Strach z tsunami politických nápadů

02. 11. 2013 | 19:26
Přečteno 4070 krát
Politická uskupení se před volbami předháněla v tom, kolik otřelých a hlavně neotřelých nápadů ve svých programech voličům naservírují. Mít nápad na řešení nějakého společenského problému však ještě neznamená, že je dobrý a že nemá chyby. A i dobrý nápad může skončit špatně, pokud se špatně realizuje. Ministři Nečasovy vlády by o tom mohli dlouze vyprávět. Příhoda z jedné předvolební akce naznačuje, že nedávná historie se může bohužel opakovat.

Krátce před volbami jsem se poprvé v životě zúčastnil Fóra Zlatá koruna. Jde o pozoruhodnou akci svého druhu. Tentokrát na ní vedoucí osobnosti politických uskupení prezentovaly předvolební programy, hlavně ty ekonomické. Šlo o plejádu nápadů a slibů, co všechno po volbách politici udělají a zařídí. Z úst osmi předáků mohlo zaznít až 200 nápadů. Musím říci, že mezi nápady každé strany, zleva doleva, jsem našel nápady smysluplné, pochybné i ulítlé.

V závěrečném bloku komentářů a otázek panelistů jsem si proto neodpustil otázku, zda kromě všech těch nápadů a slibů mají politici také povědomí o Obecných zásadách hodnocení dopadů regulace. Jde o závazné postupy přípravy zákonů, vyhlášek a dalších regulačních předpisů, aby nevznikaly paskvily a změti stále většího počtu zákonů, mnohdy nepotřebných. Připomněl jsem, že jde o zásady prosazované dlouhodobě nejen OECD, ale schválené českými vládami posledních skoro deseti let. Jde o zásady smysluplné a samozřejmé a už jsem o nich psal dříve:

- Řešení problému musí předcházet detailní identifikace jeho podstaty a příčin.
- Je třeba navrhnout několik realistických variant řešení problému.
- U variantních řešení je třeba vyhodnotit dopady, náklady a přínosy, korupční rizika a administrativní zátěž.
- Varianty řešení je třeba zkonzultovat s potenciálně dotčenými subjekty, lidmi a firmami.
- Z variant se vybere ta nejlepší, která se, pokud to jen trochu jde, předem pilotně vyzkouší v praxi v malém rozsahu.
- Odladěná varianta se zanese do zákonů, vyhlášek a zavede do praxe.
- Po určité době se provede zpětné zhodnocení, zda opatření problému skutečně vyřešilo. Pokud ne, začne se znovu od počátku.

Na Fóru Zlatá koruna jsem tedy položil tři otázky v jedné:
- Víte o jaké konkrétní zásady jde?
- Hodláte se jich po volbách při implementaci vašich nápadů držet?
- Jste připraveni na to, že při jejich dodržování, nemusí jít vše tak rychle?

Otázku jsem směrovat na zástupce ČSSD, která si za hlavní heslo do voleb zvolila "Fungující stát". Ten však o Obecných zásadách očividně nikdy neslyšel a pouze volně pohovořil o přípravě zákona o státních úřednících. Ostatní zástupci stran raději mlčeli. To posílilo mé předtuchy, že nás i po těchto volbách může zasáhnout tsunami narychlo spíchnutých reforem, chaotické schvalování dalších nepromyšlených zákonů, které přinesou spoustu zmatku, ekonomických škod a zklamání lidí z politiky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

eevix napsal(a):

Ministři Nečasovy vlády by o tom mohli dlouze vyprávět.
.......................
????????Co ti by mohli vyprávět?
To jejich oběti mohou vyprávět!
Stačí mít dítko se zdravotnímy problémy v rodině a víte hned co dělal třeba ministr zdravotnictví!
A o neslavném ministru financí, který zařízl ekonomiku země, snad není nutně nic psát. Stavebnictví je v těžké krizi a v okolí všechny stavební firmy krachly.
Zemědělství, bývalý kolchoz čerpá dotace a živí OSUM lidí! Přitom ještě před 5 lety živil několik desítek lidí a bral polovinu dotací, spíše méně!
U mládeže je 19% nezaměstnanost, co chcete ještě řešit?
02. 11. 2013 | 19:53

Fialenka napsal(a):

Při tvorbě zákonů se nesmí ztrácet ze zřetele to, o co jde hlavně. Jsou to štěstí, svobodná volba v tom, jak žít svůj život, dožít se vysokého věku ve zdraví a sociální jisty. Tyto všechny hodnoty sledovala Earth Institute Columbia a zjistila, že nejlépe z celého světa jsou na tom Dánové, druzí Norové. Češi jsou na 39. místě.
Tyto země na prvních místech jsou nejlépe hodnoceny i Legatum Institutem. Ten sleduje ukazatele od ekonomiky přes osobní svobodu až po zdraví.
Zjistila jsem, že země nejlépe prosperující (podle Legatum Institute i Earth Institute) mají společné jisté základní ekonomické nástroje, a země na naší úrovni je mají zase shodné s našimi. To jasně ukazuje jaké zákony u nás změnit.

Nejnovější žebříček prosperity za rok 2013 podle Legatum: http://www.prosperity.com/#!/ranking
Index štěstí podle Earth Institute Columbia: http://www.huffingtonpost.com/2013/09/09/world-happiness-report-happiest-countries_n_3894041.html
02. 11. 2013 | 20:21

šašek z Jihlavy napsal(a):

Fialenko,
mohla byste prozradit, jaká je vaše profese, dosažené vzdělání a současné pracovní zařazení?
Mám dojem, že se mentálně pohybujete v době, kdy se zpívalo: "Prý v šedesátém šestém už má být dávno všude mír atd. No prostě normálně.
02. 11. 2013 | 20:43

babočka napsal(a):

Komunisti morálně a ekonomicky zdevastovali republiku, proto jim Komárkův estébácký prognostický ústav poradil ať se raději vzdají moci. Vzniklá ODS dokázala naši republiku posunout mezi vyspělé demokratické země. Naši sportovci ani mládež se už v zahraničí nemusí stydět , nebo dokonce emigrovat. Zatím co například pan Babiš se mohl věnovat podnikání, někdo se musel tvrdě utkávat s komunistickoestébáckou přesilou. Dnes už i ti komunisti a estébáci jsou také kapitalisti, jen se potřebují zase dostat k moci. Mají to jednoduché, stačí jím nadávat na ODS, Kalouska a šířit dezinformace jak jsme na tom špatně.
02. 11. 2013 | 21:01

T.Paine napsal(a):

Zlatá slova. Tesat do kamene v ministerských kancelářích. Kéž by tomu tak jednou bylo.

Žel, vláda se stále vozí ve stejné ústavní bryčce (poslanec zároveň ministr + dočasné pseudokoaliční družiny) a tažní partajní oslíci byli a budou jeden hot a druhý čehý.

O diletantství Brain Trustu ČSSD škoda slov.
02. 11. 2013 | 21:12

smutný napsal(a):

Mohl by jste konkrétně napsat jaký dobrý nápad ministra Nečasovy vlády máte na mysli?
02. 11. 2013 | 21:53

Občan napsal(a):

Tak jsem se podíval na sestavu.

Diskutující:
Ing. Jiří Rusnok, předseda vlády v demisi
Ing. Jan Mládek, ČSSD
Ing. Ilona Švihlíková, SPOZ

Tihle jsou ekonomičtí experti na co?
Ivan Pilný, hnutí ANO
MVDr. Pavel Bělobrádek, KDU ČSL
Ing. Jana Bobošíková, Hlavu vzhůru - volební blok
MUDR. Martin Kuba, ODS
Mgr. Ondřej Liška, Strana zelených
Karel Schwarzenberg, TOP 09

Panelisté jsou taky dobrá soupravička:
► Jaroslav Hanák, Svaz průmyslu a dopravy ČR
► Ondřej Jonáš, finančník
► Petr Knap, EY Česká republika
► Václav Matyáš, Svaz podnikatelů ve stavebnictví
► Jan Mühlfeit, Microsoft
► Daniel Münich, CERGE-EI
► Vít Samek, Českomoravská konfederace odborových svazů
► Jiří Weigl, Institut Václava Klause

A tohle - "Obecné zásady pro hodnocení dopadů regulace;
Vláda na svém jednání dne 14. prosince 2011 usnesením č. 922 schválila nové Obecné zásady pro hodnocení dopadů regulace, které s účinností od 1. ledna 2012 nahrazují původní metodiku RIA" - fakt myslíte vážně?
02. 11. 2013 | 21:54

xerox napsal(a):

už jsem myslel , že mi dneska nikdo nepobaví ... babočka to dokázal ... :-)
02. 11. 2013 | 23:25

Yosif K napsal(a):

šašek z Jihlavy napsal(a):
Fialenko,
mohla byste prozradit, jaká je vaše profese, dosažené vzdělání a současné pracovní zařazení?
Mám dojem, že se mentálně pohybujete v době, kdy se zpívalo: "Prý v šedesátém šestém už má být dávno všude mír atd. No prostě normálně.
02. 11. 2013 | 20:43
Pane šašek, mám pocit že pí Fialenka má humanitní vzdělání a dočasně pracuje jako umyvačka plechů v pizzerii v Reichenbergu.
Já mám technické a ekonomické vzdělání, pracuji jako technik a z toho co plodí lidé s humanitním vydšláním mám občas psinu.

Taky mám občas psinu ze socalistických příspěvků. Kdyby se lidé rodili, žili a pracovali jako andělé (nebo alespon jako starošvédové) tak by to jakž tak fungovalo.

S ohledem na to že hnedošvédové často vypalují Goteborgska a stockholmska panelová sídliště, tak se dá soudit že některé rysy švédského socíku jsou k nešvédům dost těžko přenosné. Jinak by se oplatilo najmout pár norů a švédů do české vlády a za půl roku by byl v česku ráj na zemi. Proč na to nepřišli už v takovým Kosovu třeba že ano.....
03. 11. 2013 | 00:26

born65 napsal(a):

Yosife K,
možná jste technik, máte ekonomické vzdělání (i když o tom podle vašich příspěvků pochybuji; jediné, co máte s ekonomy společné, je to, že žvaníte vždy, ke všemu, hloupě a v míře větší než velké), ale jedno vím - nejste Čech, neboť skutečný Čech by se styděl za takovou češtinu, jakou předvádíte (nejste-li placený PR tým některé pravicové partaje, v němž fungují jedinci různí, někteří i mentálně podprůměrní). Myslím si, že to není neznalostí, ale ledabylostí a pohodlností po sobě práci (i text) zkontrolovat, což potom vysvětluje "výsledky" našich techniků. Pro samé pindání (i na blozích) práce vázne.
03. 11. 2013 | 03:40

Maximus napsal(a):

Celkem dobrý blog a podnětný. Dnes mi udělal zde na A.CZ
trochu radosti A.Babiš. Navezl se totiž do Kalouska, že je za spoustou problémů a dnešní hloubkou krize. Že prý všechno dělal obráceně, škrtil ekonomiku, zvyšoval daně atd. a že prostě ekonomice nerozumí a nikdy nerozuměl. No a Schwarzenberg mu jenom přikyvoval. Dále se vyjádřil k programům politických stran, volně řečeno, že to je sice na papíře, ale stejně si strany dělají potom co chtějí. Takže spíše podporuje jen rámcové a důležité body. To zní věrohodně. Jeho kritika má dva přínosy, jednak potvrzuje, že s TOP09 a potažmo ODS hnutí ANO nepůjde do spolku a také, že míří k meritu věci. Pokud Babiš bude v nové vládě na postu ministra financí nebo si tam dá odborníka, tak to bude zřejmě jenom dobře. Jako premiér by se mi tam hodil spíše ale Rusnok, mám za to, že si nevede špatně. Z dvojice Sobotka versus Hašek je ale jasné, že Sobotka bude zřejmě lepší volba. Koukal jsem na reakce lidí a hned tam někdo napsal, že je závislák na dotacích z EU. Ale to je velké nedorozumění, ono to je nyní tak v zemědělské politice EU vše nastaveno, zemědělství podle EU je jeden velký bordel a podařilo se jim udělat ze zemědělců závisláky na dotacích EU, které deformují celý trh a tak se musí všichni a nejen Agrofert Babiše přizpůsobit!
Musí se tady u nás v ČR změnit spousta věcí, lidi nemají peníze a je tady tudíž mizerná kupní síla. A z tohom vyplývá nejen blbá nálada, ale i nemožnost trochu rozhejbat ekonomiku. Já vím, ale peníze jim musíte dát za práci a služby a ne v dávkách nebo si půjčit na dluh jako to předváděli třeba Irové, Řekové a vůbec celá jižní část zemí EU. Jenže jak na to, 43% hospodářství ČR je v cizích rukách a vůbec většina hospodářství je soukromá. Stát nemůže tedy nařizovat firmám, že mají zvyšovat platy a snižovat si zisk a zvyšovat tedy cenu práce. To by bylo hloupé. Jasně, zisk se dá zvyšovat vnitřními úsporami, ale to má své hranice, dále novými technologiemi a také novými výrobky kde je vyšší přidaná hodnota. V zemědělství je to pasé, tam už moc prostoru není, v terciální sféře zejména služeb je to dost podobné, zbývají výrobní firmy, které vyrábí výrobky a zboží zejména na export a to je jen část firem. Ale kolik jich vlastně v ČR je? Vypadá to, že se tu jedná o velmi pozvolný a dlouhodobý proces. Navíc vše je na podnikatelích a vláda politici jim mohou pomoci jen lepším podnikatelským prostředím tzn. od nastavení změn v placení a hrazení faktur, až po nebuzerování od úřadů k fungování správních soudů atd. Je toho opravdu dost, co by podniky a firmy uvítali. Jo a jděte do hajzlíčklu s akcemi typu ISO, to je jen dobré na dvě věci....
Pokr.
03. 11. 2013 | 06:12

Maximus napsal(a):

Dokončení.

Trochu odbočím. Zrovna včera jsem si dělal v Lidlu v jednom středočeském městečku, který vlastní Němci ironickou legraci z jedné starší pokladní, když jí tam jeden trouba začal kvůli drobnosti nadávat a ona ho slušně někam odkázala a vydržela jeho invektivy a já se jí rázně zastal. Už nevím jak jsem to řekl, že za těch 50 tis.Kč měsíčně musí něco vydržet a tak jsem se dozvěděl nějak mimochodem, že tam má 13 tis.Kč čistého za měsíc. Hmm, tak to je síla, v německých prodejnách Lidlu pokud vím, mají pokladní kolem 40 tis.Kč! A přitom všechny ostatní náklady od zboží, energií atd. jsou prakticky stejné jak v ČR tak v SRN. Ona mi řekla, že to dělá vedení, což jsou prý samí Slováci. Tak jsem jí řekl, že má pravdu jen málo, v jiných řetězcích jsou velcí šéfové třeba Češi a také mají 200 tis. platy (průměr s odměnami), ale že všechny tyhle firmy ze zisku musí dotovat své zaměstnance v jejich mateřských zemích. Naši šéfové jsou jenom dobře zaplacení drábové a jejich úkol je, aby ven šel nastavený zisk, který je ovšem přerozdělován zčásti jejich zaměstnancům v mateřských zemích! Oni musí, jinak by tam rychle přišli o zaměstnance. No a u nás se to řeší dovozem lidí z UA aj. čímž drží nivó platů tyto firmy pěkně dole. No a i toto je jeden z námětů jak řešit stávající stav. Tady se u těchto firem nedá hovořit, že mají nějakou zas´ tak vyšší přidanou hodnotu oproti "Anně Holubové z ženy za pultem". (-:

Ale to jsem odbočil.
Spíše se tady nabízí pro nové správce státních peněz úspory v efektivitě a účelovosti vydaných financí státem. Tady bude neskutečný nepořádek a pokud někdo do toho inteligentně šlápne, to bude smrad, co se skrývá za utrácením u ministerstev a státních úřadů. Ono se leccos ví, ale pořád se chodí okolo horké kaše a už vlastně 23 let. Mluví se třeba, že státní zakázky jsou předražené min. o 20%! Takže ze cca 600 mld.Kč se 20% rozkrade, pardon předraží. No a jsme hned u jedné úspory.
Pěkný den všem.
03. 11. 2013 | 06:13

Fialenka napsal(a):

Těchto informací, o kterých jsem napsala, mají být plné noviny a televizní zpravodajství. Ví se jak na to, aby tady ekonomika dobře fungovala, ale jsou tu zájmové skupiny, které by ztratily moc a ubyl by jim zisk, kdyby celý stát prosperoval.

Tady to je například nikým nepovšimnutá zpráva jedné organizace pod Ministerstvem obchodu a průmyslu: „Dánská ekonomika zažila v posledních letech silnou expanzi, která byla podporována především růstem soukromé spotřeby, ale také vývozem a investicemi. Tato moderní tržní ekonomika je charakteristická zemědělstvím využívajícím nejmodernější technologie, moderními průmyslovými obory, rozsáhlými vládními sociálními opatřeními, vysokou životní úrovní, stabilní měnou a vysokou závislostí na zahraničním obchodu. Nezaměstnanost je nízká, dánská koruna zůstává vůči euru stabilní. V důsledku vysokého HDP na osobu, sociálních výhod a politické stability, je životní úroveň v Dánsku jednou z nejvyšších na světě.“
03. 11. 2013 | 07:09

muromec napsal(a):

To Maximus
"..že to dělá vedení, což jsou prý samí Slováci". Máte pravdu, že to celkem jistě není v těch Slovácích. To jsou taky jen poskokové německých majitelů. Já kupříkladu když kdykoliv střetnu na Slovensku v Tescu, Kauflandu, Bille, nebo i v Lidlu skupinku která zřejmě dělá prohlídku a hodnocení provozu, jasným šéfem té skupinky je pokaždé Čech. A ještě bych dodal, že pokladní v řetezcích na Slovensku mají celkem jistě ještě o něco menší platy nežb ty v Česku.
03. 11. 2013 | 07:31

Dr. No napsal(a):

To maximus a muromec:

To je nejspíš pravda. Hlavní důsledek doby 1969 - 1989 i poté - to je už nějakých 44 let, je stálé prohlubování lokajské povahy. Jednoduše kdo ji nemá, odchází.

Jak známo byli i lidé, kteří podepsali Chartu 77 aby byli vystěhování. Z každého zájezdu s CKM se 10% lidí nevrátilo.... Po roce 1989 už není žádná bariéra, každý si může na návštěvu za rodiči zajet a na sklonku života se jako (v poměru k podmínkách v ĆR) movitý důchodce nechat opečovávat ve vybraném nejlepším domově důchodců slečnami s vysokoškolským vzděláním.

Situaci může zachránit jedině příchod lidí jiných národů, kteří k nám přijdou za svobodou kvůli níž vynaloží námahu a nebudou ochotni si ji jen tak nechat vzít: Vietnamci, Ukrajinci ... A, po pravdě, máme větší šanci než státy okolo nás, které takové odhodlané "nájezdníky" nemají. Nejspíš i to je důsledek naší specifické situace a povahy, tím myslím především menší hrdost na svou zem a menší ochotu ji bránit. To jsou paradoxy ....
03. 11. 2013 | 07:50

Fialenka napsal(a):

Líbí se mi, co říkal Miloš Zeman: „Příklad Švédska nám ukazuje, že právě vysoká míra progresivního zdanění zvyšuje i konkurenceschopnost země a současně zachovává i sociální smír. Z toho vyplývá, že jsem zastáncem skandinávského modelu, tzn. vysokého zdanění, investice výnosu z tohoto zdanění do investic a nikoli do spotřeby, včetně investic do veřejného sektoru, jako je zdravotnictví, školství, ale také do infrastruktury, do bytové výstavby a obecně do programu, který bych trochu mohl srovnat s rooseveltovským New Dealem.“

Mimochodem, až zase přijde řeč na to, jak podnikatelé dávají lidem práci. Švédský veřejný sektor zaměstnává až 30 % pracujících.
03. 11. 2013 | 08:04

Dr. No napsal(a):

To Fialenka:

To si povíme za 20 let. Švédsko v současnosti těží z psychologie krize 90. let v celé Skandinávii a (částečně tím pádem) včasného nástupu moderních technologií do veřejné správy. Toho se chytli lidé vyrostlí v poměrně skromných podmínkách, objektivně dost podobných těm v ČR před rokem 1989. Tak už ale současná generace nevyrůstá. Švédské superliberální školství dnes produkuje i absolventy (zejména muže), kteří jsou negramotní (imigranti) nebo nejsou schopni vstát od počítače a jít do práce (Švédové).

Všechno se děje ve vlnách, protože lidská společnost je dynamický systém, který nemá žádné optimum, v němž by strnul.
03. 11. 2013 | 08:18

David napsal(a):

Velmi, velmi potřebný článek. Škoda jen, že politici si jej s vysokou pravděpodobností pořádně nezapíší za uši.

------------

"...Mít nápad na řešení nějakého společenského problému však ještě neznamená, že je dobrý a že nemá chyby. A i dobrý nápad může skončit špatně, pokud se špatně realizuje..."

------------

Nejhorší je, co nám předvedl Kalousek a spol, a to že oponenti se válcovali silou. Proto sKarta a důchodová reforma skončily krachem. Dalším problémem je, že strany se snaží držet až křečovitě volebních programů. Přece není nic špatného na tom, převzít i dobrý návrh oponenta, i kdyby byl třeba z KSČM. Jen hlupák nikdy nemění svůj názor.
03. 11. 2013 | 08:23

aga napsal(a):

"Z dokumentů, které odhalil Edward Snowden, vyplývá, že britská, německá, francouzská, španělská a švédská tajná služba těsně spolupracovaly na masovém špehování obyvatelstva - See more at: http://www.blisty.cz/#sthash.B5qDNFGo.dpuf"

Abyste se z toho Švédska nepo. Je normálním platným členem, akorát je tam testována cesta "zleva".
03. 11. 2013 | 08:43

SuP napsal(a):

Maximuse -
Až někdy vymyslíš "výrobek s vyšší přidanou hodnotou", dej vědět. Zatím se totiž jedná pouze o výrobky, dražší o masivní reklamní propagandu, u kterých zákazníci ještě neprokoukli, že na nich nic nového není.
Druhá cesta k takovým "výrobkům s vyšší přidanou hodnotou" je zákaz používání těch dosavadních. U téhle kategorie se sice jedná o nějaké zlepšení (často v neměřitelných nebo ekonomicky nesrovnatelných parametrech), nicméně jejich masové nasazení je prolobováno skupinami navázanými na výrobce.
Oba můžou klidně jít do hajzlu, protože jen tahají z lidí peníze, potřebné na cokoli důležitějšího.
03. 11. 2013 | 09:22

Občan napsal(a):

Maxime (6:13),

nic ve zlém, ale drobnou ironii si neodpustím :o)
Jsem si myslel, že jste víc v obraze.

Protože těch 13 litrů NETTO té lídlácké pokladní je pořád ještě SLUŠNÝ PLAT!
Pokladní v Globusu a Tescu totiž mají max. 75.- Kč/hod. BRUTTO, takže na 13 litrů netto by musely pracovat nějakých 250 hodin měsíčně. Dtto skladníci a skladoví agenturníci (50-80.- Kč/hod. BRUTTO), dělníci a agenturníci z montoven (50-80.- Kč/hod. BRUTTO), řidiči autobusů a náklaďáků (70-100.- Kč/hod. BRUTTO), pošťáci (50-75.- Kč/hod. BRUTTO), pečovatelky a socasistentky (60-75.- Kč/hod. BRUTTO).
To, co mají v Německu lidé jako přivýdělek k sociálním dávkám a k podpoře v nezaměstnanosti a učňové jako kapesné, je v ČR PŘI STEJNÝCH ŽIVOTNÍCH NÁKLADECH považováno za plnohodnotný plat. A dokonce se najdou tací, kteří tvrdí, že by lidé měli dělat za ještě méně.
03. 11. 2013 | 09:28

muromec napsal(a):

to born65
Pan Yosif K. se přece netají tím, že není Čech. Už podle úporného a mimořádně pružného způsobu jeho argumentace se na to dá lehce přijít. Kdepak Čech! On tady jenom Čechům vesele brnká do nosu a na nervy a baví se na tom, jak je v tom zdatný.
03. 11. 2013 | 09:33

born65 napsal(a):

To Občan,
jste v reálu v těch platech rozhodně blíž, než Maximus. Záleží taky na regionu.
Dám ale jiný příklad z vlastní zkušenosti (cca před 1,5 rokem). Firma vyrábějící plastové díly hlavně pro automobilový průmysl, typický kolorit v ČR (bohužel). Nalákají vás na dělnickou práci u lisů, 2 směny á12h, za cca 13000 hrubého. Člověk se zaučí rychle, o to nejde, Ale! Tavný a tvářecí proces dílu trvá dle technologie 65 minut. Ale oni vám udělají normu 55 minut! Když jste laxní tzv. "salámista" a sérii dílů vytáhnete dříve, tedy za 55 minut, je nekvalitní, většina kazových, máte srážku na mzdě (za měsíc to činí až 3-4 tisíce) a nůž vyhazovu na krku. Když máte v sobě pocit zodpovědnosti, pak dodržíte 65 minut, výrobky sice OK, ale nesplňujete stanovené podnikové normy, takže zase srážky ze mzdy dolů. Že zahraniční mateřští odběratelé nadávají na nekvalitu a reklamují, podnik neřeší, protože hlavní je, že se snížily (= pokutami) mzdové náklady. Ale hlavně, že vedení žehrá na obrovskou fluktuaci lidí (i v regionu, kde jiná práce prakticky není), protože takové zacházení snesou jen výjimky. Prostě a jednoduše - česká netáhla nechtějí makat! O doprovodných jevech (nutnost týdenních "zlepšováků", černé puntíky za přetažení limitu pobytu na WC, šikaně supervizorů /ti musejí!/ apod. pomlčím, to je na delší rozprávku).
To muromec:
S tím názorem se dá souhlasit.
03. 11. 2013 | 10:25

Kelt napsal(a):

SuPe,
stále jsou na stole zásadní otázky,jak zvyšovat konkurence schopnost české ekonomiky,lépe řečeno jakými cestami,protože dle mezinárodních srovnání stále klesáme.
Minulé dvě vlády na to měly jednoznačný recept-snížovat náklady práce,to jest držet mzdy na co nejnižší možné úrovni/zásadní odpor ke zvyšování minimální mzdy,"aby nám nerostla nezamestnanost"/a snižovat odvody na soc.a zdrav.zabezpečení.
To,že tento recept nefunguje,ukázal vývoj posledních sedmi let.
Takže dlouhodobě úroveň mezd v ČR je ve srovnání s naším nejvýznamnějším obch.partnerem-BRD zhruba na třetinové úrovni.
Ostatní náklady-energie,materiál a odvozené nepřímé náklady jsou srovnatelné.
Proč tato komparativní výhoda nízkých nákladů práce se neprojevuje ve vyšší konkurence schopnosti?
Uplatňujeme naše výrobky na zahraničních cenovým dumpingem a proto nejsou schopni kapitáni našeho průmyslu platit alespoň mzdy odpovídající podílu produktivity z HDP,který je zhruba na 72% EU?
Cenový dumping je odrazem nízké kvality našich výrobků,malého podílu inovací,či zastaralostí technologií,nebo jinými důvody?
Na tyto otázky nikdo nehledá odpovědi a naši kapitáni průmyslu a Kalousek stále melou cosi o nutnosti nízkých mezd.
Proto domácí spotřeba a daňová výnosnost je taková,jaká je a světla na konci tunelu nevidět.
03. 11. 2013 | 10:34

myloš napsal(a):

Občan:
o chvilku jste mne předběhl, z osobních kontaktů vím, že prodavačky v superhyper jedou většinou za minimálku, s neproplacenými přesčasy. Za třináct čistého by, aspoň tady na Zlínsku, plakaly štěstím. Samozřejmě že článek byl o něčem jiném, ale na takovou nepřesnost nutno reagovat.
03. 11. 2013 | 10:35

modrý edvard napsal(a):

autor: ten nápad je určitě dobrý. Zkuste se zmínit Boudalovi, jestli by se k tomu nechtěli (budoucí) poslanci zavázat.
Fialenka a další: 39. místo je docela pěkné.
Maximus a další: přečtěte si, co říká Babiš ve včerejších Lidovkách "(za bolševika) jsem nevěděl, že lidé nesmějí cestovat do zahraničí, že jsou utiskováni za odlišné názory atd. Nikdo mi to neřekl." Jestli se chcete nechat vést člověkem s takovým nezájmem o okolí, je mi jen líto, že mě berete s sebou.
03. 11. 2013 | 11:04

pšota napsal(a):

Ministři Nečasovy vlády by o tom mohli dlouze vyprávět.
-------------------------------------------

Ministři Nečasovy vlády by hlavně měli o svém vládním působení dlouze vypovídat před vyšetřovateli státního zastupitelství. K tomu ale, vzhledem k výsledku voleb, nedojde. Tedy nedojde jinak než naoko.

Díky Miloši Zemane.
03. 11. 2013 | 11:09

Maximus napsal(a):

SuP napsal(a) 9:22:
Maximuse -
Až někdy vymyslíš "výrobek s vyšší přidanou hodnotou", dej vědět. Zatím se totiž jedná pouze o výrobky, dražší o masivní reklamní propagandu, u kterých zákazníci ještě neprokoukli, že na nich nic nového není.
..............

Nejdřív se nauč skloňovat mrchožroute. Ale zřejmě tvoje IQ koreluje s tvým věkem jak jsem se několikrát už tady přesvědčil, tak ti to vysvětlím po lopatě. Máš třeba možnost jako podnikatel pokácet les. Když budeš trouba, tak dříví vyvezeš třeba do Rakouska, abys´ dostal a utržil ihned nějaký peníz. Druhá možnost je, že z toho dříví necháš udělat nábytek a vyvezeš nejen dříví (odpad ještě použiješ na výrobu třeba palivových pelet), ale i vyšší přidanou hodnotu schovanou v těch výrobcích. Zkrátka za 1kg výrobku utržíš mnohem větší cenu, než za prosté klády dřeva. Já vím, celý problém je samozřejmě mnohem složitější, ale princip je stejný. V nedávném článku prof.Zeleného to bylo názorně vysvětleno a graf ukázal, že si cizí západní firmy chytře nechávají ve svých zemích výzkum a servis (obě polohy grafu, kde jsou vyšší platy) a montáž nechávají v cizině např. v SKLADO-MONT.CZ či tam mají ještě pěkné sklady pardon logistické centra.
Jinak do mě se nenavážej, nepůsobil jsem sice jako konstruktér, ale po léta jako projektant a také jako
inženýr popř. kontrolor kvality jsem rozhodoval o hezkých pár milionech korun na obou stranách výstavby tech. zařízení buď jako odběratel nebo dodavatel technologie. Ono když se třeba zvoře projekt, tak je to stejné jako se špatně zapnutým svetrem nebo košilí, kdy se zapne první knoflík špatně, už to nikdy nezapneš dobře. No a po sametu jsem vždy platil daně státu jako fyz.osoba a i majitel firmy a nikdy jsem mimo jedné drobnosti neměl s finančáky problém. Naopak jsem odvedl státu hafo miliónů korun.
......................................................))

Výše někdo uvedl, že je tady třeba nastavit daňovou zátěž a vše co s tím souvisí podobně jako např. ve Švédsku. Jenže to je hrubý omyl. Totiž to by museli naši správcové financí na ministerstvech a st. úřadech hospodařit se svěřenými prostředky stejně kvalitně a hospodárně jako ve Švédsku. Jednak oni ti seveřané jsou trochu jiní a také celá ta změna by se musela udělat velmi opatrně, postupně delší dobu při konsensu všech, co se jich to týká. Ještě v nedávné historii na odpočinkových chatách za polárním kruhem nechávali příchozívší lidé vždy něco ze svých zásob pro ty co přijdou po nich a vzali si z těch zásob co tam nechali druzí! Zkuste něco tady u nás nechat volně k naložení ostatním lidem..... Oni ve Švédsku jsou opravdu trochu jiní a Andreas Borg (nevím jestli je ještě min.financí) to tam měl trochu jiné s firmami a podnikateli a státní správou. Tady by asi z toho dostal brzo infarkt. Jinak Švédsko je mimo rok 2009 napořád s HDP v kladných číslech! A státní dluh klesá k nule a za pár let by měl
být umořen. Neskutečné!
Hezký den.
P.S.
Ale stejně bych tam nechtěl žít, mají tam skoro půl roku šero a sluníčko je sluníčko.
03. 11. 2013 | 11:45

Občan napsal(a):

Kelte,
jen pro doplnění.

Německá průměrná mzda byla v r. 2012 3700 euro, česká cca 950
euro (24 500.- Kč při kurzu 26.- Kč/euro). Za německý litr by lidi v ČR makali klidně i 14 hodin denně.

Běžnou se v ČR naopak stále častěji stává almužna pohybující se mezi 325 - 540 euro. HRUBÉHO! Při STEJNÝCH životních nákladech.
Což je také jeden z výsledků Kalouskovy "konkurenceschopnosti".
Plus záplava "úkáček" všeho druhu, která srážejí cenu práce ještě níž (aniž by tu ovšem měla rodiny a nesla české životní náklady).

Katastrofa se dostavila poměrně rychle a jak to tak vypadá, už ji nelze zastavit.
Co jsem tak zatím poslouchal a četl Babišovy výplody, hodlá ji ještě trošku umocnit, protože chce cenu práce dál snižovat (aby nám podnikavectvo krachovalo ještě rychleji).
03. 11. 2013 | 11:58

Občan napsal(a):

Borne65,

já píšu o Praze a jejím nejbližším okolí!
Ve vzdálenějších regionech to je asi ještě větší děs.
03. 11. 2013 | 12:00

Jedla napsal(a):

Milý autore,

Vámi propagované "obecné zásady", podzákonná to norma, jsou zajisté dobrá věc ve vzdělávání úředníků. Nechť tedy vždy, až politik, třeba ministr, přinese úředníkům ministerstva politické zadání, úředníci respektují ony "obecné zásady". Ale proč z nich zkoušíte politiky? Představte si liniii: občan ---> politik ---> úředník. Ty šipky ukazují, kdo komu velí. Opačně k směru šipek plyne, kdo se komu zodpovídá.
Žádat po politicích důkladnou znalost podzákonných pravidel úředníkovy práce je jako zkoušet občany řekněme z jednacího řádu Senátu. Proč by je měl zajímat?
Celý Váš blog, jak usuzuji, je veden Vaší hrůzou z toho, že se všichni nepo.. blahem z blátivého a byrokratického podzákonného opatření, na jehož zrodu jste se sám nějakým způsobem asi podílel.
03. 11. 2013 | 12:07

Maximus napsal(a):

Občanovi

Já vím, vy jste založen přímo geneticky vůči Babišovi, ale po "době ledové" Kalouska je tu jistá reálná možnost zlepšení. On je sice proti progresi u daní, ale to chce čas a jde o to, než mu to jeho okolí vysvětlí, že je třeba přenastavit pravidla hry u nás v ekonomice podobné jako je tomu v čelných západních zemích. Vrcholná politika je umění kompromnisu a jde o to, jestli najde nový triumvirát dost rozumu ke kompromisu a vše bude ku prospěchu věci. Zatím v ČR tomu bylo tak, že podnikatelé dělali, že platí daně a stát dělal, že je vybírá. Navíc stát s vybranými financemi vč. dotací (což jsou o něco větší peníze od nás do Brusele poslané)
zacházel jako Vojta ze mlejna a nechal to zavedenými tlupami rozkrádat. K tomu si tyto tlupy ochočily politiky z ODS a i TOP a také v tom jela část politiků od ČSSD a i KDU-ČSL, zkrátka skoro všichni. Takže scénář je jasný, všechny tyto tři podmínky se musí změnit. Jenže nyní nemůžete jen tak podnikatelům zvýšit přímé daně, možná zavést jen mírnou prograsi, ale je tady spousta možností jak z toho ven, jen se musí chtít a ono se zatím moc nechtělo. Musí se přijmout chytré změny komplexně a vyváženě.

Jinak pane Občane, na socialismus zapomeňte, ten nikde pořádně nefungoval, možná tak ve Skandinávských zemích, ale to je trochu jiná forma socialismu.....
Ovšem nejsem zase tak tvrdý kritik tohoto zřízení, některé prvky z něj jsou přenositelné a dobré. Zvláště tam, kde není trh, ale pseudo trh jako je zdravotnictví, těžba surovin, výroba a rozvod vody či výroba el.energie ve velkém. Ale to je na jinou a delší diskuzi.
No a on ten zatím "úspěšný" čínský model také vezme za své, už tam vznikly celé tlupy milionářů a dokonce miliardářům a to (ohromnou sociální nerovnost) rozhodí za nějaký ten rok jejich paplášguláš socialismus a bude pnutí s nejasným výsledkem.
Hezký den.
03. 11. 2013 | 12:20

MartinO napsal(a):

Chtěl bych se jednou dočkat dne, kdyby Občan, Kelt a spol. místo bohapustých keců, neustálých stížností a obviňování všech dokola, zaměstnali aspoň jednoho jediného člověka za mzdu běžnou v BRD. Nebo pro začátek aspoň poloviční.

Jinak, medián mezd je dnes 21.000 Kč hrubého. Tzn polovina občanů má víc a polovina míň.

Dále:
"Německo v letech po sjednocení v roce 1990 získalo nálepku "nemocného muže Evropy". V dalších desetiletích se jí zbavilo zvyšováním konkurenceschopnosti, hlavně pomocí omezení růstu mezd. Nyní jeho ekonomika vysoce vyčnívá nad ostatními zeměmi eurozóny."
Zdroj:
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-61122770-americky-vzkaz-nemcum-vas-ekonomicky-model-poskozuje-evropu-i-zbytek-sveta
03. 11. 2013 | 12:38

Kelt napsal(a):

Martin 0,
něco k věci,místo těch prázdných keců by nebylo?
Proč konkurenceschopnost ČR neustále klesá,klesá i poměr produktivity práce z HDP k průměru EU,reálné mzdy,životní úroveň, a roste jenom nezaměstnanost a počty milionářů a miliardářů?
Je to záměr,nebo jenom hloupost těch minulých dvou vlád?
03. 11. 2013 | 13:07

křemílek napsal(a):

Babočko ODS? Ti nás tak posunuli akorát do říše středu ! Středověk v číně ! Děkuji nechci ! Nehezký je den
03. 11. 2013 | 14:46

SuP napsal(a):

Občan Maximus Kelt -
Pánové, něco vám vymlouvat je ztráta času. Tudíž já především čekám, jak nám tu ukážete, jak SE to správně dělá, když SE vyhrajou volby a sestaví SE vláda.
Bavit se s vámi o něčem konkrétním nejde, člověk furt musí jen přeskakovat ty vaše vyčtené poučky levicových ekonomů.
03. 11. 2013 | 16:30

Kelt napsal(a):

SuPe,
Vy máte s Martinem 0 společné to,že naprosto opomíjíte merito věci.
Já jsem kladl domnívám se, zásadní otázky týkající se /ne/konkurence schopnosti ČR,kterou minulé dvě vlády řešily obrazně řečeno pouštěním pacientovi žilou,což se jaksi nepovedlo a je to mezinárodně dokumentováno.
Kde jste v mém textu četl nějaké poučky?
Vy jenom potvrzujete fakt,že věcně argumentovat nedokážete,jenom to"okecáváte"poukazem na levicové ekonomy,což mně ve své podstatě nevadí,jenom to brání věcné diskuzi.
03. 11. 2013 | 16:43

D. napsal(a):

A kde se to merito dá koupit? Já ho taky chci!
03. 11. 2013 | 17:01

fafnir napsal(a):

Kelte
vyrobit můžete,zaplatit jako v Německu můžete,ale to je jen první krok.Ještě musíte prodat,to je najít někoho kdo to koupí,a za tolik abyste vydělal.A produktivita,to není jen rychle makat u pásu.Co je celý komplex provázaných čiností od nákupu přes výrobu po prodej.A konkurenceschopnost nevzroste stavěním hladových zdí typu DOL,nebo vysokým počtem trubců v státní správě a veřejné sféře,a to vše placené na dluh.K plusovému rozpočtu se na dluh neproinvestujete.A kupodivu bych šel z obou směrů,počet ministerstev snížit o 4-5,snížit administrativu,udělat jedno místo pro výběry daní,zdrav a soc. zabezpečení,elektronizaci státní zprávy.
A pouštění pacientopvi žilou,to myslíte o polovinu levnější dluhovou službu než mají Poláci Slováci,Španělé,a o 2/3 než Řekové.Víte ony peníze něco stojí,a cena peněz v čase je sakra důležitá.Jenže to zařídil satan Kalousek.
BTW.každý má plná ústa boje proti špinavým penězům,ale DPH při nákupu zboží musí zaplatit,ať vydělá poctivě nebo nepoctivě.
03. 11. 2013 | 17:06

fafnir napsal(a):

SuP
to je právě u vámi jmenovaných potíž.Ono zvratné sloveso.Ono se samo nic neudělá.A že by někdo z nich konkrétně něco řešil?
V jednom bych se jich zastal,neopakují poučky levicovýcých ekonomů,přece se nebudou namáhat se čtením,a doba VUMLů je 23 let pryč,a člověk je tvor zapomětlivý.Ale řeči z hospod IV cenové skupiny a to stejných odborníků jako jsou oni sami,a na vše.
03. 11. 2013 | 17:13

petrof napsal(a):

pane autore, nedivím se, že zástupce socanů měl z vaší otázky zamotanou makovici....ostatně tvrdím, že jejich heslu " fungující" stát, nerozumí ani sám Otík Laffair Dluhoslav??!!
Já spíše myslím, že chtěli říct, tak nějak po lidově-demokraticku, že takové fungování nás bude něco stát.....
03. 11. 2013 | 17:16

Kelt napsal(a):

fanfire,
říká se,že vyrobit umí každý,umění je prodat-s tím je všeobecný souhlas.
Trh je natolik globalizovaný a nasycený,že prodat za cenu dosahovanou na trhu,tak musím přinést i srovnatelnou kvalitu.
Nebo nabízím zboží nižší kvality,ale musím jít z cenou dolů.To má ovšem svoje limity-šunt je dnes již neprodejný.O tom se přesvědčili i vietnamští prodejci.
Proto mne irituje volání našich kapitánů průmyslu o nutnosti nízkých nákladů práce,aby byli konkurence schopní a muziku tvrdil Kalousek snižováním vedlejších nákladů práce a po pět let nezvyšováním minimální mzdy,přičemž korelace mezi výší minimální mzdy a nezaměstnaností je nulová.
Náklady práce v ČR ve srovnání s BRD jsou zhruba na úrovni jedné třetiny.
Jaké tedy dávají výrobky naši producenti na trh?
03. 11. 2013 | 17:43

Kelt napsal(a):

fanfire,
jelikož jste obeznámem s obsahem výuky ve VUMLu a řečmi,které se vedou ve IV.cenové,tak z toho je možný jen jediný závěr:vzdělání jste nabyl ve VUMLu a praxi v hospodě IV.cenové skupiny-že mne to hned nenapadlo po zkušenostech s Vámi.
03. 11. 2013 | 17:55

fafnir napsal(a):

Ó nikoli Kelte
já měl absolvnty VUMLu za představené a jejich šéf byl RSDr,a často mě promlouvali do duše,a abych jim a VUMLu unikl,šel jsem na pár let zpět do montérek.A 4, cenová,i tu jsem zažil,na vodě,čundru,nebo když jsem si chtěl přivydělat, a skládal na Nákladovém nádraží vagony.Člověk se nemá ničeho zříkat.A vidíte,vyplatilo se.Proto jste pro mne tak snadno čitelný a k poznání.
03. 11. 2013 | 18:06

fafnir napsal(a):

A ještě Kelte
jaké výrobky produkujete vy?Co tak superkvalitního vyrábítea kolik platíte svým zaměstnancům? Nebo že by ono zvratnoé sloveso.
BTW.člověk,který tahá ve fabrice špony od strojů,nebo uklizečka,která dostane 8 000 hrubého a další skoro 4 za ní zapaltí zaměstnavatel bude při faktických 16(12+4) leda na vyhození.To si najmu lidi přes agenturu na 1/2 nebo 1/4 úvazku.
Nebo proč podle vás tyto práce vykonávají ageturní nebo offshoreoví(fuj to je slovo)pracovníci.
03. 11. 2013 | 18:13

Kelt napsal(a):

SuP a fanfir,
k věci jako obvykle-nic.
Ale na rádoby vtipné narážky a pokusy dělat z každého,kdo nesdílí vaše velice jednoduché a jednostranné vidění světa třídního nepřítele,na to jste "mistry".
Jeden kdysi známý politik by mohl zvolat:"více takových Ládíků!"
03. 11. 2013 | 18:34

fafnir napsal(a):

Ale Kelte
kolik zaměstnáváte lidí,a kolik jim platíte.Povídejte,přehánějte........
Nebo že by aparátčík?
Máte tady jeden vzor:http://www.lidovky.cz/domluvil-si-misto-poslance-ted-musim-jit-pracovat-stezuje-si-komunista-1nv-/zpravy-domov.aspx?c=A131031_162254_ln_domov_ogo
03. 11. 2013 | 19:03

sasa napsal(a):

fafnir: myslim, ze soucasne problemy teto republiky jsou obecne zpusobeny zvolenym superliberalnim pristupem k privatizaci. Kdy cely trh CR vcetne zdroju byl levne prodan (diky zvolenemu kurzu koruny) nebo rozdan (diky tunelovani). Statu krome energetiky moc nezustalo a tak nema z ceho platit svoje povinnosti vuci obcanum, jen z dani. Na cesky trh pronikly velke zahranicni firmy, ktere krome toho, ze sem dovazeji svoje domaci zbozi z nadprodukce, tak sem dovazeji zbozi ze svych zavodu ve stredo-vychodni Evrope (Polsku, Rumunsku, Madarsku). Zisky samozrejme repatriuji. Vymenou za nas trh jsme nic ekonomicky vyhodneho neziskali. Nemluvim o svobode. Proste kapitalismus funguje a vetsi bere.
Pokud tato zeme chce byt alespon castecne nezavisla, tak by mela vyuzit svoji relativne samostatne meny, coz podle me nedela.
Chysta se Temelin, mela by ho financovat ceska banka, patrici CEZu.
Mela by existovat obchodni sit patrici ceskemu subjektu. Babis by se mel domluvit s Kellnerem, aby investoval vetsinu z tech 110 miliard za Ceskou pojistovnu do ceske ekonomiky. Treba koupenim Lidlu a O2.
Kazdopadne vsichni ti oligarchove (miliardari) by se meli vratit se svymi vyvezenymi penezi a offshorovymi firmami zpet do Ceske republiky a meli by statu zaplatit "Dan z bezpeci" :-) v hodnote 10 az 50% majetku, podle vyse dosud v CR zaplacenych dani.
Ceska rozvedka by mohla zridit specialni sekci pro vybirani teto dane :-)
03. 11. 2013 | 19:27

SuP napsal(a):

Takže Kelte -
Ne, že bych ti nechtěl oponovat, ale byl jsem zaneprázdněn na nákupech. Uvedu příklad technického výrobku, protože prodáváním zeleniny jsem se nezabýval.
Výrobků, které jsou jedinečné a lze je slušně prodat na mezinárodním trhu, je málo, stejně jako je málo jedinečných myšlenek a nápadů, které lze zpeněžit. Uživí jen nevýznamnou část výrobní kapacity. My se tedy musíme zabývat výrobky, které mají srovnatelný ekvivalent v každém druhém státě v Evropě, nebo podobně méně atraktivními výrobky, jejichž výrobou jsme schopni zaměstnat potřebnou kapacitu lidí.
Například automobil. S naší tradicí a podfinancovanou technologií jsme se těžko mohli dostat do kategorie luxusní vozů vyšší střední třídy. Tudíž vyrábíme automobily nižší střední třídy, nikoliv luxusní. A abychom je prodali na přesyceném trhu, musí splňovat všechny evropské standardy a musí být levnější, protože značka nemá zvuk srovnatelný se značkami, kterými je západní trh tradičně obsazen, ani servisní a prodejní síť mimo republiku není zcela srovnatelná. Máš představu, co výrobu stojí splnění evropských norem v čemkoliv, co se týká výroby, technického provedení, bezpečnosti a užitných vlastností? Navíc to všechno se musí připočíst k výrobním nákladům, které nesmí překročit prodejní cenu. Máš představu, kde se u tak standardního výrobku jako je osobní auto dá cokoliv vylepšit tak, aby se dala významně zvednout cena?
A takhle můžeme pokračovat v dalších odvětvích.
Pokud MŮŽEME vyrábět cokoli, co dobře prodáme na zahraničním trhu, vždycky je to "vyváženo" nějakou nevýhodou. Buď je šíleně drahá výroba polotovarů, které nemůžeme nakupovat na trzích ještě větších chudáků než jsme sami, nebo nás jen potřebná technologie stojí 2x víc než konkurenci, protože my ty technologie pořizujeme jako nové a ne jako inovaci a modernizaci stávájících, které se mohly svobodně rozvíjet od války.
Nemám důvod si myslet, že bys některé z těchto argumentů chtěl uznat, protože tobě přesvědčení velí hlásat, že cena našich výrobků je tvořena pouze ziskem výrobců (nebo majitelů) a to je zloděj, který chce dělníky i zákazníky jen odřít.
03. 11. 2013 | 21:40

Občan napsal(a):

SuPe,

to Vaše roztomiloučké povídáníčko má jednu vadičku na kráse - snažili a snažíme se se svou pidiekonomičkou dostat na trhy, které byly beznadějně přeplněné ještě předtím, než jsme se o tu p.itomost začali pokoušet.

Navíc jsme se o to pokusili NIKOLI s nějakým supersofistikovaným trhovým trhákem, ale doslova "se dřívím nastojato". Místo masivní podpory modernizace DOMÁCÍ výroby za současné podpory základního i aplikovaného výzkumu - a následného vývozu výsledků - vlády tyto zcela zašmikly, zrušily, rozdaly a v nejlepším případě prodaly za pár šupů. Již v první polovině 90. let vláda nabízela "Západu" jediné - levnou pracovní sílu a pozemky na montovny, sklady a silnice pro kamiony.
Kromě toho se ČR orientovala dlouhých dvacet let POUZE na již beznadějně přehlcené západní trhy a zcela ignorovala všechny ostatní potenciální odběratele.
Nyní sklízíme ovoce - nemáme vlastní žrádlo, nemáme vlastní zpracovatelství, nemáme vlastní průmysl, nemáme vlastní vodárenství a značnou část energetiky a nyní začínáme vyprodávat to, co ještě zbylo. Totiž území a přírodní zdroje. Protože levná pracovní síla přestala být "komparativní výhodou" a stala se pro ekonomiku naopak betonovým obeliskem na krku, bo nemá na nákupy; nehledě k tomu, že celkem nedaleko jsou ještě levnější pracovní síly.

Němec, Rakušák, Francouz a dnes už i kdejaký "žluťák" není b.lbec. Doma si pěkně nechá výzkum, vývoj, "dyzajn" a čisté výroby a k nám vyvezl špínu, sklady, přepravu. A protože mu ta špína přes hranice smrděla a čoudila, dokonce nám ještě velkoryse půjčil na ekologizaci té s.ra.čkové výroby, montáže, skladování a přepravy, které si k nám odložil.

Ty normy atd. jsou jen dalším způsobem, jak umrtvit i to málo, co zde ještě zbylo. Pak budou naši "západní bratři" spokojeni, protože pak konečně budeme ochotní dělat skutečně za misku eintopfu a pryčnu v nocležně.

To, o čem píšete ve 21:40 už je jen DŮSLEDEK st.upi.dity pravičáckých vlád z 90. let. NENAPRAVITELNÝ důsledek. Protože naši "západní bratři" nám ani omylem nedovolí vybudovat nebo obnovit cokoli, co by mohlo konkurovat JEJICH produkci.
A zdejší podnikavci, co furt řvou, že jsou Češi drazí, budou v loji s ostatními. Spousta už v něm ostatně je - stačí se podívat do insolvenčních rejstříků.
03. 11. 2013 | 22:29

SuP napsal(a):

Občan -
Dyť říkám, že to nemá cenu. Fafnir to psal už odpoledne, ale vy si pokoj nedáte.
Vy tyhle řeči znáte jen od svého kancelářského stolu, ale nevíte, "do jakého rámce" je zasadit. Věcnost vašeho sdělení končí s první větou. Zbytek kecy hospodských chytráků, přenesené do kanclu státního ouřady.
Máte příležitost, ukázat v tomhle volebním období, jak s tím ta správná vláda správně zatočí.
03. 11. 2013 | 22:59

modrý edvard napsal(a):

Občan: ale ne. Můžete samozřejmě vyrábět skoro všechno (kromě drog, zbraní apod.). Ale neuděláte to, protože si včas spočítáte, že to nedokážete vyrobit levněji, než ty západní oligopoly. Stejně jako si Vaši potenciální zaměstnanci spočítají, že u Lidlu dostanou víc peněz než u Vaší firmy, která brzo zkrachuje.
04. 11. 2013 | 09:59

Kelt napsal(a):

SuPe,
zcela zásadně pomíjíte jeden základní fakt.
Proč vlády Topolánka a Nečase viděly jedinou cestu k dosažení konkurence schopnosti ve snižování nákladů práce,což se ukázalo jako chybné a českou ekonomiku poškozující.
To, že tím vyhověly části našich podnikatelů bylo krátkozraké a kontraproduktivní.
To,že máme náklady práce asi na jedné třetině průměru EU nic nevyřešilo.
Dokonce to výrazně omezilo domácí spotřebu/a tím i poptávku po tuzemských výrobcích,což vedlo k zásadním omezením některých odvětví-např.stavebnictví/a podfinancování zdravotnictví a sociálních služeb.
Navíc např.antidumpingová komise USA vede řízení s českými dovozci spec.ocelí,kdy se rozdíl oproti běžným cenám pohybuje až o 200%.
04. 11. 2013 | 10:31

SuP napsal(a):

Kelte -
Až přestaneš přehánět v procentech, třeba se časem něčeho dobereme.
Náklady práce máme nižší než průměr EU, ale zdaleka ne třetinové. Dumpingové ceny speciálních ocelí skončily vyprodáním starých zásob. A Topolánek s Kalouskem potřebovali udržet lidi v práci, tudíž výrobním firmám existenci.
Bolševici rádi a hlasitě vykřikují: "Když neumí lidi slušně zaplatit, tak ať nepodnikají!". Nikdy jsem neslyšel nic o dalším kroku - totiž kdo by ty lidi živil?
Mimochodem, k té cestě snižování nákladů práce se "průměr EU" blíží - viz třeba "kurtzarbeit".
A poslední - Výrobek s vysokou přidanou hodnotou. Jako cíl snažení je to bez diskuse to nejlepší a nejsprávnější. Ale nereálné masově. Je to podobné, jako když někdo začne topit klestím, protože je to zadarmo a začne to dávcat jako všeobecný návod jak výrazně ušetřit na provozních nákladech. Ale neřeší, kde by brali klestí ti ostatní, kdyby chtěli jít touto skvělou cestou.

Potěšils mě, že ses ozval.
;-)
04. 11. 2013 | 10:48

fafnir napsal(a):

SuPe
já se keltovými vývody bavím.On touží po kvalitním zboží,nadává na Číňany,a myslíte,že jde do práce v obleku od Blažka,dá vydělat šičkám košil v Čechách,že si na sport koupí original Botasky(už se zase vyrábějí).Nikoliv,cpe se "buřetem"55 Kč/kg,je oháknutý výrobky z Bangladéše a Číny,a jezdí na slevové akce do Německa nebo Polska,podle toho kam to má blíž.To je ten rozpor mezi slovy a tím mělo se.Nor si koupí 3x dražší zboží,jen když bude norské.Čech bude nadávat na kvalitu a přitom chce vše zadarmo.Jen se podívejte při nákupech a porovnejte čím na nákup přijedou(značka auta) a co kupují,především slevové věci,a často šunt.A výrobci ho musí dodávat,neb zákazníkvyžaduje slevu.Dodával jsem do řetězců,takže o zákulisí něco vím.Dokonce světový výrobce musel zavést ošizenou značku(a je jich více)aby "Keltové" měli pocit dobrého nákupu.A to se jednalo o ISH zboží.
04. 11. 2013 | 12:34

fafnir napsal(a):

A ještě něco Kelte
vlády Topolánka a Nečase viděli úspory v osekávání výdajů státní správy.Ale gro veškeré výroby není ve státní správě,gro výroby je čistě a výhradně u soukromých zaměstnavatelů,ti jsou pod tlakem konkurence nuceni osekávat výdaje.Do toho jim politici nemají a hlavně nemohou co mluvit.Až budete vy osobně a spousta takových "se",kupovat české zboží a budete ochotni ho řádně zaplatit,pak bude zaměstnavatel lépe platit,a bude více zaměstnaných,jinak jsou to jen tlachy s oním "se".
04. 11. 2013 | 12:42

Kelt napsal(a):

SuPe,
tak jsem si dal asi tak tři minuty práce s vyhledávačem.
Výsledek cen práce v EU.
ČR------------------------10,euro
Rakousko------------------28,euro
BRD-----------------------29,euro
Dánsko------------------- 38,euro
Švýcarsko---------------- 41,euro
Našel jsem pouze sloupkový graf,takže jsem byl nucen zaokrouhlovat,průměr tam nebyl uveden.
Ale že jsme na třetině,o tom nelze pochybovat.
Nejde momentálně o absolutní hodnoty,i když mají zásadní vypovídací pozici-jde o TRENDY.
A ty nastavily vlády T+N,tak,že budeme na trzích konkurovat nízkou cenou práce.Tou jdou rozvojové země třetího světa.
To konvenovalo dosti značné části podnikatelského spektra,které nedokáže konkurovat kvalitou a ten polštář nízkých mezd a nízké ceny práce jim vyhovuje.
Je to cesta k vyrovnávání se s úrovní vyspělých států-jistěže ne.
A tady by se měla vláda poučit z praxe jiných malých a středních států-Finska,Dánska,Holandska a bezesporu Rakouska,které nám je historicky,kulturně i mentálně nejblíže z vyspělých zemí.
Kolik ČR ve srovnání s těmito zeměmi dává na vědu,výzkum a školství z HDP?
Za první republoky jsme byli pokud se nemýlím 10.zemí na světě.
O kolik jsme klesli za dob vlády T+N?Zhruba o 15 míst oproti stavu,který převzaly.
Za toto,co zde píši, jsem u některých bezmozků za komouše-komické,když upozorňuji na neradostný současný stav a hledám inspiraci v zemích,kde rozhodně nevládnou socialistické vlády.
Tak si nutně kladu otázku,kdo jsou ti lidé,kteří věří na rovnou daň a levnou cenu práce,což se vyskytuje pouze na Balkáně a v Rusku a také bohužel v ČR.
04. 11. 2013 | 12:58

fafnir napsal(a):

neodpověděl jste Kelte
pro vás příznačné.Jste ochoten platit více za české výrobky,ano či ne.Jste ochoten kupovat převážně české(nebo vyrobené v ČR) výrobky,i když budou dražší,ano či ne.Jinak můžete kopírovat tabulky ad libidum.Věci musíme dělat konkrétně,my sami.Žádný" se" neexistuje.Začít můžete u té preference původu před cenou.
04. 11. 2013 | 13:26

SuP napsal(a):

Fafnir -
S tou podporou domácího průmyslu je to přesné, včetně toho, jak naši "spotřebitelé" vybírají podle kriteria "cena". Na to bude Občan replikovat, že si nic jiného dovolit nemůžou za ty mzdy, o kterých píše Kelt. Začarovaný kruh, zjevně nevysvětlitelný.
Například, že se musí porovnávat ne jeden vybraný ukazatel, ale soubor dalších, které mají na výslednou cenu produktu rozhodující vliv. Třeba, že nemáme energie a kupujeme je na mezinárodním trhu (včetně elektřiny, kterou sice máme, ale nemůžeme si ji účtovat za jiné ceny než když na ní musíme vydělávat), že nemáme vlastní suroviny a všechny kupujeme, že kdybychom v autech trávili jen tolik času a vzdálenosti, jaké odpovídají naší životní úrovni, měli bychom na jiné zajímavé věci ......

Kelte -
Ano, takhle pojatá cena práce je u nás hodně nižší než okolo. Ale zase se dostáváme na začátek. Kdybychom v roce 90 měli výrobu srovnatelně rozvinutou jako Evropa, mohli bychom mít srovnatelnější postavení na trhu. Není tomu tak, protože naše výroba, orientovaná na trhy východní mlela z posledního a skoro nic pořádného jsme vyrobit nebyli schopní. Neříkám, že jsme nebyli v obraze. Ale to je málo.
A protože východní trhy padly, museli jsme se začít živit výrobou pro trhy jiné. A to jsme teprve čuměli. Takže ve výsledku se musíme živit převážně takovým druhem práce, která je v průměru EU z těch nejlevnějších. Protože oni si budovali hospodářský grunt o 41 let déle a poctivěji než naše strana a vláda. Proto si tedy dnes mohou kupovat naši levnou práci v subdodávkách a sami se živit "tou lepší".
Jen mě zaráží, že přitom, za jakého experta se tady stavíš, tyhle souvislosti Ti nedocházejí.
04. 11. 2013 | 15:29

SuP napsal(a):

kelte -
To FAKT nemáš, čím bys mi za 8a1/2 hodiny oponoval?
04. 11. 2013 | 22:59

Kelt napsal(a):

SuP,
omluvám se,ale od včerejšího večera mně nefungovaly stránky a naskočilo to po návštěvě firmy až teď.
Míjíme se v základním bodě,což odmítáte přiznat-a tím je ,jak opakovaně píši ,ideologický postulát vlád T+N a to,že cesta ČR ke konkurence schopnosti spočívá ve snižování nákladů práce a zvyšování DPH,což se ukázalo po sedmi letech jako CHYBNÉ a tudy cesta prostě nevede.Ale protože to protlačily vlády tzv.pravice,tak je to pro Vás písmem svatým.
A že byly naprosto opomenuty takové faktory růstu konkurence schopnosti jako je věda,výzkum a zejména investice do vzdělání,tak to je nabíledni.
Podívejte se,kolik ČR ve srovnání s okolními zeměmi dává na tyto položky z HDP.
A jak dlouho se chcete ještě vymlouvat na komunisty?
Je to 23 let.
Podívejte se,kde byla BRD v roce 1968,když v roce 1945 byla v rozvalinách,bez dvou generací práceschopných mužů a bez průmyslu.
Vláda Nečase "nechala"Bruselu cca 500 mld.Kč,které nedokázala vyčerpat-to je pět po sobě jdoucích schodků SR.To by bohatě stačilo na dokončení dálniční sítě a železničních koridorů.
My dva se nemůžeme dohodnout,ale můžeme být k sobě korektní.

Bezpochyb se mnou budete razantně nesouhlasit,ale ty dvě vlády T+N byly naprosto neschopné cokoliv pozitivního pro tuto zemi vykonat.
O těch sedm let jsme se vrátili "díky"jim zpět-vždyť úroveň HDP je dnes pod úrovní roku 2008.Která okolní země má takový výsledek?
Fanfir si stěžuje,že mu neodpovídám-neměl by se divit.On totiž na to, co píší,reaguje osobními urážkami,asi má nějaké psychické problémy.
To by asi chtělo z jeho strany kontaktovat někoho jiného.
05. 11. 2013 | 14:14

SuP napsal(a):

Kelte -
Já vidím (bez ohledu na momentální vládu) ty problémy trochu jinak.
Co se týká konkurenceschopnosti - Není (nemůže být) cílem vyniknout v něčem a uchvátit tržní pozici, ale být vůbec schopen na trhu NĚCO udat, protože musíme živit 10 milionů lidí. Takže věda, výzkum, vzdělání - všecko ano, ale nikdy nás to nebude živit. Je to jen PRESTIŽNÍ záležitost, ale důležitá a krom toho běh na dlouhou trať a my se potřebujeme rozhýbat HNED.
Co se týká srovnatelných výdajů HDP -
Po komunistech jsme zdědili podfinancované a techologicky zastaralé hospodářství a to budeme muset dohánět ještě mnohem déle, při současně nastavených výdajích státu. Máme totiž poměrně velkou nevýhodu v nákladech na vstupy, které odčerpávají vyšší část rozpočtů než ekonomiky EU, s nimiž se chceme srovnávat. Tudíž při vysokých nákladech na provoz státu (procentuálně mnohem vyšších než srovnávané ekonomiky) nám zbývá míň na investice, inovace a další porovnávané položky.Čerpání dotací EU - při současném velice neefektivním využití čerpaných "dotací". Ony to vlastně žádné dotace nejsou, je to jen motivační půjčka s odkladem splácení. Tudíž ale pokud bychom jich vyčerpali víc, tak při neefektivním využití by to vedlo PŘEDEVŠÍM ke zvýšení státního dluhu, stejně jak už to teď řeší celá EU.
Není třeba, abychom se dohodli, řešení vidíme každý podle svých preferencí. Mně to levicové nesedí, protože počítá s tím, že "ostatní to tak dělají taky" a tak budou muset ty problémy řešit v budoucnu stejně. Ale to je státem prpovozovaná kolektivní nezodpovědnost.
Nicméně pravicové vlády ač "něco udělaly", tak toho, co neudělaly je mnohem víc, takže efekt "přibrzdění problémů" je takřka neregistrovatelný.
Proto jsem docela zvědavý, jak si poradí nové vlády, nicméně dosavadní vývoj jejich ustavení mě optimismem neplní.
05. 11. 2013 | 15:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy