Co chybí českým univerzitám

05. 01. 2019 | 17:49
Přečteno 3840 krát
Na velkou otázku z titulku se mě ptalo několik otázek z Hospodářských noviny, které dorazily od jejich redaktora Jana Richtera před svátky. Částí z mých odpovědí posléze prošpikoval nedávno zveřejněný článek na stejné téma. Zde si můžete přečíst mé kompletní odpovědi a na konci ještě malý bonus navíc.

Co si obecně myslíte o mezinárodních srovnáních univerzit (např. QS, Times Higher Education, CWTS, ARWU)? Co vypovídají o kvalitě univerzit? Které důležité parametry naopak nezachycují?

Každý z žebříčků nabízí trochu jinak koncipované srovnání. Každé má jiné ukazatele a váhy, které jim přisuzuje. Navíc, kromě celouniverzitních srovnání, menší část z nich nabízí ještě srovnání oborová. Spíše než o obtížně definovatelné kvalitě škol jako celek, žebříčky vypovídají o charakteru škol. Ale hlavně nám poskytují benchmark, tedy měřítko, vůči kterému můžeme srovnávat školy naše, české. Umožňuje nám to lépe pochopit slabiny našich škol, umožňuje nám to klást si důležité otázky. Žebříčky se nesmí přeceňovat, ale stejně tak je laciné a pohodlné je za jejich nedokonalosti zatracovat. V situaci, kdy stále nejsme schopni se dobrat vlastního pořádného hodnocení škol a dokonce ani mnohem jednoduššího veřejného informačního systému o školách a studiu na nich, můžeme být za mezinárodní žebříčky rádi.

Kvalitu a rozsah vědy na školách mezinárodní žebříčky zpravidla ještě nějak zachytí, byť některé ukazatele jsou hodně diskutabilní. Všechny žebříčky ale mají velký problém popsat úroveň respektive kvalitu výuky na školách. O to se snaží jen málo z nich a dělají to stejně jen velmi nepřímo.

Jaký význam má dobré umístění pro univerzity? Jaký vliv má například na počet zahraničních studentů a příjmy ze školného?

Dobré umístění školy na mezinárodním žebříčku zřejmě nějaký význam má a to skrze větší prestiž a veřejnou známost, jak mezi zájemci o studium, vědci i zaměstnavateli, hlavně v zahraničí. Ale o jak velký ten význam je se neodvažuji spekulovat. Zahraniční studenti totiž mohou, ale nemusí, škole přinášet peníze navíc. Například anglické a holandské univerzity z cizinců hodně finančně těží díky školnému. U nás z cizinců a školného, které platí, těží ve větším měřítku hlavně a téměř výhradně medicínské fakulty. Většina ostatních oborů, až na vzácné výjimky, není dostatečně atraktivní. To jde ruku v ruce s tím, že na magisterské úrovni u nás dominuje výuka v češtině. To je velká bariéra jak pro zahraniční studenty, tak omezení v najímání akademiků na mezinárodním trhu práce.

Proč se obecně podle Vašeho názoru vysokým školám z Česka a dalších zemí CEE nedaří proniknout do první stovky globálního srovnání?

Hlavní důvod je problematický systém vnitřního a vnějšího řízení a financování našich vysokých škol. Z toho se potom odvíjí i špatná struktura VŠ studia, obsah. A také směrování financí tam, kde to dobře funguje, a kde to je potřeba. Bylo to popsáno již v Bíle knize terciárního vzdělávání skoro před deseti lety. Ale na situaci se od té doby skoro nic nezměnilo. Už tehdy se v Bílé knize prorokovalo a vysvětlovalo, že veřejných peněz na vysoké školy bude od státu v budoucnu proudit málo. Ale kolektivní vedení škol, v zájmu zachování akademické pohody a klidu, zabránilo zavedení školného doprovázeného systémem bezrizikových půjček. To by býval mohl být zdroj dodatečných financí. Toto téma je ale u nás dnes na dlouhé roky a možná dekády pasé.

Např. Univerzita Karlova zaostává zejména v kritériích týkajících se citací učitelů a počtu zahraničních učitelů, Masarykova univerzita v citacích a spolupráci s průmyslem apod. České VŠ jsou také pozadu v různě pojatých kritériích výuky (reputace, poměr učitel/student apod.). Jak lze tyto parametry zlepšit, resp. lze je zlepšit i jinak než zvýšením financování?

Nedostatečný objem finančních prostředků je jen polovina problému. Nedostatek peněz je mnohem větším problémem v našem regionálním školství. Vedle financí je problémem našich vysokých škol zavedený způsob jejich vnitřního a vnějšího řízení, absence kvalitního a věrohodného hodnocení škol a nedostatek věrohodných a srovnatelných informací v dostatečném detailu. Takže peníze navíc by sice jistě pomohly, ale pro zásadnější zlepšení škol by to zdaleka nestačilo.

Podle rektorů chybí českým vysokým školám 8 až 9 miliard korun ročně. Považuje to za hlavní důvod, proč české VŠ ve srovnání zejména se západoevropskými, případně asijskými univerzitami zaostávají?

Na vysokých školách nikdy nebude panovat, že mají peněz dost. Ale to platí všeobecně všude, to je skoro přírodní zákon. Školy by si v principu mohly prosadit výrazné snížení počtu studentů za současné peníze, když jim za vzdělávání nechce stát pořádně platit, ale moc usilovně to neprosazují. Kromě toho je dnes běžné, že má jedna součást vysoké školy peněz, že obrazně neví pořádně co s nimi, špičkové platy jejích akademiků a vedle toho na stejné škole přežívá jiná součást, která dře bídu s nouzí. Souvislost peněz s kvalitou a společenskou potřebou toho kterého oboru a vzdělání je přitom slabá. Rektor s vedením školy na to musí vetšinou mlčky koukat, ministerstvo školství jakbysmet, a nic moc s tím ve stávajícím systému nenadělají. Celé se to navíc děje v mlze, protože třeba ani statistického rozložení celkových výdělků akademiků na školách se nelze dobrat. Systém je i na veřejných školách nastaven dost neprůhledně.

Stojí podle Vás za to cíleně investovat do VŠ kvůli zlepšení sledovaných parametrů a jejich umístění?

Jsme zpět u toho, že peníze nejsou všechno. Bez kvalitního systému hodnocení a řízení škol, vnitřního i vnějšího, můžete do škol nalít peněz sebevíce a přínos to bude mít malý.

A teď slíbený bonus na konec

Je to jen pár souvisejících myšlenek a informací, které se do původních odpovědí nevešly.

Teprve poměrně nedávno se podařilo spočítat a zveřejnit statistiky o studijní (ne)úspěšnosti na českých vysokých školách. Jejich smutná zjištění mnohé překvapila a překvapivě mnohé spoluzodpovědné za systém rozhořčilo zveřejnění samotné. Šlo však zřejmě jen o střípek toho, co by se ukázalo, kdyby se zavedl veřejný informační systém o vysokých školách a studii na nich. Tlejících dat leží na serverech státu až hanba.[ 1 ]

Našel jsem zajímavé dávné odpovědi na nejčastější otázky k reformním návrhům Bíle knihy z před deseti lety, návrhy, které nedošly realizace.

Jedním ze zajímavých žebříčků je U.S. News Best Global Universities rankings. Zajímavé na něm je to, že se na vysoké školy dívá po oborech. Psal jsem o tom před časem na svém blogu o hodnocení a financování vědy.

Že jsou na tom některá pracoviště vysokých škol a tedy školy finančně velmi dobře, ukázala i jedna z velkých afér roku 2018.

Myšlenky na zásadnější změny až reformy systému českých vysokých škol postupně usnuly. Dnes se diskuse zredukovala už jen na to hudrání na nedostatek peněz. Už se ani nehovoří o potřebě modernizovat dávno zastaralý systém finanční podpory studia na vysokých školách.


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy