Hujere, Hujere!

12. 03. 2009 | 09:00
Přečteno 8224 krát
Není nic špatného na tom, když mají noviny svého politického favorita. Nesmí se to ale hujerovsky přehánět.

Zkusme si bez předsudků srovnat dvě citace z lidovek.cz:
První se objevila v textu zveřejněném pod titulkem „Vládní balíček pomůže, opoziční ne“:
„Návrhy ČSSD na pokles snížené sazby DPH z devíti na šest procent nepřinesou konečným spotřebitelům významné úspory.“

Druhá pochází ze STEJNÉHO periodika, kde se objevila pod titulkem „Zlevní restaurace i kadeřníci“:
„Sám Kalousek prý navrhne snížení DPH …. i v Česku. Přestože konkrétní služby nespecifikoval, v minulosti naznačil, že by to mohly být restaurační služby či kadeřnictví.“
Tištěná podoba lidovek pak ve středu vyšla s titulkem: Nižší DPH může zlevnit restaurace

Myslím si, že v době krize je snížení DPH krokem správným směrem, přestože se nutně nemusí plně promítnout do snížení ceny. Na rozdíl od některých lidí od novin si však myslím, že je takové opatření prospěšné bez ohledu na to, kdo s návrhem přichází. Jestli Kalousek nebo třeba Sobotka či Francouzi, kteří na půdě Ecofinu bojovali za snížení DPH v restauracích posledních 5 let a nyní konečně uspěli, když tento návrh přestalo vetovat Německo.

A ještě tři konstatování pro čtenáře s větším zájmem o téma:

1. Škoda, že Miroslav Kalousek prosadil od ledna 2008 zvýšení nižší sazby DPH z 5 na 9%, nyní se mohlo snižovat z 19 na 5, přineslo by to větší cenový efekt.

2. Ještě že ODS neprosadila svůj volební slib z roku 2006 o zavedení pouze jedné 15% sazby DPH, to bychom si dohodu z Ecofinu mohli dát za klobouk, neboť bychom již neměli žádnou sníženou sazbu.

3. EU rozhodně nesměřuje k jedné sazbě DPH. Poslední rozhodnutí Ecofinu jde úplně opačným směrem, omezuje počet položek, které musí být v základní sazbě DPH. Ještě před volbami v roce 2006 ale u nás existovala řada "ekonomů", kteří v rámci pomoci myšlence tzv. rovné daně tvrdili, že nám nic jiného než jedna sazba DPH nezbude, neboť je to politika celé Evropské unie. Další omyl, na němž byla postavená daňová koncepce ODS. Kterou naštěstí Kalousek úplně nekopíruje.
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Pane Sobotko,

dobře víte, že ani vaše snížení a ani Kalouskovo snížení DPH nebude mít valný vliv na ceny.

Ovšem pokud chceme být přesní, kalouskovo snížení bude mít větší efekt z prostého důvodu.
Vy byste snižovali z 9 na 6% a Kalousek z 19 na 9% .
Jinak drtivá většina restaurací nepůjde s cenami dolů a spíše připlatí personálu.
12. 03. 2009 | 09:07

Vodnar napsal(a):

Plně souhlasím s blogem, lidovky jsou hlásná trouba ODS - jsou zaujaté a neobjektivní. Bohužel stejne je na tom i náš ústavní soud a jiné vládou ovlivnené "nezávislé" instituce a media!
12. 03. 2009 | 09:10

Spandau napsal(a):

Bravo Sobotka.
Nieder mit Volkischer Beobachter!
12. 03. 2009 | 09:16

Pepa Řepa napsal(a):

Copak Hujer, pane Sobotko.

Hujerů je u nás plno, kam se podíváte. Uniklo Vám, že jsme dosáhli vyššího vývojového stadia. Obohatili jsme multi-kulti rejstřík Evropy o tvora nového.
O EUROHUJEHA.

Hra s čísly DPH mne příliš netrápí.Půjdu-li do hospody nebo k holiči, zaplatím stejně. Když se dívám na Vaši fotografii, tak soudím, že ani Váš rozpočet cena kadeřníka ani nevylepší, ani neohrozí.

S čím si nevím rady, je srovnání obou článků v LN. Zřejmě je napsali dva různí autoři. K čemu tedy Váš údiv?

To tam má sedět jeden vezír, který různé pohledy, různých autorů jaksi sjednotí do jedné linie, do jednoho kompatibilního názoru?
Něco v tom smyslu, co požadujete v Právu od p. Porybného?
12. 03. 2009 | 09:22

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon EUROHUJERA, abych neurazil.
12. 03. 2009 | 09:24

Fibonucci napsal(a):

Sobotko, Paroubku, Havle..

poslední dobou jenom kňučíte, ale vězte že není tak špatně. Já třeba mám ohromnou radost, jak se vám v poslední době nedaří nic prosadit. A nejsem sám...
12. 03. 2009 | 09:32

Železnohorský napsal(a):

Proč byste si nerejpnul, autore, když se nabízí taková šťavnatá příležitost, že? Jako byste nevědl, že v deníku co bylo včera, už dnes neexistuje, jako byste nevěděl, že důležitější než co je kdo. Řídí se tím politici, řídíme se tím my v běžném životě, tak nevím, proč byste to měl vyčítat ausgerechnet zrovna novinářům. Té úplatné smečce zkrachovalých existencí. Že tenhle přístup vede do slepých uliček a že sliby politiků nemají větší cenu než sněhová vločka, je přece jedno. Hlavně že nám chutná...
12. 03. 2009 | 09:37

Darock napsal(a):

Jednotná sazba DPH je nesmysl a nemá ekonomické opodstatnění. Vůbec celý pokus přesouvat daňovou zátěž na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva (snižování přímých a zvyšování nepřímých daní) je svinstvo.
12. 03. 2009 | 09:38

neo napsal(a):

Darock: tak to brečíte na špatném hrobě, musíte do EU.
Jinak vůbec nevidím nic špatného na zvyšování nepřímých a snižování přímých daní.

Dopady nepřímých daní se nikdy neprojevují v plné výši a navíc je lze spotřebou ovlivnit.
12. 03. 2009 | 09:41

Darock napsal(a):

neo: Já jsem nespecifikoval, kdo za ten neblahý trend může, prostě ho jen kritizuju.
Špatného je na tom to, že tyto daně doléhají nejvíc na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva. Navíc je v tom skrytá degrese - za stejný výrobek odvede člověk s nízkým příjmem státu větší percentuální část svého příjmu, než člověk bohatý.
12. 03. 2009 | 09:48

hawk napsal(a):

Kuk na Hujera, jak píše o Hujerovi :-)

Pane Sobotko, mrknul jste se na jakýkoliv klip v jakýchkoliv TV News, jak tam vypadáte spolu s Paroubkem a jak mluvíte? Přesně jako Hujer, ano, uhádl jste to :-)

A k tomu, co jste napsal, inu, nedouk a ekonomický hochštapler jím na věky zůstane, když nepoužívá fakta a nechce se nic doučit. Úplně náhodou jste si nevšiml, že o DPH se dávno nerozhoduje jen a jen v jediném státě, ale v EU, že ne? Úplně náhodou jste si nevšiml, že Kalousek musel vyjednávat pro celou EU a nejen pro ČR, že ne?

To nevadí, myslící občané si na vás už zvykli a nakonec, kdo nemá rád Kašpárka, že jo ? :-)
12. 03. 2009 | 09:48

hawk napsal(a):

to Darock:

UF, to je filozofie, cituji Vás: "za stejný výrobek odvede člověk s nízkým příjmem státu větší percentuální část svého příjmu, než člověk bohatý".

Pak se nabízí otázka, proč člověk nedosahuje vyššího příjmu a td, nebudu rozebírat, nakonec je každý strůjcem svého štěstí. Na vojně se správně říkalo, "voják se stará, voják má", chápete to?

No a pak je ještě dobré uvést další blábol, hojně opěvovaný bolševiky a socany, že vícepříjmové obyvatelstvo by mělo odvádět vyšší daně, přímé i nepřímé. Taky dobrá spravedlnost, když je už de facto odvádějí, že? Jo, populismus je prima, jen je třeba přemýšlet.
12. 03. 2009 | 09:53

Kamil napsal(a):

Pane Sobotka
několik poslanců nikdy neokusilo co je to vydělávat prací, nemohoun se divit, že jim lidé nevěří. (Sobotka Konečná.....)
Hezký den.
12. 03. 2009 | 09:54

eM napsal(a):

Pane Sobotko, měli jste dost času na konání; teď jen řečníte a okopáváte kotníky. Za tři roky tato vláda zvládla víc než vy za osm, a mohla stihnout víc kdyby nebylo vašeho ublíženeckého trucování a škůdcovské antipolitiky nemající ve světě obdoby. A tak aspoň brečíte, jak vás nikdo nemá rád. Spíš přemýšlejte proč tomu tak je.
12. 03. 2009 | 09:59

Darock napsal(a):

hawk: Není to filosofie, to je fakt. Naopak zvrácená filosofie je ta, že když je někdo chudý, může si za to sám. Zvláště teď v době krize si tohle dovolí říkat jen opravdu odvážný anonym. Sklářům by to do očí asi neřekl...
Daňová progrese je pochopitelně normální v celém vyspělém světě a pouze chudé rozvíjející se země zavedly experimet s jednotnou daňovou sazbou. Mimochodem rovnou daň opouští i Irsko a vrací se k progresi.
12. 03. 2009 | 10:00

Já napsal(a):

havku,
nevšiml jsem si , že EU nařídila Kalouskovi, aby zvýšil základní DPH z 5 na 9%. Nejste náhodou modrý a navíc hlopý Hujer vy? A neví, vy se počítáte mezi myslící občany? Ne, vy jste jen modrý papoušek.. A ještě prosím uveřejněte inteligente taky svoji fotku, ať vydíme, co jste za krasavce.
12. 03. 2009 | 10:00

eM napsal(a):

Ad Já: vy fotku přikládat nemusíte; krásně jste se sám popsat tím bolševický úderným "vydíme" :-))))) Nejste modrý papoušek, jste oranžový ... (ať si každý dosadí sám) :-)))))))
12. 03. 2009 | 10:05

Karel napsal(a):

To eM
Vláda toho zvládla dost, komu to prospělo? A co zrušení DPH na auta pro vybranou třídu obyvatel?
Vy si myslíte, že když podnikatel přišustí na schůzku ve Ferrari, tak získá nějaký kontrakt?
12. 03. 2009 | 10:06

Ňuf napsal(a):

Málo kdy souhlasím s panem Topolánkem ale s jeho prohlášením že v historii ČR nebylo horšího ministra financí než pan Sobotka s tím nejde nesouhlasit a je spodivem že dotyčný si to vůbec neuvědomuje.
12. 03. 2009 | 10:07

Michal Macek napsal(a):

-tady sem si dovolil,pane profesore,par svesticek z nasi zahradky...
-ano?no tak to se po hodine vsichni rozdelime ne?
-ne!to je jen pro vas!

-pane profesore?
-co se deje Hujere?
-ja jen ze uz je cas...abychom nezmeskali vyucovani!

:)))))
12. 03. 2009 | 10:10

eM napsal(a):

Karel: to vytrhujete z celkové linie. Hlavně byla nastartována cesta k oživení ekonomiky. To není záležitost deseti let. Těšil jsem se, že můj 12-letý syn jednou bude žít a mít rodinu v ekonomicky stabilní zemi. Tak holt asi ne, protože pokud se tahle squadra dostane k lizu, zase si bude kupovat naivní voliče pastelkami a chrchelným a bude systematicky utloukat ty, kteří jsou v každé jiné zemi ekonomickým pilířem. Ale hlavně se podle Paroubka řídit průzkumy. Kdyby mu lidi odhlasovali v průzkumu aby skočil pod vlak, tak on tam snad skočí.
12. 03. 2009 | 10:10

VDC napsal(a):

Snížení DPH ceny nezlevní, rozdíl zůstane v kapse obchodníkovi. Nebo si myslíte, že hospodskej zlevní pivo ze 30 na 29,50? A zlevněné potraviny jistě roztočí spotřebu - kdo si koupil 3 rohlíky denně, tak teď, po slevě 6 halířů, si jich koupí dvakrát tolik, že? Sobotko, zalez.
12. 03. 2009 | 10:12

hawk napsal(a):

to Já

správně jste si nevšiml, nic nenařídila. Tomu se říká politické vyjednávání v rámci EU a než k tomu dojde, proběhne několik bilaterálních jenání, aby vyjednávající zjistil, zda je to průchodné a je k tomu politická vůle:-)

Jen tak dál, je dobré si všímat, analyzovat a docházet k vlastnímu názoru, ne jen papouškovat všeználky z ČSSD :-)
12. 03. 2009 | 10:15

neo napsal(a):

Dardock:

odvede stejnou procentuální část:)

A nepřímá daň je od toho, aby lidé platili dle spotřeby.

Pokud ten bohatší utratí svůj příjem, odvede v absolutní částce více.

A jak již bylo řečeno, DPH se nikdy nepromítá do cen úplně a ty nízkopříjmové nijak zvlášť nepostihuje.

Uvidíte sám, jakmile projde Kalouskův návrh. Žádné jídlo v restauracích nezlevní !
12. 03. 2009 | 10:16

dříve ruda napsal(a):

Pane Sobotko,

blog od blogu posouváte svoje hranice. Dostal jste se ke hranici možného. Jsem zvědavý na ten příští.
12. 03. 2009 | 10:16

hawk napsal(a):

to Dardock

neo odpověděl za mě, ztotožňuji s e s tím.
12. 03. 2009 | 10:19

Darock napsal(a):

neo: Takže čísla. Občan si zakoupí výrobek, v jehož ceně je obsažena DPH 1000Kč. Pokud takový občan má příjem 10.000 měsíčně, pak odvede státu 1/10 svého měsíčního příjmu. Pokud ale má příjem 100.000, pak za TOTOŽNÝ výrobek odvede státu 1/100 svého měsíčního příjmu.
Doufám, že je to vysvětleno dostatečně polopaticky.
Nepřímá daň není proto, aby lidé platili své daně podle své potřeby, ale proto, že je pro stát snažší na výběr, než daně přímé. Stát se tak zbavuje své povinnosti, ale jde to na úkor těch nejchudších.
12. 03. 2009 | 10:21

neo napsal(a):

dříve ruda:

nakonec bude Sobotka přesvědčovat děti, že jsou vykořisťováni rodiči, když jim nekoupí zmrzku.

No když u nás drobní živnostníci jezdí v Lamborghini...
12. 03. 2009 | 10:22

David napsal(a):

Podle mého laického názoru je podpora zvyšování spotřeby obyvatel cestou snižování DPH velmi krátkozraká v situaci, kdy krize je i krizí z nadvýroby. Snižování daní nepomůže.

Pochybuji, že rozumě uvažující občan bude tyto peníze, právě v době krize, obratem utrácet. Pochybuji, že bohatý podnikatel, který je tzv. „za vodou“ bude získané peníze z nižších daní investovat, zejména v této nejisté době, do vytváření nových pracovních příležitostí.

Snížení sazby DPH bude mít jen krátkodobý efekt a s velkou pravděpodobností způsobí jen nárůst úspor obyvatelstva a zajištění zisku podnikatelů, kteří snížení DPH do snížení cen asi příliš nepromítnou.

Snižování daní a zavádění slev na sociálním pojištění k udržení zaměstnanosti nepovedou. Způsobí jen velké problémy ve státním rozpočtu.

Jednu z cest k řešení současné krize vidím v tom, že už konečně velmi rychle pochopíme, že všichni musíme snižovat svojí spotřebu, a to ve všech směrech. Prostě zastavení toho bezmezného plýtvání, které nás ničí.

Nemyslím si ale, že k dosavadnímu způsobu spotřeby jsme odsouzeni na věčné časy. To je nám sice ze všech stran vtloukáno do hlav, ale to není jistě smyslem existence naší civilizace. Tato doktrína slouží jen těm, kteří potřebují na naší hlouposti zbohatnout. Ještě před několika měsíci nám bylo vtloukáno do hlav – spořte si na důchod! Nyní obrat o 180°. Bezmyšlenkovitě utrácejte a zabraňte krizi! To si z nás ti „odborníci“ dělají blázny?
12. 03. 2009 | 10:25

neo napsal(a):

Dardock:

chcete tvrdit, že si koupí jen jeden výrobek z celého platu??

Pokud ten první utratí celých 10 000, odvede na DPH 900 (pokud nezakoupí nic ve vyšší sazbě)

Pokud ale ten druhý utratí jen polovinu svého příjmu, odvede za DPH 4 500 ale pravděpodobně mnohem víc, protože více spotřebovává i ve vyšší sazbě.
12. 03. 2009 | 10:25

Darock napsal(a):

neo: Uváděl jsem příklad stejného výrobku se stejnou DPH u lidí s různě vysokým příjmem. Netvrď mi, žes to nepochopil.
12. 03. 2009 | 10:28

hawk napsal(a):

to Darock:

opět zajímavé, takže člověk, který má příjem 100.000, by měl dle Vašeho kliče odvést 10.000? :-) Pak by to bylo spravedlivé? Pokud odpovíte ano, dal bych se na politiku a třeba dělal Sobotkovi poradce, ten by na to jistě kývl.
12. 03. 2009 | 10:28

slav napsal(a):

To co plácne Topolánek je většinou pitomost a ne argument. Ono by už konečně mělo k něčemu dojít. Pamatujete na te nástup já myslel že všechno v suchu ta ekonomická síla ODS Klaus Kočárník Dyba atd, pak se začali někteří odpojovat další poskytovali vyhýbavé odpovědi postupem času zmizli, přišel nějaky MuDR odborník na střelné zbraně a auta. Klaus si k ekonomii přibral počasí. Vidíte v ODS ekonoma. Myslím že by se už mělo přiškrcovat jak gaunerům tak socanům, když to nebude rovnoměrné a nikdo nebude to umět lidem podat tak jako parta ekonomů v 90tých létech budeme se tu jen hádat a každý bude mít kousek pravdy. Kde je ta nová generace ekonomických odborníků snad to není ten NERV nebo Kohout. Marná sláva ona ta skupina bude muset vylézt a přesvědčit a měly by po nich vidět nějaké přiškrcené pijavice. ODS takovými lidmi rozhodně nedisponuje.
12. 03. 2009 | 10:30

Darock napsal(a):

hawk: Vůbec ne, já přece jasně píšu, že nepřímé daně odmítám. Čím jich bude méně, tím lépe. Daňové břemeno by se mělo přesunout do oblastí aní přímých. To je vše.
12. 03. 2009 | 10:31

Carlos V. napsal(a):

Darock :
Prave o tom to je. DPH je dan ze spotreby, ne z prijmu. Je snaze vybratelna nez dan z prijmu a svobodnejsi, protoze vysi DPH placene si muze kazdy urcit (spotrebovavat / nespotrebovavat)

Hlavne je spravedlivejsi, nejsou zde vyjimky jen pro nekoho.
12. 03. 2009 | 10:34

hawk napsal(a):

to Darock

pak jsem vás nepochopil, ale z textu to jasně vyplývá.

Nicméně, na něpřímých daních, např. zdravotní pojištění a td. platí člověk movitější daleko víc, než méně movitý, tam ta spravdlnost a solidarita je. Nevidíte to tak?
12. 03. 2009 | 10:35

Michals napsal(a):

pro VDC, eM, hawk a podobně:
velmi mne pobaví, když reakcí na tento blog je věta - snížení dph ceny nesníží, Sobotko zalez - no teď přece snižuje dph Kalousek, takže by měl zalézt on, ne?
Ve skutečnosti je to takto - minulý týden bylo snížení DPH k ničemu, protože ho navrhoval Sobotka, tento týden je užitečné, protože ho navrhuje Kalousek.... opravdu je podobná úvaha důkazem schopnosti všímat si, analyzovat a docházet k vlastnímu názoru?
A zlatým, hřebem je myšlenka - hlavně, že se této vládě podařilo nastartovat ekonomiku... :)
12. 03. 2009 | 10:35

neo napsal(a):

Dardock:

vy jste jak natvrdlý! nikdo nemá stejnou spotřebu a zvláště ne pokud mají diametrálně odlišné příjmy !!!

To je jako srovnávat nákup škody 120 důchodcem a Kellnerem !
Navíc v těch vašich číslíčkách zapomínáte na podstatný fakt, a to , že DPH není hlavní a už vůbec ne jediný faktor v cenové politice. Nidky se pohyby nepřímých daní neprojeví a ani nemohou projevit v plné výši. Proto je jejich zvyšování pro spotřebitele přínosnější, než zvyšování daní přímých, které ovlivnit nemohou a ani konkurenční boj nijak dopady zmírnit nemůže, narozdíl od DPH.
12. 03. 2009 | 10:36

Darock napsal(a):

Carlos: Právě jsem vysvětlil, proč DPH nepovažuju za spravedlivou. Spotřeba je totiž nutná, tam člověk dost dobře nemá na výběr. Když má hlad, musí si koupit jídlo, když je nemocen, musí si koupit lék.
A naopak - kdyby se rázem spotřeba zastavila, krachla by ekonomika.
12. 03. 2009 | 10:37

hawk napsal(a):

to slav

pěkná agitka. Jeden by si pomalu myslel, že ČSSD má řadu erudovaných ekonomů, pravděpodobně se Sobotkou v čele :-) Opravdu hezká myšlenka :-)
12. 03. 2009 | 10:38

Darock napsal(a):

neo: Obávám se, že natvrdlý jsi ty, když ani poněkolikáté nechápeš můj výklad. Ten jsem dokázal na číslech. Stejný výrobek=stejná DPH=nestejně velký poměr příjmů. Tahle rovnice prostě bude platit bez toho, že bys ji pochopil nebo ne.
12. 03. 2009 | 10:40

Michals napsal(a):

pro neo: takže Vy si myslíte, že Kalouskovo prosazování snížení DPH je nesmysl?
12. 03. 2009 | 10:41

hawk napsal(a):

to Darock

nenadávejte si, je to hloupé.

Vysvětlím, základ myšlenky nea:

Jestliže nemám dost peněz, nemůžu si koupit to, co bych si koupil, kdybych je měl. Stíháte, ano? Tak dál. Člověk, který si koupí zboží, protože má dost peněz, odvádí DPH na zboží, které si člověk bez peněz nekoupí. Ještě dobrý? Takže zase dál. Tím, že si člověk kupuje zboží, na které druhý nemá, odvádí DPH do státní kasy sám, bez toho, aby po člověku, který na to nemá něco chtěl. V tom je totiž ten zakopaný pes.
12. 03. 2009 | 10:45

Občan napsal(a):

Lidovky ? Bože můj... Bulvár, který se dá srovnat jen s mým septikem na zahradě...
12. 03. 2009 | 10:49

Darock napsal(a):

hawk: Ano, souhlasím, není dobré se urážet.
Tvá posloupnost jistě platí, pokud se bohatší člověk rozhodne nakupovat více. On ale nemusí. Může své peníze použít na něco jiného, na nějaké investice, či si je uložit na účet, nebo dokonce může svoji spotřebu realizovat mimo tento stát. Ale to jsou jednotlivosti. V reálu může i nízkopříjmový člověk koupit zboží ve stejné hodnotě jako onen vysokopříjmový (např. si vezme úvěr na byt, auto, zahraniční dovolenou atd.) Pak bude tím spíše platit má rovnice.
12. 03. 2009 | 10:50

Carlos V. napsal(a):

Darock: Co je spatneho na myslence Kolik snis, tolik zaplat ?

Jakakoliv dan z prijmu je demotivujici, tezko vybratelna a nepravedliva. Neni totiz duvod nekoho trestat za snahu a prijem.

Oproti tomu, spotreba znamena nejaky ubytek, cosi negativniho, coz je mozne zdanovat. Kazdy si ale muze rozhodnout, kolik utrati. I ten, kdo zije na dluh, stale plati dan.
12. 03. 2009 | 10:50

Darock napsal(a):

Carlos: Velká chyba! Spotřeba neznamená nic negativního! Spotřeba je to, co žene světovou ekonomiku kupředu. Současná krize je krizí spotřeby!
To je další důvod, proč danění spotřeby považuju za kontraproduktivní.
12. 03. 2009 | 10:53

hawk napsal(a):

Darock

nikoliv, danění spotřeby nemůže být kontraproduktivní, nechme DPH a vezměme si spotřební daň. Co je touto daní nejvíce postiženo? Vše, bez čeho se člověk neobejde (benzín, alkohol, cigára....)nebo velká skupina lidí se neobejde. A při tom nejzákladnější věci, bez kterých byste umřel, ty tak nehoráznou daní zatíženy nejsou. Je to zkrátka vyčůraný, stálý a ohromný příjem do státní kasy.

Samozřejmě zase platí, že movitý člověk přispívá víc, neboť nepočítá tolik , jako člověk, kterému peníze chybí, tedy toho koupí víc. A máme tu sociální spravedlnost, protože movitý člověk přispívá daleko víc.
12. 03. 2009 | 11:01

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřik, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou a diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
12. 03. 2009 | 11:02

slav napsal(a):

Žádná daň by neměla mít možnost úniku a to za jakoukoliv cenu na tu zásadu už doplatil i AL Capone. Žádnou daň nestrkat do nákladů kterou upisuji daně. Až se toto prosadí pak teprve zahájit rozumnou debatu o výši.
12. 03. 2009 | 11:05

hawk napsal(a):

to zdenekmihalco:

kdepak máme pana Stejskala, neopil se nám včera moc? :-)

příjemný den
12. 03. 2009 | 11:05

Michals napsal(a):

výkřik:
proč se probůh přete z extrémních pozic - buďto zdaním spotřebu nebo příjem - vždy|ť tak to vůbec není... Stát nevybírá daně, protože chce někoho trestat nebo ovlivňovat, stát daně vybírá primárně, protože potřebuje prachy na svůj provoz. A úkolem státu je najít efektivní mix různých daní, které mu ty prachy zajistí. Když bude zdaňovat pouze spotřebu a bude chtít vybrat dost na svůj provoz, tak zboží zdraží tolik, že na něj některé skupiny nebudou mít. Když bude zdražovat pouze příjem a zisk, tak bude muset zvednout příslušné daně tak, že tady nikdo nebude podnikat a zboží se sem bude vozit od sousedů...ale lidi budou bez práce.
Sobtoka chtěl "zlevnit" jídlo, Kalousek jen "jídlo v hospodě". Já obědvám v hospodě, takže beru obojí, plešatýmu, kterej jí doma Kalousek moc nepomůže :)
12. 03. 2009 | 11:13

hawk napsal(a):

Michals

palec nahoru, jo. ters lives
12. 03. 2009 | 11:14

hawk napsal(a):

Michals

pardon, opisoval jsem antispam a nějak jsem si nevšiml kam :-)
12. 03. 2009 | 11:19

neo napsal(a):

Michals:

Kalouskův návrh nic neřeší pro zákazníky ! Řeší ale situaci restaurací a jejich zaměstnanců. Více peněz na investice, platy apod.

vliv na cenu žádný či minimální.
12. 03. 2009 | 11:21

hawk napsal(a):

Michals

zde si dovolím odporovat, neboť restaurací je u nás tolik, že konkurence bude reagovat.
12. 03. 2009 | 11:23

hawk napsal(a):

neo

se doplňujeme, to je prima :-)
12. 03. 2009 | 11:28

zdenekmihalco napsal(a):

hawk

Dobrý den,

pan Stejskal je plný sil :-) momentálně však pracuje na něčem jiném, tak diskuse taktrochu kontroluju já. ZM
12. 03. 2009 | 11:29

ego napsal(a):

Je tristní sledovat modré názory, jste skuteční pokračovatelé bolševismu, nikoli komunistů. Vaše obhajování neobhájitelného s jiskrou v oku, nejlépe politického oponenta zlikvidovat. Modří mají ve všem pravdu, oranžová jsou dementi, jak jednoduchá strategie. Jenom mi nedochází, jak se zlepšila situace v republice po nástupu nejúžasnější vlády v dějinách, spíše mi to připomíná známé od 10 k 5.
12. 03. 2009 | 11:31

hawk napsal(a):

to zdenekmihalco

díky, to jsem rád, že není indisponován spalováním cukrů, ve které se přeměnil C2H5OH a dokonce ani zaslouženou slávou :-)
Vzkažte mu, prosím, péči blogerů :-)
12. 03. 2009 | 11:32

hawk napsal(a):

ego

Ego má slabé ego :-) Já za to přece nemůžu, že Sobotka je sobotka a co řekne nebo napíše je úplná pitomost. To si dělá sám, ne modří bolševici.

Ještě maličkost pro vysvětlení:

Bolševici je od ruského bolšoje, tedy větší, v tomto případě většina. Říkali tak rudé většině (nikdy proboha modré) která ukradla všechno, co si sama nekoupila ani si na to nevydělala a pak tuto doktrínu povýšili na zákon :-) To jen abyste tu neplácal takové hlouposti :-)
12. 03. 2009 | 11:37

Carlos V. napsal(a):

Kalouskuv napad je genialni. Mame v rozpoctu malo penez.

Tak snizime dane - a s tim bych souhlasil, paklize by slo o dane z prijmu.

Ale proc snizovat DPH v hospodach ? To je nuceni k PROZIRANI statnich penez !
12. 03. 2009 | 11:39

RA napsal(a):

snížení z 9% na 6% je jiné, než z 19% na 9%. Pane Sobotko, vidíte ten rozdíl ? Vaše snížení o tři procenta skoro žádný zisk spotřebitelům nepřinese , ale 10% už by se mělo ve spotřebitelských cenách projevit. Tak to Lidové Noviny vlastně napsaly správně, a nechápu na co si stěžujete.
12. 03. 2009 | 11:45

slav napsal(a):

ego: Mám názor téměř totožný, čím se drží modrost to snad bude chtít nějaké pojednání. To čerpání z rozpočtu daní to je od bolševika, oni pořád chtěli něco plnit a to nešlo, tak vypracovali metodiku aby to šlo. Zvýšil jste tím THP platy tak mezi 20 až 80 procenty. Dnes to těm, kteří to dobře odkoukali snad nese miliony někomu miliardy. Má to odesáctví peníze na činnost i propagandu a tu snahu někoho zničit od bývalých učitelů.
12. 03. 2009 | 11:46

hawk napsal(a):

slav:

bóže, vy jí ještě máte jako z praku...nebo jste si právě šlehnul? To jsou žvásty, ale co, ať si každý mluví co chce, nakonec je demokracie :-)
12. 03. 2009 | 11:49

jan napsal(a):

pane sobotko nejdřív rozeberte deficity co jste udělal vy a spočítejte kolik peněz se projedlo za konjuktury, pak až si patřčně nasypete popel na hlavu se můžete začít vyjadřovat ke krizi ovšem už nikdy více jako politický expert ale spíše jako jeden ze strůjců momentálního stavu, kdy mandatorní výdaje a obsluha státního dluhu neumožňují vládě příliš konat
také prosím napište kde chcete vzít na svoje populistické návrhy, které stejně většinou předkládáte krize nekrize
vydím že nemáte ekonomické vzdělání tak nechc i abyste vrátil diplom ale najděte si nějaké jiné téma o financích jak vidno víte perd
12. 03. 2009 | 11:49

Jan Vaculík napsal(a):

Pepa Řepa

to řekl přesně: není nic divného na tom, že jeden redaktor vidí návrh na drobné snížení daní spíš optimisticky a druhý skepticky. Znamená to jediné: list nemusí držet žádnou přikázanou lajnu.

Sám jsem spíš pro sbližování sazeb DPH.
K selektivnímu zdanění spotřeby slouží spotřební daň, a ta je nastavená tak, aby prodražovala věci, jejichž spotřebu chceme spíš omezit.

Nevidím důvod, proč by pro ostatní věci musely být dvě sazby DPH. Kdyby se obě sazby sjednotily na úroveň, která by byla daná průměrným výnosem z obou daní, tak by to přece mělo vyjít nastejno jak na straně státu, tak na straně spotřebitele.

Zamezilo by se tím m.j. daňovým únikům toho druhu, že si člověk koupí koberec, ale aby ho měl s nižší DPH, tak ji ho "jako" nechá od podlaháře položit.
12. 03. 2009 | 11:50

hawk napsal(a):

Jan Vaculík

taky nechápu tuto anomálii v DPH, pravda.
12. 03. 2009 | 11:53

Vilém napsal(a):

Jan Vaculík
Nenapadlo vás, že kromě neutrálního poměru ke spotřebě třeba taky chceme spotřebu některých věcí usnadnit?
Více sazeb DPH je z tohoto pohledu na místě, i když kadeřníci a restaurace podle mě nemají co dělat ve snížené sazbě zdůvodněné takto, tam jde asi o lobbing.
12. 03. 2009 | 12:05

zdenekmihalco napsal(a):

hawk

Předpokládám, že Libor Stejskal se tu co nevidět objeví. Nevydrží bez blogů déle než pár hodin - pak začíná mít absťák a nutně potřebuje silnou dávku diskusí :-)
12. 03. 2009 | 12:06

ego napsal(a):

Hawk, z čeho a jak vznikli bolševici vím, ale že si jejich metody přisvojila současná korumpvláda, za to já nemohu, opravdu, stačí se podívat na např. Řebíčka jak ke štěstí ve funkci přišel, neboli vydělat miliardu za funkčního období usilovnou prací pro zemi a stranuvládu, ostatní mu zdatně sekundují. A nechat se houpat zvyšováním - snižováním DPH může nechat pouze snílek.
12. 03. 2009 | 12:07

hawk napsal(a):

ego

to jsem rád, že to víte, tak nepiště hlouposti. Ještě dodám, že žádná pravicová strana si nemůže přisvojit myšlenku "společenského vlastnictví výrobních prostředků", víte. Možná už jo.
12. 03. 2009 | 12:11

crowley napsal(a):

>darock

Rikas uplny opak nez uplne vsichni ekonomove. Jsi asi prvni kdo adoruje prime dane.

Pokud pristoupime na fakt,ze bohatstvi souvisi s vzdelanim, tak clovek svoji chudobu muze ovlivnit.
12. 03. 2009 | 12:12

talentovaný šibal napsal(a):

Souhlasim s Vodnarem, lidovky.cz i Lidové noviny jsou fakt zmodralá hlásná trouba ODS a jsou silně nakloněné pravicovým experimentům.

Vcelku se ale dá říct, že proti Lence Zlámalový z HN jsou modrý lidovky slabej odvar. Lenka Zlámalová je něco jako Jiřina Švorčová z KSČM ale v pravicovým provedení. Tahle modrá ideoložka propagující šílený kapitalismus 19. století se nezastaví před ničím a každý den kritizuje v HN a v televizi, hlavně na CT24, jakýkoli návrh ČSSD. I kdyby někdo z ČSSD řek, že den má 24 hodin Zlámalová mu dá nafrak.

TAkže rada na závěr: Číst jedině aktuálně.cz! Pan Stejskal by nám neporadil nic jiného.
12. 03. 2009 | 12:18

gentlemoun napsal(a):

Radost číst připomínky z diskuse! Pro jedny jsou adresátem urážek a nadávek oranžoví pro druhé modří, ale nikdo nenapíše, v čem jsou jejich návrhy potlačování účinků současné krize mylné, nedostatečné, kontraproduktivní, hloupé a pod. Prostě stačí,že místo věcných připomínek, použijí nadávky a urážky. To je počteníčko, fuj! Je mi líto, že i na CENTRUM-blozích se setkávám s těmito ubohostmi.
12. 03. 2009 | 12:25

slav napsal(a):

V 89 se v Praze cinkalo klíči. My kousek dál od Prahy starostlivě se ptáme co to na nás ti bolševici zase chtějí narafičit. Už se to pomalu projevuje.
12. 03. 2009 | 12:29

ego napsal(a):

Talentovaný šibal -naprostý souhlas, Zlámalová je opravdový unikát ve svém protisocdemáckém tažení, ale má podporu jak majitele, tak i redakce.
12. 03. 2009 | 12:31

občan napsal(a):

Pane Sobotko. Zkuste taky jednou něco z vlastní hlavy. Argumenty, že nikdo v evropské unii.... nikdo z vyspělých členů unie.... apod. jsou jen trapným vymlouváním. A jak je vidět, tak ani tito slavní členové jaksi nezvládají a možná ještě více než my. Velikost politika je v tom, že má vizi a dokáže ji realizovat. Netvrdím, že ODS má něco převratného, ale aspoň se, na rozdíl od Vaší partaje, snaží. Lézt někomu někam nebo nedej bože dávat jen na veřejné mínění, tak to tam vůbec nemusíte, vy politici "lidového" ražení, být. Pusťte k tomu cvičenou opici a podle tohoto návadu to budou dělat úplně stejně jako vy.
12. 03. 2009 | 12:34

Darock napsal(a):

crowley: Tak se ptej, za koho ti ekonomové mluví. Jestli za banky, kde jsou zaměstnáni a které pochopitelně vítají nízké přímé zdanění, nebo za stát, pro kterého je výběr nepřímých daní snažší a bez rizika. Za dolních deset miliónů tito ekonomové nemluví, za ně nemluví skoro nikdo.
12. 03. 2009 | 12:43

vojnov napsal(a):

Hawk:
Mám pocit, že se s Darockem i Sobotkou míjíte.

Sobotka netvrdí, že nemá být DPH a že Kalousek je blb. Sobotka jen komentuje, že říkají-li dva totéž, pro některá média to totéž není. Tedy, chce-li DPH snížit levice, je to pro některé prožírání SR, pokud totéž navrhne pravice, je to prorůstové opatření. Vy s tím vlastně souhlasíte, ale Sobotka vám tak leze na nervy, že mu to nemůžete uznat.

Darrock tvrdí, že různěpříjmové skupiny mají různé nákupní koše (to říkáte i vy). To vede k tomu, že když se DPH zvedne pro věci nezbytné potřeby, zasáhne to zejména ty nízkopříjmové, protože v jejich spotřebním koši tyto převládají. Někteří, Jan Vaculík, tvrdí, že sazba DPH by měla být jedna a progrese motivovaná nastavením spotřební daně (i.e. faktický dopad stejný jako dvojí DPH).

Sobotka má dle mého názoru recht. Změna DPH v minulém roce byla dle mého soudu blbost, protože zasáhla do pomalu se vyvažujícího systému mzdy/cenová hladina. Nejdřív to s velkou slávou změnili a teď to s velkou slávou vrací de fakto tak jak to bylo (5,6- jaký je v tom rozdíl) a dělají ze sebe dobráky.

tož tak, vojnov

PS: a to s tou slevou z 19 na 5 byl rýpanec... kdyby byli dali loni jednotnou sazbu 19, tak by teď vypadali jako daleko větší dobráci, ne?
12. 03. 2009 | 12:49

vojnov napsal(a):

Darrock: do daňového systému patří obé (příjem i spotřeba), jen je nutné to vyvážit... některým skupinám můžu dát 0 daň z příjmu a nechat je daně platit ve spotřebě a jiným zdaním i přijem. Jenže to by ten systém nesměli dělat lidé, že...
12. 03. 2009 | 12:54

Darock napsal(a):

vojnov: Ano, souhlas, ale já právě kritizuju ten trend neustálého snižování přímých daní a přesun zátěže do oblastí daní nepřímých. Proč to považuju za nesprávné jsem už výše několikrát vysvětlil.
12. 03. 2009 | 13:01

hawk napsal(a):

Vojnov, Darock

no právě a já kritizuji Sobotku, tak jsme se dohodli :-)
12. 03. 2009 | 13:04

Carlos V. napsal(a):

Vojnov :

Dan ze spotreby, tedy DPH, by stacila - zalezi na vysi sazeb.

Za zakladni spotrebu zaplati vsichni stejne. Na tom nevidim nic spatneho.

Paklize bohatsi spotrebuje vic, zaplati vic.

Jiste, zcela spravedlive to nebude, nejspis nespotrebovava verejne statky vic nez chudsi.

Pak by ovsem resenim nebyla ani dan z prijmum, ani DPH, ale dan z hlavy. A ta je, obavam se, zatim tezko pruchodna.
12. 03. 2009 | 13:04

hawk napsal(a):

Carlos V.

to bych nečekal, na monarchu bezva postřeh :-)
12. 03. 2009 | 13:08

Rumcajs napsal(a):

ČSSD i ODS si může navrhovat co chce, je to jenom hra. Dokud se nenajde zodpovědná politická strana, která sníží výdaje státu, jsou tyto slevy na daních jen "kostí" pro prostý lid a základem inflačního kolapsu, který čeká např. Ameriku.
12. 03. 2009 | 13:12

vojnov napsal(a):

Carlos V: tady s vámi nesouhlasím. Jednak by systém danění zboží byl příšerně komplikovaný (pokud by měl zohlednit "zbytnost" věci), jednak by podporoval syslení peněz a jednak nákup za hranicemi (nutně zvedlé sazby daně). Bohatší spotřebovává víc veřejných statků než chudý (minimálně při zkolabování režimu může přijít o víc, tj má na jeho udržení větší zájem).

Hawk: to je právě ten rozdíl mezi námi. Vám stačí plít na Sobotku. Někteří jiní se snaží mluvit věcně (Carlos, Darock, Sobotka a Kalousek, třeba).
12. 03. 2009 | 13:16

hawk napsal(a):

Vojnov

ale to není přesné, já za to nemůžu, že se projevuje navenek jako hochštapler a ignorant. Jeho soukromí nehodnotím, třeba je fajn táta, ale koho to zajímá, když ovlivňoval a nedej Bože možná ještě bude prznit ekonomiku státu :-)
12. 03. 2009 | 13:21

nikdo napsal(a):

Bohuslave, díky, podle vzteklých výlevů modrých pražáčků jsi popsal realitu. Lidové noviny i MDF jsou samozřejmě pravičácké plátky.
12. 03. 2009 | 13:22

Darock napsal(a):

hawk: Jak se projevuje hochštapler? A jak ignorant? Sobotka sice nemá přímo ekonomické vzdělání, ale to neměl ani "expert ODS" Tlustý a nemá ho ani současný ministr financí.
12. 03. 2009 | 13:28

hawk napsal(a):

nikdo

správně, tomu se říká demokracie, mít pravičácké i levičácké plátky. Před 18. 11. 1989 se mi o tom mohlo jen snít, víte. Jsem rád, že to tak je. Snad proto mi rétorika komunistů spolu se socánky není blízká a bráním se zuby nehty dostat zpět.
12. 03. 2009 | 13:28

hawk napsal(a):

Darock

hochštapler - doslova podvodník

ignorant: nepříjmá realitu, kašle na ní a mele předvolební voloviny, například :-)
12. 03. 2009 | 13:29

Darock napsal(a):

Pořád nechápu. V čem tě Sobotka podvedl?
12. 03. 2009 | 13:31

Carlos V. napsal(a):

Vojnov >
asi jsem neco napsal spatne, nepsal jsem o nicem slozitem, DPH jsem navrhoval zvysit, anebo zavest dan z hlavy, pro kazdeho stejnou....

sysleni by nevadilo, nikdo nesysli naveky.

Vetsi vahu ma pre me argument o nakupu za hranicemi. mate pravdu, neslo by teda delat revoluci.

Pro zacatek bych navhl :
- jednotnou sazbu DPH, okolo 19%, zalezi na vypoctu rozpoctu
- snizit dan z prijmu pod 10% (pravnickych i fyzickych osob)
- zrusit vetsinu odpocitatelnych polozek, zejmena odpocitatelnou polozu na hlavu
- zrusit dan z nemovitosti a z prevodu nemovitosti
- A SETRIT KDE SE DA
12. 03. 2009 | 13:37

Darock napsal(a):

Carlos: To je recept z kuchyně ODS. I když ani ta by si dnes už netroufala něco takového lidem navrhnout.
12. 03. 2009 | 13:42

hawk napsal(a):

to Darock

mě nepodvedl, já se nedám, podvádí ekonomii jako takovou a nebo tomu prostě nerozumí

to Darock, Carlos

jak je možné, že monarcha, (Carlos V:) úhlavní nepřítel kapitalismu, tomu rozumí víc než vy? :-)
12. 03. 2009 | 13:48

Darock napsal(a):

hawk: Podvádí ekonomii jako takovou? Jak se ekonomie dá podvést?
Víš co si myslím? Že prostě Sobotku subjektivně nemáš rád. Ale jelikož si uvědomuješ, že na subjektivní dojmy nikdo neskočí, snažíš se to "objektivizovat" pojmy jako podvodník, ignorant atd. Přitom pravda je prostá - máš jiné názoy než Sobotka a proto s ním nesouhlasíš. Jenomže nesouhlas ještě neznamená, že pravdu máš ty a ne ten druhý. Ani to neznamená, že musíš člověka s jiným názorem takto dehonestovat. Vyzával jsi ke klidu a neurážení, ne? ;-)
12. 03. 2009 | 13:56

vaclavurban napsal(a):

Bohoušku, Bohoušku,

kohopak tady umravňujete?

Noviny o mně nepíšou? To je ale neštěstí. Fňuk, fňuk. Tak jim to nandám do Hujerů!

Vypadáte sice, že neumíte do pěti počítat, ale před takovými bychom si měli dát zvláště pozor.

Myslím to upřímně!
12. 03. 2009 | 14:01

Lynx napsal(a):

Sobotko, "Rudé" Právo socanům vždy hujerovsky poklonkovalo ( pan Mitrofanov a spol. ) a když přestalo, je z něj najednou třídní nepřítel! Hledejte chyby ve svých řadách a v Paroubkově konfrontační politice. Když vám klesnou preference, vynutíte si tiskovku a vytahujete kostlivce ze skříní.
12. 03. 2009 | 14:02

hawk napsal(a):

Darock:

víš, ekonomie je exaktní věda, kterou jsem nevymyslel a dokonce ani jeden profesor ekonomie ji nevymyslel. Bylo to mnoho lidí a ještě v průběhu dějinných událostí, úspěchů a omylů. Takže kdo tuto vědu popírá a staví se jako jediný, kdo ji může vykládat a ještě nedbá základních principů této vědy, ten ji podvádí a s tím podvádí takové truhlíky jako jsi ty.

Já se ale nedám, víš, tak jsem to myslel, páč jsem se to učil. A základy si z toho vzal. Nesmíš si to plést s Marx-Leninskou ekonomií, to je na jinou debatu, to si tak nějak plete hodně levicově zaměřených lidí, vč. Sobotky.

A jestli ho mám rád nebo nemám, to s tím vůbec nemá co dělat.
12. 03. 2009 | 14:02

tng napsal(a):

Jeden clanek tvrdi "vec X zlevni", druhy clanek tvrdi "zlevneni neni vyznamne".

1) Kde je rozpor ?
2) Pokud je tam rozpor, proc by clanky novin mely znit se stalinskou jednotou ?
3) Je toto nejlepsi priklad krivd ktere Sobotka muze nabidnout ?
4) Neni to blb ?
12. 03. 2009 | 14:03

Michals napsal(a):

jj Carlos tomu rozumí dobře - např. ta daň z hlavy - stát potřebuje bilion, takže každému, včetně nemluvňat a důchodců vezme 100 tis. kč a je to.... ach jo, jak se snadné být pravicový musrlant a ne hochštapler....
12. 03. 2009 | 14:05

hawk napsal(a):

tng

ano, 4) je správně :-)
12. 03. 2009 | 14:05

hawk napsal(a):

Michals

jenže on to, Carlos, napsal úplně jinak, vytrhávání vět z kontextu bych nechal na Paroubkovi, Sobotkovi, Rathovi a třeba Zaorálkovi, to je taky děd vševěd :-)
12. 03. 2009 | 14:07

Darock napsal(a):

hawk: Ekonomie není exaktní věda, i když se tak tváří. Kdyby byla exaktní vědou, kde platí přesná a jasná pravidla, pak by dávno neexistovaly žádné ekonomické krize, žádná ekonomická sinusoida, vše by bylo prostě spočítáno a správně nastaveno a světová ekonomika by trvale rostla a produkovala bohatství pro všechny.
Jenomže ekonomika často jde svými vlastními cestičkami bez ohledu na to, co jí nalinkují teoretičtí nebo praktičtí ekonomičtí odborníci.
Proto taky existuje spousta ekonomických škol - každá má mnoho odpovědí a řešení a zároveň taky nedostatků.
Tvrdit o vyznavači jiné ekonomické školy, že je podvodník nebo ignorant je opravdu hloupé.
12. 03. 2009 | 14:11

Kamil napsal(a):

hawku
obdivuju Vaši trpělivost, moc jsem se pobavil. Říká se marnost nad marnost. Pro darocka uvádím rozdíly pravice a levice:
LEVICE
spoléhání na stát
centralizace
státní zásahy do podniků a obcí
přerozdělování majetku
strany, stranické linie
vysoké daně
podniky s účastí státu
ideologie
experimentace s lidmi
zaměstnanci námezdní silou

obranné odbory
kosmopolitismus
důraz na práci
dělba práce a specializace
hospodářský federalismus
nepotismus, partajníčkování
restriktivní politika
omezování poptávky
ekonomické intervence
podpory v nezaměstnanosti
státní sociální systém
podpora monopolů
krátkodobé rozhodování
zveřejňování podníků
veřejně dostupné akcie
důraz na mzdy
podřízeni se stranické linii
byrokracie
koncepce lídra či fuhrera
PRAVICE
spoléhání na jedince či rodinu
decentralizace
autonomie podniků a obcí
tvorba majetku
přímá demokracie občanů
minimální daně
stát nepodniká
dialog
konzervatismus
zamestnanci kapitalisty
(spoluvlastníky)*
podnikové odbory
národní zájmy
důraz na vzdělání
integrace a komplexnost
hospodářská autonomie
vláda odborníků
expanzivní politika
rozšiřování nabídky
seberegulační procesy
omezení nezaměstnanosti
individuální volba
podpora konkurence
dlouhodobá strategie
privatizace (zesoukromění)

důraz na kapitál (spoiluvlastnictví)
povznesení se nad stranickou linii
samospráva
koncepce veřejného služebníka


Hezký den.
12. 03. 2009 | 14:13

hawk napsal(a):

to Kamil

mně to neva, nakonec jsem se dozvěděl, že ekonomie není exaktní věda a je zcela bez pravidel, takže mě to ani nemůže rozčílit, kdybych se stokrát snažil :-))
12. 03. 2009 | 14:15

Kamil napsal(a):

Anebo celý článek
http://www.darius.cz/ag_nik...
Hezký den.
12. 03. 2009 | 14:18

Darock napsal(a):

Kamil: Zajímavá sbírka frází...
Hawk: Ano, dozvěděl ses něco nového, ale kdyby sis přečetl noviny, tak bys jistě zaregistroval něco jako ekonomickou krizi. Můžeš mi tedy říci, zda ji tvá exaktní ekonomie předpovídala, varovala před ní a nabízela recepty?
12. 03. 2009 | 14:22

hawk napsal(a):

to je právě ono, nedodržela se ekonomická pravidla, tak tu máme krizi, mně to jasné je, tobě ne?

Asi ne, proto jsem se dozvěděl blbost :-)
12. 03. 2009 | 14:24

Darock napsal(a):

Hawk: Která ekonomická pravidla se nedodržela? Buď aspoň někdy konkrétní.
12. 03. 2009 | 14:26

Michals napsal(a):

pro analytika Kamila:
jen pár legračních nesmyslů z Vašeho seznamu:
Levice - strany - pravice místo nich nabízí co? kurie? hm, máte pravdu v Itálii to tak bylo (za fašistů, tedy pravice)
nepotismus - tohle tvrdit v ČR (do funkcí zásadně nominovány milenky pravicových politiků Topolánek a Talmanová, Bursík a Jacques)
Experimenty s lidmi - to je znak sociálního inženýrství, nikoli levice
koncepce leadra - pravice staví strany na hromadných kandidátkách anonymních poslanců, bez osobnosti? ne pardon, ona neuznává strany, že?
fuhrer - no, to je snad znak diktátorství (opravého, ři levého)
Pravice - přímá demokracie - to si děláte legraci (v podmínkách ČR)
no a pajk už uvádíte hezkévěci, jako vláda odborníků a podobně - to je ale hodně idealizovaná pravice....

no, třeba se ještě naučíte dívat na svět trošku objektivněji. Nebo ne, to máte jedno....
12. 03. 2009 | 14:27

hawk napsal(a):

najdi si to v učebnici ekonomie :-) I když to není věda, je to tam, zaručuji :-)
12. 03. 2009 | 14:30

hawk napsal(a):

Michals

ježišmarjá, fašismus není pravice a priori, Hitler byl například z levicové strany :-)
12. 03. 2009 | 14:32

Darock napsal(a):

hawku, podívej, já nejsem vzděláním ekonom, ale aspoň si nehraju na odborníka. Když něco nevím, tak řeknu nevím, ale ty se tady pasuješ skoro na von Hayeka, Sobotku označuješ za ignoranta a víš o tom stejné kulové jako já (což jsi právě teď dokázal).
Myslím, že by ses měl nad sebou trošku zamyslet, neškodilo by ti více pokory. I vůči těm, které sice nemáš rád, ale kteří o ekonomii narozdíl od tebe něco vědí.
12. 03. 2009 | 14:34

Michals napsal(a):

krize nastala v důledku liberalizačních změn v USA - penzijním fondům Bushova vláda umožnila investovat do rizikových akcií - ty ve snaze maximalizovat výnos kupovaly, rizikové akcie pak začly padat a protožre penzijní fondy měly low cost stopy, tak musely prodávat a tím pád ceny urychlily ... a pak už se vezl celý trh...
to jen, abychom v tom nehledali nějaké levičáctví nebo co...
12. 03. 2009 | 14:34

Michals napsal(a):

Hawku - když už, tak Hitler nebyl fašista, ale nacista, fašisté byli v itálii, ale také v Čechách a nebyli to žádní levičáci - buď ty pojmy znáte nebo tím probůh neargumentujte... tohle je opravdu jak ze sovětské učebnice dějin.
12. 03. 2009 | 14:37

Michals napsal(a):

mimochodem Hawku - pokud byste měl pravdu a fašisté byli levičáci, pak byste byl v rozporu s Kamilovým seznamem.¨
Zkrátka pokud chcete levici přičísdt úplně všechno negativní, tak se dostáváte do rozporů (ne všechna negativa jsou slučitelná), tkaže kromě nenávisti je třeba i přemýšlet, jinak se v tom zamotáte :)
12. 03. 2009 | 14:41

Carlos V. napsal(a):

Michalsi,

nazori si piste, ale neblabolte blbosti. Po lidsku :

V USA chtela vlada, aby chudi dobre bydleli. Tak primela banky, aby jim pujcovali, a za ty hypoteky se zarucila prostrednictvim dvou agentur. Na zaklade techto hypotek vznikly cenne papiry, se kterymi se obchodovalo, VELMI zive. Kdyz se prislo na to, ze chudi nemaji na zaplaceni hypotek, bulbina praskla.

Hrozne moc zjednodusuju a tak sem nepresny. Rozhodne - vlada libaralizovala ne proto, ze byla liberalni, ale aby pomoci pokriveni trhu pomohla chudym.

A jinak - co Vam rika Socialisticka republika Salo ?
12. 03. 2009 | 14:44

hawk napsal(a):

NSDAP byla pravicová strana? Že by se dějiny měnily a já si nevšiml??? No možné je všechno.

Jinak pravda, moje chyba, nikoliv fašista, ale nacista, to je ten pravý rozdíl mezi pravicí a levicí, totiž :?-)

Chlapci, bylo mi potěšením, ale pokud chci kapitalisticky žít, musím kapitalisticky pracovat, takže zatím pa.
12. 03. 2009 | 14:45

Michals napsal(a):

Carlos:
nic, co to je?
12. 03. 2009 | 14:47

Michals napsal(a):

no Hawku, vtipný jste, ale informace v tom co píšete žádná není, že ne?
12. 03. 2009 | 14:48

vojnov napsal(a):

Hawk:

Ekonomie je věda sociální. Nemůže být exaktní věda, pokud pro vysvětlení svých exaktních teorií potřebuje víc stran předpokladů, než jak je dlouhá teorie. Za všechny:

"dokonale iformovaný spotřebitel"
"dokonale zaměnitelné produkty"
"dokonalý trh"

Sama ekonomie přiznává, že trh má své nedostatky (i.e. potřebuje státní zásah). Jeden se jmenuje vězňovo dilema, druhý problém obecní pastviny u nehodnotitelných statků (jako je třeba vzduch). Kdyby byla ekonomie exaktní, tak by nebyla potřeba reklama (zákazník je přeci dokonale informovaný) a neexistovaly by pojmy typu market sentiment. Koruna by nelítala nahoru a dolu jak jojo podle toho, jak se kdo vyspí.

No nic, jdu dělat něco užitečného....
12. 03. 2009 | 14:50

tng napsal(a):

Carlos -

z cele rady duvodu jste si vybral jen ten jeden co vam zapada do vaseho videni sveta. Otazka - proc trh nebyl schopen rozpoznat pravou cenu tech hypotek ? Proc banky davaly 100% hypoteky v dobe jasneho nadhodnoceni cen nemovitosti ? Neni to trzni selhani ? Cele je to vina CRA ? Nebudte smesny.
12. 03. 2009 | 14:51

Michals napsal(a):

Carlos - jo ||Salo - to jako kvůli tomu Mussolinimu jo? no tak, nechte toho....to přece nemyslíte vážně...
12. 03. 2009 | 14:56

PetrK napsal(a):

Paroubkův favorit č. 2 opět plácá páté přes deváté.
12. 03. 2009 | 14:56

crowley napsal(a):

>da rock

Tohle najdes v kazde ucebnici co se tim zabyva.
12. 03. 2009 | 14:57

tng napsal(a):

- kdo nutil evropske banky kupovat toxicke cenne papiry ?
- kdo nutil ratingove agentury tyto papiry oznacit jako kvalitni ?
12. 03. 2009 | 14:58

Carlos V. napsal(a):

tng:

proc nebyl trh schopen rozpoznat bublinu ? Protoze lidi maji viru. Viru v trendy.

Vsechny odhady budoucnosti jsou v zasade postavene na vire. Rikejte ji klidne odhad. Kdyz je nalada pozitivni, vse se nafukuje.

Priklad : kdyz by mel nekdo dost penez a viru v nejakou komoditu ci akcie, mohl by zacit skupovat. Cena by sla nahoru. Ostatni by zacli verit a delat totez - vzdyt co porad stoupa.

Az by prasklo, ze nakupujou blbost, vsichni by zacali kricet, ze je to podvod. Muze a nemusi. Meli premyslet o podstate a ne verit trendum.
12. 03. 2009 | 15:01

Lex napsal(a):

Pepa Řepa, Jan Vaculík
Při vší úctě k vám oběma (což myslím zcela vážně), nemyslíte, že je tu ještě jiné vysvětlení rozdílnosti obou článků, a to to, na které implicitně poukazuje autor, a které je pro hujery mnohem pravděpodobnější?
Kalouskovo snížení daní je dobré, protože je to vládní prozření, to samé opatření navrhované levicovou opozici je špatné.
Já více věřím tomuto.
12. 03. 2009 | 15:04

Jagoda napsal(a):

Pan Sobotka média rozhodně nepodceňuje, což dokládá neúnavnými politickými agitkami, pardon, blogy. Jakmile jeho žárlivé oko zpozoruje chválu politického rivala, už rozkrývá pozadí případu, poskakuje, klape ústy jako rozrušený žabák.
Ne, teď vážně: kdyby byl ministrem místo Kalouska pan Sobotka, už jsme někde mohli být. Zdroje jsou.
12. 03. 2009 | 15:05

Kamil napsal(a):

Není lepší debaty, než taková, kdy každý říká nejsem ekonom, ale bije se o ekonomii, že nejsem historik a bije se za historii. Problém je, že ani ekonomie ani historie není v dané chvíli bezezbytku pravdivá, takže hledání pravdy může vyvolávat emoce. A taky vyvolává.
Proto navrhuju diskutujícím používat selský rozum.
Hezký den, jdu po své práci.
12. 03. 2009 | 15:10

Karel napsal(a):

To eM
ODS si nepotřebuje kupovat voliče, ta si koupí rovnou poslance. Obě dvě strany jsou zkorumpované, ale v rozkrádání je ODS spolehlivá jednička. Jak by jinak vznikli ti miliardáři, kteří ji podporují a ODS jim slouží.A když se dostane ODS k moci, tak v krátké době potopí hospodářství, no kdo umí, ten umí.
12. 03. 2009 | 15:12

tng napsal(a):

Karel: miliardari jako treba Chrenek ?
12. 03. 2009 | 15:21

tng napsal(a):

Karel: ODS potopila hospodarstvi ? To muze vymyslet jen neotrely ekonom obrovskeho formatu, ktery svou genialitu prevysuje okoli tak vysoce, ze ho povazuje za idiota a uznani se mu dostane az po smrti.
12. 03. 2009 | 15:28

hawk napsal(a):

už jsem zpátky, máte všichni radost? :-)
12. 03. 2009 | 15:33

blue jay napsal(a):

To Karel,
Pisete, "ODS si nepotřebuje kupovat voliče, ta si koupí rovnou poslance." Asi tim myslite poslance CSSD. Ja se jen ptam, co to ma CSSD za poslance kdyz se tak snadno nechaji koupit? A jelikoz jste si jistej, ze si je ODS koupila, tak mam pro vas dalsi otazku. Zaplatila ODS vice nez 30 KC za kazdeho poslance CSSD a nebo to byl special? Kup jednoho a dostanes dalsiho zdarma.
12. 03. 2009 | 15:33

Pepa Řepa napsal(a):

To Lex
jistě, ale o tom to právě je. Proč by v jednom deníku, dokonce v jeden den, i na jedné straně nemohly být dva články zcela opačně vykládající stejné opatření?

Každý novinář to vidí jinak.Tady konkrétně stejné snížení DPH.Jeden- možná příznivec snížení- reaguje na Kalouska, druhý-možná odpůrce snížení- na ČSSD.

Já si naopak myslím, že by to mělo být normální.Problém bych viděl, kdyby to byly články od stejného autora v krátkém odstupu. To ale nepředpokládám.

Mnozí si to tak vykládají: LN napsaly. Podle mne je to blbost.
Novák v LN napsal a Vonásek v LN napsal.....

Na Lidových novinách zájem nemám žádný.
12. 03. 2009 | 15:38

blue jay napsal(a):

To Jagoda,
Mate pravdu. Kdyby byl ministrem místo Kalouska pan Sobotka, už jsme někde mohli být. Skoda ze nejde uprimne popsat to Sobotkovo "někde". Stejskal by to vymazal, lol.
12. 03. 2009 | 15:40

hawk napsal(a):

blue jay:

mýlíte se, ODS zaplatila ČSSD po právu 30,--Kč za každého poslance a Rath jim to na smlouvu vrátil jako poplatek ve zdravotnictví :-)
12. 03. 2009 | 15:42

Pepa Řepa napsal(a):

Kamil napsal(a):
Proto navrhuju diskutujícím používat selský rozum.
------------------
S tím úslovím mám problém.
I u Chlumce měli sedláci rozum.
http://www.valka.cz/newdesi...

Jediné vysvětlení je to,že milí sedláci r. 1755 rozum ztratili, když cestou rozmlátili na co přišli a pak se optali, zda mohou zámek dobít.

To bych-v této diskusi-nedoporučoval.
12. 03. 2009 | 15:48

Pepa Řepa napsal(a):

Dobýt i dobít.
12. 03. 2009 | 15:50

Pepa Řepa napsal(a):

hawk napsal(a):
už jsem zpátky, máte všichni radost? :
--------------
Dalo se s tím počítat.Mráz kopřivy nespálí.
Není to taky ze selského rozumu?
12. 03. 2009 | 15:53

LEVAK napsal(a):

Sieg heil Spandau, Geld macht frei!
Es kommt der Tag,
keine Tchechai!
12. 03. 2009 | 15:54

Blue Jay napsal(a):

To Hawk,
Me tech 30Kc za jednoho poslance CSSD stejne pripada premrstene. Ve vietnamske trznici by se dal koupit levneji. A ani by ho nemuseli padelat.
12. 03. 2009 | 15:56

hawk napsal(a):

Pepa Řepa

sem si nezasloužil :-)
12. 03. 2009 | 15:57

hawk napsal(a):

Blue Jay

já vím, že zadarmo jsou drazí, ale nakonec ...kapitalismus, chápeš, tak to asi bude. I když podle některých truhlíků je ekonomie společenská a nikoliv exaktní věda s přesnými zákony, které se stále opakují a jsou neměnné :-) Nakonec to vědí i socani, když jim ro s.Rat vrátil :-)
12. 03. 2009 | 15:59

LEVAK napsal(a):

Ad hawk:
Paul A. Samuelson: EKONOMIE
Jaké jsou nedostatky tržního mechanismu?

1. Vede ke vzniku monopolů.
2. Vyvolává cyklický vývoj (recese, krize).
3. Způsobuje velkou diferenciaci příjmů.
(Sociální nepokoje, omezení poptávky po zboží masové spotřeby.)
4. Vznik chronické nezaměstnanosti.
5. Neřeší problémy tzv. externalit a veřejných statků a služeb.
(Externality  nechtěné, přelévané efekty trhu, pozitivní i negativní.)
Není efektivní v mimořádných situacích. (Války, přírodní katastrofy apod.)
PS:znárodnění bank,které teď propuklo na západ od nás podle socialistického mustru je kapitalistický krok k nápravě situace,viďte Vy truhlíku!
12. 03. 2009 | 16:08

Lex napsal(a):

Papa Řepa
My si samozřejmě rozumíme. Ale zcela by mě přesvědčilo, kdyby ten jeden napsal, že snížení DPH, jak je přsedpokládá ČSSD, by bylo správné, kdežto ten druhý novinář by napsal, že Kalouskova mise a dojednané snížení DPH je špatně.
Pak už ale jsme u těch novin, u té redakce, u toho vydavatele. Myslíte, že takové názory by v té tiskovině měly šanci vyjít?
12. 03. 2009 | 16:11

jara napsal(a):

Prostě zase jen občan vidí, že není dostaatek odbornosti tam, kde by být měla, že i o víceméně prkotiny jsou spory.zatím se nenašel nikdo, kdo by řešil krizi tak jak by to udělal prostý občan. Jen tahanice o prkotiny a není vůle ke změně celé struktury ze strachu o místa. A tak budeme čekat, popisovat a hádát se o tyto prkotiny...tj. postoj českých představitelů, protože nemají osobní zodpovědnost za svou dobře placenou práci.
12. 03. 2009 | 16:22

neo napsal(a):

LEVAK:

máte tam někde i nedostatky plánovaného hospodářství?
a pokud vim, tak právě mírnit nedostatky musí stát : potírat monopoly, vyplácet dávky v únosné míře, podporovat zaměstnanost a kompenzovat negativní externality.

Jo a až uvedete ty nedostatky u soc modelu, můžete s jistotou říct, který model je lepší. A pokud jste objevil ještě nějaký lepší, máte pravděpodobně našlápnuto k nobelovce
12. 03. 2009 | 16:24

neo napsal(a):

Lex:

oba návrhy jsou hloupé, jen ten Kalouskův pracuje s větším snížením a podpoří především zaměstnance restaurací.
12. 03. 2009 | 16:27

zdesta napsal(a):

S trochou nadsázky a humoru by se dalo konstatovat,že scénář globální krize jsme napsali my.Bankéři na Wall Streetu si nemohli nepovšimnout jak to v bankách má správně fungovat.(90 léta)Položit banku na hubu,pobrat zlaté padáky a počkat až stát banku vycpe oběživem daňových poplatníků.Jsme jedničky.(Kalouska,Sobotku a další diletanty nelze opomenout)
12. 03. 2009 | 17:24

Lex napsal(a):

neo
(S nadhledem, prosím!) Zaměstnance nebo majitele - někdy jsou to titíž. Víme oba dobře, že snížení DPH ve službách skutečně ekonomicky pomůže jen majitelům, protože na ceně té služby pro spotřebitele se to nepozná, na rozdíl od situace, kdy se DPH zvedá. Přece ceny restauračích služeb byly dříve zařazeny do základní sazby (23%, 22 % resp. 19 %), byť suroviny (potraviny i energie byly ve snížené (5 %). A poznali jsme rozdíl, když došlo k jejich zařazení do snžížené sazby? Konkurenční tlak v tomto segmentu většinou nehraje roli.
Ne, že bych to poctivým majitelům restaurcí (ne pračkám na špinavé peníze, kterými některé luxusní restaurace, kde nevědí, co to je host, bezesporu jsou), nepřál, vím, jak je to s příjmy a s výdělky ve službách všeobecně - i v holičství - ty sestřihávací strojky by se neměly prodávat tak lacino, jak k tomu holičky příjdou, že se kdekdo ojede doma sám!.
Obdobné platí pro spotřební daň u pohonných hmot. Její snížení by šlo, a nejen podle mého názoru, na zvýšení marží (netvrdím, že prodejcům - ti jsou většinou odkázáni na dodavatelské společnosti, které nakupují v rafineriích).
Myslím si, že na rozdíl od pohybu na straně přímých daní jsou daně nepřímé v tomto smyslu velmi specifickým nástrojem rozpočtu.
12. 03. 2009 | 17:33

vojnov napsal(a):

Neo: vážený pane, plánujou i ty vaše tržní subjekty, jestli jste si nevšiml. Nebo jste měl na mysli centrálně plánovanou ekonomiku?

Právě proto, že ani jeden systém není samospasitelný, je nutné udělat nějakou kombinaci. Problém je v tom, že nalevo o té rovnováze svoji představu mají, zatímco napravo věří pouze v trh. Takže chcete-li společnost, která se snaží mít trhy pod kontrolou, tak máte na výběr středolevo aneb extrémolevo. Na pravo není vlastně nic.

Jak mohla vláda v USA přimět nezávislé banky k dávání subprime hypoték? Není to spíš tím, že na růst hodnoty nemovitostí věřili i ti bankéři, ergo: půjčím mega na koupi, dostanu půlmega a seberu dům za jeden a půl (jsem mega v plusu, tedy bez rizika), a nebylo už dost prime zákazníků, tak museli nabrat subprime? Asi jako to začíná bejt tady (hypotéka na 30 let s roční fixací). Právě proto není ekonomie exaktní věda.
12. 03. 2009 | 18:19

zdesta napsal(a):

Stačí si stím trošku pohrát a cenové regulace budou fungovat jak na vietnamských tržnicích.Asiati budou vyvalovat bulvy.
12. 03. 2009 | 18:35

pavel napsal(a):

Nerozumím ekonomice a to co mi předvádíte ,,napříč pol.spektrem'' v obou sněmovnách je k blití ale pokud jde o Hujery ta to Bobane Sobotko, lékaři obojího práva,nemáš konkurenci.Doufám,že tě Jirka Chavez veme za vodměnu ke Kočkovům pojezdit na kolotoči.Moc se za to přimlouvám.
12. 03. 2009 | 18:49

Marty napsal(a):

Lex: predmetne snizeni DPH se take dela primarne kvuli podnikatelum. Jinak ony ceny po snizeni DPH klesnou. Ale je tam dlouhe prodleni. Rozhodne se to neprojevi hned. Proto je take nesmysl to delat kvuli spotrebitelum. Nez by se to projevilo, bylo by uz po krizi :)
12. 03. 2009 | 20:23

RUMCAJS napsal(a):

Sobotka je nějakej vysmátej.

To má asi radost, že se jim podařilo položit pár soukromých lékarníků.
12. 03. 2009 | 20:31

jarpor napsal(a):

Soudím, že na přihlouplé srovnávání nadpisů stařin ( tak nazývám denní tisk odpoledne ) se rozvinula dost rozsáhlá debata ... možná větší, než si samotný HUJER (pardon - Pepo Řepo, půjčím si Váš termín) EUROHUJER zasluhuje...

Bohušu, piješ, móóc piješ. Ten nahoře to vidí ... ( Kurvahoši gutentag... )
12. 03. 2009 | 20:41

blue jay napsal(a):

Bohus Sobotka,
Muz mnoha talentu a mistr zadneho. Vystudovany pravnik co nema praxi. Ekonom co nema ekonomicke vzdelani. Jedine co Sobotka ma je pohodlny plat politika za CSSD. A tento clovek ma odvahu se poustet do NERV? Jestli me nekdo vysvetli co dela Sobotku ekonomem tak budu premyslet. A nekecejte neco o Kalouskovi.Ja chci vedet proc je Sobotka hlavni ekonom socialistu. Co ho k tomu opravnuje? Zvatlani ja nepovazuji za kvalifikaci.
12. 03. 2009 | 21:09

blue jay napsal(a):

Sliby CSSD r. 2002 pred volbami:
-reforma duchodu
-samostatná duchodová pojištovna oddelená od st. rozpoctu
-príspevek 90 tis. na nákup nového auta
-45 - 50 tisíc nových nájemních bytu formou neziskových spol.
-príspevek 50 tisíc pro každé narozené díte
-plošné prídavky na deti
-racionalizace a zlevnení st. správy
-pro lidi nad 70 let léky bez doplatku
-atd, atd.

Ministr financi SOBOTKA v r. 2003 k nesplneným slibum CSSD,
"Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí. Byli bychom blázni, pokud bychom trvali na necem, co není ekonomicky reálné, a tlacili zemi do vetších schodku jen proto, abychom prosadili naše politické sliby,"
Zda se Sobotka opet hleda nesplnitelne sliby ktere by mohl po volbach dementovat. Bohus proste bude Bohus. Hlavne ze si kacama naplni sve korytko.
12. 03. 2009 | 21:27

LEVAK napsal(a):

Ad blue jay:
Nesplněné sliby – ODS.
Řada rodin před dvěma lety prožilo velké zklamání.
Usměvavá paní s dětmi na billboardech volební kampaně ODS Plus je v červnu 2006 přesvědčila, aby volili občanské demokraty. Spolu s poslancem Nečasem tehdy maminka z plakátu slibovala, že zvýší čisté příjmy rodiny se třemi dětmi o 66 tisíc ročně. Na začátku roku 2007 se stejné rodiny dozvěděly, že se bude snižovat porodné a rodičovský příspěvek, rušit příspěvek pro prvňáčky a omezovat valorizace dětských přídavků. ODS přitom před volbami písemně garantovala, že pokud se zkrátí doba výplaty rodičovského příspěvku na 3 roky, zvýší se jeho výše minimálně o čtvrtinu. Není známo kde zmizela ona žena z volebního plakátu a co si o tom všem myslí, ale pan Nečas je na ministerstvu práce a sociálních věcí, a jak se zdá,už jenom pár měsíců po volbách ztratil docela paměť.
Dva milióny starobních důchodců čekalo zkraje roku 2007 nemilé překvapení. Řada z nich totiž uvěřila před volbami slibům poslance Tlustého, že se důchody od 1. 1. 2007 každému důchodci zvýší o 1000 korun. I tento slib byl poutavě vizualizován: starší manželský pár se na barevných letáčcích ODS viditelně radoval ze zvýšení svého ročního příjmu o 24 tisíc korun. Nic takového se ale nestalo. Přitom slib tisícovkové valorizace visel ještě dlouho potom na internetových stránkách ODS. Beze slova vysvětlení či alespoň omluvy.
PS:tak co modrásku?
12. 03. 2009 | 23:17

Jan K. napsal(a):

LEVAK:
Už mnohokrát bylo napsáno, že zvýšení důchodů o 1000 Kč/měsíc měla být kompenzace za jednotnou DPH ve výši 15%. Je to také uvedeno ve volebním programu ODS 2006 v části Společně pro lepší život, kapitola I. Daňový systém:
"Zavedeme jednotnou 15% daňovou sazbu fyzických a právnických osob a DPH. U některých skupin obyvatelstva – a zvláště u seniorů – bude potřeba důsledky sjednocení DPH kompenzovat. Jako nejvhodnější způsob se jeví jednorázové zvýšení starobních důchodů (o 1000 Kč měsíčně od 1. 1. 2007)."
Protože tato DPH v koalici neprošla, tak se rovněž důchody o uvedenou částku nezvyšovaly.
Buď to někdo nechápe a je mentálně retardovaný, nebo zde předvádí demagogickou propagandu
PS:tak co goebelsku?
13. 03. 2009 | 06:01

NVS napsal(a):

Pane Sobotko,
"objektivnost" Lidovek by vás už dávno neměla překvapovat. Ale je dobré, že se o ní zmiňujete. Ale nevěřím, že by se v redakci těchto novin někdo, jak se říká, chytil za nos.
13. 03. 2009 | 06:34

Pepi napsal(a):

to: David.
Plný souhlas. Je to krize z nadvýroby a zablokovaných peněz u bohatých. (těch peněz, co nedostatečně zaplatily za práci - viz. Marx)
Tyto peníne nyní chybí v oběhu, blokují výrobu, která se snižuje, tím se zákonitě musí snížit spotřeba (na dluh lenze žít věčně) a tím dochází k propouštění.
Jedna z cest je(jako za I. republiky) milionářská daň a druhá je postupné zkracování pracovní doby: přidáním svátků, zkrácením o dva pátky v měsíci a tak postupně dále.
Lidé už nemají a ani nepotřebují vše co se vyrobí.
A zlodějské ceny energií také prohlubují krizi.!
13. 03. 2009 | 10:30

wang napsal(a):

pane Sobotko, vy radsi nekam zalezte a budte zticha, vase dluhy budou platit jeste deti nasich deti, tak se tu dale neztrapnujte a nehrajte si na ekonomickeho experta. vy jste tak leda ekonomicky expert cssd, coz znaci, ze zrejme umite zakladni funkce na kalkulacce, ale ke statnim financim se prosim uz nevyjadrujte, nerozumite tomu a nadelal jste akorat velke dluhy v dobe vysokeho rustu. to je skutecne vykon hodny .... pravnika.
13. 03. 2009 | 11:34

wang napsal(a):

to pepi:
nectete ty komunisticke blaboly a uvazujte radsi hlavou. pocet penez v obehu neni problem, holt se natisknou nove. milionarska dan neni zadna cesta jak rozhybat ekonomiku, ale zpusob jak prinutit zbyvajici bohatsi lidi presunout sve daneni do danovych raju. Kdo si pak bude z obcanu schopen za sve dane platit sluzby, ktere od statu dostava nyni? Vzdyt tady chtej lidi zdravotnictvi zdarma a to si ani prumerne vydelavajici obcan sam ze sveho pojisteni nezaplati.
13. 03. 2009 | 11:38

Michal Macek napsal(a):

sobotka , metelescu blescu! :)
13. 03. 2009 | 12:09

LEVAK napsal(a):

Ad Jan K.: a co tá maminka?
PS:dne 14.4.2006 uveřejnily Lidové noviny výrok pana Topolánka:"Kdyby lidé věděli co na ně chystáme tak nás nebude nikdo volit!"
13. 03. 2009 | 16:05

Jan K. napsal(a):

LEVAK:
Nikde netvrdím, že ODS splnila předvolební sliby (stejně tak, jako je neplnila ČSSD), jen se vyjadřuji k vašemu překrucování důchodcovské tisícovky.
Ono je také těžké splnit, to, s čím strany jdou do předvolebního klání, když nakonec musí vzniknout koalice, kde každá strana slibovala něco jiného. Tady se už dávno mělo volit většinově a pak by se strany neměly na co vymlouvat.
13. 03. 2009 | 17:41

bobr napsal(a):

Dneska se tady modří diskutéři pěkně vyblbli, zejména neo a hawk se překonávali. Ano, pan Sobotka je vděčný objekt pro strefování jedovatými šípy, svými myšlenkami vás dráždí jak toreador červeným šátkem býka.
Ale přesto se musím otázat proč jste se neprojevili pod blogem, který tady v minulých dnech zveřejnil pan Langer a také v hojné diskuzi k blogu o soudní mafii? Nelíbily se?
13. 03. 2009 | 22:35

LEVAK napsal(a):

Ad wang:ve které straně je náměstek ministr finncí Janota?
13. 03. 2009 | 22:52

ekonom napsal(a):

Myslím si, že Sobotka by se raději neměl k ekonomickým otázkám vůbec vyjadřovat. http://www.mfcr.cz/cps/rde/...
Sobotka, kterého ještě dnes naprostá většina pracovníků ministerstva financí označuje za nejhloupějšího ministra v historii, se opět vyjádřil. Je smutné, že ministra financí v ČR dělal od roku 2002 do roku 2006 člověk bez ekonomického vzdělání. Základy ekonomie se sice učí i na právnické fakultě, kterou Mgr. Sobotka v letech 1985 – 1995 absolvoval, ale sama fakulta dvousemestrální kurs ekonomie dotuje pouhými 5 kredity. Tato výuka je tedy dotována necelými dvěma procenty rozsahu výuky magistra na vysoké škole. Ministr Sobotka byl šampionem ve výrobě deficitů státního rozpočtu. Stačí připomenout vývoj těchto deficitů od roku 2003 do roku 2006 (-109,1 mld., -93,7 mld., -56,3 mld., -97,6 mld.). Průměrný roční deficit státního rozpočtu za jeho působnosti tak činil 90 000 000 000 Kč. Již po dvou letech, kdy ministra dělá někdo jiný, je vidět zásadní obrat – rok 2007 - 66,4 mld. a rok 2008 cca -20 mld. Myslím si, že expert Sobotka by měl být tiše šoupat nohama a poslouchat o čem se ekonomové baví.
15. 03. 2009 | 18:19

cagru napsal(a):

Sobotko,Sobotko
Kdypak jsi asi ty práva dělal?Maturitu,práva no a to vše do věku 18-let?To se ani nedivím,že jsou v té ČSSD všichni tak vzdělaní vy jste fakt kapacity ještě,že vás mám všechny z té vaší strany na háku včetně křišťálového Mašinfíry
15. 03. 2009 | 23:40

Michals napsal(a):

pro ekonom:
otázkou je kolik kreditů má ekonomie na chenickotechnologické fakltě (Kalousek), na zemědělce (Tlustý) a na technice (Topolánek), i když ten poslední může mít základ z lampasárny....
Dobré vzdělání v marxistické ekonomii měl někdejší premiér Klaus, nicméně ten končil tím, že nuceně odešel poté, co jeho vláda přivedla zemi k dlouhodobému hospodářskému poklesu....
K Sobotkovým deficitům jen hesla: povodně, intergrace transform. institucí do SR, zrušení ČKA...
Ale dá se na dívat jako na výmluvy - deficit je deficit. Pak ale výmluvy nemohou platit ani pro Kalouska s Topolánkem a věřím, že k nim budet stejně kritický,pokud letos prohloubí defict....
15. 03. 2009 | 23:50

cagru napsal(a):

Takových magistrů a ekonomů jako je Sobotka- v.y.s.e.r.u za hodinu-20
15. 03. 2009 | 23:51

Nicolas napsal(a):

Vážení o tom, že tato vláda se stará pouze o only rich občany je všem jasné. Je s podivem, že po půl roce kdy konečně vláda připustila, že vůbec nějaká krize je se i nadále stará a zvýhodňuje pouze minoritní skupinu našich novodobých zbohatlíků. Pod pláštíkem boje proti krizi se vymýšlejí taková opatření aby se pomohlo opět jen nejbohatším. Jestli si vláda myslí, že z toho co naši zbohatlíci ušetří investují do lidí nebo dalšího rozvoje,tak jsou slušně řečeno naivní a nemají ve vládě co dělat. Za současného vedení odnesou dopady krize a pseudoreforem jak říkají naši modráci s oblibou zase jen socky.
16. 03. 2009 | 17:54

kluk šibalská napsal(a):

Nicolasi, přesně o tom to je !!!
Ještě bych doplnil, že je zcela
jasná jejich taktika.
Hlavně, že nás nemusí děsit, že této bezpáteřní straně zase rostou preference !!!
18. 03. 2009 | 21:54

Bisnis Online napsal(a):

What you know, it is comparing the two articles in the LN. There seems to be written by two different authors. What, therefore, you wonder?
14. 06. 2009 | 15:31

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 05:38

louie vuitton napsal(a):

významné úspory.“

Druhá pochází ze STEJNÉHO periodika, kde se objevila pod titulkem „Zlevní restaurace i kadeřníci“:
„Sám Kalousek prý navrhne snížení DPH …. i v Česku. Přestože konkrétní služby nespecifikoval, v minulosti naznačil, že by to mohly být restaurační služby či kadeřnictví.“
Tištěná podoba lidovek pak ve středu vyšla s titulkem: Nižší DPH může zlevnit restaurace
04. 07. 2009 | 05:02

tiffany jewelry napsal(a):

Ve stopařově průvodci galaxií je možné setkat se i s poezií jako mučícím nástrojem,kdy mnohé oběti nepřežily sadistickou recitaci svých mučitelů.

Poezie na tomto blogu odpovídá stavu abiturientů těsně před koncem večírku.
Je zajímavé,že snad na všech abiturientských večírcích se vyskytují podobné básničky a podobní recitátoři.Chtělo by to vydat tiskem ve formě antologie..Něco jako Čalo voďi po abiturientsku.
31. 07. 2009 | 13:28

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
04. 09. 2009 | 07:48

laptop battery napsal(a):

Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
28. 03. 2010 | 09:10

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
03. 04. 2010 | 16:52

cialis 36 hour napsal(a):

I said many times before, as long as there are no, http://orderonlineviagra.org viagra without prescription acetate on exposure loses some acetic acid,, than the ointment of the mercuric oxide alone,, http://cialis-generic-online.net buy generic cialis notwithstanding. scription may be dispensed, but it is a bad one. <a href=http://orderonlineviagra.org#5,95487E+28>recreational viagra</a>, strychnine sulphate and mercuric chloride, a, compatible with iodides, becoming decomposed into, <a href=http://cialis-generic-online.net#9,48556E+47>buy generic cialis</a>, monium carbonate and phosphate. They give a, ferrous arsenite is also formed gradually. The, <a href="http://orderonlineviagra.org#55205">viagra best price</a>, a solution of mercuric chloride. deteriorated and should be discarded. <a href="http://cialis-generic-online.net#52832">non-prescription cialis</a>, mel boracis honey with borax is becoming,
19. 01. 2013 | 12:45

commander viagra napsal(a):

XL Des syngenesees arborescentes. http://viagrapfizerpascher.com commander viagra et representees par un plus of Porto Santo and the Desertas by Richard Thomas, http://cialis-diario-precio.net cialis madrid creyendo que aquello valdria un dineral. http://www.buy-avodart-online.org avodart and flomax ce groupe repond a une zone, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#1,36223E+79>viagra generique</a>, en conunencant par les vegetaux Acotvledonkh, Esta es por lo menos la desautorizada opinion de, <a href=http://cialis-diario-precio.net#8,75619E+34>cialis diario</a>, Empieza el terreno terciario por un deposito, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#8,78354E+92> avodart vs propecia</a> par leurs formes cycas et zamia. <a href="http://viagrapfizerpascher.com#85195">viagra generique</a>, et a ce point de vue les familles et les grands ya que oficialmente se sabia que la <a href="http://cialis-diario-precio.net#92627">cialis madrid</a>, Jtnca liasta que nos vio marchar, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#30376"> avodart side effects</a>
22. 02. 2013 | 02:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy