Kalousek a Tůma vzdali euro
Je tato současná změna názoru Tůmy a Kalouska velkým překvapením? Já myslím, že ve skutečnosti není.
Vláda má v listopadu rozhodovat o tom, jestli česká koruna v roce 2009 vstoupí do systému směnných kurzů ERM II. Pokud rozhodne, že ne, fakticky tak vyloučí termín přijetí eura v roce 2012. V povinném kurzovém režimu totiž musí národní měna formálně zůstat před přijetím eura minimálně dva roky, fakticky zřejmě alespoň 30 měsíců. Pokud by Topolánkova vláda vstup do ERM 2 v roce 2009 schválila, například od poloviny roku (na vstup od 1. 1. 2009 je již pozdě), fakticky by mohla také stanovit termín přijetí eura na 1. 1. 2012. Tak jak po tom volá významná část podnikatelské sféry a také ČSSD.
Nic takového se ale letos v listopadu nestane. Kalousek s Tůmou to dobře ví už dnes. Předem vyklízí cestu současnému předsedovi vlády. Mirek Topolánek, který obviňuje velkou část eurozóny z toho, že si zbytečně hraje na finanční krizi, a nedávno si notoval na kongresu britských konzervativců, pokud jde o trvání na existenci národní měny, stanovení termínu přijetí eura z ideologických důvodů v letošním roce nepřipustí. A možná to nedovolí ani v roce 2009. Ministr financí a guvernér proto takticky obrací v předtuše budoucí porážky.
Důvody, které uvádí, jsou ale směšné. Zejména ten Kalouskův. Úvahy o zmírnění fiskálních kritérií Paktu stability a růstu probíhají v EU již řadu let. Dlouho před tím, než ministr Kalousek nastoupil do své funkce, upravila Evropská komise interpretaci Paktu a začala tolerovat jeho dočasné porušování u zemí v hospodářských nesnázích. Nepřesvědčivě působí i Tůmova úvaha o „vládním oddechovém času“, vynuceném finanční krizí. V EU není podle všeho žádná jiná vláda, která by existenci finanční krize okázale ignorovala tak, jako koaliční vláda Mirka Topolánka. Vrcholným důkazem této ignorace (a zoufale pasivního přístupu) je návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2009, který počítá s meziročním ZRYCHLENÍM našeho hospodářského růstu na 4,8%.
Tůma a Kalousek opouští boj za stanovení termínu přijetí společné měny. Tento útěk od praporů pokládám za hanebný a nezodpovědný. Zejména proto, že žádné další stoupence rozumně rychlého přijetí eura už v této vládě (bankovní radě) nenajdete.
PS. Česká republika poprvé splnila tzv. maastrichtská kriteria pro přijetí eura v roce 2007. Včetně deficitu veřejných financí, který v tomto roce na základě státního rozpočtu, připraveného ještě vládou ČSSD v září 2006, poklesl podle posledních údajů ČSU na 1% HDP. Ve stejném roce splňovala ČR i kriterium veřejného dluhu (28% HDP), inflace a úrokové stability. Inflační podmínku zřejmě ČR nesplní v roce 2008 a to v důsledku růstu cen po tzv. daňové reformě.