První úspěch v regulaci hazardu

15. 04. 2010 | 12:07
Přečteno 3494 krát
Po dlouhých dvanácti letech došlo v Poslanecké sněmovně k velkému průlomu v oblasti zpřísnění podmínek pro fungování hazardního průmyslu. Byla schválena novela loterijního zákona, předložená poslanci ČSSD a KSČM, která nově poskytuje obcím možnost zcela regulovat hazard na základě vyhlášek, dává obcím právo být účastníkem řízení při povolování všech typů hracích zařízení a zavádí povinnost zveřejňovat veškeré informace, týkající se odvodů na tzv. veřejně prospěšné účely. Veřejný zájem zvítězil nad zájmem vlivné a ekonomicky silné podnikatelské lobby. Nebyla to ale krátká, ani jednoduchá bitva. Navíc ještě není u konce, přesunula se nyní do Senátu. Přesto mám z výsledku hlasování opravdu velkou radost a dobrý pocit.

Poslední změna loterijního zákona byla přijata v roce 1998. Od té doby se zejména provozovatelům dařilo bránit jakékoliv změně pravidel pro legální hazard. Mám s tím osobní zkušenost. V roce 2005 jsem jako ministr financí předložil prostřednictvím vlády Jiřího Paroubka novelu loterijního zákona, obsahově téměř shodnou s tím, co bylo nakonec přijato tuto středu. Během let 2005-2006 se nikdy nedostala ani do fáze prvního čtení. Celkem šestkrát se vždy objevil nějaký poslanec, který úspěšně navrhl vyřazení novely z programu příslušné schůze Poslanecké sněmovny. Tyto návrhy, jež byly předkládány v zájmu hazardního průmyslu, pravidelně podporoval zejména poslanecký klub ODS ve spolupráci s jednotlivci z klubů KSČM a KDU-ČSL.

Topolánkova vláda neučinila v oblasti regulace hazardu nic. V roce 2009 jsme proto s kolegy poslanci z ČSSD a KSČM připravili vlastní stručnou novelu loterijního zákona, která se soustředila na hlavní problémy, které v současné regulaci existují a inspirovala se návrhem soc.dem. vlády z roku 2005.

Tím prvním problémem je současná omezená možnost obcí hazard regulovat. Obce vůbec nemají možnost ovlivňovat herny, založené na nových technologiích, které v době novely zákona v roce 1998 ještě neexistovaly. Jde například o tzv. videoterminály. Navrhli jsme tedy, aby obce mohly vyhláškou regulovat všechny typy hazardu. A aby ministerstvo financí nemohlo povolovat umisťování výherních hracích přístrojů v rozporu s takovou obecní vyhláškou.

Druhý problém, který jsme navrhli řešit, se týká použití tzv. výtěžku z hazardních her. Výtěžek je zákonem stanovená část příjmu, kterou musí podnikatelé v hazardu odvádět na veřejně prospěšné účely. Zákon z roku 1998 ale nestanovil přesná pravidla, ani povinnost zveřejňovat subjekty, kterým je výtěžek odváděn. V praxi tak docházelo k celé řadě případů, jež připomínaly „malou domů“. Provozovatelé zakládali „vlastní“ nadace, obecně prospěšné společnosti a občanská sdružení, kam posílali výtěžek. Formálně tedy splnili zákonnou povinnost, ale ve skutečnosti si zachovali nad použitím těchto prostředků plnou kontrolu. Zveřejnění účelu, na který byl výtěžek použit, nebylo bez souhlasu provozovatele možné. Veřejná kontrola byla zcela znemožněna. V naší novele jsme navrhli stanovit pravidla, jež by vyloučila střet zájmů, zajistila skutečné použití výtěžku pro veřejně prospěšné účely, a zakotvila povinnost zveřejnit použití každé koruny výtěžku.

Ve středu tohoto týdne jsme o naší novele hlasovali ve třetím čtení. Ještě v této fázi se provozovatelé hazardu pokusili novelu zastavit. Prostřednictvím poslanců ODS navrhli vrácení k projednání do rozpočtového výboru. Prakticky by to znamenalo konec naděje na schválení zákona ještě do voleb. Tento návrh ODS naštěstí neprošel. Ale jasně ukázal, že je úplně jedno, zda v čele této strany stojí Topolánek nebo Nečas. V každém případě je zájem provozovatelů hazardu pro ODS důležitější, než veřejný zájem na jeho přísnější regulaci.


Novela schválená Poslaneckou sněmovnou neřeší všechny problémy regulace hazardních her. K tomu může přispět až nový loterijní zákon, který je připravován ( bohužel již příliš dlouho) na ministerstvu financí. Znamená však důležitý pokrok, první vítězství na dlouhé cestě k nastavení standardních podmínek, obvyklých ve vyspělých zemích Evropy. Teď bude důležité sledovat projednání zákona v Senátu. Pokud Senát novelu vetuje či vrátí s pozměňujícími návrhy, může ji ještě Poslanecká sněmovna projednat na připravované schůzi 18. května.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

yara ze země krys napsal(a):

Bohušú, to jste museli stréka Kalose pěkně naštvat !
15. 04. 2010 | 12:12

Petr napsal(a):

Jen dvě věci:
1/"V roce 2005 jsem jako ministr financí předložil prostřednictvím vlády Jiřího Paroubka novelu loterijního zákona, obsahově téměř shodnou s tím, co bylo nakonec přijato tuto středu."
2/"K tomu může přispět až nový loterijní zákon, který je připravován ( bohužel již příliš dlouho) na ministerstvu financí."

Nebyl jste náhodou také ministr financí?
15. 04. 2010 | 12:18

Rumcajs napsal(a):

Tak on asi Topolánek nedělal nic proto, protože předpokládal, že po 8 letech vládnutí ČSSD, budou takové věci již dořešeny.

Že by ne ?

P.S.
Nevíte jak hlasoval Dolejš ?
15. 04. 2010 | 12:26

tata napsal(a):

pane Petr

Postradam smysl vašeho přispěvku,autor piše že ten navrh předkladal ale neprošel,nevim jestli je to pravda,ale vy mu davate za vinu že nekonal tomu nerozumím
15. 04. 2010 | 12:29

Petr napsal(a):

"tata"
Pan Sobotka novelu Zákona předkládal, ale jak sám píše, dnešní nedokonalou.
A pokud si dobře vzpomínám, měla tehdejší koalice ve Sněmovně většinu, tak co jí bránilo v tom předložit kvalitní Zákon? Nevím o tom, že by p.Paroubek vládu rozpustil, neudělal to ani v kauze katarského prince. Proč? O tom si můžu je myslet své.
15. 04. 2010 | 12:35

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

tOTEŽ,DEJTE SEM ŽE JE TO VYMYSL,ja nevim ale toto postrada logiku,jestli autor piše že to ods vetovala,pište nebo dejte odkaz že autor lže jinak,ten vaš přispěvek nejde pochopit. JE UPLNĚ JASNE,že věc musí projit parlamentem.Nebo aspon napište že to vetovaly poslanci čssd jinak to je opravdu nepochopitelne.
15. 04. 2010 | 12:35

tata napsal(a):

pane Petr

Toto už ma logigu,nemohu k tomu nic dodat snad se někdo najde,děkuji za reakci ale uznejte že to první nebylo srozumitelne,i když autor spiš ma namysl že to je první krok ,než nedokonalost jak sem pochopil ,ale tady je vaš nazor ktery nespochybnuju
15. 04. 2010 | 12:41

Rumcajs napsal(a):

tata:

Já si myslím pane tato, že kdyby s tím hazardem chtěli něco dělat, tak na to měli 8 let.

Dle mého se jedná jenom o předvolební natřásání.
15. 04. 2010 | 12:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

Nedisponuje někdo ze zdejší blogařské obce odkazem na dluhy jednotlivých politických stran v ČEZku ?
Někde jsem si uložil data a nemohu to najít.

Díky.
15. 04. 2010 | 13:04

Sandrro napsal(a):

tata: V roce 2005-06 mohla ODS jenom těžko něco vetovat
15. 04. 2010 | 13:15

Sandrro napsal(a):

Další blog plný protichůdných blábolů, či spíše předvolební agitka.
Pan Sobotka se nezapomene pochválit:"Po dlouhých dvanácti letech došlo v Poslanecké sněmovně k velkému průlomu v oblasti zpřísnění podmínek pro fungování hazardního průmyslu."
Na druhou z vrozené skromnosti zapomíná dodat, že z těch dvanácti let, vládla ČSSD celých osm.
15. 04. 2010 | 13:22

snowfox napsal(a):

Pane Sobotko, vyšlo najevo, že vy jste EXPERT na malé domů.
Na toto téma byste raději neměl psát, určitě ne z pozice mravokárce, působí to trochu divně.
15. 04. 2010 | 13:38

jarpor napsal(a):

Moc řečí "co jsme chtěli..." ale údajně nemohli, když jsme vládli...

Skutek utek, že pane poslanče. Až teď... to byla dřina... .
Volby jsou za dveřmi. To si ještě počtem... pohádky o dobru a zlu.

Hezký den
15. 04. 2010 | 13:57

JC napsal(a):

Bohušu největší hazard v ČR bude vaše vlády s bolševikem.
P.S.
Cosi zašumělo v borovém háji, že tohle tvoje a bolšanovo vítězství půjde k ústavnímu soudu.
Mno necháme se překvapit.
15. 04. 2010 | 14:09

Jirka napsal(a):

Krásně jste se pochválil,Dluhoslave Sobotko... :-))
15. 04. 2010 | 14:38

mirda napsal(a):

už vím proč se věčně t-lemí
věří že jsou zde všichni knedlo-vepřo
15. 04. 2010 | 14:48

Marie napsal(a):

Ach vy naši socanští spasitelé, svatozáře kolem hlav nechcete? Osm dlouhých roků jste vládli, jenom jste peníze rozhazovali. To vám hazard nevadil,co? Tak neohlupujte lidi, a přestaňte se vychvalovat. Nepomůže vám to, vládu po volbách stejně nesestavíte.
15. 04. 2010 | 15:17

Junior napsal(a):

Nechat zmrznout par chytraku co prohrali strechu nad hlavou je nejlepsi mozne reseni.Ostatni jsou jen zvasty.To same plati o fetacich,alkacich a nezamestnanych z presvedceni..
15. 04. 2010 | 15:38

Petr z Tábora napsal(a):

Hazard, alkohol, tabákové výrobky, pohonné hmoty atd jsou v různých formách pěkným příjmem státní pokladny. Fandím omezení hazardu, ale zrovna tak považuji za nemravné příliš vysoké zdanění dále uvedených komodit - to pak vede k různým podvodům.
Mimo téma - respektuji trestní řád, hry na policajty a zloděje. Ale pokud se někdo dá zaměstnat jako policista, prokurátor, soudce, konkursní správce, soudní znalec apod, tak by pro něho měly platit trestní sazby automaticky dvojnásobné.
15. 04. 2010 | 16:16

Chyťa napsal(a):

Rumcajs
Dolejš (s celou KSČM mimo nepřítomného Černého) hlasoval pro. Všechna hlasování si můžeš najít na netu http://www.psp.cz/sqw/hlasy...
15. 04. 2010 | 16:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

Chyťa
Jak to, že bratr Kalousek je nezařazený ?
Já myslel, že je v KDU-ČSL.
Nebo v TOP 09 (ODS/b/) ?

Každopádně je u něj 0 - nepřihlášen.

Záměr nebo levný šnaps v poslaneckém bufetu ?
15. 04. 2010 | 16:30

pgjed napsal(a):

Pane Sobotko,

Jestli je to taková sláva, jak tvrdíte, to ukáže teprve život. Ale vysvětlete nám, proč ten obrat? Proč jste přestali podporovat ten paskvil, který jstespolečně s bolševiky a ODS splácali pod vaším předsednictvím v rozpočtovém výboru? To jste se tak polekali toho poprasku, který udělali starostové po celé republice? Došla vám odvaha na takové očividné lumpárny?

V každém případě důvody k pochybnostem tady jsou. Obec je jen jedním z účastníků řízení, ministerstvo má i nadále právo, povolit kdekoliv cokoliv z určitých typů hazardu.
15. 04. 2010 | 17:22

Ford napsal(a):

Bohušku ty si mě zase rozesmál. Takže jste přidali další pobiratele úplatků. Není nad to vymyslet problém ,který nikomu nevadí. A je to fakt hrůza, že z 11 let Topol vládl 2 roky a přesto to nestihl. No je děs. Přemyšlím jestli opravduje to je výtvor tvého mozku nebo jsi jen navedený.
15. 04. 2010 | 19:30

hoven napsal(a):

slávečku,
co jste ještě s kolegy z KSČM společně připravili?????
15. 04. 2010 | 21:48

vlk napsal(a):

Mno, teď se hodně mluví o Polácích..
Copak to udělat jako v Polsku? Kd e brutálně hazard omezili. Moc o tom nevím, ale prý vytvořili v celé zemi 3 superkasina a všechno ostatní zavřeli.
Takhle nějak bych si to představoval také.
Jo Hermann a podobní spustí jekot o tom jak s e zvedne nezaměstnanost a jak jao dobročinnost přijde zkrátka apodobně.
Jenže už nedodají , že na hazard je navěšená kriminalita a že to je generátor lidského neštěstí.
To, co vy slavíte jako vítěství je pro mne klasický úspěch Strany mírného pokroku v mezích zákona.
Nic zásadního se nezměnilo.
Jo dneska jsem se potkali v podvečer v metru U Anděla. Jen jste jel na opačných schodech než já.. Nezdálo se mi, že se tváříte vátězně. Ale třeba to byla poker face.
Třeba jste pod ní už skrýval plán, jak, jestliže vyhrajete volby tomu hazardu zatnete tipec. Rá d bych tomu věřil.
15. 04. 2010 | 22:35

kristusek napsal(a):

Marie, jarpor, sandrro a další - vaše "a vy zase bijete černochy" je sice roztomilé, leč poněkud mimo.

Kdopak měl celou tu dobu většinu v Senátu? A jakpak na tom byla Poslanecká sněmovna? Kdo přišel se skutečně státotvornou myšlenkou "nulové tolerance"? Tohle všechno je odpověď na Vaši otázku "proč jste to nazřídil vy jako ministr?".
16. 04. 2010 | 12:05

kristusek napsal(a):

"nezařídil" samozřejmě
16. 04. 2010 | 12:05

Helena napsal(a):

Státem podporovaný hazard, alkoholizmus a neexistence politiky omezování kouření je ostudou ČR. Ve vyspělých státech a v naprosté většině EU (kromě těch států, se kterými se ani nechceme srovnávat) neexistuje tolik heren a prodejen zaměřených výlučně na alkohol a cigarety, jako je tomu u nás! Velká část z nich navíc vypadá jako ušmudlané špeluňky, které ovšem v pohodě existují i v centrech měst, včetně Prahy. Jen tak pro vaši informaci - zahraniční studenti, kteří u nás studují, na to často poukazují a nechápou!
Zisky, které z toho stát snad má,draze platíme vysokým výskytem onkologických a kardiovakulárních nemocí a také krimilnalitou a jistě ještě další sociální patologií. Tam kde je hazard, tam se také velice pije, kouří (i krade). Vláda to neřeší, zdravotní stav polulace a jeho determinanty nikoho nezajímají.
Buďme rádi, že se alespoň něco podařilo ohledně hazardu. Snad se najdou osvícení starostové a zastupitelé, kteří jej začnou omezovat. "Vyšetřování" a sáhodlouhá diskuse o tom, co pan Sobotka mohl či nemohl udělat již dříve, se mi zdá nekonstruktivní.

Za sebe panu Sobotkovi děkuji. Ráda bych věřila, že se začneme v tomto ohledu přibližovat vyspělé Evropě a ne rozvojovým zemím.
17. 04. 2010 | 11:17

Pepi napsal(a):

Hazard zvyšuje kriminalitu
a ta ohrožuje postupně nás všechny...
jak fyzicky, tak i ekonomicky...

A proto by se měl maximálně omezit, raději zakázat..!!
19. 04. 2010 | 16:09

Ládik napsal(a):

Dobrý den,
upřímnou soustrast ke včerejší akci v Brně.
06. 05. 2010 | 06:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy