Druhý pilíř a peníze oknem

23. 04. 2013 | 08:37
Přečteno 3883 krát
Po nedávném rozhodnutí Ústavního soudu je jasné, že hrací automaty a VLT (videoloterijní terminály) se díky posílení regulačních pravomocí obcí dostávají konečně do defenzivy. Ve stínu zatlačování „malého“ hazardu se bohužel ve stejné chvíli rozjíždí ten skutečně velký, s vašimi důchody! A deziluze může být stejná jako s kuponovou privatizací v devadesátých letech minulého století.

Nejprve suchá fakta. Jen skutečný vtipálek by mohl být optimistou ve výhledech pravicové penzijní reformy – podle průzkumů na konci února projevovalo zájem o vstup do druhého pilíře pouhých 3,9 procenta občanů starších 18 let, zatímco koncem března už to bylo plných 4,3 procenta. Nicméně ani v březnu do druhého penzijního pilíře nevstoupilo více občanů než v únoru a dohromady za čtvrt roku jich tak bylo 22 375.

Za dolní okraj počtu, který by celé penzijní reformě dával smysl, se považuje půl milionu účastníků. Pokud jich bude míň, náklady na správu fondů spolykají většinu příspěvků, lidé s jistotou přijdou o peníze a správcovské společnosti také. Posledního června přitom končí termín pro přihlášky občanů nad 35 let. Jsme tedy v polovině přípravamáme pět procent výsledku. Z toho vyplývá jediný závěr – nachytaní občané a nejspíš i správcovské společnosti jenom uvítají, pokud celý ten vládní nesmysl Petra Nečase a Miroslava Kalouska po volbách nová vláda zruší.

Mimochodem, důchodový fond, který do 24 měsíců neshromáždí alespoň 50 000 účastníků, může ČNB převést pod jinou penzijní společnost. Tuto podmínku neprosadila škodolibá opozice, ale stanovil si ji renomovaný autor celé reformy, protikorupční exministr Drábek. Pokud tedy pečlivě vybíráte penzijní společnost, zítra může být díky nezájmu veřejnosti o reformu všechno jinak.

Premiér začal nyní pro druhý pilíř agitovat osobně. Sám se do něj sice ještě nepřihlásil, ale jak řekl, zvažuje konzervativní, dluhopisový fond. Pokud se však pozeptá vládního kolegy Miroslava Kalouska, s jakým výnosem ty dluhopisy investorům prodává, uváží to ještě jednou. Bude-li se stydět zeptat, může se podívat na stránky České národní banky a její databázi ARAD. Bude překvapen.

Úrokové sazby v zemích, které nejsou bezprostředně postiženy finanční krizí, prudce klesají. V Německu dokonce spadly pod hranici nemožného, pod nulu. Investoři byli ochotni kupovat německé státní dluhopisy za ceny, kdy už byl výnos záporný. Vycházeli z úvahy, že někam peníze dát musí a jinde o ně mohou přijít úplně.

I v ČR jsou výnosy rekordně dole, pětiletý vládní dluhopisměl v březnu výnos 0,5 a desetiletý 1,5 procenta. Ale je tu ještě jedno důležité číslo, kterým je inflace. V loňském roce přesáhla tři procenta. Ale kdyby letos ukousla jen dvě procenta, bude i ten lepší, desetiletý dluhopis zaostávat. Peníze budou ubývat, místo aby přibývaly. I z těch ubývajících peněz si pak správcovská firma strhne své poplatky.

Ale řekněme, že evropská ekonomika za pět let ožije a penzijní fondy začnou přezbrojovat a kupovat dluhopisy s vyšším úročením, které se opírá o radostnější vyhlídky. Napřed se zbaví těch starých. Koupí je vůbec někdo, když nesly tak málo? Ale ano, musí je ovšem nabídnout s odpovídající ztrátou. Zlepšení výhledů tedy odnesou „konzervativní investoři“ jako první…

Nelze tedy závidět premiérovi, pokud bude v důchodu odkázán na svůj druhý pilíř. Ale i když zkusí jinou alternativu tohoto privátního finančního kasina, může dopadnout stejně. Zejména ti, kdo se uvážou na oněch dlouhých 35 let, by seměli ohlédnout do historie, zda najdou dlouhé období bez velké krize, která by nezacvičila s naspořenými penězi.

A to je také důvod, proč se považují státní průběžné důchodové systémy za nejstabilnější. V průběžném systému nejsou penze vystaveny nejistému vývoji na kapitálových trzích, ale děti každý měsíc zaplatí důchody svým rodičům. A až dnešní mladí zestárnou, postarají se o ně zase jejich děti. Přitom peníze samotné tu jsou jen symbolem, jsou jen prostředníkem pro zboží a služby, které však nevzniknou samy. Musí být i dost těch, kdo vypěstují obilí a upečou chleba pro všechny, pro mladé i pro staré. Peníze a deriváty bez práce jsou k ničemu. Vzpomínáte si ještě na finanční krizi z roku 2008?

Ve fungující společnosti to funguje Průběžný penzijní pilíř tedy není ohrožen inflací – mzdy obyčejně reagují na rostoucí ceny a projeví se to i v odvodech pojistného. Hůř může dopadnout při velké nezaměstnanosti. Lidé bez práce pochopitelně nemohou platit pojistné, to se za ně hradí ze státního rozpočtu. Proto vláda, která spoléhá na průběžný systém, dbá také na aktivní politiku zaměstnanosti. Projevuje tak odpovědnost vůči občanům v produktivním věku, vůči důchodcům, a nakonec i vůči tomu státnímu rozpočtu.

Hrozbou pro příští důchody je také málo dětí, protože pak by zadrhlo jakékoliv zajištění seniorů. Politika ve prospěch zaměstnanosti a rodin je proto pro budoucnost republiky, nejen jejích seniorů, důležitější než jakékoliv kasino. Dokonce i kdyby nebylo cinknuté.

Ve fungující společnosti bude dobře fungovat i průběžný důchodový systém, kterému ČSSD dává jednoznačnou přednost. Druhému pilíři z Drábkovy reformy lidé celkem rozumně nevěří, protože tam jde primárně o peníze pro soukromé správce oněch penzijních fondů. A ti se o sebe jistě dokážou postarat sami, dokonce i když ČSSD po příštích volbách ten druhý pilíř zruší.


Zdroj: Lidové noviny (23.4.2013)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

martin_k napsal(a):

já bych čekal, že Nečas bude první kdo se přihlásí....a ono je půl roku po spuštění a on se pořád ještě rozhoduje a radí s expertama!

to máme předsedu vlády,který není schopen si tak "jednoduchou" věc vymyslet sám a musí se radit s expertama!!! :-)
23. 04. 2013 | 08:48

Ládik!!! napsal(a):

Vždy, když vidím Vaše ostře řezané rysy, chce se mi položit peněženku na zem a utéct...
23. 04. 2013 | 08:52

Xury napsal(a):

Bože, to jsou skutečně neuvěřitelné bláboly. Jak tohle mohlo být ministrem financí....
23. 04. 2013 | 08:53

Analytik napsal(a):

martin_k 08:48
Nečas se nezdá, ale je pěkně mazanej!
Kdyby hned prohlásil, že do takové zlodějny své poctivé peníze nevrazí, tak se druhý pilíř okamžitě položí a zasype své autory.
Proto zvolil vyčkávací taktiku a těsně po skončení termínu prohlásí, že včera dřel jako kůň s Nagyovou, takže na pilíř zapomněl. Tím zajistí, že do Drábkovy jámy na mamuty spadne ještě pár nebožáků a on shrábne tučnou provizi od penzijních společností.
23. 04. 2013 | 08:57

Lukáš D. napsal(a):

Dobrá sranda :-D. Česani celou dobu slibují že 2. pilíř po volbách zruší. A teď se diví že tam nikdo nevstupuje :-D. Celkem jasná věc že to nikdo nechce když je to takto nejisté.
23. 04. 2013 | 09:00

Bob napsal(a):

To Xury
Vám připadá si normální ukládat na vklad, na který si můžete sáhnout až za 30 let?
Když beru hodně, tak 2.pilíř nepotřebuji, dám to do nemovitostí, ....
Když beru málo, tak ho taky nepotřebuji.
S karty mají asi tak 10x větší logiku
23. 04. 2013 | 09:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 04. 2013 | 09:09

Mastodont napsal(a):

By mě zajímalo, kdo tenhle článek Bohoušovi Sobotkovi psal? On tomu přece za mák nerozumí, ale argumentace je docela slušná..
23. 04. 2013 | 09:10

David napsal(a):

To, že druhý pilíř zkrachuje vidí dnes už snad každý, kdo má pět pohromadě.

Nechápu, že stát z našich daní platí reklamu pro - soukromé - správce druhého pilíře.

Za to by měl být někdo potrestán!

-----

"...Hrozbou pro příští důchody je také málo dětí, protože pak by zadrhlo jakékoliv zajištění seniorů...."

-----

Nic se nesmí přehánět, a to ani s počty dětí!

Přídavky bych dával jen na maximálně 3 děti.

Ten kdo je bohatý, ať si jich pořídí kolik chce. Ale ten chudý by měl dostávat podporu od státu jen na maximálně 3 děti. Když všechny 3 dobře vychová, tak na záchranu průběžného prvního důchodového pilíře to bude bohatě stačit.

Mám přímo hrůzu z toho, když vidím že někteří rodí děti jak na běžícím pásu jen kvůli státním přídavkům, a z dětí vyrůstají - špatnou nebo žádnou výchovou - profesionální nezaměstnaní. To může v budoucnu průběžný pilíř naopak velmi vážně ohrozit!
23. 04. 2013 | 09:11

přísloví napsal(a):

David

nebo když tuhle jedma cikánka vykládala v TV na kameru, že v Ostravě platí za 3 lidi a jednu místnost bez příslušenství 22 tisíc za nájem, v nezkolaudované stavbě, jak později zjistila reportérka.

Proč stát neplatí rovnou cikánům hypotéky?
Mohli by mít vily a v Bruselu by nás pochválili, jak se pěkně staráme o menšiny. ale takhle?
23. 04. 2013 | 09:21

Libertad napsal(a):

Pane nemakačenko -SOBOTKO-

stále ČSSD nevydala podrobný program toho co dělá až se dostane k moci. Na příklad:
1) na prvním zasedání PS zrušíme S-karty a druhý pilíř, těm 30000 tisícům nešťastníkům (včetně Nečase) vrátíme jejich prostředky. (Já bych jim nic nevracel.)
2) na druhém zasedání PS zrovnoprávníme pracující důchodce s ostatními zaměstnanci a vrátíme jim slevu na dani ve výši cca 24 000Kč, též zveřejníme návrh na progresivní zdanění osob, které -bůhví proč- berou 20 až 100 násobek minimální mzdy.
3) na třetím zasedání PS zrušíme všechny ty zákony, kdy mladistvé po dovršení 18 let se stávají dlužníky a vrhají se na ně exekutoři. Také provedeme změnu exekučního zákona tak, aby z 30 korunového dluhu se nemohl stát 18000kč.
Při té příležitosti, změníme exekuční zákon tak, aby to byl exekutor, který ponese náklady exekučního řízení, pokud se mu nepodaří dlužnou částku vymáhanou na základě exekučního titulu vymoci. Současný stav je takový, že když občan má exekuční titul, zajde za exkutorem a pověří ho exekucí (vymožením dlužné částky) tak když se to exekutorovi (většinou bývalým členům STB) nepodaří, tak náklad platí ten co o exukuci požádal!!
4) na čtvrtém zasedání PS narovnáme sociální dávky pro jednotlivé kategorie tak, aby invalidní občané mohli slušně žít. Stát, který neumí rozpoznat invalidního občana od simulujícího, tedy schopného pracovat, je k ničemu.
5) příjmeme zákon o sociálním bydlení, aby se nemohlo stát to, že se občan stane bezdomovcem protože na dlouhou dobu přišel o práci.
6)
etc etc.

Neuděláte nic, ponoříte se do svých funkcích, (pan Hašek si ponechá svých cca 30 funkcí) a skončíte jako ODS. Bohužel. K mé velké lítosti.

a proto bez pozdravu

Sidonio Libertad
23. 04. 2013 | 09:28

český maloměšťák napsal(a):

Dovolil bych si zareagovat na to číslo - není to 22 375, ale již 22 376 .
Ono totiž vstoupil i Drábek.
A poroste to - jen to chce více drábků v médiích a více potulných žebravých bankéřů v ulicích.

http://www.novinky.cz/ekonomika/230954-ceske-penzijni-fondy-jsou-nejmene-vynosne-ve-stredni-evrope.html

Poroste to jak sviňa....tedy provize potulným žebravým bankéřům, odměny manažérům penzijních fondů a tržby za reklamu médiím.

:--()
23. 04. 2013 | 09:35

J.V napsal(a):

Druhý pilíř je další zlodějina pro kamarádíčky poslenců- nové správce fondů. Všichni ostatní zapláčou. stačí se podívat na grafy všech fondů po r 2008. Až 45% peněz v pr... A to nemluvím o tom, že jednou budou chtít své peníze a zjistí že správce fondu bydlí v rezidenci na Bahamách hned vedle viktora Koženého.
Smutné je že tam stát přisype peníze z našich daní, okradení jsou i ti co nevstoupí
23. 04. 2013 | 09:54

Praotec Čech napsal(a):

Kam zmizel váš smysl pro humor, Čechové, a kam se poděla vaše odvaha? Kde jsou mé geny? Už jsou zdegenerovány. Smutný to pohled na můj národ, který už mým není, ale Čechové se pořád zovou. Odvahu jste vyměnili za hospodské kecy a silná slova. Jen slova. Ou Čechové moji co z vás zbylo? Jeden ukecanej Sobotka zplozený komunismem!
23. 04. 2013 | 10:12

berkowitz napsal(a):

Kdo jednú vstúpí, tož už nikdá nevystúpí!

Aby nějaký důch. fond opravdu fungoval, muselo by následovat po celou dobu, kdy si tam střadatel bude něco ukládat, období stability. Stabilita nikdy nebude, poněvadž nás jistě postihne další fin. krize, krize €, krize $, boj o zdroje (ropa, voda), může být i nějaká měnová deforma, válka, inflace, onen fond může legálně zkrachovat a nakonec příjdou Paroubkovi Marťani.
Do II. pilíře může vstoupit jen naivní blb.

To už je rozumnější II. pilíř, kdy je střadatel vůči fondu alespoň trochu rovnoprávnější. Může jej svobodně měnit, vypovídat, atd.atd.

Přeji těm, kteří se přihlásí do II. pilíře mnoho úspěchú, za více než 30 let!
23. 04. 2013 | 10:14

berkowitz napsal(a):

Oprava : To už je rozumnější III. pilíř......
23. 04. 2013 | 10:16

Parabellum napsal(a):

Bob

Vy zřejmě nechápete, co druhý pilíř je. Vy totiž dáte do nemovitostí úplný kiliš, protože ty peníze od zaměstnavatele, kterých je celkem 60 procent nepujdou na Váš účet, ale do průběžného systému, a stát tyto obratem rozpráší mezi akceptory sociálních transferů. A i pokud jsou nastaveny současné podmínky, tak z každé tisícovky, co Váš zaměstnavatel odvede do prvního pilíře dostanete zpět bud 300 Kč v tom lepším případě, nebo 140 Kč, pokud máte příjem tuším nad 32 000 hrubého. A to navíc je zřejmé, a i Špidla to příznal, že tyhle šílené náhradové poměry se budou v budoucnu "průběžně parametricky upravovat".

Kromě toho, peníze dlouhodobě může dát do ČR nemovitostí pouze blbec, protože ceny českejch nemovitostí byly uměle nabublifukovaný ještě víc než v USA a Španělsku. Kdo proboha bude mít v budoucnu zájem o Vaši nemovitost, pokud do produktivního věku přijde za 10 let polovina lidí, co před 15 lety?
23. 04. 2013 | 10:23

Parabellum napsal(a):

Bob

Jo, jinak zkuste si vybrat peníze, z PRVNÍHO průběžného pilíře, do kterého odvedl peníze Váš zaměstnavatel- to bude zajímavé:-))))
23. 04. 2013 | 10:25

pimos napsal(a):

Vážení diskutující,
nějak se vytratila podstata věci - řešení faktického deficitu průběžného systému penzí. Předpokládám, že každému z vás jest známo, že bez dostatečné nové populace, bez zvýšení příspěvku sociál.daně (tzv.pojistného) a bez důslednějšího výběru této daně, vše najednou, nelze dosíci kýženého cíle.
Takže - jak dál ? Co mi nabízí za alternativu ČSSD ? Vyšší soc.pojistné, vyšší daně ( aby bylo na propopulační dávky) a snad úspěšnější alokace dovýběru daní.
Chcete to ?
23. 04. 2013 | 10:32

Analytik napsal(a):

K čemu jsou všelijaké fondy a pilíře, když nakonec ministr financí provede kouzlo a la Kypr a 80% vkladů zmizí?
Jak znám Kalouska, u 80% by nezůstal - není žádný troškař!
23. 04. 2013 | 10:34

Parabellum napsal(a):

pimos

Nechci Vám kopat do báboviček, ale "dostatečná nová populace" ten problém nejenomže nevyřeší, ale spíše zhorší. Protože to samo o sobě nevytvoří nová pracovní místa. Kdyby nedošlo k propadu porodnosti po roce 1992, tak by byl výsledek ten, že by každý rok počínaje lonskem přibývaly každý rok desetitisíce absolventů bez jakékoli naděje na získání zaměstnání = byli by příjemci nikoli plátci sociálních tranferů.
23. 04. 2013 | 10:37

Parabellum napsal(a):

Analytik

Analytiku, 80 procent vkladů zmizí z těch vkladů, co jsou nad bambilion Eur. Do 100 000 Eur bude vyplaceno 100 procent. To znamená, použiji -li Vaší levounské terminilogie, že se seberou nakradené peníze zlodějům a tunelářům, kteží Kypr používali jako danový ráj. Co tedy vy levouni vlastně chcete?
23. 04. 2013 | 10:40

zemedelec napsal(a):

Pane Sobotka.
Velice správná kritika druhého důchodového pilíře.
Jen jste zapomněl,co je účelem Kalouska,mít dostatek peněz v bankách,důchodových fondech na nákup vládních dluhopisů.Už ta loňská úprava státního příspěvku,vázaná na vyšší částku vkládanou do důchodových fondů,tomu nasvědčuje.Kalouska přece nezajímá co bude za 35let,pak důchodci dostanou kus papíru,že dluží sami sobě.
23. 04. 2013 | 10:44

jogín napsal(a):

Na důchod se čeká přes 40 let. Za posledních 150 roků existuje jediné takové období, kdy nedošlo k zásadnímu znehodnocení koruny- mezi roky 1953 a 1993 za vlády komunistů. Maličkost- od sametu spadla koruna na desetinu.
23. 04. 2013 | 10:57

český maloměšťák napsal(a):

Parabellum
Zkuste si udělat malý test.
Uvažujte situaci dejmě tomu kolem roku 2000.
Máte k dispozici stovku a tuto stovku :
A. svěříte penzijnímu fondu - na váš účet, v roce 2013 si ji vyberete - zhodnocenou dle situace na fin. trzích (obecně).
B. svěříte státu, který ji ihned vyplatí důchodci - s tím, že až budete v důchodu v roce 2013 vy - obdržíte stovku indexovanou dle zákonů (obecně).

Rozdíl není moc velký , viďte ? /ale i tak hraje ve prospěch průb.systému/
Ale pozor - v prvním případě máte užitek jen vy. V druhém případě i ten důchodce 2000.

Ptáte se, kde že to se vzala ta druhá stovka ?
Obecně vzato ji dostanete od člověka, který je solidární s tím, že vy jste starý a nemohoucí.
Penzijní fondy solidární nejsou - respektive jsou, ale jen se svými akcionáři a managementem.

Problémem je, aby buď bylo stále dost lidí takových jako jste vy v roce 2000, anebo měli vyšší mzdy. Anebo se zvýšily daně.
Máme ale i další alternativy - a sice, že budete pracovat dokud nezdechnete, anebo vám tu stovku nezindexujeme, či z velké části vezmeme.
To proto, že máme jiné priority...ne prvoplánově proto, že jste nám nesympatický či že ji nemáme.
Prostě tu potřebujeme CASA, jindy zase Gripeny, ondy sportovní arénu, jindy zase chceme udělat radost Ševčíkovi...že si postavil tak pěknou solární elektrárnu.
A taky proto, že máme stále více a více nezaměstnaných - kteří odvádí záporné stovky.
Nu a uznáte...že ze zápornou stovkou moc muziky při večeři neobjedáte, že ?

P.S. Pokud vyvedete ze solidárních systému bohaté - systémy se zhroutí. Následuje kroucení krků bohatým - lidé zahnání do sociálně-existenčního kouta nebudou mít žádné výčitky svědomí. A nemyslte si, že to odnesou Gross, Janoušek, Šnajdr...vy a já to odneseme - od nás si to vemou. /ode mně ne - kliknu a mám to v Švajcu/.
Zkuste někdy uvažovat v nákladech trochu komplexněji.

Tak - a teď vy ...a jak si užijete důchodu s tou stovkou na třicet let v PP.
A zda ji vůbec uvidíte.
:)
23. 04. 2013 | 11:04

Parabellum napsal(a):

český maloměšťák¨

cituji:
B. svěříte státu, který ji ihned vyplatí důchodci - s tím, že až budete v důchodu v roce 2013 vy - obdržíte stovku indexovanou dle zákonů (obecně).
konec citace

To je skvělý substituent pane Maloměštáku nazývat čtvrnáct korun, ponížených v důsledku neznámých parametrických úprav díky legislativě, která vznikne v budoucnosti, které dokonce Špidla předem avisoval, jako "stovku indexovanou dle zákonů". Na tohle já ale nějak neslyším:-)))))
23. 04. 2013 | 11:10

MartinO napsal(a):

Jogín:

A proč zrovna od roku 53? Copak se tehdy stalo, že to taktně zamlčujete? A kdopak byl tehdy u moci?

Jinak představa, že se otevřou hranice se Západem a ceny u nás zůstanou desetinové oproti Západu je opravdu hodná yntelygenta.
To by byly naše obchody pořád totálně vyrabované nájezdy zápaďáků. Přemýšlejte trochu člověče.
23. 04. 2013 | 11:11

Bob napsal(a):

to Parabellum
To už jsem taky slyšel, že jako každý by si mohl spořit na důchod (rozumějte z důchodového pojištění, které by šlo z velké částky na "jeho účet").
Vy jste to dotáhl dál - divíte se, resp. namítáte, že není možnost to vyzvednout.
Podle mě, promiňte je to demagogie.
První pilíř je - zatím solidární záležitost, kde existuje jakýsi klíč, že dostanu nějaký poměr, který jsem do toho dal (resp. můj zaměstnavatel).
Druhý pilíř se poněkud liší...:-)

I když... vypadá to, že žádné důchody stejně nebudou
23. 04. 2013 | 11:12

JF napsal(a):

výborně a srozumitelně popsáno. Akciový trh není nic jiného než uvěrování naslepo. Úvěry jsou zajištěny tzv. cenými papíry, společností kde nemáte žádný podíl resp. ano máte 0.0001 prd. Přirovnání kuponovce je velmi přiléhavé.¨

Na druhou stranu strašení zápornými úroky není namístě, páč i záporné zhodnocení je zhodnocení a především uchování hodnoty. Něco jiného je ztráta hodnoty na akciových trzích či při hypotečních bublinách.

Chce to prostě finanční systém který není slepý jak ten o neviditelné ruce trhu. Finanční systém musí být adresný - totiž úvěrování probíhá přes specializované instituce - banky - či na soukromoprávní úrovni - tedy společníci, družstevníci apod.

Základ je podpora reálné ekonomiky a nejjednodušší penzijní systém je založen na soukromých investicích do dětí místo do různých pilířů či jiných podpěr.
23. 04. 2013 | 11:12

Parabellum napsal(a):

jogín

Měnová reforma v roce 1953 nebyla v režii komunistů, že. Více psát nemusíte. Krom toho, KČS nebyla měnou, ale nekonvertibilním smetím, které ve světě nikdo nechtěl, a pokud se mělo přejít na reálný směnný kurz, tak holt tahle musela devalvovat - a to oproti ostatním postbolševickým zemím dopadla koruna ještě poměrně dobře, a dnes je tvrdší, než za bolševika = za korunu českou si nakoupíte více USD než před rokem 1989 za korunu československou - to když se odpoutám od toho, že ty USD jste před rokem 1989 nemohl kupovat v libovolném množství.
23. 04. 2013 | 11:15

MartinO napsal(a):

Úspěšný podnikatel maloměšťák s "bohatstvím o kterém se nám ani nesnilo"(jeho slova), "klikne a má to ve Švajcu" You made my day :-D
23. 04. 2013 | 11:21

český maloměšťák napsal(a):

Parabellum, MartinO
Pánové - vy dva se nikdy nepouštějte do nějakých větších samostatných akcí - vy jste tím pravým :)) ořechovým pro lidi z PF.
Problém /pro PF/ je ale ten - jak píše Sobotka, že takových jako jste vy dva ...je málo.
Tak málo, že se to PF NEVYPLATÍ (nastudovat - proč se to nevyplatí, nebudu za vás dělat práci).

MartinO.
Dolož, estébácká nicko...že jsem napsal " "bohatstvím o kterém se nám ani nesnilo".
Nedoložíš, viď - protože bys musel důkaz po estébácku vyrobit / : namám čas něco dokládat" , " najděte si to sám"./.

Víš - mě nevadí, že jsi mdlého rozumu /to je věc tvých rodičů a tvých zaměstnavatelů/...mě vadí , že jsi i nízkého charakteru.
Bye, opět někde zase pod mým příspěvkem...ulhaný slintalo.
23. 04. 2013 | 11:29

nejdřív sankce za nedodržení volebních napsal(a):

slibů
Při těch cintech o kupónové privatizaci mi zůstává záhadou jak to, že socdemácká vláda po uchopení moci okamžitě nerozkulačila podvodné insvestiční fondy.

Taky mě překvapuje, že majetky podniků nerozdělili mezi zaměstnance (jako družstevní podíly, nejlépe). Asi se báli, aby to neskončilo jako s Mf. Tam ovšem šlo o zakalené intelektuály, to jinak dopadnout nemohlo.
Ale prostí lidé si fungujícího živobytí váží.

Sliby a mlácení pantem.
23. 04. 2013 | 11:36

český maloměšťák napsal(a):

MartinO
Co tebou - na podzim r.2012 - toli opěvované nákupy zlata, mudralo ?
Ředíš, ředíš ???

:))))
23. 04. 2013 | 11:38

nejdřív sankce za nedodržení volebních napsal(a):

slibů
Při těch cintech o kupónové privatizaci mi zůstává záhadou jak to, že socdemácká vláda po uchopení moci okamžitě nerozkulačila podvodné insvestiční fondy.

Taky mě překvapuje, že majetky podniků nerozdělili mezi zaměstnance (jako družstevní podíly, nejlépe). Asi se báli, aby to neskončilo jako s Mf. Tam ovšem šlo o zakalené intelektuály, to jinak dopadnout nemohlo.
Ale prostí lidé si fungujícího živobytí váží.

Sliby a mlácení pantem.
23. 04. 2013 | 11:40

kit co napsal(a):

Na podzim 2012 jsem říkal, až klesne na 1200. K tomu ještě přes 200 za unci chybí.
Navíc ne papíry ale reálnou věc, která se dá ve velmbloudím hrbu propašovat do Indie.
23. 04. 2013 | 11:44

Xury napsal(a):

Pro Boba:
princip penzijního spoření (a tedy i II. pilíře) spočívá právě v tom, že je využito až penzi a ne dřív.
Moje osobní výhrada vůči českému modelu II.pilíře je, že se nešlo důsledněji podle švédského vzoru (vzpomínáte si, doufám, že Švédsko je tu pro levičáky velkým vzorem). Čili od určité věkové hranice povinně do II. pilíře, výše odvodu bych zachoval a doplnil bych možnost indexového fondu (navázaného třeba na S&P 500) spravovaného ČNB.
23. 04. 2013 | 11:53

Pavel napsal(a):

Myslím si že princip 2 pilíře je správný. Má to být vyvedení peněz z prvního pilíře a tady jsou naspořené prostředky pouze Vaše. Vzhledem k tomu, že tam vyvádíte tyto peníze je asi i správné, že z něj nelze vystoupit. Je to jako vše něco za něco. Hlavní problém je v politizaci celé záležitosti. Vláda to měla pojmout jako něco co musí být přijatelné pro celé politické spektrum a opozice zase neměla zaujmout pozici nebudeme pro cokoliv co navrhuje vláda. Penzijní reforma by neměla být ani pravicová ani levicová. Výsledek je ten, že i ti, kteří o vstupu uvažovali do 2.pilíře nepůjdou , protože se bojí že po změně vlády levice 2.pilíř zruší. Škoda
23. 04. 2013 | 11:57

MartinO napsal(a):

ČM:

citace:
"Velmi se mýlíte - já nejsem starobní důchodce. A troufám si tvrdit, že moje ekonomické poměry jsou mnohem lepší než ty vaše."
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/bohuslav-sobotka.php?itemid=17903
ve 12:36
=============================
Ano, trochu jsem to přibarvil ale sdělení zůstává to samé. A ještě lžeš že nejseš důchodce.

Poslouchej, mě je úplně jedno že jsi zapšklý dědek v důchodu s holým zadkem. Proti chudým nebo starým lidem vůbec nic nemám, proč taky. Jenom mě vždycky rozesmívají zakomplexovanci tvého kalibru kteří se za to stydí a hrají si ve virtuálním světě na úspěšné mladé boháče. Myslíš si zřejmě, že ti to každý žere, ale přitom je ti vidět až do žaludku. Odkopáváš se svým levicovým žvatláním a starostí o chudé a důchodce v každém druhém příspěvku. :-D
No nic, pokračuj:-D
23. 04. 2013 | 12:03

MartinO napsal(a):

ČM:

Žádné zlato jsem nikdy neopěvoval. Žádné zlato jsem nikdy neměl, obchoduju pouze s měnami.
Jenom jsem polemizoval z dalším ze studnice tvojich "geniálních" tvrzení, že "obchodníka se zlatem v česku vůbec nemusí zajímat kurz koruny k dolaru". A nechtěj abych ty tvoje bláboly zase hledal, protože věř, že najdu.
23. 04. 2013 | 12:17

český maloměšťák napsal(a):

MartinO
"...Ano, trochu jsem to přibarvil ale sdělení zůstává to samé....."

Ano - to mi stačí , ulhaná nicko.
Ty si vůbec skutečnost přibarvuješ a většinou za ni považuješ to, co se ti /zřejmě díky drogám/ momentálbě urodí v hlavě.

Poslyš - ale pokud by tě to mělo zachránit před nějakou nepředložeností /třeba že by ses pokakal do plínek/, tak klidně prohlásím, že mám holý zadek.
Mně to nic neudělá a tobě a tvé pradleně pomůže.
Chceš ?
Tak ale popros - skušně, bez fantazírování a zbytečného vřískotu. Prostě jen napiš " Pane maloměšťák, prosím, prosím".
To snad zvládne i takové individuum jako jsi ty, ne ? Nebo když tak popros pečovatelku, estébácký žvanile.
:)
23. 04. 2013 | 12:18

Bob napsal(a):

To Xury
OK
Já netvrdím, že by neměl být nějaký 2.pilíř
Já tvrdím:
1.že v této podobě je to nesmysl
2.že pokud se na tom (samozřejmě lepším) neshodne politické spektrum, tak to také nemá smysl
Mimochodem, četl jste blog pí Mullerové?
Myslíte, že z takových jako je ona, může něco vypadnout?
23. 04. 2013 | 12:21

český maloměšťák napsal(a):

MartinO
Milý estébácký žvanile - klidně opět dokládej " mírně přibarvené " výroky.
A pokud poprosíš - tak já je tentoktát schválím...v zájmu tvém a tvé pradleny.
Ty investiční genie...cos někde upotil pár set tisíc a ty špatně investoval a teď zde hořekuješ a podsouváš i ostatním, ať to sypou PF.

Takže ještě jednou " Prosím, prosím", loseře.
Je to fakt tak těžké ??

Ach jo.
A s takovým materiálem má Janeček dělat pozitivní revoluci.
23. 04. 2013 | 12:22

český maloměšťák napsal(a):

Xury napsal(a):
Pro Boba:
princip penzijního spoření (a tedy i II. pilíře) spočívá právě v tom, že je využito až penzi a ne dřív.Xury napsal(a):
Pro Boba:
princip penzijního spoření (a tedy i II. pilíře) spočívá právě v tom, že je využito až penzi a ne dřív.
----------
Ehm...platí to i o těch, kdo toto spoření reinvestují popř. je zdefraudují či znehodnotí ?
Nikolivěk, že ?

Bože to jsou tady zase geniové. Oni si fakt myslí, že ty peníze budou někde ležet v trezoru a budou očíslované a označené. Že s nimi nikdo nebude hýbat.

Pánové - doufám, že nevykonáváte profesně nic významného natolik, abyste byli schopni ovlivnit životy jiných lidí.

S tímto se loučím. pac a pusu !
23. 04. 2013 | 12:28

marxík napsal(a):

maloměšťák MartinÓ
Kolegové navrhuji, abyste se přestali hašteřit a sjednotili se proti svému společnému nepříteli.
Čert a komunista nikdy nespí.
23. 04. 2013 | 12:29

Pepa napsal(a):

Pane Sobotko, neplačte nad rozlitým mlékem. ČSSD je i Vy jste spoluautorem nihilismu, který zde panuje!
23. 04. 2013 | 12:34

MartinO napsal(a):

ČM:

citace:
"Jak víte, že "investora" /i českého !!/ zajímá cena v korunách ? /kor nyní - kdy jsou prognozy ohledně EU velmi nejisté/. Co vím, tak zalto a ropa se obchodují v USD. Koruna je navázána jinak."
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/stepan-pirko.php?itemid=15061
v 13:32
=================================
:-DDDDDDD
Co víc dodat.
A proč ti ten Janeček furt tak leží v žaludku? Vždyť je to boháč, mladý úspěšný investor stejně jako ty :-D A stačí kliknout a má to ve Švajcu, stejně jako ty. A taky má levicové srdce a záleží mu na pomoci ostatním stejně jako tobě :-D Mám mu něco vyřídit? Máš pro něj nějaké investiční doporučení? Nějakou radu?
23. 04. 2013 | 12:53

Xury napsal(a):

Pro ČM:
kdyste myslel mozkem, tak byste si dávno všimnul, že tu už řadu let máme otevřené podílové fondy, které také nikdo nevytuneloval, i když ty peníze v nich, světe div se, také neleží v trezoru. A jen tak mimochodem tento argument je použitelný vždy. Dům vám může někdo zapálit, movité věci ukrást atd atd.
Jedině snad důl, ten se může zatopit, ale nikdo vám ho nemůže ukrást...., že ?
23. 04. 2013 | 13:03

Bob napsal(a):

To Xury
Že nikdo nemůže ukrást důl si myslel Jára Cimrman.
Potíž je v tom, že ten důl je a.s., popř. spol. s r.o.
A s akciemi, resp s podíly se dají dělat věci....
Koneckonců... J.Wolker byl nadčasový, když napsal O milionáři, který ukradl slunce
23. 04. 2013 | 13:22

slovak co emigroval napsal(a):

CESKY MALOMESTAK
Vy jste se zas ukazal.
Kdyz neni argument zacne urazet , kopat kolem sebe a nadavat do estebaku.
Co dodat, snad jen to ze prokazujete vlastni ubohost.
23. 04. 2013 | 13:39

jura napsal(a):

Bohušu já myslím, že rušení je jen výkřik a pokud vyhrajete (ne že bych tím byl nadšen) tak to nezrušíte, stejně jako jste cukli u regulačních poplatků, u DPH, cuknete i tady. Takže škoda času. A pořád jste málo důrazní, pozor - volby se blíží, koala už bojuje o hlasy a vy jstebzatím v zimním spánku. Aby jste se neprobrali pozdě
23. 04. 2013 | 13:56

Xury napsal(a):

Pro Boba:
že se nemůže ukrást důl si nemyslel Jára Cimrman, ale pan uhlobaron Ptáček. Naopak JC věděl, že budoucnost je nejistá :-)
23. 04. 2013 | 14:20

český maloměšťák napsal(a):

slovak co emigroval
Směrem k hloupostem a lžím se dá " argumentovat" jen tak, jak jste to udělal vy - ubožáku.

Hezký den do emigrace vinšuji. A upřímnou lítost domorodcům - vyjadřuji.
23. 04. 2013 | 14:47

J.V napsal(a):

Pavel 11,57- naivní jak malé děcko. 2. pilíř si nemůže ty peníze nechat v strožoku a za 40 let je vrátit majiteli, protože by to sežrala inflace, měnové reformy aj. Takže je musí investovat a může prodělat- jenom v roce 2008 spadly všechny fondy až o 45% během měsíce například.
Navíc jestli nevíte co to je inflace- v 80 tých letech se dal koupit dům v Praze pod 100 000. Kdybyste to dal do spořitelny, měl byste dnes možná s úroky ideálně do 200 000, možná také nic, v každém případě si za to koupíte pár květináčů a rakev, k vyžití to není.
Jediné co je bezpečné je průběžný systém, jaký byl za komunistů, bohužel bylo po r. 89 vše rozkradeno a stát se zříká i povinnosti starat se o lidi kteří mu 40 let svého života platili daně a ten stát vybudovali.
Ještě malá kalkulace - když budete mít štěstí, prožijete v důchodu 25 -30 let / ti dnešní, lidi kteří půjdou do důchodu v 75 asi tolik ne. Jednoduchým výpočtem zjistíte že potřebujete mít naspořeno cca 5 milionů, za předpokladu že dalších 30 let nebude krize, velká inflace, měnová reforma, válka. Věříte tomu že bude jen klid a mír?? A máte těch 5 milionů naspořeno?
23. 04. 2013 | 15:13

Snílek napsal(a):

Bohouši,
chtělo by to také něco udělat se zahraničními dělníky.
Tak holt budou muset supermarkety ubrat ze svých zisků (Slováci na pokladnách), stavební firmy trochu lépe platit (zedníci z Ukrajiny) a automobilky lépe plánovat výrobu (Poláci u pásu).
Nebo je lépe, aby tito gastarbeitři posílali domů dolary, o víkendech dělali fušky a naši lidé brali dávky z našich daní a zametali ulice ?
23. 04. 2013 | 15:32

pat a Mat napsal(a):

Druhy pilir a penize Sobotkovi a ten za nahrady byt.
23. 04. 2013 | 15:54

Xury napsal(a):

Pro J.V.:
motáte do sebe víc věcí. Za prvé z principu fondového - pravidelného investování plyne, že náhlé propady akciového trhu vás nepostihnou tak jako při jednorázové invstici. Např.: pokud byste začal v roce 2005 pravidelně nakupovat nějaký indexový fond spojený s S&P500, tak dnes i přes ten velký propad nejenže nebudete v mínusu, ale dokonce budete mít cca 3.5% výnos.
Průběžný systém je velmi odolný pokud se poměr ekonomicky aktivních osob vůči těm závislým příliš nemění a nezaměstnanost je přibližně stále na stejné úrovni. Jenomže to není náš případ, podíl starších 65 let poroste zatímco dětí se rodí méně a méně (bublina spjatá s husákovými dětmi na tom nic nezmění).
Jinými slovy objem peněz vybraný na důchody bude klesat a počet důchodců růst. Je evidentní, že výše důchodu minimálně neporoste, ale spíše klesne.
A konečně nikdo nepředpokládá, že budete žít jen z II.pilíře.
23. 04. 2013 | 15:57

JC napsal(a):

Bohuš desiluzoval při kuponovce, taky to vrazil Koženýmu:-)))
23. 04. 2013 | 16:23

J.V napsal(a):

Xury- zmotané to máte vy. Když vám fond během týdne spadne o 45%, je jedno jestli jste do něj dal peníze včera nebo už před 5 lety a dosud vám formálně vynesly 3-7%,ale teď spadly, pád je krutý. A během 50 let kdy ve fondu budete ( jako spořící či vybírající,) se stane hrozně moc věcí, to mně věřte. Ostatně se podívejte na 50 let zpět, kolik bylo měn, převratů, a to tu komanči drželi mír.. V USA stál v roce 92 galon /4,5 l/ benzinu 1dolar, dnes jsou tam ceny téměř jako v Evropě např.
Narůstá počet důchodců? Najděte si o kolik vzrostl počet důchodců od roku 89 a kolik lidí přestalo pracovat / nezaměstnaní, na soc. dávkách apod/, nebo pracuje ale v nesmyslných parazitních oborech, které nic nevytvoří ale samy potřebují dotace. A také snad rostou technologie- kolik lidí pracovalo v zemědělství před 100, 50, 25 lety a dnes.
Možná vám dojde jak jste bl... a žerete vládě každý kec
23. 04. 2013 | 16:34

zemedelec napsal(a):

Pro J.V.
Správně.
Sice to tvrdí více přispěvatelů,že se to vyplatí jen pro ty bohatší a o to právě jde.Bohatí pomáhají bohatým,takže nic nového,jenom na to doplatí ti chudší.
23. 04. 2013 | 16:47

gaia napsal(a):

Xury by se měl přejmenovat na Sibylu, když píše

Jenomže to není náš případ, podíl starších 65 let poroste zatímco dětí se rodí méně a méně (bublina spjatá s husákovými dětmi na tom nic nezmění).
Jinými slovy objem peněz vybraný na důchody bude klesat a počet důchodců růst. Je evidentní, že výše důchodu minimálně neporoste, ale spíše klesne.

jak to může vědět, tvrdit, nebo nějak dokázat?

Ostatně ekonomka Švihlíková včera v Hyde parku řekla zajímavou věc.

Bude li za 30, 40, 50 let ekonomika v rozvratu, možná za ty naspořené peníze nebude co koupit.
23. 04. 2013 | 17:20

J.V napsal(a):

Gaio, poslední věta přesně. Až budeme staří, budeme potřebovat ty mladší aby nás nakrmili, nechali bydlet, dali teplo a vodu, přebalili. ČÍSLA NA BANKOVNÍM ÚČTU SE NENAJÍTE.
Druhý pilíř je jen zlodějina pro kamarádíčky politiků- nové správce fondů- Všichni ostatní jsou ti okradení
23. 04. 2013 | 17:24

jogín napsal(a):

Parabelum: Pro mě za mě můžete počítat roky bez podstatného znehodnocení koruny od třeba od 1957.V každém případě nikdo jindy než za komunisty 40 roků úspory neudržel a okecávání je zbytečné. O to ale nejde, podstatné je, že riziko ztráty úspor během 40 let je neúnosné.
23. 04. 2013 | 18:41

Yosif K napsal(a):

jogín napsal(a):
Parabelum: Pro mě za mě můžete počítat roky bez podstatného znehodnocení koruny od třeba od 1957.V každém případě nikdo jindy než za komunisty 40 roků úspory neudržel a okecávání je zbytečné. O to ale nejde, podstatné je, že riziko ztráty úspor během 40 let je neúnosné.
23. 04. 2013 | 18:41
Ve švýcarsku, Holandsku, švédsku atd si velká většina lidí na důchod šetří.

Chztří lidé si šetří na stáří tak jak tak. Druhý pilíř je berliřčka pro Sobotkovy voliče - pro proletáře mentálně neschopné si naštřit sami neco bez státního dozoru. Mazaný Bohouš je od této možnosti odvrací a povedlo se mu to na 100% - mimo jiné i vzhroůžkami že CSSD znárodní co si lidé našetří. Což bohužel vypadá dost věrohodně.

Doufejme tedy že si proletáři našetří něco sami, ale lze o tom pochybovat - vždyt velká část proletářů jsou proletáři právě proto že neumí nic našetřit.
23. 04. 2013 | 21:22

xx napsal(a):

Kampa se vám socánci milí podělo Švédsko z této debaty ? To se najednou Švédsko nehodí do krámu, tak se hodí přes palubu. Ts ts ts.
23. 04. 2013 | 21:29

xx napsal(a):

J.V: on nějaký penzijní fond spadl o 45% dlouhodobě ? Leda ty nucené státem do státních dluhopisů Řecka. Jinak jsou krátkodobé výkyvy zrovna u důchodového investování nepodstatné.

Jistě že to není 100% bezpečné, ale ukažte mi co je ? Vykládejte to třeba Řekům, jak je bezpečný průběžný systém. A do toho taky musí všichni dávat peníze povinně a ne zrovna málo.

Stoprocentní jistota není nikde a v ničem. Proto je také vhodná diverzifikace a nespoléhat se na stáří na jediný zdroj příjmu, stát.

Je třeba veškeré peníze, které člověku zbudou, bez ohledu na to kolik jich je, nějak vhodně uložit do trvalejších hodnot.

To o čem se tu bavíme, tedy druhý pilíř, akcie a pod. je až na několikátém místě priorit každého, kdo ještě neztratil selský rozum a myslí na stáří.

Předně je třeba mít a pokud možno dobře vychovat děti. To taky není žádná velká jistota, ale když to vyjde, je to trumf ! Takže to za riziko určitě stojí.

Pak je třeba přemýšlet o tom, jakou činnost budete schopni vykonávat ve vysokém věku jako přilepšení, rekvalifikace. Něco jako trafika na stáří.

Pokud i přesto nějaké peníze zbývají, je dobré nakupovat nějaké cennosti. Co kdo uzná za vhodné, v čem se vyzná. Zlato, šperky, staré mince, známky, starožitnosti, sbírka unikátních věcí, autoveterán a pod. Předměty spíš menší, snadno přemístnitelné jsou výhodou, pokud nevěříte budoucnosti v této zemi ani za mák. Jinak vyhoví i nemovitosti, polnosti, lesy a pod.

Pokud i pak zbudou nějaké peníze, je čas poohlídnout se po důchodovém fondu, penzijním připojištění, druhém pilíři, akciích a investičních fondech.

Teprve pak, pokud zbudou nějaké peníze, je čas uvažovat o tom, jestli si koupit tu pěknou novou plazmu do obýváku.

Lidé ale bohužel zpravidla uvažují jinak. Bydlí v nájmu nebo v domě s dluhem na 30 let, kupují plazmy a LCD televize co dva roky nové, auto musí mít už od 25 let, jinak se cítí méněcenní, a ti obzvlášť opatrní co myslí na zadní kolečka se nechají ukecat finančním poradcem do nějakého penzijního připojištění.
Pak se tito lidé budou divit a s otevřenými ústy hledět na to, že je v 55 letech vyhodili z práce a oni by bez odstupného pošli do měsíce hladem, protože nemají lautr nic, bydlí v cizím, děti pokud mají, tak jsou rádi že splácí hypotéku a spotřebák takže od rodičů spíš chtějí, než aby jim pomohli, do státního důchodu ještě daleko a doma jen prázdná lednička, kterou beztak brzy odnese exekutor.

Co se stalo, vždyť jsme byli na tom docela dobře, jak to že jsme na staré kolena skončili jako žebráci ? Tenhle stát není pro starý, není pro mladý, není pro nikoho jen pro zloděje a vydřiduchy. To přece není možný, celej život člověk poctivě pracoval a na staří nemá nic ? Jak ten stát ti politici vedou, co to je za bordel ?

A další socan je na světě.
23. 04. 2013 | 21:54

Xury napsal(a):

Pro J.V.:
doporučuji si spočítat model pravidelných investic do indexového fondu řekněme za 30 uplynulých let. Najdete tam několik velkých propadů akciového trhu. Je to sice 360 položek, ale třeba na to máte. A až to uděláte, atk pak se teprve budeme bavit o tom, kdo je blb. Předem vás ujišťuji, že to pro vás nevypadá v tomto směru dobře. Už jen ta vaše omezenost, která vám brání se podívat dál než za vlastní vrata.
23. 04. 2013 | 22:01

Yosif K napsal(a):

Švýcarsko a švédsko splácí státní dluh - tam ovšem nevládnou socanští populisti typu Paroubek nebo Sobotka.

Naopak řecko, španělsko a portugalsko jsou zoufalý obrázky toho kam to socani dovedli , tak dlouho se utěšovali že státní dluh se nemusí splácet až nakonec nemohli splácet ani úroky.

To je ovšem též ve spojitosti s neumětelstvím tamějšího systemu počínaje zdivočelými proletáři a konče zkorumpovanými vrcholnými politiky, přičemž socani jsou všem špinavostem v čele.

Pokud bude Sobotka šetřit více než Kalousek aji bych jej volil, ale zdivočelá členkská základna mu to nedovolí. Divůšci rozdivočení Zavadilem a Štechem omílajícím že stačí pučovat peníze, rozhazovat je mezi proletáře a nastane věčný blahobyt.
23. 04. 2013 | 22:04

Xury napsal(a):

Pro gaiu:
počet a struktura obyvatel v budoucích 60 letech je víceméně daná. Pochopitelně může nastat mimořádná situace (třeba jaderná válka), která vše změní, ale to asi nemá smysl diskutovat. Vy asi také nažijete tak, jako byste měla zítra umřít.
23. 04. 2013 | 22:06

Yosif K napsal(a):

xx napsal(a):
Kampa se vám socánci milí podělo Švédsko z této debaty ? To se najednou Švédsko nehodí do krámu, tak se hodí přes palubu. Ts ts ts.
23. 04. 2013 | 21:29
Je to tak, ve švédsku vládne pravice, Švédsko splácí dluhy, drží proletoše více a více u huby a to co chudší švédáci majín za socální výdobztky to platí sami sobě přes 25% DPH.

Nůžky se poněkud rozevírají, výkonnost švédska roste. Při zavřenejch nůžkách se lidé přestávali snažit podnikat, proto švédsko za socanů zpomalilo růst a propadlo se dolů o 14 míst na světovém žebříčku.
23. 04. 2013 | 22:09

xx napsal(a):

Yosif K: no hlavně Švédsko už má 17 let zavedený povinný druhý důchodový pilíř s možností měnit fondy v průběhu spoření. Mají na výběr asi 450 fondů. To se socanům nehodí tak o tom mlčí jako ryby. Ale když jde o výši zdanění, tak to je tu v každém druhém příspěvku Švédsko omíláno několikrát jako všech vzorů futrál.
23. 04. 2013 | 22:22

Lukáš D. napsal(a):

xx:

Přesně to je mantra socanů. Životní úroveň musí růst za každou cenu. Nesmí stagnovat, ale jen růst. Musíme lidi motivovat k tomu aby víc utráceli a aby pokud možno nesvéprávní, aby se s nimi dalo dobře manipulovat. Všichni se musí mít dobře bez ohledu na jejich pracovní nasazení vzdělání či finanční odpovědnost. Není to tak dávno kdy bývalý předseda dokonce navrhoval státní ručení za hypotéky. Tohle je celý problém Dáme ti jako stát rybu ale nenaučíme tě rybařit, aby sis ji mohl chytit sám jelikož pak bys zjistil že nás vůbec nepotřebuješ.
24. 04. 2013 | 00:57

gaia napsal(a):

Xury

já žiji každý den, jakoby to měl být můj poslední, ostatně to doporučují všechny příručky s návody jak být šťastný.

A lidstvo nikdy nebylo schopno ovládat svoji populační dymnamiku ani ji věrohodně předpovědět. Žádná předpověď v tomto ohledu se nesplnila.
Např. v 80. letech se předpokládalo, že v tomto desetiletí bude na planetě 13 miliard lidí.

xx

pochybuji, že by ve Švédsku měli druhý pilíř se stejnými pravidly, co navrhl Drábek s Šiškou
24. 04. 2013 | 07:03

Xury napsal(a):

Pro gaiu:
motáte do sebe různé věci. Ovládat a předpovídat dynamiku populace je něco jiného než předpovědět počet 60-tiletých za 40 let - je celkem dost jasné, že nebude vyšší než počet dnešních 20-tiletých. A pokud jde o nově narozené, tak jejich počet sleduje určité trendy, jejichž výrazná změna rozhodně není příliš pravděpodobná. A postavit důchodovou politiku na tom, že se stane zázrak a lidé začnou mít v průměru 3 děti a ne jedno a půl, považuji za hazard s osudem budoucích důchodců.

Určitě nežijete každý den jako ten poslední a upřímě ani vám nevěřím, že si to doopravdy myslíte.

Máte pravdu, že 2.pilíř není ve Švédsku stejný jako u nás. Ve Švédsku je povinný.
24. 04. 2013 | 08:18

xx napsal(a):

gaia: Myslím že Drábek navrhoval právě ten Švédský model, ale nakonec byl schválen trochu jiný. Ve Švédsku je totiž druhý pilíř POVINNÝ a lže tam střídat fondy v průběhu spoření. Tedy opačně než jak to bylo schváleno u nás. U nás je druhý pilíř dobrovolný a nelze měnit fondy.

Ale to je jen technický detail který lze snadno změnit.
24. 04. 2013 | 08:19

gaia napsal(a):

Xury

to jednouá v Rakousku také sledovali trendy a dospěli k názoru, že v roce 2 000 bude Vídeň ucpaná koňskými povozy, které budou do Vídně dovážet seno na krmení koňských povozů vozících lidi po městě.

za hazard s osudem důchodců já místo "malé" natality považuji, že je 600 tisíc nezaměstnaných lidí v produktivním věku a že korupčníci umějí bezvadně rozkrádat veřejné finance.

dávat za vzor Švédský model, který jak sami uvádíte s xx je úplně jiný, a ty rozdíly považovat za technické detaily....????
24. 04. 2013 | 08:41

Xury napsal(a):

Pro gaiu:
tiše jsem předpokládal, že vám nebudu muset vysvětlovat rozdíly ve trendech jevů, které mohou být ovlivněny technologickým pokrokem a těmi, které ten pokrok příliš neovlivní a když tak spíše negativně. Můžete uvést nějaký myslitelný důvod proč by měly mít české domácnosti za pár let (protože to je relevantní doba) dvakrát více dětí než mají dnes?

To, že u nás dochází k rokrádání veřejných financí je nepochybně špatné (tedy přesněji - ten rozsah rozkrádání).Nicméně určitá míra nezaměstnanosti bude vždy, takže to na nějakou významnou změnu na důchodovém účtu, a to i při poklesu té stávající úrovně, nevypadá.

Jenže on zase tak moc jiný není. V řadě věcí jsou to skutečně jen technické detaily. Ty nejpodstatnější rozdíly jsou - povinné spoření, využití stávajících podílových fondů, anonymizace plátců. Když vezmu argumentaci socdem, tak je pro ni i ten švédský model moc fuj fuj kapitalistický.
24. 04. 2013 | 08:53

xx napsal(a):

gaia: vy prostě nepřekročíte tu hranici, kterou vám Sobotka namaloval. Budete blábolit nesmysly jenom abyste nemusela přiznat, že současná vláda navrhla penzijní reformu, která má blíž ke Švédskému modelu, a že ČSSD navrhuje jeho zrušení.

ČSSD nechce dopustit, aby lidi nebyli zcela závislí na státním rozpočtu v penzi. Je to totiž mocná zbraň politiků, ta valorizace penzí. Mohou důchodce ovládat doslova stokorunou.
24. 04. 2013 | 09:03

gaia napsal(a):

Xury

proč by měly mít české domácnosti 2x více dětí než dnes?

a copak vy nepočítáte s technologickým pokrokem?

co když jeden robot nahradí 100 lidí a bude pracovat za ně?

co by pak bylo s tím dvojnásobným počtem dětí?

xx

proč by měl druhému soukromému pilíři dělat garance a reklamu stát?
Co je na tom špatné, že to ČSSD odmítá.

Ať si soukromé firmy zakládají fondy a dělají na ně reklamu za své a lidé ať si do nich vstupují svobodně a dobrovolně.

Proč by ale ČSSD měla podporovat tu myšlenku, že soukromé fondy budou tunelovat 3% ten státní průběžný systém?

Proč by měl stát z veřejných prostředků dotovat boháče v druhém pilíři,

Té socce, co nedosáhne na průměrný plat, je druhý pilíř úplně buřta, jestli ho bude mít nebo ne, ta se tím na stáří stejně nezaopatří a boháči jen budou sosat z průběžáku.

Vůbec se nedivím, že se to autorovi nelíbí.
24. 04. 2013 | 11:11

Xury napsal(a):

Pro gaiu:
otázka je, jestli vám ten technologický pokrok přinese víc peněz na důchodový účet, což je ta podstata naší diskuze. Zatím je plněn ze soc. pojištění osob (tedy z jejich příjmů). Jistě je možné si představit radikální změnu systému a plnit jej z jiných příjmů státu, ale nedomnívám se, že se tím jeho situace zlepší, stačí se podívat na objem vyplácených důchodů a objem ostatních příjmů státu (mimo soc. pojištění). Čili vaše námitka ohledně 2.piliři se v tomto případě dost míjí účinkem, protože jej spíše podporuje.
24. 04. 2013 | 11:51

xx napsal(a):

gaia: Vy to vůbec nechápete. Švédové ano. Vy jen omíláte mantru kterou vám Sobotka předříkal a odmítáte se nad tím zamyslet. Vy se dokonce odmítáte i jen dozvědět fakta. To je pak těžké. Komu není rady, tomu není pomoci.

Je ale legrační, jak vám strašně vadí, že z těch peněz ve fondu si mohou manažeři vzít necelé procento odměn, a raději chcete aby ty peníze šly do státního rozpočtu odkud se vyplýtvá kolem 30% !

Vůbec nejste ochotni přemýšlet, jen opakovat mantry, to je vše.

A proto to tady vypadá jako to vypadá a Švédsko je tak daleko před námi. Tam lidé přemýšlejí, rozumí tomu jak funguje společnost a nenechají se jen tak obalamutit někým jako je Sobotka, který niky nepracoval a od školy se živí jenom lhaním lidem.

Jaký je proboha rozdíl mezi Sobotkou a Bendou ? Každý lže trošku jinak, ale ani jeden nikdy nepracoval a oba prostě lidem LŽOU jako když tiskne. Ale ten váš lhář je prý lepší než ten jejich.

Ach jo.
24. 04. 2013 | 12:02

Igel napsal(a):

Kdo není blázen, uvědomí si že aby to mělo smysl, musí cca 25 let spořit a 25 let čerpat /když bůh dá/. Doporučuji každému se podívat na světové fondy všeho druhu- kolik z nich vydrželo 50 let, kolik utrpěly ztráty, kolikrát byla kde krize a měnová reforma.
Stačí se u nás podívat na grafy z roku 2008, U nás byl nejbezpečnější např. sporoinvest kdysi měl hodnotu 1,9 Kč za jeden list, po 6 letech má dnes hodnotu 1,4, stejně sporotrend a ostatní. Akciové fondy je naprostá loterie. Podnik padne ze dne na den, akcie bezcené. Hypoteční trhy, úvěrové, dluhopisy- stejné A to nemluvím o tom že jsme u čecháčků- správce fondu můžete za pár let hledat v rezidenci a Bahamách, hned vedle V.Koženého. Stačí se podívat do Ma´darska- tam to zrušili když vláda potřebovcala peníze, stejně jako u nás byl průběžný systém kdysi v přebytku, ale Klaus potřeboval peníze.
Také se stačí podívat kolik největších investorů prodělalo v roce 2008 miliardy, a to byli jiní znalci trhu než nastrčení kamarádíčci ODS.
Je to celé velká zlodějina, aby se pár chytráků napakovalo jako správci fondů, vkladatelé zapláčou.
A sprosté je že se do dotuje z daní- chudí se skládají na zisky několika vyčuranů.
A hlavně - důchodce musí uživit pracující v produktivním věku, čísel na účtu se nenajíte. A na pracovitost českého národa bych nesázel, spíš lze čekat tu zlodějinu
24. 04. 2013 | 13:45

gaia napsal(a):

xx

vás, jako vyznavače teze, každý za své, skutečně nemohu pochopit, že můžete obhajovat ten 2. Drábkem a Rusnokem navržený systém.
24. 04. 2013 | 14:31

karelhá napsal(a):

nejen pro Xury
Není nad to ukázat jiným, jak dokážu argumentovat a přesvědčovat, jak ostře umím rozmetat bláboly na padrť. Už váš první příspěvek 23. 04. 2013 | 08:53
je vaše skvělá vizitka.

Ale škoda slov a vašeho času,
Xury,
nebuďte jako premiér a řekněte, na rozdíl od něho - já už jsem do II. pilíře vstoupil!!!

Neboť pouze osobnosti vašich kvalit, Xury, dávají své peníze do fondů které sídlí v zahraničí, do fondů u kterých netuší kdo je vlastní, do fondů za které nastrčené figury slíbí zářný důchod v šedém stáří v daleké budoucnosti. Štestí jen, že takových myslitelů nemá tento národ více.
24. 04. 2013 | 14:59

Xury napsal(a):

Pro gaiu:
je vidět, že to posuzujete ideologicky. Kdyby ten samý systém předložil Sobotka, tak ho budete hájit do konce dechu. Tím se ovšem celá debata stává zbytečnou, protože není v silách kohokoliv ten "label" změnit.
24. 04. 2013 | 15:07

Xury napsal(a):

Pro karelhá:
ještě nevstoupil,protože přece jen mi už dost dlouho není dvacet, takže ta výhodnost už není triviální. Navíc poměrně dost spořím ve 3. políři, takže je otázka kolik si můžu dovolit. Nicméně v současnosti předpokládám, že pravděpodobně vstoupím.
Na druhé straně oceňuji, že tu máme osobnosti vašich kvalit, které ani nejsou schopny nahlédnout do obchodního rejstříku nebo se vůbec informovat o pravidlech regulace. Ale to už by patrně bylo příliš mnoho práce, že?
24. 04. 2013 | 15:12

xx napsal(a):

gaia: jak jste přišla proboha zase na ten nesmysl, že ho obhajuju ? Já pouze konstatuji nekonzistenci ve vašich proklamovaných postojích a postojích ČSSD. Neustále říkáte jak je Švédsko perfektní a když už se náhodou jednou povede zavést v něčem Švédský model, tak to hlasitě odsoudíte, místo abyste to uvítala.

Tak jak to tedy myslíte s tím Švédkem ?

Už mnohokrát jsem tady slyšel, že by bylo vůbec nejlepší, přeložit třeba Švédské zákony a přijmout je za vlastní. Tak to už neplatí ? Najednou už není Švédsko tím prototypem ráje na zemi ?

Musím ale smeknout před tím, že jste se do debaty na toto téma vůbec pustila. Většina obhájců a zastánců Švédského modelu toto téma přechází urputným mlčením. Málokdo se pustí do obhajoby neobhajitelného. Možná si Vás Sobotka všimne a požádá vás o spolupráci.
24. 04. 2013 | 15:54

gaia napsal(a):

Xury

mýlíte se, že obhajuji autorův návrh jen kvůli němu samému.

Já viděla debatu u Jílkové na toto téma a Rusnok s Langšádlovou, ti byli s obhajobou toho 2. pilíře skutečně na nominaci do pořadu Komici na jedničku.

I chudý duchem musel poznat, že jde o nějakou čertovinu. Navíc chudý, který přišel o letité úspory kvůli inflaci po 89., která právě vytahnutím úspor českých chudáků umožnila ještě západním důchodcům chvíli žít z jejich dluhopisů u penzijních fondů za ideoložku považávana být nemohu. Jsem ryze praktická, co se týče peněz a jejich investování. Vyhazovat je , aby z nich žil někdo cizí nemíním.,
xx

já švédský model neobhajuji, ani nevím , co obnáší, to vy jste mi o něm prozradil, že je úplně opačný, než ten náš .

já jen reagovala na vaši argumentaci, že když to mají ve Švédsku povinné, tak my musíme taky.

já pouze reagovala na vaše adorování Švédska větou
pochybuji, že by ve Švédsku měli druhý pilíř se stejnými pravidly, co navrhl Drábek s Šiškou v 7:03
24. 04. 2013 | 16:51

xx napsal(a):

gaia: No tady jde přece o to, patřit mezi vyspělé země. A vyspělé země mají progresivní daň z příjmu a druhý pilíř důchodového zabezpečení. Progresivní daň zavede ČSSD a druhý pilíř zruší ? Tak to zase zůstaneme napůl cesty k vyspělým zemím. Zase se budeme placatit na chvostu kulturnosti a vyspělosti. Jak tohle můžete obhajovat ? Takovou polovičatost.

Ts ts ts.
24. 04. 2013 | 17:22

xx napsal(a):

gaia: když nejste chudá duchem, tak si prostudujte argumentaci ke Švédskému modelu. Zapomeňte na Drábka, Šišku a Rusnoka. Ti ve Švédsku jejich důchodovou reformu nedělali.

Švédové vyvedli 2,5 procenta ze sociálního pojištění do soukromých penzijních fondů. Zavedli to povinně. Po 18 letech fungování jsou ve světě slyšet hlasy, které tvrdí že Švédsko je jasný pozitivní příklad pro ostatní země, které mají s penzijním systémem trable.

ČSSD chce jít proti tomuto trendu. Bravo ! To by snad ani nebyli Češi, aby si nezvolili českou cestu.

Hlavně že tu zastánci ČSSD neustále pláčí, jak bylo špatné jít českou cestou při transformaci a jak jsme se měli poučit v zahraničí kde jim to tak skvěle funguje. A hle, když můžeme převzít fungující model, tak je prý špatnej, tuneluje veřejné finance a chtějí ho vykrást bankéři.

Lidská blbost je nekonečná a ČSSD má v ní mocného spojence. Až se někdy divím, že jeho pomoci nevyužívají více.
24. 04. 2013 | 17:36

Dany napsal(a):

Až budete staří, musí tu být další generace ,která vám zabezpečí bydlení, jídlo a lékařskou péči. Jestli si někdo myslí že mu to zabezpečí balík peněz ležící 50 let ve strožoku nebo na bankovním účtu, je hodně zmatený
25. 04. 2013 | 06:53

peterka napsal(a):

To jsou mi věci...
http://www.vasevec.cz/vip-blogy/david-rath-v-rozhovoru-pro-vasi-vec-bradacova-ma-strach
01. 05. 2013 | 18:43

peterka napsal(a):

A ještě:
http://www.vasevec.cz/vip-blogy/miroslav-nemec-kdo-naridil-zlikvidovat-plukovnika-martince
01. 05. 2013 | 18:53

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 15:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy