Penzijní reforma prochází i s trnem

12. 03. 2008 | 12:50
Přečteno 14097 krát
Nestává se příliš často, že si přečtu článek kolegy ekonoma, zcela souhlasím co píše a dokonce jak to napsal. My ekonomové jsme totiž ješitní a velcí puntičkáři. Když se však takový článek objeví, mám potřebu se k němu přihlásit a ostatní na něj upozornit, jakoby to byl článek můj. A přesně to je případ nedávného článku o důchodové reformě mého kolegy Libora Duška. Když teď titulky plní zprávy o tom, že penzijní reforma prošla prvním čtením ve sněmovně, nedá mi to, abych čtenářům Aktuálně.cz jeho skvělý článek na toto téma nenaservíroval. Kladné reakce směřujte na mě, negativní na kolegu Duška ;-)


Lesk a bída důchodové reformy

Návrh důchodové reformy je jen malým a zdaleka ne definitivním krokem k odvrácení penzijní krize. Bohužel vedlejším produktem přijatého řešení bude i zbytečné zvýraznění některých nespravedlivých rysů stávajícího systému.

Dnes je nárok na penzi dán striktními hranicemi. Musíte se dožít určitého věku a "mít odpracován" určitý počet let. Kdo pracuje déle nebo odejde do penze ve vyšším věku, tomu se důchod zvýší, ale ne příliš výrazně. Na tomto principu reforma nic nemění, jen všechny hranice posouvá dále.

Namísto 25 let jich bude třeba odpracovat 35. Důchodový věk se postupně prodlouží oproti dnešnímu stavu o 3 roky pro muže a 5 - 6 let pro ženy. Stejné to bude i s možností odejít do takzvaného předčasného důchodu.

Existuje ještě jedna cesta, jak důchodu dosáhnout: stačí mít odpracováno 15 let, ale pak si na důchod musíte počkat až do 65. I tyto hranice reforma posouvá na 20 a 70 let.

Příliš tvrdě potrestáni

Takto nastavené podmínky nedávají smysl. Srovnejme dva zaměstnance: jeden má odpracováno 35, druhý 34 roků. První bude moci čerpat standardní důchod od 65 let, zatímco druhý si na něj bude muset počkat do sedmdesátky.

Ještě hůře na tom bude ten, kdo "odpracuje" jen 19 let. Neuvidí ani korunu důchodu, i když zaplatí - bude-li vydělávat dnešní průměrnou mzdu - téměř půldruhého milionu na důchodovém pojištění.

Tak tvrdé penalizace za pouhý chybějící rok jsou přinejmenším nespravedlivé. A z ekonomického hlediska i neefektivní. Reforma přiměje lidi, pro které by dnes bylo optimální pracovat třeba 30 - 34 let, aby pracovali neefektivně dlouho. Jen aby vůbec dosáhli na skokově vyšší důchod. Naopak mnozí z těch, kteří by dnes pracovali třeba 25 - 26 let, se zřejmě rozhodnou pracovat ještě méně. Neboť jejich důchod bude tak jako tak nizoučký.

Změna kolonek neušetří
Popsaný problém je obsažen již v dnešním systému, ovšem navrhovaná reforma jej ještě zvýrazňuje. Dnes má průměrný důchodce odpracováno 40 let. Mohlo by se tedy zdát, že se jedná o marginální záležitost. Jenže současní senioři strávili většinu produktivního věku v komunistickém režimu, kdy doslova nemohli nepracovat. Dnes mají lidé mnohem rozmanitější pracovní kariéry. A díky tomu mnohem větší počet lidí nemusí dosáhnout povinné doby pojištění.

Například ženy, které se rozhodnou zůstat v domácnosti i po rodičovské dovolené. Nebo lidé, kteří stráví větší část kariéry v zahraničí, konkrétně v zemi, se kterou Česko nemá dohodu o uznávání nároků na důchod. Nebo také ti, kteří strávili dlouhé roky jako nezaměstnaní.

Rovněž vzroste počet lidí, kteří před dosažením důchodového věku již pracovat nechtějí, či se jim nedaří slušnou práci najít. Ti už dnes odcházejí do důchodu de facto, jen nejdříve využívají jiných sociálních dávek, než přejdou na oficiální penzi. Část výdajů se tak jen přesouvá do jiných kolonek.

Reforma má jasnou logiku: Penzijní systém směřuje do deficitu, neboť lidé čerpají důchody, aniž by dostatečně dlouho pracovali. Deficit snížíme tím, že je přimějeme, aby pracovali déle. Pokud možno všem naordinujeme alespoň 35 let práce. A potom jim dáme důchod, který, nebude sice závratný, ale řekněme slušný. Kdo nebude pracovat předpisových 35 let, má smůlu.

Trochu pokřivená logika

Toto direktivní řešení má ovšem svou alternativu. K ochotě pracovat déle by lidé měli být motivováni spíše pozitivně: za více práce vyšší důchod. Něco takového je však v současném systému přítomné jen slabě - důchod závisí jen velmi málo na tom, kolika penězi do systému zaměstnanec přispěl.

Takovou závislost lze nastavit i tak, aby byla fiskálně neutrální. Například pokud dva lidé vždy pobírali stejnou mzdu, odešli do důchodu ve stejném věku, ale první pracoval 30 a druhý 29 let, důchod druhého by měl být o 3,33 % nižší, neb na pojištění přispíval o 3,33 % méně let. Jenže podle dnešního vzorce je nižší jen zhruba o 1,2 %. Na druhém důchodci lidově řečeno stát prodělává. Řečeno přesněji, na jeho penzi doplácejí jiní.

Kdyby byl vzorec pro výpočet penzí fiskálně neutrální, otázka, zda lidé budou chodit do penze v 62 či 65 letech po 25 či 35 letech práce, by pro státní rozpočet přestala být relevantní. Rozhodnutí, jak dlouho pracovat, by se přesunulo z politických bojů tam, kam opravdu patří - k lidem samotným.

Namísto striktních hranic, které de facto určují, jak dlouho a do jakého věku máme pracovat, by bylo lepší nabídnou větší flexibilitu. Ať si každý pracuje jak dlouho chce, ale s plným vědomím, že ušetřený rok se v plné výši vrátí v nižší penzi. V konkrétních číslech to například znamená, že při odchodu do důchodu o rok dříve by penze měla být zhruba o 6 - 7 % nižší (což je mimochodem o něco více, než kolik představuje současná penalizace).

Výhoda pozdního sběru

Fiskálně neutrální systém by vyžadoval skutečnou reformu principů penzijního systému, ne jen úpravu několika parametrů. Nicméně i v rámci stávajícího vzorce lze odstranit ty největší neefektivnosti a nespravedlnosti. Penalizace za předčasný odchod do důchodu lze zvýšit (s tím ostatně reforma počítá, ale jen pro ty, kteří odejdou předčasně o 2 až 3 roky). Pak by paradoxně nebyl problém umožnit předčasný odchod do důchodu ještě dříve než dnes. Pokud si vláda myslí, že lidé by měli pracovat 35 let, nemusí hned odstřihnout od penze ty, kteří mají odpracováno jen o rok méně. Může jim prostě dávat penzi nižší.

Řada vyspělých zemí v posledních dvaceti letech provedla penzijní reformy s cílem podnítit lidi, aby pracovali déle. Vládní reforma jde stejným směrem, ale mohla být provedena efektivněji. A díky tomu z pohledu voličů i méně bolestně.

A když už mluvíme o voličích - posunutím důchodového věku se automaticky o pár procent zvýší důchody. Být politikem, neopomenul bych tuto příjemnější stránku reformy zmínit.

Libor Dušek
Autor přednáší na CERGE-EI, společném pracovišti Akademie věd a UK
Článek byl otištěn také 29.2.2008 v HNKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Nejlépe bude pracovat do smrti, a neodvádět žádné důchodové pojištění.
12. 03. 2008 | 12:57

Kamil napsal(a):

Naprostý souhlas, proč je nutné stále dělat z lidí poslušné stádo bez možnosti si vybrat a nebýt za to potrestán. Hezký den.
12. 03. 2008 | 13:07

neo napsal(a):

stačí zrušit povinné odvody a ať si každý spoří kolik chce. pak může jít do důchodu třeba ve 40ti.
12. 03. 2008 | 13:07

Stan napsal(a):

Taky mi není jasné, proč se do penzijního systému nezavede systém virtuálních účtů. Výše důchodu by byla závislá na délce placení, výši plateb a věku odchodu do důchodu. Každý rok přijde občanovi výpis z ČSSZ, kde bude mít napsáno, kolik má na virtuálním účtu, a na jaký důchod bude mít nárok, když se rozhodne odejít do důchodu. Rozhodnutí o okamžiku odchodu do důchodu stát ponechává na občanovi. Takhle to celé připomíná letadlo, všichni platí, ale kdy a kolik peněz dostanou zpátky, je ve hvězdách.
12. 03. 2008 | 13:44

tng napsal(a):

Neo: v jake forme chcete spolehlive uchovat sve nasporene bohatstvi ?
12. 03. 2008 | 13:45

neo napsal(a):

tng:

Zlato, nemovitosti, víno, obrazy, akcie, dluhopisy, fondy, pojištění.........

je na výběr
12. 03. 2008 | 13:49

tng napsal(a):

neo: klicove slovo bylo "spolehlive" - behem pristich 50 let se muze stat cokoliv
12. 03. 2008 | 13:58

bibiana27 napsal(a):

Moc se mi libi myslenka od Stan.
12. 03. 2008 | 13:59

neo napsal(a):

tng :

cokoli se může stát za půl roku nebo za 100 let... ale to je jedno...

když vím, že denně na silnicích umře hafo lidí, neznamená to, že nebudu jezdit autem.
12. 03. 2008 | 14:01

Bobš napsal(a):

Mne by jenom zajímalo, jak lidé budou pracovat do 65, když dnes mají problém sehnat práci po padesátce. Nemluvím ovšem o práci jako pomocný dělník, ale jako kvalifikovaný pracovník se středoškolským vzděláním, bydlící na severu Moravy.Už také vidím šedesátníky, se stejným pracovním tempem jako čtyřicátníci. Tak to po nich určitě pan zaměstnavatel bude chtít, přece nebude platit lenochy.Ono se to pánům ministrům lehce rozhoduje , když oni zavřou ústa a mají pracoviště uklizené.
12. 03. 2008 | 14:04

Amarook napsal(a):

to:neo

Investice do vina, haha! Uz te vidim jak si investicemi do vina setris na spokojeny duchod.
Kamarade, ja v Severni Americe ziju, ty ne. Opust predstavy naivniho gymnazisty a konecne se zajimej o to jak kapitalismus realne funguje. Precti si treba neco o Roberta Reicha a veci pak budes videt jinak.
12. 03. 2008 | 14:05

neo napsal(a):

Bobš:

kolik lidí si začne shánět práci před odchodem do důchodu? Já se domníval, že většina začíná někdy po škole.

65 letá hranice tu už byla a taktéž je ve státech EU běžná.
12. 03. 2008 | 14:06

neo napsal(a):

Amarook:

pako se projevilo. vytáhl jsi jen jednu z mnoha možností, proč? abys dokázal jak jsi trapnej?
12. 03. 2008 | 14:07

Yfča napsal(a):

Víte, co je smutné: že se místo odborného řešení způsobu reformy důchodového pojištění nakonec všechno změní na politikum a jednotlivé partaje se nebudou dohadovat o těchto naznačených problémech a řešit je ku prospěchu všech, ale budou se bít po hlavě kvůli jakýmsi svým pofiderním "ideám" a budou se snažit se navzájem převálcovat. Výsledek se dostaví v podobě nevyhovující nedomyšlené důchodové reformy, která nás a naše potomky jen poškodí.
12. 03. 2008 | 14:14

tng napsal(a):

Neo: ony ty ostatni moznosti nejsou o moc lepsi.
12. 03. 2008 | 14:14

Amarook napsal(a):

to: neo

Ale, ale, proc ty emoce? Chlapecek place, protoze jeho naivni predstavy o kapitalismu neobstoji v konfrontaci s realitou?
Vino jsem vytahl abych ti ukazal, kdyz chces argumentovat tak to musis delat inteligentne a ne hazet do fora baliky nesmyslu.
12. 03. 2008 | 14:17

neo napsal(a):

Amarook:

To není nesmysl. Ty volné peníze můžete investovat kam jen chcete... je to úplně jedno.

Pořád lepší investovat, než to vrážet státu, který Vám z toho vyplatí na důchod o 50% méně.
12. 03. 2008 | 14:27

tng napsal(a):

Neo: stat vyplati mene, ale s mensim rizikem. Investice do akcii vydelaji hodne, ale taky muzete prijit uplne o vsechno.
12. 03. 2008 | 14:28

neo napsal(a):

tng :

samozřejmě, ale riziko lze rozložit...

o 50% méně mi přijde docela dost hodně:)
12. 03. 2008 | 14:35

Amarook napsal(a):

to:neo

Ono to "jedno" uplne neni. Investice musi odpovidat toleranci k riziku dotycneho investora a jeho financnim planum.
Osobni poznamka: ja jsem opustil CR a usadil se za Velkou Louzi, protoze mi cesky "nanny state" uz lezl krkem.
12. 03. 2008 | 14:41

neo napsal(a):

Amarook: To ti nikdo nebere.

taky vůbec investovat nemusíš a klidně si spoř pod matraci.
12. 03. 2008 | 14:45

tng napsal(a):

Neo: riziko jde castecne rozlozit, ale nekdy prichazeji prilis velke krize na to, aby se clovek mohl na akcie spolehat. Mluvime tu o perspektive treba 50 let. Uvedomte si, jak vypadal svet pred 50, 100 lety. Behem teto doby klidne muze dojit k obrovskym krachum, valkam apod. Ekonomika jako celek se sice po case vzpamatuje a pojede dal (pokud ta valka nebude nuklearni), ale ty vase akcie budou fuc.

Tolik o akciich, dluhopisech, fondech. Vino a obrazy neberu vazne. Ma si tedy kazdy budouci duchodce zacit hromadit kupu zlata jako Strycek Skrblik, nebo si na hypoteku koupit druhy dum/byt ? Kdo na to ma? Kolik zbytecnych domu se postavi jen za ucelem uskladneni bohatstvi a jak nizka bude jejich cena ?
12. 03. 2008 | 14:54

neo napsal(a):

tng:

nikdy nedokážete určit, co se kdy semele. Ale uvědomte si fakt, že průběžný systém, tak jak je nastaven, je neudržitelný.

Já nechci jít do důchodu s tím, že jsem na svou penzi státu vrazil za 40 let 5 milionů a že dostanu 8000 nebo 10 000důchod
12. 03. 2008 | 15:01

Amarook napsal(a):

to: neo

Mam tady normalni individualni penzijni plan.
Hele, jestli chces seriozne pokecat o zivote za Velkou Louzi a pripadne inspiraci pro CR tak mi muzes poslat majla na amarook@centrum.cz. Mam jedno z nejlepsich MBA tak snad muze byt rozumna rec.
12. 03. 2008 | 15:18

Vímto napsal(a):

Pane Munichu, vy jste nepochopil základní princip našeho státu.
Ten zní: "Vše dělat tak, aby to bylo pohodlné pro úředníky, lidi ať si nakašlou. Rozum ať jde stranou."
A je to tak správně protože bez spokojených úředníků by stát neexistoval.
12. 03. 2008 | 15:18

tng napsal(a):

Neo: obavam se ze jsme v haji tak jako tak :)
12. 03. 2008 | 15:20

neo napsal(a):

Amarook: je lepší indiv. plán, nebo ten co je tady??:)
jo, nevadí Vám, že je v Americe přísná morálka? Taky se bojíte podržet dveře ženský?
12. 03. 2008 | 15:21

neo napsal(a):

tng: no tak to každopádně:)
12. 03. 2008 | 15:21

Amarook napsal(a):

to: neo

1)je lepší indiv. plán, nebo ten co je tady? - ja si sporim na duchod individualne. Btw, podle statisk 16% lidi v Severni Americe zemre pred dosazenim duchodoveho veku, dalsi zemrou kratce po jeho dosazeni. Z toho vyplyva, ze pro cca 20% lidi je duchodove sporeni zbytecne. Jenze jak to odhadnou predem?
2)nevadí Vám, že je v Americe přísná morálka? - jak se to vezme. Amerika je nejvetsim konzumentem porna a drog na svete.
3)Taky se bojíte podržet dveře ženský?- ne, proc? Bezne to delam. Zensky jsou rady, zvlaste kdyz maji plny ruce.
12. 03. 2008 | 15:30

tana napsal(a):

Článek je krásný, leč pokud nepřejdeme na euro, není o čem diskutovat.
Každý. komu byl jakýkoli důchod přiznán ví, že se skládá ze 2 částí, základu a součtu všech průběžných navýšení. Dnes je základ přiznaný např před 16. lety zanedbatelný, ale při % navyšování je základem výpočtu.
Pokud nebudeme vědět, dle jakého klíče se bude převádět Kč na Euro, je zbytečné uvažovat o jakýchkoli částkách, lhůtách a věku. Čím víc si naši politici "kreativnosti" zachovají, tím hůř pro nás.
12. 03. 2008 | 15:45

petr napsal(a):

neo mě pobavil s těma 5-ti miliony na důch poj. státu. On ani neví že jsou už na odvody stropy(takže může vydělat sebevíc),a takový rozumbrada si maluje jak výhodně investuje.Cha,cha:-))
12. 03. 2008 | 15:50

neo napsal(a):

petr:

stropy jsou ale mnohem výše Petře. Od 86 240 korun hrubého.
12. 03. 2008 | 15:59

Apeoffice napsal(a):

Jak znám a pozoruje Nea z debat, řekl bych, že má panelákový sklep zapráskaný drahým a nekvalitním vínem, pod postelí narvané obrazy budoucích umělců nakoupených za babku, kapesné proinvestované na burze a třepe se až dokončí maturu že půjde do důchodu a bude se nám vysmívat až se v pase zlomí.

Sorrry neo, ale ještě jsi sám neřekl, do čeho jsi tak skvěle investoval, že jsi za vodou, nebo to je vážně víno, obrazy a akcie?
Tyhle blbiny do vás hustí na škole, nebo kdo vás tak děsně vývojově poškodil?
12. 03. 2008 | 16:06

neo napsal(a):

Apeoffice:

neinvestuji:) není z čeho. ty peníze zatím povinně odvádím státu.
12. 03. 2008 | 16:08

Ročník 53 napsal(a):

Číst naivní slátaniny některých je přímo šílené. Můj dědeček měl velké úspory s dob kapitalismu. Přišel o ně v roce 1953.

Tatínek mé ženy šetřil cesý socializmus. O úspory přišel po roce 1990. Kdyby na soukromém spoření měly záležet důchody, tento národ by ve stáří umřel hladem.

Můj tatínek zase hodně investoval do piva. Umřel těsně před důchodem. Čert ví, zda to není nejlepší cesta pro stát. Takoví lidé by měli dostávat nějakou medaili za ekonomické zásluhy in memoriam.
12. 03. 2008 | 16:16

Apeoffice napsal(a):

neo:
proč platíš státu??? jsi blbý? investuj, když k tomu nabádáš, kážeš své sklepní víno a piješ vodu???? nekupuj ptákoviny a realizuj se, nikdo ti přeci nebrání a pokud ano je to tvá výmluva a lenost.... to ti řekne každý kdo se zabývá psychologií.

hele já jsem za vodou a v pohodě, nejsem ve vatě, ale chlámu se nad tím co se tu řeší, fakt. A proč ?, nejsem línej a nevymlouvám se že něco kvůli něčemu nejde, tak šup šup.
Akcie neberu, víno když mám hodím do sebe, obrazy maluji ... co chtít víc? Jo PS neprodávám kde komu po netu, tak se neptej :)))
12. 03. 2008 | 16:19

neo napsal(a):

Apeoffice: nechci být sprostý, ale jak mám investovat peníze, když mi je stát rovnou sebere?? poraď.

spoření na důchod přichází v úvahu až když bude zrušen povinný odvod.
12. 03. 2008 | 16:23

Apeoffice napsal(a):

hele neo, mě taky stát bere prachy a vůbec mne to nes**** re, no a tak ať si je vezme, mám se dobře i tak a to si šetřím na důchod, jsem pojištěný snad i proti pádu UFO, každý den si nekřesťansky užívám a nic mne netrápí...

Možná je to v pozitivním přístupu k životu???

Hele oni nám to neo stejně znárodní, ukradnou či co já vím, tváří tvář této alternativě, má vůbec něco smysl??
Nemá, nemá ani smysl se vztekat že nás systém okrádá, tak okrádej systém! Chytrému napověz .... hloupého trkni a komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí :o))) a ty se celkem vyznáš, tak chop příležitost za koule, nebo za cokoli co z ní vyčnívá a šup šup....
12. 03. 2008 | 16:33

neo napsal(a):

Apeoffice:

Aha, tak šťastný a veselý narozeniny. Moc to s tim chlastem ale nepřeháněj:))

btw: penzijko nebo živ. poj má dnes snad každý ne?
12. 03. 2008 | 16:36

Amarook napsal(a):

to: neo

Nikdo te prece nenuti zit v CR a odvadet nekrestanske penize statu. Zkus stesti jinde.
12. 03. 2008 | 16:41

Apeoffice napsal(a):

narozky budou až v létě a chlastat nechlastám a dokonce ani nehulím, jo mám to co má každý a jsem v pohodě, hele neo, štve Tě to??? Mám to co každý v týhle zemi, a jsem za vodou, mám se fajn, čekal jsi topné oleje ve sklepě a strýčka Vasila???
Ach jo to zklamání.

Do důchodu to mám za milion jestli víš co to znamená, nejsem žádnej zobák, ale mazák taky ne :o) Učím se, stále se učím a snažím se být soběstačný a nestěžuju si. Zkus to.
12. 03. 2008 | 16:47

Saliven napsal(a):

Tady diskuze je z mého pohledu nekonečně zábavná. Ten, kdo nikdy v USA nežil a nikdy neinvestoval velebí investování a zvyky z USA a ten, kdo investuje a žije v USA, tak nabádá k držení se při zemi. Dlouho jsem se tak nepobavil při středu teorie a praxe. :-))
12. 03. 2008 | 18:19

Saliven napsal(a):

neo napsal(a):
Apeoffice: nechci být sprostý, ale jak mám investovat peníze, když mi je stát rovnou sebere?? poraď.

<-- odpověď je velice jednoduchá - vycestuj do zahraničí, nejlépe do USA a tam se můžeš realizovat dle libosti. V tom ti přece nikdo nebrání, nebo ano?
12. 03. 2008 | 18:21

RUMcajs napsal(a):

Mladí ležáci, staří žebráci.
Holt, kdo chlastá a kouří, ten se důchodu nedožije.
12. 03. 2008 | 18:41

Tom napsal(a):

Neo a spol.
Pánové, ono to není černobílé. Oba extrémy systému (úplně státní/soukromí) mají rizika, nezanedbatelná.
Soukromý systém možnost znehodnocení (na druhou stranu, v Německu, Francii, VB, USA jste mohli spořit posledních 50 let bez rizika ztráty celé částky), státní to, že penze klesnou na příliš nízkou úroveň. Dnes je to 40% prům. mzdy, za několik desítek let by to při současných trendech bylo 25% (či tak nějak, David Marek to má ve své práci). Představte si, že místo 9000Kč máte jenom 5000Kč. A včíl mudruj, jak se říká u nás. Samozřejmě se lidé mohou připojistit, ale to neudělají hlavně ti, kteří mají nejmíň peněz a tedy to budou nejvíc potřebovat. A pak se budou právem ptát, proč jim stát nedá dost na žití.
Cesta je kombinovaný systém, který rozkládá rizika. Stát dává jistotu aspoň něčeho a fondy by daly zhodnocení jaké stát nedá.

A ještě poznámka k virtuálním účtům a podobným koncepcím:
Jakmile se zohlední to, kolik člověk za života přispěl, část lidí si hezky polepší ale samozřejmě si část lidí hezky pohorší! Náš důchodový systém je hodně rovnostářský. Chceme tu chudou část potopit hlouběji v době, kdy už s tím nebude moct nic udělat?
12. 03. 2008 | 19:24

Amarook napsal(a):

to: Saliven
Nejsem priznivcem prehnane opatrnosti, ale vzdy bude platit:" Investuj jen do toho cemu dobre rozumis."
Jsou i dalsi zeme jako Australie, NZ, Kanada, kam se da vystehovat celkem v pohode. Do NZ se asi nema cenu z CR vystehovavat z ciste ekonomickych duvodu. Kvalifikovany clovek tam vydela priblizne stejne, ale zeme je to krasna a ma sve kouzlo.
12. 03. 2008 | 19:29

pavla napsal(a):

Myslím, že by hodně lidí přivítalo neplatit odvody na důchod a šetřit si a ať si každý jde, kdy chce. Pokud vím, tak jsem o tom už nějakou zmínku slyšela. Ale odpověď byla negativní, protože nejde zajistit, aby si všichni lidi zodpovědně šetřili a pak by stejně zůstali státu na krku, protože prý by je nemohl nechat úplně bez financí. Asi by opravdu přibylo žebráků a bezdomovců - ikdyž opět vlastní vinou.
12. 03. 2008 | 20:35

Karel napsal(a):

neo
A proč neivestovat do lihovin?
12. 03. 2008 | 20:51

Saliven napsal(a):

Amarook:
Máte recht. Ale ono se také snadno kecá o investování, když v tom člověk nemá prachy. :-)

Dnes už jsou možnosti na cestování poměrně bohaté, kdo opravdu chce a má na to, tak se dostane prakticky všude.
12. 03. 2008 | 20:53

Amarook napsal(a):

Nejlepsi je nejaky kombinovany zpusob. Vsichni lide si nikdy sporit nebudou. Napr. Kanada ma vyborny system danove zvyhodneneho penzijniho sporeni. Je realita je takova, ze si spori jen tretina lidi a prumerna rocni investice odpovida desetine prumerneho platu. Asi jako kdyby v Cechach nekdo dal 2 200 Kc rocne na penzijni pripojisteni. Zbyle dve tretiny Kanadanu si radeji koupi plazmove televize, bytelna SUV se kterymi jezdi pouze do supermarketu a podobne.
12. 03. 2008 | 21:02

Amarook napsal(a):

Nejlepsi je nejaky kombinovany zpusob. Vsichni lide si nikdy sporit nebudou. Napr. Kanada ma vyborny system danove zvyhodneneho penzijniho sporeni. Je realita je takova, ze si spori jen tretina lidi a prumerna rocni investice odpovida desetine prumerneho platu. Asi jako kdyby v Cechach nekdo dal 2 200 Kc rocne na penzijni pripojisteni. Zbyle dve tretiny Kanadanu si radeji koupi plazmove televize, bytelna SUV se kterymi jezdi pouze do supermarketu a podobne.
12. 03. 2008 | 21:03

vlk napsal(a):

Článek pomíjí jednu zajímavou myšlenku, která, prý ve vládním návrhu je- totiž možnost dokoupit si chybějící léta pojištění. COž řeší problém těch, kteří zůstanou těsně před branami. Osobně bych to orzšířil ina možnost,dokoupit si to sníženým důchodem.

Jinak mne fascinuje neo a spol. Tedy , fascinovali by mne,kdybychje neznal.

Dokonalý blábol - nechť se nic neplatí a každý si šetří sám!
Zřejmě neo, pavla a další podobní touží zcela určitě po tom, aby všude vznikaly totálně chudinské čtvrti, kam se bude bát vstoupit policie i za bílého dne.
Jestliže je průměrná hrubá mzda v republice 21 litrů a jestliže ji dvě třetiny a v regionech řádově 3/4 pracujících neosahují, pak by mi měl někdo vysvětlit, jak se z toho dá uspořit na důchod. Povinné spoření srážkou z platu a povinný příspěvek zamětsnavatele totiž chrání, asi tak 60% popiulace , aby neuplo do naprosté bídy.

A neo a další ultras si budou msuet prožít pár krachů globálních fondů, typu pádu penzijního fondu Enronu, aby pochopili, oč , že běží.
12. 03. 2008 | 21:08

kritik napsal(a):

já jenom nechápu jak se to bude řešit za pár let? to se to posune o dalších pět let? to jsem fakt zvědav jak někteří lidé budou v 70ti letech řídit autobusy, skákat po lešení nebo nosit bedny ve skladu Kauflandu nebo jak vám třesoucí se rukou bude doktor operovat srdce
12. 03. 2008 | 21:16

Saliven napsal(a):

kritik:
Pak už se to bude řešit jen jedním způsobem - snižováním penzí. Ledaže by se začalo s jedinou skutečnou penzijní reformou - zvýšit porodnost.
12. 03. 2008 | 21:23

pavla napsal(a):

vlk: ty čtvrti, kam se bojí vstoupit normální člověk i policista i za bílého dne, jsou snad i dnes. Navíc nikdo netouží po dalších, jak píšete. A z čeho si tedy ted šetří na důchod, když platí soc.pojištění? To, co platí teď, by si zrovna tak šetřili sami - ti, co by byli zodpovědní. Tak si vy chytrý spočítejte, kolik za život odvedete a kolik v tom důchodu vyčerpáte. Pokud si budu od mládí šetřit i malou částku, tak si do důchodu určitě našetřím víc, než mi dá stát. Navíc pokud se důchodu nedožiju, tak z něho nikdo nic nemá. Tak by měla aspoň pozůstalá rodina. A ti, co dnes nepracují, tak za ně tak jak tak platí dnes stát i na ten důchod. Pak by jim třeba nějakou částkou mohl v důchodu taky přispívat. Ale proč má mít cikán, který celý život o práci nezavadil, důchod nebo jakýkoliv jiný příspěvek stejný jako ten, kdo dělal, ale vydělal si třeba málo? Nebo myslíte, že nic nedostávají? Ať přispívají lidem, kteří si to zaslouží a kteří nemůžou dělat z vážných důvodů. A jestli je vám líto nefachčenků, jak je podporujte sám. A co se týká mně, doufám, že na hubu nepadnu. Nadělala jsem se za celý život dost a na důchod si šetřím životním pojištěním. Mimoto mám slušně vychovaných dost dětí, kteří mě na tu hubu padnout nenechají.
12. 03. 2008 | 21:32

bobr napsal(a):

Byť je ve vyspělých ekonomikách na západě hranice odchodu do důchodu vyšší než u nás, jsou tam kategorie pracovníků, kde je hranice nižší.
Návrh, který byl dnes v prvním čtení předložen o žádné podobné kategorizaci nehovoří. Znamená to, že např. pro horníky je stejná hranice 65 let. To je ovšem naprostý nesmysl. Horníci v rubání se této hranice v průměru ani nedožijí, převážně silikóza je vyřadí z práce předčasně. Naproti tomu nějaký "inkoust" na ministerstvu může bez problému "smrdět" v kanceláři třeba do 70, pokud udrží pero a moč.
12. 03. 2008 | 21:33

Karel napsal(a):

Pro Amarook.
Důchodové pojištění není běžná investice. Když se nevydaří, už na stará kolena nic nenapravíš.
Když žiješ za Louží, napiš třeba podrobněji jak to je s používáním zákona, kdy penzijní fond může být použit pro záchranu podniku před krachem. A jak často se to zneužívá. -Jistě jsi tam slyšel o nikoliv výjimečném vykrádání, pardon tunelování, penzijních fondů. Nebo o tom, že deficit penzijních fondů hrozivě roste a některé fondy penze důchodcům vyplácejí, ale ti mladší pracovníci už nedostanou nic.
Ale úplně podstatné je to jak chceš bezpečné ochránit, jakými investicemi, prostředky třeba 30 let. Stačí se podívat, co se cyklicky děje s akciemi v době kratší a co se teď navíc děje s dolarem. To pak i dlouhodobé vládní úpisy jsou , v papírové podobě, tak na tapetování dobré.
12. 03. 2008 | 21:44

jarpor napsal(a):

Pavla

Vzala jste jste to "zvostra" ale z dobrého konce, z pravdivého konce.

bobr

Nejsem si jist, ale domnívám se, že již dnes z jiného předpisu vyplývá, že horník může fárat jen X let. Takže pokud tomu tak je, předložený návrh na tom nic nezmění.
Hezký večer
12. 03. 2008 | 21:46

pavla napsal(a):

Jo, Salivene, jedina možnost je zvýšit porodnost. Ale ne tak, že někteří budou mít děti jen kvůli porodnému a nikdo z nich nebude nikdy dělat. To budeme pak opravdu dělat do 7O. A práce je. Pořád čtu, kolik se shání jen číšníků, servírek, zámečníků ap. Jediné, co tito lidi - hlavně v pohostinství udělají, že vám za pár dní zdrhnou s tržbou.A pokud se pořád chceme přibližovat západní Evropě, tak si budeme muset zvyknout taky na to, že do práce se jinde dojíždí mnoho desítek, ba i stovky kilometrů. U nás kolikrát lidi nejsou ochotní jet km 2O. Tak co chcete.
12. 03. 2008 | 21:47

vlk napsal(a):

pavla
pokud budou aplikovány nápady, které tu prezentujete, bude těch čtvrtí daleko víc. dočkáte se.
Vtip je v právě ve skutečbnosti, že teĎ je KAŽDÝ nucen si na důchod spořit prostřednictvím státního systému.
NA důchod odvádíme,myslím 9% ze superhrubé. Což je řádově 2,5 litru. Z průměrné mzdy.
u 666 % lidí je to podstatně méně. tipuji medián někde kolem 1500 měsíčně.
A bavíme se o době 35 let. Kdy lidé procházejí různými tvrdými situacemi. Pokud by se to nechalo, a´t si každý spoří sám, myslím, že by to pro takových 80% lidí skončilo totálním debaklem. Že by prostě neměli nic. Viz nemoci, ztráta zaměstnání, neschopnost spořit, půjčky, tíživá situace v rodině, podvody a vím já co ještě.
Jinak já mám spočítáno,kolik odvedu. A a kolik dostanu. Ale tahle početní úloha bud ezajímavá hlavně pro vás.Je vidět, že jste siještě tuprácinedala. A zjistíte zajímavá čísla.
A oháněrt se tím, že se někdo penze nedožije? Někdo jiný zase nepotřebuje dálnice, protože nejezdí autem. Nebonepotřebuje protipovodňovou hráz v Praze, protože bydlí na Šumavě. A také na to přispívá z daní.
Zrovna tak jako jiný platí zdravotní pojištění do 45 let.V životě nebyl u doktora a pak má bouračku a je na místě mrtev. Topby rodině také mělivracet jeho zdravotní?
Pokdu jde o nefachčenky- četla jste vůbec ten původní článek? Zřejmě ne. Jinak byste nemohla napsat ty nesmysly, co jste vyplodila.
Zjistíte, že musíte přispívat do pojistného systémuPĚTATŘICET LET! A pokud se budete iinformovat o náhradních dobách, tak nezaměstnanost v nich uvedena není.
Noa pokud máte našetřeno z penzijního připojištění na stáří, pak je mi vás docela líto. Tedy pokud náhoudou do penzijňáku nelijete alespoň 100 ročně. Pokud jedete na průměrnou úložku, která je něco nad 500 Kč, tak si zkuste spočítat, kolik že to bude. A vydělte si tu sumu alepoň 15 tisíci.Což je velmi opatrný průměrný náklad na měsíční provoz domácnosti se započteníminflacetakna příštíchsedumlet. Schválně - co vámvyjde.Víte, já tyhle výpočty mám už dost dávno za sebou.Čeká vás řada překvapení. Řekl bych.
12. 03. 2008 | 21:48

tng napsal(a):

vlk: i u privatniho duchodoveho sporeni by mohla existovat solidarita tzn. bohatsi by prispivali chudsim. Spis se bojim tech krachu.
12. 03. 2008 | 21:49

pavla napsal(a):

No a navíc, když se bojíme o naše úspory a nevěříme našim bankám, tak až budeme mít euro, nic nám nebrání, abychom si ukládali v zahraničí. Nebudeme muset mít strach z pádu kursu, ani z tunelování.
12. 03. 2008 | 21:53

vlk napsal(a):

tng
zajímavý nápad! U privátního pojištění princip solidarity! Bez urážky - pro mne vtip dne.

A pokud jde o soukromé penzijní systémy. Nejéle fungují v Severní Americe. Zkuste se informovat o tom, kolik už jich zkrachovalo.Například.
Nebo si přečtěte, v příspěvku někoho z Kanady, jak to chodí tam.

Přidejte si k tomu inflaci.

A také to, že v Evropě jsme v podstatě šedesát let bez války- historicky nejdelší období míru na kontinentě. Normální stav je takový, že nějaká válka asi tak co 3 1/2 roku..A v tomhlese chcete spolehnout na sooukromý sektor? Má ty svatá prostoto.Bismarckbyl geniálníní. A geniální byl i jeho nápad s průběžným financováním.Než začal být problém s demografickou degresí.Kdyby měla každá rodina 2 1/2 dítěte, nebyl by se systémem žádný problém.
Krásný příkald, k čemu vede sobectví a touha užívat si bez závazků.
12. 03. 2008 | 22:00

Ex - pert napsal(a):

To Kritik"

Konečně někdo načal problém z toho pravého soudku. Již bylo zmíněné, že jinak se pracovalo za socializmu (kdy musel pracovat každý a řekl bych mnohem intenzivněji než dnes), zatímco v současnosti, vzhledem k pokroku ve vědě a technologiích se člověk už tolik nenadře (tedy až na vyjímky). Takový sales manager asi nebude v 65 letech strhaný jako šroub ve srovnání na příklad s řidičem kamionu (jestli ještě v tomto věku do kamionu vůbec vyleze).Ten je vytřepaný jako partyzánka, ale i záda v haj...u a revma atd. No a když půjde do důchodu, tak už aby měl objednané sanatorium, nebo ještě lépe domov pro nemohoucí. Tak ti si toho důchodu užijou, jen co je pravda. Dle mýho, měly by se vytvořit profesní kategorie podle druhu námahy, zdravotních následků,obtížnosti, časové závislosti, nervové náročnosti a pod., nastavit podle toho podmínky k odchodu do důchodu. I za cenu, že čím dříve by s ohledem na vykonávanou profesi šel do důchodu, že by si připlácel na rozdíl od běžné kancelářské myši. Ta by mohla jít klidně v 7O a ještě může hrát závodně fotbal. Ti panáci ve vládě sice vycházejí z předešlých let, ale vybíají jen to, co se jim hodí. Ty rozhodující, především zdravotní faktory jako by pro ně ani neexistovali. Taky, proč by to dělali, mají jiné starosti, že jo, pánové, kašlete na to, jde se na golf, ať to stihnem, než nám padne. Tak čau.
12. 03. 2008 | 22:00

vlk napsal(a):

pavlo

vy jste prostě kouzelná! Nevěříme našim bankám?
Kterým našim? Místní Societe Generale? Nebo místní KBC? Nebo místní Erste? Nebo místní Raiffeisen? Nebo místní GE? Nebo místní ING? Nebo místní CITICorp?
Milá zlatá, v českých rukách je dnes jedna jediná banka . PPF bank. Tam máte sotva svoje peníze. Když pominu J +T bank,jsou všechny ostatní banky dcerynebo pobočkami velkých mezinárodních bank.
Mno a pokud stejně chcete pro jistotu do zahraniční banky - žádný problém.Stačí vyjet za hranice. Korunová konta vede dneska každá slušná banka.Takže ani na Euro čekat nemusíte. A devizový zákon už vás nijak neomezuje. Prostě jste finanční realitou nedotčena.
12. 03. 2008 | 22:04

pavla napsal(a):

vlk: platím si daleko víc,neplatím penzijní připojištění,ale životní pojištění, takže budu mít snad dost. Pokud bych si k tomu ukládala do jiných investic ještě to, co odvádím, tak určitě chudobou neumřu. A pokud vím, v článku bylo napsáno, že stejně lidi většinou pracují už teď 4O let. A těm chudším ráda přispěju, dělám to celý život, abyste se nepletl. Kolik jste pro ty chudé udělal vy? A klidně budu na tento účel přispívat dál. Ale pouze těm, kteří to opravdu potřebují. Jo a vy snad budete mít důchod 15 tisíc? Nebo kolik lidí ho teďmá? Jiné východisko asi není, než zvýšit roky pro možnost odchodu do důchodu, nebo jim poraďte sám. Nebude mít na nás kdo dělat.
12. 03. 2008 | 22:06

tng napsal(a):

vlk: samozrejme ze by to bylo opet nedobrovolne - stat by sebral z platu urcite procento jako dnes, a pripsal ho na individualni duchodove ucty, s tim ze by tam existoval urcity transfer od bohatsich k chudsim.

To o spolehlivosti fondu bylo taky na me ? Prectete si co jsem napsal v 14:54:44
12. 03. 2008 | 22:07

Saliven napsal(a):

pavla:
No to opravdu nemůžete čekat, že člověk projezdí 1000 korun kvůli 10tisícovkám brutto. Kvůli 80000 na západě klidně 5000 projezdíte, to je pochopitelné.
12. 03. 2008 | 22:09

pavla napsal(a):

Já jsem psala o eurech uložených v zahraničí. Ne o korunách. A že by krachovaly a tunelovaly všechny banky v zahraničí? Kam si teda ti lidi dávají peníze - cizinci? Že by je tam taky okrádali? Tak v tom případě si musíte uložit peníze pouze do nemovitostí, ty na ceně asi neztratí.
12. 03. 2008 | 22:10

Saliven napsal(a):

vlk:
Geniální Bismarckům plán má jen jeden zádrhel - trošku zakolísal mezigenerační solidaritou.
12. 03. 2008 | 22:12

pavla napsal(a):

Saliven: Ony neexistují převody mezi bankami i mezinárodně? O tom teda nevím. Takže jezdit určitě nemusím a neprojezdím.
12. 03. 2008 | 22:13

Saliven napsal(a):

pavla:
Ono se ani nemusí tunelovat, aby měly banky problémy - podívejte se na současnou krizi. Banky už na ní profrčely nějakých 120 miliard USD, k tomu FED a další centrální banky budou sanovat finační sektor a ekonomiky nějakými 200 miliardami, možná více.
12. 03. 2008 | 22:13

tng napsal(a):

Pavla: mam dojem ze jedna britska banka zrovna nedavno diky subprime hypotekam zkrachovala a jine k tomu nemely zas az tak daleko ... stat se muze buhvi co a nemuzeme svoji kratkodobou zkusenost jednoduse extrapolovat na 60 let dopredu
12. 03. 2008 | 22:14

Saliven napsal(a):

pavla:
Nemusíte a neprojezdíte, potom si ale stěžujete sama na sebe. Moje reakce byla na to vaše odmítání ježdění za prací.
12. 03. 2008 | 22:14

Saliven napsal(a):

Finační sektor mi skutečně pije krev. Dokud se daří a ekonomiky rostou, tak bankéři a investoři tloustnou a když je problém, musí přispěchat centrální banka a zacálovat to z peněz daňových poplatníků. Krásné skeče na toto téma nedávno zveřejnil na svém blogu tuším pan Sedláček. V otázkách finančního zabezpečení věřím jenom státu a to ještě jen občas.
12. 03. 2008 | 22:17

vlk napsal(a):

pavlo

víte jsou témata, která člověku prostě nesednou.
Eura v zahraničí simůžete uložit také. Což bych vám vřele neradil.
A nemovitosti?jako absolutní sicht? Nechte se informovat o likviditě současného nemovitostního trhu ve Spojených státech.... A buďte si jistá, že něco podobného přijde časemi k nám. Otázka je kdy. A že byste dokázala investovat do bytu Hradčanském náměstí nebo baráku v Nerudovce pochybuji.. Ty cenu neztratí.
12. 03. 2008 | 22:20

Saliven napsal(a):

pavla:
A mimochodem, když jsme u těch mezinárodních bankovních převodů - než převést třeba 10tisíc euro do Německa z české banky, tak se vyplatí tam dojet osobně :-))
12. 03. 2008 | 22:20

vlk napsal(a):

Saliven

ano. Napsal jsem to-viz demografická degrese...
12. 03. 2008 | 22:22

vlk napsal(a):

tng

takže ne soukromý, ale státní fond?
Ale to tu máme. Netřeba mnic vymýšlet...

Saliven
Příteli, s tím převodem do Německa nemáš pravdu.
Pokud jde o Eura.Viz poslední aplikace směrnice EU.
A i u korun se to už dá pořídit za snesitelné prachy,.Jen musíš vědět jak. Až to budeš potřebovat, poradím..Dejvědět.
12. 03. 2008 | 22:25

Saliven napsal(a):

vlk:
To mě zajímá, nemáš na to nějakej odkaz? Díky.
12. 03. 2008 | 22:28

vlk napsal(a):

zkus dát třeba do vyhledavače heslo pay pal. Už jsou činní také v ČR. To je hodně dobré.

Ajinak si skoč do spořky a zeptej s ejich na uroplatby. Jestlimne paměť neklame,než jsme odjel na dovču, vykřikovali něco o otm, že to zavedli a mají na to nějaký speciální tarif. No a kdybys opravdu a le opravdu nepochodil.....tak příště.
12. 03. 2008 | 22:32

tng napsal(a):

vlk: dnes mame statni prubezny, ne statni sporici. Ani by statni byt nemusel, stat by mohl nejake penize vybrat na specialni dani (% ze mzdy) a ty pak rovnomerne rozdelit mezi obcany. Nad touto socialistickou slozkou by si jeste kazdy mohl navic sporit kolik by chtel. No a pak uz jen zbyva vyresit, kam ty penize spolehlive ulozit ;)
12. 03. 2008 | 22:33

Saliven napsal(a):

vlk:
Jo pay pal, tak to vím. Používám to na eBay. Já myslel klasicky přes banky. Ty jejich převodní poplatky, to je masakr.
12. 03. 2008 | 22:34

Saliven napsal(a):

vlk+tng:
A co si myslíte pánové o tom, kdyby děti spořili třeba 2 procenta z platu svým rodičům na penzi?
12. 03. 2008 | 22:35

Saliven napsal(a):

oops..spořily (děti).
12. 03. 2008 | 22:35

pavla napsal(a):

vlk, saliven: tak naráz určitě nikam převádět nikdo 1O tisíc euro nebude, a co mám zkušenosti, tak to zdaleka není tak hrozné. Nevím, jak jsou na tom nemovitosti v USA, ale tady zatím celá desetiletí ceny rostou. Nebo mě chcete přesvědčit o opaku? A pochybuji, že by nějak závratně ztratily na ceně i v budoucnu.
12. 03. 2008 | 22:37

tng napsal(a):

Pavla: prave ze v USA taky dlouha leta rostly do neprirozenych vysin a ted dochazi k radikalni "korekci" smerme dolu.
12. 03. 2008 | 22:42

Saliven napsal(a):

pavla:
Až se plně deregulují nájmy, tak bude situace trochu jiná, potom už budou růst jen některé nemovitosti. Stejně tak se může měnit situace ve chvíli, kdy se začnou měnit ceny energií. Ne každý třeba bude mít na to, aby předělal plynové topení na elektrické. Třeba. Každopádně nemovitost vám může opticky cenově růst, ale až budete v ouzkejch, tak jí za tržní cenu třeba neprodáte, to už záleží třeba na místě.
12. 03. 2008 | 22:44

StandaT napsal(a):

Penze by měly nechat místo pro mezigenerační solidaritu uvnitř rodiny a pro iniciativu a zodpovědnost během produktivního života. Nevěřím tomu, že by stát měl na to, aby zajistil potřeby seniorů v plné výši, i když provede reformu. Nemyslím si ani, že by se o to měl vůbec snažit. Jedině (relativně) nízké penze budou motivavat lidi, aby se zodpovědně připravili na své vlastní stáří.
12. 03. 2008 | 22:51

tng napsal(a):

Saliven: trochu se bojim aby pak rodice na deti nevyvijeli obrovsky tlak aby "z nich neco bylo". Vseho moc skodi. Nemluve o tom ze ne kazdy senior se muze spolehat na deti.
12. 03. 2008 | 22:51

pavla napsal(a):

saliven: s tím dojížděním jste mě asi nepochopil. Myslela jsem dojíždění za prací tady, prostě z míst, kde je málo práce tam, kde lidi hledají. Nikoliv do zahraničí. Jen jsem tím chtěla říci, že pro nás je problém dojíždět i 2O km, tak potom nemůžeme naříkat, že není práce.Většina lidí byla zvyklá mít práci v místě bydliště, dnes je bohužel jiná doba a musíme se přizpůsobit, pokud nechceme zůstat nezaměstnaní.
12. 03. 2008 | 22:51

Saliven napsal(a):

pavla:
Já jsem vás pochopil, vy jste nepochopila mě. Za 10tku vám prostě nikdo dojíždět nebude a o tom to je. Můj soused dojíždí 150 km do Prahy a proč? Protože bere 100 měsíčně.
12. 03. 2008 | 22:53

Saliven napsal(a):

StandaT:
Otázka je, kolik lidí se bude zodpovědně připravovat. Kdo se potom bude koukat na důchodce hynoucí hlady?
12. 03. 2008 | 22:53

Saliven napsal(a):

tng:
Jen si představte, jak naše nejmenovaná menšina vyvíjí tlak na děti, aby z nich něco bylo. To by snad byl ráj na Zemi :-)))
12. 03. 2008 | 22:55

StandaT napsal(a):

Salivene, relativně malý důchod nenechá nikoho hynout hlady. Lidi fungují podle pravidla "hloupý kdo dává, hloupější, kdo nebere". Jakmile uvidí, že se nedává, budou se snažit. A naopak. Ostatně to dnes dnes vidíme u sociálních dávek a u nemocenské. A taky v návštěvnosti u obvoďáků - člověk by neřekl, jak pouhých 30 kč změní chování lidí.
12. 03. 2008 | 23:00

Saliven napsal(a):

StandaT:
A na úvěrech vidíme přesný opak.
12. 03. 2008 | 23:02

tng napsal(a):

Saliven: ja si dovedu velmi dobre predstavit, jak je tlaci aby z nich "neco" bylo, ale nebudu rikat co, nebylo by to politicky korektni ;) snad jen ze raj na zemi by to nebyl ;)
12. 03. 2008 | 23:02

tng napsal(a):

StandaT: hodne lidi se bude snazit, ale hodne lidi dopadne spatne, dokonce i tech snazivych
12. 03. 2008 | 23:06

pavla napsal(a):

Myslím, že p.Standa má dobrý názor. Je důležité vychovávat děti tak, aby se o rodiče v případě potřeby mohly postarat. Jasně, že to vždy nejde. Ale už se někdo pozastavil nad tím, proč je u nás v domovech důchodců tolik seniorů, kteří mají své potomky, ale ti mnohdy jen přijdou a vytáhnou z těch chudáků i to málo, co jim zbylo. Ne každý má možnost si rodiče nastěhovat do bytu. Ale každý ze zkušeností víme, kolik lidí se jich takto "zbavilo", aby získali jejich byt, dům ap. Myslím, že nikdy dříve nebyl problém staré rodiče dochovat. A pokud by to tak bylo i dnes, tak každému důchodci by důchod musel stačit. Ale hlavně je to hodně ve výchově, pokud budeme děti vychovávat k sobectví, tak se ho i na stáří dočkáme.
Pane vlk, saliven, klidně si o mně můžete myslet, že jsem debil, co ničemu nerozumí, Nevyjadřuji se tady odbornými názvy, ale dívám se na vše jak normální člověk. Stejně ty diskuse jsou jen na pobavení, protože my určitě nic nezměníme. Ale kdyby vám tady moje kecy moc vadily, klidně toho můžu nechat, protože pak čas naháním po nocích. Takže stačí říct.
12. 03. 2008 | 23:07

Saliven napsal(a):

pavla: Nechápu hysterický tón závěru vašeho příspěvku. Tolik důchodců je v domovech proto, že lidi už dneska nemají čas se o ně starat a také proto, že se oproti dřívějšku dožívají v průměru delšího věku.
12. 03. 2008 | 23:14

pavla napsal(a):

Pane Salivene, myslíte, že pokud nějaký podnik má zájem někoho zaměstnat a nemůže sehnat nikoho z okolí, že by nebyl schopen přidat nějakou stovku na dojíždění třeba i 5O km? Já nevím, možná to vidím růžově,ale já bych se tak jako podnikatel teda chovala.
12. 03. 2008 | 23:15

pavla napsal(a):

Saliven. V tom, že lidi nemají čas se starat o důchodce, Vám musím oponovat. V zahraničí lidé pracují díky větším poledním přestávkám mnohdy dýl jako u nás a odbornůíci tvrdí, že nikde tolik důchodců v domovech nežije. Něco jiného je, pokud je čllověk ležák a musí mít celodenní péči. To si opravdu každý nemůže dovolit zůstat doma. Ale jinak ne. Dřív lidé dělali celé dny, měli hospodářství, těžkou práci a o rodiče se postarat dokázali. Je to v lidech a každý není ochoten si odpustit určité pohodlí. Je to starost, ale rodiče se kvůli nám taky vzdali pohodlí, tak proč jim to nevrátit. A že se dožívají vyššího věku, vždyť to můžeme být rádi.
12. 03. 2008 | 23:22

tng napsal(a):

Btw uplne stejny problem jako s prubeznym duchodovym systemem je ve zdravotnictvi - tam taky mladi&zdravi prubezne a solidarne plati na stare&nemocne a diky starnutim populace bude pece horsi a horsi. Clovek by si vlasne mel vedle duchodu sporit i na zdravotni peci. Doufejme ze za nekolik desitek let bude ekonomika i medicina mnohem efektivnejsi nez dnes, jinak nam zbyde leda euthanasie ;)
12. 03. 2008 | 23:23

StandaT napsal(a):

Salivene, není to tak. Většina seniorů odchází do DD plně samostatná a nevyžadují žádnou péči. To množství odložených seniorů je důsledkem hypertrofovaného sociálního státu.
12. 03. 2008 | 23:24

Amarook napsal(a):

Karel:
1) Nepsal jsem o duchodovem pojisteni, ale duchodovem sporeni. Neinvestuji do penzijnich fondu, ale do osobniho duchodoveho sporeni. To je rozdil.
2) O tom zakonu nevim a ani mne nezajima. Nejsem pravnik.
3) Na dobu 30 let nelze ochranit nic. I ja muzu zitra umrit. Narodit se je proste riziko.
4) S dolarem se nedeje nic tragickeho, jen koruna posila coz je asi dobre. Benzin tady podrazil, burgery stoji stale stejne.
13. 03. 2008 | 00:20

Apeoffice napsal(a):

to Pavla:

dříve lidí více pracovali na polích ... jak píšete a také dříve umírali a také nebyly domovy důchodců, ale výminky, lidé neměli kam tak moc odejít, protože když měli půdu tak tu si na záda nedali a tak si vymínili místo na dožití u sebe doma. Nebudu si nic nalhávat, ale ideální to určitě nebylo, pokud se v rodině projevovaly neshody tak to stáří ač krátké muselo být bouřlivé.

No a potom se změnilo vše, přístup k půdě, styl života, nároky na jedince a myslím že víte co mám na mysli. Dříve rodina žila na poli a žila z pole, pak začala žít v továrnách, bytech, už nemohla žít pospolu, začala žít jinak. Stát který dříve bral muže do vojska a peníze z půdy, začal teď potřebovat lidi ve výrobě ... ale to je na dlouho a komu není shůry v apatyce nekoupí.

Podívejte ještě připomínka k tomu aby si každý sám šetřil na důchod, jak ty lidi donutíte? Když mnohé nezajímá nic než přítomnost, zábava a tak? To myslíte že až vyhyne jedna dvě generace pro výstrahu ostatním, že se to změní? Mnoho lidí se zadlužuje nesmyslnými lákavými půjčkami a jdou ke dnu, dobrých 80% obyvatel bude lajdat tohle spoření, budou odkládat platbu do kasičky, budou z kasičky vybírat .... budou žít ne čekat na stáří a až to přijde, tak chudí a nemocní s nataženou rukou budou běhat a volat fuj! jaký hnus že nám nikdo nepomůže!

Šetřit si pod polštář fajn, ale jak k tomu donutíme ty lidi? kardinální otázka, kterou nejste schopna odpovědět a já také ne. nápad by byl, co udělat trestným činem to, že si nespoříte na důchod?

A dojíždět pro 10.000,- čistého měsíčně nebudu nikam, protože to nemá smysl, otevřete oči. Vemte si, že lístek tam a zpět je busem 40,- z toho počítejme, že tento měsíc má 20 prac dní to je 800,- jízdné, po slevě tak 700,- když se koupí měsíční. takže už mám za tento měsíc 9.300,- plus ztracený čas 1 - 1,5 hodiny denně, o který nemohu vyzvednou dítě dříve ze školy, školky. Z toho nájem 1+1 v okrajové místní části 4.300 takže mám 5.000. Teď zaplaťme stravu dítěti cca 300,- Zústatek je 4.700,- mínus půjčky aby si člověk před pěti lety mohl ten podnájem sehnat 2.200,- Zbývá 2.500,- mínus stavební spoření, zdravotní pojištění sebe a dítka 1.500,- je tu 1.000,- na jídlo měsíčně!!!!!!

Budu dojíždět proč ne, ale s tím, že až poplatím vše co mám tak mi těch 10.000 zbyde čistého.

Díky Bohu beru o něco víc a nemusím dojíždět, tak mi zbyte těch peněz tak 5.000,- na oblečení jídlo, výdaje do školy. Mít prachy navíc, asi bych je nestrkal na důchod...
13. 03. 2008 | 07:53

pavla napsal(a):

Apeoficce:Dřív to samozřejmě nebylo ideální, když lidé žili na výminku, byly tu generační problémy jako dnes. Ale vždyt to vidíte kolem sebe, že lidé by se o rodiče mohli starat, ale kvůli pohodlí to neudělají. Pokud ten důchodce bydlí i ve svém bytě, není takový problém se o něj postarat, když už si ho nemůžu vzít k sobě. Něco jiného je to v případě ležících. Ale jak říkám, zeptejte se důchodců, žijících v domovech, co říkají na své potomky, jak s něma naložili. V mnoha případech to je kvůli jejich bytu. Starám se o svou 95 letou babičku,mám ji doma, nás je taky moc, není to žádný med.Můžu vám říct, že za ty roky mě její chování stálo více nervů než mých všech 5 dětí dohromady. A do domova bych ji nikdy nedala, protože vím, že by to byl její konec. Taky mě péče stojí pohodlí, čas.
Co se týká dojíždění do zaměstnání, tak jsem se zmínila o tom, že pokud má zaměstnavatel zájem někoho zaměstnat, tak by mu mohl na dopravu přispívat. A že to stojí čas? Tak bud chci práci a peníze, tak musím něco obětovat, nebo můžu sedět doma a nadávat. Výmluva se vždycky najde. A pokud budou sociální dávky srovnatelné s minimální mzdou, tak se nikomu, kdo je bez kvalifikace, nevyplatí pracovat.
A co se týká důchodců: Dnes jsem si přečetla příspěvek od paní, která si stěžovala, že bědují jen důchodci a pořád se mluví jen o nich. Přitom matky samoživitelky to mnohdy mají mnohem horší, protože dítě či vůbec mladá rodina, která se zařizuje,potřebuje víc, než důchodce. Otcové často alimenty neplatí. Naproti tomu, rodiče mého manžela mají důchod relativně nízky, každý kolem 7 tisíc. Bydlí ve svém a nemůžou si vynachválit, kolik ušetří. Nevím, jak to dělají, ale předloni byli na zájezdě v Kanadě, na poznávacích zájezdech po Evropě, letos v Izraeli. Je mi jasné, že pokud jsou důchodci 2, je to jednodušší. Ale opravdu bych dávala spíše přednost co se týká financí,spíše těm matkám s dětmi. Ikdyž na druhou stranu znám i takové, které jsou samoživitelkami jen naoko, aby využily veškerých příspěvků.
Pokud jde o to spoření na důchod, je mi rovněž jasné, že lidi nikdo nedonutí, že někteří myslí jen na dnešek, co bude zítra, je nezajímá. Jak toto vyřešit, nevím. Snad opravdu nejakým minimálním povinným odvodem.Ideální stav asi nebude nikdy, ať zůstanou odvody, jak jsou, nebo si bude každý spořit sám. Všechno bude mít vždy nějaká negativa. A předpokládat, co bude za 30 let, co všechno se může stát, to byste nemohl jít do jakéhokoliv rizika nikdy.Já se budu radši do budoucna dívat s optimismem a do rizika klidně půjdu. Třeba nakonec taky ze svých naspořených penez nebudu mít nic, ale kvůli tomu se nepověsím.
13. 03. 2008 | 11:18

Yfča napsal(a):

Průběžný důchodový systém (to znamená, že dnešní pracující platí dnešním důchodcům) zajišťuje to, že výše důchodů odpovídá nějakému procentu z aktuálních příjmů. Pokud se tato složka zruší a každý bude mít jen to, co si našetří, tak jen inflace mu za dobu jeho aktivního života sežere z naspořené částky tolik, že bude na stará kolena žebrákem. A to nehovořím o dalších událostech, které mohou ovlivnit hodnotu jeho celoživotního úsilí. Viz měnový vývoj po roce 1989. Tehdejší příjmy byly desetinové i nižší oproti těm dnešním. Tehdejší roční úspory by nyní stačily tak na jeden měsíc. Nemluvě o krachu bank a různých Kampeliček. Během 35 let se může stát tolik věcí, které člověk svým chováním neovlivní a přitom významně ovlivní jeho finanční status. Stačí třeba změna jeho zdravotního stavu, nebo nemoc někoho z rodiny, a už je zaděláno na problém.
A ještě trochu z jiného soudku:
Někde jsem četla, že jedním z činitelů, ovlivňujících významně pokles porodnosti, je zavedení důchodového systému v dané zemi. Přemýšleli jste třeba o tom, proč jsou v Číně při politice jednoho dítěte upřednostňováni mužští potomci?
13. 03. 2008 | 11:40

Apeoffice napsal(a):

Pavlo:
se situací důchodců jsem obeznámen více než nadstandartně, jelikož to mám z první ruky od mé mámy která je v domově ekonomka! tenhle komfort v příjmu informací asi nemáte.

Hluboce se skláním nad tím, že pečujete o svoji bybičku, klobouk dolů, takových lidí moc není.

Neznám zaměstavatele, který nadšeně připlatí na mzdě, příspěvek na dopravu je něco jako bájný ptáh Noh všichni o něm mluví a nikdo jej neviděl, to cestovné je možné u fabrik, které sváží své zaměstnance, nebo jim nabídnou ubytování.

Musíte umět něco fakt super aby o vás stáli, musíte být mozek, a v oboru kde je profíků nedostatek. pak dostanete nějaký ten šilink na cestu.

Já mozek nejsem a super nic neumím, takže klasický zaměstnavatel se na mne vykašle to je moje realita ne vaše a vy s ní žít nemusíte, proto ten názorový rozpor :o)
13. 03. 2008 | 12:20

Apeoffice napsal(a):

Pavlo:
omlouvám se za překlepy, ale ještě mne napadlo,
příklad, vezmu si zrovna váš případ, aniž bych vás chtěl shazovat ve vašem úsilí :

takže staráte se o babičku, může a nemusí být ve 95 letech člověk čipera, máte pět dětí, co když některé srazí auto a bude ležák, necháte si ho doma, a co babička, máte hypotéku? Kolik dělají vaše současné dluhy, jak moc jste zdravá a jak moc máte nervy v kýblu? Dojíždíte? Děti ještě chodí na základku, nebo střední či VŠ? Pokud všechno klape, pak to tak tak stíháte starat se o někoho z rodiny, ale jakmile někdo další onemocní, nebo se cokoliv zkomplikuje, budete vděčná za smrt babičky nebo za to že ji dáte umřít do domova .... osobně upřednostním syna než rodiče a to je miluji, je to otázka priorit, starat se o syna ležáka, nebo o mohoucího otce? Syn vyhrává sto nula na body.

Nevěřím vašemu optimismu.

Já sám si budu brát hypotéku, rozvádím se, mám syna, snad do budoucna ještě nějaký vztah, s dluhy na 30 let, to mi bude tak přes šedesát, zdraví v loji, doufám, že mí rodiče umřou dříve než mne budou potřebovat, jo jsem cynik no a?

jasně pokud to budu zvládat nastěhuji si je k sobě, už teď pomáhám rodičům stylem, jsem vám k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu, protože je mám rád, ale jsou meze a není to o pohodlí, co už pro ně udělat nemohu. Nejsem matka tereza a vy také ne.

Zasloužíte si obdiv za to co děláte, ale řekněte si sama a nelžete, co ty roky co vám utíkají, roky co se nevrátí, co jste mohla prožít jinak, vrátí vám to vaše děti? jste si opravdu jistá? když vidí co zakoušíte, budou chtít udělat to samé? Pochybuji a vy to víte, máte tu pochybnost v sobě, jen se jí bojíte, uvědomujete si že už jste neperspektivní, život jste obětovala pořád někomu a ne sobě, nesobecká pak skončíte tak jak jste nechtěla aby skončili ti druzí a okolí vás v tom nechá. každým okamžikam se přesvědčujete o opaku i teď co to čtete, odmítáte to přijmout, odmítáte přijmout že by někdo kdo vás nezná, kdo o vás nic neví, napsal něco takového, píšu to proto, že to tak je, máte ten strach v hlavě a je schovaný, ale on přijde, až začnete být sama .... to je konstatování.
13. 03. 2008 | 12:57

pavla napsal(a):

Apeoficce: V některých věcech sice máte pravdu. Necestovali jsme tak, jak bych si přála, uživat si bůhvíjak taky nemohli. Ale asi jsem jiná. Pro mě byla vždy priorita mít velkou rodinu, a to se mi, díkybohu, splnilo. Někdy si opravdu jak Matka Tereza připadám, ale dělám to naštěstí ráda. Je jasné, že můžou přijít doby, kdy onemocní dítě, pak samozřejmě dám přednost jemu. Ale situaci budu řešit, až přijde. Zatím dělám, co můžu a jsem spokojená. Dluhy taky máme, a to celý život,neznám jediný měsíc od dob, kdy jsem nastoupila kdysi do práce, abychom byli bez dluhu. Ale vždy jsem věděla, co si můžeme dovolit a splácet zvládneme.
Co se týká ještě těch důchodců, tak, jak říkám,jsou rodiny, kde je opravdu jediným řešením rodiče umístit v DD, ale pokud máte maminku, která tam pracuje, tak myslím, že vám může o zkušenostech, proč jsou takto uklizeni, vám dát dost příkladů. Kdybych to neznala z okolí, tak to nebudu říkat.
Já doufám, že se k nám takto děti nezachovají, ikdyž, co já vím. Snažím se je k nějaké lidskosti vést celý život,právě proto, že vidí, že vše není jednoduché a že musí rodina držet pohromadě a pomáhat si, tak si z toho něco vezmou. Všichni se podílejí na všem. Pravdu ale máte v tom, že mi několikrát říkaly, že nikdy nezvládnou tolik a sama vím, že by to asi ani dělat v takové míře nechtěly. Taky nepředpokládám,že se po mně budou,co se počtu dětí týká, opičit. Ale kdyby bylo jak bylo, aspoň sama můžu mít ke konci života pocit, že jsem udělala jakjsem mohla nejlépe. Ale taky nemusí být pravda, že to bylo to nejlepší. To ukáže čas.
Pokud byste chtěl odpovědi na jiné Vaše otázky, klidně Vám na ně ráda odpovím. Ale zatím optimistická jsem. S pesimismem se nedá v životě budovat vůbec nic.
13. 03. 2008 | 13:31

Apeoffice napsal(a):

Pavla:
tak nějak jsem si to myslel, ono když člověk píše příspěvek, tak do toho nedá tolik kolik by chtěl říci.

Máte pravdu v tom, že každý den přistupujeme k životu s vírou, že to co děláme, děláme dobře (tedy pokud je jeden normální běloch a ne lotr a lump)a děláme to s plným nasazením, nevím jestli dobře vychovávám syna, to uvidím až zítra, co jsem mu dnes vštípil, zda to bylo k něčemu. Bohužel, vědět už dnes jak to zítra dopadne, třeba bych to udělal jinak ale to nejde, takže dnes s přesvědčením, že to co dělám je dobré a víra že to dobré je.

Podívejte, třeba o weekendu jdu s tatim na Hostýn, čeká nás tak 70km pěšky, chtěl jít sám a já se nabídl, že půjdu s ním, i když už jsem to jednou šel a bylo to hnusný a bolestivý, ale jdu s ním, je diabetik, po mozkové příhodě, půjdu a zrovna si ho pohlídám, aby mi někde nezkolaboval, nemusel bych ...

Dnes jsem se dozvěděl, že moje babička má nádor na mozku a proto ochrnula, ráno jí to diagnostikovali na CT v Ostravě. Mám ji rád, vychovávala mne tak jako mí rodiče vychovávají mého syna, prostě prima babi a přesto jí přeji klidnou a rychlou smrt. Má na ni právo.

Přes to vše se snažím dívat na svět z té hezké stránky a nejde to, ale daří se, znáte to, jde to ale dře to.

pokud máte zájem, najdete mne na mailu z mého jména, zavináč seznam.cz
13. 03. 2008 | 18:58

vlk napsal(a):

saliven

mněse ten nápad moc nezamlouvá. Zkus uvážit, co všechno mladé v budoucnu čeká.Začne to půjčkou na studia. Pak si budou platit doktory, k tomu hypotéka na bydlení a následně spoření na stáří. Joa samozřejmě spoření na vzdělání dětí. A ty jim chceš ještě přidat financování důchodu rodičů? Ostatně - v průběžáku to takhle funguje.

A jak by to vypadalo, kdyby dejme tomu synek, podlahový technik v Tescu posílal svému otci 2% ze svého platu? Nebo, kdyby byl bez práce. Což nejspíše vbudoucnu potká téměř každého zaměstnance.A hodně z nich opakovaně....
13. 03. 2008 | 20:14

vlk napsal(a):

pavlo, diskuse s vámi s emíjí účinkem. Vaše znalost faktů je elementárně nedostatečná. Jistě , u nás řadu let rostly nemovitosti. A nějaký čas ještě porosotu.
v roce 90 jste mohla získat 3+1 v paneláku za nějakých 50-80 tisíc. Dnes je stejný za 2 míče. Stejný byt. Jen jsme přijali mezinárodní ceny. Tohle- tedy tak drastický nárůst už s enebude nikdy opakovat. Apokud jde o Ameriku, no fakt bude hodně užitečné, když si něcoo vývoji cen nemovitostía současném stavu přečtete. A budte klidná - propad cen nemovitostí skutečně dorazí i do vaší ulice. Otázka je jen- kdy. A až to přijde nebudete se stačit divit.
13. 03. 2008 | 20:18

pavla napsal(a):

vlk: Já nechci nic srovnávat s Amerikou, Žiju a budu žít tady. Jen si myslím, že ceny nemovitostí zas nepůjdou tak drasticky dolů, jak šly nahoru. Samozřejmě vím, jak šly ceny nahoru za posledních pár let, trošku se o to zajímám. Je to otázka nabídky a poptávky - odjakživa. Psala jsem, že když se lidi bojí o peníze, tak je lepší investovat do nemovitostí. Zatím nevím o nikom, kdo by na nemovitosti prodělal. Ale všechno může být jinak, to nepopírám. Ale pořád je to asi nejrozumnější investice. Tu vám nikdo nesebere, pokud nebudou chtít komunisti opět znárodňovat nebo ji nedáte nějaké přiblblé společnosti do zástavy.
13. 03. 2008 | 20:39

pavla napsal(a):

Apeoffice: ráda napíšu. Můžem podiskutovat. Stejně mě někteří tady jen napadají. Asi si myslí, že patent na rozum mají jen oni. To si já o sobě nemyslím, ale zas až tak hloupá nejsem.
13. 03. 2008 | 20:47

vlk napsal(a):

pavlo
skutečně, nemá to smysl. Vy vůbec nezvažujete něco jako velkou hospodářskou depresi. Dočkáte se. Možná i něčeho horšího. To, že jstenco nezažila,neznamená, že to neexistuje.
Malárii jste nejspíš taky neměla.
13. 03. 2008 | 21:15

pavla napsal(a):

vlk: Nebudu Vám brát Váš pesimistický názor na všechno. V tom případě bude nejlepší,když nic nebudete dělat, taky nic nezkazíte, o nic nepřijdete. Můžu se zitra zabít v autě,ale přece se dopředu nebudu pořád strašit, co mě může potkat. S takovou vizí bych nikdy nemohla dělat to, co dělám, nemohla bych vlastně nic. Jen sedět a skuhrat.
13. 03. 2008 | 21:52

tng napsal(a):

pavla: mala pravdepodobnost vynasobena sedesati lety dava polovicni jistotu, mnohem vyssi nez ze se zabijete v aute (coz je pravdepodobnost asi 1:100). Staci se podivat do historie. Neni potreba sedet a skuhrat, clovek taky muze zvolit alternativni reseni.
14. 03. 2008 | 10:19

pavla napsal(a):

tng: před 6O lety jsme taky měli malou pravděpodobnost, že zas bude válka. Změnilo se to na 5Oti procentní jistotu, nebo vůbec na nějakou jistotu?
14. 03. 2008 | 14:52

tng napsal(a):

Co se stalo s usporami asi tak pred 60 lety:

http://www.eurotopshop.sk/b...
14. 03. 2008 | 17:12

pavla napsal(a):

tng:Ale my jsme se nebavili o úsporách, ale o nemovitostech. No, když se nedá spořit v korunách, ani v eurech ani v ničem jiném, pak ani mít peníze v nemovitostech, tak mi poraďte, co s tím. Mám to dát státu, aby mi s financemi hospodařil nebo s těmi nemovitostmi, abych za xlet nepřišla úplně o všechno?
14. 03. 2008 | 17:22

tng napsal(a):

Tak konkretne ty komunisti by vam klidne sebrali i tu nemovitost. Obecne si malokdo muze dovolit koupit dalsi nemovitost. Navic kdyby se tak choval kazdy, existovala by spousta zbytecnych nemovitosti a jejich cena by byla velmi nizka. Obavam se ze spolehlivy prostredek k dlouhodobemu ulozeni bohatstvi neexistuje.
14. 03. 2008 | 18:40

pavla napsal(a):

tng:komunisti snad už rozhodovat, doufám, nebudou. A snad toto nedopustí žádná jiná strana.
14. 03. 2008 | 20:34

tng napsal(a):

pavla: Komunisti nebo nekdo podobny uz rozhodovat nebudou ? Opravdu verite ze v roce 1989 nastal "konec dejin" a od te chvile tu naveky mame demokracii a kapitalismus se stabilnim rustem HDP 2-6% ? Jen buh vi, jak bude vypadat svet v roce 2050, kolika valkami o uzemi, vodu, ropu si projde, kolika ekonomickymi a ekologickymi krizemi a jake to bude mit dusledky pro preziti soucasnych politickych systemu.
14. 03. 2008 | 22:13

pavla napsal(a):

tng: Samozřejmě, že nikdo nemůžeme vědět, jak se situace ve světě a u nás vyvine. Ale říkám, pokud budu dopředu pořád hledět pesimisticky, tak můžu zůstat sedět na zadku, nebudu nutit děti, aby studovaly - nač - když třeba bude válka a my pojdem, nebudu nic budovat, protože mi to stejně někdo sebere. Chápete, co tím chci říct? Myslíte, že my obyčejní lidi to ovlivníme? Teď se lidi rozčilujou, že za necelých 3O let budeme chodit do důchodu v 65 letech. Co my víme, jak budeme za 3O let žít? Třeba se budeme dožívat běžně 1OO let a více a budeme taky více zdraví - teda spíše léčitelní. Já nevím. Nebo tady taky nemusíme být vůbec. Tak proč se budu trápit dopředu?
14. 03. 2008 | 23:06

Vladimir napsal(a):

Páni ekonomové, ministři a filistři, etc.,
přestože s mnohými Vašimi vývody souhlasím - např: vyšší věk dožití, špatná demogr. situace (nemá kdo na důch. pracovat), zazlívám vám jistou slepotu.
Příjmy ze soc. pojištění berete jako parametr ze svých demogr. křivek a těsnáte je do vyplácených důchodů - pak vychází ty nesmysly -např. pracovat do 62 roků. Mám recept jiný, lepší. Do výpočtu důchodu začínajícího penzisty (počátek. např. v průměru 62 letech), by se kromě doby pojištění dotyčného (a výše jeho příjmů v posledních x letech) započítával také příjem (a doba pojištění) jeho dětí v posledních např. 6-8 letech. Výši důchodu pak nastavit v poměru k dnešnímu d. odpovídající při např. 3 dětech platících pojištění cca po 4-5 létech. Tím by vznikla motivace ke změně demografického vývoje u samotných občanů - rodičů a k výchově dětí k práci, čímž by se zase navýšil zdroj prostředků na výplatu penzí s nímž ani Bezděk, ani Nečas a další páni ministři a filistři nepočítali ... Děkuji za pozornost a absorbování psaného ..
25. 06. 2008 | 17:53

Vladimir napsal(a):

Musím trochu korigovat ssvůj předešlý příspěvek - a sice větu: "Příjmy ze soc. pojištění berete jako parametr ze svých demogr. křivek a těsnáte je do vyplácených důchodů - pak vychází ty nesmysly -např. pracovat do 62 roků. "
Mínil jsem tu číslovku místo 62 65 !
25. 06. 2008 | 18:24

Pepino napsal(a):

Do důchodu v 65. letech? Při fondu pracovní doby ve kterém dnes pracujeme v naší zemi, proti ostatním zemím EU, pracujeme již o 7 let déle. Je to dáno tím, že náš roční fond pracovní doby je větší. Tímto způsobem pak ve skutečnosti odejdeme do důchodu v 72 letech.
17. 07. 2008 | 18:50

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 06:04

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 06:44

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 17:00

Trevor Edmerson napsal(a):

23. 08. 2010 | 02:20

Claire Petruzzelli napsal(a):

23. 08. 2010 | 02:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy