Zrušení roboty: od ponížení k motivaci

07. 12. 2012 | 11:06
Přečteno 3385 krát
Zásah Ústavního soudu proti nuceným pracím pro nezaměstnané v něčem připomíná zrušení roboty.
Kam nás to chtěla Nečasova vláda vrátit?
Není těžké stát se nezaměstnaným, je těžké se z toho dostat. Těm, koho to potkalo, to není třeba příliš vysvětlovat, ale nějak to uniká těm, kdo se jinak rádi ohánějí slovem „krize“. Nečasova vláda má z ostudy kabát, protože podle Ústavního soudu udělala vše, aby tuto těžkou životní chvíli učinila zároveň lidsky nesnesitelnou. Ostuda vlády je o to větší, že předtím rozvrátila instituce, které měly občanům v nezaměstnanosti nabízet pomoc.

Naši pravicoví reformní experimentátoři vycházejí z představy, že ztráta zaměstnání je proviněním, neodpustitelným osobním selháním nezaměstnaného. Připomínat by si to měl tím, že se bude obden hlásit na poště a zbytek času stráví v potupné oranžové vestě s koštětem v ulicích.

Těžko to odlišit od roboty. Práce zadarmo měla novodobé nevolníky připravit na to, že si polepší, když příště dostanou aspoň teplou polévku. Všichni sociálně podezřelí měli být také ocejchováni sKartou a postáváním ve frontách před úředníky, kteří stále zápasí s nefunkčním systémem, ačkoliv ho už před osmi měsíci exministr Drábek slavnostně prohlásil za bezchybný.
Těžko to označit za něco jiného než vpád barbarů do fungující civilizace. Aktivní politika zaměstnanosti byla donedávna jednou z fungujících služeb státu. Měla pobyt v nezaměstnanosti co možná zkrátit, avšak nikoliv tím, že uchazeče vyškrtnou z příslušného registru, ale že mu pomohou najít jinou pracovní příležitost. Tomu měly sloužit úřady práce, jejichž první organizátor, bývalý ministr práce Milan Horálek, bohužel před pár dny zemřel. Potřebujeme skutečné sociální zaměstnávání, které dostane z letargie dlouhodobě nezaměstnané a dá jim i hmotnou motivaci.

Je směšné tvrdit, že se jedná o nějakou socialistickou zhýčkanost. Jedním ze zahraničních příkladů, o které se vznikající české instituce mohly opřít, byla britská zkušenost z časů Margaret Thatcherové. Vznikala v politických bitvách se stávkujícími horníky, kteří se snažili zabránit zavírání dolů. Nová státní struktura to měla vládě usnadnit tím, že ulomí hrot strachu o práci.

Modernizace britské ekonomiky, jak ji chápala „železná lady“, byla z pohledu levicové opozice pokřivená, ale ani ona nechtěla připustit, aby část společnosti zůstala úplně bez budoucnosti. Nestála o to, aby v politicky neklidné době přibývalo lidí, kteří nemají co ztratit. A protože k tomuto úkolu britské úřady přistoupily s typickou důsledností, vznikl standard, který se odrazil i v českém systému – než ho ovšem rozprášil ministr Jaromír Drábek z TOP 09.

Pologramotní barbaři, kteří na počátku 21. století objevili nucené práce pro krátkodobě nezaměstnané, připravují zemi o budoucnost i jinak. Stopa, kterou zatím zanechali, je nejzřetelnější v klesající konkurenceschopnosti. Nedovedou si ji představit jinak než jako snižování nákladů, v honbě za snižováním cen. Očima ekonoma je to přizpůsobování podmínek těm nejslabším – aby i podřadné na trhu vydrželo. Chceme soutěžit s Čínou? Ale ta dnes už soutěží ve vyspělých technologiích, to je důvod, proč svojí produkcí úspěšně vytlačuje domácí výrobu z USA.

Soutěž se postupně přesouvá jinam. Budoucnost má v sobě víc svobody, než by si naši pravicoví reformátoři přáli. Otevřené inovace, na kterých spolupracují konkurenti, sdílení poznatků na principech Wikipedie, sdružování rozptýlených osob prostřednictvím sociálních sítí, to všechno jsou signály toho, že svět se mění v přesně opačném směru.

Stavebními kameny budoucnosti nejsou diktát, ponížení, osamělost podřízených, bezmoc v roztočeném soukolí, ale naopak důvěra, nezávislost, decentralizace, tvořivost, solidarita.
Zrušení nucených prací je historické fiasko našich neoliberálů. Dalším je narušení rovné daně díky solidární přirážce, eroze sKarty a odložení původně plánovaného sjednocení DPH na 17,5 procenta. Je to obrat, kterým se můžeme dostat ze slepé uličky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Já jsem v robotě od rána do večera. Jako všichni na Ostravsku. Co to melete.
07. 12. 2012 | 11:13

smutný napsal(a):

Ládik nepochopil, proč mne to nepřekvapuje?!
07. 12. 2012 | 11:28

asdf napsal(a):

na Ostravsku Ládiku methanol napáchal největší škody v republice. Vy sám jste toho zářným příkladem.
07. 12. 2012 | 11:28

Viola napsal(a):

Já nevím, proč si někdo pořád myslí, že budou všichni pracovat? Copak už není dost strojů a hlavně počítačů? To, že existují nezaměstnaní vypovídá jen o tom, jak jsme průmyslově rozvinutá společnost. Politika v nezaměstnanosti by se mohla obrátit tak, že nezaměstnaní by se mohli více věnovat svým rodinám a tedy ty příspěvky dávat podle toho o kolik členů domácnosti se starají.
07. 12. 2012 | 11:41

David napsal(a):

"...Těžko to označit za něco jiného než vpád barbarů do fungující civilizace...."

------------

Mám přímo hrůzu z toho, co se ještě těm našim darebákům podaří ROZVRÁTIT!

To je katastrofa!!!

Řada důležitých věcí, ale NÁSILNĚ prosazených se HROUTÍ. Druhý pilíř reformy, sKarta atd. To je konec!!!

Hlavně abychom neztratili PAMĚŤ do příších parlamentních voleb.
07. 12. 2012 | 11:44

rejpal napsal(a):

Naše vláda je moudrá. Ví, že reformy musí bolet (ty druhé, samozřejmě), jinak by neměly smysl. Reforma se přece nedělá proto, aby byl ten krátký čas, co tu máme, příjemnější. Je to taková moderní podoba králoství nebeského, slibovaného kdysi preláty. Utáhni si opasek a makej - za mzdu i bez ní. Děti dětí tvých dětí se budou mít lépe. My se budeme mít lépe už teď. A nebudeme rozdávat ani tu finskou polévku Yosifa K. Dobře totiž víme, že u nás by tu polévku ukradli i s kotli ještě dříve, než by ji dovezli na ta náměstí. Nebo jí aspoň pančovali, aby část mohli prodat do nějakého bufetu.
07. 12. 2012 | 11:51

neo napsal(a):

Veřejná služba by měla být provozována tak, aby opravdu pomáhala a tedy že se úřady budou držet metodiky. Když se metodika nedodržuje, vznikají pak případy, kdy VS vykonává někdo, kdo pracovní návyky ještě nestihl ztratit. Přitom získání či znovuobnovení pracovních návyků je základ.

Buď jak buď, soud ji v této podobě zrušil. Očekávám tedy její znovuobnovení za podmínek, které ústavě odporovat nebudou.

Třeba snížit podpory v nezaměstnanosti plošně a dorovnávat je na dnešní úroveň jen dobrovolníkům, vykonávajícím veřejnou službu.

Pro ty, kteří pak podporu již nepobírají, ale je za ně placeno pojištění by se to dalo udělat obdobně. Pojištění placené státem snížit s tím, že si zbývající část doplatí nezaměstnaný sám a nebo ho doplatí stát těm, kteří se VS dobrovolně zúčastní.

Totéž systém DONEZ, ten je porvozován velmi špatně. Měl by se týkat jen recidivistů, tj těch, kteří již byli při práci na černo přistiženi. Ale určitě by neměl postihovat nezaměstnané, kteří se nijak neprovinili.
07. 12. 2012 | 11:53

Vosavbotě napsal(a):

Už Topolánkova vláda se rozhodla prohlásit nemocné, slabé a bezmocné za občany druhé kategorie. Začalo to tím, že o bez výjimky každém nemocném se začalo předpokládat, že je simulant. K nápravě těchto simulantů byla zrušena nemocenská za první tři dny.
Skončilo to tak, že lidé s chřipkami, angínami a vším možným radši chodí do práce, mnoho z nich převážně proto, že takový výpadek příjmů by vážně ohrozil jejich rodinu.

Pokračuje to přes tělesně postižené, o tom, jak jsou ponižováni už ani nedokážu s chladnou hlavou přemýšlet.

Končí to nezaměstnanými. Jsou nahnáni na veřejné práce vedle kriminálníků, kteří to mají za trest. Obce, nemáte dost peněz na údržbu chodníků? Využijte roboty! Toť recept pravicových vlád ala Česká republika. A ministerstvo práce a sociálních věcí dále rozhazuje, tu miliarda za software (nefunkční), tu dvě stě milionů za tiskárny (kus za čtyřicet sedm tisíc, patrně ten velmi potřebný poslední výkřik techniky zároveň uvaří kafe a uklidí kancelář) a armáda darmožroutských úředníků, kteří se krmí lejstry a dohlíží na to, jak jsou spoluobčané ponižováni. Úřady práce už ani nepředstírají, že někomu pomáhají najít práci.

A armáda úřednických krys je dál živena z peněz, za které by spousta těch nezaměstnaných mohla místo roboty mít práci na plný úvazek. Toť recept mafiánské pravicové vlády.

Ale všichni jsme spokojeni a necháme si to líbit, že ano.
07. 12. 2012 | 11:56

nežvaňte napsal(a):

Proboha, Sobotko, ty věčný žvanile, kde máš nějakou brožuru jako koncept sociální práce s mladými? Čím se liší tvoje žvanění od Nečasova?
07. 12. 2012 | 11:58

Ládik!!! napsal(a):

Bohušovi od Ondřeje

Chléb s uhlím beru si do práce,
z roboty jdu na robotu,
při Vltavě strmí paláce
z krve mé a z mého potu.

Bohušovi od Mira

Som ten krásny blázon, čo má rád tvoj strach
Predstavím ti šťastie v slepých uličkách
To krásne šťastie v slepých uličkách
To krásne šťastie v slepých uličkách
07. 12. 2012 | 12:01

nežvaňte napsal(a):

A pokud mě snad kdo chce vinit za předchozí tón -- dotyčného šejdlíře jsem již dávno urazil mailem podle/parafrází poslední věty Orwellovy Farmy zvířat.
07. 12. 2012 | 12:03

gaia napsal(a):

neo

a pak že byste nechtěl lidi převychovávat v pracovních táborech. O nějakých pracovních návycích si vykládejte doma své družce, která po vás určitě musí denně sbírat ponožky a sundávat si prkýnko.
Ale že jsou veřejné práce nějakou výchovou, to se tedy vůbec neztrapňujte tvrdit.
07. 12. 2012 | 12:05

Ládik!!! napsal(a):

gaio -
Vy máte doma na pisoáru prkýnko?
07. 12. 2012 | 12:07

dotaz napsal(a):

nežvaňte

a na to číslo mobilu zveřejněné partou Stohoven jste také volal?
07. 12. 2012 | 12:08

patriot napsal(a):

Zločinci v kriminálech pracovat nemusejí…

Už je mi z té naší metyldemokracie opravdu na blití.
07. 12. 2012 | 12:23

Viola napsal(a):

neo ne,

podpory v nezaměstnanosti dát takové, aby člověk nepřišel o byt a mohl jíst a mít na jízdné, nejlépe, aby mohl jezdit zadarmo alespoň městskou dopravou, tak to jednu dobu bylo. Není možné dělat z lidí bezdomovce a asociály. Dnešní technika je na tak vysoké úrovni, že je možné, aby určité procento nezaměstnaných bylo naprosto normální a nebyli žádní neové, kteří by jim to záviděli. Ale spíše ta politika vypadá tak, že když za nás pracují stroje, tak nebudeme živit ty darmožrouty na které není žádné pracovní místo, ať chcípnou na cestě a s flaškou metanolu.
07. 12. 2012 | 12:26

gaia napsal(a):

patriot

správná úvaha a přitom prý pobyt jednoho vězně stojí nás daňové poplatníky 30 litrů za měsíc.

Kdyby nezaměstnaní dostávali 30 litrů měsíčně, byla by to jiná, kdyby jim bylo nabídnuto něco smysluplného, třeba mohli ručně dobrovolně přepočítávat ty prezidentské kandidáty. určitě by to pak udělali spolehlivěji a přesněji. A stát mohl ušetřit dalších 11 milionů.
07. 12. 2012 | 12:29

neo napsal(a):

gaia :

a pak že byste nechtěl lidi převychovávat v pracovních táborech. ///// NE NECHTĚL pani učitelko. Kde vidíte něco o pracovních táborech?

O nějakých pracovních návycích si vykládejte doma své družce, která po vás určitě musí denně sbírat ponožky a sundávat si prkýnko.///// Nevim, jak to máte doma pani učitelko, ale po mně nikdo ponožky sbírat nemusí, nepořádek mi dost vadí, takže jsem to spíše já, kdo uklízí, vysává, utírá prach, myje nádobí, pere , žehlí apod.
07. 12. 2012 | 12:32

neo napsal(a):

Viola:

kdo by pak pracoval a platil to?
Když by člověk nemusel nic dělat a stát mu platil byt, jídlo, dopravu, tak by se nezaměstnanost rychle vyšplhala nad 20%.

Jinak nevím, kde jste vzala, že bych nezaměstnaným něco záviděl.
07. 12. 2012 | 12:35

Jarda napsal(a):

Pan Sobotka v životě nepracoval a představa, že by měl vzít do ruky koště musela být pro něj, který nic neumí, asi příšerná.
07. 12. 2012 | 12:40

VFISCHER napsal(a):

SVAZÁK PROPAGANDISTA ! ! !

Slabiger všech slabingerů, Bohouš, který ani nevyrost ze svazáckých trenýrek a v životě nedělal nic jiného, než parazitoval v partajních sekretariátech, s vyjímkou kdy si hrál na ministra financí, aby moh svým kámošům odpouštět placení daní a ruinovat státní rozpočet ! !
Přesně takový typ si mafiánská struktura oranžády Palasů, Fenclů, Zgarbů a jiných zlodějských gangsterů pěstuje jako svého pseudošéfa, zejména proto, že je ze všech možných nejslabší ! Takový svazák dává moudra jinému svazákovi, slabingerovi Nečasovi a v podstatě si nemají co vyčítat, oba dva byli a jsou jeden za osumnáct, druhý bez dvou za dvacet - amorfní neschopové, nastrčení tak, aby se naší zbohatlické oligarchii vládlo co nejlépe ! To jsou ty paradoxy ! ! !
07. 12. 2012 | 12:45

Viola napsal(a):

neo

nepracují dnes za nás stroje? Takový supermerket řídí jen pár lidí např. V továrně na výrobu aut kdoro vše dělají stroje na pásu a ty stroje vypadají jako duchové. V kancelářích jsou PC sítě, které roznášejí informace po celé republice. Spousta zaměstnanců se propustila odevšad kam se podíváte, stroje za nás pracují a ty peníze nedostávají, ty peníze schramstnou ti, kteří je vlastní a jezdí pak do Dubaje na golf a to soukromými tryskáči a pořizují si firmy na hledání krásek z celého světa a pak s něma kupčí a nutí je k prostituci atd. atd.
Zlatý socialismus v čele s KSČ.
07. 12. 2012 | 12:45

gaia napsal(a):

neo

pořád mluvíte, že je někoho třeba převychovávat a vychovat u něj pracovní návyky a pořád dokola.

To v lágrech také pořád tvrdili, že práce osvobozuje.

Ale ono to s tím osvobozením ani výchovou dospělých lidí zas tak jednoduché není.

V každém případě vám kterákoli učebnice pedagogiky poučí, co je a není vhodné dávat za trest.

Prací se nikdy nesmí trestat a chodit se někam hlásit, to jsme tu již měli.
Za okupace se chodilo na gestapo.

Navíc, myslíte, že to chození na poštu a ty veřejně prospěšné práce jsou zadarmo pro daňové poplatníky? Že to na té poště dělají , aby lidi měli pohyb a ty veřejné práce, že není s tím spojená žádná administrativa a dozor?

Ikea bude např. nyní odškodňovat vezně z NDR, kteří ji museli vyrábět nábytek když byli ve výkonu trestu.
Také se za to omlouvá, že zneužívala práci vězňů.

Ikea je však švédská firma, vy a Drábek jen ...ani nevím co potupného napsat, stejně by to smazali, tak jen 3 tečky
lidem by se mělo pomáhat, to já vyznávám pořád, na rozdíl od vás.
07. 12. 2012 | 12:45

Křemílek napsal(a):

Oprava nicku Ládiku ,chacharský rypák !!
07. 12. 2012 | 12:48

neo napsal(a):

Viola :

Určitě stroje nahradily z velké části lidský faktor, to ale nic nemění na tom, že by po takovém zásahu nezaměstnanost prudce vzrostla.
07. 12. 2012 | 12:49

Viola napsal(a):

Sledovala jsem pořad s paní Jilkovou, škoda, že té paní, která tam byla za nezaměstnané dali tak málo místa a ona se chudinka bála překřikovat ty mocné.
07. 12. 2012 | 12:50

Viola napsal(a):

neo

stoje jsou čím dál dokonalejší, viz třeba robot na Marzu a lidí je čím dál více (sice ne u nás, ale třeba v Čině, Indii, v Africe), stroje nedostávají peníze, opakuji, to, co vyprodukují stroje jde do kapes nenažranců, co se pak krmí kaviárem a zapíjí to šampaňským s jahodama, pro které si Lítají tryskáčema do Egypta.
07. 12. 2012 | 12:53

neo napsal(a):

gaia:
tak máte snad jasno, pracovní tábory jste tentokrát vynechala.
Ale tu převýchovu pořád zmiňujete, já ale ne. Nejde o žádnou převýchovu. Jde o pomoc lidem v nouzi, aby měli snažší cestu na pracovní trh.
Nejde tedy o žádný trest

Chodit se někam hlásit je používaná technika např. u fotbalových chuligánů. Mají zákaz vstupu na stadion a musí se hlásit na stanici vždy, když hraje jejich klub. Pokud by byl tedy systém DONEZ udělán tak jak má, tedy postihoval by recidivisty, tak by to mělo pozitivní efekt.
Pokud umíte číst a věřím, že jako učitelka to umíte, tak jste si mohla všimnout, že systém DONEZ mi připadá nevhodný v této podobě.
Také vyznávám, že by se mělo pomáhat, což jak jistě již nyní vidíte je přesně to co výše píši.
07. 12. 2012 | 12:54

lama napsal(a):

Stále dokola jako kolovrátek nám tady určití modrobolševici vnucují jakési poučky které nikde nefungují.Vylez¨te už s těch děr a porozhlédněte se po civilizované Evropě jak tam to chodí a nemelte ty svoje bezbřehé nikde neuskutečnilné nápady.Oni by chtěli abychom se hlásili jako dříve někde na gestapu,nebo v sekretariátu strany.Tak to né modrobolševici tohle si zařidte pro tu svojí partaj.
07. 12. 2012 | 13:01

neo napsal(a):

Viola:

:)))

jde to do kapes těm, kteří se zasloužili o to, že ten stroj pracuje. Nazývejte si je nenažranci.

Víte existují lidé, kteří stroj vymyslí, kteří ho postaví, kteří ho umí obsluhovat, kteří ho umí opravit a taky ti, kteří pod nim umí tak akorát vytřít. A podle toho jdou ty peníze do těch kapes.
07. 12. 2012 | 13:07

Drzá zrzka napsal(a):

Pokud zaniká spousta pracovních míst a nová nevznikají...točíme se v bludném kruhu...nezaměstnaní tu prostě budou...
07. 12. 2012 | 13:13

JC napsal(a):

"Zásah Ústavního soudu proti nuceným pracím pro nezaměstnané v něčem připomíná zrušení roboty."

Bohuslav se zamyslel....
07. 12. 2012 | 13:16

Sláma napsal(a):

Modrofialová mafie musí miliardu zmařit, aby mohla milion ukrást. To je empirické pravidlo, které se neustále potvrzuje.
A to je klíčem k porozumění celé reformní politiky modrofialových. Oni potřebují snižovat mandatorní výdaje, které se z povahy věci špatně odklánějí a naopak zvýšit objem těch nemandatorních, z nichž se pohodlněji krade. Proto zvyšují daně a zároveň snižují objem služeb, které daňovým podnikům za to poskytují.
Prostě se chovají tržně ...
To jste přeci chtěli, nebo ne?
07. 12. 2012 | 13:17

Viola napsal(a):

neo

a také existují lidé, kteří se o ty, co vymýšlejí ty stroje starají, živí je, šatí je, dávají jim teplo a jiné potěšení a radosti, to se potom ty stroje vymýšlí, že. Kdo pak má větší podíl na tom, že nědco vzniklo? Ten kdo dal tomu chytrému najíst a napít a vytíral po něm loužičky, nebo by se ten, co vymýšlí nemusel najíst, napít a mohl by žít ve špíně? Nakonec ten stroj, pokud by se pod i nad niom neutřel prach by zašel a zakuckal by se, dostal by třeba alergii. |:-)
07. 12. 2012 | 13:19

neo napsal(a):

Viola:

to jste už někde jinde.... ti už s tím strojem nemají co do činění. Ti zase dělají svou práci jinde a dostanou za ni zaplaceno.

Dále jste nepochopila, že všichni kdo jsou se strojem propojeni jsou důležití ( to ta hloupá věta o prachu). Každá ta práce je tam potřebná a nikdo netvrdí opak. Jen takových lidí, kteří ten stroj umí vymyslet, postavit je míň, než těch, kteří ho umí obsluhovat a utírat...
07. 12. 2012 | 13:28

JC napsal(a):

Sláma,
Vy jste skoro tak chytrej jako Bohuslav. Nechcete nás vést ?
07. 12. 2012 | 13:32

český maloměšťák napsal(a):

neo
" Práce je dvojího druhu : jedna mění polohu hmoty vzhledem k jiné hmotě na zemském povrchu nebo v jeho blízkosti, druzí říkají jiným lidem, aby to dělali."
/Bertrand Russell/
V podstatě jde o to, že pokud bude mezi voliči velká převaha těch, koho systém, tak jaj popisujete - poškozuje a míra toho poškození bude vysoká - dojde k tomu, že ti , " co pod ním umí jenom vytřít" a ti , " co ten stooj vymyslí, postaví a obsluhují"...jej zcela legálně / a zde použijeme vaše vidění světa - protže ti lidé si prostě zákony včetně Ústavy - s velkým " U" změní tak, že to legální bude a tak s tím bude souhlasit i neo - dokonce to bude hájit a propagovat/ těm majitelům (rentiérům)seberou.

http://www.denikreferendum.cz/clanek/12268-prace-jako-ne-smysl-zivota

Pokud by však paní Švihlíkoví nevyhovovala /he, vole - rudoška ! /....zkuste využít služeb analytiků z Citigroup :

http://www.denikreferendum.cz/clanek/12268-prace-jako-ne-smysl-zivota

Pokud ji ale seženete - ze spoustu serverů zpráva /part 1 a part 2/prostě zmizela. Vypařila se - fuč ! Zhruba tak, jak se vypařila odpovědnost Drábka za program " arbeit macht frei" či za S kartu.

Pokud by ale i analytici Citigroup byli pro vás příličš rudí - tak ze zkuste zeptat W. Buffeta - co on si mylsí o třídním boji a kdo v něm vyhrává. A zda je to tedy dobré....s ohledem na budosucnost.
07. 12. 2012 | 13:34

český maloměšťák napsal(a):

JC napsal(a):
Sláma,
Vy jste skoro tak chytrej jako Bohuslav. Nechcete nás vést ?
07. 12. 2012 | 13:32
---------------
Na provazu - nebo na vodítku ?
07. 12. 2012 | 13:35

Viola napsal(a):

neo

jestliže je každá práce potřebná, tak by se každá práce měla stejně ocenit a ne aby si jen na základě vlastnění důmyslného stroje jeden přivlastnil veškeré peníze, co ten stroj vyprodukuje. Pak nejsou peníze na podporu nezaměstnaným, protože je proflákají ti vlastníci - nemakačenkové.
07. 12. 2012 | 13:36

gaia napsal(a):

neo 13.O7

to snad nemyslíte vážně.
peníze jdou přeci do kapes kapitalistům,majoritním vlastníkům a bankám,nikdo z nich v životě nic nezkonstruoval ani nevymyslel, jen to jak z lidí ždímat prachy.

Pracující inteligence jsou stejné socky a stejně odíraní, jako ti, co na tom dřou nebo vytírají ty podlahy.

Peníze jdou do kapes vlastníkům kapitálu. A to může být třeba Paris Hilton nebo nějaký kriplík, který se zasloužil jen tím, že se narodil do té správné rodiny.

neo, měla jsem vás za inteligentnějšího.

potřeboval byste ode mne doučování a převýchovu, i když na tu já u dospělých a i u dětí od určitého věku vůbec nevěřím.

Ale že by těm nezaměstnaným pomohla práce, v tom jsme za jedno, jen podle mého by to musela být práce na smlouvu, s pojištěním, a nárokem na dovolenou, jak je běžné v civilizovaných částech světa.
Kam se ale naše republika již nemůže řadit.
07. 12. 2012 | 13:37

český maloměšťák napsal(a):

re :"... jedni mění polohu..."
07. 12. 2012 | 13:39

JC napsal(a):

český maloměšťák ,
To vás napadlo jako první ??
Mno račte si vybrat.
07. 12. 2012 | 13:41

Viola napsal(a):

neo ten smajlík se mi povedl jaksi omylem, není to náhodou smajlík s ofinkou, no tujsem si včera zrovna upravovala, je vidět, jak nás prsty na klávesnici prozrazují. :-)
07. 12. 2012 | 13:41

JC napsal(a):

gaio, nežerte to tak, nebo se z toho zblázníte.
07. 12. 2012 | 13:49

Kelt napsal(a):

Violo,
doufám,že se Vás příliš nedotknu,pokud se Vás optám,zda na tom,že země je kulatá/a ne placatá, jak tvrdí Neo/si děláte samotest psychické odolnosti,nebo promiňte,se bláhově domníváte,že jedince tohoto typu můžete přesvědčit,že země je opravdu kulatá.
Také jsem se o to jednou pokusil na téma,zda nacismus a fašismus je krajní odnoží pravice.Marnost nad marnost.Dle Nea jsou to levičáci a basta fidli.
Tak to byl můj poslední pokus stejně jako s Yožinem z bažin.
07. 12. 2012 | 14:05

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

pologramotní barbaři )))). sláveček dovede i pobavit. slávečku , překroč stán autisty špidli a koluťuka grosse a podpoř zemana. člověka, který zařídil, že se v životě nemusíš živit prací.
07. 12. 2012 | 14:18

neo napsal(a):

Kelt:
země neni kulatá, je to trošku šiška.

A náckové jsou levičáci, nebo je potom Paroubek v čele národních socialistů pravičák jak poleno.
07. 12. 2012 | 14:22

neo napsal(a):

gaia:

ti vlastníci ani nemuseli nic vymýšlet. Ti zas uměli do stroje investovat... každý umí něco...
07. 12. 2012 | 14:24

Kelt napsal(a):

Před pár minutami Nečas sdělil v TK na margo Skaret,že tak,jak to vymyslel Drábek se Šiskou/bez jeho vědomí a tak ho podfoukli/to vůbec nebude.
Bude to jen takový suvenýr,který si nikdo a to zadarmo nemusí převzít.Jak to bude doopravdy si potenciální"klienti"/to slovo se mně moc líbí,všichni jsme klienty,naposledy pohř.ústavu/dozví,až v květnu ´13,jen co splichtí novelu zákona.
Tato vláda v posledním tažení nedokáže předložit jeden zákon,aby to nebyl zmetek,který buď musí zrušit ÚS,nebo měsíc,co projde SZ xkrát novelizovat.
Všechny zákony tato vláda dělá pro 1%vyvolených/na přání a povel kmotrů/o profit se bratrsky dělí spřátelené firmy-IT služby,předkladatelé a koneční uživatelé./Ouzký,Janoušek,Bém,Rittig a desítky dalších z hnízda ODSTOP.
Posledním hitem je slučování ministerstev-to má proběhnout k 1.7.2013!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Takže na "sloučeném"ministerstvu dopravy a průmyslu s rozpočtem
cca 100 mld.Kč bude bačovat 18 měsíců odborník na slovo vzatý anesteziolog a prodloužená ruka kmotra Dlouhého -Kuba.
To se bude odklánět,až se budou hory zelenat.
Této vládě se již podařilo rozvrátit sociální,zdravotní a školský systém,usilovně pracuje na znehybnění policie a jako další dárek pro novou vládu,kde bude ODSTOP nadevší pochybnost chybět ještě naprosto zparalyzuje činnost ministerstev.
Po totálním rozkradení státu,přivedení ekonomiky do recese se všemi doprovodnými negativy,tak disfunkce vládních úřadů bude tou třešničkou na dortu.
Klaus byl břídil,když dokázal v roce 1997 přivést zemi pouze do krize.
07. 12. 2012 | 14:39

neo napsal(a):

neo napsal(a):
Ano , jsem !!
07. 12. 2012 | 14:51
trapný pokus. Myslíte si, že když si odpovíte sám a ukradnete můj nick, že se stanete lepším? Zvedlo vám to sebevědomí?
07. 12. 2012 | 14:54

neo napsal(a):

Viola:

on si nepřivlastní všechny peníze, které ten stroj vyprodukuje.
On z nich zaplatí všem, kteří se podílejí na jeho fungování + i jiné, kteří pracují pro jeho firmu, také zaplatí daně a odvody a další část investuje do nových strojů, zaměstnanců, prostor, vybavení atd.. Poplatí faktury, poplatí úroky a něco mu zbyde a to si ponechá popř část ještě uloží.
07. 12. 2012 | 15:12

pgjed napsal(a):

Pane Sobotko, Váš přístup považuji za naprosto šílený! Jednak nevím, proč by kdokoliv, kdo požaduje po státu hmotnou pomoc v nezaměstnanosti, nemohl odvádět protihodnotou minimální množství práce. Nebo nechť dochází denně na nějakou smysluplnou rekvalifikaci, aby se stal lépe zaměstnatelným. Ale rozdávat peníze jenom tak?
07. 12. 2012 | 15:13

Kelt napsal(a):

To pgjed,
byl jste půl roku v amazonském pralese bez kontaktu s civilizací,nebo výnos ÚS je pro Vás kus toaletního papíru?
Udělejte něco pro sebe a přečtěte si zdůvodnění ÚS,proč de facto "nucené práce"pro nezaměstnané zrušil.
Pak nebudete plácat takové nesmysly.
07. 12. 2012 | 15:34

resl napsal(a):

tak v daních je pamatováno na sociál. takže ať stát platí, nebo sníží daně. jinak je nedůstojné motat se s koštětem v ulici před sousedy. nedělal bych to, raději bych si šel vzít násilím pár korun z obecní kasy a počkal na soud.
07. 12. 2012 | 15:53

Křemílek napsal(a):

P Violo také jsem sledoval p.Jílkové pořad a musím Vám říci že mě to dost naštvalo ! Ona dává prostor těm křiklounům daleko více a jako moderátorka takového pořadu je slábá ,hlavně ty uřvané lidovce by měla více ummravnovat ! Holobrádek nebo jak se ten člověk jmenuje tam měl hlavní slovo ! Být na jejim místě tak bych ho tam spražil že by měl s ostudy kabát a do televize by v životě nevlezl ! V poslední době zase ti lidovci začínají vystrkovat rohy ,chátra jedna nevycválaná ! Takoví kdyby nám měli vládnout tak se jdu na druhý den raději oběsit ! Lidovci neměli odjakživa dobrou pověst ,kam vítr tam plášt ! Jsou to falešní kostelníčkáři ! Hezký den Dl
07. 12. 2012 | 15:57

resl napsal(a):

kdo mění nick, tomu uděláme fik.
07. 12. 2012 | 16:17

pgjed napsal(a):

To Kelt:
Znám, přesto nesouhlasím. Budete tak laskav a dovolíte mně to? Ono totiž to, co nazýváte nesmyslem je jinde docela běžné. Mám o tom jakési informace z první ruky. Kamarád se přiženil do Francie a byl bez práce i bez občanství. Jakmile se jim narodila dcera, francouzská občanka, stal se i její otec automaticky občanem. A protože neměl práci, když chtěl dostávat podporu, musel, jako absolvent VUT nastoupit na postgraduál v nadiktované specializaci a jakmile se vyskytlo první místo odpovídající jeho nové kvalifikaci BYL TAM UMÍSTĚN! Samozřejmě mohl vykřikovat cosi o narušování osobních svobod, ale pouze za své. A tak když po cca 3 letech, jako zástupce firmy pro střední a východní Evropu občas zajel z Vídně na pivo, vzpomínal, jak byl zpočátku vzteklý, že s ním manipulují bez možnosti volby a jak se to ukázalo být dobře.
07. 12. 2012 | 16:19

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

pgjed,
já v tehle věci se slávečkem souhlasím. řešení výdajové neufinancevatelnosti nestojí a nedapá s buzerací nejchudších. tím zaprvé žádný peníze neušetříme a za druhý zaděláme na sociální problémy, který nás v konečném dusledku budou stát víc. sláveček nicmeně říká A, neříká B. neříká, že řešení zaměsnanosti spočívá v liberalizaci pracovního trhu a omezení moci odborů. takže sláveček jenom plácá do vody.
07. 12. 2012 | 16:20

Kelt napsal(a):

To pgjed,
ten Váš příklad je ilustrací něčeho,co je zde díky "péči"Drábka zcela neznámé.
Utekl jste od problémou-ten přece spočíval v tom,že nezaměstnaného,který měl v soc.pojištění "předplacenou"podporu v nezaměstnanosti,tak "Drábek" nutil vykonávat bezplatnou práci.
Její odmítnutí znamenalo ztrátu dávek.
O tom Sobotka píše,ne o tom,že rekvalifikovaní nezaměstnaní odmítají nabízenou práci za mzdu.
07. 12. 2012 | 16:31

resl napsal(a):

daně 25 %, z čeho připadá 2,3 % na nemocenské pojištění, 1,2 % na státní politiku a 21,5 % na důchodové pojištění.

státní politika = podpora pro nezaměstnané bez koštěte
07. 12. 2012 | 16:32

alojz napsal(a):

internetový flákač s mentaliou dozorce v koncetráku neo by zas chtěl někoho učit pracovní návyky..to je hnus..
07. 12. 2012 | 16:38

alojz napsal(a):

bohorodičko, vyžeň putina

řešení zaměstnanosti(či spíše nezaměstnanosti) rozhodně nespočívá v liberalizaci pracovního trhu a omezení moci odborů
07. 12. 2012 | 16:40

alojz napsal(a):

pgjed

jsem zvědav, jako by nabídli rekvalifikaci třeba mně:-)))
07. 12. 2012 | 16:43

Jana Pechová napsal(a):

Znám řadu lidí, kteří pracují oblečeni do oranžové vesty s reflexními pruhy. Ty všechny jste ťeď, pane Sobotko, urazil. Oni totiž svojí práci za potupnou nepovažují - nebo aspoň dosud nepovažovali. Značná část z nich jsou voliči ČSSD - nebo aspoň dosud byli.
Víte vy, co je potupného? Co je človka nedůstojného? Nemůžete to vědět, protože jste si ničím takovým neprošel. Zkuste to, a teprve pak se ucházejte o post funkcionáře politické strany. Tedy, pokud má ta strana opravdu sloužit občanům.
07. 12. 2012 | 17:00

Drzá zrzka napsal(a):

Zajímavé by bylo sledovat, co by poslanci dělali, kdyby jim kvůli neomluvené absenci občané sebrali na půl roku všechny požitky. To by bylo křiku.
07. 12. 2012 | 17:13

Kelt napsal(a):

Jana Pechová,
jak píšete,znáte řadu lidí,kteří pracují oblečeni do oranžové vesty.
Když je znáte,odpovězte mně na otázku-pracují za mzdu,nebo zadarmo?
Já je také od "vidění"znám.Každý týden je vidím před domem s kuka vozem-je to společensky nesmírně prospěšná práce/slušně placená/-zdravíme se,když jdu se psem ven.
Nevšimla jste si,že Sobotka a celá ČSSD odsoudila pouze otrockou práci nezaměstnaných dle "Drábkova"zákona a potažmo ÚS ji zrušil?
07. 12. 2012 | 17:15

český maloměšťák napsal(a):

Jana Pechová
Pracují v těch vestách na základě vzájemné dohody - nebo tam byli posláni na základě úředního rozhodnutí ? Ti vaši známí ?
V tom je totiž jistý rozdíl, milá rozumbradko.
Zbytek vašich vět jsou také jen vaše smyšlenky.
07. 12. 2012 | 17:17

Jana Pechová napsal(a):

Kelt, český maloměšťák

Druhý odstavec:
...zbytek času stráví v potupné oranžové vestě s koštětem v ulicích."

Co je na oranžové vestě a zametání potupného? Na to se ptám. Nic víc tu neřeším.
07. 12. 2012 | 17:20

Viola napsal(a):

Jano Pechová

oblékla jste si vestu nezaměstnaného a šla zametat chodník? Když nevíte, co to je, tak si to vyzkoušejte.
07. 12. 2012 | 17:23

Viola napsal(a):

Abych vám řekla pravdu pane Křemílku, tak se mi pan Bělobrádek nelíbí od začátu a nějak mi do vedení KDU nepasuje. Já fakt nevím koho budu volit příště, zatím jsem skoro vždy KDU volila. Ani některé názory paní Roitové se mi nelíbí, ikdyž musím říci, že jako prezidentka mi zatím připadá nejlepší.
07. 12. 2012 | 17:32

Viola napsal(a):

neo 15.12

to je zbožná teorie, praxe ukazuje na něco jiného. Zaměstnancům dát co nejméně to jde a danit někde, kde jsou nízké daně a zplundrovat a vytěžit a pak sbohem.
07. 12. 2012 | 17:38

Kelt napsal(a):

Jana Pechová,
nenapsal jsem,že práce v oranžové vestě je potupná-vkládáte mně to do "úst"-lžete záměrně?
Potupná práce je ta,ke které je někdo/dnes dle výnosu ÚS/bez nároku na mzdu nucen pod pohrůžkou ztráty dávek v nezaměstnanosti-tak se neztrapňujte.
Pokud je pro Vás výnost ÚS ve věci "otrocké práce"jenom kusem toaletního papíru,tak to řekněte na rovinu ,jako Neo.
07. 12. 2012 | 17:45

Jana Pechová napsal(a):

Viola
A proč to je? Jestli ne kvůli rétorice lidí typu pana Sobotky, kteří mají plnou pusu keců o sociální spravedlnosti, ale práci dělí na důstojnou a podřadnou.
Už jsem v těchto diskusích několikrát zmínila: práce je buď potřebná nebo zbytečná či dobře nebo špatně udělaná. Jiné kritérium neznám.
Opovrhování jakoukoli prací je právě původcem tohoto stavu. V praxi například reprezentované situací, kdy se 30letý ředitel nechá jako první zdravit 60letou uklízečkou, protože on je tu přece ten šéf: leckdy jí ani neodpoví. A přitom právě tahle ženská se stará o to, aby nikdo nevěděl, že pan ředitel netuší, k čemu je na záchodě štětka - anebo prostě on takovou podřadnou práci dělat nebude, na to má blbou uklízečku.
07. 12. 2012 | 17:48

Jana Pechová napsal(a):

Kelte,
nenapsal jste to vy, ale pan Sobotka.
Na něj jsem také reagovala, než jste se ozval. Citaci jsem vám nikde nepodsunula.
07. 12. 2012 | 17:49

Drzá zrzka napsal(a):

Jana Pechová
Nejde ani tak o opovrhování prací jako spíš o fakt, že jedni mají za práci zaplaceno, a druzí ne.
07. 12. 2012 | 18:08

Kelt napsal(a):

Jana Pechová,
ano Sobotka to napsal,ale v kontextu toho,že tuto práci byl nucen v oranžové vestě vykonávat nezaměstnaný bez nároku na mzdu a to pod sankcí ztráty dávek v nezaměstnanosti.
To je přece jasné jako facka a proto tu otrockou práci ÚS označil jako odporující zákonu a zrušil-co je proboha na tom tak nepochopitelného,že v demokratické společnosti,za kterou se vydáváme je otrocká práce mimo zákon?
Robota,pokud se nemýlím,byla zrušena asi tak před 150 lety.
Zůstala jste mentálně ve středověku,kdy vrchnost si mohla dělat s poddanými,co se ji zachtělo?
07. 12. 2012 | 18:08

evix napsal(a):

Nerozumím proč někdo považuje nucené práce nezaměstnaných za převýchovu?? Už zase něco na způsob pracovních táborů PTP? Jak je možné, že za 23 let po revoluci se tu někdo chová jako v padesátých letech! Pochopitelně používá jiné demagogie,ale jinak se to nedá nazvat. A blbů, kteří tomu věří je HAFO!!!
Práce zdarma je opravdu potupná, zvláště pokud člověk/občan/dočasně nezaměstnaný roky platí sociální daň.
A mimochodem tito občané/ dočasně nezaměstnaní se nikde NEPŘIŽENILI z ciziny! Jsou to občané tohoto státu, aby bylo jasno, oni se tu narodili. Že má Francie takové zákony se nedivím, kolik tam asi žije přistěhovalců? Miliony!
07. 12. 2012 | 18:16

český maloměšťák napsal(a):

Jana pechová
Pokud neřešíte nic víc - tak proč sem vůbec píšete ?
To nás chcete seznamovat třeba i s tím, že i vybírání hoven z žumpy není nic potupného ?
No není...a co tím jako chtěl básník říct ?
Klidně si navlečte vestu třeba fialovou a zametejte si co chcete nikdo vámi povrhovat nebude.
Ani Sobotk, ani kelt, ani Drzá zrzka.
Nebo si stoupněte k žumpě a... /já jsem skákal dva metry vysoko - když tehdá přijeli a vybrali mi ji..vůbec by mě nenapadlo abych jimi opovrhoval.

To je VAĎSE konstrukce - to opovrhování.

To ponížení spočívá v nščem zcela jiném. To je o tom, že až vás nedejhospodin vyrazí...a najde se zase nějaký takový krysák...a pošle vás zametat chodník - zadarmo...a navlékne vám třeba vestu pruhovanou...se budete cítit dost blbě. Protože proč jste si teda platila to pojištění, že ? A co to má co dělat s tím, že si chcete najít práci - a ne zadarmo zametat chodníky.
Pokud tedy máte ještš aspoň nějaké rezidua toho, co zoveme kkritickým rozumem a úctou K SOBĚ.

Šalom.
07. 12. 2012 | 18:27

neo napsal(a):

alojz:

co si to dovoluješ?
já se snažím pomoct nezaměstnaným, aby nezůstali bez práce dlouho a ty co? Kdo je u tebe flákač?
Já lojziku pracuju jako ďas, jak pravil klasik...
07. 12. 2012 | 18:28

drevokocůr napsal(a):

neo

ale v komedii, kdežto tady to začíná už být horor
07. 12. 2012 | 18:30

neo napsal(a):

ne Violo, to je praxe. Ta vaše teorie je pár výjimek.
07. 12. 2012 | 18:32

neo napsal(a):

drevokocúr:

jak pro koho
07. 12. 2012 | 18:33

Jana Pechová napsal(a):

čm
Můžeme samozřejmě diskutovat o tom, že naše nezaměstnanost není pro stát tak zadarmo, jak se tu skloňuje: vždyť stát platí například zdravotní pojištění, pokud příjem klesna pod určitou hranici, je nárok i na různé dávky.

Nechci to rozebírat: mám jiný názor než ÚS, ale jeho stanovisko respektuji.
Jak si ovšem poradit s jinou citací páně Sobotky (z téhož odstavce, který mě tak nadzvedl): "Naši pravicoví reformní experimentátoři vycházejí z představy, že ztráta zaměstnání je proviněním, neodpustitelným osobním selháním nezaměstnaného."
Je půvabné, jakým skvělým překladatelem myšlenek protistrany je lídr sociálních demokratů.
07. 12. 2012 | 19:04

drevokocůr napsal(a):

Jana Pechová

co je na té větě divného?
Nezaměstnaný dostane čip, musí v určené hodiny někam docházet, aniž by mu tam něco nabídli nebo jakkoli pomohli, jen si ho zapíší,hrozí mu, že bude muset někam chodit nebo jezdit na nějaké práce, aniž by mu někdo zaplatil náklady spojené s touto činností a obnovou pravcovní síly,dal pracovní oděv či pomůcky, Drábek o něm mluvil v TV jako o potencionálním kriminálníkovi, kterému jde jen o daňové úniky , práci na černo, podvody, lahváče, ležení do 10, zneužívání podpor

co vám na té větě přijde tak nadzvihujícího?
07. 12. 2012 | 19:10

peterka napsal(a):

Pane Sobotko, a kde ještě jste tuto Vaši úvahu zveřejnil?! Například pan Pehe zveřejňuje pravidelně v Právu a sem to dává jen pro "potěchu" rádobypravičáků, aby se mohli vyřádit.
Tak kde ještě mohu Vaši úvahu číst? Že jste ji přednesl ve "sněmovně", tak to neberu.
P.S. Proč nemá ČSSD vlastní tisk, který bude veřejně přístupný obdobně jako například podnikatele Babiše?!
P.P.S. Pro místní "neokuchaře, JCbohorodičky, a jim podobné (omluva těm které jsem nejmenoval)" je to házení perel... na zeď.
07. 12. 2012 | 19:36

Jana Pechová napsal(a):

drevokocůr

Možná vás překvapím, ale já tuto vládu z mnohých důvodů nemám zrovna v oblibě. Přesto nemám potřebu ji jakkoli zesměšňovat a ponižovat. Na to si ostatně stačí vždycky každý sám.
Pokud s někým nesouhlasím, řeknu proč s ním nesouhlasím, jaká vidím rizika jeho návrhu a vytvořím vlastní návrh, který ta rizika odstraní. Přitom musím znát hlavní důvod, proč ten návrh vznikl a co bylo jeho hlavním cílem.
Tohle ovšem ČSSD neřeší. Podstatu návrhu zamlčí a vyextrahuje to, co se jí hodí do krámu.
Tak se státotvorná strana nechová.
Tak se chová pubertální spratek, který zneužívá rozhádaných rodičů k vlastnímu prospěchu.
Vzrůstající volební preference ČSSD mi za těchto okolností nahánějí hrůzu.
07. 12. 2012 | 19:37

peterka napsal(a):

To Jana Pechová, Vás jsem měl jmenovat zcela určitě odděleně... A mohla byste upřesnit z čeho Vám nahání preference ČSSD v demokratické společnosti hrůzu?
Zdravím.
07. 12. 2012 | 19:51

Marek Kobera napsal(a):

To Jan Pechová:

Když znáte několik těch lidí na veřejně prospěšných pracech, můžete mi říct, co dělají, a zda je to prospěšné a efektivní?
07. 12. 2012 | 19:54

Petr B. napsal(a):

Pane Peterko, sociální demokracie měla kdysi deník Právo Lidu, ale skoro nikdo ho nečetl a tak zaniklo. Proto lidi typu pana Pehe píší do Práva (bývalého Rudého Práva), které se milostivě ujalo publicistů, kteří píši jinak než pravicově. Nejprodávanější deníky v Čechách jsou Blesk (šéfredaktor Šafr, dříve v Telegrafu, Českém deníku, LN) a Mladá Fronta. Oba dva jasně pravicové listy. U nás není žádná poptávka po levicových či alespoň středových publicistech.
07. 12. 2012 | 19:58

peterka napsal(a):

To Petr B.: Vašemu vysvětlení rozumím, však je také někdo financuje, skrytě, pomocí reklamy a inzerce, jinak by zanikly a "hlídači demokracie" by se museli živit jinak.
A tak mě napadá, jestli to není jen taková hra, hra na pravici a levici, kterou tady s námi hrají... Vždyť ČSSD by mohla zaplatit také svou "hlásnou troubu", kterou bude rozdávat zadarmo, jako podnikatel Babiš. A že jsou ty jeho týdeníky 5+2 čtené.
Hezký večer.
07. 12. 2012 | 20:17

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

aloiz,
rozhodně spočívá, ale nenutím vás , abyste to chápal.
07. 12. 2012 | 20:19

neo napsal(a):

peterka:

a pro vás je to co? Já jsem svůj názor vyjádřil. Z toho co jsem napsal je patrné, jak se s panem Sobotkou v názorech rozcházíme. Proč by tedy jeho řečičky měli mít nějaký jiný účinek než mají? Prostě se smiřte s tím, že ne všichni mají stejný názor. To by byl děs.
07. 12. 2012 | 20:22

Jana Pechová napsal(a):

Peterka
Nemohu mít příjemný pocit z rostoucího vlivu strany, která se neumí chovat státotvorně. To nikdy nenese nic dobrého.
07. 12. 2012 | 20:28

Jana Pechová napsal(a):

Marek Kobera
Napsala jsem, že znám řadu lidí, kteří pracují v oranžových vestách. Nikoli že vykonávají tzv. veřejně prospěšné práce. Ovšem, citace o potupné oranžové vestě a koštěti se jim určitě zamlouvat nebude.
A ohledně prospěšnosti a efektivity práce: zmínila jsem to výše. Práce je buď potřebná či zbytečná, dobře nebo špatně udělaná. Žádná jiná není.
07. 12. 2012 | 20:33

peterka napsal(a):

To neo, který mi píšete:
"peterka
a pro vás je to co? Já jsem svůj názor vyjádřil. Z toho co jsem napsal je patrné, jak se s panem Sobotkou v názorech rozcházíme. Proč by tedy jeho řečičky měli mít nějaký jiný účinek než mají? Prostě se smiřte s tím, že ne všichni mají stejný názor. To by byl děs."
Neo, myslel jsem tim, aby psal pro ty, kterých se to týká a neplýtval slovy tam, kde nenachází odezvu...
P.S. Obdobně se divím i Vám, že se tady na blogu, který čte pár stovek lidí, takhle vysilujete. Vy za to, hochu, musíte být placen a s Vámi i další "neoliberalisti"!
Tak vydržte :-)))
07. 12. 2012 | 20:49

peterka napsal(a):

To Jana Pechová, píšete mi:
"Peterka
Nemohu mít příjemný pocit z rostoucího vlivu strany, která se neumí chovat státotvorně. To nikdy nenese nic dobrého."
Paní Pechová, nezlobte se, ale k Vašim slovům, se nebudu vyjadřovat.
Zdravím.
07. 12. 2012 | 20:55

Rumcajs napsal(a):

Čím to že socanům práce smrdí ?
07. 12. 2012 | 21:05

Fialenka napsal(a):

Celkové zhodnocení situace v posledních dvou odstavcích je výstižné.

Nadpis je taky perfektní. Pravicově smýšlející se bojí, že levice bude obdarovávat chudé a neschopné, a že tím přivede stát k chudobě a krachu. Jenomže to by nebylo obdarovávání, ale například spravedlivé zaplacení za práci. Výsledkem té levicové motivace je to, že se chudým pomůže osamostatnit se, rozvinout talent a být užitečným. Důkazem jsou severské státy.

Program naší levice je aspoň trochu shodný se zeměmi, kde jsou lidé nejsvobodnější. Podle časopisu The Economist, který pravidelně sestavuje index svobody ve světě, je největší svoboda ve Švédsku, Norsku, Islandu, Nizozemí, Dánsku, Finsku, Novém Zélandu a Švýcarsku.
To jsem četla na stránkách finance.cz . Bohužel tam nebylo umístění České republiky. Takže člověk si může říct, že to s tou svobodou bude u nás podobné jako v uvedených státech.
Ale na stránkách Legatum Institutu umístění Čech uvedeno je. Češi jsou v osobní svobodě na 45. místě.
http://www.prosperity.com/Ranking.aspx
07. 12. 2012 | 21:17

Fialenka napsal(a):

PS
To "pomůže" není nejvhodnější výraz. Stačí když se chudším přestane šlapat na krk a když se uplatní spravedlivá pravidla.
07. 12. 2012 | 21:39

Marek Kobera napsal(a):

To Jana Pechová: Aha, omlouvám se, špatně jsem to pochopil.

Každopádně jsem dnes pči nákupu v obchodě přemýšlel o tom, jaké to je, když
1) někdo pracuje 11 dní, z toho dostane zaplacených 10 a 1 nezaplacený a obdrží, řekněme, 8 000 Kč hrubého (hodinová mzda odpovídá prý té brigádnické práci při přepočítávání hlasů na MV);
2) někdo pracuje 11 dní, z toho dostane zaplacený 1 a 10 nezaplacených, a obdrží tak řekněme 800 Kč hrubého nebo také nic, protože mu to stát sebere na zdravotním pojištění (veřejně prospěšné práce).

Volba č. 2 je docela nezvyklá a neznám nikoho, kdo by tohle chtěl vykonávat dobrovolně.
07. 12. 2012 | 21:42

Rumcajs napsal(a):

Fialenka:

Kdo šlape chudým na krk ?
07. 12. 2012 | 23:10

Sal napsal(a):

Jana Pechová, neo
pokusil bych se Vás uvést do obrazu. Představte si, že pracujete od 20 let do 50. V těch padesáti o Vás zaměstnavatel přestane mít zájem, protože jste "příliš" staří.
Celých 30 let si platíte "pojištění" pro případ ztráty zaměstnání. A najednou jste "lehkoživky", které se snaží "obrat" pracující.
Celý život si platíte pojištění proti něčemu, a když to něco nastane, musíte snášet ponižování. Líbilo by se Vám to?
Co kdybyste si platili pojištění pro případ, že vám shoří dům, a pojišťovna Vám řekla: "ano, zaplatíme Vám, ale budete nahý/nahá uklízet naše budovy po dobu 1 roku"?
Souhlasili byste s tím? 2 měsíce nezaměstnanosti toto přesně zakládají.
2 měsíce nezaměstnanosti byly pro Drábka dostatečně dlouhá doba, kdy se z dočasně nezaměstnaného stane nevolník.

Dále. Ti nezaměstnaní, kteří museli chodit na nucené práce, si museli zajistit potřebné věci pro bezpečnost práce na své náklady. NA SVÉ NÁKLADY si museli zajistit něco, co by zaměstnancům musel hradit zaměstnavatel.

Paní Pechová, chápete už konečně ten rozdíl mezi prací (zaplacenou a podle bezpečnostních předpisů) a nucenou prací zavedenou Drábkem?

Nechci po Vás mnoho, paní Pechová a pane Neo. Jen chci, abyste se vctítili do situace většiny postižených nezaměstnaností.

Pro Yosef K: Najděte si už konečně informace o Řecku atd. Tam to fakt neprožrali důchodci, ale např. Onasis, který z miliard zisku zaplatil zlámanou grešli na daních.
08. 12. 2012 | 02:04

gaia napsal(a):

J.P.

píše

A ohledně prospěšnosti a efektivity práce: zmínila jsem to výše. Práce je buď potřebná či zbytečná, dobře nebo špatně udělaná. Žádná jiná není.
tak to já znám práci tvůrčí, ubíjející, Sysifovskou, radostnou, dobře placenou,špatně placenou, neplacenou , nudnou, zábavnou, naplňující,těžkou, lehkou, otrockou, fyzickou, duševní.... atd. atd.
08. 12. 2012 | 08:48

Jana Pechová napsal(a):

gaia
Jistě. Přívlastků můžete navymýšlet na kila.
Ovšem všechny nakonec dokážete zařadit do těch uvedených kategorií.
Potupnou práci ne. Ta se tam nevejde.
08. 12. 2012 | 09:23

gaia napsal(a):

J.P.

práce není potupná, ale zákony vymyšlené Drábkem na nezaměstnané mají za cíl je potupit. Lidi tupit jde a to vše dělaly ty zákony.
potupné zákony mohou být, a zákony, které nějak lidi označují a nutí k hlášení, ty takové zcela jistě jsou.

P.S.

já zas nechápu co je to státotvorná strana a že jí není ČSSD a která podle vás naopak zas je

Dejte ruku na srdce, že vám nešlo o nic jiného, než se otřít o Sobotku?
08. 12. 2012 | 09:31

fikus napsal(a):

Brzy dostanete (ne díky mě) příležitost otočit vývoj zde k prosperitě. Uvidíme. Ovšem začněte u sebe, zatím žádná změna
08. 12. 2012 | 09:44

Jana Pechová napsal(a):

gaia
Na naší politické scéně nevidím žádnou stranu, o níž bych mohla říci, že je státotvorná. Bohužel.
A s rukou na srdci prohlašuji, že otírat se o předsedu sociálních demokratů nechci a nedělám to. Reaguji na výroky, s nimiž nesouhlasím.
08. 12. 2012 | 10:35

český maloměšťák napsal(a):

Jana Pechová
Jestli má být "státotvorností" např. posílání lidí na nucené práce...tak tedy prohlašuji, že jsem rád, když ČSSD proti takovéto " státotvornosti" protestuje a vznáší ústavní stížnosti a je takto podle vás " nestátotvorná".
Takhle "utvářený" stát by totiž stál čím dál tím víc za hovno.
Hnědé - mazlavé a smradlavé.
Někomu však voní - warum nicht ? Lidé mají mít různé pohledy na svět - o tom žádná.
Jen se mi jaksi taková společnost ekluje.
A doufám /respektive věřím/,že je nás takových stále dost - dost na to, aby nám to tady podivíni jako jste např. vy - nezaneřádili tak, abychom v tom jednou MUSELI žít.
Nemám prostě rád mazlavost a smrad.
08. 12. 2012 | 13:10

český maloměšťák napsal(a):

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/184908/malem-prejela-lidi-na-chodniku-s-ceduli-bude-varovat-pred-idioty-za-volantem.html

O.K. - ale ona tam jen STOJÍ...
A provedla cosi špatného - co mohlo ohrozit zdraví či životy a něčí majetek.
Člověk, který ztratil práci neprovedl nic špatného. A je pojištěn /pokud tedy splní zákonné podmínky/.

Postaví se snad Drábek na Václavák s cedulí zavěšenou na krku , na níž bude nápis : " Jsem idiot - chtěl jsem, aby lidé pracovali zadarmo"..... ?
Ne - jistě že ne.
Dokonce se ani nepostaví do fronty na UP - natož aby nosil pruhovanou vestu.
Dostane trafiku. Možná že od České spořitelny - možná že od někoho zcela jiného - od někoho policii... a tak i veřejnosti - zatím zcela neznámého.
08. 12. 2012 | 13:17

Jana Pechová napsal(a):

český maloměšťák
Nevím, proč mi pořád podsouváte, co jsem neřekla a co si ani nemyslím.
Za státotvornou nepovažuji žádnou stranu. Všechny vykazují známky chování buranů.
Návrh zákona, o němž tu mluvíte, v mnohém nepovažuji za šťastný, v první řadě se ale snažím porozumět tomu, co jím chtěl navrhovatel řešit. Pokud se vy kloníte k vyjádření pana Sobotky - tedy že ministr práce a sociálních věcí byl hnán touhou degradovat lidi, kteří přišli o práci - pak je vzájemná diskuse zbytečnou ztrátou času.
PS: Blesk ani jiná obdobná periodika ze zásady nečtu. Jedním z hlavních důvodů proč se dnes zabývá MUDr. Honzák.
08. 12. 2012 | 15:14

Marek Kobera napsal(a):

To Sal:

Tak ono to není tak jednoznačné. Prý existují práce zadarmo, kdy někam docházíte jako se zaučovat, nic Vám za to neplatí, ale máte perspektivu, že za čass dostanete normálně placenou práci.
08. 12. 2012 | 17:22

Duroy napsal(a):

A co říkáte na tohle?: Není špatné získat praxi zdarma...
Mě akorát není jasné, za co se utratí těch 800 mega...

Fond dalšího vzdělávání (FDV), příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), v červnu 2012 zahájil realizaci projektu Stáže ve firmách - vzdělávání praxí (registrační číslo CZ.1.07/3.1.00/41.0001).
Hlavním cílem projektu je zavedení inovativního systému dalšího vzdělávání prostřednictvím stáží ve firmách a zvýšení uplatnitelnosti občanů na trhu práce. Projekt je určen pro všechny občany České republiky (mimo OSVČ a osoby se statusem studenta) s trvalým pobytem mimo hlavní město Praha. V první fázi bude v rámci projektu vzděláváno 5.000 účastníků. Zároveň budou zmapovány potřeby úpravy legislativy tak, aby se poskytování stáží stalo pro firmy atraktivním způsobem, jak získat kvalifikované pracovníky, a zvýšilo jejich motivaci stáže poskytovat. Projekt by měl i napomoci k ukotvení způsobu dalšího vzdělávání formou stáží do české legislativy.

Stáže ve firmách jsou určeny především pro následující cílové skupiny:
absolventy bez praxe
nezaměstnané
osoby, vracející se na pracovní trh (např. rodiče po rodičovské dovolené)
zaměstnané, kteří si chtějí prohloubit kvalifikaci

Hlavní přínos stáží
Jednou z překážek, s níž se absolventi po odchodu ze školy musí potýkat, je jejich nedostatečná praxe. Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí napomáhá tento problém efektivně řešit – absolventi mohou po ukončení studia nastoupit na stáž do firem, které podnikají v jejich oboru, mohou si tak ověřit svoje znalosti a dovednosti v praxi a vylepšit svou pozici na trhu práce.
Pro nezaměstnané, eventuálně osoby, které se na trh práce vracejí po určité pauze, je stáž užitečným prostředkem k poznání, jak se za dobu, kdy byli bez stálého místa, změnila situace v jejich oboru.
Po úspěšném ukončení stáže získají účastníci certifikát o jejím absolvování. Stáž ve firmě představuje investici stážisty do své vlastní budoucnosti a možnost lepšího uplatnění na trhu práce.
Co získají účastí na projektu partnerské firmy
Podnikatelské subjekty, které se zapojí do projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí, dostanou ojedinělou možnost zaškolit a vychovat si budoucí odborníky v oblasti, ve které podnikají. Možností (nikoli povinností) je tyto stážisty následně zaměstnat. Zapojení se do projektu může navíc napomoci zdokonalit interní vzdělávací mechanismy dané společnosti. Náklady na stáž budou hrazeny z fondů Evropské unie, a to při splnění všech podmínek stáže.
Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí je spolufinancován Evropským sociálním fondem (ESF) prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) ve výši 85 % a Fondem dalšího vzdělávání prostřednictvím státního rozpočtu České republiky ve výši 15 %.
Základní informace o projektu
celkový rozpočet projektu 800 mil. Kč,
doba trvání projektu červen 2012 – říjen 2014,
počet minimálně podpořených osob 5000,
délka stáže 1 až 6 měsíců dle typu stáže.
Tento projekt v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) byl iniciován a podpořen Usneseními vlády ze dne 18. 5. 2011 a 20. 7. 2011.
08. 12. 2012 | 18:45

neo napsal(a):

peterka:

ne pane, nejsem za to placen.
08. 12. 2012 | 20:53

neo napsal(a):

sal:

už jsem zde několikrát v souvislosti s veřejnou službou psal, že bych ji jako nezaměstnaný uvítal. A měl byste vědět, že žádné pojištění na světě nekryje všechna rizika. Zdravotní pojištění si taky platíte a mnoho úkonů a léků není 100% hrazeno. Totéž platí u sociálního pojištění a mírná spoluúčast v podobě veřejné služby neuškodí.
08. 12. 2012 | 20:56

Marek Kobera napsal(a):

To neo:

Nechápu. Mírná spoluúčast je tedy např. 90%? Copak říká ekonomická teorie k výši spoluúčasti a k "deductibles"?
08. 12. 2012 | 22:42

Marek Kobera napsal(a):

To Duroy:

Mohu se zeptat, jak je jisté, že ona stáž zlepší postavení nezaměstnaných atd. na trhu práce po jejím skončení?
08. 12. 2012 | 22:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy