco technicky složitého, dále jsou to další předpoklady a dokonce je to i genové vybavení a předpoklady obyvatel těchto zemí! Ale jsou tu i jiné další zákonitosti dané třeba historií a tradicí.
Pamatuji si, jak jsme my Češi předávali průmyslovou výrobu na Slovensko, ale ono to pořád nějak nefungovalo. Postavili se tam tehdy stovky fabrik. A aby to začalo fungovat, tak tam museli být účastni čeští inženýři, technici a dělníci, aby se to Slováci naučili. Mohl bych tady jmenovat celou škálu firem od Tesly Pardubice do Oravy počínaje a konče třeba ZVL Žilina (ložiska) či třeba Regulou atd. No a odbory? Samozřejmě musí nějaké být. Třeba po 2.WW se konrád Adenauer v SRN dohodl s odbory na vzájemném respektování a že si nebudou dělat naschvály a celá ekonomika SRN letěla raketově nahoru a všichni na tom vydělali.
P.S.
Vždycky když si budete ráno na WC otírat zadek, zamyslete se, kdo vám vyrobil a dopravil domů hajzlpapír, kdo vám postavil hajzlík a zavedl vodu, kdom tu vodu a elektřinu vyrobil atd. Trochu pokory a úcty k obyčejným lidem by vám neškodilo. Všechno co jste se naučil a všechno co používáte vám dali jiní lidé a proto jste jim za to zavázán i když se vám to asi nelíbí a měl byste se krotit ve vašich výrocích. Sám si řekněte, a co jsem já dal ostatním lidem a o co jśem je obohatil. Tady na NETu se vám to moc nedaří vy zavilej pravičáku.
08. 03. 2012 | 16:34

Yosif K napsal(a):

Zavery z Friedmana:
A) odbory jsou nastrojem lepe placenych zemstnancu na utiskovani hure placenych zametsnancu. Odbory jsou skudci hure placenych proletaru.

"Prospěch, který realizují silné odbory pro své členy, jde zejména na úkor jiných zaměstnanců."

B) Zvysovani mzdy vede k omezovani pracovnich prilezitosti. AMINISTRATIVNI zvysovani minimalni mzdy zvysuje nezamestanost. Ozebracuje chudaky, drzi je v pasti nezamestnanosti, chudoby nebo pololegalnich zamestnaneckych pomeru. Administrativni zvysovani minimalni mzdy skodi vsem ale nejvice skdi tem nejhure placenym zamerstnancum - odsuzuje je k nezamestnanosti a chudobe. Specielne v kombinaci s dalsim soc demackym trikem - zvysovanim podpor v nezamestnanosti.
Dva oblibene triky socdemaku jak z chudych proletaru udelat lumpenproletare......

"Klíčem k porozumění této situace je nejzákladnější zákon ekonomie, a to zákon poptávky - čím je vyšší cena čehokoli, tím méně lidí si to bude chtít koupit. Zvyšme cenu za práci nějakého druhu a počet pracovních příležitostí v tomto oboru se sníží.
Jestliže zdražíme práci tesařů, bude postaveno méně domů a domy, které se budou stavět, budou méně náročné na tesařskou práci.
Zvedněme mzdy pilotů a letecká doprava se zdraží. Méně lidí bude létat, a tak bude méně pracovních příležitostí pro piloty."

M.F. ma svatou pravdu - vzpomente si na pozadavky odboru pilotu v CSA - statni firma jde do kytek (preinvestovali tam oranzovi geniove jako Tvrdik) a odborari chteji vyssi mzdy. Odbory jsou skudci spolecnosti! A solne odbory jsou silni skudci spolecnosti! Nastesti ceske odbory nijak silne nejsou - jinak by v CR uz byl b...l jako v Recku........
08. 03. 2012 | 16:40

Sláma napsal(a):

Pro Xuryho:
Jak již jsem napsal, mám vás rád, protože s vámi je diskuze alespoň na určité úrovni. Asi už na vaše soukmenovce, jako je kuchař, SuP a neo neubude dále reagovat, protože to vlastně ani nemá smysl.
Ověřil jsem si, že máte pravdu. Ve 3. Q 2011 nominální mzda v nepodnikatelské sféře skutečně vzrostla o 1,1%. Ovšem lze snadno zjistit, kde je "zakopaný pes". Ona totiž mzda v této sféře docela prudce klesla už ve 3. a 4. Q předchozího roku, a to o 1,7%, resp. o 96,1%.
V souhrnu za 1.-3. Q je ale nominální mzda stejně nižší o 0,5 %.
Jak již jsme napsal, pojem mzda v nepodnikatelské sféře je poněkud širší než mzda veřejných zaměstnanců či dokonce jen státních zaměstnanců. Souhlasím ale s vámi, že tyto údaje nesvědčí pro skutečné snížení mezd o 10%. Myslím ale, že byste si to vy "pravouni" měli "vyříkat" se svými kápy. Jestliže mafiánská vláda tvrdí, že snížila mzdy ve veřejné sféře o 10% a čísla pro to nesvědčí, tak taky mohli veřejnosti lhát, že?
Ale myslím, že ta čísla jsou vysvětlitelná. Počet zaměstnanců ve "veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení" klesl za první tři kvartály o 5,6%. Ušetřené prostředky si pak patrně věrchnušky rozdaly mezi sebou a tím se pak z velké části vysvětluje výsledné číslo
08. 03. 2012 | 16:40

Yosif K napsal(a):

Maximus napsal(a):
Yosif K. napsal:
Tak pane Malomestaku sobe laskave vysvetlete,. proc bandy linych poroiletaru na jihu Evropy maji nynejsi hospodarske potize?
Člověče Vy jste korunovanej. Co to tady plácáte za moudra.
To co se stalo např. v Řecku a jinde na jihu EU mají na svědomí jejich politici zleva, ale i zprava. To, že je někde v severních zemích či SRN, Holandsku, Rakousku atd. vyšší produktivita a vůbec celá úroveň hospodářství souvisí s celou řadou věcí. Jednak je to tradice a předávání zkušeností po řadu generací v těchto zemích, jednak je i jinými faktory, třeba i podnebí hraje roli,
zkuste v 30 st.C vedru vyrábět něco technicky složitého, dále jsou to další předpoklady a dokonce je to i genové vybavení a předpoklady obyvatel těchto zemí! Ale jsou tu i jiné další zákonitosti dané třeba historií a tradicí.
Pamatuji si, jak jsme my Češi předávali průmyslovou výrobu na Slovensko, ale ono to pořád nějak nefungovalo. Postavili se tam tehdy stovky fabrik. A aby to začalo fungovat, tak tam museli být účastni čeští inženýři, technici a dělníci, aby se to Slováci naučili. Mohl bych tady jmenovat celou škálu firem od Tesly Pardubice do Oravy počínaje a konče třeba ZVL Žilina (ložiska) či třeba Regulou atd.

Vite pane Maxime - v necem s vami souhlasim - NAPRED se delnici musi neco naucit (jako treba Slovaci od Cechu) a PTOM se jim mohou postupne zvysovat mzdy. Sam uznavate ze v recku se nedela s tou stejnou intenzitou jako v SRN. Tak proc ve statem vlastnene rafinerce zaridili recti socani proletarum unit labor cost o 30% vyssi nez v SRN? Socansky raj - bohuzel pro socany uz skoncil.....

Pn Sobotka to chce UPLNE NAOPAK:
1) NAPRED Administrativne zvysit mzdy....
2) Pak uz to nejak dopadne.....
Ano - ono to "nejak dopadne" - kdyz se tlaci moc na pilu, tak pila praskne. Kdyz se tlaci moc na zvysovani minimalnich mezd - tak ty chudaky co na tom jsou tak blbe, ze jim nikdo neplati vice nez tech 8000 tak ti budou vyhozeni, skonci na podpore a az se pak znovu nekde budou uchazet o praci, tak "nebudou mit PRAX". A NEBUDOU MIT PRAX diky pseudolidumilnym opatrenim socdemaku.

A co se tyce povalecne SRN - tamni odbory udelali jedine dobre, ze moc nevystrkovali rohy. Dokud nevystrkovali rohy, SRN rostla a predehnala velkou Britanii, kde odborarske bandy terorizovaly podnikatele i neodborare.

Co se tyce Slovenska - kazdy vidi co se NYNI dela na Slovensku - KIA, HYUNDAI, leciva, stroje atd. Co se vyvazi z Recka? Vino a olivovy olej? Opravdu si myslite ze to ze socani v recku nasadili minimlani mzdu 914 EUR a ze prumerna mzda v recku jse skoro dvakrat tak vysoka nez na Slovensku - ze je to zaslouzene?

Dle Sobotky ano - ADMINISTRATIVNI zvysovani minimalni mzdy je prece dle nej motorem pokroku!!!!!

Avanti Popolo!!!
08. 03. 2012 | 16:55

Sláma napsal(a):

Další pro Xuryho:
Napsal jste: "Osobně se mi nezdá plat 30 tis. jako odekvátní pro vedoucího kanceláře premiéra. "
Mám pocit, Xury, že nejste konzistentní. Tohle je přeci "levounský" názor, za to vás soukmenovci Kuchař, SuP, Martin atd. nebudou mít rádi.
Píšu to proto, že mám v tomto s vámi naprosto stejný názor!
Stát se tady opravdu chová naprosto nerozumně. Říká se: "nejsme tak bohatý, abych si kupoval levné věci!" Ono to ale platí i pro zaměstancích. Stát by měl, podle mého názoru, snížit počet zaměstnanců na polovinu, ale přidat jim 40% platu, stále by na tom ještě těch 10% ušetřil.
Nejhorší na tom je pokrytectví té party Nečas, Kalousek, Drábek. Už v polovině roku 2010 spustili populistickou kampaň proti veřejným zaměstnancům, pak jim s velkou slávou vzali těch cca 10% platu, aby pak, zřejmě i z takto ušetřených peněz, dorovnávali plat svým bezprostředním podřízeným.
08. 03. 2012 | 16:58

Parabellum napsal(a):

dedek

Děkuji, že mi umíte pochválit práci:-)))) Skoro deset let jsem totiž brusky nakulato konstruoval. Akorát, že nev český firmě. Smůla dedku. Víte, já mám poměrně na rozdíl od Vás jasnou představu, jak vypadal TOS Hostivař, kde se ty brusky dělaly v roce 1992 a jak to tam vypadalo o 10 let pozdeji, když to koupil pan Junker. Nekoupit to včas, tak už to dávno degeši rozebrali na šrot. Mimo jiné, i na klikové hřídele. Akorát, že v německý firmě. A jestli máte na raním zrní s oříšky BKD-140, tak ty se snad udělaly dvě, z toho jedna je dodnes ve škodovce v Plzni, a donedávka se ji marně pokoušeli prodat.
A tu blbou propagandu si nechte pro někoho, kdo stejně jako vy nerozezná šroub od matice.
P.S. Kdopak by asi v těch fabrikách podle vás ty nové výrobky vymejšlel, když VY Češi jste nikdy nechtěli konstruktérům platit, a kvalifikace těchto jste vy bolševici dávali někam mezi dělníka z nádvorní party a jeřádníka?
08. 03. 2012 | 17:04

Sláma napsal(a):

Yosife, vy mě bavíte. Asi by bylo nejlepší, kdyby všichni zaměstanci dostávali jen misku rýže. To by byla efektivita!
Zapomínáte ovšem, že ti zaměstanci jsou také zákazníky. Když nebudou mít zákazníci dost peněz, tak si nebudou žádné výrobky kupovat a podnikatel stejně skrachuje.
To bylo podstatou Velké hospodářské krize. Továrny chrlily zboží, které nikdo nekupoval, protože dělníci na ně neměli peníze. Takže výrobci pak zboží ničili, aby udrželi ceny.
Říká se tomu krize z nadvýroby, ale veskutečnosti to je krize z nedostatečné kupní síly obyvatelstva. A to je věc, která už u nás běží a ničí ty podnikatele, kteří z principu věci nemohou své výrobky či služby vyvážet.
08. 03. 2012 | 17:05

SuP napsal(a):

Maxim -
"....To co se stalo např. v Řecku a jinde na jihu EU mají na svědomí jejich politici zleva, ale i zprava ...."
Zajímavé na tom je to poučení. Pro levicové politiky je to vzor, jak to dál dělat a rozvíjet a pro pravicové je to aspoň odstrašující příklad. Jsou to volové. A přitom se mohli mít.
Pak se tady dozvíme, že ve výrobní sféře jsou nízké mzdy protože si zaměstnanci neřeknou.
08. 03. 2012 | 17:05

Yosif K napsal(a):

Sobotka napsal:
ČSSD vyzvala vládu Petra Nečase, aby v červenci zahájila postupné zvyšování minimální mzdy ze současných neudržitelných 8000 korun hrubého......

OK pane doktore - pokud zamestnavate uklizecku a pokud jako socdemaci prosadite zvyseni minimalni mzdy na reckych nebo spanelskych 914 EUR mesicne - to jest cca 22 tisic Kc - budete sve uklizece platit 22 tisic mesicne?

Pane doktore - co delate VY OSOBNE pro nekvalifikovany proletariat? Clovek Vasich prijmu by prece s klidem mohl zamestnavat i DVE POSLUHOVACKY kazdou s minimalni reckou mzdou 914 EURO. Plat na to mate, procpak nezamestnavate parek nekvalifikovanych proletaru ne vypomoc ve sve domacnosti? A proc jim neopkatirte reckou minimalni mzdy, kdyz ceska minimalni mzda vam pripada nedustojna? Ha - ze platit uklizcce 22 tacu neni trrzni cena pro praci uklizecky v CR? A na to jste prisel az ted? O tomhle to je, pane doktore!

Takhle je to se socany vzdycky. POKUD JDE O CIZI, TAK SE OHROMNE ROZCILUJI KDYZ NEKDO NEPLATI MINIMALNI MZDY A POVINNE ODVODY. Pokud jde o sebe, Paroubek klidne zamestna na Ithace bulharskou uklizecku za 50% recke minimalni mzdy a samozrejme nacerno. A mozna i panu doktorovi obcas uklizi v byte ukrajinska dobrovolnice za CASH - bez faktury.......
08. 03. 2012 | 17:07

Sláma napsal(a):

Yossife Vissarionoviči, kromě jiných věcí jste směšný i tím, jak dáváte všem ty nálepky - socani, levouni atd. Nějak vám uniklo, že v řadě zemí, kde je krize, vládla v době, kdy vznikly problémy, pravice. Nevím, jestli to víte, ale v současné době v zemích Evropské unie je 25 vlád pravicových a 2 levicové. Pravice má i většinu v Evropském parlamentu.
Ačkoliv - to se asi brzy změní. Osobně očekávám, že pravicové vlády teď začnou padat jako hrušky a započne to na Slovensku.
08. 03. 2012 | 17:08

Sláma napsal(a):

Yossife Vissarionoviči, kromě jiných věcí jste směšný i tím, jak dáváte všem ty nálepky - socani, levouni atd. Nějak vám uniklo, že v řadě zemí, kde je krize, vládla v době, kdy vznikly problémy, pravice. Nevím, jestli to víte, ale v současné době v zemích Evropské unie je 25 vlád pravicových a 2 levicové. Pravice má i většinu v Evropském parlamentu.
Ačkoliv - to se asi brzy změní. Osobně očekávám, že pravicové vlády teď začnou padat jako hrušky a započne to na Slovensku.
08. 03. 2012 | 17:09

Sláma napsal(a):

Yossife, jste stále směšný. Napsal jste: "pokud jako socdemaci prosadite zvyseni minimalni mzdy na reckych nebo spanelskych 914 EUR mesicne".
O tom ale v příspěvku pana Sobotky není ale slovo. On píše o tom, že by se mohla minimální mzda zvyšovat o 500 Kč ročně. To je podle mého soudu velice umírněný požadavek.
Dále srovnáváte minimální mzdu v zemích, kde jsou všechny mzdy třikrát větší než u nás. Z tohoto pohledu je vlastně jejich minimální mzda velice nízká (odpovídá našim 7600 Kč).
08. 03. 2012 | 17:14

Parabellum napsal(a):

dedek

Napište, co konkrétně jste dal světu VY, a přestante hloupě ideologicky žvanit.
08. 03. 2012 | 17:15

Yosif K napsal(a):

Sláma napsal(a):
Yosife, vy mě bavíte. Asi by bylo nejlepší, kdyby všichni zaměstanci dostávali jen misku rýže. To by byla efektivita!
Zapomínáte ovšem, že ti zaměstanci jsou také zákazníky. Když nebudou mít zákazníci dost peněz, tak si nebudou žádné výrobky kupovat a podnikatel stejně skrachuje.
To bylo podstatou Velké hospodářské krize. Továrny chrlily zboží, které nikdo nekupoval, protože dělníci na ně neměli peníze. Takže výrobci pak zboží ničili, aby udrželi ceny.
Říká se tomu krize z nadvýroby, ale veskutečnosti to je krize z nedostatečné kupní síly obyvatelstva. A to je věc, která už u nás běží a ničí ty podnikatele, kteří z principu věci nemohou své výrobky či služby vyvážet.
08. 03. 2012 | 17:05
Krize nejsou z nedostatecne kupni sily. Pokusy vytvorit prosperitu rozpracechem socialnich davek mezi proletare pravidelne selhavaji. Specielne "v malych otevrenych ekonomikach". Z nemeckyho cash for clunkers zila skodovka. Pokud socdemaci zorganizuji nejakuy stimulus, pomohou tim hospodarskemu rustu leda v Cine. I cesky proletariat nakupuje elektroniku made in China.....

Krize jsou korekcemi prilisneho optimismu podnikatelu. Ze za ne "nemohou delnici"? Nemohou nemohou, bad luck, behem konjunktury se maji vsichni lepe, behem krize se maji skoro VSICHNI HURE. Proto se to taky jmenuje krize... So it goes.....
08. 03. 2012 | 17:16

jarpor napsal(a):

"Osobně očekávám, že pravicové vlády teď začnou padat jako hrušky a započne to na Slovensku."

No tak aspoň uvidíme, jak splní slibované... zvýšení mimimální mzdy o čemž je řeč zde, jak zachovají solidaritu a kooperaci o které píše vedle Zaorálek... a jak "zatočí" s deficity státních rozpočtů...
Třeba se jim podaří to perpetum mobile uvést do života... :-)) !

Soudím, že to bude ovšem poněkud tragická zkušenost.

Hezký den
08. 03. 2012 | 17:17

Sláma napsal(a):

Ostatně, Yossife Vissarionoviči, o příčinách krize na Jihu se ví celkem dost a rozhodně tou příčinou nejsou vysoké minimální mzdy. Hlavní příčinou byly, stejně jako v Americe, riskantní levné hypotéky a z toho vzniklá "bublina". Takže skutečným viníkem byly neodpovědné banky a finanční instituce, které nezdravě hospodařily (a stát je nebyl schopen či možná ani ochoten uhlídat).
Kromě toho velkou příčinou v Řecku byly nákupy zbraní pravicovou vládou Nové Demokracie a s tím spojená korupce.
08. 03. 2012 | 17:18

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Diskutovat s pravičáky nelze, je to jen stále opakující se sprostota a stále omílané nesmysly.
Je škoda ztrácet čas. Pokud se lidé chtějí zachránit před touto zhovadilostí, tak musí být rázní a pevní.

Stupidita pravice se šíří, protože jsou levičáci příliš zdvořilí

„Jenže pravicové politické strany nyní opustily veškeré předstírání, že prosazují elitní konzervatismus. Na obou stranách Atlantiku objevili konzervativní ideologové, že neexistuje žádný rybník tak mělký, aby se v něm neutopilo několik milionů lidí. Ať už šíří představu, že se Barack Obama nenarodil na americkém území, že je globální oteplování ekoteroristické fašistické komunisticko-anarchistické spiknutí, anebo že státní deficit je důsledkem nezřízenosti chudých lidí, pravicové ideologie nyní záměrně oslovují ty nejnižší, nestupidnější instinkty a zjišťují, že jim to v průzkumech veřejného mínění vychází.

Upozorňují na to dva bývalí ideologové americké Republikánské strany, David Frum a Mike Lofgren. Ti varují, že si konzervativci vytvořili "celý nový alternativní systém vědomostí, s vlastními fakty, vlastní historií a vlastními zákony ekonomiky". Důsledkem je "přesun k stále extremnější ideologii, stále více založené na fantazijních představách", která má nebezpečné důsledky pro americkou společnost. „
http://www.blisty.cz/art/62222.html
08. 03. 2012 | 17:18

Sláma napsal(a):

To jarpor:
Sám jsem zvědav. Levicovou vládu jsme tu ještě neměli. V letech 1998-2002 zde vládla pravo-levá koalice ODS-ČSSD a v letech 2002-2006 opět pravolevá koalice ČSSD, KDU-ČSL (s poslancem Kalouskem, jednu dobu i předsedou koaliční strany) a US-SEU.
Jisté je, že pravicoví politici, včetně té tak nenáviděné Merkelové, přivedli Evropu do velkých potíží a voliči jim to patrně spočítají.
08. 03. 2012 | 17:23

Yosif K napsal(a):

Sláma napsal(a):
Yossife, jste stále směšný. Napsal jste: "pokud jako socdemaci prosadite zvyseni minimalni mzdy na reckych nebo spanelskych 914 EUR mesicne".
O tom ale v příspěvku pana Sobotky není ale slovo. On píše o tom, že by se mohla minimální mzda zvyšovat o 500 Kč ročně. To je podle mého soudu velice umírněný požadavek.
Dále srovnáváte minimální mzdu v zemích, kde jsou všechny mzdy třikrát větší než u nás. Z tohoto pohledu je vlastně jejich minimální mzda velice nízká (odpovídá našim 7600 Kč).
08. 03. 2012 | 17:14
Samozrejme - Sobotka nechce zvysovat mzdy ROVNOU na reckou uroven. Ale rectoi socani - recti sobotkove take nezvysili minimalni mzdy NARAZ z 50 DM na 914 EUR. Zvysili je POSTUPNE - presne tak jak to chce delat Sobotka. Postupne.

Vy si pochvalujete Sobotku ze nechce ZRUINOVAT Ceskou republiku naraz, ze ji chce zruinovat postupne - to je sice chvalyhodne ale presne tohle delali recti socane taky...ruinovali recko POSDTUPNE... .. a doufam ze strizlive vidite ty RECKE konce neustaleho prisypavani proletariatu...... atensti popelari zoufale bojuji jako lvi proti snizeni svych platu ze 1600 EUR na 1400 EUR mnesicne.....
Socane - litujte je - prosta empros! Avanti Popolo!
08. 03. 2012 | 17:25

Občan napsal(a):

Tady je to fakt jako v pomocný škole.

Zaměstnavatelé pořád skučí jací jsou chudinkové, když by měli zaměstnancům platit víc než 8000.- Kč hrubého, a současně skučí, že lidé málo nakupují.

Co tedy vlastně chcete, neumětelové?
To, že u nás existuje situace, kdy lidé jsou okolnostmi nuceni pracovat za almužnu, jíž je "plat" 8000.- Kč/měs. hrubého., svědčí o tom, že podnikatelé v ČR jsou za
a) naprosto neschopní sjednat takové ceny výrobků a služeb, které by umožnily platit zaměstnancům lidsky důstojné mzdy, za
b) banda prolhaných nenažraných zlodějů, kteří si klidně nechají od státu vyplácet desítky miliard ročně na dotacích, vzniklých z daní právě těch ožebračovaných zaměstnaců a za
c) banda ještě větších zlodějů, protože sami většinou neplatí žádné daně a i to málo, co přece jen občas usmrknou, jim stát ještě trvale snižuje.

Vy, co se tu vydáváte za pravicové liberály, zjevně toužíte po minimálně nevolnickém systému. "Vylepšenému" ovšem o to, že nevolníci MUSEJÍ nakupovat u svých pánů to, za čeho výrobu jim páni nic neplatí.
08. 03. 2012 | 17:25

Parabellum napsal(a):

Xury

Průšvih je, že vy jste zatížený falešnou představou, že náhrady penzí tu jsou lineární.
Jinak byste nemohl napsat kravinu, že nižší odvody OSVČ jsou vykompenzovány budoucími nižšími penzemi, protože to prostě není pravda.
Vzhledem k tomu, že ten systém penzí je silně degresivní a rovnostářský, tak to způsobí, že průměrný OSVČ dostane od na penzích 2-3x více, než do tohoto odvedl, a totéž platí pro nízkopříjmové zaměstnace.
08. 03. 2012 | 17:26

tata napsal(a):

dvě poznamky

pane CARLOS

vRACET SE zpět asi není dobré,proč myslite že v normalních demokraciích se vybojovala ta rovnovaha,CHAPU že ze sveho pohledu což zjednodušeně znamená trh vyrovna vše to tak vypada,už spohledu u nas je jasné že to není to pravé,nebot nebyt zakonik prace,a minimalní plat.....tak v okresech co jou už tak sužovany nezaměstnaností by mnozí podnikatelé udělali z lidí otroky a ne každy ma možnost,vyject jinam,že trh tak nepracuje je zřejmé z platu za tu samou praci třeba v PRAZE A na severu čech nebo moravi.TĚCH PŘIPADU JE MOC,A mělo by to zase dopad na stat ve formě na jednu stranu by nepoctivy podnikatelé vykořistovali,třeba platem 5 tisic,tim padem menší odvody pro stat těmto nepoctivym podnikatele,a větší vydaje statu těm s 5000 platem,za to by se nedalo žit,přesto by museli,ne každy muže pracovat v Praze.

řeči že mužete odmitnout,vyte tyto lidi nejsou jak vy co si muže vydupat penize,ty sou těm dravcum na pospas,jestli nechcete byt na pracaku,navic nebezpečí že když bude co chcete vy tak bud vemou praci za 5000 nebo ani podporu nedostanou.

prosím nenapadnete mi že ze všech dělam grazli ale snad vyte že určité procento takovych podnikatelu je.

MATE PRAVDU ŽE S POHLEDU PODNIKATELE to je spravné,kdyby opravdu všichni byli poctivy a platili slova DRABKA ŽE PŘECE PODNIKATEL SI VAŽÍ DĚLNIKA.......ANO JEN NĚKTEŘÍ

musi byt vyvaženost takže to co jste napsal je navrat k robotě,ano spohledu podnikatele pochopitelná věc

pokračovaní
08. 03. 2012 | 17:28

Sláma napsal(a):

To: ten, kdo se s blbcem hádat nebude
Možná máte pravdu, nakonec nám nic nebrání diskutovat jen mezi sebou. Ačkoliv by to někdy mohla být nuda.
Přimlouvám se za Xuryho, ten má občas podnětné připomínky a občas i levounské názory.
Děkuji za odkaz, ten článek je opravdu zajímavý. I Xury by si jej mohl přičíst!
08. 03. 2012 | 17:28

Parabellum napsal(a):

Občan

Tak si místo čínského compu a mobilního telefonu, ze kteého sem matláte ty svoje zvratky kupujte třebabáječné vítkovické lodní plechy, či broušené sklo, a tím podpoříte české podnikatele, kteří pak budou moci zaplatit proletariát.

České mzdy dělnické třídy ne že jsou dostatečně důstojné, anýbrž jsou klank kontra oberdůstojné, a nikde na světě není delnická třída vzhledem ke zbytku populace dané země tak přeplacená.
08. 03. 2012 | 17:30

Parabellum napsal(a):

tata

Nikde se žádná rovnováha nevybojovávala milý Tato. Kdo Vám tohle namlátil do kotrby? Jediné místo kde se něco vybojovávalo, bylo socialistické Československo, a výsledek se za 40 let dostavil.

Vysoká cena pracovní síly byla způsobena vysokou poptávkou po této v minulosti. Jenomže ty doby jsou už dávno pryč milý Tato, a nejenom zde.

Přečtěte si ten Vlkův článek na tohle téma zde. Vlk jasně píše, že Evropa dohrála. A s tím dohrála i přeplacená evropská dělnická třída.

http://vlkovo.bloguje.cz/919334-jak-vznikaji-financni-krize.php

Přečtěte si to milý Tato raději 3x.
08. 03. 2012 | 17:35

Petr Havelka napsal(a):

S minimální mzdou to je tak půl na půl.

Některé oděvní podniky díky MM přežívají, poněvadž jinak už ušetřit při levné konkurenci z Číny ani nejde.. Některá "podnikání" v oblastech zvýšené nezaměstnanosti na MM zase hřeší.

Tzn. konkrétně pro pana Yosifa K, že tady nefunguje čistokrevná "nabídka a poptávka".

Volný trh neexistuje.

Pokud se zaměříte na již zde vloženou tabulku do oblastí, které připadají v úvahu ...

Portugalsko 646
Polsko 565
Slovensko 445
Česko 436
Maďarsko 432
Lotyšsko 427
Estonsko 380
Litva 365
Rumunsko 272
Bulharsko 243


... vychází z toho, že ČR si navýšení MM může dovolit, vzhledem k HDP a zdejším životním nákladům.

MM je jedna z regulací na trhu práce, který stát má. Je přirozené, že pravice ji moc nefandí a levice ji ráda využívá.
08. 03. 2012 | 17:38

Parabellum napsal(a):

tata

Tato, každý podnikatel si váží kvalifikované a kvalitní pracovní síly. To ošem není důvod proto, aby ta její dělnická část byla v průměru 10x dražší, než v Číně.

P.S. pokud si v TOS Varnsdorf dostatečně neváží Vaší práce, práskněte tam dveřmi, a jděte jinam. Nebo dělejte na živnosták. O takového "kvalitního dělníka", který tak dobře mává srpem, a kladivem, a není schopnej napsat, co svařoval na turbíne jistě nastane mezi podnikateli válka:-))))
08. 03. 2012 | 17:38

SuP napsal(a):

Ano pane Slámo -
Abyste se od nás neumnazal. Probudil se "Občan" - to si podiskutujete! Odborně a na úrovni.
08. 03. 2012 | 17:40

Parabellum napsal(a):

Petr Havelka

Kolik že je v ČR nezaměstnanost? Zhruba 530 000 lidí, že? A moje otázka: Proč myslíte, že je tak vysoká? No prpotože je tu předražená pracovní síály vy truhlíku.
Kdybyste alespon po vzoru skandinávských socialistů v Norsku a Dánsku začali těžit ropu, tak tím byste zaměstnali lidi, a měli byste navíz z prodeje této příjem do rozpočtu. Ale to vy néééé, do toho se Vám nechce.

A že nemáme ropu? Švýcarsko také ne. A přesto švýcarský Transocean na těžbě ropy participuje v mezinárodních vodách.
08. 03. 2012 | 17:43

Občan napsal(a):

Zakyslej Višňáku alias Parabellum,

asi se budete muset naučit komunikovat s lidmi jinak než činíte, protože takhle se reakcí nedočkáte.
Nehledě k tomu, že na Vaše bezobsažné výkřiky ani nelze reagovat právě proto, že postádají (krom útoků a urážek) obsah.
08. 03. 2012 | 17:43

Puck napsal(a):

Pro Yosif K :
To panu Fríedmanovi nikdo neřekl, že se to dá docela dobře obrátit ?

Aby podnikatel mohl prodat své zboží, musí mít co nejnižší náklady. Velkou nákladovou položkou je lidská práce. Snížíme mzdy a budeme levnější, než ostatní. Máme konkurenční výhodu jako hrom.

Pokud to udělá jeden výrobce, nic se neděje a téze platí. Beru ! Co se stane, když budou takto postupovat všichni ?
Kdo bude kupovat zboží, když všichni vydělají tak málo, že si ani to levné zboží nebudou moci koupit ? Jsme tam, kde jsme byli před snižováním platů.

Memyslím si, že podnikatelé dávají zaměstnancům na západě vysoké platy jen tak z plezíru, anebo z lásky k bližnímu. V duálním světe šlo o to, aby dělnictvo nedalo přednost jinému uspořádání, než je kapitalismus.
Také úloha odborů není bagatelní.. Sám zaměstnanec je bezmocný.
08. 03. 2012 | 17:44

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pro Sláma.
Víte, normální lidé budou muset pochopit, že snažit se domlouvat se SuPen, Kuchařem a několika dalšími nemá smysl. Ne každý je schopen demokratického soužití, ne s každým člověkem se můžete domlouvat a vzájemně si důvěřovat.

V té demokratické politické rovině by mělo být měřítko to, že za diskusi vám stojí jen ten, koho zajímá váš názor a kdo je ochoten hájit vaše právo na váš názor, včetně vašeho práva tento názor uplatnit v politické soutěži.
08. 03. 2012 | 17:46

Targus napsal(a):

Mně se nesmírně líbí, že se tady vyslovují k otázce minimální mzdy lidé, kteří evidentně nikdy nepodnikali. To teda fakt žeru.
A je úplně jedno, jestli ´to jsou pravouni nebo levouni.

Takže, hlupáčkové, kdyby záleželo jen na samotném zvýšení minimálních mezd, nedělo by se VŮBEC nic. Takových výrob a služeb je v ČR skutečně minimální množství.
Trochu horší je skutečnost, že spolu se zvýšením MM rostou i všechny tarify. Je ovšem faktem, že kdo z podnikatelů balancuje na hranici rentability vyjádřené v řádu počtu zaměstnanců krát cca 800 Kč (hrubá mzda plus odvody), ten se může vybulit při první později splacené faktuře. Takže ho není pro ekonomiku škoda. Na tomto zdroji příjmů totiž může stavět pouze podnikatelský hlupák.
Jinak řečeno, kdo není schopen zvedat či udržovat zisky zvyšováním produktivity investicemi do strojního parku a do nových technologií, toho minimálka, resp. její zvýšení, nespasí.

Mudrujte dál, hlupáčkové.
08. 03. 2012 | 17:49

Petr Havelka napsal(a):

Pane Parabellume,

víte kulový
08. 03. 2012 | 17:49

Parabellum napsal(a):

Mimochodem, já Vám něco povím miláčkové.

Ten, kdo dostává minimální mzdu, obvykle dostává navíc peníze bokem. Takže pokud má podnikatel na nějakou práci budget třeba 16 000 měsíčně,
a to je cena, za kterou je schopen jeho práci prodat.

tak 8000 hrubého = 7570 Kč čistého dostane zaměstnanec ofiko, 2720 Kč dostane stát na odvodech, a dalších 5280 dostane zaměstnanec načerno na ruku. Dostane tedy 12 850 Kč na spotřebu.

Pokud se tam minimální mzda zvedne na 10 000, pak čistá mzda bude 8945 Kč, odvody zaměstnavatele 3400 Kč, a na ruku dostane dalších 2600 Kč. Dohromady tedy dostane proletář na spotřebu 11 545 Kč.

Je tedy zřejmé, že zvýšením minimální mzdy bude mít proletář méně peněz. Kdo na tom vydělá, bude státní rozpočet, a jeho vyžraní úředníci. Jak říká Yosif Avanti Popolo!!!!! Vzhůru k menším vejplatám vyšší minimální mzdou!!!!!!
08. 03. 2012 | 17:49

Parabellum napsal(a):

Petr Havelka

To jste mi to nandal:-))))) Můžete to vědomí kulového specifikovat? A co vy? Vy jste sám zatížen utkvělou představou, že víte hranaté, že? Nebo snad válcové?
08. 03. 2012 | 17:52

Targus napsal(a):

Jinak se tu s vámi můžu podělit, jak se pere s navýšením platů státní správa, resp. rezort školství.
Půl roku budou mít pedagogové přidáno, pak se začnou krátit úvazky a propouštět. A samozřejmě zvyšovat počty žáků. Končit se asi bude někde u číslovky 50. Jediná škoda, že se nedá ve školství uplatnit pásová výroba.
08. 03. 2012 | 17:53

tata napsal(a):

pokračovaní
pane Yosif K

věčinou se vyhybam na VAS reagovat,když už autor na VAS REAGOVAL,PROTOŽE SEM LOPATA,NEMAM až tak odborne znalosti ale stou minimalní mzdou sem to popsal CARLOSOVI,VYTE ZDUVODNIT SE DA LEDACOS,ale je to asi jak s ruznymi nařizeními ,povolenimi a zakazy,,,,ano mnohdy nas otravují,ruzně každymu nevyhovují nebyt ale tak sme džungle,a tak je to i s minimalní mzdou,pravdu byste měl kdyby všichni byli poctivy a to není ani na dělnické straně ani na podnikatelské,takže to je velice duležity prvek.......vyše te mzdy bude vždy v relaci dalo byse řict politické orientace......zduvotnit ruznymi čisly se to da skorem vše,a take jak ty čisla bude vnimat ten kdo to zrovna poslouchá,protože sdost podstatné je jak vnimate potřebu socialního smiru.....lidi jako vy to skorem považují za scela zbytečné.....lidi jako ja za velice potřebné.....takže vždy dojdem k jinym zavěrum

ale na VAS SEM SPIŠ CHTĚL TOTO napsal jste........Pane Slama - az budete makat jako rakousky nebo svedsky proletar, muzete behem dvaceti-triceti aspirovat na rakouske mzdy. Pokud chete mit Rakouskou mzdy hned - jdete pracopvat do rakouska - jako obcan EU mate na to plne pravo a spousta lidi tak cini.

pane omlouva vas že jste asi nikdy nepracoval jako dělnik v zahraničí,proto jste napsal uplně mimo......pane jako podnikatel by jste v pruměru po pul roce zaplakal kdyby jste české dělnictvo vyměnil za to rakouske ,nebo švedské.....nesrovnatelné co musí udělat česky a co musí udělat rakousky ,švedsky.....bavime se o vykonu

jine to je o pracovní kazni,ten naš vtomto nesmírně zaostavá,v zahraničí negzistuje kecat ,přetahovat svačiny,jit se myt 20 minut před koncem ,tam ani o minutu,přesto česky dělnik musí i přestuto nekazen česky dělnik musí zhruba o 20/30 procent udělat vic.

vyte ja vtom rakousku dělal asi na 6 mistech dohromady tak 3 roky,ve švedsku asi 1 rok a vplno jinych zemích,a ve srovnaní že jsem dělal pod německym technikem tak mi proti domorodcum sme museli dělat tak o 50 procent vic,proto ste tam tu praci taky dostal a ješte o třetinu až polovic min placen o podminkach nemluvě,opravdu vtomto věřte že jste zcela vedle,OVŠEM ORGANIZACE PRACE JE TAK O 200 PROCENT LEPŠÍ VTOM JE TEN ZAKOPANY PES PROŽ TA PRODUKTIVITA vyznivé proti nam,pracoval sem po evropě jako svařeč zhruba 14 let

a ktomu ještě musite připočist co všechno třeba neměcky dělnik ale i jinde požaduje za servis,a co česky
08. 03. 2012 | 17:56

Parabellum napsal(a):

Targus

To je přesně ono!!!! Díky tomu, že v ČR je poměrně vysoko nastavená mzdová hladina pro nekvalifikovanou práci, tak pak není na to, aby se zaplatila ta práce kvalifikovaná. A to je důvod, proč tu jsou většinou jen montovny!!!!! A navíc sociálové a komunálové dokázali tu fantastickou věc, že vytvořili povědomí o tom, že práce techniků je nekvalifikovaná, a lidé na techniky přestali chodit, a nyní co??? Chybí!!!! Ono je také mimochodem není za co zaplatit.

Jinak vysvětlete mi, jak chcete zvyšovat produkticvitu, když Vaše čínská konkurence ač třeba prodává za nižší ceny, tak této zůstane řádove více peněz na inovace a modernizace strojového parku?

A dvě otázky na závěr: Jak zvedl svou produktivitu veřejný sektor? Třeba takové školství panečku. Dnes děcka chodí o 4 roky déle do školy (VOŠ proti průmce) je jich ve třídě méně, používají kvalitnější techniku, a umějí toho méně. Tak kde je ta produktivita soušáků pančeláků milý Targusi?
A druhá otázka: Co uděláte s těmi liddmi, které ten zkrachovalý podnikatel propustí?
08. 03. 2012 | 18:00

tata napsal(a):

pane PareBELLUM

S LIDMI VAŠEHO RAŽENÍ NEDISKUTUJI.

http://tarasz.blog.cz/1010/korespondence-s-panem-visnovskym

http://kodet.blog.idnes.cz/c/157803/Typicky-pravicak.html

ČEKAM JAK MI DATE K SOUDU,vždy vam odpovím tímto,jesti to nechcete neobracejte se na mě,s neslušnymi lidmi ja nediskutuji
08. 03. 2012 | 18:01

Parabellum napsal(a):

Targus

Já se v praxi musím dost často prát s tím, jakým nekvalitní materiálem nás milý Targusi zásobujete.

Jak VY ve školství jste vza posledních 20 let zvýšili produktivitu? Furt předstíráte nějké reformy, a skutekutek. A proč? Protože vy soušáci pančeláci na svou práci kašlete, a je Vám volná!!!!!
08. 03. 2012 | 18:03

neo napsal(a):

Slámovi zaskočila slina, argument nenašel, tak raději přestane diskutovat :)
08. 03. 2012 | 18:04

Občan napsal(a):

Kapitalismus stojí a padá se spotřebou.

I banda virtuálně-finančních a bankovních zlodějů nutně potřebuje alespoň částečné krytí svých lumpáren reálnou výrobou.
Aby bylo možno spotřebovávat, je a) nutno vyrábět a za b) mít k dipozici VELKOU skupinu lidí, kteří spotřebovávají.
Pokud jsou lidé nuceni omezovat spotřebu, není pro koho vyrábět - protože není za co spotřebovávat.
Podnikatelstvo a "finanční virtuálové" si mysleli, jací jsou chytří, když přestěhovali výrobu do Asie a Afriky, protože tam mohou brát pracujíí u huby, a doma vyházeli lidi z práce.
Ale ouha! Najednou nemá kdo kupovat ty levné šunty z Asie a Afriky.
A podnikatelstvo s "virtuály" místo toho, aby zatáhlo za záchrannou brzdu a oživilo výrobu doma, dál propouští, snižuje mzdy a hystericky vříská, že lidé v Evropě a USA málo nakupují.

Systém založený na spekulaci, zlodějně a vykořisťování prostě přestal fungovat.
08. 03. 2012 | 18:04

Parabellum napsal(a):

tata

Já to po Vás nemohu přečíst. Byl byste prosím tak moc hodný, a používal v komunikaci se mnou nějaký civilizovaný jazyk? Zkuste třeba němčinu či angličtinu, nebo i ruštinu, jestli to tenhle engine pobere. Čeština Vám evidentně činí potíže.

Mimochodem, soudem jste mi tu vyhrožoval VY.
08. 03. 2012 | 18:05

Sláma napsal(a):

To Xury:
Vrátil bych se ještě k paní Nagyové. O tu bych se, být vámi, nebál. Myslím si, že charakter služeb, které panu Nečasovi poskytuje, je naprosto soukromý. Asi by si to ale měl platit ze svého a nikoliv z kapes daňových poplatníků.
Ale to už tady bylo, vzpomeňme se, jak se jeho předchůdce holedbal svým mužstvím ve vile pana Berlusconiho.
Mě trápí jiná věc. Nedávno jsem někde četl, že služné náčelníka generálního štábu Armády ČR je nějakých 60 tis. hrubého. To asi odpovídá - nedávno jsem viděl i platy ředitelů významných kulturních a jiných institucí, které byly ve stejné rovině. A s tím si porovnejte, pane Xury, platy managementu státních a polostátních podniků. Pan Roman měl v ČEZ jeden rok příjem tuším 668 mil. Kč a tak mu nedělalo problém věnovat, tuším, 100 mil. škole pan Václava Klause mladšího.
Myslíte si, že náčelník generálního štábu má menší odpovědnost než ředitel ČEZu, nebo na státní "objednávce (čti: dotaci) závislých Českých drah? Má mít ředitel de facto ztrátového státního podniku o jeden řád větší plat než premiér republiky, de facto jeho zaměstnavatel?
Asi je cosi shnilého ve státě Českém ...
08. 03. 2012 | 18:07

Parabellum napsal(a):

Občan

To je sice všechno pravda, ale ještě jste nenapsal
c) A to je to, že není nutná podmínka, že se tohle vše musí odehrávat v euroatlantické civilizaci.
Kapitalistovi přinese největší výnos, pokud vyrobí v Číně, danit bude třeba ve Švýcarsku, a spotřebovávat se bude v Řecku nebo Česku. Tam to ještě bude mít tu výhodu, že vydělá dvakrát, za prvé výrobním procesem, a za druhé, na úrocích toho, co si na tu spotřebu proletariátu vlády prostřednictvím veřejných rozpočtů půjčí.
A co se týče Asijské a Latinskoamerické výroby, tak se velmi mýlíte, protože výrobky si kupuje formující se střední třída v Asii a Latinské Americe. Jenom holt začíná docházet k tomu, že se odbourává historická anomálie, kdy dělnická třída euroatlantické civilizace byla prakticky kohezní se střední třídou, a také to, že v této civilizaci participovala na globální ekonomice drtivá většina obyvatelstva.
08. 03. 2012 | 18:11

reol napsal(a):

"od roku 2001 do roku 2006 se zvýšila z 5000 korun na 7955" ???????
Od minimální mzdy se odvozovala výše naprosto všech sociálních dávek všech druhů a v těch letech byla psána a uplatňována výše 4800 Kč zhruba.
Tady mírnou evolucí to jde k zmražení důchodů,snížení podpor,placení nemocnice,..
Justice ať letos dořeší kauzy MUS,Studénka,Bárta ale celá společnost by měla vládám a stranám období 1990-2011 vystavit účet:2 biliony korun a prosím Vy to najděte,vraťte i kdyby jste měli do toho dát vše co znáte,máte.jak jinak se to hne z místa? Další politika by se měla této dosavadní v ničem nepodobat a neměl by už se jako politik žádný typ z té doby znovu objevit v politice.Začít znovu ale s úroky z minulosti.Vracet těmi,kdo to vzali ostatním.
08. 03. 2012 | 18:14

Parabellum napsal(a):

Sláma

Ano, s těmi platy managementu státních podniků máte stopro recht. Poděkujte ČSSD a panu Sobotkovi za to, že odvolali tehdejšího ředitele ČEZ pana Míla s platem 800 tis. měsíčně, a na jeho místo instalovali Romana, a dali mu cca 100x vyšší vejplatu. To když pominu, že tím odvoláním porušili atomový zákon ČR.
08. 03. 2012 | 18:14

Yosif K napsal(a):

Sláma napsal(a):
To jarpor:
Sám jsem zvědav. Levicovou vládu jsme tu ještě neměli. V letech 1998-2002 zde vládla pravo-levá koalice ODS-ČSSD a v letech 2002-2006 opět pravolevá koalice ČSSD, KDU-ČSL (s poslancem Kalouskem, jednu dobu i předsedou koaliční strany) a US-SEU.
Jisté je, že pravicoví politici, včetně té tak nenáviděné Merkelové, přivedli Evropu do velkých potíží a voliči jim to patrně spočítají.
08. 03. 2012 | 17:23
Pane Slama, mate pravdu ze Cesko muze mit levicovou vladu, specielne pokud bude doktor Sobotka vytvrale demagogicky podkurovat proletarum, ze jsou ohromne nedoceneni. Levicovou vladu ktera slavnostne rozprasi to co se Kalousek snazi usetrit. Na to jake budou dusledky budouci levicove vladu nemusite byt jen zvedav. Jako v minulosti jsou dve hlavni moznosti:
1) Lepsi moznost: Sobotka prohlasi ze ekonomicke okolnosti neumoznuji naplneni predvolebnich slibu proletarum a vse pojede po Kalouskovsku.
2) Horsi moznost: Socani rozvrati hsopdarstvi prehnane stedrymi socialnimi davkami a administrativnim zvysenim minimalnich mezd a Cesko dopadne stejne jako Recko, Italie a Spanelsko. Same exoticke vydobytky pro proletare, ktere pak nikdo nebuide chtit zamestnat.

Avanti Popolo!
08. 03. 2012 | 18:19

Petr Havelka napsal(a):

Pane Parabellume,

skutečně víte kulový :))

Prostě plácáte a titulujete mne truhlík tzn že jste kulový.

Znáte vůbec poměr průměrné mzdy k minimální mzdě. Víte, že u nás je v celém dalekém a širokém okolí nejnižší.

Pochopil jste řádně tabulku, která je vyjádřena v paritě kupní síly, (doufám že víte co to je).

Víte, že když poprve nastoupíte do práce dostanete 90% MM po dobu šesti měsíců.

Chápete, že žijeme a pracujeme v Evropě ne v Číně :))

Víte, že drábek sliboval zvýšení MM na 8 500 od ledna 2012 a nedošlo na to.

dokážete si představit co ta 500 pro člověka při výdělku 8 000 znamená. Já vám odpovím. Hodně, dokonce velmi hodně.

Víte, k čemu slouží zaručená mzda?

Víte kulový a s přehazovačkou.
08. 03. 2012 | 18:24

jarpor napsal(a):

Yosif K.

Dle mého : bude platit možnost 1).
Starého psa novým kouskům nenaučíš... a on už má své zkušenosti... :-))
Nehledíc navývoj kolem nás... a i u nás stran finanční ústavy...

Hezký podvečer
08. 03. 2012 | 18:29

SuP napsal(a):

Yosif K -
Když si uvědomíte, že tady chtějí pravidla podnikání určovat lidi, kteří nikdy nepracovali, natož aby podnikali a k tomu jim 50% národa tleská, bude asi potřeba nechat to proběhnout. Využít během toho té komparativní výhody člověka, který znal řešení a tudíž by měl umět minimalizovat vlastní ztráty. Ono totiž není důležité za všech okolností vydělat, občas stačí se nenechat víc okrást.
08. 03. 2012 | 18:34

Duroy napsal(a):

Teda zírám, tady si někdo myslí, že pokud se zruší minimální mzda, zaplatím místo jednoho člověka dva lidi. Proč? Vžyť mít dva zaměstnance místo jednoho, to zase znamená více práce pro mne! Pro mě za mne, ať je minimální mzda třeba 12 000,-, zkoušel jsem to s minimálkou, a ono to fakt nejde, pokud nejednáte se zamětnanci rovně, tak se ani oni k vám rovně chovat nebudou.
Se svou vedlejší činností končím po letošním létě, další zimu nepřežiju, a světe div se, důvodem není minimální mzda, či zvýšení, nebo snížení sociálního, je to DPH. Prostě, nemůžu konkurovat velkým řetězcům. (I když vím, že mne tady ve své době tvrdil, jeden z těch, co nadává každému do socek, že DPH se přece zvedne i pro řetězce. :-)).
Ale buďte v lidu, ty tři malé provozovny zcela nepochybně obsadí živnostníci z Vietnamu. Obdivuji jejich pracovitost a schopnost přežití v podnikání.
08. 03. 2012 | 18:37

Občan napsal(a):

To Parabellum:

Jistě, že nemusí.
Pokud podnikatelstvo a "virtuálové" mohou oželet skoro miliardu potenciálních zákazníků, pak se samozřejmě mohou obejít jen s "postupně se formující střední třídou v Jižní Americe".

Ovšem potom nechápu, proč tak vyvádějí, když jim klesají tržby v USA a Evropě. Vždyť přece zdejší trhy k ničemu nepotřebují, když mají jiné.
Ovšem POKUD je přece jen potřebují, pak musejí respektovat to, že BEZ PENĚZ od nich Evropané a USáci nakupovat nebudou. A peníze se OBVYKLE vydělávají prací.
08. 03. 2012 | 18:37

Parabellum napsal(a):

Petr Havelka

Jenomže pane Havelko, problém je tu jeden - Výroba se stěhuje z EU (začíná docházet k tonu, že ČR nevyjímaje) a USA do Číny, a dalších destinací.
A moje otázka zní: Jaký si myslíte, že je třeba v té Číně či Brazílii poměr mezi mzdou kvalifikovaného a nekvalifikovaného zaměstnace? Za kvalifikovaného zaměstnance prosím neberte nějakou obsluhu CNC stroje, kvalifikovaný je ten, kdo ten stroj vymyslel. A další otázka: Kdo komu si myslíte, že se buede muset přizpůsobit, pokud v EU15 je cca 0,4 miliardy lidí, v USA 0,3 miliardy lidí, a v ostatním světě je 6,3 miliardy lidí, a velká část z nich začíná umět to, co ti lidé na západě?

Jinak co se týče HDP/PPP jsme jako ČR vysoko nad globálním průměrem- zhruba na dvojnásobku. Jakým způsobem si myslíte, že se ta životní úroven bude průměrovat, pokud globální reálná ekonomika v dusledku geologických externalit již prakticky nemůže moc růst?
Zkusme porovnat jednotlivé skupiny obyvatelstva na západě a v číně.
Americký, český i čínský miliardář mají skoro stejný vejplaty. Stejně tak jako americký, český a čínský milionář. Americký kvalifikovaný technik je placen o mnoho lépe, než český či čínský, a paritou kupní síly je dokonce ten čínský spíše nadřazený českému. Drastické to ovšem je, pokud porovnáme dělnickou třídu. Tam je americká oberdrahá, a začíná houfně přicvházet o práci a vymírat. Česká -drahá stagnuje, spíše této ubývá, stejně tak jako třeba německé- oberdrahé, která se smrštuje rychleji. Čínská dělnická třída je o řád levnější, a rychle roste na úkor té evropskjé, české, a USA již téměř vyhubila.
Takže moje otázka zní: Co si slibujete od zvýšení minimální mzdy? Pokud napíšete vyšší odvody, a menší prostor k práci načerno, za cenu mírného zvýšení nezaměstnanosti, pak souhlas.
Nakonec, já jsem stoupencem myšlenky, že v budoucnu stejně nebude možné, že celá populace bude plusminus participovat na globální ekonomice, nebo se o tuto bude starat stát. Prostě se to srovná se světem, a to dvěma způsoby: Bud ta část nezaměstnaných bude žít autonomě na venkove, jako třeba v Rumunsku nebo Ukrajině, a to je ten lepší případ. Ten druhý je něco na způsob latinskoamerických favelas.
08. 03. 2012 | 18:39

Yosif K napsal(a):

Pan tata napsal:
vyte ja vtom rakousku dělal asi na 6 mistech dohromady tak 3 roky,ve švedsku asi 1 rok a vplno jinych zemích,a ve srovnaní že jsem dělal pod německym technikem tak mi proti domorodcum sme museli dělat tak o 50 procent vic,proto ste tam tu praci taky dostal a ješte o třetinu až polovic min placen o podminkach nemluvě,opravdu vtomto věřte že jste zcela vedle,OVŠEM ORGANIZACE PRACE JE TAK O 200 PROCENT LEPŠÍ VTOM JE TEN ZAKOPANY PES PROŽ TA PRODUKTIVITA vyznivé proti nam,pracoval sem po evropě jako svařeč zhruba 14 let.....

Pane tata - mate pravdu - nemecti technici a manazeri organizuji praci lepe nez technici a manageri cesti. Proto take ve frabrikach vlastnenych v cecach nemci je lepsi organizace, lepsi disciplina a vyssi mzdy. PRO DELNIKY I PRO TECHNIKY.

Hlupaci - nepratele delniku - zde pritom broji proti cizimu kapitalu. Samozrejme cesta k lepsim mzdam je lepsi - treba i nemecka - organizace prace.
Nikoliv to ze ORANZOVI MYSLITELE administrativne naridi vyssi mzdy!

Proc jsou ve Skode Auto vyssi delnicke mzdy nez jinde? Protoze je tam lepsi NEMECKA organizace prace - nikoliv proto ze by to admninistrativne naridil nejaky oranzovy mudrak!!!
Loucim se na chvili s pozdravem - za vyssi delnicke mzdy lepsi organizaci prace! Pryc s rudymi a oranzovymi byrokraty - nejvetsimi neprateli delniku!
08. 03. 2012 | 18:43

Parabellum napsal(a):

Občan

Ale občane zkuste se oprostit od svého rasdistického fundamentalismu, a přestante předpokládat, že konzumovat vyrobené statky je privilegium bílého muže, at odvede jakoukoli práci.
Není nejmenší důvod k tomu, aby si auta kupovala evropská a US dělnická třída, pokud Asijská střední třída je mnohem kvalifikovanější, a dodejme, že i početněší.
A co se týče podnikatelu. tak nevšiml jsem si, že by nějak vyváděli- já alespon nic takového nepozoruji. Nepozoruji, že by vyváděli zejména drobní podnikatellé- jmenovitě třeba pan Všeobecný elektrikář z USA, Pan Eksón s paní Mobilovou, pan Ševrón s paní Teksasovou, paní Rosněft, pan Gazprom, pan Werner von Siemens, pan Robert Boš, pan Folkvágen, paní Leica, pan BíPí, pan Mušlička šel, a další drobní pánové podnikatelé.
08. 03. 2012 | 18:45

Kvakin napsal(a):

Pane Sobotko,
jste tak odtržen od reálného života, že Vám musím říci - ač stálý volič soc.dem.- toto:
1) mzdy a platy se formují po dohodě zaměstnavatele a zaměstnance zcela jinak než ve spojitosti s rigidně stanovenovenou minimální mzdou (hodinovou, měsíční), kterou Vy chcete teď direktivně centrálně stanovovat;
2) nejsem příznivec těch, kteří se odmítají minimální mzdou zabývat vůbec proto, že jí přijímá asi 1 % zaměstnanců. Sám jsem přesvědčen, že hodinová či měsíční minimální mzda je východiskem pro stanovování odměny za práci pro daleko širší okruh zaměstnanců: nekvalifikované a vykonávající práci nikoli příliš fyzicky vyčerpávající (hlídači, vrátní, uklízeči), ale tato minimální mzda je vždy "pocukrována" nějakými příplatky (máš svůj obušek či hadr, 0,50 Kč/hod. příplatek nad hranici minima) a tak většina příemců s odměnou, která se odvíjí od minimální mzdy, do statistik vůbec nevejde.
3)Soc.dem. nechť kašle na výši minimální mzdy a zaměří se na vytvoření pracovní příležitosti pro 540 tisíc nezaměstnaných. Vše mimo toto téma je jen, co Kalousek (Drábek, Přesčas) činí, dobře činí .... My - hlasy zbídačených - vyhrajeme volby, i když nevíme, k čemu to bude. Nikdo neví, k čemu to bude, a tak přemýšlejte;
4) Sobotka, Hašek, Urban, Škromach a jiní ze současného vedení soc. dem. by měli podat hromadně demisi pod heslem "Nejsme nic a našim voličům nic nepřineseme". Přemýšlejte Dlohoslave Sobotko. Jinak v pražské organizaci soc. dem. již "hrozny hněvu těžknou a sbírají se k vinobraní" (J. Steinbeck). Prchejte Sobotko, dokud je čas.
08. 03. 2012 | 18:47

SuP napsal(a):

Dalo by se to asi uzavřít smírem:
"Zvyšte minimální mzdu!"
"Polibte nám prdel!"
...Vy nám ji nepolíbíte a my vám ji nezvednem...
Hezká beseda.
08. 03. 2012 | 18:55

Občan napsal(a):

To Parabellum:

Podívejte se - pokud hodláte někomu podsouvat Váš způsob myšlení a Vaše názory na jiné, pak se opravdu nemáme spolu o čem bavit.
08. 03. 2012 | 18:55

tata napsal(a):

pane Yosif K

vyte opět jste dokazel jak je zbytečne s lidmi jako vy diskutovat,ne jenom že jste aspon nedokazal říct že ten první přispěvek byl mimo,ve sve podstatě ste připustil že ten hlavní problem je v organizaci prace a zato dělnik nemuže,no a u debaty použivate zbitečně czela ideologická hesla,ja mam zajem si rozumě vyměnovat ruzné pohledy,nejde mi o boj jak vydno zcela sem VAS DOBŘE ODHADL,TO SI produkujte s lidmi zase stoho leveho spektra co vam oplací stejnym......to není ma uroven.
08. 03. 2012 | 18:57

Yosif K napsal(a):

Postupna vystavba socialniho statu dle Sobotky:
1) Zvysi se minimalni mzda z 8500 Kc na 9000 Kc. Chudaci s touto mzdou budou vyhozeni z prace. CSSD jim da podpory a zatizi o to vice ostatni zamestnance.
2) Zvysi se minimalni mzda z 8500 Kc na 9000 Kc. Chudaci s touto mzdou budou vyhozeni z prace. CSSD jim da podpory a zatizi o to vice ostatni zamestnance.
3) Zvysi se minimalni mzda z 9000 Kc na 10000 Kc. Chudaci s touto mzdou budou vyhozeni z prace. CSSD jim da podpory a zatizi o to vice ostatni zamestnance.
4) Zvysi se minimalni mzda z 10000 Kc na 12000 Kc. Chudaci s touto mzdou budou vyhozeni z prace. CSSD jim da podpory a zatizi o to vice ostatni zamestnance.
5) Zvysi se minimalni mzda z 12000 Kc na 15000 Kc. Chudaci s touto mzdou budou vyhozeni z prace. CSSD jim da podpory a zatizi o to vice ostatni zamestnance.
6) Zvysi se minimalni mzda z 15000 Kc na 18000 Kc. Chudaci s touto mzdou budou vyhozeni z prace. CSSD jim da podpory a zatizi o to vice ostatni zamestnance.
7) Zvysi se minimalni mzda z 18000 Kc na 22000 Kc. Chudaci s touto mzdou budou vyhozeni z prace. CSSD jim da podpory a zatizi o to vice ostatni zamestnance.
Socanum se konecne dari dosahnout socialniho blahobytu jako v Recku:
Minimalni mzda 914 EUR mesicne
Cca 35% nezamestnanych, mezi mladezi 50% nezamestnanych.
Nema kdo platit dane na placeni davek v nezamestnanosti.Nastava bankrot reckych rozmeru
Budovani socialniho statu dle vzoru "Sobotka + Recti socani" je slavnostne zavrseno.

Avanti Popolo!
08. 03. 2012 | 18:59

SuP napsal(a):

Yosif -
A ještě to pěkně dokončete!
8) Nastane státní bankrot, budou přijata úsporná opatření - Minimální mzda 6500,- poloviční dávky v nezaměstnanosti, státní sektor propouští 50% zaměstnanců ....

Jako v té pohádce o zlaté rybce.
08. 03. 2012 | 19:08

Yosif K napsal(a):

tata napsal(a):
pane Yosif K
.......ve sve podstatě ste připustil že ten hlavní problem je v organizaci prace a zato dělnik nemuže.......
08. 03. 2012 | 18:57
Pane tata - mate uplnpou pravdu. Za sociku jsem pul roku ve strojirenske fabrice delal. Na pase se muselo delat 6 hodin - pas je robotarna. Jinde se delalo jak kde. Jeden polak delal za dva na NC soustruzich druhej Polak byl mesic doma na znich. Prace se dala stihnout za 4 hodiny. Proc se drit vic? Na vine nebyli delnici - ti delali co jim dovolili mistri. A mistri delali co jim dovolil system.

Delnici jsou hodne zavisli na tom, co jim zorganizuji mistri a technici. A to jsou zavisli na tom jaky zakazky jim sezene majitel, jaky jim dovoli koupit stroje, kolik se da na investice atd.

A do tohodle sloziteho prcesu se montuji oranzovi byrokrati s minimalnimi mzdami, zvysovanim socialky tretsanim "bohacu" vyssimi danemi a dalsimi "socialnimi" ve svych dusledcich vsak ASOCIALNIMI extraburty.

Takze berte to tak, ze kdyz jsem rikal naucte se makat jako v SRN - tak to platilo
vic na techniky a managery nez na delniky. Ti delaji co jim mistr rekne.

Vim ze v SRN se nehoni delnici v praci o 100% rychleji. Nehoni se vic nez Cesi. Ale prace je jak rikate o 200% lepe zorganizovana. To je svata pravda. Berte to tak ze technici jsou vetsinou taky proletari. A ze na nich nekdy - mnohdy - zavisi vic nez na delnicich.
08. 03. 2012 | 19:15

tata napsal(a):

pane SUP

NO vyte vy mluvite o nakém předpokladu,tady si mužem dohadovat vždy to bude dohad,kdežto ted ty VAŠI,CHAPU ŽE SE OHRADITE ALE BOHUŽEL KAŽDYM PŘISPĚVKEM JE DEFAKTO HAJITE,TAK ty to realizují respektive navrhujíted např 17000kantoru,a par stovek policajtu i když je podstav,takže vy nam předkladate hrozbu co bude ,ale je VAM ŠUMAFUK ŽE TITO TO DĚLAJ,TROŠKU VTOM nenachazím logiku
08. 03. 2012 | 19:23

Ládik!!! napsal(a):

Zvýšit minimální mzdu = zvýšit žlab.
08. 03. 2012 | 19:40

edc napsal(a):

sudruh bohuš,
Evropa (nelen) je bankrot.
Odpocitavanie bezi.
Pretahovat agoniu, to nema zmysel.
Toto vase vysnene perpetuum mobile jednoducho nemoze fungovat...
08. 03. 2012 | 19:49

Parabellum napsal(a):

Yosif K

Pardon, Yosife, na vině samozřejmě BYLI dělníci. Nebo si snad myslíte, že na generálních ředitelstvích nesedely technické kádry? A co Jakeš s Indrou s Bilakem? To podle Vás nejsou echt kovaní dělníci? Bilak byl dokonce nedoučenej.
Kromě toho, nevím, proč by technici, proti kterým Tatové a jejich kamarila prostřednictvím zbraní jako ZEUMS či ZEUMS II měli nějak lépe organizovat práci, pokud byli pod drobnohledem dělnických kádrováků a ředitelů, měli menší plat, než nelhůře placení dělníci ve fabrice, a ještě s přihlédnutím k faktu, že fabriky patřily dělníkům, kteří je navíc po kouscích celá 70. a 80. léta po kousíčcích privatizovali.
08. 03. 2012 | 19:51

Parabellum napsal(a):

tata

Tato a co se Vám nelíbí na tom, že 17 000 učitelů si prudce polepší na výplatách? Donekonečna tady učitelská kamarila ječela, jak je nedocenovaná, a že když odejdou do soukromého sektoru, tak jim násobně vzrostou platy. Tak to 17000 bude umožněno. Mimochodem, existuje studie z roku 2002, kteou vypracovala nizozemská poradenská firma Hobeon, která jasně dokazovala, že během 10 let tu bude 15000-25000 tisíc učitelů nadbytečných, protože na zákjladní a posléze střední školy se dostanou slabé populační ročníky z poloviny a konce 90. let. To má k "podstavu" dost daleko. Je pravdou, že počet učitelů na školách mírně klesá, ale počet žáků klesá mnohem rychleji, a není příliš šance, že se to v dohledné době zlepší.

A s těmi policisty? Milý Tato, nevím, proč má být v ČR na 100 000 obyvatel téměř dvojnásobný počet obyvatel oproti třeba Rakousku.

Ale jestli se Vám zdá, že je podstav, klidně třeba prodejte barák, a peníze pošlete finančáku, aby bylo za co ty nadbytečné učitele zaplatit:-))))
08. 03. 2012 | 19:58

Puck napsal(a):

Prý nám hrozí tento scénář :
" 2) Horsi moznost: Socani rozvrati hospodarstvi prehnane stedrymi socialnimi davkami a administrativnim zvysenim minimalnich mezd a Cesko dopadne stejne jako Recko, Italie a Spanelsko. "
Rád bych se zeptal, které hospodářství ?
Světové ? Asi ano, protože to naše už rozvrácené je. :-)
08. 03. 2012 | 20:17

Targus napsal(a):

To Parabellum:

Pokud chcete zvyšovat produktivitu ve školství ve smyslu snižování nákladů na jednoho vystudovaného žáka, patříte do klecového lůžka. Svět jde přesně opačným směrem. Tedy ten úspěšný svět, že ano.
Zbytek vašich blábolů je tak hloupý, že na ně nelze rozumně odpovědět.
08. 03. 2012 | 20:44

SuP napsal(a):

Čím to je, že se tak rychle zvyšuje počet příspěvků, nad nimiž člověk konstatuje "Bože to je vůůůl!"
(já vim, volové, že o mně si to zase myslíte vy ... to jen abych vám ušetřil klávesy)
08. 03. 2012 | 20:48

Targus napsal(a):

Milé hloupé Parabellum:

Čtěte pozorně.
1/ V Rakousku neexistuje pouze policie, víme? Jsou tam i jiné bezpečnostní složky, hledejte, studujte.
2/ Jestliže je v Rakousku bezpečnostní situace dobrá, je možné stavy policistů snížit. A to na takovou úroveň, která budí závist v okolních státech. Jsme prostě národem kriminálníků, jestli to chcete slyšet. Neboli situace u nás je taková, že se trestná činnost jednoduše vyplácí. Že k ní dopomáhají i osekané sociální dávky, je pod vaší rozlišovací schopností, proto vám to nebudu dále vysvětlovat.
A teď vyčůrat, umýt zuby a šup zpátky do klece.
08. 03. 2012 | 20:51

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Nepotřebuje komentář

Joseph E. Stiglitz Za růstem vykročte vlevo

Existují skutečně velké rozdíly ve strategiích růstu, díky nimž jsou vysoce pravděpodobné různé výsledky. První rozdíl se týká pojetí samotného růstu. Růst není jen otázkou zvyšování HDP. Musí být udržitelný: růst založený na degradaci životního prostředí, spotřebitelském flámu na dluh či těžbě vzácných přírodních zdrojů bez reinvestice výnosů udržitelný není.

Růst rovněž musí zahrnovat všechny, tedy musí být přínosný přinejmenším pro většinu občanů. Ekonomika stékajících kapek nefunguje: i při zvýšení HDP si většina občanů může ve skutečnosti pohoršit. Americký růst v poslední době nebyl ani ekonomicky udržitelný, ani celospolečensky zahrnující. Většině Američanů se dnes daří hůř než před sedmi lety.

Mezi nerovností a růstem ale není třeba hledat kompromis. Vlády mohou růst posílit rozložením přínosů na všechny. Nejhodnotnější zdroj země jsou její lidé. Je tedy nutné zajistit, aby všichni mohli naplňovat svůj potenciál, což vyžaduje příležitosti ke vzdělání pro každého.

Moderní ekonomika také vyžaduje přijímání rizika. Jednotlivci jsou ochotnější brát na sebe riziko, existuje-li kvalitní záchranná sociální síť. Pokud chybí, občané požadují ochranu před zahraniční konkurencí. Sociální ochrana je efektivnější než protekcionismus.

Nedostatky v prosazování sociální solidarity si mohou vyžádat další výdaje, z nichž mezi nejmenší nepatří společenské a soukromé výdaje na ochranu majetku a věznění zločinců. Odhaduje se, že během několika let bude v Americe pracovat víc lidí v bezpečnostní branži než ve školství. Rok ve vězení může stát víc než rok na Harvardu. Náklady na věznění dvou milionů Američanů – celosvětově jeden z nejvyšších poměrů na obyvatele – by se měly považovat za položku odečítanou od HDP, a přece se přičítají.

Druhý největší rozdíl mezi levicí a pravicí se týká úlohy státu v propagaci rozvoje. Levice chápe, že velice záleží na roli vlády v oblasti zajišťování infrastruktury a školství, rozvoje technologií, ba dokonce působení v úloze podnikatele. Vlády položily základy revolucí spjatých s internetem a moderními biotechnologiemi. V devatenáctém století výzkum na amerických univerzitách podporovaných vládou vytvořil základní kameny zemědělské revoluce. Vláda pak tyto pokroky přenesla na miliony amerických farmářů. Úvěry pro menší firmy jsou zásadní pro vytváření nejen nových podniků, ale celých nových branží.

Poslední rozdíl možná bude vypadat zvláštně: levice dnes rozumí trhům a úloze, již mohou a měly by v ekonomice hrát. Pro pravici, zejména v Americe, to neplatí. Nová pravice, zosobněná administrativou Bush-Cheney, je ve skutečnosti starým korporativismem v novém hávu.

Nejde o žádné liberály. Věří v silný stát s rozsáhlými exekutivními pravomocemi, který se však využívá na obranu zavedených zájmových skupin, s pramalým ohledem na tržní principy. Seznam příkladů je dlouhý, ale zahrnuje subvence firemních velkostatků, cla na ochranu ocelářského průmyslu a nejčerstvěji astronomické částky na záchranu Bear Stearns, Fannie Mae a Freddie Mac. Neslučitelnost mezi rétorikou a realitou je ale dlouhodobá: protekcionismus se rozšířil za Reagana, mimo jiné zavedením takzvaných dobrovolných exportních omezení na japonské automobily.

Naproti tomu levice se snaží trhy rozhýbat. Nespoutané trhy samy dobře nefungují – což je úsudek podepřený současným finančním debaklem. Obránci trhů občas přiznávají, že trhy někdy selžou, dokonce katastroficky, ale tvrdí, že se „samy korigují“. Podobné argumenty zaznívaly už během Velké hospodářské krize: vláda nemusí dělat nic, protože v dlouhodobém výhledu trhy vrátí ekonomiku k plné zaměstnanosti. Jak se ale proslule vyjádřil John Maynard Keynes, v dlouhodobém výhledu budeme všichni mrtví.
…...................
Je snadné uspořádat večírek. Během flámu se mohou všichni cítit skvěle. Prosazovat udržitelný růst je ale mnohem těžší. Levice má dnes oproti pravici soudržnou agendu, která nabízí nejen vyšší růst, ale také sociální spravedlnost. Pro voliče by mělo být snadné si vybrat. „
http://www.project-syndicate.org/commentary/stiglitz102/Czech
08. 03. 2012 | 20:57

Parabellum napsal(a):

LHÁŘ Targus

1) Stejně tak u nás existuje městská policie.
2) Ano, VY JSTE národem kriminálníků, a mne mezi ně nepočítejte. Já totiž mám občanství ČR od roku 1993. A mezi příslušníky policie ČR je dokonce míra závažné kriminality vyšší, než mezi zbytkem populace. Proto se v ČR kriminalita vyplácí. Dokonce u některých trestných činů je kriminalita vyšší o několik desítek řádů, a dopouštějí se této VYHRADNE policisté. Žádný nepolicista není takový zloduch, aby se dopouštěl například trestného činu "zneužití pravomoci veřejného činitele".
Kromě toho, já se sociálními dávkami nemám problém, s tím máte problém VY. Když se totiž vyhážou přebytečný policajti, kterých stejně 80 procent sedí na služebnách nebo se někde zašívají, tak zbude víc na sociální dávky. Když se třetina policistů propustí, tak se klidně může počet těch policistů, kteří jsou v ulicích zdvojnásobit, a ještě jich zůstane na služebnách více než dost.
08. 03. 2012 | 21:06

tata napsal(a):

pane SUP

NEŽ TOHO VOLA BYCH BRAL ,reakci samozřejmě ,,vym,, že to nebylo na mě,ale važně když najedné straně předpokladate sodomu komoru,proč VAS ASPON TROCHU NEDĚSÍ,TY věci což dost často nic nereší a hlavně jednou tak pak se třeba někdo zepře a uplně onak,to přece vždy signalizuje že minimalně někdo děla stylem pokus omyl a tak dokola
08. 03. 2012 | 21:08

Parabellum napsal(a):

Targus

Podsouváte mi, co jsem nenapsal. Já nechci snižovat normativ, já pouze chci, abyste to, co Vaši předchůdci dokázali děcka naučit za 9 let jste vy dokázali třeba za 6 let. Neustále vyvíjíte nové pedagogické metody, penetrace ICT ve školách prudce vzrostla, a jak je tedy možné, že vy nejen, že nejste schopní a ochotní stejné nebo větší množství děcek naučit stejně za kratší dobu, vy nejste schopní naučit méně děcek toho za stejnou dobu, a trvá vám to o polovinu déle, a pochopitelně s vyššímiu náklady.
Co já chci, aby se třeba náklady zvýšily o polovinu, a žák toho uměl pětinásobek, nebo alespon dvojnásobek. Zatím docilujete toho, že ačkoli rostou náklady na vzdělávání tak klesající počet žáků toho umí stále méně.

Vy tvrdíte, že podnikatel, který není schopen produkovat při rostoucím poměru cena/výkon stále levnější zboží, přestože mu zdražují vstupy, jak materiálové tak náklady na pracovní sílu, tak že je neschopný. A já po Vás nechi nic jiného než to, co Vy chcete po podnikatelích.
08. 03. 2012 | 21:21

Kuchař napsal(a):

Stiglitz má nádor na mozku a nebo je lhář. Americká krize je důsledkem nehorázných a populistických zásahů státu do trhu.

Naproti tomu, to co udělalo Ameriku nejsilnější ekonomikou rozhodně nebyl levicový protekcionismus založený na přerozdělování,ale Amerika založená na individualitě a osobní odpovědnosti za kvalitu vlastního života.

Ale žádný strom neroste do nebe. Amerika se příliš nechala zavšivit ekonomickou emigrací, která se přišla pást na tvrdé práci původních osadníků. Amerika levicovatí a půjde do háje.

Příští tahouni ekonomiky budou mít šikmé oči, protože těhle žvástů levicových teoretiků, co nikdy neopustili školní lavice ,si užili až až a už se k nim dlouho nebudou vracet.

Evropa a Amerika je zdegenerovaná vlastním úspěchem ,pupkatými odboráři a slizkými politiky.
Nečeká nás nic dobrého . Hayekeho cesta do otroctví započala svou první fázi.
08. 03. 2012 | 21:27

Parabellum napsal(a):

Targus

Ano, ten nejůspěšnější svět jde opačným směrem v řecku případy, kdy je škola, kde je na 10 žáků 40 učitelů. A tak máme z Řecka ekonomického tygra Evropy.

Jo a ještě nběco: Optimální počet žáků ve třídě je okolo 30,m a v úspěšných zemích již na to přišli, a praktikují to. Třeba v Japonsku nebo Koreji. Zajisté víte, že co se týče inovací, je Korea světová jednička. Pravbdou je, že vy sušáci pančeláci budete mít víc práce, a konečně začnete pořádně dělat.
08. 03. 2012 | 21:28

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Polemika s Vámi mi bude chybět. Pokusím se Vás nahradit nějakou jinou vystýlkou.
08. 03. 2012 | 21:31

Parabellum napsal(a):

Kuchař

No, nalijme si čisté kořalky, krize v USA je spíše krizí sektorovou. V posledních 6 letech dochází k tomu, že poté, co klesl na minimul primární a sekundární sektor, tak začal klesat i sektor terciální, a začal bujete sektor governmentu, a tenhle problém začal už na začátku druhého Reaganova funkčního období.
No, a korunu tomu nasadil mudrc Clinton s Afirmative Action, kdy obyvatelstvu vtloukl do hlavy, že Emerycká pinglice nebo uklízečka je víc, než čínský vědec nebo technik.
08. 03. 2012 | 21:32

SuP napsal(a):

tata -
Když něco děláte metodou "Pokus-omyl" čas od času se trefíte a má to aspoň částečný efekt. Protože o tom je teorie pravděpodobnosti.
Když ale neděláte nic, jen pomlouváte toho, kdo je na řadě, že to dělá špatně (protože to dělá jinak než byste to dělal vy,kdyby vám to někdo dovolil), nemá to přínos vůbec žádný. A zejména při hašení požáru je potřeba aspoň něco zkoušet, protože čas utíká a oheň žere.
08. 03. 2012 | 21:33

Kuchař napsal(a):

Parabellum:

No já se držím spíše úvěrové krize. Nesmyslné státní tlačení bank do hypoték jednak zatížilo úvěry lidi, kteří kolikrát nedokázali zaplatit ani oběd v restaurai 4. cenové skupiny ,za druhé vyhnalo ceny nemovitostí do nesmyslné výšky a za třetí přesunulo výrobní kapacity do vylhaného stavebního boomu.

Problém je,že tím, čím se Amerika nakazila, tím se i snaží léčit, místo aby nemoc vyležela, tak se dopuje steroidy.
08. 03. 2012 | 21:43

Levicový ekonom napsal(a):

Kuchař
Americkou krizi způsobila neoliberální politika stagnace reálných mezd a současně stoupajícího zadlužování domácností. Poskytování hypoték chudým bylo její pevnou součástí. Jeden z nejlepších ekonomů na světě se pochopitelně může nad urážkami jednoho internetového primitiva jen smát.

Co se týče "úspěchu" USA s jejich sociální nerovností, no, v normálním světě by byly USA tou nejneúspěšnější zemí na světě.

USA i Evropa jsou stále více podobně potápěny diktátem pupkatých manažerů nadnárodních firem. Jinak máš pravda, to co se na těchto kontinentech už 30 let odehrává, je opravdická Hayekova cesta do otroctví neoliberalismu.
08. 03. 2012 | 22:18

tata napsal(a):

pane SUP

NA NAT TOTO FORMULACÍ,už opravdu přestavam chapat že ji mužete myslet važně,vyte ono je to ale opravdu jinak,jestli pak byste si do firmi najal člověka ktery by dělal pokus omyl a třeba vždy by 3krat omyl 1 spravně.

NIKOLIV VYHODIL BYSTEHO,a každeho dalšiho co by takle to dělal,ano to je přesně o čem se dohadujem a co vy tvrdite že to tak není.

vy řikate aspon někdy uděla dobře nebot ten poněm to bude dělat huř,

vždy musí byt dělaš to špatně mazej,tak dlouho až tam bude co ten omyly nedělá,zase si poznamenam až toto pravidlo budete prosazovat u levicové vlady,nebo budete řvat mazejte.....opravdu zvlaštní uvažovaní.........chapu pak budete řikat ale oni to dělaj špatně.......jenže tyto také..vlada není pokus omyl
08. 03. 2012 | 22:53

tata napsal(a):

pane SUP

UŽ SE TĚŠÍM JAK na vaší kritiku levicové vlady napišu,že přece dělaj pokus omyl a podle teorie že to někdy musí vyjit no třeba na 90 pokus ale vyde takže proč se znepokojovat ,už vidím že mi odpovyte jestli sem se ,co necham vaší fantazii
08. 03. 2012 | 23:00

SuP napsal(a):

tata -
a vy znáte cestu, jak je (vládu) nevybrat, nebo vyhodit? Já ne.
08. 03. 2012 | 23:00

SuP napsal(a):

tata -
Mimochodem tahle vláda zatím toho moc špatně neudělala. Špatně je, že toho udělala málo. Jiná věc je, že se nikomu nelíbí, co dělá. Bohužel. Ale když je jen na jídlo, nemůžu stavět barák. To snad VY pochopíte?
08. 03. 2012 | 23:09

tata napsal(a):

pane SUP

ANO soustavny tlak na darebaky,vy myslite že v německu jim to spadlo do klina,ovšem když ja budu řikat ano proč by grose odvolali vždit tam je nečas a topolanek taky,berte to jako přiklad takle mi totiž odpovidate,myslím vtom smyslu.

NIKOLIV PANE,at je ten darebak třeba levoun udělačš prušvih mazej,jenže když vy nato řikate ja vym on je sice hloupej ale ten socan by byl ještě blbější,

ZAČIT SE NĚKDE MUSÍ A TO JE třeba vy i ja oba s jineho polu buden řikat třeba BARTA,GROS TAM NEMAJ CO DĚLAT,

no a když třeba konkretně třeba přiklad voličská zakladna řekne PALASE NECHCEM,TAK si SOBOTKA MUSÍ ROZMYSLET HO NOMINOVAT.

to same na vaší straně.

ovšem vy řikate třeba,on Vondra sice pochybyl,ALE přece levoun by byl horší,nikoliv vy musite řikat VONDRA TAM NESMÍ BYT,BERTE TO JAKO PŘIKLADY.

ale jinak ste uhnul jestli budete tolerovat levicové vladě pokus omyl?vydite ja ne,jako řikam o každem levičaku co mu odhalej podvod mazej,neřikam ale ty pravičaci kradou vic ale řikám a mazej,padni komu padni to je ta cesta.

mužem se dohadovat o pohledu třeba že vy minimalní mzda ne ,ja ano,tady je to pohled ale když děla blbosti nebo krade musime byt zajedno,to je to co muže pozvolna nas přibližovat k NĚMECKU .

NIKOLIV BYT SPOKOJEN POKUS OMYL a ono to občas vyjde
08. 03. 2012 | 23:25

Petr B. napsal(a):

-levicové vlády v USA (Roosevelt. Truman, Kennedy, Johnson, Clinton) měly lepší výsledky v ekonomice než ty pravicové (viz Samuelson, učebnice ekonomie)
-je nesmyslné tvrzení, že jižní země EU tzn. Řecko, Itálie, Španělsko...mají rozvinuté sociálně-tržní hospodářství a to vedlo k jejich úpadku. A to zvláště ve srovnání se severskými státy EU...Skandinávie, Německo, Benelux.
-Milton Friedmann ve skutečnosti příliš úspěšným ekonomem nebyl (kromě Nobelovy ceny), vyhnali ho z Chile a jeho monetární teorie v praxi Reaganovy vlády se vůbec neosvědčila.
08. 03. 2012 | 23:31

tata napsal(a):

pane SUP

A sme NA ZAČATKU Když JA UŽ na jinem blogu vyjmenovaval to ŠPATNE,ŘEKL STE ŽE JE NEOBHAJUJETE,A NĚCO VE SMYSLU ani nevolil.

TAK SI VYBERTE,jak je možne že je věčně krize vlady hrozí rozpadem,jak je možne že během kratke doby se vystřidalo tolik ministru,nikoliv kvuli prkotnam ,druhy piliř,uspěchana reforma socialni myslim ten system,školství,prokuratura,dluh roste,korupce neřeší zakoně,pořad jen keci......no mate pravdu moc chyb neudělali.......a ted vy co dobře,ale s vysledkem ne že škrtaj protože zatím dluh roste takže spiž to vypada co pišem mi ty škrty sou vicemeně kontraproduktivní,vtěch chybach bych mohl pokračovat......prosím mate možnost...dejte mi naky to jidlo.

posun v debatě ten ste jasně na straně obhajoby zatím jste to dusledně popiral,takže ted probirejme to co udělali dobře a jak se to projevilo........zatím korupce o 20 mist dole ,dluh roste ,vlada se věčně hadá
08. 03. 2012 | 23:38

Rocky Balboa napsal(a):

tady naděláte kvůli pětistovce, jestli chcete říci, že by se hospodářství zhroutilo, kdyby se někomu zvedl plat o tak málo, tak jděte všichni někam.
A pokud by se skutečně zhroutilo, pak by alespoň byl pokoj, protože takové hospodaření na vodě je k ničemu.
Češi už nabízejí za peníze ledviny na internetu a dělohy k pronájmu, jak jsou zoufalí, jsme již pod úrovní Indie, ale tam jdou nahoru a rozvíjejí se.
Zde zbyde národu akorát emigrace nebo karakiri.
Ale politici nosí po kapsách a v igelitkách miliony a nevadí to, jinde ve světě by letěli za mnohem menší provinění.
09. 03. 2012 | 07:49

neo napsal(a):

Rocky Balboa,

nic by se nezhroutilo. Sobotka požaduje ale každoroční růst minimální mzdy o více než 6%, což odporuje situaci na trhu. Která firma zvyšuje takhle platy? Moc jich nebude.

Navíc to uškodí nejvíce těm, kteří nyní minimální mzdu pobírají. Jednoduše nebudou zaměstnatelní a v situaci, kdy se míra nezaměstnanosti pohybuje pod 10%, tak je velmi pravděpodobné, že by tito lidé byli bez práce dlouhodobě, protože je z čeho vybírat.
Žádný zaměstnavatel by si dražšího minimáka nedržel jen kvůli modrejm očím. Zaměstnal by někoho, kdo by mu za tu vyšší mzdu stál.
09. 03. 2012 | 09:18

SuP napsal(a):

tata -
Zkuste se na to podívat takhle. Hospodářství stagnuje od roku 2008, to znamená, že NEROSTE. Největší část dluhu jsme si přinesli po vládě ČSSD. Za Topolánka dále narostl, ale hlavně se nezaplatila ani koruna z toho starého. Když se dluh nesplácí, roste, protože rostou úroky. Pokud se máme dostat na nějaká potřebná kriteria, je potřeba, aby ten dluh rostl pomaleji. Aby rostl pomaleji, musí se minimálně každý rok zaplatit aspoň většina úroku. Toho nedocílím jinak, než že míň utrácím - tedy snížím spotřebu. Vláda snižuje spotřebu pozvolně, protože předpokládá, že nějaký minimální hospodářský růst bude, nebo bude aspoň stagnace. Protože stagnace trvá dlouho, dluh roste rychleji než úsporná opatření vlády dokážou eliminovat. Současně s tím se některá úsporná opatření vlády ukázala jako málo účinná, protože se realizovala špatně nebo vůbec, jen se vykázala v papírech - viz snížení příjmů ve státní sféře a snížení počtů administrativy.
Teď jsme ve fázi, že ke dluhu se přidává i deficit hospodářství. Čili na chod státu a sanaci dluhu je potřeba najít nějaké zdroje.
Vlády levicové by tuto situaci podle svých proklamací řešily samými lidumilnými a líbivými opatřeními, které v zásadě jsou jen souborem neúčinných chimér.
Tahle vláda, se (protože to spěchá) rozhodla, že peníze najde tam, kde jsou - u lidí. Rozhodla se proto více zdanit SPOTŘEBU. To je spravedlivé, protože je to do jisté míry progresivní a týká se to všech bez rozdílu. Chudej utrácí málo, zaplatí nejmíň, bohatej utrácí nejvíc, zaplatí nejvíc. Vláda si tenhle krok může dovolit, protože je zřejmé, že nadspotřeba, na kterou si obyvatelstvo v dobách tučných zvyklo jako na samozřejmost, samozřejmá není, ale je zažraná pod kůží. Uvedomte si, že to, co čeká Řeky (a postupně i další), bude mnohem horší.
09. 03. 2012 | 09:30

Rocky Balboa napsal(a):

neo

pokud by zaměstnavatel propustil všechny na minimálce, pak je logické, že by zmizela i ta práce, neb když by nikomu nechyběla, že ji nikdo nevykonává, pak ani není. Nechcete mi namluvit, že nějaký zaměstnavatel zaměstnává nějaké lidi jen pro to, aby jim mohl platit minimálku.
Ale platí jim minimálku , aby je mohl co nejvíce vykořisťovat a kdyby nebyla minimální mzda uzákoněna, neplatil by jim ani to.
Od nízké minimální mzdy se pak odvíjejí nízké i ostatní platy a vypadá to tu tak, jak vypadá.
09. 03. 2012 | 09:31

Rocky Balboa napsal(a):

opravdu čeká Řecko něco staršného?
Myslím, že jsou na tom mnohem lépe než my.

http://www.novinky.cz/ekonomika/261367-recko-odvratilo-okamzity-bankrot-veritele-dluhopisy-vymeni.html?ref=boxD
09. 03. 2012 | 09:34

neo napsal(a):

Rocky Balboa:

chápu, že asi boxer nemá z hlavy víc než pytel, ale zkuste to prosím. Není to tak složité.

Ta práce by nezmizela. On by proustil všechny na minimálce 8000 a zaměstnal by na jejich místa kvalifikovanější zaměstnance za již zvýšenou minimálku. Proč by platil víc za škodovku 120, když by za tu cenu mohl mít favorita?
Minimální mzda je hranice nezaměstnatelnosti.
09. 03. 2012 | 09:50

Rocky Balboa napsal(a):

platí se snad za práci a ne za kvalifikaci. Když bude dělat trojnásobný doktor prodavače v supermarketu, tak dostane jako prodavačka se 2 obecnýma a nikdo mu za kvalifikaci platit nebude, že je kvalifikovaný, je každému šumafuk. Stejně tak dělají za minimálku i kvalifikovaní lidé, kteří jsou vyučení nebo mají i střední školu, dělají to, protože jiná práce není a toho využívá ten poskytovatel k vykořisťování. Pokud není v souladu poptávka a nabídka, dochází k výkyvům. Myslíte, že by si doktoři nevyřvali takové platy, kdyby jích bylo na pracáku plno?
Když bude favoritů plný autobazar, nemusíte ho prodat taky vůbec. Chápete?
Minimální mzda je stanovena proto, aby nedošlo ke zneužívání otrocké práce.
I když otroci na tom možná dřív byli lépe, neb nemuseli se starat o složenky, kdežto pracující za 46 Kč na hodinu je stejně nezaplatí.
09. 03. 2012 | 11:17

neo napsal(a):

Rocky:

takže mozek vymlátil Ivan?

Proč by doktor dělal práci prodavačky???

Tak to zkusíme úplně jednoduše. Jeden jasný a srozumitelný příklad azůstaneme teda u té prodavačky.

Na kase v obchodě XX dělá nevyučená žena prodavačku. Bere 8000 kč.

zvýší se minimální mzda o 500Kč a další rok o dalších 500kč a další rok o dalších 500kč.

Obchod nevyučenou prodavačku propustí a zaměstná ženu vyučenou v oboru prodavačka za novou minimální mzdu (8500,9000,9500..)
Jestli to nechápete teď, tak je mi líto, ale poškození je asi vážnějšího charakteru Rocky.
09. 03. 2012 | 11:33

Rocky Balboa napsal(a):

neo

a jaký rozdíl bude ve výkonu práce těch 2 prodavaček?

Proč by někdo vyhazoval zaučenou a proškolenou sílu jen kvůli papíru z Plzně?

V případě, že je půl mega nezaměstnaných, tak se dají náklady snížit tlakem na snižování mezd. V zájmu vyšších zisků mohou zaměstnavatelé vás zaměstnávat třeba jen za stravu nebo bydlení. I to je možné a už tu bylo.
A v případě, že sem agentury mohou dovážet námezdní síly z Mongolska a Ukrajiny a ještě na tom vydělávat, měla by být nějaká hranice mezi otrockou prací a platem ustanovena zákonem. Máme 21. století a ne středověk. A pokud se někomu za tak máílo zaměstnávat lidi nevyplatí, tak ať nepodniká a neničí tu prostředí a pracovní kulturu.
09. 03. 2012 | 12:31

tata napsal(a):

pane SUP

NEZLOBTE SE vubec jste nedodal argument myšleno ktomu co sem nastinil,ano o dluhu sem mužem dohadovat třeba že největší udělala ČSSD MOHL BYCH DAT PLNO ČISEL ŽE NEMATE PRAVDU,Ale pořad to sou jen čisla ,ja tvrdím že tuto zemí zadlužovala jak čssd tak pravice sice podle mě víc pravice ale to je pro naš spor min duležité.

argument že to je kvuli uroky není tak uplně soravný,nikoliv ten dluh vyhledejte si narust dluhu jako takovy ročně a ty ukazují že uvadite nepřesnost ale zase promě ne tak duležité v našem sporu.

promě je duležité ty kroky a jejich učinost takže škrt v socialní oblasti co postihuje hlavně ty slabé jsou srovnatelné se škrty a třeba ne strop jsou kde brala levice ovšem postihuje bohaté tim pada vaš jediny argument pada ona neřeší nic jen to co brala levice dost omezila,a bere u těch slabších.........takže nikoliv lepe než čssd jen s vašeho pohledu lepe pro vas pro celek nic nevyřešila,takže zde je to nulovy argument,s pohledu celku ani dobře ani špatně.

ovšem s pohledu vyvoje tak mnozí odbornici tvrdí že to je kontraproduktivní uznavam že pro vas to není argument

A TED K TĚM CHYBAM ANI JEDNU ste nevyvratil a jediny argument je ve sve podstatě nulovy,sme strany dokonce kontraproduktivní.

TAKŽE...1 NIKDY NEMĚla žadna vlada tolik souvyslích krizí a ztoho duvodu tolik ministru muselo podat demisi,a přitom je nahradili velice diskutabilní.ne zrovna odbornici,spiše politicky zastanci.

ŠKOLSTVY OD ZDI KE ZDI,SOCIALNÍ DRABEK.......NOVY SYSTEM NEPROVĚŘENY SYTEM NAVIC VELKE PODEZŘENÍ MALÉ DOMU,navic druhy piliř nic neřeší spiš veme takže největší hloupost,ZDRAVOTNICTVY ŽADNE zlepšení spiše velké otazniky,korupce propadak o 20 mist na obzoru nic jen kecy,soudy jeden s největšich otazniku,

takže kde vidite ten posun k dobru,kde něco řešej co jim vyšlo,prosim ne jen že maj snahu fakta a vyvrate ty prušvyhy
09. 03. 2012 | 12:33

Občan napsal(a):

To Neo (11:33):

Ale to je dobře, že obchod nevyučenou prodavačku propustí a KONEČNĚ zaměstná tu, která se prodávání vyučila a je tím pádem schopna podávat kvalifikované výkony!

A pokud za to bude brát i lidsky důstojnou mzdu, tak tu práci bude dělat ráda a dobře.

No, a nevyučená půjde dělat uklizečku. Tak to v každé normální společnosti finguje. Naopak je nenormální, aby prodavačky a uklizečky dělaly nezaměstnané doktorky a inženýrky z Ukrajiny.
09. 03. 2012 | 12:38

český maloměšťák napsal(a):

Prokapávání směrem dolů je ve světě technologií většinou na škodu /například olej z motoru auta/.
Ne tak ve složitějších celospolečenských systémech. Tam je tomu naopak.

Jenže tkzv. neoliberálové jsou spíše pro gejzírování směrem nahoru.
Což pak hojně praktikují sami.

Jednodušeji - pro tkzv. protikorupční vládu je nepřijatelné zvýšit minimální mzdu, ale rádi zvýší DPH - čímž ještě více minimální mzdu sníží /ve smyslu koupěschopnosti/.....když předtím jejich ministři a kumpáni si své mzdy pomocí lumpáren a zlodějen zvýší ne o pár stovek měsíčně - ale o pár set tisíc, možná i milionů.
DStejně je tomu tak i v USA. Kde se republikáni ščuří, vždy když se mluví o sociálních transferech - ale jásají, když mohou sami ssát z erárrního fiskálu.
Ať už přímo - či sekundárně (např. přes daňové úlevy nemající vůbec žádný multiplikační účinek ve směru rozvoje fyzické ekonomiky).

Ale stále se zde najde spousta tkzv. užitečných idiotů (např. zoufalec neo), kteří budou strašit - jak fatálně na mikroekonomiku dopadne zvýšení minimální mzdy o pár stovek.
To, že lokální ekonomika je fatálně závislá na koupěschopné vnitřní poptávce - to jej nezajímá.
Protože sám dělá v sektoru ekonomiky exportní.
09. 03. 2012 | 12:42

Rocky Balboa napsal(a):

správně, pokud má těch pár stovek někomu položit podnikání, tak ať položí. Sníží se emise a doprava a hlučnost a vůbec, vlastně na tom vyděláme všichni. protože čisté prostředí, to je k nezaplacení.
09. 03. 2012 | 12:53

neo napsal(a):

Rocky:

výkon bude samozřejmě vyšší u té vyučené a třeba zvládne práci za 2 nevyučené a jsme přesně tam, kam povede vyšší minimální mzda.
09. 03. 2012 | 13:26

neo napsal(a):

Občan:

úplně dobře to zase neni. Ta vyučená prodavačka totiž mohla dělat na soukromém krámě třeba za 15000. Takhle bude dělat za kasou v marketu za minimálku i když o něco vyšší a ta co to měla dělat původně, půjde na dlažbu.

Neúprosný zákon trhu bude fungovat, i když ho politici budou křivit čím dál víc.
09. 03. 2012 | 13:31

Rocky Balboa napsal(a):

neo

a co když ta vyučená sehnala papír v Plzni, je jí 53 má křečové žíly a hexenšus a nevydrží 12 hodin stát a ta nevyučená je je mladá neopotřebovaná blondýna s velkýma prsama, která lákají do krámu zákazníky, čímž zvyšuje zisk majiteli?
Stejně tam jen jezdí obě s paleťákem a rovnají konzervy do regálů podle plánku, který jim majitel vrazí do ruky.
Ten váš trh a nabídka a poptávka nějak nefungují.
A proč by dával soukromník nějaké prodavačce 15 000, když sežene klidně zoufalého Mongolce za polovinu?

Proč by lidi nevykořis´tovali a nevyžírali, když mohou?
09. 03. 2012 | 13:36

SuP napsal(a):

Ještě že jsou některý lidi tak blbí, že nemůžou podnikat. To by to vypadalo.
09. 03. 2012 | 13:49

neo napsal(a):

Balboo, nejste zcela při smyslech. Od kdy se výuční list shání na Univerzitě? Nehledě na to, že problémy byly na jediné fakultě.

druhá část příspěvku je naprosto nesmyslná. Proč by někdo vůbec někomu dával vyšší mzdu než minimální???

znovu opakuji, že minimální mzdu pobírá asi 1% zaměstnanců. Těch "zbylých" 99% má mzdy vyšší a tak je zřejmé, že ta nabídka a poptávka funguje.
09. 03. 2012 | 14:10

Yosif K napsal(a):

Cituji z Friemanna:
Vypadalo to jako zázrak, když poražené a zdevastované západní Německo se během necelého desetiletí stalo jednou z nejvyspělejších zemí Evropy. Byl to zázrak svobodného trhu. Ministrem hospodářství Německa byl tehdy ekonom Ludwig Erhard. V neděli 12. června 1948 zavedl novou měnu, dnešní německou marku a zároveň zrušil téměř veškerou kontrolu mezd a cen. Učinil tak v neděli, protože, jak rád říkal, francouzské, americké a britské okupační úřady byly ten den zavřené. Tehdy byly spojenecké státy nakloněny ideálům řízené ekonomiky a Erhard si byl jist, že kdyby úřady byly otevřeny, okupační mocnosti by se snažily jeho rozhodnutí zvrátit. J
09. 03. 2012 | 14:26

český maloměšťák napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2024777/spotrebitelske-ceny-v-unoru-potraviny-a-nafta-tlaci-inflaci-vyse.html

"....Specifickým faktorem únorového vývoje spotřebitelských cen je zvýšení cen za pobyt v domově důchodců. V průměru došlo ke zdražení o 2,8 procenta. Kvůli tomu se rozevřely nůžky mezi obecnou inflací a inflací pro důchodce. Zatímco celková inflace činí 3,7 procenta, inflace v domácnostech důchodců dosáhla 5,2 procenta...."
09. 03. 2012 | 14:28

El Comandante napsal(a):

"Sobotka for president "
09. 03. 2012 | 14:33

tata napsal(a):

PANE Sup

co dodat k vašemu............Ještě že jsou některý lidi tak blbí, že nemůžou podnikat. To by to vypadalo.
09. 03. 2012 | 13:49

ASI TO O NEČEM VYPOVYDA,no ono je to těžke když na vše odpovyte tak to prostě je ,nebo vyše,ale už po několikaté zustanou body chyb a prušvyhu,nevyvraceny ,jen hesla nebo pocit.

to vaše citované by se dalo dobře použit trošku jinak,jak lehke je protuto vladu jine lidi než ktere vy nazyvate blbí oblbovat,když její vysledky sou katastrofalní,stejně jim stačí hesla ,bohužel no.
09. 03. 2012 | 15:39

Yosif K napsal(a):

Rocky Balboa napsal(a):
správně, pokud má těch pár stovek někomu položit podnikání, tak ať položí. Sníží se emise a doprava a hlučnost a vůbec, vlastně na tom vyděláme všichni. protože čisté prostředí, to je k nezaplacení.
09. 03. 2012 | 12:53
Pane Rocky, vzhuru do Recka! Recko je zarnym prikladem kam vede administrativni zvysovani minimalni mzdy.
Minimalni mzda ve vysi 914 EUR mesicne nevedla k tomu, ze by maly firmy "zavrely kram". Nebo aspon ne vetsinou - nastesti. Poku chteji podnikatele zamestnat nekoho za nizsi mzdu, jednoduse jej zamestnavaji na cerno. Respektive jej nahradi rodinnym prislusnikem, ktereho lze zamestnat na cerno snadneji nez ciziho cleveka. Neni jine zbyti, pokud nechteji prijit na buben.

Vetsina Reku, kteri nejsou zamestnani ve statnich firmach jsou zamestnani v malych rodinnych firmach.

Vetsina z tech, kteri by pobirali mene nez minimalni mzdu je zcela jiste zamestnana na cerno. Musi jich byt statisice, mozna miliony. V Recku pracuije 2 miliony bulharskych, albanskych a ukrajinskych uklizecek. Bylo by zajimavy udelat studii KOLIK SE JIM PLATI A KDO TO HLIDA. Nejspise to nehlida nikdo.
09. 03. 2012 | 15:41

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Jenže tkzv. neoliberálové jsou spíše pro gejzírování směrem nahoru.
Což pak hojně praktikují sami.......

Pane, pred vice nez 30 lety Vam odpovedel Teng Sioao Pching: "Soudruzi, musime umoznit zbohatnout nekterym, aby mohli zbohatnout vsichni....."
09. 03. 2012 | 15:51

Petr Havelka napsal(a):

Pane Yosife,

v Řecku se pojem minimální mzda (MM) vztahuje jen na úřední místa atěch je pohříchu v Řecku požehnaně.

Většina zemí, kde není zavedena MM má Mm zajištěnou v kolktivních smlouvách tedy odbory nebo zaměstnanecké rady.

V naší zemi je MM stanovena tam, kde se kolektivní smlouvy neuzavírají.

Pak tu máme pojem zaručená mzda a tu si představte tak, že dejme tomu zdravotní sestra má zaručenou svou "MM" ve své profesi. Samozřejmě je vyšší než MM.

Řešite tu stále dokola "výšku" MM a přitom jsou kolem zaměstnanosti daleko podstatnější problémy. Nacházejí se v Zákoníku práce, zbytečném "papírování" kolem podnikání, celkově špatné podnikatelském prostředí, špatně a pomalu fungující instituce, korupce ... a ještě by se našlo.

Tohle je přece dale ce závažnější než zvednutí MM o 500kč ( jenom zvednutí MM, údajně zvýšení MM má vliv (ze zákonu) na výpočty sociálních dávek směrem nahoru samozřejmě )
To Vaše poválečné Německo není férové, vzpomeňte si na Marschalův plán.
09. 03. 2012 | 18:17

Yosif K napsal(a):

Pane Havelka,
mozna s tim Reckem mate pravdu - ale nekdo to nekde uvadel jako jeden z duvodu, proc v soukromych reckych turistickych zarizenich je zamestnano tolik lidi nacerno.
Cerna prace se uplne potlacit neda, ale v Recku je zcela endemicka. Zvysovani MM situaci z principu muze jen zhorsit.
Dalsi nesrovnalosti jsou jiste zavaznejsi. Papirovani apod. Proc je nikdo neresi nevim. Brusel papirovani spise podporuje. Tomu verim minimalne u zemedelskych dotaci. Ktere jsou mnohdy zcela absurdni.
CSSD asi z principu papirovani spise podporuje - aby se nikdo neobohatil na ukor proletaru. Napriklad OSVC. Vetsinou je to i z hlediska proletaru zcela kontraproduktivni snaha.

Citat o SRN je z Friedmanna. Penize z Marshallova planu byly ulozeny v Kredit Fuer Wiederaubau. Ta ty penize pujcovala na vicmene komercnim zaklade. Dluznici ty penize vraceli. Otisknu zname srovnani Indie a Japonska od MF v tomto ohledu.
Jsem presvedcen, ze kdyby si "Svobodu Volby" precetli socdemaci, ze by se inteligentnejsim socdemakum podarilo udelat z CSSD pravicovou stranu. Lide by meli napred cist a pak teprve psat......
http://libinst.cz/stranka.php?id=161
Zvláště dobrým příkladem, který stojí za to prozkoumat hlouběji, je rozdílná zkušenost Indie a Japonska. Indie v prvních třiceti letech po získání nezávislosti v roce 1947 a Japonska během třiceti let po reformách Meiji v roce 1867. Ekonomové a sociologové nemohou provádět rozsáhlé experimenty k ověření svých hypotéz tak, jak je to obvyklé v přírodních vědách. Přesto nám zde historie poskytla možnost podobnou řízenému pokusu. Takto si můžeme ověřit rozdíly v metodách ekonomické organizace.
Je tu rozdíl osmdesáti let. Ve všech ostatních ohledech se obě země na začátku srovnávaného časového období nacházely ve velmi podobných podmínkách. Obě země jsou staré civilizace s vyspělou kulturou. Obě měly silně hierarchickou strukturu obyvatelstva. Japonsko mělo feudální zřízení s daimyi (feudální šlechtou) a nevolníky. Indie měla pevný kastovní systém s brahmány na vrcholu a nedotknutelnými Brity určenými "řádovými stavy" na dně společnosti.
Obě země prošly významnými politickými změnami, které dovolily velké změny v politickém, hospodářském a sociálním zřízení. V obou zemích se ujala moci skupina schopných a cílevědomých vůdců. Byli prodchnuti národní hrdostí a rozhodnuti přeměnit ekonomickou stagnaci v rychlý růst, přeměnit své země v mocnosti.
Všechny rozdílnosti mezi oběma zeměmi byly spíše ve prospěch Indie než Japonska.
09. 03. 2012 | 22:14

Yosif K napsal(a):

Předchozí vládcové Japonska způsobili téměř úplnou izolaci od okolního světa. Mezinárodní obchod a kontakty. se omezovaly na jednu návštěvu holandské lodi ročně. Několik málo cizinců, kterým bylo povoleno žít v zemi, muselo žít v malé enklávě na ostrůvku v přístavu Ósaka. Tři století nucené izolace zanechalo Japonsko neznalé okolního světa, zaostávající za Západem ve vědě a v technice. Skoro nikdo neuměl mluvit nebo číst v jiném cizím jazyku než v čínštině.
Indie měla větší štěstí. Před první světovou válkou zažila dlouhý ekonomický růst. Růst se mezi světovými válkami změnil ve stagnaci díky boji za nezávislost, ale nedošlo k poklesu. Rozvoj dopravy ukončil místní hladomory, které kdysi byly opakující se metlou. Mnozí z indických vůdců měli západní vzdělání, zejména britské.
Britské panství zanechalo Indii kvalifikovanou a zkušenou státní správu, moderní továrny a vynikající železnice. Nic z toho v roce 1867 v Japonsku neexistovalo. Indie byla oproti Západu technicky zaostalá, ale rozdíl byl daleko menší než rozdíl mezi Japonskem 1867 a vyspělými státy té doby.
Indické přírodní podmínky byly také mnohem lepší než japonské. Jedinou výhodou Japonska bylo moře, které usnadňovalo dopravu a zajišťovalo hojnost ryb. Indie je skoro devětkrát větší než Japonsko a mnohem větší procento .její rozlohy zabírá poměrně rovná a přístupná země. Japonsko je převážně hornaté a má jen úzký pruh obyvatelné a zemědělské půdy podél pobřeží.
Nakonec Japonsko se muselo spoléhat samo na sebe. Nebyl do něho investován žádný zahraniční kapitál, žádná zahraniční vláda ani žádná zahraniční nadace v kapitalistických zemích nenabídla Japonsku pomoc nebo půjčku s nízkým úrokem. Muselo spoléhat samo na sebe a financovat svůj ekonomický rozvoj. V něčem přece jen mělo štěstí. Nedlouho po reformě Meiji došlo v Evropě ke katastrofální neúrodě hedvábí, která dopomohla Japonsku exportem hedvábí vydělat daleko více než normálně. Mimo toho neexistovala žádná významná náhodná ani organizovaná pomoc.
Indii štěstí přálo mnohem více. Od získání nezávislosti v roce 1947 obdržela ohromné množství prostředků od zbytku světa, většinou jako dar. A pokračuje to dodnes.
Přes podobné podmínky Japonska v roce 1867 a Indie v roce 1947 výsledek byl velmi odlišný. Japonsko zrušilo feudální strukturu a rozšířilo sociální a ekonomické možnosti na všechny své občany. Přes populační explozi prostý občan rychle zbohatl. Japonsko se stalo mocností, se kterou se ve světě muselo počítat. Nedosáhlo sice plné lidské a politické svobody, ale v tomto směru učinilo značný pokrok.
Indie pouze hodně mluvila o zrušení kastovních bariér, zatímco v praxi se mnoho nezměnilo. Rozdíly v příjmech a bohatství mezi "několika" a "mnoha" se nezmenšily, naopak vzrostly. Populace rostla stejně jako v Japonsku před osmdesáti lety, ale nikoliv produkce na jednoho obyvatele, která zůstala skoro stejná. Ve skutečnosti životní úroveň nejchudší třetiny obyvatelstva pravděpodobně poklesla.
09. 03. 2012 | 22:15

Yosif K napsal(a):

To o te indii je dosti stary text MF. Co se od te doby v Indii stalo? V odvetvich a fabrikach, kde se podarilo zlomit moc odboru nastal prudky pokrok. Indicky HDP zacal rust o 7% rocne.

To vse diky zruseni socdemackych regulaci.
Tam kde socdemacke regulace zustaly zachovany, Indie nemuze konkurovat Cine. Zbozi z indickych statnich fabrik je mene kvalitni a drazsi nez cinske. Pomale tempo prace tam vynucuji odbory.
09. 03. 2012 | 22:19

indická proncezna napsal(a):

když se sirky vyráběly v Sušici, pracovali tam samí chlapi, neb se to považovalo za těžkou práci. Po prodeji technologie do Indie nyní vyrábějí sirky výhradně ženy, neb v Indii jsou ženy logicky příjemkyněmi nižších platů.
Tak působí kapitál a muži se tak přirozeně stanou nezaměstnatelnými zoufalci. Něco na způsob trubců v úle.
Ale úroveń mezd se přirozeně sníží. Trh zapůsobí.
10. 03. 2012 | 10:54

Pepi napsal(a):

Pane Sobotko, ono to není jen o té malé minimální mzdě, která už nebyla zvýšena od r.2016.. a tím byla reálně snížené minimálně o 10-12%... je to jakási devalvace ceny práce v ČR..!!
-
Ale jak z toho?
Já bych byl pro zavedení procentních mezd všem v rozpočtové sféře státu a to tak, že by mzdy byly určeny násobkem z průměru (prům.mzda-min.mzda + prům.mzda v soukromých podnicích) a to ještě násobeno koeficientem růstu HDP - růstu ekonomiky v ČR a to pro všechny občany.
Takže by všichni, kteří pracují ve vládě parlamentu na ministerstvech na úřadech měli mít zájem aby rostla hodnota HDP, minimální i průměrná mzda, protože by ny tom byli zainteresováni..!!
Jó a senát bych zrušil a v parlamentu snížil počet poslanců na 111.! (
To by odpovídalo Polsku s cca 40mil.obč a parlam.450)
-
Všichni v této malé ČR by měli být zainteresováni, né na korupci a lichvě, ale na reálné práci, službách, výrobě a zemědělství..
-
To by ale hlavně pravice nesouhlasila.
10. 03. 2012 | 11:39

Jan Novák, Náchod napsal(a):

Poučení pro Bohouše Rovnátka
Poprvé se v Česku či Slovensku objevuje situace, kdy jedna strana může sama sestavit vládu a plnit svůj volební program. Velmi to připomíná systém např. Velké Británie „vítěz bere všechno“, který považuji za nejlepší ze všech špatných.
Vítěz se nemůže vymlouvat, že kvůli koaličním partnerům musel to či ono udělat jinak než sliboval. Nyní je v módě před volbami slibovat. Čím více tím lépe. Každý průměrně vzdělaný musel vědět, že když se Obamovi podaří dotáhnout do konce alespoň 15 procent slibů, tak to bude zázrak. Nyní vsází na to, že masy mají krátkou paměť.
Nechť mi pan Fico promine, ale je v podobné situaci. A vsází na stejnou metodu. Tipuji, že průměrný Slovák žije v asi o třetinu horších hmotných podmínkách než průměrný Čech (vycházím z průměrného výdělku, z procenta nezaměstnanosti a ze struktury výrobních kapacit).
Jestli slíbil, že lidé budou mít lepší sociální dávky, více práce a lepší výdělky a přitom se schodek státního rozpočtu dostane pod tři procenta HDP, potom je to stejné jako když začnete trénovat skok, kde současně skočíte doprava i doleva a ještě trochu dopředu a dozadu. Občas zde vystupuji s rádoby moudrými radami. Recept na tento čtyřnásobný salchow s dvěmi protivruty nemám. Byl bych však rád, kdyby jej tato krásná a mnou milovaná země našla. Našla by současně i favorita na Nobelovu cenu za ekonomii. V podmínkách Slovenska na další poutní místo se stopami zázraku.
11. 03. 2012 | 11:39

Yosif K napsal(a):

Cituji z Miltona pro nadsene prerozdelovace: 4 stupne utraceni. prerozdelovani je 4.stupen utraceni - utraceni cizich penez pro cizi. Z ciziho krev netece - pricina debaklu vsech socanskych rezimu.

Kategorie I představuje utrácení vašich vlastních peněz pro vaše vlastní potřeby. Například nakupujete v obchodním domě. Určitě máte silnou motivaci, jak ušetřit a jak zároveň dostat pokud možno co nejvyšší hodnotu za každý dolar, který utratíte.
Kategorie II odpovídá utrácení vašich peněz pro potřebu někoho jiného. Nakupujete na vánoce nebo na narozeniny. Máte stejnou motivaci šetřit jako v kategorii I, ale nemáte stejnou motivaci, abyste za své peníze dostali pokud možno co nejvyšší hodnotu, přinejmenším takovou, jaká bude přisouzena podle preferencí příjemce. Samozřejmě budete chtít koupit něco, co se příjemci bude líbit budete chtít vytvořit správný dojem a budete chtít, aby to nestálo mnoho času a námahy. (Jestliže by bylo skutečně vaším hlavním cílem umožnit příjemci dárku dostat co možná nejvyšší hodnotu za dolar, dali byste mu hotovost a přeměnili byste kategorii II na kategorii I).
Kategorie III odpovídá utrácení cizích peněz na naše potřeby například oběd na cizí účet. Nemáte žádnou silnou motivaci, abyste snižovali cenu oběda; ale máte silnou motivaci, abyste dostali co nejvyšší hodnotu.
Kategorie IV odpovídá utrácení cizích peněz na cizí potřeby. Platíte za oběd někoho jiného cizími penězi. Nemáte motivaci šetřit, ani zařídit hostovi oběd, který by vysoce ocenil. Nicméně jestliže obědváte s ním, tak tento oběd bude směsice kategorie III a kategorie IV, budete mít silnou motivaci uspokojit svou vlastní chuť a jestliže to bude nutné, obětujete chuť hosta.
Všechny sociální programy spadají buď do kategorie III například Sociální pojištění, které v sobě obsahuje placení v hotovosti, které příjemce v hotovosti nemůže libovolně utratit; nebo do kategorie IV - například státní byty; dokonce programy spadající do kategorie IV mají jeden rys kategorie III, zejména když úředníci, kteří řídí program, se účastní oběda; a všechny programy kategorie III zahrnují úředníky mezi své příjemce.
Podle našeho názoru tyto rysy sociálních programů jsou hlavním zdrojem jejich selhání.
Zákonodárci hlasují za utrácení cizích peněz. Voliči, kteří si zvolili zákonodárce, v jednom smyslu volí, aby utráceli své vlastní peníze pro své zájmy, ale ne v přímém slova smyslu jako v kategorii I. Vazba mezi daněmi, které platí všichni, a mezi výdaji, pro které
hlasují, je velmi volná. V praxi voliči, stejně jako zákonodárci, mají tendenci si myslet, že za programy, které zákonodárci zvolí přímo a voliči nepřímo, platí někdo jiný. Úředníci, kteří provádí a řídí programy, také utrácejí peníze někoho jiného. Není potom divu, že se výdaje prudce zvyšují.
Úředníci utrácejí peníze někoho jiného na potřeby někoho jiného. Pouze lidská dobrota, nepříliš silná a nepříliš spolehlivá forma osobních zájmů, zajišťuje, že peníze utratí způsobem, který přinese největší prospěch příjemci. Proto vzniká neefektivnost a plýtvání v hospodaření veřejnými prostředky.
12. 03. 2012 | 01:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy