Hlavně to zdraví

30. 08. 2012 | 09:31
Přečteno 3212 krát
První televizní debata před krajskými volbami ukázala, jak marná je snaha oddělit neúspěchy centrální vlády od situace v krajích, kde musejí řešit stálé snižování rozpočtových zdrojů, které jim Nečasova a Kalouskova vláda přiděluje na základní služby. Vidíme to všude. Nejviditelnější je to na školství, sociálních službách, dopravě, údržbě silniční sítě, a zdravotnictví.

Někomu v Praze se zdá nemocnice v Sokolově zbytečná – ale žije tam 80 tisíc lidí. Při ministerském hodnocení se začíná účetními údaji, ale pro lidi je klíčová dostupnost péče. Spokojenost se zdravotnickým systémem pak lidé posuzují nejen podle poskytnutých služeb, ale také podle toho, co jim tento systém vytahuje z kapes. Spoluúčast pacientů vzrostla za vlády pravice na dvojnásobek z 13,1 procenta v roce 2006 na předpokládaných 25,0 procent, kterých by měla dosáhnout v příštím roce. Divme se, že se lidé zlobí.

ČSSD je přesvědčena, že horní hranice spoluúčasti by neměla překročit 15 procent. Není to však jenom nepřiměřená výše toho, co musí pacient přidat ke svému povinnému pojištění, aby si zajistil léčbu. Nezapomínejme, že pacient má vedle toho prudce omezen příjem výplatou okleštěné nemocenské. Ještě větší hrozbu představuje dělba péče na chudinskou a nadstandardní. Proto prosazujeme, aby ty zdravotnické služby, které odborníci označí za život či zdraví prokazatelně zachraňující, byly ekonomicky dostupné pro všechny. Všeobecně dostupný veřejný zdravotnický systém musí být placen především ze solidárního pojistného a daní.

Že na to není? Nevěřme pohádkám. Chybějící zdroje hledejme jak na straně zbytečných výdajů až tunelů (třeba typu IZIP), tak ve zvýšeném příspěvku veřejných rozpočtů, jehož potřeba je patrná i z toho, že v sousedním Rakousku či Německu jde do zdravotnictví v přepočtu na HDP o polovinu víc. U nás je to něco přes 7 procent, u nich hodně nad 10 procent.

Neznamená to, že všechno, co naše zdravotnictví potřebuje, je více peněz. Vláda se nesmí zříkat odpovědnosti za tento úsek, už proto, že se jedná o naplňování ústavního práva. Je také důležité, jestli více peněz zamíří do systému, který má nabídnout více zdraví, nebo do systému, jehož smyslem je více zisku. Například zdravotnické výdaje ve Spojených státech v porovnání k HDP jsou skoro o polovinu vyšší než v Německu (a dvakrát vyšší než u nás), přestože je tam skoro čtvrtina populace nepojištěná a prakticky mimo systém (do Obamovy reformy).

Jak se tyto peníze v amerických privatizovaných zařízeních točí, to teď popisuje list New York Times, který se pokouší zmapovat agendu pro příštího prezidenta USA. Zjišťuje, že americké zdravotnictví je nejen zbytečně nákladné, ale také docela nebezpečné. Problém představuje „epidemie přepéče“, systém na pacienta útočí nabídkou zbytečných vyšetření a služeb, jejichž jediným cílem je odčerpávat peníze z pacientova účtu.

Tváří se to jako fér hra, protože je na pacientovi, aby si svobodně vybral z toho, co mu lékař doporučuje. Je to on, kdo je odpovědný za své zdraví. Ale copak se může sám rozhodnout, jako kdyby si vybíral kravatu? Avšak příliš mnoho snímků, krevních testů a léčebných procedur stojí zdravotnický systém podle nezávislého akademického výzkumného centra Institute of Medicine (IOM) zbytečných 210 miliard dolarů ročně.

Detailně téma zpracoval Shannon Brownlee, ředitel pro zdravotnickou politiku v nadstranickém neziskovém think tanku pro otázky budoucnosti New America Foundation. Jeho kniha má výmluvný titul Přepéče: Proč nás příliš mnoho medicíny poškozuje a okrádá (Overtreated: Why Too Much Medicine Is Making Us Sicker and Poorer).

List New York Times přináší typický příklad konkrétní pacientky, u které zjistili jakousi vzácnou nemoc, o které by jinak nevěděla. Lékař pak trval na pravidelných třítýdenních kontrolách, i když nepociťovala žádné potíže. Pravidelně jí posílal na krevní testy, rentgenová vyšetření, a také ji hnal se sebemenším problémem ke specialistům. Když vyšetření nic neukázalo, musela tam znovu, a pak zase byla „z opatrnosti“ hospitalizována při nachlazení. Pacientka pochopila, oč jde, až nad souhrnným účtem za 30 tisíc dolarů. Její hlavní potíž nejspíš spočívala v tom, že na to měla.
Nemusíme opakovat chyby druhých. ČSSD má zpracován komplexní program pro zdravotnictví, jak vzešel i z veřejných debat (http://www.cssd.cz/program/program-podle-vas/zdravotnicka-reforma/).

Nejprve, co se chystáme udělat, až k tomu dostaneme příležitost:

• snížíme počet zdravotních pojišťoven
• zrušíme regulační poplatky (s výjimkou „hotelových služeb“ v nemocnici, ale ten snížíme na 60 Kč za den a omezíme na 30 dnů v roce)
• zrušíme stropy zdravotního pojištění
• odstraníme chaos v úhradách, cenách za léky a doplatcích, v každé kategorii musí být skutečně jeden lék bez doplatku
• zastavíme privatizaci a vybudujeme systém veřejných neziskových nemocnic
• zvýšíme platy zdravotníků, zjednodušíme systém postgraduálního vzdělávání
• rozvineme preventivní programy
A pro pořádek seznam toho, co rozhodně nechceme:

• nechceme privatizaci zdravotních pojišťoven
• nechceme regulační poplatky
• nechceme privatizaci základní sítě nemocnic
• nechceme nárůst spoluúčasti pacientů
• nechceme nárůst doplatků za léky
• nechceme rozdělení zdravotní péče na chudinskou a nadstandardní
• nechceme nespokojené a frustrované zdravotníky

Něco z toho je samozřejmě i v pravomoci krajů, ale zásadní změna není možná v režimu pseudoreforem Nečasovy vlády. Takže krajské volby jsou nutně i referendem o jejím dalším fungování.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Konečně jste, pane Sobotko, alespoň nastínil program strany po vítězných volbách. Já bych si ho dovolil trochu poopravit a doplnit, aby byl ještě přitažlivější pro většinu občanů :
- správcem fondu veřejného zdravotního pojištění bude pouze 1 pojišťovna a to ta největší - VZP, ostatní pojišťovny budou privatizovány nebo zrušeny
• zrušíme tzv. regulační poplatky (s výjimkou „hotelových služeb“ v nemocnici, ale ten snížíme na 60 Kč za den a omezíme na 30 dnů v roce)
• zrušíme stropy zdravotního pojištění a zavedeme systém bonusů a malusů
• odstraníme chaos v úhradách, cenách za léky a doplatcích, léky bude nakupovat centrálně MZd pro celý systém veřejného zdravotnictví - vítězit bude výrobce s nejnižší nabídnutou cenou
• oddělíme systém privátních zdravotnických zařízení od systému veřejných neziskových nemocnic (pouze ten bude financován z veřejného a solidárního zdravotního fondu dle zákona)
• zvýšíme platy některých kategorií zdravotníků, zjednodušíme systém postgraduálního vzdělávání
• rozvineme preventivní programy

Co Vy na to?
30. 08. 2012 | 09:56

Lukáš napsal(a):

Halo pane Sobotka budou volby do krajů co chcete udělat tam ?

Jinak konečně píšete o tom co vlastně chcete. A ne o tom co dělají ostatní špatně. To rozhodně považuji za krok správným směrem. I když celá kampaň je stejná jako ta minulá. Nejde v ní o to co nabízíte vy ale o to jak jsou ODS+TOP09 špatní. To víme všichni samy a nemusíte nám to neustále říkat.
Radši bych chtěl vidět, že vy jste lepší (ČSSD) a máte alespoň nějaký program kromě zrušíme a nechceme.
30. 08. 2012 | 10:23

Mac napsal(a):

dobrej plán, předsedo

zbývá drobnost - kde na to vzít?

řešení není tak složité - konečně si došlápnout na hospodaření managementu nemocnic (hlavně na jejich outsourcingované služby, nákupy přístrojů), na zlobované doktory, na lékárny s jejich 30ti a více procentními maržemi, atdatd

těch 40-50 miliard, které jsou -dle střízlivých odhadů - každoročně ve zdravotnictví spláchnuty do kanálu, je třeba konečně ošetřit.
Protože - jak praví klasik- zdroje (alespoň ve zdravotnictví) rozhodně JSOU.
30. 08. 2012 | 10:24

Lukáš napsal(a):

Mac:

Rozhodně plýtvá se všude a nemocnice nejsou žádnou výjimkou. Peníze se vždy ztrácí na nákupech vybavení a nesmyslných stavbách.
Škoda, že toho na krajích moc nevyužili. Viz nemocnice v Novém Městě na Moravě, která byla jako jediná na Vysočině v plusu a proto hned po volbách vyhodili řiditele, aby to nevrhalo špatné světlo na ty ostatní zadlužené :-D.
30. 08. 2012 | 10:34

Gustáv Kočí napsal(a):

Mudrclone?!
30. 08. 2012 | 10:38

volič odrovnaný oranžádou čssd zdarma napsal(a):

Sobotko v Brně sem si dal tu Vašú oranžádu co ste rozdávali a je mi z toho už někmolik dní pěkně šoufl a blivno.

CO V TOM BYLO ZA UTREICH?

Složení jste se neobtěžovali napsat!

Jó to se to staví baráky za Brnem z poslaneckých náhrad, ale pohlídat si kvalitu nápoje rozdávaného voličům čssd to néé.

Hanba všem tatrmanům jako si ty předsedo, hanba!
30. 08. 2012 | 10:41

Mac napsal(a):

odrovnaný volič

to toho nesmíte ve své nenažranosti (co je zdarma, toho urvu co nejvíce) vychlemtat hekťák
30. 08. 2012 | 10:45

jarpor napsal(a):

Konečně !
Konečně víme, co ČSSD chce a co nechce !

Tak jen zbývá odpovědět :
Kde na to, co chcete, vezmete peníze, když se chystáte zrušit to, co nechcete ???
Kolik by musel stát vydat na zdravotní péči bez toho, co nechcete, aby nedošlo ke snížení úrovně zdravotnictví, co omezíte aby jste na to financování zdravotnictví měli ??? Zvýšíte deficity státního rozpočtu půjčkami, které pak budou splácet i s úroky jiné vlády ???

Těším se na Vaše odpovědi a přeji hezký den.
30. 08. 2012 | 10:54

volič odrovnaný oranžádou čssd zdarma napsal(a):

Mac

podle sebe soudím ostatní, že?

Nejsem nenažraný jako někdo nebo Sobotka, dopřál sem si jen hlt, ale jak to sjelo do žaludku ihned mi to řeklo "za chvilku pajšl bude na fašírku". A taky že byl.

To se to Sobotkovi mele o zdraví, když je sám travičem! Hanba!
Jako konkrétní oběť Sobotkovi politiky jdu pryč!
30. 08. 2012 | 10:58

babočka napsal(a):

Až bude ČSSD a komunisté u moci, tak z naší republiky prchne většina schopných doktorů do zahraničí. A pokud je socani budou chtít dobře zaplatit, tak budou muset někomu ubrat. Komu asi? ¨Přeji hodně zdraví.
30. 08. 2012 | 11:03

Xury napsal(a):

Pro autora:
"Chybějící zdroje hledejme jak na straně zbytečných výdajů až tunelů (třeba typu IZIP), tak ve zvýšeném příspěvku veřejných rozpočtů, jehož potřeba je patrná i z toho, že v sousedním Rakousku či Německu jde do zdravotnictví v přepočtu na HDP o polovinu víc. U nás je to něco přes 7 procent, u nich hodně nad 10 procent. " - jednak ono hodně přes 10% činí 1% resp 1.6%, což u bývalého ministra financí působí trapně a jednak zvýšení výdajů na zdravotnictví prostřednictví státního příspěvku o 1% HDP znamená nárůst výdajů SR o cca 38 mld. korun, což se de fakto rovná nárůstu deficitu o stejnou částku. Jen pro srovnání, naše výdaje jsou na úrovni např. Finska a z evropské 27 máme 11. nejvyšší výdaje.
30. 08. 2012 | 11:13

Mac napsal(a):

jarpor

pokusím se vůči Vám zachovat slušnost.....

jako správnej pravičák, kterýmu vyhovuje stav, kdy se v této republice ročně rozkrade něco mezi 100-150 miliardami, se roztomile ptáte: "a kde na to chcete vzít, pane Sobotko"

Dovolil jsem si Sobotkovi poradit o pár příspěvků výše. Tak si to přečtěte a pokud jste zásadně proti takovému návrhu, napište prosím proč. A hlavně nepište, že to ohlídat nejde. Jde, jenom se musí aspoň trochu chtít.

no a dejme tomu - Hezký den!
30. 08. 2012 | 11:23

Mac napsal(a):

volič odrovnaný svou duchaplností a znalostmi gramatiky

nesoudím podle sebe, akorát vím, že po jednom hltu Vám určitě nebude několik dnů blbě....
30. 08. 2012 | 11:27

Mac napsal(a):

jarpor

samozřejmě Xuryho doplnění je rovněž vysoce relevantní
30. 08. 2012 | 11:29

dříve čtenář napsal(a):

Pro pana jarpora : já vám teda závidím tu vaši absolutní spokojenost s touto současnou NADvládou... Aby bylo mezi námi jasno : lidé vašeho typu souhlasili už s protektorátem, chodili na subotniky po 48, podporovali pražské jaro po 68, podepsali 2000 slov, cinkali klíčema i aktivně se zůčastnili rozkrádání majetku po 89. Konformista se tomu říká jarpore!
A protože konformistů je v české kotlině vždy dostatek, tak to tu vypadá, jak to vypadá.
Další hezký lživý, okrádající a ponižujicí den vám přeji!
30. 08. 2012 | 11:29

analízátor napsal(a):

" ... až k tomu dostaneme příležitost."
Velice důležitá vsuvka. Příležitost, pane antikomunisto, dostanete, až zrušíte bohumínské usnesení, nebo ho obejdete.
Jinak jsou ty vaše body pouze rétorické cvičení.
A to vy neuděláte, protože dobře víte, že realizátora takovéhoto nežádoucího kroku by stihnul smutný osud Davidův(ten také příkladně spolupracoval s ksčm na úrovni kraje).

Ty vaše kydy oslní jen nekriticky smýšlející sladké.
30. 08. 2012 | 11:32

VČELAŘ napsal(a):

Tak jste nám to nandal, soudruhu Bohuslave Sobotko! Ještě že vás máme - letos byla malá úroda medu. Osobně proti vám nic nemám, snad jste i slušnej člověk, nebo aspoň slušně vystupujete. Ikdybych vám to chtěl věřit, tak bych musel znát odpověď na řadu otázek: " s kým ty všechny lahody, které nám tady říkáte, chcete dělat - s těmi lidmi, co máte v partaji? A v jaké koalici? Nebo si myslíte, že budete mít dostatečné preference, vládnout menšinově? " - Mluvím o parlamentních volbách, protože tato vláda už brzy padne. Ostatně, již v krajích, za stávající situace jste s ODS jedna prdel!
30. 08. 2012 | 11:37

neo napsal(a):

Dobrý den, měl bych pár otázek.

snížíme počet zdravotních pojišťoven/// jak? příkazem je zrušíte? Co se smlouvami s lékaři? Co s pacienty u zrušených pojišťoven?
• zrušíme regulační poplatky (s výjimkou „hotelových služeb“ v nemocnici, ale ten snížíme na 60 Kč za den a omezíme na 30 dnů v roce)/// I poplatek za pohotovost bez následné hospitalizace? Co s limity?
• zrušíme stropy zdravotního pojištění/// zavedení stropů ZP bylo pokud vim navrhováno právě ČSSD, proč je najednou nechcete?
• odstraníme chaos v úhradách, cenách za léky a doplatcích, v každé kategorii musí být skutečně jeden lék bez doplatku/// to vypadá, že se nic nezmění. Proč jen jeden lék? Zachováte maximální ceny nebo zavedete jednotné ceny?
• zastavíme privatizaci a vybudujeme systém veřejných neziskových nemocnic/// Budete stavět nové nemocnice,, nebo převedete stávající na neziskovky a které to budou?
• zvýšíme platy zdravotníků, zjednodušíme systém postgraduálního vzdělávání/// zdravotník je široký pojem. Kterým skupinám hodláte přidat a kolik a z čeho uvolníte peníze?
• rozvineme preventivní programy/// jaké preventivní programy? To dělají pojišťovny, chystáte něco separátního jen jako soukromou akci státu, nebo to propojíte s pojišťovnami?
30. 08. 2012 | 11:40

Škopková napsal(a):

"... Máš pravdu, předsedo ..."
30. 08. 2012 | 11:46

jarpor napsal(a):

Mac

S ohledem na skutečnost, jak si hejtmani ČSSD "ohlídali" peníze z EU na krajích, nemám pocit, že jsou schopni účinně bránit rozkrádačkám a předražování na úrovni celostátní, konktétně ve zdravotnictví... i když by to bylo velmi potřebné a kdybych se mýlil, rád se jim omluvím...

Takže tak k těm zdrojům, jež se nerozkradou...

dříve čtenář

Mou absolutní spokojenost.... konformista... na to jste přišel jak ?
Je spoustu věcí, jež dělá tato vláda jinak než bych si přál... ale nemám pocit, že jsem sežral rozum světa a že vše musí jít jen podle mých postojů a názorů... nenadávám šmahem na vše, co se udělá jen proto, abych nadával... a když o něčem uvažuji, pak pokud možno ve všech souvislostech...

Nic na tomto světě naní zadarmo... a tak je to i s financováním zdravotní péče.

Jsem opravdu zvědav, jak by to zde vypadalo, /nemám pocit, že by zde bylo lépe/ pokud by zde se věci měly dít podle permanentních nespokojenců nadávajících na vše kolem... Stačí si jen číst a přemýšlet o těch jejich postojích, jež píší zde...

Hezký den
30. 08. 2012 | 11:50

Ládik!!! napsal(a):

Nechť!
Ať!
Kéž!
Kéž by!

Bohušu, nejdřív musíš do práce a pak si koupíš to, na co sis vydělal. Chápeš to?
30. 08. 2012 | 11:52

poradce-terapeut napsal(a):

Panu všudypřítomnému panu "Mac".
Co to chlastáte za srágoroviny, nebo co si to pícháte? Vyserte se na to, dobře vám radím, jste na tom zle ...
30. 08. 2012 | 11:59

MJ napsal(a):

Pane Sobotko,
jste nedůvěryhodný. Máte v sobě něco z Jiřího Paroubka. Ten taky lidi rozděloval místo sjednocování. Čtyři levicové strany, z toho dvě založené zhrzenými bývalými předsedy ČSSD, které si jdou po krku jsou toho důkazem. Nejde Vám o kvalitní život pro národ, jde Vám o koryta. Váš člen Jiří Rusnok je mezi vůdci tunelování důchodového systému, když prosazuje 2. pilíř, jak se k tomu postavila ČSSD? I když jistě máte šanci ve vobách vyhrát, k ničemu Vám to nebude, protože nenajdete partnery do koalice a o 50% si můžete nechat zdát.
30. 08. 2012 | 11:59

jen nepřijít o hostivice napsal(a):

Slávečku, hezky napsáno. Toho hocha, co to psal se držte.
Jen bych teď, kdy vnitrostátní krize opravdu přiostřuje napsal místo nechceme NEPŘIPUSTÍME.

Jirka Paroubek by to tak určitě udělal a ten věděl, co lidé chtějí. Jen po sobě neměl nechat házet ty vajíčka. Ochranka, která nestřílí rychleji, než útočníci házejí je k ničemu.

Ale nezapomínejte, že vládu (pokud nebude prezidentem Vladimír Dlouhý a nezprivatizuje Ústavu, nebo ten druhý menšinář co by jmenoval koho on chce jako Klaus) bude sestavovat komunistický premiér.
Aby vám nenadělil zdravotnictví a MPSV.
30. 08. 2012 | 12:52

roman napsal(a):

Pane Sobotko,
nechápu, kdo by s Vámi neměl souhlasit. Samozřejmě kromě jedinců, kteří se v byznysu se zdravotnictvím pohybují a profitují na něm finančně. Jinak nikdo, leda blázen, anebo nějaký stranický fanatik.
Máte historickou šanci být při otáčení kola dějin v této republice, protože vyhrajete volby. Jenomže musíte opravdu začít u systémové korupce a klintelismu a to i ve vlastních řadách. Pokud to neuděláte, tak to další období nebude nikdo volit už ani vás, ani ODS. Budete totálně frustrovanými občany naházeni do jednoho pytle jako jeden spolek rozkradačů státních peněz, kteří razili jediné heslo "po nás potopa". Propojení byznysu a státních peněz je u nás už nyní nenormální a také nenormální věci plodí na ulici, v běžném životě lidí. Ten, kdo si toto neuvědomuje, nevidí, nebo nechce vidět, tak ten nemyslí na osud svých potomků. Bez rozdílu v bohatství, společenského postavení, či vzdělání. Jistě nikdo rozumný si nepřeje, aby nás opět někdo z venku, ať už z východu, nebo západu, přišel zachraňovat a nastolovat nové pořádky.
Dle mého už začátek změn je volba nového prezidenta. Už tady by neměl dostat šanci žádný nový populista, "český" ekonom, či jiný podezřelý "týpek".
30. 08. 2012 | 12:58

Chris napsal(a):

A co vám bránilo vše prosadit, když jste 8 let chrochtali u koryt?
30. 08. 2012 | 13:06

Xury napsal(a):

Pro romana:
"Jenomže musíte opravdu začít u systémové korupce a klintelismu a to i ve vlastních řadách. " - proč by měli začínat až přijdou do vlády? Vždyť vládnou skoro ve všech krajích a v řadě měst a to i těch velkých. Tam mají velký prostor ukázat všem, jak to myslí vážně s korupcí. kolik se toho namluvilo o zveřejňování smluv a všech údajů kolem výběrových řízení. Myslel jsem si, že to ČSSD myslí vážně a tak jsem se díval na Jihoravský kraj a Brno a bohužel jsem nenašel žádnou změnu a hlavně minimum informací.
30. 08. 2012 | 13:17

Yosif K napsal(a):

pane predsedo sobotko, ve vasi argumentaci jde o umnou smesku samozrejmych veci a socialistickych bludu:
• snížíme počet zdravotních pojišťoven
- na jednu, nebo na dve? Jedna pojistovna je ve Velke Britanii a v Kanade - na vsechno se ceka nehorazne dlouho...........
• zrušíme regulační poplatky (s výjimkou „hotelových služeb“ v nemocnici, ale ten snížíme na 60 Kč za den a omezíme na 30 dnů v roce)
- regulacni poplatky jsou v Evrope vsude krome Britanie. Tak se reguluje tim zer co je zdarmo, na to cekate 4 hodiny ve fronte. Opravdu tohle chcete?
• zrušíme stropy zdravotního pojištění
- a vyzeneme cizi manazery a techniky do zahranici. Tak aspon budou moci levicovi intosi zase skuhrat ze "Cesko je jen montovna". Opravdu tohle chcete? V ktere zemi nejsou zastropeny pripevky na zdravko? Proboha!!!!!
• odstraníme chaos v úhradách, cenách za léky a doplatcích, v každé kategorii musí být skutečně jeden lék bez doplatku
- odstranit chaos ve zdravotnictvi se nepodarilo nikde na svete. relativni poradek je ve svycarskem zdravotnictvi - tak se o to stara dost silna financni spoluucast pacientu.
• zastavíme privatizaci a vybudujeme systém veřejných neziskových nemocnic
- neziskove nemnocnice jsou i v USA. Fungiji uplne stejne jako ziskove nemocnice, akorat jsou v prumeru nakladove o neco drazsi.
• zvýšíme platy zdravotníků, zjednodušíme systém postgraduálního vzdělávání
- tohle slibuje kazdy. kde na to vzit? Aha, ceska republika je tragicky malo zadluzena, vzhuru na stezky vydupane reckymi a spanelskymi socialisty.....
• rozvineme preventivní programy
- tohle slibuje KAZDY.....

NCIMENE CHAPU ZE PROLETARI SI ZASE NABEHNOU BNA VIDLE A V PRISTICH VOLBACH DOSTANOU STRANU FALESNYCH PRATEL preoletariatu do vlady.

Snazte se to tam aspon moc nerozes...t prehnanym rozhazovanim acylpirinu.... .....
30. 08. 2012 | 13:48

Yosif K napsal(a):

Chris napsal(a):
A co vám bránilo vše prosadit, když jste 8 let chrochtali u koryt?
30. 08. 2012 | 13:06
Branili jim v tom "zli koalicni partneri".....

A co je drzelo v parte se zlymi koalicnimi aprtnery? prece touha po korytech, hnaci motor politiky!!!!!!
30. 08. 2012 | 13:50

Yosif K napsal(a):

Dalsi upresneni k demagogickym vykrikum predsedy Sobotky:

• nechceme privatizaci zdravotních pojišťoven
- ano - stat je lepsi hospodar, to vetdi vsichni uv3edklomeli proletari....
• nechceme regulační poplatky
- sice jsou vsude v Evroipe, ale ceske proetare s tomto lze snadno obalfnout a vystengrovat, hura!!!!
• nechceme privatizaci základní sítě nemocnic
- ano stat je ten nejlepsi hospodar.....
• nechceme nárůst spoluúčasti pacientů
- sice v Cesku je nejmensi spoluucast v Evrope, ale proc nerozdavat proletarum falesne sliby pred volbami????
• nechceme nárůst doplatků za léky
- sice v Cesku je nejmensi spoluucast v Evrope, ale proc nerozdavat proletarum falesne sliby pred volbami????
• nechceme rozdělení zdravotní péče na chudinskou a nadstandardní
- jasny - podivejte se na Jiriho Havla - ten dokonce zemrel v chudinske nemocnici ve Vidni aby demonstroval nekonecnou solidaritu s proletari. Cesko zustane jedinym statem na svete, ktery predstira ze chudaci a bohaci maji uplne stejnou zdravotni peci uplne ve vsem......
• nechceme nespokojené a frustrované zdravotníky
- no problem, staci o 100% zvysit platy, Duchacek (Dluhoslav Sobotka) to zaridi. ZDROJE TU JSOU, jen se pro ne sehnout!!!!!!
30. 08. 2012 | 13:59

Yosif K napsal(a):

• oddělíme systém privátních zdravotnických zařízení od systému veřejných neziskových nemocnic (pouze ten bude financován z veřejného a solidárního zdravotního fondu dle zákona)
KONEC CITATU.

V pravlasti moderniho sociku ve Svedsku je vertsina nemconic soukroma. Proc?
30. 08. 2012 | 14:05

Yosif K napsal(a):

jarpor napsal(a):
Mac

S ohledem na skutečnost, jak si hejtmani ČSSD "ohlídali" peníze z EU na krajích, nemám pocit, že jsou schopni účinně bránit rozkrádačkám a předražování na úrovni celostátní, konktétně ve zdravotnictví... i když by to bylo velmi potřebné a kdybych se mýlil, rád se jim omluvím...

Takže tak k těm zdrojům, jež se nerozkradou...
KONEC CITATU.

Nahodou jsem mluvil s doktorem, ketry zarizoval nakup angiograficke aparatury pro soukromou nemocnici. Za 19 milionu Kc. Otanzovi hejtmani plati za uplne stejnou vec 30-35 milionu Kc. Jmenovite v FN Olomouc. Na druhou stranu pak mohou zadarmo litat na Seychyly a na Mauritius. PRINCIP SOCIKU - z ciziho krev netece.

At zije Tesarik a jeho bratr subdodavatel Tesarik! Hura! At zije solidarni myslenka socialni demokracie! Hura!
30. 08. 2012 | 14:12

roman napsal(a):

Xury
No protože už by měla zafungovat sebereflexe, pud sebezáchovy. Naše pravice se ve své pýše a sebestřednosti destruuje sama a levice, pokud toto vnímá, tak musí nastolit změnu, nebo ji občané budou vnímat stejně a v dalším období nebude mít šanci žádnou. Právě pro změnu lidi otáčí. Životní úroveň bude dále klesat a až dojde i na podnikatele a státních zaměstnance, tak to je už s dnešními nezaměstnanými, sociálně slabými a naštvanými docela slušná armáda pro revoluci pod vedením nějakého populistického blázna.
30. 08. 2012 | 14:15

Mac napsal(a):

koukám, že duševní proletář Yosífek Káčko se zase rozjel....

zase nemá do čeho píchnout, zase na něho nikdo nečeká a nikdo se o něj nezajímá, tak tady v totální frustraci usilovně vyměšuje svoje zvratky o proletářích...
prej máme nejmenší spoluúčast v Evropě!!! no, Káčko, ještě by to taky chtělo srovnat kolik procent z HDP dáváme na zdravotnictví třeba ve srovnání s Němcem. Kdyby tento stát dával na zdravotnictví těch na Západě běžných 10-12% a ne jako u nás 7-8%, bylo by zdravotnictví jako víno i bez navyšování spoluúčasti.
Ale vysvětluj to duševním proletářům...
30. 08. 2012 | 14:28

Xury napsal(a):

Pro romana:
to jsme si nerozuměli. Já tu otázku myslel řečnicky s tím, že už dnes může socdem ukázat, jak to s tou průhledností ve správě veřejných financí myslí. Musím ovšem uznat, že na webu JMK jsem nějaké informace našel, ale ta úroveň se dost liší v jednotlivých zakázkách, takže by to rozhodně chtělo přidat. Nicméně je potřeba připomenout, že z těch cca 150 mld, které se údajně rozkradou ve veřejných financích (jde ale o údaj z roku 2009), tak třetina se týká samosprávy. Tedy krajů a měst.
30. 08. 2012 | 14:28

Mac napsal(a):

Yosifek Káčko

mohl byste mi kolego říci, odkdy nakupují přístroje do FAKULTNÍCH nemocnic HEJTMANI???? :-))))

Vy už jste totálně zblbnul z té protisocanské nenávisti :-))))

Nastudujte si aspoň nějaký bazál o fakultních nemocnicích a zdravotnictví vůbec, ať tady nejste za úplného vola .....
30. 08. 2012 | 14:32

SuP napsal(a):

Mace -
Hejtmani jsou možná za nákupy do fakultních nemocnic zodpovědní stejně jao Parkanová za Cassy.
Najdi 3 rozdály .....
30. 08. 2012 | 14:39

Mac napsal(a):

SuP
obávám se kolego, že o věci vůbec nic nevíte, což vám nikterak nebrání vehementně o ní hýkat.

Zjistěte si, pod koho patří fakultní nemocnice. Budete překvapen, že kraje to nejsou.

A pokud jde o Casy - je jasné, že ministryně války s nimi neměla nic společného, nákup vojenského materiálu byl přeci vždy v gesti ministerstva výživy.

Ach bože, to se tady zase urodil materiál....
30. 08. 2012 | 14:47

Mac napsal(a):

... v gesci ...

pro hnidopychy
30. 08. 2012 | 14:51

Zootechnik napsal(a):

Kdo je pro , aby Otík bydlel v Praze a pracoval pro Dřevoplech?
30. 08. 2012 | 15:04

Mirka napsal(a):

Mac
když už ten pravopis vylepšujete, tak .... hnidopichy, jako píchat nikoli pyšnit
30. 08. 2012 | 15:54

Janika napsal(a):

Pro pana Sobotku:

Rozhodně by to chtělo nějakého schopného ministra. Nejlépe takového, který má obrovské zkušenosti, je stále ještě mladý, má zkušenosti s prací na ministerstvu, je schopný lékař a má sociální cítění atd.

Jednoho takového vysoce postaveného vášnivého vyznavače sociální spravedlnosti ve zdravotnictví jste již na vládě měli. Dopadne to tentokráte lépe? Tak hodně štěstí ....
30. 08. 2012 | 16:21

Kuchař napsal(a):

Tak Sobotka se ohání přiškrcenými příjmy pro kraje ! No to už je opravdu síla. Vypadá to, že ta zlodějská banda z ČSSD nebude mít nikdy dost.
Ono by pane Sobotko úplně stačilo, kdybyste přestali krást. Když vás všechny pozavírají jako Rátha, bude peněz víc než dost.
30. 08. 2012 | 18:59

Kuchař napsal(a):

Co udělala ČSSD pro zdraví ?

Po vítězných krajských volbách, kde slibovala ČSSD převést nemocnice na neziskové příspěvkové prganizace, toto nesplnila a ponechala jejich právní formu v podobě akciovek a naopak zasedla v dozorčích radách , kde si začala si vyplácet až trojnásobné odměny, než bylo doposud zvykem. Tedy třeba třicet tisíc korun měsíčně v podstatě za nic. A to bez ohledu na to, že nemocnice pod jejich dozorem končily hospodaření ve stamiliónových mínusech.
Na dotazy novinářů, zda se nejedná o problém, reagovali socani pouze výkřiky, že se ničeho nezákonného nedopustili.

No fuj Sobotko ! Kde proboha berou tu drzost, takové amorální postavičky, jako jste Vy a vaši členové ,vylézat z děr a ukazovat se na světle Božím ?
30. 08. 2012 | 22:04

Honza999 napsal(a):

Kuchař

Není to tak jak říkáte... ČSSD nemohla přeměnit nemocnice na neziskové příspěvkové organizace proto, že na to musela dostat POVOLENÍ z ministerstva. Žádosti byly podány, ale ministerstvo nereagovalo. Nakonec po urgencích se krajům dostalo odpovědi, že se to nepovoluje, protože je v přípravě nový zákon. Tanto spor se táhl několik let přesto, že před platností nového zákona o nemocnicích ministerstvo bylo povinno takové žádosti krajských zastupitelů vyhovět.

Můžete dát nějaký link na důkaz, že si krajští zastupitelé v dozorčích radách zvýšili odměny na trojnásobek? Já žádné zmínky o dotazech novinářů nenašel, možná jsem použil ve vyhledavači ta nesprávná klíčová slova, poraďte...
30. 08. 2012 | 23:31

Koleda napsal(a):

Že jste na to v minulosti měli dvě volební období a nic z toho jste neuskutečnili! Tak alespoň pořád nežvaňte hlouposti. Kradli jste a kradete teď v krajích stejně, ne-li hůř než ODS a spol. Takže to zkoušejte na někoho jiného.
31. 08. 2012 | 11:23

Heseshoplewer napsal(a):

Deadlifting regarding troublesome measurements and then muscle
<a href="http://www.armani-outlet.net">cheap armani</a>-<a href="http://www.armani-outlet.net">Armani Belts</a>-http://www.armani-outlet.net
14. 11. 2012 | 06:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy