Stoupáme? Ne, naopak klesáme! Česko na žebříčku konkurenceschopnosti

30. 05. 2013 | 15:18
Přečteno 20451 krát
„Stoupáme?“
„Ne! Naopak! Klesáme!“
„Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!“
„Proboha! Vyhoďte přítěž!“
„Poslední pytel je už vyprázdněn!“


Tento prolog slavného románu Julese Verna Tajuplný ostrov pěkně, byť s nadsázkou, pěkně pasuje na situaci současného Česka. Jen si místo balónu musíme představit Česko na mezinárodních žebříčcích konkurenceschopnosti. Podle včera zveřejněných žebříčků IMD se Česko letos opět propadlo.

IMD 2013
IMD 2013


Pokles lze do velké míry připsat protahující se ekonomické krizi a nedostatku pozitivních zpráv. Krize sice trápí i většinu ostatních zemí, ale Česko trápí nadprůměrně. Dílčí ukazatele IMD, jako jsou růst HDP, rozpočtový deficit a podnikatelská skepse spolu úzce souvisí a stojí za aktuálním propadem Česka na žebříčku IMD. Co táhne Česko dolů jsou ukazatele nízké kvality správy věcí veřejných - tedy vládní neefektivnosti. Jde především (pořadí na dílčích žebříčcích v závorce) o obtížné zakládání firem (50), nízkou transparentnost (49), úplatkářství a korupci (46), způsob vládního rozhodování (46).

Obnovit stoupání českého balonu by hodně pomohlo zkvalitnění fungování státu a jeho institucí. Tedy zkvalitnění přípravy zákonů a regulací obecně, lepší fungování soudů, správy daní, fundovanější příprava zákonů atp. tedy obecně lepší kvalita vládnutí. Ve většině ostatních ohledů na tom jsme totiž relativně dobře a mnohde dokonce výborně: politika centrální banky (10), regulace bankovního sektoru (11), zdraví (10), export (8). Zjištění IMD ale nejsou překvapivá. Lze z nich dovodit, že horkým vzduchem do českého balonu může být zkvalitňování institucí a způsobu vládnutí. Ano, týká se to věcí jako je neexistence služebního zákona, nízká profesionalita státní správy, nedoceňování a obcházení pravidel přípravy nové legislativy a jiných regulací RIA. Tedy věci, které nepřijdou samy od sebe a které vyžadují dlouhodobější úsilí a ne jen nějaký škrt pera či zbrklé schválení poslanecké novely zákona vydávané za prorůstové opatření.

IMD
IMD


Situace Česka určitě není tragická, ale je svízelná. Na jedné straně panuje shoda, že by vláda měla zmírnit restriktivnost rozpočtových opatření. Na straně druhé si výraznější nárůst deficitů Česko nemůže dovolit. Řešením prostě nemůže být ani politika bezhlavé výdajového dopování ekonimického růstu, ani pokračování nestrukturovaných škrtů. Řešení je třeba hledat v efektivnějším nakládáním s veřejnými prostředky podle hesla za méně peněz stejně nebo více muziky. Ale to bez lépe fungující státní správy a vládnutí obecně nepůjde. Proto je tak nutné začít vážně hovořit o cestách ke zkvalitnění správy věcí veřejných (obě 'v' malá). Přesně tato úvaha stojí za mým nedávným komentářem v Macháčkově výměně:

Za dané situace nevidím žádný zázračný nástroj hospodářské politiky, který by dokázal zemi rychle vyvést z ekonomické stagnace. V dané chvíli bych doporučoval hlavně trpělivost, více optimismu a trochu modlení za lepší vyhlídky ekonomiky evropské a hlavně německé. Zásadní pozornost doporučuji věnovat trpělivému zkvalitňování fungování státu a státní správy jako celku, aby byla schopna navrhovat a implementovat efektivnější a funkčnější reformy v budoucnosti. Aby už nedocházelo k dalším zátěžím systému podobných zavedení zbytečných a navíc zpackaných státních maturit (školství pálí mnoho jiných zásadnějších problémů), zničujícího způsobu implementace podpory fotovoltaiky (břemeno pro všechny kromě baronů), dlouhodobě laxnímu přístupu k regulaci síťových odvětví (vysoké ceny, nízká kvalita a omezená dostupnost), zmatečné a nesystémové změny daní (nejistota a neefektivnosti), na kvalitu neorientované řízení a financování vysokých škol (paušální rozdávání státní podpory), dlouhodobé nehodnocení výsledků a nesystémové řízení výzkumu a vývoje (hodnocení se pořádně nedělá a o systémovém řízení si lze nechat jen zdát), destrukce fungování úřadů práce a politiky zaměstnanosti jako takové, absence solidního vyhodnocování dopadů navrhovaných zákonů a regulací. A šlo by jistě pokračovat.

Prostě bez reformy fungování státní správy se bude tento seznam průšvihů jen prodlužovat a země se solidního dlouhodobého ekonomického růstu nedočká ani tehdy, až se Evropa ekonomicky opět někdy rozjede. Na další investice si už dnes nelze více půjčovat, na investice je možno jen ušetřit pečlivým a usilovným odstraňováním skutečných systémových neefektivností a vyšším ekonomickým růstem.

Řešení není v kouzlení s daněmi, ale v poctivé každodenní a tedy zdlouhavé práci na zlepšování fungování českého státu. A těch pár strukturálních opatření doporučených MFF je velmi obecných, že nejsou téměř k ničemu nebo nepředstavují nic nového pod sluncem. Ostatně mise MMF toho o konkrétních problémech v řízení vysokých škol, vědy, energetiky, přípravy zákonů a veřejných regulací atp. moc neví.


Kompletní IMD zpráva o ČR je ke stažení zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Také mám ráda tuto první větu z Tajuplného ostrova.
30. 05. 2013 | 15:32

Jules napsal(a):

Proto jsme získali fotovoltaickou přítěž, církevní dary a dá bůh získáme i sudetoněmecké a šlechtické restituce. A pak už zbyde pouze namířit balón na nejbližší skalní masiv
30. 05. 2013 | 15:45

grafy jsou jenom grafy, říkal tu expert napsal(a):

Ale ne!
Jen stoupáme opačným směrem než ostatní, kteří tomu nerozumí.
A nemají nejlepšího středoafrického ministra cisteren.
30. 05. 2013 | 15:48

berkowitz napsal(a):

Jediným receptem jsou předčasné volby.
30. 05. 2013 | 15:49

ani při vzestupu v tomhle dešti do napsal(a):

perlovky nejdu

Zato miluji ekonomy!
Buď připíšou pokles nedostatku pozitivních zpráv.
Nebo nedostatek pozitivních zpráv poklesu.
Jak se zrovna hodí.

Každopádně jsou to podstatné zprávy, v žádném případě nabídka a poptávka.
A pak taky nálady.
Těmi vyhrožovala Hillary než jí vzali válečkem na nudle.
Že jak jí budem prudit, trhy se na nás rozzlobí a budou hystericky ječet.
30. 05. 2013 | 15:56

Pepa Řepa napsal(a):

Má to být výzva, že pitomci mají z koše vyskočit a ulehčit?
Mám si sbalit?
Doporučuji nastudovat jedinou možnou reformu
http://www.csfd.cz/film/113086-balada-o-narajame/
http://www.uloz.to/x45jT4g/balada-o-narajame-cz-avi
30. 05. 2013 | 16:25

Daniš napsal(a):

Pane Stejskale, oslovil jste mne na blogu pana Horváta, , ale týkalo se to tohoto.
Opět mohu konstatovat. Pan Münich asi něco ví a zná, informace jsou hodně nepříznivé ale pravdivé, a o něčem co je asi důležitější než vaše obvyklá témata.
A všimněte si že za celou hodinu od zveřejnění nikdo nenapsal o autorovi jedinou urážku. I když působení v NERVU a jiných institucích mu asi něco přinese, ale to už je o něčem jiném, tam se zobrazí nenávist k vládě.
.
Takže platí to co říkám já, Když chcete kvalitní diskusi, musíte mít i kvalitní témata blogů a kvalitní blogery. Pokud pustíte 22 blogů o Putnovi, navíc od podivných autorů, pak nastává to čeho se obáváte, nadávky a urážení. Ale uklidním vás, pokud se TAKOVÍ BLOGEŘI NECHAJÍ ZNECHUTIT NADÁVKAMI a víckrát nepřijdou, žádná škoda nenastane. Naopak dojde ke zvýšení kvality, i kdyby se měly objevit jen 2 blogy týdně
30. 05. 2013 | 16:31

Občan napsal(a):

Pane Münichu,
bodejť bychom neklesali, když již víc než 20% PRACUJÍCÍCH občanů má "PLAT" pod hranicí chudoby - tedy nezajišťující jim ani základní životní potřeby.
Bude-li jejich počet stoupat, ekonomický úpadek se jen zrychlí.
(K tomu si ještě lípněte 600 000 EVIDOVANÝCH nezaměstnaných, z nichž 480 000 nemá ŽÁDNÝ příjem.)

A případné kecy o nutnosti snižování mezd a odvodů si rovnou někam vetkněte, protože lidé s takovým "platem" nemají nejmenší šanci tvořit jakékoli finanční ani materiální rezervy.

S bangladéšskými "platy" při německých cenách, milý pane Münichu, funkční ekonomiku a tím méně pak soukromé penzijní či zdravotní pojištění prostě a jednoduše neuživíte.
To Vám potvrdí každý venkovský hokynář, který ještě nezkrachoval.
Že takový způsob "konkurenceschopnosti", založený na ožebračení SPOTŘEBITELŮ (bez nichž kapitalismus jaksi nefunguje), krachne, víte už minimálně 15 let.

Tak se, prosím, netvařte překvapeně.
30. 05. 2013 | 16:36

opravdu? napsal(a):

ad Pepa Řepa
Kalouskovi ještě není 70.
Pro ty, kdo Baladu o Narajamě neviděli: ti, kteří dosáhnout 70 let věku, spáchají se souhlasem svých potomků sebevraždu.
30. 05. 2013 | 16:39

stejskal napsal(a):

To je pořád dokola, pane Daniši,

já zde žádné blogy "nepouštím" (jak zde už asi po desáté píšete). Autoři si blogy publikují sami, kdy chtějí a o čem chtějí. Já se jen snažím, by se psali lidé s nejrůznějšími názory a nejen ti, kteří mají stejné jako Vy či třeba pro změnu já. To je podstata těchto stránek.

Pokud 22 blogerům přijde důležité se k nějakému tématu vyjádřit, tak se k němu vyjádří bez ohledu na to, co si o tom myslíte Vy nebo já. Kdyby se měly objevit dva blogy týdně (navíc ještě ty, které zrovna Vy považujete za kvalitní), tak tu nebudete do debaty psát ani Vy, ani já, ani nikdo jiný. Žádné stránky blogů by tu totiž nebyly.

Zatím jste mi stále neodpověděl, kdo by sem dle Vás měl psát a zatím nepíše.

Libor Stejskal
30. 05. 2013 | 16:40

jája napsal(a):

Vážený autore, měl bych recept, na rozdíl od NERVu, proč se něčím chlubit, vláda všeobecného chaosu v čele s Přesčasem může vyměnit guvernéra banky a všechny ty dpbré ukazatele poslat rovněž do mínusu. Stejně si myslím, že to dělají úmyslně, aby se komunisti dostali k moci. Spousta lidí, která v době plyšáku byla nadšená nyní půjde skutečně vhodit lístky KSČM, jsou otrávení ze zlodějen a korupce, rozdávání majetků kdekomu, podpory cikánů apod. Každý řekne otřepané "to za komustů nebylo". A několik připitomnělých seriálů v TV a na internetu, které ukazují munulost, kterou si nikdo nepamatuje, protože je silně zkreslená, to nevytrhne.
30. 05. 2013 | 16:44

Občan napsal(a):

Jo, a ta zpráva je šílenost, protože pracuje s hausnumery.
Jak může, propánakrále, někdo prohlásit za relevantní něco, co ad hoc pracuje s daty za tři různá období - tu 2011, onde 2012 a jinde zase 2013? Vždyť to pak ztrácí jakoukoli vypovídací hodnotu!
30. 05. 2013 | 16:50

Kelt napsal(a):

Vláda rozpočtové odpovědnosti je složena z ekonomicky negramotných ideoologů 19.století a jednoho opilce na postu MF,který ekonomická moudra čerpal u nálevního pultu PS.
Předpoklady hospodářského růstu dle Nečalouska:
-superhrubá mzda,ať kažký ví,co stojí/světový experiment,který chce Kalousek v tichosti zrušit/
-rovná daň-okopírováno o úspěšných ekonomik rozvinutého Balkánu
-nízké přímé daně-základní předpoklad jejich vyššího výběru-každý je bude s chutí platit-nekoná se."Máme"13,5 tis.firem v daňových rájích a výběr rok od roku klesá
-zvyšováním zdanění spotřeby bude dosáhnuto růstu HDP-nejhloupější nápad v řadě ostatních
-registrační pokladny,majetková přiznání,optimalizace daní ze závislé činnosti a OSVČ-buzerace všech poctivých,kteří jsou solí této země- Nečas/.Je historicky doloženo,že ve slané půdě se nic neurodí
Snižování nákladů práce/snižování mezd a odvodů na zdr.a soc.pojištění/jako jediná cesta ke zvýšení konkurence schopnosti-nekoná se-viz výše uvedený graf.
Náklady práce v ČR činí cca 10,5 eura,průměr EU je 28,5 eura.
Navíc snižování odvodů na soc.a zdr.pojištění vede k deficitům těchto účtů,což se následně hodí jako důvod jejich privatizace-viz II.důch.pilíř
Navíc tato koalice řeší posledního půl roku jenom kdo z nich má většího pindíka a bagatelizuje skutečnost,že jsme již druhým rokem v krizi poukazem na Řecko a Španělsko a pochvaly od ratingových agentur.
Kdyby to nebylo k pláči,tak je to k smíchu.
30. 05. 2013 | 16:57

Čochtan napsal(a):

Blogy jsou různé.
Některé jsou odborné, fundované, zajímavé, s klidnou a rozumnou diskuzí.
Jiné jsou jen propagandistické, politicky korektní kecy. Tam pak bývá divoká diskuze.
30. 05. 2013 | 17:01

Občan napsal(a):

Tak, Kelte,
a teď si ještě přečtěte ten poklad, co se skrývá pod odkazem na Macháčkovu výměnu :o))

Já už jsem si to přečet a vzápětí jsem zjistil, že mi došla slušná slova. Proto to nemohu okomentovat - zejména perly od Třísky, Kohouta, Kudrny, Čáslavky a Zahradníka.
Vlastně jediné, co tam má hlavu a patu, jsou odpovědi od Münicha a Mládka.
30. 05. 2013 | 17:06

Kelt napsal(a):

Občane,
aby byla možná věcná diskuse,pokuste se konkrétně vyjádřit k tomu,co kritizujete.
Děkuji
30. 05. 2013 | 17:13

starý jezevec napsal(a):

Ta současná vláda je především vládou hlouposti a populismu. Lidé by si alespoň mohli zapamatovat, že vládním šetřením, jako hlavním nástrojem, nelze dospět k prosperitě.

Vláda má šetřit, ale pořadí musí být vždy následující:
zvýšení výkonu ekonomiky
a pak šetření na správných místech

Ušetřit lze jen z přebytků, z deficitů se nic ušetřit nedá a snažit se o to, problémy jen prohloubí.
30. 05. 2013 | 17:24

resl napsal(a):

To je kvůli špatné vládě svazáka a Klausově hezké, české koruně. On ví, jak na vás. Jste zvyklí na koruny a najednou nějaké blbé euro ? Tak vám nabulíkuje, jak se zdraží a stát položí, no a vy neznáte jeho falešné hry, uvěříte, protože to je pro vás pohodlnější. A on se vám tiše směje a jde si z konta vybrat eura. Na hory.
30. 05. 2013 | 17:25

Občan napsal(a):

Kelte,

mám na mysli především nekonkrétnost a obsahovou prázdnotu odpovědí výše uvedených.
Dále pak ad hoc investiční nástřely typu "všechno volepíme polystyrenem a rázem budeme z krize venku" (Čáslavka, Kudrna), dále pak Zahradníkovo "blablabla investiční pobídky blablabla" a VŠECHNO od Kohouta (zejména pak jeho nápad ještě víc SNÍŽIT mzdy a odvody) - tedy buď nesystémové jednoúčelové výdaje, nebo nápady, které by ekonomiku definitivně usmrtily.

A vůbec - přečtěte si to sám, přece Vám to sem nebudu přepisovat celé :o)
30. 05. 2013 | 17:26

born65 napsal(a):

V podstatě tomuto názoru p. Münicha není mnoho co vytknout, prošel jsem si i názory ve zmíněné 'Macháčkově výměně' a opět, celkem dobré poukazování na zásadní problémy dneška (viz např. P. Kohout: "Česká ekonomika potřebuje trochu klidu, aby se trochu vzpamatovala z Kalouskových daňových šoků").
A přitom řada diskutujících zde v minulosti poukazovala přesně na totéž, co AŽ NYNÍ! NERVáci a vylekaní se ekonomové říkají: vládní neefektivnost, zmatečnost a nekompetentnost, vše sžírající klientelismus a korupce, mizerná a ještě rakovinně přebujelá státní správa.
Avšak první dva roky vládnutí rozvrzané trojkolky tryskaly z ekonomů gejzíry optimismu: "vše dobře, máme přece rozpočtově odpovědnou vládu, hlavně ne Řecko!" - a vida, my právě k Řecku a Španělsku ty tři roky systematicky pádíme.
Proto mě zajímá - přijde sebereflexe, pokání, vážení páni ekonomové? A usilovná práce na změně? Anebo zase, za necelý rok, před volbama, budeme sršet bohorovností a optimismem ("všechno berem, jen ne tamtoho s bradavicí")?
(Podotýkám - toho s bradavicí jsem nevolil a ani volit nebudu).
30. 05. 2013 | 17:26

Pepa Řepa napsal(a):

opravdu?
nespáchají, potomci je od nesou na Narayamu, kde pokojně vyčkají příchodu Boha dubové hory, který obvykle nepřijde.
V japonštině se tomu říká obasute.
Některá Japka to nechtějí slyšet stejně jako o Nankinu a proto se původní balada přejmenovala na legendu, ačkoliv jiní tvrdí, že hory kostí se daly nalézt na.př Obasuteujamě u Nagana. Ostatně častý výskyt hor s obasute po celém Japonsku leccos naznačuje, je řada příběhů Konžaku monogatari z 15.století.

Pozoruhodné je, že stařena Orin odchází, resp je odnášena z domu U pařezu, možná rodišti Vochomůrky.Když onemocní hospodář přikáže manželce aby se vyspala z celou vsí, čehož se ráda ujme jen odmítá smra´docha Risuke.
Doporučuji všem okolo 60 film je na druhém odkazu.

Ostatně šmatlapatla Mládek mně film nedávno připomněl, prohlášením, že důchod je potřeba nastavit tak, aby parazit nepřežil 5 let, což odpovídá japonskému limitu 70 a víc ani Ťuk.

Skvělý, syrový film, situovaný na Hokkaido před sto lety.
30. 05. 2013 | 17:34

ld napsal(a):

Onehdá jsem v tv slyšel, že by se do škol měla vrátit dopravní výchova. Vyvalil jsem oči. Copak ona tam není?

Před časem prý expert na školství Chládek z ČSSD razil tezi, že vyučování dětí má začínat až v 9 hod., neb v tom je jádro pudla.

A minulý týden jsem při cestě z práce před 20.hodinou potkal rodinku. Máma /říkal jí tak/ byla dost ožralá, cca 50 roků věku a cestovala se synkem asi čtyřletým. Chlapec se choval v autobuse jako dobytek. Co zaujalo dále, tak že měl drtivou většinu vlasů na hlavě ostříhanou dohola a uprostřed měl z kadeře takové to čerokézské číro. Dost pochybuju, že by už měl tolik rozumu, že si jej přál. Co bylo dál, nevím. Vystupuju na 3.zastávce.

Ta sestupná trajektorie bude mít ještě nějakou dobu půl šestou.
30. 05. 2013 | 17:51

petr napsal(a):

Sem přivedla zemi Kalouskova a Nečasova mafie, která již 3 roky plundruje a rozkrádá tento stát. Jak z toho ven? Nevolte strany, které tuto situaci zapříčinili, konkrétně: TOP 09, ODS, LIDEM
30. 05. 2013 | 18:00

reppop napsal(a):

born65 napsal(a):

A přitom řada diskutujících zde v minulosti poukazovala přesně na totéž, co AŽ NYNÍ! NERVáci a vylekaní se ekonomové říkají: vládní neefektivnost, zmatečnost a nekompetentnost, vše sžírající klientelismus a korupce, mizerná a ještě rakovinně přebujelá státní správa.
Avšak první dva roky vládnutí rozvrzané trojkolky tryskaly z ekonomů gejzíry optimismu: "vše dobře, máme přece rozpočtově odpovědnou vládu, hlavně ne Řecko!" - a vida, my právě k Řecku a Španělsku ty tři roky systematicky pádíme.
Proto mě zajímá - přijde sebereflexe, pokání, vážení páni ekonomové?
xxxxxxxxxx

Je skutečně fasinující jak mainstreamoví ekonomové vykazují podstatně méně nadhledu a moudrosti nežřada v ekonomii nevzdělaných "obyčejných" lidí. to už nemůže být náhoda.
Příčinu vidím v tom, že mainstreamoví ekonomové, jsou víc ideologové než nějací národohospodáři. Obávám se, že tito "odborníci" věří svým ideologickým tržním poučkám podobně jako v 50. letech věřili nadšení komsomolci analogickým bludům.

Samozřejmě realita tuto jejich uhlířskou víru těžko může vyvrátit. To by dokázal pouze příjmový propad těchto mudrlantů na průměr ve státu. To ovšem jejich "sponzoři" jistě nepřipustí, probůh vždyť to by byl začátek konce jejich pohádkových zisků (krize nekrize), tito politruci jsou přece pro ně jistotou desetinásobku...
30. 05. 2013 | 18:08

Petr z Tábora napsal(a):

Dobrý článek, žádné překvapivé zjištění. Potřebujeme vyměnit vládu za lepší. Ale kde ji vzít ? Vláda je jako voliči a ti jsou nepoučitelní - jednou se zhoupnou na volební houpačce doprava, pak zase doleva. Po volbách to bude obdobné, jen natřené naoranžovo a postupně se začne nadávat na poměry tak, jak pamatuji celý můj život.

Co kdybychom i my nestraníci se pokusili nějakou politickou stranu změnit k obrazu svému ?
30. 05. 2013 | 18:10

Glosator napsal(a):

V první řadě by to chtělo zlikvidovat "podporu OZE." To je 50 miliard ročně, vyhozených oknem!
30. 05. 2013 | 18:12

Glosator napsal(a):

V první řadě by to chtělo zlikvidovat "podporu OZE." To je 50 miliard ročně, vyhozených oknem!
30. 05. 2013 | 18:13

včera, dnes, zítra napsal(a):

Komunisté by byli hloupí, kdyby vstupovali do vlády jakýmkoliv způsobem. Nás už nic nezachrání.
30. 05. 2013 | 18:15

Yosif K napsal(a):

Onae Muenich, asi málo čtete Zemanovy projevy ku stavebnímu proletariátu a stavebním podnikatelům.

K prosperitě se lze proinvestovat. Například dostavět všechny dálnice kde co schází, pár železničních koridorů TGV jaké mají ve Španělích a v Portugalsku a postavit kanál Dunaj Odra Labe bratru třeba za 500 miliard Kč. Zemanovi se už povedlo nepostavit dálnici do Ostravy a stálo to 600 mega vyhozených do záchodu, takže se nemusíme bát, peníze se utratí a všechno dobře dopadne.
30. 05. 2013 | 18:23

november rain napsal(a):

Občan

S bangladéšskými "platy" při německých cenách, ....

České ceny jsou cca o třetinu vyšší než německé!
30. 05. 2013 | 18:30

Kelt napsal(a):

Nečalouskovi jako jedinému se povedlo postavit místo dálnice do Ostravy LOCHNESKU.
Rozhodně se jedná o světový primát zasluhující zápis do knihy rekordů.
Ale Nečas to chce napravit-dostaví s Putinem JET,Schwarzenberg dostaví JET s Obamou a Kalousek shrábne provize,neb je zásadně proti dostavbě.
30. 05. 2013 | 18:34

Fialenka napsal(a):

Občane
v té Macháčkově výměně je i odkaz na Macháčkův názor na Zemanův proslov o státních investicích:
„Zemana je však třeba opravit v tom, že pokud má být stát aktivnější, nemůže podporovat jenom investice, ale také domácí poptávku, protože česká ekonomika trpí především výpadkem poptávky, který je asi zase dán velkou nedůvěrou občanů ve stát a vládu.“
„Zeman se považuje za keynesiánce a zde je třeba dodat, že v tomto ohledu má dnes ve světě významné spojence od Bena Bernankeho po japonskou vládu. V oblasti měnové politiky zůstává Zeman konzervativní: kvantitativní uvolnění a tištění peněz se mu nelíbí. Zde by možná ale paradoxně nalezl spojence v Sorosově Institutu pro nové ekonomické myšlení, kde spousta ekonomů vyhlašuje potřebu „kvantitativního uvolnění pro lidi“, tedy rozdávání peněz na spotřebu a investice.“
30. 05. 2013 | 18:55

MirekS napsal(a):

Co na žebříčky IMD říkají hoši z NERVu a co hoši z vlády? Nedalo se to čekat, když HDP nám jde z kopce, síla koruny taky?
Zdá se, že na tuto vládu budeme ještě dlouho vzpomínat.

Namísto trpělivého zkvalitňování fungování státu a státní správy jako celku zde dochází spíše k trpělivé demontáži funkčností státu a jeho správy.

Není se tedy pro co divit stavu, jaký je popisován. Je třeba trpělivé činnosti, ale dát na modlení. Spíše na víru, že vše v dobré se obrátí. Ale s touto vládou? Nebo tou příští oranžovou?
Nevidím světlo na konci tunelu.

Zdraví

MirekS
30. 05. 2013 | 19:07

T.Paine napsal(a):

OECD by měli publikovat a NERV analyzovat Czech (Un)Employees Opinion Survey. To by bylo zajímavější čtení.

"...Řešení není v kouzlení s daněmi, ale v poctivé každodenní a tedy zdlouhavé práci na zlepšování fungování českého státu..."

Akademik, profesor, ekonom, politik, úředník, státní zaměstnanec, těžko bude hlásat: "Výrazně snižte povinné sociální odvody a daně celkově." Asi spadnu ze židle, až si to přečtu od ekonoma NERVu.
30. 05. 2013 | 19:24

Fialenka napsal(a):

Autor píše: „Za dané situace nevidím žádný zázračný nástroj hospodářské politiky, který by dokázal zemi rychle vyvést z ekonomické stagnace.“
Já bych řekla, že ten zázračný nástroj mají společný země, které dlouhodobě vévodí žebříčku bohatství a kvality života. Tím společným nástrojem vedoucím k prosperitě je systém daní a velká kupní síla obyvatel. Našlo by se víc nástrojů, které jsou společným jmenovatelem těchto nejúspěšnějších zemí:

1. Nroway
2. Denmark
3. Sweden
4. Australia
5. Nový Zéland
6. Canada
7. Finladn
8. Netherladns
9. Switzerladn
10. Ireland
11. Luxembourg
12.United States

28. Česká republika

Index prosperity každoročně porovnává Economy, Entrepreneurship and Opportunity, Governance, Education, Health, Safety and Security, Personal Freedom, Social Capital.
http://www.prosperity.com/Ranking.aspx
30. 05. 2013 | 19:29

Jáchym napsal(a):

Paráda !
Už i špičkoví ekonomové z NERVu začínají pomalounku přicházet na to, co věděli a tvrdili před třemi lety všichni, kdo se nebáli použít vlastní mozek.

Tak to už musí být hóódně očividné.
Nebo je to tím, že se o tom začíná psát i v zahraničních médiích a NERVózní ekonomové mají už také připojení na internet ?

Nechcete své z očí spadlé šupiny přilepit na barel dobroty či jeho vlečnou letištní cisternu ?
Kalousek se za vás pomodlí.

Ale i tak dík, pane Münichu.
Nikdy není tak pozdě, aby nemohlo být ještě později!
30. 05. 2013 | 19:53

Důchodce68r napsal(a):

S panem Münichem plně souhlasím.
Jenže zrealizovat tyto potřeby se současnými politky (ne všemi ale převažující většinou), včetně ČSSD, považuji za chiméru.

Došel jsem k poznání, že musím, a to včas, ve dvou domácnostech o které jaksi pečuji učinit následující:
V jedné zrušit vodovod, v obou zemní plyn, v jedné odběr elektřiny. Vybavit se nářadím, patřičně zkultivovat takovou část zahrady která by nás zhruba uživila, vytvořit zásobu semen zeleniny nikoliv hybridních, zlepšit zateplení obydlí, atd.atd,atd. Už nyní téměř nepotřebuji nic kupovat. (Nepotřebujete někdo vajíčka od slepic ze zahrady? Velmi zdravá. Oni je i přímo v té zahradě snášejí!)

A ještě k tématu. Právě tu proběhl článek s názvem "Tři pětiny Čechů jsou pro zavedení trestu smrti". A tak si dělám starosti. Kdyby byl znovu zaveden, aby neplatil jenom pro občany. Ale taky pro politiky, tuneláře, kmotry, nemorální poslance, senátory, soudce, státní úředníky, a t.p..
30. 05. 2013 | 20:04

jirka napsal(a):

Vláda idiotů se neosvědčila ani v minulosti a natož dnes. Je třeba konečně vyházet hlupáky od koryt a všechny "kalousky", aby neprznili tuto zem.
30. 05. 2013 | 20:04

Fialenka napsal(a):

Na facebooku jsem našla proslov Papeže Františka, kde mluvil o příčině hospodářské krize:

„Přibývá patologií s psychologickým důsledky, srdce mnoha lidí zachvacuje strach a zoufalost – a to i v takzvaně bohatých zemích , umenšuje se radost ze života, zatímco roste násilí a nemravnost. Chudoba je stále zjevnější. Lidé bojují o přežití – avšak toto přežívání často není vůbec důstojné.“

„Finanční krize, kterou procházíme, nám dává zapomenout, jaká je její prvotní příčina – tedy hluboká antropologická krize. Zcela jsme popřeli prvenství člověka. Utvořili jsme si nové idoly. Starozákonní zbožňování zlatého telete (srov. Ex 32, 15-34) dnes ilustruje nový, nelítostný výjev – fetišismus peněz a diktatura ekonomie, která nemá lidskou tvář a nesleduje lidský účel.
A co je ještě horší – každá lidská bytost je považována za spotřební statek, který je možno využít a pak odhodit. Zatímco zisky menšiny exponenciálně rostou, příjmy většiny klesají. Tato nerovnováha má původ v ideologiích, které podporují absolutní nezávislost trhu a finanční spekulace, a brání státům v jejich právu kontroly. Nastoluje se nová neviditelná tyranie, která je někdy virtuální. Tato krutovláda jednostranně a bez možnosti nápravy vnucuje své zákony a svá pravidla.“

Zadluženost a pohledávky navíc oddalují jednotlivé země od jejich reálné ekonomiky a občany od reálné kupní síly, pokračoval papež František. Rozvětvenost korupce a egoistické daňové úniky nabyly světových rozměrů. Vůle ovládat a vlastnit nezná hranic.
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18287
30. 05. 2013 | 20:25

Kaktus napsal(a):

Najednou se všichni diví, včetně NERVu, že klesáme po úspěšných reformách - pardon deformách pravicové úspěšné vlády.
Cituji Kalouska : Dokázali jsme, že to dokážeme ...
30. 05. 2013 | 20:35

reppop napsal(a):

To Kaktus:

Kdepak asi udělali seběvědomí a odpovědní, kteří žijí bez dluhů, chybičku?

Ale to nic, to je jen taková rýma, potřebujeme k jejímu vyléčení více trhu, méně státu, silnější zaměstnavatele, flexibilnější a pracovitější zaměstnance, kteří jsou ochotni žít si pod poměry a co nejméně nezaměstnaných: nemohli by třeba masově emigrovat? Co kdyby jim pan Kalousek zaplatil letenku?

Vždyť státní moc před rokem 89 si příživníky, kverulanty a škarohlídy uměla poradit a i mnozí pravičáci dnes svými činy přiznávají, že ne úplně všecko bylo za bolševika špatně. Určitě se to s tou demokracií vůči parazitům přehnalo, to už dnes vidí i ti nějvětší liberálové, např. ekonom pan děkan Ševčík už si vede o svých ovečkách podobnou kartotéku jako STB a najala si na největší škarohlídy jestřába Sokola.

PS: Přece byste nevěřili pánbíčkářovi Františkovi (viz vstup Fialenky), jsou to typicky tmářské totalitní myšlenky, které mají za cíl zabránit lidskému pokroku, podvázat svobodu a tvořivost úspěšných supermanů, batmanů, spidermanů, ba možná i predátorů a terminátorů. Vždyť tak to přece v přírodě chodí a tak to muší bejt: jen konkurenceschopnější přežívá: kdyby byli všichni konkurenceschopnější než všichni ostatní, přežili by přece všici. To je přece logický.

Taky v tom cítím hodně závisti vůči nejúspěšnějším z úspěšných (třeba proti Vašíkovu sponzorovi panu Kellnerovi, který za 20 let vydělal přes 200 mld. kaček). Snad on není nakonec papež navrch černý, ale uvnitř rudý... Pomyslete tu hrůzu kdyby v samotném centru mravnosti měli rudí trojského koně! Jaké štěstí, že klér v Česku tomuto vatikánskému malomocenství nepodlehl a ve svých postojích zůstává pevný.
30. 05. 2013 | 21:07

jogín napsal(a):

Pane Munichu, pozorování z terénu. První a druhý ročník na univerzitě je výrazně slabší než dřív- u písemných testů propadá místo čtvrtiny polovina. Domníváte se, že když budeme intenzivněji pokračovat v reformách Šteflovským směrem, že se situace zlepší?
30. 05. 2013 | 21:08

Jáchym napsal(a):

Reppop 21:07
Díky, vždy potěšíte.

Ještě jste ovšem zapomněl na to, že za úbytek pracovních příležitostí mohou nezaměstnaní či penzisté.
Místo aby svou podporu v nezaměstnanosti buďto investovali nebo dali vydělat pracujícím na golfových hřištích či pracujícím v cestovním ruchu, celý svůj příjem prožerou doma.

A místo aby si vzali hypotéku, postavili si dům a podpořili stavebnictví, dávají raději osmdesát procent své penze za nájem.
Pak se nedivte.:-), :-(
30. 05. 2013 | 21:35

reppop napsal(a):

To jogin:

taky mám pozorování z terénu: u písemných testů v 1. ročníku na VŠ, který před 15 lety zvládlo na 1. pokus 80% studentů, dnes 80% studentů na 1. pokus nezvládne. Obtížnost se nijak nezvýšila, vše je doložitelné archivovanými testy.

Dovolím si ocitovat nedávná slova Milana Zajíce, kterého STB vyštvala do USA a učil tam pak na VŠ: nenechte si zničit vzdělávací systém reformou amerického střihu, pořád ještě není ve střední Evropě vše ztraceno, i když jste se významně posunuli na cestě k debilizaci národa...

PS: Pan Munich o sobě hrdě píše, že "Učí v doktorském programu amerického střihu". Že by to nějak souviselo, že zrovna pan Munich je významný poradce establishmentu ve věco vzdělávacího systému u nás? Ale co, vlastně se nic tak podstatného nezměnilo, že ano: 80% jako 80%, zbytek je jen slovíčkaření škarohlídů reppopů...
30. 05. 2013 | 21:40

pavel v napsal(a):

Kdo si přečte blog pana Münicha a některé komentáře pod ním, musí dospět k názoru, že naše národní ekonomika se nachází v situaci blízké katastrofě a že lidé v této zemi trpí chudobou. Skutečnost je přesně opačná. Většina Čechů si nosí důkaz o blahobytu na svém těle a ani sebelepší krejčí to nedokáže skrýt. Máme se tak dobře, jak jsme se nikdy v historii neměli. Na auto se šetřilo věky a to, co se podařilo sehnat bylo nekvalitní. Dnes má automobil kdejaký výrostek. Naše ekonomika růst HDP nepotřebuje. To, co potřebujeme, je nevyhazovat každoročně přes 60 miliard za úroky ze státního dluhu. Potřebujeme zastavit další zadlužování i za cenu, že se každý uskrovníme. I přesto budeme stále mít podstatně vyšší životní úroveň než Brazilci, Rusové, Indové a Číňané.

Pan Münich má pravdu, že státní orgány u nás nefungují dobře. Stát je slabý a nedokáže zjednat pořádek. Příčina? Po rozpadu totalitního systému se u nás demokratický systém ještě nedokázal rozvinout. Aby státní orgány dobře fungovaly, musí mít jisté schopnosti každý úředník. Kde by je najednou vzali, když tu před nástupem demokracie bylo 40 let bezpráví? Schopnosti se získávají kumulací zkušeností. Ty však chybějí.

Naše hospodářství je v podstatně lepší kondici, než řecké, portugalské a španělské. Diskutéři jako Kelt a Občan mohou být rádi, že na tom nejsme ještě mnohem hůře.
30. 05. 2013 | 21:41

reppop napsal(a):

To Jáchym:

díky moc za komentář a doplněk. Ještě, že nás odpovědných je tu na aktuálně.cz více, věřím, že díky nám lůza konečně pochopí, kde je její místo a přestane bránit pokroku! Protože kdyby nepochopila po dobrém, přece jen by mi mohlo malinko pokazit náladu přesvědčovat ji pádněji (i když Arbeit macht frei a svobody není přece nikdá dost).
30. 05. 2013 | 21:54

reppop napsal(a):

pavel v napsal(a):
Kdo si přečte blog pana Münicha a některé komentáře pod ním, musí dospět k názoru, že naše národní ekonomika se nachází v situaci blízké katastrofě a že lidé v této zemi trpí chudobou. Skutečnost je přesně opačná. Většina Čechů si nosí důkaz o blahobytu na svém těle a ani sebelepší krejčí to nedokáže skrýt. Máme se tak dobře, jak jsme se nikdy v historii neměli. Na auto se šetřilo věky a to, co se podařilo sehnat bylo nekvalitní.
xxxxxxxxx

Zlatá slova! Rozhodně jsem např. proti zveřejňování imnformací (viz např. Parlamentní listy), že se v Praze konala sbírka na hladovějící podvyživené děti z Prahy. Domnívám se, že tyto děti stejně zdědily po svých neschopných rodičích geny neschopnosti a nic dobrého by je vlastně ani nečekalo. Tak vlastně ani nevím, jestli ta sbírka vůbec byl dobrý nápad: je to něco tak nepřirozeného, ba přímo fest proti přírodě: v přírodě by geny neschopnosti byly brzy selekcí eliminovány a na Zemi by zavládl opět Ráj na Zemi.
30. 05. 2013 | 22:02

Skogen napsal(a):

Prostě jste to naprosto zvrtali. Tak si dejte pár facek a jděte od toho.
30. 05. 2013 | 22:09

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 05. 2013 | 22:21

Karl IV. napsal(a):

Domnívám se, že Česko bude stále klesat. Ona ta touha omezit život na ekonomické faktory v reálu plodí nesmysly a nefunguje, hospodářské vztahy jsou jen jednou ze součástí obecné kultury. Problémy Česka s identitou, absence páteřních hodnot, neznalost jazyků, normalizační individualismus a nedůvěra mezi obyvateli vždy způsobí, že Česko nemůže stoupat, byť by mu Německo přepustilo všechny své automobilky.
Hodně zdejší nálady připomínají Putinovo Rusko, sovětizace české společnosti na mnoho generací zabrání být úspěšným a konsolidovaným státem.
30. 05. 2013 | 22:36

JIVE napsal(a):

to reppop,pavel v

Jsme součástí globální ekonomiky a přiznejme si, že vláda (pravá či levá) má jen velmi malý manévrovací prostor na nějaká vylepšení (ale i zhoršení) situace. P. Munnich jen ilustruje, jak se na nás dívá MMF. To je asi tak vše.
Jednu věc však vidím, bude-li pokračovat strašení, že bude hůř, tak se poptávka bude nadále držet dole. Přestože úspory obyvatelstva jsou dnes na maximální výši, tak lidé nemají odvahu utrácet. Hrozí tudíž deflace a další následné projevy.
Přesto, nikdy jsme se neměli tak dobře jako dnes. Lidé cestujte.
30. 05. 2013 | 22:39

Mareš napsal(a):

Ono je to za současné garnitury neřešitelné. Loď jde ke dnu, ale kapitán s prvním důstojníkem sedí na můstku a řeší nákup heligonů pro palubní kapelu a výstavbu nového kulečníkového sálu na pravoboční druhé palubě.

Státní rozpočet pravidelně končí se schodkem. Co udělá naše vláda rozpočtové odpovědnosti? Vezme majetek v hodnotě odpovídající tomuto schodku - a privatizuje jej? Ó nikolivěk! Nacpe jej do chřtánů několika prapodivných vlivových spolků, z nichž nemá stát ani občan absolutně žádný prospěch.
Jak chcete s takovými pojašenci bojovat proti krizi?
30. 05. 2013 | 22:40

jarpor napsal(a):

pavel v

Není co dodat. Podepisuji.
____________________________________
"berkowitz napsal(a):
Jediným receptem jsou předčasné volby."

Tak, tak... Předčasné volby to vyřeší.... Chujovina na n-tou...
____________________________________
autor

"Prostě bez reformy fungování státní správy se bude tento seznam průšvihů jen prodlužovat a země se solidního dlouhodobého ekonomického růstu nedočká ani tehdy, až se Evropa ekonomicky opět někdy rozjede. Na další investice si už dnes nelze více půjčovat, na investice je možno jen ušetřit pečlivým a usilovným odstraňováním skutečných systémových neefektivností a vyšším ekonomickým růstem.

Řešení není v kouzlení s daněmi, ale v poctivé každodenní a tedy zdlouhavé práci na zlepšování fungování českého státu. A těch pár strukturálních opatření doporučených MFF je velmi obecných, že nejsou téměř k ničemu nebo nepředstavují nic nového pod sluncem. Ostatně mise MMF toho o konkrétních problémech v řízení vysokých škol, vědy, energetiky, přípravy zákonů a veřejných regulací atp. moc neví."

Soudím, že současní "kormidelníci" si jsou toho vědomi... a přesto po sobě přes média plivou skrze Prahy... a "řeší" pitomosti...
A socan bude dělat pravý opak... Vyhlídky nikoliv příznivé...

Hezký večer
30. 05. 2013 | 22:54

reppop napsal(a):

JIVE napsal(a):
to reppop,pavel v
Přestože úspory obyvatelstva jsou dnes na maximální výši, tak lidé nemají odvahu utrácet.
xxxxxx

To bude ono: lidi sedí na penězích místo aby utráceli a roztáčeli kola kapitalismu. Jak kdysi říkal správně Felixe Holzmann:
"Když já sním celý kuře a ty nebudeš mít žádný, podle statistiky jsme každej přece sežrali půlku kuřete."

Přece když má pan Kellner naspořeno pár desítek miliard a 99 jeho nezodpovědných spoluobčanů nic, má 100 občanů v průměru naspořených hezkých pár korunek. Tak proč safraporte ti sabotéři nechtějí své úspory utrácet? Že by to bylo z nepřátelství vůči kapitalistickému zřízení? Doporučuji zavést povinnost pro těch 99 občanů půjčit si na utrácení od pana Kellnera. Zapomeňte na TOPkovité heslo "Odpovědní žijí bez dluhů", teďka platí nové TOPkovité: "Odpovědní utrácejí, i kdyby si na to měli půjčit". Knížepán z dluhem kolem 20 milionů jde příkladem! A kníže má k lidu blíže!
30. 05. 2013 | 22:56

queribus napsal(a):

Snad neponesu další dřívi do lesa, když se (souhlasně) přidám k joginovi a reppopovi: 3. a 4.ročník na universitě je opět zřetelně slabší než srovnatelné ročníky o dva/tři roky dříve (zatím po dvou týdnech zkoušení). To je přímý výsledek "úsilí" těch Šteflů,Zelených a podobných vzdělávacích "expertů"(o ministrech před Dobešem nemluvě). Zato máme obdivuhodné množství VŠ-profesorů (už převyšující i počet admirálů v italském loďstvu před 1/2 stoletím, kde byl poměr k počtu námořníků asi 1/8)..... včetně komického "profesora" Mc.Putny "vzdělávajícího" své ovečky v sociální a kulturní antropologii.......
Nevím, ale dle mého názoru nespočívá příčina pozvolného sestupu (naštěstí ne ve všem) ani v nejmenším v "obtížnosti zakládání firem" (pár tisíc na to stačí), ani ve "způsobu vládního rozhodování" (ekonomika nesmí být nikdy příliš ovlivěna tím,kdo je právě u moci), ani v "netransparentnosti"... Daleko větší problém vidím v tom, že se "nevyplatí řádně pracovat" (nízká mzda v prvních dvou decilech mzdupobírajících), vysoká "sociální pohoda" pobíračů sociálních dávek (cikánů zejména), chování nemalé části obyvatelstva jako "typických socek": o tom, co si pořídím, rozhoduje výlučně cena a "akční sleva". Nepřiměřeně velké % lidí se odvážilo do vlastního bydlení přes hypotéky (což lze jen zčásti zdůvodnít nízkými úrokovými sazbami)s přirozeným dopadem na razantní snížení kupní síly vůči všemu ostatnímu...(a to na 15-30 let...!). A úředníky: ty nikdo nepřiměje a sotvaco přinutí k přijetí normálního střízlivého uvažování. V tom vidím silnou podobnost s politiky. Vůbec nejhorší je úroveň justice (mimo ÚS): rozvleklost "řešení" případů i zcela banálních děsivá, nevyzpytatelnost soudních rozhodnutí ve zcela analogických případech rovněž. Jenže právníci se právě v tom vyžívají (nejen tedy v ČR): rychlé (a rozumné) rozhodnutí nemůže být provázeno náležitou odměnou.
30. 05. 2013 | 23:03

jarpor napsal(a):

reppop

"Zapomeňte na TOPkovité heslo "Odpovědní žijí bez dluhů", teďka platí nové TOPkovité: "Odpovědní utrácejí, i kdyby si na to měli půjčit".

Mno, nevím co platí pro TOPkovité, leč pozitivně vím ze svého okolí, že na dovolenou si mnozí půjčujou... stejně jako na nové vybavení bytu... když to současné není ani příliš zastaralé a ani nefunkční... A pak řvou, že skrzevá splátek jim nezbývá skoro nic na živobytí... a jaký je to bordel, že jim hrozí exekuce...
Inu - fimanční gramotnost podle socana - potřebujeme podpořit spotřebu - v praxi....

Hezký večer
30. 05. 2013 | 23:14

ZdeněkJ. napsal(a):

jarpor
"Mno, nevím co platí pro TOPkovité, leč pozitivně vím ze svého okolí, že na dovolenou si mnozí půjčujou... stejně jako na nové vybavení bytu... když to současné není ani příliš zastaralé a ani nefunkční.."
Šmírování v cizím soukromí je vpravdě odpudivá vlastnost, pane Jarpore.
Hezký večer (se šmírováním).
30. 05. 2013 | 23:34

ALT napsal(a):

To autor,
jak je možné, že klesáme?, volný trh, EU, globální trh,
ekonomika služeb, výrobky pouze s vysokou přidanou hodnotou,
zahraniční investoři přinášející skvělé know how, skvělí finanční poradci, vlády plné skvělých ekonomů, privatizace, restrukturalizace, NERV, vláda, ministerstva a sněmovna plná odpovědných a schopných občanů a úředníků, nezávislé soudy, skvělé školství, vzdělanostní společnost, církev podporující
rozkvět celé společnosti, naši přátelé v zahraničí, dotace z EU,
inovace, DPH, HDP, stát plný čestných vzdělaných a pracovitých ovčanů

a my klesáme?!
to je sprostá bolševická propaganda a terorismus
30. 05. 2013 | 23:42

pavel_vot napsal(a):

Nepomůže kouzlení s daněmi? Jak se to vezme. Pan Kalousek vykouzlil nejvyšší spotřební daň za pohonné hmoty široko daleko. Díky tomu náš stát přišel o miliardy. Když na to byl upozorňován, tak argumentoval tím, že okolní státy jí musí dřív nebo později také zvednout a my jsme vlastně před nimi. A tak čekáme a kamiony netankují v ČR, ale těsně za hranicemi. Jedná se o diletantský přístup nejlepšího ministra financí na světě. A to je pouze jeden příklad za všechny. Někdo psal v diskuzi, že nám pomůžou volby. Nepomůžou. Po "pádu" komunismu se dostala k moci parta kamarádů z prognostického ústavu a dodnes ovládají klíčová místa ve stranách. Kdo kroutí nesouhlasně hlavou, ať si zkusí něke dohledat seznam pracovníků, nebo snad nějakou zprávu z toho, co dělal kdysi prognostický ústav. To, že se jednalo o detašpvané pracoviště StB je pouze spekulace, nicméně utajení, jaké ústav ml tomu nasvědčuje. Směřujeme do pekla a doufat, že nás z něho vytáhne Německo je bláhové. Leda snad, pokud by nám poslali své vyšetřovací týmy a pozavírali zloděe, kteří převlečení za politiky a ctihodné podnikatele rozkrádají tuto zemi.
31. 05. 2013 | 00:13

born65 napsal(a):

pavel v, 21:41
Ve své úvaze, že "se máme tak dobře, jak jsme se nikdy v historii neměli", používáte jako argument značné procento obézních lidí. To ovšem není příznak bohaté a vyspělé společnosti, ale společnosti tápající ve tmě na cestě k blahobytu, kdy se nemalé procento lidí krmí buď nekvalitními potravinami a náhražkami, anebo se "zasycují" množstvím rohlíků namísto toho, aby si mohli dovolit koupit například kvalitní červené maso nebo dostatek zdravého ovoce a zeleniny. Z ekonomických/příjmových důvodů. Připouštím ale, že jsou lidé, kteří konzumují objemově víc, než potřebují, vzhledem k nedostatku pohybu. Ono stání 12hod u pásu v montovně nebo 10hod sezení u kompu v openspace kanceláři je se ZDRAVÝM pohybem v příkrém rozporu.
To, že má auto kdekdo a počet aut na osobu je v ČR téměř nejvyšší v Evropě, taky nic nevypovídá. Důležitý je argument stáří vozového parku. Opět - lidé si drží stará auta, nelikvidují je, nýbrž opečovávají, neboť jejich poměr příjmů/výdajů jim pořízení nových nedovoluje (a nedovoluje servis nových, prošpikovaných choulostivou elektronikou).
Koneckonců, všichni máme boty, kdysi opáčil Mr. Kalousek, není-liž pravda....
O snižování státního dluhu - souhlasím, jen se to nesmí házet na bedra jen některým, nota bene těm, co jsou dluhem nejméně vinni.

Fialenka:
Papež František je moudrý muž. Víc není co dodat.
31. 05. 2013 | 04:56

kormoran napsal(a):

Cim vice a rychleji stat zapomene na ruzna direktiva , globalisaci a politickeho ovlivnovani tim lepe.
Viz. EU . Cele spolecenstvi muze fungovat do te doby , nez se stane problem .

Pak , kazdy stat logicky zacne hrat na svem pisecku , coz je prirozene a spolecenstvi jde stranou.
Nebo ceka opet na direktiva shora ,na spasitelske rozhodnuti.

Snazit se o maximalni sobestacnost je velice dulezite .

To co predvedli soudruzi v globalnim ekonomickem rustu je trestuhodne (mozky nemaji na to ho ovlivnit), protoze misto investic doslo k rozhazovani a doslova kupovani volicu.
31. 05. 2013 | 05:10

kormoran napsal(a):

Napadlo mne , ze pod tento blog , jine nevyjimaje patri pan Werich a jeho lekce svobody.
https://www.youtube.com/watch?v=NMSfR5uWal0
31. 05. 2013 | 05:39

born65 napsal(a):

kormoran:
Píšete: "Cim vice a rychleji stat zapomene na ruzna direktiva, globalisaci a politicke ovlivnovani, tim lepe... Snazit se o maximalni sobestacnost je velice dulezite".
Zcela souhlasím. I já, jakožto levicový.
31. 05. 2013 | 05:44

coli napsal(a):

Situace dnešní mapy Evropy a Euroasie bychom mohli rozdělit na tradiční a netradiční:
levity současné Francie vůči EU jsou spíše tradicí:Francie je 150 let a celou novodobou historií nejvíce anti-monarchistickou zemí Evropy ve všem.V Evropě doslova dodnes prošpikované konstitučními monarchiemi.Francie -země se silnými tradicemi socialismu,včetně dnešního presidenta Hollande,nikdy neměla socialisty komukoliv někde jinde podobné.
Tradiční a obtížně řešitelné jsou srbsko-chorvatské vztahy,kde momentálně se spravedlnost Haagu přiklonila oproti všem nedávným minulým létům částečně na stranu bombardovaných Mitterandem a Blairem Srbů kdysi.Ale tady doznívá i problém někdejší jugoslávské komunistické samosprávy vzniklé z partyzánského odboje v následných strukturách,včetně konflktů pravoslavných s katolickými klášterními dosud františkány a dominikány.Orbánův znovuTrianon v Maďarsku je spletitá historie mezi někdejší Rudou armádou Bély Kuna (1918-1922),jugoslávskými,rumunskými,anglickými a francouzskými generály 1.sv.války.Trianon kdysi vedl k moci profašistického admirála Horthyho,nacionálně cítícího souhlasně v lecčems s někdejším Bélou Kunem i dnešním Orbánem.

Netradiční problémy ale jsou české-dnešní: jak šest let trvající pokles ekonomické produktivity,tak protiRomské demonstrace na Šluknovsku,v Krupce a Duchcově--tedy spíše severních Čech,kde tradicí bývaly zaprvní republiky dělnické stávky proti kapitalismu s účastí i následně postřílených sudetských Němců. Patrně obojí důsledkem mírou přehnaně použitého hesla :"Kapitalismus dobrý,všechno dobré".I navíc s přeceněním podobnosti tradičního západoevropského kapitalismu a východoevropského-středoevropského postkomunismu.Ale zdá se,že přes výhrady Ruska k Putinovi coby konstituční monarchii nepsané se přece jenom dynamit trhající klid a celostnost (tolik ctěnou Brežněvem) přece jen přesouvá z Ruska,z východní části Euroasie do Evropy stále více.Tam i zde proti dynamitu trhajícímu poměry více protestují pouzí demokraté a méně ekonomové,kteří zřejmě nemají dodnes patent na universalitu.
31. 05. 2013 | 05:58

Občan napsal(a):

Born65,

AŽ se ČR stane Čínou, USA nebo Ruskem, tak SI bude moci dovolit pozapomenout na globalizaci, direktiva a politické ovlivňování. Ovšem pouze za předpodkladu, že veškeré její podnikatelstvo se stane vysoce uvědomělým, nebude outsourcovat ani korunu a bude dobrovolně financovat veškeré veřejné služby, bez nichž se neobejde.
A pochopitelně se budou muset všichni sousedé vzdát jakýchkoli snah o ovlivňování zvenku.

Dokud toto nenastane, tak se ŽÁDNÝ stát na světe globalizaci, direktivám a politickému ovlivňování nevyhne.
Kormoránovy řeči jsou proto jen prázdnými heslíčky.
31. 05. 2013 | 06:02

kormoran napsal(a):

Obcan))

Obcan a jeho 300 udatnych na Vaclavaku v kroji Lidovych milici)))
31. 05. 2013 | 06:20

Občan napsal(a):

Předevčírem jsem utrpěl lekci z globalizace par excellence.

Ukrajinka - v domovské zemi učitelka ZŠ, pracující v ČR jako prodavačka.
Hrubý příjem 13 000.- Kč/měs., bydlí se sestrou (také prodavačka, jinak zdravotní sestra) v pronajatém 1+1 za Prahou, o školou povinné děti se jim DOMA starají rodiče, kteří jsou již v penzi.
Zlomila si přední zub, takže akutně potřebuje k zubaři. Bezelstně jsem se jí zeptal, zda na to bude mít, když má tak nízký plat. Rozesmátá odpověď byla "Přece nejsem blbá, abych šla k zubařiv ČR. Tady by mě to stálo 6000.- Kč a DOMA za totéž dám necelé 2000.- Kč. To se mi bohatě vyplatí vzít si týden volna, zajet domů a nechat si to spravit tam. I s cestou a dárečky pro rodiče a děti to pořád vyjde levněji."

Připadal jsem si jak naprostý blbec.
Takže až zase někdo začnete pindat o tom, jak mají Češi hákovat za úkáčkové platy, poptejte se některého z dumpingových cizinců, jaké mají SKUTEČNÉ náklady tady i doma.
Dosud jsem byl k jejich PARAZITISMU shovívavý, ale po této lekci veškerá má tolerantnost vůči nim spadla do záporných hodnot.
31. 05. 2013 | 06:27

kormoran napsal(a):

Ne soudruhu Obcane , jedte si na Ukrajinu nechat zpravit zuby, nebo si lehnout - na to jste genove vybaven.
31. 05. 2013 | 06:39

Občan napsal(a):

Fialenko (20:25):

Krásná slova. Jenže skutky?
Přikáže snad papež Dukovi, aby okamžitě skrečoval přijetí státního majetkového a územního daru v ČR? Samozřejmě, že ani omylem.

Preláti už dali několikrát najevo, že papež si může vykládat cocche, ale oni budou dělat jen to, co uznají za PRO SEBE vyhovující. A pokud se bude František moc cukat, stane se mu "nemoc" nebo "nehoda"; nebude prvním ani posledním, jemuž se stala.
31. 05. 2013 | 06:41

born65 napsal(a):

To Občan:
ČR se Čínou ani Ruskem nestane, na to nemáme lidi ani surovinovou základnu. Nemám rozhodně na mysli žádnou akci typu hurávystupování z EU (Bednář apod.), ale už konečně začít dělat sebevědomou politiku uvnitř EU, nedat si nadiktovat nic, co je proti našim zájmům, prioritně dbát na vnitřní prosperitu ČR, zkrátka chovat se jako dospělý, sebevědomý evropský národ. Není nic trapnějšího, než Síťovkářovo podlézání Britům (kteří nás mají hluboce v paži), nebo Bavorům (kteří za to můžou něco politicky nepříjemného požadovat).
Nerad bych, abysme dopadli podle scénáře V. Klímy (rozbitý stát žebrajících regionů).
31. 05. 2013 | 06:47

Pepa Řepa napsal(a):

Na Ukrajinu?
Lepší zuby než od Olega jsou od Kima.
Jenže je to dál.
31. 05. 2013 | 07:20

dieder napsal(a):

České nářky nad rozlitým mlékem v EU postrádají pochopení jednoho trvalého faktu:
o území,která Čechům nic neříkají jako Sedmihradsko,Transylvánie,Bukovina,Halič vedly tvrdé boje stovky let Polsko,Rusko,IUkrajina,Turecko,Maďarsko,Rumunsko,Francie i Anglie -vojensky-tedy prioritně.O Čechách do roku 1918 naopak v Evropě naprosto nic nevěděli.V Mnichově 1938 je smazali z mapy Evropy se samozřejmostí,levou rukou.Po válce náš obchod byl plně pro SSSR-ze zorného pole ekonomů jsme zmizeli,vyjma sovětských.
Takže inerce dějin znamená,že především jsme velmi málo známi a bráni v úvahu ve srovnání s těmi,které někteří z nás považují buď za neznámé pojmy jim nebo rovníkovou Afriku.Jako národ obchodně a prestižně jsme umělci beze jména.
31. 05. 2013 | 07:30

SuP napsal(a):

Občan -
S tím "....jaké mají SKUTEČNÉ náklady tady i doma...." - nemáte dojem, že jste objevil Ameriku? A zkuste ještě vysvětlit (nebo vygůglovat), jak je možné, že tu ukrajinská pokladní z platu 13000,- brutto uživí krom májmu ještě svoje rodiče?
31. 05. 2013 | 07:40

Občan napsal(a):

Born65,

na to jsme měli asi 10 let, kdy probíhala přístupová řízení mezi ČR a EU. TEHDY bylo třeba dělat sebevědomou politiku, abychom získali co nejlepší členské podmínky.
Telička dělal co mohl, ale bez souhlasu parlamentu a vlády toho moc nezmohl. A vzpoměňte si CO tehdy bylo ministry zahraničí a ekonomických resortů.
Pro urychlení (Klaus 2, Zeman, Špidla, Gross; Tošovského jsem vynechal, ale mohu ho doplnit) :
MZV - Zieleniec (ODS), Kavan (ČSSD), Svoboda (KDU-ČSL), Svoboda (KDU-ČSL)
MF - Kočárník, Pilip (oba ODS), Svoboda, Rusnok (ČSSD),Sobotka (ČSSD), Sobotka (ČSSD)
MPO - Dlouhý (ODA), Kühnl (ODA), Grégr (ČSSD), Rusnok, Urban (ČSSD), Urban (ČSSD)
MZe - Lux (KDU-ČSL), Fencl (ČSSD), Palas (ČSSD), Palas (ČSSD)
MD - Říman (ODS), Peltrám, Schling (ČSSD), Šimonovský (KDU-ČSL), Šimonovský (KDU-ČSL)
MH-MMR - Schneider, Kvapil (KDU-ČSL), Císař, Lachnit (ČSSD), Němec (US-DEU), Paroubek (ČSSD)

S tímhle materiálem se mohl Telička snažit jak chtěl, ale víc udělat nemohl.
Nemluvě o tom, JAK vypadalo vládnutí ČSSD s "koaličními" partnery ODS, KDU-ČSL a US-DEU. Po celou dobu "svého" vládnutí skákala podle toho, jak si "partneři" pískali, protože jakmile se vzepčela, okamžitě přišlo na řadu vyhrožování shozením vlády.

TEĎ už je na nějaké sebevědomí pozdě, protože musíme hrát podle not, které jsme si vyjednali. Sebevědomí můžeme být POUZE v rámci platných pravidel.
Pokud hrajete mariáš, snad chápete, co tím myslím.
31. 05. 2013 | 07:49

Pepa Řepa napsal(a):

Jistá Hůlová to popisuje, bez příkras.
Ale takové zuby ze dřeva z Mukačeva....čtvery by za to byly.
31. 05. 2013 | 07:52

Občan napsal(a):

SuP napsal(a):
"Občan -
S tím "....jaké mají SKUTEČNÉ náklady tady i doma...." - nemáte dojem, že jste objevil Ameriku? A zkuste ještě vysvětlit (nebo vygůglovat), jak je možné, že tu ukrajinská pokladní z platu 13000,- brutto uživí krom májmu ještě svoje rodiče? 31. 05. 2013 | 07:40"

To fakt myslíte vážně?
Nájem sdílí se ségrou.
Dokonce i žrádlo si nechávají vozit z domova (podle toho, co říkala, jezdí na Ukrajinu každý týden její kamarád, který jim všechno, co potřebují, vozí od rodičů a jim zase vozí peníze a ve velkém čokolády Milka, protože je mají rádi jak rodiče, tak děti).

Takže VYDĚLÁVÁ tady, ale UTRÁCÍ na Ukrajině.
A protože tam jsou několikanásobně nižší životní náklady a ceny než zde, i ta almužna, která Čecha neuživí ani omylem, bohatě stačí a ještě ušetří.
V ČR platí POUZE nájem a náklady na cestu do a z práce. Vše ostatní jde na Ukrajinu, kde i spoří a vlastní rodinný dům.
Stejným způsobem fungují čeští gastarbeiteři v Německu, Británii a pod. A jsou stejně nenáviděni jako Ukrajinci zde, protože se chovají stejně paraziticky.

Jak prosté, milý Watsone...
31. 05. 2013 | 08:14

SuP napsal(a):

Občan -
No já to vím, ale Vy jste vypadal, že vám to teprve došlo ....
Nejen gastarbeitři, ale i většina českých lékařů (a mn ohých dalších profesí), toužících po německých platech za české náklady.
;-)
31. 05. 2013 | 08:31

Občan napsal(a):

Nepřekvapilo.
"Jenom" jsem to konečně měl "v přímém přenosu" a s detaily.
31. 05. 2013 | 08:47

Targus napsal(a):

To OBčan:

Berte to tak, že totéž řeší všichni gastarbeitři. Jinak by se jim to jednoduše nevyplatilo.
Je to prostě stejný vývoz kapitálu jako zdaňování firem na Kypru a spol.
Jak z toho ven?

Kvadratura kruhu. Vyždímat z ovcí ještě víc, než lze. Neboli krmit jak králíky a dojit jak krávy. A divit se, že místo mlíka teče z rozedřených cecků krev.
31. 05. 2013 | 09:51

Občan napsal(a):

Targu,

ono to samozřejmě má řešení. Dokonce dvě.

1) Pokud chce někdo pracovat v cizině, povinně sebou vezme mámu a děti a ponese veškeré náklady, právní podmínky a rizika ve stejné výši jako srovnatelní domorodci.
To mu buď zabrání pracovat za dumpingovou "mzdu", nebo se sebere a vrátí se domů, protože zjistí, že si nijak nepomohl.

2) Veškeré dotace striktně vázat na zaměstnání vlastních občanů a za mzdu ve výši minimálně 75% mediánu (NIKOLI průměru). A nepovolit nic jiného než řádnou pracovní smlouvu, přičemž nemilosrdně stíhat jakýkoli pokus o sociální dumping.
Sice by ubylo pár podvodnikatelů a příživnostníků, jakož i většina pracovních agentur, ale to by ekonomice jedině prospělo.

No, a pak už jen "drobnost" - zařídit, aby to tak bylo v celé EU :o)
31. 05. 2013 | 10:05

ALT napsal(a):

Občan,
ó spravedlivý šešli hněv na jejich hlavy:),
předpokládám, že tedy jdete příkladem a kupujete
nejméně v 90% pouze to co je vyrobeno v ČR, ne?
tak to tedy parazitujete na českýchvýrobcích, ne ?
tak to pak ta globalizace a volný trh v praxi
a tak to je přece správně ne?
poučte se u katolíků, ti ten globální byznys
tady zavedli jako první :)
31. 05. 2013 | 10:14

Standa M. napsal(a):

Pane Munich, jak je možné, že v NERVu pracují takoví odborníci jako vy a přitom to jde s naší ekonomikou stále dolů? To vás v té vládě neberou vážně, tak proč tam jste? Zase vyhozeny peníze za odměny. A to je stále dokola. Sposta chztrých ekonomů a Řecko je už na dohled. Ještě že neradíte Němcům.
31. 05. 2013 | 10:28

jarpor napsal(a):

SuP

Zdravím...

Občan měl Ukrajinku v "přímém přenosu"... ale to, že jeden náš lékař léčící v Německu doveze sem vlatně to, co Ukrajinka vyveze na Ukrajinu / myslím že dokonce doveze sem víc / tedy, že vývoz kapitálu zaplatí Německo... to mu zatím, když dále mudruje o "řešení" asi "nedocvaklo"...

Tak místo ponechání volby a svobody... kde chci žít, s kým chci žít, kde pracovat... povinnost, nařízení... směrnice. Jako ti "moudří" v Bruseli... kteří jediní ví, jaké nařízení je nám třeba... :-))
Jak se ten mor diktátu, nařízení, pokynů a směrnic z Brusele dobře šíří...

A Targus, že prý teče z rozedřených cecků krev... To je poznání... To dalo přemejšlení... z kterejch cecků ? Našich ? Německejch ?
Další katastrofa na obzoru... jako by nestačila ta popisovaná Občanova restituční hrůza pod Zaorálkem... :-))

Hezký den
31. 05. 2013 | 10:29

Daniš napsal(a):

Diedere 7,30 hrozně se mýlíte. Zase jeden z těch "chytráků" co si myslí že dějiny začaly rokem 89, před tím tu byli lvi a džungle.
A přitom je pravý opak pravdou. Za komančů jsme měli světoznámé podniky. jestli nevíte více než polovina tramvají a trolejbusů na světě kolem roku 85 byla made in ČSSR, na půlce světa byl Zetor symbol pro traktor ( jako říkáme Luxovat, Xeroxovat přestože stejnojmenné firmy už to postavení dnes nemají) Škoda auto ještě v 60tých letech, LIAZ TATRA ČKD, ADAST, turbíny, elektrárny, stavěli jsme ve světě strojírny cukrovary, pivovary, sklo, porcelán, také zbrojní průmysl a např. budování vojenského školství v Egyptě. A mnoho dalších.
.
Neznámí jsme až po r 89- znají naše děvky na E55 ( i to už krachuje), zlodějské taxikáře a hospodské z Prahy, Entropu a holínky v průvodu. Dnes: Níc nám nepatří, nic neumíme, ničím nejsme zajímaví
31. 05. 2013 | 10:50

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

To Daniš

ano.. napsal jste bohužel pravdu, tak to skutečně v reálitě je. Není co dodávat. s pozdravem hujeroskeptický modrý pohůnek
31. 05. 2013 | 11:21

aga napsal(a):

Tak už si konečně přiznejte, že ti, co ten nafouklý balón ovládají, to jeho ztroskotání plánují naprosto cílevědomě! A to nejen u nás, ale i globálně!
31. 05. 2013 | 11:22

queribus napsal(a):

Nechci přispívat trapnou poznámkou, Daniši, ale měl byste vysvětlit, jak to, že při všech jmenovaných úspěších ekonomiky československého rozvinutého socialismu nebylo dost deviz na to, aby bylo jižní ovoce (při jeho enormní láci ve světových cenách) v domácích obchodech více než 2x ročně.... (a proč byla importovaná elektronika lačně vyhlížená miliony českých/slovenských potenciálních kupců až 20x dražší než nyní). Mimochodem: v současnosti ČR produkuje téměř 5x tolik osobních aut, co před 25 lety.
Ale přílišná dominance zahraničního kapitálu působícího zde není zcela pominutelná. Příkladem budiž obchodní chlévy Lidlu, Penny a podobných "marketů" proletarizujících "široké lidové vrstvy" (způsobem prodeje, ne cenami).
31. 05. 2013 | 11:42

dvakrát tři páry koní napsal(a):

to Daniš : . Pohledem kterých párů očí.
31. 05. 2013 | 11:46

Jáchym napsal(a):

queribus napsal(a):
Nechci přispívat trapnou poznámkou, Daniši, ale měl byste vysvětlit, jak to, že při všech jmenovaných úspěších ekonomiky československého rozvinutého socialismu nebylo dost deviz na to, aby bylo jižní ovoce (při jeho enormní láci ve světových cenách) v domácích obchodech více než 2x ročně.... (a proč byla importovaná elektronika lačně vyhlížená miliony českých/slovenských potenciálních kupců až 20x dražší než nyní).
******************************************
Správná otázka - leč dvojsečná odpověď !
Jsem bývalý aktivní hifista, vyráběl jsem si částečně elektroniku sám, publikoval jsem i pár článků v Amatérském rádiu, měl jsem jemně podprůměrný příjem, v přepočtu na dnešní kupní sílu koruny (počítáno v chlebu, rohlících a obědech v hospodě) jsem měl v elektronice cca půl miliónu korun.
Miluji banány -tvoří dnes každodenně asi čtvrtinu denního kalorického příjmu.
********
Což to vzít takto:
Obě mé libůstky představovaly materiál pro tvorbu endorfinů v mém mozku.
Byly to věci zbytné.
Elektronika byla statusovým symbolem v mém tehdejším okruhu.
Asi jako před sto lety v USA britský (zchudlý) partner se šlechtickým titulem či dnes drahé auto či drahá milenka.Kdyby nebyly obtížně dostupné, nebyly by statusovým symbolem - a ztratily by značnou část psychologické přitažlivosti.
**********
Není přesné, že za tehdejší export do zahraničí se nemohlo dovézt víc banánů a elektroniky. Nebo že by tu českou nebylo možno prodávat levněji.

Pouze by zbylo méně KORUN A DEVIZ na věci NEZBYTNÉ !
Otázka priorit !
Bývalý režim byl trabant, mírně zapáchající a ploužící se rychlostí osmdesát kilometrů v hodině k mlžným světlým zítřkům.

Nynější byl donedávna proti tomu formulí jedna, řítící se vpřed - do propasti.

Teď mu sice vynechává motor, ale stále má dost obslužných jelit, kteří jej tam Knížetovi a Kalouskovi pomohou dotlačit.
(Kapku dost zjednodušeno, ale na takto malé ploše to líp neumím. Bohužel nejsem blekotonom.)
31. 05. 2013 | 12:17

Daniš napsal(a):

Queribusi- protože komunisti ty přebytky vytvořené průmyslem dávali do životní úrovně VLASTNÍCH OBYVATEL. Takže jste měl lékaře zadarmo, bydlení v bytě 4+1 za 220Kš, tedy pči tehdejším kursu něco přes 5 USD, s tím nemůže americký školák ani na jednu svačinu do McDonalda.
Proto jsme tu neměli nikdy bezdomovce, exekuce, gheta, žebráky a také DLUHY.
A ty banány nebyly proto, že se za devizy radši koupily nějaké stroje, surovny pro průmysl.
.
Nejsem komunista, vidím chyby v tehdejší produktivitě ( ale dnes není lepší), jednostranném zaměření na SSSR.
Ale uživili jsme se bez dluhů a bez těch žebráků, ghet a bezdomovců.
31. 05. 2013 | 12:59

Parabellum napsal(a):

Občan

A proč se tedy nemohou nízkopříjmoví Češi odstěhovat na Ukrajinu a pracovat tady, pokud je to dle Vás tak úžasné?

Mimochodem, zajímalo by mne, z čeho usuzujete, že životní náklady na Ukrajině jsou zlomkem těch v Čechách. Musíte srovnávat srovnatelné. Nebo tvrdíte, že tam, kde je pro Čecha relavantní husičkja nebo bifteček, že ukrajinci stačí chleba se špekem a cibulí? Já Vás ubezpečuju, že cena potravin či spotřebního zboží se v ČR a na Ukrajině nějak zásadně neliší, aby bylo možné hovořit o zlomku nákladů. Energie a voda je tam sice levnější, ale pokud nemáte vlastní bydlení, tak koupě bytu do vlastnictví vyjde v Kyjevě srovnatelně jako v Praze. To, že Ukrajinci prostě žijí mnohem skromněji než Češi prostě neznamená, že tam jsou nějak výrazně nižší životní náklady.

A k tomu dalšímu: Nikoli Občane, paraziticky se tu naopak chováte VY, protože vaše dětičky tady vystudovaly, ale odešly za lepším do ciziny, a nezaplatili tady za své vzdělání ani korunu, a jejich rodičové, tedy VY budete parazitovat na průběžném důchodovém systému, protože Vaši potomci se tohoto neúčastní.
31. 05. 2013 | 13:02

Parabellum napsal(a):

Občan

Vy fakt máte dobrý smysl pro humor. Takže Ukrajinci si tu platí akorát nájem, a cestu do práce? Ne Občane, realita je jiná! Ti ukrajinci platí úplně vše, co Češi, ale NAVÍC platí nájem v místě práce, a cestu za rodinou na Ukrajinu.

Pokud je bydlení na Ukrajině takové skvělé a levné, pak není důvod, abyste to nepraktikoval rovněž. Plaťte si jeden byt v Kyjevě, a tržní nájem v Praze, a k tomu jednou za týden cestu z Prahy do Kyjeva.
31. 05. 2013 | 13:06

Parabellum napsal(a):

Občan

Jinak milej Občane, víte proč si nechávají Ukrajinci vozit jídlo z domova? Protože jejich rodiny jej VY-PRO-DU-KU-JÍ svépomocí. Nevím, proč by nízkopříjmový Čech nemohl také produkovat část potravin svépomocí, jak se dělo i v tolik Vámi opěvovaném socíku.
31. 05. 2013 | 13:18

Pepa Řepa napsal(a):

Občane
jak je to? Máte doma králíci? Kombuchu v lahvi?
Produkujete svépomocí?
31. 05. 2013 | 13:30

Jirka napsal(a):

V podstatě je to prosté. Příčina krize celého světa je... hrabivost. Jaké překvapení. A ona to ani není krize. Je to patologická změna společnosti. Změnili jsme hodnoty a JÁ je pro nás alfa a omega. A jestli budeme hloupí a neuděláme z JÁ v brzké době MY, tak nikdo nebude spokojen, a to ani ti kteří se ocitli v zajetí nekonečné hrabivosti a jsou "úspěšńi", ano jsou, ale nikdy nebudou šťastní.
To co si myslíme, že je ekonomická krize, je krize morálky a společnosti, krize hodnot. Řešením takové krize nejsou čísla ta nám nepomohou, musíme změnit svoje myšlení.
31. 05. 2013 | 13:31

queribus napsal(a):

ad Daniš: Pokud (údajně) komunistický režim dával přebytky z industriální sféry do životní úrovně vlastního obyvatelstva, těžko by se realita projevila v tom, že ŽÚ běžného československého občana (vůči Rakušanovi,Dánovi,Italovi)pozvolna,leč permanentně klesala. Přebytky z industriálního vývozu byly nevelké a značná část z nich byla věnována na vyzbrojení "tábora míru a socialismu", případně na pokusy o zlepšování ŽÚ v jiných zemích tohoto mírotvorného bloku a tzv."spřátelených zemích 3.světa". Značná část vyvezených investic nebyla těmito našimi "obchodními přáteli" nikdy zaplacena...
Bydlení za 220 Kčs (ano, takové bylo nájemné za prostorný městský byt) nebyla socialistická vymoženost, ale ekonomický zločin: chátrání bytového fondu bylo pozvolné,leč permanentní a všeobecné.
V Praze pamatuji i výstrahy: "Pozor,padá lešení"(omítka na domech opadala už dávno předtím)... Místo řádné údržby a modernizací (přiznejme,že za 220 Kč to nebylo proveditelné ani tehdy) celostátní hurá akce: obrovská expanze panelákových sídlišť.(ta byla sice primitivní,ale relativně levná;mj.:běžný stavař nic víc tehdy neuměl).
Pár žebráků a bezdomovců bylo i tehdy (ale méně než dnes). Bylo by jich více,pokud by nepřetrvala rodinná sounáležitost z dřívějška.
Ghetta také ne: počet parazitujících cikánů se držel na snesitelné úrovni;až v 80.letech začal přesun cikánských vandalů ze Slovenska.
Pravdou je, že zahraniční zadlužení ČSSR bylo zanedbatelné.
31. 05. 2013 | 13:44

Daniš napsal(a):

Queribusi- nevím oč vám jde. Ať chcete nebo ne pořád je stát život na společné hromádce, protože musíme uživit naše důchodce, pomoci při výchově dětí, podpořit mladé rodiny, studenty atd.
Za socialismu fungovalo- každý kdo může pracuje, vyrobíme si vše potřebné, a rozdělíme. Nebyly rozdíly, na slušný byt, auto a jídlo a běžné záliby dosáhl každý.
.
Dnes nám bohužel v zemi nic nepatří, nemáme vlastní průmysl. Máme politology, humanisty, podivné neziskovky, početné "umělce" a aké profesionální sportovce ve sportech které jsme před 23 lety ani neznali, také mistra světa v onanování, profesionální hráče pokeru aj. Nic nevyrábíme , i ty brambory a maso dovážíme na dluh.
A zatímco dříve se každý zmohl na to bydlení a embéčko, dnes máme několik jedinců kteří disponují miliardami, mají Rolls Royce a Bentley a soukromá letadla, vily na Floridě. Takže mnozí ostatní musí nutně žít v ghetu bez vody a elektřiny. Prostá matematika. Co ještě nechápete?
.
Tragedie roku 89 byla v tom že my jsme z toho kapitalismu znali jen reklamní letáky luxusních obchodů a cestovek, Tuzexové zboží a ty bohaté obchodníky, kteří jezdili na veletrh těmi Mercedesy a RollsRoyce. A ještě nám nějaký blb řekl že podpora pro nezaměstnané je po přepočtu tehdejšího kursu DEM a USD větší než náš plat. Tak si každý myslel že musí být také tak bohatý, stačí přestat pracovat, naučit se golf a vyhnat komunisty. A teď se tomu divíme.
31. 05. 2013 | 14:12

Parabellum napsal(a):

Daniš

Proč tady LŽETE???? Ani čirou náhodou nedosáhl na slušný byt či auto za komunistů každý. Možná, že to platilo pro urozené dělnické kádry a příslušníky dělnické třídy kategorie DEEEEE podle ZEUMS. Na koho toto rozhodně neplatilo, byli vysokoškolští technici-nestraníci, popřípadě pedagogové vysokých škol - dle Vás příslušníků dělnické třídy měšťácká sebranka a třídní nepřítel.

A co se týče toho, co máme a co nemáme. Já žádné politolkogy nebo humanisty nevlastním - pravda, průmysl také ne, ale ten jsem nevlastnil ani před rokem 1989. A že nic nevyrábíme? Mluvte za sebe - Vy asi opravdu nic nevyrábíte. A brambory si klidně pěstujte na zahrádce, když Vás irituje jejich dovoz. Moji rodiče byli oba vysokoškoláci - technici, a na embéčko se nikdy nezmohli, stejně jako mů strýc dnes Prof.- DrSc. musel žít se svou matkou - mou babičkou až do její smrti v roce 1989, protože na to, aby měl nájemní byt pro sebe se nikdy nezmohl. A to, že má někdo Rolls- Royce či tryskáč neznamená, že ostatní žilí v domě bez elektřiny, to znamená, že ostatní mají Octavie, Bavoráky či Wolkswageny místo fichtlů, v lepším případě trabošů. Tollik prostá matematika. Čím více Bentleyu a soukromých tryskáčů, tím bohatší proletariát. Naopak, tam, kde žáýdný kapitál není = je tam sociál a komunál, tam se mají normální lidé tuze špatně. A co se týče podpor v nezaměstnanosti, tak ty zajištují v současné době zhruba stejnou životní úroveň, jako plat před rokem 1989. Normální inženýr na podpoře má tuto 14 000 Kč, a kupní síla této je srovnatelná s platem 2750 Kčs čistého, což byl plat inženýra s praxí před rokem 1989.

Je zajímavé, že ti němečtí proletáři na tom byli před rokem 1989 skutečně lépe, než spoluvlastníci výrobních prostředků v táboru míru a socialismu.
queribus

Ghetta tu s dovolením před rokem 1989 BYLA. A to vůbec nepíši o Slovensku, se kterým jsme byli v jendom státě, ale třeba o Předlicích nebo Chánově, popřípadě některých teplických čtvrtích.

Ono mezi námi, kdejaké centrum města z doby před rokem 1989 vypadalo ve srovnání s dneškem jako chudinské ghetto, ve srovnání s dneškem nebo civilizovaným světem. Nakonec, sám to popisujete.
31. 05. 2013 | 14:36

queribus napsal(a):

Už jen krátce k "Daniš"(času není nazbyt): Souhlas s každou Vaší sudou větou z prvních dvou odstavců, nesouhlas s lichými. Politologů,pseudohumanistů,divných neziskovek opravdu požehnaně, masturbační šampión je naštěstí(snad)jen jeden. Ale není pravda, že "nic nevyrábíme". Český průmysl je silný a vyspělý už od C&K-časů;i teď jsme spíše přeindustrializovaní(což ale na škodu není). Pocit,že je převážně v "cizím vlastnictví",není příjemný ani mně. Brambory se občas dovážely z Polska i před 30 lety, hovězí/vepřové bylo tehdy vesměs domácí. Na druhé straně:v ČSSR se nechovali klokani,pštrosi,lamy (a bůhvíco cizokrajného se ještě jí),kvalita tuzemských vín byla otřesná..(už to naštěstí platí jen u mála). RR jsem už řadu let neviděl, Bentley občas ano (a je hezké, že jich tu pár jezdí,i když na ně nemám: ani penězi ani rychlostí svého).
Ghetto bez vody nelze (to by čeští "humanisté" nepřipustili),bez elektřiny ano (ale žijí tak stamiliony lidí ve třetím světě....)
31. 05. 2013 | 14:58

Daniš napsal(a):

Pane Parabellum- lžete vy a hodně sprostě.
.
Bydlím ve čtvrti rodinných domů postavených v 80 tých letech. Majitelé- pár učitelů, řidič autobusu, středošklský technik a úřednice, řidič náklaďáku, technik+učitelka, technik + účetní, mistr na dílně + švadlena, chlap z kravína a dojička, jenom co si vybavuji nejbližší sousedy. Domy jsou slušné, všechno dostavěli bez dluhů a další rok už jeli na dovolenou- Bulharsko, Rumunsko, někdo do Tater atd.
.
A teď mně ukažte kolik takových postaví bez dluhů dnes.
31. 05. 2013 | 15:03

resl napsal(a):

kamarádovi, který emigroval v r.77, dala ta zlá EU k penzi 400 eur, protože musel do té doby trpět v bolševickém režimu žádný disident nebyl, chartu nepodepsal.
31. 05. 2013 | 15:11

Parabellum napsal(a):

Daniš

Vy píšete polopravdy, čili hůře, než dvojnásobné lži. V 80. letech se nepostavilo žádných 5 milionů rodinných domků, a páteř bytového fondu netvoří žádné čtvrtě rodinných domků z poloviny 80. let. To, co jste si postavili, tak o to bolševici museli okrást ostatní, kterých bylo mnohonásobně více. A k tomu, co píšete: Zapomněl jste napsat, že učitelský pár byli příbuzní okresního tajemníka, řidič náklaďáku byl urozený přískušník dělnické třídy, chlap z kravína a dojička rovněž, a jejich plat byl několikanásobný, oproti inženýrům té doby, o kšeftících na záýhumencích nehovoře.

Normální člověk, tedy takový, který participuje na znalostní ekonomice se má nyní podstatně lépe, než za bolševiků - barák si normálně může koiupit a postavit za hotový - když to dokázal takový niemand, jako jám, tak to jistě dokáže nějaká urozená dojička či traktorista. A jet na dovolenou můřže kdo chce kam chce, a nikdo mu v tom nebrání.

Vyskokoškolsky vzdělaný technik, krteý pracuje u zahraničních firem, nebo si jeden a pár měsíců či let vydělat do zahraničí si barák v pohodě postaví i bez dluhů.
31. 05. 2013 | 15:19

Parabellum napsal(a):

Daniš

Prostě se smiřte s tím, že dnes se mají lépe kvalifikovaní, pracovití a podnikaví, a vy zévistivé rudé kurvy, kteří jste akorát lezli po zádech ostatních, udávali jste a spolupracovali s STB, popřípadě jste patřili mezi urozené, (měli jste dělnický původ) a po roce 1989 jste si nestihli nic nakrást, což Vás mrzí nejvíce, se máte hůře.
31. 05. 2013 | 15:28

reppop napsal(a):

To jarpor:

Hezký večer.
31. 05. 2013 | 15:39

Standa M. napsal(a):

A comůžemeočekávat od vystudovaného chemika.
31. 05. 2013 | 15:44

queribus napsal(a):

Pane Daniš: v době,o které mluvíte, mně bylo cca pětatřicet(2xVŠ). V Praze absolutní nemožnost získat jakýkoliv byt,v Brně vyplýtvání času/sil na opravách zděděné 1/2RD. Z dnešního pohledu: absurdní svépomocné snažení(byť s vydatnou pomocí souseda), těžko představitelné problémy s jakýmkoliv stavebním materiálem(známé jsem ve stavebninách neměl). Členové JZD (nejen ti v kravínech s málo příjemnou prací) byli v ČSSR placeni poměrně královsky, neboť režim jim byl "vděčný" za to, že po 35 letech od převratu *48 byla ČSSR konečně jakžtakž soběstačná v základních potravinách.....
Na dovolenou jsme občas jeli(tuzemskou/maďarskou),devizový příslib byl pro nás až do r.1989 tabu.....
A: jaký smysl má v současnosti stavět(dokonce svépomocí)RD, když je venkov plný nevyužívaných stávajících nemovitostí...???
31. 05. 2013 | 15:45

razdva napsal(a):

Prostě se smiřte s tím, že dnes se mají lépe kvalifikovaní, pracovití a podnikaví, a vy zévistivé rudé kurvy, kteří jste akorát lezli po zádech ostatních, udávali jste a spolupracovali s STB, popřípadě jste patřili mezi urozené, (měli jste dělnický původ) a po roce 1989 jste si nestihli nic nakrást, což Vás mrzí nejvíce, se máte hůře.
XXXXXXXXXXXXX
Co dodat? Noblesní a kultivovaný komentář.
31. 05. 2013 | 15:48

Daniš napsal(a):

Pane Queribusi- Soběstační v potravinách jsme byli v roce 61, tedy 13 let po vzniku socialismu. Druhá věc je že dnes soběstační nejsme, ve vepřovém cca ze 46%, v hovězím něco přes 50, obilí podobně. Považuji za moudré býát soběstačný.
Vím že byt v Praze nešlo sehnat, pokud jste trval na tom, že budete "inteligent" nebo "umělec" Jinak si najděte v archivu noviny z té doby- plné inzerátů přijmeme, zaškolíme, mimopražské ubytujeme, do roka byt.
Ubytovnu slušnou a čistou jste měl do večera, pokud jste nastoupil. Nejhůř jak jste mohl skončit že budete dělat pár let práci která vás nebaví, ale pořád z platem kde na jídlo a bydlení stačila jeho 1/3 až 1/2. Takže volba, buť si budete dělat co chcete, nebo nepracovat, a pak asi ekonomické potíže, nebo budete pracovat podle potřeb společnosti a budete se mít dobře.
.
A hlavně nechápu co získáte tím že se otíráte o socialismus, už je to 23,5 roku pryč a dnešních problémů je více než dost. Ty bych řešil být vámi.
.
A pořád dokola, tehdy i dnes, mít můžeme jen to co si vlastní prací vytvoříme. A druhá věc je jak spravedlivě je to bohatství rozděleno. Tehdy dostávali pracující /Parabellum je nazývá tehdejší urozené/ dnes asi slušnou prací nepřežijete, z důchodu po 40 letech práce už vůbec ne. Zda je to správné nechám na vás
31. 05. 2013 | 16:05

Daniš napsal(a):

Razdva- oni ti hurá antikomunisti jsou většinou z vrstev kde jim vadil ten odporný zločin komunistů že se muselo pracovat. Tam inteligenci a noblesu nehledejte. Vysvětlovat jim, že když měli vlastní velký a slušný dům obyčejní pracující jako jsem popsal, určitě ho mohl mít i ředitel továrny nebo primář z nemocnice, je zbytečné.
.
A ještě Queribusi. srovnejte si prosím jaký obrovský skok z poválečné bídy do rozvinuté a sociálně bohaté společnosti udělali komunisti za prvních 23 let své vlády, a jaký propad máme po 23 letech od cinkání klíči r 89. A připočtěte k tomu ty dluhy státu, a krajů, i ty soukromé v průměru, Tkakže by každý dospělý pracující měl doplatit v průměru nějakých 7-800 000, a pak můžete začít hodnotit. Třeba vám alespoň něco dojde
31. 05. 2013 | 16:23

Parabellum napsal(a):

Daniš

Aby té Vaší soběstačnosti-nesoběstačnosti (maso na talíři normálních lidí 2x týdně) bylo v roce 1961 dosaženo, tak o to se především zasloužilo drobné pěstitelství a chovatelství na venkově. A ještě v roce 1989 bylo docela běžné, že lidé na venkově chovali prasata.

A fakt nevím, proč používáte jednotnou osobu množného čísla - kdo to je ti MY?

Ä co se týče ubytoven - řekl bych,m že těch možností je dnes MNOHEM více, a v kvalitě, o které se mohlo před rokem 1989 jenom zdát. Pro Vaši informaci, v poslední době dost pracovně cestuju, jsem specialista k pronajmutí, a po penzionech bydlím docela dost.

A s cenami: No, já se s bydlením (v luxusním 150 metrovém bytě) a jídlem do té třetiny platu vejdu. Za bolšanů by to bylo s ani ne polovičním bytem a horším jídlem tak za tu polovinu.

A socialismus po 23,5 letech??? No soudruhu, 23,5 roku po válce už bylo Německo či Rakousko, které bylo po válce na tom mnohem hůře, než válkou prakticky nedotčená ČR mnohem lépe, a dlouho před tím soudruzi, aby jim lidé z toho socialistického ráje neutíkali, tak zadrátovali hranice, a nechali tyto hlídat lůzou se samopaly a psy. Srovnejte pokrok za 23,5 roku v bývalé ČSSR, a v sousedním Německu nebo Rakousku.
31. 05. 2013 | 16:39

Parabellum napsal(a):

Daniš

Ředitel továrny nebo nemocnice možná ano, ale už ne projektant nebo konsteruktér, nebo vysokoškolský učitel fyziky. Ti obvykle neměli ani nájemní byt pro sebe. Tyhle zřejmě vůbec nepovažujete za lidi.

A pokud za "obyčejné pracující" považujete pingly, zelináře, řezníky, tajemníky, estébáky či jiné prominenty, pak já na to mám jaksi jiný názor.

Soukromé dluhy jsou dluhy těch, kdož si je nasekali, a dluhy státu a dluhy municipální jsou zálkežitostí těch, kohož stát živí. Já to nejsem. Takže to jsou Vaše dluzhy, a ne moje.
razdva

Ne mýlíte se, a píšete to nepřesně

je to VELMI Noblesní, kultivovaný a HLAVNĚ PRAVDIVÝ komentář.

Proč si tedy podle Vás nepostavili ty velké rodinné domy všichni? Proč bydleli v těch činžácích, které jste vy bolševici ukradli původním majitelům, které se po 40 let zanedbané údržbě začaly samy od sebe rozpadat? Proč jste Vy bolševici tedy stavěli více než milion bytů v odfláknutých nemožných krabicích, ze kterých většinou dnes po 25-35 letech zbývá akorát ta železobetonová kostzra, zatímco vše ostatní se muselo po roce 1989 postupně vyměnit?
31. 05. 2013 | 16:50

Parabellum napsal(a):

Daniš

Já dělám slušnou a na rozdíl od Vás poctivou práci, a žiju si docela dobře. Kdybyste se čertil, tak poctivá práce je taková, jejíž výsledky lze prodat na globálních trzích, především v civilizovaných zemích. Zato v roce 1988, když jsem začínal po 2 letech VŠ, tak jsem měl plat 1450 hrubého, což bylo 1225 Kčs čistého. Šlo za to tehdy koupit nic moc jídlo, a oblečení. Na bydlení to nebylo ani na ubytovně.

Dnes za tu samou práci mám 20x tolik (někdy víc) a kupní silou jsem úplně někde jinde.
31. 05. 2013 | 16:55

Daniš napsal(a):

Parabelle, za byt 4+1 nájemné komplet 220 kč a vám nestačilo 1450 na ubytovnu. No to už je dost osobní drama, soucítím s vámi
31. 05. 2013 | 17:08

Občan napsal(a):

Parabelle, Vy strašně lžete.
Pokud jste byl absolventem VŠ, tak v r. 1988 byl MINIMÁLNÍ 1750.- Kč brutto. Po dvou letech praxe automaticky 2150.- Kč.
A pokud jste nebyl VS, avšak vyučen nebo s odbornou SŠ a pracoval v průmyslu, pak jsem měl nástupák kolem 2000.- Kč a velmi rychle to šlo nahoru.

1450.- Kč bruto neměla v r. 1988 jako nástupák ani prodavačka bez maturity.

Pokud jste ovšem nedokončil VŠ a měl maturitu z gymplu, pak ano. Pak je možné, že jste jako zcela nekvalifikovaný pomocný dělník měl nástupák 1450.- Kč.
Pokud jste bydlel u rodičů, tak jste byl naprosto vychechtaný. na ubytovnu to stačit nebmuselo, protože ta byla v režii zaměstnavatele. Leda byste chtěl bydlet na svobodárně; ale dvoulůžák byste z toho zaplatil hravě.

Synku, Vy zapomínáte, že jsou tady lidé, kteří v té době byli už dávno dospělí, a tak zde zkoušíte ty své lži. Počítejte však s tím, že budete opravován.
31. 05. 2013 | 17:12

Občan napsal(a):

Daniši,

to se zase trošku kroťte.
To by ten 4+1 musel mít tak max. 65 m2, nebo by to musela být IV. kategorie. Protože my jsme bydeli se dvěma dětmi ve 4+1 II. kategorie, který měl 115 m2, a platili jsme v r. 1988 870.- Kč nájem (z čehož bylo asi 500.- Kč za nadměrné metry).

Ale jinak máte pravdu - ze 1450.- Kč se dalo naprosto v klídku žít, jezdit na vandry, kupovati cigára i džíny a ještě zbylo na čtvrteční knižní novinky.
31. 05. 2013 | 17:16

Daniš napsal(a):

Paabellum, Mimochodem si povšimněte tehdejších daní- cca 14% komplet daň, sociální i zdravotní. Až se budeme bavit o úrovni státu.
A jinak, kdybyste řekl jasně že chcete na té ubytovně jednu garsonku a ne celou ubytovnu pro 200 chlapů, to se z jednoho platu samozřejmě utáhnout nedá. Takhle to vypadá fakt jako osobní tragedie mladého budovatele socialismu.
Nebo jste byl tak zfetovaný disident že jste každý večer rozmlátil jednu garsonku a za měsíc vám ani nestačil plat na náhradu? ÚSTRK vás za to odmění.
je to celé nějak divné, upřesněte to
31. 05. 2013 | 17:24

Parabellum napsal(a):

Občan

Proč mi SPROSTĚ podstrkujete, co jsem nenapsal?? Psal jsem po dvou letech VŠ. V době přerušení studia jsem pracoval CELOU DOBU za 1450 Kč HRUBÉHO, což byla T5 podle ZEUMS. Pokud to nevíte, tak ZEUMS rozlišoval dvě kategorie D a THP. A na T5 musela být maturita. Nekvalifikovanej dělník v Déčku měl samozřejmě víc, a řekl bych, že někde i dvojnásobek.
Za celou dobu jsem neměl ani korunu prémií nebo osobního ohodnocení. Jinak Vám připadá relace 1750 HRUBÉHO pro absolventa VŠ a 6000-8000 ČISTÉHO plus další prebendy jako přiměřené? Vám asi zřejmě ano, vy si myslíte, že ekonomiku lze založit na drancování přírodních zdrojů za účelem ideologického čmoudění z komínů kapitalistům púro zlost.
Daniš

Psal jsem 1450 Kčs HRUBÉHO, tedy 1225 Kč čistého. Z toho mi UKRADLO ještě 8 Kčs ROH. A kolik bylo nájemné ve státním bytě mi mohlo být ganz egal, nebyl jsem urozený prominent minuléího režimu, takže to nebyla moje věc.

A přesně popisujete ty relace - pro různé skupiny obyvatelstva byly různé ceny. A co se týče státnbího bytu, tak na to nedosáhl nikdo z mé rodiny, kromě babičky, která byla vdova po VELMI významném odbojáři, který padl v prosinci 1944.

Uplně stejně klidně jako za 1450 hrubého můžete dnes žít za 8000 hrubého.
Azyláč Vám zaplatí sociálka. A za 8000 hrubého toho nakoupíte více, než za 1450 Kčs hrubého v roce 1988.
31. 05. 2013 | 17:33

Parabellum napsal(a):

Daniš

1218 Kč stačilo akorát na jídlo a oblečení. Garsonku mi nikdo nepřidělil, protože jsem nebyl urozený příslušník dělnické třídy. A co si pamatuju, ta na ubytovně se platilo tak kolem 15 korun za noc, to je 450 Kč měsíčně za postel ve čtyřlůžkovém pokoji, se společnými sociálkami na patře. Pravda, podniky na to část přispívaly- některé.

Pro Vás přiměřené bydlení, tedy azyláč, za Vás zaplatí sociálka, a dostanete tam i jeden dlabanec denně.
31. 05. 2013 | 17:40

Parabellum napsal(a):

Občan

Já se vejdu s nákladama za luxusní 150 metrovej byt v centru města do 5300 Kč měsíčně, a to včetně daně z nemovitosti, poplatku za R/TV, daně z nemovitosti, a rozpočítaného poplatku za odpady. To je méně než 20 procent NORMÁLNÍHO platu NORMÁLNÍHO CI-VI-LI-ZO-VA-NÉ-HO člověka dělající práci poplatnou počátku 21. století.

Mimochodem, zkuste popsat, jak by Vám bolševici dokázali v současné době zajistit směšně levné energie, v situaci, kdy snadno dostupné zdroje energie jsou již vyčerpány.
31. 05. 2013 | 17:45

Parabellum napsal(a):

Daniš

Se mnou nemusíte soucítit. Já se mám dobře. A to díky tomu, že již nemusím dotovat v takové míře životní úroveň lemplů, jako jste Vy nebo Občan. Naopak, já s Vámi nemám vůbec žádný soucit. Jestli se dnes máte špatně, pak je to výsledek toho, že jste tu 40 let budovali třídní apartheid.
31. 05. 2013 | 17:48

Občan napsal(a):

Daniši,

Vy ještě Višňovského alias Parabellum (a ještě několik dalších aliasů) ještě neznáte, že?
31. 05. 2013 | 17:55

Parabellum napsal(a):

Občan

Starejte se o sebe STRAŠNĚ ŠPECIELNÍ ŠPECIALISTO, který je tak strááášně špecializovaný, že nikdo ani nechápe, kromě Vás samotného, v čem ta špecializace spočívá. Takže zatím můžete dělat nádeníka někde s ukrajinci, na to možná stačíte.

Jo a kdybyste kvičel, že se z toho platu (pro Vás přiměřeného) nedají zaplatit náklady na bydlení ve 115 metrovém bytě, a Vaše oblíbené husičky či tataráčka k obědu, cigárka, popřípadě na auta, která rozbíjíte jak na běžícím pásu, tak Vám poradím, at se odstěhujete na azyláč (je zadarmo), chodte po svých a jezte chleba se sádlem a cibulí. Chodit můžete v tesilkách a barexových křukskách, které jsou dnes mnohem levnější, než za bolševika. A ještě ušetříte.
31. 05. 2013 | 18:02

Parabellum napsal(a):

Občan

Jo a ještě jedena dobrá rada. Zkuste se něčemu UŽITEČNÉMU vyučit, když jste to zatím do svých 53 let neudělal. Pak nebudete muset dělat nekvalifikovaného nádeníka někde v supermarketu.
31. 05. 2013 | 18:22

Daniš napsal(a):

Občane díky za upozornění, ale mně je parabelum jasný. Ohání se VŠ kterou nedokončil A VYHODILI HO, takže nic, v práci mu nikdy nedali PRÉMIE ANI OSOBNÍ OHODNOCENÍ, VŠEM OSTATNÍM ANO, takže to vypovídá i o pracovních schopnostech a morálce. 1450 mu nestačilo na podnikovou ubytovnu kerá bývala tak za 150 -200Kčs. A nenávidí dělníky a vůbec lidi kteří pracovali a práci jako takovou. Typický disident a hurá antikomunista.
31. 05. 2013 | 18:39

Miroslav Pivoda napsal(a):

Mne tyto "objevy" českých ekonomů v podstatě vůbec nezajímají. Ekonomové nejsou specialisté na budoucnost a stále dost dobře nechápou, kde se vytváří nová hodnota.

Budoucí vývoj konkurenceschopnosti české ekonomiky byl jasný hned v dobách privatizace po listopadu 1989. Uvedu jeden ilustrativní případ. V době privatizace Královopolské strojíny Brno byl vyhozen nejlepší podnikový konstruktér, zatímco ředitel ing. Pánek utrácel peníze za bilbordy. Proč? Neúspěšně kandidoval do Senátu, aby si tím zajistil doživotní imunitu. V té dobbě totiž ještě nebylo jasné, že v roce 2013 vyhlásí Václav Klaus amnestii pro "nešikovné" privatizátory.

Trvalou prosperitu ekonomiky nelze zajistit rychle. Každý sedlák ví, že nejprve musí zasadit, aby mohl později sklízet. V ekonomice není dvacetiletá prodleva (mezi sadbou a sklizní) ničím překvapivým. Teď sklízíme, co jsme zaseli v devadesátých letech.
31. 05. 2013 | 19:39

Parabellum napsal(a):

Daniš

Já jsem VŠ dokončil, a je to doložitelné vy SPROSTÝ LHÁŘI. Kromě toho jaksi neumíte počítat, protože já psal 1450 hrubého, což bylo 1225 čistého, to stačilo tak na jídlo a oblečení. Na ubytovnu to už jaksi nestačilo. Možná, že vy bolševici jste měli jídlo a oblečení zadarmo, ale noirmální lidé ne. A k těm prémiím: Víte, prémie se v soustavě ZEUMS vyplácely procentuelně dle dosažené třídy. T12 měla 25 procent, T11-20 procent a tak se to snižovalo, až T5 měla nula procent a prémie tím pádem již byly obsaženy v základní mzdě. A osobní ohodnocení jsem nedostal proto, že jsem měl smlouvu na dobu určitou, protože pak jsem pokračoval ve studiu.

Dnes ani nemusíte pracovat, pokud to neumíte, a nechcete, což je Váš případ, azyláč za Vás zaplatí sociálka, a z těch 3450, nebo kolik to sociálka dává, se najíte rozhodně lépe, než před rokem 1989 za 1200 Kčsbzvláště, pokud Vám sociálka dá ještě poukázka na oblečení.

Mne práce nevadí to Vy se práce štítíte, a tudíž nejste schopen se touto uživit. Loni jasem po odečtění nákladů na dopravu do zaměstnání měl více než těch 1450 ale v čistém, a v EURECH - akorát, že v Čechách. To víte, já se odborné práce neštítím, na rozdíl od VÁS nebo Občana. Vám se dělat nechce, kvalifikované práce se štítíte, tak se holt máte špatně, a vzpomínáte na doby, kdy Vaši rudí soudruzi preferovali neschopnou pakáž na úkor těch, co měli talent a vůli něco dokázat. A smiřte se s tím, že z těch Vašich komunistů jsou nyní nejtvrdší kapitalisté, a jsou to oni, kdo si z Vás děljí rohožku - k přiznám se, že velké spokojenosti.

A víte, co je nejdůležitější? Že já jsem spokojenej, a Vy ne. A ještě spokojenější budu, když Vám Kalousek utáhnew šrouby ještě více. Já mu na to klidně nějakou pětkou přispěju. Někdo investuje peníze do koníčků, já klidně vobětuju nějakou pětku na to, aby sajrajt Vašeho ražení byl ještě nespokojenější a frustrovanější.
31. 05. 2013 | 19:44

Parabellum napsal(a):

Miroslav Pivoda

Nalijme si čisté kořalky, a řekněme si, jak to je. Po roce 1990 se změnila mzdová soustava, (tu ale připravovali ještě bolševici) ale v posbolševickejch bordelech, mezi které patřila i KPS dál vládly tabulkové platy, i když ne tak dementně pojaté, jako byl ZEUMS. A tak zejména mladí konstruktéři začali houfně prchat k nově vznikajícím soukromých firmám, do rodících se zahraničních obchodních zastoupení, a také do vznikajících počítačových firem. Já sám v té době přešel do specializované stavební firmy, která nebyla dementní mzdovou regulací zasažena. Řada absolventů strojních fakult v té době do strojírenství vůbec nenastoupila. Tohle probíhalo až prakticky do druhé poloviny 90. let, a ještě po roce 2000 bylo v některých bývalých národních podnicích dobrým zvykem, že jeřábník měl stejně nebo více, než konstruktér - teprve po roce 2000, kdy se podařilo zlomit odborářské běsnění, se to otočilo. Pak mohou levolucionáři vřeštět, že je ČR montovna.
31. 05. 2013 | 19:51

swat napsal(a):

To Daniš-spíš nějakej agresivní debil:-)
31. 05. 2013 | 20:05

reppop napsal(a):

Parabellum napsal(a):
A víte, co je nejdůležitější? Že já jsem spokojenej, a Vy ne. A ještě spokojenější budu, když Vám Kalousek utáhnew šrouby ještě více. Já mu na to klidně nějakou pětkou přispěju. Někdo investuje peníze do koníčků, já klidně vobětuju nějakou pětku na to, aby sajrajt Vašeho ražení byl ještě nespokojenější a frustrovanější.
xxxxxxxx

Milé Parabellum,
já Vás přímo žeru: mít dobrý pocit z nespokojenosti a frustrovanosti druhých, tomu v dnešní době říkám dar od Boha! Ujišťuji Vás, že Vás v naší zemi čekají ještě radostnější megaorgasmy: umrzlých bude víc, oběšených jakbysmet, sociálně vyloučených dětí bez budoucnosti a předčasně umírajících starých a nemocných lidí jistě taky ještě přibudou tucty a tucty! Můžete se se svými souvěrci těšit na nekončící mejdan s gigantickými výrony endorfinů a gejzíry euforie.

PS: Ani nevíte jakou radost jste mi udělal! Jste jeden z mála, který mi může dnes dělat radost neb mne na rozdíl od Vás těší když je druhý člověk spokojený a cítí se dobře! A takových dnes dramaticky v Česku ubývá!
31. 05. 2013 | 21:30

Parabellum napsal(a):

reppop

Nemohu pro ně udělat nic jiného, než že jim nastrouhám mrkvičku. A myslím, že mé myšlení je racionální. Sám vidíte, že například Daniš se sám rozhodl, že bude můj smrtelný nepřítel, a to jenom proto, že jsem kvalifikovanější a pracovitější než on. Byl bych tedy pitomý, abych někomu, kdo se sám pasoval zcela bezdůvoidně do role mého nejhoršího nepřítele něco jiného, než to nejhorší. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Akorát v jenom Vám nerozumím: Jak může být někdo zároven starý, a zároven předčasnbě zemřít, když už nyní staří jako napotvoru umírají později, než za bolševiků?

Apropos, jistěže přibude umrzlých - zelená levice si to tak přeje. FV panely po vytěžení uhlí a plynu pro všechny dost tepla nezajistí. Takže ti, kdož nebudou zelenými Ajatolláhy vyvolení, tak ti si napříkjlad mohou skokově zvýšit svou entropii.

Jiunak samozřejmě, že píšete blbosti. Když Váým někdo pro nic zanic zavraždí děti nbebo rodiče, tak nevěřím tomu, že Vás bude těšit, že bude ten dotyčný spokojený.
31. 05. 2013 | 22:41

reppop napsal(a):

Parabellum napsal(a):
reppop

Jiunak samozřejmě, že píšete blbosti. Když Váým někdo pro nic zanic zavraždí děti nbebo rodiče, tak nevěřím tomu, že Vás bude těšit, že bude ten dotyčný spokojený.
xxxxxxxxxx
Opravdu by mne zajímalo kolik lidí by se cítilo spokojeně kdyby pro nic za nic zavraždilo moje děti. Zavraždit desetiletého kluka JEN pro pocit spokojenosti? No možná tací jsou, ale řekl bych, že to už je opravdu extrémně těžká psychopatie. Ve Vašem vnímání lidských vztahů ale asi pořád v normě, že, když tu o tom takhle lehce píšete?

Nicméně, neřekl bych, že jste apriorně zlý člověk. Spíš se mi zdá, že jste velmi ilustrativní příklad toho jak extrémně zjednodušené vidění světa dokáže plodit bezbřehou stupiditu, nepochopení souvislostí, absenci empatie. A to vše je zdrojem většiny ZBYTEČNÉHO zla ve společnosti.
31. 05. 2013 | 23:02

Parabellum napsal(a):

reppop

Jak sám vidíte, tak Občan a Daniš by v rámci třídního boje nejraději vyvraždili mou rodinu. Jediné, co jim v tom brání, je jejich vlastní zbabělost a neschopnost.

A nezlobte se, ale já jsem FAKT spokojený. Jsem spokojený s tím, že tu máme mnohem čistší ovzduší, než před rokem 1989 - tedy pokud se nenajde nějaký agresivní proletář spalující v lokálních topidlech "co dům dá" vodní toky již nejsou stokami, takže na dolním toku Labe můžete při troše trpělivosti a štěstí spatřit i vydru říční, a co se týče těch Vámi uvedených adeptů na zmrznutí, tak von i každej slušnej bezdomovec si našel nějakou dobrou degešboudu, ve které se dá squatovat. Jo, pokud si orve krytinu ze střechy, odveze kamna do sběru, aby měl na na ohromná množství tabáku a krabičáku, popřípadě v alkoholickém deliriu rozbie okna, pak holt má problém - ovšem problém, za který si může sám.

A když píšete o empatii, tak opravdu nevím, proč bych měl být empatický s někým, kdo ještě před pár desetiletími se stavěl do roli mého třídního nepřítele, a ostenativně mi dával najevo, že jsem "trpěn z milosti" A opravdu, ale OPRAVDU nevím, proč bych měl být empatický s někým, kdo se mezi 19.-22.11.1989 ostenativně dožadoval našeho postřílení jenom proto, aby dal najevo loajalitu s tehdejším režimem. Ti tehdy zdivočelí a ukrutní válečníci svůj třídní boj prohráli, a nikdo ani po nich nepovažoval reparace. Navíc nikdy svůj třídní boj neodpískali.
01. 06. 2013 | 09:08

Marian napsal(a):

Pravicová ideologie není ničím jiným,než pokusem povýšit egoismus sebestřednost,bezohlednost ziskuchtivost nenažranost a chamtivost na nejvyšší, nejcennější a nejpotřebnější hodnoty.
01. 06. 2013 | 09:31

Parabellum napsal(a):

Marian

Ideologie je vždy levicová. A máte pravdu, že levicová ideologie není ničím jiným,než pokusem povýšit egoismus sebestřednost,bezohlednost ziskuchtivost nenažranost a chamtivost na nejvyšší, nejcennější a nejpotřebnější hodnoty u těch jedinců, kteří nejsou schopní se v normálním civilizovaném trržním prostředí prosadit, popřípadě, kde jejich společenský status je v silném rozporu s jejich ambicemi.
01. 06. 2013 | 09:56

Marian napsal(a):

Parabellum 9.56 :o))) Snůška žvástů a prndů naprosto k smíchua mimo jakoukoli seriozní diskusi. Argumentujete jako dvanáctiletý hošík,který na zdůvodněné výtky odpovídá tím,že je bez jakékoli logiky aplikuje na oponenta.
Buď se snažte věcně diskutovat (jako úspěšný a inteligentní člověk byste toho měl být schopen) nebo se klidně dál ztrapňujte a zesměšňujte v očích každého člověka,jehož IQ je nad průměrem a jemuž se dostalo odpovídajícího vzdělání.

Bohužel to vypadá,že i vy jste s jakýmikoli racionálními,podloženými úvahami zcela v koncích a vaše příspěvky jsou čím dál ubožejší.
01. 06. 2013 | 10:07

Parabellum napsal(a):

Marian

Zkuste si nejprve projít, co je politická teorie pravice, a co je politická teorie levice. Pak se s Vámi bude možné seriozně bavit.

Pokud tvrdíte to, co tvrdíte, pak sem uveďte nějaký odkaz, že to, co tvrdíte, je relevantní. Třeba na nějaký pravicový manifest:-)))) Vy levičáci máte svuj komunistický manofest, popřípade Mein Kampf.

To jsou jasné příručky levicových ideologů.

Mimochodem, Vy požadujete, aby se o Vás pravicoví voliči starali, ale sami se chcete chcete starat pouze o sebe.
01. 06. 2013 | 12:16

Parabellum napsal(a):

Marian

Máme tu kapitalismus - a já milý hloupý Mariane nadskakuju radostí, a jsem spokojený:-))))) A vy s tím DREK naděláte FRUSTRÁTE. Můžete si plivat nenávistí na bradu, psát dementní komentáře, můžete akorát ve své frustrovanosti levicově zfackovat starou, popřípadě zkopat vlastní spratky. To je asi tak vše.

Strouhám Vám mrkvičku Kiš, Kiš, Kiš!!!!!!!!

A představte si, že čím více budete nenávistně prskat, tím větší radost budu mít - že nemáte pravdu, tak o tom svědčí to, že tu je pravicový kapitalismus, a ne nějaký levounský bolševiskus - svůj třídní boj jste holt prohráli, a já považuji za správné a sociálně spravedlivé, pokud se má někdo, kdo se bezdůvodně vymezuje jako můj nepřítel špatně a je nespokojený. Takže si definujte pravici jak chcete, protože stejbně to byly jsou a budou lži.

Pravý, pravice a pravda má stejný slovní základ, a pokud o něčem prohlašujeme, že je pravé, pak máme na mysli nefalšovanost a ryzost tohoto.

Naopak levota je synonymem pro nekorektní činnosti, šmelinu, krádeže a zavrženíhodnou činnost obecně.
01. 06. 2013 | 12:26

reppop napsal(a):

Parabellum napsal(a):
reppop

Jak sám vidíte, tak Občan a Daniš by v rámci třídního boje nejraději vyvraždili mou rodinu. Jediné, co jim v tom brání, je jejich vlastní zbabělost a neschopnost.

A nezlobte se, ale já jsem FAKT spokojený.
xxxxxxxxx

Ale já se nezlobím, vždyť jsem to tu psal. I když si nemyslím, že by někdo z diskutujících tady v rámci třídního boje chtěl vyvraždit Vaši rodinu. Zdá se mi, že se příliš koukáte na filmy o agentovi 007 a americké akční thrillery.
Jsem rád, že jste spokojený. Lišíme se v tom, že mne opravdu netěší (tak jako Vás), že je u nás spokojených stále méně lidí. Já mám naši vlast velmi rád a sociologická i ekonomická data hovoří jasně: životní úroveň i spokojenost většiny lidí po nástupu ODSTOP pravice k moci dramaticky klesla jako důsledek jejich stupidní (v lepším případě) a/nebo banditské (v případě horším) politiky. KSČ za doby normalizace před rokem 89 jsem považoval za soft verzi zločinecké organizace typu politicko-ekonomické mafie. Za stejný projekt považuji ODSTOP.
Chápu, že ca 5-10% procent obyvatel, které jsou součástí této zločinné organizace a nebo z její podpory těží, je spokojených. Stejně tak odhaduji, že obdobných 5-10% obyvatel kolaborujících se zločineckou normalizační KSČ bylo navýsost spokojených.
PS: Vážím si Vašeho technického talentu i toho že jím přispíváte k lidskému pokroku (pracoval jste dokonce na těžební ropné plošině, jestli se nemýlím), jen mne mrzí, že jste stejně ideologicky zaslepený jako členové KSČ před rokem 89. Ale vím, že s tím těžko lze něco dělat, každý jsme nějaký a Vy holt vidíte svět jen přes svou (momentálně příznivou) sociální pozici a většinu spoluobčanů považuje za nepřátelské bolševiky z jejichž frustrace je třeba se radovat. Obávám se, že svět je o poznání složitější.
01. 06. 2013 | 13:38

Kelt napsal(a):

Jen tak jsem to přelétl,co píše Parabellum.
Ten člověk je plný nenávisti k druhým,kteří nejsou "jako on".
Navíc lže.
Jenom malá vsuvka-on tvrdí,že jako vysokoškolák měl v roce ´88 nast.plat 1 450,-Kč.To je evidentní LEŽ.
Jsou dvě možnosti-buď byl nekvalifikovanou silou bez vzdělání,nebo lže.
Ten člověk je duševně nemocný.
01. 06. 2013 | 14:45

Parabellum napsal(a):

reppop

No jo, je u nás spokojeno čím dál méně lidí. Víte milý repope, ti nespokojení jsou převážně nadměrní konzumní zuřivci, kteří jaksi nedávali pozor, když se v páté třídě základní školy brala vlastivěda.

Tam se učilo, že primární energetické zdroje, na kterých stojí tahle civilizace, je ropa, plyn a uhlí, a také to, že ty zdroje jsou neobnovitelné, a zásoby těchto jsou konečné. No, a ty zdroje nám začaly DLE MÉHO OČEKÁVÁNÍ docházet, přestože se mi levicová čeládka v minulosti, když jsem na to poukazoval, pošklebovala. Takže jsem rád, že mám pravdu, že energie se stávají hůře dostupnými, a tím pádem i dražšími. To žádnou levicovou iodeologií ani žádným danovým žonglováním nevyspravíte. Dokonce nepomůže ani větší přerozdělování. Méně primárních zdrojů levné a snadno dostupné energie, o kterou se naše civilizace navíc dělí s třetím světem pochopitelně znamená ekonomický pokles. Což se právě děje. No, a k tomu předražená nekvalifikovaná pracovní síla přestává být konkurenceschopná, a nedá se na této vydělávat = nevyplácí se investovat do využití této. Zato se vyplácá investovat jinde, kde ta nekvalifikovaná pracovní síla není tak předražená, a využívání této zajišťuje rozumný výnos. A vy levolucionáři né a né udělat něco proto, aby ekonomika rostla.

Tím "něco" myslím to, že třeba sednete k prknům, chopíte se tuštizen, a nějaký zdroj levné a snadno dostupné energie vymyslíte. ¨Neco na způsob třeba nástavce na vodovodní kohoutek, který bude stát dejme tomu hodinovou minimální mzdu, a který bude konverovat vodu na benzín.

Takže za dlouhodobý pokles ekonomiky je jaksi zodpovědná postupně se snižující dostupnost levných a snadno dostupných primárních energetických zdrojů, a také snižující se nebo spíše již zanikající technologický náskok západní civilizace. A to opravdu přerozdělováním nebo danovým kouzlením nespravíte.

A já jsem nadmíru spokojen, protože se ukazuje, že MÁM PRAVDU, a VY, kteří jste se před pár lety pošklebovali, se račte chytit za frňák.

Ale to VY Néééééé. To raději budete prohlašovat, že za všechno může kapitalismus, (což je tedy pravda, protože kapitalismus je ekonomická formace, která je založená na tom, že primární zdroje energie tétoi jsou zdroje fosilní) a budete se jej násilím pokusit demontovat. A budete úspěšní. Kapitál se lekne a uteče, a pak už zdejší proletáře nebude mít kdo vykořistovat, vy si budete moci spokojene sednout na zadnici na holou zem, a zazpívat si Internacionálu, a až Vám vytráví, tak zjistíte, že bez kapitálu se budete mít ještě hůře, a tak se budete poohlížet po tom, komu zakroutíte krkem, ale nikdo jinej, než proletáři nebude k dispozici. Takže si začnete navzájem prokusovat krky, a prodávat si děti na maso, a budete se snqažit vylepšiut osobní situaci nástrojem, kterému levice před rokem 1989 říkala "národně osvobozenecký boj" - viz Afria. K fosilním zdrojům, nebo spíše jejich zbytkům nebudete mít přístup, protože nebude nic, čím byste za ty zahraniční zaplatili, a většinu těch místních levice mezi rokem 1948-1989 použila k ideologickému čmoudění z komínů kapitalistům pro zlost, tak tu dojde k tomu, že kapitalismus bude nahrazen ekonomickou formací založenou na obnovitelných zdrojích, kterážto se nazývá feudalismem.

Joooo milý repope, bude nutné se rozloučit s disfungáží, a nahradit toto fungáží. Tedy především:

1) Získat dostatečný technologický náskok nad zbytkem stále rostoucí globální půopulace,
2) Objevit nějaký nový, levný a snadno dostupný zdroj koncentrované energie, a hromadně jej replikovat napříč ekonomikou.

Obojí je pro zdejší manuálně pracující proletáře směšná maličkost.

Ale to vy nééééé - to vy akorát ideologicky a humanitně žvanit. Stačí se podívat, co se děje na diskusích okolo dostavby Temelína, a to si řekněme narovinu, že jeden Temelín energetický tok výpadek ropy plynu a uhlí nenahradí. Těch Temelínů bychom poptřebovali tak mezi 28-30, a k tomu další technologické vychytávky umožnujíc skladovat na zimu v létě vyrobenou energii - uhlí se také těží rovnoměrně, ale topí se s ním převážně v zimě.
01. 06. 2013 | 15:15

Parabellum napsal(a):

Kelt

Ooooo nikloliv, já pouze odpovídám stejnou mincí.

Kromě toho zcela PROKAZATELNĚ tu lžete VY. Protože já jsem nikde netvrdil, že jsem byl v roce 1988 ABSOLVENTEM VŠ - já psal, že jsem měl dva roky VŠ za sebou - z čehož ale jasně vyplývá, že jsem měl maturitu. To co tvrdíte, jste mi Vy a Daniš SPROSTĚ a LEVOUNSKY podstrčili, a následně okomentovali.

Na základě tohoto zřejmě usuzujete, že jsem měl celou VŠ za sebou.

Z tohoto vyplývá někjolik možností:

1) Kelt si netyká s přirozenými čílsly, a neumí počítat do pěti
nebo
2) Kelt sám za dva roky vytudoval - zřejmě VUML, nebo nějakou VŠ obdobným stylem, jako nyní studují bývalé ideologické opory levice například práva v Plzni.
3) Kelt vůbec neví, jak dlouhose studuje VŠ, protože sám nedokončil ani zvláštní školu.

Nejpravděpodobnější je ovšem disjunkce bodů 1-3

3) A to je podstatné - nekvalifikovanou práci levice před rokem 1989 odměnovala podstatně lépe než práci kvalifikovanou. Stačí si vzpomenout, jak fungoval ZEUMS. Stačilo porovnat třeba mzdu dělnice bez učnáku ze Svitu, a plat třeba učitelky nebo stavební projektantky s VŠ a 20 lety praxe. Proto je také nyní nekvalifikovaná levá lůza reprezentovaná například Keltem nespokojená, protože tržní síly této přiřadily relevantní cenu za práci těchto, popřípadě těmto přisoudily práci odpovídající jejich shopnostem, což je případ Občana.
01. 06. 2013 | 15:27

reppop napsal(a):

To Parabellum

Díky za obsáhlou odpověď. Neměl jsem však sílu ji dočíst. ze stejného důvodu jako jsem nedokázal číst články Jaroslava Kojzara v Rudém Právu: ideologické fráze mne opravdu neoslovují a vlastně ani na ně nelze racionálně reagovat.
01. 06. 2013 | 15:28

Parabellum napsal(a):

Kelt

Aááááá jéééé kapitalismůůůůůs Hééééč, hééééč, a máme hodného pana Kalouska a Nečase Kíííííííš, Kíííííííš, a nic s tím neuděláte - bůůůůhehehehehehehechlemst!!!!!!!!

A až Nečas s Kalouskem odejdou na politický odpočinek, tak přijde někdo podobný, a když ne, tak po prár letech přijde IMF a ten bude šrtat úplně jinak:-))))) Kiš, Kiš, Kiš.

A až zhyne kapitalistický řáááááád, tak NEnastoupí proletariááááát, ale feudaliáááááát, popřípadě otrokááááliááááát, a nebudou ty štastnééééé chvííííííle, jež poooopsaaaaal Mááárx ve svééém díííííle...........Zapište si to za své nemyté uši - GAME OVER.
01. 06. 2013 | 15:33

Parabellum napsal(a):

reppop zřejmě ukončil své vzdělání absolvováním čtvrté třídy, a tak se nedozvěděl co se učilo ve vlastivědě třídy páte. A čemu nerozumí, to nazývá ideologií.

Další možnost je i to, že nedokončil ani druhou třídu základní školy, a dělá tomuto problém přečíst text delší než pět-deset řádků.

Mimochodem Repope, Václav Cílek napsal jednu jednoducjou výstižnou větu, kterou vy nejste schopen chápat. Ta věta zní:

"SE snižující se dostupností levné a snadno dostuné energie se výrazně zhoršuje politické klima"

A J.M. Greer toto prokazuje jako kausalitu.

Ale klidně si antitechnikujte a ideologicky politrukujte, stejně jako ostatní levolucionáři- nebude Vám to nic platné. Časem Vám totiž stejně jako všem ostatním bude přidělen jeden velmi neodbytný parter pro vyjednávání, a tím bude realita. A já budu mít opět radost, protože se ukáže, že jsem měl pravdu.
01. 06. 2013 | 15:42

Kelt napsal(a):

Parabellum,
až si v klidu přečtete tu Vaši mozkovou poluci z 15.33 ,tak ve chvilce jasnozřivosti by pro Vás bylo nejlepší navštívit ordinaci odborného lékaře.
Pokud tento latentní stav přejde do stavu klinického,tak Vás nemine na delší čas nucená hospitalizace v odpovídajícím zařízení.
01. 06. 2013 | 15:52

Anonymous napsal(a):

Hele parabelum, akorát ukazuješ, jací jsou pravičáci vypatlaná lůza. Na hrubý pytel hrubá záplata.
01. 06. 2013 | 15:58

reppop napsal(a):

Parabellum napsal(a):
reppop zřejmě ukončil své vzdělání absolvováním čtvrté třídy, a tak se nedozvěděl co se učilo ve vlastivědě třídy páte.
xxxxxx

Já Vám Vaše přesvědčení vyvracet nebudu, věřte si čemu chcete. Stejně jsem dospěl k názoru, že i kdybych snesl tisíc důkazů o tom, že jsem dostudoval i vysokou školu, stejně by Vás to při Vašem emočním nastavení pouze ještě víc utvrdilo v tom, že pravdu máte Vy a všechny mé důkazy jsou fikce (nap. jsem podplatil či zastrašil úředníky vydávající studijní diplomy) protože jsem ve VAŠÍ REALITĚ APRIORI hnusnej bolševickej parazit, který Vám a Vaší rodině jde po krku aby Vám sebral vše co jste v potu tváře díky Vaší pracovitosti a talentu získal.
Nakolik je toto Vaše zaťaté uvažování v souladu s realitou, nechť vážení čtenáři diskuse posoudí sami :-)
01. 06. 2013 | 16:05

Mungo napsal(a):

Je tu ještě koš! Do moře s košem!
Je tu ještě NERV! Do moře s NERVEM!
Do moře s akademickými ekonomy!
Do moře s bankéři!
P.S.
K reformě státní správy patří zrušení naprosto zbytečných krajů a NUTS2.
Zcela postačí 3 samosprávné země: Morava se Slezskem, Čechy a Praha.
01. 06. 2013 | 16:54

reppop napsal(a):

Parabellum napsal(a):
Mimochodem Repope, Václav Cílek napsal jednu jednoducjou výstižnou větu, kterou vy nejste schopen chápat. Ta věta zní:

"SE snižující se dostupností levné a snadno dostuné energie se výrazně zhoršuje politické klima"
xxxxxxxx
Ano, s tím lze souhlasit. Totéž ale platí o penězích:
Se snižující se dostupností peněz pro reálnou ekonomiku a většinu obyvatel se výrazně zhoršuje politické klima.

To co píše Cílek je snad zčásti řešitelné díky lidskému důvtipu.
Podstatně hůř řešitelné je to, co jsem napsal já, protože "úspěšní" se svého lupu tak snadno nevzdají. Marně Soros řeční o tom, že "peníze jsou jako hnůj, nejsou užitečné na jedné velké hromadě, ale tehdy když jsou rovnoměrně rozprostřeny ve společnosti. Ostatně není to nic nového, věděl to už Platón, dle něhož nerovnost mezi lidmi je užitečná a motivační, ale pouze do určité míry: on zastával poměr 1:3, ten však je v dnešním světě mnohonásobně překonán.

Obávám se však, že skupinová stupidita většiny "úspěšných", kteří jsou mylně, ale o to hloubhěji přesvědčení, že jejich bohatství si opravdu zasloužili svými nadpřirozenými schopnostmi, povede ještě k podstatně "horšímu politickému klimatu" (méně eufemisticky: válka je pokračování politiky násilnámi prostředky...)
01. 06. 2013 | 17:59

Parabellum napsal(a):

reppop

Ne, o penězích to neplatí. Peněz si totiž můžeme natisknout, kolik chceme. To je totiž jediná komodita, které můžemne mít jako civilizace bezpracně libovolné množství.

A to další jsou ideologické bláboly závistivého dementa. Víte proč??? Vezměte si pořádně přímo nechutně zahobanýho ne nějakýho chudýho bilionáře, ale BAMbilionáře. A ten BAmbilionář vezme dlouhej chechták, a koupí si tu davinčiho bonulízavou. Za ten vobrázek vyplázne pár škarbaliooonů dlouhejch chechtáků. No, a vy levouni na něj vyrazíte s kvérama, tu bonulízavou mu seberete, a rozdělíte mazi milion proletářů, a to tak, že ten davinčiho vobraz rozřežete na docela malé třísky a každému dáte jednu. Myslíte, že ti proletáři zbohatnou? A o to právě jde. Peníze mají jen a pouze takovou hodnotu, jakou jim trh přiřadí. A vůbec to neznamená, že za tyto můžete nakoupit libovolné množství komodit, pokud se nebudou globálně vyskytovat. Jinými slovy, když seberete těm nejbohatším jejich BAMbiliony, a rozdělíte mezi nejchudší, tak ti si sice budou moci nakoupit více potravin a energií, ale jen a pouze NA UKOR těch o neco méně chudých. Protože pokud těm chudým dáte více peněz, zvýšíte tím poptávku po základních potřebách, kterých ovšem tahle planeta poskytuje konečné omezené množství, a způsobíte, že ti nejchudší si těch potravin a energií sice koupí více, ale tlaky na poptávku povedou ke zvýšení ceny, a o tom éně se nažerou ti o chlupo méně chudí. Takže kdyby Soros rozházel své peníze mezi Afričany, tak tito si za to budou nakupovat potraviny, ty zdraží, a o to méně si jich koupí čeští bezdomovci. Protože ten BAMbilionář má furt jenom jeden žaludek, a za milion lidí toho nesežere. Peníze ve skutečnosti totiž vůbec žádným bohatstvím nejsou, jaou pouze MAPOU k tomu bohatství.

Takže tady jasně vidíte, že potravním konkurentem českého proletáře je čínský, indický či africký proletář, a ne emerycký bambilionář.

Jako každý správný levoun jste hnán pouze závistí a třídní nenávistí, a skutečné problémy Vám unikají - těžko bude k něčemu civilizaci více peněz k užitku, když reálných statků, které by uspoikojily ve vyšší míře potřeby nejchudších lidí, bude nedostatek a k tomu jako civilizace směřujeme.
A s tím Vaším vzděláním to není moje víra, to je objektivní realita. Prokazatelně nezvládáte vlastivědu páté třídy základní školy, a chodil jste tak možná na nějaký poilitrucko-ideologický kurs pro závistivé levoluny.
01. 06. 2013 | 18:26

Parabellum napsal(a):

reppop

Pokud jste vystudoval v bolševické nebo postbolševické zemi, tak to je jako kdybyste nevystudoval. Pro jakéhokoli zaměstnavatele v civilizované zemi má Váš doklad o vzdělání cenu nepoužitelného ale použitého hajzlpapíru. A co se týče nějakých všeobecných dovedností, jsou právě na úrovni žáka druhého až třetího ročníku základní školy.
01. 06. 2013 | 18:32

Parabellum napsal(a):

Repop

cituji:

Obávám se však, že skupinová stupidita většiny "úspěšných", kteří jsou mylně, ale o to hloubhěji přesvědčení, že jejich bohatství si opravdu zasloužili svými nadpřirozenými schopnostmi, povede ještě k podstatně "horšímu politickému klimatu" (méně eufemisticky: válka je pokračování politiky násilnámi prostředky...)

konec citace

Jasne závistivej NIEMANDE.

Jinýmy slovy říkáte, že jediný, kdo si zaslouží peníze za svou práci je dělnická třída a zaměstnaci veřejného sektoru - to mne vůbec nepřekvapuje.

Repop nám tady prohlásil lékaře techniky, programátory či projektanty za ZLODEJE. protože si dovolují mít více než 3x větší vejplatu, než uklízečka na poloviční úvazek.

A co víc, repop prohlásil, že lidským důvtipem lze docílit toho, že zásoby levné a snadno dostupné energie se stanou nevyčerpatelnými. Akorát nevím, proč na tom ještě nezapracoval.

Ano, máte pravdu v globální společnosti je nemravné, aby emerycký či německý dělník měl za stejnou práci 30 x větší výplatu, než dělník indický. Nicméně, jak sám můžete pozorova,t tak trh toto začíná napravovat. Indický proletář bohatne, emerycký a evropský chudne. Indický či čínský miliardář má vobdobnou vejplatu, jako miliardář německý čí americký. Totéž platí o milionářích. Jediné, pro koho to neplatí, je proletariát a lumpenproletariát. Ten emerycký a everopský je oproti čínskému a indickému nesmyslně a nechutně zazobaný, a opravdu není vhodné aby ten poměr té emerycké proletářské zazobanosti oprroti bangladéšské či indické byl vyšší, než 1:3.
01. 06. 2013 | 18:42

Parabellum napsal(a):

Repope

Vy bolševici = nacističtí kolaboranti (slušní komunisté válku většinou nepřežili) jste nejprve sebrali majetek velkokapitalistům a těm, které jste prohlásili za kolaboranty, pokračovali jste přes střední podnikatele a sedláky, pokračovali jste živnostníky a chalupníky, a v terminální fázi jste vedli ten svůj nesmiřitelný třídní boj proti kvalifikovaným zaměstnancům. To když se odpoutám od toho, že měnovou reformou jste ukradli všechno všem, a výjimku tvořili urození levicoví papaláši, kteří se o té připravované reformě dozvěděli včas.

Takže ano, v pozdějších fázích mi chcete ukrást to, co jsem jako zaměstnanec vydělal za PROGRESIVNĚ zdaněné peníze. Pokud budete tvrdit něco jiného, tak historie Vás usvědčuje ze SPROSTÉ LŽI.

Vy jste totiž chamtivec, který by se vemi rád stal zlodějem, ale který na to prostě nemá příležitost a odvahu. To je celá definice české lumpenlevice.

Podobně Občan - ten se postupně začíná navážet do finančních analytiků (neo), přes programátory (xx) , konstruktéry (Parabellum), až po lidi pracující v sociálních službách (Trabant) a každého z těchto označil za pro společnost nebezpečného příživníka - vy samozřejmě také. Pokud budete tvrdit opak, pak PROKAŽTE, že jste se v tomto proti Občanovi vymezil.

A také jsou dobré Vaše výroky, že cituji:

"Horáková dostala, co zasloužila"

Repope, jakej to byl pocit, když jste věšeli tu těhotnou právničku?
01. 06. 2013 | 18:58

reppop napsal(a):

Parabellum napsal(a):
reppop

Pokud jste vystudoval v bolševické nebo postbolševické zemi, tak to je jako kdybyste nevystudoval. Pro jakéhokoli zaměstnavatele v civilizované zemi má Váš doklad o vzdělání cenu nepoužitelného ale použitého hajzlpapíru. A co se týče nějakých všeobecných dovedností, jsou právě na úrovni žáka druhého až třetího ročníku základní školy.
xxxxxxxxxx
Potěšil jste mne víc než si myslíte: moje psychologické schopnosti odhadnout Vaši mentalitu a způsob myšlení jsou ještě lepší než jsem čekal (viz výše). :-)

Pro Vás jsou při posuzování světa emoce vším, racio ničím: z toho se rodí Vaše skvostně stupidní postoje. Tím netvrdím, že nemáte dobré technické (možná i matematické) schopnosti. Řekl bych, že jste přímo dokonalý exemplář, o jakých píše F. Koukolík ve svých textech o stupiditě a jejich nositelích (např.: http://www.blisty.cz/art/39405.html).
Zdá se mi, že dokonale u Vás platí zejména toto:
Stupidita je zhroucení mechanismu zpětné vazby mezi chováním subjektu a prostředím, podmíněná funkcí Schématu. Vaše schema vzniklo před rokem 89 (levičák = bolševik = zločinec) a této základní poučce podřizujete vše.

Naštěstí se - soudě dle Vašich primitivních cejchů, kterými častujete diskutující - nezdá, že byste mohl mít příliš vysoké IQ, protože stupidita je patrně nejdestruktivnější právě při této konfiguraci mentálního nastavení.
01. 06. 2013 | 19:10

reppop napsal(a):

Parabellum napsal(a):
Repope

Vy bolševici = nacističtí kolaboranti (slušní komunisté válku většinou nepřežili) jste nejprve sebrali majetek velkokapitalistům a těm, které jste prohlásili za kolaboranty, pokračovali jste přes střední podnikatele a sedláky, pokračovali jste živnostníky a chalupníky, a v terminální fázi jste vedli ten svůj nesmiřitelný třídní boj proti kvalifikovaným zaměstnancům. To když se odpoutám od toho, že měnovou reformou jste ukradli všechno všem, a výjimku tvořili urození levicoví papaláši, kteří se o té připravované reformě dozvěděli včas.

Takže ano, v pozdějších fázích mi chcete ukrást to, co jsem jako zaměstnanec vydělal za PROGRESIVNĚ zdaněné peníze. Pokud budete tvrdit něco jiného, tak historie Vás usvědčuje ze SPROSTÉ LŽI.

Vy jste totiž chamtivec, který by se vemi rád stal zlodějem, ale který na to prostě nemá příležitost a odvahu. To je celá definice české lumpenlevice.
xxxxxxxx

Skvělé, dokonalé! Mám z Vás stejnou radost jako měl Newton z obpochopení principu gravitace. Vaše intelektuální výrony přesně kopírují mé predikce.
01. 06. 2013 | 19:13

reppop napsal(a):

Parabellum napsal(a):
Repope
A také jsou dobré Vaše výroky, že cituji:

"Horáková dostala, co zasloužila"
xxxxxxxx

Mohl byste prosím toto mé tvrzení zazdrojovat? Pokud ne, musel bych Vás totiž dle elementární logiky označit za lháře. A to bych opravdu nerad, jste totiž jeden z mých nejoblíbenějších studijních objektů na aktuálně.cz.
Nikdo tu totiž ještě tak přesvědčivě nedokázal, že nejen láska je slepá, ale i pravicový fanatismus.
01. 06. 2013 | 20:09

Marian napsal(a):

S tím pomateným psychopatem nemá cenu diskutovat.Nicméně-jeho mentální produkci lze považovat za velmi zajímavý studijní materiál.
01. 06. 2013 | 20:11

M.Š. napsal(a):

Parabellum...je pablb český,navíc obecný.Víc nemá cenu jeho zjev a působení komentovat.Je jako Kalousek a spol.,pořád bude smrdět v prostoru,nezávisle na sviňárnách které způsobil.
Že česko se propadá na úroveň rozvojových zemí bylo jasné již pár let po velkém sametovém nesmyslu.Všechna politická reprezentace,působící od převratu r.89,má lví podíl na dnešním marasmu a působí nejhorším způsobem jako škodná a jako banda parazitů,napříč všemi stranami.Nevidím žádný rozdíl mezi minulým režimem a současnou situací v česku a morácku,ba co dím,nevidím ani východisko z této zlověstné situace,jelikož není kvalitních lidí kteří by nahradili dnešní tzv.elitu,která si nezadá s lůzou nejnižšího formátu.Volby příští rok ani volby předčasné nic nevyřeší,jelikož jedny šmejdy vymění druzí,kteří nebudou o nic lepší.....
01. 06. 2013 | 21:10

to evix napsal(a):

Pánové obdivuji vás, že se s individuem jménem Parabellum, bavíte :-D
01. 06. 2013 | 22:34

reppop napsal(a):

to evix napsal(a):
Pánové obdivuji vás, že se s individuem jménem Parabellum, bavíte :-D
xxxxxx
Nechovejte se hloupě a neobdivujte naši stupiditu :-)))
01. 06. 2013 | 22:52

ironik napsal(a):

Proč ty nářky a zloba žijeme v době kdy pohádkovost příběhů je překonána v realitě dnešních dnů, když může mít hřebec hříbě, když ministerstvo zemědelství je dotační úřad pro krajinotvorbu když les oblepíme cedulí ptačí oblast,a nevysadíme jediný strom který by je nakrmil.zdá se to být dost legrační při takovém množství otitulovaných odborníků, nabízí se průpovídka mého děda, takových odborníků na vlastní kapsu naseru kopec a nemusím ani tlačit, a už je to víc jak 8O let,zdá se že se moc nezměnilo, jen ksicht a letopočet.
01. 06. 2013 | 22:53

Klaus napsal(a):

To pan Münich,
Jediným řešením jsou volby.
Ale jak jste si mohli všimnout průzkumu z posledního týdne, tak média uvádí, že vláda co působí tyto škody má celkem 32% podpory volitelnosti.

Opravdu, tady nelze nic jiného říct, než že Čechům rozkrádání vyhovuje, je jim to jedno, jinak by nemohla být podpora vládním stranám tak vysoká.

Otázka je, do jaké míry je tento průzkum průkazný, zmanipulovaný, amatérský, účelový apod.

Volit toho, kdo ještě nevládl a má jasné protikorupční opatření a termíny realizace

- zákon o státní správě-úřednících, tedy max. sankce za porušení pravidel a motivační optření v případě zvýšení efektivity apod

- dále majetková přiznání
- registrační pokladny
- aukční systém nákupu a VŘ v celkovém státním systému
- podpora státu jen úspěšným a transparentním podnikatelům
- loterie účtenek
- investice do oprav silnic I,II Tř.
- opatření max. eliminující korupční chování
- do škol zavést předmět " Morálka a aplikace ve veřejném životě", "DESATERO"
- Regulace ve školství - regulace studijních oborů, tedy nepřijímat ke studiu masy lidí v oborech, které nemají řádově v jednotkách let perspektivu uplatnění

- povinná pravidelná praxe v technických oborech

- opatření k profesionalizaci učitelů, jejich psychologický vývoj, pozitivní přístup při učení v hodinách

- odbourat jakékoliv stersující faktory pro děti ve školách ( děti jsou nesoustředěné, jelikož v hodinách myslí na problémy v rodině, obavy ze známek, obavy z učitelů, na existenční problémy)

- Pro podniky strategického charakteru, průmyslové zdravé podniky, hlavní motory ekonomiky podporovat ve smyslu snížení nákladů na energie)

- Musí být přijata všechna tato opatření komplexně, jinak nemají jednotlivě efekt a smysl
03. 06. 2013 | 08:10

Klaus napsal(a):

LIDI,
my potřebujeme ve vládě lidi, jako je pan Švejnar, Mertlík, bývalý guvernér ČNB apod.

prostě Tito odborníci, lidé s průkaznými schopnostmi musí vést tuto zbýdačenou zemi, aby se cokoliv změnilo.

Proto by zde měla být masivní podpora od lidí, facebook, Twitter, média apod. Vyzvat tyto schopné v účasti ve vládě...

Jiná cesta není....Ti lidé jsou a existují, ale současné politické strany je tam nechtějí pustit, jelikož jim nejde o profesionální správu země, ale o ně samotné!!!!!!!!!!!!
03. 06. 2013 | 08:19

NA napsal(a):

Hele cenzore, co máš proti nasraným občanům? Takhle tyhle diskuze nikdy objektivní nebudou.
03. 06. 2013 | 13:10

J.R napsal(a):

Klausi, a co takhle místo registračních pokladen a další administrativy jednoduché a spravedlivější zdanění. Aby se nezdaňovali lidé za to že pracují- kdo víc pracuje má vysoké daně, kdo parazituje, neplatí daně- to se vám líbí proč?
Registrační kamery by potřebovali spíš státní úředníci. Nikoliv živnostníci
03. 06. 2013 | 15:04

Klaus napsal(a):

J.R.
Vidíte kolik toho bordelu ti neschopní členové vlády dělají, že se vše nedá ani na jedné stránce popsat.

- Samozřejmě, že raději budu vypisovat jeden formát A4 na veškeré daně, než 10x lítat s 10 papíry - další opatření k výše zmiňovaným

- V USA mají okolo 50 daňových pásem ! Co může být sparavedlivějšího než vytvořit daňová pásma třeba po 500kč!
Tedy jejich tabulka začíná-je na formátu A4:

0-250 USD....daň=
250-500 USD...daň=
500-750 USD...daň´= a tak to jde tušim až do 50 000 USD..

Dále, dneska se Vás všichni ptají, zda chcete daňový doklad, proč asi. Jestli registrační pokladny jsou běžné v civilizovaných a vyspělých zemích Evropy, tak nevím, proč čecháčci mají být výjimkou...Opět chtějí objevovat dávno objevené.

- Udělat jeden superúřad, kde vyřídím vše, jelikož dělá-li to jeden, lépe mu vidíte pod ruce, lépe ho dokážete kontrolovat a on má větší strach korumpovat.

- samozřejmě, tato další opatření musí být přijata, i s těmi pokladnami, ze kterých máte pravděpodobně " husí kůži".

Kdyby opravdu tady byla strana, která by chtěla napravovat v zájmu většiny lidí, tak by měla v programu všechny tyto body a ne 1/10.
04. 06. 2013 | 08:32

Klaus napsal(a):

Proč myslíte, že takový Buffet prohlašuje,že chce platit větší daně? Sám prohlašuje, že jeho sekretářka na daních odvedla kolem 30% a má malý plat a on miliardář odvedl pouhých 13%!
Asi nějak J.R. cítí, že mu je trapně, že cítí nerovnost, nerovnováhu, nestabilitu, která vede jen k dalším problémům.

Pozor, je to člověk, který má vizi, je to úspěšný finančník a analytik, s prokázanou obchodní historiíí,tak nemá cenu zhazovat jeho názor.
Prostě vždy budou lidi, co mají tři obědy a za boha se nechcou rozdělit a přitom moc dobře ví, že jsou schopni sníst pouze a pouze jeden oběd....Říká se tomu CHAMTIVOST.

Samozřejmě se nedivím jakémukoliv podnikateli co platí daně, že ty peníze jsou následně vládou rozkradeny a ne investovány transparentně do silnic, školek, dětí, školství, vědy a on se kroutí, jako had, když ví, že polovina bude rozkradena...ale opět si neuvědomuje, že tu není jen on, kterému to vadí, ale je tu i člověk, který taky platí daně z příjmu ze zaměstnání a tedy není na světě sám chudáček....
04. 06. 2013 | 08:48

SergioL. napsal(a):

...to přirovnání k balónu je patrně podprahově téměř freudovsky přesné...dovolím si tvrdit, že celá ta pohádka o tygru v srdci Evropy, kterou se nás naši slavní privatizátoři z devadesátek snažili nakrmit právě skončila...a nejedná se o balón, ale o ekonomicky přesnější formulaci ve světě zažitou mnohem dříve než byl náš slavný "tunel", totiž o BU BLI NU SO U ZI...A ta bu bli na...tou je naše slavná ekonomická privatizace v 90. letech.
Měli bychom si už konečně přiznat jednu podstatnou věc, kterou privatizace v žádném případě nevyřešila. V našem státě se v podstatě skoro vůbec nic nevyrábí...na prstech jedný ruky by se daly spočítat firmy, který produkujou nějaký užitečný věci. Jsme národem, kterej těží uhlí, těží dřevo, který bohapustě vyváží...máme ne úplně nesmyslnou touhu být energetickým carem střední Evropy. Chováme kapry v jižních Čechách, na jižní Moravě pěstujeme docela slušný víno, v Mladý Bouli němci vyráběj docela slušný škodovky, jeden podnikatel roku vyrábí světově proslulý nemocniční lůžka, Jančura má slušnou přepravu, Bernard slušný pivo, v Botaně Skuteč je jistá malá část obuvi konkurenceschopná, v Mejtě frantíci/taloši autobusy...a to je asi tak všechno...jedna dvě slušný, na světový úrovni nábytkářský firmy, a v Plzni potom ještě vyráběj tramvaje těžký jako kráva (protože je nikdy předtím nedělali...).
No...a zbytek už jsou jen šmelináři, právníci, obchodníčci, bankéři, dýleři, brokeři, vexláci a podfukáři s kádrovými rezervami. Jenomže, jelikož posledně jmenovaný společenský skupiny to tady v roce 89 vyhrály, nemůžeme se divit, že nám ta bublina tady tak "náhlovsky" splaskla. Rozkradlo se, co se dalo a už skoro není co krást...a lidi už ten vzduch zabalenej do akcií, utahování opasků, "pozitivních" makro i mikro ekonomickejch ukazatelů, křivek, úspěšnejch arbitráží s čr, obludnou korupcí,...lidi už ten vzduch těch našich ekonomickejch "iluzionistů" prostě nebaví baštit. Po vzduchu se totiž tak akorát výborně nadýmá...a potom to jen pekelně "SMRDÍ". A to je náš současnej stav.
STAGNACE, POKLES A SMRAD = ČESKÁ REPUBLIKA.
A co tady chybí...?
TVŮRČÍ DUCH, VÝROBA AŤ UŽ DUŠEVNÍ NEBO FYZICKÁ, ZASLOUŽENÝ POCIT BLAHODÁRNÉ UŽITEČNOSTI, VYROBÍM PRO TEBE NĚCO, CO TI ZPŘÍJEMNÍ ŽIVOT, NĚCO, CO JE POTŘEBA...A ZAČÍT SE DÁ U TISÍCE A JEDNÝ VĚCI, KTERÉ SE UŽ VYRÁBÍ, ALE DĚLAT TO MNOHEM LÉPE...(tak, zhruba, cca...ve zkratce...neberte mě úplně doslova, ale tak nějak to cejtím)...
04. 06. 2013 | 14:39

Helena napsal(a):

SergioL. napsal(a):A co tady chybí...?
TVŮRČÍ DUCH, VÝROBA AŤ UŽ DUŠEVNÍ NEBO FYZICKÁ, ZASLOUŽENÝ POCIT BLAHODÁRNÉ UŽITEČNOSTI, VYROBÍM PRO TEBE NĚCO, CO TI ZPŘÍJEMNÍ ŽIVOT, NĚCO, CO JE POTŘEBA...A ZAČÍT SE DÁ U TISÍCE A JEDNÝ VĚCI, KTERÉ SE UŽ VYRÁBÍ, ALE DĚLAT TO MNOHEM LÉPE

Ano vážený Sergioli, to je přesně, co tady chybí! Tady se už téměř nic, co by za něco stálo - nevyrábí. Kolik z nás asi může uživit to, že prodáváme, distribuujeme, zásobujeme, markentingujeme, atd. cizí výrobky? Třetina ? Možná ani ne. Z čeho budou ale žít ti ostatní? Je smutným faktem, že jsme se stali naprostou kolonií a odbytištěm levného zboží, nevyvíjíme žádné nové technologie, upadáme strašným tempem a bude hůř, počty žebráků a bezdomovců budou dále přibývat.

Úpadek, špinavost, ušmudlanost a nekultivovanost je vidět všude a v tramvajích to páchne. Ale někdo za to může, od samého počátku bylo přece jasné, že rozdávat a v lepším případě za babku prodávat národní majetek je úplná hloupost. Pokud bych se takto chovala ke svému rodinnému majetku, tak jsem za idiota.
05. 06. 2013 | 16:39

zlom aktualne napsal(a):

psycho Parabellum, 19.44

bolševici jste měli jídlo a oblečení zadarmo, ale noirmální lidé ne.
Já jsem VŠ dokončil, a je to doložitelné

Nikdo Vás nenutil studovat (možná matka - projektantka), nikdo Vás nenutil být v KSČ (možná matka - projektantka)
08. 06. 2013 | 22:07

Ivo Patta napsal(a):

Pokles je především možno připsat Vám, pane Münichu a to osobně, za prosazování II. důchodového pilíře jako bankovního produktu na základě falešných argumentů. V materiálu ze 14. 3. 2011 "Důchodová reforma očima NERV-u" je uvedeno, cituji: Zlepšeme vztah mezi tím, co člověk celoživotně do povinného důchodového systému zaplatí a co ze systému celoživotně získá". Konec citátu.
Přitom mezi částkou, kterou odevzdám jako sociální pojištění a skutečným financováním mého starobního důchodu není žádná spojitost! Jen zlomek z uvedených 28 % jde na nemocenské pojištění a dále na státní politiku zaměstnanosti, převážná část jde na tzv. důchodové pojištění. Problém je ovšem v tom, že důchodové pojištění není pojištěním ani omylem. V průběžně financovaných systémech, jakým je náš I. důchodový pilíř, se vybrané peníze přímo poukazují současným důchodcům. Proto mám pro Vás jediné možné doporučení: přestaňte vládě, ať je už jakákoliv, radit, aby ze státní pokladny na základě Vašich falešných argumentů vyhazovala (podle finanční rozvahy MF ČR), 20 miliard korun ročně.
Dokonce se dá říci, že jste přispěl přímo k současné vládní krizi, protože ta odstartovala odchodem tří poslanců právě z toho důvodu, že nesouhlasili s Vaším doporučením.
15. 06. 2013 | 23:18

Jaka napsal(a):

To zdejší skuhrání a žalování mě fakt jímá. Čímž nechci říct, že je vše v pořádku, není. Ale není to tak, jak z většiny příspěvků vyplývá.
Házet všechno jen na naše politiky, když to všude jede ekonomicky s kopce, je jen o příšerné neobjektivitě !
17. 06. 2013 | 11:15

Pepa Josef napsal(a):

Navrhuju sníst psy...
20. 06. 2013 | 22:13

antikorupčník napsal(a):

Hlavně properou zloději prachy přes vydané Kalouskovy dluhopisy s nízkým kuponem.......hahahaha.Tento stát je v rozkladu a pomocí nefunkčního politického systému se dobře krade a korumpuje.Vlády závisí na nějakém poslanci zloději,aby nepadla, a tak si tady žijeme.Prý máme mít místo poměrného většinový.....hahaha.takže to jako poslanec nemůže vystoupit z velké strany a založit si stranu novou malou zase?Dokud tenhle politicko-zlodějko-volební paskvil neskončí,tak bude republika v bahně dál.Praha je typický příklad.Bém tam zavedl dopravu pod zem,aby Hudeček nový primátor řekl,že na tuto variantu Praha nemá a zase bude všechno jinak.A prostavěné miliardy?No co udělají se další projekty a zase to hlupák zespoda zaplatí.Peněz a zdrojů je dost.jen je vyždímat z luzy.A to se děje na každé radnici.Co jeden hlupák vymyslí,druhý po volbách zruší.Máme přece poměrný volební systém,případně budeme mít většinový a každý hlupák bude kandidovat,případně do všeho kecat s tím,že pak toho vola před ním i s těmi jeho projekty zruší.On je přece generace nová a má svoje psychotické vize.....hahahaha.To není demokracie.To je blázinec v přímém přenosu.A každý nový hlupák to nazývá rozvoj a bude si ho prý dělat po svém.......hahahahaha
22. 06. 2013 | 08:33

Piorceveuricy napsal(a):

<a href=http://commentjob.ru/#mzklt>link here</a> - <a href=http://commentjob.ru/#nrnqw >link here</a> , http://commentjob.ru/#gilcu nice page
25. 06. 2013 | 04:03

boorbemerdelp napsal(a):

<a href=http://badcreditloanstexashere.com/#dhygf>online payday loan</a> - <a href=http://badcreditloanstexashere.com/#cdifb >online payday loans</a> , http://badcreditloanstexashere.com/#vkzss payday loan texas
06. 08. 2013 | 19:01

QuambBabdut napsal(a):

<a href=http://acheterkamagraoraljellyici.com/#inuht>acheter kamagra oral jelly online</a> - <a href=http://acheterkamagraoraljellyici.com/#yotib >acheter kamagra oral jelly 100 mg</a> , http://acheterkamagraoraljellyici.com/#fdgwk generique kamagra oral jelly
08. 08. 2013 | 05:11

Reskbubbobe napsal(a):

<a href=http://paydaynewyorkhere.com/#lfopx>payday loans online</a> - <a href=http://paydaynewyorkhere.com/#rqvhn >payday loans online</a> , http://paydaynewyorkhere.com/#oezcs payday loans online
09. 08. 2013 | 14:31

donindect napsal(a):

[url=http://zithromaxwithoutprescriptionhere.com/#wnwze]zithromax online[/url] - <a href=http://zithromaxwithoutprescriptionhere.com/#qpucf >generic zithromax</a> , http://zithromaxwithoutprescriptionhere.com/#dmwln generic zithromax
10. 08. 2013 | 07:59

DennisKr napsal(a):

Everything else is ultimately merely details -- important details, but variants on that theme. index.php is the controller, the menu system determins what the "current page" is, and bunches of events get fired along the way of construction that page. Plugin modules can hook in to those events and shift the work flow/supply additional information/etc. That is also part of the reason a lot of Drupal resources revolve around making modules. Without modules, Drupal does maybe not actually DO something other than say, 'Some one asked to get a page! Does it exist? No? OK, I'll serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

[url=http://billysrereebiz.com]lolz[/url]
25. 02. 2014 | 22:57

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

[url=http://somepaydaylounz.com]mr fitz[/url]
26. 02. 2014 | 15:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy