Irové našeho Topolánka nezachrání

19. 06. 2008 | 12:29
Přečteno 4624 krát
Předseda vlády nakonec své odpovědnosti neuteče. Už to ale vypadalo, že 53% irských voličů, kteří v referendu odmítli Lisabonskou reformní smlouvu, ušetří Mirka Topolánka velkých starostí a možná i blamáže.

Pokud by totiž ratifikační proces po irském referendu skončil ( po čemž začal okamžitě volat nejen prezident Klaus,ale z dobrých důvodů i Topolánek s Bémem) nedošlo by už nikdy na hlasování v našem Senátu, kde Topolánek není schopen ratifikaci smlouvy garantovat.

Síla odpůrců evropské integrace v řadách senátorů ODS ( tato strana má 41 senátorů z celkových 81) je taková, že jedinou alternativou zamítnutí se tam nedávno ukázalo zaparkování Lisabonské reformní smlouvy u Ústavního soudu. Premiér Topolánek ji tam nechal poslat v zoufalé naději, že to buď za ODS mezitím vyřeší Irové, nebo (tak jako nedávno u poplatků) 8 ze 7 ústavních soudců. Pro posouzení smlouvy Ústavním soudem hlasoval v senátu dokonce i senátor ODS Vondra, který je jinak místopředsedou Topolánkovy vlády.

Teď už je ale jasné, že Irové to za Topolánkovu ODS nevyřešili. Lisabonskou smlouvu schválilo mimo Irska již 19 z 27 členských států EU. Hlasování zbývá dokončit v Itálii, Španělsku, Švédsku, Nizozemí, Belgii a Kypru, kde se neočekávají žádné problémy. Pokud probíhající Evropská rada najde řešení pro Irsko, pozornost se znovu nemilosrdně vrátí k České republice a Mirku Topolánkovi, který Lisabonskou smlouvu za ČR vyjednával a podepsal.

Pokud Ústavní soud rozhodne, že Lisabonská smlouva je v souladu s Českou ústavou ( což pokládám za mnohem pravděpodobnější výsledek) , bude se muset Topolánek rozhodnout. Buď ODS ratifikaci podpoří, nebo poženou fundamentalisté z této politické strany Českou republiku do konfliktu s celým evropským integračním procesem. Aniž by bylo jasné, jaký bude mít tento konflikt pro naši zemi důsledky a aniž by se do této chvíle občanům namáhali sdělit, proč vlastně ratifikaci Lisabonské smlouvy blokují, když se na jejím kompromisním textu Česká republika aktivně podílela ( už i za vlády ODS) a podepsal ji nakonec osobně předseda ODS. Pikantní navíc je, že v odporu k lisabonské smlouvě najde ODS na tuzemské politické scéně jediného relevantního spojence – KSČM. Pikantní, ale pochopitelné.

Nechci lámat nad naším premiérem předčasně hůl a věřím, že situaci zvládne a nebudeme v Evropě za úplné hlupáky. Je to v našem národním zájmu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petrman napsal(a):

Ale budeme za hlupáky, Klaus, Topolánek a Zahradil to zařídí.
19. 06. 2008 | 12:43

Kluk napsal(a):

Pane Sobotko, Vy byste mel v prve rade vysvetlit, proc nepozadujete v pripade Lisabonske smlouvy, referendum. Je to totiz daleko vetsi zasah do suverenity nasi zeme, nez-li nejaky hloupy radar, ke kteremu referendum pozadujete. Muzete mi to logicky vysvetlit? Me to totiz porad vrta hlavou....
19. 06. 2008 | 12:54

Martin napsal(a):

Pane Sobotko, zcela chápu vaše rozhořčení nad tím, když si někdo vlastní neschopnost léčí pomocí Ústavního soudu.
P.S. S tím referendem by mě to také moc zajímalo, ale nepředpokládám, že najdete odvahu se k tomu nějak konkrétně vyjádřit.
19. 06. 2008 | 12:59

Doug Badman napsal(a):

Milý pane Sobotko, co kdyby jste si tu Lisabonskou smlouvu nejdřív přečetl a teprve potom se o ní rozepisoval? Potom by se vidělo, kdo je tady za hlupáka
19. 06. 2008 | 13:07

Kluk napsal(a):

Jinak Vas tedy musim pochvalit za vase posledni vystoupeni v televizi. Jindy me vase vystupovani dost irituje, nicmene v nedeli jste se choval korektne. A vasim vyrokem, ze pan Klaus tanci na hrobe Lisabonske smlouvy, jste me vyslovene rozesmal, protoze jsem si to zive predstavil :-D
19. 06. 2008 | 13:08

hv napsal(a):

Pane Sobotko,

ve Svedsku neni vysledek uplne jasny, i kdyz pravdepodobne jej i tam schvali. Dale ji muze odmitnout polsky prezident, coz se nezda byt jako uplne formalni vec. Jinak proc se neocekavaji problemy pri schvalovani? Protoze politici se uz poucili a odhlasovali si to sami, vetsinou bez mandatu, ktery by meli od volicu (jak vase strana s oblibou kritizuje v pripade radarove zakladny v CR).

Naprosto ale nechapu vas posledni odstavec, kde se snazite naznacit, ze budeme v Evrope za hlupaky, pokud Lisabonskou smlouvu neprijmeme. Za hlupaky povazuji ty, kteri vsechno slepe odkyvou, protoze to uz odkyvali jini. Irove jsou take hlupaci, kdyz odmitli LS?

Celkove by to chtelo tedy vice eurorealismu mene eurohujerstvi.
19. 06. 2008 | 13:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva nevěcné dehonestující jednověté výkřiky, které se zcela míjely se smyslem těchto stránek, i.e. fungovat jako prostor pro věcnu a korektní výměnu názorů.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 06. 2008 | 13:29

max napsal(a):

Pane místopředsedo, mám pár otázek,pokud by jste na ně odpověděl,byl bych vám vděčen :
1)Proč vaše strana nechce navrhnout (nikoli,že proti němu nic nemá,to je rozdíl) referendum ohledně Lisabonské smlouvy (radar je daleko méně podstatnější věc,ale poslouží dobře jako zástupný problém,že)?
2)Proč vám najednou vadí rozhodování u Ústavního soudu,když tam sami běháte s kdejakým problémem (poplatky,reformy,Kubice,atd.)?
3) Co Irové nevyřešili? V EU snad neplatí právo veta? Menšina nemá právo rozhodnout? Není toto jeden ze základních pilířů EU,která se jím odlišila od stupidních organizací typu RVHP?
4) Neměl by někdo z politiků konečně začít občanům Lisabonskou smlouvu a vše pozitivní a negativní nám přinášející vysvětlovat?
5) Nebyla to vaše strana,která v posledním roce vládnutí válcovala koaliční partnery spoluprací s KSČM a ještě se jím ústy vašeho předsedy posmívala?
6) Četl jste ji vůbec?
19. 06. 2008 | 13:29

Mráz už přišel napsal(a):

Dobře tedy, nebudu tu dehonestovat s. Sobotku, i když si myslím, že to z podstaty věci ani nelze, ale zeptám se co podle Vás znamená, že "se neočekávají žádné problémy"? Znamená to snad, že demokratické principy nebudou narušovat diktát aparátčíků z Bruselu?
19. 06. 2008 | 13:48

urbii napsal(a):

Pane Sobotko, šetřte slovy o hlupácích. Copak už si nevzpomínáte na svého půldenního eurokomisaře KUŽVARTA, který způsobil infarkt budoucímu komisaři Špidlovi? Nevzpomínáte na EURO, jehož zavádění a rychlé přijetí bylo svého času prioritou pro pana ing. Paroubka (než mu někdo nasypal do hlavy, že by mu jaksi rozbouralo politiku sociálního uplácení levicových voličů)? a další sociálnědemokratickou svého času prioritu EUROÚSTAVU, kterou nejste schopni hájit jinak než slovy "všichni ji chtěji, musíme ji chít taky"?
19. 06. 2008 | 13:50

Zlej strejda napsal(a):

"Ekonom" Sobotka by kvůli ČSOB měl chodit kanálama a ne psát nesmysly...
19. 06. 2008 | 14:09

Pava napsal(a):

Návrhy vlády hodnotím jako jídlo, které mi nevoní, a navíc kuchař je špinavý.
19. 06. 2008 | 14:11

Ládik napsal(a):

Přiznám se, že jsem LS nečetl a ani ji číst nebudu, ne z nezájmu, ale z nedostatku času. Politici, kteří nakonec rozhodnou, mají ovšem takovou míru nedůvěry (myslím tím všichni politici), že mi berou všechny iluze o správnosti jejich rozhodnutí, ať bude takové nebo makové. Výsledek mi proto může být úplně jedno. Začínám mít tušení, že tanečky kolem LS jsou jen krycím manévrem něčeho nekalého, což by sedělo na všechny zúčastněné strany.
19. 06. 2008 | 14:21

UmKab napsal(a):

Někteří pomalejší nechápou že ratifikační proces opravdu skončil , ale i takový maj místo na světě.
19. 06. 2008 | 14:48

občan napsal(a):

Pane Sobotko, nechci socanskou politiku, kde chcete rozhodovat všechno za všechny, kde obíráte lidi, kteří se o sebe chtějí postaran na úkor těch, kteří se chtějí nechat živit (nemám samozřejmě na mysli potřebné!!!). Nechci, aby za mne nějaký trouba v Bruselu rozhodoval, jestli si mám utírat zadek levou nebo pravou rukou - již máme doma dost takových chtrolínů, kteří se o to snaží. A Vaše ohánění se komunisty je směšné, když si vzpomenu, jak jste bez ohledu na své koaliční partnery a dohody s nimi prosazovali zákony s ustanoveními v rozporu s ústavou jak na másle :-) Tam se totiž ukázala vaše skutečná tvář - řídit, ovládat, rozhodovat za jiné. Po ničem jiném vaše partaj netouží. A to je velmi smutné. Jen doufám, že bude ve spoolečnosti větší počet samostatně uvažujících lidí schopných nést za sebe odpovědnost, která vás nepřipustí k lizu...
19. 06. 2008 | 14:49

Vlasta napsal(a):

Pane Sobotko.
Když my Vás známe jako "kam vítr tam plášť". Pamatujeme Vás jako pravou ruku premiéra Špidly a to jste se bil jako lev za úplně jiné ekonomické priority.Potom jste byl zase pravou rukou "Standy" a také nejlepším přítelem. "Standa a Slávek" se říkalo.Když tekla voda do bot, hodil jste Standu přes palubu a stal se nejoddanějším stoupencem Jiřího Paroubka.
Takže my i Vy leccos pamatujeme. Věřit se Vám moc nedá, já bych Vás nechtěla ani za souseda.
19. 06. 2008 | 14:53

Mona napsal(a):

Pane Sobotko,docela mě potěšilo,že o Topolánkovi nepřímo říkáte,že je chytrý a předvídavý,to jsou dobré vlastnosti politika.Bez těchto vlastností by těžko mohl dopředu tušit,že Irové řeknou v referendu své ne LS.
A taky bych se přikláněla,ač odpůrkyně referend,k referendu o LS,zde by bylo snad v jediném případě na místě.
19. 06. 2008 | 15:18

Jirka napsal(a):

Pane Sobotko, svým článkem potvrzujete správnost rozhodnutí Irů. Totalitní válcování občanů Bruselem nemá budoucnost a je to docela hra s ohněm.
19. 06. 2008 | 15:26

bay napsal(a):

Já opravdu nechápu, proč socané nedemonstrují svou lásku k vůli lidu a příme demokracii tak, že před irským lidovým "ne" srazí paty a řeknou - tak fajn, asi ta smlouva stojí za houby. Nebo proč alespoň hlasitě nevolají po přímé ratifikaci ve všech zemích EU. Jste pokrytci... randál kvůli radaru a pro novou euroústavu "hledáte cestičky"...
19. 06. 2008 | 15:29

Zlej strejda napsal(a):

http://www.reflex.cz/Clanek...

Co vy na to "ekonome" Sobotko?
19. 06. 2008 | 16:14

StandaT napsal(a):

LS je výraznější zásah do naší státnosti než radar. Referendum o bezpečnostní otázce (která není vhodná pro všelidové hlasování) prosazujete horem dolem.

Tak kdy začnete prosazovat referendum pro tuto výhradně politickou otázku?
19. 06. 2008 | 16:18

BRT napsal(a):

Moje 92 letá babička,která byla nejdál v Dolní Lhotě a o Bruselu ví,že se tam dělají hezké krajky by ráda o LS rozhodovala v referendu.Když už by měla mít podle Paroubka možnost hlasovat i o radaru.No,řekla mi,že je to asi ten poskok z tel .seriálu,ale co na tom.
19. 06. 2008 | 17:29

Saliven napsal(a):

StandaT:
Radar je mnohem jednodušší téma než LS, to přeci uznáte.
19. 06. 2008 | 17:41

StandaT napsal(a):

Salivene: neuznám.

Mimochodem, v čem by měla být LS (pro mě, človíčka z HorníDolní) složitější/jednodužší než např. přístupová smouva, kvůli která jsem před několika roky referendil? Nebo smlouva o rozdělení Československa?

Vždyť tady přece nejde o složitost problematiky jako takové, ale o vhodnost (suverenita, územní celistvost ...) resp. nevhodnost (daně, etické otázky, bezpečnost ...) některých témat pro přímou demokracii.
19. 06. 2008 | 18:07

Saliven napsal(a):

StandaT:
LS ale otázky suverenity nijak nemění, jen z nich dělá oficiality. Být v EU nebo nebýt v EU, případně radar je rozhodně jednodušší, než 500 stránková smlouva, kde bez znalosti fungování EU toho neprávník moc nepochopí.
19. 06. 2008 | 18:18

Jan napsal(a):

Pane Sobotko, Vy se nám tady zase předvádíte viďte?Uvědomte si, že Irové jsou hrdý národ a ne jako Vy, kam vítr, tam plášť.Vy si v klidu sedněte a přeštěte si LS, má jen 388 stránek. Co to je pro takového právníka a ekonoma jako jste Vy. Uvědomte si, že úředníkům v Bruselu vůbec nejde o lidi, ale o jejich královské platy a jejich prebendy.
20. 06. 2008 | 08:58

Karel Svoboda napsal(a):

Pane Bohuslave Sobotko, můžete mi říct, proč by měl předseda vlády "garantovat", aby cokoliv prošlo jakoukoliv komorou Parlamentu? Nejsou obě náhodou nezávislou institucí a každý poslanec a senátor hlasuje jen podle svého vědomí a svědomí, a ne podle diktátu kohokoliv? Uvědomte si, že ne každá politická strana musí být natolik totalitní jako ta vaše, kde je zákonodárce vyhozen ze strany jen za to, že si jednou jedinkrát dovolil hlasovat jinak, než jak zněl stranický příkaz (poslanec Snítilý).
20. 06. 2008 | 14:05

Hobo-x napsal(a):

Závidím Itům ústavu,kde není možno bez referenda protlačit věci které lidi odmítají.
30. 06. 2008 | 14:11

Andy napsal(a):

Tzv. "evropský integrační proces" probíhá nedemokraticky, používá zjevné nefér způsoby a nátlak. Proto nestojí za nic a je v našem nejlepším zájmu být proti.

Ve slušné společnosti NE znamená NE. Jen kriminálník po NE vyvolává nátlak tak dlouho, dokud oběť neřekne ano.

Topolánek může tedy negativním postojem k nesmyslné a nechtěné integraci jen získat. A to zdaleka ne jen u fundamentalistů z ODS.

Uznat chybu je lepší než v ní setrvávat. To by měla učinit i ČSSD.
28. 07. 2008 | 07:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy