Důchodová past na občany a jak z ní

06. 09. 2012 | 08:48
Přečteno 3210 krát
Lidé v České republice už jednou byli ve finanční pasti, která se jmenovala investiční privatizační fondy z kupónové privatizace. Majetek do nich mohli vložit, ale nikoliv už vybrat. Svobodu přinesla až povinná přeměna IPF na otevřené podílové fondy. Podobným způsobem bychom chtěli řešit past, která je na občany vládou připravena v druhém pilíři penzijního systému.

Vládní propagace penzijní reformy zatemňuje podstatu věci. Druhý penzijní pilíř se tváří jako snaha o odstranění schodků penzijního systému, ale přesouvá je do státního dluhu, takže si můžeme vybrat, co na nás víc dolehne. Vládní pojetí fondového systému zároveň vnáší do zajištění na stáří taková rizika, že jej nelze při troše zodpovědnosti doporučit.
Všimněte si prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska, který se snažil vyvrátit tvrzení, že tyto peníze nebudou pod státní kontrolou – přestože půjde o povinné platby ze zákona, a to pro každého, kdo se pro druhý penzijní pilíř rozhodne. Přesvědčil nás jen o tom, že se peníze pod státní kontrolou důsledně vyberou. Jakmile budou z vaší kapsy venku, zmizí i z ministrova zorného pole.
Co s nimi bude dalších 30 nebo více let, je ve hvězdách. Kalousek zatím pro úspěch operace udělal jen to, že navrhuje další zvýšení DPH, tedy další okleštění domácí poptávky, přestože ekonomika je už rok v recesi. Nabízet výnos vkladů při klesající ekonomice, to připomíná cimrmanovský chemický vtip “H2SO5“.
Nejsme proti spoření, chceme jen, aby bylo skutečně dobrovolné, férové a efektivní. Ostatně, jeden fondový penzijní systém – penzijní připojištění se státním příspěvkem - už tady máme. Bohužel je nedokonalý, protože každá připravovaná změna, která by zprůhlednila zacházení penzijních fondů se vklady účastníků, dlouho narážela na rozhodný odpor finanční lobby. Ta si chtěla ponechat otevřenou možnost, že dostane zpět obrovské náklady z marketingových kampaní, když do fondů lákala občany nesplnitelnými sliby.
Státnímu příspěvku lze také připsat fakt, že současné penzijní připojištění má úctyhodných 4,7 milionu účastníků. Jenže průměrná měsíční úložka dnes činí pouhých 441 korun. V souhrnu se jedná o naspořených 23 miliard korun ročně (bez příspěvků zaměstnavatele), ke kterým stát přidá 5 miliard korun. Jedná se tedy o velkolepý, relativně levný, avšak neuvěřitelně neefektivní nástroj, který by stačilo uvést do pořádku. Místo toho je nabízen další, podstatně dražší systém, který bude stejně nevýnosný, avšak bez státní podpory, pokud nepočítáme drobné výhody na úkor účastníků průběžného penzijního systému. Když vyčíslíme částečné zmrazení valorizací důchodů pod záminkou penzijní reformy, vláda lidem sebere během tří let dalších 48 miliard korun. To musíme naprosto jednoznačně odmítnout.
A co chceme, pokud uspějeme v příštích volbách? Minimalizovat negativní dopad druhého penzijního pilíře na důchodový systém v ČR. Dosáhnout jeho postupného splynutí se třetím pilířem v jediný spořící systém a tím i jeho plné finanční nezávislosti.
Chceme zabránit tomu, aby v době ekonomického poklesu a rekordního zadlužování státu vznikl další zdroj dluhu. Proto žádáme po vládě, aby zavedení druhého penzijního pilíře odsunula či úplně zrušila.
Pokud vláda zavedení druhého penzijního pilíře prosadí a sociální demokracie v parlamentních volbách získá potřebný mandát od voličů:
1) Umožníme účastníkům druhého penzijního pilíře úplný návrat do průběžného systému.
2) Zablokujeme vstup nových účastníků do druhého pilíře.
3) Zrušíme převod tří procent hrubé mzdy z průběžného systému do druhého pilíře (s případným zvýšením státního příspěvku účastníkům).
Pokud by toto řešení už nebylo průchodné, zastavíme vyvádění prostředků z průběžného systému alespoň do doby, než se v něm podaří obnovit rovnováhu. I tak bude třeba uvažovat o snížení vyváděného procenta. Nebo požadovat radikální zvýšení příspěvku samotných účastníků a omezit tak jejich počet, aby případný neúspěch fondového spoření neuvrhl do sociální tísně masu občanů.
Sociální demokracie chce spravedlivou důchodovou reformu, která bude výhodná pro většinu občanů, nejen pro ty nejbohatší. Proto odmítáme vládní návrh na privatizaci penzí prostřednictvím zavedení druhého penzijního pilíře. Proto jsme v Senátu i Poslanecké sněmovně hlasovali proti přijetí vládního návrhu, a proto budeme hlasovat proti tomuto návrh i v dalším hlasování v Poslanecké sněmovně.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kentus napsal(a):

Celá tahle pravicová selanka jednou skončí .A proto bůh jim pomáhej at nezhynou.
06. 09. 2012 | 09:06

Neudržitelný napsal(a):

Až se zbavíme všech Sobotků, Nečasů, Kalousků a ostatních dnešních politiků, a nahradíme je politiky, pak teprve se možná u nás začne dělat něco co bude mít smysl.
06. 09. 2012 | 09:07

rodím jen za tučné sociální dávky napsal(a):

Jako většina levicových českých žen rodím a vychovávám pacholata jen za tučné sociální dávky.

Sociální demokracie slíbila, že všechny homosexuály, bezdětné kariéristky atd. pěkně voškube a peníze dá nám na rození pacholat a jejich výchovu a výživu.

Až na jedno děcko budu dostávat od státu 20.000,- Kč měsíčně budu rodit budoucí přispěvatele do penzijního rozpočtu státu jak na běžícím páse a moje dcery také, jinak NE!

Čest práci!
06. 09. 2012 | 09:13

Sláma napsal(a):

Říká se, že chytrý člověk by se měl poučit nejen z chyb vlastních, ale i chyb druhých.
Je jasné, že chemický pokusník Kalousek stále hodlá uplatňovat orientální modely (inspiruje se v Bulharsku, ale i v Albánii, Kosovu a Kazachstánu), které se už jinde neuplatnili. Takže např. Slovensko, které iniciativně zavedlo jednotnou sazbu DPH znovu zavedlo nižší pásmo. Pravicové Maďarsko spolu s levicovým Polskem zrušily přesně tu reformu, kterou nám tady Kalousek ordinuje, Maďarsko dokonce s použitím nástroje znárodnění.
06. 09. 2012 | 09:15

Ládik!!! napsal(a):

Past teď frčí, Dolejš taky o pasti. Zadání od jednoho učitele.
06. 09. 2012 | 09:21

Vlkodav napsal(a):

Kritika, kritika, kritika. Ale ani jeden návrh na řešení. Ach jo.
06. 09. 2012 | 09:24

Maximus napsal(a):

Celkem dobrý blog. Autor tam hned na začátku napsal:
Lidé v České republice už jednou byli ve finanční pasti, která se jmenovala investiční privatizační fondy z kupónové privatizace.

Ano, bylo to tak, jen bych to trochu upřesnil. Ty fondy byly zhruba dvou typů, "uzavřené a otevřené". Z uzavřeného jste mohl dostat své vložené peníze pouze koupí příslušného balíku akcií, ale musel to ten fond emitovat na burze či RM sytému. Někteříé se o to ani nesnažili, raději prachy rozfofrovali. A to byl předem plánovaný podraz! Proč? Protože už třeba v roce 1990 dávno před kupónovkou v ČR byly tyto fondy např. v SRN dávno zakázané. A věříte někdo tomu, že to naši super ekonomové nevěděli? No a u otevřených fondů, jste si mohl a můžete koupit příslušný balík svých vložených financí podle reálného kurzu na burze a to většinou bez problémů popř. u těchto fondů Vám to tento fond podle kurzu přímo vyplatil. A to je přece o něčem jiném! Tady bylo uděláno spousta lmpáren a stát místo, aby udělal v celém finančním systému pořádek, tak jen přihlížel. Hádejte asi proč tak nečinil. Protože v tom jistí politici a přímo byli namočeni, myslím v těch levárnách! A pak v této zemi zkuste někomu svěřit své peníze, to může udělal opravdu jenom hlupák, po těch všech 20-letých zkušenostech budování "úspěšné" formy českého kapitalismu nám může Kalousek a spol. vyprávět spíše pohádky o Budulínkovi, ta verze pohádky je pravděpodobnější než ty jeho důchodové fondy!
Pěkný den!
06. 09. 2012 | 09:26

Carlos V. napsal(a):

Takto devastovat druhý pilíř ? A proč ne.

Jen bych zachoval jednu část. Kdo chce dostávat nižší důchod, může platit nižší sociální pojištění.

Ovšem řádnou úpravu by si zasloužil i třetí pilíř. Zrušit příspěvky státu, kdy se provádějí nesmyslné transfery od lidí spořících jedním stylem k lidem spořícím druhým stylem. Stejně tak odečíst i daňový odečet u plateb do 3. pilíře. Nač preferovat jeden systém a podporovat fondy ?
06. 09. 2012 | 09:38

Bunny napsal(a):

to Vlkodav:
Informačně negramotný, ne? Rozbor situace a představy autora o řešení najde v tomto krátkém textu i tupec, pokud nemá na očích ideologické klapky. Milý pane, umíte i něco jiného, než psát kraviny do diskuzí?
06. 09. 2012 | 09:54

David napsal(a):

"...Proto žádáme po vládě, aby zavedení druhého penzijního pilíře odsunula či úplně zrušila...."

-----------------

Je vidět, že odpor opozice k reformě je stále značný.

Je proto velmi závažné, že v tak důležité věci nedošlo k široké dohodě s opozicí.

Pokud ČSSD bude reformu po vítězných volbách tak radikálně měnit, tak by bylo rozumné vůbec NEvstupovat do druhého pilíře a počkat si až na ty změny.

Oslabování prvního pilíře opt-outem do druhého pilíře bylo v Maďarsku, Slovensku a Polsku tou klíčovou CHYBOU, a tu my děláme také.

Penzijní reforma je proto velmi, velmi špatná a teď

je nutné co nejvíce lidí ODRADIT

od toho, aby vstupovali do druhého pilíře, který bude jen výnosným

tunelem pro penzijní fondy.

Proč reforma nebude mít úspěch je jasné. Byla založena na lži a podvodu ze strany penzijních fondů, a to se jim teď vymstí. Lidi už nejsou až takoví hlupáci, jak se zdálo.

Penzijní fondy počítají s tím, že záměrně nedostatečně informované lidi a v časové tísni snáze zlomí ve svůj prospěch.

Ptám se. Budu muset spořit i když budu nezaměstnaný, nebo prostě na spoření nebudu, třeba 10 let, mít nadbytečné peníze, když je budu muset „odklánět“ do neustále se zvyšující DPH?

Nějak se zapomíná na obyčejné lidi, kde 60% nebere ani průměrnou mzdu.

Mladí lidé si nemohou spořit významnou výši v penzijním fondu, protože si zakládají rodinu a splácejí hypotéky. Takže významně si spořit na důchod mohou tak nejdříve od 40 let. A ti starší 40 let? Těm už se to nevyplatí – jak propočítali někteří odborníci.
06. 09. 2012 | 09:59

Vlkodav napsal(a):

Buny:

Jasně, umím ještě psát blbosti a nesmysly. A radím vám, ať mé příspěvky nečtete, evidentně vaše naimplementované myšlenky od CSSD nejsou kompatibilní se zdravým rozumem. Jinak by jste viděl, že se pan Sobotka vymezuje jen negativně, co zruší, co neudělá a pod. Teda ne že by na tom byla koalice líp, tam taky chybí konstruktivní mašlenky. Jeden za 18 a druhý bez 2 za 20, říkávala moje babička. Ale to pro vás zas bude kravina, že má pravdu?
06. 09. 2012 | 10:02

Marcel Dvořák napsal(a):

Je velká škoda, že každý kdo je dnes ve vládě tak se všemožně snaží najít a vymyslet zcela nový a jedinečný způsob jak odstranit následek ale na příčinu zcela zapomíná. Na všechno máme xxx tisíc poradců a analytiků samozřejmě každý je ten nejchytřejší a má přece ten zlatý grál. Přesto všechno jsme dnes tam kde jsme a odnáší to vždy ten obyčejný a nejvíce pracující člověk, který přestože celý život pracoval tak je nakonec společnosti na obtíž. Od revoluce se tu jen rozkrádá a nikdo nechce TUTO PŘÍČINU všech současných problémů odstranit. Každý se jen vymlouvá jak něco nejde a jak je to složité a hledá jako největší lenoch jak to udělat jinak aby se vlk nažral, koza zůstala celá a on nedopadl jako ten, který bude společnosti na obtíž. Takže pane Sobotko a ostatní pokud vám opravdu jde o lidi tak odstraňte díry kudy vám utíkají peníze, snižte DPH, ostatní daně a jsem přesvědčen, že můžete pracovat nejenom s vyrovnaným rozpočtem ale plusovým. Do té doby jsou všechny články, výstupy v médiích a poslanecké sněmovně jen plané a populistické řeči. Já osobně i jako podnikatel začínám volit KSČM.
06. 09. 2012 | 10:07

Libertad napsal(a):

Pane Sobotka,
je nutné Vašim voličům vysvětlit, že i když jim někdo bude nabízet "dárek" -na příklad 500kč za podpis-, který bude znamenat "dobrovolný" vstup do 2. pilíře, tak ať to nepodepisují. Potom se pan Rusmok a spol budou moci klouzat. Vstup pana Drábka, Kalouska a jim na roveň postavených podvodníků druhý pilíř nezachrání.
Lide, kteří berou více než je medián, se na stáří vždy zajistí, někdo si našetří na bydlení z náhrad, jako Vy, někdo si odřekne pravidelné dovolené u moře s rodinou, vezme druhé zaměstnání a má své bydlení na stáří také.
Chcete-li zachránit sociáně demokratickou myšlenku a vrátit ji věrohodnost, prosím vyžeňte ty exkomunisty ze strany. Slušný člověk k Vám totiž nemůže vstoupit a ni volit. A pak nastavte taková pravidla ve straně, aby hlavní slovo neměli lidé typu pana Rátha, Haly, nemakačenkové jako Vy, nebo pododníci - studenti, jako pan Hašek, Onderka a dlouhé etc.
S pozdravem sociální demokrat, který Vaši stranu nikdy nevolil a volit nebude, neboť výše naznačených změn nejste schopní.
06. 09. 2012 | 10:10

curve tunivai napsal(a):

bohužel při hlasování je jedněch 18 a druhých ani ne 20.

Tak se domnívám, že pokud existují mezi oběma tábory takové značné rozpory a při hlasování se mohou přehlasovat tak maximálně o 2 hlasy, že tedy takový parlament vůbec nemá nic odhlasovávat, zvláště pak zákony, které budou ovlivňovat lidi životy lidí na dlouhé roky, např. důchhody na 40, 50 let, restituce na 30.

Je to v rozporu s pojmem demokracie, vláda lidu, vláda většiny.

Pokud není skutečná většina, většiny se dosahuje pomocí podvodů, přeběhlíků, nebo že někoho odstraní do basy

pak by se nemělo nic odhlasovávat, neb hlasování je nelegitimní dokonce až kriminální a zločinné.
06. 09. 2012 | 10:11

woomsk 518 napsal(a):

Libertad zřejmě nechodí k volbám, nemá totiž koho volit
06. 09. 2012 | 10:13

Al Jouda napsal(a):

Copak past pro mladé- budoucí důchodce, s tím se dá po volbách ještě něco udělat, ale co současní důchodci, kteří přičiněním současné vlády šlápli do hovna ? To už se nedá napravit, to okradení o 2/3 valorizace každý rok až do voleb, kdy snad se valorizace zase vrátí na původní výši. Ty peníze už nikdy neuvidí, a proto se musí nasadit maximální úsporný systém : svítit svíčkami, vařit na ohni a důchod utrácet jen na nákupních zájezdech v cizině. Kalouskovi ani korunu daně!
06. 09. 2012 | 10:17

carneval napsal(a):

nejvíc peněz utrácejí důchodci v lékárnách.

To budou muset hlavně omezit. A o to taky jde. mrtvý důchodce přeci už nic nechce.
06. 09. 2012 | 10:20

Libertad napsal(a):

Chodím k volbám, ale patřím mezi 20% voličů, jejichž hlas byl v posledních volbách ukraden, "pardón" rozpočítán mezi ty strany, které těch 20% voličů nechtělo volit. Tomu se říká "demokracie.
06. 09. 2012 | 10:31

Yosif K napsal(a):

Jeste byste pane predsedo mel vysvetlit, jak jste nabadal hejtmany k vetsi "sponzorske aktivite" ohledne voleb. Jak o tom mluvil Palas.

A) Zda se ze si hejtmane vzali vase vyzvy az moc k srdci - kradou o sto set - v Olomouci prihrava Tesarik hejtman zakazky na Tesarika dodavatele software atd atd.

B) Zda se ze se Vam vypad na zjisteni puvodu palasova majetku nevyplatil. Puvod Palasova majetku se verejne nikdy nevysvatlil a Palas Vas ted obvinil ze jste de facto nabadal ku korupci. A NENI SAM kdo to takhle chapal!
06. 09. 2012 | 10:46

Yosif K napsal(a):

Pokud by toto řešení už nebylo průchodné, zastavíme vyvádění prostředků z průběžného systému alespoň do doby, než se v něm podaří obnovit rovnováhu.
KONEC CITATU.

Hodne stesti pane Sobotka! V prubeznem systemu pujde obnovit rovnovahu dost tezko - pracovniku ubyva a duchodcu pribyva.

Samozrejme - proc za takoveto situace setrit! Napujcujte penize, rozhodte je mezi proletare, bude blaze, nastane raj proletaru na zemi. VSECHNO DOBE DOPADNE! Proletari volte CSSD!

Mozna by se CSSD mohla inspirovat humannim systemem ve Skandinavioi. V Dansku maji 25% DPH uplne na vsechno. Na auta 180% dan navrch! Logan stoji v Dansku vice nez v Cechach novy Mercedes! Nerikal nejaky Zaoralek ze se mame vsichni inspirovat u Skandinavcu????
06. 09. 2012 | 10:53

Kelt napsal(a):

Kalousek zatím nedokázal "trefit" ani jeden státní rozpočet,jeho hauptrefou byl rozpočet na rok 2009,kdy "naplánoval"růst HDP na 4,5%.Ono to pak byly ty 4,5% ale MINUS se schodkem 179 miliard a poté 166 miliard.
Za jeho bačování se veřejný dluh zvýší do konce tohoto roku o více jak 800 MILIARD Kč.-tolik jeho erudice.
A teď hejlům,co mu skočí na jeho vábení slibuje cosi za 4O let.
Co je ale horší a to je zlodějna prvního stupně je řešení této vlády národní katastrofy důchodového systému an block.
1/Vláda zvýšila DPH co by kompenzaci výpadku převodu peněz z průběžného sytému do druhého pilíře-LEŽ jako věž.Zvyšováním DPH jenom látá díry ve SR.
2/Snížením valorizací penzí připraví současné důchodce o 48 miliard Kč a navíc tím sníží i základ v dalších letech pro následné valorizace.
3/Šetřit prý se musí a to všichni-jenom a to zejména katolická církev dostane z peněz daňových poplatníků na náhradách nevydaného majetku až 97 MILIARD Kč,s tím,že roční splátky budou valorizovány o celou VÝŠI INFLACE,důchodci se musí smířit s JEDNOU TŘETINOU.
Navíc jsou církve při převodu majetku osvobozeny od daně-a to na rozdíl od všech ostatních restituentů.

Prostě tato vláda národu soustavně lže a okrádá zejména ty,kteří pracují ve mzdě a ty,kteří již pracovat nemohou.
Kdyby šla do zádele včera,bylo by pozdě-tato země pod vládou korupčníků a hloupých ideologů nemá šanci na to přiřadit se k civilizovaným demokratickým zemím západní Evropy a směřuje do "Albánie".
Zasloužíme si to,nebo nezasloužíme?
06. 09. 2012 | 10:55

Yosif K napsal(a):

Chcete-li zachránit sociáně demokratickou myšlenku a vrátit ji věrohodnost, prosím vyžeňte ty exkomunisty ze strany. Slušný člověk k Vám totiž nemůže vstoupit a ni volit. A pak nastavte taková pravidla ve straně, aby hlavní slovo neměli lidé typu pana Rátha, Haly, nemakačenkové jako Vy, nebo pododníci - studenti, jako pan Hašek, Onderka a dlouhé etc.
S pozdravem sociální demokrat, který Vaši stranu nikdy nevolil a volit nebude, neboť výše naznačených změn nejste schopní.
06. 09. 2012 | 10:10

Pane Libertad - vy nechapete ze s prechodem na krajske zrizeni ovaldluy obe nejvetsi strany (CSSD i ODS) krajsti kmotri!

Necas je ve chte nechte ve vleku krajskych kmotru a Sobtoka taky!
Navic velka cast financovani CSSD pochazi z toho co nakradou hejtmane jako Vanhova, Rath, Tesarik atd. Sobotka muze tak psat po blogach, skutecna moc v CSSD je uplne jinde. Pokud je nekdo poctivy - "je nutno jej obklicit a takhle drzet za varlata, jinak bude jebat vsechny s tema cedulkama" jak rikal krajsky manager CSSD Vana.
06. 09. 2012 | 11:00

antiovce napsal(a):

Yosif K jako vždy kecá nesmysly

Mozna by se CSSD mohla inspirovat humannim systemem ve Skandinavioi. V Dansku maji 25% DPH uplne na vsechno. Na auta 180% dan navrch! Logan stoji v Dansku vice nez v Cechach novy Mercedes! Nerikal nejaky Zaoralek ze se mame vsichni inspirovat u Skandinavcu????

Jaká je skutečnost?!

Nikdo v EU nemá jednotnou sazbu DPH na všechno, ani Dánsko
Jednotná sazba daně z přidané hodnoty (DPH), kterou tento měsíc posvětila česká vláda, je naprosté evropské unikum. Jedinou sazbu má v Unii Dánsko, a to 25 procent.

Ale i tam se DPH vůbec neplatí u některých služeb a zboží, které mají být v ČR od roku 2013 daněny sazbou 17,5 procenta. Mezi ně patří například veřejná doprava, pohřby či noviny.

Noviny jsou v Dánsku navíc v tzv. nulové sazbě, kterou mají v Evropské unii pro tiskoviny třeba i Velká Británie a Belgie. Pohřebnictví, stejně jako veřejná doprava s výjimkou přepravy turistů autobusy, vstupy do muzeí a některé další služby jsou pak od DPH v Dánsku podle daňových manuálů mezinárodních poradenských společností zcela osvobozeny.

Evropské státy mají kromě Dánska dvě nebo dokonce tři sazby DPH. Celkem dvanáct zemí EU má sníženou sazbu DPH na úrovni pěti procent.

V Česku má ale tato snížená sazba příští rok stoupnout z 10 na 14 % a v roce 2013 by se měla sjednotit s vyšší sazbou, která má přespříští rok klesnout ze současných 20 na 17,5 procenta. Zhruba tři čtvrtiny nákupního koše průměrné domácnosti však podle propočtů ekonomů v důsledku sjednocení sazeb DPH zdraží.

Potřebu sjednocení DPH vládní politici letos nejdříve zdůvodňovali jen hrozícím výpadkem v průběžném státním důchodovém systému, což má být důsledek nově vzniklého soukromého penzijního pilíře, nyní už ale argumentují obecně snahou udržet schodek státního rozpočtu na přijatelné výši.

Kompenzace daňovou progresí
Dánsko představuje v Evropě z hlediska DPH jedinou výjimku, nicméně ani tato severská země nemůže být pro vládu Petra Nečase vzorem, a to hned z několika důvodů. Předně kvůli zmíněným výjimkám, hlavně však kvůli tomu, že Dánsko má zcela odlišný daňový mix než ČR a negativní sociální dopady, které by vysoká DPH jinak způsobila, kompenzuje progresivním daněním příjmů.

„V Dánsku je sice „jednotná“ DPH, ta je ovšem více než vykompenzována silným progresivním zdaněním u daně z příjmu fyzických osob – právě tahle daň je hlavní financér výdajů státu,“ řekla Právu Ilona Švihlíková z Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.
06. 09. 2012 | 11:21

Koleda napsal(a):

To Dvořák:
Pane Dvořáku, můžete vyjevit v jakém oboru podnikáte? Neznám totiž podnikatele, který by volil KSČM. To pro ně vyrábíte mávátka a busty Lenina?
06. 09. 2012 | 11:21

Mac napsal(a):

bacha, dostavil se Yosífek Káčko - to zase budou kraviny :-))

jako posledně, když se snažil přesvědčit auditorium, že vybavení do FAKULTNÍCH nemocnic zařizují HEJTMANI :-)))))))))))

Teď zase předstírá, že věří sebevětší kravině, vyřčené Palasem, kterého kudy chodí označuje za člověka nedůvěryhodného.

Prostě - to je Yosífek,duševní proletář, případ pro psychiatra :-)))
06. 09. 2012 | 11:22

antiovce napsal(a):

pokračování

Jinými slovy, jednotná sazba DPH je v Dánsku doprovázena velmi vysokým zdaněním nejbohatších fyzických osob. Zatímco nejvyšší sazba daně z příjmů je tam podle údajů Eurostatu 51,5 procenta a třeba ve Švédsku dokonce 56,4%, pak ČR je vedle Bulharska a Litvy zemí s velmi nízkou sazbou daně a nejbohatší lidé mají u nás celkové daňové odvody naopak nižší než ostatní spoluobčané.

Zvýšení DPH nejvíc postihne nejchudší
V Česku totiž platí tzv. rovná sazba 15 procent, ta je ale ve skutečnosti degresívní. Kvůli započítávání pojistného do základu daně má většina zaměstnanců až 20procentní sazbu, ale lidé s výrazně nadprůměrnými příjmy mají díky stropům na placení pojištění od dosažení určitého příjmu sazbu jen 15 procent.

ČR rovněž patří spolu s Řeckem a Litvou mezi země, které v minulých letech nejvíce snížily korporátní daně (ČR až na 19 %). Dánsko má korporátní sazbu 25 procent.

Podle Švihlíkové je obvyklé, že v daňovém mixu vyspělých zemí je degresívní charakter nepřímých daní doprovázen progresívním charakterem přímých daní. Nepřímé daně, především DPH, jsou daněmi se silně regresívním dopadem.

„Tedy daněmi, které nejvíce postihují ty nejchudší, protože zdaňují spotřebu, která v jejich výdajích zaujímá největší část – relativně s tím, že tyto skupiny nemají z čeho vytvářet úspory,“ vysvětlila ekonomka.

DPH, která využívá pouze jednu sazbu, je tak podle Švihlíkové nespravedlivá, protože relativně více sníží příjem poplatníků s nižším příjmem než poplatníků s vyšším příjmem.

Dánské zdroje neodsává korupce
Dánsko, které v posledních desetiletích úspěšně rozvíjelo koncept sociálního státu a zvyšovalo blahobyt svých občanů, má podle loňských údajů Eurostatu nejvyšší daňovou kvótu z EU (48,2 %), ČR 36,1 procenta. Celkové daňové příjmy této severské země dosahují 55,3 % hrubého domácího produktu, zatímco v Česku je to 40,5 procenta HDP.

Navzdory vysoké jednotné sazbě DPH, z níž mají výjimku také těžko dostupné Faerské ostrovy a Grónsko, představují nepřímé daně v Dánsku ve vztahu k jeho HDP 16,8 %, přímé 30 % HDP.

V ČR je hlavním zdrojem státního rozpočtu z hlediska individuálních odvodů sociální pojištění (15,8 % HDP), nepřímé daně jsou ve výši 11,5 a přímé jen 7,1 % HDP.

Přímé daně v Dánsku tvoří 62,3 % z celkových daní, kdežto v ČR jenom 23,8 procenta.

Průměr EU je 32,4 procenta. „Progresitivita daní je v ČR nesmírně slabá. Navíc v Dánsku se prostě zdroje vyberou a nerozkradou,“ upozornila Švihlíková i na srovnání míry korupce.

Podle loňského indexu Transparency International má Dánsko nejnižší míru korupce na světě, ČR je přitom až na 53. místě. O desítky míst zpět je pak Česko za Dánskem a obecně skandinávskými zeměmi i v nejrůznějších světových žebříčcích, které se týkají vymahatelnosti práva a konkurenceschopnosti.

„Na nepřímé daně se soustřeďují země s vysokou korupcí a neefektivitou, protože se relativně dobře vybírají. Proto se na nepřímé daně zaměřují především rozvojové země,“ dodala Švihlíková.

V ČR příští rok kvůli zvýšení DPH zdraží nejen zmíněné noviny, pohřby či jízdné, ale i potraviny, léky, energie a řada dalších služeb, které až dosud byly ve snížené, 10% sazbě DPH.

http://www.novinky.cz/finance/240281-nikdo-v-eu-nema-jednotnou-sazbu-dph-na-vsechno-ani-dansko.html
06. 09. 2012 | 11:23

Mac napsal(a):

antiovce

myslíte, že pan Yosif Vaši výše uvedenou vyčerpávající analýzu pochopí?

Mám dojem, že je poněkud v zajetí svých paranoidních klišé :-)))
06. 09. 2012 | 11:27

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Sobotko, nevolil jsem ČSSD, ale s vašimi představami v této záležitosti naprosto souhlasím. Bohužel vládní koalice, s nyní už slabou podporou ve sněmovně, přijímá zásadní rozhodnutí na mnoho let bez dohody s opozicí. K tomu patří i církevní restituce či některá opatření ve zdravotnictví.Myslím, že o zásadních otázkách týkajících se všech občanů by měla najít shodu levice a pravice, i bez opoziční smlouvy.
Je od Vás férové, že jak občanům, tak fondům dopředu říkáte co zamýšlíte v případě volebního vítězství. Doufám, že se pak nevymluvíte na koaličního partnera....

Jaké jsou vaše představy s valorizací důchodů v příštích letech ?

Proč vaším lpěním na předčasných volbách působíte jako tmel držící pohromadě vládní poslance ? Kdyby věděli, že po pádu vlády se prostě znovu rozdají karty na podkladě volebních výsledků, tak by p.Nečas příští hlasování neustál.
06. 09. 2012 | 11:36

antiovce napsal(a):

Mac
myslím, že ne. Ale nepíšu to sem proto aby něco pochopil, to po něm opravdu nemůže nikdo chtít, ale aby náhodou někdo těm lžím, překrucování skutečností a mýtům neuvěřil.
06. 09. 2012 | 11:37

Mascotte napsal(a):

Sobotka, člověk který nikdy nikde nepracoval
a jeho zkušenosti z pracovního života normálního občana
jsou nulové, mi bude vládnout. Čím jsem si tohle zasloužil?
To je stejná tragedie jako Kalousek na financ ministerstvu,
a Klaus na hradě. Neuvěřitelné. Dělá se mi zle.
06. 09. 2012 | 11:42

neo napsal(a):

Mascotte:

promiňte, ale i poslancování, ministrování či prezidentování je práce.
06. 09. 2012 | 11:44

Wraith napsal(a):

Neo
Bohužel, je to práce. A jak na potvoru, nikdo politikum nedává podepsat hmotnou zodpovědnost.
Myslím, že by politici začali uvažovat jinak, kdyby pak museli za své kroky ručit majetkem nejen svým, ale své rodiny. Navíc by museli zdokladovat každý halířek svého majetku, ať už zdejšího nebo zahraničního.
Prostě: nemohli by nikam "odklonit" svá aktiva. A veškeré prokazatelně zaviněné škody by pak museli bez odmluv zatáhnout... V případě největších průšvihů by přišli o své majetečky. A basta.
Takový Kalousek by stoprocentně do konce života nevyšel z vězení pro dlužníky, pokud by se taková instituce znovuobnovila.
A kandidátů na obyvatelství toho zařízení v této republice je požehnaně. A nejen mezi politiky.
06. 09. 2012 | 12:00

SuP napsal(a):

Vlkodav -
A to se nám tu Sobotka z nějaké skromnosti nezmínil o možnosti se na pilíře vybodnout, platit furt stejně, čekat jak to dopadne a bokem spořit svoje kolik chce a kde chce.
Jenže on je mladý a perspektivní a tak tuší, že z těch, kdo zůstanou v původním modelu, dostane důchod na nákup žebrácké hole, přestože jich tam zbude víc jak polovina. Jenže neplatících diváků.
06. 09. 2012 | 12:15

Petr napsal(a):

"Důchodová past na občany a jak z ní"
Jednoduše: Provést defenestraci, ale ne částečnou, úplnou a obyčejní lidé, ne Vy Nadlidi, se budou mít do roka do dvou jako se mají občané např. ve Švýcarsku ne Lucembursku.
Stačí jeden, aby zůstal u koryta a noví se nakazí, jak se stalo v r.1989. Je to stejné jak se žloutenkou, stačí jeden nakažený a nemoc se šíří dál.
06. 09. 2012 | 13:30

JAHA napsal(a):

Ad: slama
Slovensko, které iniciativně zavedlo jednotnou sazbu DPH znovu zavedlo nižší pásmo

Ano, zaviedlo "iniciativne" za predchadzajuceho Fica lieky a zdravotne pomocky. Zvysilo "iniciativne" sadzbu 19 % na 20 % za Radicovej na vsetko ostatne. No a teraz "iniciativne" Fico vo vlade z TOHOTO roku 2012:
Fica pohoršil Jahnátkov nápad znížiť DPH na základné potraviny
Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6366011/fica-pohorsil-jahnatkov-napad-znizit-dph-na-zakladne-potraviny.html#ixzz25gnRH7CM

Jahnatek je minister Ficovej vlady, ktory si DOVOLIL ZAPOLEMIZOVAT o moznosti znizenia DPH z 20 na aspon 19 %, nie ze by dal na vlade taky navrh!!! a Ficovu odozvu si mozete precitat. Takze, ked nieco pisete, tak piste tak, aby ste ludi INFORMOVALI a nie ZAVADZALI. Ale, mozno ste len napisali, co ste kdesi zapoculi, tak sa to tu vacsinou stava.
06. 09. 2012 | 13:50

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! napsal(a):

bacha , Slováci chtěli samostatný stát, ale nyní mají jedinou touhu se přestěhovat do ČR.
06. 09. 2012 | 13:51

Admirál napsal(a):

Kalousek & Rusnok lákají do důchodových investičních fondů. Je to stejné, jako když Král & Vévoda z Dobrodružství Huckleberriho Fina prodávali přípravek na odstraňování zubního kamene.

Řešení se nabízí v té knize. Namazat dehtem, obalit v peří a povozit na kládě.
06. 09. 2012 | 14:10

JAHA napsal(a):

Ad: Slama

Dovetok.

Slovensko malo rovnaku dan nie len na DPH, ale i na ine dane, okrem spotrebnych. Teraz napr. Fico nielen ze neznizuje docasne zvysenu DPH z 19 na 20 %, ale zvysuje dan z prijmov pravnickym osobam z 19 na 23 %, dan z prijmov fyzickym osobam nad urcenu ciastku, atd., atd., atd.,.

Takze miesto jednoduchosti a prehladnosti danovych sadzieb, ktore nas posuvali v rebricku konkurencieschopnosti vyssie, mozeme takmer s istotou ocakavat pad. Kym Cesko ma naplanovane postupne zjednotenie dane na 17,5 %, a to by ho malo posunut z 39. miesta vyssie, Slovensko zo sucasneho 71. miesta asi nepostupi, skor naopak. Npr. take Madarsko Orbanovymi "opatreniami" kleslo zo 48. na 60. miesto.

Opatrenia zacate minulou slovenskou vladou na vylepsenie nedobreho postavenia v konkurencieschopnosti Ficov minister Malatinsky stopol. Takze suma sumarum nam budu este vzdialenejsie staty, ktore su uz teraz pred nami, ako Iran, Turecko, Madarsko, Rusko, Tunisko!!!, Kolumbia!!!☺.

Hej hor sa, sveta proletari...
06. 09. 2012 | 14:16

JAHA napsal(a):

Ad:!!!!!!!!!!!!!!
bacha , Slováci chtěli samostatný stát,ale nyní mají jedinou touhu se přestěhovat do ČR.

Ano, ti najpracovitejsi☺.

Viete, u nas su davky podstatne nizsie a tazsie sa k nim dostanete.
06. 09. 2012 | 14:19

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§ napsal(a):

JAHA

i ti pracovití, to jde napříč spektrem.

Jen kolik je Slováků u nás na ministerstvech a v TV. Stačí otočit knoflík, naladit zprávy a slovenštině se nevyhnete

nebo zajít v Hodoníně do obchodu či banky. Češtinu neuslyšíte, stejně jako v Praze v supermarketech.
06. 09. 2012 | 14:25

JAHA napsal(a):

Ad: !!!!!!!!!!!!

To je globalizacia, EU, multikulti, Shengen.... Umenie presadit sa v zamestnani, podnikani... Co sme chceli, to mame☺.
06. 09. 2012 | 14:27

!!!!!!!!!!!!!!!!!!! napsal(a):

Jaho

kvůli vám mám nyní poprskaný monitor.

Slováci odcházeli v minulosti za hranice vždy z hladu.
06. 09. 2012 | 17:12

Fialenka napsal(a):

antiovce

Doplním, co ještě je v Dánsku od DPH osvobozeno:

- prodej a pronájem nemovitostí
- dodávky plynu, vody, elektřiny a topení
- zdravotnická péče, sociální služby, školné
- amatérský sport
06. 09. 2012 | 18:50

JAHA napsal(a):

Ad:!!!!!!!!!!!
Slováci odcházeli v minulosti za hranice vždy z hladu.

Tak jest!
Cesi naopak budovat socializmus☺.
07. 09. 2012 | 08:14

Parabellum napsal(a):

Fialenka

Pronájem nemovitosrtí je osvobozen od daně i v ČR. V Dánsku sice není dan z převodu nemovitosti, ale je tam poměrně velmi vysoká dan z nemovitosti na úrovni 1 procenta tržní ceny nemovitosti.

Jinými slovy, geront žijící v dvougeneračním domku někde na Praze 4 by při desetitisícovém duchodu platil 80-120 tisíc daně z nemovitossti ročně!!!!

Kromě toho je v Dánsku poměrně vyskoká silniční dan, ktakže když jsem v Kodani, tak tam mohu videt dámy na bicyklech s rozpuštěnými vlasy, namísto českých neformemných Fialenek se zadnicemi rozměrů šifonéru soukajících se za volant gumokolu:-)))))
08. 09. 2012 | 12:55

ženská logika napsal(a):

třeba v Dánsku není tak nadsazená realitní bublina, ani tam důchodci neberou měsíčně důchod jen 416 eur.

pak by výše uvedený příklad byl z oblasti psychedelického mámení.
Navíc v Praze je víc kopců, tak tam ta kola také nebudou tak výhodná, jak v rovinatém Dánsku.
09. 09. 2012 | 09:06

skeptický napsal(a):

H2SO5 může připadat jako vtip otcům Cimrmanovým,což jsou učitelé z obecné.
Když se toho chytí tzv.špičkový politik,tak patří zpátky do obecné.
Jo,ministr to je jiný kafe.Repetent,ten všechny přepere.
09. 09. 2012 | 11:49

Parabellum napsal(a):

ženská logika

Důchodci v Dánsku neberou 416 eur, PROTOŽE penzijní systém Dánska je veskrze privátní.

Vy myslíte, že v ČR je jedno procento z ceny jiný podíl, než v Dánsku?
09. 09. 2012 | 16:07

Thomas Jefferson napsal(a):

Správně, pane Sobotko.
Jak ukazují zkušenosti našich sousedů (Slovensko, Maďarsko), zkušenosti mnoha zemí Evropy a světa, je průběžný penzijní systém pro občany dlouhodobě nejjistější a nejbezpečnější, jelikož nelze vykrást, jak podotýká Miloš Zeman.

Nicméně, i ten průběžný systém je založen na předpokladu, že počet pracujících na 1 důchodce bude stejný, aby bylo stejné procentuální zdanění mezd a příjmů pro všechny generace během jejich produktivního života.

Což jsou samozřejmě ideologické vzdušné zámky. Dlouhodobě totiž počet pracujích na 1 důchodce nejen osciluje, ale hlavně klesá. Máte řešení, pane Sobotko? Fakta jsou fakta.

1.Demografická struktura složení populace(počty narozených v populačních ročnících klesají a jsou mezi nimi velice významné rozdíly)

2.Demografické cykly/dlouhodobý trend.Rostoucí střední délka života.
30.létech 20.st.byl nárok na důchod od 65.Střední délka života byla:muži 59let,ženy 64 let.2012:Nárok na důchod by dnes měl být od cca 81.Stř.délka života je:73/80.

3.Štědré a snadno získatelné soc.dávky.

5.Demotivující a pro mnoho firem likvidační zdanění práce 43% (28% soc., 15% zdrav.daň).

6.Stále rostoucí počet vysokoškoláků v populačním ročníku. Má skutečně více než 60% populačního ročníku potenciál na dokončení vysoké školy při zachování špičkových standardů pro získání VŠ diplomu ?

7.Zbytečný posun ukončení stř.školy na 19 let.

8.Možnost předčasného důchodu.

7.Snadnost a štědrost získání invalidního důchodu.V ČR je dnes v evidenci cca 531 000 údajných "invalidů" jako kdyby právě skončila nějaká strašná a mrzačící válka. :-)
Atd.

Vzhledem k výše zmíněným faktům a (ne)nabízeným řešením od ČSSD, pane Sobotko, to vypadá , že celá ČSSD strká hlavu do písku anebo mluvíte slibotechnicky ve stylu "zdroje jsou".

V ekonomice platil, platí a vždy bude platit jednoduchý zákon bez ohledu na to, kdo je u moci.

Čím více stát něco zdaní, tím méně toho bude v oficiální ekonomice.
Aneb čím více stát něco zdaní, tím více se daná aktivita bude přesouvat do šedé ekonomiky.

Chce ČSSD, aby maximum občanů mělo práci ? Tak proč lpí na zdanění mzdy pracovníka cifrou 43% (28% soc., 15% zdrav.daň) ? Aby maximum občanů mělo práci, musí být maximální poptávka po pracovnících od firem. Maximální potávka po pracovnících nastane u firem, když bude minimální, tedy nulové, ano,nulové zdanění mezd pracovníků, tedy i fixních mzdových nákladů firem.

Pro firmu je rozdíl zaměstnávat 10 lidí s fixními náklady 2 000 000 Kč ročně nebo 4 000 000 Kč ročně (soc.,zdrav.+další daně/poplatky a náklady s tím spojené) bez jistoty budoucího odbytu a zisku. Klíčová slova: fixní náklady, bez jistoty. Firma, na rozdíl od vlády, musí být v plusu pořád, jinak přijde o všechno.

ČSSD by naopak měla usilovat o zdanění luxusní spotřeby, tzv.zdanění bohatých (auta dle kubatury,domy od částky X dle lokální medián.ceny,nápoje dle % obsahu alkoholu, cigarety,hazard,erot.služby, atp.) .

Proč je zdanění spotřeby, včetně té luxusní, výnosnější, nákladově efektivnější na výběr a mnohem férovější a solidárnější pro všechny občany než zdanění příjmů ?

Bohatí občané a firmy se mnohem snadněji vyhnou zdanění svých příjmů(viz mnoho odpisů z daní,složité firemní struktury, přesun sídla do jiné země,existence globálních poradenských/účetních firem, atd.) než zdanění své luxusní spotřeby.
Nulové daň.náklady na prac.sílu=>maximální poptávka po prac.síle. Max.poptávka po práci =100% zaměstnanost=prosperita=konec krize.

Aplikace:Zrušení daň.odvodů z mezd na soc.,zdr."zabezpečení".Zrušení daně z příjmu fyz.osobám. Zrušení zdanění úspor(=podpora spořivosti). Zavedení zdanění úvěru(=demotivace se zadlužovat).

Kompenzace:Zavedení historicky ověřené daně z prodeje(sales tax),jež se sama přizpůsobuje vývoji ekonomiky,se 3 sazbami+zrušení nákladné DPH.Či ponechání DPH také se 3 sazbami.

1.Nejnižší sazba na nezbytné věci k životu(potraviny)
2.Prostřední sazba na zbytné zboží/služby(většina zboží/služeb vč.bankovních)
3.Nejvyšší sazba na luxusní zboží/služby,alkohol,cigarety,hazard,erot.služby(auta dle kubatury,domy od částky X dle lokální medián.ceny,atp.)

Cíl:Daň.progrese a málo plýtvání (vyšší spotřeba=vyšší daně), motivace k práci a spořivosti (kdo pracuje a spoří, bohatne, kdo jen spotřebovává, chudne), solidarita s chudými (bohatí konzumují více a dražší věci=platí více na daních),společenský dlouhodobý smír.
10. 09. 2012 | 21:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy