Zvyšte minimální mzdu!

17. 10. 2012 | 09:01
Přečteno 6822 krát
Jako prásknutí dveřmi vyznívá záměr Drábkova ministerstva práce a sociálních věcí, že ani v příštím roce nedojde ke zvýšení minimální mzdy. Jde to krok, který není jenom nemravný, ale nemá ani ekonomickou logiku.

Nejméně placené profese se musí spokojit už šestým rokem po sobě s pouhými 8 tisíci korunami hrubého měsíčně, přestože inflace nabírá rychlé tempo. Podle výpočtů ČMKOS spotřebitelské ceny vzrostly od ledna 2007, kdy byla minimální mzda naposledy upravena, bezmála o pětinu. Bylo by tedy namístě přinejmenším 20 procentní zvýšení, aby si tyto mzdy uchovaly původní reálnou hodnotu. Pravicová vláda Petra Nečase a Miroslava Kalouska je však bohužel dlouhodobě zcela jiného názoru. Ačkoliv mají ministři ODS a TOP 09 plná ústa frází o tom, že se „musí vyplatit pracovat“, ve skutečnosti jsou jim příjmy nejhůře placených zaměstnanců úplně jedno.
Zvýšení minimální mzdy je efektivní protikrizové opatření, protože lidé s nízkými příjmy prostě nestrčí své peníze někam do slamníku, ale prakticky okamžitě je utratí. Pomáhají tak vlastně roztáčet hospodářství země. Navíc česká minimální mzda dosahuje pouhé čtvrtiny toho, co je zaručeno třeba v Nizozemsku, Belgii, Francii či Španělsku. V těchto zemích přitom nejnižší mzda vytrvale stoupá a potvrzuje, že nějaká krizová brzda je v případě minimální mzdy čirý nesmysl. V Německu minimální mzda není stanovena vůbec, mzdovou hladinu tam spolehlivě reguluje kolektivní vyjednávání. Ale v sousedním Rakousku minimální mzdu stanovenu mají, 1000 euro, a patří k ní nárok na 14. platů, tedy je téměř čtyřikrát více než českých zhruba 300 eur.
Také představa, že propastně nižší mzdy usnadní zaměstnávání občanů ČR na západ od našich hranic, je mylná. Spíše jsme vnímáni jako nekalá konkurence, což podněcuje k tvorbě nejrůznějších formálních i neformálních bariér.
Oponenti minimální mzdy rádi tvrdí, že zvýšení mzdy likviduje pracovní místa, ale skutečnost tomuto závěru neodpovídá. Před dvěma lety podnikl na toto téma mimořádně rozsáhlý výzkum reprezentativní tým amerických ekonomů práce profesora Michaela Reicha z Kalifornské univerzity v Berkley a šéfa univerzitního Institutu pro výzkum práce a zaměstnanosti IRLE.
Výzkumný tým porovnával vývoj zaměstnanosti v 17 státech USA, které měly vyšší minimální mzdu, než požaduje federální regulace, s ostatními státy unie. Výzkum dospěl k závěru, že v dlouhém období mezi lety 1990 a 2006, pro které byla k dispozici oficiální data, výše minimální mzdy neměla prakticky žádný vliv na tvorbu pracovních míst.
Zároveň se ukázalo, že regulace minimální mzdy je důležitou součástí sociální ochrany, protože v USA třetina pracovníků restauračních služeb nedostává víc než deset procent nad stanovené minimum a v pohostinství a obchodu tam najdeme polovinu všech zaměstnanců, jejichž mzda se pohybuje v pásmu do deseti procent nad federální minimum.
Na českou studii tohoto charakteru jsem nenarazil, ale ze sociálních statistik zjišťujeme, že v ČR vzniká skupina „pracujících chudých“, tedy lidí, kteří jsou plně pohlceni existenčními starostmi a jsou snadno vtahováni do šedé a černé ekonomiky. Přinejmenším nemají pomyšlení na zvyšování kvalifikace a tato omezení postihují i jejich děti. Extrémně nízké mzdy tak degradují konkurenceschopnost země.
Je však férové, že Drábkovo ministerstvo navrhlo další zmrazení minimální mzdy už před krajskými a senátními volbami. Přibyl další důvod, proč vládní strany nevolit.
Sociální demokracie naopak řadí pravidelné zvyšování minimální mzdy, stejně jako rozmrazení a pravidelný růst starobních důchodů o plnou výši inflace za své hlavní sociální priority. Pokud se nám je nepodaří prosadit vůči stávající vládní pravicové většině v Poslanecké sněmovně, jsme připraveni prosadit je v případě volebního úspěchu po nových parlamentních volbách.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

schlimbach napsal(a):

Pěkně napsáno, jak ale přesvědčit asociální psychopaty a tupce, aby se nad sebou zamysleli?
17. 10. 2012 | 09:20

Yosif K napsal(a):

Zvyste minimalni mzdy, zvyste nezamestnanost, zvyste pocet lidi zavislych na socialce, zvyste pocet skalnich socdemackych volicu!

Logika demagogickych socialnich utopistu. Konecny stav zavadeni sociku - minimalni mesicni mzda 916 EUR, odstupne 60 mesicnich platu a 25% nezamestnanych - jako v Recku. Kdo by za takovych mezd a takoveho odstupneho zamestnaval nove lidi. Proletarum se tak "ohromne pomohlo". Po socialisticky - po 22 letech valdy socialistu je 25% obyvatelstva Recka na socialce.
17. 10. 2012 | 09:20

schlimbach napsal(a):

Yosif.K
vidím, že ideologie má na vaše myšlení skutečně negativní dopad -(
17. 10. 2012 | 09:22

Sláma napsal(a):

Pan Sobotka má naprostou pravdu. Fyzik Nečas a chemik Kalousek totiž nepřišli na základní premisu Západu. Totiž, že zaměstnanci nejsou jen nákladovou položkou, ale jsou zároveň Spotřebiteli. Když Spotřebiteli vezmete příliš mnoho peněz, přestane utrácet za "zbytečnosti" a krize se začíná rozlézat do dalších sektorů. Ohrozí zejména drobné podnikatele, kteří z podstaty věci nemohou své služby či výrobky vyvážet. A jak začínají krachovat drobní podnikatelé, krize se rozlézá dále.
Zvýšení minimální mzdy bude mít nemalý efekt na veřejné finance - z větších platů odejde větší peníz na sociální a zdravotní pojištění, zvětší se i výběr daně z příjmu fyzickýcho osob, DPH a spotřební daně.
17. 10. 2012 | 09:23

Dobrý rada napsal(a):

schlimbachu, zajdi k psychoterapeutovi, třeba ti poradí, jak se nad sebou zamyslet.
17. 10. 2012 | 09:27

Kverulant napsal(a):

Yosif:
Já myslel, že Řecko má dluhy kvůli obrovské míře korupce a naprosto nefunkčnímu aparátu vybírání daní, ale zdá se, že jste právě objevil jiný důvod. ;-)
17. 10. 2012 | 09:27

Martin napsal(a):

Minimální mzda je socialistický nesmysl a ta se nemá zvyšovat, ta se musí rušit, Sobotko.
Pokud něco lidem s příjmy kolem minimální mzdy škodí, pak je to právě minimální mzda, běžně se děje že pracant po zvýšení minimální mzdy dostane mzdu vyšší jenom oficiálně, ale prakticky se mu příjmy zmenší, protože se musejí platit vyšší odvody.

A dále Sobotka prvoplánově lže, zvýšení minimální mzdy nezpůsobuje větší konkurenceschopnost, zvyšování mezd naopak konkurenceschopnost oproti třeba Číně snižuje.
17. 10. 2012 | 09:29

Yosif K napsal(a):

Oponenti minimální mzdy rádi tvrdí, že zvýšení mzdy likviduje pracovní místa, ale skutečnost tomuto závěru neodpovídá. Před dvěma lety podnikl na toto téma mimořádně rozsáhlý výzkum reprezentativní tým amerických ekonomů práce profesora Michaela Reicha z Kalifornské univerzity v Berkley a šéfa univerzitního Institutu pro výzkum práce a zaměstnanosti IRLE.
KONEC CITATU.

Samozrejme ze zvyseni minimalni mzdy snizuje poptavku po novych pracovnich silach. To ze se nemusi projevit ve statistikach jeste neznamena ze ten jev neexistuje.

Zamestnavatele mohou reagovat na zvyseni mzdovych nakladu jinymi nespocetnymi zpusoby - a bezpochyby take reaguji. Mohou nezvysit platy jinym pracovnikum, takze dojde k distrci pracovniho trhu, mohou usetrit na fringe benefitech atd. V neposledni rade mohou byt donuceni k omezeni investic a podilet se tak na upadku ekonomie proti jinym lacinejsim zemim. (Procpak jde Cina neustale dopredu, ze ano? Procpak jsou v Cine silne omezeny odbory?)

Socialisticke a zelene regulovani vseho mozneho vychazi z mylneho presvedceni
ze pro podnikatele rostou penize na stromech a ze cokoliv si oranzovi a zeleni mudrci vymysli, ze podnikatle mohou klidne zaplatit z toho ze omezi spotrebu virzinek a havanskych doutniku. Vetsinou to vsak neni pravda.
17. 10. 2012 | 09:33

Sláma napsal(a):

Yosif K. už zase lže, což je pro "pravouna" velice typické. Napsal o Řecku:"po 22 letech valdy socialistu".
Jenže v Řecku se v moderní historii vlády levice a pravice střídaly docela pravidelně. Řecko do rozpočtové krize přivedla vláda pravicové strany Nea demokratia, která tam vládla v letech 2004-2009 a Řecko zadlužila především nákupem 333 tanků Leopard 2A4s a 1A5 od Bundeswehru v roce 2005 a čtyř ponorek U-214 z Německa (od firmy Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH, Kiel).
17. 10. 2012 | 09:34

šašek z Jihlavy napsal(a):

Naprosto souhlasím, proč by měli lidé u nás 22let po převratu pracovat za 4krát méně než v Rakousku. Hanba této asociální vládě, hanba ministru Drábkovi.
Yosif se v mých očích definitivně diskvalifikoval. Jestli dojde před vánoci k nepokojům a násilí spojeným s rabováním, mají to na svědomí asociální a sobečtí darebáci, kteří o slově solidarita naposled slyšeli v souvislosti s polskými událostmi někdy před 30ti lety.
Současná vláda bude tak dlouho utahovat šrouby, až strhá závity a pak se to vyvalí...
17. 10. 2012 | 09:34

schlimbach napsal(a):

Dobrý rada,

máte s tím nějakou osobní zkušenost? Pomohlo to? Jak vidím ne -(
17. 10. 2012 | 09:42

Yosif K napsal(a):

Kverulant napsal(a):
Yosif:
Já myslel, že Řecko má dluhy kvůli obrovské míře korupce a naprosto nefunkčnímu aparátu vybírání daní, ale zdá se, že jste právě objevil jiný důvod. ;-)
17. 10. 2012 | 09:27
Korupce a nevyber dani je jedna vec.

Druha vec je - pokud chcete videt v Cesku 25% nezamestnanost - naridte minimalni mzdu 916 EUR a 60mesicni odstupne a za rok nebo dva tu 25% nezmestnanost budete mit taky.

Dtto Spanelsko. Mam pribuzny ve Spanelsku - makaji jako blazni. Rikaji ze kdyby vsak prestali makat - ze je zamestnavatel prakticky nemuze vyhodit. Nema na to aby jim zaplatil 60mesicni odstupny. Proto zamestnavatel NEZAMESTNAVA ZADNY NOVY LIDI. Na staly pracovni pomer. Pokud potrebuje vypomoc, najme nekoho na brigadu - na to se odstupny nevztahuje. Pak se troubove v novinach divi ze ve Spanelsku je 50% nezamestnanost mezi mladymi lidmi. Kdo by je zamestnal s takovymi socialistickymi zakony?

Kdo ma pracovni smlouvu ze starych casu, muze si stavkovat a demonstrovat jak chce - nikdo jej nemuze vyhodit. Kdo nema pracvni smlouvu - muze diky tomu stravit cely zivot na brigadach.

Lidi si za socany zvykli na lepsi. Ted se musi splacet dluhy - vsichni si bolestne zvykaji na horsi. Velmi bolestne. Po 22 letech valdy socanu - jak v recku tak ve Spanelsku.

I ty minimalni mzdy musi jit nakonec brutalne dolu. Jina cesta neni. 22 let nahoru se socialisty a pak drzkopadem pekne hluboko dolu - k realne urovni toho co si ekonimie muze dovolit.
17. 10. 2012 | 09:44

schlimbach napsal(a):

Bože, asi lepší sem nechodit, protože když člověk jen koutkem oka zahlédne ty výblitky Yousifa K, má po náladě, protože s takovým materiálem je změna absolutně nemožná -(
17. 10. 2012 | 09:46

Záškodník napsal(a):

Yosif

Opravdu si myslíte, že zvýšení této vpravdě otrocké mzdy(8-10 tis.měsíčně) o jeden,či dva tisíce, položí naše podnikatele?

Kdyby na tom byli opravdu tak špatně, těžko budou mít ve svém soukromém vozovém parku minimálně tři superdrahá auta(pro každého člena rodiny jedno),létat několikrát ročně do USA atd.
Jeden takový střední podnikatel je naším sousedem, ale už několik měsíců marně hledá zaměstnance na velmi kvalifikovanou pozici, na níž požaduje znalost odborného počítačového programu, angličtinu a jazyk tagalog(oficiální filipínský jazyk). Neberte to,když nabízí "velkorysých" 10 tisíc měsíčně.

Odírání zaměstnanců v ČR dosáhlo již takového stupně,že se proti němu bouří i pravicově orientovaní voliči(jako já).
Kdy si konečně uvědomíte, že jsme dosáhli toho nejprimitivnějšího stupně kapitalismu jaký vůbec existuje???

Patříte k odnoži posledních věrných naší skvělé koalice.
Uvědomte si konečně, že jen díky jejímu postoji a odpornému sdírání lidí pracujících u soukromníků, velkopodnikatelů a v zahraničních řetězcích, dopadly poslední volby katastrofálně.
Pokud se koalice do dalších voleb neprobere, nezbaví se profláklých ksichtů , nepošle do krimu všechny,kteří tam už dávno patří (včetně Rittiga, Béma,Janouška,Jančíka, Oulického, Šulce, Řebíčka, Topolánka, Dalíka, Dvořáka, Vondry, Drábka, Kalouska....) a nenastaví pravidla snesitelná i pro ty nejnuznější sociální vrstvy, dočkáte se takového rudého překvapení, že se nepostačíte divit.

A pak už opravdu můžete očekávat i to znárodňování.
Asociálnost a elementární nedostatek slušnosti této postsocialistické formy "demokracie" žene zoufalé lidi k zoufalým činům.
17. 10. 2012 | 09:46

Sláma napsal(a):

Martin zase napsal další nesmysl: "ale prakticky se mu příjmy zmenší, protože se musejí platit vyšší odvody."
Vzhledem k tomu, že se odvody platí z procenta hrubé mzdy, tak je to dost nesmysl.
Pokud má zaměstnanec hrubý plat 8.000 Kč, je jeho čistá mzda 7.120 Kč. Je-li jeho hrubá mzda 9.000 Kč, je jeho čistá mzda 8.010,- Kč.
Je naprosto jasné, že zvyšování minimální mzdy zvyšuje konkurenceschopnost. Není náhodou, že státy s vyšší minimální mzdou mají i vyšší konkurenceschopnost. Asi vám uniklo, Martine, že ve srovnání konkuresceschopnosti se Česká republika v žebříčcích prudce propadá.
Všechno to vychází z primitivního přesvědčení, že nekvalifikovaní manuální pracovníci vytvářejí ekonomickou výkonnost. Asi vám nějak uniklo, Martine, že žijeme ve 21. století a ve fabrikách pracují roboti. Například v jisté továrně, pro kterou subdodávám už pracuje jen údržba, pár lidí v expedici a kvantum lidí ve vývoji. Tam se dělá ten domácí produkt. Nekvalifikovaná síla je už potřeba jenom někde v zemědělství, lesním hospodářství a ve stavebnictví. To jsou ovšem odvětví, které naši konkurenceschopnost netvoří.
Samozřejmě, skutečnost, že Česká republika má HDP na úrovni 80% EU a mzdy na 30% je prapůvodem rozpočtových problémů ČR. Zvyšme platy na 60% EU a stát má v rozpočtu přebytky, protože se výběr daní zvýší geometrickou řadou!
17. 10. 2012 | 09:48

Glosator napsal(a):

"Zákon o minimální mzdě chrání toho, kdo má práci, před tím, kdo ji nemá" (c) tuším M. Thatcherová
17. 10. 2012 | 09:49

MartinO napsal(a):

Šašek:
Vždyť pracujte za víc, kdo vám brání? Nebo odejděte pracovat do toho Rakouska. Nebo podnikejte u nás a plaťte lidem rakouské mzdy. Za vlády Sobotky u nás byly mzdy jako v Rakousku? Tak rabovat se vám zachtělo, hmmm...
17. 10. 2012 | 09:50

David napsal(a):

"Zvyšte minimální mzdu!"

----

Naprostý nesouhlas!!!

Ve státní správě se v roce 2010 a 2011 snížily platy o VÍCE než 10% a proto není - za této situace - vůbec žádný důvod zvyšovat minimální mzdu.

Spíš by bylo potřeba prověřit to, zda také i vedoucím pracovníkům se snížily mzdy o stejných 10%, jako obyčejným zaměstnancům.

Zatímco pomyslné nůžky mezi platy vedoucích pracovníků a řadových pracovníků se stále více rozevírají, tak zvýšením minimální mzdy by se naopak nůžky oproti řadovým pracovníkům sevřely. Za chvíli by pak uklizečky mohly brát stejný plat, jako řadoví vysokoškoláci.

--

"...Bylo by tedy namístě přinejmenším 20 procentní zvýšení, aby si tyto mzdy uchovaly původní reálnou hodnotu...."

--

Pokud chcete argumentovat inflací, tak by se musely mzdy (i důchody) zvýšit všem, a ne jen mzda minimální. Ale kde na to brát?

Jde o spravedlnost v odměňování a proto mzdové proporce by měly být zachovány a ne rozvráceny.
17. 10. 2012 | 09:53

Záškodník napsal(a):

Šašek

Naprosto souhlasím.
Soudruzi by suše konstatovali - kdo seje vítr, sklízí bouři!

Martin

Pokud jste podnikatel nebo nějaký zaháčkovaný "pravicový" politik, tak se vám ani nedivím.

Je pro vás výhodné platit lidem stejnou mzdu, jaké dosahovali zhruba před 16 lety.
To, že se tímto způsobem jen podporuje schwarz systém, protože z takové mzdy normální člověk nemůže přežít(aniž by bydlel pod mostem a živil se zbytky v kontejnerech), vám evidentně nevadí.
Co se např.obchodníků týká, vydělávají velmi slušně na maržích(vím, zač nakupují např. zboží z Číny nebo Polska-mám známou na celnici-jde třeba i o 200 procent)
Jenže lidé zaměstnaní načerno nemají nárok na dovolenou, v případě úrazu na odškodnění, o sociálním a zdravotním pojištění nemluvě.
Jestliže se vám tento odpudivý systém odírání chudáků zamlouvá, pak si o vás nelze myslet nic pozitivního.
17. 10. 2012 | 09:56

Záškodník napsal(a):

A ještě na něco jste zapomněli, voliči našich kleptomanských stran.
U nás krachují obchodníci především proto, že jsou jejich zaměstnanci i zaměstnanci ostatních privátních firem a řetězců tak brutálně odíráni.Zač by si ještě měli kupovat jejich předražené zboží(často totéž, které prodávají Vietnamci za třetinovou cenu)???
To ovšem těmto ekonomickým géniům nedochází-myslí si jak na to nevyhráli, když u výplaty co nejvíc odrbou zaměstnance.
Asi ve škole nedávali pozor - po každé akci následuje reakce.
17. 10. 2012 | 10:00

Sláma napsal(a):

To Glosator: nesmíte brát všechno vážně, co se kde plácne. Ani Velká Británie minimální mzdy nezrušila, v současnosti tam je minimální mzda 1.005.33 GBP, a to tam vládne konzervativní vláda.
Samozřejmě, že zvýšení mimimální mzdy nezaměstnanost nezvýší. Neznám žádného podnikatele, který by zaměstnával někoho nepotřebného. A když zaměstnance potřebuje, tak je prostě zaplatí.
Zvýšení minimální mzdy je také prostředkem ke snížení daňových úniků. Spousta podnikatelů totiž platí zaměstnancům jen minimální mzdy a zbytek jim dává v podobě Švarcsystému.
Samotný Švarcsystém připravuje veřejné rozpočty v ČR o 50-60 mld. Kč ročně.
17. 10. 2012 | 10:00

Yosif K napsal(a):

Tak pane Slama - nakup tanku samzorejme reckemu rozpoctu nepomohl ale socialisti vladli z poslednich 30 let celkem 22 let a za jejich vlady stouply mzdy proletaru na desetinasobek. Diky tomu kdo chce investovat na Balkane jsde do Turecka, Bulharska a Makedonie - zahrnaicni investice do Recka jsou NULA CELA NULA.

Tanky netanky - hlavni problem je ze Recko ma trikrat vyssi proletarske mzdy proti zbytku Balkanu a samozrejme cca stejnou pracovni moralku.
Dale ma recko DVAAPIULKRAT VYSSI MZDY PROLETRAU VE STASTNIM SEKTORU NEZ V SOKROMEM SEKTORU. Ve statnim sektorui je sazmorejme navic horsi praocvni motalka nez u soukromniku. Kdo ma socialisticke parazity zivit?

Socanske vlady v Recku - cesta ku zkaze:

1981-1989 Papandreu - 8 let
1993-2004 Papandreu pak Simitis - 12 let
2009-2011 Papandreu JR - 2 roky

Dohromady 22 let ze 31 let - slavna socialisticka cesta nahoru a pak bolestny socialisticky drzkopad dolu. Socialisticke extraburty dodnes nejsou plne odbourany.
17. 10. 2012 | 10:01

Kyselý Sven napsal(a):

Sláma:
Nechci se sice zastávat fyzika Nečase nebo chemika Kalouska, ale myslíte, že právník Sobotka je v tomto případě lepší volba? Právník, který navíc nikdy nepracoval (ve smyslu "vytvářel hodnoty" ;-)?
Kverulant:
Řecko má dluhy kvůli tomu, že dlouhodobě vyplácelo utrácelo víc peněz, než vydělalo. Korupce a nefunkční výběr daní je jen část tohoto problému.
17. 10. 2012 | 10:02

LUF napsal(a):

Autor
To máte prašť jako uhoď. Pokud bude muset podnikatel vyplácet víc za nejméně kvalifikovanou, pomocnou práci, přijme na tuto práci méně lidí (nebo více propustí - nebude se tak často uklízet, bude hlídat míň hlídačů...). Víte oni by lidi raději někdy dělali za míň než aby byli na ulici
17. 10. 2012 | 10:03

Abe Normalni napsal(a):

Bohuslav to zaplati!!
17. 10. 2012 | 10:04

Sláma napsal(a):

David napsal: "Ve státní správě se v roce 2010 a 2011 snížily platy o VÍCE než 10% "
Davide, tohle říkal Kalousek, ale Kalouskovi nesmíte věřit ani ň. Také jsem věřil, ale z toho mě vyvedl Xury. Ve skutečnosti se mzdové náklady v nepodnikatelské sféře snížily naprosto nepatrně.
Ve druhé části máte ale pravdu - řadovým pracovníkům ve státní správě (třeba hasičům) se platy snížily až o 15%, ale o to se zvýšily platy a odměny některým věrchnuškám (třeba hradnímu kancléři Jaklovi či paní Nagyové, která pro Nečase dře jako kůň, a to i v noci!).
17. 10. 2012 | 10:05

Yosif K napsal(a):

Samozřejmě, skutečnost, že Česká republika má HDP na úrovni 80% EU a mzdy na 30% je prapůvodem rozpočtových problémů ČR. Zvyšme platy na 60% EU a stát má v rozpočtu přebytky, protože se výběr daní zvýší geometrickou řadou!
17. 10. 2012 | 09:48
KONEC CITATU.

Zvyste mzdy a hospodarstvi se uplne pos....ere!!!!
Vase logika je asi takova - SRN ma vyssi minimalni mzdy a je bohate. Zvysme minimalni mzdy na nemeckou urovben - budeme take bohati.
Rotschild zere rano kaviar a je bohaty. Zacnu rano zrat kaviar jako Rotschild, budu pak take bohaty jako Rotschild.
17. 10. 2012 | 10:06

Miki napsal(a):

1.okamžitě zavézt registrační pokladny všude, zrušit anonymní akcie-účty,změnit zákony rozdělující státní peníze tak, že se tam připíše pár vět o tom v duchu, že kdokoliv obejde přísná kritéria VŘ,která musí být mezinárodní, bude tvrdě potrestán, že se z toho do konce života nedostane a ten kdo významně ušetří, dostane velkou finanční odměnu,všichni úředníci státní zprávy musí být před nástupem do ved. pozic prověřeni a hlavně musí splňovat kritériu plné odbornosti a morálky,podnikatelé zdaněni dle výše zisku/ bez odklonění/, aby měli přiměřený zisk, protože mnozí větší podnikatelé nikdy nebudou mít dost a budou uměle fabulovat ve svůj prospěch, lidem nechat více peněz, je jich většina a ti ty peníze utratí u těch co je zaměstnávají, regulovat ve školství určité neperpektivní a nepotřebné obory, protože naše děti vyjdou ze školy a jsou léta bez práce a stanou se z nich chudáci... a to je zadání většiny lidu v ČR jakékoliv budoucí vládě.Jen ta co toto minimum splní do půl roku, může dále vládnout!!! Nerozhodnutí voliči musí přijít k volbám a toto se jim musí denodenně připomínat všemi způsoby!
17. 10. 2012 | 10:07

Glosator napsal(a):

to Sláma
Pokud německá firma bude muset platit Čechům stejně jako Němcům, bude zaručeně vyrábět v Německu a ne v Česku. Ten příklad s odvody je o tom, že zaměstnanec dostává minimální mzdu oficiálně a dalších pár tisíc na ruku neoficiálně.

Ale pokud potřebuje stát ušetřit, ať NAPŘED zruší FOTOVOLTAICKÝ MEGATUNEL za 40 miliard ročně. Ať přestane nucené prodávání "povolenek" na CO2.
Protože právě toto tunelování vlastně úplně všech kromě tunelářů samotných je skutečnou příčinou deficitu. Včera bylo v TV že pekárny budou muset zdražit kvůli vyšší ceně energií. JEDINOU příčinou zdražování elektřiny v Česku je "podpora OZE," jinak by elektřina naopak ZLEVNILA.
Všechny tyto ideologicky motivované nesmysly zatěžují řadového občana, výrobní firmy a třeba také NEMOCNICE. Firmy se pak snaží ušetřit na platech zaměstnanců, nemocnice na lékařské péči.
Naše úvahy o tom, zatížit li víc firmy nebo zaměstnance jsou naprostým nesmyslem, pokud se dříve, než se na toto téma vůbec začne diskutovat nezruší ZELENÉ TUNELY, které stojí ročne ŠEDESÁT MILIARD.
17. 10. 2012 | 10:07

Abe Normalni napsal(a):

Sláma Ty moulo, nikdo se pro tvoje nebo Sobotkovy krasny voci nenecha zavrit do kriminalu pro dluzniky. Za kazdeho takoveho zamestanance musi podnikatel odvest dane a pojisteni a to zcela nezavisle od jeho ekonomickeho vynosu. Az smesna je pak snaha magoru typu Sobotka najedne strane neustale snizovat napr. ceny statem soutezenych stavebnich zakazek a na druhe zvysovat naklady na zamestnance. Driv nebo pozdeji se dostanete do bodu, kdy si firma rekne, ze to bali, nebo to za ni udela soud vyhlasenim konkurzu.
17. 10. 2012 | 10:09

Yosif K napsal(a):

Rotschild zere rano kaviar a je bohaty. Zacnu rano zrat kaviar jako Rotschild, budu pak take bohaty jako Rotschild.
TOTO JEST ZAKLADNI PRINCIP socialisticke propagandy.
Neco maji ve Svedsku - poridme si to take - budeme pak bohati jako Svedi.
Neco maji v SRN - poridme si to take, budeme pak bohati jako Nemci.

Slibem prostoduche proletare nezarmoutis.
17. 10. 2012 | 10:10

Sláma napsal(a):

Yossife, musím uznat, že manipulovat umíte skvěle. Vtipně jse zvolil začátek svého přehledu v roce, kdy Nea demokratia skončila své vládní období. Ale diktatura v Řecku skončila v roce 1974. Tak si prosím, do svého seznamu připište Karamanlis a Rallis (Nea demokratia) 1974 - 1981 a najednou ten váš přehled vypadá úplně jinak!
17. 10. 2012 | 10:11

neo napsal(a):

Minimální mzda je pouze hranice nezaměstnatelnosti. Nic jiného.

čím je vyšší, tím je více nezaměstnatelných (ne nezaměstnaných).

Její zvýšení by mělo vliv na pokles platů kvalifikovaných zaměstnanců a jejich přesun na nejnižší pozice.

Představte si 10 nekvalifikovaných lidí se základním vzděláním, kteří mají na práci vytírat podlahy v areálu firmy. Každý z nich bere 8000.

Kdyby se minimální mzda zvýšila, řekněme na 9000, může firma těchto 10 lidí propustit a zaměstnat za ně 9 lidí, kteří mají třeba dlouholetou praxi v úklidových firmách. Vynaloží prakticky stejné peníze, ale 1 člověk je navíc nezaměstnaný a deset je nezaměstnatelných.
17. 10. 2012 | 10:12

zástupy živnostníků na pracáku* napsal(a):

O kolik ji skutečně zvýšíš, Slávečku?
O 5,- korun?
My jsme tě tu už jednou měli, pamatuješ?

*věková diskriminace tu řádí od tvých dob
17. 10. 2012 | 10:13

Sláma napsal(a):

Abe Nenormální napsal: "Driv nebo pozdeji se dostanete do bodu, kdy si firma rekne, ze to bali, nebo to za ni udela soud vyhlasenim konkurzu."
A to je přesně to, co je žádoucí. Ať firmy, které neumí hospodařit krachují, alespoň uvolní místo schopnějším.
Když se podíváte u nás na ulici, tak rychle pochopíte, že podnikatelé rozhodně nejsou na umření - tolik luxusních aut např. v takovém Německu neuvidíte!
17. 10. 2012 | 10:14

Petr. napsal(a):

Zvýšení minimální mzdy a i zvýšení čistých příjmů poctivě pracujích by bylo dobrým krokem. Při snížení královských sociálních dávek celoživotním flákačům, nevyplácení přídavků na a slev na dani za děti cizinců, které se nikdy nenarodily a donucení vrahů, násilníků a recidivistů, aby si na svoje pohodlné živobytí v tzv.nápravných zařízení vydělali, by zvýšení mezd bohatě vykonpenzovalo.
17. 10. 2012 | 10:16

Sláma napsal(a):

neo napsal skvělou hovadinu: "Kdyby se minimální mzda zvýšila, řekněme na 9000, může firma těchto 10 lidí propustit a zaměstnat za ně 9 lidí, kteří mají třeba dlouholetou praxi v úklidových firmách. Vynaloží prakticky stejné peníze, ale 1 člověk je navíc nezaměstnaný a deset je nezaměstnatelných. "
Tak to přece nefunguje, neo, snad jen v nějakých neoliberálních poučkách. Žádný zaměstnavatel nezaměstnává nikoho, koho nepotřebuje. Potřebuje-li 10 lidí, tak prostě s 9 lidmi nevystačí. Pokud mu stačí 9 lidí, tak má právě 9 lidí.
Vy děláte z těch podnikatelů, neo, fakt pitomce. Tak podle vás teprve po zvýšení minimální mzdy najednou příjde na to, že může "zaměstnat za ně 9 lidí, kteří mají třeba dlouholetou praxi v úklidových firmách"?
17. 10. 2012 | 10:17

z kterého dětského časopisu to berete? napsal(a):

neo
Nechte propagandy do vlastní kapsy.
Všichni víme, že máte dlouholetou praxi v úklidových firmách.
Několik těch firem jsme vyhodili, neb se snažily zvýšit produktivitu nad práh bolesti.
Mít všude bordel nikdo nepotřebuje.
17. 10. 2012 | 10:19

Yosif K napsal(a):

Abe Normalni napsal(a):
Sláma Ty moulo, nikdo se pro tvoje nebo Sobotkovy krasny voci nenecha zavrit do kriminalu pro dluzniky. Za kazdeho takoveho zamestanance musi podnikatel odvest dane a pojisteni a to zcela nezavisle od jeho ekonomickeho vynosu. Az smesna je pak snaha magoru typu Sobotka najedne strane neustale snizovat napr. ceny statem soutezenych stavebnich zakazek a na druhe zvysovat naklady na zamestnance. Driv nebo pozdeji se dostanete do bodu, kdy si firma rekne, ze to bali, nebo to za ni udela soud vyhlasenim konkurzu.
17. 10. 2012 | 10:09
Starej dedek mi rikal jak to fungovalo za velke hospodarke krize. Firma vyhrala zakazku na budovu pro ministerstvo. Byla krize - dala cenu co nejnizsi.
A) Byla krize - ministerstvo odmitlo odmitlo proplacet VICEPRACE - drivejsi oblibeny zdroj prolepseni.
B) Byla krize - bolsevicti odborari nedovolili snizit platy na unosnou miru.
C) Byla krize - firma dostavela barak a zkrachovala - delnici prisli o praci, majitel o firmu - i bolsevicti stvaci prisli o praci a strasne se divili jak kereteni jaktoze si kapitalista dovolil zkrachovat - ze tahkhle si to nepredstavovali.

Presne tohle ceka zbolsevizovane odborare i ve Francii.
17. 10. 2012 | 10:19

Martin napsal(a):

Sláma: Když o tom nic nevíš tak se k tomu nevyjadřuj. Situace je taková že zaměstnanec má minimální mzdu třeba 8000 Kč brutto, 7120 Kč netto a po zvýšení minimální mzdy na třeba 8500 Kč brutto nedostane 7565 Kč netto jak by si představovali socialisté, ale dostane 7565-670 = 6895 Kč, protože zaměstnavatel za něho musí přes noc platit vyšší odvody. Pro ty pomalejší ještě jednou, na výplatě jsou větší číslíčka, ale zaměstnanec dostane na ruku méně chechtáků, protože se musejí platit vyšší odvody státu.

Konkurenceschopnost se zcela jistě nezvyšuje zvyšováním minimální mzdy, v opačném případě by stačilo zavést minimální mzdu 200 000 Kč a rázem bychom podle této teorie byli přinejmenším evropský ne-li celosvětový ekonomický drak.

Záškodník: Bude-li stát příliš tlačit na minimální mzdu, udělá se každá hajzlbába živnostnice a stát vydělá ještě méně.
17. 10. 2012 | 10:20

Glosator napsal(a):

to Miki
ALE KDO bude Vaše plány realizovat??? To by musel přijít nějaký nový Heydrich s pověřením od Fuhrera, který by se opíral o na naší politice zcela nezvislém aparátu. V reálu je to nemožné. Můžete mi říci jeden jediný příklad, jak krajská zastupitelstva, vedená ČSSD za podpory KSČM omezila rozkrádání????
to Sláma
Pletete jablka a hrušky, nevím zda vědomně. Těch 80% HDP je počítáno v PARITĚ KUPNÍ SÍLY, těch 30% mezd ve směnném kurzu měn.
Když pojedete do Dánska zjistíte, že je tam cenová hladina VÝRAZNĚ vyšší než u nás, takže kupní síla 1000 Euro v Dánsku je výrazně nižší, než kupní síla 1000 Euro v ČR. "V Dánsku se nevyplatí kupovat vůbec nic, je tam hrozně draho" - český pohled. "V ČR je všecho strašně laciné" - dánský pohled. Toto není moje spekulace, přeně tak dopadla vzájemná návštěva dánských studentů v Česku a českých v Dánsku a to LETOS.
17. 10. 2012 | 10:23

Xury napsal(a):

Osobně si myslím, že z hlediska zaměstnanosti by zvýšení minimální mzdy o řekněme 10-20% pravděpodobně nemělo moc citelný dopad. Většina těch, kteří tzv. berou minimální mzdu dostává bokem ještě něco na černo, aby zaměstnavatel ušetřil na odvodech. Sice mu vzrostou celkové náklady na zaměstnance díky zvýšeným odvodům, ale to buď akceptuje nebo (pokud si to může dovolit) tak sníží onen doplatek. takže z tohoto pohledu bych se zvýšením neměl problém. Horší je, že (pokud se nemýlím a nedošlo ke změnám) řada mandatorních výdajů státu se od výše minimální mzdy odvíjí a její zvýšení fakticky znamená nárůst schodku SR.Jinými slovy zvýšení těchto výdajů si podle mne můžeme dovolit až si uděláme pořádek ve veřejných financích.
17. 10. 2012 | 10:23

Yosif K napsal(a):

Sláma napsal(a):
Yossife, musím uznat, že manipulovat umíte skvěle. Vtipně jse zvolil začátek svého přehledu v roce, kdy Nea demokratia skončila své vládní období. Ale diktatura v Řecku skončila v roce 1974. Tak si prosím, do svého seznamu připište Karamanlis a Rallis (Nea demokratia) 1974 - 1981 a najednou ten váš přehled vypadá úplně jinak!
17. 10. 2012 | 10:11
Socilani extraburty a prudky narust mezd pro zdivocele zbolsevizobvane odborare ve statnim sektoru vsak nezavadely pravicove vlady - to byla politika socialistu.

"Vina" pravicovych vlad je v tom, ze nedokazaly zbolsevizovane odbory rozprasit.
17. 10. 2012 | 10:23

JardaV napsal(a):

Na vojně platilo,že číslo hovoří.Tak proč dlouhý článek ? Je jasné,že na DPH okamžitě
dostane stát 20 / 15%,nebo kolik si stanoví.O spotřební dani ani nemluvě.I ten,kdo chcípá za minimální mzdu,občas koupí litr benzínu do stařičké Škody 120.Protože
byla úspěšně zdecimována veřejná doprava,jejíž úroveň a skutečnou dokonalost obdivoval japonský ministr dopravy v roce 1987.I v jejich tisku.A měl pravdu.Až
na kosmetické šmouhy.
Je zvláštní,že v době,kdy má skoro každý na stole PC,se nikdo z vlády nenamáhá si udělat tabulku v EXCELu a namodelovat si vydání a příjmy chudých.Automaticky by se
při minimální mzdě 10 000 dostalo do státní kasy cca 15 - 1800 Kč.Navíc by se zvýšila
ochota pracovat u domácích a firmy by nemusely zaměstnávat cizince,často nelegálně.
Navíc,domácí člověk by vyeliminoval různé"zprostředkovatele",novodobé otrokáře,
kteří dodávají "maso"zaměstnavatelům.
17. 10. 2012 | 10:25

Záškodník napsal(a):

LUF

Mimo Prahu je běžné, že se platí 10-12 tis. i kvalifikovaným středoškolským silám. Proto uvádím onen inzerát,jenž není zdaleka výjímkou, vůbec se to netýká jen nekvalifikovaných sil,ale i např.vyučených prodavačů atd.
Yosif

Nikdo nechce zvyšovat mzdu na úroveň německou,ale není úplně normální,aby roku 2012 byla minimální mzda o málo vyšší,nežli byl plat v roce 1995!!!
Na druhou stranu je velmi zajímavé,že má např.český dělník ve firmě Škoda podstatně!!! nižší plat ,nežli dělník v Německu, a to přesto, že Škoda je nejúspěšnějším závodem celého koncernu a prodej jejích aut je výrazně vyšší(náklady na výrobu tedy výrazně nižší).
17. 10. 2012 | 10:25

Vlkodav napsal(a):

Úžasné je, jak si Sobotka bere za vzor výzkum v Americe. Až budeme u nás moci vyhodit zaměstnance tak lehce jako v Americe tak pak klidně zvyšte minimální mzdu.
17. 10. 2012 | 10:26

jozka napsal(a):

Je to marny, je to marny, je to marny.

Sobotka:
Výzkum dospěl k závěru, že v dlouhém období mezi lety 1990 a 2006, pro které byla k dispozici oficiální data, výše minimální mzdy neměla prakticky žádný vliv na tvorbu pracovních míst.

neo:
čím je vyšší, tím je více nezaměstnatelných (ne nezaměstnaných).

Proste muzete dodavat data jaka chcete, neo bude porad halucinovat, protoze kazdej prece vi, ze to co pise on jsou fakta, ostatni pouze nazory.
17. 10. 2012 | 10:32

Yosif K napsal(a):

Ale v sousedním Rakousku minimální mzdu stanovenu mají, 1000 euro, a patří k ní nárok na 14. platů, tedy je téměř čtyřikrát více než českých zhruba 300 eur.
KONEC CITATU.

A Rotschild zere rano kaviar po lzicich, zerme take kaviar, nejlepe po lopaatach a budeme bohati jako Rotschild.
Socani oblbuji proletare ale chude narody si proste nemohou dovolit to co bohate narody.
Spaneslko je chudy narod ktery ma minimalni mzdu jako bohate narody. Nezamestnanost mladeze je tam 50%. Sen socialistu. Nezamestnani = skalni volici CSSD a ochotni kravalisti na demoskach!
17. 10. 2012 | 10:33

neo napsal(a):

Sláma:

Hovadinu s prominutím jste napsal Vy pane Slámo a jste asi slepý, když to nevidíte.

9 kvalifikovaných lidí na tu práci ji zvládne rychleji a lépe,takže v pohodě nahradí těch 10 nekvalifikovaných. ( berte to jen jako příklad, místo těch 10 může najmout třeba jen 5, kteří mají zkušenosti a vyšší schopnosti, to záleží na konkrétní situaci )

Zkusim trošku jinej příklad.
Chcete si vyměnit gumy na autě. Na pomoc zavoláte 2 kamoše od sousedů, bráchu a šváru, vezmete montpáky, klíče a jako nekvalifikovaní se na to vrhnete ve pěti lidech. Může vám to i pár hodin zabrat :)

Nebo to odvezete do pneuservisu, kde to jeden týpek zmákne za pár minut i s vyvážením.
17. 10. 2012 | 10:33

neo napsal(a):

jozka:

až pochopíš jozýfku rozdíl, mezi nezaměstnaným a nezaměstnatelným, tak se vrať, přečti si to znovu a možná zjistíš, že to té studii nijak neodporuje.
17. 10. 2012 | 10:35

Záškodník napsal(a):

Neo

A až pár klientům ti bezva nekvalifikovaní pracanti doprasí nějaký drahý bourák, můžete to zavřít. Budete mít pověst doslova k nezaplacení.
17. 10. 2012 | 10:39

jozka napsal(a):

Kdyz to mas tezky neo, tvoje halucinace o kvalifikovanych a nekvalifikovanych uklizecich se fakt chapou hrozne tezko :-)
17. 10. 2012 | 10:40

Yosif K napsal(a):

Sobotka:
Výzkum dospěl k závěru, že v dlouhém období mezi lety 1990 a 2006, pro které byla k dispozici oficiální data, výše minimální mzdy neměla prakticky žádný vliv na tvorbu pracovních míst.
KONEC CITATU.
DOBRE - spousta veci se ve statistikach vysledovat neda i kdyz jsou teoreticky zcela nevyvratitelne. Zvyseni minimalni mzdy o par procent je ve statistikach prekryto dalsimi faktory ovlivnujici nezamestnanost vice - faktory ktere nelze spolehlive odfiltrovat jelikoz v ekonomii - na rozdil od laboratornich pokusu s krysami - nelze "pokusy spolehlive opakovat za stejnych podminek".

To ze gravitace zakrivuje drahu svetla bylo na 100% jasne i pred pozorovanim hvezd pri zatmeni slunce, ktere toto zakriveni prokazalo.

To ze se nedarilo zjistit vliv minimalni mzdy na znezamestnanost je nutno interpretovat tak, ze se tento vliv byl proste prekryt jinymi silnejsimi faktory.

Je to asi tak jako rikat - muj dedek kouril a dozil se 95 let. Ano - to vsak naznamena ze koureni je zdrave.
17. 10. 2012 | 10:42

roman napsal(a):

Byl jsem nedávno nakoupit v Německém diskontním obchodě. Je neuvěřitelné, za jaké ceny se dá pořídit kvalitní zboží a jaké platy má německý zaměstnanec. Je neuvěřitelné, jak se u nás lidem lže a vytahují se z nich poslední peníze, aby jako stát nezkrachoval. Dokonce i z těch nejpotřebnějších. Samozřejmě, že krize je globální a rozežranosti obecně je třeba utnout típec, ale jaké jsou dopady této krize a jak se utahuje opasek německému voliči zaměstnanci a českému voliči zaměstnanci, to je prostě pořád propastný rozdíl. Nikdo tady o tom nemluví, nikoho to nepálí, nikdo to neanalyzuje. Lidé stále platí a koukají a diví se.
Je po dalších volbách a novináři ani ze slušnosti nemluví s vítězi voleb. Novináři si zvou po volbách do veřejnoprávní televize stále stejné odborníky na vládnutí, Marky Šnajdry a Borise Šťastné, aby nám vysvětlili, proč jejich strana neuspěla a jak by měla vypadat dál budoucnost naší země. Nejčastější slovo těchto podnikavých a poctivých dříčů je, že jsou přesvědčeni. Je to směšná fraška.
Jo a víte čeho jsem si také v tom vzdáleném Německu všiml? Lidé se pohybují pomaleji a všechno tam funguje. Jestli tam doma někdo nadává na vládu, to nevím. Nevím, co zaměstnance v Německu pálí, každopádně mi připadají klidnější než u nás. Je to po 22 letech zajímavé srovnání s tím, jak říká guru Klaus, socialistickým západem.
17. 10. 2012 | 10:42

Záškodník napsal(a):

Yosif

Vy stále mlžíte.
Jestliže podnikatel žije vcelku na vysoké noze, netvrďte mi, že je okolnostmi nucen platit mizerně dobré zaměstnance.
A většina podnikatelů(nebavíme se o miniživnostnících)si vůbec špatně nežije, tak v čem je probém? V malém městě se ví o každém prdu,takže mě rohlíkem neopijete-tady nejsme v Praze.Největšími zloději jsou zpravidla skalní členové ODS navázaní na radnice.
Ti okrádají nejen zaměstnance, ale dokonce kradou i z eráru. Starosta např. nechá postavit krytý bazén vedle hotýlku podnikatele, čímž zhodnotí jeho majetek ,ovšem za peníze občanů města.
17. 10. 2012 | 10:45

Vlkodav napsal(a):

Záškodník:

"A většina podnikatelů(nebavíme se o miniživnostnících)si vůbec špatně nežije, tak v čem je probém? "

Z jakých vycházíte statistik pro toto tvrzení?
17. 10. 2012 | 10:47

Koncesionář napsal(a):

Nezdá se vám, že na ČT 24 se to teď vládnimi polityky kteří prohráli volby jenom hemží? Od Hydeparku po veškeré zpravodajství si stále dělají reklamu Kalousek Lanšádlová Drábek Nečas a další jím podobní . Kdo se má pořád na ně dívát . Politicici z Čssd Ksčm a dalších opozičních stran mají vstup zakázán do ČT kterou si platíme koncesionařskými poplatky ?
17. 10. 2012 | 10:49

Miki napsal(a):

to Glosator
nečetl jsem programy žádné z pol. stran,ale určitě mnohé z toho o čem jsem psal, v těch závazcích-programech určité strany tam předpokládám bude z většiny obsaženo. Tedy volit toho, kdo tyto nebo velkou část zákl. požadavků splňuje. Po volbách nezbývá nic jiného, než sledovat, zda plní a když do půl roku či roku neplní a jen tlachá, potom jedině musí všichni k parlamentu s holemi, jako při sametovce. Ale musí tu být někdo, kdo to vše zorganizuje...Odbory by mohly,ale musí mít lepší organizaci a marketing a halvnš musí chtííít!Pane, mnohé je možné, jenom chtíít...
Jak bych mohl kohokoliv jmenovat, já tam s nimi nesedím...Pamatujte, že to není o stranách,ale o lidech co tam sedí, zvedají ruce a mnohdy ani nerozumí o čem je řeč..toto neovlivníte a jedině zbývá, transparentně veškerá zasedání, VŘ, zveřejňovat...No a za toto může vždy jen velitel dané strany, kdo se vymlouvá na kraje je lhář a pokrytec, vždy toto nastavuje předseda dané strany a jen on to může ovlivnit...ovšem to musí být osobnost a odborník a ne rádoby osobnost-odborník..
17. 10. 2012 | 10:49

Sláma napsal(a):

JardaV má pravdu. Výše minimálního platu také ovlivňuje zaměstnávání gastarbaiterů, kteří jsou pro ekonomiku velkou zátěží. Zvýší sice zisky podnikatelům, ale tzv. externí náklady zaplatíme my všichni ze svého.
V čem je škodlivost zaměstnávání pracovníků ze států mimo EU:
1) vyvážejí velkou část svých, byť hubených mezd mimo EU a tím snižují spotřebu
2) zvyšují nezaměstanost našich občanů - nezaměstnaní dostávají sociální dávky ze státního rozpočtu, tedy z peněz nás všech, zatímco zisky ze zaměstnávání gastarbeiterů si strčí do kapsy podnikatel sám.
3) narušují volnou soutěž našich občanů na trhu práce.
17. 10. 2012 | 10:57

Koncesionář napsal(a):

ČT by si měla dát do znaku Kalouska . Co to na ni přepnu ,furt se tám na mě civí .
17. 10. 2012 | 10:58

kelt napsal(a):

Škoda že Yosif K.a Abe /ne/normalni nebyli kooptování v roce 2010 do vlády rozpočtové odpovědnosti místo takových velikánů ducha jako jsou Drábek a Kalousek.
To by hnulo s ekonomikou ČR takovým tempem,že bychom se již nejméně dva roky slunili na špici výkonnosti EU a manažeři evropských špičkových firem by stáli dlouhé fronty na pořadí přijetí do školení na CEVRu.
Škoda,že se tak nestalo-to bychom již nemuseli číst ty neskutečné bláboly z jejich klávesnice a ptát se sami sebe,zda tato zombie ekonomických teorií 19.století nejsou důsledkem přechozeného zánětu mozkových blan.
17. 10. 2012 | 11:00

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

Z žádných. Jak píšu-mám oči a vidím.
Rozhodně nejde o žádné "socky" ,které bojují o přežití,jak se nám snažíte namluvit. Některé z nich znám osobně, jiné znají mí známí... Tady se ví i to, kolik platí,milý pane.
17. 10. 2012 | 11:01

v 10:35 čmárá po netu: nezaměstnatelný napsal(a):

neo
Dneska na sebe prozrazujete čím dál více kompromatu. Takže vy vyměňujete gumy v pěti lidech celý den.
My normální lidé je máme na ráfcích v garáži a v případě potřeby jsme v jednom člověku za hodinu hotovi. Ten "týpek" v servisu má jedinou výhodu, zato dost podstatnou. Dosti drahou mašinu, která mu řekne jak má kolo vyvážit.

Takže je to v prvé řadě o výrobních prostředcích.
Tím, že jsme Klause, Dlouhého a Třísku nechali, aby výrobní prostředky zašantročili, stali jsme se národem socek.

A jelikož klausovská akumulace kapitálu v rukou politiků a vexláků má za výsledek ztrátové podnikání, musíme si nechat líbit různé druhé pilíře a jiné penězovody, abychom jim jejich neschopnost kompenzovali.
S lidmi jako jste vy navíc není perspektiva, že by se to někdy mohlo zlepšit.
17. 10. 2012 | 11:03

Občan napsal(a):

Jo, pane Sobotko,
bodejť by byl tlak na zvyšování MM, když Kybersadista vymyslel nový level nucené otrocké práce a SNIŽOVANÍ počtu PLACENÝCH zaměstnanců.
Jmenuje se to "Praxí ke vzdělání" a spočívá to v tom, že MPSV PLATÍ soukromým foirmám za to, že vytvoří "místa pro stážisty". "Stážita" je navelen ÚP NA PŮL ROKU na smluvní pracoviště, kde pracuje BEZ NÁROKU NA MZDU. Poté jej firma vrátí ÚP a obdrží další "stážisty" a DALŠÍ DOTACI. Na "proudžekt" vyčlenilo MPSV 800 000 000.- Kč!!!!!
Nezaměstnaný "stážista" MŮŽE (ale nemusí) dostat "příspěvek na cestovné a stravu" ve výši 20.- Kč/den (cena JEDNÉ vlakové nebo autobusové jízdenky na cca 6 km)!!!!! A to bez ohledu na to, jak daleko musí na "stáž" dojíždět.

No uznejte, že to je geniální. Nač brát placené zaměstnance, když může mít podvodnikatel či příživnostník dostatek NEPLACENÝCH "stážistů" a ještě mu k nim ÚP přihodí DOTACI. A tak nám k nuceným otrockým pracím přibyly ještě "stáže" - princip stejný, ale je to pro firmy ještě větší vejvar než VS.
17. 10. 2012 | 11:03

v 10:35 čmárá po netu: nezaměstnatelný napsal(a):

neo
Dneska na sebe prozrazujete čím dál více kompromatu. Takže vy vyměňujete gumy v pěti lidech celý den.
My normální lidé je máme na ráfcích v garáži a v případě potřeby jsme v jednom člověku za hodinu hotovi. Ten "týpek" v servisu má jedinou výhodu, zato dost podstatnou. Dosti drahou mašinu, která mu řekne jak má kolo vyvážit.

Takže je to v prvé řadě o výrobních prostředcích.
Tím, že jsme Klause, Dlouhého a Třísku nechali, aby výrobní prostředky zašantročili, stali jsme se národem socek.

A jelikož klausovská akumulace kapitálu v rukou politiků a vexláků má za výsledek ztrátové podnikání, musíme si nechat líbit různé druhé pilíře a jiné penězovody, abychom jim jejich neschopnost kompenzovali.
S lidmi jako jste vy navíc není perspektiva, že by se to někdy mohlo zlepšit.
17. 10. 2012 | 11:03

v 10:35 čmárá po netu: nezaměstnatelný napsal(a):

neo
Dneska na sebe prozrazujete čím dál více kompromatu. Takže vy vyměňujete gumy v pěti lidech celý den.
My normální lidé je máme na ráfcích v garáži a v případě potřeby jsme v jednom člověku za hodinu hotovi. Ten "týpek" v servisu má jedinou výhodu, zato dost podstatnou. Dosti drahou mašinu, která mu řekne jak má kolo vyvážit.

Takže je to v prvé řadě o výrobních prostředcích.
Tím, že jsme Klause, Dlouhého a Třísku nechali, aby výrobní prostředky zašantročili, stali jsme se národem socek.

A jelikož klausovská akumulace kapitálu v rukou politiků a vexláků má za výsledek ztrátové podnikání, musíme si nechat líbit různé druhé pilíře a jiné penězovody, abychom jim jejich neschopnost kompenzovali.
S lidmi jako jste vy navíc není perspektiva, že by se to někdy mohlo zlepšit.
17. 10. 2012 | 11:04

martin_ka napsal(a):

je slušné zvyšovat mzdy alespoň o míru inflace
17. 10. 2012 | 11:04

Vlkodav napsal(a):

Záškodník napsal(a):

"Z žádných. Jak píšu-mám oči a vidím.
Rozhodně nejde o žádné "socky" ,které bojují o přežití,jak se nám snažíte namluvit. Některé z nich znám osobně, jiné znají mí známí... Tady se ví i to, kolik platí,milý pane."

Pane tak se líp dívejte, mnoho podnikatelů dnes musí své živnosti a podniky dotovat aby přežili. Nekoukejte jen na ty, co se jim daří, ale na všechny.
17. 10. 2012 | 11:05

Yosif K napsal(a):

JardaV napsal(a):
Je zvláštní,že v době,kdy má skoro každý na stole PC,se nikdo z vlády nenamáhá si udělat tabulku v EXCELu a namodelovat si vydání a příjmy chudých.Automaticky by se
při minimální mzdě 10 000 dostalo do státní kasy cca 15 - 1800 Kč.Navíc by se zvýšila
ochota pracovat u domácích a firmy by nemusely zaměstnávat cizince,často nelegálně.
Navíc,domácí člověk by vyeliminoval různé"zprostředkovatele",novodobé otrokáře,
kteří dodávají "maso"zaměstnavatelům.
17. 10. 2012 | 10:25
Proc se spokojit s miniomalni mzdou 10 tisic Kc?

Proc neslibit proletarum minimalni mzdu 20 tisic Kc? Proc se drzet pri zdi? Proc neslibit proletarum minimalni mzdu 1000 EUR jakou maji v Rakousku?
PROC? PROC? PROC? PROC? PROC? PROC?
17. 10. 2012 | 11:06

Sláma napsal(a):

neo skutečně měl bohaté rodiče, protože mu mohli koupit dlouhé vedení. Napsal: "9 kvalifikovaných lidí na tu práci ji zvládne rychleji a lépe,takže v pohodě nahradí těch 10 nekvalifikovaných. ( berte to jen jako příklad, místo těch 10 může najmout třeba jen 5, kteří mají zkušenosti a vyšší schopnosti, to záleží na konkrétní situaci).
Ano, neo, ale tohle už podnikatel dávno udělal, protože není tak blbý, aby čekal na to, až mu to neo poradil.
Každý normální podnikatel má jen tolik lidí, a s takovou kvalifikací, kolik právě potřebuje. Takže zvýšení minimální mzdy se normálního zaměstnavatele vůbec nedotkne a rozhodně nebude nikoho propouštět.
Ale každý podnikatel má tolik zaměstnanců, kolik má práce. A má tolik práce, jaký má odbyt. Takže když se spotřebitelé zaleknou a místo utrácení začnou šetřit, přijde zaměstanavatel o zakázky. Když přijde o zakázky, nemá pro lidi práci a musí je propustit.
Nepochybuji, neo, že tuto základní ekonomickou poučku nepochopíte! Velice mi připomíná bolševické politruky s jejich rudou knížkou. Také vůbec nechápali, co se děje ... Čím jste byl, neo, před rokem 1989? Politrukem?
Nepochopíte-li jednoduché principy, neo, tak by vám snad mohl pomoci příklad - velká většina úspěšných zemí má zavedeny minimální mzdy na slušné úrovni. Ty, které je nemají úředně je nemají proto, že jim je garantují silné odbory, jako např. v Německu.
17. 10. 2012 | 11:09

Vlkodav napsal(a):

Občan:

"podvodnikatel či příživnostník"

A kdo bude zaměstnávat????
17. 10. 2012 | 11:10

Sláma napsal(a):

Vlkodav napsal: "mnoho podnikatelů dnes musí své živnosti a podniky dotovat aby přežili."
To by mě fakt zajímalo, z čeho je dotují? Například ze svých platů? Nebo tím, že si letos nekoupí nový model Porsche?
17. 10. 2012 | 11:11

český maloměšťák napsal(a):

http://www.irle.berkeley.edu/workingpapers/157-07.pdf
Závěr :
"....For cross-state contiguous counties, we find strong earnings
effects and no employment effects of minimum wage
increases...."
"...For the range of minimum wage increases over
the past several decades, methodologies using local comparisons
provide more reliable estimates by controlling for
heterogeneity in employment growth. These estimates suggest
no detectable employment losses from the kind of minimum
wage increases we have seen in the United States...."
--------------------------
technická :
Lidé pod mediánem mezd většinou nevyvádějí své příjmy do tax havens nebo neinvestují do dovozu nezaměstnanosti. Zhusta své příjmy utrácejí v lokální ekonomice. Čímž roste/nebo alespoň neklesá !!!/ multiplikační účinek - v procesu zvyšování jejich mezd.
17. 10. 2012 | 11:11

Miki napsal(a):

Podnikání-Podnikatel-člověk, který za jakýchkoliv okolností maximalizuje zisk a minimalizuje náklady.To je definice i kapitalismu. Z toho vyplývá, že tu není zájem podnikatele, aby snižoval zisk,ale aby snižoval náklady co jen to jde!

!! Potom řeči o minimální mzdě a podobné vymývání mozků, je každému nehloupému, nepokrytci jasné, že je to pořád a dokola jen mlácení prázdné slámy!! Podnikatelé v USA, Německu mají reálné odvody kolem 50% !!! Vždyť i sám Warren Buffett- nejbohatší finančník USA přiznal, že se pořád diví, proč ty větší zisky nezdaní třeba 80%, vždyť on v pohodě vyžije s 20%. Pomohlo by to ekonomikám, tak se veškerý kapitál hromadí na jednom účtě a ekonomice to určitě nepomůže...
17. 10. 2012 | 11:12

neo napsal(a):

jozka:

co je těžkého pochopit na tom, když někdo bez zkušeností vytře podlahu a někdo specializovaný z úklidových firem vytře podlahu?

Nebo někdo kdo umí sotva držet zednickou lžíci a má nahodit zeď? 10 ji bude nahazovat půl dne, 5 zedníků vyučených to zvládne mnohem rychleji. atd atd atd.
17. 10. 2012 | 11:13

Občan napsal(a):

neo napsal(a):
" Sláma:
Hovadinu s prominutím jste napsal Vy pane Slámo a jste asi slepý, když to nevidíte.
9 kvalifikovaných lidí na tu práci ji zvládne rychleji a lépe,takže v pohodě nahradí těch 10 nekvalifikovaných. ( berte to jen jako příklad, místo těch 10 může najmout třeba jen 5, kteří mají zkušenosti a vyšší schopnosti, to záleží na konkrétní situaci )
Zkusim trošku jinej příklad.
Chcete si vyměnit gumy na autě. Na pomoc zavoláte 2 kamoše od sousedů, bráchu a šváru, vezmete montpáky, klíče a jako nekvalifikovaní se na to vrhnete ve pěti lidech. Může vám to i pár hodin zabrat :)
Nebo to odvezete do pneuservisu, kde to jeden týpek zmákne za pár minut i s vyvážením. 17. 10. 2012 | 10:33"

Blábolíte stále věší nesmysly.
Mám totiž letní/zimní "kola" na stojanu v dílně a když nastane potřeba, vyměním je pomocí heveru za ani ne hodinu. Nikoho k tomu nepotřebuji.
Když se gumy sjedou, koupím nové nebo protektory, vezmu kola (ráfky) do penuservisu a nechám gumy vyměnit. Když mají volno, akorát si stačím dát kafe a cigáro a mám to za zhruba litr (jak kde) hotové.
17. 10. 2012 | 11:14

Vlkodav napsal(a):

Sláma napsal(a):

"Vlkodav napsal: "mnoho podnikatelů dnes musí své živnosti a podniky dotovat aby přežili."
To by mě fakt zajímalo, z čeho je dotují? Například ze svých platů? Nebo tím, že si letos nekoupí nový model Porsche?"

Ze svýho, pokud ještě mají, pak tím, co jim půjčí příbuzní, pak si vezmou hypotéku pokud mají co zastavit. Pokud se podnikateli nedaří tak si žádný plat nevyplácí (jen platí odvody).
A podívejte se kolik je podnikatelů a kolik se prodá Porsche, už vám to zapaluje?
17. 10. 2012 | 11:14

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

Jistěže někteří zavírají firmy,ale oni k té krizi také sami přispívají.Pokud neplatím zaměstnance, zaměstnanci nemají zač utrácet(krachující obchody, restaurace, služby)-je to začarovaný kruh.
Znám i pár takových,kteří platí dobře,ale dnes je to spíš výjímka.

Pokud je tedy vaše idea správná a všichni se máme dobře(podle vašeho guru Kalouska jsme to "prožrali" my, řadoví občané-za to bych mu tedy s chutí nakopal ....), proč se vykašlali pravicoví voliči na volby nebo volili levici?
Jakou vůbec máte voličskou podporu?

Pokud ČSSD bude mít v programu závazně to, že alespoň částečně narovná disproporce v platech v privátní sféře(je nepřijatelné mít mzdu jako před téměř dvaceti lety při současné výši inflace), klidně jí dám, poprvé v životě ,svůj hlas.
17. 10. 2012 | 11:14

Sláma napsal(a):

Yossif samozřejmě lže ve všem, jako správný "pravoun". Napsal:
minimalni mesicni mzda 916 EUR ...- jako v Recku."
V Řecku je minimální plat 740 EUR, v roce 2008, kdy začala krize, tam byl 681 EUR.
17. 10. 2012 | 11:15

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

Oni jezdí hodně mercedesy, superby a audi(nemají moc invence).
Jo, jsou to vyslovení žebráci.
Podotýkám, že se nebavíme o ševcích, zelinářích a majitelích koloniálů.
17. 10. 2012 | 11:16

Občan napsal(a):

Vlkodav napsal(a):
"Občan:
"podvodnikatel či příživnostník"
A kdo bude zaměstnávat???? 17. 10. 2012 | 11:10"

Nikdo. Proč by měl, když mu Kybersadista dodá otroky nebo "stážisty"?
Jen nevím, kde ten sociopat bude brát na dotace podvodnikatelům a příživnostníkům (když budou všichni pracovat zadarmo) a komu budou dotyční prodávat (když nikdo nebude mít peníze). Ale možná je Kybersadista skrytý komunista a jeho "opatření" je prvním krokem k zavedení komunismu v ČR.
17. 10. 2012 | 11:18

neo napsal(a):

v 10:35 čmárá po netu: nezaměstnatelný:

Pane čmárající nezaměstnatelný, laskavě si ujasněte, co je to příklad. Základní předpoklad je tedy ten, že nemáte gumy na ráfcích. Kdyby ano, už ten příklad nebude tak markantní.

ale budiž. Vám bude trvat hodinu, než sám přezujete kola. Jemu asi 5 minut. Takže by byl sám schopen zastoupit kolik takových?
17. 10. 2012 | 11:18

martin_ka napsal(a):

o čem se to tu pořád bavíte?
je jasné, že 5 šikovných zedníků zvládne práci rychleji než 10 ukáček....ale tuhle uvahu už chytrý podnikatel (hloupých mi není líto) udělal dávno, takže už se nedá použít. je otázka jestli se kvalifikovaný zedník spokojí s "jenom dvojnásobným" platem. mám pocit, že dneska zaměstnavatele radší zaměstnají neumětela jenom proto, že je "levnější"
17. 10. 2012 | 11:19

Vlkodav napsal(a):

Záškodník

"Oni jezdí hodně mercedesy, superby a audi(nemají moc invence).
Jo, jsou to vyslovení žebráci.
Podotýkám, že se nebavíme o ševcích, zelinářích a majitelích koloniálů."

A jak zordělujete podnikatele? Na ty s luxusním autem a bez? Já je dělím na ty co mají nápady, produkují, pracují, zaměstnávají a na ty nepoctivé. V obou skupinách najdete ty se superauty i ty na dně.
17. 10. 2012 | 11:20

marti_ka napsal(a):

neo:
cesta do servisu 20min.cesta ze servisu 20 min. čekání 20 minut. práce 5min.
úspora času? prodělal jsem 5 min. kromě toho musím zaplatit pětikilo. s takovou ekonomikou se dívím, že máš ještě trenýrky
17. 10. 2012 | 11:22

výsledky závisí na stanovení cílů napsal(a):

Yosife
Jsem rád, že se ptáte.
Futrál všech prognostiků (to jsou ti lidé, kteří nám tu už dvacetdva let vládnou) Valtr Komárek prohlásil na začátku roku 1990 v pražské Sportovní hale (tehdy ještě bez přívlastků, patřila Městu, jako skoro všechno, na co jste se podíval), že za pět let dosáhneme životní úrovně Rakouska.
Poslouchali ho samí mladí zdělanci. Díky tomuto slibu (a Marianu Čalfovi) se zprůchodnily politické machle uzurpátorů moci. Vybavte si přechod "nelegitimní" bolševikovy moci do té "legitimní"; zvláštní akrobatické číslo.

Takže PROČ? Protože jsme si to dali líbit, pro nic jiného.
Pokud si dáme líbit kydy lidí jako jste vy, bude ještě hůř.
17. 10. 2012 | 11:22

Vlkodav napsal(a):

Občan:

"A kdo bude zaměstnávat???? 17. 10. 2012 | 11:10"
Nikdo."

Aha, to se moc nevyrobí? Těch pár stážistů to rozhodně nevytrhne.

Proč ty, co na sebe vzali zodpovědnost (podnikatelé a živnostníci) tak nenávidíte?
17. 10. 2012 | 11:22

neo napsal(a):

Sláma:

zato vám vedení spadlo.

Kdyby to jak říkáte už dávno udělal, tak proč tu máme vůbec institut minimální mzdy a lidi, kteří ji pobíraj? Vždyť by takový nikdo neexistoval a tuhle diskusi bychom nevedli.

Já nebyl pane Slámo před r. 89 politrukem. V r. 89 mi bylo 6 let a šel jsem do první třídy základní školy.
17. 10. 2012 | 11:23

the lawingo napsal(a):

Dělala jsem ve firmě, kde byla nutná čistota a tak firma zaměstnávala 5 jednodušších lidí(samé paní nad 50 se základním vzděláním) na každé směně (třísměnný provoz), kteří neustále vytírali podlahy. Paní jely ve dvojicích celou šichtu, klábosily a byly spokojené. Pak přišlo nařízení, zaměstnávat lidi se ZTP jinak pokuta, zvedla se minimální mzda. A výsledek - firma zakoupila na leasing 1 stroj, našla pro každou směnu jednoho se ZTP, co mohl řídit toto vozítko, protože to vyšlo levněji. Takže místo 15 lidí firma zaměstnávala 3.
Ale psát to tady je na nic, protože Záškodník a jemu podobní budou stále tvrdit, že čím vyšší minimální mzda, tím vyšší konkurenceschopnost a zaměstnanost.
17. 10. 2012 | 11:24

neo napsal(a):

marti_ka napsal(a):
neo:
cesta do servisu 20min.cesta ze servisu 20 min. čekání 20 minut. práce 5min.
úspora času? prodělal jsem 5 min. kromě toho musím zaplatit pětikilo. s takovou ekonomikou se dívím, že máš ještě trenýrky
---------------------------------------------------------------

Laskavě martinko nemíchej dohromady oba příklady !

Pokud jde o celkovou výměnu gum, tam pětikilo zaplatíš, ale 65min se i s tim tvým čekáním vztahuje na celodenní práci s montpákama.

Pokud jsde jen o přehození kol na ráfkách, tak zaplatíš maximálně kilo. Taky záleží kdy do toho servisu jedeš a jak ho máš daleko. Já mam 5 pneuservisů do 5 min cesty.

Dál už je to jen tvůj trapný pokus o zpochybnění faktu. Tj míň kvalifikovaných lidí, udělá práci za více nekvalifikovaných.
17. 10. 2012 | 11:27

martin_ka napsal(a):

vlkodav:
jestli je něco absolutně jistého, tak to, že žádný podnikatel nepodniká kvůli nějaké zodpovědnosti! podnikají kvůli zisku, že je to baví atakpodobně
17. 10. 2012 | 11:27

martin_ka napsal(a):

neo:
s tou poslední větou souhlasím.......ale to je jako bys napsal že 1+1 jsou 2. sice je to pravda ale je to celkem k ničemu

PS: znáš přísloví - vlámat se do otevřených dvěří?! :-)
17. 10. 2012 | 11:29

vohnout napsal(a):

Vážení zastánci minimální mzdy, nechápu jednu věc. Proč si nedat do Excelu co by se stalo, kdyby se minimální mzda zvýšila na 100 tisíc Kč měsíčně (osobně bych uvítal i více, ale nechci tu vypadat jako nenažranec, tak se držím při zemi). Pokud má její zvýšení blahodárný účinek, jak se tu snažíte dokázat, proč se zastavit u 10 tisíc a nedopřát všem toho dobra desetkrát více? Mě by se to osobně líbílo. Anebo jsem něco zásadního přehlédl?

Prosím poučte mne, sám jsem totiž byl vždy zapřisáhlým odpůrcem toho, aby politici (placeni z našich peněz) pičovali do toho, kdo má kolik za jakou práci dostávat (a případně někomu připlácet - ovšem nikoliv ze svého ale opět z našich peněz). Připouštím však, že jsem mohl žít celou dobo v bludu, ze kterého se rád nechám vyvést.
17. 10. 2012 | 11:30

Vlkodav napsal(a):

martin_ka napsal(a):

"vlkodav:
jestli je něco absolutně jistého, tak to, že žádný podnikatel nepodniká kvůli nějaké zodpovědnosti! podnikají kvůli zisku, že je to baví atakpodobně"

Napsal jsem, že na sebe vzali odpovědnost. Odpovědnost za svůj osud a svou budoucnost. A pokud mají zaměstnance, pak i za ně.
17. 10. 2012 | 11:30

Občan napsal(a):

To Xury (10:35):

Nikoli.
Veškeré mandatorní výdaje se odvíjejí od životního minima. A to je extrémně nízké.
Minimální mzda nemá na mnadatorní výdaje žádný vliv, protože ti, kdo za ni pracují, obvykle nedosáhnou na žádnou ze socdávek (MOŽNÁ tak na příspěvek na bydlení nebo na léky).

Kdyby měl Kybersadista v makovici něco jiného než pár zaprášených tišťáků, naopak by minimální mzdu zvýšil.
Jednak by dostal víc do kešeně svojí a svých spolukmotrů a jednak by dál klesl počet příjemců socdávek.
17. 10. 2012 | 11:30

Miki napsal(a):

V USA mají daně z příjmu v rozmezí od: 0-250 USD, 251 -500 USD, 501 -1000USD atd..těch daňových pásem je tam plná...no a ve druhém sloupci na papíře formátu A4!!! je daň, kterou každý zaplatí...Jak jednoduché a spravedlivé! Tak samo to může být u podnikatelů, jsi pekař, žiješ nalej vylej...podíváš se do tabulky a vidíš, že zaplatíš úměrnou daň tvému zisku a ne jedno daňové pásmo apod...Prostě oni nejsou hloupí, jen se řídí selským rozumem, ale je fakt, že Čech je jiná mentalita...Pán bůh s námi...

Vždyť se podívejte každý sám na sebe, chudý, bohatý....každý se snaží dostat co nejvíc a udělat co nejméně, toto je pravda a ten kdo mluví jinak, je obyč. pokrytec. Tak podobné vymývání hlav je snad přežité...Na lidi musí být bič, pořád musí mít na mysli jediné, že když ukrade, tak do konce života bude živořit...Proč nepřijmeme zákony v takovém duchu, tak jak jsou v Německu??? Vždyť každému je jasné, že tam to funguje, mají tam pořáádek!!!!
17. 10. 2012 | 11:31

Občan napsal(a):

Občan:

vy jste tatar ?
vypadá to tak.

1) Dobrá, kola máte na ráfku a trvá vám to hodinu jako průměrnému řidiči. /// vs v servisu vám je přehodí asi za 5 minut i s vyvážením ( nahradí tedy 12 Občanů, kteří mají kola v dílně a sami přezouvají)
2) Dobrá, když se sjedou dáte je do servisu, kde vám je za pár minut přezujou//// vs zkusíte si to sám doma, což pravděpodobně sám nezvládnete a budete muset někoho o pomoc poprosit. Bude vám to trvat mnohem déle než v servisu (proto předpokládám toto doma neděláte a jedete do servisu)
17. 10. 2012 | 11:34

martin_ka napsal(a):

miki:
moje řeč....v 89tém jsme se měli připojit k německu a byli bysme v pohodě (tedy těch dolních 10 milionů)
17. 10. 2012 | 11:35

jozka napsal(a):

ad
co je těžkého pochopit na tom, když někdo bez zkušeností vytře podlahu a někdo specializovaný z úklidových firem vytře podlahu?

Minimalne to, ze ta veta nema smysl. Zbytek viz Slama.
17. 10. 2012 | 11:36

jozka napsal(a):

jo a diky neo, ze ses krome sve povestne nedovtipnosti priznal i k nesikovnosti. Gumy na dvou autech menim asi tak za hodinu s pomoci heveru a klice na kola :-)
17. 10. 2012 | 11:37

Sláma napsal(a):

Není bez zajímavosti, že v současné době je v České republice nižší minimální mzda než v Polsku, Slovensku a Maďarsku, ačkoliv má Česko vyšší HDP na hlavu. A Estonsko je v těsném závěsu.
V této souvislosti je třeba si připomenout, že konkurenceschopnost Polska roste, zatímco konkurecneschopnost Česka klesá. Nejvyšší Global Competitiveness index (GCI) Česka byl nejvyšší v roce 2006 (4,67), od té doby neustále klesá, v roce 2011 byl už jen 4,52, GCI Polska stouplo od roku 2005 (4,14) na 4,46 v roce 2011, takže v konkurenceschopnosti je už Polsko v těsném závěsu za námi.
17. 10. 2012 | 11:38

JC napsal(a):

Dnes s tebou Bohuslave souhlasím.

Také požaduji okamžitě zvýšit minimální mzdu o 1 /slovy jednu/ Kč.
17. 10. 2012 | 11:38

český maloměšťák napsal(a):

Přiznámm se, že neznám ze svého okolí žádnou firmu, která by byla úspěšná a její úspěch byl založen na vyplácení minimálních mezd o nízké úrovni - ve vztahu k mediánu mezd.
Ale možná že mě kolektiv autorů " Yosif K" opraví - a nějakou takovou firmu z Číny nebo Bangladéše doporučí.

Ha, ha, ha....:))

Snad kromě otrocké práce, roboty na panském nebo např. nacistického donucovacího koncepru " arbeit macht frei"...nebylo v historii moc případů, kdy by k vyšším výkonům motivovaly nízké/či v ideálním případě žádné / odměny za práci.

Fiškulíni - a co tak mít učitele s minimální mzdou okolo 400 USD /v Malajsii už je cca 300 USD/ ?
Nebo profesory ?
Či doktory ?
Nebyli by tak motivováni k vyšším výkonům a nezvyšovala se tak v konečném důsledku /za kalouskonečasovským prognozovaným horizontem/ tu konkurenceschopnost vzdělávací soustavy, onde zase zdravotnictví ?
Nebo policie...nesnažili by se pak policajti více - stíhat např. korupčníky ?
Rostla by zaměstnanost uvnitř tohoto sektoru - policajtů by bylo více...prostě ideální stav.

:--()

P.S. Pokud dochází k rozrušování tradiční společenské smlouvy mezi kapitálem a prací - může to mít samozřejmě své důsledky. /pokud by v důsledku tohoto docházelo k zvýšení dynamiky socioekonomické disociace/
No a ne všichni si pak své vysokými zdmi obehnané haciendy budou schopni ubránit. Ne všichni budou mít na soukromé bezpečnostní sbory.
To je iluze.
17. 10. 2012 | 11:40

neo napsal(a):

martin_ka

není to k ničemu. Stále zde totiž máme cca 1% zaměstnanců, kteří minimální mzdu pobírají. Její zvýšení tedy povede k jejich propuštění a k jejich nezaměstnatelnosti. Firma si ale nenechá zvýšit náklady. Může zmrazit platy u kancelářských činností, propustit jednu účetní a mít jen 1 místo dvou atd... bude chtít být na svém tak jako tak.

Osobně bych minimální mzdu zrušil úplně jako zbytečnost.
17. 10. 2012 | 11:40

martin_ka napsal(a):

jozka:
on ten neo je takový svéráz :-) a mimoto třeba není schopen pochopit, že mu to v tom servisu taky nemusí udělat dobře...mě kdysi např. upadlo kolo po takové jedné návštěvě servisu :-) asi tam zrovna nebyli skvěle placeni kvalifikovaní experti na výměnu kol
17. 10. 2012 | 11:40

český maloměšťák napsal(a):

Autor blogu
Jděte se vycpat s nějakou studiíí z USA.
My zde vše vyřešíme pomocí příkladu s gumama na ráfcích...

Ha, ha, ha....:)))

Konec vysílání. /jinak bych puknul smíchy/
17. 10. 2012 | 11:42

Sláma napsal(a):

neo, jestli to dobře počítám, tak vám je 29 let. Takže je jasné, proč máte takové problémy pochopit jednoduché věci. Jednak jste produktem klesající úrovně českého školství, jednak vám chybí životní zkušenosti, které nahrazujete poučkami vyčtenými z neoliberálních manuálů.
17. 10. 2012 | 11:43

Sláma napsal(a):

neo, jestli to dobře počítám, tak vám je 29 let. Takže je jasné, proč máte takové problémy pochopit jednoduché věci. Jednak jste produktem klesající úrovně českého školství, jednak vám chybí životní zkušenosti, které nahrazujete poučkami vyčtenými z neoliberálních manuálů.
17. 10. 2012 | 11:43

jozka napsal(a):

Hele neo, vono ti to stejne ujelo, viz " Její zvýšení tedy povede k jejich propuštění" a je celkem jedno, ze slovo "nezamestnanost" nahradis slovem "nezamestnatelnost" :-)

Takze opet seriozni vyzkum vs. neohalucinace...
17. 10. 2012 | 11:44

martin_ka napsal(a):

neo:
já to vidím tak, že minimální mzdu de facto nebere nikdo. za ty prach by nikdo nedeělal....jde jenom o to že ten zbytek se vyplácí z černých peněz!
17. 10. 2012 | 11:44

Vlkodav napsal(a):

martin_ka:

Tak mi schválně napište, kolik musí brát taková číšnice nebo barman?
17. 10. 2012 | 11:48

Miki napsal(a):

Pro Pana Sobotku:
No a když půjdete do důsledku, dojdete, že od minimální mzdy se dostanete k volebnímu systému v ČR..Prostě v podmínkách česka tento model co tu je 22 let N E F U N G U J E. Proto první co musí být,aby se udělal pořádek, třeba s tou mzdou...je, aby tady rozhodoval jeden, dva co bere vše, má většinu ty zákony napravit a hlavně chce a udělá to a když půjdete ještě dál, tak jste u sebe samých a vyjde Vám, že musíte jít k volbám a volit toho,u koho je nejvyšší pravděpodobnost, že to vše splní!!!

TEDY jestli to pane SOBOTKO myslíte opravdu vážně, tak zmobilizujte ty co nejdou k volbám a řekněte jim, že když oni nejdou volit, tak automaticky dávají hlas tomu, koho by zaručeně nevolili a že volí svojí horší situaci!!! Udělejte z toho třeba slogan k volbám nebo to těm nevolícím lidem doneste domů, mluvte o tom vždy a všude ne vy sám, ale přes média atd atd... prostě K O M U N I K U J T E E F E K T I V N Ě... S T R U Č N Ě A J A S N Ě S V O L I Č I...
17. 10. 2012 | 11:50

martin_ka napsal(a):

vlkodav:
jak musí? proč musí?

já mám příklad ze života (podle všeho ale typický)- kamarád-číšník- bral ofiko 10tis., dalších 10 měl bokem na ruku plus dýška
17. 10. 2012 | 11:52

neo napsal(a):

Sláma:

když dojdou argumety, nastoupí tupé urážení.

Ano je mi 29 let, což je zde na blozích celkem známá věc, nestydím se za svůj věk.

1) pokud vím, tak se o klesající úrovni mluví nyní. Já jsem tedy produkt ještě té vyšší úrovně :)

2) životní zkušenosti mi nechybí, 29 let je Vám málo?

3) nikdy jsem žádný neoliberální manuál nečetl.
17. 10. 2012 | 11:52

neo napsal(a):

jozka:

ne neujelo jozýfku, koukám, že nemáš základní schopnost chápat tak jednoduché věci, jako je nezaměstnanost, nezaměstnatelnost, propouštění, nabírání apod... to nic , to půjde, když se budeš snažit.
17. 10. 2012 | 11:56

neo napsal(a):

martin_ka:

oficiálně asi 1 % , z toho jich určitě bude hodně brát něco navíc neoficiálně.

Proto také považuji její zvyšování za nesmysl, především tedy nějaké výraznější zvyšování. Naopak jsem pro zrušení.
17. 10. 2012 | 11:58

český maloměšťák napsal(a):

1) pokud vím, tak se o klesající úrovni mluví nyní. Já jsem tedy produkt ještě té vyšší úrovně :)
2) životní zkušenosti mi nechybí, 29 let je Vám málo?
3) nikdy jsem žádný neoliberální manuál nečetl.
----------
1) Když někdo o sobě prohlašuje, že je produktem vyšší úrovně - většinou jde o produkt velmi nízké úroveň.
2) Vaše projevy svědčí spíše o tom, že je vám 14.
3) Vaše projevy spíše svědčí o tom, že čtete právě že pouze neoliberální manuály.
17. 10. 2012 | 11:58

JC napsal(a):

neo,
Neo nenech se otrávit fotříkama co jim není 60 a nebyli v Rusku:-))

P.S. Některým to nedojde ani 5 minut před pádem do rakve.
17. 10. 2012 | 12:04

jozka napsal(a):

Hele, neo, fakt se ti tahle dve vyjadreni

a) Její zvýšení tedy povede k jejich propuštění...

b) ...výše minimální mzdy neměla prakticky žádný vliv na tvorbu pracovních míst.

nezdaji v rozporu? Pokud ne, nelakuj si, ze nejsi produktem skolstvi s klesajici urovni :-)
17. 10. 2012 | 12:04

David napsal(a):

Sláma 10:05:

"...Ve skutečnosti se mzdové náklady v nepodnikatelské sféře snížily naprosto nepatrně...."

--

Mohu Vás ubezpečit, že máte špatné informace.

Jinak opakuji -

Jde o SPRAVEDLNOST v odměňování a proto mzdové PROPORCE by měly být zachovány a ne rozvráceny.

Ono by se na druhou stranu také mohlo stát, že by bylo výhodnější brát sociální podporu než pracovat. Nezanedbatelný je i vliv minimální mzdy na zaměstnanost. Proto by se měla výše minimální mzdy stanovit seriózně a ne jen populisticky žádat její zvýšení.
17. 10. 2012 | 12:07

Yosif K napsal(a):

Pokud se minimalni mzda zvysi o stovku, nikomu to neublizi a nikomu to nepomuze.

Pokud by se v Cesku minimalni mzda zvysila na Reckou nebo Spanelskou uroven - za par mesicu je v nezamestnanost okolo 25% taky.

Socalisticti demagogove neberou v potaz ze penize nerostou na stromech. Podnikatele nemusi unest vsechno, co si socdemacti demagogove vymysli.

Penize ktere se pridaji na platech podpori ekonomii nejspise tak v Cine - lidi si koupi o neco driv smartphone "Made in China".

Tak to vyapda i v USA - Obama pumpuje penize mezi nezmaenstnany, ti pak vtrhnou na pred vanoci do obchodu a vydrancuji oddeleni s plochejma TV.
17. 10. 2012 | 12:45

martin_ka napsal(a):

yosif:
mě to připadá, že demagog jsi spíše ty.

za normálních okolností je pravda, že tvz. levicová politika více přerozděluje a je taková víc sociální. v ČEchách zvyšují daně hlavně pravicové vlády....asi aby hlavně "kmotři" měli svoje jisté :-)
17. 10. 2012 | 12:50

Vlkodav napsal(a):

martin_ka napsal(a):

"vlkodav:
jak musí? proč musí?
já mám příklad ze života (podle všeho ale typický)- kamarád-číšník- bral ofiko 10tis., dalších 10 měl bokem na ruku plus dýška"

Ptal jsem se proto, že pro číšníka je minimální mzda 9800. Takže pokud 1% bere mzdu 8000, pak to nejsou zaměstnanci ve stravovacích službách.

A mimochodek kde ten váš kamarád dělá? Má na číšníka příjem jako málokterý.
17. 10. 2012 | 12:53

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Přiznámm se, že neznám ze svého okolí žádnou firmu, která by byla úspěšná a její úspěch byl založen na vyplácení minimálních mezd o nízké úrovni - ve vztahu k mediánu mezd.
Ale možná že mě kolektiv autorů " Yosif K" opraví - a nějakou takovou firmu z Číny nebo Bangladéše doporučí.
KONEC CITATU.

Cely clanek je socdemacka agitace ktera je totalne bezpredmetna.
Pokud se zvysi minimalni mzdy o malo, nikomu to nepomuze ani neuskodi.
Sobotka vsak nerika O MALO. Sobotka jako pravy spocialisticky demagog argumentuje 1000 EUR mesicne minimalni mzdou v Rakousku.

Pokud se zvysi minimalni mzdy O HODNE - tak to uskodi podnikatelum a ve svych dusledcich taky delnikum.

Kazdemu blbovi by melo byt jasne ze Ceska ekonomika nemuze minimalni mzdy 1000 EUR unest.

Otazka je co muze ekonomika unest. Kazde zvyseni mzdovych nakladu jde na ukor neceho. Nikde na svete neni perpetuum mobile ze cim se zvesti platy, tikm je spolecnost bohatsi. Kdyz se nekomu tisoicvka prida, nekde se ta tisicovka musi vzit.
A) nemusi to byt zisk podnikatelu - mohou to byt taky investice.
B) Pokud je to zisk podnikatelu - podnikatel se pro priste muze rozhodnout ze bude neco vyrabet radeji treba v Rumunsku. Propusteny delnik v Cesku pak muze jit pracovat treba do Kauflandu tahat bedny. Tam porad hledaji novy lidi.

Takhle dopadli odborari v Detroitu - vystavkovali si u GM postupne 50 USD$ na hodinu, nyni za 20 US$ na hodinu tridi baliky u DHL a jsou radi.

Volte CSSD! Nastava raj proletaru! Minimalni mzda 1000 EUR mesicne!!!!!
17. 10. 2012 | 12:59

neo napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
1) Když někdo o sobě prohlašuje, že je produktem vyšší úrovně - většinou jde o produkt velmi nízké úroveň./// To platí i obráceně, pokud někdo tvrdí o někom, že je produktem nízké úrovně, sám je oním produktem.
2) Vaše projevy svědčí spíše o tom, že je vám 14./// Pochybuji, ve 14ti jsem měl jiné starosti. Ale zapomněl jsem, že vy jste už ve 14ti měl ekonomické vzdělání, pracoval na pěkném místě a zabezpečoval rodinu.
3) Vaše projevy spíše svědčí o tom, že čtete právě že pouze neoliberální manuály./// Je možné, že by se tvůrci těch manuálů se mnou shodli. Btw: jak takový manuál vypadá, máte třeba někde odkaz? Nikdy jsem nic takového neviděl.
17. 10. 2012 | 13:02

dalimír napsal(a):

Dobrý den znárodnil bych to co je důležité pro občany pro jejich běžný každodenní život ! Všichni už dobře vědí jak to u nás s těmi slavnými soukromnými podnikateli funguje ! Velmi málo je jich poctivých že by neměli tendenci okrádat spotřebitele nebo své zaměstnance ! Každy z nich chce vidělat co nevíce a co nejdříve na úkor těch ostatních ! Samozřejmě všichni "podnikat"nemohou ,každý slušný člověk na to žaludek nemá ! Proto hlavně služby ,zdravotnictví ,dopravu atd.vše zestátnit ! Ale také to musí i tam být důsledně kontrolováno a nepoctivci bez pardonů trestáni ! Potom by to hospodářství u nás třeba i fungovalo ! Nebýt na nikom závislí nenechat si diktovat Bruselem co můžem nebo nemůžem ! Co bychom v česku vyrobyli to bychom prodali kam chtěli a komu chtěli ! Nějaké omezování někým ve volném obchodu je blbost ! Západ vždy usiloval o to aby nás měli ve všem pod diktátem a to se jim také daří v rámci jejich strategie EU ! Držme se raději těch rusů , pro budoucnost našich potomků je to větší jistota jako ta "pomoc" falešného západu a amíků ! Hezký den Dalimír
17. 10. 2012 | 13:04

neo napsal(a):

jozka :

ne, ta vyjádření nejsou v rozporu.
17. 10. 2012 | 13:04

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

Vám se zdá číšník s mzdou 9 800 brutto jako přeplacený?
Pokud se podíváte do pracovních nabídek, tak kuchaři by měli hákovat za 10 tis.Silně pochybuju, že by za tyhle peníze někdo vůbec vařil.
Nepochybně se tady část mzdy vyplácí zaměstnancům načerno.
Oni si mnohdy neuvědomují jak těžce je zaměstnavatel poškozuje (důchodové, zdravotní pojištění),ale měl by si to uvědomovat stát a exemplárně tyto případy trestat.

Příklad s auty jsem uvedl jen proto, že se tady snažíte všechny přesvědčit o tom, že jsou podnikatelé žebráci a Češi tedy musí držet hubu a krok, protože" nejsme v Německu".
My sice nejsme v Německu, ale máme tady srovnatelné ceny, ale nesrovnatelně nižší platy, což se vám jaksi stále nedaří chápat.

Pokud je podnikatel "v mínusu" a koupí si auto za tři miliony, tak je buď hochštapler a blb nebo jeho firma zase tak" v mínusu" nebude.Hypotéku na vilu za deset nebo dvacet milionů si taky nevezme nikdo, kdo nemá na splácení.

Podle vyjevených názorů některých z vás, zastánců "neviditelné ruky trhu" ,bychom mohli taky skončit na tom, že zaměstnanci můžou dělat zadarmo. Stát je tu od toho, aby tyto záležitosti reguloval. Není možné, aby byl tak propastný rozdíl mezi platy v privátním a státním sektoru(čímž nemám na mysli, že by se měly platy ve státním snížit na úroveň toho privátního).

Holt se budete muset smířit s tím, že většině národa přestal model divokého kapitalismu vyhovovat a změnu si vynutí klidně i po zlém! Tedy volbou bolševika, a to nebude dobré vůbec pro nikoho.
17. 10. 2012 | 13:09

jozka napsal(a):

Aha, tak to jo. A regulacni poplatky neco reguluji :-)
17. 10. 2012 | 13:09

Miky napsal(a):

Pravicová nebo levicová vláda? O to snad ani nejde. V prvé řadě by to měla být vláda bez extrémních stran jako jsou komunisté apod. a za druhé by to měla být vláda, která zajistí slušný život slušným lidem. A to bohužel žádná současná velká strana nezajistí. Pan Sobotka si může třepit jazyk a cenit svá rovnátka jak chce, ale on je přesně ten politik, který bude pokračovat v marasmu posledních let. Sice poněkud zleva, ale výsledek může být v konečném dopadu vzhledem k jeho bezbřehému populizmu ještě horší než u předchozích vlád. Bez kompletních obměn našich velkých stran to budou mít komunisté opravdu jednoduché na cestě k totálnímu vítězství. I bez milice ......
17. 10. 2012 | 13:12

Vlkodav napsal(a):

Záškodník napsal(a):

"Vám se zdá číšník s mzdou 9 800 brutto jako přeplacený?"

Nezdá. A víte kolik je schopen majitel zaplatit v odlehlé vesnici servírce? On sám je třeba kuchařem. Takže pokud přes zimu tržby nejsou, tak by jí při zvýšení minimálního platu bude muset vyhodit.

A myslíte si, že on má auto za 3 mega? A vilu?
17. 10. 2012 | 13:19

Moise Tschombe napsal(a):

To s tou minimální mzdou panu Sobotkovi dlouho nevydrží. Jakmile rudokožci vyhrají i parlamentní volby, bude mít hoch smůlu.
Buď se stane Zdeňkem Fierlingerem, a dostane jakous takous trafiku, nebo se stane Bohoušem Laušmanem a za nejasných okolností zemře v kriminále.
JÓ socdemáci to nemají na tomhle světě jednoduchý..........
A jakákoli minimální mzda bude zrušena na věčné časy.
Protože:
Kdo nepracuje ať nejí !
Blahobyt dokážeme vyrobit !
A za hymnu bude vyhlášena slavná Dobiášova píseň "Vyhrňme si rukávy"
Hubu utře kdo se válí/ republika práce je/ Tomu čest kdo nezahálí/ ten je její naděje. Ref. Vyhrňme si rukávy, než se kola zastaví, tak hej, do práce se dej!
Tak jakápak minimální mzda??
Historie se často opakuje. Být Sobotkou, tak rudochy nedráždím, to se nevyplácí.
17. 10. 2012 | 13:19

martin_ka napsal(a):

vlkodav:
a k čemu je taková hospoda? když to člověka neuživí není lepší to zavřít?
17. 10. 2012 | 13:23

neo napsal(a):

jozka:

dobrá jozýfku, zkusíme malý příklad , ale bude tak pro prvňáčky. Pokud ho nepochopíš, máš smůlu.

Když máš 10 jablíček a 5 zkažených jich vyhodíš a 5 červených nových koupíš, kolik ti jich zbyde?

a) 20
b) 10
c) 5
17. 10. 2012 | 13:29

Sláma napsal(a):

Z nea mluví, v jeho věku pochopitelná, naivita. Napsal: "Osobně bych minimální mzdu zrušil úplně jako zbytečnost."
Argumentem pro chytrého člověka by mohlo být u jen to, že minimální mzdu mají, v nějaké podobě, všechny vysoce rozvinuté státy a ty nejrozvinutější mají i nejvyšší minimální mzdu.
Pro méně chytrého člověka, který nechápe argumenty "par analogiam", a navíc mladého člověka, který si myslí, že všemu rozumí nejlépe, by mohly stačit věcné argumenty:
1) mzda za práci by měla člověku stačit na slušné živobytí a měla by být natolik vyšší, než sociální dávky, aby člověka k práci motivovala
2) zaměstnanec není jen nákladová položka v rozpočtu, ale také spotřebitel, který vytváří poptávku (a bez poptávky si své zboží může podnikatel strčit někam) a nelze donekonečna spoléhat jen na vývoz, to z nás dělá banánovou republiku
3) konkurenceschopnost v našich geografických podmínkách nikdy nevytvoříme nízkou úrovní mzdy v nekvalifikovaných profesích, neboť náklady na přežití někde v Bangladéši jsou neskonale menší, než v Česku
4) zaměstnanec je také volič - dejte 50% zaměstnanců minimální mzdu a máte jistotu, že KSČM bude mít ústavní většinu v Parlamentu
17. 10. 2012 | 13:30

jozka napsal(a):

Hele, neo, chyba neni v poctech, chyba je v predpokladech. Par lidi se ti to tu vice ci mene polopaticky snazi vysvetlit. Zkus to to analyzovat :-)
17. 10. 2012 | 13:31

Honza napsal(a):

Jako vždycky se manipuluje s údaji. Minimální mzda funguje na trhu stejně jako cenový práh na trhu zboží a služeb - buď má negativní efekt nebo žádný (to je asi případ té skvělé americké studie).. Jestli si myslí, že je to "nemorální" tak ok, ale ať nemele blbosti že to nemá ekonomickou logiku. Asi fyzik a chemik jsou přece jen v ekonomii lepší než právník.
17. 10. 2012 | 13:32

Vlkodav napsal(a):

martin_ka napsal(a):

"vlkodav:
a k čemu je taková hospoda? když to člověka neuživí není lepší to zavřít?"

Víte co to je živnost? Nebo malé podnikání? To se nezavírá při prvním problému. To se holt maká na 200 procent a doufá se, že bude líp.

Víte ona ta mantra, že se podniká kvpůli zisku, není až tak pravdivá. Podniká se aby se uspokojily potřeby zákazníků. Šťastný zákazník je cílem vetšiny podnikatelů. A pokud je šťastný zákazník a k tomu vyděláváte, pak je to podnikání, které vás bude dlouhodobě uspokojovat, finančně i morálně.
17. 10. 2012 | 13:32

Abe Normalni napsal(a):

Vlkodav Tak. Vetsina lidi podnika proto, ze je jejich prace zaroven bavi. Kdo si chodi odsedet vejplatu, necha se zamestnat, nebo si pro ni rovnou chodi na socialku.
17. 10. 2012 | 13:37

jozka napsal(a):

" Podniká se aby se uspokojily potřeby zákazníků. Šťastný zákazník je cílem vetšiny podnikatelů."

:-D

Nekdy si rikam, ze bych si mel vest kroniku nejudernejsich vyroku. Pak si ale vzdycky odpovim, ze tady je stejne nevycerpatelna studnice, ze vzdycky bude novej nasup. A zatim jsem se nespletl...
17. 10. 2012 | 13:38

vasja napsal(a):

Dobře napsáno.
Minimální mzda ve výši vejplaty a poslaneckejch náhrad pana Subotky.
A nějaký ty jistoty navrch. Stoprocentní nemocenskou, žrádlo za režijní ceny, "zadara" rekreáci......
Jo a taky jednou měsíčně let vrtulníkem pana Zavorálky. Ale jenom za dobrou práci, pochopitelně. Takhle nějak, pane přecedo.
17. 10. 2012 | 13:38

český maloměšťák napsal(a):

Apropo - "den daňové svobody" v případě Billa Gatese nastává každý rok 1. ledna - pár minut po půlnoci....

:---()
17. 10. 2012 | 13:42

Miki napsal(a):

Njspíš to tak dopadne, komunistům se dá na 4roky šance, aby ukázali, jak se zlodějnou zatočí a ne-li, tak po roce s klackama na ně.Komunisti akorát možná zvýší daně podnikatelům, aby se jim pořád vyplatilo podnikat a zavedou pokladny a snad podpoří i transparentní otevřená VŘ na všech úrovních státu.Největší peníze se ztrácejí tady!
Velké strany tu měly 22 let na obměnu a je hůře. Logicky tu je jen jedna varianta s VELKÝM NANDÁTEM A TO KSČM.

A kdyby měla velkou podporu strana VV - myslím John,Klasnová bez Kočí a jí podobným, tak volím Johna... Oni ho sesadili, protože nastartoval odhalování korupčních kauz... OBMĚNA STÁTNÍCH ZÁSTUPCŮ, TI CO ROZHODUJÍ ZDA SE ZABÝVAT ČI NEZABÝVAT STÍHÁNÍM, TOTO NEUDĚLALA ANI JEDNA POLITICKÁ STRANA OD REVOLUCE - ODS,ODA,KDU,SZ,CSSD,TOP09. Z toho vyplývá, že volit jen KSČM a dát jim šanci, protože VV byla mediálně a politicky odstřelena...Je jasné, že John nemusel vědět s kým sedí,ale to neví nikdo, každý se projeví až za čas...
17. 10. 2012 | 13:42

Sláma napsal(a):

Yossif stále lže, už zase napsal: "22 letech valdy socanu - jak v recku tak ve Spanelsku."
Přitom sám připustil na jiném místě, že socani v Řecku vládli jen:
1981-1989 Papandreu - 8 let
1993-2004 Papandreu pak Simitis - 12 let
2009-2011 Papandreu JR - 2 roky
K tomu dodávám, že ve zbylých letech, tedy 1974 - 1981, 1989-1993 a 2004-2009 tam vládla pravicová Nea Demokratia, a právě ta v letech 2004-2009 přivedla Řecko do rozpočtové krize.
Podobně tomu tak bylo i ve Španělsku. V letech 1996-2004 a 2011 (až dosud) tam vládla a vládne pravicová strana Partido Popular.
Takže Yossif lže jako když Mladá fronta Dnes tiskne, přestože jsem jej na jeho lhaní už mnohokrát pod různými bloky upozorňoval.
17. 10. 2012 | 13:43

Abe Normalni napsal(a):

Záškodník: A proc by jako zamestnanci nemeli delat zadarmo? Kdyz jejich prace nema zadnou cenu, at pracuji zadarmo. Ja mam taky jen to, co lide za moji praci zaplati.
Vase uvazovani je doslova zvracene, i kdyz naprosto bezne.
17. 10. 2012 | 13:43

občan napsal(a):

snižte si svoji mzdu a náhrady. A hlavně berte náhrady jen za skutečné vyčerpané služby a nekupujte si za ně byty!!! Vy asociále sociální :-)
17. 10. 2012 | 13:44

Záškodník napsal(a):

Abe

Jste normální?
Proč by zaměstnanci měli pracovat bez nároku na mzdu? Vy jste se snad pomátl.
Vždyť říkám, bez regulace státu(která zatím nefunguje)bychom se dočkali od podnikatelů možná i znovuzavedení fyzických trestů.
17. 10. 2012 | 13:46

modrozloděj obecný napsal(a):

Problém v naší zemi je ten, že se částka až 200 000 000 000 Kč rozkrade přímo ze státního rozpočtu (dle analýzy VŠE). Už jen to by stačilo pokrýt výpadky v šílené modrém tunel-hospodářství.
Tato vláda odírá vlastní lidi, důchodce, děti, postižené. Přitom zrušila daň z akcií, takže vypadne ze státního rozpočtu 9 - 20 miliard Kč, které půjdou za hranice. Dalšími šílenými modrými úpravami daní pro nejbohatší jsme přišli - a to v době hospodářské krize - o dalších 40 - 50 miliard Kč. (Bylo to tu rozebíráno před časem). Skupiny obyvatelstva, které se nemohou bránit, takové obrovské ztráty přirozeně nemohou sanovat, ať už z výpadku daní nebo modrých krádeží. Přitom část poslanců ODS nechce pro příští roky zvýšit daň bohatým, i když důchodcům a pod bylo ubráno. Těch se ODS neptala. Zřejmě nepatří k sponzorům ODS a nechtějí "slevy na daních zadarmo". Jak vidno, peníze, vynaložené do modrých volebních kampaní i politikům osobně se miliardářům vrací mnohokrát.
Další šílenost je zvyšování DPH. Ještě k tomu za současného ožebračování většiny populace v zemi. Výsledkem je nebývalý počet zkrachovalých živnostníků a další příjemci sociálního systému (ale ten není rozhodující, modří politici ze státního ukradnou každý rok několikanásobek, jak je vidno výše)a hlavně, že se PŘÍJEM Z DPH S KAŽDÝM ZVEDNUTÍM DANÍ SNÍŽÍ. To celé za podpory ekonomik sousedních zemí, kam Češi jezdí nakupovat, aby ušetřili. My na to ovšem doplatíme poklesem ekonomiky.
Nehledě na to, že nás modrá (hrůzo)vláda ODSTOPVVPeakovců posílá do subsaharské Afriky, aspoň, co se týče efektivity vybraných daní od bohatých a vysokého DPH,které jediné se v Africe vybere,kdežto zdanění bohatých brání klientské vztahy s koupenými politiky.

Další šílenost modrých politiků je, že nechápou pojem šetření. Šetření není, když vezmou důchodcům,dětem, invalidům, rodinám s dětmi.
Šetření je, když nebudou kupovat nepotřebné, 4x předražené Pandury, nefunkční k původnímu záměru letouny CASA, 2,5x předražená pouzdra na pistole i pistole samotné, padáky od neexistující firmy, 3x předražené, na nichž se zabili lidé, nebudou darovat asijskému gruzínskému diktátoru naše nákladně modernizované tanky za 72 miliard Kč, dále Grady a plný nákladní vlak střeliva,to dohromady celé za 1 Kč !!!!, posílat peníze kosovským zločincům, posílat vojáky do Afghánistánu nebo nejnověji, v době krize, do Jordánska !!!, několikanásobně předražené dálnice, smlouvy jako navnitru,za Íčka,kde zalévání kytek stálo 100 mega ročně atd atd...

Pro samé krádeže, přítomné i připravované, které mají vykrástbudoucnost státu a znemožnit tak jeho prosperitu i v budoucnosti,jako církevní krádež, zdravotní krádež, školskákrádež a důchodová krádež a odírání většinypopuilace modrá vláda nečerpá prostředky z Unie, jak má. Výsledek je, že PRO NESCHOPNOST MODRÉ VLÁDY nedostaneme 12,5 miliardy Kč což budou muset zaplatit právě ti, kterým se škrtá....
k http://www.novinky.cz/ekonomika/281726-cesko-nedostane-z-fondu-12-5-miliardy-navrhuje-evropska-komise.html
Z cizího krev neteče, jak ví Kalousek, který nevybral ze Švýcarska také v době krize 12 000 000 000 Kč anonymního vlastníka, za privatizaci MUS...

Takové krádeže, jako že pražský kmotr Janoušek má naknížce 2 miliardy Kč, VZP, IZIP, Blanka, OPENCARD, kde lítají miliardy Kč, Drobilovy 3 miliarsdy Kč, z toho 500 000 000 kč do pokladny ODS, PROMOPRO,kde jde o pouhých 350 000 000 Kč, odpustek na dani pro chudobného Schwarcenberka 30 000 000 Kč, regionální jihočeský modrý kmotr Dlouhý, jahož nepracující manželka má na knížce 45 000 000 Kč nebo neúspěšný odkláněč Kocourek, o těch radši ani nemluvě...

DÍKY TAKOVÉMU HOSPODAŘENÍ A ŠETŘENÍ , v pravicovém neoliberálním stylu, kterážto ideologie slouží pouze jako zástěrka pro transfer peněz od chudých k 1% bohatých, se stáváme modrým skanzenem prokazatelně pro ekonomiku a stát škodlivých pravicových idejí. V tomto ostrově ekonomika klesá, zatímco jinde ve střední Evropě ekonomika roste.
17. 10. 2012 | 13:46

Sláma napsal(a):

Většina "pravounů", protože už jim zase docházejí argumenty, začínají mlžit. Například tvrdí, že Sobotka chce zvýšit minimální mzdu na 1000 EUR nebo dokonce 100000 Kč. Tak tomu se říká čistá demagogie, ovšem poněkud hloupá.
Sobotka si jen dovolil poukázat na to, že, přestože HDP, průměrná mzda a index spotřebitelských cen rostou, minimální mzda se už řadu let nehnula. A že to má pro naši společnost neblahé efekty, třeba v růstu preferencí komunistů.
Takže se bavme o zvášení minimální mzdy třeba na 9 tis. Kč. To žádného podnikate, ani toho malého, prostě nepoloží. Zvláště když si uvědomíme, kolik ušetřil na různých úlevách, které na něj Kalouskova vláda sype.
17. 10. 2012 | 13:48

Sláma napsal(a):

modrozloděj obecný to popsal naprosto přesně. Ovšem uvědomil jsem si jednu věc - i v době krize ekonomika Polska rostla. Přitom Česká republika má s Polskem největší hranice. Jestli pak to není tak, že Kalouskovy reformy posilují ekonomiku Polska? Vždyť nejde jen o DPH, ale o ekonomiku jako takovou - když někdo koupí zboží v Polsku, zaplatí tam DPH, ale dá i vydělat trhovci, který stržené peníze utratí u jiného Poláka a kola ekonomiky se roztáčí ...
17. 10. 2012 | 13:54

Vlkodav napsal(a):

jozka napsal(a):

" Podniká se aby se uspokojily potřeby zákazníků. Šťastný zákazník je cílem vetšiny podnikatelů."
:-D
Nekdy si rikam, ze bych si mel vest kroniku nejudernejsich vyroku."

Je vidět, že jste nikdy nepodnikal. Víte co je pro živnostníka nejhorší? Když musí vyhodit zaměstnance. A on je třeba na tom platu závislí. Pak i toto zvýšení minimální mzdy může být tím jazýčkem na vahách, které rozhodnou, že podnikatel bude muset poslat zaměstnance na pracák. Hrozný pro zaměstnance i zaměstnavatele, a hrozný pro naši ekonomiku.
17. 10. 2012 | 13:54

Miki napsal(a):

Jak tak pozoruji tu diskusi, tak to končí a padá v hašteření kdo z koho a přehazují se tu gumy na auta apod. Ten Kalousek měl v jednom pravdu, jak řekl natvrdo do TV: " Ha Ha Ha..co chcete, vždyť parlament je jen odraz téhle společnosti, lidí co ji tvoří" a MĚL PRAVDU...
VLÁDNÍ STRANY VÍ, ŽE ČEŠI BUDOU JEN REMCAT, VYSLECHNEM JE, JAKO ŽE CHÁPEME A POJEDEME SVOU..NEŽ SE VZPAMATUJÍ A ZJISTÍ, ŽE NEMAJÍ NA JÍDLO, MY UŽ DÁVNO BUDEME ZA VODOU A POTOM JEN PŘEVRÁTÍME KABÁT A PŮJDEME DO DAVU S NIMI...A DOMA SE BUDEME DRŽET ZA BŘICHO, PROTOŽE TOLIK LEGRACE JAKO S ČECHÁČKEM NENÍ...
17. 10. 2012 | 13:55

Abe Normalni napsal(a):

Sláma http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-recko-bankrot
Je zbytecne lhat, Recky pribeh je dost znamy, abyste nam tu vesel buliky na nos.
17. 10. 2012 | 13:56

neo napsal(a):

jozka:

já to věděl, že ti to nedojde. Zkus si za jablíčka dosadit přesnídávky a zeptat se maminky.
17. 10. 2012 | 13:56

jozka napsal(a):

Coz ovsem Vlkodave nevyvraci to, co tu padlo. Kdyby to totiz platilo, delali by to zadarmo. Meli by spokojene zazakazniky, cil by byl splnen.
17. 10. 2012 | 13:57

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

Můj dobrý známý si k pumpě přidal ještě hospodu(se závodkou)-určitě proto, že mu to vůbec nevynáší.
Na vesnici je úplně jiná situace, jenže platy pinglů jsou mizerné všude, nezávisle na prosperitě restaurace.

Problém je, že si zaměstnavatelé zvykli zaklínat se mantrou ekonomické krize pokaždé, když jde o platy podřízených.

V chudých regionech to má tragické dopady-obrovská část lidí je nucena akceptovat práci načerno-prodělává stát i oni sami. Jediný, kdo z toho profituje, jsou oni "podnikatelé".

Mimo jiné-znám několik majitelů barů a restaurací,kteří tady jezdí porsche a jinými luxusními modely.Přivydělávají si např.distribucí drog(což se obecně ví).Jeden si přišel na pěkné peníze kdysi v 90.letech ještě kšeftem s bílým masem,za což byl stíhán,ale díky svým významným konexím na politiky z ODS, ho nakonec museli z vazby propustit. Krom jiných malérů se také ožralý proboural do místního hogo -fogo hotelu,ale přestál to bez ztráty kytičky.
17. 10. 2012 | 13:58

modrozloděj obecný napsal(a):

Aby nedostali příležitost takoví zloději, kteří nám tu kradou už téměř 8 let, kteří růst hospodářství 6.5%, nejvyšší ve střední Evropě zvrátili v propad a jejichž daňová a jiná hospodářská politika vyvolala v zemi uměle krizi a za nichž se beztrestně kradou stamiliardy ze státního rozpočtu, takže předvolební plná síťovka modrého svazáka Nečase (jehož rodiče byli dle některých pramenů dokonce v STB, což on nevyvrátil) je v dnešní smutné modré realitě hodně směšná, jako prázdná modrá hesla těch, kteří rozvrátili zemi, je třeba:

1. MAJETKOVÁ PŘIZNÁNÍ POLITIKŮ A JEJICH BLÍZKÝCH
volit ty, kteří chtějí prosadit toto opatření. Z nějakých důvodů se tomu zuby
nehty tomu bránila vždy ODS i ostatní modré strany, jako by svým voličům chtěly
potvrdit, že JSME TO MY, MODŘÍ, CO KRADEME ! ...
Toto opatření je protikorupční, protože nakradené prostředky je DALEKO obtížnější
užívat nebo investovat.

2. ODVOLATELNOST POSLANCŮ
Politici něco lidem před volbami slibují a po volbách zapřou svůj volební program, když začnou prosazovat něco jiného, než lidem slibovali. Zradí tak své voliče a "demokratické" volby tím ztrácejí smysl, protože lidé volí jen politickou reklamu, ne skutečné cíle. Např ODS své voliče tradičně podvádí po každých volbách; to že to mnohým nevadí, svědčí pouze o jejich úrovni. Nečasova vláda říkala, že nebude zvyšovat daně a rekordně je zvýšila, tedy rovné daně, např DPH, zatímco bohatým daně rekordně snížila.
Protože se subjekty u nás placení daní vyhýbají (ty bohaté, které si to mohou zaplatit - stačí si zjistit, komu Kalousek odpustil platbu daní nebo dlužných peněz do státní poklady), protože vysoké DPH likviduje podnikání v ČR (lež ODSTOP, že podporují podnikání) a krachuje u nás rekordní počet podnikatelů (stačí zadat pár hesel do googlu) a lidé kupují v sousedních státech, KLESÁ U NÁS VÝBER DANÍ. Zatímco de facto dotujeme ekonomiky sousední.... !!!!
ODSTOP také lhali o tom, že sníží zadlužení - místo toho ho rekordně zvyšují!
VV pak zradily svůj volební program tím, že za funkce a peníze podržely ODS, vykašlaly se na svůj středový program (jejich voliči se rekrutovali z levice, pravicové voliče, nesouhlasící s krádežemi ODS odchytila TOP, projekt domluvený mezi Topolánkem a Kalouskem)
Nebo Kalousek vybral důchodový fond, nahospodařený ČSSD, 90 miliard Kč a zalepil jím největší díru v rozpočtu první rok Topolánkovyvlády ODS, s tím, že peníze příští rok vrátí. nevrátil dodnes nic!

Pokud by platila odvolatelnost poslanců, modrá vláda národního propadu a katastrofy by vůbec nemohla vzniknout nebo by zanikla později, když prokázala svou ekonomickou škodlivost. Zároveň by to sloužilo jako pojistka proti korupci - když by nekonaly soudy a vnitro, konali by občané.
Nebyla by možná korupce poslanců a jejich nákup stranou, které platí Bakala a spol., tedy nákup poslanců opozice Íčkem z ODS za Topolánka. Jako zkorumpování Zelených, kteří zradili svůj program a voliče,čímž svobodné volby znemožnili jako dnes VV. Když strana po volbách deklaruje jiný volební program nebo když zvolený poslanec "prohlédne" a dá se k opozici a popře, za co byl zvolen, má platit odvolatelnost poslanců a případně opakování voleb ve volebním okrsku nebo okrscích těchto lidí. Je na voličích,jestli jim změnu názorů schválí jako oprávněnou nebo ne.
Týká se to i poslanců a zastupitelů, kteří mají víc peněz, než prokazatelně vydělali, je jim prokázána korupce, nadávají svým voličům do lůzy apod.
Na popud Klausovy ODS a Klause osobně, byla odvolatelnost poslanců z Ústavy ČR vyňata ihned po roce 92, za nezájmu veřejnosti... Přitom tento zákon by minimalizoval podvádění občanů po volbách,včetně korupce. Slavné je již Topolánkovo:" Kdyby voliči před volbami znali naše skutečné cíle, nikdo by nás nevolil!"
Odvolatelnosti poslanců až fanaticky brání ODS, TOP, dnes Peakovci.
17. 10. 2012 | 13:58

Wraith napsal(a):

the lawingo:

Hezký příběh, ale poněkud kulhá. Hed vysvětlím proč. Faktem je, že nařízení pro firmy větší než 25 zaměstnanců jsou povinny zaměstnat 4% OZP vzhledem k jejich stavu, což odpovídá poměru 1 OZP na 25 zdravých. Dále je realitou, že OZP berou mnohem méně než zdraví. Chápu onoho podnikatele, který raději nakoupil stroj ,než by zaměstnal 3 lidi na plný úvazek, ale on potřeboval dostát i zákonné povinnosti.
Račte se podívat sem: http://socialniporadce.mpsv.cz/cs/135 ... co je drží nad vodou je součet ID a platu, jinak by na to byli hůř než běžný občan. A jsou rádi, že se jen těsně drží nad hranicí chudoby.
17. 10. 2012 | 14:01

jozka napsal(a):

nedodjde, neo, urcite veci jsou mezi tvou osobni realitou a normalnim svetem, kde zijem my ostatni neprenosne :-)

Ale libi se mi, zes odignoroval tu napovedu, cos dostal. Nebo nepochopil?
17. 10. 2012 | 14:01

neo napsal(a):

Sláma:

pane Slámo, nejspíš již budete starší osoba, možná vám v životě někdo ublížil, máte mizerné zkušenosti s mladšími ročníky a nebo jste jen zapšklý stařík, ve kterého se lidi po určité době mění, to ale nemůže být na překážku.

To, že někde něco mají neznamená, že to musíme mít taky.

Trošku to připomíná dětičky ve škole, kteří chtějí to a tamto, protože to jiní mají.

Kdyby byla minimální mzda jak vy tvrditě tak podstatná, bralo by ji 100% zaměstnanců, nebo alespoň nadpoloviční většina.

Jelikož ji ale pobírá nepatrné procento lidí, míjí se účinkem. Svou výší naopak omezuje ty, kteří by mohli pracovat za mzdu nižší.

Má i opačný účinek. Zaměstnavatel by třeba dal zaměstnanci více, ale proč by to dělal, když mu stát říká, že mu musí dát alespoň takové či makové minimum.
17. 10. 2012 | 14:03

Vlkodav napsal(a):

Záškodník

"Mimo jiné-znám několik majitelů barů a restaurací,kteří tady jezdí porsche a jinými luxusními modely.Přivydělávají si např.distribucí drog(což se obecně ví)."

No pokud znáte situaci v distribuci drog, pak se pohybujete v jiném podnikatelském priostředí. A věřím, že ve vašem okolí jezdí tito "podnikatelé" poršáky. Já osobně dealery drog mezi podnikatele nepočítám, pro mne to jsou zločinci.

"V chudých regionech to má tragické dopady-obrovská část lidí je nucena akceptovat práci načerno-prodělává stát i oni sami. Jediný, kdo z toho profituje, jsou oni "podnikatelé"."

Jasně, nejvíc na tom profitují ti podnikatelé, co už zkrachovali. A přišli o domy, úspory, včechno. Ti si v těch chudých regionech úplně libují.
17. 10. 2012 | 14:03

modrozloděj obecný napsal(a):

3. ZÁKON O OBECNÉM REFERENDU
tento zákon by vládě vzal možnost proti vůli občanů - voličů, prosazovat opatření, nevýhodná pro stát a jeho občany. Např podezřelé privatizace a tunelování budoucnosti. Pokud by se jednalo o zásadnější rozhodnutí, museli by ho občané - voliči schválit v referendu. Týkalo by se buď věcí, daných ze zákona nebo když by se k nějaké záležitosti podařilo sesbírat předem určený počet podpisů. Tomu by musela předcházet informační kampaň v TV,kde by dostaly obě strany stejný prostor k vyjádření.
Toto opatření je pojistka mj. systémové korupci, kdy členové vládní strany chtějí převést toky státních peněz do své kapsy,kde jim značná část peněz zůstane.
Zelení ve svém volebním programu obecné referendum měli. Poté co se stali vládní stranou poté, co je Topolánkova ODS zkorumpovala (sehráli stejnou kolaborantskou roli jako VV ve vládě Nečasově, kterou také drželi u moci a podporovali modré zlodějiny proti lidem), se referenda vzdali a zradili tak své voliče.
Je zajímavé, že obecné referendum fanaticky odmítají strany z pravé části spektra - tedy ODS, TOP, dnes VV, kdysi ODA apod...

4. ZÁKON O ZRUŠENÍ AKCIÍ NA DORUČITELE
Tento zákon politikům pomáhá ulít nakradené peníze anonymně do firem, včetně účasti na státních zakázkách, kde tak není patrný střed zájmů. Za Topolánkovy vlády prý až 60% firem, podílejících se na státních zakázkách (předražených a často nepotřebných) mělo nejasnou vlastnickou strukturu. Anonymní akcie existují pouze na Nauru, Kostarice a v české republice. U nás je zavedla Klausova ODS. ODS také, spolu s TOP, vehementně brání jejich zrušení. VV je chtěly zrušit, měl to být jeden z jejich prvních kroků. ale poté, co začaly držet modrým dinosaurům, kteří je zkorumpovali, toto téma u nich zapadlo, jako ostatně všechny jejich předvolební sliby.
Zrušení akcií na doručitele mj. znesnadní korupci na vládní úrovni a tunelování státního rozpočtu. Těch 12 000 000 000 Kč,které Kalousek nevybral ze Švýcarské banky a nechal je českým občanům v době krize propadnout, což je modrý zločin, bylo na doručitele. Za setrvání této světové anomálie bojuje hlavně ODS a TOP.

5. ZÁKON O STÁTNÍCH ZAKÁZKÁCH
tento zákon usnadní pravidla pro státní zakázky a znesnadní korupci, vykrádání státního rozpočtu. Chce jej po nás i EU. Za vlády ČSSD tento zákon blokovala vládu kontrolující ODS, za vlády ODS zmizel z pořadu dne. Tento zákon mají všechny sousední země, kde je také hospodářský růst. Podle některých ekonomů bez tohoto zákona je opětný růst, vzhledem k modré praxi přidělování státních zakázek a mohutného tunelování, prakticky nemožný. Slovensko začalo hospodářsky růst po jeho zavedení.
Tento zákon chce více politických subjektů, v praxi mu brání ODS a TOP.

6. ZÁKON O VOLBÁCH upravující podmínky voleb, rovný přístup subjektů do
sdělovadel a HLAVNĚ FINANČNÍ STROPY VOLEBNÍCH KAMPANÍ
pokud zákon bude nařizovat v TV v určeném čase předvolební prezentace a diskuze s rovnou účastí všech, kde jasně budou moci vysvětlit svůj volební program a coby udělali lépe a v diskuzích s oponenty ho obhájit,zvýší se informovanost voličů. Nesmyslná předvolební hesla o odpovědnosti, plných síťovkách a tvorbě 200 000 nových pracovních míst (z programu jedné nejmenované strany,která své voliče obelhala) tak nebudou míst své místo. Prostor ve sdělovadlech bude rovný, nebude tedy vyhrazen za peníze těm, kteří mají bohaté sponzory nebo umí nakrást nejvíce peněz.
Manipulace voliči za peníze bohatých sponzorů, kteří si politiky kupují a ti jim pak dělají zákony na míru a na úkor občanů a státu (zde se jedná v podstatě o korupci), takto odpadnou.
FINANČNÍ STROP NA VOLEBNÍ KAMPANĚ pak přestane znevýhodňovat malé nebo méně movité strany,bez bohatých chlebodárců, kteří si politiky kupují. Nebude nutná bilboardová kampaň, která je na volbách nejdražší a která jev rozvinutých sousedních zemích zakázána. Proti těmto opatřením v naší zemi již tradičně bojuje ODS.
Tento zákon tak omezí předvolební manipulaci občany za peníze, protože budou vítězit myšlenky, ne veřejný prostor plný bezduchých prázných hesel.
Zároveň omezí korupci, protože na volby nebudou potřebovat stranické sekretariáty množství peněz.
Neexistence stropů financí na volební kampaně pochopitelně vyhovuje stranám, které mají bohaté sponzory, tedy politici jsou za peníze zaměstnanci těchto stran,cožje korupce. Proti jsou samozřejmě ODS, TOP a jejich satelit Peakovci.
17. 10. 2012 | 14:03

modrozloděj obecný napsal(a):

7. ZÁKON O STÁTNÍ SPRÁVĚ
Je zapotřebí mít na ministerstvech a úřadech nestranické odborníky, kteří po volbách budou představovat odbornou kontinuitu a nebude s dít to, když nastoupil Íčko na vnitro, jak je rozklížil, přivedl své neschopné loajální lidi, z ministerstva udělal nástroj na potírání opozice a dal vydělat svým kamarádům za předražené zakázky bez výběrovek, jak svědčila dlouholetá zaměstnankyně ministerstva na PL. např. kšeft se zaléváním kytek na ministerstvu (odjinud) za 100 000 000 Kč ročně, který vyšťourali novináři už za Topolánka,se doposud ani nezačal vyšetřovat.
Dnes se na úřadech dělají všude zkoušky odborné způsobilosti. ODS však prosadila, aby je ministerští úředníci nemuseli dělat!! Což umožňuje příliv nekvalifikovaných neschopných lidí, ale politicky věrných.
Zákon by měl také garantovat, že za ministry budou jmenováni odborníci a ne MUDr. ministrem průmyslu, nevoják ministrem obrany, chemik ekonomem nebo dokonce družinářka ministryní kultury!
Toto opatření sníží počet neschopných ve státní správě a zajistí její odbornou kontinuitu. Je nezbytné pro ekonomický růst a vůbec prosperitu republiky.
Brání mu, jak všichni vědí, ODS.

VOLÍM STRANU NEBO STRANY,KTERÉ PROSAZUJÍ VÝŠE ZMÍNĚNÉ ZÁKONY A OPATŘENÍ, KTERÉ JSOU NEZBYTNÉ PRO FUNGOVÁNÍ DEMOKRACIE - A TEDY SNÍŽENÍ KORUPCE, ROZKLÁDAJÍCÍ ZEMI A NASTARTOVÁNÍ EKONOMICKÉHO RŮSTU A ZVÝŠENÍ ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ OBYVATEL V ČR.
pak mohou následovat ostatní opatření, protože, jestliže bude fungovat demokracie, nebude problém je pro veřejnost prosadit:

8. Zákon o odměnách ve státní správě, správních radách státních podniků apod...
Stanoví jasně strop pro odměny ve státní správě, správních radách, zlatých padácích apod... Stát bývá politiky tunelován i tak, že tito sedí ve správních radách nebo dávají sobě a svým podřízeným odměny,které mnohonásobně přesahují jejich roční plat. Ve VZP,která díky úpravám odvodů Topolánkovy a Nečasovy vlády nemá peněz nazbyt, se bere ve správní radě naosobu měsíčně 200 000 Kč, v podstatě za nic. To samé v ČEZu a jinde.
Nebo rekordní odměny svým podřízeným na ministerstvech nebo vládě. Rekordní odměny rozděluje čirou náhodou Drábek z TOP, zatímco celé zemi, kterou dostal do bezvýchodné recese, škrtá. Premiér za ODS pak své sekretářce (a prý milence) Nagyové také dává ze státního statisíce měsíčně! Další peníze utíkají v nezdaněných "zlatých padácích", tedy odměně za neschopnost, kdy protagonista dostává zaplaceno víc, než za poctivou práci.
Je zapotřebí stanovit strop "odměn", aby se ve státní správě minimalizoval tento způsob korupce a zlaté padáky zdanit.

9. na to by měl navazovat ZÁKON O SDĚLOVACÍCH PROSTŘEDCÍCH hlavně státní ČT.
Místo ohlupování občanů za peníze finančně silných skupin by měly být
předkládány informace o událostech z celého názorového spektra. Místo ideové manipulace, předkládané při podávání informací, by měly být v diskuzích k událostem vyslovovány analýzy od různých odborníků - jak je to např. v televizích v Německu.

9. zákon o justici ,apod...

10. zákon o registračních pokladnách - MAJÍ JE VŠECHNY OKOLNÍ ZEMĚ, jen skanzen ekonomického úpadku ČR ne... měly by zabránit daňovým únikům...
ale to až v druhém sledu. DŮLEŽITÝCH JE PRVNÍCH 7 BODŮ, KTERÉ ZAJISTÍ FUNGOVÁJÍ DEMOKRACIE A SNÍŽÍ KORUPCI a hlavně ELIMINUJE NESCHOPNÉ ZLODĚJE.
STRANY, KTERÉ TĚMTO NUTNÝM OPATŘENÍM BRÁNÍ NEBO KTERÉ JE DOKONCE ZAVEDLY - NEVOLIT !!!
Nechat se okrádat není naše povinnost.

Jinak se z modrých sra*ek nevyhrabeme!
17. 10. 2012 | 14:06

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

Jo a ještě znám spoustu "obchodů" v nichž nikdo nikdy neviděl žádného zákazníka a jde výhradně o "prádelny".Zajímavé je, že to všichni vědí a pere se tu minimálně dvacet let.

Miky

Řeknu vám, jaký bude pravděpodobný scénář.Nic dobrého nás nečeká-a to vše díky naší skvostné vládě.
Bolševici se dostanou po volbách do parlamentu do vlády. Do dalších voleb vydrží nekrást, pomůžou dostat do kriminálu někoho jako je Bém, či Kalousek(pokud včas nezmizí někam do Karibiku)a získají důvěru i části lidí pravicového spektra.
S aureolou počestných a spravedlivých získají v dalších volbách převahu a vytvoří vládu jedné strany.
A pak skončí veškerá sranda.
Bát by se měli především ti, kteří mají oč přijít.Těm ostatním zase tak nesejde na tom, jestli je odere Kalousek nebo Grebeníček.
17. 10. 2012 | 14:07

Vlkodav napsal(a):

Záškodník napsal(a):

"Vlkodav
Jo a ještě znám spoustu "obchodů" v nichž nikdo nikdy neviděl žádného zákazníka a jde výhradně o "prádelny".Zajímavé je, že to všichni vědí a pere se tu minimálně dvacet let."

Opět hovoříte o kriminalitě. Pokud máte takové poznatky pak to oznamte policii, je to vaše povinnost.

Ale to nemá s podnikáním nic společného.
17. 10. 2012 | 14:10

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

samozřejmě ,že jde o zločince,ale s kontakty na významné představitele ODS. Mohl bych jmenovat, určitě znáte.
Netvrťe mi, že např. v Sev.Čechách neexistují prosperující firmy a všechny krachují!Pouze zneužívají situace.
17. 10. 2012 | 14:10

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

Nejsem sebevrah.
17. 10. 2012 | 14:11

Pbčan napsal(a):

Vlkodave,
to jsou příšerný nesmysly.

Jestliže zaměstnavatel není schopen prodat zboží nebo služby svého zaměstnance o řekněme 2000.- Kč/měs. dráž než doposud, tak by to fakt měl radši zabalit.

Jestliže by v případě zvýšení MM o 2000.- Kč/měs. "musel" propustit zaměstnance, tak KDO by potom na něho pracoval?
Buď zaměstnance potřebuje, protože má tolik práce, že se bez něho neobejde - a pak by měl zaměstnanci také slušně zaplatit, nebo zaměstnance nepotřebuje a drží si ho jen proto, aby sám nemusel sáhnout na práci.

Báchorky o tom, jak filantropičtí zaměstnavatelé zaměstnávají lidi z čistého altruismu, si budete muset nechat pro někoho jiného.

Mimochodem - POKUD je pravda, že je zde pouze 1% zaměstnanců pracujících za MM, tak potom se zvýšení MM o 2000.- Kč/měs. do počtu pracovních míst vůbec nepromítne. Jenom STATISTICKY stoupne počet lidí pracujících za MM, což ovšem bude ostuda Kybersadisty; jiný vliv to na ekonomiku mít nebude. Možná ten, že to 1% bude mít o chlup víc peněz na zvládnutí inflaci a Kybersadista s Hodňoušem nafasují o pár kaček víc na SP a ZP.
17. 10. 2012 | 14:11

Sláma napsal(a):

Neo, rozhodně není náhoda, že pasivní volební právo do Senátu je omezeno věkem 40 let.
Nemám nic proti mladým, zase až tak starý nejsem, ale je mi zcela jasné, že vaše evidentní naivita pramení z vašeho věku.
Vy si opravdu myslíte, že rozumíte ekonomice lépe, než ekonomové všech vyspělých zemí?
Svatá prostoto!
17. 10. 2012 | 14:13

neo napsal(a):

jozka:

jelikož nejsem věřící, nevěřím na nějaké jiné světy jozýfku. Možná že pro tebe přiletí aštarova flotila až to tu marťani ovládnou se LVEM, ale já stojím nohama na zemi.

Nevím tedy jak v tom tvém světě, ale v reálném světě je 10 - 5 + 5 pořád 10. A představ si, že jsi dokonce mohl 5 jablek vyhodit. Přesto jsi stále na svém. Jde jen o ten pohyb.

Ve finále pošleš hodně pracujících na dlažbu a hodně nezaměstnaným dáš práci, ale za nižší mzdu než by mohli mít.

Snížíš mzdy stávajícím zaměstnancům, resp zablokuješ jejich růst a od toho se vše odvíjí.

Já chápu, že je to součást mantry o spravedlivém přerozdělování, ale mně se to nelíbí. Proč by 5 lidí s 30 000 platem a 2 lidi s 50 000 nemělo mít vyšší plat jen proto, že si někdo usmyslel zvýšit min mzdu pro nekvalifikované?

Komunisti dokonce chtěli 15000.
17. 10. 2012 | 14:14

modrozloděj obecný napsal(a):

Všem opatřením, které by snížily reálně korupci a v různých zemích fungují,
BRÁNÍ ODS, TOP ATD, TEDY PRAVICE. TO JE TVRDÝ FAKT !!!

I ty hloupé registrační pokladny jsou samozřejmostí. Má je i Asie, i část Afriky. My jako jedna z mála zemí na světě ne. zato máme akcie na doručitele. Klausův a ježkův vynález na modré okrádání státu. DÍKY, ZLODĚJSKÁ ODS A TOP!

Je mi líto, ale modré zloděje, kteří nejen kradou, že ekonomiku posílají ke dnu, ale i kdyby nekradli, tak ekonomiku země stejně pošlou svým diletantismem ke dnu, volit nemohu !!!

A modří voliči, pokud jsou alespoň schopni trochu sebereflexe, ať si to vypořádají se svým svědomím...
17. 10. 2012 | 14:15

Vlkodav napsal(a):

Pbčan napsal(a):

"Vlkodave,
to jsou příšerný nesmysly.
Jestliže zaměstnavatel není schopen prodat zboží nebo služby svého zaměstnance o řekněme 2000.- Kč/měs. dráž než doposud, tak by to fakt měl radši zabalit. "

Pochopíte, že mnoho podnikatelů je ve ztrátě? A pak každé zvýšení mzdy zvyšuje ztrátu a znemožňuje podnikateli resuscitovat jeho podnikání.

A pokud by každý podnikatel, který se dostal do ztráty, ukončil podnikání, pak máme dnes nezaměstnanost jak ... Tohle by jste si měl uvědomit.

Já bych souhlasil s vyšší minimální mzdou, pokud by se dal zaměstnance jednodušeji vyhodit.
17. 10. 2012 | 14:19

Sláma napsal(a):

Stejně jako na těchto diskuzích modrobolševici běžně lžou, jako když MF Dnes tiskne, stejně lže i Kalousek s Nečasem. Asi to patří, podle nich, k základním vlastnostem modrobolševiků.
Jednou z často opakovaných lží je, že za rozpočtovou krizi mohou státy samy svoji rozpočtovou nezodpovědností. Významní světoví ekonomové, například americký ekonom Paul Krugman jmenují Řecko jako jediný stát, kde byla rozpočtová nezodpovědností příčinou krize.
U ostatních států jsou jiné příčiny, mezi nimy hlavně sanace bank ohrožených předcházející finanční krizí.
Je nutno si uvědomit, že na počátku prvního desetiletí se fiskální deficit eurozóny snižoval! A byl výrazně nižší, než fiskální deficit USA nebo Velké Británie!
Dále je nutno si uvědomit, že např. Španělsko stále ještě patří k nejméně zadluženým státům EU (veřejný dluh 72,1 HDP ke dni 15.6.2012), a přesto má problémy!
Zdroj: Krugman, Paul (30 January 2012). "Eurozone Problems". New York Times
17. 10. 2012 | 14:23

neo napsal(a):

Sláma:

to není nic proti ničemu. Ti vaši ekonomové vyspělého světa nijak nerozporují ty vlivy :)

Na věk se vymlouváte Vy, protože je vám to proti strsti. Jakmile se objeví někdo s názory, které vám a avám podobným nejsou po chuti, tj nemáte bezvýhradní obdiv, tak jediný argument je věk :)

Kdybych od začátku uváděl třeba falešnou profesi a falešný věk, cítil byste se lépe?

Já nemám ve zvyku lhát, nemám důvod lhát. Jsem mladý (pro puberťáka už jsem nad hrobem) , mám rád svou práci, mám takové a makové názory a nestydím se za ně. Proč taky?

Ujišťuji vás ale, že všechno má své negativní a pozitivní efekty a na to nemusíte být ani uznávaný ekonom vyspělého státu.

Když zvýšíte minimální mzdu, někoho potěšíte, že bude mít víc, jiného tím pošlete na dlažbu, dalšímu tím snížíte plat, atd..

Nikdy se vám nepodaří z takové změny vymačkat jen pozitiva a naopak.
Odpovězte popravdě.

Proč všichni zaměstnanci v ČR nemají minimální mzdu(vynechme teď zaručenou mzdu i když mechanismus je stejný), když je to nezbytné minimum nařízené státem a zaměstnavatel nikomu nemusí platit nic navíc?

o tom opačném efektu jste se pak ani nezmínil. Nebo nevěříte, že minimální mzda ten efekt má?
17. 10. 2012 | 14:28

Miki napsal(a):

Pane Vlkodav
proto musí skončit tato a takovéto vlády a jestli jak říkáte, že bolševici vydrží nekrást, zavřou zloděje a z těchto důvodů by měli vládnout sami nebo s Luciperem, tak je to super ne? No je mi jedno, co mají napsané na čele, důležité jsou budoucí činy!

Musíte mít přeci vlastní zkušenost třeba: Jste dva, bydlíte splou a každý máte jinou představu o tom, jak by měl vypadat dům, hádáte se léta a nakonec dům spadne! No a když jste sám a rozhodujete, máte všude pořádek, dům vzkvétá a dílo je uděláno?
Jak psal " Modrozloděj " přijat jen těch 7-8 bodů a zbývá jen vymáhat právo!!!!!!
17. 10. 2012 | 14:28

Sláma napsal(a):

Vlkodav napsal:"Pochopíte, že mnoho podnikatelů je ve ztrátě? A pak každé zvýšení mzdy zvyšuje ztrátu a znemožňuje podnikateli resuscitovat jeho podnikání."
Tomu se přeci říká volný trh. Pokud není podnikatel schopen konkurovat v situaci, kdy platí svým lidem minimální mzdy, tak má zkrachovat. Jeho místo na trhu obsadí jiný, schopnější, který také bude potřebovat zaměstnance!
Jedním z problémů Česka je nedostatečně konkurenční prostředí. Podnikatelé si zvykli na ty všechny výhody, úlevy, podvody atd., že se konkurenční tlak zcela ztratil.
Například v městečku, kdy žiji, všechny obchody zavírají nejpozději v 5 hodin a v tu dobu už mají zameteno a zhasnuto a zboží zklizené z regálů.
Je nutno snížit administrativní zátěž pro zakládání živností a zvýšit konkurenci na trhu!
17. 10. 2012 | 14:29

Záškodník napsal(a):

Neo
Co to tady píšete za nesmysly.
Za minimální mzdu dnes nepracují zdaleka jenom "nekvalifikované" síly. Je to vcelku běžná mzda v některých oborech, kde pracují lidé řádně vyučení.
Za minimální mzdu nebo mzdu o tisíc korun vyšší v regionech mimo Prahu pracuje mnoho středoškolsky vzdělaných lidí vykonávajících odbornou práci.
Výše jsem uvedl znění jednoho z inzerátů-požadavky-znalost filipínštiny,angličtiny, odb.počítačový program-plat 10 tis.brutto.
17. 10. 2012 | 14:32

Vlkodav napsal(a):

Pane Miki,

teoreticky máte pravdu, ale všichni si pamatujeme, co komunisti říkali a dělali v historii. Takže jim nevěřím ani pozdrav.

Jak to udělat, aby současné zkorumpované a neschopné strany odešly a někdo jiný to vzal? Bohužel není kdo. Smutné.
17. 10. 2012 | 14:33

schlimbach napsal(a):

Je to tristní pozníní, když kde jaký asociální tupec se tu nazývá pravicově smýšlejícím člověkem. Mohu vás ujistit vy, kterých se to týká, že takoví nejste, s pravicovostí vaše stupidní asociální výblitky nemají nic společného.

Pokud byste skutečně chtěli být pravicoví, potom byste se podívali na společnost jako celek a dokázali byste pochopit, že každý občan té společnosti, pokud pracuje přináší nějaký vklad pro její fungování a budoucnost. Za tento vklad každému občanovi náleží také nějaký požitek, který mu umožní důstojný život. Každý občan je jiný, je to individuum, ale aby mohl žít, tvořit a rozvíjet se, potřebuje i další jedince kolem sebe, se kterými žije v symbióze.

Pravicový člověk chápe, že nemohou mít všichni stejně velký ten požitek, ale musí existovat nějaký minimální, který umožní důstojný život s tím, že další materiální požitky jsou závislé již od dalších individuálních snah každého občana.

Nevylučuje to tedy, aby někdo podnikal a měl obrovský majetek, protože ten, kdo nepodniká a třeba jen uklízí nebo sváží odpadky, se dokáže důstojně uživit (jeho práce je potřebná), protože jeho mzda je taková, že mu důstojný život umožňuje. I když tomuto člověku vzdělání třeba neumožní podnikat nebo dělat generálního ředitele, může klidně psát knihy a mít z nich podstatně vyšší příjem než z původního zaměstnání.

Jistě, je možné žít i jinak - jako parazit - někoho držet pod krkem, znepřístupnit mu důstojný život, nazývat ho sockou a vysmívat se mu, zatím co parazit drží v ruce zdroje, které nikdy nemůže samostatně ani se svojí rodinou využít, prostě proto, že k tomu nemá faktickou příležitost, protože k tomu nemá fakticky ani dost času. Vy, kteří se nazýváte rádi pravicově smýšlejícími občany a zastáváte podobný stupidní až zvrácený názor, nejste nic jiného než paraziti, tupci a de facto zbyteční tvorové. Lidmi vás těžko nazvat. Nedivte se, až vás vaše lůza smete a nedopřeje vám ani tu minimální 8 000,- Kč/měs. Mzdu. Jste to jedině vy, tupci, kteří riskujete změnu krvavým způsobem, Jste to vy, jejichž reálný vklad k rozvoji společnosti je záporný, ať děláte cokoliv.
17. 10. 2012 | 14:33

Sláma napsal(a):

neo napsal: "Proč všichni zaměstnanci v ČR nemají minimální mzdu?"
Protože, neo, existuje trh práce v rámci Jednotného trhu. A protože všechny okolní státy minimální mzdu mají zavedenou a protože ve většině z nich je vyšší, než u nás.
A protože státy musí hájit makroekonomické zájmy svých občanů.
17. 10. 2012 | 14:34

Sláma napsal(a):

Neo, vy prostě, jako každý mladý člověk si myslíte, že jediná pravda je ta vaše. Znovu jste napsal: "Když zvýšíte minimální mzdu, někoho potěšíte, že bude mít víc, jiného tím pošlete na dlažbu, dalšímu tím snížíte plat, atd..
Pokud se bavíme o zvýšení minimální mzdy např. o 1000 Kč, tak to prostě v makroekonomickém měřítku takový efekt mít nebude, na zaměstnanost ani na průměrný plat takové opatření negativní vliv mít nebude.
17. 10. 2012 | 14:39

neo napsal(a):

Záškodník:

předně nepíši nesmysly. Minimální mzda je opravdu zákonem stanovená mzda pro nekvalifikované síly. Pro kvalifikované pracovníky existuje tzv zaručená mzda.

10 tisíc brutto NENÍ minimální mzda.

Tady máme nějaká data a z těch je patrné, kolik zaměstnanců bere do 10 000
http://www.czso.cz/csu/2012edicniplan.nsf/t/01003F632E/$File/310912A11.pdf
17. 10. 2012 | 14:39

Záškodník napsal(a):

Miki
To nepsal Vlkodav, ale já.
Ti bolševici vydrží nekrás maximálně do doby, nežli získají v parlamentu převahu.
A pak nám budiž bůh milostiv.

Zodpovědnost leží i na ČSSD.Pokud si dokáže vyčistit stranu od různých Rathů a Palasů a bude se chovat rozpočtově racionálněji, má vysokou šanci na to, že přebere část voličů "pravici".
Neměl bych problém takovou stranu volit.
17. 10. 2012 | 14:42

Zdeněk Brom napsal(a):

Pokud vím, tak na poslední dotaz, jak by plnila ČSSD své předvolební sliby, pan Sobotka odpověděl, že tyto sliby nebyly zasazeny do správného ekonomického rámce.

Mám obavu, že pan Sobotka je opět trochu mimo rámec.
17. 10. 2012 | 14:43

neo napsal(a):

Sláma 1

no vidíte že to jde. Až tedy na to opětovné zmínění minimální mzdy, tím se zaháníte. OK , rozšíříme otázku na celý ten jednotný trh.

Proč tedy všivchni zaměstnanci ve všech státech v rámci toho jednotného trhu nedělají za minimální mzdy?
Sláma 2
neříkám, že to bude mít nějaký výrazný efekt. Jen, že to ten efekt mít bude. Bavíme se o 1% zaměstnanců.
17. 10. 2012 | 14:45

Záškodník napsal(a):

Neo

Snad nemá smysl slovíčkařit. Píšu - za minimální ,či o tisíc korun vyšší mzdu.Je-li to o pár stovek víc, nebo míň ,je vcelku irelevantní. Je ostudné, dopracovali -li jsme to za 23 let "vrcholného kapitalismu" ke mzdě mrzkých 10 tis.korun za 8(nebo dokonce 12) hodin práce.
17. 10. 2012 | 14:45

český maloměšťák napsal(a):

Schlimbach
Vy si myslíte, že takovým je možné vysvětlit např. pojem potenciální produkt ?
Ti si ho ztotožnili s bazenem a trpajzlíky ve svojí předzahrádce - olemované vysokou betonovou zdí.
Ztráta času.
Oni si myslí, že čím jsou nižší mzdy, tím bude podnik úspěšnější.
Ostatně nepěstují takovou filozofii sami - jak vidno v největších patrech toho, co lidé stále ještě ve své naivní víře nazývají vysokou politikou, se děje cca totéž. /sami sobě a svým kumpánům však nadělují odměny nadstandardní - ostatně zajímalo by mě , kolik že to obdržel Šiška...nebo raději ne...(někdy je lepší nevědět -. zejména po obědě)/

Zdravím do Holomóca.
17. 10. 2012 | 14:46

Zdeněk Brom napsal(a):

Sláma:

Já tedy nevím, ale mám pocit, že konkurenceschopnost se odvíjí od toho, že mám co prodávat, protože je o to zájem, mám chytřejší nápady, povedenější výstupy atd. Nějak se mi nechce věřit, že konkuranceschopnost je dáná výší minimální mzdy. Tou se roztočí maximálně umělá spotřeba, která vytvoří bublinu, která dříve nebo později praskne.
17. 10. 2012 | 14:47

český maloměšťák napsal(a):

re : nejvyšších / i když nabobtnalá ta patra jsou mnohdy taky dost/
17. 10. 2012 | 14:47

schlimbach napsal(a):

český maloměšťák
máte pravdu, je to marné, je to marné, je to marné

Sám na sebe se zlobím, že se neudržím a reaguji, ale když já nějak nemohu skousnout, že kde jaký tvor z Horní Dolní své výblitky zove pravicovými -(
17. 10. 2012 | 14:51

Záškodník napsal(a):

Neo

A máte také data o tom, kolik lidí dostává minimální mzdu na ruku?
17. 10. 2012 | 14:54

Záškodník napsal(a):

Z.Brom

Ale jistěže je dána výší minimální mzdy.
Jestliže platím svým dělníkům méně, nežli konkurence, mohu levněji prodávat.Ale je to taková nekalá konkurence.
Za chvíli budou muset hledat nové otroky někde v Papui,protože i Číňan bude brát vyšší mzdu,nežli Čech.

Sláma

v podstatě souhlasím se vším.Velmi dobrá argumentace.
17. 10. 2012 | 14:57

Twist napsal(a):

Pane Sobotko, nedávno to tady napsal bývalý komouš, režisér Svoboda. Až zvítězíte v parlamentních volbách, na nic nečekejte a nechte zrušit akcie na doručitele a zaveďte majetková přiznání politiků, příslušníků justice atd. Lidé budou hned spokojenější. Po vítězných senátních volbách bude zatím stačit udělat pořádek v různých radách, na které dosáhnete, především v radě pro televizní vysílání. Pan Stejskal si jistě všiml, že nepoužívám vulgárních výrazů a není mě třeba mazat.
17. 10. 2012 | 15:01

Sláma napsal(a):

neo se ptá: "Proč tedy všivchni zaměstnanci ve všech státech v rámci toho jednotného trhu nedělají za minimální mzdy?"
Protože by, milý neo, než by se všichni zaměstnanci dostali na minimální mzdu, všechny takové státy by zkrachovaly, neboť by nebyl nikdo, kdo by vyrobené zboží kupoval (to je samozřejmě teorie, ve skutečnosti by před tím propukla revoluce a nastolila by nový řád).
Na tohle přišel např. prezident Roosevelt, a tak zavedl v Americe jak minimální mzdu, tak i velice vysokou progresi daně z příjmu fyzických osob (až 92% v nejvyšším pásmu), která vyvedla Ameriku z Velké krize.
Vaše otázky, neo, jsou značně naivní a jen dále vypovídají o tom, že jste nejen mladý, ale i poněkud mdlého rozumu.
17. 10. 2012 | 15:01

český maloměšťák napsal(a):

Zdeněk Brom
Právě že ale výše mezd souvisí s přidanou hodnotou - jde o kruh : vzdělanost - plošnějí realizovatelná přidaná hodnota - výše mzdy - prosperita - vyšší daně - vyšší výdaje na vzdělanost - vzdělanost.
Bublina v důsledku zvýšení minimální mzdy ?
Zkuste to popsat - tuto hypotézu. /příklad z reality totiž neexistuje/.
Ovšem nikolivěk v parametrech absurdních, přehnaných /minimal wage by měla být někde na 50 % medianu - tak to postuují nefundamentální ekonomové/.
A zkuste popsat tu bublinu v českých realiích /řečnická výzva - taková bublina prostě zkoncipovat nejde - leda právě že na základě absurdních parametrů/

Jistěže samotné zvýšení minimal wage není motorem konkurenceschopnosti. I když....co když právě takto dojde k vyššímu tlaku na podnikatele - aby investovali více do vzdělávání svých zaměstnanců ?
A nezapomeňte na životní náklady. Ve vztahu k parametrické úpravě MW.

Ostatně bublina hrozící v důsledku disproporcí v dělbě vytvořeného bohatství - taková bublina nejenže hrozí - ale může prasknout tak, že to může mít řádově mnohem větší dopad, než je zvýšení MW někam k polovině medianu mezd (cca 9 500,- CZK /měsíc/.

Co si myslíte o učitelích, pane Brome ?
Nebylo by také správné jít spíše cestou nízkých mezd - a tak vyvolat větší motivace - ve vztahu ke konkurenceschopnosti segmentu vzdělávání na globálním trhu ?
Co tak 10 000 hrubého - a pak " ukaž co umíš" - pokud neumíš , habyj, pokud umíš průměrně tak těch 10 000, pokud umíš nadprůměrně tak možná 20 000.
Nepomohlo by to věci ?
A navíc by se tím ošetřila bublina hyperinflačního a tím i velmi nekvalitního výstupu vzdělávací soustavy ?

Víte, proč jsem se zmínil o učitelích ?
Protože právě že od nich často zaznívá rozhořčení - že ve vztahu ke svým kolegům na Západě - jsou málo ohodnoceni.
Což je zajímavé.
Že tedy tragicky nízká hodnota minimální mzdy - ve vztahu k Západu...jim však nevadí. A považují její zvýšení za hrozbu bubliny.
Tedy - někteří učitelé, že ano....
17. 10. 2012 | 15:03

Koncesionář napsal(a):

Jen by mě ták zajímalo o kolik by se mohla zdvihnout minimálni mzda kdyby se nekradlo v Promopru Kasa Pandury a legálně v menežerských platech . Jenom ty miliony co vyplatily České dráhy Fejkovi za 3 měsíce práce je vysměch třeba prodavačkám které za poctivou práci mají minimalní mzdu a někdy ani to ne . Pán podnikatel je zaměstná na částečny úvazek a to se vyplatí .
17. 10. 2012 | 15:03

Sláma napsal(a):

Kromě toho, neo, Záškodník má pravdu. U nás je příliš nízká minimální mzda jen nástrojem daňových úniků - spousta lidí dostává jen minimální mzdu a zbytek pak v podobě Švarcsystému nebo v hotovosti na ruku z příjmů šedé ekonomiky.
17. 10. 2012 | 15:04

Vlkodav napsal(a):

Záškodník napsal(a):

"Za chvíli budou muset hledat nové otroky někde v Papui,protože i Číňan bude brát vyšší mzdu,nežli Čech."

Šílená demagogie, zaměstnavatele nezajímá zaměstnanec s nejnížším platem, ale množství práce (a kvalita), kterou zaměstnanec za jednotku času vykoná.
17. 10. 2012 | 15:04

Zdeněk Brom napsal(a):

Záškodník:

Tohle ale platí v teorii. V praxi už tak ne. Pokud chci konkurovat, musím mít také kvalitu a tu mi zajistí kvalitní pracovní, kterého musím kvalitně zaplatit. Samozřejmě mohu chvíli konkurovat snížením mzdy, ale kvalitní pracovníci mi odejdou, protože ti najdou práci vždy. Krátkodobá výhoda se pak promění ve velký problém.
17. 10. 2012 | 15:07

kelt napsal(a):

To Zdeněk Brom,14.43

ano,ale je to jen půl pravdy.Sobotka reagoval na povodeň v roce 2002/tisíciletá voda/-škody k tíži SR činily cca 50 miliard Kč,které nemohly být neuhrazeny.
17. 10. 2012 | 15:07

neo napsal(a):

Záškodník napsal(a):
Neo

Snad nemá smysl slovíčkařit. Píšu - za minimální ,či o tisíc korun vyšší mzdu.Je-li to o pár stovek víc, nebo míň ,je vcelku irelevantní. Je ostudné, dopracovali -li jsme to za 23 let "vrcholného kapitalismu" ke mzdě mrzkých 10 tis.korun za 8(nebo dokonce 12) hodin práce.
17. 10. 2012 | 14:45

-----------------------------------------------------------
to není irelevantní a není to slovíčkaření. Vy jste psal že píšu nesmysly a já psal o minimální mzdě 8000Kč.

Minimální mzdu má asi 1%, už jsem to výše psal.
17. 10. 2012 | 15:08

neo napsal(a):

Sláma:

jenže pane Slámo, vy evidentně nevíte, co píšete. Krach je až následek, já se ptám na příčinu. Žádná firma na světě si neřekne, budu platit zaměstnancům víc než minimální mzdu zaručenou státem, protože když ne, tak všechny státy zkrachujou.

Buď tedy odpověď neznáte a pak je úsměvné, když plácáte cosi o mdlém rozumu a nebo odpověď znáte a nechcete ji uvézt, abyste nepotvrdil má slova. To se ale také dá předpokládat, protože by vás to moc nepotěšilo co?

No nic, zkuste o tom popřemýšlet.
17. 10. 2012 | 15:13

Zdeněk Brom napsal(a):

český maloměšťák:

Jistě jste si všimnul, že jsem tu nikdy na peníze ve školství nehořekoval.

Váš kruh neplatí zcela. Požádal jste o příklad, rád ho uvedu:

Kdysi kohosi napadlo, že úrovni školství prospěje, že učitele dostanou třináctý plat. Někdo volal: "Huráááá:", ale nebylo důvodu jásat. Mnoho učitelů to bralo jako jasnou věc a ani je nenapadlo, že je trochu nenormální dostávat 13 platů za 12 měsíců práce (Jak mnozí jistě rádi dodají - za 10 měsíců, protože 2 a více měsíců se učitelé přeci flákají.) a navíc v situaci, kdy to jiná zaměstnání nemají. Někteří se dokonce také tázali, zda je naše ekonomika v také formě, aby si to mohla dovolit, nebo se jede na dluh.

No a pak učitelé začali tyto peníze navíc utrácet, což mělo vliv na jejich okolí. Tenhle podnikatel hned rozšířil nabídku cestovní kanceláře, tamten zřídil pekárnu atd. Samozřejmě vznikla řada firem, které pracovaly především pro školy. Prostě idylka. Jenže žádný strom neroste do nebe a začalo se ukazovat, že ty peníze pro učitele navíc nebyly tak zcela podloženy stavem hospodářství a ve školství se začaly utahovat šrouby. Bublinka praskla a firmy mají problém.

Jinou ukázkou je boj odborářů za tzv. vyšší mzdy, respektive co nejvyšší základ mzdy. Výsledkem je, že vše je v základních tarifech a na odměny nebo osobní příplatky zhusta nezbývá. Takže učitel, který dělá hodně navíc, má stejný plat jako ten, který si jen odučí a jde.

Takže nakonec tu máte příklady dva.
17. 10. 2012 | 15:21

Zdeněk Brom napsal(a):

kelt:

Osobně se domnívám, že povodeň byla jen výmluvou z nouze. Očekával bych proto trochu více rozvahy a opatrnosti.
17. 10. 2012 | 15:29

kelt napsal(a):

To Schlimbach
zdravím,dlouho jste tady nebyl a ještě nikdy jsem Vás nečetl tak rozlobeného.
Na druhou stranu se nedivím-ti duševně méně vyvinutí jedinci,kteří jsou přesvědčeni o tom,že zde representují echt pravicové názory jsou de facto sociálpatologiké případy,jejichž myšlenkové pochody jsou pro racionálně uvažujícího člověka nepochopitelné.
Ale jelikož jsou schopni jeden a tentýž blábol v malých obměnách psát již léta,tak až na výjimky jsem se zdržel kontaktu s nimi.
Pan Stejskal by jim měl vyčlenit specielní stránku,kde by neotravovali ostatní,kteří mají zájem o věcnou diskusi.
Hezký den.
17. 10. 2012 | 15:32

český maloměšťák napsal(a):

Zdeněk Brom
To je příklad prasklé bubliny ?
Tento příklad " jedna Tante povídala " ??
Učitel by měl umět doložit věc čísly - kolik firem zkrachovalo v přímém kauzalním vztahu k oněm 13. platům, jak se zvýšila inflace - opět v přímém kauzálním vztahu k 13. platům. Čísla - ne domněnky, pane Brome.

Obecně samozřejmě je nesmyslem vyplácet plat za 13 měsíců - ale v podstatě jde jen o název /někdo jiný to nazve prémiemi, jiný zase odměnami.../. A SNAD o to, že nedochází k proporcionálnímu rozložení vyplacených peněz do všech měsíců.

Jak podmínily vyšší příjmy učitelů vznik firem, které pracovaly přímo pro školy ? Vy snad, pane Brome, ve školství máte nějaký fond, do kterého odvádíte část svých mezd - a z toho fondu pak škola platí dodávky služeb či výrobků firmám ?

Jinak jste elegantně uhnul od probíraného tématu - minimální mzdy.
A elegantně si přizpůsobil mou otázku tak, jak jste ji chtěl mít vy položenou.

To není fér. Dokonce bych to nazval manipulací.

Zkuste se tedy držet tématu a reagovat na meritum mých otázek, nikolivěk na pouhou výtku, kterou mám proti pokryteckému a v podstatě hloupému uvažování některých učitelů.
17. 10. 2012 | 15:34

schlimbach napsal(a):

kelt

také vás zdravím

už su klidný :)
17. 10. 2012 | 15:35

kelt napsal(a):

To Zdeněk Brom,
Kalousek,když se rozvodnilo pár potoků v severních Čechách,tak vypsal povodňovou daň,což se ČSSD v roce 2002 ani neodvážila,i když rozsah škod byl násobně vyšší.
17. 10. 2012 | 15:36

Zdeněk Brom napsal(a):

kelt:

Kalouskovy hovadiny a triky teď neřešme. Podstatou problému je, zda sliby, které přivedly ČSSD k moci krajské a posléze možná i celostátní jsou splnitelné, nebo se pak bude vysvětlovat, že to vlastně tak ani myšleno nebylo.
17. 10. 2012 | 15:40

Sláma napsal(a):

Zdeněk Brom napsal: "ani je nenapadlo, že je trochu nenormální dostávat 13 platů za 12 měsíců práce".
Že vy jste, pane Brome, učil nea? To by dávalo smysl.
Také jste podlehl populistické agitce pana Kalouska, že rok má 12 měsíců a proč tedy 13. plat?
Každý trochu inteligentní člověk ví, že platy se mají porovnávat v ročním úhrnu. A to proto, že se stalo už od pradávna zvykem nedávat každý měsíc stejnou částku, ale občas dát něco jakoby navíc. Někdo tomu říká podíly na zisku, někdo prémie, někdo odměny a tady se tomu v 90. letech říkalo 13. a 14. plat, stejně, jako tomu je na Západě.
Do roku 1995 dostávali státní zaměstnanci 13. a 14. plat a nikdo se tomu nedivil. Pak napadlo Klause s Kočárníkem, že to je prostředek, jak zamáznout rozpočtové problémy méně viditelnou formou, takže nejprve "dočasně" vypláceli jen polovičku 13. a 14. platu a pak je zrušili úplně. Roční plat se tak snížil, ale opticky to nebylo tak patrné.
Takže, pane Brome, pokud jste tak nedůvtipný a nechápete princip nerovnoměrného dělení mzdy v průběhu roku, tak bych velice ocenil, abyste přestal kazit mládež a odešel ze školství.
17. 10. 2012 | 15:44

Zdeněk Brom napsal(a):

český maloměšťák:

Za sebe považuji třináctý plat za umělé zvýšení mzdy v resortu školství, které je podobné umělému zvýšení minimální mzdy obecně.

Ve škole není fond, ale škola kupuje pomůcky, učebnice, služby atd. S tím je teď konec. Stejně jako se specializovanými firmami na různé zážitkové programy pro děti atd. Navíc učitelé přestali utrácet i jinde, protože šetří.

Vy navrhujete zvýšit minimální mzdu a to hezky plošně a co nejvíce. Chcete tedy to, co proběhlo v malém, experimentálně rozjet ve velkém.
17. 10. 2012 | 15:46

Vlkodav napsal(a):

Sláma:

"Někdo tomu říká podíly na zisku, někdo prémie, někdo odměny a tady se tomu v 90. letech říkalo 13. a 14. plat,"

To se pletete, podíly na zisku anebo prémie jsou nenárokové. 13. plat je nárokový, v tom je velký rozdíl. Ale naštěstí to u nás už zmizelo.
17. 10. 2012 | 15:48

Zdeněk Brom napsal(a):

Sláma:

Umíte debatovat slušně nebo jen urážet?
17. 10. 2012 | 15:48

český maloměšťák napsal(a):

Zdeněk Brom
Jinak si ale asi rozumíme. a sice v tom, že konkurenční výhoda v podobě nízkých mezd je cestou nikam.
Jednak tato " výhoda" nevytváří žádný tlak/jak na podnikatele,m tak na zaměstnance/ ani otivace...a jednak je v dnešním světě, kdy kapitál migruje téměř on line...dočasná /daleko prozíravější jsou pak země, které investují do vzdělání svého obyvatelstva - a tím pak odlákají kapitál právě že z té země, která byla " uspaná" filozofií nízkých mezd coby konkurenční výhody.
Částečně to ale platí i ve vztahu k lokálním ekonomikám.
Kam zase vstupuje do hry faktor dialektiky výše mzdy/spotřební koš ...tedy nakolik jsou spotřebitelé ! díky" výši svých mezd ve svém dolarovém hlasování podvázáni vahou mandatorních výdajů a nakolik mohou hlasovat v modu substitučním - což pak samotřejmě působí motivačně i na inovace v podnikatelském prostředí. A vytváří potenciál pro konkurenční chování trhu.

K učitelskémum prostředí - pohled laika :
Asi chybí odvaha některé členy sboru propustit, či jim snížit plat, jiné pak vybavit privilegii a vyššími platy.
Ale asi by se to mohlo v Kraďákově i zvrhnout /přátelíčkování, známosti, závist, kariérní likvidace.../. proto se zřejmě vymyslely v podstatě paušalizující a alibistické osobní ohodnocení.
Ale je to pohled člověka z ulice - berte to s rezervou.
17. 10. 2012 | 15:49

Zdeněk Brom napsal(a):

Vlkodav:

Děkuji, že jste rozvedl. Mimochodem, ty 13. platy ve školství zrušila P. Buzková v době vlády ČSSD.
17. 10. 2012 | 15:51

jozka napsal(a):

neo:

Ty jsi fakt lumen :-)

Vydavat svoje myslenkove konstrukce za overeny fakt a pruzne menit argumentaci, kdyz placnes neco, co nechces a druhe osocovat z nechapavosti...
17. 10. 2012 | 15:51

Zdeněk Brom napsal(a):

český maloměšťák 17. 10. 2012 | 15:49:

Ano, s tímto uvažováním o tématu problém nemám.
17. 10. 2012 | 15:53

martin_ka napsal(a):

jsemr rád, že můj názor na jedince jménem neo není ojedinělý.....začal jsem mu to naznačovat tak před rokem....dodnes nepochopil
17. 10. 2012 | 15:55

neo napsal(a):

Sláma:

pan Brom mě nikdy neučil a v mnohém se s ním neshodnu. Vy ale evidentně musíte napadat každého.
13 a 14 a 15 a 16 atd plat jsou nesmysly. Rok má 12 měsíců, tedy 12 platů. Odměna či bonus nebo jak to nazveme se vyplácí za výsledky a ne automaticky jako 13 platy.
17. 10. 2012 | 15:55

český maloměšťák napsal(a):

Zdeněkl Brom
Váš poslední výkřik...pane Brome..
Je jednak opětovným vyhnutím se odpovědi a navíc i podsunutím " zvýšit co nejvíce". (psal jsem o 50 % hodnoty medianu)
Jistě - instituce minimální mzdy je obvykle koncipovaná v nefederálních státech /např. USA/tak, že je upravena pro celý stát. To jste nevěděl ? Že se upravuje plošně ? Na to já - pane Brome nemám vliv. Tak je to prostě dáno.

Vy byste tedy navrhoval snížení minimální mzdy na co nejnižší úroveň a to neplošně ?
A jak tedy ?
Buďte alespoň trochu konkrétní - vaše " jedna tetka povídala, že si koupiula zájezd..." je o ničem.
Stejně jako vaš nesmyslné povídačky o tom, jak 13. platy učitelů podnítily vznik firem, které dodávají služby a výrobky školám.

A stále si pletete minimální mzdu se svou mzdou./coby učitel/
Dejte si tedy pozor - aby se váš omyl nestal jednou skutečností.
17. 10. 2012 | 15:57

neo napsal(a):

jozka:

copak jozýfku, maminka nepomohla s počítáním jablíček?

Zkus mladší ségru, ta bude vědět.
17. 10. 2012 | 15:57

martin_ka napsal(a):

a já se mám.... v naší firmě máme prémi tak šikovně rozdělené, že bereme vlastně 19 platů :-)
17. 10. 2012 | 15:58

český maloměšťák napsal(a):

Zdeněk Brom
Moje poslední replika byla replikou na 17. 10. 2012 | 15:46.

Pane Brome, ono je celkem jedno s čím máte problém a s čím ne.
Pokud nedodáte žádná fakta, tak se stejně jedná jen o smyšlenky.

Sobotka uvedl jednu studii /já jsem dal na ni odkaz výš/. Z které vyplývá, že ROZUMNÉ zvýšení MW nemá negativní vliv ve směru nezaměstnanosti.
A co se týče těch vašich bublin a vztahu k MW ...to jsou jen vaše spekulace, založené převážně na nesmyslech.
17. 10. 2012 | 16:02

jozka napsal(a):

Tak v tomhle je problem! Ty to beres pres pocty na jablickach a ten zbytek ti unika! Ahaaa... Tak to holt budem muset nechat byt. Ono je to totiz slozitejsi nez pocitani jablicek, takze to bys nejspis nepochopil. Minimalne doted se ti to nepovedlo :-)
17. 10. 2012 | 16:05

kelt napsal(a):

To Zdeněk Brom,
ano,vláda ČSSD musela korigovat výdajovou stránku SR,protože mimořádné výdaje ve výši cca 50 mld.Kč z titulu povodně v roce 2002/asi těžko lze při sestavování rozpočtu počítat s povodní/,komentoval Sobotka,jak je komentoval.
Je to pro učitele tak nepochopitelné?
17. 10. 2012 | 16:08

Sláma napsal(a):

Neo se stále domáhá odpovědi, na otázku:"Proč tedy všivchni zaměstnanci ve všech státech v rámci toho jednotného trhu nedělají za minimální mzdy?"
Já jsme vám odpověděl, že se nikdy nemůže stát, protože mezi tím by se lidé vzbouřili nebo by státy zkrachovaly. To je ovšem jen teoretická odpověď. Ve skutečnosti platí to prvé. V období tzv. Gründerského kapitalismu měli dělníci ve Velké Británii skutečně jen takovou mzdu, která jim stačila na velice ubohé přežívání. V té době se kapitalismus dostával do periodických krizí z nadvýroby. Nebyly to ovšem ve skutečnosti krize z nadvýroby, ale z nedostatečné kupní síly ve společnosti.
Vše změnila bolševická revoluce. Kapitalisté pochopili, že pokud nechtějí přijít o všechno, musí řešit i sociální otázku ve společnosti. Rozjel se tzv. spotřební kapitalismus, který je postavený na spotřebě a v rámci kterého značně vzrostly mzdy dělníků, o které se výrazně zasloužily odborové organizace. Jak již bylo řečeno, v zemích, kde jsou silné odbory, stát výši minimální mzdy nestanovuje, protože pro to schází důvod.
Takže konkrétní odpovědí na vaši otázku je, že:
1) odbory vyjednávají vyšší mzdy
2) existuje trh práce, který výši mezd diverzifikuje

Jsem moc zvědav, jako s jakou hloupou otázkou zase příjdete.
17. 10. 2012 | 16:09

neo napsal(a):

český maloměšťák:

ale přeci nejde jen o nezaměstnanost !
jsou tu další věci, které takové zvýšení min mzdy ovlivní.

Ty firmy to nepolknou jen tako jako nějaké nutné zlo. Budou si to kompenzovat jinde. Někoho vyhodí jen proto aby jiní mohli mít vyšší plat. Někomu nedaj bonusy i když by si je zasloužil, někoho přeřadí na jinou pozici, někomu nezvýší plat, někde zdraží výrobky, jinde přidaj práci, někomu seberou vánoční prémie, někde zmrazí mzdy, někde zruší jiné benefity a mají dost na výběr, pokud je poskytují...atd...

Míra nezaměstnanosti možná zůstane na stejné úrovni, ale copak je jediným cílem držet nezaměstnanost?
17. 10. 2012 | 16:11

neo napsal(a):

jozka:

až pochopíš jablíčka, dojde ti zbytek.
17. 10. 2012 | 16:12

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Sobotka uvedl jednu studii /já jsem dal na ni odkaz výš/. Z které vyplývá, že ROZUMNÉ zvýšení MW nemá negativní vliv ve směru nezaměstnanosti.
A co se týče těch vašich bublin a vztahu k MW ...to jsou jen vaše spekulace, založené převážně na nesmyslech.
17. 10. 2012 | 16:02
Ne - demagoig Sobotka neargumentuje ROZUMNYM zvysenim mezd. Demagog Sobotka argumentuje ze v Rakousku je minimalni mzda 1000 EUR.

Kdyby Sobotka lakal proletare na to, ze jim zvysi minimalni mzdu o 125 Kc tak by jich asi mnoho nenachytal. Kdyz mluvi o minimalni mzde 1000 EUR "jako v Rakousku" tak to zanechava na prostoduchych proletarich jinaci DOJEM!!!!!!! Proc by jinak Sobotka mluvil o minimalni mzde v zapadni Evrope?

Proc Sobotka nemluvi o tom, ze prilis vysoke minimalni mzdy v recklu a Spameslku jsou jednou z pricin, proc tyto staty sly na buben a proc tam nyni nikdo nechce VUBEC NIC INVESTOVAT? Neni to snad pravda?

Proletari volte CSSD! Minimalnim mzda bude 1000 EUR!!! Sobotka to zaridi..... az naprsi a uschne.....
17. 10. 2012 | 16:15

jozka napsal(a):

"Někoho vyhodí jen proto aby jiní mohli mít vyšší plat. Někomu nedaj bonusy i když by si je zasloužil, někoho přeřadí na jinou pozici, někomu nezvýší plat, někde zdraží výrobky, jinde přidaj práci, někomu seberou vánoční prémie, někde zmrazí mzdy, někde zruší jiné benefity a mají dost na výběr, pokud je poskytují...atd..."

...citation needed...
17. 10. 2012 | 16:16

neo napsal(a):

Sláma:

to je mnohem lepší. Vidíte, že to jde. Jde dokonce obejít se bez minimální mzdy.

Mimochodem, nejen že odbory vyjednávají vyšší mzdy, vyjednávají si je i sami zaměstnanci.

Co druhá část? Potvrdíte, že její zákonná výše svádí k jejímu vyplácení? tj kdyby nebyla, mohli by ti nekvalifikovaní dostávat i víc , ale takhle je stát vlastně navádí, plaťte jim jen tolik?
17. 10. 2012 | 16:17

Sláma napsal(a):

Už je tady zase další nesmysl od nea. Napsal: "13 a 14 a 15 a 16 atd plat jsou nesmysly. Rok má 12 měsíců, tedy 12 platů. Odměna či bonus nebo jak to nazveme se vyplácí za výsledky a ne automaticky jako 13 platy."
Neo, na Západě jsou 13. a 14. platy naprosto normální, je to jistá forma bonusu, která oceňuje věrnost firmě a u soukromých firem bývá vázána ještě na další podmínky.
Je to jen slovíčkaření. Pokud vám vadí ten název, tak si to klidně přejmenujte.
V diskuzi by ale mělo jít o podstatu věci. A tou je, že všude na světě se poměřuje roční plat a jeho rozdělení během roku není moc důležité.
17. 10. 2012 | 16:19

český maloměšťák napsal(a):

Občané s nízkými mzdami poptávají výrobky a služby nízké kvality - za nízké ceny.
/pokud už vůbec jim zbyly nějaké peníze - po zaplacení mandatorních výdajů (nájemné, energie, potraviny nízké kvality - což je zase v přímé úměře ke zvýšení nákladů na léky, zdravotnictví...)
Tyto nízké ceny znamenají pro podnikatele jediné možné - nízké tržby.
Nízké tržby znamenají nízké zisky.
Z nízkých zisků /přebytků/ vyplývá jediné - nulové investice do inovací, pražádný konkurenční tlak mezi výrobci a dodavateli služeb.../není stejně o co bojovat/
Takže výrobci a dodavatelé služeb vyplácejí...opět nízké mzdy.

Kruh beznaděje se uzavřel. /jediné, co je v tomto kruhu benaděje vysoké...jsou úroky, které si účtují lichváři/

Ostatně více blog o některých aspektech US školství - výše. Protože právě že tam se nalézá ono řešení.
/a samozřejmě v aktualizaci indexace MW ve vztahu k tomu, že se již několik let neprovádí- tak jak správně píše šéf ČSSD a jak mu jeho názor podpírá studie na kterou odkazuje...ostatně studii vypracovanou pro US Kongres o tom, že je mýtem tvrdit, že nižší daně pro bohaté podporují růst - na ni jsem zde odkazoval již snad třikrát/

Neindexace MW, nevalorizace důchodů...na jedné straně.
CASA, Drobil, Řebíček, Šiška...na straně druhé.

To není o pravicovosti či levicovosti.

To je o docela normálních vyžírkovských grázlech, kteří v obhajobu sebe a svých kumpánů neváhají bičovat chudé a slabé.
Chytit, natřit dehtem, vyválet v peří, posadit na nějakou herku...a vijó do Somálska.

Prej "bublina minimálních mezd".
To je fakt jak zápisky z blázince.
17. 10. 2012 | 16:19

Zdeněk Brom napsal(a):

český maloměšťák:

Osobně problém nemám. Jenom si nejsem zcela jistý, že studie z USA je zcela převoditelná do našeho prostředí. Navíc si už vůbec nejsem jistý, že za blogem pana Sobotky je více než jen populismus.
17. 10. 2012 | 16:20

Sláma napsal(a):

Neo, nejde se obejít bez minimální mzdy. Důvody jsme si řekli výše. Je úplně jedno, jestli její výši vyjednají odbory nebo je stanoví stát, ale vždy tu je a má svůj smysl.
To jen Orient se bez minimální mzdy obejde, ale nezdá se mi, že by byl nějak konkurenceschopný.
17. 10. 2012 | 16:21

Yosif K napsal(a):

neo napsal(a):
český maloměšťák:

ale přeci nejde jen o nezaměstnanost !
jsou tu další věci, které takové zvýšení min mzdy ovlivní.

Ty firmy to nepolknou jen tako jako nějaké nutné zlo. Budou si to kompenzovat jinde. Někoho vyhodí jen proto aby jiní mohli mít vyšší plat. Někomu nedaj bonusy i když by si je zasloužil, někoho přeřadí na jinou pozici, někomu nezvýší plat, někde zdraží výrobky, jinde přidaj práci, někomu seberou vánoční prémie, někde zmrazí mzdy, někde zruší jiné benefity a mají dost na výběr, pokud je poskytují...atd...

Míra nezaměstnanosti možná zůstane na stejné úrovni, ale copak je jediným cílem držet nezaměstnanost?
17. 10. 2012 | 16:11
Pane NEO - mate svatou pravdu - naivni oranzovi burani si predstavuji ze vsechno co nejde na mzdy kapitaliste prochlastaji a prozerou. A ze cim vuice se talci na pilu tim lepe pila reze.

Ve skutecnosti vsechny oranzove, rude a zelene extraburty se scitaji a vytlacuji vyrobu ze zapadu na vychod. A pak se nejaky pablb v novinach muze ukrotit hlavu ze ve Spanelsku je nezamestnanost mezi mladezi 50%!!!! A p[tirom mtak maji tak vysoke minimalni mzdy! Jak to? Prvbe proto ze tam maji tak vysoke minimalni mzdy!!!! Kdo je ma zivit, kdo je ma platit??????

Kdyz se nekomu nelibi brat minimalni mzdu, at se necim vyuci, nebo se neco nauci! Moznosti jsou......
17. 10. 2012 | 16:22

Zdeněk Brom napsal(a):

kelt:

Pochopitelné to samozřejmě je. Jenže to korigování slibů jsem zažil už od M. Zemana a pak od dalších preimérů ČSSD. Proto jsem jaksi nedůvěřivý.
17. 10. 2012 | 16:23

Yosif K napsal(a):

Navic - tam kde maji minimalni mzdu 1000 EUR tak tam - krome jine urovne vyroby - maji take jiny zivotni naklady.....
17. 10. 2012 | 16:25

george napsal(a):

8 let tu vládli socialisti za celosvětového růstu, a nijak necítím, že bych se měl za nich lépe, než nyní. Kdyby k tomu došlo, nechť Bohouš kritizuje, ale tlachá, tlachá. Ekonom.
17. 10. 2012 | 16:27

český maloměšťák napsal(a):

neo
Nemám už fakt sílu prát se s podivíny vašeho kalibru.
Sám píšete o 1 % pracovního trhu - ale na druhé straně zde líčíte jakousi apokalypsu -kdy celá vedení firem emigrují, dochází k obrovským rozkolům mezi náměstky - protože jeden dostal o 1000 CZK na odměnách více jak ten druhý, jsou zmrazeny vánoční prémie - což vede k rozpadu rodin nevídanéhp rozsahu, nastává vlna zdražování - což evde k zbídačení téměř všech vrstev obyvatelstva, přestávají se nabírat noví zaměstnanci....prostě totální kolaps zbývajících 99 % pracovního trhu.

Neo - registrujete vy vůbec někdy to, co sám napíšete ? Dýl než dvě minuty ?
17. 10. 2012 | 16:28

Zdeněk Brom napsal(a):

český maloměšťák:

Ten blog o školství v USA klidně vynechte. O školství v USA nevypovídá nic.
17. 10. 2012 | 16:29

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Občané s nízkými mzdami poptávají výrobky a služby nízké kvality - za nízké ceny.
KONEC CITATU.

Jasny - dejte kazdymu dvacet tisic mesicne - vypukne nebyvala prosperita. KASPITALISTI UNESOU VSECHNO!!!!
Vzpominam si na jednu povidku od Capka - vystupoval tam kapitalista ktery se mohl zblaznit: - konkurence jej tlacila, zena mu zahybala a bolsevici mu jeste rozdmychavali ve fabrice stavky.

Sen socialistu - rozvratit kapitalismus a dosadit do statnich podniku delnicky reditele.
17. 10. 2012 | 16:29

neo napsal(a):

Sláma:

to není nesmysl. Rok má opravdu 12 měsíců :)

13,14 platy jsou platy a jsou jako takové vypláceny pravidelně.
Bonusy a prémie nemusí bát vypláceny pravidelně a v tom je podstatný rozdíl.
17. 10. 2012 | 16:34

Yosif K napsal(a):

jozka napsal(a):
"Někoho vyhodí jen proto aby jiní mohli mít vyšší plat. Někomu nedaj bonusy i když by si je zasloužil, někoho přeřadí na jinou pozici, někomu nezvýší plat, někde zdraží výrobky, jinde přidaj práci, někomu seberou vánoční prémie, někde zmrazí mzdy, někde zruší jiné benefity a mají dost na výběr, pokud je poskytují...atd..."

...citation needed...
17. 10. 2012 | 16:16
Pane Jozka - kdyz se prida nadvroni cete tak ty penize nerostou na stromech! Kdyz se prida nadvorni cete tak se nekde musi ubrat!
Typickym pikladem je Skandonavie - lidi z nadvorni cety jsou celkem ve vate -
ovsem vymysleni smartphonu se prestehovalo do Kalifornie a do Koreje a vyroba Volva, Saabu a Nokii do Ciny!

Sen socanu - vysoka minimalni mzda, s nicim si nelamat hlavu. Zametac si taky zaslouzi slusnou mzdu - a smartphony si mohou intosi vymyslet kde chteji.....
17. 10. 2012 | 16:35

hoven napsal(a):

Yosif K víš , že kdo lže ten i krade ?
17. 10. 2012 | 16:37

neo napsal(a):

český maloměšťák :

Toto už je lež maloměšťáku.

Nelíčím apokalypsu a nepsal jsem nic o emigrujících vedeních firem.

Ani jsem nepsal nic o rozpadu rodin ani rozkolech mezi náměstky. Dokonce ani o vlně zdražování a něčího zbídačení natož všech vrstev.

------------------------------------------------------------

jen jsem popsal další efekty, které má manipulace s minimální mzdou.

Když přistoupím na vaši hru, tak proč by se neměla minimální mzda úplně zrušit, vždyť 99% trhu je na ní nezávislých, tak co se tím vůbec zabýváte? Copak za apokalypsu nastane, když se nezvýší ani o cent ještě pár let? Z 1% se stanou zombie a budou požírat maloměšťáky?
17. 10. 2012 | 16:41

Petr Havelka napsal(a):

Minimální mzda se v České republice nezvedala už šest let, přestože vše na co oko pohlédne, za tu dobu podražilo o desítky procent. Současná vláda valorizaci odmítá. Dle aktuálních dat Eurostatu z července letošního roku činí minimální mzda v ČR 312 euro (8 000 Kč), což nás v evropském kontextu řadí na chvost pomyslného žebříčku. Vyjádříme-li výši mzdy v absolutní hodnotě je ČR šestá od konce, hůře jsou na tom už jen Baltské země, Rumunsko a Bulharsko.

Výrazně horší výsledek ale dostaneme, když vyjádříme kolika procent průměrné mzdy dosahuje minimální mzda v té které zemi. V tomto okamžiku je třeba připomenout, že tuzemská průměrná hrubá mzda přesahující 24 tisíc měsíčně je virtuální číslo, na kterou nedosáhne přes dvě třetiny pracujících.
V této statistice se ČR umístila jen o vlásek, respektive o tři desetiny procenta před posledním Rumunskem. Jinak řešeno, minimální mzda v Rumunsku činí 32,3 % té průměrné, u nás je to 32,5 %. Následuje Bulharsko s 32,7 %, Estonsko s 33,8 % a Španělsko s 34,6 %. Nenechte se ale mýlit, všude v Evropě tak propastné rozdíly nenajdeme. Například ve Slovinsku činí minimální mzda rovnou polovinu té průměrné a k této hodnotě se blíží i státy Beneluxu a Francie.

O něco lépe pro nás průzkum vyznívá, pokud výši minimálních mezd přepočteme dle parity kupní síly, respektive standardu kupní síly (PPS). Ta pak odpovídá hodnotě 424 euro.

Jen pro zajímavost, Slováci jsou na tom o sedmadvacet euro lépe (451 €), Chorvati 88 euro lépe (512 €), Maďaři o 94 euro (518 €), Poláci nás „porážejí“ o 182 euro (606 €) a Turci dokonce o 221 euro (645 €).

Se všemi těmito zeměmi se bohužel řadíme k té chudší části evropské civilizace. Horší ovšem je, že minimální mzda neplní svou motivační funkci – jinak řečeno, měla by zajišťovat aby se legálně vyplatilo pracovat i za ni. Jak ukazuje tabulka níže, nejlépe jsou na tom opět obyvatelé zemí Beneluxu, Francie, Irska a Velké Británie, kde si i ty nejhůře placené profese vydělají po přepočtu PPS třikrát víc, než v tuzemsku.

Zvýšení minimální mzdy nelze objektivně očekávat ani v příštích letech, jelikož současná vláda není zvyšování minimální mzdy nakloněna. Ministr práce a sociálních věcí Drábek valorizaci sice loni navrhoval, vláda však jeho návrh odmítla.

http://finexpert.e15.cz/minimalni-mzda-v-cr-patri-k-nejnizsim-v-evrope_1
17. 10. 2012 | 17:05

Petr Havelka napsal(a):

Pane Neo,

doporučuji zadat do googlu: minimální mzda srovnání

Kde není minimální mzda zavedena?

V EU není minimální mzda zavedena v Dánsku, Finsku, Švédsku, Itálii a Německu. Přestože však není v zemích Skandinávie minimální mzda stanovena zákonem, tak jsou mzdové podmínky občanů vykonávající pomocné práce velmi dobré. Minimální mzda bývá totiž zaručena kolektivními smlouvami. V praxi je tak minimální mzda jednotlivých zaměstnanců vyšší, než by kdyby byla stanovena zákonem. Mzdové rozdíly v zemích Skandinávie jsou tak nejnižší z členských zemí EU. Na Kypru a v Rakousku je minimální mzda stanovena pro určitá odvětví a při odpracování určité doby. Podmínky jsou tedy odlištěné a proto nejsou Kypr (840 €) a Rakousko (1 000 €) uvedeny v tabulce. Minimální mzda je však zavedena i ve vyspělých mimoevropských zemích. Např. v USA, Kanadě či Japonsku.

Vyšší minimální mzda = vyšší příjem na pojistném

Život za minimální mzdu v Česku je velmi těžký. V praxi za minimální mzdu v Česku pracuje velmi málo zaměstnanců, podstatně méně než v západní Evropě. Vyšší minimální mzda by znamenala i vyšší příjem na sociálním a zdravotním pojištění. Minimální mzda ve výši navrhovaných 8 400 Kč měsíčně by přitom pro zaměstnavatele nepředstavovala takový citelný zásah do mzdové politiky.

http://www.finance.cz/zpravy/finance/346532-minimalni-mzda-v-cesku-jedna-z-nejnizsich-v-eu/

Minimální mzda je i v USA

Z členských zemí Evropské unie byla minimální mzda zavedena nejdříve v Nizozemí (v roce 1969), následovala Francie (1970), Lucembursko (1973) a Portugalsko (1974). V současné době není minimální mzda stanovena např. v Dánsku, Finsku, Švédsku, Itálii či Německu. V zemích Skandinávie však mají zaměstnanci vykonávající pomocné práce vyšší mzdu, než by jim zaručovala minimální mzda stanovena národní legislativou. Minimální mzda bývá totiž určena v kolektivních smlouvách.
•Minimální mzda není však zavedena pouze v Evropě. Minimální mzda je stanovena zákonem v USA, Japonsku, Kanadě či Austrálii. V USA dosahuje minimální mzda na federální úrovni 7,25 $ za hodinu, v jednotlivých státech či městech může být však vyšší, nejvyšší minimální mzda je v San Francisku, kde činí 10,24 $ na hodinu.
----

Tady v tomto odkazu najdete i částečnou oponenturu k výše uvedenému.
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=758772
17. 10. 2012 | 17:13

neo napsal(a):

Pane Havelko,

takže se lze obejít bez státem stanovené minimální mzdy. Pak bývá i vyšší jak potvrzujete.

Také potvrzujete, že ji u nás pobírá jen velmi málo zaměstnanců, to je další věc kde se shodneme.

Její zvýšení by tedy pozitivně dopadlo pouze na hrstku zaměstnanců a nechci si nic nalhávat, firmy by toho využily ke škrtům, které jsem výše zmínil. Někteří zaměstnanci by to odnesli negativně.
17. 10. 2012 | 17:26

Záškodník napsal(a):

Zdeněk Brom, Vlkodav

To s tou kvalitou práce, již mají podnikatelé především na zřeteli, myslíte opravdu vážně?
Okna montují nevyučení cizinci z východu, ve stavebnictví pracují převážně načerno nekvalifikovaní Ukrajinci,Slováci,Poláci atd a je to také vidět na kvalitě odvedené práce(nikdy nebylo tolik pracovních úrazů, hroutících se domů apod.).V obch.řetězcích v kasách sedí často dámy, na nichž je(bez urážky)na první pohled zřejmé, že patří k té nejnižší nevzdělané sociální vrstvě-ale mohou jim platit právě jen minimální mzdu, protože nejsou ani vyučené.

Pokud tedy má být odměněna kvalita,jak je možné ,že to nefunguje právě v případě Škody VW?!
Není tedy zvláštní, že závod v Mladé Boleslavi prodává z celého koncernu nejvíc aut a přesto bere český dělník několikanásobně nižší mzdu,nežli dělník německý(náklady na živobytí má přitom pomalu srovnatelné)?
17. 10. 2012 | 17:26

Petr Havelka napsal(a):

Pane Neo,

vysvětlete to šikovné švadleně, která za svou práci víc jak minimální mzdu nedostane. Firmy jsou ve výpočtech (úkolu) tak zdatné, že si v podstatě švadleny úkolem minimální mzdu nevydělají a firmy "chudery" jim musí do minimálky doplácet přitom firma zdárně prosperuje. :)

Musíte se podívat kdo lidi za minimální mzdu zaměstnává. hospody, obchody, úklidové firmy, ochranky
17. 10. 2012 | 17:37

Vlkodav napsal(a):

Záškodník:

"V obch.řetězcích v kasách sedí často dámy, na nichž je(bez urážky)na první pohled zřejmé, že patří k té nejnižší nevzdělané sociální vrstvě-ale mohou jim platit právě jen minimální mzdu, protože nejsou ani vyučené."
"Pokud tedy má být odměněna kvalita,jak je možné ,že to nefunguje právě v případě Škody VW?!"

Sám dokazujete, jak to funguje. Nevyučená má malý plat, a vysoce kvalifikovaný děkník má v úspěšné Škodovce vysoký plat (vysoce nad národním průměrem).

Německý dělník bere při stejné kvalifikaci za stejnou práci víc, ale Asijský míň. Tak buďte rád že nejste v Asii. A s těmi náklady taky nemáte až tak úplně pravdu, například nedávno tu bylo srovnání, za jak dlouho si vyděláme na pivo. A byli jsme druzí, myslím za 8 minut. Někde to trvalo u hodiny. Doufám, že mi nenapíšete že pivem se neuživíte :)))))
17. 10. 2012 | 17:38

Záškodník napsal(a):

Nutno dodat, že jsem za těch 23 let naprosto vyléčen z neoliberalismu- deregulace ekonomiky,privatizace veřejného sektoru a postupného stažení státu z oblastí zdravotnictví, vzdělání a sociálního zabezpečení.

Jakkoliv nemám příliš důvěry ve schopnosti intelektuálních gigantů z ČSSD, dávám jim dnes zapravdu v tom, že privatizace těchto sfér je nebezpečná a škodlivá.
Nakonec to konstatují i zahraniční ekonomové, kteří se zděšením sledují,jak jsou zde naší téměř fašoidní koalicí rozbíjeny ,jedna po druhé, funkce státu.
17. 10. 2012 | 17:40

Zdeněk Brom napsal(a):

Záškodník:

Budete se divit, ale tací podnikatelé u nás jsou.
17. 10. 2012 | 17:46

neo napsal(a):

Petr Havelka:

proč si ta šikovná švadlena neotevře salon nebo nešije doma na zakázku?

Když 20ti švadlenám v té firmě přidaj tu tisícovku, pravděpodobně pak zmrazí mzdy 3 účetním nebo jednu/ho z nich propustí.

Prodavačky na kase v marketu jsou trošku jinde. Roboti. Nahradí je brzy samoobslužné pokladny.

servírky a číšníci si přivydělaj na tringeltech, kuchaři jsou na tom hodně blbě. Ale zase, jde o kvalitu. Dobří kuchaři mají slušné peníze, ti průměrní mají holt 13000.
17. 10. 2012 | 17:47

Záškodník napsal(a):

Vlkodav

Vy jste tedy zdatný demagog.

Nejdřív operujete kvalitou provedené práce ,po níž zaměstnavatelé prahnou a pak bezostyšně napíšete, že je nekvalifikovaná síla levnější.

Poněkud si tím protiřečíte.

Já osobně preferuju, když mě obsluhuje příjemná upravená inteligentní paní, namísto nějaké chuděry z východního Slovenska s vyhnilým chrupem.
Doufám, že nyní nebudu pokládán za asociála.

Dost těžko tady někoho přesvědčíte o tom, že zahraniční řetězce vydělávají tak málo, že musí prodavačkám platit minimální mzdu. Nemluvě o srač..., kterými nás krmí.Tento bordel je produktem oné deregulace.

A nikdy bych si nenechal montovat okna firmou, která zaměstnává Ukrajince atd. Zkušenosti ostatních klientů mluví za vše. Raději jsem si připlatil za firmu s dobrým renomé,kde mám jistotu kvalitně odvedené práce a případné bezproblémové vyřízení reklamace.
17. 10. 2012 | 17:52

Rumcajs napsal(a):

Proč proboha Kalousek tu minimální mzdu nezvedne ? Copak to platí ze svého ?
Vo co mu jde ? Proč ji proboha nezvedne a v tichosti si nekrade jako Sobotka ?
No asi mu to nedocvakává !

Já osobně bych minimální mzdu zvedl na 60 tisíc měsíčně + poslanecké náhrady. Přece když se to dá odhlasovat, tak proč být tak u zdi, no ne ?

Dále bych nařídil povinnost každému desátému členu ČSSD, aby si založil firmu, kde zaměstná minimálně 50 lidí s minimální mzdou na 90 % průměrné mzdy v EU.
Tím se zvýší koupěschopnost obyvatel, nastartuje se ekonomika a nakonec na to vydělají přece všichni.

To by v tom byl čert, abychom se k té prosperitě neprohlasovali !

P.S.

Doufám Sobotko že to čteš a že tyto nápady prosadíš a odhlasuješ !
17. 10. 2012 | 18:17

Rumcajs napsal(a):

Záškodník :

Co si takhle otevřít obchůdek ? Jistě tam budeš mít plno !
17. 10. 2012 | 18:19

Rumcajs napsal(a):

Taky se musím ptát, k čemu jsou odbory, když nechají makat zaměstnance za 8 tisíc hrubého ?
Nemají to být právě ony, kdo vyjednává mzdu se zaměstnavatelem ?
17. 10. 2012 | 18:26

Vlkodav napsal(a):

Záškodník napsal(a):

"Vy jste tedy zdatný demagog.
Nejdřív operujete kvalitou provedené práce ,po níž zaměstnavatelé prahnou a pak bezostyšně napíšete, že je nekvalifikovaná síla levnější."

Vy jste demagog, tohle jsem nenapsal. Napsal jsem:
"Šílená demagogie, zaměstnavatele nezajímá zaměstnanec s nejnížším platem, ale množství práce (a kvalita), kterou zaměstnanec za jednotku času vykoná."

Tak teď musrujte.
17. 10. 2012 | 18:33

Petr Havelka napsal(a):

Pane Neo,
píšete "proč si ta šikovná švadlena neotevře salon nebo nešije doma na zakázku?"

Kdyby všechno bylo tak jednoduché, jak si myslíte :)
---

Co třeba jiný argument
Proč je důležité správné nastavení minimální mzdy?
Správné nastavení minimální mzdy je pro domácí ekonomiku velmi důležité. Minimální mzda hraje totiž důležitou motivační funci. Aby ji dobře plnila, tak je důležité, aby životní úroveň občanů pracujících za minimální mzdu byla výrazně vyšší než u občanů závislých na sociálních dávkách. Když je minimální mzda v porovnání s průměrnou mzdou a životním minimem dobře nastavena, tak se občanům vyplatí dojíždět i za hůře placenou prací. V Česku se však pomyslné příjmové nůžky mezi prací za minimální mzdu a životem na sociálních dávkách pro letošní rok přivřely. Hranice životního minima se totiž zvýšila o 9 %, minimální mzda zůstala stejná. Rozdíl mezi sociálními dávkami a minimální mzdou se tak snížil. Zatímco průměrná mzda v Česku v posledních letech každoročně stoupala, minimální mzda nikoliv. V Česku je tak poměr mezi průměrnou mzdou a minimální mzdou nejnižší ze všech členských zemí EU
17. 10. 2012 | 18:40

Rumcajs napsal(a):

Tak jsem přelétl začátek -Šlimba,Sláma,Záškodník - a musím jít na vzduch.

Pro tyhle myslivny je i současná minimální mzda lití peněz do kanálu. Neumím si představit, že tahle parta je schopna vytvořit vůbec něco, co se dá prodat.

Třeba to, že zvyšování minimální mzdy zvyšuje konkurenceschopnost ! No to je vážně perla.Sláma je fakt bedna.
Je třeba tuhle pravdu sdělit Čínským soudruhům - ty budou koukat. Zatím sedí na tom svém Jenu, aby uměle udržovali nízké mzdy a přitom opak vede k prosperitě !!!!

Sláma do Zakázaného města ! Sláma na Hrad !
17. 10. 2012 | 18:43

jozka napsal(a):

Klasika, ve chvili, kdy pozadam o nejake zdroje, tak je ticho. Ale hrdlit se o to, kolik ma rok mesicu, to neo umi. Celkem dobra ilustrace na co jeste staci :-)
17. 10. 2012 | 18:46

Rumcajs napsal(a):

V Evropě není stanovena minimální mzda Itálii, Dánsku, Švédsku, Finsku, Norsku, Islandu, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a Německu.
17. 10. 2012 | 18:51

Sláma napsal(a):

Neo zase píše věci, které jsou poplatné jeho malé životní zkušenosti a omezeným znalostem, napsal: "13,14 platy jsou platy a jsou jako takové vypláceny pravidelně."
To není pravda, neo, neboť praxe je v různých zemích a různých firmách jiná. U nás to bylo tak, jak píšete, u státních zaměstnanců do roku 1995, pak už se vyplácela jen polovina 13. a polovina 14. platu. Ovšem, pozor, nevyplácel se plat celý, ale pouze jeho tarifní složka.
V některých firmách se vyplácí 13., 14. nebo i třeba 17. plat podle toho, jaké měla firma výsledky. Je to tedy něco podobného, jako jsou podíly na zisku.
Je úplně jedno, jak se těmto penězům říká, ten název to je prostě jen nějaká nepsaná zvyklost či prostě móda. Tohle neo zřejmě není schopen pochopit. Že prostě zaměstnavatel, z nějakých důvodů, které mohou být třeba úplně subjektivní, rozdělí roční plat do více dílů a vyplácí plat nerovnoměrně. Toho zaměstavatele, neo, váš hloupý argument, že má rok 12 měsíců, vůbec nezajímá. Výše platu a jeho rozložení v roce je čistě věcí pracovní smlouvy - nikdo nekontroluje, jestli je platů za rok 12 nebo 20. Ostatně, v mnoha dělnických odvětvích na Západě se vyplácí každý týden.
17. 10. 2012 | 19:01

Záškodník napsal(a):

Rumcajs

Zato vy jste fakt řáholecký génius.
To byl žert,že "by Kalousek mohl v tichosti krást jako Sobotka"?
Sobotka si, pokud je mi známo, přihrál nějaké poslanecké náhrady, ale Kalousek už tady řádí 23 let a krade ve velkém, v miliardách. Asi jste jediný, kdo o tom nemá tušení, modrý soudruhu.

A s těmi odbory do každé rodiny jste mě taky pobavil.
Už jste viděl odbory v koloniálu u paní Kadrnožkové? Nebo v řetězcích?
V privátních firmách vám vůbec majitel nedovolí(což jistě kvitujete s nadšením)nějaké založit. Znám pár takových ,co to zkusili a letěli pod falešnou záminkou do týdne z procesu.

Já nejsem, člověče, žádný levičák a volil jsem zatím vždy pravici(vyjma posledních voleb,kdy jsem to hodil nezávislým), ale vy jste tak typickým produktem ,ztělesňujícím veškerá negativa tohoto odporného mafiánského režimu, že zaručeně vyléčíte z pravičáctví každého naivu.
17. 10. 2012 | 19:04

Záškodník napsal(a):

Rumcajs

Přečtěte si výše, že zmíněné země nepotřebují mít pevně stanovenou minimání mzdu, protože :

a)nemají tak žebrácké mzdy jako Češi
b)výše minimální mzdy je součástí kolektivní smlouvy(odbory).

Zrovna se Švýcary, Němci, Dány, Nizozemci , Nory a Švédy bych nás nesrovnávala.
Co takhle Bulharsko, Rumunsko a Albánie???
17. 10. 2012 | 19:07

Rumcajs napsal(a):

Záškodník :

-Do odborů může každý.

- levičák jsi jako poleno

- i u nás jsou kolektivní smlouvy

- přesně napsáno - nemají stanovenou minimální mzdu a přesto mají vyšší mzdy - čím to bude ?
17. 10. 2012 | 19:12

Sláma napsal(a):

Jak se zdá, tak se do diskuze na straně modrobolševiků přidal další nepříliš bystrý hoch - Rumcajs.
Samozřejmě, Rumcajsi, že konkurenceschopnost v 21. tvoří hlavně vysoká přidaná hodnota a inovace a rozhodně ji netvoří nekvalifikované pracovní síly za minimální mzdu.
Stačí se podívat na výši minimální mzdy v jednotlivých zemích a jejich konkurenceschopnost. Nejvyšší minimální mzda 1801,49 EUR je v Lucembursku, nejbohatší zemi světa (HDP 89992 USD/1 obyv.).
Protože žijete v Řáholci a zřejmě nemáte k dispozici ani noviny, tak vám uteklo, že se situace v Číně rapidně mění.
Tak především, v Číně je taky, stejně jako ve všech rozvinutých státech, stanovena minimální mzda. Ovšem, v Číně je ze stejných důvodů jako v USA stanovena rozdílně v různých provinciích. Například v provincii Wu Hai je 900 yüanů, v provincii Guang Zhou je 1300 yüanů.
Taky vám asi uteklo, že v Číně se už v tomto měsíci stávkovalo, což je znamením, že se Čína blíží normální situaci v normální rozvinuté zemi.
V Itálii, Dánsku, Švédsku, Finsku, Norsku, Islandu, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a Německu je minimální mzda dána kolektivními smlouvami vyššího stupně, takže tam stát nemusí centrálně minimální mzdu nařizovat, to však na podstatě věci nic nemění.
17. 10. 2012 | 19:15

Sláma napsal(a):

Záškodník uhodil hřebíček na hlavičku. Napsal Rumcajsovi: "zaručeně vyléčíte z pravičáctví každého naivu. "
K tomuto názoru se přidávám. Kalousek, Nečas a Drábek, stejně jako na tomto blogu neo, Rumcajs a Yossif K. zaručeně každého vyléčí z jakýchkoliv iluzí o pravicové politice.
Mohli by si na to založit živnost.
Jak to správně řekl nějaký komunista, že oni nepotřebovali dělat žádnou kampaň, že za ně ji dělali Kalousek, Nečas a Drábek.
17. 10. 2012 | 19:18

Sláma napsal(a):

Rumcajs se ptal: "Proč proboha Kalousek tu minimální mzdu nezvedne?"
Odpověď je jednoduchá - protože to je fyzik pevných látek, ekonomice nerozumí a přečetl si to v modré knížce.
17. 10. 2012 | 19:20

T.Paine napsal(a):

Pane Sobotko,
Máme tu ještě 2.kolo voleb do Senátu a musíme naslibovat voličům ráj na zemi bez potu a dřiny.Půjde splnění těch slibů z Vaší peněženky,pane ex-ministře financí ?

Aby existovala trvalá maximální zaměstnanost, musí mít podniky finanční motivaci zaměstnávat lidi i s nízkým vzděláním, tedy musí mít co nejnižší daně ze mzdy. Inflace, případně deflace, je primární a dominantní faktor určující kupní sílu mzdy každého pracovníka, reálnou mzdu pracovnika. Což je odpovědnost bank.rady ČNB.Jestliže je inflace blízká nule,pak rostoucí daně,rostoucí úroky a rostoucí zadlužení občanů státu snižuje kupní sílu mzdy každého pracovníka.Zvýšení min.mzdy je zvyšování daňové povinnosti.Je to zvyšování daní.To je odpovědnost ministra financí,vlády a všech poslanců PS.

Kdysi existovalo v mnoha zemích vězení pro dlužníky.Vy jako ministr financí jste zvýšil dluh občanů této země o 400 mld. Kč.Váš veškerý majetek měl být dávno zabaven a Vy byste teď měl pracovat v doživotním vězení místo psaní pozvánek na nekonečný mejdan,kde drinky jsou na dluh,ale barmani,to jako Vy pane Sobotko se soukmenovci,dostáváte od občanů luxusní cash a nespošet luxusních poslaneckých náhrad a odečitatelných položek z daní teď HNED !

Nebožtík Eduard Janota,který působil na ministerstvu financí od roku 1978, o Vás řekl, že jste byl nejhorší ministr financí.

Vy byste zbankrotoval i trafiku s tabákem.Vy sám jste v životě v soukromém sektoru nepracoval.Jako ministr financí jste rozhazoval peníze daňových poplatníků jako opilý námořník a exponenciálně zadlužoval občany této země na další generace.

Skončete v politice,založte si sro a zaměstnejte si co nejvíce nezaměstnaných občanů za tu Vaši minimální mzdu 1000 euro a přidejte navrch 14. platy.Přijďte za 2 roky,předložte nám své účetnictví,abysme viděli,kolik jste zaměstnal osob,jaké jsou jejich platy,jaký máte kladný zůstatek na účtě a že Vaše dluhy jsou NULA.

Ukažte nám,jak se to dělá,pane Sobotko.Příklady táhnou.:)
17. 10. 2012 | 19:27

Rumcajs napsal(a):

Sláma:
Ty zase trepeš ptákoviny Levoune. Tak nahoře ti napíšu, že řada zemí nemá minimální mzdu stanovenou a to země velmi konkurenceschopné a ty přesto plácáš dál ty svoje uhozené teorie .

Takže třeba na Kubě, kde je minimální mzda pár dolarů měsičně, by stačilo, aby Raul zvedl minimální mzdu na úroveň USA a stane se z nich ekonomický tygr ?

Mi řekni, čím ty se živíš chlape. Posunuješ někde vagóny ?
17. 10. 2012 | 19:29

Jana napsal(a):

Pane Sobotko
všechno, co podniknete k urychlení pádu této nekompetentní, rozpočtově nezodpovědné a korupční vlády, bude mít podporu většiny obyvatel, kteří na vás spoléhají. Bude to sice těžké, protože každý den je pro ně dobrý, ale o co dříve skončí o to budete mít méně práce k nápravě toho, co napáchali. Ono je toho už teď požehnaně, protože společnost nešla kupředu, ale vrátila se zpět.
17. 10. 2012 | 19:32

Záškodník napsal(a):

Rumcajs

Nikoliv. Levičák se ze mně teprve stane díky blahodárnému vlivu této vládní sebranky.

Postavte se klidně na hlavu, ale modří ptáci a topinky už moc hlasů od svých exvoličů nedostanou.Jste ,lakonicky řečeno, v riťce.

Nežli být "pravičák" po vašem-to radši zůstanu slušným člověkem s minimálním sociálním cítěním,podle vás tedy "levičákem".
Pochopil jsem, že atributy jako je slušnost, soucit, empatie, poctivost, čestnost a smysl pro spravedlnost jsou vám bytostně cizí.

Je škoda se s vámi přít, páč je to z vaší strany jenom cintání pentlí.
17. 10. 2012 | 19:34

Záškodník napsal(a):

Rumcajs

Ujasněte si ,laskavě, jestli tedy patříme životní úrovní ke Kubě nebo spíš k tomu Švýcarsku.
Koukám,že nás řadíte tam, kam se vám to momentálně hodí.
17. 10. 2012 | 19:36

český maloměšťák napsal(a):

Sláma
Stejné jako pro schlimbacha : Je to marné, je to marné...
Zde/Rumcajs atd./ pomůže jen vodoléčba či teplé zábaly.

Ještě jednou k Sobotkově náhradám a k vytí tkzv. " pravičáků" / v tomto věřím že vzácném případě spíše poloblbů/ :
Náhrady v inkriminované době byly nezúčtovatelné a paušální. Pokud je někdo použil na zakoupení bytu - jde rozhodně o smysluplnější a " pravicovější" použití ušetřených náhrad než kdyby je/ nedejbůh !!/ nějaký poslanec /např. Kalousek / prochlastal. Jde tudíž spíše o pravicový přístup k věci /preference bydlení před prožíráním - respektive prochlastáním/.
Takže Soboka by měl spíše sloužit za vzor - například těm, co utratí náhrady za děvky a chlst. Či golf. Nebo za něco jiného /např. za drogy/.

P.S. To neznamená , že to je v pořádku. Dle mě by měly být náhrady přísně zůčtovatelné. Takový je stav věci - to že si pak poloblbové stále s tímto nedovedou poradit - to není vizitka Sobotky - ale vizitka právě že těch poloblbů.
Ostatně spíše by se měli zeptat Fantociho a jeho kumpánů - proč při své síle ve Sněmovně neprosadili zákon o zůčtovatelnosti a větší přísnosti při sledování náhrad. Měli na to většinu a dost času.
Zřejmě to není v jejich zájmu /chalst, děvky, drogy atd./
17. 10. 2012 | 19:37

neo napsal(a):

jozýfku, jaké zdroje jsi žádal? Nevšiml jsem si, že bys žádal nějaké zdroje a hlavně k čemu. Pouze jsi okopíroval můj text.
17. 10. 2012 | 19:38

neo napsal(a):

Pane Havelko,
co je na tom složitého? Pokud je tak šikovná, nemá problém.
17. 10. 2012 | 19:40

neo napsal(a):

Sláma:

takže nejdřív napíšete, že lžu a pak potvrdíte, to co jsem psal. Hmmm. No nic, říkejte si tomu třeba 18plat.

Dostávají ho všichni zaměstnanci a nebo jen ti, kteří si ho zaslouží?

Vy totiž nerozlišujete tyhle 2 věci pane Slámo.

Pokud ta firma tam má ten 13 plat, tak ho vyplatí všem bez rozdílu. Bonusy ale firmy vyplácí jen tomu, kdo si je zaslouží.
17. 10. 2012 | 19:44

český maloměšťák napsal(a):

T Paine
Můžete motanici svých kauzálních východisek doložit ?
"...Aby existovala trvalá maximální zaměstnanost, musí mít podniky finanční motivaci zaměstnávat lidi i s nízkým vzděláním, tedy musí mít co nejnižší daně ze mzdy. Inflace, případně deflace, je primární a dominantní faktor určující kupní sílu mzdy každého pracovníka, reálnou mzdu pracovnika. Což je odpovědnost bank.rady ČNB.Jestliže je inflace blízká nule,pak rostoucí daně,rostoucí úroky a rostoucí zadlužení občanů státu snižuje kupní sílu mzdy každého pracovníka..."

Jak je např. snížením daní podnik motivován právě k tomu /důsledek vámi vykonstruované kauzality/, aby nabíral zrovna lidi s nízkým vzděláním ?

Sobotka postuluje studií potvrzenou hypotézu, že přiměžené zvýšení MW neovlivní negativě nezaměstnanost.

Dokažte VAŠE tvrtzení /celý ten váš motanec raději ne...to by byl úkol pro Sisyfa/.
17. 10. 2012 | 19:48

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

v říjnu přijel sláveček na rudém koni
17. 10. 2012 | 19:49

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

jako lenin (VŘSR)
17. 10. 2012 | 19:51

jozka napsal(a):

Ze jsi k faktum mimoradne nevsimavy vime :-)
17. 10. 2012 | 19:52

jozka napsal(a):

A hele, hoven se probral. A zatim zvlada jen jednoducha hesla :-)
17. 10. 2012 | 19:52

Rumcajs napsal(a):

záškodník :

Levičáctví nemá nic společného se slušností. Je to pouze produkt hlouposti.
17. 10. 2012 | 19:55

Rumcajs napsal(a):

Lhář Vykydal zase vylezl ze své nory .

To už je tma, že může mezi lidi ?
17. 10. 2012 | 19:56

neo napsal(a):

jozka:
okopíroval jsi můj text. Já jsem zdroj, nevím co chceš víc.
17. 10. 2012 | 20:03

Záškodník napsal(a):

Rumcajs

Můžete mi říci, čím si vysvětlujete ten masivní odliv voličů "pravice"(slušelo by se říci spíše sdružení kleptomanů)?
Jsme tedy my všichni-expravičáci- poté, co jsme si dovolili nejít k volbám ,či volit jiné strany, levičáci?
Nějak si to zjednodušujete, soudruhu politruku.

Proč se musí Kalousek uchylovat k trapné manipulaci na FB a předstírat tisíce děkovných dopisů.Jeho sláva grandiózního ekonoma (který bez nebožtíka Janoty nesmatlá ani státní rozpočet a DPH pak mění častěji, nežli vlastní spoďáry) sahá až do exotické Indonesie.

Vy mě hodně bavíte.
17. 10. 2012 | 20:07

Rumcajs napsal(a):

Záškodník :

1. Nejčastěji měnil rozpočet právě za Janoty
2. Pokud mohu mluvit za sebe, nešel jsem k volbám protože Nečas odvolal Pospíšila.
S Kalouskem nemám nejmenší problém. Naopak. Tady se shodnu s Janotou - je to nejlepší ministr financí, jakého kdy tahle země měla.
17. 10. 2012 | 20:10

zdenekbrom napsal(a):

Záškodník:

Existuje něco jako Maslowova pyramida. Její znalost a funkce si perfektně osvojila malá skupinka lidí, kteří ji velmi efektivně užívají.
17. 10. 2012 | 20:13

jozka napsal(a):

Takze se zase vracime na zacatek, ty jsi zdroj, takze tady argumentujes svymi nepodlozenymi halucinacemi. Je fajn, kdyz to aspon priznas.
17. 10. 2012 | 20:16

neo napsal(a):

jozka:

halucinacemi? Jsi blázen? To jsou milej jozýfku zkušenosti firem. Ty snad nepracuješ? Nebo jsi státní zaměstanec, kde se rozhazuje horem dolem a není potřeba nic redukovat? To by to vysvětlovalo.
17. 10. 2012 | 20:21

Rumcajs napsal(a):

Slovensko: minimální mzda 317 EUR:,
Polsko: minimální mzda .... 321 EUR

Tady jsem si dovolil vypsat minimální mzdy zemí, které vzešly z východního bloku a mají vyšší minimální mzdu jak my, což dle mozka Slámy vede ke zvýšení životní úrovně a konkurenceschopnosti.

Tady jsou jejich výsledky
Slovensko :průměrná mzda ....751 EUR, nezaměstnanost roste ke 14%
Polsko : průměrná mzda ......697 EUR, nezaměstnanost 12,3 %

A tady naše výsledky:
průměrná mzda ....838 EUR, nezaměstnanost 8,4 %.
17. 10. 2012 | 20:40

zdenekbrom napsal(a):

český maloměšťák:

Vám skutečně nedochází, jaká kola roztačí pan Sobotka? Co když pak po něm voliči budou chtít splnit ty jeho sliby? Tady jen tak vystřelí 1000 euro minimální mzda. Kdo by je nechtěl, ale!

Podívejte se na Fica na Slovensku. Učitelé po výstražné stávce chystají časově neomezenou stávku. Co chtějí? No přece to modré z nebe, které Fico nasliboval a nesplnil. A to je jen část Ficových problémů.

Rozpoutat očekávání a vášně není problém, ale kdo to pak zastaví?
17. 10. 2012 | 20:41

Sláma napsal(a):

Neo napsal: "Pokud ta firma tam má ten 13 plat, tak ho vyplatí všem bez rozdílu. Bonusy ale firmy vyplácí jen tomu, kdo si je zaslouží."
Neo, vy jste opravdu nechápavý. Pořád zaměňujete dvě věci, a to pohyblivou složku platu a nerovnoměrné rozložení platu v průběhu roku. Podotýkám, že tyto věci se mohou kombinovat, takže mohou být takovéto kombinace:
1) Zaměstnanec má 12 platů každý měsíc, k tomu jeden plat před dovolenou a jeden před vánoci a tyto další platy jsou nárokové. To je to, co popisujete a co měla státní správa v ČR do r. 1995. Jedná se v podstatě o nerovnoměrné rozdělení mzdy v rámci roku.
2) Zaměstnanec má 12 platů každý měsíc, k tomu jeden plat před dovolenou a jeden před vánoci a tyto další platy jsou vázané např. na výsledky firmy. Takže nejsou nárokové a jejich výše se může měnit např. podle výsledků (často se jim říká též podíly na zisku nebo výkonostní prémie).
3) Zaměstnanec má 12 platů každý měsíc, k tomu prémie v pravidelných či nepravidelných intervalech, které jsou plně závislé na libovůli šéfa. To je další varianta, kterou popisujete.
4) Zaměstnanec má výplatu každý týden nebo 14 dní - to je časté na Západě v dělnických profesích.
5) Zaměstnanec dostane výplatu nepravidelně při nějakých kontrolních dnech atd. (výkonostní mzda).
17. 10. 2012 | 20:43

Sláma napsal(a):

Rumcajs zase lže, což je u modrobolševiků obvyklé, napsal: "a mají vyšší minimální mzdu jak my, což dle mozka Slámy vede ke zvýšení životní úrovně a konkurenceschopnosti."
Tohle jsem nikdy nepsal, to lžete, Rumcajsi. Psal jsem, a na tom trvám, že konkurenceschopnost závisí hlavně na kvalifikované práci, na inovacích a výše minimální mzdy ji v našich podmínkách vůbec neovlivňuje. Podotýkám, Rumcajsi, že jste poněkud mdlého rozumu a evidentně nechápete, že výše nezaměstnanosti není ani měřítkem životní úrovně, ani konkurenceschopnosti.
O Slovensku vůbec není pochyb, že je úspěšnější, než Česká republika. Zatímco po rozdělení Federace byl HDP/1. obyv. na Slovensku na úrovni 0,62 % České republiky, dnes už je na úrovni 0,92%, takže nás Slovensko rychle dohání a při tomto tempu bude za pár let před námi. Pro Polsko to platí ještě více, tam byl růst HDP ješt rychlejší.
O to více to platí v ukazateli GCI (světový index konkurenceschopnosti). Jak jsem již řekl, v ukazateli GCI nás Polsko rychle dohání, už je jen 2 místa za námi.
Problém je hlavně v tom, že v ukazateli GCI se Česká republika pod vedením Kalouska a Nečase každoročně rychle propadá, v roce 2009 jsme byli ještě na 31. místě na světě a klesli jsme až na 39. místo na světě. Polsko bylo 46. a je 41.
Takže jste si vybral, Rumcajsi, špatný příklad. Obě tyto země zvyšují svoji ekonomickou výkonnost rychleji, než Česká republika a jejich konkurenceschopnost roste, zatímco konkurenceschopnost České republiky prudce klesá.
17. 10. 2012 | 21:02

jozka napsal(a):

Myslim, ze analytik by mel vedet co je to zdroj. Bud je to neo nebo firmy. Tak sem s temi firmami!
17. 10. 2012 | 21:04

Občan napsal(a):

Takže si to shrňme:

Minimální mzdu bere ÚDAJNĚ minimum zaměstnanců a proto NENÍ žádný důvod ji nezvýšit Na zaměstnanost to nebude mít žádný vliv.

Vyšší minimální mzda se promítne pouze STATISTICKY - bude za ni pracovat víc lidí a stát bude mít ostudu.

Daně a odvody byly sníženy VŠEM zaměstnavatelům - FO i PO. Na zaměstnanost to přesto nemělo žádný vliv - nestoupla.
Naopak dále klesá a je stále více těch, kteří byli dříve zaměstnanci, je buď bez práce nebo jsou nuceni pracovat ve švarcsystému, na dohody nebo načerno. Zrovna tak dál roste počet zaměstnanců, pracujících za minimální mzdu nebo za mzdu blížící se MM - a to bez ohledu na kvalifikaci.
Navíc dochází k POKLESU reálné mzdy, což vede ke snižování spotřeby a následně k dalšímu snižování mezd a zaměstnanosti. Pokud si zaměstnavatelé prosadí zrušení MM a povolení nutit zaměstnance pracovat za "mzdu" někde kolem ŽM, povede to k takovému propadu tržeb, že se nebudou stačit divit.

Řešením NENÍ snižování platů a odvodů. Doplácejí na to totiž jako první právě LOKÁLNÍ střední a malí podnikatelé, které to docela bleskově posílá do kopru, následně penzijní a zdravotní systém a v konečném důsledku i banky. Velké zaměstnavatele nepočítám, protože ti jsou v drtivé většině zahraniční a na daňovém systému ČR se "díky" nevýhodným dvoustranným smlouvám o danění moc nepodílejí.

Paradoxně právě malí a střední podnikatelé systematicky páchají ekonomickou sebevraždu tím, že se aktivně podílejí na snižování spotřeby zboží a služeb protřednictvím nízkých mezd, švarcsystému a zaměstnávání načerno.

P.S.: Názory pana Broma mě poněkud překvapily. Patrně vstoupil do politiky a líbí se mu tam. Jinak si jeho obrat o 180° neumím vysvětlit.
17. 10. 2012 | 21:09

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Cituji: "Názory pana Broma mě poněkud překvapily. Patrně vstoupil do politiky a líbí se mu tam. Jinak si jeho obrat o 180° neumím vysvětlit."

Opět lžete. Mám prostě jiný názor, protože mám strach z toho, co provozuje pan Sobotka.
17. 10. 2012 | 21:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy