Reklama s andělskýma očima

16. 05. 2013 | 13:57
Přečteno 3229 krát
Herec Jan Antonín Duchoslav se opravdu snaží, ale nemá na andělské oči reprezentanta z Opory ve stáří. Ten pojistil i drogistu, a to byla „maturita pojišťováka“, jak píše nesmrtelný Bohumil Hrabal. Vládní reklamní kampani pro druhý pilíř důchodové reformy, která na nás teď útočí z obrazovek České televize, nějaké andělské oči chybí, ale i kdyby nechyběly, nevyhne se propadáku. Není moc těch, kdo by uvěřili tvrzení, že jim někdo – a zrovna tahle asociální pravicová vláda Petra Nečase a Miroslava Kalouska! – něco „dá“. Stačí si prý počkat 30 let. Ale nejde vystoupit!


Vybaví se Hrabalova pasáž s pojištěným holičem: „Prej je tady!“ vykřikl muž, „jeden pojišťovák, jménem Krahulík, kterej mě pojistil. A já za ním běžel na nádraží a klečel jsem před vagónem, aby mi vrátil ty peníze, ale von se díval z vokna a říkal, že už je pozdě, že z pojišťovny vystoupit nejde, to je to samý, jako kněz už nemůže vystoupit z církve katolický…“ Dá se i docela věřit premiéru Petru Nečasovi, že pokud by tu se svou politikou recese a plošných škrtů vydržel déle, za 30 let žádné pořádné penze nebudou. Ostatně jeho vláda „rozpočtové odpovědnosti“ zaťala do důchodového účtu sekyru ve výši 50 miliard korun.

Naštěstí se Nečasovo funkční období blíží k závěru a svoji budoucnost může vyčíst i z toho, že diletantská vládní penzijní reforma zatím přilákala méně než desetinu zájemců z minimálního půl miliónu, které mají pro penzijní společnosti ještě nějaký smysl.

Musel jsem se už smát, když docela nedávno vláda pod tlakem rostoucí paniky připustila, že bude muset tzv. 2. pilíř legislativně upravovat. Tedy ne ČSSD po volbách, ale už vláda Petra Nečase před volbami předloží první návrhy na úpravu podmínek 2. pilíře. Opravdová stabilita, na 30 let! Ale to je typická metoda Nečasovy vlády, zbrklé a nepromyšlené reformy se po několika měsících narychlo mění a pak se po dvou letech zcela zruší. A Nečas s Kalouskem se ani nezačervenají. Viz sKarty nebo superhrubá mzda.

Změní na naprostém nezájmu veřejnosti o 2. pilíř něco vládní reklamní kampaň (dárek ODS a TOP 09 pro soukromé penzijní fondy, kterým se kampaň na reformní zmetek platit nechce) za 20 miliónů korun? Nabídne verše na úrovni Hrabala?

„Vůbec to slovíčko: penze, to se musí umět užívat, jak krásná žena briliantovou brož… Penze, penze! Pánové, to musíte zašišlat, jako se matka mazlí s dítětem, jak milenec, když šeptá milence smluvený klíč k nejkrajnějšímu důkazu lásky…, hezky to slovo roztřepit…“

Ale to by bylo ještě férové. Ve skutečnosti na nás útočí klamavá tvrzení, která jsou daleko za hranicemi toho, co umožňuje etický kodex oboru.

Že vám stát doplatí k vašim pěti stovkám ještě dalších 750 korun? Kde by se ty peníze vzaly? Je to přesně opačně, systém 3 + 2 znamená, že tři procenta ze mzdy zaplatíte tak jako tak, a k tomu si musíte další dvě procenta připlatit ze svého.

Vstup do druhého důchodového pilíře znamená, že si dobrovolně zvýšíte odvody penzijního pojištění – spolu s příspěvkem zaměstnavatele – ze stávajících 28 procent na 30 procent hrubé mzdy. Ať si to udělá, kdo na to má, ale co za ty peníze dostane, až zaklapnou vrátka a nebude cesty zpět? To vám nikdo nezaručí. Musíte se spolehnout na umění investičních poradců vašeho penzijního fondu v příštích 30 letech.

Varovné jsou zprávy nejen z Maďarska, Polska či Slovenska, kde vlády musely z reformy vycouvat, ale také z vyspělých zemí, jako je Británie, kde velké počty penzijních fondů položila finanční krize. Jisté jsou pouze vysoké náklady správcovských společností, které se vám pochopitelně strhnou z účtu. Vlastně ani ty nejsou jisté. Podle profesora ekonomie Jaroslava Vostatka z Vysoké školy finanční a správní budou daleko větší, než si myslí ministerstvo financí. Proto jednoznačně doporučuje „co nejdříve druhý pilíř zavřít jako naprostý ekonomický nesmysl“.

Pro starší občany to není, stejně jako v Hrabalově Opoře ve stáří: „Podívejte se, to není pro vás, ta penze…, protože byste si musel zakoupit dvacet let nazpátek, abyste bral těch jedenáct stovek…, a to jsme vám neřekli, pane Nulíček, kupte si radši barvy a malujte,“ domlouval Tonda.

Pro lidi s nízkými platy to taky není. A ti, co mají vyšší platy? Ti si přece mohou lépe spořit jinde! To by vám jistě řekl i finanční expert Patrik Nacher, kterého známe i z úspěšného tažení proti vysokým bankovním poplatkům, kdyby dostal v takové reklamě slovo.

Kampaň za státní peníze a ve veřejnoprávní televizi by měla spíše shrnovat podstatná fakta než jednostranně mámit veřejnost nepravdami a zamlčováním. Měla by upozornit, že opt-out sníží odvody pojištěnce do prvního pilíře o 14 procent.

Co to znamená? Pojištěnec dostane za 30 let z prvního pilíře o to méně, ale peníze budou chybět teď hned, na výplaty stávajícím důchodcům. To se dá kompenzovat buď zvýšením státního dluhu, který už teď narůstá rekordním tempem, nebo snížením valorizací důchodů.

Ani dnes se nedá s průměrným důchodem 10 500 korun příliš vyskakovat, ale kdyby se vládě záměr povedl, roku 2015 průměrný důchod klesne pod 10 tisíc korun. Penzijní reforma způsobí, že se tisíce důchodců budou posouvat do chudoby. A oni se posouvají, zvýšení průměrného důchodu v roce 2012 už nestačilo na inflaci.
Není divu, že ČSSD je rozhodnuta druhý pilíř zrušit. A pokud tato podstatná fakta vláda nechce ve své reklamě říkat, ať dá stejné peníze na reklamu i opozici nebo odborům. Lidé mají právo na pravdivé informace, aby se mohli rozhodnout tak, že toho později nebudou muset litovat.

Zdroj: Právo (16. 5. 2013)
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Řehtal napsal(a):

Nejlepší fór na téma privátního důchodového pilíře vyprávěl v rozhlase Pavel Kohout. Jeho firma prý koupila důchodový fond od privátní společnosti (myslím že šlo o pojišťovnu Allianz). Když se ho moderátorka otázala. proč, co ji k tomu vedlo, odpověděl v tomto smyslu. I když víme, že to v podstatě ani není výdělečný podnik, děláme to pro lidi, jako službu obyvatelstvu.

V to dobu jsem se smíchu nezdržel. Kapitáloví žraloci a burzovní makléři neinvestují pro zisk ale suplují charitu.
16. 05. 2013 | 14:13

antisoudruh napsal(a):

moje babička říkávali:
"Mladí ležáci - staří žebráci." a měla pravdu.
16. 05. 2013 | 14:14

antisoudruh napsal(a):

Řehtale,
asi by jste se divil kolik bohatých lidí dává milodary a kolik se snaží chudým pomoct. Ne každý je egoista. Spíše naopak.
16. 05. 2013 | 14:20

starý jezevec napsal(a):

Pro Řehtal.
Kdyby začal Kohout mluvit pravdu, tak by asi řekl:

Máme vysoký korupční potenciál, umíme zkorumpovat politiky, jako málokdo v této zemi, a tyto státem organizované akce jsou pro nás jako dělané, protože naše prsty sahají až k tvorbě legislativy a neproděláme my, ale občan.
16. 05. 2013 | 14:24

Řehtal napsal(a):

antisoudruh,

opět jste mě rozesmál. Kohoutova charita nemá ani na reklamu. I tu jim financuje stát a vy na mně vyrukujete s charitou. Máte v rezervě ještě další podobný vtip?
16. 05. 2013 | 14:30

Scarabeus napsal(a):

No jedna věc je špatné vládnutí kritizovat(to zvládne kde kdo), druhá věc je vládnout lépe.

