Reálný schodek Topolánkova rozpočtu je ve skutečnosti 223,9 miliard!

05. 01. 2010 | 11:00
Přečteno 16406 krát
Reálný schodek rozpočtu za rok 2009 dosáhl ve skutečnosti 223,9 miliard korun! Pondělní předběžně zveřejněné číslo deficitu státního rozpočtu ve výši 192,2 miliardy korun nelze objektivně a korektně srovnávat v časové řadě s deficity státního rozpočtu, dosaženými v roce 2007 a dříve. Pokud bychom pro definici schodku státního rozpočtu použili rozpočtová pravidla a metodiku, obojí platné v období 1993 – 2007, dosáhl by reálný schodek státního rozpočtu v roce 2009 223,9 miliard korun.

Optického snížení deficitu dosáhla Topolánkova vláda jednorázovou účetní operací v únoru 2009, kdy do příjmů státního rozpočtu zapojila zbytek rezervních fondů ministerstev ve výši 31,7 miliard korun ( usnesení vlády č. 122/2009). Stejný účetní trik použil ministr Kalousek i v roce 2008, kdy rozpuštěním 47 miliard z rezervních fondů ( na základě novely zákona přijaté během roku 2007) opět opticky snížil schodek státního rozpočtu na rok 2008 na výsledných 19,4 miliardy korun, přičemž reálný deficit v tomto roce dosáhl ve skutečnosti více než 67 miliard korun.

Tyto účetní triky Topolánkovy vlády zamlžují skutečný rozsah deficitů státního rozpočtu v letech 2008- 2009. Jde totiž o jednorázovou, neopakovatelnou účetní operaci, která neřeší strukturální problém státního rozpočtu. V roce 2010 již podobné kreativní postupy možné nebudou, neboť rezervní fondy, shromážděné v době vlády ČSSD, byly tímto postupem zcela rozebrány (přitom ještě k 1.1. 2008 bylo v rezervních fondech více než 90 miliard korun).

Metodicky korektní časová řada deficitů státního rozpočtu ( bez kreativních operací s rezervními fondy) proto vypadá následovně:

2007 - 66,4 mld. ( rozpočet připraven ještě vládou J. Paroubka v srpnu a září 2006)
2008 - 67 mld. ( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)
2009 - 223,9 mld. ( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)
2010 - 163 mld. ( rozpočet připraven vládou J. Fischera)

Deficit státního rozpočtu v roce 2009 je nejvyšším schodkem v hospodaření státu od vzniku České republiky v roce 1993. Má však ještě jedno smutné prvenství, jde o největší chybu v odhadu reálných příjmů a výdajů, které se kdy vláda a ministerstvo financí dopustili. V letech 2002 – 2007 přitom skončilo hospodaření státu vždy s nižším schodkem, než počítal příslušný zákon o státním rozpočtu, schválený Poslaneckou sněmovnou.

Ministr Kalousek a premiér Topolánek postavili svůj návrh státního rozpočtu na předpokladu, že naše ekonomika poroste v roce 2009 o 4,8%, vysoce nadhodnotili daňové příjmy a předpokládali schodek ve výši 38 miliard korun ( skutečný výsledek 192,2 respektive 223,9 miliardy korun). Nebyla to chyba, byl to politický kalkul. Před krajskými a senátními volbami v říjnu 2008 nechtěla Topolánkova vláda přiznat, že jí vlastní daňové a rozpočtové reformy neumožní sestavit v roce 2009 rozpočet s nižším schodkem, než byl v roce 2008. Zpochybnilo by to totiž zásadním způsobem úspěšnost celé vládní fiskální a daňové politiky (včetně tzv. rovné daně). Navíc by tváří v tvář hrozícím výpadkům daňových příjmů musela vláda škrtat, což by před regionálními volbami mohlo opět zavést debatu ke skutečným výsledkům Topolánkova vládnutí. Premiér a jeho ministr financí proto zvolili pohodlnou cestu ignorování již v té době široce dostupných ekonomických dat a připravili zcela nerealistický rozpočet, založený na překonaných makroekonomických odhadech vývoje v roce 2009. ČSSD od počátku označovala rozpočet za fiktivní a příjmovou stránku za výrazně nadhodnocenou. Topolánek tuto kritiku označil za šíření poplašné zprávy a Miroslav Kalousek hovořil o ostrůvcích stability uprostřed krize. Vláda odmítla upravit rozpočet i v lednu a únoru, kdy ji k tomu ČSSD opětovně vyzvala. Jednoznačnou odpovědnost za výši deficitu tak nese bývalý ministr financí Kalousek, bývalý premiér Topolánek a koaliční poslanci, kteří pro rozpočet v prosinci 2008 ( kdy už všude kolem zuřila recese) hlasovali.

Výše schodku neodráží jen dopady hospodářské krize, ale také důsledky chybné daňové politiky, prosazené Topolánkovou vládou po 1.1. 2008 v tzv. batohu. Zavedení rovné daně, příliš nízko nastavené stropy na odvody a snížení daně z příjmů firem připravilo veřejné rozpočty o několik desítek miliard korun, jež mohly snížit celkovou výši dosaženého veřejného dluhu.

V letech 2006 - 2007, před Topolánkovými reformami, na konci období vlád ČSSD, byl podíl veřejného dluhu na HDP 29%. Od té doby bohužel roste. V roce 2010, po započtení dopadů z roku 2009, dosáhne veřejný dluh cca 36% HDP. Taková bilance je jak pro Kalouska, tak pro Topolánka úplným rozpočtovým fiaskem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vosavbotě napsal(a):

Tak pane Sobotko,

nevytahujte kostlivce ze skříně a radši se přiznejte, proč jste zablokovali snížení mezd o 4% procenta státním zaměstnancům. Radši se přiznejte, z čeho byste financovali ty vaše štědré sociální představy. A navrhněte, jak byste ulehčili podnikům a soukromníkům.

Já tedy patřím k té většině, která právě státním zaměstnancům vydělává na mzdy a která se letos musela uskrovnit o více než 4% (prostě mi to vzali a nikdo se mě na nic neptal).

Jestli přesto nemáte máslo na hlavě, pak jest tu cosi shnilého v ČSSD (i bez toho je a už hodně dlouho).
05. 01. 2010 | 11:12

Karel napsal(a):

Čekám na hysterické výryvy českých úspěšných a inteligentních voličů pravice.

Argumenty nebudou, toho se nebojím.

O to víc to pravicoví fans osolí osobními útoky.
05. 01. 2010 | 11:14

neo napsal(a):

Dobrý den pane Sobotko,

nejen že matláte dohromady schodek rozpočtu a navržený a schválený schodek rozpočtu, ale také se vůbec nezmiňujete, jaký podíl má na výsledném schodku vláda a jaký podíl mají ostatní parlamentní strany a senátoři.

Rozpočet musí někdo schválit a reálný rozpočet není pouze v rukách vlády či vládních stran, ale všech politických stran dřepících v parlamentu.

Takže bych očekával, že kromě špatného Kalouskova návrhu, budete kritizovat i návrhy vlády na zvyšování výdajů a poté i kritizovat politiky, kteří pro ně zvedali pracky.

Také bych ocenil kritiku tam, kde pracka zvednuta nebyla, když se jednalo o úspory výdajů apod...
05. 01. 2010 | 11:25

Mastodont napsal(a):

Reálný schodek Sobotkova rozpočtu přeleze 300 miliard jako nic.
05. 01. 2010 | 11:27

tera napsal(a):

Autor

Prosím o zdokladování Vašeho vyjádření, že reforma M. Topolánka připravila státní rozpočet o desítky mld. Kč - neznám žádná relevantní data MF ČR, která by to prokazovala. Popravdě se jedná o demagogický výkřit, výběr daní ií po reformě rostl, což některé nepřekvapí, ale Vám to snad už nikdy nedojde.
05. 01. 2010 | 11:28

Petr V napsal(a):

Je trapný,jak se navzájem obviňují politici,kdo má větší podíl na státním dluhu a deficitech státního rozpočtu.Je to takovej typickej převolební cirkus.Přitom podíl na zadlužení státu a deficitech mají všichni.I Vy pane Sobotko.Samozřejmě někdo větší,jiný menší.Samozřejmě že v pomyslném žebříčku by se na předních pozicích umístili lidi jako Řebíček (mediálně známá firma Viamont),Gross a další.

viz. např.
http://nevolte.cz/nevolte-c...

http://smrk.blog.idnes.cz/c...

byla celá řada dalších kauz i u jiných politických stran,nemá teď smysl je vypisovat.Co se např. týká Vás pane Sobotko,jak byste odůvodnil např. odpuštění daní soukromé firmě? viz.

http://www.tyden.cz/rubriky...

Když by k Vám přišel nějakej živnostník z Horní dolní,a požádal Vás o odpuštění daní,tak to taky uděláte?

Co se týká státního rozpočtu,nejde si půjčovat moc dlouho,protože státy,který to tak dělaly,skončily v tzv. dluhové pasti.Většinou se jednalo o státy v Africe a jižní americe.V evropě je příkladem takového hospodaření Řecko.Čím více půjček,tím horší rating (occenění) agentur,tím větší úroky a tím větší dluhy.
Nakonec bude potřeba ještě více zvýšit poplatky,snížit různé přídavky a podpory atd.Hlavně ať vás politiky nenapadne šetřit na policii.Policie je důležitá,aby se udržel pořádek,protože je jasné,že čím horší životní úroveň obyvatelstva,tím více bude přibývat drobné kriminality.
Už v současné době jsou na ulicích i jinde gangy mladistvých,kteří okrádají občany,kteří se nemůžou bránit,např. důchodce.

Bylo by dobrý,kdybyste omezili všichni nezávisle na politické příslušnosti ten váš trapnej převolební cirkus a zlepšily koneččně klíčové zákony.protože třeba novela exekučního řádu trvala politikům skoro 9 let.Takže se stávaly případy,kdy při nízké dlužné částce obstavily exekutoři majetek v mnohonásobně vyšší hodnotě. Extrémní případ je třeba toto:

http://ekonomika.ihned.cz/?...

Přestaňte už v politice s tím divadýlkem a udělejte pořádný zákony.
05. 01. 2010 | 11:35

slavwin napsal(a):

Já to ještě nebudu, ČSSD z dluhu neupisovala jen meziroční nárůst snižovala a vytvářela reservu. Topolánkovi to vidět z očí že chce urvat jen pro sebe. Nerozumím tomu platy máme nízké, strojírenství poměrně vyspělé ty sociální dávky přece nejsou nadstandartní kde je vlastně ten zakopaný pes přece ne jen v Klausovi, odesácích, manažérech polostátních podniků a komunistech.
05. 01. 2010 | 11:37

Petr K. napsal(a):

Pane Sobotko, kde berete tu drzost kritizovat schodek krizového rozpočtu? Pana Topolánka nevolím a ani ho nechci v politice, ale schodek rozpočtu s ním vůbec nesouvisí. Souvisí především s vámi! Vaše ČSSD zadlužila zemi během několika let o stovky miliard a nic z toho není !!! Měl byste jako (snad) slušný člověk odstoupit a věnovat se reálnému životu nejlépe jako podnikatel. Už jste to vlastně v životě někdy zkusil žít jen z toho, co si vyděláte sám a ne co váj dá vaše strana a daňoví poplatníci?
05. 01. 2010 | 11:39

Petr V napsal(a):

Ještě bych dodal,nebudu volit ani ODS ani ČSSD,protoože opoziční smlouva před 12 lety ukázala Vaše skutečné záměry a sice monopolizaci moci.Lidi jako Tlustý(alias téčko,zkorumpovaný Mrázkem)si v důsledku toho obsadili strategické posty,konkrétně Tlustý si sedl do konsolidační agentury.Čí zájmy tam asi hájil? Státní určitě ne.
05. 01. 2010 | 11:39

Tupelo napsal(a):

O tomto Kalouskove triku jsem nevedel, dobra prohnanost... Inu nase dve jednicky, Topolanek a Kalousek, se nejspis rozhodly byt svetovy takze kdyz uz sekeru, tak poradnou a nejlepe rekordni; to same se tyka odhadu rustu...
05. 01. 2010 | 11:40

Realista napsal(a):

Blog není o schodcích ČSSD, či panu Sobotkovi.
Jsou to informace o vývoji státního dluhu od roku 2007, nic, víc, nic míň.
05. 01. 2010 | 11:42

jo napsal(a):

Myslem jsem, že ODS dělá reformu proto aby se dluh snížil. Zase jsem se mýlil. :-)))

Volte ODS a pořádné daně pro žebráky a nízké pro miliardáře Pitry a Krejčíře. Však se taky nadřeli.
05. 01. 2010 | 11:45

Emissary napsal(a):

Tak tady jeden je, Karle. :)

Oni Sobotko, oni jsou hlava. Takže jaký je v tom rozdíl? Přijat zásadu opatrnosti a korigovat rozpočet průběžně, protože vliv recese či krize nelze přesně odhadnout, nebo střelit číslo a čekat, že nakonec to vyjde, a pak se vychvalovat sám sebe, jak jsem byl chytrý? :)

A co by se změnilo? Rozpočet by nakonec skončil stejným schodkem, to je objektivní realita.
Co kdyby nakonec ta krátká recese skončila bez vážnějších dopadů a předpoklad vlády by souhlasil se skutečnosti? No co by pak pan Sobotka, Paroubek a další vykřikovali?

Když začínala Topolánková vláda, upozorňoval jsem, že se světová ekonomika a tím i česká může dostat do recese a následně i do krize. A také na to, že za to bude viněná Topolánková vláda. Socialisté to nedělají přímo, ale přinejmenším nepřímo různými podrazy.

A věru socialisté, nevěděl jsem, že je mezi Vámi tolik jasnovidců a proroků, jste tak dokonalí, otevřeně již paktujete s komunisty při prosazování různých zákonů a ovlivňování nového schodku státního rozpočtu. Ale to jste dělali vždy, proto Vás musím volit. Vždyť nic dokonalejšího na světě není, a ještě k tomu ty prorocké schopnosti. No prostě poezie.

Čest vaši práci socialisté a s komunisty na věčné časy a nikdy jinak!
05. 01. 2010 | 11:47

Petr V napsal(a):

Tady je přímý odkaz na ten extrémní případ.
ODS a ČSSD byly nejsilnější strany ve sněmovně a novelu exekučního řádu dřív scvhálit nechtěli?

http://domaci.ihned.cz/c1-3...

Daný odkaz zároveň ukazuje,jak si svých zákazníků "váží" Komerční Banka.Osobně jsem u ní účet neměl a mít ani nebudu.Měl jsem u české spořitelny a nyní jsem přešel k MBank,ti se mně zdají trošku solidnější,viz. http://www.mbank.cz
05. 01. 2010 | 11:49

vlk napsal(a):

Všechna trzení Sobotkova blogu jsou správná a doložitelná!
Rozpočet na 2009 byla dokonalá zrůdnost. Jednak svou neuvěřitelnou filosofií a jednak bezprecedentně drzým kalkulem - víme, že děláme sekyru, ale vymluvíme s ena krizi!

Tady chci palebné čety modrých sračkometů upozornit na drobnost. Pokud toto chtějí zpochybnit, a vymlouvat se na to, že chlapci opravdu , ale opravdunemohli vidět krizi, tak, ž e tuhle variantu já pokládám osobně za ještě horší. Vládu totiž volíme proto, aby spravovala tuhle zemi. Aby včas vypozorovala nebezpečí a stát na ně připravila co možná nejlépe. Tedy, že vládu by měli tvořit velmi kvalifikovaní lidé. Se superkvalifikovanými tými poradců! J e li výsledkem rozpočet postavený na růstu +5% a ono už kd e komu je jasné, že žádný růst nebude, ale naopak pokles, jen s e neví přesně jak hluboký - když ho TADY na AKktuálně uměl předpovědět před přijetím rozpočtu dokonce i Rumcajs, jak s e dá doložit, pak výmluva obhájců Topolánkovy vlády jinými slovy říká, že to byl spolek absolutních ekonomických diletantů a neumětelů, jaký v Evropě neměl obdoby! Takže Sobotkova verze říká, že šlo o záměrnou politickou manipulaci, z které je jasné, že to skutečně poslední, na čem záleželo a záleží Topolánkovi a Kalouskovi jsou nějaké vyrovnané finance,zatímco verze, dejme tomu nea a jistě přibudou pluky dalších je - že to jsou jen neumětelové, které aby na zeměkouli s lucernou za bílého dne pohledal!
A těmhle chtějí svěřit znovu správu země....
co kdyby náhodou byla válka? Tak to bysme nejspíš kapitulovali o pěti minutách a Topolánek by tvrdil, že netušil, že nepřítel byl tak silný?
Fakt, rozpočet na 2009 nemá a nejspíš nikd ynebud e mít obdoby.
A tihle, kteří jej prohlasovali s kamennou tváří teď hovoří o nutnosti šetřit!!!! To přece nemá chybu.
05. 01. 2010 | 11:50

Petr V napsal(a):

Realista: člověče,ten blog slouží jako součást předvolební kampaně,proč bychom měli hodnotit státní dluh až od roku 2007,když jehoˇ"kořeny" jsou už v 90.letech kdy lidi jako Mrázek a jemu podobní beztrestně tunelovali banky.
05. 01. 2010 | 11:51

vlk napsal(a):

Emisárek už nám zas e předvádí, jak vypadá dokonalý modrý duševní průjem! Proč ale tady?

Ano proč aplikovat na rozpočet zásadu předběžné opatrnosti, že?
A sestavit 2009 na nulovém růstu HDP? Například?

Kdo by to mohl od vlády /Topolánkovy/ chtít, že?
05. 01. 2010 | 11:55

jo napsal(a):

Moje pravicové smýšlení mi říká, že rozpočty jsou vyrovnané, ale za dluhy může krize a Paroubek s komunistama. Jsem přece Yntelygentní volyč ODS a ti v tom mají jasno. Hlavně myslet polytycky.
05. 01. 2010 | 11:56

Martin Stanko napsal(a):

Vážený pane Sobotko - řeknu Vám jen toto. Měl byste jít do háje jak Vy, tak pan Topolánek. A s Vámi Vaši soukmenovci z vedení ČSSD a rovněž ta modrá vedoucí squadra z ODS. Podařilo se Vám ještě ve spojení s komunisty a lidovci totálně zdevastovat důvěru lidí v politiku a přivést tuhle zemi téměř na buben, padni komu padni. Jenže vy nemáte naprosto žádnou sebereflexi, jste jen banda korytářů modrých či oranžových a než dát některé této straně hlas, to si raději useknout ruku.
05. 01. 2010 | 11:57

Ládik napsal(a):

Kalousek je Váš kámoš, ne? Nebyli jste s ním v koalici taky?
A kdo ty prachy prožírá? O tom piště. Ale to bychom viděli Váš životopis.
05. 01. 2010 | 11:59

honza napsal(a):

Jeden za 18, druhý bez dvou za dvacet. Ať už to byla ČSSD, nebo ODS,stát se zadlužuje téměř už nekontrovatelně. Mně se líbí hlavně ta rétorika, ať už zprava, nebo zleva, přitom 80% výdajů je mandatorních a s nimi žádná vláda nic neudělala, tak je to jen vše tlachání, u těch "pravicových" ještě o to komičtější, že mluví o šetření, ale v Opencardech a dalších podobných tunelech jsou šikovnější. Konečně nejlepší ministr financí Kalousek zvedá pro všechny deficitní rozpočty od roku 2002 v parlamentu každoročně ruku. Myslím, že by to už chtělo nějakého nuceného správce a nedopustit, aby rozpočty dělala politická reprezentace.
05. 01. 2010 | 12:00

Vosavbotě napsal(a):

Tak vážení diskutující,

ono to ČSSD a ODS pořád funguje. Nejen, že sami plýtvají energií na nabírání kýblů špíny a jejich vzájemné vrhání, a nejen, že od nich nic ale naprosto nic než tohle nevidíme a neslyšíme, ono se jim pořád daří do toho zapojovat i občany - voliče. Asi aby ani oni na nic jiného nemysleli, protože v okamžiku když začnou, tak je musí (spolu se všemi ostatními parlamentními stranami) už poslat nad dno Vltavy (v tom lepším případě).

Toto je tak dokonalá trapnost číst ty žvásty v komentářích kdo za co a za kolik z toho může...

Dejte si kafe nebo slivovici a vychladněte!
05. 01. 2010 | 12:11

Emissary napsal(a):

Ó vlku, „kamaráde“,

já nakonec věděl, že se z tebe vyklouzne další prorok a nedostižitelný odborník ekonomických věd všech věků.

A jaký to má smysl? Mandatorní výdaje jsou fixní a díky socialistům procentuálně vysoké, platit se musí. Krize si nakonec vezme to, co potřebuje. A když vidím ty velké socialistické regulátory ekonomik, zářivé budovatele lepších zítřků, šrotaře a další, dělá se mi špatně. Zásahy se něco oddálí, ale problém neodstraní. Ten se musí nechat vyhnít. Rumcajs si jen tipnul, stejně jako já, ty, Sobotka či Kalousek.
05. 01. 2010 | 12:15

void napsal(a):

Ano pane Sobotko, ve většině máte pravdu. Problém je v tom, že jste stejní jednooký (ne vy vidíte pouze na levé oko) diletanti jako ODS. Zvyšovat v této době různé státní podpory a příspěvky je opravdový zločin. Jestliže přijmeme premisu, že v následujících letech bude vysoká nezaměstnanost, což předpovídá většina ekonomů, můžeme vyplácet dávky pouze těm opravdu potřebným. A to jsou právě tito nezaměstnaní. Všichni ostatní se musí uskrovnit a vyžít ze svých platů nebo důchodů. na víc tenhle stát prostě nemá prostředky (a i tak budeme každý rok v deficitu přes 100 mld). Jinak se těším na váš blog ke státnímu bankrotu případně hyperinflaci.

re captcha: in almaty - takže to vypadá, že se sejdeme v kazachstanu, pozdrav panbu
05. 01. 2010 | 12:15

ulik napsal(a):

pane Sobotko,
moc to nechapu, stezujete si na prilisny schodek roku 2009, ale je to prave CSSD ktera zvetsila schodek rozpoctu pro 2010 az nekam k 160 mld (to je nejvetsi naplanvy schodek v historii CR!!). Kdyz Vam tak vadi velike schodky, proc je tedy CSSD vytvari a podporuje??
A jeste se zbabele schovavate, ze schodek 2010 pripravila vlada J. Fichera. Jan Ficher ani ministr Janota schodek 160mld nepripravili, ten byl protlacen poslanci CSSD. Vlada Jana Fischera pripravila schodek nekde u 50-60mld, pamatujete se?
05. 01. 2010 | 12:18

borůvka napsal(a):

Copak tady vykřikujete socani. Ukradl snad Kalousek s Topolánkem těch 200 miliard? Asi vám nedochází, že výplata podpor v nezaměstnanosti a úlevy podnikům které se sotva udržely nad vodou něco stojí.Jinak bych ráda viděla přebytky, které tu Sobotka(prý) zanechal. Nezanechal nic, prožrali co se dalo a to nebyla žádná krize.A proč tedy chce už tak obrovský dluh ještě navyšovat?.... že by kupování hlasů?
05. 01. 2010 | 12:19

jo napsal(a):

Doc:

co je tupá demagogie? Že Sobotka napsal jak to ve skutečnosti je? Chápu, že se ti to jako voliči ODS nelíbí, ale to fakt. Mireček to dotáhl k tomuto úspěchu.
05. 01. 2010 | 12:24

jarpor napsal(a):

Metodicky korektní časová řada deficitů státního rozpočtu ( bez kreativních operací s rezervními fondy) proto vypadá následovně:

2007 - 66,4 mld. ( rozpočet připraven ještě vládou J. Paroubka v srpnu a září 2006)
2008 - 67 mld. ( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)
2009 - 223,9 mld. ( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)
2010 - 163 mld. ( rozpočet připraven vládou J. Fischera)

Tak pane poslanče, bývalý ministře financí,
snad byste mohl vědět, co je "rozpočet", a co je saldo státního účtu či výsledek státního hospodaření.

K letům 2007 a 2008 se nebudu vyjadřovat, neb nemám čas hledat, zda Vaše údaje které označujete jako "rozpočet" nesjsou také ve skutečnosti saldo účtu - výsledek hospodaření státu v těchto letech.

Ale v roce 2009 byl schválen ROZPOČET ve výši cca -50 mlr, (Vámi kritizovaný, že byl postaven na špatném odhadu růstu HDP) a SALDO nakonec dopadlo, dle Vás na oněch -223 mlr.

Tedy - tři závěry :
1. Ač ministr financí, pletete hrušky s jablkama lze říci, že jste hloupý - při mírnějším hodnocení... nebo lze říci, že lžete, matete ostatní...

2. Jestli poslanecká sněmovna schválí takové zákony, jež nakonec vedou k jiné hodnotě SALDA oproti ROZPOČTU, může si vláda tak akorát "pískat kudlu". Vláda - normální vláda, jen dodržuje zákony !

3. Je z ROZPOČTU na 2009 zřejmé, že i kdyby rozpočtovala na základě jiného odhadu HDP, výsledek by byl díky vnějším faktorům asi stejný - opět - díky schváleným zákonům, kterými je povinna vláda se řídit.

A na závěr nemohu pominout Vlka a jeho : "Všechna trzení Sobotkova blogu jsou správná a doložitelná!"

Čekám, kde Vlk doloží ROZPOČET na 2009 ve výši -223 mlr. Takový expert a ani on neví co je rozpočet a co je výsledné saldo. Hmmm...

Vážení, nechtěl jsem vůbec již sem vstoupit... odjíždím na delší dobu jinam, abych občas z dálky sledoval zdejší odborníky...

Přeji všem zdraví a mnoho štěstí v 2010, v roce, ve kterém si podobných "odborných" blogů asi ještě užijem...

Hezký den
05. 01. 2010 | 12:25

Pepa 3 napsal(a):

Vlku,
Píšete o politických důvodech přijetí takto nesmyslného rozpočtu. (Volby a pod.) Já jsem pevně přesvědčen i o důvodech jiných. Kdyby totiž Kalousek s Topolánkem zahrnuli do rozpočtu roku 2009 skutečně očekávané příjmy s realistickým odhadem růstu (pouze -2 až 0 % HDP), o kterém mluvili jiní a jak se ukázalo, byli příliš optimističtí, nemohli by přes sněmovnu v žádném případě prosadit výdaje. A zejména výdaje na státní investiční a jiné zakázky, nasměrované do těch správných rukou! V podstatě se tedy nejedná o nic jiného, než o sabotáž, úmyslné poškození státních financí.
05. 01. 2010 | 12:29

Emissary napsal(a):

A mimochodem vlku,

na blogu profesora Hořejšího (financování AV) jsem někdy v druhé polovině roku 2009 tipoval, že skutečný schodek státního rozpočtu bude 200 miliard. To se v té době uvažovalo o nějakých 100 – 120 miliardách. Nepamatuji si to přesně, tak se toho hned nechytej.
05. 01. 2010 | 12:30

Petr v napsal(a):

vážená Vosovbotě: trapnost je např. to,že třeba zde v tomto blogu pan Sobotka hodnotí státní dluhy od roku 2007.Státní dluhy však začaly už v 90.letech.
Obecně se dá říct,že je trefné jedno přísloví: Zloděj křičí chyťte zloděje.
05. 01. 2010 | 12:33

Miln napsal(a):

Všechny státy EU skončí státní hospodaření s velkým schodkem. Nemůže být sporu, že většina z těch 200 mld. jde na vrub krize (pokles HDP -4,5%). Můžeme se bavit o tom, jestli to mohl Topolánek aspoň malinko ovlivnit. Co ale bylo naprosté zvěrstvo, že v době vysokého růstu HDP (+6%) , kdy jsme vezli na růstové vlně s Německem, dokázala Špidlova vláda (ČSSD) udělat deficit státního rozpočtu 120 mld. během jediného roku (a pozor v tom není žádná sanace bank a podobně).
05. 01. 2010 | 12:33

Gerd napsal(a):

Příčinou gigantického schodku není jen krize, ale celý souhrn opatření, na kterém má větší podíl ODS, a menší podíl (ale také významný) ČSSD. Vezměme to postupně, údaje naleznete např.
http://aktualne.centrum.cz/...
Vlivem krize stát méně vybral na podnikové dani (o 44 mld) a o 38 mld na sociálním pojištění. Přitom ten propad 44 mld jde dílem za krizí a dílem za ODS a Kalouskem - díky reformy a la ODS! Celkem to dělá propad příjmů 89 mld.
Na druhou stranu státní výdaje vzrostly o 83 mld. Z toho 27 mld. navýšení důchodů o 10 % (vina padá na všechna parlamentní strany, nejvíce na ČSSD) a 26 mld. navíc na dálnice (Řebíčku a ODS díky!). Další detaily viz odkazovaný článek.
Tím je doložen schodek 172 mld. Kč. Zbytek jde na vliv účetní metodiky a rezervy na jednotlivých ministerstvech, kraje, atd.
I kdybych připustil, že celý propad 89 mld. Kč v příjmech státu je celý vlivem krize (a to není pravda, lví podíl má i reforma z dílny ODS a Kalouska), stejně to činí jen třetinu nynějšího schodku cca. 270 mld. Kč! A to je vylepšen příjmem 25 mld z EU.
Tedy 2/3 současného schodku, spíše však více, jdou na vliv celé české politické reprezentace, všech parlamentních stran. Větší podíl pochopitelně mají strany vládní.
Tvrzení, že za současný schodek může krize není pravdivé. Daleko větší podíl má mizerná činnost české vlády a českého parlamentu v uplynulých letech.
05. 01. 2010 | 12:34

pecok64 napsal(a):

Janota ven!Jarpor do vlády jako ministr financí a jsme za vodou!!!!!!!
05. 01. 2010 | 12:35

jo napsal(a):

Složitá otázka:

Za dluhy může:

1)Pravicová vláda ODS a krize

2)Komunisti a Paroubek s mimozemšťanama

Správnou odpověď se dozvíte v přístím vydaní politického deníku ods.
05. 01. 2010 | 12:36

malma napsal(a):

já teda o tom moc nevim, ale někajej Chroustal si jde pro ty klíče...
05. 01. 2010 | 12:39

Petr V napsal(a):

Ono taky není jisté,že zvýšením spootřebních daní se dosáhne potřebného zvýšení příjmů.Je to poměrně složitá problematika,ale zjednodušeně.Např. se zvýší spotřební daň z piva.A co když si velká část štamgastů dá v hodpodě místo 3 až 6 půllitrů za večer 2 až 5 půllitrů? Na tomto příkladě je ukázáno,jak šetření lidí může zamezit zaplácnutí děr ve státním rozpočtu.takže s nadsázkou řečeno,lidi se místo pití piva budou kochat třeba výhledem na Labe z předraženého mostu postaveného firmou Viamont:)
05. 01. 2010 | 12:39

MartySE napsal(a):

jarpore
To je zajímavé. Když dělá schodky vláda vedená ČSSD, tak je to vina ČSSD. Když vládne vláda vedená ODS, tak je chyba na straně parlamentu, který schválil takové zákony, které vedou k jiné hodnotě salda oproti rozpočtu. Hmmm, takže za vlády ČSSD parlament neschvaloval zákony? Nebo snad vláda ODS byla v letech 2006-2009 menšinová? Pročpak vláda ODS neprosazovala opatření, která by k saldům nevedla? Posoudit, jaký podíl salda je třeba přičíst krizi a jaký špatně nastaveným příjmům a výdajům, to je poměrně složité, doufám, že nějak doložíte, že "výsledek by byl díky vnějším faktorům asi stejný...", jak píšete. Jinak je to jen takové mlácení slámy.
05. 01. 2010 | 12:40

Doc napsal(a):

Jo?
Ne, si tupec.
Podívej se na schodky za roky vlád čssd (2001-2007)- kdy ekonomika rostla až 7 pct.
To je vševypovídající.
Btw: nejsem volič ods, zato ty seš levičák jak prase (ksčssd to jistí)
05. 01. 2010 | 12:41

Petr V napsal(a):

jo: tak nemělo by se zapomínat na to,že za pravicové vlády v 90.letech se masivně privatizovalo,čímž držela rozpočet více vyrovnaný,v současné době už toho moc nezbývá.České aerolinie nikdo nechce a Telecom už prodal Standa a jeho parta :)
Navíc byly dvoje povodně,což taky byly ztráty za desítky miliard.Pokude budou další větší povodně,tak co stát udělá,zvýší DPH z 10 a 20 % na 20 a 40 % ?
05. 01. 2010 | 12:42

Antipoplatek napsal(a):

ODS uadlužuje naše děti!!!!
05. 01. 2010 | 12:47

SuP napsal(a):

Karel -
Karle, kolik máš těch počítačů?
Kolik počítačů, tolik databází?
Kolik třešní, tolik višní?

Tak ještě ten příspěvek.
Máš radost ksichte? Tak co s tím uděláš?
05. 01. 2010 | 12:49

jo napsal(a):

Doc:

Dík za ty tituly. Kdyby privatizovali socani a stejně jako Klaus. Dopadlo by to tak jak to dopadlo. Jen s tím rozdílem, že bys neměl o čem psát a já bych měl plnou hubu keců. Jako po vládě největšího neumětele Topolánka.

Volte dál ODS ať se pár darmošpalů zase napakuje a my to budem platit ze svých supernízkých mezd, které se už dnes ani nevyplácí. K čemu taky, lidi mají peněz dost. A další nesmyslné poplatky za nic. a další a další krávoviny co znamenjí jen výpadek financí ale pozitivné efekt nikde
05. 01. 2010 | 12:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hanlivé komolení jména, vulgarismy aj. (např. "Paróblbek"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 01. 2010 | 12:53

Jag napsal(a):

Pro všechny zde diskutující připomenu výroky pana Sobotky o nízkých úrocích,podobě panů zemanů,Klausů.Základem tržní ekonomiky je ziskovost.Když banka půjčí peníze,tak na projekt,který by měl mít návratnost a po splacení základu i zisk.Vědí to všichni,snad kromě těchto pánů.Jistě si vzopmínáte na jejich plamenné řeči proti vyšším úrokům......jenže vyšší úrok znamená,že všichni víc vydělali a že i investice více vynesla nebo se vyplatila.Pokud úroky klesají,je jasné,že ne že bohatneme,ale chudneme,protože investiční akce se nejen nezaplatily.ale také nic nevynesly.Tedy nedaly penězům žádnou přidanou hodnotu a tedy úrok.Tak to je a přestaňte Sobotko oblbovat stádo v televizi,že nulový úrok pomáhá státu.Jen bych dodal,že takovými "investicemi"jsou známé především radnice,které než se investice zaplatí,tak ve jménu zaměstnanosti a zlodějny na které mohou parazitovat se dokončené stavby před tím než něco vynášejí,zase bourají.Důsledkem jsou další nové dluhové peníze na trhu a vznik cenových bublin,které nesou krize.Tedy nulové úroky indikují špatné hospodaření a nebo zlodějny.Nízké úroky jsou zlem pro ekonomiky.Vyšší úroky,neříkám extrémně vysoké ukazují na stabilitu v ekonomice.
05. 01. 2010 | 12:54

Doc napsal(a):

Jo:

Chybí ti argumenty, kamaráde.
Já se mám dobře a díky tomu, že nejsem takovej neschopnej darmošlap jako ty. A Mirkovi díky, snížil mi daně. Poplatky mi vadí u bank, ty zdravotnický rád zaplatím, protože vím za co jsou. Ale ty budeš bědovat kvuli 30 korunám co, chudáčku. Di na podporu a vol Jirku, až se dostane k moci, tak se ti na ní určitě bude líbit :-)
05. 01. 2010 | 12:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://www.ateo.cz/f/images...
Veselé krizování....
05. 01. 2010 | 13:01

Vosavbotě napsal(a):

Tak vážení,

on už dnes obyčejnej občan tuší, co ho v budoucnu čeká a sladko v puse z toho nemá (proto jsem taky doporučoval kafe nebo slivovici).

Jak to tak jako laik čtu a poslouchám, tak bude potřeba nějak pokrátit ty mandatorní výdaje.

Ty tzv. mandatorní výdaje se nedají osekat jinak, než tak, že to někoho bude zatraceně bolet. Můžete ubrat nezaměstnanýmu (ten za to většinou nemůže), nebo důchodci (může za to, ale mějte mu za zlé, že neumřel dřív). Ovšem oba často přece jen makají a penízky se jim sypou. Čili tady jsou pořádný rezervy v příjmech do erární kasy. O legalizaci švarcsystému netřeba uvažovat, ono to jede nalno a už pěkně dlouho. Nikdo se s tím ale ani nepokusil zatočit.

Takže můžete ubrat rodinám s dětma. Místo přídavků od 2,4 resp. 2,5-násobku životního minima je dát od 1,5 násobku. A píšu to, ač jsem kdysi pobíral štědré Škromachovné.

Taky můžete pohlídat, aby sociálka tekla těm skutečně potřebným, na to se ještě nenajelo.

Taky můžete zrušit většinu úřadů práce a udělat jeden centrální, kam by se propuštěný personál registroval, neboť – jak jsem se osobně pár měsíců přesvědčoval – je svou kvalifikací většinou někde na chvostu běžného klienta úřadu práce.

Taky můžete osekat a zrušit spoustu dalších úřadů, ovšem zvýší se vám nezaměstnanost a to je pro každýho politika nůž na krku.

Taky můžete zastavit penězovody na různý hladový zdi v podobě legálních i utajených státních zakázek, ovšem to je pro každýho politika „zasloužený“ požitek z funkce.

Tak si to promyslete a je-li mezi vámi nějaký národohospodář, nechť mi oznámi, co z toho má smysl (pakliže něco).
05. 01. 2010 | 13:02

JC napsal(a):

No jo, Bohušek se nám "podprahově" snaží naznačit, že když kormidloval Titanic on, do lodi se valilo míň vody než za jeho následovníků. Pravda jen částečně.Zapomněl dodat, že pumpy/HDP/ byly v jeho časech ještě ve výborné kondici a dokázaly dost vody vyčerpat.V roce 2009 se jaksi začaly zadírat a malér je na světě.
Jen jsem zvědav Bohušku, jak si povedete s Paroubkem po vítězných volbách. Docela se na vás těším.
Mám pro tebe malé tajemství. Jestlipak víš, koho Paroubek hodí přes palubu jako prvního ?
P.S.Pravdu má samozřejmě Emissary a Jarpor.
05. 01. 2010 | 13:02

Suchec napsal(a):

Jarpor:

Jen jedna drobná otázka (nebo dvě?):

1. Které strany tvořily většinu v parlamentu ČR v letech 2006-2008, kdy se sestavovaly rozpočty na 2007,8,9?

2. Které(a) strana měla většinu v Senátu v r. 2006, kdy vyhodila ze ZP pasáž o základu pro výpočet SP, a neustála nápravu až do léta 2007?

4lenové kterých stran tvořili vládu 2006-2009?

Nebyli to členové stejných stran, které tvořily většinu v PČR a Senátu?

Takž jak si vláda mohla pískat kudlu, když měla, byť křehkou většinu, a tlačila "batoh", rozpočet a další nehorázné zhůvběřilosti přes Melčáka a Pohanku?

Kudlafix. Tohle mi vysvětli.
Emissar:

Když naplánuji výdaje státu, i přes hrozící problémy na příjmové straně, tak, že je budu úmyslně nadhodnocovat, pak se tomu říká jak?

Jak se říká tomu, když účetním trikem udělám ze ztráty 60Mlrd. 20mlrd.? Podvod?

To opravdu nedávám, a chce to mít asi hodně dutou hlavu a hroší kůži.

Z těch 230Mlrd. jde na úrok krize takových 150Mlrd.
Zbytek je ale furt rana, a překročení plánovaného schodku rozpočtu o 100% (ze 40 na 80Mlrd.).
Pokud by výdaje byly nastaveny na růst HDP 0%, a ne 4,8, pak je to 160mlrd. rozdíl.

Jak psal Vlk, i Loupežník připustil ,že Kalouskova hausnumera byla zbožná přání, či, jak tvrdím, hnusný pol. kalkul.

A že to asi šlo?

No šlo by to, nebýt "batohu" a rozesrání daňové soustavy, rozhození systému ve zdravotnictví. Utratilo se o 20% víc, než předtím? Utratilo. Jak to?

Mzdy nerostly nijak výrazně (byť se pr. mzda zvyšuje - hádej proč), důchody nerostly. Inflace 00, kurs koruny vylepšoval saldo dovoz/vývoz.

Oni totiž podřezali příjmy státu, aby úpak mohli argumentovat, že to je stát, který to nezvládá.

To je jasná taktika a postup, jak oškubat poslední zbytky, které se ještě oškubat dají - důchody, zdravotnictví.

Hlavně , že se sjkoro 100mlrd. nalije do dálnic (hnedle máš 30mlrd. min. k dobru).

Další příklad?
Když socani převzali kraje, ejhle, bylo tam na 13,5mlrd. úvěrů od bývalých vedení.
Ejhle, přišlo se na to, že když se předělají rozumně smlouvy krajů s ČEZ, EON, teplárnami, vodárnami, najednou se dochází k možným úsporám až 30% na nákladech (stejné jako s dálnicemi, že?).
Takže mi vychází, že peníze se najít dají, ale nesmí tam loupežničit lidi podobní těm v Praze (viz. Opencard), či na MD a ŘSD.

Nějaci homeles, "socky", a cikáni a jejich dávky jsou v tomto srovnání jako prd staré kotlářky.

A je potřeba to začít dělat.

Sobotka "jen" popsal skutečnost.
Tož tak.
05. 01. 2010 | 13:07

Suchec napsal(a):

JC:

pumpy růstu HDP pumpovaly nejvíc 2006-2008, a nebylo to na saldu nijak vidět.

Takže Jarpor a Emisar vaří akorát trošku tuřínové polívky. Taky se to žrát nedá. :-))))))
05. 01. 2010 | 13:09

Lukáš Bušina napsal(a):

jarpor: Vytučněte si člověče slova "korektní řada deficitů státního rozpočtu). Evidentně Vám jde velmi špatně chápat psaný text. slova v závorce u čísel jsou v závorce proto, aby jarporové a jim podobní, co neumí chápat psaný text nespojovali výši salda s výši rozpočtu. Proto tam je ta závorka a proto je než jsou čísla uvedena, co ta čísla vyjadřují.

Metodicky korektní časová řada deficitů státního rozpočtu ( bez kreativních operací s rezervními fondy) proto vypadá následovně:

2007 - 66,4 mld. ( rozpočet připraven ještě vládou J. Paroubka v srpnu a září 2006)
2008 - 67 mld. ( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)
2009 - 223,9 mld. ( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)
2010 - 163 mld. ( rozpočet připraven vládou J. Fischera)

Tak pane poslanče, bývalý ministře financí,
snad byste mohl vědět, co je "rozpočet", a co je saldo státního účtu či výsledek státního hospodaření.

K letům 2007 a 2008 se nebudu vyjadřovat, neb nemám čas hledat, zda Vaše údaje které označujete jako "rozpočet" nesjsou také ve skutečnosti saldo účtu - výsledek hospodaření státu v těchto letech.

1) Ač zdejší diskutér neumíte číst. Lze říci, že jste hloupý - při mírnějším hodnocení, nebo lze říci, že lžete a neumíte číst.
05. 01. 2010 | 13:09

lulu napsal(a):

jak muze byt nekdo tak drzej,jako sobotka a socani,meli jsme vzit klacky a ne ten posranej samet.
05. 01. 2010 | 13:10

Suchec napsal(a):

Emissar:

Ty jso o 200mlrd. schodku nikdy ani nepíp, ty jeden šejdíři.

Ty se číslům vyhýbáš, protože by Tě za ně někdo mohl chytit, jak za koule. :-))))))
05. 01. 2010 | 13:12

jo napsal(a):

Suchec:

tož dobře sto popsal

ale obávám se že pravicově smýšlející voliči ods to svedou na Paroubka
05. 01. 2010 | 13:12

Suchec napsal(a):

lulu:
ono to skončí tak, že až se někdo opravdu nas..., tak vezme klacen na taková ta lulu. :-)))))

Ale jo. Klidně.

Topol je přece jednička s hvězdičkou , a Kalousek jednička a nejlepší MF (ač chemik) v historii.

A nejlepší je Janota, který sestavuje rozpočty od r. 1992, a furt "dobře".
05. 01. 2010 | 13:15

WorldWidePimpaku napsal(a):

Rchlá cesta z krize? Neexistuje. Rychlá cesta z tohoto blogu? Prášky proti populismu:
http://www.pimpaku.cz/conte...
05. 01. 2010 | 13:17

Miln napsal(a):

Navíc je směšné, jak pan Sobotka ukazuje řadu deficitů od roku 2007, když ČSSD vládla od roku 1998 (opoziční smlouva) a od roku 2002 bez opoziční smlouvy. A právě v letech 2002 až 2007 se nadělaly největší zvěrstva.
05. 01. 2010 | 13:18

Rumcajs napsal(a):

Je to nechutné mlžení Sobotka. Jenom dokazujete jakej jste ubohej demagog.

On ten schodek by byl taky menší, kdyby jste si tak nenahrabal na poslaneckých náhradách, které Vám náleží jenom de jure, nebo kdyby jste neodpouštěl daně mafiánům kolem ČSSD.

Jak by vypadal rozpočet v případě , že by ho sestavovala ČSSD ? To jsem se ještě nedozvěděl.
Pokud vím, tak ČSSD odhadovala růst okol 2%. To by se sekla asi jenom o 200 mld. To považuju opravdu za fenomenální.

Ale zatím mluvíme jenom o rozpočtu. Schodek by byl spíše větší. Jejich návrhy na šrotovné a zvyšování koupěschopnosti státních zaměstnanců si už vyskoušeli v Maďarsku.

Možná by ale ta Maďarská cesta byla nejlepší. To by se už neházelo vejcema, kterých je opravdu škoda.
05. 01. 2010 | 13:18

Rumcajs napsal(a):

Je to nechutné mlžení Sobotka. Jenom dokazujete jakej jste ubohej demagog.

On ten schodek by byl taky menší, kdyby jste si tak nenahrabal na poslaneckých náhradách, které Vám náleží jenom de jure, nebo kdyby jste neodpouštěl daně mafiánům kolem ČSSD.

Jak by vypadal rozpočet v případě , že by ho sestavovala ČSSD ? To jsem se ještě nedozvěděl.
Pokud vím, tak ČSSD odhadovala růst okol 2%. To by se sekla asi jenom o 200 mld. To považuju opravdu za fenomenální.

Ale zatím mluvíme jenom o rozpočtu. Schodek by byl spíše větší. Jejich návrhy na šrotovné a zvyšování koupěschopnosti státních zaměstnanců si už vyskoušeli v Maďarsku.

Možná by ale ta Maďarská cesta byla nejlepší. To by se už neházelo vejcema, kterých je opravdu škoda.
05. 01. 2010 | 13:19

Rumcajs napsal(a):

To já nic.

To ten blbej internet !
05. 01. 2010 | 13:20

eM napsal(a):

Stačilo mi abych si přečetl název článku a autora a končím. Lži, lži, lži. A ještě jednou lži. Máte matku, pane Sobotko? Je ráda že lžete a nebo se za Vás stydí? Kdyby takhle lhaly moje děti, byl bych nešťastný.
05. 01. 2010 | 13:21

jarpor napsal(a):

Suchec

Nepolemizuji o tom, kdo za co může... polemizuji k terminologiii psaného, jež umožňuje dvojí výklad.

Lukáš Bušina

Mohu připustit, že ony závorky...( rozpočet... ) je jen konstatování, kdo sestavoval rozpočet. Taky jsem nad tím nejprve takto uvažoval.

Nicméně pak následuje rok 2010, kde se evidentně jedná o ROZPOČET, plán, nikoliv jak v předcházejících letech - výsledek hospodaření...

Na tom, že to není jasně naspáno, že se pletou hrušky s jablkama a může docházet k různým interpretacím psaného si dovolím setrvat...
a tím končím... letadlo je již u gejtu...

Hezký den
05. 01. 2010 | 13:21

JC napsal(a):

suchec,
No ono dnes není ani tak důležité co bylo včera jak to co bude zítra.
Abych byl "spravedlivý" tak "podseknutí příjmů "modrými" nebylo možná až tak způsobeno rovnou daní jako neprovedením slibobaného následného kroku, a to personálními audity eráru a jeho seštíhlením, předražené státní zakázky nevyjímaje.
Takže ještě jednou opakuji, těším se na vládu ČSSD a její další kroky.:-))))
05. 01. 2010 | 13:23

Otis napsal(a):

autor:
"V letech 2006 - 2007, před Topolánkovými reformami, na konci období vlád ČSSD, byl podíl veřejného dluhu na HDP 29%. Od té doby bohužel roste. V roce 2010, po započtení dopadů z roku 2009, dosáhne veřejný dluh cca 36% HDP"
a kolik byl, pane autore, podíl veřejného dluhu na HDP na začátku lád ČSSD? 29% jistě ne.
05. 01. 2010 | 13:24

Carlos V. napsal(a):

-66 +130= 64
-67 +130= 33
-224 +130 = -56
-163 +130 = -40
----------
-520 + 520 = 0

Vyjdu-li z Keznesianske premisi, ze dlohoudobe by mel byt rozpocet vyrovnany, ale schodek/prebytek muze kolisat, pak za ony ctyri roky chybi 520 mil. Tedy 130 mil rocne.

Takze jednoznacne vyhazoval jak Paroubek, ktery mel schodek(misto prebytku) v dobach rustu, tak i Topolanek s Kalouskem.

Paroubkovi budiz k vine, ze nesetril, kdyz mohl.

Topolankovi a Kalosukovi budiz k necti, ze nesetrili vice a neprovili vice odvahy kratit mandatorni vydaje. Castecne je omlouva slabost jejich vlady.
05. 01. 2010 | 13:25

Lukáš Bušina napsal(a):

Je to nechutné mlžení Cajz. Jenom dokazujete jakej jste ubohej demagog.

On ten schodek by byl taky menší, kdyby jste platil daně jaké máte a "neoptimalizoval", nebo kdyby ste uměl prodávat bagry více než umíte.

Jak by vypadal rozpočet v případě , že by ho sestavoval Cajz ? To jsem se ještě nedozvěděl.
Pokud vím, tak Cajz obhajoval růst odhadovaný Topolánkovou vladou, když už všichni věděli, že je to nesmysl.

(Teď příjde odborná vložka - byť Cajzovi ji povídat je házení perel...)

Rozdíl růstu 2% a 4% není 200 miliard. Ne Cajzi NENÍ. Vaše výplody považuju opravdu za fenomenální.

Ale zatím mluvíme jenom o rozpočtu. Schodek by byl spíše větší. Tvoje návrhy na by a byli by jsme jako v Pobaltí, Islandu nebo Velké Británie či Irska.

Možná by ale ta cesta byla nejlepší. To by se už neházelo bagrama, kterých je opravdu škoda, ale jejich výrobcem.
(moje demagogické srdíčko zase zaplesalo)

Sám se ptám - proč existují jednoduší lidé. Aby ty chytřejší zkoušeli z trpělivosti? Cajz mě trpělivosti učí každým svým postem.
05. 01. 2010 | 13:26

Lukáš Bušina napsal(a):

Podruhé a naposledy.

jarpor: jarpor: Vytučněte si, člověče, slova "korektní řada deficitů státního rozpočtu"

Víc Vám v chápaní už nemůžu pomoci...
05. 01. 2010 | 13:28

SuP napsal(a):

Dobře vlku -
Sestavil bys rozpočet na nulovým růstu. A co? Jak bys ty peníze, co nepřišly, nahradil?
Teprve teď se ví, o kolik míň se vybralo. Nezapomeň ještě odečíst všechny přeplatky na zálohách a pojištění, vybrané loni. Jenže se to dalo odhadovat už před Vánoci, kdy se dělal ten správnej rozpočet pod taktovkou socanů. A jak dopadl? "Plánovaným" schodkem 170mld. A jestli si myslíte, že se letos vybere víc než loni, jste naivisti.
Takže teď teprve dozrála doba na to, přestat kecat a vytahovat se a začít reálně něco řešit. A jsem na vás- finanční experty všech zemí zvědavej.
Když ale čtu, že VZP vycházela ve svém plánu z růstu - viz Petr Holub:..."Zhruba desetimiliardový schodek vyrobily podle svých předběžných údajů také zdravotní pojišťovny. Počítaly s přebytkem pět miliard, vybraly však o 15 miliard méně, než plánovaly...."
tak si říkám Proboha, co je to za experty? "Počítat s přebytkem", když třetina republiky stojí?
05. 01. 2010 | 13:29

Lukáš Bušina napsal(a):

Otis: 15. Pak se tam muselo započítat 2x povodně a 530 miliard z ČKA...
05. 01. 2010 | 13:31

jo napsal(a):

Co to tady zase straší za pravicové mimozemšťany? Když tady nežijete, tak do toho aspoň nekecejte. Modrá planeta ODS nemá daně, ale jen samé pochybné miliardáře. Prostě ráj ODS.
05. 01. 2010 | 13:31

jo napsal(a):

ale stejně -223,9 miliard neni zase tak moc na to že v tom maj prsty komunisti a Paroubek. Kdyby do toho ODS měla co mluvit ta to byla polovina
05. 01. 2010 | 13:35

medvěd napsal(a):

Pane Sobotko nechme teď stranou dohadování kdo může za tak ztrátový rozpočet minulého roku. Vaše strana si zajisté přeje vyhrát volby 2010 a nic proti tomu, pokud dokážete předložit ještě před volbami národu závazný návrh rozpočtu na rok 2011 který by nezvyšoval daně a snížil pro rok 2011 schodek státního rozpočtu alespoň na polovinu to je pod 80 miliard a současně (aby to bylo nezpochybnitelné ) jste se zavázali, že pokud odhadované přijmy (sledováno kvartálně ) nedosáhnou očekávané výše, budou se alikvotně průběžně krátit i veškeré výdaje tak aby se deficit rozpočtu opravdu nemohl jakkoliv zvýšit . Pokud jde o ono případné krácení výdajů mělo by se dotkonou absolutně všech kapitol výdajů ( i těch mandatortních ) ale zejména zrušení příspěvku stavebního spoření, dotace různých podniků a zejména krácení platu státních zaměstnanců klidně o 20% a snížení jejich počtu. Pokud toto vše závazně občanům slíbíte , máte můj hlas a hlas všech rozumných lidí jistý. Pokud to nedokážete a opřete se o populistické sliby na které slyší rádi primitivolé a jednoduší občané , možná dostanete jejich hlasy ale pak Vás mezinárodní měnový fond brzy donutí k věcem ještě mnohem drasičtějším a první kdo vás budou proklínat budou tito Vaši voliči. Jestli chcete vládu na 4 roky konejte jako dosud a určitě se vám jí dostane ale pak Vás národ vypráská . Chcete-li se u moci udržet dlouhodobě a přitom udělat něco dobrého protuto zemi , zastavte proboha zadlužování země co nejdříve. I Vy máte děti a pokud nechcete aby museli emigrovat nebo se počítat k národu žebráků, začněte i ve vaší straně přemýšlet a konat. Víte,za komunismu jsme připravovali své děti na emigraci a byl bych opravdu hrozně nerad , kdyby museli emigrovat nyni v dospělém věku. Ještě jedna poznámka - chytří a tvůrčí lidé když uvidí, že to jde u nás nadále od 10 k 5 do zahraničí, ač neradi odejdou , hlupáci a pasivní vám pak zde zůstanou na krku a sám víte že s touto sortou lidí se vládnout úspěšně nedá.
05. 01. 2010 | 13:36

Jofa napsal(a):

Prvně si spočítej kolik dluhů za vlád socanů naskákalo a navíc při hospodářském růstu. Budiž ti nápomocen tento odkaz http://domaci.ihned.cz/c1-3... , spustit animaci a kliknout na políčko Státní dluh . Hned budeš mít jasno , kafemlejnku.
05. 01. 2010 | 13:37

Matěj Kopecký napsal(a):

Pane "ekonome ! Sobotko, ty vaše hlouposti jste nastartoval vy ve vaši rozhazovařné vládě jako ministr financé. Je s podivem, ale ani není, když zloděj křičí, chyťte zloděje..., já ještě mám v paměti vaše odpustky přátelům, kamarádičkům, takže pane zloději chytejte se sám za nos, protože vzestup dlhu a dluhů je na vás a vy jste zde celých 8 let bačovali, co ten chudákTopolánek za ty 3 roky...? Ten nestačil ukrást ani sirky... Vy "odborníku", které bych nepustil ani za kasu v suúermarketu, protože bych měl strach, že skrachuji, raději mlčte a dívejte se, co děláte, zase začínáte rozhazovat z našich peněz, zase se zde nacuje z cizího. Chudáci naši vnuci, tí se budou ale divit...
05. 01. 2010 | 13:41

Emissary napsal(a):

Pro: Lukáš Bušina

Jarpor už odešel, jak říkal, tak to vyřídím za něj. Jarpor umí číst dobře. Operuje s pojmem „saldo“ státního rozpočtu, což je rozdíl mezi skutečnými příjmy a výdaji. Je-li saldo kladné, jedná se o přebytek, je-li záporný, jedná se o schodek nebo-li deficit. To, co uvedl náš geniální právo(levý)ekonom Sobotka jsou schválené rozpočty resp. plánované deficity, nikoliv skutečné. Je to nanejvýš matoucí. Ale ton on dělá pořád. Skutečná salda jsou tady, tedy skutečné bilance.

http://cs.wikipedia.org/wik...

Takže setřete pěnu u huby a uklidněte se. Může Vás také to rozčílení klepnout, pak bude pozdě.
05. 01. 2010 | 13:42

SuP napsal(a):

Karel -
Neflákej se!
Není to téma na tebe těžký?
05. 01. 2010 | 13:45

Lukáš Bušina napsal(a):

Emissary: Děláte si srandu? Další co neumí chápat psaný text.

To co Sobotka napsal jsou rozpočty podle metodiky ESA 95 (jejich skutečná výše - nikoli plánovaná).

A snad umíte citovat důvěryhodnější zdroje informací než je wiki.

Co tak ČSU - makro přehledy (byť tamější schodky nejsou podle ESA 95, ale podle MFČR).

A co se týká roku 10 - tam se jaksi z toho, co je na stole musí vycházet. Plnění bude známo až kolem ledna příštího roku.

Tedy - Jediný kdo by měl vychladnout jste tady Vy.
05. 01. 2010 | 13:52

Emissary napsal(a):

Kdo je trotl socializmu,

musí víc seriozně studovat. Z tohoto jasně plyne, kdo za dluhy této republiky může.

http://www.euroekonom.cz/ek...
05. 01. 2010 | 13:52

Emissary napsal(a):

Bušino,

Wiky je určitě důvěryhodnější zdroj informací, než Vy s magistrem práva Sobotkem dohromady. Nemá totiž žádný zájem někomu stranit. Rok 2010 si už socialisté s komunisty společně naplánovali. Nic nového pod sluncem.
05. 01. 2010 | 13:57

Emissary napsal(a):

Sorry, chtěl jsem říct Wiki. To je tou rychlosti.
05. 01. 2010 | 14:03

Rumcajs napsal(a):

Bušino,ty a tvůj ptačí mozek z 90% vybílenej alkoholem,můžeš mi říci, jak jsi přišel na to, že 2% je 200 mld ?
05. 01. 2010 | 14:05

Lukáš Bušina napsal(a):

Emissary: Pro diskuzi se mnou se předpokládá jistá znalost Makroekonomie - a základní znalost to rozhodně není.

Btw chápu - jste agrumentačně níže než já, proto je třeba se uchylovat k demagogii. Vcelku pochopitelné.

Můj zdroj informací jsou makro přehledy ČSU - ty sedí s wiki nicméně jsou podstatně důvěryhodnější než wiki. A pokud Vám není jasné, co to ESA 95 znamená na MFČR je pojednání o rozdílu mezi metodikou ESA a tou co používá MFČR (myslím, že to je GFS 01)(a přejímá ČSU) popsáno dosti řádků - jenom si je stačí přečíst.

Sobotka uvádí schodky podle metodiky ESA 95 - schodky uváděné v této metodice slouží jako podklady pro vstup do Eurozony spolu s a rozdíl oproti používané metodice a ESA je pro Vaše potřeby právě v onom rozpuštění rezerv ministerstev z minulých let.

To jsem to s tou trpělivostí moc dlouho nevydržel. Když mě ale tak vysloveně štve ekonomická neznalost laické veřejnosti...
05. 01. 2010 | 14:07

Rumcajs napsal(a):

Jo a řekni mi ty vydlabanče, kdy já odhadoval růst 2% ?

To ty jsi ještě střílel rachejtle když já tvrdil že do jde do kytek
05. 01. 2010 | 14:09

Lukáš Bušina napsal(a):

Cajz:Pokud vím, tak ČSSD odhadovala růst okol 2%. To by se sekla asi jenom o 200 mld. To považuju opravdu za fenomenální.

4% jsou přibližně 130 miliard.
05. 01. 2010 | 14:09

bob napsal(a):

ČSSD říka, že se dluhy platit nemusí. ODS naproti tomu říká, že jo. Může mi někdo teda říct, kolik z našeho dluhu ODS umazala? Díky. Prosím jsem nevzdělanec a čtu jenom Blesk.
05. 01. 2010 | 14:11

Lukáš Bušina napsal(a):

Z čehož Cajzi vyplývá, že 2% nejsou 200 miliard jak jsi si v té své makovici vyfantazíroval.

Už jsem ti to říkal mnohokrát. Přestaň diskutovat o tom, čemu ani za mák nerozumíš. Věnuj se bagrům a Makro nechej těm, co mu rozumí. Nebudeš za kašpara.
05. 01. 2010 | 14:12

xxx napsal(a):

ČSSD rozvrací rozpočet, prosazuje další rozhazování a pak ještě kritizuje výši rozpočtu ?
05. 01. 2010 | 14:16

Michal napsal(a):

Koukám, že partička rádoby ,,expertů,, kolem soudruha VLKa tu zase káže svoje ,,moudra,,. Jen čekám jestli dokážete také někdy splodit něco jiného než ty vaše ideologické pohádky. I když je mi jasné, že o objektivitu Vám určitě nejde. Vaše dětinské fráze ve stylu ,, Za všechno může pravice, ostatní jsou bezchybní,, je už, ale poněkud obehraná.
05. 01. 2010 | 14:17

bullard napsal(a):

Schodek odpovídá hospodářskému růstu při zohlednění makroekonomické situace ve světě. Máme růst -4% a schodek 230, mohli bychom mít schodek 0 a růst -15%, myslel jsem, že jste zastánce první varianty, pane Sobotko?
05. 01. 2010 | 14:18

Petr napsal(a):

Pane Sobotka,
jste za 18 a oni bez dvou za 20.
Vy jste začali odpouštěním daní zbohatlickým šejkům (Dvořák M.Lázně), "legálními" výdělky ve stamiliónech (Váš expředseda), pronájmy lukrativních podniků spřízněným osobám (Holešovické výstaviště), zametením krachu Pražské banky, rozdáváním královských sociálních dávek těm co nikdy nedělali (nepočítám ty co přišli v době krize o práci), placení zdravotního pojištění účelovým imigrantům. A tak by se dalo pokračovat.
Tím nechci říct, že Filip, Svoboda nebo dokonce Bursík jsou lepší, spíš horší.
Jde jen o to že žádný z Vás vyvolených nemá nahoře co dělat i když by se málokdo z Vás v soukromém sektoru těžko uživili.
05. 01. 2010 | 14:19

bullard napsal(a):

a nebo růst 0 a schodek 500, to těch 230 je ještě kompromis..
05. 01. 2010 | 14:20

Emissary napsal(a):

Ale jděte Bušino, co to třepete?

Přečtěte si ještě jednou příspěvek magistra práv Sobotky a ještě jednou příspěvek jarpora a můj. Člověku s průměrným IQ to dojde, chytrého trkni, hloupému napověz. Na Vás nezabírá ani nápověda, jak nešťastné. Vaše ideologické kecy mě absolutně nezajímají.

On totiž ten náš geniální právoekonom míchá dohromady plánované schodky se skutečným za rok 2009, ale ten si vylepšil o svou politicky zatížený ideologický blábol, jež plyne ze změny metodiky. Chce vylepšit své image a image své strany, protože je hloupý a Vy s ním.
05. 01. 2010 | 14:20

Tupelo napsal(a):

Lukas Busina & Suchec: panove musim Vam podekovat za vydrz (chtel jsem uz mnohem driv), nemate to jednoduche!

bobe, ODS, podle clanku, nas za pouhe dva roky (2008, 2009) zadluzila o skoro 300MLD (myslim nejspis nejen na deti, ale i vnoucata :)). S Bleskem na tom nejste nijak spatne, mrknete napravo, tem zbyvaji uz jen LN & MfD ;)
05. 01. 2010 | 14:24

Lukáš Bušina napsal(a):

Emissary: Tedy znova a naposled. Schodky, co Sobotka napsal jsou SKUTEČNÉ SCHODKY ROZPOČTU PODLE METODIKY ESA 95 (kromě roku 10, kdy je to plánovaný schodek).

Už docvaklouš Emisarouš? Jsi hloupý jak šraňky Emissare.

PS: Moc dlouho jsem to s tou trpělivostí zase nevydržel :-)
05. 01. 2010 | 14:27

Rumcajs napsal(a):

Bušinno, až budou vyhlašovat král oslů, tak doufám, že mi dáš adresu. Nejsi bez šancí

Kalousek odhadoval 4%.
ČSSD 2%.

Skutečnost - 5%

Tedy Kalousek se sekl o 9% a ČSSD o 7%.

Tedy 9 % je 230 mld, pak 7% je cca 180%.

Doufám že Tě ten rozdíl 20 mld neuráží, páč jsem to střelil z hlavy.
05. 01. 2010 | 14:28

pearmen napsal(a):

Pane Sobotko, to co jste jako ministr financí předvedl-rekordně zadlužit v krátkém čase tuto zemi, by dokázal každý blb.Vraťte se ke svému právnickému řemeslu a neškoďte!!!
05. 01. 2010 | 14:30

No... napsal(a):

Kam se hrabe na 600 miliard nadělaných Vámi v době, kdy se navíc dařilo, hňupe !
05. 01. 2010 | 14:31

Miln napsal(a):

Bušina: ale proč je uvádí až od roku 2007? ČSSD vládla od roku 1998.
05. 01. 2010 | 14:33

blue jay napsal(a):

Srandovni Sobotka,
Dobre si pamatuji jeho "plany" v 2002.

-reforma duchodu
-samostatná duchodová pojištovna oddelená od st. rozpoctu
-príspevek 90 tis. na nákup nového auta
-45 - 50 tisíc nových nájemních bytu formou neziskových spol.
-príspevek 50 tisíc pro každé narozené díte
-plošné prídavky na deti
-racionalizace a zlevnení st. správy
-pro lidi nad 70 let léky bez doplatku
Me jen zajima co dela toho plesateho ozubence ekonomem? Muze me to nekdo vysvetlit?
05. 01. 2010 | 14:33

JC napsal(a):

Rumcajz,
Máš to spočítané dobře, ale Sobotka a Bušina tvrdí, že oni věděli, že to bude kolem 200mld a Kalousek to nevěděl. Ve výsledku je to stejně šuma fuk.
Ta sekyra tu prostě je akorát Sobotka a Bušina můžou říct "já to vždycky říkal pane králi"
05. 01. 2010 | 14:41

blue jay napsal(a):

A je tu opet Sobotka. Z ČSSD. Opět nejpopulárnější sociální demokrat. Nikdy nepracoval, právnický elév. A proč také? Sociální šibal ví, jak na to. Ne kakaem jako ten další - Kraus. Tajemně a tiše šetří. Ví jak na to, tento právnický elév. Socialisticky a poctivě. Proto se stal ministrem financí. Korunku ke korunce. A je tu první miliónek, je tu další miliónek. Korunka ke korunce, rozbijeme prasátko a máme miliony. A už se sypou, už se množí, už se ukazuje, jak sociální demokrat umí hospodařit...!! I Špidla to věděl, šibal jeden. Zdroje jsou, vyslovil velkou pravdu a šel si pro ně jako eurokomisař do Bruselu! I Stáňa Gross věděl, že zdroje jsou a šel si je vyzvednout. Stamiliónky, tvrdě vydělal tento šibal, sociální demokrat. Poctivě, tvrdě, korunku ke korunce, halířek k halířku a za dva roky měl desítky miliónků. A už má haciendu v USA. Inu, kvalitní sociální demokrat!
Sobotka ma zatim jen byt za 7 milionu kterej si tak "poctive" vydelal.
05. 01. 2010 | 14:42

Stařeček napsal(a):

Ve velkých počtech se nevyznám. Počítám ve vlastních. Když vezmu, že každý měsíc utratím celý důchod do mrtě, není mně jasné jak mne může jakýkoliv pohyb DPD o další připravit. Prostě víc utratit nemůžu a musím někde ubrat abych vyšel. Patrně ale jiní ještě mají, že se s tím počítá. Jinak ale jako, že jsem volič ČSSD, mají vinu všechny vlády za 20 let. Dokud šlo rozprodávat majetek státu, ještě se špatné hospodaření dalo zakrýt. Dnes je rozprodáno a rozkradeno vše. Už jenom ty nemocnice a letiště by něco přinesly. A co dál? Podniky rozbity, lidé co ještě něco uměly jsou pryč a mladí se nic pro práci neučí, pobídky cizím podnikatelům, z čeho? Tak se hádejme, kdo za to může. Prostě všichni my co volíme i ti co nevolí. Nejvíc ti to to vedli a vedou. Nějak se zapomělo na to, že tu zůstanou jenom ty peníze, které vydělají naše podniky a naši zaměstnanci. Že potřebujeme naše banky a poctivé bankéře. Baťa měl své výroby, své suroviny, své zaměstnance, svoji dopravu a energetiku, své banky, své obchody, vlastní domy a služby. Všechny peníze zůstaly v domě. Pokus sem slyšel, svůj majetek nerozprodával, ale budoval. A co my za 20 let?
05. 01. 2010 | 14:43

Lukáš Bušina napsal(a):

Cajz: Takže to, že se Topolánek s Kalouskem sekli o víc nevadí? Podstatné je, že se sekla ČSSD?

Chápu Vaši "rozumovou" úvahu správně?
05. 01. 2010 | 14:47

Rumcajs napsal(a):

JC:

Nic takovýho nemůžou tvrdit. Moc dobře si pamatuju (hledat se mi to nechce), že ČSSD mluvila o růstu okolo 2-2,5%.

No a Bušinovi jsem potřeboval jenom vysvětlit, že 200(180 mld) mld nebyly 2% ale 7 %.
Že ale ten chlapec někdy něco pochopí to jsem už dávno vzdal. Je vněm inteligence jako v prdeli medu.
05. 01. 2010 | 14:48

blue jay napsal(a):

JC,

Sobotka NENI ekonom! Je to student prava co si uvedomil ze mu politika vice vydela. Jake ma tento stranicky clovicek vzdelani aby byl ekonomem?
05. 01. 2010 | 14:49

Emissary napsal(a):

Ještě jednou a naposled Bušino,

„2007 - 66,4 mld. ( rozpočet připraven ještě vládou J. Paroubka v srpnu a září 2006)
2008 - 67 mld. ( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)
2009 - 223,9 mld. ( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)
2010 - 163 mld. ( rozpočet připraven vládou J. Fischera)“

Když něco vláda připraví, shoduje se to se skutečnosti? U všech roků je v závorce „rozpočet připraven vládou“ a k tomu uveden konkrétní premiér země. Takže podle Vás a magistra práva Sobotky jsou roky 2007-2009 ekvivalentní s rokem 2010. Ach ta tupost.

Kromě toho na skutečná salda státních rozpočtů jsem již dal odkaz. Dobře, ještě jeden.

http://www.euroekonom.cz/ek...

a ještě jeden

http://www.businessinfo.cz/...

Člověče už dejte pokoj a raději jděte líz.. paty Sobotkovi. Jste beznadějný případ.

"Předepsaný postup kompilace vládního dluhu a deficitu v rámci Notifikace vládního deficitu a dluhu představuje sekvenci úprav, jimiž se výchozí saldo státního rozpočtu, státních fondů a místních rozpočtů na cash bázi upraví na deficit/přebytek v metodice ESA 95."

Zde

http://www.mfcr.cz/cps/rde/...
05. 01. 2010 | 14:49

ta napsal(a):

Jen se divím, že takový ekonomický genius už dávno nedělá šéfa MMF, nebo něco podobného.
05. 01. 2010 | 14:56

Stařeček napsal(a):

oprava, DPH ne DPD, to vypadá jako DoPrD.
05. 01. 2010 | 14:56

Rumcajs napsal(a):

Už to tady Bušino říkám po sté.

Kalousek taky věděl, že růst HDP nebude tak veliký, akorát že rozpočet se připravoval dávno před tím, než šel do parlamentu.
Je to mnohaměsíční práce a odhady růstu se měnily každým dnem. (Mimochodem ten odhad ČSSD je z doby, kdy už byl rozpočet v parlamentu.)

Tudíž on i Janota považovali za rozumější schválit rozpočet jak je . Na schodku SR to nemohlo nic změnit a kdyby měli reagovat na každou novou prognózu, tak by ten rozpočet nebyl do dne.

Proto ty útoky na Kalouska, Janotu či Topolánka považuju za projev toho největšího primitivismu, kterého je špička ČSSD vůbec schopna.
05. 01. 2010 | 15:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pánové Rumcajsi a Bušino,

brzděte, prosím (mám na mysli ruzné dehonestující výkřiky a vulgarismy).

Nejde mi o Vaše vzájemné škádlení, ale o to, že se k Vám dříve či později přidá někdo s daleko tvrdším kalibrem a já nebudu vědět, kam dřív skočit (hovoří ze mne jistá zkušenost s těmito věcmi).

Další "prdele medu" či úvahy na téma, kdo je větší hlupák, mažu.

Díky za pochopení i za to, že mi to zde nekomplikujete více, než je nezbytně nutné.

Libor Stejskal
05. 01. 2010 | 15:01

stejskal napsal(a):

P.S. Pro pana blue jay: kvituji, že Vaše příspěvky již zdaleka nemají takovou "razanci" jako dříve. Ale prosím, ještě se vyvarujte spojení historizujícího KSČSSD, mažu je stejně jako ODSS).

Díky. l.s.
05. 01. 2010 | 15:06

blue jay napsal(a):

Emissary,
Sobotka je prodajna devka. Moc dore vi ze to co CSSD dnes slibuje nelze splnit. Me uduvije ze Cesi teto devce porad veri.
05. 01. 2010 | 15:06

honza napsal(a):

Tak jsem se tu od nějakého Emisera dozvěděl,že vláda předlistopadového kandidáta KSČ Topolánka připravila v roce 2009 rozpočet se sekyrou 223 mld. Kč. Čest vaší modré práci soudruzi.:-))
05. 01. 2010 | 15:09

Rumcajs napsal(a):

Cha-cha-chááááá

Pane Stejskale, tomu se říká kouzlo okamžiku. Teda s tím blue.

No a já už budu asi hodnej, páč Bušina asi zase zalezl do kanálu. Lada že by se tady objevil jeho mladší brácha Schlimbach.
05. 01. 2010 | 15:11

Honza999 napsal(a):

Emissary

Víte co?

Místo
( rozpočet připraven vládou M. Topolánka)

ČTĚTE
(PŮVODNÍ rozpočet připraven vládou M. Topolánka)

Buzerujete na jednom "chybějícím" slovu, i když každý logicky uvažující z kontextu pochopí, že tamto slovo je, i když není vyloženě napsáno.

Je to asi, jako kdybyste na výroky

Ema se má dobře. Má maso.

reagoval podrážděným řevem "kdo že má to maso, v té větě to není napsáno"
05. 01. 2010 | 15:11

Honza999 napsal(a):

Emissary

PS: samozřejmě krom roku 2010...
05. 01. 2010 | 15:16

blue jay napsal(a):

Stejskale,

Vy mate tezkou praci. Musite tridid lidi. Kam zaradite mne?
05. 01. 2010 | 15:17

Emissary napsal(a):

Bušino,

Ema má maso. Maso má Ema. To je jediné, co jste schopen pochopit.

Původní znamená asi tolik, že ten další návrh byl změněn. Pořád je to rozpočet připraven vládou.

Rumci, pane Stejskale, řekněte něco, nebo se přestanu ovládat. :)
05. 01. 2010 | 15:18

Lukáš Bušina napsal(a):

Emissary: Vy jste skutečně ztracený případ. O tom, co znamenají závorky jsme se bavili už v prvním postu :-)

Zkusíme to jinak. Tentokrát mentorským tónem.
V roce 2007 byl skutečný schodek rozpočtu 66,4 miliardy korun podle metodiky ESA 95. Tento rozpočet ještě připravila vláda Paroubka. O tom kolik byl plánovaný tam nikde není ani slovo. Neumíte číst, pokud to tam vidíte.

pro 2010 je všem alespoň trochu inteligentním jasné, že se jedná o odhad, protože NIC JINÉHO NEŽ ODHAD NEJDE UVÁDĚT. To je jasné všem, co nemají vybrakováno.

Pro extra blbé. MFČR neuvádí schodek v metodice ESA 95, ale v metodice GFS 01. Tyto čísla také má ČSU a uvádí je ve svém makroekonomickém přehledu z kterého wiki opisuje.

REZERVNÍ FONDY A JEJICH UŽITÍ JE PRÁVĚ TEN ROZDÍL na který Sobotka upozorňuje.

A jak tak koukám, tak se mýlíme oba dva. Ty čísla, co tady Sobotka má se od ESA 95 liší.
http://epp.eurostat.ec.euro...
což znamená, že Sobotka skutečně nepoužívá ESA 95 jak jsem si myslel, ale jenom přičetl rozpuštění rezerv jak taky napsal. To není zrovna seriózní. Zavání to manipulací s fakty. Nicméně pokud se kouknu na čísla podle ESA 95 tak to vypadá takto

2005 - 107 mld
2006 - 85 mld
2007 - 24 mld
2008 - 78 mld

Takže z mé strany k Vám omluva, že jsem v Sobotkových číslech viděl něco jiného, než ve skutečnosti napsal (očištěné saldo o rozpuštění rezervních fondů).

Znovu opakuji. Na to, kde si skutečná salda podle metodiky IMF můžete najít jsem Vám napsal už v první reakci. Že stále máte potřebu uvádět další odkazy svědčí o mírné tuposti.

A Vaše citace je poněkud mimo - skutečná data, která jste tady prezentoval doposud nemají s ESA 95 nic společného. V ani jednom odkazu se s nimi nepracuje. Vaše odkazy uváději metodiky IMF.
05. 01. 2010 | 15:18

blue jay napsal(a):

Honzo 999?

Vy chcete aby agent ROKO vyhral? Co Vam to prinesese?
05. 01. 2010 | 15:21

Béda napsal(a):

Údaje uvedeny autorem článku zhruba korespondují se zprávou, která proběhla včera v českém rozhlase:

Ministr financí Janota uvedl, že schodek rozpočtu za loňský rok dosáhl k prosinci cca 93 mld. Ekonom Sobíšek soudí, že podle unijních kritérií schodek dosáhne 225-240 mld., což činí cca 6 - 6,5% HDP. Kritériem pro přijetí Eura jsou 3%.

Ministr Janota soudí, že příčinou takto velkého schodku
jsou výpadky v daňových příjmech, především u právnických osob, které činí cca 45 mld. Kč.
05. 01. 2010 | 15:23

Lukáš Bušina napsal(a):

Cajz: A kde říkám, že to Kalousek nevěděl? Ty útoky jsou relevantní. Ta predikce růstu se neupravila schválně - bylo před volbami a tak vládní strany (všechny) jsou velmi rády, když můžou papírově přikrášlit své výsledky a papírově vypadá schodek -60 rozhodně lépe než -220 pro potencionální voliče. O to tam šlo.

Proto mi příjde naprosto v pořádku, když opozice toto koalici mláti o hlavu.

Stejskal: OK :-) Jsem lehce nemocný tak jsem více labilnější.
05. 01. 2010 | 15:25

Béda napsal(a):

oprava: 193 mld.
05. 01. 2010 | 15:25

Nallthaniell napsal(a):

Zajímalo by mne, kde pan Sobotka, k takovýmto zajímavým číslům došel. Klasická deziluze a deinformace. Pomynu to, že se chlubí cizím peřím když říká, že něco připravovala ještě jejich vláda, protože poslední rozpočet na kterém se podílely byl ten z roku 2006, kdy se před volbamy slibovalo na obou stranách, díky tomu narostl shodek na krásných 98 mld. Do tohoto shodku je namočena jak ODS tak ČSSD. Potom je tu rok 2007 - 66 mld., rok 2008 - 19 mld. a nakonec rok 2009 - který ještě není dopočítán do důsledku. Ale trochu mi chybí aby tak pan sobotka uvedl roky předchozí kdy ekonomika rostla až o rekordních 8 procent, kdy byly krásné shodky. Ale začněme úplně od pama Klause.
1995 + 7 mld., 1996 - 2 mld., 1997 - 16 mld. pak pan Tošovský, Zeman 1998 - 29 mld., 1999 - 30 mld., 2000 - 46 mld., 2001 - 68 mld., 2002 - 46 mld., 2003 - pan Špidl - 109 mld., 2004 - pan Špidla a Gross - 94 mld., 2005 pan Gross a Paroubek - 56 mld.
Tolik čísla. Škoda že ve sněmovně se to hemží jen a jen bastardy, kteří sledují svoje zájmy a ne zájmy ČR, jinak by už totiž dávno muselo být uzákoněno, že rozpočet nesmí být deficitový nebo jemější a trochu krutější forma, že by byl plat zákonodárce přímo vázán na výsledky jeho práce. Vedete zemi blbě? Smůla dostanete almužnu. Samozřejmě by to šlo ruku v ruce s tím, že by se zrušily ptákoviny jako příspěvky, byl by jeden plat a z toho si zaplať vše co potřebuješ.
05. 01. 2010 | 15:28

Vilém napsal(a):

Podobně jako v Řecku i v ČR za sebou údajně spořivá pravicová vláda zanechala rozpočtovou spoušť, za niž by se nemusel stydět ani Kim-ir-sen. Pravice na celém světě v posledním období systematicky devastovala rozpočtové příjmy s cílem způsobit deficit, aby se pak mohly škrtat výdaje. Mechanická aplikace této destruktivní strategie v ČR ve vrcholně nevhodné chvíli, dokonce po vypuknutí krize (slevy na pojistném pro firmy) přivedla rozpočet zákonitě k rekordnímu deficitu - Kalousek by měl obdržet anticenu nejhoršího ministra financí. Ve skutečnosti všechny pravicové vlády z ideologických důvodů rozdávaly za zlomek tržní ceny kvalitní státní podniky, jejich působení opakovaně končilo ekonomickými problémy, zatímco ČSSD za Zemana bravurně zvládla krizi, ve které Klaus pohořel, a také vývoj HDP byl za poslední vlády ČSSD nesrovnatelně lepší než za Topolánkova vládnutí před krizí. Empirický závěr je jediný možný - ČSSD vládne úspěšně, pravičáci jsou neumětelové schopní jen drmolit formulky z laciných brožurek Liberálního institutu.
Přesto se v ČR s podporou mediální chátry udržuje stereotyp odpovědné ODS a rozhazovačné ČSSD. Mezi opatřeními by nemělo chybět odbourání daňových výsad pro média (při jejich kvalitě by stála za úvahu i spotřební daň).
05. 01. 2010 | 15:29

vlk napsal(a):

Pepa 3
přesně. O to šlo!

SuPe
ty s efakt ani trochu nestydíš napsat, co píšeš? ted y vlád a vlastně za nic nemůže, ale ta blbá VZP taky naplánovala růst a udělala sekyru??
Mimochodem VZP je sic e podnikatelský subjekt, tedy spíše "podnikatelský", ale navázaná na s tát. Jestliže stát plánoval +5% , těžko mohl její management plánovat něoc jiného.Nemyslíš?

Rumcajs
Ty už jsi s kutečně zmagořiil? Bošina ti to dává po lžičkách, aby tě nepřetěžoval, ale futr je to pro tebe opravdu moc velký?

Podle tebe dlouhodobá přípava rozpočtu omlouvá buď jeho vědomou vylhanost, na kterou sází Sobotka i já nebo jeho naprostou nekompetentnost a neumětelství o kterém mluvíš ty? Pro men ne. Budu s eopakovat. Vládu tam máme proto , aby řídila stát. Vláda má k ruc e velký a odborný technický aparát. Jestliže není schopna buď si opatřit nebo pochopit kvalifikované údaje, je to vláda triviálně hloupá a špatná.
Mámk disposici odhad odborů . Vydali k tomu dvoudílnou publikaci. Loni, než s e schvaloval rozpočet,. Predikují -2% . Játad yna Aktuálně nezávisle na nich také v době rozpočtu predikoval -2% . Ty jsi psal , že pokle sprůmyslu bud e -10%. Což by predikovalo HDP víc e než -2%. To všechnoje doložitelné. A vlád a dělala mrtvého brouka!
Ten Janotův Argument, kterým operuješ je naprostá blbost. že je lepší schválit rozpočet! Bylo by s e jelo na rozpočtové provizrium. ted y váýdaje roku 2008! A na jeho příjmy. Výsledke by byl býval výrazně lepší.
Emisárek blábolí o tom, že mandatorní výdaje by s emusely snížit. Houby! Stačilo ještě s rozpočtem ve zkráceném znění přijmout novely příslušných zákonů a bylo.
Konec konců - nejlepší ministr financí ve vesmíru prohlašoal, že mají instrumenyt pro posílení ekonomiky,kdyby byl kritický HDP a nedělal aspoň+2% HDP.. Ta nouzová opatření bylo rozpuštění rezerv ministerstev, které byly vytvořeny za socanů.Jinak nic. Také prohlašoval při schvalování, že když bud e třeba,bud erozpočet opraven a přijmuta opatření. Jenže s eo to ani nepokusil!! Ministerstva a všichni ostatní prožrali peníze, které s enevybraly a nemohly vybrat! A navíc s epodnikali zrůdnosti typu odpuštění DPH na auta podnikatelů, odpštění sociálky pro nízkopříjmovky,neplacení záloh živnostníky atd.atd. V situaci , kd y dramaticky klesají příjmy!!! Prostě nekompetentní chátra a kupováí voličů! Nic víc.
Miochodem, DaŃ z příjmu PO klesla o 40miliard. Prý vlivem krize! Naprostá blbina! Daň z příjmu PO byla závislá jak na doplatku k 30.6. tak na zálohách v roce 2009 na skutečnostech roku 2008, kdy na tom firmy,zhlediska celoroku byly ještě dobře! tohle je důsledek Kalosukovy myší díry, který jsem tu několikrát předvídal. Který umožňuje vyvádět peníze z firem za směšnou daň. Proto také daně z příjmu FO poklesly daleko méně, než by odpovídalo % nezaměstnaných.

Prostě česká pravice ,mající plnou hubu šetření a odpovědnosti a kompetence předvedla svou flagrantní neschopnost a neodpovědnost.
05. 01. 2010 | 15:29

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Co tim chtěl básník říci ?
05. 01. 2010 | 15:29

stejskal napsal(a):

Díky, pánové ;-) (a Vám pane Bušino přeju brzké uzdravení)

Pane Blue Jay, Vy jste jeden z mých nejoblíbenějších přispěvatelů ;-) Ale s tou obtížnou prací to nepřehánějte, je v podstatě dost jednoduchá: mám rád skoro každého, čím déle se zde s někým setkávám, tím více lnu ;-)

Libor Stejskal
05. 01. 2010 | 15:32

stejskal napsal(a):

P.S. Toho "hlupáčka" jsem Vám smazal, viz moje prosba výše.
05. 01. 2010 | 15:32

Lukáš Bušina napsal(a):

Musím odejít.

Emissary: Evidentně jsme se bavili oba dva o nečem jiném než Sobotka napsal. :)

Já o ESA, Vy o IMF, Sobotka o IMF očištěných o rozpuštění rezerv :-)

Ještě jednou omluva z mojí strany.
05. 01. 2010 | 15:33

Jirka H. napsal(a):

No, kdyby to Bohuslav Sobotka, napsal, co napsal a připojil by k tomu dlouhý seznam úsporných opatření, řekl bych si - budiž. Se zájmem bych si přečetl sociálně demokratické návrhy na zdravotní a penzijní reformu, úsporné opatření ve státní správě, seznam zbytečných agend, které by hodlali zrušit. Omezení mandatorních výdajů, aby mohli účinněji pomoci skutečně potřebným. Realita je ale jiná. Téměř to vypadá, jakoby závodili v tom, jak utrati i zbylé peníze. Nemám na mysli jen poslanecké rozhazování, ale i utrácení v krajích a městech, které mají pod palcem. V Brně se rozhodli vybudovat aqua park, koncertní sál, chtějí koupit lázně, vzali si půjčku 2,2 miliardy - to na šetření opradu nevypadá.
No a úplně mě dostala argumentace ohledně platů státních zaměstnanců. Tím, že se jim nesníží platy prý zachrání výpadek tržeb "nebohých" živnostníky! Větší kravinu jsem dlouho neslyšel...
Stejně to dopadne tak, že až Sobotka zasedne ve Strakovce, tak zase oznámí svým voličům, že volební sliby byly "poněkud" mimo ekonomickou realitu České republiky.
05. 01. 2010 | 15:33

vlk napsal(a):

Moucho
tebe už STejskal dávno zařazenýho má. Mezi obtížný a odporný hmyz.
Nathaniel
nebo jak s ejenuje ten bezva novej věrozvěst.
Čísla až do r. 98 mají jendu zásadní vadu. Jsou dle české metodiky. Což znamená , že obsahují příjmy, které dnes započítávat nelze /například privatizační/ a neobsahuje výdaje , které naopak obsahovat musí. Například ztrátu Konsole.

Takže si je vem a .. no nalož.
05. 01. 2010 | 15:34

PetrK napsal(a):

Sobotko, vy jeden žvanile, nějak se vám vytratilo, co jste prošustroval vy a vaši kumpáni za pitominy a nesmysly v dobách dobrých, a teď byste to házel na jiné. Mimochodem, jak by se na takové hospodaření dívala vaše movitá manželka?
05. 01. 2010 | 15:38

Jag napsal(a):

Zvýšení daní a snížení úroků je totální nepochopení dané situace v ekonomice.S takovou budou za chvíli úroky záporné a daně obrovské.......Tento koktejl dopadne katastrofou a všichni,kdo ho budou míchat budou odpovědní za totální kolaps hospodářství.Možná budou pak i souzeni.Moc bych se tomu nedivil.
05. 01. 2010 | 15:41

blue jay napsal(a):

Jirko H.

Za prve Sobotka neni ekonom. Je to politicky prostitut ktery proda svou dusi tomu kdo ma nejlepsi moznost uspet ve volbach.
05. 01. 2010 | 15:42

kozoroh napsal(a):

Kdybych měl možnost volit financministra, zvolil bych vlka.Je chytrej a je v pohádce.A umí obhájit p.Sobotku, což už je výkon z říše snů! Jako náměstky bych mu doporučil právě p.Sobotku(přece jen je to zkušený praktik) a k tomu p.Bušinu či Suchece.Jsou hodně dobří. P. Bušina by měl kumulovanou funkci, kterážto by obsahovala i sekci vysvětlování psaných textů úplným imbecilům.P. Suchec by měl na starosti jízdní družinu výběrčích daní od těch, co nechtějí přispět blahu všech a skrývají se v lesích.
05. 01. 2010 | 15:45

Jag napsal(a):

Petře K,žádné dobré roky růstu nebyly.Byl to statistický podvod-důkazem je snaha grosse dát lidem z růstu......a šlo to jen na dluh.tento růst byl v podstatě půjčená hromada písku a naši lidi jen přehazovali písek z jedné hromady na druhou.....v podstatě tedy žádný zisk....ale perfektní statistický ukazatel,jak se nám daří.Nakonec nám zůstal dluh za platy na této hladové zdi a dluh z koupeného písku.....Obohatil se akorát ten,kdo si při tom přehazování písku nějaký okradl.Jinak nikdo.To byl sociálně demokratický růst.Snad už to dnes každý odhalil.Byl to podvod.Když se z této hladové zdi žačlo vyplácet,tak se ukázalo,že nic nebylo,akorát to bylo na dluh.V podstatě šlo jen o to udržet se u moci,rozkrást natištěné bankovky a zřejmě je rychle směnit za zlato nebo jiné komodity.Takové máme politiky.
05. 01. 2010 | 15:47

Jirka H. napsal(a):

Jag:
Trefil jste to přesně. Zvýšení daní a snížení úroků, je stejné jako výzva - nepodnikej a nespoř!
Japonci si takový koktejl už vyzkoušeli a plácají se v tom dodnes...
05. 01. 2010 | 15:50

JC napsal(a):

kozoroh,
:-))))
05. 01. 2010 | 15:52

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Bojím se Vlku, že jsi napsal tolik blbostí, ža ne ně nemám ani dostatek času zareagovat.

Jako první, že Bušina tady něco podává po lžičkách. Bušina tu plácá, tak jak jsme zvyklí zcela mimo mísu.

Co se týká provizória, kdy by se jelo podle rozpočtu r.2008, tož mi řekni, jak by jsi to udělal, když mandatorní výdaje letěj raketově nahoru. Nechce se mi to hledat, ale řekl bych že Kalouskův rozpočet byl na výdajové stránce o 100 mld vyšší, než rok 2008.

Kterých výdajů si myslíš, že by se tento škrt týkal ? Nechce se mi porovnávat jednotlivé kapitoly, ale skoro se 100% jistotum říkám, že by to byly mandatorní výdaje.
Jestli máš jiné informace, či čas se v tom pohrabat, rád si tě poslechnu.

A nebavíme se o odhadech odborářů ale o odhadech ČSSD, protože ten pán co si tady hraje na chytrého, je bývalý ministr Sobotka za ČSSD a né odborář.

Daň z příjmu z PO - co máš na mysli tou myší dírou ?
05. 01. 2010 | 15:53

bob napsal(a):

to tupelo
mysli nejspis nejen na deti, ale i vnoucata

:-)))))))))

udělal bych vybračního smajlíka, ale nevím jak:-)
05. 01. 2010 | 15:55

hanah napsal(a):

Dotaz pro Karla

Co jsou hysterické výryvy ?
05. 01. 2010 | 15:58

kozoroh napsal(a):

Karle,
děláte z dnešní seance záznam?
05. 01. 2010 | 16:00

Zdeněk napsal(a):

Pane Sobotko,

co by pomohlo přepracování rozpočtu v lednu nebo v únoru 2009, o kterém píšete? Mohu vám napovědět: ještě větší skutečný deficit rozpočtu za rok 2009. Vaše populistické návrhy na řešení krize by totiž jenom zvýšily výdaje rozpočtu a tím i deficit. Je mi líto, že v tomto národě je tolik lidí bez schopnosti vlastního úsudku. Proto vám vaše demagogické hlouposti pořád berou.
05. 01. 2010 | 16:03

Béda napsal(a):

Rumcajs:

"Chytrému" napověz? Je to tam uvedeno doslova. Ekonom Sobíšek (a to asi nebude socialista) se v podstatě shoduje se Sobotkou.
Sám ministr Janota za hlavní důvod takto vysokého schodku (Janotu snad nepodezíráte, že to je socialista) pokládá výpadek na straně právnických osob zhruba ve výši 45 mld. Kč (jinými slovy naprosté selhání chemického ekonoma Kalouska).
05. 01. 2010 | 16:06

Fifík napsal(a):

Nevím, proč Sobotka píše blogy. Měl by se soustředit na negramoty a primitivy (působit na ně zejména v TV), na ty socdem žvanění a sliby platí - chce přeci vyhrát volby, o nic jiného mu nejde. Ani o naši zemi.
Pan Sobotka je suverénně nejnechutnější český politik. Nerad bych, aby můj zajímavý příspěvek cezor smáznul, takže nenapíšu všechny ty hnusné sprosté nadávky, které by měl pan žabokvak vyslechnou.
05. 01. 2010 | 16:12

SuP napsal(a):

kozoroh -
Dělá, ale neukáže.
05. 01. 2010 | 16:12

Dada napsal(a):

Tak co, Bohouši, za jak dlouho uděláš se svými pastelkovými kumpány měnu??
05. 01. 2010 | 16:13

Jirka H. napsal(a):

Zdeněk:
To co píšete, bylo podle mého názoru, hlavním důvodem proč Kalousek nechtěl otevřít rozpočet pro další "dopracování" a "upřesnění"...
05. 01. 2010 | 16:14

Silvia napsal(a):

Pane Sobotka,musím konstatovat,že Vaše ČSSD napomohlo k dalšímu prohlubování schodkům.A to tím,že ste shodili volby. Tento schodek je dlouhodobá práce všech velkých parlamentních stran.ČSSD a ODS.
05. 01. 2010 | 16:14

SuP napsal(a):

Bédo -
Myslíš, že právnická osoba bez zakázek má z čeho platit? Protože je právnická?
Vy jste věděli loni v prosinci kolik vydělám letos za celý rok?
05. 01. 2010 | 16:15

Gerd napsal(a):

Koukám, že můj příspěvek zcela zapadnul, když se zde opakují stále stejně mylné informace - jednou z pravicových řad, jindy z řad levicových. Zkusím jej zopakovat:
Příčinou gigantického schodku není jen krize, ale celý souhrn opatření, na kterém má větší podíl ODS, a menší podíl (ale také významný) ČSSD. Vezměme to postupně, údaje naleznete např.
http://aktualne.centrum.cz/...
Vlivem krize stát méně vybral na podnikové dani (o 44 mld) a o 38 mld na sociálním pojištění. Přitom ten propad 44 mld jde dílem za krizí a dílem za ODS a Kalouskem - díky reformy a la ODS! Celkem to dělá propad příjmů 89 mld.
Na druhou stranu státní výdaje vzrostly o 83 mld. Z toho 27 mld. navýšení důchodů o 10 % (vina padá na všechna parlamentní strany, nejvíce na ČSSD) a 26 mld. navíc na dálnice (Řebíčku a ODS díky!). Další detaily viz odkazovaný článek.
Tím je doložen schodek 172 mld. Kč. Zbytek jde na vliv účetní metodiky a rezervy na jednotlivých ministerstvech, kraje, atd.
I kdybych připustil, že celý propad 89 mld. Kč v příjmech státu je celý vlivem krize (a to není pravda, lví podíl má i reforma z dílny ODS a Kalouska), stejně to činí jen třetinu nynějšího schodku cca. 270 mld. Kč! A to je vylepšen příjmem 25 mld z EU.
Tedy 2/3 současného schodku, spíše však více, jdou na vliv celé české politické reprezentace, všech parlamentních stran. Větší podíl pochopitelně mají strany vládní.
Tvrzení, že za současný schodek může krize není pravdivé. Daleko větší podíl má mizerná činnost české vlády a českého parlamentu v uplynulých letech.
Hezké odpoledne všem!
05. 01. 2010 | 16:17

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Stále nechápu ?

Co stím má společného Kalousek ?
05. 01. 2010 | 16:21

Emissary napsal(a):

Bušino,

dlouho jsem to soukal z rukávu, ale nakonec jsem dospěl k tomu, že omluvu mohu přijat.
To jsem s velkým sebezapřením udělal asi hrdinský čin. :)

Ale příště raději jarpora zastupovat nebudu.
05. 01. 2010 | 16:28

Nicolas napsal(a):

Argumenty které uvádíte jsou doložitelné a známé. Zkrátka tvořivé účetnictví pan Kalousek a Topolánek opravdu ovládají a papír jak je vidět u nás opravdu snese všechno. Faktem je, že ČSSD přebírá po vládách ODS hospodářství a ekonomiku této země vždy v desolátním stavu. Snad se Vám to podaří opět nastartovat. Nebude to lehké a mám obavy, že konstrukce rozpočtu pro rok 2010 kterou zplodil opět pan Janota vychází zase z nereálných čísel (nepočítá se stagnací produkce, se zvýšenou nezaměstnaností, propadem příjmů v oblasti daní), takže až se sejde rok s rokem bude deficit opět vyšší než ten plánovaný. Jde o zásadní neochotu politiků sáhnout na zdanění příjmů horních 10 ti tisíc, zvýšení daní pro zahraniční korporace které i přes krizi vyváží své vysoké zisky ve formě divident (banky, pojišťovny atd), neutrácet za nesmyslné zbrojení a vojenské mise, neplatit předražené zakázky při stavbách dálnic, tunelů a metra, nevymýšlet blbosti jako je olympiáda, openkard, MS v lyžování atd. Zkrátka je nejvyšší čas začít šetřit tam kde se má a udělat něco pro obyvatele tohoto státu a ne jenom pro pár only rich občanů.
05. 01. 2010 | 16:30

Michal Macek napsal(a):

na tohle ma anglictina skvely vyraz - bullshit pane Sobotko!
05. 01. 2010 | 16:31

šaman napsal(a):

2 Karel : to nejsou " úspěšní a inteligentní voliči pravice " . To je pravicová arogantní banda. A na ni se povětšinou lepí všehochuť rozezlených trhovců.
05. 01. 2010 | 16:32

Béda napsal(a):

SuP, Rumcajs,

nejsem ekonom ale pokusím se laicky zodpovědět váš zajímavý dotaz.

Nejlepší ministr financí Kalousek v televizi v době kdy německá vláda veejně prohlásila, že v příštím roce očekává pokles ekonomické výkonnosti prohlásil, že žádnou krizi neočekává, že ČR díky ozdravěnému bankovnímu sektoru (ozdravily jej samozřejmě
pravicové vlády systémem zvaným bankovní socialismus) bude takovým ostrůvkem stability, konjznktury a prosperity.

Tomu odpovídala o koncepce státního rozpočtu, která počítala s očekávaným růstem cca +4,9%. Úměrně očekávaným příjmům byly upraveny a nastaveny státní výdaje.

Díky geniálním daňovým úpravám chemického Mirka, kupř. snížení daně PO (protože platí čím menší daně tím vyšší výběr) a nastavení stropu (rozuměj snížení povinného výběru)pojištění (aby nám podnikatelé neutekli do daňových rájů) + krizovým vlivům nastala sekyra někde na úrovni cca 6%.

Je to prostě "nejlepší" ministr financí.
05. 01. 2010 | 16:35

kozoroh napsal(a):

Pánové,proč ta hysterie?
Sobotka vypustil pšouk s vědomím,že při vší snaze už ho do trének nedostanete! "Chyby" je třeba neustále připomínat a "poctivě" popsat.Tento odnarození ekonom přece ví, kerá bije!
05. 01. 2010 | 16:37

Honza999 napsal(a):

blue jay

Nechci aby Rocco vyhrál. Proto budu po 20 letech podpory ČSSD volit letos bolševiky...
05. 01. 2010 | 16:38

kozoroh napsal(a):

Bédo.
Rovněž nejsem ekonom(naštěstí), ale právě proto bych byl velmi opatrný při používání rádoby veselých slovních spojení, byť je vyřkl "šéf".Z vašich úst zní ještě trapněji, než z úst autorových,plagiátore!
05. 01. 2010 | 16:43

kozoroh napsal(a):

Honzo999 huš!
A maž si udělat další IQ test!
05. 01. 2010 | 16:45

kolemjdoucí napsal(a):

Tak přátelé, konečně je jasné, jak si Rumcajz a spol představují ideální sestavování státního rozpočtu.

Za prvé, vlastně se jedná o zcela zbytečné byrokratické divadélko, protože na výdajích a příjmech to nic nezmění.

Za druhé, když už nás levičáci dokopali nějaký plán předložit, tak si zvolíme číslo růstu HDP jaké nám vyhovuje, vypočtěme závěrečný přebytek 100 mld a více, a pak seškrtejme daně skupinám obyvatel, které _skutečně_ vytvářejí hodnoty (např. Madoff, Řebíček čí Rumcajz), protože peněz má stát přeci dost.

Za třetí, dojde-li náhodou k tomu, že hospodaření státu se propadne do hlubokého schodku, je to vina socanů a krom toho se s tím nedalo nic dělat (viz bod jedna).
05. 01. 2010 | 16:50

radek napsal(a):

Béda

Váš komentář je naprosto přesný, avšak Vámi oslovení experti to asi nepochopí...
05. 01. 2010 | 16:50

V. napsal(a):

A čemu se tak blbě smějete pane Sobotka, vždyť to je k pláči....
05. 01. 2010 | 16:53

Honza999 napsal(a):

Kozoroh

Tak mi poraďte, koho...

Kalouska (mafiána z příbramské rodiny)?

Langera (mafiána z olomucké rodiny)?

Bursíka (mafiána samotáře podržtaku ODS)?

VV (mafiány amatéry)?

Nácky?

KOHO?
05. 01. 2010 | 16:53

Jag napsal(a):

Nakonec bysme měli děkovat krizi a Topolovi-to byl jediný volební slib co dal,že zprůhlední státní finance,že přišel k moci.Jak udělal daňové změny-které potřebují peníze,stejně i tak důchodová reforma a najednou se ukázalo,jak to s námi prostě ČSSD hrála.Prostě jeden velký podvod.To je celá pravda.Kdo ještě věří na výkonný růst ČSSD ekonomiky musí být leda blázen.Byla to klasická hladová zeď se vším všady.Nakonec když to prasklo,tak se ukázalo,že v ní prachy nejsou,nikdy nebyly a dluh na naákup růstu vytvořený,byl ještě rozkrádán.
05. 01. 2010 | 16:58

Jag napsal(a):

Tedy chtěl jsem říct, jediný slib,co Topol splnil.
05. 01. 2010 | 17:00

RA napsal(a):

sodruhu Sobotko, mohl byste objasnit, kterým osobám odpouštíte placení daní ? Ano, narážím na případ pana STBáka Dvořáka / dnes hoteliera/, kamaráda vašeho předsedy Paroubka, kterému shodou náhod /zřejmě/, vystrojil pan Dvořák veselku.
Myslíte si , soudruhu Sobotko, že to odpuštění daní v řádech milionů také přispělo ke schodku státního rozpočtu ? Je to ale od vaší oranžové strany nehezká politika vůči občanům, že.
05. 01. 2010 | 17:02

kozoroh napsal(a):

Neporadím, milý Honzo999.Tady se řeší, kdo víc zprznil rozpočet.Byť i to je součástí permanentího předvolebního boje.Vašemu naturelu to zde bude vyhovovat.Většina bloggerů je levých.
05. 01. 2010 | 17:11

Paroubek napsal(a):

Bohouši, sakra, málo úderný.
Ods může za všechno zlé.
Jak vás to učím?
05. 01. 2010 | 17:14

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Málo kdo je tu ekonom. Ale jestli něco tvrdím, tak to musím být schopen doložit.

To Vy,ani Gerd nejste .

Kolik byl výběr daně za PO za Sobotky ? Víte to ?

Zcela jistě ne.

Víte o kolik klesly daně z příjmu PO za Kalouska a kolik to dělá při lineárním výběru ? Zcela jistě ne.

Víte kolik dělaly úpravy daňových nákladů pro podniky ? Zase a opět zcela určitě ne.

Víte kolik sociálních nákladů ze státu na podniky bylo převedeno na podniky ?

Tak mi prosím vysvětlete, jak vůbec můžete něco tvrdit ?

Třeba Vám stím radek nebo šaman.
05. 01. 2010 | 17:15

Karel napsal(a):

ČLÁNEK PRO ČESKOU (PRIMITIVNÍ) PRAVICI :
http://blog.ihned.cz/machac...

Joseph Stiglitz o lekcích roku 2009 a obrácených Jánošících

Pro začátek ze zdroje, který obvykle necituji. List China Daily (v záhlaví má „China's global newspaper") uveřejnil názor amerického ekonomického nobelisty Josepha Stiglitze, kterého má obzvláště v oblibě Václav Klaus zejména pro jeho kritiku české privatizace a toho, co následovalo po ní.

Zde je stručné shrnutí. Nejlepší co může být řečeno o roce 2009 je, že mohl být daleko horší, protože jsme nespadli do propasti, na což to docela vypadalo koncem roku 2008. Světu se dostalo důležitých lekcí, i když za zbytečně vysokou cenu, tedy na úkor současné a příští prosperity.

První lekce je, že trhy se samy neopravují. Bez adekvátní regulace zkrátka tíhnou k excesům. Neviditelnou ruku trhu jsme neviděli proto, že žádná neexistuje.

To, že se bankéři řídí vlastním zájmem (hamižností) nezvyšuje společenský blahobyt, neposloužilo to ani akcionářům, ani majitelům domů, kteří o ně přišli, ani důchodcům, kteří přišli o své úspory v podobně cenných papírů.

Státní záchranná síť, která má pomáhat lidem v nouzi, byla štědře rozšířena na komerční banky, investiční banky, pojišťovny, automobilky a dokonce leasingové společnosti. Nikdy nebylo tolik peněz přesunuto od "mnohých" k "několika". Jsme zvyklí na to, že vláda přesouvá peníze od bohatých k chudým. Vloni jsme viděli transfery od chudých k bohatým. Obyčejný daňový poplatník viděl, jak jeho daně končí v podobě bonusů v kapsách bankéřů (u nás doma bychom to mohli nazvat princip obráceného Jánošíka - pozn. autora). Ospravedlněním mělo být, že banky obnoví svou úvěrovou aktivitu, což se ovšem nestalo.

Program na záchranu bank doprovázelo velké pokrytectví. Ti, kteří hlásali fiskální zdrženlivost pokud jde o sociální programy pro chudé, najednou horovali pro welfare program pro banky a ti, co horovali pro transparentnost tržních principů se najednou brali za netransparentní asistenci bankám. Ti, co obvykle horují za "odpovědnost" a "skládání účtů" jsou nyní svědky odpouštění dluhů finančnímu sektoru.

Druhá lekce podle Stiglitze je, že lépe rozumíme principu "too big to fail" ve světě financí. Když hráči vyhrávají, odnášejí si zisky. Když prohrávají, platí to daňový poplatník.

Třetí lekce je, že keynesiánské politiky fungují. Země jako Austrálie, které schválily stimulační programy včas, se nejrychleji vymotaly z recese. Jiné země byly svědky ortodoxních receptů, zpravidla ze strany těch, kteří krizi způsobili.

Čtvrtá lekce je, že měnová politika se nemůže soustředit pouze na inflaci, ale musí sledovat také, co se děje na finančních a nemovitostních trzích.

A pátá lekce se týká inovace. Ne každá inovace vede k efektivnější a produktivnější ekonomice. Důsledkem finanční inovace je, že miliony lidí přišly o dům. Finanční inovace vyžila vykořisťování méně informovaných a byla přímo využívána k obcházení regulací a účetních standardů.

Můžeme jen spekulovat, proč si vlivný Stiglitz vybral k publikaci svého textu právě China Daily. Možná je to jen proto, že ho dobře platí. Spíše ale jde o potvrzení nejdůležitější geopolitické změny vycházející z ekonomické krize. Západ (a Amerika především) definitivně ztratily morální nárok poučovat svět o tom, jak se má ten kapitalismus správně dělat. A na každém takovém textu si Číňané rádi smlsnou.

Paradoxem budiž, že v Číně žádný sociální stát a starost o chudé "jak ji známe" neexistuje. Postarat se o chudé, slabé, staré a nemocné je věc a povinnost každé rodiny.

Další poznámka se týká českého diskursu. U nás nikdo žádné banky zachraňovat nemusel, takže nemůžeme být svědky pokrytectví, kdy na jedné straně někdo hájí bonusy pro manažery a na straně druhé škrty sociálních dávek. To je sice dobře, ale faktem je, že poněkud ztrácíme kontakt s tím, o čem (a proč) se ve světě mluví.

Máme tu ale jiný paradox. Ti, co tvrdili, že žádná krize neexistuje, ti, co říkali, že jsme před ní chráněni, ti co poučovali svět o dluzích a ti co způsobili dramatický schodek loňského rozpočtu, jsou dnes největšími kazateli rozpočtové kázně.
05. 01. 2010 | 17:19

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

Neříkala ti náhodou maminka, ty můj malej chudinko, co ty si jenom proboha počneš , až já tady nebudu ?
05. 01. 2010 | 17:19

Karel napsal(a):

STRUČNÝ VÝCUC PRO SUPA, RUMCAJSE, Kozoroha a další polovzdělané (o to více uřvanější) bijce české "pravice"

****
Máme tu ale jiný paradox. Ti, co tvrdili, že žádná krize neexistuje, ti, co říkali, že jsme před ní chráněni, ti co poučovali svět o dluzích a ti co způsobili dramatický schodek loňského rozpočtu, jsou dnes největšími kazateli rozpočtové kázně.
05. 01. 2010 | 17:21

kozoroh napsal(a):

Game over! Končím diskuzi!
Všichni už se vykecali, tak alou!A výsledek je jako vždy:Modří ptáci dostali na prdel, protože byli opět shledáni univerzálními viníky.Pokud jste prochlastali výplatu,náhradu žádejte na Jánském vršku-tam je příčina.
Oranžoví(spolu s rudými)opět drtivě zvítězili, neboť dobro vždy vítězí!Tak vylezte z příkop a huš do práce!Musíte nabouchat chechtáky pro modráky, aby vám mohli nahradit ty prochlastané výplaty, vy tajtrlíci!
Howgh!
05. 01. 2010 | 17:26

Rumcajs napsal(a):

Karel:

Znáš rozdíl mezi finanční krizi a krizí ?
05. 01. 2010 | 17:26

Rumcajs napsal(a):

Emissary:

Za Tvůj výkon by jsi zasloužil minimálně pochvalu do P. Stejskala. Ono si dopisovat s Bušinou a neutrousit ani jedno sprostý slovo, to chce silný karakter.
05. 01. 2010 | 17:29

SuP napsal(a):

Gerd -
Nezapadl, ale jste si svou argumentací tak jist, že není proč oponovat.
Nicméně vy si opravdu myslíte, že kdyby daně (a další snížené odvody) zůstaly na úrovni roku 2007, že by odbyt byl vyšší a schodky by nebyly?
Zkuste pochopit, že když firma jede na volnoběh a propustila 70% lidí, zaplatila jim odstupné, platí zálohy na daně a odvody a musí platit aspoň nejnutnější pohledávky, aby ji věřitelé neposlali do konkursu, nezaplatí žádnou daň z příjmu, protože je ve ztrátě. A je jedno, jestli ztráta je milion při dani 23% nebo při dani 21%.
Dokonce se ta ztráta bude likvidovat několik let a pořád nebudou daně, dokud nebude zase zisk. takže sazba je v současné situaci vedlejší.
05. 01. 2010 | 17:29

Rumcajs napsal(a):

Kozoroh:

Dyk já vidím akorát jejich záda.

Úplně vzádu vidím Bušinu, následovaného Vlkem a zavírá to Béda s Karlem.

To chce spíš famfáru.
Tatatatáááááááááááá
05. 01. 2010 | 17:31

Jirka H. napsal(a):

Jag:
Mám trošku problém ohledně vašeho tvrzení o úrocích, zisku apod. Zisk není základem tržní ekonomiky, ale parametr, který vypovídá o rentablitě podnikání. Negativní dopad neopodstatněnně nízké úrokové míry, takové, která nezodpovídá realitě tkví v tom, že vytváří u jednotlivých aktérů na trhu dojem, že jsou bohatší, než je tomu ve skutečnosti, že úspory jsou vyšší apod. Na základě těchto falešných signálů se lidé pouští i do projektů, které nejsou ve skutečnosti rentabilní. Vytváří se bublina, boom během něhož dochází k plýtvání zdroji na vzdušné zámky - vámi trefně popsané přehazování písku z jedné hromady na druhou. Záliba politiků v nízkých úrocích je logická - levnějšími penězi mohou dočasně úplácet své voliče a pomocí následné inflace umořit dluhy a skrytě zdanit obyvatelstvo. Jinak příliš nízké úroky odrazují od spoření a podněcují život na dluh, obzvlášť když největším věrozvěstem života na dluh je sama vláda.
05. 01. 2010 | 17:32

george napsal(a):

Pan Sobotka je šprýmař. Udělal nám tabulku rozpočtů od roku 2007, aby jsme věděli, co je to ta ODS za hospodáře. Jen blbci mu to mohou žrát. Pane Sobotko, co takhle udělat tabulku od roku 1998 až do roku 2006, kdy šafářovali socialisti a on jako strážce pokladny. Hned k tomu ale přiřadit HDP a počet nezaměstnaných. To se to rozhazovalo poddaným, když se mělo šetřit na horší časy, jako jsou objektivně nyní. A tak jedna otázka na závěr: bylo vůbec nutné v době prosperity plánovat a vyrábět obrovské schodky? Odpovím si sám, bylo, protože ty hlasy se přece koupit musí - jako dnes.
05. 01. 2010 | 17:37

SuP napsal(a):

Karle -
Už sedíš dneska na třetí židli! Vzpamatuj se. A najez se.
05. 01. 2010 | 17:38

kozoroh napsal(a):

Karle.
Sice jsem ukončil diskuzi,ale přece:
Soustavně se zde manipuluje pojmem krize a to v tom smyslu, že krizí byla v našem prostředí krize FINANČNÍHO sektoru.Nebyla a není.Takových účelových manipulací se zde zleva vyskytuje soustavně přehršel.Neustále lehce dopilováváte fakta tak, aby vešla do vašeho rámečku.Pro mnohé vypadáte jako Pat a Mat při tapetování, ale vám to šméčko vyhovuje.Líp se to pak notuje.
05. 01. 2010 | 17:38

Jirka H. napsal(a):

Ale Karle, neviditelná ruka zafungovala, poslala Lehman Brothers do kytek, pak se na ni vrhli politici se svými přítelíčky z podnikatelské sféry a podobnou ozdravnou kůru už ji nedovolili...
05. 01. 2010 | 17:40

Béda napsal(a):

Rumcajs,

říkal jsem, že nejsem ekonom. Vycházel jsem z tvrzení Sobotky (soc. demokrat), Janoty (bez politické příslušnosti patrně inklinuje k TOP09), Pavla Sobíška (hlavní ekonom Uni Credit Bank).

Myslím, že pro vás by bylo relevantní, jedině kdyby se autoritativně vyjádřil "nejlepší" ministr financí Kalousek, kterého číslům přece "lze věřit", protože jako křesťan již mockrát osvědčil svoji pravdomluvnost a odbornou fundovanost a je živoucím potvrzením pravidla, že stát (pokud jej vede on) je tím nejhorším hospodářem.
05. 01. 2010 | 17:42

Béda napsal(a):

vsuvka: pokud jej v oblasti financí vede on...
05. 01. 2010 | 17:45

george napsal(a):

Přátelé, najde se tu fundovaný ekonom na rozdíl ode mne, kdo by nám pro zasmání udělal tabulku, jak by vypadal státní dluh, kdyby jsme vynechali celých 8 let vlády socialistů a Topolánek by fiktivně navázal na parametry hospodaření Klause. Vsadíme si, jestli by to bylo horší, nebo lepší?
05. 01. 2010 | 17:46

Béda napsal(a):

george,

Island nebo Lotyšsko?

Takovou otázku byste neměl ani v duchu pokládat. Je to zjevná podpásovka.
05. 01. 2010 | 17:49

SuP napsal(a):

Karle -
Krize a "finanční krize", demokracie a "socialistická demokracie" je ROZDÍL. Jako mezi kazajkou a "svěrací kazajkou".
Sám píšeš, že naše banky nepotřebovaly zachraňovat. Jsou v pořádku dodnes a bez sanací, narozdíl od těch všude kolem. To znamená, že finanční krize tu není. A hospodářská přišla zvenku.
05. 01. 2010 | 17:52

george napsal(a):

Bédo, já to myslel jako trouba na velkou ekonomiku vážně. Kdyby se spočítalo, že pokud by tu vládla nepřetržitě Klausova ODS (8 let vlády socialstů by pomyslně neexistovalo), zda bychom na tom byli lépe, či hůře. Tím by se prokázalo, kdo je schopen lépe hospodařit a tomu dám hlas.
05. 01. 2010 | 17:54

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Já nic takového nepotřebuju.

Mě naučili ve škole do pěti a tak vím, že Sobotka, Paroubek...plácaj totální kraviny.

Pro mě spíše zůstává záhadou, jak se k týhle imbecilní kampani mohl připojit inteligentní Vlk.

Stáří je prostě svinstvo !
05. 01. 2010 | 17:56

Emissary napsal(a):

Odpovím lakonicky,

díky Rumci. :)

procodings camp
05. 01. 2010 | 18:00

almost glossed napsal(a):

Rumcajs napsal(a):

Karel:

Znáš rozdíl mezi finanční krizi a krizí ?
05.01.2010 17:26:21

Rumcajzi, nelžete, ti vaši modří nikdy nemluvili o "finanční krizi". Je na to dostatek důkazů v archivu na webu ČT.
05. 01. 2010 | 18:01

Rumcajs napsal(a):

Tak si čtu v tom pravicový tisku a tady píšou, že Hašek a Onderka vyhráli v tombole na akci, kterou pořádala firma co dostává zakázky od města, automobil Ford Fiesta a zájezd do Egypta pro dvě osoby.

Ta pravicová banda placená mezinárodníma korporacema už neví, jak zastavit rostoucí oblibu ČSSD.
05. 01. 2010 | 18:02

kozoroh napsal(a):

Rumcajsi,
Vlk už se asi odpojil.A popravdě mne taky udivuje, jak zrovna on může obhajovat ty bludy.Ale manipulovat fakty umí taky.Všimni jak šikovně občas něco vystrčí, občas zastrčí, nebo neukáže a jak náramně dobře umí dělat časové výřezy!Umí, to se musí nechat.
05. 01. 2010 | 18:03

Rumcajs napsal(a):

a.q.

Ukaž ty důkazy.
05. 01. 2010 | 18:04

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Říkala. A já ji na to povídám: "Maminko, až tady Rumcajs nebude, tak si najdu jinýho kašpara z Bohnic, kterej má na cimru zavedenej internet."
05. 01. 2010 | 18:05

Rumcajs napsal(a):

kozoroh:

Jestli on nepracuje v žoldu ČSSD.

Doba je těžká a každá kačka se hodí.
05. 01. 2010 | 18:06

SuP napsal(a):

Rumcajs -
To bylo jinak. Byla to dobročinná akce ta tombola, tak si půlku kupónů koupil Onderka a půlku tem druhej. Chtěli bejt nejvíc dobročinný.
05. 01. 2010 | 18:06

almost glossed napsal(a):

Rumcajs:

http://domaci.ihned.cz/c1-2...

Stačí takto nebo mám pátrat dále? Ale pozor, bylo by to pro vás vzteklé trapné.
05. 01. 2010 | 18:09

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Když už člověk neví kudy kam, tak přijde SuP a všechno je najednou jasný. Jako třeba ty kýble.

To jsem rád Supe, že jsi mi to vysvětlil. Přeci jenom člověk potřebuje v životě nějaký pevný bod a ten se mi nebýt tebe málem zhroutil.

P.S.

Jinak dobrý. Docela jsem se zasmál.
05. 01. 2010 | 18:11

stále rebel napsal(a):

V roce 1998 byl deficit veřejných financí 15 % k HDP.
Vytunelované podniky, vykradené banky, miliony nošené v igelitových taškách nošené do stranické pokladny.
V EU byl slušný růst HDP u nás propad (- 2 %).
Doporučuji pohled na graf str 17.
http://www.mfcr.cz/cps/rde/...
V takovém stavu předávala česká pravice (ODS) svou vládu v roce 1998.

Doporučuji ještě k zamyšlení, jaký by byl asi současný schodek veřejných financí, kdyby především okolní státy nezavedly finanční stimuly jako například šrotovné.
05. 01. 2010 | 18:12

Michaela napsal(a):

Pane Sobotko, nechtěl by jste emigrovat?
Pan Gross, který nám daňovým poplatníkům ušetřil tolik pěnez super rozpočtem Vám jistě poradí, kam se zdejchnout...
05. 01. 2010 | 18:12

vlk napsal(a):

Mno je zajímavé jak tu hoši zprava
Emisárek, jar por, Rumcajs,kozoroh - ty na které jsme zapomněl nechť mi velkorys odpustí - soutěží o titul Krále komiků....

Karle

parádní článek! Nicméně - nebud e pochopen. Protože je složitější než původní blog Sobotkův.
Přesto je parádní.

Rumcajs
všimnul sis u letošního rozpočtu, že šlo sněmovnou protlačit určité věciv souvislosti s rozpočtem?
Nic nebránilo Topolánkovi a Kalouskovi, §aby sněmovně nabídli úsporný rozpočet. Aby prostě zákon o rozpočtu doprovodili balíkem úsporných opatření. Aby schválené navýšení mandatorních bylo negováno novelami zákonů. Pokud by se tonepodařilo protlačit, měli možnost jít do rozpočtového provizoria Které představovalo rozpočet s růstem HDP NULA. Prostě přidat s e k levici a rozpočet nechat padnout pod stůl. Co by s ebylo stalo? že by prostě s ejelo podle úsporného plánu. V Pokud by levic e krátkozrace začala ječet, mohli pánové Topolánek a Kalousek předstouit někd y v březnu před sněmovnu a sdělit národu - vidíte , kdo měl pravdu? podívejte s e , jak chce ten s tou bradavicí rozhazovat! všechno bylo jasné. Ale buď byli natolik nekompetentní, že opravdu věřili tomu, co dali dosněmovny jako rozpočet nebo prostě zkusili drsnou a drzou habaďůru s rozpočtem. S jednoduchým kalkulem - že před volbami se nepopulární věci nedělají a že se vymluví na krizi.
A teĎ ybch byl docela rád Zarostlíku, kdybys zapomněl na chvíli na ideologii. A zkusil přemýšlet nad touhle variantou:
Varianta jak Topolánek sežral Kalouskovi udici i s navijákem:

Kalousek, alespoň podle mně dostupných chodbových řečí připravoval novou stranu už nejméně od jara 2008. Spolu s těmi, kterým lidovecký UV nebo co to mají po Kalouskově afeře s komouši sdělil, že už s epříště do parlamentu nedostanou, protože Kalouskovi nebránili v tom excesu. Což byli skoro všichni lidovečtí poslanci. Minimálně Šuster, Severa, Parkanová.. a s amozřejmě, že Kalousek. kalousek je pro mne , spolu s Bursíkem nejprotřelejší ....... na české politické scéně. věděl, že musí najít pro svou partaj místo. Nalevo jít nemohl, ve středu jsou lidovci a pokud by předložil krizový rozpočet, pak by pravic e jej brala JAKO DÍLO TOPOL8NKOVY vlády - ted y , že by to mělo značku ODS.
Takže vymyslel tuhle boudu. Kdy mu všechno klapalo.
1- Před volbami se nedělají nepopulární opatření
2- bud e to průval, ale vymluvíme s ena krizi.
3- když to bud e velký průval , odskáče to hlavně ODS. Má největší zodpovědnost.
4- konzervativní voliči a voliči hodně napravo budou ODS znechuceni.
5- když potom vystoupím jako odpovědný hospodář, vezmu tuhle voličskou základnu ODS
Mohu zaujmout pozici vpravo od ODS
6- voliči, které tady naberu jsou ti, kteří prostě unesou jakéoliv škrty sociálních výdaj, protoež jsou buď opravdu za vodou nebo si myslí, že jsou za vodou.Mohu tedy navrhovat škrty úplně všeho a nic z voličského elektorýtu neztratím.
7- ODs při škrtech nebud e schopna garantovat nic ani svým "klientům" kmotrovského typu, protože veřejné zakázky budou osekány. Klienti budou hledat nového patrona, protože ODS nebud e schopna dostát svým slibům...

A Topolánek mu to parádně sbaštil.
Tomu říkám dokonalý projekt. Udělal z ODS de facto centristickou partaj a sebral jí tvrdé jádro nebo aspoň část.....

Hlavně , že si vašnostové chválíte....
Já být Topolánkem , tak s e fackuji, kdykoliv s i vzpomenu, že jsem Kalouska udělal ministrem financí!
05. 01. 2010 | 18:13

Rumcajs napsal(a):

a.q.

Karel psal o tom, že ti co hlásali, že tu ekonomická krize nebude, jsou největšími zastánci rozpočtových škrtů.

To třeba neplatí o Havlovi, kterej tady na blozích psal to samé. A to prosím nebyl ani ministr financí, který to má v popisu práce.

Jinak těch lidí, kteří tu psali o finanční krizi, jako třeba Sedláček,Michl... a zároveň nabádají ke škrtům, těch tu bylo mrak.

Takže opět nemohu souhlasit s Karlem.
05. 01. 2010 | 18:22

SuP napsal(a):

Rumcajs -
Když vidím, jak kamarád tápe, jdu a vysvětlím. Bacha! Ale jen dyš vim!
05. 01. 2010 | 18:24

almost glossed napsal(a):

Vystoupení M.Kalouska k ekonomické krizi:
11.12.2008 (!)

"Po tom včerejším dnu otevřu-li Hospodářské noviny a čtu titulek „Kalousek riskuje deficit 140 miliard“ a je-li to jako hlavní titulek na otvírací stránce deníku, který se tváří jako hospodářsky prestižní, tak musím veřejně říct, že to je poplašná zpráva, kterou dementuji.

Ale jestliže výjde titulek, hlavní titulek na hlavní straně Hospodářských novin, že Kalousek riskuje deficit ve výši 145 miliard, tak samozřejmě hrozí významné riziko, že by ti kteří si rozvážně Hospodářské noviny nekoupili, na tom pultě uvidí ten titulek a je to poplašná zpráva.Já jsem nyní povinen pohlédnout do kamer a říct novinám, není to pravda, nevěřte tomu. Je to poplašná zpráva. Není možné, že by tato vláda připustila deficit v trojciferném čísle. Není možné že to byl deficit větších než 100 miliard korun. Mrzí mě to o to více, když se pak ten text pregnantně přečtou, tak ten text je v zásadě velmi solidní. Nesolidní jsou ty titulky, které jsou z něj vypreparovány. Bych chtěl při této příležitosti poprosit nakladatele a šéfredaktory deníku, nedevalvujte poctivou práci svých redaktorů krvežíznivými titulky, kterými sledujete větší prodejnost svých deníků. Mohli jste napsat 180 miliard, třeba by to bylo prodejnější a bombastičtější. Byla by to úplně stejná pitomost." atd. atd.

Veselé je to.
Tragické je to. Zejména ve srovnání se skutečností, kterou už známe.

A tady někdo pořád vytahuje Kalouskovu chabou a lehce vyvratitelnou "obranu" o "finanční" krizi.

http://www.vlada.cz/cz/medi...
05. 01. 2010 | 18:26

Petr Havelka napsal(a):

Nejsem ekonom, ale přeci jen.

Je markantní rozdíl mezi

A: schodkem státního rozpočtu (SR) při růstu HDP

B: schodkem SR při poklesu HDP
Vezmete-li v ůvahu, že za doby "panování" ČSSD byly rekordní růsty HDP tedy 5% +/- a PŘESTO docházelo ke schodkům SR. Zvláště pak k růstu MANDATORNÍCH výdajů 80%.
Co si mám o hospodaření ČSSD myslet!

Pohled rozumného hospodáře mi velí mít skóre 0:0 nebo lehce přes.

To, že Kalousek přepískl "plánování" je jasná věc, ale rozumný člověk mu to z DNEŠNÍHO pohledu nemůže vyčítat. Připomíná mi to "ať se stane co se stane, vždycky se najde někdo kdo to říkal, čekal, věděl, tušil ..."

Z té samé kapsy je známá výčitka na adresu tehdy vládnoucích, kteří tvrdili, že nás se krize nedotkne. Pokud vím v té době probíhaly runy na banky. Tehdejší výroky patřily do soudku "nevyvolat paniku". Bankovní krize v onom okamžiku ČR nehrozila.

Něco jiného je ovšem přelití bankovní krize v hospodářskou, tam lze jistou dřímotu zaznamenat:)

Takže si shrňme Sobotka nasekal dluhy při růstu HDP, což je vážná chyba.

Měl by skromě mlčet, ale má drzé čelo.

Problémem SR v současnosti jsou MANDATORNÍ výdaje, které extrémě narostly při vysokém růstu HDP a tečka.
05. 01. 2010 | 18:29

Emissary napsal(a):

A co vlku,

trápí tě, že neodpovídám? To je proto „kamaráde“,
že tvým názorem kompletně (komplexně) pohrdám.

Zkus vyblábolit něco, co má cenu, co by stálo za to, abych se tím zabýval. Zvedl jsem ti rating, takže Bušina či Honza999, s nimi se nemůžeš srovnávat, jsi výš. :)
05. 01. 2010 | 18:32

almost glossed napsal(a):

"V každem případě opakuji, že není třeba se bát. Neexistuje žádný objektivní důvod domnívat se, že se česká ekonomika dostane do krize. Dojde jen ke zpomalení růstu, to znamená, že budeme stále bohatnout, jenom už nebudeme bohatnout tak rychle. Žádná mimořádná opatření teď nejsou zapotřebí, proto také žádná neuplatníme."

Miroslav Kalousek
9. 10. 2008

http://www.kdu.cz/default.a...
05. 01. 2010 | 18:35

Jirka H. napsal(a):

vlk:
Kalouska jako pleticháře nepodceňuji, ale zdá se mi to příliš komplikované. Přesto je to možné a zní to logicky. Co si nedokáži představit je rozpočtové provizorium - to by byl řev, zejména kvůli tomu, že by znesnadnilo až vyloučilo čerpání evropských fondů... To by si o ODS nikdo ani kolo neopřel.
05. 01. 2010 | 18:36

almost glossed napsal(a):

Chce ještě někdo používat k argumentaci slova lháře?
05. 01. 2010 | 18:37

SuP napsal(a):

Vlku -
víš, co je prdel? Jak Ty si myslíš, že voliči ODS jsou stejný slepice jako ty naproti. Že ODS způsobí schodek a ztratí voliče. To by ale museli bejt stejný jak jsi minule (2006) předvedl Ty, když jsi trestal socany.
Za sebe Ti musím říct, že by mě moc překvapilo, kdyby se mezi náma našel někdo, kdo by nevěděl, že bude průser. My totiž netvoříme ve věžích ze slonoviny.
A ještě další hlod, jak mohl Kalousek v prosinci 2008 vedět, že někdo sestřelí v březnu vládu??? Že budou volby????
05. 01. 2010 | 18:38

*** napsal(a):

Tak nám napsal Bohuš, paštika Májka - mamájka. Není to už ovanulé? Ale psát umí, to se musí nechat. Havel Jiří také občas píše. Následná diskuse dopadne v obou případech stejně - jako když přijeli Přemyslovci na Libici a později i na Vraclav.

Vraždění neviňátek hrozným vlkem.
Hlavní ale je, že se vlk nažral a kozy zůstaly celé.

Teď už si jen můžeme přát, aby napsal blog pan hokejista Šlégr o tom, jak Miloš Zeman chce škodit v Ústeckém kraji. Hokejista to přece musí vědět ne?
05. 01. 2010 | 18:40

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Evidentně jsi si stím dal práci Vlku, ale takových konstrukcí by mohlo být...

Ale vraťme se k meritu věci.

1.Já tvrdím, že tzv.Kalouskova rádoby reforma nechala celkovou daňovou zátěž takřka netknutou a nezpůsobila žádný drastický výpad v přjmech SR.

2. Úvahy o tom, proč Janota a Kalousek dali do sněmovny právě takový rozpočet mohou mít nekonečně mnoho verzí a každá si může dělat nárok na pravdivost, ale faktem zůstává,že schodek by byl stejný a nebo ještě větší.

3. V situaci kdy ODS neprotlačila sněmovnou ani zdravotní reformu, bylo jasné, že žádný škrt neprojde. To mi snad Vlku potvrdíš.
Jestli chceš nějakou konstrukci, tak co třeba že se ODS a ČSSD domluvili, nechali padnout vládu a špinavou práci nechali na úřednících. Ale ČSSD nakonec nedodržela dohody a začale ve sněmovně tlouct politickej kapitál.

Co říkáš ?
05. 01. 2010 | 18:42

kolemjdoucí napsal(a):

Petr Havelka:

Máte smůlu, v roce 2008 ekonomika ještě výrazně rostla, ale duo T&K beztak udělalo schodek 78 mld, to je třikrát více než v předchozím roce, kdy se ještě jelo podle Paroubkova rozpočtu a zákonů.
05. 01. 2010 | 18:44

Emissary napsal(a):

Pro: Petr Havelka

Nejste ekonom, ale píšete dobře. Sám bych to lépe nenapsal, i když jsem poloviční (ekonom).
Vlastně nevím, jsem ve warpu všechno, čím bych chtěl být, být.
05. 01. 2010 | 18:45

stále rebel napsal(a):

O štědrosti či neštědrosti našeho sociálního systému v porovnání s Evropou.

Celkové sociální výdaje z HDP
http://www.czso.cz/csu/2008...$File/1607080322.pdf
05. 01. 2010 | 18:47

petrof napsal(a):

Otík Laffer Sobotků se nám zase jednou rozdováděl...!!!! Taktně pomlčel léta 2003 - 2006, kdy "jeho" deficity lítaly kolem 100 mld. a to při 6% růstu...!!!
Jóóó, není nad to, když si právnický elév hraje na ekonoma.....
05. 01. 2010 | 18:48

Rumcajs napsal(a):

a.q.

Znovu ti musím zopakovat nádhero,
že v týhle době i ČSSD odhadovala růst 2%.

Tak si nech ty přitroublý výkřiky o lháři.
05. 01. 2010 | 18:48

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Kterou zdravotní reformu ODS sněmovnou neprotlačila? Vždyť batoh proplul i Ústavním soudem a Melčák a Pohanka prohlasovali sněmovnou Topolánkovi všechno, co jim přikázal.
05. 01. 2010 | 18:52

almost glossed napsal(a):

Rumcajs: beru to jako maximum přiznání modro-soudruha, že lhal a opíral se o slova lháře.

Víc od něj ostatně nelze očekávat.
05. 01. 2010 | 18:53

stále rebel napsal(a):

Pro Petr Havelka.
Jen hlupák si může myslet, že dluhy se dají zaplatit šetřením. Dluhy se musí zaplatit především vyděláváním. Oddlužit tuto zemí může jen ten, kdo se bude starat především o růst a růst není něco, co přichází samo, o to se musí stát starat.

V roce 2008 srovnatelné země Slovensko rostlo 6,2 %, Polsko 5 %, ČR 2,5 %.
Jak se chopí blbec ekonomiky, tak je průser.
05. 01. 2010 | 18:59

Emissary napsal(a):

Pro: stále rebel.

Jistě, ale v těch zemích vytěžili víc škváry než u nás. Zatím. A HDP na hlavu je také o dost vyšší.
05. 01. 2010 | 18:59

vlk napsal(a):

Supe

mno ti , co dnes jsou namodro a budou jednat podle hesla - mně je jedno co ODS dělá, já jí to stejně hodím, tak to je tedy skutečně dokonalý výron inteligence. Ne ze slepice. Ale prvoka.
Mno je vidět, že smým dílkem máš určité problémy. Pochopit, co jsme napsal. Já nikd e nepíši nic o otm, že měla padnout vláda! naopak, vše bylo připravenoa kalkulováno na řádné volby.
Kalousek měl jiný důležitý termín kámo. A totiž sjezd Lidovců. tam musel dostat dostatek "svých" lidí. Proč? Z jednoduchého důvodu. Musle totiž zabránit tomu, aby vyhrál březina. představitel a sodejme dobrý představitel tradičního konzervativního křídla lidovců. Protože v takovém případ ě by s enemohl vymezit proti tzv. levičáckému pojetí lidovecké politiky. Normálně by byl Svoboda neměl protu Březinovi šnaciAle Kalosuek a jeho věrní s epostarali o těch pár hlasů navíc ,c o potřebval. Pak mohl Kalousek udělat ramena , že jako všichni tzv. křesťanští demorkaté iodcházejí s ním a lidovci zůstávají. Tohle byl jeho termín a nic jiného!

A také umí počítat . Hodně dobře. Snadno si vakalkuloval že lidovci jako konfesní partaj budou už navždy,, pokud nebajdou náhodou druhého Luxe , balancovat nad rpopastí zapomnění. A to s emu nechtělo. On chce tvrdé jádro voličů, kteří budou vždycky. Což jsou měsští a d obře situovaní. Konzervativní. Na tyhle hodil udici. A výron inteligence superprvoka mu tu figuru starostlivého hospodáře zblajzne i scelou rukou...

Jirka H.
to ,co jsme napsal není zas až tak úplná konstrukce některé elementární fragmenty jsou ověřené z vnitřku. Zbytek je samozřejmě domontovaný.
Pokud jde o fondy, tak k tomu následující věci.
1- i v rozpočtu na 2008 na ně byly nějaké peníze
2- sekyru kvůli čerpáni strukturálních fondů nikdo kritizovat nebude. To je sna d jasné a dá s elogicky zdůvodnit. takže prohlasovat příslušné zákony ve sněmovně by byla hračka.
3- Pokud náhodou ne, pak ty, kteří po mně pojedou dokonale ukřižuji.
4- kd y budu hrát hodně tvrdě,nakonec protáhnu , právě s ohledem na čerpání EU fondů rozpočet , jaký budu potřebovat. Ted y včetně škrtání mandatorních výdajů. protože peníze z Bruselu už po 2013 nebudou.

Emisárku

všiml jsi si, že tě v té soutěži o krále komiků uvádím jako prvního? To má svůj důvod.Hádej jaký! Abecední pořadí to není.
05. 01. 2010 | 18:59

Emissary napsal(a):

Pro: stále rebel.

Jen hlupák si může myslet, že stát může přímo ovlivňovat růst ekonomiky. Jen nepřímo. A kdože to na tom Slovensku zařídil? Ha?
05. 01. 2010 | 19:02

kozoroh napsal(a):

Vlku,
nechápu tě.Ty přece musíš vidět, že nikdo ze svého krtince neustoupí.Chtít, aby se v době nouze dotyční sklonili a řešili věc v naší realitě zatím nejde.Musíš přece vědět, že bez ohledu na krizi(která vždy zákonitě přijde) musím mít rezervy z tučných let.Jestliže tučná léta prožeru a ještě se zadlužím, něco dobře není a když to spadne, je pád hodně tvrdý.Takže se furt nemotej kolem jednoho,dvou let.Zkus obrátit gard:V krizi je u vesla SD a měla by zavádět škrty.Myslíš, že by to udělala? Tak naivní nejsi.
O tom, že Kalousek uvažuje o změně se ví už dlouho nejen z chodeb.Pár náznaků bylo i pro plebs.A tvoje analýza bude in pokud vyjde.Pokud ne, budeš za šaška.Tvoje jistota, že vyluxuje ODS mne udivuje.On totiž zcela určitě vyluxuje i SD a lidovce.Nebude to moc, ale bude.
05. 01. 2010 | 19:04

Emissary napsal(a):

Indeed vlku,

tak král komiků? A hele, co kdybys ze své strapaté hlavy vyprodukoval něco smysluplnějšího. Vždyť já ti tak fandím. :)
05. 01. 2010 | 19:05

SuP napsal(a):

Vlku -
Víš dobře, že o tom, proč voliči ODS volí ODS, si můžeš myslet, co chceš.
A zpět ke Kalouskovi - nezpochybňuju, že jeden ze scénářů uvnitř KDU mohl být takový. To by ostatně mohl napsat pgjed. Ale Ty tvrdíš, že Kalousek nechtěl udělat nepopulární škrty v rozpočtu PŘED VOLBAMA. A volby měly být až za rok a půl. Tak se ptám, proč myslíš, že předpokládal, že budou už v 2009. Nic víc, nic míň.
05. 01. 2010 | 19:06

vlk napsal(a):

Zarostlíku

tak nějakou konstrukci zkus!
Jinak
1- zkus to své tvrzení doložit. není to pravda.
2-nee Zarostlíku neee! Jsou jen dvě možnosti chladný, zmetkovský kalkul nebo totální neschopnost. Nic víc.
Jediné o čem můžeš spekulovat je v prvním příapdě šíře toho kalkulu v příadě druhém o míře demence předkladatelů.
3- ano já tuhle variantu řešil a popsal. Co by dělal opravdu myslící politik . kdyby OPDS nějakého měla. Prostě by to nechal zbuchnout na rozpočtové provizorium.

Tak ODS se konspirativně domluvila se soc dem , že nechají zbuchnout vládu uprostřed předsednictví???? No kámo, pokud skutečně pokládáš tohle u těch svých za možné, pak:
a- je pokládáš za daleko dementnější a bezskrupuloznější než jsem kdy o nich předpoládal
b- nechápu, proč je můžeš jakkoliv hájit
c- zksu o s vé teorii přesvědčit ideové pobratimy! vy je , ty vaše genie znáte lépe než já
05. 01. 2010 | 19:07

SuP napsal(a):

vlku
OPDS -
Máš tak tlustej ukazovák, nebo zakládáš novou stranu?
05. 01. 2010 | 19:12

vlk napsal(a):

kozoroh

tak moment! Tohle jeklasické odvádění od tématu. nemám argumenyt, tak to zavedu jinam.
Zd e pod tím blogem s e bavíme o rozpočtu 2009!! O jeho naprosto hrůzném sestavení a uvažujeme proč tenhle zmetek vzniknul. Zd a z naprosté neschopnosti nebo neodpovědné grázloviny. Motat do toho cokoli jiného je útěk od tématu nic víc.

SuPe
ty jsi skutečně dneska boží...
Kd yměly být normálně volby? někd y květen 2010. Na kdy dělal Kalousek ten absolutní zmetek? Na 2009. Viď? Co si pamatuje zejména volič? Poslední data . Takže zejména poslední uzavřený rozpočet. Což 2009! A co si pamatuje ze všeho nejvíc? No že mu v tomhle rozpočtu někdo škrtnul stravenky!
Chápeš?
05. 01. 2010 | 19:13

vlk napsal(a):

SuPe

to je příští zkratka tvých milců. Odporně Prolezlá Demagogická Strana.
05. 01. 2010 | 19:14

Emissary napsal(a):

Rumci,

to sis tomu zvířeti až moc nadběhl. Navíc detaily nemají smysl. problém je jednoduchý. Ale to vlkům prozradím až bude čas spát, jako pohádku na dobrou noc.
05. 01. 2010 | 19:16

SuP napsal(a):

Vlku -
A kdy ho předkládal? Prosinec 2008. Prosinec 2008 AKOLIK je květen 2010??
Rok a půl, kdo to neví, to je vlk! .......
05. 01. 2010 | 19:17

SuP napsal(a):

Nechápu.
05. 01. 2010 | 19:19

Emissary napsal(a):

A abych to ukončil, vážení.

Stejně mě to nebaví. Celý problém spočívá v tom, že vlády se střídají. Nastoupí levicová, a protože nemůže získat voliče rozumně, sází na sliby a populizmus. To samozřejmě hodně stojí. Nastoupí pravicová a nemůže to zrušit, protože by okamžitě šla od válu. Takže může jenom korigovat. A takto to chodí už drahnou dobu v celé Evropě a dokonce i na severu Ameriky. Nic to nezastaví, jen totální ekonomicky kolaps a války. Vlky, Sobotky, mně, SuPa, Stejskala ani Rumcajse to nebude zajímat, všichni se v prach obrátíme dřív, než to začne.
05. 01. 2010 | 19:28

kozoroh napsal(a):

Vlku,
nemanipuluji, nemám proč.Až ti skončí simultánka, mrkni znovu.
05. 01. 2010 | 19:28

stále rebel napsal(a):

Pro Emissary.
Jde o poměr soc. výdajů k HDP. Samozřejmě vyspělejší země si mohou dovolit větší luxus, ale snižování našich již tak nízkých výdajů k prosperitě asi nepovede.

Bez růstu se moc neušetří. Společnost má své implicitní náklady ať vyrábí nebo ne.

Růst Slovenska 2005 – 2008, % HDP
6.7 8.5 10.6 6.2
Při takovém růstu je možné šetřit. Slovensko za to vděčí především EU, Euru a přelivu zahraničních investicí s tím spojených.

Šetřit plošně a tedy často na nesprávném místě, způsobí dluhy kterou nebudou hned vidět, ale budou o to horší.
05. 01. 2010 | 19:30

SuP napsal(a):

Emissary -
Bingo!!
(jako kdyby to nevěděl....)
05. 01. 2010 | 19:31

SuP napsal(a):

Porádrebel-
Jedna věc sou číslice, druhá věc je, jak se hospodaří.
Ale to je asi už moc složité.
05. 01. 2010 | 19:33

kozoroh napsal(a):

Emissary,
trošku fatalistické, ale pravdivé.Nepochopím, jak my žebráci zde se dovedeme do krve žrát nad miliardami, které nikdy neuvidíme.Vlk je dokonce ochoten vypelichat.
05. 01. 2010 | 19:43

Petr Havelka napsal(a):

Pane kolemjdoucí,

v roce 2008 byl schodek 73 miliard růstu HDP 3.1%

srovnejte si:

ROK 2007 (povolební potíže při sestavování vlád) schodek 66,4 mld při růstu hdp 6 %

ROK 2006 (volební) schodek 97.1 mld při růstu 6.9 %
Uznejte, že v roce 2008 tu snaha ušetřit byla
05. 01. 2010 | 19:44

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Je to prosímtě přibližně, tak né že tu budeš vyskakovat jak malej Bušina. Za ukazatel si můžeme vzít procentuální podíl státních výdajů na HDP

HDP výdaje %
2005 2983 866 29
2006 3222 923 29
2007 3535 949 27
2008 3698 1036 28

Žádný zásadní rozdíl mezi léty 2005-2006 a 2007-2008 nevidím.
05. 01. 2010 | 19:45

Rumcajs napsal(a):

Koukám, že se to nějak smrsklo, tak pro jistotu :

rok 2005-2006= 29%

Rok 2007-2008= 27 a 28 %
05. 01. 2010 | 19:47

Emissary napsal(a):

Bohužel SuPe,

tuto planetu nečeká žádná perspektiva. Myslím, že nejsem daleko. A dokonce to souhlasí s jedním teorémem. Civilizace se zničí dřív, než může dosáhnout prahu před zničením, tj. než si uvědomí jiné možnosti.
05. 01. 2010 | 19:50

MR napsal(a):

Tady je "krásně" vidět, KDO UTRÁCÍ, zda levice či PRAVICE !?!
Zatímco socialisté jsou léta vláčeni nařčeními z utrácení (rozuměj přerozdělování ve prospěch společnosti), je zde podán další důkaz toho, že OPAK je pravdou. Rozhazuje pravice, a ještě to svádí na ČSSD. Hanba !!!
A což až se provalí (až někdo veřejně ukáže prstem co už dávno obyč. lidé vědí), jak to začalo s naším zadlužením (v 90. letech něco "zbylo" po ČSSR, pak se k tomu přidaly další miliardy MINUS, tedy dluhu, a máme dnešní polízanici), to pak bude mazec !
Zdraví M.
05. 01. 2010 | 19:51

Anička z Kuřimi napsal(a):

Mno,
bzum, bzum, bzum, bzum
nejde mi to na rozum
po Topolánkově DEFORMĚ financí obsaženou v BALÍKu se seperhrubou mzdou,poplatky a dalšími výdobytky reálného capitalismu, bylo jasné, že finance v rozpočtu NEBUDOU !!
Propad příjmu musel logicky nastat, páč reforma se dělá proto, aby se ušetřilo!!
DEFORMA v podání ODS v ČR se provedla, aby ušetřilo horních 10000.Tím jsme se odvrátili od "demokratických" zemí na západ od AŠe.
Ano, Mirek Topolánek ušetřil na dani /mám dojem 28000/, ale ostatní s nižšími příjmy PRODĚLALI.
Pochopitelně snížení daně u právnických firem se podepsalo taktéž.
Jinak se stačí podívat, kolik platí daně "milionáři" v USA, Německu, Francii, Anglii apod.

Bohužel, společnost funguje na SOLIDARITĚ, tato solidarita však byla zpřetrhána a dostáváme se do situace kdy každý hraje za sebe.Pochopitelně to nese vliv ve zdravotnictví, vztazích mezi lidmi atd.

Druhá stránka rozpočtu jsou výdaje -
různé RENTY, VÝSLUHOVé a podobné prebenty deformují mandatorní výdaje.
Nevím, jestli někdo spočítal, kolik že to jest vydáváno na opravdové důchody v důchodovém věku a kolik činí na RENTY a VÝSLUHY produktivních lidí.
A na závěr nesmyslné vyplácení k důchodu, pokud si spořím v soukromém penzijku ??
Na jedné str. platím daň na důchod, a na druhé stát mě /lépeřečeno majetnějším, kteří spoří/ vrátí do penzijka část důchodu. Takové malé perpetuum duchodu.
Není lepší tyto finance mít na jiném účtu a vytvářet z nich hodnoty než soukr. penzijka je "spotřebují" na provoz?? Bzum, bzum, bzum, bzum
05. 01. 2010 | 19:53

Emissary napsal(a):

Pro: kozoroh

Jak do mě začne bušit Bušina a další socialisté, okamžitě se stávám fatalistický. :)
05. 01. 2010 | 19:54

Petr Havelka napsal(a):

Vidím, že kolega Rumcajs to podal lépe než já.

Děkuji a zdravím do Řáholce :)
05. 01. 2010 | 19:54

Karel napsal(a):

LHÁŘŮM :
SUPOVI, zarostlíkovi z Řáholce a Kozorohovi -
****
Kalousek hoši mluvil o tom, že žádná krize nehrozí, takže se na Vaše slovní eskamotérství s FINANČNÍ KRIZI můžu vy...
http://domaci.ihned.cz/c1-2...
5. 10. 2008
Česko je oáza v moři krize, tvrdí Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek je přesvědčen, že v Česku ekonomická krize není a nebude. HN řekl, že nehodlá měnit rozpočet ani případně pomáhat některé z českých firem.

****

Další perly MISTRA SVĚTRA SVĚTA MEZI MINISTRY chemika Kalouska najdete zde :

Miroslav Kalousek: Možná vás zklamu: krize nám nehrozí

http://hn.ihned.cz/c1-28777...

PS.
Hoši, hoši. Kdo lže, ten ...
05. 01. 2010 | 19:55

Emissary napsal(a):

Hm Aničko,

když nevíte, tak si to najděte. :) Co bych měl ještě radit?
05. 01. 2010 | 19:56

stále rebel napsal(a):

Pro Anička z Kuřimi.
Výdaje na důchody v % z HDP
http://www.czso.cz/csu/2008...$File/1607080323.pdf
05. 01. 2010 | 19:56

Karel napsal(a):

Naši tune,áři pochopili krizi, jako další možnost ke zbohatnutí.
A Kalousek s Topolánkem jim to umožnili.Nakonec si je za to platí.
05. 01. 2010 | 19:56

Emissary napsal(a):

Pro: stále rebel

Pane, komu za to Slovensko vděčí, to máte velmi pomotané.
05. 01. 2010 | 20:00

Emissary napsal(a):

Prý lhářům,říká Karel.

Tak to já nevím. Označit někoho za lháře, to je silné slovo. Jakoby netečný plyn zkoumal ten tečný. :)
05. 01. 2010 | 20:03

kozoroh napsal(a):

Emissary.
Jó, Bušina.Toho se bojím i jen vyslovit.To makroekonom!
05. 01. 2010 | 20:05

Emissary napsal(a):

Pro: stále rebel

4 roky jste useknul, já Vám tedy useknu ruku. Bude se to líbít? :)

Navíc ty údaje jsou matoucí, zejména pro Aničku z Kuořími. :)
05. 01. 2010 | 20:08

kozoroh napsal(a):

Karle,
ale já vás mám rád! Jste jeden z nemnoha, kdo se mnou mluví a to umím ocenit!A máte-li chuť ku stolici, učiňte tak.Prospívá to zdraví.
05. 01. 2010 | 20:11

stále rebel napsal(a):

Pro Emissary.
Slovensko růst HDP 2000 - 2008
1.4 3.5 4.6 4.8 5.0 6.7 8.5 10.6 6.2
Stačí?
05. 01. 2010 | 20:14

vlk napsal(a):

SuPe

skutečně nechápeš. Vůbec nic. Ano rozpočet 2009 se sestavoval v r. 2008. Volby jsou skutečně v roc e 2010. Co si pamatuje volič? To co s e stalo v roce 2009!
ty jsi fakt boží...
No hlavně, že s eti líbí emisárek s jeho blíbolem. Ten je skutečně extrovní. Tak abychom si všechno ujasnili.
Prvopočátek byl, že nastoupila vláda. Nikolvi levicová. Pravicová. S e silnou pravicovou retorikou. Klausova. Ta v roce 1994 přijala balík zákon, které určily mandatorní vádaje tohoto státu! všechno co je dnes kritizováno jako příliš rozhazovačné nákladné pro státní finance má s vůj původ v zákonu z roku 94 nebo 95! Ani další vlád a nebyl a levicová, aby mohla rozhazovat! Opět to byla vlád a Klausova.
Jenže tenhle největší ekonomický odborník vesmíru jaksi málem zbankrotoval měnu. Takže musel od válu. HDP v roc e 97 poprvé propadl. Šel do záporných čísel. Kecy o nepatrných schodcích jsou jen kecy. Teprve od r. 98 jsou sttní financ e poměřovány mezinárodní metodykou. Takže Klaus nezapočítával řadu výdajů , které započítávat měl - třea konsoli. A naopak započítával příjmy, které by dnes nesměl. Třeba z rivatizace. Jeden rok vykryl íru v rozpočtu tak, že stáhnul přebytek 40 miliard na důchodovém účtu...V r. 98 nastoupila levice. co sdědila aby mohla rozhazovat? HDP v minusu, ekonomikuv útlumu. Hispodářství napojené na bankovní socík a tři největší banky v dokonalém rozvratu. V tomu první tisíciletou povodeň. Resp. nutnost vyrovnat se s jejími důsledky.
takže se s tímnějak poprala. Zasanovala povodeň, zasanovala banky, ty prodala. Noví majitelé okamžitě odpojili všechny ty Soudky, Stehlíky , Maroušky, Pánky a podobné od bankovních úvěrů. Výsledek? řad a bankrotů. Takže nápor na sociální výdaje! Jen pro informaci - nezaměstnanost v tomhle státě kulminovala za čátkem roku 2004 kd y byla skoro 11%! Viz http://www.kurzy.cz/makroek...
Takže jistě šlo v té době snižovat mandatorní výdaje!
Nemluvě už o takové drobnosti, že přišla další tisíciletá voda a dorazila to, co nestihla ta před ní. Jo jen drobnost, fakt je , že ztráty mohly být leckd e výrazně menší třeba o desítky miliard. Třeba v Praze. kdyby tehdejší starosta , samozřejmě za ODS netvrdil do televize , že se celkem nic neděje a že je to dvacetiletá voda!
Dělo se. A byla tisíciletá..
J e zajímavé, že ODs přišla na to, že jako by s emělo šetřit ne přisestavování těch zákonů, podle kterých s e rozhazuje v roc e 94-95, ale až o osum let později. Před volbami 02... To je jedna poznámka.- Druhá je, že pokud někdo dělá nové zákony o zdravotnictví , důchodech, sociálních dávkách a podobně, pak je zpravidla dělá na celá desetiletí. OS v téhle situaci zjevně uděla zmetek, který s eukázal být zmetkem už za 7-8 let!! Paráda! Takže než jako začali socani děsivě rozhazovat, podle Emisárka, takto krále komiků, byly tu dvě pravicové vlády, které nastavovaly parametry pro to rozhazování! Takže ten Emisárkův závěr o tom, že tyhle vlády korigují, je naprosto neudržitelný a směšný. Stejně jako ta historka o tom, jak socani mohli šetřit a nešetřili. Ještě začátkem roku 06, byla nezaměstnanost 9,2%!!! Chci vidět nějakou vldu, jak může s 9% nezaměstnaných šetřit.
Opakovaně jsme tad y vyzýval, aby poodbní Cyril Metodějové modré osvícenosti předložili zákony, které schválili socani zlovolně a kteríá zvyšily rozhazovačným způsobem zátěž státního rozpočtuS vyjímkou pastelkovného! Kteríé ted ystálo opravdu děsivou sumu- 90 míčů ročně. Nikdy nikdo nic nedal.
Rumcajs
jo jo smrsklo Nicméně nic tím nedokazuješ tvoje vlád a přece v r. 2008 vzorově ušetřila ne? A vono, představ si ne. A v tomhle threadu jd e o rozpočet 2009 brouku Tak s e prober z rauše.
05. 01. 2010 | 20:17

SuP napsal(a):

Emissary -
Ale já tomu skutečně věřim. Jen nevíme, kdy to nastane, ale rozhlédneme-li se po světě, jaké má kdo priority a co je schopen kvůli nim obětovat, je to celkem logické vyústění. A jak jste správně poznamenal, díky tomu, jaké máme možnosti a nástroje, může to jít velmi rychle.
Nakonec nemusíme chodit pro příklady daleko. Náš rozpočet (abych změnil téma). Všichni vědí, nebo aspoň tuší, že prožrat se až na dno je špatně, ale jen menšina dělá neco proto, aby se to ostatní aspoň měli z čeho dovtípit. A i to je marný, jeto marný, jeto marný.
05. 01. 2010 | 20:19

vlk napsal(a):

Jo ještě sem dám jeden úžasný úspěch dua Topolánek - Kalousek!
totiž tohle : http://www.kurzy.cz/makroek...

jde o křivku inflace! Kdy v roce 2008 s e tihle dva borci svými naprosto diletantskými zásahy postaraly o to, že jsme měli rekordní inflaci v celé Evropě!!
Bez téhle inflac e by byl schodek jejich rozpočtu v r. 2008 i s účetními triky , které popisuje Sobotka skončil někde kolem sekyry ve výši 80 miliard.. Holt, když je inflace, tak se víc vybere na daních...

Jo SUPe, Rumcajsi a podobní. Fakt tenn Topolánek a kalousek jsou světoví borci! V každém ohledu.
05. 01. 2010 | 20:23

Emissary napsal(a):

Pro: stále rebel

Nestačí, ten ekonomický růst tam zařídil reformami expremiér Dzurinda a jeho ministr Mikloš. Fico se jen veze, protože zjistil, že reforma funguje. EU je sobecká a na Euro by nikdy nepřistoupila, kdyby to tam nebylo Ok.

Kromě toho jste vynechal krizový rok 2009. Ale i ten tam byl lepší než u nás, mimochodem kvůli zdařilým reformám. Ta náš Paroubek trvale hlásá, že žádných reforem není potřeba, že dluhy se nemusí platit a že když je ekonomický růst, je toho třeba využít, platit škváru a po mně potopa. Stačí svrhnout vládu, a pak to jde dělat znovu a pořád. Až bude následovat, co jsem neochotně řekl dříve, tady.
05. 01. 2010 | 20:26

vlk napsal(a):

KArle

když písmo svaté, tedy výroky Kalouska a Topolánka čtou modří jen přísně výběrově! tehdy , když se jim to hodí...
A yt , zcela zlovolně evidentně falšuješ jejich výroky! Že jako krize jo, a e nás postihne. A že bud e zlá. A že je třeba připravit válečný rozpočet..
Měl by jsi s e stydět! Takhle je mást.
05. 01. 2010 | 20:27

SuP napsal(a):

Karle -
Buď rád, krizi máš, není co řešit. Kdyby ti Kalousek řekl, že ji mít bUDEŠ, taky bys ji měl. Holt nesmíš věřit všemu, co kdo říká, když neumíš pozorovat sám.
05. 01. 2010 | 20:28

Jag napsal(a):

Hospodářský růst je veličina o ničem.V podání ČSSD znamenala,že se přerozdělovaly neexistující peníze a peníze z právních kaucí se nevracely-dluhy jsou z ní dodnes,ale soudruh Sobotka je bral do rozpočtu.ODS splnila volební slib jediný.A to,zprůhlednit rozpočet.Když Topol snížil daně,tak zjistil,že i přesto se mu rozpočet propadl do obrovského deficitu a to proto,že po ČSSD tady nebyly žádné peníze z růstu,kterým se tak chlubila.A proč nebyly?Ne proto,že by je ČSSD nenechala,ony prostě neexistovaly.Investice se dělaly stylem,že radnice dala projekt,ten se realizoval na dluh a než se projekty zaplatily,už je radnice zase dnes bourají ve jménu zaměstnanosti a korupce pro spřátelené firmy.Tak prostě okrádají stát a mají pořád práci.ČSSD to vykazuje jako růst,banky jako ztráty a ty se teprve budou objevovat na trhu,až dluhové peníze zmizí z trhu a bouchne bublina vysokých cen.ČSSD je strana podvodníků a co dělala ODS mohla dávno napravit.Její náprava,ale spočívala v tom,že když někomu ze státní správy přidala na platu,další rok to dala stejné peníze zase někomu jinému.Proto se třeba zdravotní sestry neustále divily,že jim mají přidat,ale nic na pásce neviděly.Je to jako s těmi císařovými šaty.Hospodářský růst byl na dluh a peníze z něho nikdy nikdo neviděl.Nebyly a nejsou k dispozici.Po ČSSD zůstaly jen daňové prázdniny a tunely střadatelů.
05. 01. 2010 | 20:30

Emissary napsal(a):

SuPe,

já už taky. Ale pořád nechává otevřeny vrátka. Tam vzadu, kam pr... Paroubka nedosáhne.
05. 01. 2010 | 20:30

Jirka H. napsal(a):

Vlku, pevně doufám, že máš pravdu v tom, že by ČSSD šetřila, pokud by mohla. Říkám to bez ironie. Bohužel současný karneval populismu mě příliš naděje nedává. Doufám, že jsou to jenom předvolební tanečky, a že socialisti, po případném sestavení vlády, se nebudou bát kousnout i do kyselých jablek. A nebudou jen strnule zírat na průzkumy veřejného mínění a sáhnou i po nepopulárních, ale potřebných opatřeních. Kdo říká, že taková nebudou potřeba je buď blázen nebo lhář, případně obojí.
05. 01. 2010 | 20:33

*** napsal(a):

vlk & kolektiv autorů

šelmo v rouše beránčím se zbytkem světa, jen takovou malou poznámkou.

Co kdybyste se s ostatními nazývali správně dle nicků a nikoliv takovými rádoby zdrobnělinami nebo spíše úskočnými taképřezdívkami, ze kterých více než slušnost a úcta je evidentně spíše cítit to, že byste si navzájem nejraději místo ekonomicko-akademické diskuse rovnou nafackovali jako v Ladově hospodě U Sejků v Hrusicích.

Píšu to na vlka, neboť vlk používá a také je označován všelijak. Má to tedy částečně na svědomí. Abyste se mohli hostit těmi správnými koláči pro hosty a ne stále obehranými a spálenými gramofonovými deskami.

Všichni máte jména, používejte tedy laskavě ta jména bez úlisných nadávek. Pomůžete tak zlepšit konstruktivnost diskuse, potěšíte editory a ušetříte jim práci.
***
05. 01. 2010 | 20:34

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Můžeš mi říct, jak Kalousek rozpoutal inflaci ?

A co říkáš na ta čísla ?

A co říkáš na to, že v roce 96 byl růst HDP 4%.
05. 01. 2010 | 20:35

stále rebel napsal(a):

Pro Emissary.
Slovensko růst HDP
Odhady 2009 - 2011
-5.8 1.9 2.6

Máte právo na svůj názor.
Co já jsem o tom četl a co si myslím, je za úspěchem předešlých let především příliv zahraničních investic na Západní Slovensko a tomu vděčí za EU a EURO.
05. 01. 2010 | 20:36

SuP napsal(a):

Vlku -
K něčemu se Ti přiznám. Už Tě nečtu. Nebavíš mě. Zkusíme to zase jindy. Zlepšuješ se, dneska ses vytahoval jenom docela maloučko ......
(a tolik's mi chyběl)
05. 01. 2010 | 20:36

Emissary napsal(a):

pro: stále rebel:

Jiste pane naivní. :)
05. 01. 2010 | 20:43

Emissary napsal(a):

Pro: stále rebel.

Ten pokles musíte odečíst z růstu roku 2008 pro SR. Snad to pochopíte. A to je jen základní srovnávací kriterium.
05. 01. 2010 | 20:47

Emissary napsal(a):

Pro: stále rebel

KIA a jiné automobilky jsou z EU?

To nemluvím o celkovém ekonomickém ozdravení. Z EU tak 20 procent, ostatní si ten národ vybojoval. Svou píli a svými vlastnostmi.
05. 01. 2010 | 20:50

SuP napsal(a):

stále rebel -
Hlavně ty odhady jsou důležité. Tady kolem toho 327 lidí už 10 hodin ztrácí čas a vy přinesete zase další odhady.......
Jak u blbejch na půdě.

*** -
pravý nick se dá snadno kopírovat a je to. Ale když napíše chlupáč zarostlíkovi, dá to víc práce. Já myslím, že mu tím projevuje, že si ho víc váží .....
05. 01. 2010 | 20:50

vlk napsal(a):

Rumcajs

mohu. například úpravou nižší sazby DPH. Uvolěnním některých tehdy ještě regulovaných cen. Jen pro informaci - Slováci měli inflaci tehd y poloviční.
Jirka H.
Zklamu. Nikd e nic takového netvrdím... No ale někdo to udělat bud emuset. ODS už podruhé o tom utahování jen hovořila skutek utek: Dokonale. Ono je totiž jasné, že kdo ty řezy udělá, může také zmizet z politické mapy Čech...
Proto tad y opakovaně prosazuji velkou koalu. Jen tak, že si náklady na tuhle operaci rozdělí oba tábory s e to dá udělat.

SuPe
tak ty mne nečteš? A le tím s e strašný ptáku o moc připravuješ!!!

Nadporučíku
nemáš pravdu. Mně napříkla d rumcajsov a nebo SuPov a oslovení vůbec nijakneiritují. je to v rámci popichování. Už s etu známe nějaký ten pátek a za sebe říkám, že bychs oběma šel na pivko a klidně jim ho i zatáh. Mám s nimi totiž soucit. Ale muselo by to být opravu Pivo. A ne nějakej výplach z Hanušovic. Však sám vidíš , jak rumcajse to devastuje... Co pije úpřítel SuP , netuším. No a le pravda , jsou jiní kd e oslovení je součástí , řekněme názorvé výmeny...
Ale jak píše koelga a přítel mocný pták

když napíše chlupáč zarostlíkovi je to projev úcty.
Podbně hlášky o lysohlávkách nebo o Mančině válečku. Víš já tyhle dva mám rád. Oni fakt tvrdě makají. A vydělávají si dost nellehko. Žádná ironie. A myslím, že v tom,co dělají , jsou docela dobří.
Jen obšas mají svoje dny. Kd y jsou prostě bigotní. SuPovi se tostalo loni někd yna podzim. to s ním nebyla kloudná řeč. A Rumcajs má takové období teď. Kdy už prostě neví jak by ty s voje okecal. Fakt je , že po všech těch skandálech je to nemožné..
05. 01. 2010 | 21:04

kolemjdoucí napsal(a):

Petr Havelka:

Čísla jsem bral z Eurostatu, protože s domácími statistikami různí Klausové a Kalouskové čachrovat umějí, ale na bruselského byrokrata jsou stále krátcí.

Zářez v rozpočtu na rok 2006 rukou nerozbornou schválili všichni včetně ODS a KDU, Kalousek si to ještě hrdě vylepil na plakát, však to byl taky nápad lidovců. Ale vod teď už bude, kluk ušatá, opravdu šetřit do roztrhání těla, o tom není sporu...

V roce 2007 deficit podle Eurostatu 23,9 mld., v roce 2008 77,4 mld. Jestli tohle lze popsat jako "snaha byla", tak loni se do toho kluci od modré řeky "vážně dali" a když letos vyhrají volby, tak ten bankrot, co Kalousek neustále slibuje, do roku 2011 v pohodě udělají.
05. 01. 2010 | 21:19

Jirka H. napsal(a):

Vlk:
Velká koala? Bojím se, že tihle dva "migrifiči" by ji využili leda tak k pletichám a úplnému rozparcelování země.
05. 01. 2010 | 21:26

Roman napsal(a):

Za 20 let jste se nepoučili český národe! Všichni nás vykrádají a vy to přehlížíte až se stydím, že jsme národ pitomců a necháváte to tak. Však si je tam nechte a až nám nikdo peníze nepučí tak poznáte kde je problém teprve. Přijde taková doba, že si po výplatě budete bát koupit rohlíky aby jste neskončili na ulici, nezaplatíte něco a už se vezete i když jste poctivý člověk, přijde exekutor horší než inkvizitor a vezme vám všechno a ještě to podcení... Takže jste bez majetku bez ničeho a ještě vás v nejhorším můžou zavřít a kdo vám Pomůže ??? No náš Stát to nebude ! Češi nebuďme hloupí a pojdme všichni k volbám a vyhodme od tamtad ty zloděje co se nám ještě smějí, že jim to vychází! Každý hlas je třeba a začněte každý u sebe jestli to tak chcete tak pokračovat do sraček nebo je všechny pozavírat a vzít jim majetky a vrátit je státu ve prospěch všech lidi ! Doporučuju stranu Věci Veřejné Radka Johna, který už proti těmto lidem bojuje dlouho a veřejně, kdysi na TV Nova Na vlastní oči nebo Pirátskou Stranu ta preferuje zprůhlednění naší politiky kde jdou všechny ty peníze co se strácejí, chtějí zpřístupnit všechno do čeho se nedá nahlédnout !

S Pozdravem Roman PS: Nebuďme slepí !
05. 01. 2010 | 21:28

Laďa napsal(a):

Pane Sobotka, vaše strana může mlčet. I ona dala prebendu v miliardách pro ČEZ a teplárny z prodeje emisních povolenek, místo aby šly peníze do rozpočtu státu popř. byly řádně tendrovány mezi více subjektů. Nikomu neříkejte , že to bylo z dobré vůle z lásky k ČEZu a zadarmo.
05. 01. 2010 | 21:38

Standa napsal(a):

Alchimista Kalousek umí předvádět je triky, a nejen ty předvolební. Kalousek si stanovil svá vlastní pravidla stanovení rozpočtu. Rozpustil i peníze na povodně, které byly jako rezerva. Rázem také došli peníze hned počátkem roku 2009, neboť Kalousek nechal vyplýtvat rezervy ministerstev.
05. 01. 2010 | 21:43

standa. napsal(a):

Proto počátkem roku nebylo na vyplácení nemocenské a mateřské.
05. 01. 2010 | 21:44

Jag napsal(a):

Nejoblíbenější politik je obyčejný podvodník a podvodník dělal ministra financí.....podle mého to o nás všech vypovídá mnoho.Styďme se,tedy aspoň ti,co jsou toho schopni a udělejme to i za ty,co toho schopni nejsou.
05. 01. 2010 | 21:54

Petr napsal(a):

Pane Sobotko , buď neumíte počítat do pěti , nebo jste demagog formátu Geblse. Pokud vím , tak vláda pana Topolánka končila v březnu . Pokud byl s rozpočtem problém , mohla být přijata sněmovnou taková opatření , která by schodek snížila . Vždyť máte ve sněmovně s KSČM a různými přeběhlíky většinu . Takže jednoduše řečeno , za takový hospodářský propad a vysoké zadlužení nese vinu ta politická reprezentace , která je schopná ve sněmovně dát dohromady 101 hlasů a to pokud umím počítat je levice.
A jenom tak na závěr . Za Vaší vlády na MF byl při přepočtu s 4 - 6% růstem HDP dluh daleko větší ( nezepomeňte vždy přičíst ty desítky miliardy z privatizací : MU , OKD , TELECOM , prodej a zpětný odkup ČSA od AIR FRANCE ....)
05. 01. 2010 | 21:55

stále rebel napsal(a):

Pro Emissary.
Doporučuji neudělovat rady, protože sebevědomý hlupák rozdávající rady není nic hezkého, bohužel pro českého pravičáka je to typické.

Pokud mám odečíst pokles v roce 2009 u Slovenska musel bych jej odečíst taky u nás. Šlo o porovnávání růstu těchto ekonomik.

Vstupem do EU, harmonizací legislativy a přistoupením k Euru se Slovensko stalo zajímavé nejen pro investory z EU, ale i odjinud.
Bez EU a Eura by tam nikdo nelezl.
05. 01. 2010 | 22:05

Rumcajs napsal(a):

Tak já s tím Vlkem dělám už jak s malým Šlimbachem, každé sousto mu předžvejkám, aby mu nezaskočilo a on si stejně mele svou.

Na číslech mu ukážu, že dańová zátěž zůstala stejná,
že provizórium nemohlo být kůli růstu mandatorních výdajů a von si tu vyrukuje s inflací z důvodu růstu HDP.

No to je na panáka soudruzi !

A ta vlčí družina tu dokonce argumentuje Slovenskem, které , zavedlo Kalouskovy reformy už za Dzurindy a uvádí to jako důkaz proti Kalouskovi.

Uvede růst Slovenska do roku 2008 a roku, kdy se zavedlo euro, se elegantně vyhnou, aby následně dovodili, že hospodářský růst v letech před přijetím eura byl důsledkem přijetí eura.

Můžeme jenom doufat, že tento vzorek má pouze minoritní charakter.
Jinak Pán Bůh snámi.
05. 01. 2010 | 22:16

Gerd napsal(a):

SuPe,
naposledy a stručně:

data na:
http://aktualne.centrum.cz/...

Vlivem krize stát méně vybral na podnikové dani (o 44 mld) a o 38 mld na sociálním pojištění. Celkem to dělá propad příjmů 89 mld, které lze přiznat na vrub krize. Nic víc už krizi připsat nemůžeme.
Na druhou stranu státní výdaje vzrostly o 83 mld. Uvedu dva příklady. Z toho 27 mld. navýšení důchodů o 10 % a 26 mld. navíc na dálnice. Krize nezpůsobila nárůst důchodů ani větší prachy na dálnice. To způsobila česká vláda návrhem rozpočtu a schválil parlament.

Vše ostatní do schodku rozpočtu již jde plně za nám vládnoucím politiky. I tomu Kalouskovi s Janotou, protože oni sestavovali rozpočet na 2009. Propad příjmů vlivem krize s tím už nemá co dělat, je již v oněch 89 mld. Kč.
A kde se nám vyloupnul ten zbytek schodku rozpočtu? Za ten krize opravdu nemůže, ale vláda a poslanci ano.
Možná je úvaha pro některé čtenáře příliš neuchopitelná, ale nemám čas ji každému podobně rozvádět, musím taky pracovat.
Hezký večer!
05. 01. 2010 | 22:16

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem tři hrubě urážlivé texty ("debil", "idiot", "dement"), které byly v rozporu se záměry těchto stránek - což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
05. 01. 2010 | 22:24

Jag napsal(a):

Gerdíku,propad státu nastat musel.nejvíc stojí refromy důchodů a potom daní.Při těchto reformách je deficit prostě realita a když to někdo dělá,tak deficit prostě nabere.Takže reformy daní,důchodů a zdravotnictví prostě při změně generují deficity.To bys ty chytráku měl vědět.Pokud jsou ale dobře provedeny,tak se to po čase ustálí a generují zisk popřípadě jsou odolnější proti krizím.
05. 01. 2010 | 22:46

žaba napsal(a):

Hm....zase tu mnozí nezjistili, že blog je o vývoji deficitů od roku 2006 a ne o Sobotkovi. Navíc ministr Janota včera ve zprávách na ČT 1 řekl, že daňový výpadek způsobený krizí je asi 44 miliard, výpadek ve formě nepřímé daně asi 1 miliarda. Takže, když nadsadím hodně, tak 50 miliard přijde navrub krize. A čemu děkujeme za těch dalších asi 150 miliard deficitu? Topolánkově batohu.
05. 01. 2010 | 22:53

Rumcajs napsal(a):

žaba:

Všichni dokola tady vysvětlují, že to je nárůst sociálních výdajů a ty tu meleš něco o batohu.

Běž radši spát a´t máš zítra sílu.
05. 01. 2010 | 22:58

karelhá napsal(a):

Dlouhá to diskuze, přečetl jsem a bolí hlava.
Ale nikdo se v diskuzi nepozastavil nad tím, jak souvisí vládní rozpočty s tzv. reformami páně Topolánkovy vlády.
Co to měly být reformy této vlády, je z programu poněkud nejasné.
Jasné je z povolebního dění, že pan Julínek měl mj. zadání podpořit prosperitu některých farmaceutických firem a že taky měl zajistit privatizaci zdravotních pojišťoven. Úkol splnil jen částečně - větší utrácení zdravotních pojišťoven zajistil, jejich privatizaci ne.

Podobně u důchodového pojištění.

Reforma p. Řebíčka v programu VIAMONT byla proti tomu méně objemná a dlouhodobě udržitelná, i když takový pan Gross mu se svými 100 mil.může jen závidět.

Ale, mohl by snad někdo z vlády lidem vysvětlit a obhájit, že do zdravotních pojišťoven a do důchodového systému musí vstoupit princové-zachránci (aneb soukromý kapitál), pokud by všechny pojišťovny pracovaly s přebytky, byly ve "zisku"?
Nemohl, a to zřejmě ani národu vzdělávanému MFD a LN.
To by nepochybně hájili nezištně z občanstva jen někteří diskutéři ze zdejší diskuze, obyčejný občan by to nepochopil, a mohl by se vzpouzet.

A pro takovou situaci máme armádu málo početnou a ideologickou a policii slabou.

Z tohoto pohledu je jakákoliv kritika pánů Topolánka, Kalouska spol. o špatně postaveném rozpočtu neodpodstatněná. Právě naopak! Snažili se podporou deficitů podpořit průchodnost svých reforem. Proč? Aby přece zdravotnický a důchodový systém a nakonec i státní rozpočet nezkolaboval!
05. 01. 2010 | 22:59

stále rebel napsal(a):

Pro jednoho místního troubu.

„Slovensko zvolilo ambicióznější strategii – termín zavedení eura si jednoznačně stanovilo už v roce 2004 a cílevědomě podnikalo kroky k tomu, aby 1. ledna 2009 euro opravdu zavedlo.“
http://www.finmag.cz/clanek...

„Kia může rozjet investice naplno, Slovensko ji poskytne 6,44 milionu eur“
http://ekonomika.ihned.cz/c...
„Euro pomohlo, Slovensko má investici místo Česka“
http://aktualne.centrum.cz/...

„„Přijetí eura bylo pro nás velmi důležité, protože umožňuje dlouhodobé plánování a eliminuje rizika, která představují směnné kurzy kvůli volatilitě měn,“ podotýká Andreas Tostmann, předseda představenstva automobilky Volkswagen na Slovensku, která je z hlediska tržeb největším tuzemským podnikem. Přijetí jednotné evropské měny bylo prý jedním z důvodů, proč se podnik rozhodl vyrábět nový model UP! právě poblíž Bratislavy.“
http://zpravy.kurzy.cz/1984...

Slovensko se rozhodlo přistoupit k Euru již v roce 2004 a investoři s tím mohli počítat. Nikde jsem nepsal, že euro je v době krize výhodnější (nebo není), psal jsem, že euro je lákadlo pro investory.
05. 01. 2010 | 23:09

Expert napsal(a):

Zpochybnit v souvislosti se Sobotkou i exaktní číslo 223,9 mld. může opravdu snad jen úplný idi/ot.
Kdo to dělá, je v předchozí diskuzi snadno dohledatelné.
05. 01. 2010 | 23:11

znalec napsal(a):

Pozor na Sobotku. Je to schopný kejklíř s financema. Ani trochu nevěřím, že mu jde o republiku. Ale jeho žonglerství sleduji s pobavením. Až ztratíte práci, pane Sobotko, rád vás zaměstnám, jako obchodníka. Takových je málo. myslím, že to ví pan Paroubek.
05. 01. 2010 | 23:22

Hugo napsal(a):

Výborná diskuze. Když tu většina z diskutujících věděla, jak to v roce 2009 dopadne, pročpak to politikům nevzkázali už před rokem? Můžeme se tu dohadovat, kdo může za ty prožrané miliardy, ale je to naprosto zbytečné, protože ty miliardy jsou pryč. Pane Sobotko, víte, co by bylo nejlepší? Přestože jsem voličem spíše pravé části spektra, docela vám přeju volební vítězství. A víte proč? Váš pan předseda Paroubek je výborný řečník, člověk by řekl, že má recept na všechno. A už jenom čekám na to, jak ty skvělé nápady dokáže uvést do praxe. Jak sníží zadlužení, jak se všichni budeme mít dobře. Protože pokud vyhrajete volby, budete muset přestat kecat a začít něco dělat. A pak se teprve uvidí, jestli skončíme jako Řecko nebo Maďarsko nebo návratem k prosperitě. Dlouhodobou vizi nemá ani levice, ani pravice. Pravice tu byla teď, tak uvidíme, co zvládne levice, že?
05. 01. 2010 | 23:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy