Jak jsem se stal Husákem!
Těžko říci, jak jsem se stal zrovna Husákem. Pravděpodobně proto, že nosím brýle. Opravdu promyšlená propaganda. (Narodil jsem se v roce 1971 a tak si na Gustáva Husáka od dětství pamatuji. Nešlo si ho vážně nevšimnout. Od první třídy základní školy jsme se dívali na jeho podobiznu, umístěnou vedle školní tabule. Jako prezident a pohlavár KSČ byl celebritou zpravodajství na černobílé obrazovce domácího televizoru Tesla. Snad kvůli velmi tlustým brýlím a divné češtině mi jako dítěti připadal trošku legrační. Pak už tolik ne (když jsem zjistil, že existují dějiny, rok 68 a normalizace). V těch letech by mne opravdu nikdy nenapadlo, že se stanu Husákem. A ani nikdy potom…)
Srovnání snímků má u čtenářů inzerátu vzbudit dojem, že s Jiřím Paroubkem ( alias Zápotockým) plánujeme komunistický puč, stejně jako Gottwald se svými soudruhy na historické fotografii z roku 1948. V textu ODS sugestivně varuje : Nezapomínejme. Jakoby mocenský převrat v roce 1948 provedli sociální demokraté!
Mirek Topolánek má vojenskou střední školu a vysokoškolské vzdělání technického typu. Obojí vystudoval v době komunistického režimu. Nechci mu tedy vyčítat, že dobře nezná moderní dějiny. Ale jeho špatné vzdělání neomlouvá hrubou mediální manipulaci.
V únoru 1948 provedla v Československu „ústavní“ puč komunistická strana podporovaná Moskvou. Demokraté neměli šanci. V roce 1946 získala komunistická strana ve volbách 40% hlasů, měla silnou společenskou podporu. Rozhodl ale fakt, že USA a Velká Britanie souhlasili s tím, že Československo bude po roce 1945 ponecháno v sovětské sféře vlivu. A také skutečnost, že komunisté už před rokem 1948 plánovitě ( s využitím rad sovětských poradců) ovládli bezpečnostní složky a významnou část armády. Zápas se tehdy odehrával formálně na půdě demokratických institucí a ústavních procedur, fakticky rozhodl mocenský vliv Stalina a bezpečnostních složek. Komunisté měli své organizované spojence ve všech tehdy povolených demokratických politických stranách, včetně Fierlingrova křídla v sociální demokracii. A ve všech politických stranách měli také své zásadní nepřátele. V ČSSD odpůrce spolupráce s komunisty nejvýrazněji reprezentoval proud místopředsedy strany Václava Majera, k němuž se tehdy hlásil i mladý Jiří Horák - mnohem později první předseda obnovené ČSSD v letech 1990-1993. Na posledním sjezdu ČSSD v roce 1946 dokonce odpůrci komunistů porazili při volbě vedení Fierlingerovo křídlo.
To, že ODS svou aktuální inzercí obviňuje sociální demokraty z podílu na převratu v únoru 1948 je neuvěřitelná lež. Sociální demokracie se jako strana stala první obětí poúnorových poměrů. Byla násilně a nelegálně sloučena s komunisty. Ti sociální demokraté, kteří proti tomu protestovali a nestačili emigrovat, skončili ve vězení. Navzdory nátlaku si většina předúnorových sociálních demokratů komunistickou knížku nikdy nevyzvedla. Později trpěly stovky českých sociálních demokratů, stejně jako lidovců i socialistů v komunistických kriminálech. Někteří byli přímo posláni na popraviště. Jiní zemřeli ve vězení. Současná ČSSD přímo navazuje na činnost exilových sociálních demokratů. Ti z nich, kteří ještě žijí, jsou našimi členy.
To, co předvádí ODS je nejen zkreslování historické pravdy, ale i urážka všech obětí komunistického režimu z řad členů sociální demokracie. Mirek Topolánek by se měl za tuto inzerci veřejně omluvit.