Jak odrovnat místní referendum
50 procentní hranice povinné účasti se ukázala v minulých letech jako prakticky nepřekonatelná překážka. Valná část místních referend ve větších obcích či městech byla právě kvůli nízké účasti neplatná. K těm největším neplatným hlasováním patřilo třeba referendum v Brně k otázce odsunu tamního nádraží, účast byla tehdy 24%. Rozpoutala se docela legitimní diskuse o tom, zda by se 50 procentní hranice neměla snížit. A Strana zelených Martina Bursíka si před loňskými volbami dala závazek tuto hranici zrušit či snížit přímo do svého volebního programu. Myslím, že to byl dobrý nápad, neboť i v komunálních volbách se v posledních letech pohybuje průměrná volební účast pod 50% ( cca 45% oprávněných voličů) a není myslím důvod proto, aby na místní referendum byly kladeny přísnější nároky.
Když jsme v letošním roce s kolegy poslanci Tejcem a Haškem předložili návrh novely zákona o místním referendu, kde jsme navrhli snížení povinné hranice účasti na 33% oprávněných voličů, počítali jsme logicky s tím, že kromě poslanců opozice náš návrh podpoří i poslanci vládní Strany zelených. Nestalo se tak, spolu s poslanci ODS a KDU hlasovali i Zelení pro zamítnutí. A tak naše legislativní iniciativa spadla pod stůl. Zelení své hlasování omlouvali tím, že vláda předloží svůj vlastní návrh. A lepší.
Změnu zákona jsme nedávno navrhli znovu a to evidentně donutilo i vládu, aby v té věci projevila aktivitu. Výsledek je ovšem tristní. Koaliční Topolánkova vláda sice navrhuje podobně jako ČSSD snížení povinné hranice účasti, tentokrát na 35%, ale současně vypouští klíčové ustanovení o sankci za to, že se příslušné zastupitelstvo výsledkem referenda odmítne řídit. Už mu nebude hrozit rozpuštění. Závaznost zůstane jen na papíře. Z místního referenda by se tak prakticky stal pouze reprezentativní výzkum veřejného mínění.
Strana zelených občanům před volbami slibovala, že posílí význam referenda a místního referenda. Návrh koaliční vlády však směřuje k jeho devalvaci. Nedokážu si představit, co vedlo k takovému obratu v myšlení zelených v zásadní otázce, která se tak úzce týká role občanské společnosti. Napadá Vás nějaký důvod?