Od někoho, kdo aspiruje na funkci předsedy vlády od roku 2014, bych spíše chtěl článek o tom jak bude vládnout on sám.
16. 05. 2013 | 14:30

gaia napsal(a):

aby bylo pak za ty peníze také co koupit.
Tady se už nic nevyrábí a Číňani mohou jednou říci, neprodáme, sami máme málo.
16. 05. 2013 | 14:30

Živnostník parazit napsal(a):

Bohuslave nepůjdeš na mateřskou?
Kdy vrátíš náhrady.
16. 05. 2013 | 14:32

Dluhoslav napsal(a):

Nejhorší ekonom v dějinách kritizuje.
Chachacha.
16. 05. 2013 | 14:36

Ládik!!! napsal(a):

Tak marka za 3 kačky už nebude, Valtr to vzdal...
16. 05. 2013 | 14:37

antisoudruh napsal(a):

Řehtal,
opravdu? A že vy to tak všechno víte? Nechcete na Kohouta podat trestní oznámení? Myslím, že by to je vaše občanská povinnost. A nebo se tu jenom vyprazdňujete?
16. 05. 2013 | 14:39

Ládik!!! napsal(a):

Bohušu,
zato ty jsi pilíř, že bys mohl jistit lochovický most.
16. 05. 2013 | 14:41

gaia napsal(a):

Ládik!!!

kéž bys to už vzdal i ty. to by tu bylo krásně.
16. 05. 2013 | 14:44

vico napsal(a):

Zoufalci Nečas s Kalouskem se doškrtali k druhé nejvíce neprosperující ekonomice v EU. Páchat sebevraždu lze mnoha způsoby, ale vlastníma rukama se škrtit a ještě to vydávat za "léčbu", tak to se jen tak nevidí.

Předseda vlády tragikomik Nečas s vážnou tváří Fríga na mašině tvrdí, že SKarty byly zavedeny bez jeho vědomí :-) A tenhle člověk vybírá u českých knedlíků vlezné na mejdan, který se však bude konat za třicet let.

Čekám, kdy bude vláda plošně organizovat pro budoucí důchodce bezplatné autobusové zájezdy na Křivoklát v jehož rámci se budou rozdávat grilovaná polská kuřata a podepisovat důchodové smlouvy. Kdo se přihlásí do druhého pilíře, dostane zdarma škrabku na zeleninu a tři utěrky.

Vybrat si do reklamy právě herce Duchoslava, který ztvárnil roli třídního gaunera Cabadaje, jen dokresluje zoufalství našich vládních tragédů.

Celé to osmileté vládnutí pravice je jeden velký průser, který stejně v závěru končí zvyšováním daní a kdejakých poplatků, před kterými ti spasitelé tolik varovali.

K čemu vlastně celá ta taškařice byla? Aspoň že máme ty fotovoltaické elektrárny. Díky tomu i my a ne jen Angláni máme opět šlechtu. Fotovoltaické barony.
16. 05. 2013 | 14:44

Aleš napsal(a):

Listé je že 2. pilíř je podvod, jediní kdo vydělají jsou správci fondů- kamarádíčci ODS.
Ukládat si peníze 30-35 let, 25 let chtít čerpat a doufat že 55-60 let bude klid bez krizí a výnosy na účtech může jen blb. Všem doporučuji pohled na grafy fondů- co udělala krize r. 2008- poklesy běžně o 45%, mnoho miliard ztrát. Dalším nevěřícím doporučuji se podívat kolik mají dnes lidi kteří si spořili za socialismu. Tehdy byl v Praze starší dům za 80-90000. Kdyby ty peníze dali do spořitelny, průměrný plat stoupl cca 8 x, zkuste dnes jít do realitky v Praze že máte 640-720000 a chcete dům na atraktivním místě. A to počítám dle platu, nikde by vám tolik úroků v Bance nikdy nedali, spíš by prachy zmizeli spolu s Union Bankou a ostatními bankami a kampeličkami.
Až budete chtít důchod, váš správce fondu bude možná na Bahamách soused V.Koženého.
Reklamní kampaň za státní perníze je ostudná, další stamiliony v tahu.
16. 05. 2013 | 14:58

politické řeči se vedou a voda plyne napsal(a):

Moje babička říkala pojišťovákům agenti s teplou vodou.

Hrabal, který kapitalismus zažil a sám pojišťováka dělal věděl přesně o co jde.

Generační zkušenosti nejsou přenosné.

Ale Bohuslava přece pamatujeme my sami. Už nám jednou o svých volebních slibech řekl, že by musel být blbý, aby je plnil.
Ne?

Jestli je dnes ČSSD rozhodnuta druhý pilíř zrušit, neznamená to vůbec nic.
Za rok se zcela beztrestně může rozhodnout jinak.
Její koaliční partner TOP09 ji k tomu může přimět a taky přiměje.
Takže bude mít "alibi".

Kdyby Bohuslav řekl, že pokud bude sestavovat příští vládu, zavazuje se druhý pilíř zrušit, bylo by to o něco lepší.
Pokud by řekl na tom stojím a necouvnu.
V případě, že bychom mu to ovšem chtěli věřit.

Kdyby ovšem řekl, že pro něj asociálové Schwarzenberg s Kalouskem jako koaliční partněři nepřicházejí za žádných okolností v úvahu, bylo by to už nějaké slovo.
16. 05. 2013 | 15:07

Rudi Koutek napsal(a):

Ales napsal:
"Dalším nevěřícím doporučuji se podívat kolik mají dnes lidi kteří si spořili za socialismu. Tehdy byl v Praze starší dům za 80-90000. Kdyby ty peníze dali do spořitelny, průměrný plat stoupl cca 8 x, zkuste dnes jít do realitky v Praze že máte 640-720000 a chcete dům na atraktivním místě."Starsi dum v Praze za 80-90 000 Kcs v Praze? V kterem roce? 1956? Anebo 1986? Nestacim se divit.
16. 05. 2013 | 15:12

gaia napsal(a):

ta reklama s Hubnerem je taky pěkně trapná.

to si někdo pořídí 2 děti a manželku o 30 let mladší a myslí, že je z důchodu uživí. Na to samozřejmě důchody konstruovány nejsou.
Pak musí chudák vystupovat kvůli pár šupům v takových trapárnách a ještě si senilně myslet, že mu to lidi zbaští.
16. 05. 2013 | 15:19

starý jezevec napsal(a):

Pro Rudi Koutek.
Pojistit se a spořit na penzi šlo i za komunistů a já spořím už více než třicet let.
Při dosažení 60 let jsem měl dostat roční plat, ten původně roční plat dnes je méně než měsíční plat a pokud bych od toho odečetl různé poplatky, dříve placené měsíčně dnes ročně, tak ve svých šedesáti, pokud se jich dožiji, dostanu poukázku na večeři pro dva v průměrné restauraci.

Je to podobně, jako s jiným pojištěním, živíme pojišťováky a něco málo nám z toho dají.
16. 05. 2013 | 15:20

JC napsal(a):

vico
Nepropadejte socanskému pábení, že když my klesáme o 0,1% a ostatní rostou
o 0,1%, my půjdeme o žebrácké holi a jim budou létat pečení holubi do úst.
Osataně, ona 80% státní sekyra ve vztahu k HDP určitě nevznikla tím, že by naše západní vzory škrtaly, spíš naopak.
Takže bych radil zklidnit hormon. Až to místo Nečase vezme dluhoslav určitě se
zařadíme k těm ostatním "vyspělým"...růst 00prd a sekyry srovnatelná.
evidentně po tom toužíte.
16. 05. 2013 | 15:24

Analytik napsal(a):

V Česku máme několik schopných podnikavců, kteří dokáží za vidinu tučného zhodnocení vymámit od prostých občanů i poslední korunu a úspory na jejich vlastní pohřeb. Tito šikovní lidé jsou však policií stíháni pro podvod a zpronevěru.
Proč jejich špičkové schopnosti nevyužije MPSV a MF k propagaci svých nekalých cílů?
Ti lidé dokáží lhát přímo do očí a jejich oběti jsou jim za to vděčny, zatímco když promluví běžný agitátor druhého pilíře, oslovení berou nohy na ramena nebo bejkovec do ruky.
Proč ti šikovní zloději nemohou lhát ve prospěch státního zájmu. Výsledek bude přece úplně stejný - ožebračení střádalové a defraudované fondy.
16. 05. 2013 | 15:29

český maloměšťák napsal(a):

1. Penzijní fondy jsou spokojeny s tím, jak vláda chystá tkzv. důchodovou reformu /která nijak neřeší problém demografických změn - což bylo hlavním východiskem argumentace pravicových šizuňků... proč je tedy třeba oslabit první pilíř (pokud z něj vyvedeme ty bohatší - tak zákonitě časem klekne)/.
2. Náhle se ale po tlaku veřejnosti mění povinnost přejít do druhého pilíře /což je klasickým příkladem toho, jak kvazipravicoví šizuňkové jednají...dále viz např. S karta, Julínkem slibované násobky z privatizace VZP.../.na dobrovolný vstup. Přijímají se určité regulace.
3. Penzijní fondy dávají svou nespokojenost najevo např. tím, že se vyjadřují, že do takového byznysu nepůjdou/dokonce i ING /, tvrdí, že minimálně potřebují 200 000 hejlů ...jinak bude systém pro ně ztrátovým. Dále tvrdí, že vláda penzijní reformu nedobře a málo vysvětluje /tím míní to, aby daňový poplatník zaplatil část výdajů na marketing a reklamu jejich produktů/. Hejlů je zatím jen cca 30 000.
4. Hejlů nepřibývá tolik, jak by si naši kvazipravicoví šizuňci přáli /jej jich necelých 40 tis/ - a to se blíží dead line pro vstup těch hejlů, co jim je nad 35 let /. Situace není dobrá . ...z hlediska těch fondů, které vydržely do poslední chvíle a těch kvazipravicových šizuňků, co si stále myslí, že někomu něco svými návrhy, propasírovanými demokratickým sítem...vyřešili či vyřeší.
5. Nezbývá než si vyhrnout peníze daňových poplatníků...a chutě do toho !
(snad nám pak reklamky či televize dají slevy v našich stranických kampaních)
Není to mnoho - jde o pár desítek milionů. To se v té rozkrádačské partě ztratí.

Jen mi není jasné, jak na to odpoví úřady pro hospodářskou soutěž.
Proč stejně Kalousek nepošle například i na propagaci 3. pilíře, prvního pilíře...stavebního spoření, investičního životního připojištění, terminované vklady, investice do Blue Chips (na pražské burze tedy spíše do Dead Chicks)...???!!??
Kalousek si asi myslí, že ty peníze, ze kterých žije i on...že mu je naděluje samotný Bůh a že on, coby exbratr , má právo si s nima dělat to, co mu zrovna našeptávají hlasy.
16. 05. 2013 | 15:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Mariane,

jsou k tomu dva důvody:

1) nikomu narozdíl od Vás sprostě nenadává ani jinak neporušuje zdejší pravidla (jen je nevkusný, ale to je jeho věc).

2) zkuste si někde zjistit, jaké v tomto ohledu existují možnosti i.e. jaké mám k dipozici

Libor Stejskal

P.S. Budete-li zde lidi nazývat "hovadem", budu mazat vše, co sem napíšete.
16. 05. 2013 | 15:42

český maloměšťák napsal(a):

..ještě že hoši ze Strakovky /chudák Straka..kdyby jen tušil, jaký tento název jednou dostane význam/ nepropagovali na bilbordech za peníze daňových poplatníků např Drábkův a tak i Schwarzenbergův program " arbeit macht frei".
Představte si ty plakátay :

"Práce vychovává"
" Každému jeho oranžová vesta "
"Sociální pojištění je jedna velká marxistická lež - jen prací se staneš znovu svobodným"

Naštěstí jim Ústavní soud sdělil, že porušování lidských práv nelze uzákonit.
16. 05. 2013 | 15:47

Aleš napsal(a):

Na jednu stranu vám ukradnou stavební spoření uzavřené na 5 let, na druhou stranu dávají peníze a kampaně abych vstoupil do fondu který budu 35-40 let platit a 25 let chtít vybírat. Kde bude koruna i celý čecháčkov za 60-65 let, to ještě neví ani pánbůh. A stačí se podívat co vše se stalo s penězi a státem uplynulých 60 let, a to byla doba kdy byl relativně mír, Rusové a USA respektovaly Jaltské dohody. Teď nevím ani co bude s korunou a Eurem do konce roku. Kdo má aktiva v bankách a fondech, ví že vydržet jeden rok aby se vám vrátila alespoň inflace je makačka na bednu
16. 05. 2013 | 15:56

Ládik!!! napsal(a):

gaio -
děkuji za přízeň...
děkuji
děkuji
děkuji..
16. 05. 2013 | 16:00

gaia napsal(a):

Ládik!!!

děkuji za odpověď...

zalez
zalez
zalez
16. 05. 2013 | 16:08

Kelt napsal(a):

JC,
je lépe dříve si najít fakta a ne jen pindat jen tak z "voleje".
Kalousek je totiž mistr v prognozování vývoje HDP.
V rozpočtu na rok 2009 měl růst HDP +4,5%.Ono to bylo 4,5% ale MINUS,tak vyprodukoval nejvyšší schodek SR v historii ČR téměř 200 mld.Kč.
Pro letošek byl skromější,enem 1,7%.Skutečnost je "zatím"propad O,9%.
Pro SR to znamená výpadek příjmu ve výši cca 30 mld.Kč,pokud to nebude koncem roku horší.Maličkost-že?
Státní dluh vzroste letos oproti roku 2006,kdy ten neschopný "Dluhoslav"končil o 1 BILION Kč,v relativní výši z 28% k HDP na 45% k HDP.

Jsme třetí rok v recesi-okolní země rostou,i když jen mírně.ČR je stále pod úrovní HDP z roku 2008.
Kde asi udělali modří soudruzi chybu?
Vláda,kde sedí negramotní ideoologové a jeden opilec na postu MF,tak to nemůže dopadnout jinak.
16. 05. 2013 | 16:09

Ládik!!! napsal(a):

gaio -
tolik lyriky snad ani neunesu.
16. 05. 2013 | 16:25

Marian napsal(a):

Dík za vysvětlení, pane Stejskale, máte pravdu.Slibuji,že hovada už nebudu urážet, nezaslouží si to.
16. 05. 2013 | 16:26

oranžáda pitomá napsal(a):

nějak mi tak, pří vší té kritice socialistického parazita Sobotky vypadlo, jak tu situaci s důchody budou sosani řešit sami........ já bych řekl, že asi nijak, počkají čtyři roky a po nich potopa.
16. 05. 2013 | 16:27

Ládik!!! napsal(a):

Mariane,
máte problémy s vyměšováním?
16. 05. 2013 | 16:28

Kelt napsal(a):

Oranžádo-ten přívlastek Vám sedí.
Za těch "sosanů"byl důchodový účet koncem jejich éry v PŘEBYTKU.Stačí si kliknout na stránky ČSÚ.
Teprve Topolánkovy "reformy"znamenají od roku 2008 trvalý deficit důchodového účtu,který se blíží 5O miliardám.
Přitom "sosani"valorizovali důchody v plné výši inflace a 1/3 z růstu průměrné mzdy.
Tato vláda valorizuje pouze z 1/3 inflace.
Tak nevím jestli jste takový,jak se presentujete v "NICKU",nebo máte máte pavlovův reflex slintání,když vidíte text nějakého"sosana".
16. 05. 2013 | 16:48

Baba napsal(a):

Pan Sobotka promine, našinec ještě pořád neví, jak se stane, že člověk nemůže za dne udržet víčka otevřená. Leda by byl zdravý.
16. 05. 2013 | 18:25

Baba napsal(a):

Zase jste někoho potěšila, milá Máňo.
16. 05. 2013 | 18:45

čert }:o) napsal(a):

reklama s andělskýma očima a Sobotka s křížkem po funuse
Dnes je vskutku krásný den =o)
16. 05. 2013 | 20:01

JF napsal(a):

nákup akcií (resp. akcie = úvěr bez splatnosti) je v podstatě anonymní neúčelový úvěr, který je krytý jen tím že tento anonymní neúčelový úvěr opět někdo jiný poskytne. Že to je v principu hra s černým Petrem je nabíledni.

Spíš bych to viděl na fest průběžný systém a kumulaci kapitálu přes vklady u bank a zákaz debetních a jiných spotřebitelských úvěrů jako lichvu. Podobně i zákaz prodejů s tzv. nulovým navýšením - resp. koupě za hotové obsahuje splátky vlastně nečerpaných úvěrů. (to je absolutní lichva!)

Celý tento finanční kasínovitý systém je postaven na nucení do lichvářských půjček (i nečerpaných ;.) a nuceného "spoření" v burzovním kasínu v držbě černého petra.

Tohle je eroze finančního systému ... ale je jasné zda tohoto nejsou politické strany je přívěskem a vlastně nám drahou a zábavní ozbobou. ;-)

ps: asi by mělo hodně lidí z finančního sektoru jít dělat něco užitečného - třeba to ty veřejně prospěšné svazácké prácičky v rámci akce Z.
16. 05. 2013 | 22:56

Joe Ratata napsal(a):

Když někdo vstoupí do II.pilíře,dobřemu tak!
Té pětistovce,ke které mu stát údajně přidá sedmsetpade,aby mu pak ze státní penze vzal tisíc a jednu osminu všech peněz,které tam nastrká mu sebrali fondy na správu,přičemž zhodnocení bude pod inflací (pokud nebude mínusové),já říkám daň z hrabivosti.
17. 05. 2013 | 07:35

Grőssling napsal(a):

Tak nevím, který veleduch české pravice to řekl. Klaus, Kalousek, nejspíš to staré ochrápané kníže. Prý se máme nejlíp jak jsme se kdy měli.

Už ale neřekl, že to, že se máme jak se máme ( a 60 % populace si nemyslí, že nejlíp ) pak, je to také díky vládnímu dluhu již téměř na úrovni 50 % toho co tento stát za rok vyprodukuje na HDP ( nepočítám dary od EU za rozprodání republiky a místního trhu ).

"To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují." Říkal Švejkovi jeden klasik ve vojenské uniformě s křížkem na krku.

Tak OK oslavovatelé dneška, vymažme najednou půlku státního dluhu ( cca 800 000 000 000 Kč, slovy osmn set miliard korun českých ). Jak by se to dalo taky udělat ? Důchody a dávky dělají za rok asi 50 % státního rozpočtu, takže pokud by se důchodci rok pásli na louce a nebrali žádné důchody ( a příjemci jiných dávek své dávky ) snížíme státní dluh na polovinu. A pokud by se všichni pásli na trávě u řeky ještě rok, budeme bez dluhu úplně.
Tak takhle se máme nejlíp jak jsme se kdy měli. Jenže na dluh a to nepočítám dluh skrytý.
Nebo jinak, pokud bychom dluh natvrdo a rychle splatili, klesl by HDP Česka o 30 % a dostali bychom se někam na úroveň roku 1970. Ne vysmívaného roku 1989, na ten bychom daleko neměli.

No a protože si vláda buržoazie neví rady, tak holt vymýšlí ptákoviny jako II. pilíř a jiné zlodějny.
17. 05. 2013 | 07:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy