Proč "neporcovat medvěda"?

15. 11. 2007 | 09:30
Přečteno 6322 krát

Nejprve chci uklidnit všechny přátele životního prostředí a ochránce zvířat, řeč bude o státním rozpočtu, rozhodně ne o skutečných medvědech.

Poslanecký klub ČSSD v současné době vede dosti složitou debatu o tom, zda se při projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2008 zúčastnit schvalování desítek či možná stovek individuálních investičních dotací na nejrůznější veřejně prospěšné projekty v regionech, či zda tuto letitou a zavedenou praxi při dalším jednání o rozpočtu odmítnout. Pro tento každoroční proces se v poslední době mediálně vžilo pojmenování „ porcování medvěda“. Nemohu předjímat, jak nakonec dopadne hlasování poslanců ČSSD na jednání klubu příští úterý ( den po té se pak odehraje i klíčové jednání rozpočtového výboru), přesto si myslím, že existují dobré důvody proto, aby se poslanci ČSSD tohoto procesu neúčastnili.

Především veřejná (i mediální) diskuse o tzv. porcování medvěda zcela spolehlivě odvádí pozornost od skutečných problémů návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2008. Rozpočet šetří na investicích do budoucnosti, podsekává výdaje na vědu a výzkum, krátí dotace vysokým školám a navrhuje pokles reálných mezd učitelů. Návrh rozpočtu nedostatečně valorizuje důchody, krátí podporu drobným podnikatelům i podpory na bytovou výstavbu. O tom všem se ale nikde pořádně nedozvíte, veškerý prostor zabírá debata o individuálních investičních dotacích, prosazovaných poslanci na základě celé řady ( jistě oprávněných) požadavků obcí, krajů či různých organizací. Jen rozpočtový výbor obdržel v minulých měsících více než 1200 nejrůznějších žádostí. Tzv. porcování medvěda přitom ve skutečnosti zasahuje jen minimální část rozpočtu. Celkové navržené výdaje státu pro rok 2008 činí 1,1 bilionu korun, individuální návrhy by přerozdělily maximálně cca 0,2 až 0,5 procenta této částky. Jsem přesvědčen o tom, že vynechání této diskuse by vytvořilo na jednotlivých klubech, výborech, plénu Poslanecké sněmovny i v médiích dostatečný veřejný prostor k debatě o skutečných silných a slabých stránkách vládního návrhu rozpočtu. Jako opoziční poslanec bych si to přirozeně velmi přál. Pokud nebude veřejná debata o přípravě rozpočtu redukována jen na nejrůznější více či méně uštěpačné komentáře k „porcování medvěda“, pomůže to i kvalitě a vážnosti celého rozpočtového procesu a možná i pověsti Poslanecké sněmovny jako celku.

Druhým novým argumentem proti je fakt, že Poslanecká sněmovna nedávno schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní pro obce a města, tzv. RUD. Pro tento návrh hlasovala jak koalice, tak i celá opozice. To se u mnoha vládních návrhů nestává. Takto mimořádné politické shody bylo dosaženo zejména proto, že novela zvýší příjmy obcí a měst o 4,5 miliardy korun. Novela RUD tedy může řadě obcí a měst kompenzovat případné neposkytnutí individuálních dotací ze státního rozpočtu v roce 2008. Jistou perspektivní možnost kompenzace mohou představovat i některé operační programy z fondů EU (bohužel mají velké zpoždění).

A do třetice, možná by bylo užitečnější peníze, určené na individuální investiční dotace věnovat raději na nějakou skutečně důležitou výdajovou prioritu, kde peníze v návrhu rozpočtu prokazatelně chybí. Třeba na vyšší platy ve školství.

Pro jednotlivé poslance (nejen ČSSD) rozhodování o tom, zda „porcovat či neporcovat medvěda“ nebude vůbec jednoduchou záležitostí. Představitelé samospráv, občanských sdružení i voliči tak nějak přirozeně očekávají, že poslanci z jejich volebních obvodů budou pomáhat i při řešení jednotlivých velmi konkrétních problémů. Ať už je to havarijní stav školní budovy, nebo třeba stavba kanalizace, domova důchodců nebo čističky. Na každého poslance (i senátora) je v tomto směru vytvářen i odpovídající veřejný tlak. Prosazování takových návrhů prostřednictvím změn zákona o státním rozpočtu je pro řadu obcí či měst často poslední možností, jak nějaký takový vážný problém vyřešit. Pokud tedy dojde ke změně a tato praxe bude v letošním roce při schvalování zákona o státním rozpočtu opuštěna, nebude to rozhodně přijato pouze pozitivně. Například Svaz měst a obcí sice oficiálně poslanecké individuální investiční návrhy ze státního rozpočtu odmítá, na druhou stranu naprostou většinu žadatelů, kteří se písemně obrací na Rozpočtový výbor, tvoří právě města a obce, od těch nejmenších až po města statutární.

Přesto se domnívám, že je dostatek argumentů, proč tentokrát „medvěda neporcovat“.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kluk z ulice napsal(a):

Možná je to takhle, možná ne.

Může a neusí jít o toto: Někdo dá peníze na volební kampaň a při porcování medvěda jsou mu ze státního rozpočtu vráceny. Tedy obyčejný kriminální čin, který by měl být zakončen pobytem v kriminále. Tak proč váhat? Máte jedinou možnost jak své politické soky vyřadit na dlouho ze hry. Neúčastnit se rozkrádání - to je ono.
15. 11. 2007 | 10:08

Mirek napsal(a):

Pozoruhodné je, že morální zábrany pro porcování medvěda ČSSD objevila až nyní. Dokud byla vládní stranou, tak z medvěda létaly cucky.
15. 11. 2007 | 10:11

hv napsal(a):

"Predstavitele samosprav, obcanskych sdruzeni a obcanu ocekavaji ..." (porcovani medveda).

Mohu za sebe rici, ze tento netrasparentni zpusob financovani neocekavam. Ocekavam, ze tyto pripady (nektere potrebne) se budou resit systemove a nikoliv "individualne|. V pripade porcovani medveda nejde v nasem state ani o to, kdo s koho, ale kdo s kym a za co.

Az bude porcovani medveda v mire zanedbatelne, ktere neni mozne vyresit systemove, zatleskam. Ale v soucasne situaci to ukazuje na jedine - jde stale o nesystemove a partikularni zajmy a odrazi to i vicemene zpusob konstrukce tohoto rozpoctu.
15. 11. 2007 | 10:13

Bobo E napsal(a):

Souhlasím se zrušením "porcování medvěda", jen mi to přijde od pana Sobotky velice pokrytecké - ještě minulý rok on i jeho kolegové z ČSSD porcovali, až z toho byli celý upocení. A najednou je porcování špatné. Že by brek dítěte, kterému vzali bábovičky? Asi ano, ČSSD totiž nejspíš při letošním porcování neukrojí takový díl, aby je uspokojil :)
P.S: Pokud si chcete přečíst opravdu fundovaný ekonomický názor někoho z ČSSD a ne věčné lamentování, jak vláda všem bere, přečtěte si dnešní blog pana Havla.
15. 11. 2007 | 10:24

Deny napsal(a):

Pane Sobotko, osvěžte mi prosím paměť, jak jste "porcoval mědvěda" v minulosti pro Telnici. Jak to tenkrát bylo? Dotace pro sportovní oddíl Sokol nebo to byl jiný oddíl? Fakt už nevím, ale televize na to upozorňovala
15. 11. 2007 | 10:29

bigjirka napsal(a):

Pozdě, ale přece. "porcování medvěda" je nechutné.
15. 11. 2007 | 10:30

pajathc napsal(a):

Nevážení socialisté, měli jste dlouhých osm let na to, abyste se "porcování" jako vládní strana neúčastnili. Teprve nyní však začínáte hledat důvody, proč se tohoto nesystémového dělení peněz nakradených produktivním občanům neúčastnit. Je to dlouhé vedení nebo jen nutná opoziční rétorika?
15. 11. 2007 | 10:32

Bobo E napsal(a):

Ano, je to nechutná praxe. Jen mě zaráží nechutný názorový kotrmelec pana Sobotky.
15. 11. 2007 | 10:33

Jarda napsal(a):

"je dostatek argumentů, proč tentokrát „medvěda neporcovat“. " dostatek duvodu bylo i za vlady CSSD kdyz jsi ty sam, Sobotko, drepel na statni pokladne...
Veletoce socbolseviku mne nikdy neprestanou prekvapovat...
15. 11. 2007 | 10:41

kancelářská_myš napsal(a):

Financování opravdu nejnutnějších požadavků samospráv a NNO by se mělo řešit systémovým opatřením v rámci státního rozpočtu, nikoliv netransparentním "porcováním". Bohužel nešvar trvá, a i kdyby se porcování nakrásně zakázalo, dopadlo by to stejně jako loni, kdy MF Tlustý na "medvěda" nevyčlenil žádné peníze, a poslanci to nestydatě a nemravně řešili na úkor mandatorních výdajů státu - tu sebrali miliardu z důchodů, onde sebrali miliardu z peněz na zdravotní pojištění důchodců a dětí,pak ukrojili ze splátek státního dluhu.....a porcovali zástupci všech parlamentních stran. Hnus a bída...
15. 11. 2007 | 10:41

Michals napsal(a):

zkusme se oprostit od sympatií a podívat se na Sobotkův návrh čistě logicky. Mnozí zde píší, že za socanů se medvěd rozděloval a teď když jsou v opozici, tak to chtějí zrušit. proto označují Sobotku za pokrytce.
já si myslím, že je trochu naopak. Vládní strany přece žádného medvěda nepotřebují - uspokojí si své zájmy prostřednictvím min isterstev - a tedy vládního návrhu státního rozpočtu. Medvěd je výhodný spíše pro opozici.
myslím si, že Sobotka toleroval medvěda, protože chtěl mít dobré vztahy s opozicí. Nyní je zjevné, že nechce využívat výhod, které sám dříve opozici poskytoval.
Zajímavá by tedy byla spíše diskuze o tom proč....
15. 11. 2007 | 10:43

Saliven napsal(a):

Vážený pane Sobotko - stejně jako Vy sdílám názor, že porcování medvěda není dobrá věc a jsem rád, že už jste to v parlamentu někteří pochopili.

Dovolil bych si ale ostře nesouhlasit s pasáží "A do třetice, možná by bylo užitečnější peníze, určené na individuální investiční dotace věnovat raději na nějakou skutečně důležitou výdajovou prioritu, kde peníze v návrhu rozpočtu prokazatelně chybí. Třeba na vyšší platy ve školství."

Domnívám se totiž, že platy ve školství by rozhodně neměly být zvyšovány na úkor investic. Naopak jsem pro masivní investice i za cenu určitého zadlužování (což ovšem musí být samozřejmě spojeno se systémovostí - ne jako když se u nás staví dálnice). Přeji hezký den a hodně úspěchů ve Vašem úsilí ke zrušení "porcování medvěda", myslíte-li to skutečně vážně.
15. 11. 2007 | 10:44

igloo napsal(a):

Pokrytectví a alibismus nejtěžšího kalibru.
15. 11. 2007 | 10:46

Saliven napsal(a):

Jarda:
Jen jestli vás taky překvapují veletoče ODS - např. "Nebudu jmenovat vládu založenou na jednom nebo dvou přeběhlících" - V. Klaus, postoj ODS k přímé volbě prezidenta, posílení pravomocí BIS k monitorování telefonických hovorů nebo změny volebního systému. Zrovna tenhle "veletoč" (i když ten termín je poněkud v tomto případě prapodivný) je jednoznačně směrem k lepšímu a měl by takovou iniciativu přivítat každý.
15. 11. 2007 | 10:48

Saliven napsal(a):

Ještě jedna věc pane Sobotko: Přesto se domnívám, že je dostatek argumentů, proč tentokrát „medvěda neporcovat“.

Jen tentokrát nebo navždy? Jestli jen tentokrát, tak nechápu jaký to má smysl.
15. 11. 2007 | 10:49

Jirka napsal(a):

Pane Sobotko, kéž by se za ty peníze stavěly čističky a oopravoval havarijní stav škol, staví se za to naprosto nadstandartní věci jako například tělocvičny s bazénem v malinkých obcích.
Ale v podstatě veškeré dotace, ať už české nebo evropské je porcování medvěda a to už je o jiných penězích, tady se do toho opřete a zrušte konečně veškeré dotace.
15. 11. 2007 | 10:54

hv napsal(a):

Michals:
Zapomnel jste jeden dulezity argument. Porcovani medveda je vyhodne pro toho, kdo v poslaneckych lavicich najde nejvic hlasu. Coz vetsinou opozice nebyva
15. 11. 2007 | 10:55

Bobo E napsal(a):

Samozřejmě, že myslel tentokrát - ČSSD totiž nemá ve sněmovně takovou páku, aby si "urvala" tolik, kolik potřebuje. Ale kdyby náhodou vyhráli příští volby a mohli si ve sněmovně dělat, co by chtěli, to by se to znovu porcovalo.
15. 11. 2007 | 10:56

Pavel B napsal(a):

Pevně doufám, že svůj negativní postoj k porcování přehodnotíte. Nestane se nic jiného, než že poškodíte Vám spřízněné zástupce ve samosprávách. Ostatní strany si rozdělí zbylé peníze mezi své věrné a příznivci ČSSD utřou nos. Pro takovýto postoj byste nejdříve museli přesvědčit všechny parlamentní politické strany.
15. 11. 2007 | 10:57

Jarda napsal(a):

to Saliven. Kdyz uz citujes Klause, pripomenme si kdy svuj veletoc provedl...
Bylo to pote co jej Paroubek poslal s jeho navrhem reseni patove situace do riti. A to aniz by si to promyslel, aniz by byl vubec schopen nejake diskuse a hledani reseni...
A kdyz uz je rec o prebehlicich. Myslis ony "konstruktivni poslance", kterymi se socbolsevici v cele s Jyrkou ohaneli, ze je maji schovane v rukavu? A ze jsou oni "kostruktivni poslanci" ochotni podporit vladu CSSD? Ovsem to byla jeste doba kdy si Jyrka a spol mysleli ze pretahnou poslance trojkoalice. To se tehdy jednalo o "konstruktivni a rozumne" poslance. Kdyz zjistili, ze oni "konstruktivni a rozumni" poslanci pochazeji ne z tabora trojkoalice, ale z jejich vlastniho, nastal obrat a z "konstruktivnich a rozumnych" poslancu se stali "zradci, zkorumpovane kreatury"....
15. 11. 2007 | 10:58

Saliven napsal(a):

Jarda:
Předně bych tě rád požádal, abys nepoužíval termín socbolševici, protože mě to jakožto sociálního demokrata uráží. Za 2. mi přijde, že jsi apriori proti socdem, z čehož si jejich selhání všímáš více a hodnotíš tvrději - měli bychom se všichni snažit o maximální možnou objektivitu. To čemu říkáš veletoče je prostě politika - může se ti to nelíbit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno co můžeš dělat - jde o prosazení programu pro voliče a v neposlední řadě též o koryta. Do zákulisních jednání nikdo z nás běžných smrtelníků nevidí, takže nevíme kloudně proč. Co se týče přetahování poslanců tam je legitimita spíš o programu - a to, že P+M podporují program, který nemá s programem socdem nic společného, tedy zrazují voliče. Pokud by se (třeba) Zelení dohodli s Paroubkem na programovém průniku tak by to nebylo přeběhlictví jako takové. Já to zkrátka beru ve vztahu k programu - pokud kopeš za program, nemusíš nutně kopat za partaj (to ale zcela evidentně případ P+H není).
15. 11. 2007 | 11:10

Michals napsal(a):

rpo hv:
myslím si, že nemáte pravdu. Porcování medvěda (návrh rozpočtového výboru) byl vždy(pokud byla vyjímka, tak se omlouvám za nepřesnost) podpořen drtivou většinou hlasů. Toto rozdělování tedy neprobíhalo bojovným hlasováním, ale konsenzem s opozicí - právě protože to byla příležitost pro opozici, jak realizovat konkrétní akce (píši to bez emotivního zabarvení, zda potřebné, či nikoli).
Bojové hlasování bylo až o celkovém návrhu - tedy zda projde rozpočet jako celek.
15. 11. 2007 | 11:12

Jenda napsal(a):

Pane Sobotko.U Vás,mne již nic nepřekvapí.Celou dobu co tato nechutná taškařice v parlamentu prbíhá se toho se zapálením Vám vlastním zůčastňujete,abyste náhle procitnul?Nezlobte se,ale Vám a vaší straně nevěřím ani to,že jste Demokratičtí socialisté.Pokud,nedej Bůh v budoucnu někdy vyhrajete volby tak nám zcela určitě ukážete jak snadno se dají měnit názory a tím i Váš dnešní.Váš"Vůdce"je toho temným příkladem.Co názor to otočka o stoosmdesát stupňů.
15. 11. 2007 | 11:12

Jarda napsal(a):

Saliven:
1) Je mi jedno co te urazi. Me urazi chovani a jednani vas socbolseviku...
2) jiste, veletoce jsou soucasti politiky. Jde o to na co ma volic zaludek. Napriklad na veletoc Klause, ktery zlomil hul nad politiky a patovou situaci, kdyz jej sef jedne ze dvou nejvetsich stran bez skrupuli poslal k sipku, slusne receno, s jeho navrhem reseni situace?
Nebo na to ze ministr financi, zodpovedny za skokovy narust zadluzeni je najednou nejhalasnejsim kritikem kazde koruny ktera vyjde ze statni pokladny? A kritizuje i porcovani medveda, ackoliv za jeho vlady a dohledu nad pokladnou byl mnohem vetsi a nevadilo to? Keca co by se melo a jak by se melo. Ale ze v dobe, kdy byl zodpovedny za statni pokladnu, nedelal nic a situaci jen zhorsoval, o tom radeji skromne mlci.
3) precti si slib poslance. Neni ve snemovne za stranu. Vykonava mandat dle sveho vedomi a svedomi. Kdyby meli jednat podle rozhodnuti strany, nebylo by nutne mit 200 poslancu. Stacilo by aby se predsedove parlamentnich stran sesli v hospode a vysledek by byl stejny...
Proste se smir s tim ze Melcak a Pohanka jsou, slovy vas, socbolseviku, konstruktivni a rozumni poslanci, kteri umoznili vyresit povolebni pat. Tebe jen stve, ze jsou z vaseho tabora, jinak by ti to bylo sumak....
15. 11. 2007 | 11:22

Saliven napsal(a):

Jarda:
Jestli si sem chodíš jen schladit žáhu a kompenzovat každodenní frustrace, tak si na to najdi jiného oponenta. Kde není slušnost, nemůže být slušná diskuze.
15. 11. 2007 | 11:23

hv napsal(a):

Michals:

Mozna, ze nemam pravdu (museli bychom to asi presne propocitat), ale vas argument to neprokazuje. Hlasovani nemusi probehnout bojovne, ale konsenzualne (rozumej spoji se ty se stejnym zajmem i napric stranami), presto je velmi nepravdepodobne, ze v hlasovani "vyhravaji" ti s mensim poctem hlasu. Je akorat jasne kdo prohrava - vetsinou normalni obcane, kteri tito "kupovani" nepozaduji.
15. 11. 2007 | 11:23

Saliven napsal(a):

Jarda:
Ještě napíšu poslední věc - Nečas, Langer i Tlustý hlasovali ve sněmovně pro balík zvyšování sociálních dávek za cca 30 miliard včetně pastelkovného. Takže s tím veletočováním sahni do svědomí i těm svým oblíbencům.
15. 11. 2007 | 11:25

Jarda napsal(a):

Saliven:
Usmevne. Socbolsevik bude kazat o slusnosti. Co dal? Komunista prijde s prednaskou o demokracii a nacek bude vzyvat toleranci? :-)
15. 11. 2007 | 11:25

Bobo E napsal(a):

To Saliven: Zelení měli ve svém programu, že neumožní vládu s komunisty nebo vládu s tichou podporou komunistů. Jiří Paroubek hodlal sestavit vládu ČSSD, která by se opírala o podporu KSČM ve sněmovně ( a volby dopadly tak, že kterákoliv vláda bez ODS by podporu KSČM potřebovala). Takže i přetažení dvou poslanců Zelených by znamenalo zradu na voličích strany zelené. Tj. ČSSD nemá co panu M a P vyčítat, protože plánovala to samé. (Ale ODS je předběhla).
15. 11. 2007 | 11:25

Jarda napsal(a):

Saliven:
Kdo byl zodpovedny za statni pokladnu? Proc se snazis hazet zodpovednost konkretniho cloveka z konkretni strany na jine? Jen proto ze se ti to ted nehodi? Tomu rikas slusna debata?
15. 11. 2007 | 11:27

Bobo E napsal(a):

To Saliven: A jaký měla ČSSD vůbec program? Celá jejích volební kampaň byla o tom, co udělá ODS až se dostane k moci. Co udělají oni, pokud u moci zůstanou, to jsem se nedozvěděl. To se potom těžko hledá programový průnik.
15. 11. 2007 | 11:27

Michals napsal(a):

já myslím, že pojmy jako "socbolševici" nebo "modré straky" jsou jen takovým folklórem. nelámal bych si s tím hlavu. Vždy je lepší, když se agrese a frustrace vybije nad klávesnicí počítače, než když propukne nekontrolovaně a způsobí škody...
15. 11. 2007 | 11:27

Saliven napsal(a):

Bobo E:
V tom případě se Zelenými beru zpět, to jsem nevěděl a omlouvám se (tak ne Zelení, ale Lidovci, je to jedno). ČSSD program má - dokonce vedle ODS mínus (modrý leták) byl program ČSSD v bodech (oranžový leták). Jestli ses to nedozvěděl, tak sis to měl najít na netu, počítačově gramotný předpokládám, že jsi.
15. 11. 2007 | 11:30

Michals napsal(a):

pro Bobo E:
jen pro férovost - nejdříve začala ODS s kampaní "KSČSSD", jistě si na ni vzpomínáte a následně začala kampaň "ODS mínus". Přijde mi to, jako zcela srovnatelné použití negativní kampaně - zda je to dobré, je druhá věc...
15. 11. 2007 | 11:30

Bobo E napsal(a):

Lidé tyto hanlivé nálepky převzali od vrcholných politiků. Největší hulváti jsou podle mne Topolánek, Paroubek a Rath. Když si vzpomenu na Zemana, tak si říkám, že jeho urážky a bonmoty měli alespoň nějakou "uměleckou hodnotu", člověk se i zasmál. Ale dneska je to děs. A lidé to samozřejmě přebírají.
15. 11. 2007 | 11:32

Saliven napsal(a):

Michals:
Ovšem tenhle folklor rozeštvává lidi. Boj o koryta se taky vyostřil, že by se snad partaje neshodly na tom, jakou barvu má trávat. Ne, že by byla socdem svatá, ale ODS se drala k moci všemi způsoby. Strany si musí uvědomit, že spolu musí diskutovat a hledat společně východiska, jinak je to k ničemu.
15. 11. 2007 | 11:32

Jarda napsal(a):

Michals:
oznaceni socbolsevici je legitimni od pamatneho Paroubkova povolebniho projevu. Kdy bez skrupuli shrnul hlasy CSSD a KSCM do jednoho...
"Chtěl bych ještě připomenout panu prezidentovi, že v tuto chvíli podle propočtů, které jsou, má levice 101 mandátů z 200, to je většina. Já jsem připraven v tuto chvíli jednat také se Stranou zelených a předpokládám, že tato jednání nějakým způsobem proběhnou"
Dovoluji si upozornit prave na tuto vetu: "Já jsem připraven v tuto chvíli jednat také se Stranou zelených a předpokládám, že tato jednání nějakým způsobem proběhnou"
Na ono JA...
15. 11. 2007 | 11:33

Bobo E napsal(a):

To Michals: Já neříkám, že by ODS měla bůhvíjakou kampaň. Ale alespoň občas řekli, co plánují. Od ČSSD jsem jen slyšel, že pokud je nezvolíme, ODS udělá to a to, ale co oni mají v plánu, o tom nic. Myslím, že to jim prohrálo volby.
15. 11. 2007 | 11:34

Jarda napsal(a):

Saliven:
"Strany si musí uvědomit, že spolu musí diskutovat a hledat společně východiska, jinak je to k ničemu." tohle zni od socbolsevika obzvlaste vtipne :-)))
15. 11. 2007 | 11:34

Bobo E napsal(a):

To Saliven: Jsi nejspíš příznivec ČSSD, já zase ODS. Psal jsi, že se ODS drala k moci všemi způsoby. Pravda to je. A ČSSD se zase snažila všemi způsoby u moci udržet. Takže bych to vuděl asi na plichtu, 1:1. A dokud se tyto partaje spolu nezačnou bavit normálně, klid v zemi nebude. Chtělo by to vyměnit calá vedení obou stran. Nebo alespoň předsedy. To by zemi pomohlo.
15. 11. 2007 | 11:38

Saliven napsal(a):

Jarda:
Je vidět, že fakt máš potřebu jen se do někoho navážet. Řeknu ti tajemství - aby ses měl líp nestačí volit ODS, stačí abys poctivě pracoval a vzdělával se. Jsi zřejmě nezaznamenal kdo mobilizoval, kdo praktivoval "politiku nulové tolerance" a kdo se odmítá s opozicí bavit jak ve sněmovně, tak i u nás na radnici, kde má ODS většinu. Ty prostě vidíš zlo jen nalevo, takže aspiruješ na klasického modrého neobolševika - kdo nejde s námi, jde proti nám.
15. 11. 2007 | 11:40

Saliven napsal(a):

Bobo E:
Já jsem přímo člen ČSSD, ale pod tím cos napsal se klidně a rád podepíšu.
15. 11. 2007 | 11:40

Michals napsal(a):

pro Jardu:
Však mi nemusíte vysvětlovat, proč používáte označení "socbolševici", vždyť jsem psal, že mi to nevadí a mám pro to pochopení, stejně jako pro "modré straky". je to prostě styl komunikace a každý máme nějakou výchovu. je dobře, že se za ni nestydíte a hrdě s ní jdete do světa.
Nevyčítal jsem ani "fuckováčky" ani vulgarity panu premiérovi Topolánkovi. Kdyby se choval jinak, popřel by svůj dosavadní život, výchovu které se mu dostalo od rodičů a tím vlastně sám sebe... navíc, když si takto ulevil v parlamentu, tak vždy ustala fyzická agresivita (kopání do aut a podobně).
Zkrátka si myslím, že takto disponovaní lidé by měli mít svůj venmtil a je dobře, když ho najdou...
15. 11. 2007 | 11:42

Jarda napsal(a):

Saliven:
O vzdelavani a poctive praci tady hlasa nekdo kdo prosazuje progresivni zdaneni. Trestani uspesnejsich a snazivejsich. Ten kdo prosazuje aby za snahu nasledoval spravedlivy trest... :-D
btw nikde jsem nepsal koho volim... Z toho ze nesnasim lzi vas, socbolseviku, a vas populismus jsi vyvodil ze jsem volicem ODS?
15. 11. 2007 | 11:44

Mira napsal(a):

Ať na to vláda vyčlení 1 miliardu. Je tam 200 poslancú. Každý ať dostane 5 mil. a dá je kam chce. Voliči v regionu už posoudí jestli opravil školu nebo nakrmil přeplacené sportovce.
15. 11. 2007 | 11:45

Saliven napsal(a):

Jarda:
Progresivní zdanění nikomu v bohatnutí nepřekáží. To, že je někdo snaživej neznamená, že je bohatej - do života promlouvají i věci, které člověk neovlivní - třeba dispozice a sociální původ.

Jsi ani nemusel psát koho volíš, to je vidět na první pohled. V 95 procentech se v tomhle nepletu. Je škoda, že nesnášíš jenom lži socbolševiků a ostatní toleruješ.
15. 11. 2007 | 11:47

petr napsal(a):

Musím se pozastavit nad tím jak ČSSD ta opoziční role začíná prospívat. Když vládla se tak se méďa porcoval tak, že byly ve sněmovně chlupy až za obrazy. No a najednou ta změna. Stejně jako s radarem! Buď jsou v ČSSD pěkní pokrytci a nebo jim začalo svítat. Hlavně aby toto nezapomněli až se zase proderou k veslům. A že to díky "aktivní" politice ODS nemusí dlouho trvat, je nabíledni
15. 11. 2007 | 11:50

Pavel napsal(a):

Neskutečný pokrytec je náš jeden z nejpopulárnějších politiků. Pokud mohl něco zařídit sám, tak to nešlo. Přece jsme si kupovali hlasy voličů ( A vím o čem mluvím, protože znám případy starostů ČSSD, kteří věděli, že dotace na sebevětší blbost dostanou ).

Jinak můj názor je neměnný - každá dotace ( i ze strany EU je to tak, že než něco dám, tak to někde musím vzít(odebrat) zaplatiti z toho lidi , kteří to zpracují a míň rozdělit) čili KAŽDÁ DOTACE je v podstatě úplatek.
15. 11. 2007 | 11:51

Jarda napsal(a):

Saliven:
Progresivni zdaneni je nespravedlive a narusuje socialni smir... Ale chapu, tohle je vase vize spravedlnosti... :-D
Takze nevis a hadas a vyvozujes zavery...
btw kde jsem psal o tom ze jine lzi toleruji? Ktere jine lzi toleruji? Poprosil bych citaci meho prispevku... Aha, ty si to zase jen myslis. Tak to potom jo... :-D
15. 11. 2007 | 11:51

Saliven napsal(a):

Jarda:
Můj poslední příspěvek na tvojí adresu, protože ty nechceš diskutovat, ale něco si kompenzovat (a já nejsem psychiatr ani psycholog). Někteří lidé jsou hloupější a méně schopní, případně pracují v méně výnosných oborech - sami o sobě mají obtížně možnost dosáhnout rozumných příjmů a aby mohli vést slušný život tak dostávají dávky a nebo mají nižší daně - kdo je chytrej a schopnej, ten pomoc nepotřebuje. Ze svých daní si krom toho platíš spoustu služeb a z pojištění se zase platí důchody atd. Tobě to třeba přijde nespravedlivé, ale kdyby sis někdy vyzkoušel život s 10tkou hrubýho, možná, že bys změnil názor. Já chudej nejsem a problémy platit vyšší daně nemám (i když bych samozřejmě byl pro nižší, pokud to bude možné).

Jelikož jsi se jednoznačně vymezil proti ČSSD a omlouval všelijak cokoliv co jsem psal na adresu ODS (zvláště s tím, že je jedno kdo hlasuje jak v parlamentu, vždy za to může vláda - to jsem se zasmál HAHAHA) a vzhledem k tomu, že jsi proti progresivnímu zdanění tak ani nikoho jinýho než ODS volit nemůžeš. A teď ti přeji příjemný pracovní den.
15. 11. 2007 | 12:01

Bobo E napsal(a):

Souhlasím, že progresivní zdanění narušuje sociální smír, a je nespravedlivé. Vždyť člověk s vyšším příjmem platí vyšší daň, než člověk s nižším. Já třeba beru X, platim z toho daně Y (na všech odvodech zhruba 1/6 z X, a to nepočítám to, co odvádí zaměstnavatel). Kdo bere křikrát víc, tedy 3*X, platí také vyšší daně (odvody) 3*Y - to je princip rovné daně. Proč by onen měl platit třeba 5*Y? Bude za to jezdit po lepších silnicích, než ostatní? Ošetří ho v nemocnici lépe?
15. 11. 2007 | 12:04

Saliven napsal(a):

Bobo E:
Pokud by byla rovná daň ale Modrá šance, způsobilo by to dost znatelnej propad příjmů - třeba 30 miliard. Snižování daní je živou vodou pro každou vládu a každej by to rád dělal, pokud to ovšem jde. Pokud bude někdo shcopnej překopat rozpočet, aby neutíkaly miliardy a snížily se schodky, tak ať se klidně daně sníží. Ovšem je nesmy tvrdit, že snížením daní se zvýší jejich výběr (při troše hledání bych našel možná i článek ve Washington Post (?), kde to analyzujou. Toť můj názor.
15. 11. 2007 | 12:10

Jarda napsal(a):

Saliven:
Uroven argumentace vas bolseviku mne nikdy neprestane fascinovat...
1) "Někteří lidé jsou hloupější a méně schopní, případně pracují v méně výnosných oborech - sami o sobě mají obtížně možnost dosáhnout rozumných příjmů a aby mohli vést slušný život" zbytecny canc pokud jasne nedefinujes co jsou rozumne prijmy a co je slusny zivot. Kdo to urci? Ty? Urednik na ministerstvu? Kdo? Bude to pro vsechny stejne nebo se bude prihlizet k individualni situaci kazdeho?
2) "Ze svých daní si krom toho platíš spoustu služeb a z pojištění " sluzby jsou pro kazdeho stejne. Pro bohace i pro chudaka. A jak si muzes platit pojisteni kdyz je to dan? Dostuduj si rozdil mezi temito pojmy.
3) "Tobě to třeba přijde nespravedlivé, ale kdyby sis někdy vyzkoušel život s 10tkou hrubýho, možná, že bys změnil názor." s kolika jsi myslis ze jsem, coby absolvent zacinal? 12 hrubeho. Takze zase nesmyslny slint, nemajici v diskusi zadne opodstatneni
3) "...jsi se jednoznačně vymezil proti ČSSD a omlouval všelijak cokoliv co jsem psal na adresu ODS (zvláště s tím, že je jedno kdo hlasuje jak v parlamentu..." jasna lez. To mne ale u vas, socbolseviku neudivuje. Nikde jsem neomlouval to jak kdo pro co hlasuje. Jen jsem se ptal proc se snazis konkretni zodpovednost konkretniho ministra z konkretni strany rozmelnit mezi ostatni? Protoze to, ze ministr Sobotka mel silu udelat to co dnes hlasa, tedy zrusit porcovani medveda, neokecas, neolzes ani to neprehodis na opozici...
4) "a vzhledem k tomu, že jsi proti progresivnímu zdanění tak ani nikoho jinýho než ODS volit nemůžeš" jsem nejen proti progresivni dani. Jsem i proti dani s jednotnou sazbou. Jsem totiz pro dan na hlavu... A ted mudruj koho ze volim... :-D
15. 11. 2007 | 12:11

Martin napsal(a):

Bobo E, kdo ztrati vice pokud stat bude spatne plnit sve funkce ? Chudy nebo bohaty ?
15. 11. 2007 | 12:18

Don napsal(a):

Saliven:
Rovna dan: ten kdo videla vic, plati VETSI dane
Progresivni zdaneni: ten kdo vydela vic, plati MNOHEM, MNOHEM vetsi dane
A samo ze v obou plati: ten co vydela hodne malo neplati zadne dane
A ted skus vysvetlit, proce je progresivni zdaneni spravedlivy!
15. 11. 2007 | 12:29

Bobo E napsal(a):

To Martin: Všichni. Ono se všeobecně myslí, že progresivní daň se týká jen těch královsky bohatých. Pro informaci, ten kdo má měsíčně do 10100 hrubého platí daň 12%, ten, kdo má do 18200 hrubého, platí (za všeho nad 10100) daň 19%, do 27800 hrubého, platí ze všeho nad 18200 daň 25%, vše nad 27800 se daní 32%. Takže většina lidí, kteří pracují za průměrnou nebo mírně podprůměrnou mzdu spadá do druhého nejvyššího daňového pásma. A pak že je progresivní zdanění "sociální".
15. 11. 2007 | 12:31

Bobo E napsal(a):

Dodatek: Ti skutečně královsky bohatí se placení vysoké daně raději LAGÁLNĚ vyhnou. Své společnosti radši zaregistruji v některém z daňových rájů, nebo třeba na slovensku, kde Dzurinda zavedl rovnou daň a socdem. Fico se jí drží, a tam si také vyplácejí mzdu. Progresivní zdanění tahá nejvíce peněz se střední a vyšší střední třídy.
15. 11. 2007 | 12:35

Saliven napsal(a):

Bobo E:
Píšeš značně nepřesně - za 1. o tom v jakém jsi daňovém pásmu nerozhoduje hrubá mzda, ale daňový základ, za 2. v nejvyšším daňovém pásmu se platí 61 tisíc za rok + 32 procent z příjmů nad 12x27800, tedy když budeš brát oněch 27800, tak daňovej základ za rok bude 333 tisíc a zaplatíš 61 tisíc daň, tedy nějakých 18 procent a nebo 32 (106 tisíc). Ta daňová progrese, která se projevuje nějak víc je až od skutečně vysokých příjmů. Někde na internetu se na to dá najít graf.
15. 11. 2007 | 12:38

Martin napsal(a):

Bobo E, 2/3 lidi v Cechach bere mene nez je prumerna mzda.

Ale konkretni sazby, ktere se mohou zmenit, nic na principu progresivniho zdaneni nezmeni. Vice ziskavas od statu, respektive vice muzes ztratit, vice platis. Neco jako pojisteni, cim vetsi majetek tim vetsi platba.

To vyuzivani danovych raju je faktem, ale ani nahodou to neni az tak rozvinute jak se o tom mluvi. A pro firmy chodit na Slovensko nema smysl, protoze realne zdaneni pravnickych osob je tam stejne nebo mirne vyssi.
15. 11. 2007 | 12:40

Bobo E napsal(a):

To Saliven: Jestli to počítáš z ročního příjmu, nebo z měsíčního, to je jedno. Také jsem psal, že tžeba v druhém pásmu je zdaněno 19% vše, co je nad 10100. Samozřejmě, jsou tu ještě všelijaké odpočitatelné položky, ale ty nemá každý.

A u těch hodně vysokých příjmů existuje mnoho legálních způsobů, jak je nedanit.

Progresivní zdanění je o "dobrém pocitu" těch nízkopříjmových, ne o ekonomickém přínosu pro státní kasu. A navíc dělá složitější daňovou soustavu.
15. 11. 2007 | 12:46

Jarda napsal(a):

Bobo E:
Na danich PO je krasne videt jak je to s tou spravedlnosti... At je to firma mala nebo obrovska, nadnarodni moloch nebo mala vyrobna co se sotva drzi nad vodou, plati pro ne stejna sazba dane... Tedy ten nadnarodni moloch dostane jeste pudu s pripravenou infrastrukturou, danove prazdniny a investicni pobidky. To je ale vec druha...
Co je zvlastni je to ze nikdo, opakuji nikdo ze zarytych priznivcu progresivni dane mi nikdy nebyl schopen vysvetlit proc jen dan z prijmu fyzickych osob vzbuzuje jejich emoce. Proc ostatni dane, namatkou DPH, socialni a zdravotni pojisteni (to ze se to jmenuje pojisteni jeste neznamena ze to pojisteni je), spotrebni dane, dan z nemovitosti, dedicka dan, darovaci dan... Nikde nemusi clovek prokazovat prijem. At prijde do obchodu pro chleba miliardar nebo uboha duchodkyne, oba zaplati stejne. To nikomu nevadi. Proc jsou teda vysazeni pouze a jen na dan z prijmu je mi zahadou...
15. 11. 2007 | 12:47

Saliven napsal(a):

Don:
Jaké mnohem mnohem větší daně? Mnohem, mnohem větší daně platí jen ti skutečně s velkými příjmy. Tady jsou 4 příklady:
1. má daňový základ 10000 (tak 15000 hrubého, ale to jen odhaduji, takže za tohle číslo mne prosím nenapadejte) -daň 14400 = 12% zdanění, 2. 16000 (21000) - 29000 = 15%, 3. 24000 (32000) - 50400 = 17,5%, 4. 32000 (45000) - 78000 = 20%. Zas takový rozdíl ve zdanění není - to je z mého pohledu důležitější sociální pojištění pro zaměstnavatele.
15. 11. 2007 | 12:48

Pavel napsal(a):

Vážený zaplť Pán Bůh bývalý pane ministře financí. Děkuji vám mnohokrát, že jste mi tak hezky vysvětlil, že vaši straničtí kolegové jsou ti kteří "porcování medvěda" sice neradi ale asi přeci jen využijí na zlepšení havarijního stavu školní budovy, nebo třeba stavby kanalizace, domova důchodců, čističky atd. Zatímco ti ostatní - zlí, stejné možnosti zneužijí na golfová hřiště a fotbalové stadiony. Mockrát děkuji.
Pavel
15. 11. 2007 | 12:54

Saliven napsal(a):

Bobo E:
Ale to bude vždycky možnost je nedanit. Co se týče rovný daně v podání ODS, tak mi nejvíc vadí superhrubá mzda - takhle si živnostníci budou muset platit pojištění ze svého, neboť ho nebudou moci uplatnit ke snížení daňového základu. Je to jen manévr, aby daň z příjmu vypadala jako 15 i když je ve skutečnosti 23. Já osobně uplně zásadně proti rovnej dani nejsem, ale ne v naší situaci - nejdřív by se mělo s revidací výdajů.
15. 11. 2007 | 12:55

Don napsal(a):

Saliven:
Sparvedlivy = stejny pro vsechny. Zde vidim hlavni problem v komunikaci mezi levici a pravici. Jak jste napsal: to není takový rozdíl!!! Jaky je rozdíl správný? Spravedlivy jak jsem jiz napsal je ZADNY.
Socialni prvek je zahrnut v tom, ze opravdu malo prijmove skupiny dane neplati, naopak pobiraji socialni a jine davky.
Netvrdim, ze rovna dan je nejlepsi, jen tvrdim, ze je nejspravedlivejsi!
15. 11. 2007 | 12:56

Saliven napsal(a):

Don:
Ta vaše spravedlnost má být ta rovná daň? Omyl - nejnižší příjmové skupiny nebudou v tomto konceptu platit daň vůbec. Živnostníci se zase nebudou snižovat daňový základ pojištěním a tak ho budou platit ze svého. Tohle mi skutečně jako spása nepřijde. Tak jak to je koncipováno to pomůže hlavně topmanažerům a poslancům v Praze. Osobně se domnívám, že by bylo mnohem lepší posunout daňová pásma, aby v nejnižším pásmu bylo třeba jen 5 procent z nynějších cca 15ti.
15. 11. 2007 | 12:58

Martin napsal(a):

Zivot je nespravedlivy a danovy system by mel byt spravedlivy ? Je spousta lidi co za sve nizke prijmy nemohou, pocinaje inteligenci a schopnosti konce narozenim ve spatnem miste a spatne rodine. Je spravedlive ze maji nizke prijmy ?
15. 11. 2007 | 13:01

Saliven napsal(a):

Martin:
Souhlasím.
15. 11. 2007 | 13:01

Jarda napsal(a):

"Je spousta lidi co za sve nizke prijmy nemohou, pocinaje inteligenci a schopnosti konce narozenim ve spatnem miste a spatne rodine" narodil jsem se "spatnym" rodicum. Chtel jsem se narodit miliardarum, ale nestalo se tak... Zadam o podporu a zaslani dotaci, mam totiz mnohem nizsi prijem nez deti miliardaru. Jak ja k tomu prijdu? Takova nespravedlnost... :-D
15. 11. 2007 | 13:07

hv napsal(a):

Navrhneme tedy jiny danovy system:

Bohati budou platit 10% prijmu
Prumerni budou platit 30% prijmu
Chudi budou platit 50% prijmu

Regresivni danovy system bude sice znacne nespravedlivy, ale zivot je take nespravedlivy.
15. 11. 2007 | 13:10

Martin napsal(a):

Hv, ve skutecnosti to ale tak funguje, kdyz si vezmete co chudak ze sveho prijmu zaplati na vsech danich a co bohaty tak i pri progresi chudak pomerem odvede asi nejvice.
15. 11. 2007 | 13:20

neo napsal(a):

martine: skutečný chudák nic daň z příjmu neplatí.

HV: nesouhlasim, lepší by byla paušální částka pro všechny stejná a spravedlivá.
15. 11. 2007 | 13:33

Martin napsal(a):

Neo, dan z prijmu je jedina dan co tu je ? Ja pisu o tom, ze pokud se vezme vsechny vydaje co ma chudy a bohaty clovek, tak vyjde, ze chudy i pri progresivnim systemu nejpravdepodobneji v pomeru k vysi svych prijmu plati vice.
15. 11. 2007 | 13:38

Don napsal(a):

Salivan:
Povazoval jsem Vas za rozumneho a pristupneho diskusi, bohuzel Vas posledni prispevek okazal, ze i Vy rad utikate k demagogiei, coz jste drive ostatnim diskutujicim vycital.
Bohuzel musim pracovat a tak jem muj osobni nazor na "spravedlivou" a zaroven "socialni" dan.
1. do 0,5 promeru neplatit dane
2. postizenym a nemohoucim poskytovat socialni davky
3. ostatni plati stejnou procentini vysi dane = civ vic vydelas, tim vic zaplat
4. poskatovat socialni a zdravotni stipendia az do vyse 100 procent pro studia na strednich a vysokych skolach, na ktere si budou studenti castecne prispivat
15. 11. 2007 | 13:40

neo napsal(a):

Martin, to je taky blbina:

protože bohatý má i vyšší výdaje tedy krom vyšší daně z příjmu zaplatí i více na DPH. chudáci víc platí na spotřební daně za alkáč a cíga.

a nevměšujte sem poměry příjmů...důležitá je konečná částka o kterou člověka stát obere a dá mu za ni stejné služby
15. 11. 2007 | 13:42

Martin napsal(a):

Neo, proc si myslite, ze chudi lide jen chlastaji a kouri ? Arogance nekoho kdo touzi byt bohaty ?

Pomer prijmu je dulezity, protoze 100 korun pro chudeho cloveka je neco naprosto jineho nez 100 korun pro cloveka bohateho. A bohatemu stat chrani mnohem vice, takze o stejnych sluzbach rec byt nemuze.
15. 11. 2007 | 13:52

hv napsal(a):

Takze si to zkusime, mejme bohace (100K mesicne) a chudaka (10K mesicne)

Chudak ma tedy 10K hrubeho
Dane (vc.pojisteni) 3956
Superhruba (celkovy prijem) 13500
Cista mzda: 8294

Vzhledem k tomu, ze bude mit tak maximalne na jidlo a bydleni, tak jeste zaplati 5% DPH

Kolik zaplati na danich = 1 - 8294*0.95/13500 = 41.7%

Bohac ma 100K hrubeho
Dane (vc.pojisteni): 58669
Superhurba: 135000
Cista mzda: 63831

Nevim, jake bude platit prumerne DPH, ale i kdyby neplatit zadne DPH a neplatil spotrebni dane (treba za benzin)

Kolik zaplati na danich = 1 - 63831/135000 = 52,8%
15. 11. 2007 | 13:53

hv napsal(a):

neo:

Ale my se prece nebavime o tom, co je lepsi. Argument byl, ze zivot je nespravedlivy, proc by mely byt dane spravedlive? Navrhl jsem tedy system, ktery tento pozadavek splnuje.
15. 11. 2007 | 13:56

Martin napsal(a):

Hv superhruba je nesmysl, protoze ji neodvadi zamestnanec ale zamestnavatel a podnikatelu se netyka.

Navic nechapu, proc si myslite ze majetny clovek vse co ma okamzite proji ? To co neproji usetri, zhodnoti a hlavne nezdani.
15. 11. 2007 | 14:00

hv napsal(a):

Superhruba mzda je castka, kterou musi na sebe kazdy zamestnanec vydelat. Je uplne jedno, jestli ji plati zamestnavatel nebo zamestnanec, to je ucetni trik. Podnikatele nepocitam, tam je to netransparentni diky tomu, co si muze pocitat do nakladu.

Jinak u bohatych jsem proto zadne DPH nepocital, zdanil jsem mu prece jenom ten prijem. Zhodnoceni v case nas nezajima, muze prece i prodelat.
15. 11. 2007 | 14:08

neo napsal(a):

Martin:

o stejných službách řeč je:

bohatý platí vyšší ZP a má stejné služby, platí vyšší daně, ale opět má stejné služby (infrastruktura,policie, školství....) jako ten chudý.

HV: každý má takový život jaký si zařídí. Daň je určena a nevim proč by měl někdo platit 20 000 a někdo 2 000.
15. 11. 2007 | 14:10

Martin napsal(a):

Hv, superhruba je naklad zamestnavatele. At s tim ODS mava jak chce, prijem zamestnance to nikdy nebyl a nebude.

Zhodnoceni v case je jen jednou z moznosti, dulezitejsi je, ze bohaty clovek neprojida vse co ziska a proto i vse co ziska nezdanuje. Na rozdil od chudeho, ktery musi.

Neo, nema stejne sluzby, stat mu zabezpecuje mnohem vetsi majetek a prostor pro vytvareni onoho majetku. Take ze sluzeb statu cerpa vice, nebo si myslite ze chudi lide maji 3 auta kterymi huntuji silnice, pravidelne chodi po soudech atd. ?
15. 11. 2007 | 14:15

hv napsal(a):

Takze to spocitame bez superhrube mzdy? Super! Trojclenka rika, ze rozdil bude vyssi.

Chudy: 1 - 8294*0.95/10000 = 21.3%

Bohaty: 1 - 58689/100000 = 41.4%

Porad tam nevidim to obracene poradi. Bohaty ziska dalsi mesic dalsich 100K, chudy dalsich 10K, ktere zdani stejne. Nezavisle na tom, kolik predtim usetril a kolik ma konte. Timto se poradi nemuze nikdy otocit.

Asi mate na mysli, ze bohaty plati mensi procento ze sveho majetku a nikoliv prijmu. Navrhujete tedy platit dane podle velikosti majetku?
15. 11. 2007 | 14:26

neo napsal(a):

Martin: plácáte nesmysly.

superhrubá mzda je příjem zaměstnance, ZP a SP je pro zaměstnavatele mzdový náklad a ujišťuji Vás, že pokud vedle sebe posadíte zaměstnance na HPP s příjmem 30 000 a "zaměstnance" na živ.list (Švarc systém), tak zaměstnavatel bude mít na oba stejný náklad, ale švarcák dostane těch 35% do kapsy.

Jinak Vaše vysvětlení o jiných službách je přinejmenším zavádějící. třeba ta auta : 120ka nebo traboš znečišťuje prostředí mnohem víc než třeba Audi A6, nebo nějaký nový Hybrid.
15. 11. 2007 | 14:29

astalavista napsal(a):

Rovná daň není na západ od Aše nikde, naopak často je vysoce progresivní /Finsko, Rakousko, Belgie/ a je zajímavé a pro České neokonzervativní pseuliberály nepochopitelné, že Evropské ekonomiky z vysokou mírou zdanění a přerozdělení mají nejvyšší životní úroveň dle OSN /Finsko, Švédsko, Norsko/. Důvodem reformy/tedy pseudodůvodem/ bylo zvyšení dynamiky ekonomiky nad 6% /ODS slibovala 8% a zastavení zadlužování. Výsledek a výhled na příští rok je naopak pokles růstu HDP na 5%. Míra zadlužení za rok 2006 byla 2,66 % a plán nové vlády je na rok 2007 2,95 % HDP. Zvýšení sociálních výdajů na rok 2007 jako předvolební dárek bylo schváleno jak hlasy ČSSD tak ODS /ikdyž se to prezentuje často jinak/. ODS slibovala /Smlouva z občany/ rovnou daň 15% z hrubé ale provedla 15% ze superhrubé to je prosím 23,1% a nejvyšší rovná daň v EU /Slovensko 19%/. ODS slibovala 0% daň na základní potvraviny a výsledkem je 9% atd ps.: ikdyž se ODS tváří liberálně jde o monarchistickou stranu které nesnáší totalině jakoukoliv kritiku a vše šmahem označí jako socialistické a komunistické.......... ikdyž lže prakticky ve všech ekonomických a politických ukazatelých. Media jsou hold většinově naporosto nekriticky modré /Mfdnes, LN/
15. 11. 2007 | 14:42

Jarda napsal(a):

astalavista:
V zebricku zivotni urovne nejsou na prvnich trech mistech Finsko, Svedsko, Norsko...
Jiste jsi to uvedl(a) jen omylem...
1. Norsko, 2. Island, 3. Australie, 4. Irsko, 5. Svedsko, 6. Kanada, 7. Japonsko, 8. USA, 9. Svycarsko, 10. Norsko... Vyvodit z tohoto zebricku, ze duvodem vysoke zivotni urovne je vysoka mira zdaneni a prerozdelovani chce notnou davku fantazie :-)
15. 11. 2007 | 15:03

o2 napsal(a):

To Martin
Vážený, již v několika příspěvcich tu plácáte nesmysly.Vyjádřím se jen k tomu poslednímu. Když budu mít tři auta (jako že je mám), tak jsem ze všech při koupi zaplatil DPH, v PHM platím spotřební daň a DPH, při koupi pneu platím DPH, platím dálniční známku (světe div se u všech aut) atd...Tyto "služby státu" si bohatě zaplatí lépe přeplatí.
Zatím co jste předvedl tak tomu nerozumíte. Je třeba se v tom dovzdělat, než se pustíte do diskuse. Jinak lepší by bylo něco k článku p. právníka "ekonoma" Sobotky, jelikož to co řešíte tomu evidentně nerozumíte.
Pěkný den.
15. 11. 2007 | 15:11

astalavista napsal(a):

Dále a velice polopatě. Progresivní zdanění není žádný socialismus ale jisté opatření na podporu střední a nižší vrstvy /drtivá většina populace/ neb více jak 66% zaměstnané populace nedosahuje ani průměrné mzdy. Ono ani toto opatření pochopitelně kumulaci kapitálu do stále užší skupiny několika jedinců nezabrání a musíme si uvědomit, že stát prostřednictvím veřejných zakázek upřednostňuje jen několk málo firem a nevidím důvod aby manager státního ČEZu nebo RWE zaplatit několi procent daní navíc, stejně to na své životní úrovni vůbec nepozná, ale vůbec. Tak to prosím funguje v EU /na západ/ všude. Žvanění o tom, že je to nespravedlivé socialismus je blud neb progrese je naporosto běžný standart. Další superbludy pravice /tedy české postkomunistické pravice/ jako že minulá vláda /ČSSD, KDU, US -odpadlíci za roku 1997 od ODS!/ ubližovala OSVČ a podnikatelům je nejenom iracionální lež ale opak je pravdou. V ČR vážení přátelé je totiž počet podnikatelů /OSVČ a majitelé firem/ prakticky nejvyšší v EU ći USA /20% z pracující populace/ a ikdyby jejich počet klesl na 10% z populace tak jsme na úrovni SRN a samotní počat podnikatelů nemá řádnou přímou korelaci z růstem HDP a ostatní ekonomickou situací. ODS se opírá především o OSVČ ikdyž ekonomiku globálně "drží" exprtéři schopni mezinárodní konkurence na globálních trzích. ps.: přírůstek HDP bude klesat a ekonomicky se polepší zanadbatelné procento populace neb všem ostatním klesne reálná mzda a zaplatí větší poplatky a daně /zdravotnictví, školství, DPH/. Marginální změny v přímých daních pro většinu populace jsou již dnes "kompenzovány" razantním zdražením životních nákladů všeho /potraviny, energie, lékař/ a naprosto reálným snížením důchodů /nejenom starobních/. ps.: žvanivý kritika jiného názoru než liberála Ševčíka /dodnes v konkursu/ či dalšího "ekonoma" ODS Kocourek /viz.hlasoval jak Zgarba v aféře s pozemky/ jako socialismu je od těchto diletantů nepodstatná. mimochodem ekonomický "odborník" ODS pan Tlustý přišel nejenom o kolečko ale i funkce a MFdnes /oficiální vládní deník/ už na něj valí špínu /Mrázek/.
15. 11. 2007 | 15:21

Bobo E napsal(a):

To astalavista: Máte to trochu popletené. ODS skutečně slibovala 15% rovnou daň, POKUS vyjednat v EU 0%DPH na základní potraviny. Jsem také naštvaný, že to nevyšlo. Původní plán byl totiž z pera p. Tlustého. Toho však z vlády vyšoupl pan Kalousek a udělal si reformu/nereformu posvém.

Míra zadlužení za rok 2007 padá z části na minulou vládu, protože se z 50% jede podle rozpočtu, který sestavil ministr Sobotka.
15. 11. 2007 | 15:27

Bobo E napsal(a):

To astalavista: A že i lidé s podprůměrnou mzdou spadnou do druhého nejvyššího daňového pásma, to vám divné nepřijde?
15. 11. 2007 | 15:28

astalavista napsal(a):

O2 ,ano skoro všechny tyto státy mají vyšší míru přerozdělení než ČR a nemají rovnou daň a počet podnikatelů je nižší než v ČR /procentuálně/. A růst mají nižší než 5% /momentálně/. Kromě Slovinska má ČR momentálně nejvyšší HDP z poskomunistických států a nejvyšší platy /tedy jako vždy za posledních 100 let/. Ano Slovensko, Lotyšsko mohu a rostou rychleji ale růst se spomaluje i tam neb daně nemají primární vliv na růst DPH max 1%. Jde jen o to, že rychle rostoucí ekonomiky jako Vietnam, ČLR, Slovensko, Rusko, Ukrajina, Indie rostou především proto, že příliv investic do málo rozvynutých ekonomik najednou zvýší HDP. To je případ i ČR a Slovenska kdy několik velkých investorů zvyší HDP bez ohledu na daně, spíše díky pobídkám mimo tržní prostředí. Tedy ikdyž příští rok bude rovná daň tak růst přes 6% nebude naopak mírné zpomalý... a zadlužování bude ještě o chup vyšší než v roce 2006 /2,66 x 2,95 % HDP/. Konec.
15. 11. 2007 | 15:33

Bobo E napsal(a):

To altavista: Porovnejte objem peněz, který stát získá diky a) nerovné dani a b) zvýšení růstu HDP o 1%. Samozřejmě je pro stát výhodnější možnost b)
15. 11. 2007 | 15:36

Martin napsal(a):

Hv a Neo, tocil bych se v kruhu, se superhrubou mne nepresvedcite. A bohuzel to, ze chudy clovek ma veskere sve prijmy zdanene a cim bohatsi clovek tim vetsi cast jeho prijmu je nezdanena je prosty a jednoduchy fakt. Pocet bohatych lidi, kteri vse co ziskaji projedi se asi da spocitat na prstech. O2 jeste se pokuste tvrdit, ze i znicene zivotni prostredi vlastne majitel 3 aut zaplati :) Navic je to jasny priklad, ze bohaty clovek vyuziva vice sluzeb statu nez chudy. Chcete tvrdit ze neni, protoze jen tehdy byste se mnou polemizoval ?
15. 11. 2007 | 15:36

Bobo E napsal(a):

To ALL: Mě nejvíc drásá, že pokud si vydělám X (čistá mzda, která mi přijde na účet), tak stát si vezme na odvodech ode mne a od zaměstnavatele také téměř X. To znamená, že každý člověk v ČR vyprodukuje svou prací hodnotu (průměr) nějakých 30 000Kč, z toho si stát shrábne celých 14 000Kč. (člověk dostane zbylých 16 000).
15. 11. 2007 | 15:39

Bobo E napsal(a):

To Martin: Podle vaší logiky by měli největší daně platit důchodci - ti jsou nejvíce nemocní, tj. stojí naše zdravotnictví nejvíce.
15. 11. 2007 | 15:41

o2 napsal(a):

To astalavista
Vážený prosím klid, nebo to s Vámi praští. Asi jste se v tom vzteku zmílil, ale já s Vámi nepolemizuji a ani polemizovat nechci. Vy máte modro před očima a v tomto případě se polemizovat nedá.
15. 11. 2007 | 15:44

hv napsal(a):

Martine, ja jsem vam svoje argumenty ukazal na jednoduchem a transparentnim vypoctu. Vypocet je na zaklade zakona o dani z prijmu fyzickych osob.

Chudy ma vsechno zdanene a bohaty nikoliv? Potom tedy ten bohaty krade nebo podvadi, kdyz nema svuj prijem ze zamestnaneckeho pomeru zdaneny? Prosil bych ten vypocet, vidim, rikate, ze je to prosty a jednoduchy fakt, ktery tu nechapu (mozna nejenom ja). Dekuji.
15. 11. 2007 | 15:49

o2 napsal(a):

To Martin
Takže znovu. Dostudujte si to. Všechny moje auta splňují tu nepřísnější normu. Tím pádem dle Vašeho tvrzení zcela zajisté méně ničím životní prostředí než ten s tou jednou stodvacítkou. Je nadmíru jasné (všude v civilizovaném světě), že bohatější člověk méně využívá služeb státu než chudší.Takže Váš jasný příklad je na vodě.
Pěkný den.
15. 11. 2007 | 15:54

Martin napsal(a):

O2, vase ekonomicke argumenty zemedelce Tlusteho jsou uplne mimo misu. Protoze jsem psal o necem jinem a tim je vyuzivani sluzeb statu. Vyuziva vice sluzeb statu ten kdo pouziva 3 auta nebo ten kdo nepouziva auto vubec ? Umite cist ?
15. 11. 2007 | 15:56

Martin napsal(a):

Bobo E. nevkladejte mi nic do ust. Ja popisuji pouze fakt, jakym je vysoke zdaneni chudych lidi a vetsi cerpani zisku z existence statu bohatymi. To ze si to zacnete prevadet na duchodce atd. jsou uz vase spekulace.
15. 11. 2007 | 15:58

Martin napsal(a):

Hv, nevim, proc si nyni z niceho nic hrajete na nechapaveho. Psal jsem nejen o dani z prijmu ale o dalsich danich. Takze vase vytka se mne vubec netyka.
15. 11. 2007 | 15:59

astalavista napsal(a):

bobo E, vy se musíte přestat dívat na ekonomickou realitu přes ideologický brýle a číst čísla. Že modrá média něco říkají je hezké ale ťo je tak všechno. Mohu snad za to, že ve "staré" EU není nikde rovná daň, mohu snad za to že daně v ČR jsou skutečně průměrné ba podprůměrné vůči EU /už ČSSD, KDU, US snížili podniková daně více naž 5 ODS dohromady z 38 na 24%!/. Proč nám novináři v Mfdnes neřeknou jaké daně jsou v Belgii, Nizozemí, Itálii, Rakousku a že jsou všechny progresivní a často progresivnější než v ČR!? Proč se zde bavíme o virtuální realitě /jak ČSSD "ničí" podnikatele i ekonomiku/ když ekonomická čísla jsou někde zcela jinde a počet podnikatelů je skoro ne li zcela nejvyśí v Euroamerickém bloku!!! To snad za posledních 8 let nerostla životní úroveň a podnikatelům zisky!? Buď se budeme bavit jako dospělí lidé o realitě nebo o virtuální realitě v Mfdnes jak "tlustý Paroubek" ničí ekonomiku a chce znárodňovat jak žvaní Steigerwald a S Komárkem. ps.: budu se řídit podle "staré" EU a systému tam a ekonomické brebentění Centra pro ekonomiku, Liberální a Občanské institut a další odkladiště "modrých ekonomů" které podnikatelé ke své činnosti vůbec nepotřebují /zcela na nic/ mně nachávají zcela chladným. Vdyť ti lidé nevyexportovali ani hřebík jen plácají ekonomické pohádky a modely dle ideologie postkomunistické rádobypravicové a strašlivě arogantně a nenávistně. viz.Ševčík, Joch a jejich guru fanatik pan Steigerwald /to je taky pseudoekonom, hold divadelní umělec/.
15. 11. 2007 | 16:03

Javít napsal(a):

Pánové Martine, hv, Bobo E,astalavista a další, nějak jste "sešli z cesty".
Blog páně Sobotky pojednává o porcováné medvěda, ne o daních.
Je tedy zřejmé, že se rádi "předvádíte".
Vyjadřujte se k tématu daném Sobotkou.
15. 11. 2007 | 16:05

hv napsal(a):

Martin:

Takze ocituji vas prispevek:

"... ve skutecnosti to ale tak funguje, kdyz si vezmete co chudak ze sveho prijmu zaplati na vsech danich a co bohaty ..."

Bavili jsme se od zacatku pouze o PRIJMU, jake dalsi dane z prijmu mate tedy na mysli? Plati chudy nejake dane navic krome DPH?

Chudemu jsem zapocitaval i DPH, bohatemu jsem je odpustil, i kdyz ve skutecnosti jiste nejake plati.
15. 11. 2007 | 16:07

Martin napsal(a):

Javit mate pravdu, uz toho necham :) Navic si myslim, ze se vzajemne nepresvedcime a kazdy bude stat na svych pozicich.

K porcovani medveda mne nijak nedivi pristup pana Sobotky, protoze ten jako kazdy ministr financi na tuto zvyklost koukal nelibe i kdyz byl ve funkci. To s politikou a partajni prislusnosti, ale moc spolecneho nema, protoze vsichni minfinaci jsou zahledeni do sveho navrhu a nemaj radi, kdyz jim tam poslanecky dav neco prihazuje.
15. 11. 2007 | 16:08

hv napsal(a):

Javit:

Omlouvam se, ze jsem sesel z cesty, k tematu jsem se vyjadril na zacatku.

Stale ale nerozumim, proc v soucasnem systemu plati chudi vetsi dane nez bohaty, vy to dokazete vysvetlit? Nebo kdyz muze byt danovy system nespravedlivy, proc dan z prijmu je progresivni a nikoliv degresivni?
15. 11. 2007 | 16:10

Javít napsal(a):

Pane Sobotko, pročpak jste se "probral" až teď a ne dříve, za vašich vlád ?
Asi proto, že když již nejste (Bohudík) ve vládě, neurvete si tak velký díl medvěda ?
Možná by bylo lepší, aby peníze určené na individuální investiční dotace byly poslány na pochybné sdružení pí Paroubkové, bývalé manželky vašeho šéfa ?
15. 11. 2007 | 16:10

Martin napsal(a):

Javite, je rozhodne lepsi, kdyz statni penize jdou sponzorum Topolankova pochybneho Becaria. :)
15. 11. 2007 | 16:13

astalavista napsal(a):

to 02. Ano mám již modro před očima s těch informací z radoby českých medií jenž nám dávají "informace" a z českých ideologických ekonomů a superkonzervativních ideologů kteří poučují EU, Čínu, Rusko, Latinskou ameriku, muslimy od maroka po Brunej jak to dělájí všichni "špatně". Český novinář píšící o ekonomice a politice je ideologicky pomatený pseudoliberál jenž má jediný vzor v modré ideologii nikolivěk v realitě. Vůbec celá ta česká pseudopravice je antiliberální spolek postkomunistických monarchistů /mají krále který ví všechno, ale zcela všechno ze všech oborů lidské činnostina hradě/ a každou kritiku svých ekonomických nesmyslů označují jako komunismus, socialismus, terorismus............... demokrati z horní dolní. ps.: hlavně že příští rok bude ten růst díky rovné dani v ČR jako na Slovensku a Lotyšsku o 9%, že!? Nebo je to čistá, jasná a danná lež jako s těmi počty podnikatelů, jako se superhrubou mzdou, jako s poplatky u lékaře, jako z růstem důchodů jako s přestáním zadlužování!? Ano jistě podle Mfdnes je 2,95% zadlužení na rok 2008 nižší než 2,66% za rok 2006, jistě pane Komárku, jistě...
15. 11. 2007 | 16:21

chemba napsal(a):

S návrhem neporcovat medvěda souhlasím.Je to stejně nesystémové zvyšování dluhu.Peníze nás všech putují někam, kde nikdo nezkontroluje jejich skutečné efektivní využití.Zpětná kontrola je nulová.Prostě někam odfrčí 10 milonů a kam putují dál nikdo neví.Neporcovat.
15. 11. 2007 | 16:26

neo napsal(a):

astalavista:

pokud jsem dobře sledoval vaše srovnávání se státy EU, tak mi z toho vychází jedno. takové Švédsko...vysoké progresivní zdanění a vyspělý stát se skvělou živ. úrovní.

či-li pokud bysme v ČR nastavili stejný systém....budeme na úrovni Švédska a budem se mít jako oni:)))

blbé že?
15. 11. 2007 | 16:32

astalavista napsal(a):

tak ano prosím k porcování medvěda. Vše je o tom, že koalice má reálnách 102 hlasů a o všem co sněmovna rozhodne je věc koalice. ps.: voliči chtějí aby jejich poslanec jim něco přihrál a ten to plní, je pochopitelné že poslanci musí přání svých oveček /sponzorů, přátel, spolustraníků/ plnit a lépe splnit a to napříč politickýcm spektrem, je to nesystematické, nehospodárné ale politicky nutné... za levé i pravé vlády. ps.: to Javit, ano sdružení Paroubkové je opravdu "strašné", nevštěvuje pravidelně /desítky akci/ dětské domovy, kupuje jim hygienické potřeby/, zajištuje cesty k moři /realizované opakovaně/ a má tu "drzost" jim koupit chatu a má sponzory stejné jako sdužení pí.Klausové. Mfdnes píše o tom kolik dostala, ale o akcích nenapíśe ani slovo, hold sprostá a ubohá PR agentura ODS, hulváti! že Becario ma věší náklady než samotnou činnost Mfdnes připosraně nepíše, hold raději kydá spolu s Bleskem bulvární špínu.
15. 11. 2007 | 16:35

fly on the wall napsal(a):

Sobotka zbira politicke body,
Moc dobre vi ze medved porcovan bude. I on ho bude porcovat. Ale prece jako clen konstruktivni opzice musi prohlasit ze CSSD vzdy byla proti. Levna strana levni politici. Jak malo takovym Sobotkum staci.
15. 11. 2007 | 16:48

astalavista napsal(a):

to neo. Rozumím. Ne jen říkám, že ne ekonomické problémy existuje více řešení a že neexistuje daná pravda, ale jen více pohledů na věc. Nikomu neberu že věří několika novinářům /PR agentury politiků/ a politikům co vytváří veřejné mínění svou virtuální realitou. Odmítám zcela jasně žvanění typu kdo nevolí a nesouhlasí z ODS je to či ono je takový či jaký dle ideologických virtuálních nesmyslů a fanatické dehonestace, strašení a sprostého žvanění bez skutečné reální argumentace a pokud Mfdnes jako dnes vyjde článek že kdyby nebyl 17.11.1989 tak by Gross byl generální tajemní strany jako zpráva dne /či naprosto odporné dehonestace a ostrakizace pí.Paroubkové/ tak občany co sledují a veří takovým kydům a vůbec několika novinářům místo popisu reality nepovažuji ze mentálně a emocionálně vyvynuté. Ono je to tak, že oni /novináři/ ani nic jiného neumí neb ekonomika a politika je pro ně temnota ideologických klišé. V ČR vlastně ani novináři nejsou jen fanatické PR agentury a podle toho vypadají i diskuse /nenávist a to je o co tu jde/ rozeštvání za účelem moci jedné ideologie... jakékoliv. "Nejhorší je vítězná ideologie" - Bělohradský. Dobrou noc.
15. 11. 2007 | 16:49

Bobo E napsal(a):

altavista: Je to začatovaný kruh. Vy píšete, že kromě "jistých nesrovnalostí" je sdružení paní Paroubkové čísté jako sníh. Může být. A hned ukážete prstem do řad politických oponentů, kde je to "stejné a mnohem horší". A co udělaji oni? To samé, ale v opačném gardu. A je to pořád dokola, jak u blbých.
15. 11. 2007 | 16:50

Bobo E napsal(a):

altavista: Myslim si, že v tomto ohledu (dehonestace, očerňování, lži, pomluvy, urážky) je to mezi ODS a ČSSD nerozhodně, takový basketový výsledek 107:107.
A máte pravdu, jsou tu dvě neslučitelné ideologie - modrá a (řekněme) oranžová. Obje mají své fanatické zastánce i odpůrce. Vy patříte nejspíše k těm oranžovým, kretým vadí ona "modrá virtuální realita". Mě zase vadí ona "oranžová pseudorealita", kterou začala ČSSD vytvářet po prohraných volbách - "příklad: za momentální zdražení může Topolánkova vláda".
15. 11. 2007 | 16:55

fly on the wall napsal(a):

to astalavista?
Mam dojem ze i kdyby Paroubek byl chycen in flagranti jako pedofil, tak ho stejne budete objahovat. Ach ta slepa laska.
BTW. Paroubkova ma tu drzost ze mlci kolik si na tech detech osobne vydelava. Stejne jako jeji ex .
15. 11. 2007 | 16:55

Martin napsal(a):

Bohuzel Topolanek mlci, proc dava zakazky za miliardy svym sponzorum. Mlci taky proc okrada stipendisty a vetsinu prijmu na stipendia utrati na golf a svy platy. A mlci taky Langer, kterej nikomu nerekne, kdo je sponzorem jeho CEVRA, ale novinari ho samozrejme nebuzeruji. Stejne jako mlci Julinek, ktery ma nekolik utajenych sponzoru, ale novinari se tim nezabyvaji.

Protoze nutne je bit porad Paroubkovou.
15. 11. 2007 | 17:05

astalavista napsal(a):

moucho, nečti Mfdnes bude ti lépe. kolik ta "Strašlivá" Paroubková převedla na své konto z peněz svého zdruźení!? milion, dva, tři, pět, povídej co jste se Steigerwaldem, Komárkem, Doležalem vymyslely!? Paroubek je pochopitelně pedofil, nekrofil, zoofil ať máte radost ubožáku! Vám stačí nakukat jakoukoliv pitomost /denně ji zopakovat/ a máte jasno. Astalavista je terorista, komunista, fašista, zloděj,úchyl a zere hlínu, socka, řikali to na Nově a v Mfdnes. Proberte se z té virtuální reality a začněte myslet vlastní hlavou a nepochybuji o vás, že Vám bude lépe bez nenávisti a polopravd bulváru ať se tváří objektivně jak chce ! K tématu nemáte samozřejmě nic tak jen ty urážky a nadávky, věŕící čtenář muzikálového "mistra" Steigerwalda.
15. 11. 2007 | 17:08

fly on the wall napsal(a):

Mlc astalavista,
Mlcet je zlato.
A pokud aspon trochu umis anglicky..."Hate is too great a burden to bear. It injures the hater more than it injures the hated.” Bezte se lecit.
15. 11. 2007 | 17:16

astalavista napsal(a):

to Martin. pí.Topolánková dá na vlastní provoz svého sdružení statisíce a na humanitu jen tisíce, ale to se čtenáři Mfdnes nikdy nedoví nab takové ideologicko informativní cenzura jako je na Idnes snad neměla ani NSDAP. ps.: příklad dnes o Iránském letadle. Oficiální Mluvčí NATO vše o radioaktivním materiálu popřel /neb šlo o něco jiného, někdo letadlu vyhrožoval/ ale Mfdnes to neuveřejní aby zůstala ta ideologický antiiránská nenávist, nechá tam jen Iránské prohlášení ..... a čtenář Mfdnes si musí myslet, že tam byl jaderný materiál..... a to jsme neuvedl další řízené přehmaty idnes aby mně místní cenzor nesmazal, že nemluvím k tématu. Skutečně nashledanou, pro dnešek.
15. 11. 2007 | 17:16

Javít napsal(a):

astalavista:
Jestli máte o "provozu" pí Topolánkové nějaké seriozní informace, sdělte nám je, ať jsme také v obraze.
15. 11. 2007 | 17:28

fly on the wall napsal(a):

astalavista zase zvatla,

Ja se ho ptam. Jak si pani Paroubkova vydelava na sve zivobiti? Prece Jirka co ma 37 tisic mesicne,lol, ji nemuze pomahat. Ale Jirka si prej najal petihvezdickovej hotel na svou novou svatbu. Cert se v tom vyzna.
15. 11. 2007 | 17:31

Martin napsal(a):

Astalavisto, krome prijmu pani Topolankove je pro mne zajimava i dvouapulmiliardova zakazka, kterou dostal jeji a Topolanka golfovy sponzor bez vyberoveho rizeni. Cista nahoda za kterou samozrejme muze pani Paroubkova :)

V Mlade Fronte se o tom samozrejme nepise.
15. 11. 2007 | 20:43

fly on the wall napsal(a):

To Martin,

No nikdy se asi nikdo nedozvi kolik si Paroubkovci ukradli. Asi tak to chodi v CR. Paroubek, Gzarba, Ivo Svoboda, Gross, Kraus a dalsi poctivi politici. Pocitam ze az se rudej vudce bude opet zenit, tak se tam opravdu sejde smetanka. STB a KSCM mu rozhodne budou blahoprat.
15. 11. 2007 | 21:17

PatientO.T. napsal(a):

Pane Sobotko, jediným důvodem, proč neporcovat medvěda (nikdy, ne jen "tentokrát") je to, že poslanci mají pracovat jako správci peněz zákonem vynucených od občanů. Praxe, na níž jste se podílel i vy a vaše strana, ovšem svědčí o tom, že se všichni, zcela odtrženi od reality, domníváte, že státní rozpočet je suma, která patří pouze vám, a kterou můžete utratit dle vlastní libosti. Příkladem mohou být fotbalové dotace kakaového krále Krause nebo bublavský aquapark realitního magnáta Tlustého. Potíž je především v tom, že neexistuje žádná síla, která by pohnala jednotlivé poslance k zodpovědnosti za nakládání s veřejnými penězi. A tak se staví dálnice, kupují gripeny a transportéry, prohrávají arbitráže, vyplácejí pastelkovné, zavádí internet do škol, atd., atd. Ve světle těchto argumentů je pak zcela lhostejné, jak vysoké procento rozpočtu padne na vašeho medvěda. Každá koruna je totiž v tomto případě zpronevěřena...
15. 11. 2007 | 22:06

fly on the wall napsal(a):

Chce se nekdo vsadit?

Ze Sobotka bude jeden z tech prvnich co bude porcovat medveda? Ale az na to prijde cas. Dnes to neni. Dnes je cas sit do ODS. To Sobotka umi skoro tak dobre jako porcovat medveda.
15. 11. 2007 | 22:15

vlk napsal(a):

Výborný článek. Věcný a rozumný. A kritici článku z modrého břehu nechť srovnají tento text s textem Němcové na toto téma. Tuším, že jde o její poslední příspěvek do blogu.

Prostě- když dva dělají totéž není to totéž. Třeba to pochopí i Moucha na zdi.
15. 11. 2007 | 22:47

Martin napsal(a):

Vlku, diky za upozorneni na clanek pani Nemcove. Nejak mi unikl a opravdu "nebe a dudy" :)
16. 11. 2007 | 09:21

Michals napsal(a):

pro fly on the wall:
píšete, že máte pocit, že i kdyby Paroubka chytli in flagranti jako pedofila, tak tomu stejně mnozí neuvěří... to je hezký příklad. Z pedofílie obvinil Paroubka pan Kubice ve své zprávě. A máte pravdu, nějak mu to nevěřím...
16. 11. 2007 | 10:44

vlk napsal(a):

MArtine

co takhle někdyzajít na skleničku? PAn Karel Mueller přišel s tou myšlenkou. Ještě jsme oslovil přírodovědce.
16. 11. 2007 | 22:30

slayer napsal(a):

Michals:

Uz dlouho jsem se vas chtel zeptat. Jste tady jen tak za sabe, nebo jste placeny/dobrovolny diskuter CSSD? Nic ve zlem, ale vyjadrujete se dost sofistikovane na bezneho fandu socdem, take vzdy hajite tuto stranu a dost neunavne. Az si rikam jak vas to pri vasi inteligenci muze bavit..
17. 11. 2007 | 02:02

vaan napsal(a):

Bojím se doby až jednou přijde opravdu zodpovědná vláda a bude chtít řešit zadluženost země, pan Sobotka zapomněl jen na jednu věc, že toho meděvda, kterého si v parlamentu porcují si ČR musela někde půjčit, až ty všechny medvědy budeme za 10-20 let splácet(tedy myslim dobu, kdy nadejde splatnost současných vládních bondů), bude čas popřemýšlet o změně občanství, než se na výplatě dívat na kolonku sazba daně !!40% a víc!!, chápu střední a starší generaci(ala Paroubek, Topolánek, Kalousek) za to, že zadlužila zemi, aby si mohli nakoupit hlasy voličů, protože tato generace už tyto dluhy splácet nebude, moje generace(věk 20-30 let) ano a jak to tak vypadá tak díky nedávno minulé a současné vládní garnituře, budeme muset být zatížení po celý život vyššími daněmi, aby si současní lemráci a státní přísavky mohli pořádně užít života.
17. 11. 2007 | 12:31

vaan napsal(a):

Posledním opravdu zodpovědným politikem, který odmítal zadlužovat mladé generace je náš současný prezident. Bohužel toho nakonec přejela mašinérie státních přísavek a Keynesiánských milovníků dluhu.
17. 11. 2007 | 12:35

vlk napsal(a):

vaan
to,co píšeš je nesmysl v lepším případě iluze. Najeď na Kohouta na jeho předposlední blog a přečti si nejen Kohoutův blog, ale zejména diskusi pod ní. Snadno zjistíš, jak to s tímKlausovýmnezadlužováním bylo. dost se dá najít i na dalších předchozích blozích, zejména na tom, kde píše, co udělala Klaus dobře.
Je čas vystřízlivět.
17. 11. 2007 | 12:59

vaan napsal(a):

VK udělal spoustu chybných rozhodnutí, souhlas, přečet sem si hodně o bankách:), ale já chtěl vypíchnout jednu věc, tu vizi nezadlužování, to co chystá současná vláda je mnohem větším zásahem než byl ten v roce 97, kdy to VK prohrálo premiérství. Zemanova vláda pokud vím sanace bank neprováděla přes státní rozpočet, ale přes FNM(a tučné prodeje státních podílů), a obecně chci vytáhnout jednu úplně jinou myšlenku:

Dluhy mají splatnost ony nemůžou být donekonečna a ty dluhy, které vytváříme teď, budeme muset jednou splácet a to budu já a dost možná i ty. Myslím, že současné zadlužování už nesouvisí s tranformačními problémy, ale s politickou neschopností, seškrtat rozdávání peněz, IS/LM model tady hovoří jasně, ekonomika na vrcholu, vládní výdaje na nákup, nebo spotřebu mají pouze silný proinflační vliv. Jinými slovy ten dluh vyvolává inlaci, je to logické. A jsme připraveni na druhou vlnu recese?
17. 11. 2007 | 18:24

Libor napsal(a):

Vaane,
vy neustále ujíždíte. Vaše tvrzení o Klausovi , stejně jakož i následné vysvětlení je naprosto nesmyslné, s Vlkem je nutno jednoznačně souhlasit. Stejně tak vám doporučuji, abyste si přečetl předposlední blog p. Havla (v neskromné pýše doporučuji i svůj komentář). Snad pochopíte, že současné inflační tlaky nemají se státním dluhem pranic společného.
Jediný výrok, ve kterém se nemýlíte je ten, že současné zadlužování nesouvisí s transformačními problémy a s politickou neschopností. I když ono je to těžké, nepřidávat další dluh znamená nedělat nic.
17. 11. 2007 | 20:51

jiřík napsal(a):

Zatrsakr ten chlap v tom má fakt jasno. Jen nevim, proč až teď, když za jejich (ČSSD) působení ve vládě se to dělo taky a nikomu to nevadilo.
17. 11. 2007 | 21:15

Michals napsal(a):

pro slayer:
:) já myslím, že za tohle by mmne nikdo neplatil - a diskutuji i jinde, např. u Kostlána - a za to už vůbec ne...
Já nehájím socdem jako takovou, ale vadí mi nelogické argumenty a ještě víc nadávky bez argumentů. M ožníá proto to vypadá, jako bych "bojoval" :)
17. 11. 2007 | 23:28

vlk napsal(a):

Libore,

váš komentář , který doporučujete, je skvělý!

Jo drobnost - četl jste drobnou korespondenci mezi KArlem Muellerema mou starou šedivou kůží ohledně setkání vněkde v šenku? Týkala se i Vás. Je to na Hybáškové. Oběma bynám bylo ctí.
18. 11. 2007 | 10:18

vlk napsal(a):

vaan
nezadlužování co chystá tahle vláda???? To tedy zírám. Najeď si na Sedláčka a přečti si, co o tom píše ve svém blobu. Pak uvidíš, jak to s tím programem nezadlužování vlastěn . Jediné, co tahle vláda efektivně skutečně zatím dokázala ,je výrazné zvýšení inflace.
Jo a ještě k dluhům -nyní se chlubí tím, že vydala první emisi dluhopisů se splatností 50 let!Já ji za tochválím. Bez ironie. A zároveň je to ovšem jasná odpověď na mudrování o tom, jestli se státní dluhy spíše platí nebo valí před sebou.
18. 11. 2007 | 10:22

vaan napsal(a):

vlk

o nezadlužování téhle vlády jsem vůbec nepsal a kdybych o téhle vládě chtěl psát, tak určitě ne ve smyslu, že nezadlužuje tuhle zemi!!
dluhopisy můžeš vydávat dokud je někdo ochoten je koupit, celosvětová prosperita jednou skončí a potom 50letý dluhopis nikdo chtít nebude a nakonec bude potřeba současné dluhy platit, dluhová koule se dá před sebou dlouhodobě tlačit jen při zachování podmínek stabilní úrokové míry a hospodářského růstu v jiném případě dojde k prudkému zhoršení kreditu země, vydání každého dalšího bondu pak bude úročeno větším procentem, ale na druhou stranu jsem jenom student a hlásím se k tomu, takže dost možná pravdu nemám. Mám dotaz vlk patříš, do které generace? do té, co žije na úkor těch budoucích, nebo do té co současné nezasloužené(dluhové) požitky za 30 a více let bude splácet?

libor

s VK už mi dejte pokoj, já vytáhnu jeden bod a vy ze mě děláte milovníka. Váš příspěvek jsem si přečetl a překvapilo mě, že píšete o tom samém o čem já, já jsem to zjednodušil, recesní mezera naší ekonomiky už se zaplnila, tlak na růst mezd vyvolá růst cen, ale nesouhlasím s tezí, že inflaci vyvolává sjednocování evropského trhu(posilující česká měna tento tlak do značné míry eliminuje), třeba současné státní investice do dálnic by se daly považovat za investici do inflace, doba je taková, že nezaměstnaných je tu najednou málo a nahnat na stavbu dálnice lidi, znamená jim za to víc zaplatit, zvýšit tlak na mzdy v celém odvětví stavebnictví, které už se tak potýká s nedostatkem pracovních sil a konečný efekt? Růst cen stavebních služeb, při zachování objemu stavební výroby. ČR je na vrcholu růstu současného hospodářského cyklu a není schopna se vypořádat s vládním dluhem, ale je schopna vyplácet sumy v řádech stovek miliard na investiční akce, jež za následek budou mít růst "nominálních" mezd nikoliv však reálných a už vůbec nebude mít za následek udržení hospodářského růstu.
18. 11. 2007 | 14:40

Libor napsal(a):

Vlku,

i pro mne by bylo ctí Vás a p.Muellera poznat. Nejsem však z Prahy a do naší matičky stověžaté se dostanu nejdříve až začátkem prosince (možná). Dřív to opravdu nejde.
Podobně jsem odepsal na blogu prof. Hořejšího p.Muellerovi.

Vaane,
nelze vám upřít jisté zmalosti. Zároveň je více než potěšitelné, že si uvědomujete jejich školní charakter a dokonce se k tomu jste schopen i přiznat. Jenže víte, ona šedivá je teorie, zelený strom života. Podívejte se například, jak reagovala úroková křivka dolaru na emise amerických bondů začátkem tohoto roku. Vždyt to bylo naprostým popřením zákona nabídky a potávky a všechny úrokové arbitráže šly do háje.

PS:
Pořád ale ujíždíte. Nevím, zda se s Vlkem ösobně znáte, takže ani nevím, na základě čeho si osobujete právo mu tykat. Navíc otázka do které generace vlk patří je hodně blbá, ta vás snad ani není hodna.
18. 11. 2007 | 20:29

vlk napsal(a):

Libore,

ani já nejsem z Prahy. Ale jsem dost mobilní, takže to není až zas tak velký problém. Začátek prosince pro men bude docela kritický, spousta služebních pojížděk.Nějak to vymyslíme.
P.S. tykání mi na netu nevadí- Původně se jen tykalo, na forech. Tady je to trošku jinak. Ale nevadí mi to.
18. 11. 2007 | 22:05

vlk napsal(a):

Vaan
až do teď jsem byl s Tebou docela v pohodě. Ovšem tahle věta , ta mne tedy zvedla!

... Mám dotaz vlk patříš, do které generace? do té, co žije na úkor těch budoucích, nebo do té co současné nezasloužené(dluhové) požitky za 30 a více let bude splácet?
To je tedy opravdu hustá drzost. Patřím do té generace, kterájak ty píšeš, co žije na úkor těch budoucích! Ta samozřejmost, s jakou si dovoluješ tvrdit, že někdo žije na tvůjbudoucí úkor, tak ta je mimořádná! Omračující!
Při tom píšeš, že jsi student. takže pokud jsi byl dost dobrý,abys složil zkoušky na státní universitu, já ze svých daní platím tvoje studium, platím tvoje levn bydlení na koleji a možná i stípko! V každém případě platím tvoji zdravotní péči, platím dotaci za tvoje cesty veřejnou dopravou, platím tvoje návštěvy ve veřejných knihovnách a nejspíš i dotace na kulturní podniky tyou divadlo, kina, které navštěvuješ! A ještě ledacos dalšího. Buď sijist , že já ani naše rodina , včetněmého syna, sester mojí ženy a jejich rodin tě do budoucnosti nezadlužila nai jedinou korunou. Dokonce ani důchody, které berou rodiče mojí ženy! Tohle všechno hravě zaplatím z odvodů které mi stát měsíc co měsíc strhnez toho,c o vydělám. Ještě pře dnedávnem to byla přesně 1/10 000 000 příjmů státního rozpočtu!
No hlavně, že máš jasno! Tebe nezadlužují lidé mé generace! Máme zstupitelskou demokracii. A pokud jaksi máš starost o to, co za nás budeš za 30 let platit, tak snad abys začal už dneska - totiž skočil na sociálku, zdravotku, studijní oddělení atd. a nahlásil tam, že si od teď všechno za sebe chceš platit sám.
No a pokud jde o dluhopisy, pak budeš muset studovat trošku líp. Stát prodává ty padesátileté bondy teď. tedy svého kupce už mají. Jestli ten,kdo je koupil, je dokáže někdy vbudoucnu prodat emitenta trápit nemusí. A stát odvedl jejich vydáním a prodejem vyjímečně dobrou práci. Má dlouhé peníze ,za stabilní úrokovou míru. Tlačí tenhle dluh před sebou, aniž by to někdo nebo něco mohlo ohrozit.
18. 11. 2007 | 22:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy