Jak otevřít cestu daňovým únikům
Na dlažbě se má ocitnout 3,5 tisíce zaměstnanců celní správy. Té celní správy, která ačkoli prodělala ihned po vstupu do EU silnou personální redukci (v letech 2003-2005 odešlo cca 2000 celníků), dokázala výrazně přitvrdit v boji s daňovými podvody a získala tím pro státní rozpočet miliardy korun navíc. Celníci se v minulých letech začali intenzivně objevovat na tržištích, zabavovali padělky a pirátské nosiče CD a DVD, díky nově zavedenému kolkování lihovin potlačili černý obchod s lihem, zlikvidovali řadu ilegálních továren na výrobu cigaret, zabavili velké množství drog, bojovali s ilegálními dovozy odpadů. Po letech planých slibů to byli celníci, kteří začali vážit a pokutovat přetížené kamiony na našich dálnicích. Stát ve všech těchto oblastech dokázal, že umí s šedou ekonomikou bojovat, že si dokáže vůči nepoctivcům vynutit dodržování pravidel. V zájmu všech těch, kdo podnikají fér, platí daně a respektují zákony republiky. To vše se nyní může díky připravené redukci celní správy ocitnout v troskách. Tuzemská celní správa přitom není žádný zkostnatělý moloch, s klienty komunikuje elektronicky, je plně zapojena do evropských a mezinárodních struktur a je na poměry státní správy věkově docela mladá. Celníci zkrátka patří mezi (doposud!) konsolidované a vysoce profesionální složky státní správy s dobrým technickým vybavením. A možná právě proto se stali tolik nepohodlnými.
Mezi celníky a pracovníky finančních úřadů se dnes vypráví neveselý vtip o tom, jak se ministr Kalousek chystá podruhé „zhasnout“. To první „velké zhasnutí“ si ještě lidé pamatují, proběhlo v polovině devadesátých let a týkalo se nejen privatizace, ale i třeba lehkých topných olejů, rumové aféry nebo „povolování“ obchodů duty free v pohraničí. A to se ještě ve státní správě ani mezi občany či podnikateli příliš neví o tom, že se mají též rušit či měnit na pobočky finanční úřady ve 107 městech.
Vláda zkrátka s vaničkou tzv. úspor vylévá i dítě. Neuvážené snižování daní pro podniky a nejvyšší příjmové kategorie roztočilo spirálu škrtů, které brzy ohrozí základní funkce státu i v tak klíčové oblasti, jako je výběr daní. To vše doprovází arogance ( v té myslím bezkonkurenčně vede Tomáš Julínek) a absence dialogu, nejen s lidmi, kterých se mají nedomyšlené reformy, škrty a propouštění týkat, ale chybí i jakákoliv komunikace s opozicí.
Myslím, že nelze jen přihlížet tomu, jak Langer, Pospíšil, Kalousek či Julínek nevratně ničí schopnost státu a veřejného sektoru zajišťovat občanům spravedlnost, základní jistoty a kvalitní veřejné služby. Hlasování o důvěře vládě je více než namístě. I kvůli oněm třem tisícovkám lidí, kteří budou přinuceni svléci si celnickou uniformu. Ačkoliv ví, že je to v rozporu se zájmem státu i daňového poplatníka.