Kalouskovo nové Lamborghini

04. 03. 2009 | 09:00
Přečteno 13680 krát
Vláda Mirka Topolánka prý bojuje proti krizi a snaží se zabránit jejím dopadům na obyčejné lidi. Dosud musel drobný živnostník za osobní vůz Lamborghini zaplatit šest milionů korun. Miroslav Kalousek pochopil, že se jedná o prostředek nezbytný k podnikání a včera prosadil ve sněmovně změnu, díky níž přijde Lamborghini podnikatele, plátce DPH, jen na necelých pět milionů korun. Ministr Kalousek vychází z předpokladu, že ušetřený milion milovník sportovních vozů investuje do nových technologií, případně jej rozdá lidem ve mzdách.

Státní rozpočet to přijde bratru na 5 miliard korun ročně , zaplatí to ti, kterých se jako obvykle podobné výhodičky netýkají. Zaměstnanci.

Šrotovné, které by zaměstnanci naopak využít mohli , Kalousek nechce. Bylo by prý diskriminační. Ministr financí je vtipný muž. Zaměstnanci prý mají nadále jezdit svými šunkami nebo autobusem. Za své.

P.S. Nic proti firmě Lambhorghini – vyrábí i traktory. Ty ale kamarádi dnešní vlády k ničemu nepotřebují. Nic proti odpočtům DPH na užitkové vozy. Ale bylo by skutečně dobré stanovit maximální limit.

Pro ty, kdo mají více času na čtení, několik detailů z tohoto opravdu kuriozního „boje“ Topolánkovy vlády proti krizi:

1. O tom, že u stávajících vozů, kde se již nyní uplatňuje odpočet DPH, nebude podle evropské směrnice potřeba tzv. mřížka, vědělo ministerstvo financí už od března 2008. Nepodniklo žádné kroky.

2. 7.12. 2008 uvedl ministr financí Miroslav Kalousek poprvé veřejně , že zvažuje možnost, aby si podnikatelé, plátci DPH, mohli odečíst DPH při pořízení všech vozů.

3. Tři následující měsíce pak vláda v této věci nic neudělala.

4. Okamžitým výsledkem prohlášení ministra Kalouska bylo zastavení nákupu firemních aut. Trh na rozdíl od MF reagoval ze dne na den. Ministr svou neobratností udělil už tak klesajícímu prodeji nových automobilů další ránu, u všech podobných návrhů totiž platí pravidlo napřed jednej, potom mluv.

5. V lednu 2009 meziročně klesl prodej aut v ĆR o 12 procent, lehká užitková vozidla zaznamenala díky výrokům ministra Kalouska propad 0 36,5% !, s nákupy vyčkávali podnikatelé i v únoru, a budou vyčkávat také v březnu.

6. Nové nákupy po zavedení možnosti plošného odpočtu DPH zrealizuje už jen část těch, kteří je v prosinci až březnu odložili. Bude jich méně, protože ekonomická situace řady podnikatelů se zhoršila natolik, že nákup mezitím přehodnotili.

7. Toto vládní opatření nebude tak efektivní, jako by bylo šrotovné, které navrhuje ČSSD. Šrotovné je v Evropě úspěšné a pomáhá už dnes i výrobě v tuzemských automobilkách. Podobné systémy fungují nebo budou vbrzku zavedeny už v 10 zemích EU, včetně Německa, Rakouska, Francie, Itálie, Lucemburska, Rumunska, Španělska nebo třeba Slovenska. Šanci získat tuto dotační podporu mají všichni občané, nejen plátci DPH .

8. Shrnuto a podtrženo – ekonomický efekt sporný, způsob realizace amatérský, neboť odbytovou krizi u automobilů na cca čtyři měsíce ještě prohloubil, vláda opět zvýhodní bohatší podnikatele před malými živnostníky a zaměstnanci. Jestli budou takto vypadat i další protikrizová opatření, jako že to tak vypadá, Topolánkova vláda nám v krizi spíše uškodí, než pomůže.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pocestny napsal(a):

Helemese, Pávek zase poslal Otíka navigovat.

Si neber ty sluchátka, Otíku, jináč zase do něčeho vrazíte...

Hezky se snažíš, ale je to prd platný, po žních půjdeš k Turkovi.
04. 03. 2009 | 09:25

Petr Havelka napsal(a):

Nic nového, zase sázíte na lidskou závist pane Sobotko.

Mohly by odpustit DPH i na letadla a motorky, sněžné a vodní skutry, čtyřkolky a jachty. Teprve potom bych se nakrknul. Ale Lamborgini? Pánové nezlobte se, ale kdo z vás na to má?

https://www.youtube.com/watc...
04. 03. 2009 | 09:26

Jmelí napsal(a):

Sobotka je nejen demagog k pozvracení, ale i rafinovaný prodejce sportovních vozů.
04. 03. 2009 | 09:33

lulu napsal(a):

jste jenom zavistivej rejpal.
04. 03. 2009 | 09:34

neo napsal(a):

Já nechci být sprostý pane Sobotko, ale kde jste se prosím Vás setkal s drobným živnostníkem, který by si kupoval Lamborghini??!! Už to nepij ani ředěný Bohušu.

plátce DPH s obratem tedy přes 1 milion si určitě nebude kupovat Lambo, nýbrž zvolí něco jako Škůdku, nejlíp oktávku, fábku max superba.

Všichni krom Vás vědí, že poptávka po autech je tažená především živnostníky a firmami. Tito obnovují vozové parky a ne občané, kteří mění auto jednou za 10let.

Vaše strategie je ovšem geniální.
přidáte 2400 kč důchodcům, dáte 80% platu jako podporu nezaměstnaným, zvýšíte přídavky na děti rodinám pod 3násobkem minima a dáte 25 000Kč šrotovného na nové auto.

Který inteligent z ČSSD se domnívá, že rodiny s dětmi pod 3násobkem minima, nezaměstnaní a důchodci budou kupovat nová auta ??? I kdyby dostali šrotovné 100 000, tak si ani jeden z nich to auto nové nekoupí!
04. 03. 2009 | 09:35

Jedla napsal(a):

Chcete pomoci méně movitým zaměstnancům a důchodcům? Prosazujte, aby se alespoň jednou za tři roky nezvyšovaly tabulky ROPO a nevalorizovaly důchody procentem, ale kombinací pevné částky a procenta. Tedy ne řekněme pět procent, ale dva tisíce plus jedno procento.
Nejde jen o sociální opatření, ale také o to, aby příspěvkové organizace (třeba školy, nemocnice, knihovny) nepřišly o všechny uklízečky, kuchařky, údržbáře, zahradníky atd. Když si příspěvkovka bude muset provoz zajišťovat dodavatelsky, vyjde ji to mnohem dráže.
04. 03. 2009 | 09:36

Míval napsal(a):

I když s Vámi dost často souhlasím, šrotovné se mi nelíbí. Jednak nevidím důvod, proč by stát měl dotovat obměnu vozového parku občanů, a také nemám pocit, že by to u nás fungovalo s tak žádoucím účinkem. Pochybuji, že uživatelé stodvacítek disponují v současnosti volným kapitálem, který by byli ochotni věnovat na koupi auta.
04. 03. 2009 | 09:37

Michals napsal(a):

fakt je, že limit 1 milion korun by byl přiměřený - dražší aosobáky k podnikání neslouží a kdo je chce, tak má i na dph.A hlavně - naprostá většina české produkce osobních aut je do 1 mil. a proto není třeba zvýhodňovat dražší - tutošpetku ekonomického "nacionalismu" bychom si snad dovolit mohli....
04. 03. 2009 | 09:39

Drobní živnostníci = nejvetší zlodeji napsal(a):

co si pamatuji, pro pár z nich delal jeden můj známý účetníctví a co mi vykládal, jejich platby daní do státního rozpočtu se až na naprosté vyjímky rovnaly nule! Nechci házet všechny do jednoho pytle ale kdybychom byli všichni živnostníci na přímých daních by se prakticky nic nevybralo!
04. 03. 2009 | 09:41

ODSák napsal(a):

Souhlasím s Vámi, pryč s touhle vládou neumětelů, kteří jen podporují své kamarády z vyšších vrstev!!
04. 03. 2009 | 09:42

Michals napsal(a):

pro Neo: nezlobte se, ale tu Sobotkovu ironii v případě drbného živnostníka, který kupuje Lamborghini tam snad musel rozeznat každý... asi právě kvůli těm oktávkám a superbům píše o té horní hranici 1 mil., ne?
04. 03. 2009 | 09:43

VW napsal(a):

Panové gratuluji,
předpokládám že většina z Vás jste podnikatelé, jinak byste takhle směšně nemohli argumentovat.
Už konečně veřejně přiznejte, že způsob "řešení krize" ze strany vlády je prováděno tak, že pomůžeme podnikatelům a vy blbečci zaměstnanci to zaplaťte a dál jezděte ve starých autech. Nevím proč bych ze svých daní měl přispívat na nová auta podnikatelů, když je stejně používají pro osobní potřebu!!! A pokud přispívat mám, tak si chci to DPHáčko taky odečíst!!!
04. 03. 2009 | 09:50

Nuba napsal(a):

Pane Sobotko,

Vláda se chová naprosto logicky a pravdivě. Přiznává barvu za kterou kope. Nic nového pod sluncem.

Až vyhrajete volby, pěkně to tam nalajnujte zase pro těch svých 10 milionů. Když mohu přispívat z daní na Lamborghini, tím spíš mi nebude vadit šrotovné pro majitele rezavých plechovek, příspěvek pro důchodce a matky s dětmi.

Pan Kalousek není takový tvrďák, jak se mnohdy jeví. Jak vidno,trpí také jistým druhem srdeční sulcovitosti, to se mu upřít nedá. Správná vláda pro jeho selekci. A vezmu-li v potaz církevní restituce, tak asi i správná strana. Takže alles ist in Ordnung.

Však on pan premiér zase vládě spraví pošramocenou pověst. V dubnu při procházce po Karlově mostě se otře o šos kabátu prezidenta Obamy a má preference v kapse.

Znáte to, lidi jsou lidi
04. 03. 2009 | 09:50

asdsdsd napsal(a):

V roce 2009 se prodalo 2430 vozu Lamborghini na celem svete. Kolik se asi tak prodalo v CR? 5 kusu? Ale na zavist umite hrat dobre, jako cela CSSD.

A jeste pripominka: ano, lze to omezit treba sazbou 1 milion, a opet zavadet neco, co pokrivi system, stejne jako ta mrizka. V tom pripade bych se ale zeptal - pokud podnikateli, ktery dava praci 1000 lidem, ma stacit fabie, proc nestaci ministrum a jejich namestkum a jinym poskokum, kteri maji na ekonomiku vetsinou dopad spise zaporny?
04. 03. 2009 | 09:51

Pavel K. napsal(a):

Pro Petr Havelka: Milí Petře Havelko, zkuste mi vysvětlit proč by měl mít podnikatel, plátce DPH, možnost koupit auto o 19% levněji než zaměstnanec. Jsem OSVČ.

Pro Ondra: Výborný příspěvek k tématu. Jste zářným příkladem Vašich slov: "blbcu a zavistivcu v Cechach je dost". Je mi Vás líto.
04. 03. 2009 | 09:54

karelhá napsal(a):

Pěkně vystřižené téma. V rozhodování mezi šrotovným a odpuštěním DPH se opravdu nekoná o překvapení. U této vlády si stačí vždy říci- komu to slouží- a rozhodnutí jsou vřdy předvídatelná bez ohledu na důsledky pro stát.

Pobavil nejen článek, ale i prvních první diskutéři,
neo
ovšem nemá konkurenci.
04. 03. 2009 | 09:54

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva texty obsahující hrubé nadávky, které jsou v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 03. 2009 | 09:55

karelhá napsal(a):

Omlouvám se, neo má konkurenci, asdsdsd
04. 03. 2009 | 09:55

hawk napsal(a):

Pan nedouk Sobotka, ekonomický hochštapler zase rozjel notu "sousedovi chcípla kráva". Sám ve sněmovně navrhoval snížení DPH, které by rozpočet přišlo na 20 mil a nikomu by to nepomohlo. Pavel Páral měl k tomu dnes v MF Dnes krásnou poznámku, cituji "...tedy důchodce by si dle návrhu pana Sobotky mohl dát v sobotu o jeden krajíc chleba víc". Dobré, že? Další kritika Sobotky je na snížení soc. pojištění, že prý to rozpočet přijde na 18 milionů. Hm a ČSSD nechce zachovat místa pro pracovníky, protože se zaměstnavatelům aspoň částečně uleví a nebudou tak zběsile propouštět?

Myslím, že non stop volební kampaň socanů se už ubírá velmi zuřivým směrem a začíná být kontraproduktivní. No z mého hlediska ...jen tak dál, nechci takovéhle šašky ve vládě, zvláště ne tandem Paroubek - Rath.
04. 03. 2009 | 09:57

Frante napsal(a):

Podnikatelé si i do teď mohli psát na firmu soukromé vozy a dělo se tak (když Porche tak s mřížkou vzadu). Když se tomu nedá zabránit tak nevadí to legalizovat. (pokud se tato jejich výhoda oficiálně posvětí, je možné jí považovat za kompenzaci k nějaké nové nevýhodě někdy v budoucnu).

Ten nadpis článku: Včera se tu Rath pohoršoval nad svinským chováním novinářů kteří zkreslují realitu překroucenými formulacemi. Co dnes provedl Sobotka nadpisem článku je přesně to ... Běžte pane Sobotko za Rathem ať vám vysvětlí jak se chovat
04. 03. 2009 | 09:58

neo napsal(a):

karelhá:

opatření proti krizi musí podpořit poptávku a to nejen po autech. I když u nás tvoří automobilky podstatnou část HDP.

ČSSD navrhuje pravý opak! zvýšit daně firmám! přidat důchodcům pár korun, přitom pro ně je krize pozitivní! Zavést šrotovné pár korun, které k ničemu nebude! Chudáci co jezdí ve stodvácách si koupí maximálně ojetou felinu nebo fábku...i s 25000 prostě do nového auta nepůjdou a už vůbec ne nízkopříjmové rodiny s dětmi a nezaměstnaní.

Pokud máte něco na srdci, nebojte se to vyjádřit. Pokud se Vám něco nezdá na mém příspěvku, nemusíte hlásat o bezkonkurenčnosti, ale pokuste se nějak argumentovat. což zřejmě neumíte.
04. 03. 2009 | 10:02

hawk napsal(a):

to VW:
Neuvědomujete si souvislosti. Automobilový průmysl na celém světě, tedy i u nás, je jedním z největších zaměstnavatelů sám o sobě. Na něj se se nabaluje sposta firem vyrábějící autoskla, reflektory, převodovky, kola, pneumatiky...atd. Tím, že by se zrovna v auto průmyslu nezachovala výroba, by se spustila lavina propouštění. Proto se každá vláda snaží tento průmysl zachovat. Jsou i jiná odvětví, na které se toto obecné pravidlo vztahuje, je to o závislosti jedné ekonomiky na druhé, takže příměr, že je zde každý, kdo nesouhlasí se Sobotkou, je podnikatel, je opravdu pitomost hodná ČSSD a negramotů.
04. 03. 2009 | 10:03

Pavel K. napsal(a):

Pro asdsdsd: Skvělé jméno, gratuluji. V žádném případě se nechci zastávat ministrů, ale máte pocit, že pro "podnikatele, který dává práci 1000 lidem" je např. Škoda Superb, s odečtenou DPH, málo?
04. 03. 2009 | 10:03

lubka napsal(a):

Pane Sobotko,to jste si s Lamborghini naběhl. Už jste mohl poznat,že schopnost některých zdejších diskutérů rozpoznat fakt od nadsázky (příkladu) je velmi nízká. Příště buďte opatrnější.
I když pro mě je odpočet přínosem,musím uznat,že na vašich slovech něco je.
Na druhou stranu si myslím,že kalousek projevil českou vyčúranost,protože šrotovné v Německu výrazně pomůže i nám. Takže proč do toho vrážet své peníze,když to soused udělá za nás. Pak se divíme,jak nás Evropa miluje.
04. 03. 2009 | 10:04

Michal Kára napsal(a):

Smarja, to je zas diletantsky blabol... Ano, podnikatel si ted bude moci zapocist DPH zaplacenou u osobniho auta. Stejne jako si muze zapocist DPH za navstevu nevestince, vozeni se na kolotocich a dalsich X nesmyslu nesouvisejicich s podnikanim. Je na FU, aby mu tyhle nesmysly z ucetnictvi vyhazel a naparil pokutu, pokud to bude delat. Takze nejde o zadne zvyhodnovani, jen zrovnopravneni nakupu ne-nakladnich aut se vsim ostatnim.

Jestlize diky predbeznemu oznameni podnikatele zbytecne nenakoupili auta, tak je to prece dobre, ne? Alespon budou mit mensi problemy, kdyz neudelali zbytecne investice. A je otazka, jak velky by byl propad bez oznameni.

Takze kdyz CSSD predem ohlasila, ze se pokusi prosadit srotovne, byl to taky diletantismus? Podle vas asi ano, doufam, ze z toho ve strane vyvodite prislusne dusledky.

Pavel K.: Protoze je platce DPH a musi ke svym fakturam pricitat 19% DPH. Takze se o zadnou slevu nejedna, naopak, doted ho kupoval vpodstate o ~19% draze.
04. 03. 2009 | 10:04

Jirka napsal(a):

Pan Sobotka zase předvádí strategii ČSSD - v co nejvíce lidech vzbudit závist a předsavu, že co živnostník a podnikatel, to zloděj. Přestože moc dobře ví, že to co tvrdí jsou pusté demagogické bláboly mající za úkol pouze v lidech vzbudit ty horší stránky ( jako je závist a někdy až nenávist vůči jiné skupině obyvatel ), vítězství jeho strany ve volbách je mu bližší než osud země, které má tak velké ambice vládnout. Měl byste se stydět, pane Sobotko, Vaše včerejší vvystoupení v parlamentu byl pouze útok na nejnižší lidské pudy. Jestli sázíte právě na tyto voliče, tak ať bůh nad touto zemí drží ochrannou ruku. abyste po příštích parlamentních volbách uvolnili místo někomu, kdo to s touto zemí myslí upřimněji.
04. 03. 2009 | 10:07

hawk napsal(a):

to Pavel K,

člověk, který si dokáže vydělat sám na sebe a ještě se svým umem, starostmi a ziskem dělí s jinými, jako zaměstnanci, si klidně může koupit helikoptéru od fitmy Sikorski a nikomu do toho nic není, protože mu na to nikdo nepřidal a musel se postarat sám.
04. 03. 2009 | 10:08

Matylda napsal(a):

Pane Sobotko, šrotovné přece nemohla vláda prosazovat, byl by to populismus. Alespoň to vždy ODS tvrdí, když přijde návrh, který by měl pomoci běžným občanům. Ti přece ODS nezajímají. Doufám, že občany zase nebude zajímat ODS až budou volby.(Už se těším, kolik teď proti mně vystartuje milovníků modrého ptactva.)
04. 03. 2009 | 10:14

Michals napsal(a):

možná to zní cynicky, ale vláda by měla především vymýšlet způsoby, jak co nejvíce pomoci ČESKÉ ekonomice a neporušit při tom evropské normy (protekcionismus). Kdyby pánové Kalousek a Sobotka dokázali spolupracovat, tak mohli prosadit například kombinaci šrotovného a odpočtů u osobních aut do 1 mil. Kč. Tím by bezesporu pomohli škodovce a neutráceli za podporu luxusních zhraničních aut, která nám nic nepřinese.
Takhle jsme pořád pouze svědky jednostranmných nepromyšlených silou protlačených kroků....
04. 03. 2009 | 10:15

Michal Kára napsal(a):

Jinak mne na CSSD fascinuje, ze kdyz ona rozdava penize (treba 2400 duchodcum - krizi jedne z nejmene postizenych skupin), tak to nikdy nikdo nezaplati, zvlaste pak ne rodina s malymi detmi, ktere se muze o takovem prijmu na osobu, jako maji duchodci, jen zdat... Zato kdyz dela nejake ulevy vlada, tak hned vypocita, kolik to bude stat "chudaky" zamestnance...

A docela by mne zajimal zdroj toho udajneho vypadku 5 miliard. Aby to byla pravda, museli by podnikatele nakoupit auta bez moznosti odectu DPH za 31 miliard korun(!), to jest 6000 Lamborghini nebo 77 tisic Oktavek atp. Coz jsou evidentne nesmyslne pocty - drtiva vetsina aut se kupovala uz ted v N1 s odectem, tech co si kupovali auta bez odectu bylo naproste minimum. Takze i ten vypadek bude nejspis radove mensi.
04. 03. 2009 | 10:15

Petr napsal(a):

Proč jen šrotovné na auta ? Co takhle šrotovné třeba na televize ? Taky bych si chtěl koupit každé 4 roky novou "ekologičtější" televizi s nižší spotřebou.
04. 03. 2009 | 10:17

ŠULDA napsal(a):

Tohle nemohl napsat ekonom. Prosím Vás pane Sobotko, vždy si přečetěte předem co bude zveřejněno Vaším jménem. Děkuji.
J. K.
04. 03. 2009 | 10:18

slav napsal(a):

Je 6milionové auto které ani nemusí využíváno ve firmě automobilový průmysl. Kolik bude propuštěno Čechů snížením poptávky po 6milionových autech. Když by to bylo na auta do 1/2 mil asi hodně. O tak drahá auta bude zájem i v krizi, pokud automobilka neudrží náklady, ti co je chtějí si rádi připlatí. To je myslím sozanské myšlení, řekl bych legální a oprávněné. Že ten kdo na to má není jen o jeho mimořádných schopnostech, ale je to i korupci a jiných švindlech, chce snad někdo říci že není a že musí být vždy dokázána. Ono je tržnější co se těžko dokazuje trochu zdanit.
04. 03. 2009 | 10:20

Michals napsal(a):

pro Hawk: přesně tak, člověk který si vlastní pílí vydělal peníze si může klidně koupit helikoptéru od firmy Sikorski. A pokud ijete ve státě, který má normální slušnou vládu, tak z něj zaplatí dph, protože je každému jasné, že je to čistá spotřeba, která nezbytná pro jeho podnikání.
04. 03. 2009 | 10:21

valdštejn napsal(a):

to Hawk člověk, který si dokáže vydělat sám na sebe a ještě se svým umem, starostmi a ziskem dělí s jinými, jako zaměstnanci, si klidně může koupit helikoptéru od fitmy Sikorski a nikomu do toho nic není, protože mu na to nikdo nepřidal a musel se postarat sám. S tím souhlasím , nicméně ať platí i tu daň jako každý jiný !
04. 03. 2009 | 10:21

Vico napsal(a):

To chce klid a nohy v teple. Vtomto punktu se ODS zachovala zcela racionálně.Pomáhá těm, kteří ji volí a ne těm, kteří by ji i se šrotovným stejně poslali do šrotu.
Sobotka nedělá nic jiného, než co dělá jakákoliv jiná opozice. Kritizuje, poukazuje na chyby / s tím propadem podnikových aut v důsledku neobratnosti Kalouska/ a maže med kolem úst svým potenciálním voličům.
A říká to slušně. Ráthobijci však zas pro změnu mluví o slizounství zdvořilého Sobotky. Inu bengálský oheň patří ke zdejšímu koloritu.
04. 03. 2009 | 10:21

Enigma napsal(a):

Jediné správné řešení recese má ČSSD. Už to všichni pochopili? Už je jasné, proč se ČSSD tak urputně bránila podílet se na řešení ve smyslu NERV? Destrukční kpmando nám dává odpověď. Všechno je špatně a pozdě. A jak chcete kritizovat to na čem se podílíte.? 13 plat důchodcům a jiné sociální berličky byly už stokrát zdůrazněny v mediích. Teď se bude hlasovat. A zase "vláda zaspala, vláda není schopna.... " Ekonomové ČSSD sice vědí, že důchodci jsou jediná skupina obyvatel, která nemůže být postižena. Důchody dostanou, inflace se snižuje, zboží zlevňuje. Destrukčnímu komandu přece nejde o to krizi řešit, ale krize zneužít k volebnímu vítězství. To sice není úplně třináctý plat, asi 2400 Kč ale dobře to zní a dobře se to bude důchodcům na přednáškách o krizových opatřeních po kulturácích, v rámci trvalé předvolební kampaně přednášet. Paroubek sní o totálním vítězství v příštích volbách i nad komunisty. Proto ta starost o důchodce. Vždyť to jsou kmenoví voliči KSČM. Současná kampaň je provázena panikařením a hororovými scénaři socanů a odborářů a takto vystrašeného voliče pak přesvědčíme, že my jsme tady pro lidi. A protože ČSSD nemá možnost tento populismus realizovat, vždycky to funguje dvakrát. Jako slib, který navnadí a pak když přijde zklamání po zamítnutí zlou ODS. Socani tu svoji předvolební agitku, bože chraň, přece nechtějí prosadit ve sněmovně! Tuto fintu včetně manipulovatelnosti důchodců mají konečně vyzkoušenu u poplatků. Slib zafungoval, vítězství je dosaženo, plnění je ale provázeno zmatky, nespokojenost podvedených narůstá, takže buď celkové zrušení, nebo žaloba na protiprávnost a nerovnou soutěž a zákaz durch zlou ODS. Bilbordy s hesly "vláda zaspala a vláda není schopna"..... jsou už připraveny.
04. 03. 2009 | 10:22

Vico napsal(a):

To chce klid a nohy v teple. Vtomto punktu se ODS zachovala zcela racionálně.Pomáhá těm, kteří ji volí a ne těm, kteří by ji i se šrotovným stejně poslali do šrotu.
Sobotka nedělá nic jiného, než co dělá jakákoliv jiná opozice. Kritizuje, poukazuje na chyby / s tím propadem podnikových aut v důsledku neobratnosti Kalouska/ a maže med kolem úst svým potenciálním voličům.
A říká to slušně. Ráthobijci však zas pro změnu mluví o slizounství zdvořilého Sobotky. Inu bengálský oheň patří ke zdejšímu koloritu.
04. 03. 2009 | 10:22

VW napsal(a):

pro HAWKa

s tímto vaším uvažováním se divím, proč už nenapíšete, že by třeba podnikatelé nemuseli platit žádné daně, vždyť zaměstnávají lidi a ti daně platí, takže to jsou vlastně částečně i jejich daně, když jim vyplácejí mzdy
A nebo ještě lépe. Zaměstnanci by za to, že je někdo zaměstná mohli podnikateli platit jeho sociální a zdravotní, co vy na to???
04. 03. 2009 | 10:25

Ládik napsal(a):

Sobotka opět potvrzuje to, že v ČSSD se shromažďují lidé s ubohými morálními vlastnostmi.
04. 03. 2009 | 10:26

MR napsal(a):

SYTÝ HLADOVÉMU NEVĚŘÍ !
Tak zní přísloví - a dnes je zvláště aktuální. "Stotisíckař" (člověk který bere 100.000 Kč MĚSÍČNĚ) bude sotva něco vědět o dopadech krize, zdražování a zvyšování cen energií, nájmů, atd. atd., a tento člověk bude hlasovat PROTI přídavku pro důchodce ve výši 2.400 Kč jednorázově jednou za rok k vánocům. Jemu to nic řešit nebude, ani kdyby mu tento v jeho pojetí "bakšiš" někdo dal, a že by to pomohlo důchodci ? To "ON" nikdy nepochopí.
04. 03. 2009 | 10:26

mleziva napsal(a):

ČSSD nám nějak rudne.Že by nový třídní boj?
04. 03. 2009 | 10:27

Jirka napsal(a):

to šulda: On taky pan Sobotka nevystupuje jako ekonom , ale jako demagogický politik. Když pominu nesmyslnost ostatních bodů, nad jedním by možná stálo za to se pozastavit. Je to bod 6 Sobotkových výplodů :

Panu Sobotkovi by se zřejmě více líbil následující scénář : pár podnikatelů, kteří neumí počítat, si zakoupí v prosinci nové automobily, v únoru přijdou na to, že si to nemohli dovolit. V březnu zkrachují, protože prostředky na provoz firmy věnovali na nákup automobilu a propustí svoje zaměstnance. Tím se podle představ pana Sobotky rozšíří voličská základna ČSSD, která se nezaměstnaných přeci jako jediná zastává.

Pane Sobotko, děkuji, takového odborníka ve vládě nepotřebujeme.
04. 03. 2009 | 10:27

Karlík napsal(a):

Pane Sobotko, jste obyčejný populista. Já si velice dobře pamatuji, když vy a stínový Urban jste komentovali složení NERVu slovy "skupinka lobbistů" a šrotovné (navržené Jahnem) jste dávali za nebezpečný příklad, jak si skupina podnikající v určitém odvětví chce pomoci ke státním penězům. Vláda ale šrotovné odmítla a vy jako správné korouhvičky jste ho ani ne týden po jeho zamítnutí hned slavně a hlasitě začali prosazovat... Ne všichni mají krátkou paměť, vážený, tak prosím příště nelžete, nebo lžete aspoň chytřeji :-)))
04. 03. 2009 | 10:28

VW napsal(a):

ještě jednou pro HAWka

ponechte si demagogii o tom jak je ekonomika provázaná a jak je závislá na auto průmyslu a ble ble.To všichni víme.

Prostě a jednoduše
řekněte na férovku, že považujete za nemorální, aby obyčejní lidé měli alespoň částečnou výhodu v podobě šrotovného, ale je zcela správné a morální, abychom my všichni z veřejných prostředků sanovali výpadky v podobě odpočtu DPH pro podnikatele.!!!
Když už si to myslíte, tak to prostě přiznejte a můžeme se dál byvit
04. 03. 2009 | 10:32

neo napsal(a):

MR:
díky krizi klesá inflace a důchodce nemůže přijít o práci.... čili je na tom lépe a není nutné mu jakkoli "pomáhat" jednorázovým příspěvkem.

Poptávku to nijak nepodpoří, takže to není protikrizové opatření ale nesmysl.
04. 03. 2009 | 10:32

hawk napsal(a):

to VW

nepochopil jste nic, asi budete voličem ČSSD, ti se tím vyznačují. Neva, čekal jsem odpověď v duchu "republiku si rizvracet nedáme" a dočkal jsem se. Kdybyste patřil k těm mladším, kdo to heslo nezná, tak ho vymysleka KSČ v čele s Gottwaldem.
04. 03. 2009 | 10:33

neo napsal(a):

VW:

jaká je výhoda šrotovného?

nemáte práci, jste v důchodu, nebo máte normální příjmy.... půjdete si snad koupit nové auto? když vám na něj stát dá 25 000? Nebo se pokusíte střelit vaši starší ojetinu aspoň za 30 000 a koupíte si novější ojetinu??
04. 03. 2009 | 10:35

hawk napsal(a):

to VW

ano, jsem proti šrotovnému, pastelkovnému a jiným zcestným úvahám a taky jsem proti ekonomickým ignorantům a populistům. To je pravda.
04. 03. 2009 | 10:35

hawk napsal(a):

to neo

nech to být, jsou holt mezi námi lidé, kteří si myslí, že "mají nárok", a "stát se musí postarat". Krásná úvaha je "chci taky šrotovné"....a chci a chci, protože je to zadarmo. S ignoranty se nemá cenu bavit. Víš, já vždycky říkám, kdyby se líp učili......:-)
04. 03. 2009 | 10:37

Enigma napsal(a):

Když už je řeč o šrotovném, nestálo by za to zakázat vozit šrotauta ze západních zemí. Protože už si dovedu představit ty kšefty všech mafiánských vykuků, jak ty zgarby z německa budou tahat k nám, jak to budou další mafiáni na STK a magistrátech dostávat podvodem na české SPZ a jak budou stagnovat prodeje nových aut. A ještě k socanskému šrotovnému. Proč má daňový poplatník sponzorovat nákup nového auta sousedovi? Vždyť prodejci aut mají tolik nástrojů jak nabídnout výhody svým zákazníkům. Zálohový - úvěrový systém. Kup hned, doplatíš později. Garanční nabídky. asistenční a servisní bonusy. Ostatně to už se děje a je to v pořádku. Bonusy, daleko přesahující socanské šrotovné jsou už poskytovány.
04. 03. 2009 | 10:38

slav napsal(a):

Chlapci když budete chtít aby se zaplatila plná daň na 6milionové auto neokrádáte kadeřníka aby si mohl pořídit lepší voňavku a ostřejší nůžky.
04. 03. 2009 | 10:38

max napsal(a):

je to pořád dokola (Havel,Sobotka,Zaorálek,Rath,Paroubek,Křeček,atd.) - hra na strunu lidské závisti a strachu. ČSSD holt zjistila,že to funguje a má v čele typy,kteří se nestydí dělat podobný typ politiky.
Zabírá to na lidi,kteří daňovým zákonům a makroekonomii nerozumí (ale těch je většina).

1) Šrotovné je jednorázový výdaj vlády (to jest všech daňových poplatníků,vláda žádné peníze nemá), který jen posune spotřebu z let následujících do roku,kterého se tento stimul poptávky týká.
Takže jde v podstatě pouze o posun problému, nic víc.
2) DPH si může na vstupu uplatnit jen registrovaný plátce. U všech jiných výrobních prostředků tak činil doposud (u všech,které souvisely s podnikáním - počítač,soustruh,židle,apod.), u aut byla vyjímka - mohlo se jednat pouze o vozy typu N1. Tato vyjímka nikde u našich sousedů (Německo,Rakousko) neplatí. Tak jako tak by tuto vyjímku muselo MFČR časem zrušit a je jedno,zda by tam seděl Sobotka nebo Kalousek. Doporučuji všem,kteří okamžitě označují jiný názor za modroptákový apod. (Matylda),aby se nejdříve naučili daňové zákony a přečetli aspoň něco o unijním právu (především Lisab.smlouvě).
3) Není pravda ovšem to,co tvrdil poslanec ODS Doktor,že je toto opatření fiskálně neutrální. Samozřejmě dojde ke snížení odvodu DPH registrovaných plátců daně, které odvody daní z příjmů nenahradí.
4) Šrotovné zavedlo 13 z 27 států EU, což je menšina. Až na vyjímky se jedná o státy "staré", kde je větší kupní síla. EK má k tomuto postupu výhrady, protože se jedná o zvýhodnění jednoho druhu podnikání na úkor všech daňových poplatníků.
5) Sobotka má pravdu v tom,že časově nesladěný postup MF ČR uškodil výrobcům aut, ale pak nechápu, že ČSSD i teď veřejně prohlašuje, že znovu zkusí dostat šrotovné na pořad jednání sněmovny, čímž popírá sama sebe. Navíc - šrotovné pomůže českému průmyslu tak z 20-30%, zbytek peněz půjde do zahraničí, což by mohl i Sobotka, vzděláním sice právník,nikoli ekonom, pochopit.
04. 03. 2009 | 10:40

Petr Havelka napsal(a):

Už,už aby to sešrotovný bylo. Jebnu jim tu Feldu a oni ulevěj 25 000. Nějakých 50 táců naspořeno mám, tak ještě 125 aby mi to vyšlo na levnou Fábku. Asi půjdu do rychlý půjčky. Sice splátka bude tak 4 000 měsíc, ani nevím kolik let. V práci to teda nemám zrovna jistý, ale nová Fábia. No neberte to!
04. 03. 2009 | 10:45

slav napsal(a):

Hawk: Ruští bolševici byli také proti trockistům a renegátu jménem Kautský
04. 03. 2009 | 10:47

gogol napsal(a):

Vy neprejici rypalove .... jednu pravdu jsem tu nasel. Tu o tom, ze Kalousek promluvil a trh se zastavil, to je fakt.
Ale srovnavat Nemecko s nami (jinymi slovy, pokud by Kalousek byl minfin. v Nemecku, tak by srotovne asi podporil) a pak tech Lamborhin co tu jezdi.
Ale co je nejhorsi na tomto clanku ? Ze je opet podnikatel staven do pozice lovne zvere.
Takze to mame .... 3:1 pro POPULISMUS.
04. 03. 2009 | 10:47

hawk napsal(a):

to max

myslím, že max to shrnul přehledně a pro všechny, takže není co dodat, až na bod 5.

1. Sobotka nemá nikdy pravdu.

2. kdyby pravdu měl, platí bod 1. :-))
04. 03. 2009 | 10:48

Ládik napsal(a):

VW:
běžte si na úřad zaregistrovat živnost a kupte si auto bez DPH.
04. 03. 2009 | 10:48

hawk napsal(a):

to Petr Havelka

neumím smajlíka s palcem nahoru, kdybych ho uměl, už by tam byl :-)
04. 03. 2009 | 10:49

Pípa napsal(a):

Naprostý souhlas. Ona už ta hra na "užitková" auta zn. BMW, Porsche, Hummer, Mercedes, Jaguar,byla šaškárna a tunel, spíše drenáž, na daně, ale tohle, to je u nás v Kocourkově úplná zvrhlost. Jinde v Evropě si také nehrají na mřížky, ale tam funguje BERŇÁK!
Šrotovné je naopak dobrá pobídka. Proto ho tahle vláda nechce. Dělá všechno opačně. Nechápu, copak jsou tak hloupí nebo zvrhlí nebo je jim jedno, že škodí vlastní zemi?
04. 03. 2009 | 10:49

Pípa napsal(a):

Naprostý souhlas. Ona už ta hra na "užitková" auta zn. BMW, Porsche, Hummer, Mercedes, Jaguar,byla šaškárna a tunel, spíše drenáž, na daně, ale tohle, to je u nás v Kocourkově úplná zvrhlost. Jinde v Evropě si také nehrají na mřížky, ale tam funguje BERŇÁK!
Šrotovné je naopak dobrá pobídka. Proto ho tahle vláda nechce. Dělá všechno opačně. Nechápu, copak jsou tak hloupí nebo zvrhlí nebo je jim jedno, že škodí vlastní zemi?
04. 03. 2009 | 10:50

hawk napsal(a):

to Vladimír

škoda že tuto holou pravdu asi pan Stejskal smaže, myslím, že to je ve své krátkosti nejvýstižnější komentář. :-)
04. 03. 2009 | 10:52

Teo napsal(a):

Může být, že vylepšení autoparku pro podnikatele není to pravé ořechové a nezpůsobí to nárust zaměstnanosti v automobilovém průmyslu a ani to neovlivní dopad krize.Pro české pracující bych měl ale návod, jak se poněkud opeřit a zároveň dojít ke smíru s podnikateli, tedy těmi drobnými.
Najděte si vy kdo na nové auto nemáte hotovost svého drobného podnikatele a s ním se domluvte na oboustraně výhodném kšeftu. On ať zakoupí nové auto pro vás bez DPH a vy mu jej splaťte i s DPH v dohodnutých termínech. Vy na tom vyděláte, protože tak levnou půjčku nedostanete a podnikatel se taky opeří. Že to bude trochu účetně špatně, tím se netrapte. On to drobný podnikatel umí. A stát? Ten na tom právě dosáhne kýženého výsledku v odbytu nových aut.
U nás tradičně podfuk vůči státu má silný tah. Je zcela jisté, že když tohle zjistí pracující i drobní živnostníci, vznikne tím hromadná spolupráce a zavládne smír mezi jinak odlišnými skupinami obyvatel. Líní, neschopní, pracovití i všeho schopní, ti všichni se spojí na záchraně automobilového průmyslu.
"Lump anebo hrdina, my jsme jedna rodina!" :-))
04. 03. 2009 | 10:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další dva texty obsahující hrubé nadávky, které jsou v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 03. 2009 | 10:54

hawk napsal(a):

když je to takhle, tak jsem se rzhodl, jako správný podnikatel, že udělám něco pro ekologii. Jdu si objednat Lexus 600 HSI, je to hybridní pohon, ve městě využívá elektriku. Takže nebrečte, chvilku tu nebudu, ale jen krátce, jdu napsat objednávku do Toyoty, mailem, hned jsem zase tady.
PS: například VW a Pípovi pak můžu popsat výhody toho vozu....:-)
04. 03. 2009 | 10:56

Ondra napsal(a):

Chlapi, neztrácejte čas debatami o populistech jako je Sobotka a spol. Nemá to cenu, my dobře víme ( a ví to i nepodnikatelé), že každý živnostník ( navíc ten co má na Lambo) má pro tento stát stokrát větší význam než Sobotka a spol. Tento živnostník totiž do státní kasy sype a ne naopak! Těmito řečmi krmí fakt jen zoufalce.
04. 03. 2009 | 10:57

Vladimír napsal(a):

Pane Stejskal,proč nemůžu nazývat věci pravými jmény?Nebo si snad myslíte,že pan Sobotka je moudrý člověk?
04. 03. 2009 | 11:00

hawk napsal(a):

Omluva za malé písmeno ve vlastním jméně, nebyl to záměr, nýbrž překlep.
04. 03. 2009 | 11:01

Smart napsal(a):

Hezký blog. Naprosto pravdivý. Kalouskovo léčení krize je spíše jejím zesílením.
04. 03. 2009 | 11:03

Doug Badman napsal(a):

Pane Sobotka, viděl jsem jen jedinou fotku pana Vlastimila Dvořáka - s doutníkem v ruce seděl právě v Lamborghini.
Pro případ, že už nevíte, kdo pan Dvořák je, tak je to ten podnikatel, kterému jste poslední den v úřadě odpustil daně ve výši 26 miliónů Kč.
04. 03. 2009 | 11:08

slav napsal(a):

Vidíš Dougu on ten Sobotka už nepřeje ani Dvořákovi aby si pořídil nové.
04. 03. 2009 | 11:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pánové Vladimíre a Hawku,

tato debata je vcelku zbytečná (zejména pan Hawk to ví, protože jsme ji tu spolu vedli již několikrát).

Na těchto stránkách jsou nadávky zapovězeny Kodexem diskutujících (označení "blbec" považuji za nadávku). Důvodem je fakt, že mají sloužit k výměně názorů a argumentů, ne k vybíjení frustrace a útokům na jiné.

Pokud toto někomu nevyhovuje, doporučuji zvolit jiná diskusní fóra, kde jsou hrubé nadávky a urážky považovány za obecně přijímanou normu.

Tímto považuji tuto naši debatu ze své strany za uzavřenou.

Libor Stejskal
04. 03. 2009 | 11:18

hawk napsal(a):

to stejskal

Pane Stejskale, já myslel, že to necháte být, vždyť to bylo s úsměvem :-)
04. 03. 2009 | 11:20

Petr Havelka napsal(a):

Dougu Badmane toto Vaše počínání je vrchovitá demagógie. Cožpak nevíte, že poslední den ve funkci se takové věci dělají běžně, tudíž standartně. Nechci se dotknout Vašeho jména, ale trochu loajality ke svým spolupracovíkům by neškodila. "Padouch nebo hrdina... " Však Vy víte nedělejte.
04. 03. 2009 | 11:23

vlkodlak napsal(a):

Nebylo to tu uz?

Pred volbami 2002 Bohus Sobotka prece sliboval dat kazdemu na nakup noveho auta 90,000 Kc. Nevi nekdo co se s tim slibem stalo?
04. 03. 2009 | 11:23

hawk napsal(a):

to vlkodlak

no jó, ale to bylo před volbami, to se přece nepočítá. Kdyby socani splnili všechno, co před volbami naslibují, tak by státní rozpočty potřebovali nejméně tři. A stejně jim na to lidi, jako ovce vždycky skočí, to je udivující......Lhář zůstává lhářem vždy, zvláště pak v politice :-)
04. 03. 2009 | 11:28

Pepi napsal(a):

Tato současná "modrá" vláda ODS+SZ (jen KDU to trochu brzdí) slouží jen těm 10% nahoře, to snad už pochopil každý, a také pro ně upravuje výhodné zákony, ŽE..??
I když s Vámi dost často souhlasím (a ČSSD se vždy snaží zastávat té 80% střední třídy), tak to "šrotovné" se mi nelíbí.
Ale ani to "šrotovné" není trvalé a systémové řešení problému (robotizované) nadvýroby aut vysoce ziskových, cizích automobilek.
Je to také dotace všech daňových poplatníků jen někomu, a odsouvání problému nadvýroby aut "na zítra"...a dotací na dluh z budoucnosti.
Pokud já bych něco dotoval, tak spotřebitele (ne výrobce ani banky), který sám rozhodne, co si za dotaci koupí: za auto (tak do 500-tis.), LCD, ledničku, pračku myčku nádobí, hypotéku na byt, či za služby a turistiku v ČR. A nebo si vymění doma okna a ušetří tak i do budoucnosti...! Pouhé "šrotovné" je jen odsouvání problému na "zítra".! Je potřeba restrukturalizace a omezení nadvýroby neprodejných výrobků.
Lidé musí napřed zaplatit to nezbytné: zlodějské ceny energií, nájemné a jídlo a pak teprve koupí věci a výrobky zbytné: auta atd. (pokud jim na to zbude).
Také se mi líbí některá z opatření (ne šrotovné) slovenské vlády R. Fica.
Některé kroky na podporu ekonomiky (výroby-prodeje) dotacemi spotřebitelů (kteří si rozhodnou co koupí), už zavádí i v Rusku vláda V. Putina.
04. 03. 2009 | 11:37

Al Jouda napsal(a):

Šrotovné by bylo logickým následkem tzv. ekologické daně placené při převodu starého auta.Dnes neprodejné Favority a Š 120 by tak šly lépe do šrotu. A kdo je vlastní ? Drobní podnikatelé a chudí občané - těm druhým však vláda ODS pomoci nechce !
04. 03. 2009 | 11:38

karel napsal(a):

Pane Sobotko, přes kvičení modrých svazáků máte pravdu. Jsem průměrně vydělávající zaměstnanec s manželkou na mateřské. Jezdíme v 10 let staré rozpadající se felicii a máme našetřeno 200 tis na novější auto, které si chceme letos koupit. Čekal jsem zda bude šrotovné, koupil bych novou fabii combi. Celých 260 tis za ni bez šrotovného nedám, takže koupím něco ojetého, ale ceny ojetých fabií jsou v nepoměru k cenám třeba ojetých peugeotů, takže koupím nejspíš peugeot ( zas proti fabii vypadá dobře, je to ale bohužel ojetina). Co mohlo být - kdybych dostal šrotovné 30 tis, koupil bych za 260 tis fabii, stát by dostal obratem zpět na DPH 50 tis, takže by na mě ještě 20 tis vydělal, škodováci by měli práci navíc a já bych byl spokojen, že mám nové auto. A jaký je výsledek - Fábií se prodá méně, než kdyby dostali podporu všichni lidé, stát přes DPH nedostane nic, takže stát prodělá, zaměstnanci nedostanou nic a jen pár podnikatelů bude mít tučnější peněženky. Omezená mozková kapacita zde přítomných modrých svazáků není schopna tohle pojmout, ale že vláda škodí státu (přichází o DPH), neprospěje většině lidí a jen sype podnikatelům, to by jste jako čssd měli o hodně více vysvětlovat, nemáte tam někoho kdo by udělál pár jednoduchých praktických matematických příkladů škodlivosti toho co modrá vláda dělá , aby to pochopil každý ? Ve volbách samozřejmě máte můj hlas, nepotřebuji volit modré straky, které pro lidi jako já vůbec nic pozitivního neudělali, jen na úkor státních financí sypou výhradně podnikatelům, nikoliv všem. Nejhorší je, že státní finance táhnou zaměstnanci, kteří platit musí, znám pár podnikatelů, občas se rádi vytahují, jak neplatí žádné daně, co vše si dají do nákladů, a já hlupák platím. A těmhle teď Topolánek z peněz zaměstnanců dále nasypal.
04. 03. 2009 | 11:41

Pípa napsal(a):

Dough Badman
Dvořák má Spyker a ne Lambo. Také mu DPH na opravu hotelu neodpustil p. Sobotka, ale MF na návrh berňáku.
Nevíte, ale mluvíte.
Jinak Vlastík D. měl být dávno v teplákách, ale o tom ani slovo.
04. 03. 2009 | 11:42

hihohu napsal(a):

Al Jouda
pokud bych se držel Vaší premisy, tak favority a š. 120 jsou neprodejné(kvůli ekologické dani), takže leda ekologická likvidace zdarma. Potom tedy co si kdo koupí za 25 000? Nejlépe 10-15 let staré auto a jsme tam kde jsme byli.
04. 03. 2009 | 11:43

Doug Badman napsal(a):

Pípa
Nevím, čím Dvořák jezdí, ale v Lambu s doutníkem se vyfotit nechal.
A abych byl přesný, to odpuštění daní na návrh berňáku podepsal ministr financí poslední den, kdy byl v úřadě.
04. 03. 2009 | 11:47

mleziva napsal(a):

Pepi: Ta podpora je důležitá, ono totiž těch "10% nahoře" tak nějak zaměstnává těch "80% dole". Jinak ČSSD je speciálně ta "střední třída", zćela ukradená. ČSSD chce hlavně vládnout a zajišťuje si to dost nefér prostředky, ostatně jako každá správná levice.
04. 03. 2009 | 11:48

lcc napsal(a):

Sobotko jste úplně na hlavu stejně tak celá ČSSD. Vše co současná vláda udělá nebo se snaží prosadit Vy zkrytyzujete.
04. 03. 2009 | 11:50

hawk napsal(a):

to pípa:

jéje, taky neví co mluví, MF vedl kdo??? Berňákům velí kdo??? A poslední den před odchodem do opozice to byl kdo??? Mimochodem ten samý člověk, (já Vám to řeknu, byl to nedouk Sobotka) odsouhlasil MPO dotace na nevěstinec ČSSD v Náchodě :-) Náhoda, co?
04. 03. 2009 | 11:51

karel napsal(a):

to icc :
Sobotka není na hlavu a na rozdíl od vás nepíše ve slově zkritizujete y - vypovídá to o vaší mozkové kapacitě, měl by jste se vzdělávat i v jiných věcech než jen v moudrech z Jánského vršku, jistě by vám to prospělo,takže neurážejte někoho komu nesaháte ani po palec u nohy
04. 03. 2009 | 11:59

vlkodlak napsal(a):

to Vladimir a Hawk,

Meli by jste byt politicky korektni. Kdyby jste o folikularne znevyhodnenem Sobotkovi napsal, ze je intelektualne neobdarovany, tak by vam to u monsignora Stejskala proslo.
04. 03. 2009 | 12:04

hawk napsal(a):

dlouho jsem se nepobavil tak, jako tady.:-) Některé úvahy, např. karel, pípa (si na ty názory chodí u pípy) jsou opravdu k popukání, to je opravdu filosofie hodná části tohoto nešťastného národa, jak je vidět, poškozeného v myšlení 40-ti lety komunismu, v čemž pokračují dnešní KSČM a ČSSD.

...i když, trochu se nám kluci rozkmotřili, ale to je jen banální hádka mezi manželi :-)
04. 03. 2009 | 12:07

Petr Havelka napsal(a):

Pane Karle,

takže Vy jste průměrně vydělávající zaměstnanec s ženou na mateřské, máte našetřeno 200 tisíc a chcete koupit auto za 260 tisíc, když Vám na to erár přisype. Nechci Vám moc radit, ale myslete na zadní kolečka. Tím, samozřejmě nemyslím kolečka Vašeho vysněného automobilu :)
04. 03. 2009 | 12:08

hawk napsal(a):

to vlkodlak:

nojo, pravda, jenže to rovnítko s tím "blbcem" nějak člověka napadne jako první a hned to tam mázne :-)
04. 03. 2009 | 12:09

Bohumír Nedělka napsal(a):

Kdyby pan Sobotka dělal někdy něco jiného než politiku, asi by věděl, že 99,99% živnostníku vůz lamborghini nepoužívá.
Ale nezklamal - apelováním na nebetyčnou lidskou závist nepochybně zvítězí v příštích volbách.
Ať žije strana neúspěšných pro neúspěšné....
04. 03. 2009 | 12:24

Ford napsal(a):

Sranda je že ČSSD zavedla tuhle blbost, právě, aby byla populární u závistivých trubek. A dneska opět ty samé trubky ventilují své spravedlivé rozhořčení. A to asi netuší z čeho všeho si odečtou DPH. Až to zjistí tak jim pukne žíla.
04. 03. 2009 | 12:25

Ignác napsal(a):

Pokud vím, od konce dubna bude platit sjednocená definice užitkového automobilu kategorie N1 pro celou EU a podle této definice stačí aby užitečná hmotnost nákladu byla vyšší než užitečná hmotnost pro posádku, žádná přepážka se nepožaduje. Tak si myslím, že podnikatelé by čekali na platnost této směrnice, i kdyby p. Kalousek neslíbil odpisy i pro osobní automobily. A protože novou definici užitkového automobilu snáz splní větší (a dražší) vozy, stanovení cenového limitu pro odpis DPH u osobních vozidel by toho moc neřešilo. Pokud by nebyl zaveden odpočet pro osobní automobily vůbec, mohl by nastat paradoxní stav, kdy by na menší vůz musel podnikatel platit DPH, ale větší a dražší by mohl koupit jako vůz kategorie N1 bez DPH.
04. 03. 2009 | 12:29

vlkodlak napsal(a):

Nenech se nas.at Bohusi,
https://www.youtube.com/watc...
04. 03. 2009 | 12:35

choznaxx napsal(a):

A tohle má být,prosím,příští ministr financí,pánbůh s námi...
04. 03. 2009 | 12:43

vlkodlak napsal(a):

Ted mas problem Ignaci,
Napsal jsi neco co Sobotka "takticky" utajuje. Ono to prece nezapada s jeho lovem na hloupe volice. Heslo CSSD prece je: " ODS bere chudym a dava to bohatym".
04. 03. 2009 | 12:46

Pavel napsal(a):

PAne Sobotko, jste ekonomický hňup a právnický asi taky.

Vaše argumenty opravdu mohou vyslovit jen zaslepenci. Víte mne nevadí že jste jiného politického vyznání, ale vadí mně,že vědomě lžete. Protože není možný aby člověk se středoškolským vzděláním ( pomíjím Vaše vysokoškolské - protože to by Vám měli odbrat a měl by to být zájem školy, která Vám ten diplom dala) má základy matematiky a LOGIKY !!!

Víte, nevím co chcete udělat více, aby jste zůstal ve stínové vládě Vašeho guru, ale prosím Vás, nechte si to na stranické schůze a ne do parlamentu, případně do medií, kde si tímto kazíte sobé s ČSSD reputaci.

Nerad bych byl, aby jste byl označen za viníka poklesu preferencí - protože Váš guru má ekonomické vzdělání , i když asi jen komunistické.
04. 03. 2009 | 12:49

stejskal napsal(a):

Smazal jsem další text obsahující hrubou nadávku. Tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 03. 2009 | 12:58

max napsal(a):

to ignác:
máte pravdu. Jak jsem si dovolil napsat již výše, podobný zákon by nakonec musel platit v ČR za jakéhokoli ministra financí. Jenže to těžko určitým typům lidí zákony neznajících vysvětlíte... Bohužel to jsou drtivou většinou právě ti,na které ČSSD sází a kterým se snaží své nesmysly namluvit.
Ale ještě větší "kabrňák" je docent ekonomie Havel a jeho včerejší blog o důchodcích. To už je opravdu síla, kam se na něj hrabe p.Sobotka.
Je to celé o tom, vyvolat v lidech ještě více strachu a z něj vyplývající závisti, aniž někoho zajímá realita a rozum.
Nejhorší a nejabsurdnější na tom všem je,že nakonec by na návrzích ČSSD nejvíce prodělali právě ti s nejnižšími příjmy. Ony se totiž i dluhy státu musí platit (zde se Paroubek fatálně mýlí, i když ho chápu, jeho osobně to zajímat nemusí, jistě si nějak poradí, přítel Gross to dokázal též) a úroky stále stoupají. Příklady např. Maďarska,Lotyšska,Rumunska a dalších (budou ještě následovat) by i ty největší zastánce politiky pastelkovného, šrotovného, zdravotnictví "zdarma", apod. již mohly konečně poučit. Tedy pokud nechtějí žít ze dne na den a po nás potopa...
04. 03. 2009 | 12:59

Aleš napsal(a):

A co trochu nadhledu a smyslu pro realitu.
ODS kope za podnikatele a vyšla jim vstříc, toto opatření platí v současnosti v 5 zemích EU a ve dvaceti zemích jsou omezení, která vážou odpočet DPH pouze na podnikání.
Daňový expert ODS poslanec Doktor v parlamentu tvrdil včera v ČT takový nesmysl, že prakticky nedojde k poklesu příjmu státního rozpočtu, pod tlakem byl nucen přiznat, že v současnosti je to rozloženo do 5 let v odpisech , tzn. že onen pokles pokryje cca 80% DPH vybírané za auta. Člověku vstávají vlasy na hlavě, když o ekonomických opatřeních rozhodují takovýto diletanti. Tyto peníze budou chybět v rozpočtu a podnikání nenastartují, ale podnikatelé na autu ušetří i když ho pro podnikání nemusí vůbec používat. Je to selektivní podpora jedné skupině obyvatel , podobně jako šrotovné, které podporuje majitelé starších aut.
Souboj šrotovné versus odpis DPH je souboj dvou lobistických skupin- u nás vyhrála ta podnikatelská, v 10 zemích Evropy ta autombilová.
04. 03. 2009 | 13:04

Jane napsal(a):

2 Lubka
Máte rozumný názor. Je zarážející, kolik lidí v diskuzi se chytlo za to "Lamborghini". Neskutečný deficit čehosi - bez konkretizace a kvantifikace abych nikoho neurazil.

Stejné množství diskutujících "po svém" operuje s pojmem "závist". Je-li odpočet DPH terčem závisti nějaké skupiny, potom stejně tak bojkot šrotovného může přiřčen závisti jejich oponentů.

Pravdou nejspíš je, že Česko problém jako vždy hodilo na bedra svých bohatších sousedů. Tedy na ty, kteří podle nás mají v EU privilegia. Hašení krize bude asi jedno z nich:-)
04. 03. 2009 | 13:08

Pepi napsal(a):

Jen taková malá vzpomínka na již neexistující automobilky
Krize a kolapsy automobilek způsobila robotizovaná nadvýroba AUTomobilů a honba za maximálním ziskem.
Jsem proti DOTACÍM NADVÝROBY AUTomobilů i automobilek.!
Ten kdo jen trochu pamatuje historii, tak v letech 1970-1980 krachnul skoro v každém státě nějaký výrobce aut:
Německo: NSU (i s Vankelovo motorem)
Německo: VW "utekl hrobníkovi z lopaty" novým Golfem (Za Brouka) a spoluprací s Audi a Porche.
Holansko: DAF skončil.
Francie: SIMCA skončila.
Rakousko: Štajer-osobní skončila.
Itálie: Lancia spojena s Fiatem, AlfaRomeo, také s problémy přežila.
Kdysi také v I. republice bylo více automobilek, které skončily..!
O dnešní nadvýrobu v EU se nyní stará i nárůst automobilek: PL=Daevo-Chrisler, SK=Kia, ČR=Kolín + Huindai.!
-
Takže, krachy slabších výrobců aut jsou nutností a NE je ZACHRAŇOVAT na dluh celé společnosti.!!
Současná krize je z "robotizované" nadvýroby neprodejných aut je přirozeným důsledkem a neměla by se řešit podporou něčeho, co nemá budoucnost v odbytu..
04. 03. 2009 | 13:13

vlkodlak napsal(a):

To max,

Skvele popsano. Vite maxi me zajima jak je mozne ze "politika" CSSD tak zabira na volice. Copak lide v CR nepremysleji? Ja jsem z jedne zeme G7 a v CR ziju vice nez 4 roky. Na dost jsem si tu uz zvykl. Ale porad nechapu proc se lide nechaji zblbnout lacinejma hesly. Muzete me a nebo kdokoliv jinej poucit? Predem Vam dekuji.
04. 03. 2009 | 13:14

hawk napsal(a):

to max, vlkodlak

jo jo, max má skvělý komentář a ač se vlkodlak neptal mě, dovolím si částečně odpovědět. Lidi stále doufají, že "tentokrát to vyjde" a stát, za vedení socanů, jim bude utírat zadek. Kolik je lidí, kteří s láskou vzpomínají na léta komunismu, kdy za minimální práce dostávali průměrný plat a hlavně.....všichni měli stejně (to je pitomost, ale oni to tak vidí) a bylo to "spravedlivé". To je prostě v těch lidech, teď se berou peníze jen za opravdovou práci (kromě státní sféry)a nikdo nic nikomu nedá zadarmo. Takže sliby "to a to bude zadarmo, s příplatkem, s dotací,s výhodami, se stravenkami, s placením telefonů..... na to stále slyší spousta lidí a "věří". Já vím, že je to smutné, ale je to bohužel fakt a la Česká republika a potažmo střední a východní Evropa.
04. 03. 2009 | 13:23

Jirka napsal(a):

Hloupý analfabete. Co dodat. Má firma je plátce DPH. Logicky by se do přiznání měly dostat všechny položky, proč tedy zrovna auto ne? Je to dle komunistického pohledu luxus? Podle mého je to nezbytnost. Proč bych si měl kupovat kombi, abych si mohl uplatnit odpočet, když jej nepotřebuju? Ale to hloupému amatérovi těžko někdo vystvětlí. Běž Bouhoši podnikat a uvidíme, jestli jsi pracovitý, inteligentní a schopný. Osobně pochybuji.
04. 03. 2009 | 13:24

Saliven napsal(a):

Jirka:
A potřebuje podnikatel k podnikání auto za x milionů? Asi ne co? Osobně bych dal limit na 500 - 700 tisíc. Kdo chce lepší káru ať si jí taky zacáluje. Na ježdění po klientech stačí Oktávka bohatě.
04. 03. 2009 | 13:31

JL napsal(a):

Nečetl jsem celou diskusi, ale poznámka. Mnoho z vás řeší, že podnikatel ušetří DPH, tj. dostane levněji automobil. Tak takhle to opravdu není. DPH pouze nevstupuje do odpisů. Za to se započítá jako DPH na vstupu v rámci účetnictví (podnikatel pak odvádí státu rozdíl z DPH na vstupu a výstupu blablabla...). Takže za auto platí pořád stejně, pouze se mění časový horizont (odpisy vs DPH).

Ale vzhledem k tomu, jak zasvěceně to řešíte, tak tohle určitě víte a sosany jste prokoukli....
04. 03. 2009 | 13:33

Saliven napsal(a):

hawk:
Lidi spíš nechtějí, aby docházelo k tomu, že si lidi jako Kellner, Pitr nebo Kočka koupí auto za 6 milionů, vrátí se jim milion na DPH a ještě si ho odepíšou za dva roky. Jistě i vy dokážete spočítat o kolik tak stát přijde a to úplně zbytečně. Já si troufám tvrdit, že jezdit v Audinách, Bavorácích, Porsche, Ferrari, Bentley, Mercedesech atd. není třeba k dosažení zisku. K tomu stačí koupit Oktávku nebo Superba. Nerozumim totiž tomu, proč by měl používat podnikatel k dosažení zisku luxusní zboží.
04. 03. 2009 | 13:35

Jirka napsal(a):

Vážený Salivene, ten podnikatel, co si by si mohl dovolit auto za x milionů, na to taky musel vydělat a tím taky třeba zaměstnat hromadu lidí a zaplatit hromadu daní. Ale chápu, že kdo si to v životě nezkusil, to nepochopí. Nebudu to pro Vás počítat pane, ale jen odhadem, moje firma na daních zaplatí několik miliónů ročně, takže věřte, že když si koupím auto za milión bez dph, tak si to zasloužím.
04. 03. 2009 | 13:35

student napsal(a):

"Dosud musel drobný živnostník za osobní vůz Lamborghini zaplatit šest milionů korun"
Pane Sobotko kdyby ten drobný živnostník nemusel živit vás a vaše kamarády, tak by možná i ty auta za 6 milionů měl. Ale zatím ukazujete, že o skutečnosti v ČR nic nevíte.
04. 03. 2009 | 13:36

neo napsal(a):

Saliven:

To je to co Sobotka nechápe. Vnutí drobnému živnostníkovi Lambo, ačkoli musí vědět, že si ho nikdy nekoupí, ale dá přednost té oktávce.

Proto není žádná hranice potřeba.
04. 03. 2009 | 13:37

Saliven napsal(a):

JL:
JJ DPH nevstupuje do odpisů - odpisuje se částka bez DPH (nyní 2. odpisová skupina - 2 roky), nicméně o tu DPH co si podnikatel uplatní na vstupu, o to odvede méně na výstupu, takže podnikatel zkrátka DPH nezaplatí. To co říkáte, je tudíž lež.
04. 03. 2009 | 13:37

JL napsal(a):

Saliven
ale taky neodepíše
04. 03. 2009 | 13:39

Saliven napsal(a):

Jirka:
Neberu podnikateli zásluhy - ale luxusní auto, ať si koupí za svý. To k dosažení zisku (což je definice odpočtů) skutečně nepotřebuje. Jestli vaše firma zaplatí několik milionů ročně na daních, určitě i máte na to, abyste si to auto koupil za svoje bez toho, aby vám to auto sponzoroval stát.
04. 03. 2009 | 13:39

Saliven napsal(a):

JL:
Neodpíše, ale proč by odepisoval něco, co nezaplatil? :-)))
04. 03. 2009 | 13:39

Saliven napsal(a):

neo:
Ale jo - já nemám problém s odpočtem DPH u obyčejného auta. Ale ti, kterým se to nejvíc vyplatí (a kteří tím méně potřebují "slevu" na auto) nejsou ti drobní živnostníci bez lamborghini, ale s fabií, ale ti Kočkové, Kellnerové atd., kteří si nakoupí Mercedesy atd. a ještě si je odpočtou za dva roky - a jistě oba moc dobře víme, že ne každé auto je na podnikání - potřebuje manželka, potřebuje syn, ale všechno to je ve firmě.
04. 03. 2009 | 13:41

Jirka napsal(a):

Saliven:
Jaké sponzorování, ta firma je moje, tudíž to kupuji za své. Taky při prodeji jakéhokoliv zboží, co moje firma vyrobí musím zaplatit DPH, na druhé straně si při koupi materiálu DPH odepisuji. Ten rozdíl je přidaná hodnota, ze které se ta daň platí. Což je samo o sobě zlodějina státu, nemyslíte? Tak proč bych si u auta, které si k tomu pořídím, nemohl to DPH také odepsat? A co u kamionu za 12 mil? Není ten kamion moc drahý?
04. 03. 2009 | 13:43

Přemysl Skála napsal(a):

pan sobotka :
a) nikdy nic neuměl sám vydělat, jenom se nechal zaměstnat a platit ( nyní z daní jako poslanec) a neví co podnikání obnáší a je to podnikatel, který stát a společnost drží svými daněmi
b) sází na lidskou závist
c) je trapný demagog
04. 03. 2009 | 13:45

Saliven napsal(a):

Jirka:
Jako srovnávat kamion s luxusním autem, to je skutečně povedená taškařice. To jste doufám nemyslel vážně.

Nechápu, že když podnikáte, tak nevíte, že DPH vaše není. Na odpis máte nárok, když ta věc, kterou si koupíte slouží k dosažení zisku - to bezpochyby je kamion, to je bezpochyby i stroj, materiál atd. Ale určitě není třeba k podnikání auto za 3 miliony, tím méně je na něj třeba přispívat tím, že vám stát vrátí DPH a o to levněji to auto koupíte. Je vidět, že i člověk co vydělá za rok víc než 10 milionů je potřebný a tak potřebuje DPH odpustit.
04. 03. 2009 | 13:47

Saliven napsal(a):

Všichni co se tu oháníte podnikáním, šáhněte si do svědomí, jestli všechny auta, která máte ve firmě používáte jen k podnikání a jestli si nárokujete náklady na dopravu skutečně jen potud, co potřebujete k podnikání. :-))) Já se klidně přiznávám, že stejně jako 99 všech podnikatelů v tejhle zemi odpisuju u auta víc, než říká zákon. Jenže na rozdíl od vás chudáků, kteří nemáte na auto s DPH jako ti obyčejní živnostníci - neplátci DPH, já si nestěžuju.
04. 03. 2009 | 13:52

Jirka napsal(a):

Saliven:
Pobavil jste mě:-) Mám pocit, že nechápete princip a účel DPH. Stát mi žádným způsobem na auto nepřispěje, leda šrotovným a to jsem zásadně proti. Maximálně mi milostivě odpustí DPH. Věřte tomu, že i dnes se dá koupit auto s odpočtem DPH s pořizovací cenou třeba 2 miliony, jen je třeba, aby bylo definováno jako N1. Určitě nejsem potřebný a taky bych přežil, kdyby vláda tuto vyjímku (opravdu je to vyjímka) nezrušila. Ovšem, pokud jednou jste plátce DPH, tak by do výpočtu mělo být zahrnuto vše, bez vyjímky.
Mimochodem, čím se živíte?
04. 03. 2009 | 13:52

Saliven napsal(a):

má tam být odpisuju a vykazuju...myslím nejen pořizovací, ale i provozní náklady.
04. 03. 2009 | 13:53

max napsal(a):

to vlkodlak:
Soc.demokracie např. za 1.republiky byla velmi slušnou stranou a byla jí i za předsedy p.Horáka po r.1989. To, co vidíme dnes, je styl politiky mající jediný cíl - uzurpování moci všemi prostředky (viz např. dnešní stanovisko šéfredaktora Práva Porybného, kdy uvádí doslova vydírací metody ze strany špiček ČSSD ohledně "přiznivých" komentářů k ČSSD, takže jsme již i u potlačování svobody tisku...).
ČSSD má jako hlavní PR agenturu americkou,která dělala kampaň i pro prezidenta G.W.Bushe (což je další paradox ČSSD). Pokud si vzpomenete na výroky GWB ohledně Iráku, apod.,tak se současným metodám ČSSD nemůžete moc divit. Je to jednoduché - vyděsit lidi často lživou nebo překroucenou kampaní proti čemukoliv,co vymyslí protistrana a pak buď nabídnout jednoduché populistické řešení nebo nenabídnout žádné a jen se točit na závisti, strachu a vyvolaném stresu. K tomu potřebujete samozřejmě i určité typy politiků a ty ČSSD dnes má (Rath, Havel, Zaorálek, Sobotka a Paroubek). Toto vedení velmi tvrdě zastrašuje své názorové odpůrce v ČSSD nebo si rovnou vybírá takové,které snadno zmanipuluje a učiní je na sobě závislými, tj. nabídne jim takové možnosti,na které by se jinak mimo politiku díky svým schopnostem nikdy nezmohli.
Ono to funguje podobně bohužel i v jiných stranách,ale ČSSD tento styl politiky dovedla již skoro k dokonalosti.
Největší problém je ovšem v tom,že na to všechno pastelkovné,šrotovné,dopravné,atd. doplatí nakonec nejvíce právě ti chudí a potřební neboli lidé s nejnižšími příjmy, kteří budou ještě více závislí na státních podporách, to jest politicích a ti je tak budou mít časem více a více pod "kontrolou". Jediná šance,jak z tohoto bludného kruhu ven,je více vzdělání a tím větší soběstačnost a nezávislost na tzv. státu, což je ale generační problém. ČSSD se snaží touto svojí politikou přebrat voliče komunistům,ale (jak aspoň vidím na svém okolí) ztrácí stále více a mnohdy nenávratně jiné "více přemýšlející" voliče,kterým je tento druh politiky prostě odporný. Ale zřejmě to mají v ČSSD dobře spočítané a je jim jedno,"kdo" je nakonec bude volit, hlavní je "kolik".
04. 03. 2009 | 13:56

slav napsal(a):

Nějaká obhajoba zatřídění podle síly motoru asi podle luxusu pokud není, tak třeba urychleně provést. Kalouse to neudělá určitě by na to potřeboval 1000 úředníků a jeho heslo méně státu do rozhodování by bylo v háji. Musí to udělat Sobotka za pomocí menší softwahreové firmy fa max 35 000 tis.
04. 03. 2009 | 13:56

Saliven napsal(a):

Jirka:
Myslim, že vy nevíte, která bije. Chápu princip DPH uplně správně - DPH na výstupu odečtete od vstupu a rozdíl zaplatíte nebo zaplatí stát vám. To vám ale nepatří, to jen proběhne účetnictvím - DPH totiž neplatíte vy, ale platí ho koncový zákazník. N1 je jen "ochcávání" zákona, nic víc. To je běžná věc, ale ono to veskrze jinak udělat nejde, protože by se přestaly odpisovat i dodávky, což by byla kravina. Do výpočtu by mělo být zahrnováno jen to, co je potřeba k podnikání. Já tvrdím, že Audi A8 potřeba k podnikání není. I když vám do toho mnoho není, dělám v IT.
04. 03. 2009 | 13:57

Saliven napsal(a):

max:
Tak naivní příspěvek bych od diskutéra vašeho formátu nečekal. Stačí jen ta slušnost - jak může být nějaká strana v našich podmínkách slušná? Vždyť by byla okamžitě rozdupána. Uvědomte si, že ČSSD nemůže neodpovědět na útoky z ODS. To prostě nelze.
04. 03. 2009 | 13:59

Jirka napsal(a):

Saliven:
Probůh, můžu Vám dokázat, že DPH platím. DPH znamená daň z přidané hodnoty. Pokud tedy přidám hodnotu, což dělám, zaplatím z ní daň státu.
Nikdo nikomu nebrání, aby se stal plátcem daně.
04. 03. 2009 | 14:04

hawk napsal(a):

to Saliven

Podnikatel si VŽDY vše, tedy i auto, kupuje za své, neboť VŽDY na to musel vydělat a ještě kolem sebe živit hladové krky. To je, vidím, zásadní problém, na kterém se tu někteří voliči socanů a komunistů nemohou s jinými dohodnout.
04. 03. 2009 | 14:05

hawk napsal(a):

to Jirka

marné, co? :-) Už se mi nechtělo vysvětlovat, jak funguje odpis DPH v účetnictví, takže to nechám na tobě, máš-li na to nervy, třeba se Salivenem :-)
04. 03. 2009 | 14:06

Saliven napsal(a):

Jirka:
Tak už chápu jak to myslíte, tak s tou DPH říkám jo, ale pořád to nemění nic na tom, že vám ta DPH nepatří a na tom, co jsem psal výše - luxusní věci si každej má kupovat za svý, k dosažení zisku to není nutné. Nikdo nikomu nebrání stát se plátcem daně, ale přece to nebude dělat někdo jen kvůli tomu, aby si jednou za 5 let koupil auto.
04. 03. 2009 | 14:09

hawk napsal(a):

cituji "Salivena: "Uvědomte si, že ČSSD nemůže neodpovědět na útoky z ODS. To prostě nelze. "

četl jste to někdo a zamyslel se nad tím, aniž byste si vzpomněli na Paroubka, Ratha, Haška, Zaorálka a další? A jakým způsobem se "brání"??? Ježišmarjá, jestli ten nick není Jirky Paroubka, k tomu by se tahle demagogie nehorázná hodila :-)
04. 03. 2009 | 14:10

Saliven napsal(a):

hawk:
Ty dva příspěvky byly myšleny vážně? Já bych si docela rád nechal vysvětlit jak se odpisuje DPH v účetnictví. Poradíte? :-)))))

PS: Schválně si nejdřív na internetu najděte, čemu se říká odpis, nebudete tu za trubce, který o podnikání nic neví.
04. 03. 2009 | 14:13

Jirka napsal(a):

Saliven:
Ano, s tím jsem se smířil, že za to, že něco vytvořím, zaplatím daň (ač za to od státu krom pravidelné buzerace různými úřady) nedostanu nic. Ale budiž. Další věc je rozdíl v tom, jak kdo vnímá luxus. Pro někoho je luxus fábie s klimatizací, pro někoho je auto za milion spotřební věc denního užitku. Že Vám třeba nevadí, že poslanci se vozí v poměrně "luxusních" autech za peníze daňových poplatníků (tedy i Vás), přece mají slušný plat (opět od daňových poplatníků), aby si to auto koupili za své:-)

Hawk:
Uvidíme:-)
04. 03. 2009 | 14:13

hawk napsal(a):

Saliven

"viz rozhovor s Jirkou", jinak na to nemám nervy. Chci se bavit...:-)
04. 03. 2009 | 14:15

Saliven napsal(a):

Jirka:
Upřímně řečeno u ministrů mi ty audiny nevadí (poslanci jezdí v oktáviích), protože to je reprezentace státu. Většinu z ministrů i poslanců bych okamžitě vyhodil, ale nešť, byli zvoleni.

Berte DPH jako věc, kterou platí všichni - proč by neměl podnikatel? Luxus, jakkoliv je to samozřejmě subjektivní věc, u auta se dá docela dobře stanovit na základě třídy vozidla - nebude to na korunu, ale bude to fungovat. Bavme se o střední třídě, která bezpochyby na ježdění za zákazníkem stačí - prakticky se nedostanete přes milion, tedy nechť se dá jako hranice třeba ten milion (tuším, že donedávna - možná to ještě teď platí, se odpisovaly auta do hranice 1,5 milionu). To ať si podnikatel odepíše a ať mu za to stát povolí odečíst DPH. Všichni budou spokojený. Ale proč uplatňovat DPH na skutečně luxusní mercedes nejvyšší třídy nevím - stát hned přijde o milion.
04. 03. 2009 | 14:18

Saliven napsal(a):

hawk:
Než se začnete bavit, najděte si, čemu se říká odpis, zatím se bavím já a všichni, kdo ví, co to odpis je (na rozdíl od vás).
04. 03. 2009 | 14:20

vlkodlak napsal(a):

Mockrat dik max a Hawk,
Velmi vzdelavaci. Ale asi nejvice poucne je sledovat zajimave myslenkove pochody Salivena. To me rika vice nez co jste se me vy snazili vysvetlit. Stejne vam moc dekuji.
04. 03. 2009 | 14:22

beda napsal(a):

Váženní voliči ČSSD a všichni obdivovatelé nejoblíbenějšího ekonoma Sobotky,dovolte abych Vám poradil:dojděte si na živnostenský úřad a požádejte o živnostenský list.Potom na finanční úřad a přihlaste se jako plátce DPH.Teď již Vám nic nebrání jít si pro nové Lamborgini a ušetřit na dani.Divím se proč Vám tohle p.Sobotka ještě neporadil,jak jednoduché.
04. 03. 2009 | 14:23

Jirka napsal(a):

Saliven:
Takže definujete hranici luxusu nad 1.5 miliónu? O.K. Já si ji nadefinuji na 3 milióny. A o tom mluvím, každý to vnímá jinak. Nevím, proč by měl mnou placení úředník reprezentovat v Audi a já jezdit za klienty Superbem. To je celé. Proto si koupím Audi ať už s přepážkou pro úpravu na N1 nebo bez, ale tak, abych si uplatnil odpočet DPH. Že bojujete za stát, že příjde o milion, ale že plátci daní přichází o miliardy Vás netlačí:-)
04. 03. 2009 | 14:25

hawk napsal(a):

to vlkodlak

smutné, že jo. A myšlenkové pochody jsou tu opravdu "zajímavé". Tím a priori dostáváme odpověď na to, kde se berou voliči ČSSD :-)
04. 03. 2009 | 14:26

vlkodlak napsal(a):

Otazka pro Salivena,

Kolik si myslite ze si malych ci strednich podnikatelu koupi Lamborghini ci Maybach? A kolik Oktavku ci Fabii? Rad bych slysel Vas zasveceny odhad. Mimochodem Salivene? Jaky automobil vlastnite Vy?
04. 03. 2009 | 14:27

Saliven napsal(a):

Jirka:
V případě toho auta milion, ale to je kosmetická záležitost. Ten úředník co jezdí v audi je úředník na úrovni podnikateli, co už ani v autech nejezdí. Tedy nevadí mi to - kdyby v nich jezdili poslanci z peněz nás všech, tak by mi to vadilo. Vám přece nikdo nebrání, abyste si tu audinu koupil, dokonce jí můžete mít i v majetku a normálně jí odpisovat - teď po novu dokonce jen na dva roky, ale nedostanete za ni zpět DPH. To mi přijde fér. Plátci daně přicházející o miliardy je stejné klišé, jako, že všichni podnikatelé kradou. Ne, že by nebylo faktem, že nejvíc peněz v tomhle státě se projebe pro spřátelené kamarády (viz. např. MS v Liberci), nicméně ten stát z něčeho žít musí - policie + armáda jsou asi 100 miliard, školství je 200 miliard atd. atd. Myslim, že není potřeba zvýhodňovat nějakou skupinu takovým způsobem.
04. 03. 2009 | 14:30

slav napsal(a):

To je spíše dotaz Do podnikání se kupuje auto vč DPH, pokud ano DPH jaké základní? Nadstandartní luxusní auto povolit k podnikání u firem které dávají služby nadstandartním zakázníkům. Je to takto formulováno, brání formulaci nějaká listina o rovnosti lidí. Lze lhát že když přihlásit provádění nadstandartních služeb je nedělat. Čistě můj názor tam kde se jen jednou objeví slovo nadstandart pro všechny operace mít jediné DPH a to základní. Je konečným zákazníkem ten kdo zboží používá třeba den pak už je to bazar. Tady bude hodně kliček Pitr se cítí výroky soudu poškozený, náš bordel je aspoň trochu podobný tomu světovému. Brání Klaus vstupem do EU i zavedení pořádku do daňových předpisů.
04. 03. 2009 | 14:33

vlkodlak napsal(a):

Nekupuje si Sobotka Zigulika?
Zda se, ze ten holohlavej mozek si na nej setri uz roky. Zatim z nouze jezdi v luxusnim Audi a keca kecy za penize danovych polatniku.
04. 03. 2009 | 14:34

Saliven napsal(a):

vlkodlak:
Kdybyste se zeptal malých, řekl bych, že nikdo. Ale u těch středních (alespoň co znám já) mají většinou Mercedesy ML nebo S klasse, Audiny A6, 8, případně BMW řady 7. Mám Oktávku a proto vím, že na podnikání bohatě stačí.
04. 03. 2009 | 14:34

hawk napsal(a):

Saliven
...a sociální dávky ve všech podobách 600 mld. Kč ročně z peněz daňových poplatníků. Tady by to chtělo uškrtit a ne rozhazovat a dělat politiku "hlavně ať mě zvolí".
04. 03. 2009 | 14:35

max napsal(a):

to saliven:
je mi líto,že vám to připadá "naivní". Ale možná máte pravdu, nevím, je to jen a jen můj názor. Nemyslím si ale,že by to byla v podání ČSSD "sebeobrana",jak naznačujete. Můj nenaivní názor je ten, že je to v podání špiček ČSSD promyšlená strategie a prvoplánový záměr.
O tom,že se dá politika dělat slušně a tím i úspěšně jsem ale přesvědčen. Příkladem budiž nedávné prezidentské volby v USA a mimořádně charakterní závěrečný proslov J.McCaina, kdy dokázal ocenit vítěze a vyzval své voliče k tomu,aby jej podpořili. Neumím si představit totéž v podání Jiřího Paroubka...
Pokud rezignujeme na to,že budeme chtít od politiků slušnost a věcnost,tak se za chvíli zařadíme opravdu někam na východ,kam nás tak rádi řadí nejen Rusové,ale i Sarkozy (a dříve Chirac). Chybu vidím (a zásadní) i u našich novinářů,kteří nejsou schopni reagovat na výplody našich politických géniů věcně a nekompromisně, a to vč. tak oblíbeného a vyzdvihovaného Václavce Moravce.
04. 03. 2009 | 14:37

Saliven napsal(a):

hawk:
Hm..ne 600, ale 450 a to jsou v tom ještě důchody, mateřské, nemocenské atd. Co takhle méně štěkat a více hledat informace? Už jste našel, čemu se říká odpis?
04. 03. 2009 | 14:38

Jirka napsal(a):

Saliven:
Ale přece nejde o zvýhodnění, jsem plátcem, uplatním tedy DPH u všecho, logicky:-) Pokud někdo chce taky uplatnit odpočet, tak ať se stane plátcem, to může dobrovolně. Pro mě je jakýkoliv úředník daňovým poplatníkem placený služebník, tak od něj nečekám šlechtické manýry.
Možná se mýlím, ale mám spíše dojem, že Vás trápí to, že někdo prostě má na tzv. luxusní auto.
04. 03. 2009 | 14:40

Saliven napsal(a):

max:
Ale politika se dá dělat slušně, ale ne v postbolševickém státě našeho typu, kdy si neobolševici hrají na pravicovou stranu. V těch novinářích máte pravdu, to je bída - ještě horší jsou ale voliči - nechodí k volbám, sami se o věci veřejné nezajímají, nekandidují... A jinak co chcete po Paroubkovi, když ho neustále někdo někde uráží, všichni do něj prudí a očerňují styky s mafií - to pak není poctivý politický souboj, ale prostě rány podpás. Já bych pro Topolánka atd. taky v jeho postavení dobrý slovo neměl.
04. 03. 2009 | 14:42

hawk napsal(a):

Saliven

mrkni na rozpočet MPSV, napoví a bez štěkání :-) A jak jsem říkal, bavit se o odpisu DPH nebo jeho odpočtu, na to nemám nervy, má je Jirka, tak do toho :-)
04. 03. 2009 | 14:44

Marx napsal(a):

klidek bohouši,
vezmu tedy ty Lamba rovnou dvě i púro tebe a přihlasim se po volbach až si zas budete z lumpenproletariatu delat legraci ;-)
04. 03. 2009 | 14:46

hawk napsal(a):

cituji salivena:

"Ale politika se dá dělat slušně, ale ne v postbolševickém státě našeho typu, kdy si neobolševici hrají na pravicovou stranu"

A na levicovou stranu si hraje kdo? U komunistů je to jasné, ale u ČSSD mě nenapadá vůbec nic slušného a publikovatelného, tak se nechám poddat :-)
04. 03. 2009 | 14:46

jirkab napsal(a):

Vážený pane Sobotko,
nehledě na obsah Vašeho blogu bych si dovolil několik poznámek k pravopisu:
1) interpunkční znaménka píšeme v ž d y hned za slovem a bez mezery (myslím, že to se učí již na 1. stupni základní školy),
2) to slavné lamborghini v nadpisu i na některých místech v textu má být s malým "l", s výjimkou spojení"automobil Lamborghini".
Takže doučit!!!
04. 03. 2009 | 14:47

Saliven napsal(a):

Jirka:
Proč by mi mělo vadit, že má někdo na luxusní auto? Ať si ho každej koupí, ale za svý. :-) Jinak ono to tak úplně logické není, protože smyslem odpočtů je uplatňovat to, co se používá k podnikání. A je potřeba luxusní auto k podnikání? Dle mého ne, dle vás auto. Proto jsme ve sporu. Podnikatel, stejně jako zaměstnanec mají svá plus a svá mínus. Podnikatel má nejistotu, zase si uplatňuje odpočty a získává víc peněz - nemyslím, že je třeba jej ještě víc zvýhodňovat zvýšením uplatňování odpočtů DPH.
04. 03. 2009 | 14:47

vlkodlak napsal(a):

Jo Sobotka mysli na proste lidi,
Ze sve prepychove limuziny. Obcas zmackne knoflicek co ovlada okno a z nej vyhodi par 30ti kacek ceskych na chodnik. A zubi se jak se ti budouci volici CSSD o to perou. A pak rekne svemu soferovi : "Jedem dal, ti blbí troubové, chudí, odrbávaní zamestnanci, nezamestnaní, bezdomovci, snedí ci bílí, nam donesou ty správné hlasovací lístky". Jeste ze zavre okno sve limuziny pred tim co doplni: " Na vás socanci zbydou jen drobecky, kolác žereme my nahore".
04. 03. 2009 | 14:49

hawk napsal(a):

mimochodem, tak už mi přišla odpověď z Toyoty. Takže když koupím nový Lexus 600 HSI, tak prodejce mi dá slevu 200 tis a na DPH ušetřím dalších 800 tis. Milion dolů, to je lepší než šrotovné, už jsem ho objednal. Jaképak Lamborghini, to já nechci, na to nemám :-)
04. 03. 2009 | 14:49

max napsal(a):

to saliven:
ještě jedna poznámka.
Registrovaný plátce DPH má dle platných daň.zákonů ČR možnost odečíst na vstupu DPH u všech movitých věcí,které koupil a souvisejí s jeho podnikáním. Vyjímkou bylo právo zatím auto - pouze typ N1. Toto se teď stejně ruší a navíc i např. v Německu nebo Rakousku odečítáte DPH u aut k podnikání bez omezení. V rámci norem EU i dle Lisabonské smlouvy dojde velmi brzy k sjednocení daň.předpisů až na sazby DPH a daně z příjmu. Auto je pro 99% právnických a fyzických osob stejným výrobním prostředkem jako soustruh nebo počítač. A je jedno,zda máte počítač za 10t. nebo 100t.Kč, to je vaše věc, jen na to musíte mít příjmy. Proč by to mělo být u aut jinak? To fakt nevím.
Dělení zboží na luxusní a potřebné dělali komunisté formou různé výše daně z obratu. Výsledkem byl jen černý obchod a podvody. Jakmile začnete dělat vyjímky a omezení,skončíte i dnes úplně stejně.
Mějte se a doufám,že si někdy vyjasníme rozdíl mezi naivitou a slušností :-))
04. 03. 2009 | 14:50

Saliven napsal(a):

hawk:
Hm... Zákon č. 475/2008 - Kapitola rozpočet ministerstva školství 462 882 270 (z toho ostatní výdaje 16 102 071). Tak jsem rád, že už jste zjistil, co to odpis je, takže mluvit o něm u DPH je ryzí hovadina.

ČSSD je levicová strana, na nic si hrát nemusí. A myslim, že kámoši nejsme, abysme si tykali.
04. 03. 2009 | 14:51

Saliven napsal(a):

max:
V Rakousku i Německu je progresivní zdanění - s větší progresí než u nás. Proč by to mělo být u nás jinak? To fakt nevím.

Výjimkou bylo auto s N1 proto, že je to stanoveno jako užitkové auto. Ono je to taky o tom, co je daňově uznatelný náklad. Skutečně si nemyslím, že by se mělo uznávat a dělat odpočty úplně ze všeho. Už takhle jsme stát, kde si lidé dovolí to, co si nikde jinde nedovolí.
04. 03. 2009 | 14:55

Jirka napsal(a):

Saliven:
Ich resigniere:-)
04. 03. 2009 | 14:55

hawk napsal(a):

saliven

mrknout na zákon, v době internetu, je lehké. Dojít k verifikovaným informacím, je, ve vašem případě, těžké, takže nic. Jen haf haf :-) A nedošel jsem k ničemu, odpisy byly schválně.

Jo a mít vás za kamaráda opravdu nechci, o čem bychom se tak asi bavili, byl to jen překlep.

Nakonec..vy jste ten typ, kdy bychom se mohli bavit na téma "to pivo už není jak bývalo", "ty okurky už nejsou tak kyselé jako bývaly" a tak dále. Jak říkám, chci se bavit, proto jsem tady :-) papa salivene.
04. 03. 2009 | 14:56

vlkodlak napsal(a):

Nezmeskal si dobu Salivene?

Ti uz v rove 2002 Sobotka nabizel 90,000 kacek ceskych kdyz si koupis nove auto. Tak na co porad cekas?
04. 03. 2009 | 14:58

hawk napsal(a):

saliven

ještě poslední poznámka. ČSSD si opravdu na nic hrát nemusí, protože je to banda bolševiků a předlistopadových odborových bossů. Jsem rád, že to taky víte. :-)
04. 03. 2009 | 14:58

Saliven napsal(a):

Jirka:
Já vim - je českej zvyk ten stát co nejvíc obrat. Pak se nedivte, že je českej zvyk co nejvíc obrat zaměstnavatele.

hawk:
Ano - mrknout je lehké, proč to neuděláte vy a plácáte hlouposti? DPH se neodpisuje, protože odpis je promítnutí opotřebení do nákladů. Pak plácáte o 600 miliardách sociálních dávek, přičemž dávek mimo důchody je něco málo přes 100 miliard.
04. 03. 2009 | 15:00

Saliven napsal(a):

vlkodlak:
Nevím o tom, že bychom se domluvili na tom, že si budem tykat.
04. 03. 2009 | 15:01

Saliven napsal(a):

hawk:
Hm..nevím. Já nejsem ani bolševik, ani předlistopadovej odborovej boss.
04. 03. 2009 | 15:02

hawk napsal(a):

saliven

ale rétorika je stejná:-)
04. 03. 2009 | 15:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem text obsahující vulgarismus, který je v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 03. 2009 | 15:05

Saliven napsal(a):

hawk:
Když většina vás modrých nedokážete pochopit, že má někdo jinej názor - a to nám levičákům furt nadáváte do bolševiků. To, že jsem podnikatel ještě automaticky neznamená, že musím podporovat jen svoje podnikatelské blaho co se týče výše daní nebo možnosti vrácení DPH. Uvítel bych jiný typ změn, navíc jsem pro jakousi spravedlnost napříč společností.

PS: Jestli se chcete podívat jak suprově to vedou modří, tak koukněte jak se kradlo při MS v liberci.
04. 03. 2009 | 15:08

hawk napsal(a):

saliven

460 mld na základě citovaného zákona

136 mld už vytáhl Nečes z Kalouska mimo zákon.

Velmi se omlouvám že jsem se o nějakou miliardu v jednotkách sekl :-)

A nevím, proč zmiňujete ministerstvo školství, mluvím o MPSV.
04. 03. 2009 | 15:08

vlkodlak napsal(a):

Hele Salivene?
Nechci byt intruzivni, ale cim se zivis? Ja ti klidne reknu co delam ja. Management Training. Doufam ze se nestydis. Rad bych to vedel. Me se zda ze se zivis remcanim jak to je bezne u velke casti volicu CSSD. Doufam ze me dokazes ze se mylim.
04. 03. 2009 | 15:09

Saliven napsal(a):

hawk:
Ta informace o 136 miliardách nad rámec zákona o státním rozpočtu, to jste vzal kde?
Proč píšu o projebaných prachách z ministrstva školství? No proto, že ty prachy projebala ODS - ta strana štěstí, která jediná nás může zbavit toho socbolešvickýho marastu, nespa? To zas bude štědrej sponzoring.

vlkodlak:
Nemusím dokazovat vůbec nic, čím se živím už jsme psal výše. Když na to přijde, tady můžu bejt jak management trainerem, tak klidně šéfem ČEZu.
04. 03. 2009 | 15:14

hawk napsal(a):

saliven

nemusím koukat na MS Liberec, mimochodem, to je zrovna pitomý příklad, protože to je socanský pohrobek, ale stačí se mi mrknout na socialistické výsledky v době 1998 - 2006 v době hospodářského růstu, jak pracovali s rozpočtem, aby byli vládní stranou na věčné časy a nikdy jinak. To je ten správný příklad, ne? A teď se ptám, kde jsou stovky miliard Kč ušetřených v době ohromného růstu, které se normálně schovávají právě na dobu krize? Co předvedli za dobu vlády, co pro lidi zařídili, jak systematicky napravili kapitoly jejich ministerstev? Prach a bída, že jo? Takže příměr s bolševiky a rovnostářstvím je na místě.

kdepak, na zaměstnance a nemakačenka musí být přisnost, jinak se korunky rozkutálejí a nikdo neví kam.
04. 03. 2009 | 15:14

hawk napsal(a):

saliven

ministerstvo školství vedou Bursíkovi chlapci a s MF musíme spolupracovat, takže tam jsem to vzal.

A je pravda, že MŠ taky spadá částečně do sociální sféry, tak to už jsme velmi daleko za číslem 600, co? :-) a nepiště o pojebaných prachách, protože by nám to pan Stejskal vymazal, viz. Kodex diskutujících aneb abychom se navzájem nepožrali :-)
04. 03. 2009 | 15:17

Michal Macek napsal(a):

pane Sobotko vy ste mi byl kdysi sympaticej,ale uz to tak prehanite ze nevim.
jaky Lambo?proc Lambo?ty odpisy sou jako jen na znacku Lamborghini?
04. 03. 2009 | 15:18

Jane napsal(a):

Nemohu usnout. Jak je možné, že mnohem výkonnější ekonomika - tedy Němci - došli k jinému závěru než naše vláda a upřednostnili šrotovné. Bože, jen kvůli tomu, že Kalouskovi věřím, trávím bezesné noci s tímto hlavolamem.
04. 03. 2009 | 15:18

Saliven napsal(a):

hawk:
MS Liberec je sice socanský pohrobek, ale ti, co se na tom nažrali, to je samý ODSák, viz. zde:
http://aktualne.centrum.cz/...

Když nahlédnete zde:
http://www.novinky.cz/ekono...
zjistíte, že ODS dělala privatizaci a CSSD to po ní potom zaplatila (ČSSD přebírala s cca 200 mld., v roce 2006 cca 900 mld.). Ona ta transformace něco stála, zvláště po tom, co ODS v čele s Klausem nechala všechno rozkrást.

Na zaměstnance a nemakačenka musí být přísnost? Co vy o tom víte? Sám podnikatel nejste - jinak byste nemohl tak žvanit, takže jste študent? A když tak dobře víte, jak se projebávají na nemakačenka prachy, uměl byste to vyčíslit? Možná je to chyba u mě, ale nikdy jsem nevyděl vyčíslení, kolik se u nás těch dávek zneužívá, když o tom tak višchni (hlavně) z ODS ví.
04. 03. 2009 | 15:21

max napsal(a):

to saliven:
u nás je též progresivní zdanění. Důvod proč není tak vysoké jako v Rakousku je nasnadě : špičkoví pracovníci ovládající dva světové jazyky si raději zvolí Rakousko, kde jsou daleko lepší životní podmínky než v ČR, jediná šance je motivace penězi, proto jejich nižší daňové zatížení než v Rakousku nebo Německu, ale stále vyšší než zase v jiných státech EU. Ale nechápu jak toto souvisí s DPH.
N1 jsou od dubna zrušené, proto jsem o tom psal.

Daňově uznatelné náklady jsou dány zákonem a posuzuje je FÚ.
Přiznám se,že si neumím představit živnostníka s obratem 10mil.Kč a ziskem 100t.Kč,který dokazuje FÚ,že potřebuje k svému podnikání v kovovýrobě Ferrari a že si na ně legálně vydělal.
Myslím,že se situace v "tom,co si lidé dovolí" již trochu u nás zlepšuje. Ale pokud budou i sami politici navádět lidi k obcházení zákonů (viz kraje a poplatky),tak se zase brzy zhorší. Ryba smrdí od hlavy.
Z politiky ČSSD čouhá jak sláma z bot snaha postavit proti sobě zaměstnavatele a zaměstnance. Je to krátkozraké a nebezpečné. ČSSD by se to mohlo vrátit zpět jako bumerang.
04. 03. 2009 | 15:21

Pípa napsal(a):

hawk
S vámi nelze diskutovat. Když nemáte argumenty, tak jen umíte napadat. To je primitivizmus a nedostatek vychování.
04. 03. 2009 | 15:22

Saliven napsal(a):

hawk:
Ty vaše dva poslední příspěvky myslíte vážně?
04. 03. 2009 | 15:22

vlkodlak napsal(a):

Jane?

A ted se sam sebe zeptejte. Kolik Nemcu si kupuje nemecke automobily? Kolik Nemcu jezdi ve Skodovkach? A kolik Cechu si kupuje dovoz? Ja osobne bych si radsi koupil levnej Citroen nez levnou Skodovku.
04. 03. 2009 | 15:23

vojnov napsal(a):

to Saliven: s hawkem, maxem a vlkodlakem diskutujete zbytečně. podle všeho jsou jedna osoba, pravděpodobně zaměstnaná u jánského vršku (jinak by nemohla mít čas být imrvére pod Rathem a Sobotkou a Havlem). Možná si dám tu práci a srovnám stylistiku...
04. 03. 2009 | 15:25

hawk napsal(a):

to Jane

protože to stačí, evropský trh se rozproudí na základě německých a dalších šrotovných, to napadlo mě:-) Kalousek nedotoval ani banky, neboť to udělaly jejich matičky a nechtěl odliv peněz právě do těch matiček. Proto tu nedavno rakouský kancléř tak brečel při státní návštěvě.
04. 03. 2009 | 15:25

armoš napsal(a):

pane sobotko. nevím jestli to vůbec budete číst,ale tu stejnou pitomost a její následky kterou udělal kalousek s ohlášením o odpisu daně na nákup nového auta jste udělal i vy když jste ohlásil dopředu změnu příspěvku státu na stavební spoření.ještě dnešní době se státní pokladna z toho nemůže vzpamatovat.to byl ale nárust že?mylím že vy dva si můžete podat ruce.přeji hodně zdraví vaší ženě a synovi
04. 03. 2009 | 15:26

Saliven napsal(a):

max:
Nemáte pravdu - u nás je degresivní zdanění - srovnejte platy u 20000 a 150000. Dojdete k nižší složené daňové kvotě. V rakousku jsou hlavně mnohem vyšší platy, to kdybyste chtěl dohánět daní, tak stát nebude mít na nic. S DPH to souvisí potud, že to, že je něco v Německu neznamená, že to musí být nutně dobře.

Ano - daňově uznatelné náklady jsou dány zákonem, jehož smyslem je uznávat náklady, které podnikatel potřebuje k dosažení zisku. Dle mého stačí to, že to luxusní auto finančák uzná na náklady, ale proč to ještě zvýhodňovat DPH?

To s tím stavěním zaměstnanců proti zaměstnavatelům bych neřekl, spíš jde o to, aby postavení obou skupin bylo tak nějak vyvážené, aby se cítilo tak nějak spravedlivě, protože obě skupiny se potřebují.
04. 03. 2009 | 15:27

Saliven napsal(a):

vojnov:
S vlkodlakem a hawkem jistě, ale max je kvalitní diskutér z druhé strany. Na toho mi nesahejte. :-)
04. 03. 2009 | 15:28

vlkodlak napsal(a):

Oranzova cepicka ti sedi Salivene,
Me se moc libis. Porad jsi mne studne neodpovedel cim se zivis. Mam potuchu ze to uz vim. Ale stani ve fronte na socialku z tebe experta neudela Salivane. I kdyz se to tu snazis potvrdit. Vis Salivane, nejdrive musis byt uspesny nez ty uspesne zacnes kritizovat.
04. 03. 2009 | 15:30

hawk napsal(a):

jasně, jsem študent, pracovník Jánského Vršku a ještě k tomu trojjediná osoba :-))) Dnes jsem zadal práci a mám volnější den, tak proto. Važte si toho Vojnove, nikomu vysvětlení dávat nemusím, od listopadu 1989 už nikdy nikomu. Proto se tak bráním bolševizaci společnosti.

saliven

jaké příspěvky máte na mysli?
04. 03. 2009 | 15:31

mIKI napsal(a):

Pane Sobotko, vy jste taky neodpustil daně žádnému pracujicímu, ale majiteli hotelu.
04. 03. 2009 | 15:31

hawk napsal(a):

jasně, jsem študent, pracovník Jánského Vršku a ještě k tomu trojjediná osoba :-))) Dnes jsem zadal práci a mám volnější den, tak proto. Važte si toho Vojnove, nikomu vysvětlení dávat nemusím, od listopadu 1989 už nikdy nikomu. Proto se tak bráním bolševizaci společnosti.

saliven

jaké příspěvky máte na mysli?
04. 03. 2009 | 15:31

Jane napsal(a):

2 hawk
To je rozumné vysvětlení.
Zatímco jinak permanentně objevujeme Ameriku, v tomto případě mohl být "distanc" od zbytku Evropy namístě.
Nicméně takové vychytralosti nám nemusí procházet beztrestně:-)
04. 03. 2009 | 15:34

Rumcajs napsal(a):

Kalousek tím narovnal nesmyslnost, kdy celá řada podnikatelů si montovala do aut naprosto nesmyslné mřížky, jen aby neplatila DPH. Panu Sobotkovi to asi vadí proto, že ty mřížky vyráběli jeho kámoši za nehorázný peníze.

Poslední dobou mám pocit, že slabomyslné články za ČSSD píše jeden člověk, akorát se jednou podepíše jako Sobotka, podruhé zase jako Havel.

Zvláště se mi pak líbí rozdělování společnosti na podnik a občan. Jako kdyby ten občan se mohl živit mimo podnik.

Třeba jako zahradník u Sobotků.
04. 03. 2009 | 15:35

Saliven napsal(a):

hawk:
Podle mě plácáte páté přes deváté..nechápu. Dle mého jste moc indoktrinován - zkuste sehnat víc informací a zapojit víc vlastního úsudku.

vlkodlak:
Zazobaný manager trainer a má problém se čtením, zvláštní.
04. 03. 2009 | 15:36

hawk napsal(a):

saliven

nikoliv, ale, pravda, z části si dělám prču, protože odezvy mě baví. Samozřejmě, že k bolševikům a socanům mám hodně daleko, z toho si prču nedělám. Nakonec bolševik nebo socan, jen se to jinak jmenuje. :-)
04. 03. 2009 | 15:39

vlkodlak napsal(a):

Pamatuji si Salivenove tohle?

Sliby CSSD r. 2002 pred volbami:
-reforma duchodu
-samostatná duchodová pojištovna oddelená od st. rozpoctu
-príspevek 90 tis. na nákup nového auta
-45 - 50 tisíc nových nájemních bytu formou neziskových spol.
-príspevek 50 tisíc pro každé narozené díte
-plošné prídavky na deti
-racionalizace a zlevnení st. správy
-pro lidi nad 70 let léky bez doplatku
-atd, atd.
Asi ne. Pamet je mizernej parchant. Tim jsem nemyslel Sobotku Stejskale, :).
04. 03. 2009 | 15:41

Jean Laroux napsal(a):

Pane Sobotko souhlasím s Vámi, že odpočet daní dle Kalouskova návrhu je chybným krokem. Především proto, že jde o podporu plošnou. Tím dojde k situaci, že peníze určené do státní kasy skončí za prsty i podnikatelům, kteří nevytváří pracovní místa a tudíž státu nepřináší žádný efekt pro řešení krize. Jde jednoduše o rozhazování zrní mezi pár snášejících slepiček kdy většinu zrní odnese hejno parazitujících holubů. Na druhou stranu nechápu Vaši podporu šrotovného. Pokud vím tak bylo navrženo ve výši 25 tis. Chci se Vás zeptat. Pokud budete mít stodvacítku s hodnotou 10 000,- a necháte ji sešrotovat, kde vezmete 150 000 na nový vůz aby jste mohl zinkasovat těch 25 000 od státu ? Necháte tedy sešrotovat své auto a podporu stejně nemáte. Pokud máte "káru" za 40 000 tak ji necháte sešrotovat abyste dostal od státu 25 000 nebo ji raději dáte do bazaru? Jednoduše podpora 25 000 je ve vztahu k ceně nejlevnějšího nového vozu směšná a celý návrh šrotovného je rovněž nesmyslem. Smysl podle mne získává šrotovné někde kolem 2000 EUR.
04. 03. 2009 | 15:42

hawk napsal(a):

Jean Laroux

...budou-li se více nakupovat auta a podnikatelská sféra je docela dobrý zákazník, jako celek, rozhýbe se automobilový průmysl a s ním spojené další odvětví. Myslím, že to je základní idea.
04. 03. 2009 | 15:48

Zdeněk napsal(a):

Pane Sobotko, tři poznámky:
1. Nejedná se o "výhodičku", ale nápravu nesmyslného stavu. Podnikatelé, plátci DPH, musí každou korunu příjmu zdanit DPH podle platné sazby. Na druhé straně si mohou započíst DPH na vstupu. S vyjímkou nákupu osobního automobilu určeného k podnikání, tedy určeného k dosažení příjmů, kterou zdaňují DPH. Vy jako předseda rozpočtového výboru máte osobní auto k dispozici a nezdaňujete nic.
2. Je netaktické o takové změně mluvit dříve než je připravena. Vy sám ale máte na hlavě daleko větší máslo než Kalousek, protože jste jako ministr financí dokonce léta plkal o snížení přísěvku na stavební spoření, aniž by jste měl připravenu patřičnou změnu. Následkem bylo uzavřeno statisíce smluv se starými podmínkami, takže dodnes stát platí až 4500Kč ročně na takto uzavřené staré smlouvy.
3. Po schválení odpočtu DPH na os. automobily se naopak rozjede prodej os. aut pro podnikání, takže propad prodejů za 1. čtvrtletí se v dalších čtvrtletí vyrovná. U šrotovného dojde k opačnému efektu - nejdříve se prodej rozjede a následně bude propad o to větší.
04. 03. 2009 | 15:49

j.p.š. napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,
může se zde v diskuzi používat slovo "hochštapler" (lhář nebo dobrodruh)?
Děkuji
04. 03. 2009 | 15:50

vlkodlak napsal(a):

Hele soudruhu Salivene,

Asi budes prekvapenej. Zazobanej nejsem. Mam jen to na co jsem si sam vlasni zasluhou vydelal. Nekdy i praci 18 hodin denne. Chapu ze ten rozdil nechapes. Tvuj zivot je daleko jednodussi. Ty se jednou za mesic postavis do fronty na socialku. A pak skemras o vic. Zvatlas tu ty sve oranzove plky a doufas ze se ti bude darit lepe kdyz se cSSD dostane k moci. Ti predem neco prekvapiveho reknu Salivane. Bez prace nejsou kolace. Ani pro volice CSSD.
04. 03. 2009 | 15:53

Jane napsal(a):

2 Jean Leroux
Vaši úvahu o šrotovném musí podepsat každý, kdo jen trochu logicky myslí.
Asi jste ale nepostřehl v diskuzi výše, že tomu se Kalousek vyhýbá.Z více důvodů. Pokud bude šrotovné 25000, pak Kalousek ví, že to je k ničemu. Bude-li více, třeba 2k EUR, pak nás to dost zruinuje. Takže Kalousek ponechá zbytku Evropy úkol na oživení automobilového průmyslu - tedy i toho našeho. Jako bonus pro své kamarády potom prosadí odpočet DPH - to už ale s krizí nemá reálně nic společného.
04. 03. 2009 | 15:54

Michal Macek napsal(a):

saliven:

prestante tu pindat a mazejte reagovat na mou odpoved pod blogem hejtmana Ratha
04. 03. 2009 | 15:58

neo napsal(a):

Jane:

zvýší to poptávku po autech, to pomůže automobilkám a následně zaměstnancům automobilek. Ti budou mít práci, budou nakupovat a odvádět daně a nebudou pobírat podporu. Podnikatelé ušetřené peníze buď utratí, nebo investují a vše se vrací do ekonomiky.

Takže takový ubohý nesmyslný odpočet DPH má dosti velký smysl a ekonomiku podpoří mnohem víc než nějaké šrotovné 25K.
04. 03. 2009 | 15:59

eman napsal(a):

Jak "stát přijde o 5 miliard K4, zaplatí to zaměstnanci"? Co je to za nesmysl? Stát vybere na DPH o něco méně (třeba o těch 5.miliard), ale to je přece dobře! Zaměstnanci nezaplatí nic. Sobotko, ty už jsi stejný demagog jako tvůj nadřízený.
04. 03. 2009 | 16:02

Veskawesi napsal(a):

země je plná podnikatelu (rozumej zlodeju okradajicich prosty lid) kteri se teteli jen a jen na koupi na lomborgini.

nikdo nechce kupovat firmni fabie octavky a fordy. vsichni jen BMW medaky, lexuse a lamborginy

Pomooooc, tyhle pree nechcete volit...co nam to blejou proboha.

V ramci honu na volice se hodi sebevtsi ptakovina

Stvanice na "bohace" v plne krase.To ONI se maji lepe nez vy, to ONI muzou za to, ze se nemate tak, jak si predstavujete. Zdravy rozum nepouzivejte, pouzivejte nenavist a zavist. My jim jeste UKAZEME

Jdu blejt pane Sobotko
04. 03. 2009 | 16:21

Michal napsal(a):

pro neo a eman:
no "stát vybere o 5 mld méně a to jepřece dobře" - vzhledem ktomu, že utratí stejně, to moc dobře není....
"odpočet dph - zvýší poptávku a pomůže to automobilkám..."
vzhledem k tomu,že v ČR se vyrábějí téměř výhradně auta v cdeně do 1 mil., tak by byl dobrý ten limit - odpočet dražších aut je zbytečné podlamování příjmů SR.
04. 03. 2009 | 16:24

neo napsal(a):

Michal:
uvědomte si, že žádný limit potřeba není ! Nejvíce služebních aut je české výroby. Většina firem celkově používá služebáky české, ať fábie oktávky či superby.

Pan Sobotka to buď myslí upřímně a potom dokazuje, že neví kolik vydělává drobný živnostník a nebo to myslel ironicky(jak se snaží namluvit i někteří přívrženci socdem) a pak dokazuje, že je hranice taktéž zbytečná.
04. 03. 2009 | 16:29

Michal Macek napsal(a):

veskawesi:

brilantne receno,tohle je muj nazor ktery sem nedokazal formulovat tak jako vy
04. 03. 2009 | 16:32

Jagoda napsal(a):

Už název "Kalouskovo nové Lamborghini" je sprostý, protože oznamuje, že Kalousek takové auto vlastní.
Jsem moc rád, že pan Sobotka je jenom v opozici - jako ministr financí rozhazoval miliardy, umožnil realizovat populistické výblitky ČSSD. Kalousek se naproti tomu chová jako hospodář.
Moc bych také prosil pana Sobotku, aby se vyjadřoval jenom písemně. Je totiž trýznivé poslouchat jeho ústní projev, ty žabákovsky otevřené konce slov, tu neomalenost a drzost v tom.
04. 03. 2009 | 16:37

ves napsal(a):

To se vážně u nás prodá ročně 5000 aut Lamborghini? Fiha
04. 03. 2009 | 16:41

Michal napsal(a):

pro neo: pokud je hranice zbytečná, pak to zároveň znamená, že by ničemu neškodila. Pokud máte pravdu, pak nic nebránilo tomu, aby kalousek vyšel opozici vstříc a hranici zavedl - pokud tedy jde o konsenzus - pokud ne, pak je to samozřejmě všechno jedno...
04. 03. 2009 | 16:41

Nuba napsal(a):

Prosím Vás, co pořád máte někteří dokola s tím Lamborghini? To je snad nějaký kabaret nebo to máte od narození ?

Vy jste v mládí rozhodně nečetli Káju Maříka. No to je ono - počítali jste o kolik kuliček jste si vycvrnkali víc než Ferda.

Tož to potom ja.
04. 03. 2009 | 16:51

Jan napsal(a):

Je zcela evidentní, že vládní koalice rozjela akci "po nás potopa". Dochází jim, že podzimní volby budou mít pokračování v těch příštích a důležitějších a že si už hoóoodně dlouho neškrtnou. No tak se aspoň ze společného napakují. Pane Sobotko myslím, že v příští předvolební kampani nebudete potřebovat žádnou PR agenturu - stačí jen vyjmenovat kroky této vlády, která už naskočila na nebržděný tobogán.
04. 03. 2009 | 17:03

Milan napsal(a):

Pokud jsou všechna opatření v takovém duchu jako se pan Sobotka vyjádřil zde, tak nás potěš pánbu až se dostane k moci. Drahá auta si podnikatelé koupili stejně když na ně měli a každý rok si je odepisovali do nákladů, celkový dopad v horizontu 4-5 let je vlastně nulový. Užitková vozidla, tam si přeci mohli uplatnit odpočet již teď. Předpokládám, že pan Sobotka má na mysli také zneužívání pro soukromé účely, co proti tomu jako ministr udelal? Netvrdím, že teď jsem si všiml nějakých pokroků v tomto směru, ale on je spravedlivě rozhořčen. Musel se zabývat tím jak odpustit kamarádům penále, že. Ty přece jezdí ve fabiích a tak na to neměli a pak to dali svým zaměstnancům. Jsou to od něho pouze kecy a vychází z toho, že účetnictví ze zaměstnanců, kromě účetních, nikdo nerozumí. On se bohužel jeví jako když také ne.
04. 03. 2009 | 17:07

Jochim napsal(a):

Tento článek a některé komentáře pod ním jsou důkazem zblbnutí pod vlivem mnoholetého socialistického realitivismu. Pojem spravedlnost obsažený v liteře zákona by měl vždy znamenat, že platí pro všechny. Mentální katastrofa v hlavách některých lidí je to ,že si myslí, že bohatému má být měřeno jinak a to, že je spravedlivé. Vám, kdo se považujete za chudáky chci zdůraznit: Není spravedlivé bohatým měřit jinak, není spravedlivé bohatým brát více a chudým méně, není spravedlivé používat slovo bohatý v hanlivém slova smyslu a označovat tím určitou skupinu lidí paušálně, jako nemorání část národa, není ani spravedlivé jimy pohrdat a pokoušet se jim proto, něco sebrat. Navíc, pojem bohatsví, na rozdíl od pojmu spravedlnosti, je pojem skutečně relativní. Každý kdo má na zmíněné auto, ať si ho koupí, němu určitě odpočet DPH neřeší nějaké zásádní problémy. Možná, ale v tom autosalánu třeba zrovna prodejce ten den nedostane padáka, nemluvě o řetězci dalších událostí s vlivem na ekonomiku, aktivovaných díky koupi nejen toho, ale i jiných vozů. Ovšem, být výrobcem zmíněného vozu Bohuslave, tak Vás pošlu s tímhle článkem někam. Ten výrobce má taky pár zaměstnanců a svůj segment na trhu, nebo?
04. 03. 2009 | 17:12

stále rebel napsal(a):

Jagodo, Kalousek se chová jako ožralý chemik, do hospodáře má hodně daleko. To Kalouskovo „Já jsem zodpovědnost“ je opravdu jen pro ty největší hlupáky. Už průměrně inteligentnímu člověku je podobný chvástal podezřelý, nemusí ani rozumět ekonomii.
04. 03. 2009 | 17:14

Robin Hood napsal(a):

Myslím, že celá diskuze kolem aut je trochu zavádějící... Ono by se mohlo předepsat, že nová budova, aby se mohla odepisovat, nesmí mít více než 10 pater a 5 věžiček, jinak, že to je už nehorázný luxus. Źe normální letenky nemohou být pro účetnictví akceptovány, Business Class už vůbec ne, když bez problému lze létat nízkonákladovými leteckými společnostmi, atd. Firma, která vykazuje po zdanění zisk více než 1 milion korun, by si mohla uplatnit maximálně 50% daňově uznatelných nákladů, atd. To by bylo fér a velmi přehledné... Určitě by se to ale voličům KSČ, ČSSD velmi líbilo.
04. 03. 2009 | 17:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane j.p.š.,

víte, nemám žádný seznam zakázaných slov (tedy snad kromě vulgarismů a opravdu hrubých nadávek, což ovšem tyto výrazy nejsou)).

Nicméně pokud by zde někdo toliko psal například tříslovné výkřiky podobného ražení, dlouho by zde nevydržely. Jde mi o to, abych pokud možno uchoval prostor pro věcnou diskusi, ne působil coby softwarová utilita či jazykový puritán ;-)

Libor Stejskal
04. 03. 2009 | 17:38

StandaT napsal(a):

Už se těším. Firma nakoupí hromadu pořádnejch aut a až dojede leasing, odprodá mi pěkný auto za 1000,-. :-))

P.S. Uvědomil se někdo ze závistivců, že kolik nákupů jde do firemních flotil (referenský vozy) a kolik OSVČ (podnikatelský)?
04. 03. 2009 | 17:39

vlkodlak napsal(a):

stale rebele?
Vy jen porad remcate. To povazujete za rebelstvi? Vite ze uspesni lide moc neremcaji? A ti co jsou nicky remcaji neustale? Rekl bych ze jste nicka rebele. Vzdyt vy asi mimo remcani v zivote moc nemate. Se vas zeptam rebele, cim se zivite mimo socialky a vaseho nepretrziteho remcani? Sorry, socialka je asi pro vas povolani a remcani vase oblibene hobby.
04. 03. 2009 | 17:39

Saliven napsal(a):

vlkodlak:
Sory moucho, já tě hned nepoznal. Tak tady je už všechno jasný trenére. :-)

Macek:
Jdu na to.
04. 03. 2009 | 17:46

Nuba napsal(a):

Pane Stejskale, hezký podvečer

podotázka k dotazu pana j.p.š. - nelze tolerovat jím uvedené výrazy ani pokud by hovořil sám o sobě ?
04. 03. 2009 | 17:53

moucha na zdi napsal(a):

Good job Salivene!
Jsi odhalil mouchu. Me by spise zajimalo odhalit cim se zivis ty. Furt tu jen vzlykas. A tak me napadlo jestli nejsi profesionalni placka na pohrbech. By ti to sedelo.
04. 03. 2009 | 17:56

Saliven napsal(a):

moucha:
Číst určitě umíš, tak si to v textu najdi.
04. 03. 2009 | 17:57

j.p.š. napsal(a):

Pane Stejskale, děkuji.
Cenzuroval by jste taktéž blog paroubka?

- Šéf ČSSD Jiří Paroubek se ve sněmovně pustil do ministra vnitra Ivana Langera z ODS.

"Je to jediný ministr o kterém si dovoluji veřejně a s plnou odpovědností prohlásit, že se po celou dobu v politice chová jako hochštapler."
04. 03. 2009 | 18:09

Michals napsal(a):

pro Jochim:
zdá se, že máte zájem o slušnou diskuzi - píšete, že Vás zaráží kolik lidí zde o bohatých mluví jako o špatných, Všiml jste si také toho, s jakým despektem se zde lidé vyjadřují o "chudých" , kolik lidí zde používá jako nadávku slovo socka, píšou táhni si stounout na pracák, a podobně? Zdá se zkrátka, že nám zde zuří "třídní nenávist" jak vyšitá...
Ale k věci - proč si myslím, že odpočet dph u drahých /např. nad 1 mil. Kč) vozů je nesmysl?
Protože v ČR se drahá auta nevyrábějí. Píšete - "být výrobcem zmíněného vozu, tak Vás pošlu někam" - no právě, vůbec mi nevadí, že Sobotka kašle na zájmy výrobců z Itálie, Německa, USA, Japonska a podobně...
A za druhé - odpočet dph slouží k tomu, aby se prostředky nutné k "přidávání hodnoty" nedanily a danil se až hotový produkt. To je prostě fakt. A luxusní auto je hotový produkt a čistě spotřební věc. Výrobním prostředkem snad jen pokud máte půjčovnu luxusních aut.
04. 03. 2009 | 18:09

vlkodlak napsal(a):

Salivene?

Anglicky cist umim. I v textu. A dokonce i v kontextu. A co ty? Je to pruser co Salivene? Tvuj svet se toci akorat tak kolem Rudeho Prava a obcas i u ceskych Blistu. Ti zavidim tvuj rozhled. Ja se musim spolehat na ty imperialisticke media jako CNN, BBC, NBC, CBC, Al-Jazira a dalsi. Ty mas Blisty publikovane STBakem. Ti zavidim. Mit tak uzky pohled jako mas ty musi zivot delat jednoduchy.
04. 03. 2009 | 18:10

Michals napsal(a):

pro vlkodlak:
tu Al-Jaziru sjíždíte taky v originále? nebo jen slaboučké anglické mutace? :)
04. 03. 2009 | 18:13

vlkodlak napsal(a):

Michals,

Vis ze to ani nevim? Mam 2 satelity. Stovky stanic v Anglictine a Nemcine a dalsich jazycich. Umim akorat dobre Anglicky a Nemecky. Ale i to staci. Al- Jazeeru jsem zaznamenal jen v anglictine. Originalu bych nerozumel. Ale myslim si ze mam daleko vetsi prehled nez nejakej Salivan co ma k dispozici jen ceske Blisty a ceska media.
04. 03. 2009 | 18:25

Saliven napsal(a):

moucha:
Sice je to zbytečné, ale...
1. Co takhle zkusit číst česky?
2. Právo už 18 let není rudé.
3. Blisty nečtu.
4. S tímhle tvým megarozhledem předpokládám, že je ti 60 a byl jsi v Rusku.
04. 03. 2009 | 18:30

stejskal napsal(a):

Lze, paní Nubo (i Vám hezký podvečer).

Necenzuroval, pane j.p.š.

Libor Stejskal
04. 03. 2009 | 18:39

moucha na zdi (jen pro socanka Salivena) napsal(a):

Salivan:
1.Co takhle zkusit číst anglicky?
2. V CSSD je dnes 26 poslancu co byli v KSC.
3. A co ctes?
4.Neni me 60 a v Rusku jsem nikdy nebyl. Ty jo? Chces tam?
04. 03. 2009 | 18:42

Saliven napsal(a):

moucha:
1. Umím číst anglicky, ale to nemá nic společnýho s tím, že jsem se neptal 3x na něco, co už tu někdo jednou psal.
2. No a co to má společnýho s Právem? Mimochodem 26 to nejni, Melčák není člen ČSSD.
3. Teď zrovna Ekonomii od Holmana :-)
4. Já ne, ani tam nechci. Ale kdybych tam byl, tak bych se ti v přehledu a chytrosti možná trochu přiblížil. :-))
04. 03. 2009 | 18:45

vlkodlak napsal(a):

Salivan:

1. So what do you think of UK laws about football hooligans? I would like to hear your opinion.In english please.

2.Pokud vim tak Melcak byl zvolen za CSSD. Ze prebehl a proc na tom preci nic nemeni....mimochodem...

https://www.youtube.com/watc...

3.Ekonomii od Holmana? No ja ted znovu ctu Dekameron od Boccacio.

4. Ale ty tam chces Salivene. A nebo aspon na Kubu ci do KLDR. Potrebujes se mit dobre. Si to priznej Salivene. Se ti desne stejska po CSSR. Tam se lidem jako ty darilo dobre. Se o tebe staral stat.
04. 03. 2009 | 19:00

Saliven napsal(a):

Moucha: co na to říct a neurazit. :-))))
1. UK laws are far away better then ours. They haven't stupid government. Spokojenost?
2. Ale tys psal o dnešku. Melčák už tam víc než rok není.
3. Supr. :-)
4. Do Ruska a KLDR ne, na Kubu jo. Kamarádka byla loni na Varaderu a je to tam prej bomda. :-) Ty máš rozhled a ve všem pravdu, víc na to říct nemůžu. :-)))) Měl by ses pořádně poplácat po zádech, ó mocný. :-))
04. 03. 2009 | 19:08

Glock napsal(a):

Ve světle argumentace pana Sobotky mne polévá stud, neb jsem byl po dobu jeho úřadování ve funkci ministra financí ČR zaměstnancem české daňové správy, tj. podřízeným pana ministra.
.
Mě připadá, že pan exministr si ze své funkce neodnesl některé poměrně zásadní poznatky o fungování daně z přidané hodnoty, namátkou:
1/ odpočet si mohou uplatnit jen plátci DPH registrovaní u místně příslušného FÚ, po nákupu (praxe obvyklá v celé EU, nějak jsem nepostřehl výši limitů pro odpočet DPH u služebních aut např. v SRN nebo Belgii)
2/ až ten plátce DPH bude to auto prodávat, tak z prodejní ceny vozu bude muset ono DPH odvést (s výjimkou v případě, že auto prodá jinému plátci DPH, který si opět uplatní DPH - tedy z rozdílu)
3/ na cenu vozu si podnikatel musí vydělat, tj. zvyšuje si náklady a snižuje zisk. V této zemi neexistuje zákonná možnost např. živnostníkovi zrušit živnost z důvodu setrvalé ztráty (v SRN se s živnostníkem nikdo nemazlí, podnikat 10 let a být trvale ve ztrátě prostě v Germánii nejde, u nás ano). Podle mne selhání zákonodárců.
4/ Kolik jezdí v ČR aut značky Lamborhini? Tucet? Dva tucty? Nechci Vás zklamat, ale podnikatelé si kupují Volva, Landrovery, ...

Opravdu máte chucpe sázet na závist?
04. 03. 2009 | 19:31

Glock napsal(a):

A ještě něco, z dob Vašeho působení na MF ČR si stále ještě pamatuji několik průserů z dílny Vašich náměstků - např. zákaz přípravy novelizace zákona o DPH z jara 2004. Ač se v připomínkovém řízení vyskytly oprávněné námitky (v zákoně byly díry), tehdejší pan ministr zakázal přípravu novelizace se slovy "alespoň rok bez novelizací". U syrového zákona ....
.
Nechte na hlavě, pane Sobotko, ministerští dělají chyby stále, ale za Vás dělali přímo kopance.
04. 03. 2009 | 19:38

vlkodlak napsal(a):

Salivan,

1. UK laws are much better than ours..... Uz se ucis Salivene?

2. "They haven't stupid government"?.... They havn't Salivene? And what do they have,lol.

3.Kuba je skvela. Byl jsem tam v 1994. Plaze oddelene od "domorodcu" at se nahodou nenakazej imperialistickyma turisty. Me to sokovalo. Jeden svet pro turisty a za zdi resortu chudoba. Zakazano chodit za "zed".!A je to hlidane policajty. Byl jsem treba v Indonesii , tam je podobna situace. Ale zadne zdi. Tobe se to libi? A hlavne me zajima proc treba Kubanske propagande veris. Byl jsi tam?
04. 03. 2009 | 19:49

j.p.š. napsal(a):

Děkuji pane Stejskale,
v tom případě musím označit za
HOCHŠTAPLERY - lháře celý volební tým čssd :
: Sliby ČSSD r. 2002 před volbami:
-reforma důchodů
-samostatná důchodová pojišťovna oddělená od st. rozpočtu
-příspěvek 90 tis. na nákup nového auta
-45 - 50 tisíc nových nájemních bytu formou neziskových spol.
-příspěvek 50 tisíc pro každé narozené dítě
-plošné přídavky na děti
-racionalizace a zlevnění st. správy
-pro lidi nad 70 let léky bez doplatku
04. 03. 2009 | 19:59

Saliven napsal(a):

Moucha:
:-))))))
04. 03. 2009 | 20:06

vlkodlak napsal(a):

Otazka pro Stejskala,
Jak se citite kdyz tu musite povolit nepretrzitou paradu Sobotku, Rathu, Krecku, Paroubku, Havlu a dalsich ucastniku Cirkusu "Salta za sliby"? Vam nevadi Stejskale ze si CSSD z vaseho blogu udelala nekonecnou volebni agitku? ONI muzou urazet kohokoliv,rikat mu jednotka blbosti...atd. Rath si tu muze vylejvat zluc, ale kdyz tu nekdo s diskutujicich rekne ze Sobotka je blb tak ho vymazete. A to byl k populistu Sobotkovi velmi neznej. Sledujete jednani v PS Stejskale?
04. 03. 2009 | 20:06

max napsal(a):

to saliven:
díky za zastání. Ale stále mě fascinují lidé,kteří dokáží s lehkou myslí paušalizovat (vojnov) a nálepkovat (těch je tu spousta ze všech stran).
Trochu jste mě zarazil s tím degresivním zdaněním (20.000 a 150.000), moc se mi to nezdá, ale z hlavy nevím. Ozvu se.
Mějte se, s vámi je aspoň diskuse diskusí :-))
04. 03. 2009 | 20:10

vlkodlak napsal(a):

No vidis Salivene,
Konecne jsi to pochopil. Znas PRD. Ani anglicky, ani politiku. Jen zvatlani. Ale aspon v necem jsi dobrej. Ted si jen najit praci.
04. 03. 2009 | 20:10

Saliven napsal(a):

max:
Schválně to zkuste spočítat - ten degresivní průběh dělají stropy na pojistném. Neznám zemi, kde by byly jak stropy na pojistné, tak rovná daň. Všude je buď jedno nebo druhé. Schválně to zkuste spočítat. Dobrý večer.
04. 03. 2009 | 20:17

Suchec napsal(a):

Saliven:
Barde, koukám, že opět fungujete jako rudý hadr na Hawka, Jirku (jak ti dva se zamotali s tím DPH a odpisy - úžasné LoL) a nezapomenutelnou a neopakovatelnou "Masařku".
Takové mistry světa jako je Moucha, či Vlkodlak jsem vždy obdivoval. Hubu plnou keců, údajné odbornosti, lidských práv a prostě čehokoliv, do čeho v tu chvíli kafrají a poučují ostatní o jediném správném světonázoru.

A když nemají argument, začnou vytahovat bolševiky, socky, začnou se ptát po zaměstnání pisatele, snaží se ohromit znalostí nějakého jazyka apod.

Kdyby se ale takoví nevyskytovali i mezi těmi, co opravdu mohou ovlivňovat životy nás všech, nevyšel bych ze smíchu. Lepší, než Trnky brnky.

p.s. Oni by tito "volnotržní puristi" nejraději chtěli degresivní zdanění s nízkým zastropováním (sic. není v tom trochu rozpor?). To prý je pro stát nejlepší.
A vše, co by náhodou bylo ve prospěch "lůzy" odbydou stejně jako jistá popravená francouzská královna: "Říkáte, že nemají na chleba? Ať jedí koláče, ne?".
04. 03. 2009 | 20:19

Saliven napsal(a):

Nežvaň moucho - nejsem žádnej skvělej angličtinář, ale jednoduchý věty zvládnu. Ty tu jen machruješ - prej management trainer. Blablabla.
04. 03. 2009 | 20:20

vlkodlak napsal(a):

Doporucuji vsem fandum Monty Python predstaveni Zaoralka v PS Ceske Rebubliky. To je lepsi nez "killer rabbit" ci "dead parrot". Marxistickej sasek Zaoralek je opravdu jedinecnej.
04. 03. 2009 | 20:20

Suchec napsal(a):

Saliven:

K tomu zastropování odvodů a rovné dani bych si dovolil podotknout asi toto:

1. Dle zastánců rovné daně je tato jediná spravedlivá. Každý platí stejné procento. Já říkám, ano , je to pravda.

2. Když ale řeknu A, musím říci i B.
Když tedy dosáhneme "rovnosti" o daně, pak ale stejně musí existovat "rovnost" v dalších odvodech (SaZP-je to de-facto daň, poplatky ve zravotnictví).

Pak tedy, pokud budu držet "jejich" filozofii, pak žádne zastropování SaZ pojištění, žádné poplatky fixní částkou, ale všem stejné procento z příjmu (třeba jako v Německu) a snad jedině u tohoto zavést zastropování (ale opět procentem z příjmu). A protože je to z příjmu, pak u nepříjmových skupin (děti do nějakého věku - 18let?) bez poplatků.

Že je to nesmysl? Proč? Jen jsem dovedl do konce filozifii "rovné" daně.

To je jeden přístup.

V Evropě existuje i jiný přístup.

Výše daně je v % a v pásmech odstupňovaných dle výš příjmu.
Vzhledem k tomuto, pak je ospravedlnitelné zastropování odvodů (otázka výše je na diskuzi).

Pak je otázka jen dohody ve společnosti, který systém zvolit.

Poslední systém je "daň z hlavy", ale ten snad v civilizované společnosti nelze připustit.
04. 03. 2009 | 20:32

max napsal(a):

to saliven:
teď už tomu rozumím. Pokud do toho počítáte i stropy na zdrav.pojištění, tak to vychází samozřejmě jinak. Ale ty jsou všude v EU, aspoň pokud vím.
04. 03. 2009 | 20:33

vlkodlak napsal(a):

To Saliven,

No aspon se snad schodnem v necem. Ty znas prece give me, give me some more. A ja mlcim a vydelam si na sebe. V anglictine se tomu rika self-reliance. To je slovo kteremu asi lide jako ty nikdy nebudou rozumet.
04. 03. 2009 | 20:34

Saliven napsal(a):

Suchec:
Já nemám co dodat. :-)

max:
Mluvím o složené daňové kvótě. Stropy všude jsou, to souhlas. Ale nikde není rovná daň. Snad je tuším ve Švýcarsku je daň degresivní, všude jinde progresivní se stropy. Já jsem pro stropy, ale ať je progresivní daň. Přičemž oproti původní naší daňové progresi bych doporučoval prodloužit daňová pásma - např. 10 procent do 20ti, 20 do 50ti, 30 nad 50.
04. 03. 2009 | 20:36

Jean Laroux napsal(a):

Pánové, kteří zde podporují odpočty daní na auta. Opravdu se mají podnikatelé v době krize tak dobře, že místo úspor budou kupovat hromadně nová auta, přestože již jistě nějaké mají ? Opravdu to bude takový nákupní boom, že to oživí automobilový průmysl ? Kolik lidí zaměstnává Nošovický Hyundai, Kolinské TPCA nebo Boleslavská Škodovka ? Je to opravdu tolik pracovních míst, která vzniknou ? Řekl bych, že nevznikne žádné. Jaká, že to jsou ta odvětví související s automobilovým průmyslem ? Prodejci ? Servisy ? Výrobci ND ? Kolik to bude nových pracovních míst ? Kde je nějaký odhad ? Řekl bych, že jde jen o obecné a nepodložené řeči. Nebylo by lepší ignorovat EU a snížit daň z minerálních olejů, která nyní tvoří polovinu ceny paliv ? To by přineslo plošný efekt. Podpora podnikatelů, občanů i spousty souvisejících odvětví.
04. 03. 2009 | 20:52

ufomamut napsal(a):

Fajn počteníčko.Ale ten vlkodlak-proboha,co je to za magora?:-))))
04. 03. 2009 | 21:47

Pepi napsal(a):

Nadvýroba aut v EU o cca 20-25% dnes potvrzena:
http://tn.nova.cz/zpravy/ek...
-
A jinak světová revoluce v pohonech příměstských vozidel:
Ženeva: AIR-pod-MDI:
http://www.mdi.lu/english/c...
= speed 70km/hod, "nabití" natlakování=2min,
dojezd 200km a cena 15Kč/100km..!

Už je třeba dostavovat II.část JETE Temelín, vytvoří se prac. příležitosti, a těžit tuzemský Uran - sníží se tím závislost na dovozovém plynu!
04. 03. 2009 | 22:09

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:

V čem vidíš výhodu progresivní daně ?
Co zapojit logiku ?
Zkusme si představit, že Rumcajs má 100 Kč na hodinu a 10% daň. Tedy bere 90 čistého. Pak ulice zvolí Salivena a jeho bandu do čela státu. Saliven zvedne daň na 30 %. Rumcajs je ale nenažraný a chce stále těch svých 90 Kč.
Co udělá ?
Zvedne hodinovou sazbu na 140 Kč za hodinu a jsme tam, kde jsme byli.(Případně vydede zisk jinam) Akorát, že rohlík který vyrábí už nebude za 2 Kč ale třeba za 3.

Peogresivní daň je blbost, nic neřeší, nikomu nepomáhá, akorát má funkci třpytky na udici pro nemyslícího voliče.
04. 03. 2009 | 22:30

Saliven napsal(a):

RUMCAJS:
Hm, jenže takhle to nefunguje, protože Rumcajs si nebude moct dovolit tu cenu zvednout na 140, protože třeba přes 120 korun mu nikdo nedá, aspoň když bude nějaká konkurence. Ale protože Rumcajsů s 30 procent daně není tolik, tak se to projeví na trhu jen minimálně. Nějak jsem si nevšiml, že by klesla inflace po tom, co se zavedla rovná daň se stropy na pojistném (což není asi nikde v EU).
04. 03. 2009 | 22:41

Saliven napsal(a):

Rumcajs:
Ona totiž to bude tak nízká nákladová položka, že to s cenami prakticky vůbec nezahýbá, bude to pod rozlišovací schopnost kupujících.
04. 03. 2009 | 22:42

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:

Pak je tedy s podivem, že ona konkurence nestlačila cenu již při 10% dani na 60 Kč za hodinu.

???
04. 03. 2009 | 22:44

Saliven napsal(a):

Jelikož je v případě Rumcajse rovnovážná cena 90 Kč, tak v případě 30 procent daně, dostane Rumcajs 120. Protože Rumcajsů je v populaci 5 procent, a protože mzdy nejsou největší nákladová položka, dá se úspěšně předpokládat, že inflace vzroste maximálně o jedno procento. Proč konkurence nestlačila cenu na 60 Kč? Pravděpodobně proto, že kupující je ochoten dát za onu službu více, než by odpovídalo ceně při mzdě 60 kč na hodinu. Kdyby tomu bylo jinak, cena by se ustálila jinde. Za to, že jsem tě loupežníku poučil o tvorbě cen neděkuj mě, ale vrchnímu z ČNB Holmanovi, napsal dobrou knížku. :-)
04. 03. 2009 | 22:50

Saliven napsal(a):

A to procento je eště hodně nadsazený číslo, ale ať máte v Řáholci radost. :-)
04. 03. 2009 | 22:51

Saliven napsal(a):

A to je možný, že by ten kupující ani těch 120 nedal, dal by třeba max. 110. Toť otázka.
04. 03. 2009 | 22:55

SuP napsal(a):

To jsem netušil, že se u nás prodá 5000 Lamborghini ročně.
Nekecá tu někdo?
04. 03. 2009 | 23:00

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:

Jinými slovy, chceš říci, že v prvním případě byl zákazník ochoten dát 100 Kč a Rumcajs si odnesl 90 Kč a v druhém případě, dá zákazník znovu 100 Kč ale Rumcajs se najednou spokojí s 60 Kč.
Trochu divná logika, ne ? Ten první případ jasně ukazuje dohodu s konkurencí. Protože přetlak nabídky by nutně musel dotlačit cenu k oněm 60 Kč. Pokud je ale dohoda možná, proč nezvýšit cenu na oněch 140 Kč ?

Nic se přece neděje. Těch 40 Kč navíc obdrží stát (lehce očese) a přetransferuje jako sociální dávku Tobě ?

Tak vo co gou ?
04. 03. 2009 | 23:10

RUMCAJS napsal(a):

SuP:

On Sobotka myslel Paroubkovi kámoše, co byli na pořbu Kčkovi. Tam se to prej takovými kočáry je hemžilo.
04. 03. 2009 | 23:11

Saliven napsal(a):

Rumcajs:
Ale dyk já netvrdím, že by ta rovnovážná cena po zvýšení daně byla stejná (i když jsem jako rovnovážnou cenu bral bez daně, což je špatně - tedy správně by mělo být ne 90, ale 100) - o něco by se zvýšila, byť asi za cenu drobného poklesu poptávky (záleželo by, o co by šlo). Předpokládám, že se tedy bavíme o rovnovážné ceně, kde žádný přetlak už není, je to optimum mezi tím, co spotřebitel dá, a co si může napočítat loupežník. Beru ale, že dohoda možná je (nějaká), tedy se cena zvýší o 10, max 20 procent, když budou kupující mimořádně chápající. Ke 140 Kč už by se to rozhodně nedostalo, leda, že bys byl nějakej oligo nebo monopolista. :-)
04. 03. 2009 | 23:15

Saliven napsal(a):

SuP + Rumcajs:
Kdo je pro odpočet DPH na auta, ten sponzoruje Kočkovi ml. nový Bentley. A je to. :-)
04. 03. 2009 | 23:16

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:
Jo, já Těm klukům od kolotoče přeju. Vždyť pomáhaj Jirkovi v jeho nelehkém boji s chudobou a modrou chamtivostí.
04. 03. 2009 | 23:25

stále rebel napsal(a):

Lidovec Kalousek, ministr financí, přednesl několikrát svůj emotivní argument. Pajtloval přitom sebou v ohrádce jak Tasmánský čert a hulákal v mravním rozhořčení.
Šrotovné je amorální. Nutí všechny lidi, kteří auto nemají, nebo se ho dobrovolně vzdali, jako dobrotivý dědoušek profesor filosof Kohák – tady jsem zamáčkl slzu – aby přispěli hotovostí těm, kteří zaclánějí na silnicích se starými šunkami.
Lidovec Kalousek místo šrotovného navrhl, aby plátcům daně z přidané hodnoty – což jsou všechno podnikatelé – bylo dovoleno neplatit daň z přidané hodnoty 19% z jakéhokoliv auta, které si koupí.

To je mravné, neboť lidovec Kalousek by nikdy nic nemravného nenavrhl.
Potíž je v tom, že idea je stejná jako u šrotovného, pouze cílová skupina je jiná.

http://www.blisty.cz/2009/3...
05. 03. 2009 | 04:58

stále rebel napsal(a):

Kalousek měl být z politiky exkomunikován hned po jeho
úspěšném působení na ministerstvu obrany.

Podezřelé armádní zakázky
Miroslav Kalousek byl náměstkem ministra obrany zodpovědný za ekonomickou oblast v době, kdy došlo k nákupu nepoužitelných armádních padáků za 200 milionů korun, prošlých raket za 70 milionů nebo nepotřebných součástek pro tanky za 15 milionů a další techniky.V ironické bilboardové kampani Balbínovy poetická strana by pak Kalousek titulován jako „Nejčestnější muž ve státě“. Na dalším billboardu byla vedle fotografie usmívajícího se Kalouska zobrazen vzkaz „Omlouváme se“ a obrázky tří parašutistů, jejich iniciály a věk, které doprovází nápis „Zemřeli na armádních padácích“.

Podezřelé nákupy nemovitostí
Na jaře 2005 média poukázala na nejasné okolnosti, za kterých Kalousek s manželkou přišli ke svým nemovitostem. Luxusní byt v Praze na Veleslavíně prý koupil Kalouskův švagr Lubomír Kašák, když si předtím od Kalouskovy manželky, své sestry vzal směnku na šest a půl milionu korun a následně byt Kalouskovým pronajal.Podnikatel Kašák byl přitom vyšetřován policií a byl v září 2002 v Solenicích na Příbramsku zastřelen svým obchodní partner Zdeňkem Němcem, který poté spáchal sebevraždu.[8] Kašákova vdova následně převedla byt na Kalouskovy. Podle analytika BBC Daniela Kaisera tento případ „vykazuje všechny známky praní politikových peněz“.

Zdroj: wikipedia.
05. 03. 2009 | 05:21

Pocestny napsal(a):

Něco málo o lžích ČSSD

http://neviditelnypes.lidov...

Povšimněte si toho sloupcového grafíku - Vývoj dluhu za té či oné vlády.

Z něj totiž vyplývá, že sanace "spálené země" po Klausovi v letech 98 - 02 nás stála prakjtické zvojnásobení dluhu z necelých 200 mld. na 400 mld.

Pak nastupují "zdroje jsou" a talentovaný Otík Rákosník jurista povoláním, ekonom jako přirozený talent, autodidakt! -)

A hle za období 02 - 06, období konjunktury a "trvalého růstu HDP" se činěním těchto socialistických symfoniků dluh opět zdvojnásobil - z 400 mld. na 800 mld.

Logika napovídá, že další volební období by pak stálo nových 800, dále násobte sami.

Neznám mnoho zemí, kde "růst HDP" je doprovázen takovým nárůstem zadlužení...je otázka, nakolik socan "stimuloval" ten růst z peněz, které si půjčil...

Pan Sobotka prostě zapomíná, že před touto vládou tu osm let řádili jiní.... mnozí jiní ovšem nezapomínají.
05. 03. 2009 | 10:17

Jochim napsal(a):

Michals.
V tomhle případě slouží odpočet DPH jako dočasná stimulace ekonomiky a právě pro snížení tenze v tom třídním boji by se něměli dělat u takových opatření rozdíly.
05. 03. 2009 | 11:00

Vladimír Hejlek napsal(a):

Vážený pane Sobotko,
to zcela jistě nemyslíte vážně, je zřejmé, že Vám jde jen o psaní kritických komentářů za každou cenu.
Nevím, jak jste přišel na to, že drobný živnostník, si Lamborghini pořídí ne za 6, ale již jen pouze za 5 milionů. Drobný živnostník má, narozdíl od Vás, mnoho důležitějších starostí. Jeho snahou je alespoň vyrovnané hospodaření, snaha zlepšovat své služby, snaha vydělané peníze investovat zpět do svého podnikání atd.
V mé společnosti s.r.o. pracuje 17 zaměstnanců a snažím se v současné těžké době udržet pro ně průmernou mzdu v našem regionu a dát jim jistotu, že pokud budou dobře pracovat, o své místo se bát nemusí. zcela jistě Vám mohu garantovat, že o koupi vozu Lamborghini jsem nikdy neuvažoval (ani za 6, ani za 7 mil.).
Návrh na odpočet DPH u osobních vozů vítám, vždy jsem považoval za hloupost, že vozidlo musí být v úpravě N1, u malých vozů byla přestavba dost drahá a ušetřené peníze téměř žádné. Nyní bude naše společnost kupovat náhradní vozidlo pro zákazníky našeho servisu. Jako majitel společnosti jezdím ve voze Kia Ceed bez odpočtu DPH, používám ho pro účely podnikání, ale přestavbou jsem nechtěl vozidlo "prznit" a snižovat jeho využitelnost.
Děkuji Vám za nálepku odporného drobného živnostníka vozícího si zadní partii ve voze Lamborghini. Jsem rád, že jste na mne ukázal svým mocichtivým prstem, stejně jako na většinu slušných podnikatelů, kteří se snaží svoji firmu rozvíjet, udržet zaměstnanost, zlepšovat své služby a udržet si pozici na trhu.
Se svými zaměstnanci pravidelně probírám hosdaření společnosti, naše výnosy i náklady, možné prostory úspor a v případě nutnosti jsem první na řadě, komu se snižuje plat.
Vím, že Vaším cílem je vyhrát volby, ale snažte se prosím tohoto cíle dosáhnout slušnými prostředky. Ne pliváním jedovatých slin, skrytým apelováním na nízké pudy člověka.
Pracuji každý den do sedmi, osmi hodin do večera. Neurážejte mne svým "sprostým" nálepkováním. Pokud je možnost ulevit podnikatelům a nezruinovat přitom státní rozpočet, tak to zcela jistě vítám. To samé platí i pro zaměstnance, lze-li snížit náklady práce, jistě to mnohým nenáviděným drobným živnostníkům (Vašimi slovy podsunuto) pomůže. Určitě takto ušetřené peníze nevloží do výborné investice, tj. nákupu Lamborghini.
Každý návrh má nějaký dopad na státní rozpočet, poku má hlavu a patu nic proti. Bohužel u Vás zatím občas zahlédnu patu bez hlavy, jen snaha za každou cenu pomlouvat, vykřikovat, že jen moje návrhy jsou nejlepší a troubit do světa nekompetentnost lidí s odlišným názorem.
Přál bych Vám schopnost nevidět svět pouze černobíle, či rudě.
S přátelským pozdravem
Vladimír Hejlek
05. 03. 2009 | 11:18

prodejce napsal(a):

Jsem rád, že čssd platila dph, když si kupovala BMW a VW. Dneska už vás nechci vidět, vaše buranství bylo i na mě moc
05. 03. 2009 | 13:16

Lex napsal(a):

Vladimír Hejlek
Trošku mimo přímou podstatu blogu, ale trochu přece jen:
Nemohl byste, prosím, nejlépe na tomto blogu ve Vašem příštím vstupu uvést kontakt na Vaši s.r.o.? Potřeboval jsem už dost řemeslníků (živnostníků), ale to, co tady uvádíte o své firmě mi zní jako pohádka. Rád bych něco od takové firmy. Ti, se kterými jsem se setkal, aby pro mě něco udělali, totiž zatím nestáli za nic. Tedy přesněji - za všechny prachy. Pokusil jsem se Vás vyhledat v obchodním rejstříku, ale při zadání Vašho jména kompjůtr hlásí:"BYLA ZADÁNA KOMBINACE PODMÍNEK, KTERÁ NENAŠLA ANI JEDEN ZÁZNAM."
Těším se, dík! Lex
05. 03. 2009 | 19:56

pp napsal(a):

pane Sobotko píšete správné věci, ale příště to musíte podat víc polopaticky a méně ironicky,aby i např. p.Vl.Hejlek to pochopil. Těším se další Vaše články.
05. 03. 2009 | 21:13

Saliven napsal(a):

Pocestny:
Ani netušíte, jak píšete hloupě. Doporučuji si přečíst tento článek:

http://www.novinky.cz/ekono...
05. 03. 2009 | 21:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pičulínku,

máte v zásadě pravdu, nicméně není v mých silách znemožnit zde panu vlkodlakovi publikovat (umí obejít zablokování IP adresy). Ale popravdě řečeno, i kdyby bylo, k absolutním zákazům sahám jen v naprosto mezních případech resp. raději vůbec. Nemíním se nechat nikým dotlačit k nedemokratickému jednání.

Jinak jsem byl jsem nucen Váš text smazat, neboť obsahoval hrubou nadávku ("hovado", které jsou v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 03. 2009 | 11:11

KROKODYL napsal(a):

PODNIKATEL? NEJVETSI NEPRITEL LEVICE ! Postara se o sebe sam, neni na nikom zavisly a za 30 korun neroda vlastni cest. A co hur, dokonce i premysi !
09. 03. 2009 | 10:52

Martin Kokeš napsal(a):

Bohuslave Sobotko, můžete mi prosím vysvětlit jednu věc, která mi nějak nejde do hlavy? Jsme tak zhruba stejně staří, ale Vy máte víc škol, takže byste se v tom mohl lépe orientovat. Já jsem jen obyčejný lopaťák se střední, co umí pár jazyků navíc.
Proč mne doposud stát, obrazně řečeno, "nutil" jako dobrovolného plátce DPH (takovým plátcem jsem, protože drtivá většina mých zákazníků jsou opět plátci DPH a ode mne tuto vlastnost vyžadují) k tomu, abych si na převoz jedné tašky fotografické techniky případně nějakého toho notebooku, světel a stojanů pořizoval "nákladní" MPV s mřížkou?
Kdyby nebylo dosavadní nesmyslné a nerovnoprávné výjimky na odpočet DPH u automobilů třídy M1, mohl jsem si koupit obyčejný sedan nebo pětidveřový hatchback a ušetřil jsem na nákladech jak za N1 mříž, tak i za samotné auto, které by bylo levnější.
N1 mříž stojí průměrně kolem 20 tisíc, nikoliv „tři, šest, maximálně deset tisíc do běžného vozu“, jak se absolutně mylně domnívá váš spolustraník David Rath, jehož výstup při projednávání zákona jsem spolu s Vaším výstupem bedlivě sledoval. Mimochodem, na tom specifickém kusu železa u nás doposud nehorázně vydělávalo jen pár, na ministerstvu dopravy za ta léta zaháčkovaných a ministerstvem dopravy protěžovaných firem.
Nepřijde Vám ani trochu divné, že jsem si doposud v tom našem Čechistánu mohl nakrásně pro takové podnikání pořídit luxusní motocykl (příkladem budiž třeba BMW K 1300 GT nebo třeba co já vím Harley Davidson V-Rod) v hodnotě třeba půl miliónu korun a z něj si odečíst DPH, ale obyčejnou tuzemskou Oktávii za podobnou cenu bych musel koupit jako kombi a ještě bych ji musel zprznit mřížkou?
Tato novela není výhodou pro Kalousky a jejich nová Lamborghini, ale zrovnoprávněním postavení podobných „případů“ jako jsem třeba já, proto v ní cítím jakési osobní zadostiučinění. Nevím, jak by se Vám jako ministru financí líbilo, kdybych si jednoho krásného dne usmyslil, že z určitých položek mých příjmů DPH odvádět nebudu. Asi moc ne.
Ve svých úvahách prezentovaných ve Sněmovně ani nikde jinde jste se bohužel nesnažil ani o primitivní kalkulaci toho, kolik nových Audi A8, Bentley Continental GT ani Lamborghini Murcielago se ročně prodá a zahrne do HIM a jaká je jejich hodnota a ani o srovnání, kolik se prodá a zahrne do HIM ostatních „lidových“ aut. Nehledě na to, že u takových aut jako jsou ta zmiňovaná, se podnikateli, který na to má, spíše vyplatí operativní leasing.
Na příkladu projednávání této novely zákona o DPH je vidět, že česká politika a tím spíš politika ve sněmovně je vesměs bohapusté a od reality odtržené plácání naprostých „mimoňů“. To, jestli se mezi ně řadíte i Vy, nechám už na Vašich voličích, ale vězte, že v mých očích jste moc neuspěl ani Vy, ani Váš kolega Vlastimil Aubrecht, který ty mříže pro jistotu nerozlišuje vůbec. Jedna je N1, druhá na psa od Škodovky, mříž jako mříž.
09. 03. 2009 | 16:48

Michals napsal(a):

zkártka z toho vychází, že se měli domluvit na limitu (např. 1 M) - mřížka je blbost a odpočty dph z luxusních limuzín taky....
11. 03. 2009 | 02:27

franta napsal(a):

Když vidím pana Sobotku důležitě hovořit o věcech, kterým nikdy nerozuměl, nerozumí a nikdy rozumět nebude tak mi naskakuje kopřivka. Pan Sobotka nikdy nepracoval v civilu, ze školních lavic šel přímo do politiky baz jakékoliv životní průpravy řídil minsterstvo financí, a to je prosím právník.
Kde získal ty zkušenosti? Na právnické fakultě? Co jsme to za země kde kluci ze školy řídí tento stát viz. Sobotka, Němec, Gross, ti nikdy nepracovali.
11. 03. 2009 | 12:34

ivo48 napsal(a):

Pan Sobotka skutečně není ekonom, nemá ani opovídající vzdělání, to je fakt. Ale co je Kalousek - chemický technolog a proto je zvyklý na pokusy, které úspěšně zkouší na národu. A co ostatní?
Všichni jsou si podobní. Asi hodně četli "Jak chutná moc". Takže buďte objektivní a rozlišujte lidi né podle pol.zařazení.
11. 03. 2009 | 17:30

Petr Pokorný napsal(a):

Sobotka a Gross: erudovaní dlouholetí odborníci, kteří hlásali víru svou...
Drahý příteli Sobotko, kdybyste se dostal mezi moudřejší, ti by vám vysvětlili: bezdomovcům, lidem s minimálním či podprůměrným platem snížení daní nic neřekne. Ale bohatí mohou protočit peníze. Je to prostě fakt. Může se mi to nelíbit, ale pomůže to. Co uvolní žebrák?
11. 03. 2009 | 21:19

nanni napsal(a):

Pane Sobotko,souhlasím s Vámi.Nic není sice černé a bílé, ale nevím ,proč by "zaměstnanci" měli stále doplácet na jiné skupiny občanů-viz odpočet DPH u os. vozů a mnohé jiné).Šrotovné je podle mne dobrá myšlenka, už jen kvůli pokusu o zvýšení bezpečnosti a ekologičnosti provozu vozidel.Stěžovatelé,kteří říkají ,že kdo ma starou "120" si stejně auto nekoupí nemají ,nač si stěžovat. Když si ho nekoupí,alespoň stát ušetří na šrotovném.Jistě by si řada občanů koupila vůz domácí výroby,čímž by nějakým způsobem přispěla k oživení domácího automobilového průmyslu.
K 1 z příspěvků:Bodeť by podnikatelé netáhli nákup nových vozů, když si je odečtou z daně, že...?Běžný občas nejprve zaplatí stejnou ze svého příjmu ze závislé činnosti daň, a pak pěkně ještě jednou při nákupu auta. Jistě,podnikatel si musí na auto vydělat,aby si ho mohl odečíst z daně , ale běžný občas pak musí vydělat 2 x!
Příliš nesouhlasím ani s panem Kalouskem s jeho Šalamounským splněním předvoleb. slibu o rovné dani. Výpočet z tzv superhrubé mzdy byl podraz..
Pokud však jde o daň z příjmu ,nesouhlasím ani s návrhy ČSSD se zaváděním vyšší daně pro tzv "bohaté". Toto asi ČSSD neví, ale je řada občanů, kteří mají 2,3 či dokonce 4! zaměstnání, pracují o sobotách,nědělích ,večerech,svátcích a nocích ,aby si zvýšili příjem, načež jim to stát sprostě ukradne na dani...!Je to demotivace k práci..!
13. 03. 2009 | 15:31

Mikeš napsal(a):

Vážený pane Sobotko:
1) Opatření pouze ruší současný nesmyslný stav, podle kterého osobní auto není považováno za legitimní prostředek k podpoře podnikání. Výsledkem jsou mřížky, firmy na výrobu mřížek, úřady na kontrolu správné velikosti mřížek atd. Kromě toho prezentovat to celé jako diskriminaci zaměstnanců je krásná ukázka populismu cssd - podle této logiky by se měla dph zrušit úplně, protože na rozdíl od auta si podnikatelé již dneska mohou odečíst dph při nákupu nábytku, počítače, televize atd.
2) Pokud je pro nějaké opatření nutná změna zákona, víte asi sám nejlépe, jak dlouho takový proces trvá, zejména když politika cssd v parlamentu nezahrnuje nic jiného než obstrukce. Takže zvládnout to celé za 4 měsíce se dá považovat za velmi slušný výsledek.
3) Jestliže si nějaký podnikatel odložil nákup auta v období leden - březen, a v dubnu zjistí, že na něj nemá, tak by měl blahořečit vládu, že to dph neschválila dřív. Mimochodem takoví podnikatelé existují nejspíš jen v představách Lidového domu, protože s tímhle přístupem k plánování by museli zkrachovat už dávno.
4) Šrotovné je populistický nesmysl, který pouze odsouvá (za nejbližší volby) potvrzení faktu, že lidé potřebují méně aut něž kolik jsou stávající producenti schopni vyrobit. Každý pokus řešit současnou tzv. krizi tím, čím byla způsobena, tzn. nezvládnutým zadlužováním se na úkor budoucnosti, nás pouze přibližuje k Maďarsku, které si svoji budoucnost projedlo už dříve a dnes za to platí, resp. pyká, protože platit už nemá čím. Bohužel do této kategorie spadá i většina dalších nápadů z dílny vaší strany, a divím se, že vám není hanba přicházet s těmito nesmysly i v době, kdy je jasné, kam vedou, a především, že nejvíc to nakonec odskáčou vaši voliči, jejichž zájmy se zaštiťujete.

Shrnuto a podtrženo: nejsem z naší současné vlády nijak odvázaný, ale děkuji za každý den, kdy tenhle stát řídí lidé, jejichž ambice kupovat si za moje peníze přízeň svých voličů mají přece jen určité hranice.
15. 03. 2009 | 22:02

Michal napsal(a):

Pane Sobotko jste demagog! Bohužel vlivný demagog, který má moc ovlivňovat veřejné mínění. Jako politik byste měl cítit odpovědnost za blafy, které pouštíte do médií. Připadalo Vám, že nepracujete, ale jste na radostné soukromé vyjížďce luxusním automobilem, když jste jako člen vlády jezdil "firemní" limuzínou Audi s řidičem a bodyuardem? Vaše nabubřelá a populistická politika pro masy, ve které neuznáváte, že člověk pracující hlavou, který musí převážet po republice převážně sebe a svůj laptop, maximálně několik dokumentů, má také právo jezdit bezpečně a stejně jako zedník, montér, skladník, či jiná manuelní profese má právo své auto odečíst kompletně jako podnikatelské, je zcestná a dosti rudá... Nevím, jaký je rozdíl v nákupu Lamborginy, nebo stovek velmi luxusních offroadů od Porsche či Mercedesu v maximálních výbavách je proto, že z těchto aut bylo možné v porovnání s jejich cenou za pár korun vytvořit kategorii N1 a převážet sebe v autě s přepážkou. Trapný výsměch právnímu systému, který dělá z našeho práva kocourkovský systém, veřejností neuznávaný a zesměšňovaný. Pane Sobotko, tento návrh vede jednoznačně ke zrovnoprávnění podnikatelských profesí vůči daňovému právu a rozhodně podpoří nákup normálních cestovních automobilů. Tvrdit (tak jako ve vašem bodě 6), že někteří na to již mít nebudou a tedy je špatně, že nenakoupili dříve, je opět věta hodná inteligenta... Jak by tito lidé dnes dopadli? Měli by auto, půjčku nebo leasing a velmi pravděpodobně exekutora na krku. Mám pocit, že se Vaše socialistická vláda začíná držet názoru "čím hůře, tím lépe". Přeji tedy Vám i Vašim stranickým kumpánům, abyste se měli co nejhůře a my normálně uvažující budeme doufat, že to pro nás všechny ostatní bude znamenat pravděpodobně pomalou, nicméně cestu k tomu "lépe".
16. 03. 2009 | 00:13

Kačko napsal(a):

Pane Sobotko,z Vaši argumentace je možné usoudit, že bud jste naprostý ekonomický diletant a ničemu nerozumíte a pokud se rozumíte tak,jste neskutečný hajzlík. Jelikož očkujete neinformované lidi ke zlobě a nenávisti k lidem ,kteří podnikají.Neiformovaný člověk vidí ,že podnikatel ušetří 19% DPH za auto,ale ono to není pravda,jelikož vy mu tu pravdu nepodáte celou.Cena auta je snížena o 19% ,ale o to je snížena hodnota odpisu auta a tím je zvýšena dan z příjmu.Z 19% je hned 10%.Při prodeji tohoto automobilu musí podnikatel odvést 19% dan z prodejní ceny a už je to 6% úspory.A tuto úsporu spolkne nižší prodejní cena takovéhoto vozidla a jsma na nule.
16. 03. 2009 | 16:56

Bart napsal(a):

Děsí mě možnost že by se tento člověk stal opět ministrem financi. Pracuji na finančních trzích a denně sleduji pomalý kolaps trhu státních dluhopisů. Finanční stimuly ve kterých se současné vlády /včetně řady západoevropských zemí a USA/ předhánějí v posledních měsících vedou a dále povedou k obrovskému přílivů nových emisí těchto papírů na finanční trhy. Řada zemí již musí platit 500-1000 bazických bodů nad benchmark (cena německých dluhopisů) aby si jejich dluh vůbec někdo koupil. Dluhopisy některých zemí jsou prakticky neprodejné a záchranou je pouze pomoc MMF. Paradoxně to vede k tzv vytěsnovacímu efektu. Státníci apelují na banky aby půjčovali podnikatelské sféře peníze a podpořily oživení ekonomiky. Nicméně vedení každé rozumné banky uvažuje takto: Mám půjčit peníze nějakému podnikateli který možná brzy zkrachuje nebo si nakoupím státní dluhopisy kde dostanu "při relativně malém riziku" 5-6 či více procent výnosu. A když tedy půjčím tomu podnikateli budu chtít alespon 8% aby mi to pokrylo vyšší riziko. Takže tato nová zásoba státních dluhopisů paradoxně zhoršuje přístup k penězům, zdražuje komerční úvěry a krizi naopak prodlouží. Také si nemyslím, že to že dáme důchodcům 13tý důchod povede ke zvýšené spotřebě. Sobotkovi kladu nejvíce za vinu, že i když v době vlády CSSD rostla ekonomika o 5-6% ročně dokázala vláda tvořit deficitní rozpočty. V tomto směru zlatý Kalousek. I on musel mnohdy bojovat s výmysly řady ministrů /neříkám že stávající koalice je bez chyb/ ale dokázal v lonském roce deficit výrazně snížit. Bohužel žádná vláda v posledních letech nedokázala hospodařit alespon s 0. A to se může v následujících letech nejen ČR ale i dalším zemím zle vymstít.
01. 04. 2009 | 21:44

Pavel Zloutek napsal(a):

Pane Sobotko, vaše demagogické postoje, negování všeho je již celému národu známé. Jste bez argumentů, jen tučete hubou. Bůh nás ochraňuj, abe jste se dostal znovu k moci rozhazovat naš a napůjčené peníze.
02. 04. 2009 | 22:04

lookas napsal(a):

Dosud musel drobný živnostník za osobní vůz Lamborghini zaplatit šest milionů korun. Miroslav Kalousek pochopil, že se jedná o prostředek nezbytný k podnikání a včera prosadil ve sněmovně změnu, díky níž přijde Lamborghini podnikatele, plátce DPH, jen na necelých pět milionů korun.

Ten sobotka by se mozna mel vratit na zakladni skolu, aby si zopakoval procenta ...
06. 04. 2009 | 12:35

Martin Trunec napsal(a):

Co je spravedlivého na šrotovném ?? Donutíte lidi koupit nová auta, která nepotřebují, za peníze které nemají... výsledek je, že budou mít zisk pouze automobilky (nic je nenutí snížit ceny, když jim garantujete prodeje), leasingové společnosti (nekdo těm co nemají na nové auto musí půjčit peníze) a státní pokladna, která na dph za prodaná auta vybere 2xtolik co dá na šrotovném. A to všechno na úkor těch co nemají peníze, protože kdyby je měli nic by jim nebránilo si koupit nové auto už dříve a bez šrotovného. A celé šrotovné zaplatí všichni plátci daní.
Tak kde máte tu spravedlnost ??
21. 04. 2009 | 10:22

rrr napsal(a):

lookasi vypocitej mi 19% z 6mega
13. 05. 2009 | 18:47

Bisnis Online napsal(a):

I think that summed up the max to clearly and for all, so what is added to point 5..
14. 06. 2009 | 15:37

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
04. 09. 2009 | 07:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy