Hujere, Hujere!
Zkusme si bez předsudků srovnat dvě citace z lidovek.cz:
První se objevila v textu zveřejněném pod titulkem „Vládní balíček pomůže, opoziční ne“:
„Návrhy ČSSD na pokles snížené sazby DPH z devíti na šest procent nepřinesou konečným spotřebitelům významné úspory.“
Druhá pochází ze STEJNÉHO periodika, kde se objevila pod titulkem „Zlevní restaurace i kadeřníci“:
„Sám Kalousek prý navrhne snížení DPH …. i v Česku. Přestože konkrétní služby nespecifikoval, v minulosti naznačil, že by to mohly být restaurační služby či kadeřnictví.“
Tištěná podoba lidovek pak ve středu vyšla s titulkem: Nižší DPH může zlevnit restaurace
Myslím si, že v době krize je snížení DPH krokem správným směrem, přestože se nutně nemusí plně promítnout do snížení ceny. Na rozdíl od některých lidí od novin si však myslím, že je takové opatření prospěšné bez ohledu na to, kdo s návrhem přichází. Jestli Kalousek nebo třeba Sobotka či Francouzi, kteří na půdě Ecofinu bojovali za snížení DPH v restauracích posledních 5 let a nyní konečně uspěli, když tento návrh přestalo vetovat Německo.
A ještě tři konstatování pro čtenáře s větším zájmem o téma:
1. Škoda, že Miroslav Kalousek prosadil od ledna 2008 zvýšení nižší sazby DPH z 5 na 9%, nyní se mohlo snižovat z 19 na 5, přineslo by to větší cenový efekt.
2. Ještě že ODS neprosadila svůj volební slib z roku 2006 o zavedení pouze jedné 15% sazby DPH, to bychom si dohodu z Ecofinu mohli dát za klobouk, neboť bychom již neměli žádnou sníženou sazbu.
3. EU rozhodně nesměřuje k jedné sazbě DPH. Poslední rozhodnutí Ecofinu jde úplně opačným směrem, omezuje počet položek, které musí být v základní sazbě DPH. Ještě před volbami v roce 2006 ale u nás existovala řada "ekonomů", kteří v rámci pomoci myšlence tzv. rovné daně tvrdili, že nám nic jiného než jedna sazba DPH nezbude, neboť je to politika celé Evropské unie. Další omyl, na němž byla postavená daňová koncepce ODS. Kterou naštěstí Kalousek úplně nekopíruje.